Ne të gjithë jemi nazista

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2047
Në një konferencë shtypi në Kanë regjizori danez i famshëm që mori dhe çmim deklaroj:
Unë mendoj se brenda nesh e të gjithëve së bashku  ka një tipar të vogël nazisti dhe gjithashtu një Hitler të vogël qendron brenda shpirtit.
Unë mendoj nëse ne e mohojnë apo e injorojmë këtë fakt real, ajo është shumë e rrezikshme, thotë Lars von Trier, sipas gazetës izralelite “Jerusalem Post” në një intervistë nga Imperium.

Në Festivalin e Filmit të Kanës, Lars von Trier tha, mes tjerash në konferencë për shtyp në lidhje me filmin e tij ‘Melankolia’:
– Unë e kuptoj Hitlerin. Ai ka disa gjëra të gabuara, natyrisht, por unë mund ta shohë atë të ulur aty në bunkerin e tij në fund ….. dhe ndihem pak i afruem me të.

Deklaratat e quajtur të von Trier tani janë “të pa kuptimtë”.

– Unë kuptova prej deklarimit tim nazist se unë nuk duhet të shkojë në konferenca të mëdha për shtyp, sepse jo të gjithë i kuptojnë gjërat që vijnë nga goja ime, sidomos me atë humor të trashë, prej budallai danez. Më vjen keq që ishte aq budallallëk ai deklarim për qenien e tij dhe të gjithë njerzve si pak nazista, thotë Lars von Trier për gazetën izraelite Imperium..
Autori: Christian Krabbe Barfoed

***

Trier shkakton zhurmë në Berlin

Regjizori shprehet i nervozuar për mendimet e tija naziste
Regjizori danez Lars von Trier lëshoi të shtunën në mbrëmje(të dt. 3.IX.2011)skena pothuajse të trubullta, kur ai u takua me admiruesit e filmit tij në Berlin.
Qindra njerëz hynë në kinema të ,,Babilonisë,, që ndodhet në pjesën lindore të qytetit, ku Trier u pyet nga një panel prej tre komisionerësh të famshëm të filmit. Kjo ishte shfaqja e parë e tij publike në Gjermani që kur ai u përjashtua nga Festivali i Filmit të Kanës, në maj të 2011, pasi ai deklaroi se ai ishte një nazist dhe nuk donte hebrenjtë, që fyu sidomos kolegen e tij çifute, Susanne Bier.

Trier ka kërkur falje më herët publikut, që me sa duket nuk e ka zbehur entuziazmin për filmin e tij për Republikën Federale Gjermane.
Turma të cilët ishin duke shkuar në kinema, ishte aq të etur për t’u njohur me regjizorin danez, sa që u detyrua një nga organizatorët e këtij takimi ju desh të paralajmëronte gjermanët se do të mbyllte dyert nëse njerëzit nuk tregojnë durim.

Kinema ka vend vetëm për 500 njerëz, por me sa duket ka qenë më i kufizuar në ftesat edhe pse kërkesat ishin shumë më të mëdha. Shumica e të ftuarve ishin të kënaqur edhe pse mbetën në këmbë në korridor. Mosha e të ftuarve ishte më shumë të rinj nga të njëzetave dhe të tridhjetave.
Mbrëmja mori formën e një borxhit, apo bezdisje për Trier, kur një gazetar danez, nga fundi e pyeti për ngjarjet në Kanë, ku u dëgjua në Kanë edhe britma nga publiku për deklarat pro – naziste.
– Ne jemi të gjithë nazistët, në një apo në tjetër aspekt të jetës tonë, tha regjisor i filmit Trier.
– Ka gjëra që mund të shprehet hapur, të mësohemi të mos fshehet mendimet edhe tabu qofshin në mendjen e njeriut.
Sipas Trier, ajo është e dobishme për të trajtuar kët deklaratë timin në hapjen e takimit tonë të filmit në Berlin.
– Kjo është e gabuar të mos flasim për këtë, tha ai. Trier dukej nervoz sidomos në fillim të mbrëmjes.
– Unë jam thellësisht i tronditur, e dija se nuk duhej të vija këtu, i tha ai organizatorëve të filmit tij.
Një nga arsyet që ai kishte udhëtuar në Berlin, thonë burimet e informuara të revistave e gazetave Berlingske ishte se ai donte të siguronte investitorët gjermanë të cilët janë të rëndësishme për projektet e tij filmike. Një gazetë franceze shkroi në internet menjëherë pas deklaratave në Kanë që një pjesë e artit gjerman dhe një kanal televiziv franko-gjermane nuk do të investoji para në filmat e tij.
Autori: Michael Kuttner

Publikoj: BT
Përgatiti: Pellazgilirarb/Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 13/09/2011. Filed under Bota Aktuale. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

One Response to Ne të gjithë jemi nazista

 1. Teuta

  14/09/2011 at 07:13


  Më vjen mirë kur thyhen tabutë, rrëzohen kodra të tilla nga mendja e njeriut. Nuk ka pse i vjen keq askujt të shprehet realishtë njeriu mendimin e vet për idenstitein seksual, për fenë islame, për çifutët, për Hitlerin, për ortodoksët, për priftërinjtë, për grabitjen e pasurisë së kombeve nga kabinetete qeveritare kudo në botë me në krye kryeministrat e presidentat dhe gjithë parlamenti apo institucione të dukëshme dhe të padukshme që gllabërojnë më shumë se ato të dukshme e me rradhe banditizëm nga klasa e të pasurve,……….
  Banditizmi i institucioneve të drejtsisë, mjeksisë, policisë, arsimit kundër shtresva të varfër në botë të pambrojtura nga ligjet e mrekullueshme që i kanë shpikë.
  Regjizori danez siç shifet dhe që e pashë në internet Lars von Trier është një regjizor i kalibrit botëror të filmit, ku ka triumfuar me kupa festivalesh për filmin në vite.
  Ai ka shprehë një të vërtetë të madhe që e sheh te vetja dhe te klasa qeveritare dhe ajo intelektuale në çdo shtetë të Europës.
  Dihet ”Arti i paraprin politikës,,
  Kështuqë edhe ”Arti është pasqyra e supersturkutrës së një kombi”.
  Si dy përkufizime autori u ka shpreh se Hitleri la dy vepra në botë:
  – La një mgazinë me krime të përbindshme me kafka njerzish në krematoriume dhe në fronte lufte.
  – La metodat, karakterin, sistemin kriminal te hetimit ndaj njeriut, la llojet e krimeve si të përndjekjes të shtetit ndaj qytetarit që nuk është me një fe me shtetin, apo është ndryshe në mendime me shtetin, që për cilindo shteti është pjesa me mediokre në inteligjencë. Hitleri la të gjallë racizmin e ngjyrave të lëkurës, të syve, të flokve, të kombeve e me rradhë.

  Regjizori i madh danez nuk guxon ta fshehi, ta maskoi kët fytyrësi sepse si përfaqsuesi i artit do ta dëmtonte rëndë. Janë ndjenja të tilla si nazist real që nuk bën të injorohet.
  Arti thotë të vërtetën dhe ne si njerëz të çveshur nga urrejtja ndaj cilindo me kët guxim deklarativ i jepë shoqërisë mesazh, që të shërohet nga kjo mortajë e shëmtuar që është institucionalizuar në veprimtarinë e shërbimeve policore e sekrete si dhe në veprimtarinë e shtetit, drejtsisë,parlamentit e me në krye kryeministrat që shpesh nxjerrin kokën e tyre të Hitlerit që e mbajnë në zemër, në shpirt e në në ndërgjegje. Prandaj i lutem çifutve të mos hakmerren me aksione diversive fondamentaliste të tipit hitleriano-taleban ndaj regjizorit për kësi shprehjesh sikurse ndodhë edhe me islmikët nëse u thuhet një e vërtetë historike ndaj fesë tyre.
  Çifutët duhet të mos lozin rolin e përsekutorit, e aksioneve terroriste ndaj atyre që flasin hapur në mbështetje të Hitlerit, por duhet të jenë paqsor dhe të influencojnë për të gjetë shkaqet e mandej të ndihmojnë shëndoshjen e kushtetutave sidomos në vendet demokratike në Perëndim të Europës, në SHBA, Australi, Kanada e ,……….
  Në perëndim të Europës i lejojnë me kushtetutë partitë naziste, që të maskuar me emra nacionalistësh janë pjesa më vendimarrse në qeveri, prandaj nuk është i çmendur regjizori von Trier.
  Konstatimi, shkaku dhe pasoja janë trio e një zinxhiri që duhet demokracia tï shkatrroji në themel të kushtetues këtë Hitler të gjallë që ekziston në zyrat e kryeministrave perëndimor dhe në krejt aparatin ushtarak-policor-ekonomik-kultural e politik.
  Besoj se është i qartë mesazhi i regjizorit që e quan të rrezikshme fshehjen e këtij realiteti që qendron në administratat e të gjitha shteteve demokratike të Perëndimit, USA, Australisë dhe Kanadasë,….
  Regjizori i shpall luftë kundër Hitlerit në të vërtetë që është ripërtërirë në zemrat e qeveritarve dhe partiakve perëndimor.
  Çdo të thotë ta fshehësh këtë moratjë hitlerian të institucionalizuar në moralin dhe në kodet e kushtetutës të vendeve të përparuara?
  Çdo të thotë ta mbash me hanxharë e me terror çifute-talebane shprehjen e kësaj ndjenje të shëmtuar reale?
  Çdo të thotë Izraeli nëse vazhdon të investoje ende për të përdor dhunë fondamentaliste të tipit taleban, diversive kundër ndjenjës hitleriane të regjizorve e me rradhe, në të vërtetë e bën që të bëhet më perfide kjo ndjenjë dhe pasojat janë që të ngrehin një monument të padukshëm ndaj Hitlerit dhe në një kohë jo të largët të rishfaqet Hitleri i Vërtetë me bëmat e saj në botën e Europës Perëndimore edhe më tmerrshëm se Hitelri i Gjermanisë.

  Fshehja e kësaj ndjenje hitleriane rrezikon atë që shpreh regjizori danez, që nesër të rishfaqet një tjetër Hitler edhe më portret edhe më kanibal.
  Duke ditë këtë qenie të gjallë të sozive të Hitlerit që flen dhe rishfaqet në zyrat e kryeministrave, presidentave, gjykatsve, prokurorve, hetuesave, policve, shërbimeve sekrete, kryetarve të partive pregatiten preventivat e shëndoshjes të kësaj të keqe të rishfaqur me aq energji dhe me zell portreti më kanibal i historisë të Europës të Perëndimit me ligje dhe me solucione tjera.

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.