Home » Posts tagged with » Mjeksia

Nuk reformohet Shëndetësia në kolaps të plotë pa reformuar Sigurimet Shendetesore

Nuk reformohet Shëndetësia në kolaps të plotë  pa reformuar Sigurimet Shendetesore

Lexuar 3216Po mbushen ngadalë 17 vjet që kur u formuan sigurimet shëndetësore dhe që nga ligji 7870 i krijuar nga parlamenti i asaj kohe me në krye maxhorancën e PD.…

Mjekët: Ndotja e Tiranës, rritet impotenca te meshkujt

Mjekët: Ndotja e Tiranës, rritet impotenca te meshkujt

Lexuar 6482Ndotja e ambientit në Tiranë nuk po shkakton vetëm probleme që kanë të bëjnë me anën estetike. Ky i fundit, është një problem fare i papërfillshëm në krahasim me…

Infeksionet e vaginës

Infeksionet e vaginës

Lexuar 123334Forma më e zakonshme e infektimit në vaginë është kërpudhat, por nuk mund të jetë një infeksion vaginal ose vaginakatar. Shkarkimet vaginale e lengut është një gjendje normale në…

Dhimbjet neuropatike, vuajne 15 per qind e shqiptareve

Dhimbjet neuropatike, vuajne 15 per qind e shqiptareve

Lexuar 4806Moshat e rritura jane pacientet dominues te dhimbjes neuropatike. Stresi, lodhja, problemet profesionale jane nder faktoret kryesore, te cilet kane rritur numrin e pacienteve qe vuajne nga semundjet neurologjike.…

Kodi gjenetik i viruseve të gripit

Kodi gjenetik i viruseve të gripit

Lexuar 3571Shkencaret amerikane kane “cjerre masken” duke ndare ne pjese kodin gjenetik dhe duke forumuar nje kod te vetem te perbashket te ketyre viruseve qe na lodhin cdo vit duke…

Morfologjia e leukociteve

Morfologjia e leukociteve

Lexuar 5648Sipas metodës Papenhajmit të ngjyrosjes, leukocitet i ndajmë në dy grupe: 1. Leukocite limfatike (Limfocitet) 2. Leukocite mieloike (Monocitet, qelizat dendrine, mastocitet dhe granulocitet) Limfocitet ndahen në: Limfocite-B, Limfocite-T.…

Nervi Vagus

Nervi Vagus

Lexuar 9978Një nerv shumë i rëndësishëm por pak i njohur nga pacientet që vuajnë shpesh pa e ditur shkakun. Emërtimi vagus vjen nga latinishtja që do të thotë “endacak” ose “i…

Puthja mbron shendetin e fetusit

Puthja mbron shendetin e fetusit

Lexuar 2884Romantiket e pasherueshem do te rrudhin fytyren dhe nuk do ta pranojne si te vertete shkencore.Megjithate duket se origjina e puthjes, gjesti qe te dashuruarit kryejne per te kurorezuar…

Këshilla për Zemrën: Luleshtrydhja është shumë e mirë për zemër

Këshilla për Zemrën: Luleshtrydhja është shumë e mirë për zemër

Lexuar 3968Një lajmë i mirë arrin nga Universiteti i Oklahomës, SHBA, ku shkencëtarët kanë vërejtur se luleshtrydhjet e ulin nivelin e kolesterolit në gjak. Studiuesit gjatë 4 javëve kanë përcjellë gra…

Alkooli ‘mbron’ zemrat e burrave

Alkooli ‘mbron’ zemrat e burrave

Lexuar 3610Alkooli Shkencëtarët në Spanjë kanë dalë me prova të reja që sugjerojnë se konsumimi në sasi të moderuar, e madje edhe pak të tepruar, i alkoolit ul rrezikun nga…

Dhimbjet e herdheve(testikujve) – SKROTUM-it si rast kanceroz

Dhimbjet e herdheve(testikujve) – SKROTUM-it si rast kanceroz

Lexuar 18488Sëmundjet e herdheve(testikujve) Edhe pse është e lehtë për të qartësuar tiparet anatomike dhe patologjike e qese e herdheve, sëmundjet e qese e herdheve mund të jetë një objekte…

Autizmi, 200 raste të reja në 2 vitet e fundit

Autizmi, 200 raste të reja në 2 vitet e fundit

Lexuar 3297Numri i fëmijëve të prekur nga sëmundja e autizmit në Shqipëri, ka pësuar rritje gjatë 10 viteve të fundit. Në 160 fëmijë, 1 është i prekur prej saj, më…

Shefi i ORL, Prof. Pjerin Radovani: Zhurmat, probleme me dëgjimin dhe shëndetin mendor

Shefi i ORL, Prof. Pjerin Radovani: Zhurmat, probleme me dëgjimin dhe shëndetin mendor

Lexuar 6271Shefi i shërbimit të ORL-së, Prof. Pjerin  Radovani, shpjegoi pasojat negative nga zhurmat. Është e patolerueshme, asnjë vend i BE-së nuk e lejon këtë fenomen Zhurmat sjellin pasoja negative…