Home » Posts tagged with » Fritz Radovani (Page 2)

FALI, ZOT, NUK DIJNË ÇKA BAJNË…

FALI, ZOT, NUK DIJNË ÇKA BAJNË…

Lexuar 2791Prof. Arshi PIPA Profesor Emeritus University of Minnesota, USA IMZOT  VINÇENC  PRENNUSHI:  In memoriam  E kam njohë Imzot Prennushin në burgun e Durrësit gjatë periudhës 1948 – 49. Ai…

Dy Pushtime të NGJASHME të Shkodres: 26 janar 1479 nga TURQIT, dhe 29 nandor 1944 nga …

Dy Pushtime të NGJASHME të Shkodres: 26 janar 1479 nga TURQIT, dhe 29 nandor 1944 nga …

Lexuar 2094Në 70 vjetorin e permbytjes së Shqipnisë… 535 vjet ma perpara kjo Kështjellë Heroike e quejtun “Rozafat” filloi me u rrenue! Muret rrethuese u gjuejten me gjyle topi dhe…

At Shtjefen Gjeçovi o.f.m

At Shtjefen Gjeçovi o.f.m

Lexuar 1788 At Shtjefen Gjeçovi në vitin 2014 ban 85 vjet, që e vranë tradhëtarët… ■Vllazen e Motra Shqiptarë ! Në prag të 85 vjetorit të vrasjes së martirit dhe dijetarit…

“HYLLI I DRITËS” – “SHPATA” E GJERGJIT!

“HYLLI I DRITËS” – “SHPATA” E GJERGJIT!

Lexuar 5777●1 Tetor 1913 – 2013, 100 vjet “Hylli i Dritës” –  A mund të kishte Shqipnia edhe një At Gjergj tjeter… “pa shpatë”!? Jemi mësue tashma me e pa…

SHKAMBI I THETHIT… AT DANIEL GJEÇAJ O.F.M.

SHKAMBI I THETHIT… AT DANIEL GJEÇAJ O.F.M.

Lexuar 3863Malet e Veriut i kanë dhurue Shqipnisë shumë gurë të çmueshem e të fortë! Pak kush ua di vleren e Tyne! Nuk janë shumë të mëdhej para se me…

VETEM NË SHKODER: 182 TË VRAMË, MBAS VITIT 1985…

VETEM NË SHKODER: 182 TË VRAMË, MBAS VITIT 1985…

Lexuar 2740Ky asht Trupi i pajetë i Pllumb Pëllumbit, vra në Hot (Shkoder) më 16 qershor 1990… ●“Ramiz Alia kishte mundësi me ba gjak…’po nuk bani!” thonë “disa…”! ●Prandej, edhe…

MIRËSE IKEN SHQIPTARËT, PO KUSH… MBETI KËTU ?

MIRËSE IKEN SHQIPTARËT, PO KUSH… MBETI KËTU ?

Lexuar 3066Mbas vdekjes së Gjergj Kastriotit në vitin 1468, fryma e Tij mbeti nder Trojet tona… Në vitin 1478, Kruja u detyrue me u dorzue nga urija. Premtimi i Mehmetit…

6 SHKURT 1967

6 SHKURT 1967

Lexuar 4682■ Janë arrestue, torturue, dënue, janë internue dhe ridënue deri në zhdukjen e plotë nder kampet e shfarosjes së Republikës Socialiste të Shqipnisë, këta Klerit Katolik Shqiptar, të perfshimë…

NJERZIT ME DOSJE JANË SI KUAJT’ E KARROCAVE…

NJERZIT ME DOSJE JANË SI KUAJT’ E KARROCAVE…

Lexuar 2331Në 45 vjetorin e Revolucionit Kultural. Të gjitha perpjekjet e një shteti komunist porsa merr frenat e drejtimit në dorë janë që me pasë një rrjetë sigurimi sa ma…

“SKENDERBEGU” I FISHTËS… SË SAPËS…

“SKENDERBEGU” I FISHTËS… SË SAPËS…

Lexuar 1735Aty nga viti 1871… kur Shqipnia ishte e pushtueme nga turqit, në Fishtë të Sapës, ka lé një djalë, që tue mos mujtë me e thirrë Gjergj ia vune…

EKLIPSI MA I MADH I EPOKËS MBAS KRISHTIT…

EKLIPSI MA I MADH I EPOKËS MBAS KRISHTIT…

Lexuar 1534[issuu viewMode=singlePage width=420 height=544 embedBackground=%23000000 backgroundColor=%23222222 documentId=121229101526-29bbd2bfa77749eeba6a3e5a7226c88b name=eklipsi__ma__i__madh__i__epok_s__mbas__krishtit__1 username=proletari tag=eklipsi unit=px v=2]…

100 VJET FLAMUR…

100 VJET FLAMUR…

Lexuar 2476 [issuu width=550 height=356 embedBackground=%23fcfcfc backgroundColor=%23222222 documentId=121229103837-099b0e47c6804c92b083b12e395401a0 name=100_vjet_flamur… username=proletari unit=px v=2]…

Tallja asht ma e Randë se vrasja e TYNE !

Tallja asht ma e Randë se vrasja e TYNE !

Lexuar 4883 HEROJT E QAF’ BARIT SOKOL SOKOLI  DHE TOM NDOJA  Njё qiri kёte Natё Shёn Kolli pёr Martirёt…           Ju lutem mos më keqkuptoni, nuk e kam fjalën për…

Portrete Atdhetari, Fashisti, Komunisti dhe…

Portrete Atdhetari, Fashisti, Komunisti dhe…

Lexuar 3746Shpjegim paraprak: As baba, as nana, as vllaznit dhe as të afermit, nuk janë kenë në asnjë parti apo organizatë rinije etj. Baba asht kenë ushtarak dhe ka punue…

Edhe Zef Bardhoku më ka Tregue si…

Edhe Zef Bardhoku më ka Tregue si…

Lexuar 4601 EDHE  ZEF  BARDHOKU MË KA TREGUE SI…                              “65 vjet perpara sigurimi i shtetit futi armët ndër Kisha…”   Ma shumë se 37 vjet perpara më duhej me…

Page 2 of 3123