Home » Posts tagged with » Bota

Shqipëria katolike e Veriut

Shqipëria katolike e Veriut

Lexuar 6622Edhe fëmijë edhe burra, por të armatosur, që domethënë shqiptarë. Dhe një njeri i rrallë i Europës midis tyre: Dr. Franz Baron Nopcsa ´Raporti mbi një udhëtim është në…

Afro 4000 sekte te rrezikëshme në SHBA

Afro 4000 sekte te rrezikëshme në SHBA

Lexuar 3287Sektet, si po i shkatërrojnë njerëzit dhe besimet fetare. Në Britaninë e Madhe gjenden gati gjysmë milioni njerëz që i përkasin njërës nga sektet e fshehta, numri i të…

Emigracioni, skllavopronaria kapitaliste

Emigracioni, skllavopronaria kapitaliste

Lexuar 3408Emigrantet të ashtuquajturit skllevërit e bardhë që sot paguajnë për ta hequr lirinë e tyre thjesht për mbijetesë…çfarë absurditetit, pjellë e sistemit shoqërorë kapitalist ku njeriu sot nuk blihet…

Sa shqiptarë jetojnë nëpër botë?

Sa shqiptarë jetojnë nëpër botë?

Lexuar 6839Sa shqiptarë ka në të gjithë botën. Këtë pyetje nuk e bëjmë vetëm ne shqiptarët, por edhe të huaj studiues dhe profesionistë. Nëse do t’u referoheshim të dhënave demografike,…

Shqiperia, endrra e re e turisteve te huaj

Shqiperia, endrra e re e turisteve te huaj

Lexuar 2711Ne sezonin e veres, vec marketingut, destinacionet e ndryshme turistike ne mbare boten reklamohen edhe ne internet fale pushuesve te shumte nderkombetare. Ne faqe te ndryshme te kushtuara turizmit,…

Kroacia dhe Shqiptaret

Kroacia dhe Shqiptaret

Lexuar 4712PAK PER KROACINE Republika e Kroacisë (kroatisht: Hrvatska), është një vend në jug të pjesës qendrore të Evropës, buzë Detit Adriatik. Eshte shtet  ballkanik që në përbërjen e ish…

Polonia – Kisha dhe SOLIDARNOSTI

Polonia – Kisha dhe SOLIDARNOSTI

Lexuar 2007Për ata që kanë vrarë Fratin Jerzy Popieluszko, thotë prokurori Andrzej Witkowski. “Super Express”: – Sipas versionit zyrtar, i cili u paraqit gjatë gjykimit të Torun, dhe pastaj përsëritet…

Greqia – Delja e zezë e ekonomisë së Europës

Greqia – Delja e zezë e ekonomisë së Europës

Lexuar 2722Greqia në krizë financiare. Papandreu: Kombi në rrezik.Greqi ndodhet ne krize financiare qe kercenon kombin, ka deklaruar kryeministri Grek Jorgos Papandreu i cili eshte shprehur se e sheh të…

Kush eshte Hugo Chavezi?

Kush eshte Hugo Chavezi?

Lexuar 2116Portret: Kush asht Hugo Çavez-i? Burri energjik Pak biografi Aktualisht president i Venezueles Dikur oficer Simpatizon presidentet: E Kubes – Fidel Kastron E Nikaraguas – Daniel Ortega Te Iranit –…

Leksione nga zbulimi i CIA-s

Leksione nga zbulimi i CIA-s

Lexuar 3763 Spiunazhi bashkëkohor :Informacionet elektronike dhe terrorizmi nëpërmës teknologjive të sotisfikuara…. Udhëheqësit e zotë dhe strategët e mençur veprojnë dhe fitojnë, kryejnë heroizma që ua kalojnë të tjerëve, sepse…

Komisioneri i ri europian zgjerimit, çeku Stefan Fule, ish-agjenti i KGB i riaktivizuar, ka konflikt interesi ndaj Shqipërisë

Komisioneri i ri europian zgjerimit, çeku Stefan Fule, ish-agjenti i KGB i riaktivizuar, ka konflikt interesi ndaj Shqipërisë

Lexuar 2909Ne shqiptarët dëgjuam për pesë vjet, që nga nëntori i vitit 2004, pra nga fundi i qeverisjes së PS dhe deri më sot, të na flasë për hyrjen në…

Nobeli për Paqe Barak Obames: Lufta, e nevojshme dhe e justifikueshme

Nobeli për Paqe Barak Obames: Lufta, e nevojshme dhe e justifikueshme

Lexuar 2692 Obama: Lufta, e nevojshme dhe e justifikueshme. OSLO- Në kulmin e kritikave për shtimin e trupave në Afganistan, Obama ka marrë sot Nobelin për Paqe, duke pranuar se…

HAITI – Mjerimi – Viktime e politikes amerikane

HAITI – Mjerimi – Viktime e politikes amerikane

Lexuar 3246 HAITI – MJERIMI – VIKTIME E POLITIKES AMERIKANE PAK PER HAITIN; Haiti është vendosur në një vend perëndimor e treta shtete prej ishullit Hispanjole në Detin e Karaibeve,…

KOREA – Lufta e Ndarjes se Koreve 25/6/1950 – 27/7/1953

KOREA – Lufta e Ndarjes se Koreve 25/6/1950 – 27/7/1953

Lexuar 10104Lufta per ndarjen e Kores 25.6.1950 – 27.7.1953 Lufta e Korese u zhvillua në periudhën prej 25 Qershor 1950 deri ne firmosjen e Traktatit te Ndarjes se Vijës se…

Korea e Veriut përmirëson marrëdhëniet me SHBA-në

Korea  e Veriut përmirëson marrëdhëniet me SHBA-në

Lexuar 3079Nje lajm i mrekullueshem. AKUJT MIDIS KORES SE VERIUT DHE AGRESORES SHBA PO SHKRIHEN. Korea e Veriut përmirëson marrëdhëniet me SHBA-në. Tërhequr më 01 Janar 2010 Një mesazh paqeje…

Page 1 of 212