Home » Posts tagged with » Diktatura komuniste

Hapet ”Dosja e KRIMEVE të Gjen.Hilmi Seitit”

Hapet ”Dosja e KRIMEVE të Gjen.Hilmi Seitit”

Lexuar 6995NË SHKODER: 10 VJET NGA TERRORI KOMUNIST, JANË VEPËR E KRIMINELIT GJENERAL HILMI SEITI..! Fritz Radovani – Nje deshmitar i kohes se gjen. Hilmi Seitit rrefen per tmerret qe…

Shqipëria, në mëshirë të sindromës komuniste…

Shqipëria, në mëshirë të sindromës komuniste…

Lexuar 7335Çfarë entuziazmi, me tituj të mëdhenj nëpër gazetat e majta, sa herë që ndërkombëtarët shprehin nota jo optimiste, apo vërejtje për ecurinë e Shqipërisë në kapjen e standardëve evropiane……

35 socialistët me “njollë” në biografi

35 socialistët me “njollë” në biografi

Lexuar 36008Përpara zgjedhjeve të 26 majit 1996, në mars të këtij viti kandidatët për deputetë duhet të kontrollonin pastërtinë e figurës së tyre në një komision që u quajt Komisioni…

Daniel Gàzulli – Atyne askush nuk u çoi një kunorë

Daniel Gàzulli – Atyne askush nuk u çoi një kunorë

Lexuar 5056Ne memorie Një komb i ban nder vetes tue vu kunorë në vorret e martirëve, të çdo kohe qofshin ata. Mirëpo, kujt i bie në mend se ka edhe…

Shoku Bamir Topi – Mjaftë me gjyqtare, hetuesa te regjimit komunist!

Shoku Bamir Topi – Mjaftë me gjyqtare, hetuesa te regjimit komunist!

Lexuar 5134 Stop propozimeve te ish gjyqtarve kriminel te komunizmit ne Keshillin e Larte te Drejtesise dhe te Gjykates Kushtetuese shoku Bamir Topi! Shoku Bamir Topi u zu me presh…

Dosja ”E ZEZË” e Eqrem Çabejn

Dosja ”E ZEZË” e Eqrem Çabejn

Lexuar 5871E gjithë familja e gjuhëtarit të njohur ndiqej nga Sigurimi i Shtetit. E. Çabej u përndoq nga viti 1947 e deri në vdekje. Nga Nexhmije Hoxha nuk presim të…

Tepër e madhe është tradhtia e kriminelit gjakatar FADIL HOXHA që të fshihet prej faqeve të zeza të Historisë!

Tepër e madhe është tradhtia e kriminelit gjakatar FADIL HOXHA që të fshihet prej faqeve të zeza të Historisë!

Lexuar 8552Kohët e fundit në shtypin shqiptar kanë dalë ca reagime të zotit Rakip Mergjuani në mbrojtje të titistit shqipfolës Fadil Hoxha, përkundër argumenteve të pashlyera historike që e dënon…

Enveri ishte boksier, rrezoj kolonelin fashist per Toke

Enveri ishte boksier, rrezoj kolonelin fashist per Toke

Lexuar 5756Ramiz Alia: Njohja dhe vitet pranë Enver Hoxhës “Jeta ime” është libri më I fundit i shkruar nga ish-presidenti Ramiz Alia. Jo pa keqardhje ai thotë se ky nuk…

A ka pregatit Qeveria Shqiptare raportin e krimeve komuniste?

A ka pregatit Qeveria Shqiptare raportin e krimeve komuniste?

Lexuar 7097Rumania akuzon zyrtarisht regjimin ish regjimin komunist. Dy javë përpara hyrjes së vendit në BE, presidenti Traian Bashesku paraqiti një raport 650-faqesh që akuzon regjimin e mëparshëm komunist me…

Gjygji komunist ndaj inteligjences shqiptare

Gjygji komunist ndaj inteligjences shqiptare

Lexuar 5072Eshte mbajtur ne Mars te vitit 1945 ne Tirane. Pasi komunistet burgosen inteligjencen Shqiptare qe nga nentori i 44 deri ne Mars te 45,atehere ata filluan ekzekutimin e tyre.…

Shënime për Zonjën e Zezë – Nexhmije Hoxha

Shënime për Zonjën e Zezë – Nexhmije Hoxha

Lexuar 4896Shënime me rastin e promovimit të librit “Zonja e Zeze, Nexhmije Hoxha”, e autorit Fahri Balliu Fillimisht, dua te falenderoj organizaten Pan-Shqiptare “Vatra” per ftesen qe me beri per…

Berisha, dëshmitar në ’75-sën në një gjyq për varje

Berisha, dëshmitar në ’75-sën në një gjyq për varje

Lexuar 8149Dëshmitarët pohojnë pas 34 vjetësh për Sali Berishën. Tedi Blushi e Hysen Sheshori është një prej mijëra të përndjekurve të regjimit komunist. Por në ndryshim nga të tjerët, ai…