Home » Posts tagged with » Kuba

50 Vjet komunizem ne Kube

50 Vjet komunizem ne Kube

Lexuar 3856Fidel Castro Merr Pushtetin Lufta e Ftohtë Me 16 shkurt 1959, Fidel Castro u betua si kryeminister i Kubes pas drejtimit te luftes guerrile qe detyroi diktatorin e krahut…

Drejte marredhenieve Shba-Kuba

Drejte marredhenieve Shba-Kuba

Lexuar 3440Presidenti Obama: Drejtim i ri në marrëdhëniet SHBA-Kubë Presidenti Barak Obama tha se do të dëgjojë dhe do të mësojë në takimin e nivelit të lartë të Hemisferës Perëndimore,…

Kuba – Popull liridashes dhe i pamposhtur

Kuba – Popull liridashes dhe i pamposhtur

Lexuar 6452KUBA Republika e Kubës është një arkipelag i Karaibeve qendrore, ndodhet midis Detit Karaibe, dhe Gjirit te Meksikës si dhe te Oqeanit Atlantik. Ne drejtim te veriut ndoodhet Shtetet…

Fidel Kastro – Revolucioni kuban

Fidel Kastro – Revolucioni kuban

Lexuar 4595REVOLUCIONI KUBAN Revolucioni Kuban është një lëvizje revolucionare, të cilat filluan me rebelët të cilët kundërshtuan diktaturën e Fulgencio Batista. Sot është e lidhur edhe me periudhën historike pas…