Nënë Tereza në film

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 6030
Në qoftë se një aktore femër do të ëndërrojnë të tre rolet kryesore, rolin që ajo do të zgjidhni? Olivia Hussey ishte vetëm 15 vjeç kur ajo në 1968 mori rolin e saj të parë i ëndrrës saj adoleshentre si Zhulieta në filmin “Romeo dhe Zhulieta”, një rol qe i dha asaj ’’ Globin e Artë’’ . Film klasik u drejtua nga Franko Zefirelli. Gati 10 vjet më vonë, Olivia Hussey përsëri me një nga filmat e Zefirellit me rolin, ajo luajti Maria në “Jezusi i Nazaretit” – një film që shumë e konsiderojnë si një e filmit më të mirë i filmave mbi Jezusin të realizuem.

Pasi ka luajtur dy nga femnat më të famshme në botë si; Zhuljeta dhe Shën Marinë dhe andrron të tjera; çfarë roli mund të ëndërrojë Hussey ?

Zgjedhja nuk ishte e vështirë, sepse Olivia Hussey ishte ofruar rolin kryesor në filmin e Nënë Terezës. Lohse Movie ka blerë të drejtat e filmit danezë dhe e dërgon atë në treg më vonë këtë vit.

Edhe pse Hussey ka luajtur role të ndryshme fetare dhe shpesh shpreh veten në një gjuhë shumë fetar, ajo nuk do të përshkruajnë veten në rolin e saj në film si e krishterë edhe pse ajo(Nanë Tereza) u rrit në një shtëpi katolike, por në jetën e saj investoi frymëzim shumë më tepër në botën shpirtërore në Indi e në tanë botën.

– Ju keni luajtur Shën Marinë në “Jezusi i Nazaretit.” Çfarë keni kujtime nga kjo përvojë tani e këtu 25 vjet më parë?

Unë isha atëhere 27 vjeç dhe e kisha shumë të vështirë, sepse unë kam lënë djalin tim Aleksander për tetë muaj, ndërsa une isha duke u filmuar. Ajo ishte e vështirë për mua, por Maroku dhe Tunizia ishin jo thjesht një vend për të marrë një djalë tre vjeçar që i ndihmon, sidomos kur unë kam punue 14 orë në ditë.

Mbaj mend sidomos skena e kryqëzimit. Nuk e imagjinoja dot momentin e kryqezimit dhe reagimin tem emocional aq të fuqishme. Roli jem ishte aq e fuqishme, ishte një përvojë e vështirë. Ishte e vështirë për të kuptuar se si Jezusi mund të vdiste për mëkatet tona në këtë mënyrë.

– Ju keni thënë se keni më shumë se 20 vjet, që keni kërkuar të merrni pjesë në këtë film për Nanë Terezën?

Po, kemi pasur dorëshkrim në mënyrë të qartë në lidhje. 20 vjet më parë dhe Nënë Tereza kishte miratuar skenarin dhe tha: ’’Po, se unë duhet të luajë rolin, dhe pastaj të gjitha landa u pregatitë. Dhe të njëjtën gjë ishte gati që të realizohej përsëri. Unë i premtova Nanë Terezes se do ta vë rolin e saj në duart e Perëndisë, sa më afër realitetit.
Ne duam që ju të luani Nënë Terezën nga Kalkuta.

Unë u nisa për në Romë, pesë ditë më vonë dhe dy javë pasi më ishte ofrue roli i Nanë Terezes isha në Romë për ta venë në dijeni.

Olivia Hussey nuk e ka takuar Nënë Terezën, por u bënë mikeshë duke përjetue botën e saj reale dhe si me të afërmin e saj të vetëm, mbesa e Nanë Terezes – Age Bojaxhiu(jeton në Itali – shen.im perkthyesi), e cila ishte shumë e kënaqur me interpretimin nga ana e Olivia Hussey për tezen e saj – Nanë Tereza: “Ajo asht mrekullue se si aktorja e ka pa si tezen e saj Nanë Terezën. Unë nuk mund të imagjinoj aq shumë, që aktorja tï ngjajë Nanë Terezes. “

– Çfarë është për ju Nënë Tereza, që ju bën përshtypjen më të fortë te ju?

Ajo që më bëri përshtypje tek unë ishte kur ajo – siç duket në fillim film – bashkon një burrë të sëmurë dhe e mban atë në krahët e saj. Ky njeri vdes në krahët e saj, dhe ajo nuk asht demoralizue dhe braktisë misionin e saj. Ajo e pa Dritën e Zotit në çdo njeri të varfër. Ajo nuk foli vetëm për këtë, por e mbështjellë me veshjen e bardhë, ku kjo murgeshë themeloi Ndërtesat e Bamirësisë në Indi dhe në gjithë botën me qëllim, për të ndihmue të varfërit ndër të varfër.  Ajo ishte vepra dhe jo fjala.

Autori: Larsen Johan Schmidt
U shqiperue nga danishtja prej Bep Martin Pjetrit
E diel, më dt.5 shtator 2010
Copyright Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 06/09/2010. Filed under Bota Aktuale. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

2 Responses to Nënë Tereza në film

 1. lavderim

  06/09/2010 at 15:38


  Bashkebisedim per filmin e disa danezeve

  Mads – 24/04/2008
  Kur do të dalë fimi në Danimark????

  Johan Schmidt Larsen – 24/04/2008

  Regjizori – Lohse Movie ka njoftue se filmi del në gusht të 2008.

  Johan – 16/10/2008
  Botuesi danez i filmit mbiNanën Tereza ka kenë i vonuem. “Nënë Tereza – një grua besnik në misionin e saj” është botuar për herë të parë në Nëntor të 2008.

  U shqiperue nga Bep Martin Pjetri prej danishtes.
  U morre nga linku; http://filmogtro.dk/index.php?siteid=144&link=stlink

 2. lavderim

  06/09/2010 at 15:38


  Nënë Tereza
  Imazh

  Titulli origjinal: Nënë Tereza
  Vlerësimi recensues:
  Aktorë: Hussay Olivia, Laura Morante, Sebastiano Somma, Michael Mendl
  Drejtori: Fabrizio Costa
  Kohëzgjatja: 85 minuta 90
  Gjinia: Drama dokumentar

  viti i prodhimit: 2003
  Censura: Lejuar për të gjithë
  Fjalë kyçe: lehtësim, bamirësi, mëshirë, besimit të krishterë, varfëria

  Kushtue për të dobët
  Nga: Poulsen Korsholm Carsten (sprint)

  Historia e Nënë Terezës është më shumë se tre orë, dhe është i ndarë në dy filma;
  Filmi i parë merret me kohë të Nënë Terezës dhe ku është e lejuar për të krijuar Misionin Mercy. Filmi i dytë trajton veprimtarinë e misionarëve.

  Histori
  Nënë Tereza është e njohur nga shumë njerëz në të gjithë tokën. Pa marrë parasysh kombësinë dhe fenë dhe prirjet politike kanë respekt për këtë grua, e cila mori dashuri prej botës së varfër. Ajo qëndron model me shembullin më të madhe bamirëse të krishterë në kohën tonë. Filmi tregon nga fëmijëria e saj në Shkup (kryeqytetin e Maqedonisë) dhe në vazhdim të saj si një murgeshë që vjen në Indi në 1929. Nënë Tereza ishte një mësuese trajnimit dhe ka punuar në shkollën e Urdhërit të Loretos në Kalkuta lindore, kur ajo në 1937 bëri betimin e saj të fundit si një murgeshë. Në fund të 1940 ajo u largua nga Loreto dhe filloi punën e saj humanitare në lagjet e varfëra Kalkuta – si një përgjigje ndaj urisë, e cila që nga viti 1943 e kishte pllakosur qytetin. Po kështu, ka pasur një përleshje në mes të Hindusve dhe muslimanëve, të cilët në 1946, shkatërrimi përfshiu në të gjithë qytetin. Në 1950 ajo ka themeluar ’’Misionaret e mëshirës’’ dhe ishte gjatë dhjetë viteve të ardhshëm një avokate e njohur ndërkombëtarisht për botën e varfër dhe të pafuqishëm.

  Në 1979 ajo mori Çmimin Nobel të Paqes. Nënë Tereza vdiq në 1997, qendra e saj funksionon me 610 misione në 123 vende – duke përfshirë spitale, kuzhina supë dhe jetimoret. Në 2003 ajo u bekua nga Papa Gjon Pali II me synim të shihet si hap i parë në një kanonizim.

  Film
  Është e qartë se filmi mundohet të jetë sa autentike të jetë e mundur. Jeta e saj ishte me të vërtetë fantastike – por eksitim dhe nervore në film është më e mirë për të ndjekur personazhet kryesore dhe marrëdhëniet e tyre me njëri-tjetrin dhe të Perëndisë. Ka disa të mira ne karaktere dramatike duke u zhvilluar. Filmi është dukur përshtypjet ngjyra të Indisë dhe tensioneve sociale dhe politike që kanë qenë në këtë periudhë. Para së gjithash, mbyllet filmi pak në Nënë Tereza (Olivia Hussey) jetën e shumë të pazakontë: ajo pasoi një thirrje nga Jezusi për të jetuar në varfëri absolute mesin e të varfërve. Një jetë e shërbimit. Nje jete, ku ajo punon jashtëzakonisht në pothuajse të gjithë ata që i plotëson të saj dhe mendimet e saj dhe besimet. E drejta nga lebrozët në rrugët e Kalkutës dhe Papa në Romë. Nga gazetar kritik britanik, i cili përpiqet për të shkatërruar punën e jetës së saj dhe të murgeshave të reja të cilët dëshirojnë të ndjekin rrugën e saj. Dhe pastaj “meshkujt në jetën e saj”: klerikëve katolike (Sebastiano Somma, Michael Mendl), i cili në mënyra të ndryshme, ishte i bindur se idetë e saj duhej të mbështeteshe.

  Shiko fqinjët
  Por në qoftë se kështu dy filma ka mbaruar (ose vetëm i pari, nuk mund të shihet vetëm) – kështu që çfarë? Një tregim i mirë i mirëfilltë i një jetë të jashtëzakonshme, e cila krijoi një organizatë të pazakontë? Ose thjesht nuk mund të presim se është edhe një sfidë për mua? Një pyetje për atë që kam vënë me fjalët e Jezusit për të ndihmuar të varfërit? Nënë Tereza nuk do të kishte qenë në dyshim. Si shembull të saj në film i thotë murgesha kolegeve te saj kur ato janë vizituar nga Papa në Vatikan: “Ju e dini se çfarë? Në Kalkutë, ne kemi nevojë vetëm per pak oriz dhe disa medikamente. Por këtu, ata vuajnë nga një formë më keq nga uria. të uritur për dashuri. Ka nevojë edhe për ne në botë të pasur.
  Unë mendoj se të dy filmat më kanë mësuar më shumë për Nënë Terezën dhe provat e saj shumë të fortë – dhe pjesërisht atë e ka ngritur në mua, (përsëri): “Si mund ta bëjnë veten të varfërve?” Pra për hir te varferve (dhe të gjithë të tjerët të dobët): shoh filmin me zemër të hapur!

  Është një film i mirë për të folur për më pas. Pyetje në dispozicion për diskutime të mëtejshme në të dy filma. Ju mund të arrijnë rreth shumë temave interesante të tilla si:

  “Pse duhet të bëjmë diçka për të varfërit – për hir të tyre, ose për hir të Jezusit?”

  “A duhet të mos punojnë edhe politikisht për kushte jetese më të mirë?”

  “A mund ne të gjithë e shohin një profesion si Nënë Tereza?”

  “A është organizimin dhe menaxhimin një dhimbje?”

  Në fakt ajo duhet të ketë pesë yje për përmbajtjen e saj dhe 3 yje për ekzekutimin e tij (edhe nuk ka tekst në danisht, e cila është mjaft në rregull në fjalorin e tij, por e shkronjave nuk është gaforre) – kështu që mund të japë “katër yje në total.

  U prodhue te dy serite e filmit per Nanen Terezë në një DVD, qe kushton 200 kr apo afer 25 EU ne vitin 2008
  U morrë nga linku;
  http://filmogtro.dk/index.php?site=anme … filmid=298

  U shqiperue nga danishtja prej Bep Martin Pjetrit
  E diel, më dt.5 shtator 2010

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.