Home » Posts tagged with » Fritz Radovani

At Gjergj Fishta i Madh

At Gjergj Fishta i Madh

Lexuar 467FISHTA I MADH Në përkujtim të 82-vjetorit të ndarjes nga jeta: 30 dhjetor 1940 Për Fishtën kanë thënë: Faik Konica “Fishta. Poeti i Madh i popullit të shquar shqiptar”.…

PAZARI I VJETER I SHKODRES

PAZARI I VJETER I SHKODRES

Lexuar 18961962 KUJTIME… KJO HYMJE E VAZHDONTE QENDRESEN ! Deri kah viti 1968 vazhdonte me qendrue në kambë kjo pamje, derisa shkatrruesit janë kujtue per sheshimin e plotë të kësaj…

O Selca fisnike e Shqipnisë Kreshnike !

O Selca fisnike e Shqipnisë Kreshnike !

Lexuar 11419DOSJA NR. 2199: DON DEDË MALAJ asht lé në Selcë, me 19 Nandor 1917… Asht Shugurue Meshtar në Gjenacan të Italisë në vitin 1939. U arrestue me 7 XI…

Dr.av. Muzafer Pipa

Dr.av. Muzafer Pipa

Lexuar 1755DR. AVOKAT MUZAFER PIPA. I MBYTUN MIZORISHT NGA TRADHËTARI ENVER HOXHA. ■30 SHTATOR 1946 : “ZHDUKET” DR. AV. M. PIPA… DHE DOSJA E TIJ… Muzefer Pipa asht le në…

Ata vuejten si Krishti…

Ata vuejten si Krishti…

Lexuar 4777“E PREMTJA E ZEZË NË SHQIPNI KA FILLUE ME 29 NANDOR 1944… DHE, KA ME VAZHDUE DERISA TË MBAROJË KOMUNIZMI !” Don Dedë MALAJ 1959 ■1.Don Mark XHANI (1909…

Ku e ke varrin, O GJERGJ KASTRIOTI ?!

Ku e ke varrin, O GJERGJ KASTRIOTI ?!

Lexuar 2127KISHA E VAUT TË DEJËS KU ASHT KUNORZUE GJERGJ KASTRIOTI U HODH NË ERË NGA FADIL YMERI ME 30 MAJI 1969. A e dini se edhe Gjergj KASTRIOTI –…

GJUETIA E “FJALËS”!!

GJUETIA E “FJALËS”!!

Lexuar 2169Në 70 vjetorin e përmbytjes së Shqipnisë… “Ka thenë apo s’ ka thenë,   Kjo nuk është çeshtja…   Ky njeri s’ është për të qenë …   Shqipërinë……

26 Burgje për 28.000 banorë në Shkodër!

26 Burgje për 28.000 banorë në Shkodër!

Lexuar 2633Në 70 vjetorin e përmbytjes së Shqipnisë… 1944 – 1946  KUJTIME:  AFROHEJ  VITI  I  RI…             Sot jemi zgjue ma heret…Krizmat e automatikëve na nxorën gjumin! Dikush u pushkatue!…

Dritaria me Hekra…

Dritaria me Hekra…

Lexuar 2377Disi ndryshej prej ndërtesave të tjera në pamje, ma e naltë, që të jep përshtypjen sikur asht derdhë në beton. Disa rrëkajë lagështine që varën si thakë dukën sikur…

Festivali i Gjinokastres dhe shemtuesit e kostumit kombtar shqiptar

Festivali i Gjinokastres dhe shemtuesit e kostumit kombtar shqiptar

Lexuar 2043Pjesa e V. Vazhdoj me korespondencën: Republika Popullore Socialiste e Shqipërisë Akademia e Shkencave Instituti i Folklorit Tiranë, me 16.XI.1978 Shokut Gjon Kamsi Shkodër Letren tuaj në lidhje me…

Festivali i GJinokastres shemtues i kostumit kombtar shqiptar

Festivali i GJinokastres shemtues i kostumit kombtar shqiptar

Lexuar 2495Pjesa e IV. Vazhdon letra… Grueja shkodrane, me atë veshje madhshtore të saj ka ndejë perkrah burrit, i veshun ky jo me tirqi të bardha, qi asht veshja e pergjithëshme…

Kostumet tona kombtare dhe qendresa e tyne!

Kostumet tona kombtare dhe qendresa e tyne!

Lexuar 3457Hymje: E çka do të më thonte Gjyshi im Pjeter Kolë Prennushi, sikur ta dinte se due me shkrue pikrisht për profesionin e Tij, për atë maje gjylpane me…

SHEJTNIA E TIJ, PAPA FRANÇESKO VJEN NË TIRANË DHE JO NË SHKODËR …

SHEJTNIA E TIJ, PAPA FRANÇESKO VJEN NË TIRANË DHE JO NË SHKODËR …

Lexuar 2227Shtrohet një “sofer” pa sofrabez dhe mësalla shkodrane… ■Qellimi i vizitës së Shejtnisë së Tij Papa Françeskut në Shqipni… Papa Françesku ka thanë se Shqipnia asht vendi i parë…

SHQIPTARI TRIM SI KY, NUK VDES KURRË!

SHQIPTARI TRIM SI KY, NUK VDES KURRË!

Lexuar 2271Me datën 28 korrik 1988, populli i Shkodrës, pa dallim Feje, përcolli për në banesën e fundit AT  PJETËR  MËSHKALLËN, Atdhetarin e flaktë dhe të vendosun në Idealin e…

2 PRILL 1991 – 2014…

2 PRILL 1991 – 2014…

Lexuar 2730KËSHTU  THA…  RAMIZ  ALIA: “VETËM N’ FUTA E DEGERMIA…ZBUKUROHET SHQIPËRIA !” Plot 23 vjet…Si sot kujtoj shkrehjet e armëve gjakatare të terroristëve komunistë, që para se me ngordhë, dita…

Page 1 of 3123