Përse nuk ndëshkohet Turqia për gjenocidin në Shqipni?

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 4525
Pak hyrje.

Ndëshkimi moral i agresorit ashtë një e drejtë humane dhe një aktë ligjor. Kërkimi i faljes nga agresori ashtë një detyrim human dhe ligjor, por edhe një mënyrë për t’u pajtue me viktimën. Viktima pretendon paqe, që kupton; dhanien e së drejtës nga agresori duke kryer pendimin, kërkimin e faljes dhe shtrirjes të dorës.

Armenia si vendi i viktimës prej 98 vjetësh nuk ashtë ba asnjë përpjekje nga shteti i Turqisë, që së paku të kërkoji falje për likujdimin në vitin 1915 të 1.5 milion njerzve armen të paarmatosun, por demonstron të mos ta njohi, duke e mohue dhe duke e minimizue numrin e viktimës dei në gjysëm milion dhe ishte luftë atëhere. Qeveria turke demonstron me këtë sjellje arrogancë, mungesë sinqeriteti, ftyrën e zezë e stepave aziatike si dhe trashëgimin e racës bastardhe të perandorisë osmane, që vetëm vrau, grabiti, përdhunoi dhe nuk ndërtoi asnjë gjë. La koka të prera me miliona, fusha e male të përgjakura, dogji njerëz, shtëpia, me shpatë e hu dhe detyroi të bëheshin vehabista islamikë popujt e shumtë. Turqia harroi se historia i regjistroi atëhere kronikat e përgjakura edhe në Armeni dhe një ditë duhej të përgjigjej Europës për 1.5 milion armenë të prerë, të djegur e të torturar e të shkretuarit. Perandoria turke ka shumë borxhe edhe Shqipërisë. Hyn edelnë Tiranë, ban biznes dhe ushtron presion qeverisë shqiptare që të mos shohi me sy bustet dhe tablotë e Skënderbeut si dhe kërkon me forcë të shfaroset Libri i Luftrave për liri dhe pavarsi të popullit shqiptar në shekuj kundër Turqisë.

Atëhere s’ka se si shëndoshet ndjenjat urrejtëse të popullit shqiptar ndaj kombit turk, pasi qeveria turke nuk kërkon paqe me njerzi, por ushtron arrogancë me humor. Turqia nuk e çmon historinë, prandaj vazhdon të gabojë, të ecë në gjurmët e perandorisë osmane sikur ashtë ringjallë me partinë vehabiste – islamike në pushtet.

 

 

Na vjen në shqip nga shqiptarët një njoftim nga Parlamenti Francez:

 

News24,  22.12.2011

Parlamenti Francez me mbështjeten e shumicës së deputeteve miraton ligjin : Për gjenocidin osman – turk ndaj Armenisë, ku në vitin 1915 deri në 1917 u shfarosën 1.5 milion armenas. Në Francë mohimi i gjenocidit përbën vepër penale…Vitin që vjen këtë ligj e miraton edhe Senati Francez.

 

Në vitin 2001 e ka njohur qeveria e Francës botërishtë Gjenocidin armenë nga perandoria osmane në ekzekutimin me tortura 1.5 milion armenë prej vitit 1915 deri në vitin 1917 për fajin se nuk pranuen të ndërrojnë fenë nga katolik në islamik vehabistë

Parlamenti francez vendosi të martën e datës 20.XII.2011 të mbante të enjten e dt. 22.XII.2011 rishikimin e një projekt-ligj të vitit 2001, që dënon mohimin e Gjenocidit armene nga qeveria e Turqisë, e cila prekë ndjenjat e të kaluarës të hordhive barbare të Turqisë

Nikolas Sarkozi u ka premtuar para zgjedhjes së tij si president në vitin 2007  “armenëve në Francë”, që janë  rreth gjysmë milioni armenë, për të mbështetur një tekst të tillë.

 

 

Na vjen edhe ky reagim i shqiptarve nëpër botë;

Aprovimi prej Asamblesë Kombëtare të Francës i ligjit per njohjen e Gjenocidit mbi popullin e Armenisë është nje gjest civil dhe historik i një rëndësie të veçantë. Reagimet e kryeministrit Rexhep Tahyp Erdogan dhe grupeve islamo – nacionaliste turke janë shprehje e primitivizmit dhe i mungesës të pendesës, për krimet barbare të hordhive  osmane ndaj nje populli te papmbrojtur armen. Me që ështe rasti, lipset që edhe parlamenti shqiptar, të njohë barbaritë e hordhive osmane, të kryera ndaj popullit tonë shqiptar, gjate sundimit afro pesë shekullor nëpërmjet parlamentit.

Reaksioni i islamistve qeveritar turk:

Rexhep Tahyp Erdogan deklaroi se vetë 500 mijë armenë u vranë. Pse bahet gjithë kjo zhurmë?? Sipas Erdoganit le të shikoji Franca gjenocidet që ka ushtrue mbi popujt algjerian dhe ruandez të Afrikës. Kryeministri turk, Tahyp Erdogani kishte paralajmëruar gjatë ditëve të fundit, kundër “pasoja të pariparueshme”, në marrëdhëniet midis dy vendeve, nëse ligji që kriminalizon mohimin e gjenocidit osman mbi 1.5 milion armenë miratohet  nga ana e asamblesë.

Nga Turqia pritet të rezultojë një  hakmarrjet diplomatike dhe ekonomike kundër Francës. Kultura e hakmarrjes ashtë shprehja e mungesë së civilizimit të qeverisë islamike të Turqisë. Sjellja e hakmarrjes nga qeveria turke tregon në shekullin e qytetërimit se ka mbetur pjesë e mbeturinës të hordhive osmane. Partia Islamike në pushtet e Rexhep Tahyp Erdogani në Turqi eshte kunder termit “gjenocid”…dhe akuzon Francën që para 60 vjetve ka ushtrue gjenocid mbi popullin algjerian.

Vetëm për vitin 2010 marrëdhaniet Turqi- Francë kishin vlerë mbi 12 miliard euro.

 

 

Pse populli shqiptar duhet të përkrahë Vendimin e Parlamentit të Francës?


Sëpari ashtë n
jë lajm i gzueshëm që shpreh civilizimin, kurajon franceze mbi ndëshkimin moral të një ngjarje tragjike të historisë armene të viteve 1915, që u ushtrue Gjenocidi i perandorisë osmane  mbi një popull të lirë e sovran armen për shkakun e vetëm se nuk ishin të besimit otoman.

Gëzimi i popujve të civilizuem europian ashtë i ligjshëm sepse moralishtë vëhet në vend drejtësia.
Ky vendim juridik ndërkombëtar i parlamentit francez asht me përmasa humane e të drejtës ndërkombëtare në mbrojtje të një populli viktimë e gjenocidit otoman mbi një popull tjetër, që ende vazhdon ta vuaji këtë mizori të hordhive turke.

Prandaj duhen sipas dekretit të parlamentit francez të marrin vendime edhe të gjitha ato ish kolonitë e perandorisë osmane-turke për ta ndëshkuar me Ligjin e Njohjes të Gjenocidit ndaj popullit shqiptar për afro 500 vjet pushtim. Ku duhet bazue ky hapë?

 

 1. Ndaj krimeve barbare ndaj popullit shqiptar
 2. Në ushtrimin e presionit të qeverisë fondamentaliste islamike të Rexhep Tahyp Erdogani

ndaj shtetit në djegien e Librit të Historisë të Gjergj Kastriotit  Skënderbe dhe librin e Historisë të Gjenocidit Osman për 444 vjet mbi popullin shqiptar prej vitit 2005 kur mori pushtetin Sali Efendi Berisha, fanatiku i bindur i botës islame si dhe kur erdhi në krye të presidencës, Bamir Topi, miku i verbët dhe fanatiku islamik i arabve, e në veçanti i Turqisë.

 1. Shqipnia tashmë ashtë pjesë e NATO-s, e BE-s, që do të thotë një rikthim në familjen

civilizuese europiane.

IV. Një e drejtë e ligjëshme e ndëshkimit moral të shtetit turk që të shëndoshi sadopak ndjenjat e popullit shqiptar. Derisa qeveria turke të mos kërkoji falje, pendesë popullit shqiptar për gjenocidin afro 500 vjeçar dhe për coptimin e Shqipnisë,…..kurrë nuk do të ketë paqe në vetëdijën e popullit shqiptar. Nuk shëndoshen ndjenjat e së kaluar të hidhur të popullit shqiptar duke i ba presion Turqia qeverisë shqiptare dhe asaj kosovare, por i ruan ende në gjendje konservimi, akulimi dhe rikujtimi i andrrës mizore të turqve. Populli shqiptar kërkon paqe të vendosë me popullin turk, por qeveria islamike arrogante, e pamoralshme, e tërbuar nga rizgjimi i popujve për të kërkue falje e pengon sepse e vlerëson si normale tragjeditë mbi popujt e pafajshëm. Ishte Turqia ajo që vrau në vendet e huaja, prandaj obligimi historik mbetet përherë parim human dhe logjik.

Shqipëria ka kushte historike komode për t’u bashkangjitë Vendimit të Parlamentit të Francës për këto shkaqe të ligjëshme:

– Me pushtimin barbar pas 1468, Osmanët turqë ngritën murin me Europën për mbi 600 vjetë
– Asgjësoi gjithë arsenalin e kulturës artistike dhe antike
– Grabiti pasuni në monedha arit, piktura, skullptura,…
– Vrau, syrgjynosi, dhunoi moralin e femnës me shpatë në dorë  duke prishë racën shqiptare
– Ndaloi besimin dhe ushtroi gjenocid mbi popullin katolik shqiptar

–          Ushtroi dhunë dhe sjellje imorale në konvertimin e fesë nga katolik në islamizëm vehabiste.

 

 

Pasoja katastrofale të pallogaritshme Shqipnisë, që ende i vuen;

Pasojat e pushtimit osman ishin po aq katastrofike në disa aspekte;
– La shkatrrim dhe vese ma të shëmtuara, përçarje, spiunllëkun dhe damtoi rracën arbërore.
– E përgjysmoi Shqipninë në vitin 1877-1878 duke ja dhurue si plaçkë të tij sllavëve dhe grekërve duke ba pazare me Rusinë për interesa të veta në territore të pushtueme.
– Edhe pas  vitit 1878 coptoi tokat shqiptare në dobi të fqinjve sllave-grekë për interesa globale të saj duke bashkëpunuar me Serbinë në dëbimin e mijra shqiptarve nga Kosova për në shkretëtirat e Turqisë pas viteve 1944.
– Edhe sot kryeministri i Turqisë, Rexhep Tahyp Erdogani ndërhyn në punët e brendshme të Shqipnisë duke përdor mjete korruptive dhe presion dallkaukëve, derdemenëve në pushtetë, në presidencë, që të shfarosin librin e Historisë së Luftrave Shqiptaro- Osmane gati 500 vjeçar, dhe  heroin e Madh, Gjergj Kastriotin. Një andërr e çmendun!
Dhe këta sekserë të interesave shqiptare, që janë në akademi, në presidencë, në qeveri, në parlamentë, në diplomaci, në drejtsi, në ushtri, në shëndetsi…në krye të partive e në krye të bizneseve janë gati ta zhdukin nga memoria brezave të ardhshëm librin”Gjergj Kastriotin dhe gjithë historinë e pushtimit gati 500 vjeçar otoman në Shqipni” me synim që në një ditë me diell tja lejojnë  ripushtimin me forma tjera ma të alambikueme vendit tonë sepse e ndjejnë veten e tyre më komod me neo-otomanët e Turqisë se sa me familjen e Europës. Shenjat i kanë dhanë këta jeniçerët e Rexhep Tahyp Erdoganit  duke hequr prej mureve e shqelmosun përtokë bustet dhe tablotë e Gjergj Kastriotit sepse hidhërohen vëllaznit e tyre të ,,një gjaku,, turk. E lejoi politika, qeveria,  presidenca dhe akademite, universitetet në vitin 2010, propogandën e Shpërfytyrimit të heroit legjendar Skënderbeu nëpërmjet një fare renegati vandal serbo-zviceran- neo-otoman Oliver Shmidt, që shiti librin e tij të përkthyer nga një armik i Shqipnisë, njësoj rrugaçi  i paskrupulltë, biri i nomenklaturës komuniste-enveriste-antishqiptare, Ardian  Klosi, që me këto vepra po i vejnë zjarrin Shqipnisë me anë të falsifikimit diturisë. E mandej me shpatë do të vijnë vetë miqtë anadollakë të tij dhe shumë të tjerve duke pre e djegë kulturën e identitetit shqiptar. Cënimi i figurës të Gjergj Kastriotit është cënimi i historisë së luftrave për liri dhe pavarsi, lufta për dije dhe të drejtën e besimit fetar sipas vullnetit të popullit shqiptar. Skënderbeu parapriu në beteja për 25 vjet duke fitue në beteja kundër harbutve osmanë. Ai ishte flamur i rezistencës dhe preludi i epokës të rilindjes iluministe në Shqipni. Ai ishte flamur i betejave të shqiptarve në Kosovë që përfundoi me pavarsinë e saj, në betejat për liri të shqiptarve në Maqedoni edhe në shekullin 21.

Skënderbeu ishte dhe mbeti identiteti i kombit të shqiptarve për afro 600 vjet. Trashëgimtarët osmanë në Turqi guxojnë edhe në shekullin XXI të fyejnë historinë e luftrave për liri dhe pavarsi sepse ka gjetë terren nga renegatët shqiptar në krye të piramidës të shtetit, presidencës, akademisë, drejtsisë, universiteteve, shoqatave shkencore historike, arkeologjike, albanalogjike, të mediave vizive – elektronike e gazetareske dhe të partive, ku i përkasin besimit islamik.

Përse nuk nxjerrë vendim edhe parlamenti shqiptar për Gjenocidin osman mbi popullin shqiptar?
Këta nuk trajtuen Gjenocidin komunist e jo më atë turk sepse i duhet të dënojnë vedin dy herë;
1-  Të fusin vedin në burgje ose sëpaku të hidhen në ushtrinë e të papunve.

2 – Frigohen se mos i detyron vendimi i parlamentit të kthehen te feja e të parve.

3 – Pronarët e tokave dhe të fshatrave frigohen se do t’i kthejnë pronat sepse jua dha perandoria osmane të parve të tyne për merita se ishin kriminela, ndrruan fenë, i shërbyen me trimëri për shtypjen me barbari të popullit shqiptar dhe në kolonitë e tyre.

Parlamentit shqiptar të dënoji  urgjentishtë Gjenocidin turk dhe pasojat mbi Shqipërinë

 

Parlamenti kat ë drejta eskluzive që të trajtojë për kapituj tragjik të historisë, sikurse ndërmorri hapa e ngriti komision mbi Masakrën e Tivarit. Hapësira morale e juridike ka, prandaj duhet që të mos humbet ma kohë të marri vendim për Ndëshkimin e Gjenocidit osman në Shqipëri.

Sa fat i madh ta trajtoji parlamenti shqiptar kët aktë të turpshëm turk mbi popullin shqiptar! Nëse realizohet ky akt do të jetë një akt historik i drejtë dhe me pasoja të shëndoshjes nëse qeveria turke i kërkon falje popullit shqiptar.
Andërr!
Edhe kjo andërr!

Me trashëgimtarët osmanë nuk mund të pranosh qytetërim sepse kohët e fundit kanë ngreh shpatat kundër Europës dhe ish vendeve të robërueme.

Ç’ka të bajmë?
Të luajmë derën si të marrë e të përkundemi me andrra të parealizueme dhe të hedhim vner mbi shtetin dhe shoqërinë turke.
Ndoshta nuk e zbërtheva në kontekst historiko-politik sa duhet se nuk jam i lapsit, por diçka pruna në memorien e popullit shqiptar.
E shtunë, më dt. 24.XII.2011
Ndriçim Shkambi/Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 24/12/2011. Filed under Shekulli jonë. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

5 Responses to Përse nuk ndëshkohet Turqia për gjenocidin në Shqipni?

 1. Arber

  03/01/2014 at 23:26


  Ne fillim me pelqeu artikulli, por nga fundi duket qarte TALIBANIZMI katolik i autorit. Te jesh gjak-shitur tek greku, sllavi apo italiani njesoj eshte, gjak-shitur je! Jashte flliqesirat e kombit, ata qe vetequhen: race katolike, turk elhamdulilah, apo helene te shpifur!

 2. kodrasadikit

  05/07/2012 at 15:01


  Sipas mendimit tim per momentin armiku numet nji i shqirtareve jan greku dhe serbi prandaj ne duhet te perqendrohemi te kufijt tan ,nese ndodhe nji konflikt mes turqise e greqise ne duhet ta bejm nji kualicion ushtarak me turkun qe ta qlirojme qamerin e me ghere kurse pjesen tjtjeter ta merr tuku ,kjo do te ishte zghja fatlume afatghate.

 3. miro

  05/02/2012 at 22:55


  Vellezer Shqipetar, perse neve vuajme sot ne kete dite, pergjigja eshte e sakte duhet te distancohemi njehere e mire nga shallvaret islamike dhe arabe se perndryshe Shqiperia ka per tu katandisur me keq se afganistani dhe iraku, dhe po nuk u shporr nga Shqipeia vellai e Turkut erdogan kamikazi Saleh Berisha,,,,Europa kurre nuk ka per te na pranuar ne gjirin e saj.

 4. Lirim

  23/01/2012 at 11:42


  Çallmaxhinjtë neo-otomanë të Turqisë të kërkojnë falje publike për gjenocidin në Arbëri
  Atdhetarët dhe dijetarët shqiptar në fushën e historisë ndjen një brengosje për një invazion të re nga ana e bijve otomanë që kanë rrëmbyer në kohët tona moderne si partinë për drejtësi qeverinë dhe presidencën e Turqisë me në krye sulltanin e tërbuar Rexhep Taiyp Erdogani kundër Shqipërisë.
  Erdogani me bandën e tij otomane vjen në Shqipëri për të rikujtuar periudhën afro 500 vjeçare të pushtimit me grabitje, me shpatë duke kthyer fenë shqiptarit, me përdhunime femrash shqiptare, që ve çrrënoji dhe nuk la asnjë ndërtim për be sikurse Italia Fashiste, që la kryevepra institucionesh mermeri të pavdekshme.
  Dhe këtyre bijve të çallmave vijnë si kalorsa pa shpata në ish krahinën e perandorisë otomane në Shqipëri për të kujtuar kohën e hamamve, të grabitjeve, të prerjes së kokave të priftërinjve dhe atyre shqiptarve që nuk pranonin të konvertoheshin në islam sikurse ka bërë familja e presidentit Bamir Myrteza Top-Tani, familja e Sali Ram Berisha, familja e Kreshnik Spahiziut nga Kosova, familja e Ismail Efendi Kadares e plot spahizinjë që shitën gratë, e buthën, spiunuan, e punuan kundër Shqipërisë.

  Çallmaxhinjtë e Turqsë otomane apo osmane u kanë dhënë urdhër Bamir Top-Tanit dhe Sali Berishës që ta zhdukin portretet e Heroit Kombtar Gjergj Kastrioti nga zyrat dhe sallonet. Kështu u tha dhe u bë me të shpejt me zell e pa përtesë.
  I vunë synetxhiut – çallmaxhiut, ish deputetin e tyre efendi Ismail Beg Qemalin sa faqja e murit.
  Përfundimisht më nuk shifet në sfond të Zyrës së presidentit Bamir Toptani dhe të kryeministrit Sali Ramë dhe i Sheqeres Berisha tabllot e Skënderbeut.

  A ka pasë në zyrën e bashkisë Edvini portretin e Gjergj Kastriotit?

  Kurrë e kurrë!
  E sapër kryetarin e opozitës që sulmon të pushtoji me revolucion karriken e kryeministrit nuk ka vendosë kurrë portretin e Skënderbeut sepse dihet hapur qendrimi i tij antishqiptar pro- sllavëve. Skënderbeu mbeti për botën sllave armiku edhe më i betuar se i otomanve. Historia dëshmon, kur ushtrisë të Skënderbeut ju mbyll porta nga mbreti i Serbisë për të kalue në Serbi për t’u bashkue me koalicionit europian me në krye legjendarin hungarez, Janosh Huniadin për të ba një betejë kundër ushtrisë otomane barbare. Shkaku i këtij refuzimi ishte se mbreti i Serbisë ishte aleate me otomanët dhe i kishte dhanë vajzën për grue sulltanit.
  Bamiri me Salën i presin sa herë shkojnë në Stamboll te avioni otomanët çallmaxhi me ibriqe, me sapllake me la b……me dorën e majtë, me portrete efendish otomanë-shqiptar, me hamame e xhamira plot e për plot sikur të ishin mejhanet e kohës sulltanve.
  Më bukur nuk ka ku shkon me ja bë qejfin otomanve të rinj që ulen tashmë në minderet e Tiranës të ardhur nga Turqia, por duan edhe një gjë ,,të vogël,, aman ,,të vogël,,miqtë apo sikurse i quante Enveri, Ramizi, Saliu, Bamiri, Rexhep Mejdani të shqyejnë Gjergj Kastriotin nëpër librat e shumta të historisë, të letërsisë e pikturës, se këngë për Skënderbeun nuk ndëgjohet më sepse dovletët sulltan nëpër qivuret e Stambollit nuk u prehen kockat rehat, po u prishet rehatija, po u dalldisen çallmat dhe po u shpërthejnë prej barkut imam-bajallditë me hallvat e qelbta si dhe e dëshiron partia e bakalve të Tahiyp Erdoganit, me liliputin ministrin e jashtëm otomanin e çmendur, efendiu, prof.Ahmet Davutllu e presidentin otoman Abdullah Gül me gjithë bakalët e tjerë të tij.

  A ka më turp se sa të shkulësh nga trungjet e historisë lisin e madh të saj, Gjergj Kastriotin për hirin, për qejfin e psikopatve otoman të rinjë, për dëshirën e partisë çallmaxhije të bakalve islamikë të Tahiyp Erdoganit.

  Homoseksuali Qemal Ataturku nuk e njohu shtetin e ri shqiptar të Ahmet Zogut, atëhere edhe qeveria shqiptare dhe e presidentit meqë po vdesin për Ahmet Zogun, le të kërkojnë që ta heqin portretet e Ataturkut nga zyrat e tyre dhe librat e historisë sikurse e kërkojnë edhe këta soj biçima mesjetar turq qeveritar.

  Partia e çallmaxhinjve të Erdoganit në Tiranë e Prishtinë

  Janë çuar prej varrit parti islamike e Tahiyp Erdoganit, kryeministri i Turqisë, që është fundërrina apo mbeturinat e perandorisë otomane të ringjallur në formë partije gjoja për drejtsi sikur në Kosovë duan tashmë pas një zullumi gati 500 vjeçar kundër Shqipërisë të shqyejnë kapitullin e Gjergj Kastriotit, si kapitulli më i lavdishëm e Historisë Shqiptare nga më të shndritshme të Ballkanit.

  Kohën e ka gjetë të përshtatshme për të ngritë zërin krerët neo-otoman nga Turqia sepse krerët e qeverisë e të presidencës zgjidhen përherë islamik nga besimi fetar dhe të egër në të vërtetë, të gatshëm ta shqyejnë faqet dhe të djegin libra të historisë shqiptare.
  Hapin e parë e kanë kryer;
  Heqjen nga të gjitha zyrat, akademinë, katedrat e universiteteve e shkollave të figurës, skulpturave dhe librave të Gjergj Kastriotit dhe në vend tyre e kanë mbushë me deputetin e perandorisë otomane haxhin Ismail Qemalin dhe të antishqiptarit sllav – Ahmet Zogun, që shiti toka shqiptare, vari e burgosi, vrau me pabesi burrat e kombit, patriot shqiptar antiserbë e anti-otoman.

  Prandaj nuk janë dhe aq të matufepsur partia islamike e bajgave të Turqisë me në krye Tahiyp Sapllak Erdogani që vijnë në Shqipëri e priten sikur të jenë shpëtimtar të popullit dhe kombit shqiptar dhe ulin qafën e ndoshta edhe prapanicën meqë janë specialist qysh në otomani për të bë mynxyra kundër Atdheut të Martirve, dijetarve, heronjve, luftëtarve, klerikve të Veriut,….
  Dhe aty bajgaxhijtë e Taiyp Erdoganit kanë gjetë sheshë e kanë bërë përsheshë me japrakna e çajna. E kanë kthyer Shqipërinë sikur të ishte hamami i tyre dhe jo vendi që të kërkojnë falje meqënëse përfaqsojnë ish perandorinë më mizore që ka njohur Arbëria e Kastriotve.
  I lutem si shqiptar gangsterve të kryqeveritarit dhe kryepresidentit e tjerä legena që të mos lejojnë asnjë të huaj të urdhërojnë për të ndërhyrë në Selektivitetin e Kapitujve të Historisë Shqiptare të shkruar me pendë, me zemër dhe me gjak!

  Deri tashi ju Bamir dhe Sali Berisha keni dëshmuar gjunjëzim të zellshëm para padronve otoman duke zhdukë portretin dhe skulpturat nga zyrat e Zyrave të popullit me gjak të Gjergj Kastriotit.
  Nëse nuk e rivendosni Skënderbeun në zyra atëhere ne shqiptarët ju konsiderojme si tradhtar dhe renegatë, që historia do t’ju vendosë në blozën e oxhakut sikurse A.Zogun, E.Hoxhën, E.Toptanin, Haxhi Qamilin etj.
  Prandaj shqiptar ju bëj thirrje;
  Të demaskojnë e të protestojnë para presidencës, kryeministrisë e para akademisë me portretet e Skënderbeut kur vijnë nga Turqia Erdogani dhe qeveritarët otomanë, çallmaxhinjë, që të mos fyejnë historinë e Skënderbeut si Bamir Topi ashtu dhe islamiku i tërbuar Salë Berisha me gjithë zagarët islamikë të tyre. Skënderbeu nuk është pronë e dy otomanve Bamir dhe Sali, por është e 16 milion shqiptarve. Nuk ju durojmë më me këtë sjellje politike, fondamentaliste islamike e morale antishqipare qeveritar!!

 5. Lirim

  13/01/2012 at 17:43


  Turqì: 70 gazetar ne burg
  [Turkia-Flamur] Agjensite e ndryshme te lajmeve njoftojne se ne Turqi sot gjenden ne burg 70 gazetar turq. Shtypi ne Turqi gjendet nen presionin e diktatures se kryeministrit Rexhep Taip Erdogan. Qeveria turke me kryeminister Erdoganin ka aprovuar nenin 301 te Kodit Penal Turk, simbas te cilit ndalohet dhe denohet shprehja e lire e mendimit dhe e opinioneve nga ana e shtypit.
  Gazetaret turq perpiqen te njoftojne opinionin publik turk per ngjarjet dhe opinionet e qytetarve, por ato pesojne represione, burgosje dhe denime simbas Kodit Penal Turk. Per kete arsye sot ne Turqi gjenden neper burgje 70 gazetar trurq, te cilet luftojne per mbrojtjen e Lirise se Shprehjes dhe te Drejtave te Njeriu.

  E premte, më dt.13.I.2012__._,_.___

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.