Mos e varrosni në ilegalitet Ramiz Alinë! Letër e hapur!

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 3969

Të nderuar nxënësit dhe miqtë ambasadora të Ramiz Alisë!

Sh. Bamir Myrteza Topi – Presidentit të Shqipërisë
Sh. Sali Ramë e Sheqere Berisha – Kryeministër dhe Kryetar i Partisë Demokratike
Shj.Ina Rama – Kryeprokurore e Shqipnisë
Sh. Hashim Thaçi – Kryeministër i Kosovës dhe kryetar i PDK – Parti M-L e Zvicrës dhe ish Kryetar i UÇK-ës i Zvicrës
Sh. Jakup Krasniqi – Kryetar i Kuvendit Popullor të Kosovës dhe marksist -leninist
Sh. Edvin kristaq Rama – kryetar I Partisë Socialiste
Kryetarë të Partive të Majta dhe të Djathta
Shoqata Enveristash dhe AntiEnveristash
Shoqata e të Përsekutuarve
Partisë Komuniste dhe tjera të majta
Sh. Ismail Kadare – Shkrimtar, ish deputet, ish komunist, ish Nën-kryetar i Frontit Demokratik të Shqipërisë, apo më mirë zevëndësi i Nexhmije Hoxhës, kandidat i 4-tërti i çmimit nobël për komunist.
z. Aleksandër A. Arvizu – Ambasador i SHBA në Tiranë
zj. Fiona McIlwham, – Ambasadore e Britanisë në Tiranë
z. Leonid Grigorijeviç ABRAMOV – Ambasador i Federatës Ruse në Tiranë 


 Ju lajmërojmë me hidhërim se ju ngordhi një mik shpirtëror i juaj dhe lider i komunizmit dhe i 20 vjetëve të fundit – shoku Ramiz Efendi Alija.
Ju lutemi të mbani zi e mos u tallni, mos çlironi gogësitje buranish, por rrasni nga një rrypë të zezë në krahun e majtë dhe një të këmba e djathë.
Pastroni leshra e surratit, preni thonjtë, vishuni si ju ka hije me të zeza dhe jo me bojra si homoseksual. Gratë e vajzat e tyre të zhyten në rroba të zeza si korbi e të qanjnë si gabelet e pazarit ditë e natë.
Plakat të vishen me çitjane otomanësh të zeza si bloza e oxhaqeve e të shkulin leshrat e bardha apo të ngjyrosura me langë mullaqesh te varri i Ramizit!
Mos bëni gabim të visheni me çallma si dikur të parët t’uaj otoman se ju piu e zeza dhe se ju bombardon NATO-ja. Kujdes nga idiotizmat, se të varrosësh gjarpërin e e Neronit nuk është lojë, por ju ikën koka dhe far e fisi i juaj i kamur me vjedhje e krime gjaku e spiunllëqe. Ju hangërt mordja, kujdesni se populli ka nevojë për ju harama e kasapa, hanxhara e tradhëtara, se Ramizi ishte një kokërr burri me nam e me za dhe jo një leshko qurravec, bubrrec, agjent, tradhëtar, hajvan, sllav e otoman.
Si ushqim për vdekje do të hani imam bajalldi, japrakna, çajra e kafe sa t’ju plasin brinjtë. Mos harroni të hani pas varrimit të Ramos edhe me Nexhmijen trahana, kabuni, çomlek me djath kashkavall e hallvë sa t’ju shpërtheji zhaba e barkut. Në fund merrni sapllaka me ujë e lahuni pa sapun mu te praku i varrit të Enverit t’uaj.
Mos harroni ” Grushtat lart” e si një trupë i vetëm këndoni hymnin e krimeve komuniste për 70 vjet! mos harroni të merrni me vete seicili nga njeë copë qylymi për t’u falur para vorrit për gjynahet e tija dhe të betoheni kur të ngriheni me grusht lart e raftë dambllaja se ju çohet nga varri e ju shqyen për së gjalli.
Të tjerat shtoni vetë e Ramizi shkoftë në Ferr!

Vdiq bashkëpuntori i Neronit – Ramiz Alia!

Mbeti Neronja e Shqipërisë, shoqja Nexhmije Hoxha pangordhë!
Dhimbje dhe gazep në zemrat e shtëpiat t’uaja e medet.
Lotë e brenga e kanë me obligim vetëm udhëheqja m-l e Tiranës, Kosovës, që kanë uzurpuar presidencën, kryeministrinë, pallatin e drejtsisë, shërbimet sekrete, ushtrinë, akademinë sllave-otomane, ppo ashtu obligohen shqiptarët e Maqedonisë, të Malit Zi dhe Diaspora enveriste si në Zelandën e Re, në SHBA-kryeqendra e Strehës Komuniste Botnore, Australi, Kanada, Angli, në vendet skandinave, në Rusi, Greqi, Serbi,…
Lotë në katër anë për vdekjen e Ramiz Alisë pa tre fëmijt të shtrati! Pa fat që nuk u qeshi apo t’ë shprehte pendim për gjenocid që ushtroi personalisht dhe me bashkëpunim për 70 vjet kundër nje popullit dhe historisë së një kombi.
Por sa zagarë, hajduta, spiuna, kurvar e homoseksual la në qeveri e presidencë eh medet o popull!
Lotët e viktimave të bashkëpuntorit të Neronit tashmë nuk ndalen sepse shkoi në varr pa asnji qortim nga shoqëria civile dhe ndëshkim nga organet e drejtsisë.
Fat i zi për viktimat dhe për shpirtin e tij që do t’i digjet në xhehnem. Rreziku potencial i qenies gjallë të ramizit qendroi si shpatë edhe mbas 1991 mbi fatet e demokracisë sepse ndikoi në vijën poltike dhe shtetnore sipas projektit të Katovicës. Prezenca e tij për 20 vjet ishte për Shqipninë epoka më e shëmtuar, tragjike dhe kthim prapa në të gjitha aspektet. Ky e drejtoi shtetin dhe partitë plurariste duke u ulë me presidentin Bamir Myrteza Toptanin në tavolina ngjitur bashkë dhe përpunoni strategji me afat-shkurtëra dhe afat gjata kundër demokracisë të popullit shqiptar si në Shqipëri e në Kosovë, si në Maqedoni e në Mal të Zi dhe në diasporë.

Media zyrtare si RTK e Kosovës dhe TVSH e Tiranës kishin të njejtin tekst për Lajmërimin e ngordhjes së Ramiz Alia, boshnjakut dylber si president i zgjedhur nga plurarizmi në lajmet e tyne të dt. 7 tetor 2011.
Çdo kush që ndëgjon kët tekst rozë e zyrtar të pregatitun nga zyrat e presidentit dhe e kryeministrisë të Shqipnis dhe e Kosovës duhet të kuptoji kontekstin e saj obligues që i ngarkohet presidencës dhe kryeministrisë që të organizoji varrim ceremonial shtetnor duke e vendosë kufomën në pordha-parlament, shtrëngim grushti, betim dhe dhanie forca njeni-tjetrit, grusht-bashkuem e majta dhe e djathta në kët ditë mortore për levizjen komuniste në Shqipni me synim që t’i premtojnë edhe te arkivoli Vazhdimësinë e Vijës tyne sikurse veproi me fanatizëm dylberi i oborrit sllav-arab-enver. Dhe pa harruar me pionerët e xhaxhit Enver.

Mos organizoni protokollin e ceremonisë në ilegalitet sepse jemi në demokraci dhe jeni brenda ligjeve. Këtë gjë e kam seriozisht shokët e Ramizit, ndryshe nëse nuk zbatoni ligjet protokollare do të ndëshkoheni rëndë para Nerones – Nexhmije Zhuglini apo Hoxha i Minares.
Nuk ka pse e fshehin pikëllimin që u ka ra në zemër Bamir Topi, Sali Berisha, Hashim Thaçi si dhe krerve të partive të majta dhe të djathta si në Shqipni ashtu dhe në Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi dhe në Diasporën enveriste.
MOS IK BAMIR TOPI NË TURQI PËR T’U FALË PËR GJUNAHET E MIKUT DHE LIDERIT TËND FETAR, KOMUNIST E SHPIRTËROR RAMIZ ALIA NË XHAMIAT E STAMBOLLIT E TË ANKARASË.
E DI QË KE VENDOSË KURORËN ME LULE DHE EMRIN TËND SI PRESIDENT PRANË ARKIVOLIT TIJ SOT TË DIELËN PRANË HOLLIT TE NDËRTESËS TË USHTRISË.
BËHU NJIHERË BURRË O BAMIR E DIL HAPUR TA VARROESH VETË MËSUESIN TËND SE TË KA FALË POSTIN, MEGA- PASURI DHE TË TJERA!
MBETE NJERIU I PRAPA SHPINVE, I INTRIGAVE, I HEDHJES SË GURIT E TË FSHEHURIT TË DORËS.
Postet që i gëzojnë kjo turmë antishqiptare enveriste-sllave-turke si në Kosovë dhe në Shqipni i kanë prej kufomës boshnjake antishqiptare Ramiz Efendi – Knjaz Alia. Miliardat që kanë grabitë arkës së taksave të popullit i kanë këto dhurata me brezë pas brezit prej Ramizit.
Prandaj mblidhni mendtë në ditë zije e mos u çoroditni si pula pa krye e si zorrët e qenjve!
Eh mos ja pashit hajrin e ju djegtë racat, shtëpijat, pronat e trojet me breza e humbshin si soj e sorrollop me familje e miqë!!!!!!!!!!!!!!!
T’i bajnë respektet shpirtnore dhe zyrtare të hapun sh Ramiz se demokracia i lejon.
Zija asht e madhe në Shqipni PËR ATË PJESË që ja panë hajrin atij, kështuqë duhet të kenë vendosë flamujt e Beogradit dhe të Moskës, të Athinës, të SHBA-s dhe të Anglisë në gjys shtize te direku i Zyrave të partive si të djathta e të majta dhe te pronat e tyne brenda dhe në vendet ortodokse dhe arabe dhe në ambasadat ne¨Tiranë.

Ramizi u martua në vitin 1950 me Semiramis Aleksandër Xhuvanin. Ata patën dy vajza, Zana dhe Besa, si dhe një djalë Arbenin. Bashkëshortja e tij vdiq në vitin 1986.

Duken tepër groteske kjo skenë, por kam droje se ndodhë pasi i detyron realisht dhe ligji enverist juridik që vazhdon, pasi nuk u ndryshue ligji për personalitete. Ma merr mendja se kori i dekoratave dhe banda do ta shoqëroji baglën zift të Bosnjes deri të vorrezat. Mungesa e ligjit të lustracionit e lejon një varrim ligjor këtij, nexhmijes e me rradhë me ceremonira dhe respekt si mbretër e mbretëresha.
E vërteta asht e hidhun, por për kësi rastesh zbatohen ligjet me përpikmëni, ndërsa për korrupsion nuk vepron ligji.
Mos të hezitojnë Berisha – Topi të zbatojnë protokollet zyrtare në fuqi sepse do t’i mallkoji dylberi Alia edhe në vorr.
Ramizi nuk u ka lanë vetëm poste, çelsat e sigurimit famëkeq, apo mega-pasuritë, por edhe një pronë e pavdekshme Komunizmin brezë pas brezit sikur po e zbatojnë.
Këta me mësimet e udhëzimet e tija drejtuan e po drejtojnë shtetin, partitë dhe klanet antishqiptare duke vazhdue me shitë PJESË NGA DETI JONË GREQISË.
EH MYNXYRA E SHITJES TOKAVE NGA OTOMANËT TURQ- të AHMET ZOGUT- ENVER HOXHËS dhe së fundi nga dyshja; BAMIR IMAM-BAJALLDIA dhe SALI RAMË-SHEQERE BERISHA.
Zev-kryeministri i ardhshëm(brenda 1 muajit)ilir meta ishte për ngushëllime, si funksionari i parë në emën të kryeministrisë ,,de facto,, te shtëpia e dylberit, ku e priti mbesa e tij.

Të nderuar ambasadorë

z. Aleksandër A. Arvizu – Ambasador i SHBA në Tiranë
zj. Fiona McIlwham, – Ambasadore e Britanisë në Tiranë
z. Leonid Grigorijeviç ABRAMOV – Ambasador i Federatës Ruse në Tiranë

Ju jeni përfaqsuesit e nderuar të baballarve të Marrëveshjes të Jaltës nga ma kriminale, gjenocidale qysh pas Traktatit të Shën Stefanit, pas Kongresit të Berlinit të 1878, pas 1913, pas 1944 me grabitjen e Kosovës, kur i latë në dorë Shqipërinë e copëtuar nga çakejt ortodoksë sllavë-grekë me firmat satanike të Amerikës dhe Anglisë – Stalinit, kasapit, kryeterroristit gjenocidal të popujve të ish Bashkimit Sovjetik të pandëshkuar nga SHBA dhe Perëndimi.
Ju zotrinj e zonja amerikanë, rusë dhe anglez jeni në Shqipëri për të mirën e Shqipërisë. mendoni dhe hartoni një Jaltë të re për ta kaluar përfundimisht Shqipërinë në duar të kasapëve të sllavëve dhe otomanve arabë-turq me synim për të perfituar koncesione territoriale diku në ndonje cepë të botës për interesat e SHBA-s.

Ju ditën e varrimit të Ramiz Alisë sëbashku me Nexhmije Hoxhën, të venë e kryeterroristit të kombit shqiptar të së dielës, më 9 tetor 2011 do të visheni si talebanë, me çallma e me leshra deri në tokë,do të delni pabrekë duke i mbuluar sendet me fustana të bardha por edhe me dekoratat e Jaltës nën prezencën e hoxhës të faleni para arkivolit me lotë e falenderime se la kryeveprën e Jaltës me ideologjinë sovjetike m-l dhe antikatolike.
Kujdesni mos t’ju arestojnë të NATO-s si celulat e bin Ladenit!! Mos harroni të merrni sapllaqe me mullaqe e të lani duart e të leni një kurorë me lule te varri i Enver Hoxhës se jua zbatoi me përpikmëri Vendimet kriminale-gjenocidale të Jaltës.

Ramiz Alia rreziku i demokracisë shqiptare vdiq!
Presidenca, Qeveria, partitë e Djathta e të Majta si në Kosovë e në Shqipni në Ditë Zije!!!
Origjina e tij ishte jo shqiptar, pasi vinte diku nga rraca muhaxhirësh të Bosnjes. Familja e tij u ngul në Gjakovë e mandej në Shkodër dhe për 70 vjet rrojti në Tiranën e dylberave.
Gjatë fillimit të Luftës së Dytë Botërore ai ishte anëtar i Partisë fashiste shqiptare, dhe në vitin 1941 ai u bashkua me Organizatën e Rinisë Komuniste Shqiptare. Në vitin 1943, ai u bë anëtar i Partisë Komuniste Shqiptare…………
Hidhërimin lehtesoheni jo vetëm me kabunira e trahanara e çajra arabie, por edhe duke numëruar dhomat e eurove dhe të shufrave të arit. Gratë e plakat e tyre të mos mbyten në hamame, por të ngushëllohen ma sapllaqe në WC dhe kafe turke.

Çohu At Gjergj Fishta e thuaji disa fjalë këtyre xhenazes të gjarpërit të Neronit – Ramiz Alia!

Shqyptarë, a ndiet ? Evropa, mrrutë e ndyt,
Shkerdhye me Evrej t’ Parisit e t’ Londonit,
( Se cillës dreqi ia plasi të dy syt
E marren ma s’ e sheh, njitash n’ e s’ vonit)
E bani gjyq, qi t’ nipat e Kastriotit
Shkjevet t’ Balkanit urë t’u rrijn mbas sotit.
Po; per Shqyptarë pleqnue e ka Evropa,
Qi shi njatyne urë t’u rrijn per dhé,
Të cillët Kishat rrënue ua kanë me topa
E n’ djep foshnjet e njoma ua kàn pré:
Qi t’ ndertat vasha u kanë koritë përdhuni

Shpend Arbëria/Proletari.Com
E shtunë, më 8 tetor 2011

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 09/10/2011. Filed under Peticione/Letër e Hapur. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

3 Responses to Mos e varrosni në ilegalitet Ramiz Alinë! Letër e hapur!

 1. EDUARTI

  26/10/2011 at 18:31


  26 spiunë të Sigurimit, punonjës të Ambasadës Amerikane

  Publikuar te Enjten, 29 Shtator 2011 03:00
  Shkruar nga SOT NEWS
  Lexuar gjithesej: 578

  b_95_75_16777215_0___images_1AKTU_ambasada-amerikanee.gifFenomeni nuk është i panjohur, por pranimi i së vërtetës është i vonuar. Në Ambasadën amerikane në Tiranë, pikërisht në tempullin e demokracisë botërore, janë punësuar 26 ish-spiunë, të Sigurimit të shtetit, ish komunistë të rrezikshëm, apo përfaqësues të ish nomenklaturës, të cilët prej 45 vjetësh, spiunuan ose dolën dëshmitarë nëpër gjyqe kundër disidentëve të vërtetë, të këtij vendi. Dhe sikur të mos mjaftonte vetëm kjo gjë, sot bie në sy se kjo ambasadë i ka hapur kanatat e saj, për pseudointelektualët dhe spiunët e shumtë të komunizmit, të cilët pas viteve 90-të synuan rehabilitimin, duke trokitur me delikatesë dhe “kulturë”, në portat e kësaj ambasade. Aq e vërtetë dhe e zakonshme është kjo gjë saqë, rreth 90 për qind, e atyre që hyjnë dhe dalin në ambasadë, janë të pajisur me dosje spiuni dhe madje, me pseudonim. Për këtë arsye, para disa viteve, Geri Kokalari, i ka dërguar një letër konfidenciale ambasadores Marsi Ries si dhe Departamentit Amerikan të Shtetit, ku bën të ditur faktin tronditës për prezencën e ambasadës amerikane në Shqipëri. Sipas letrës së tij, janë konkretisht 26 punonjës të kësaj ambasade që kanë qenë spiunë, apo ish-anëtarë të partisë Komuniste Shqiptare. Kokalari, thotë se gjatë procesit të punësimit, atyre u është dhënë një formular dhe një ndër pyetjet, është ajo nëse kanë qenë anëtarë të partisë Komuniste, apo edhe ndonjë organizate fashiste. Dhe këta të fundit janë përgjigjur “jo”, por kjo ishte pjesë e mashtrimit të këtyre individëve. Sepse dihet mirë se këta 26 persona, ish- anëtarë të partisë Komuniste, u punësuan në ambasadën amerikane. Dhe personi i fundit në këtë listë ka qenë rezident në Boston.

  Letra

  Letra e shkruar me një guxim qytetar nga Geri Kokalari në adresë të ish- ambasadores amerikane në Shqipëri nënvizon se: “Disa nga ish-punonjësit e Ambasadës Amerikane në Tiranë kanë qenë anëtarë të Partisë Komuniste Shqiptare. Nga këndvështrimi im për t’u bërë punonjës në këtë ambasadë të gjithë kanë plotësuar më parë një formular kualifikimi të Departamentit të Shtetit, OMB Nr. 1405-0029. Seksioni 35 i këtij formulari shtron pyetjen: Jeni ju tani, ose keni qenë ndonjëherë anëtar i Partisë Komuniste, ose i ndonjë organizate komuniste, ose fashiste? Nga këndvështrimi im personat e listuar më poshtë mund të kenë qenë anëtarë të Partisë Komuniste të Shqipërisë dhe mund të jenë përgjigjur “jo” në seksionin 35 të formularit të përshkruar më poshtë. Nëse kjo është e vërtetë, atëherë këta persona kanë bërë një paraqitje jo të denjë në një aplikim punësimi, me një agjenci të qeverisë amerikane dhe nëse është kështu unë marr përsipër të them se ky është një fakt i kryer”. Kokalari e vazhdon arsyetimin dhe akuzën e tij, edhe për personat e lidhur me Kadri Hazbiun. Duke e konsideruar Hazbiun, si arkitektin e Sigurimit të Shtetit Shqiptar në kohën e diktaturës, Kokalari i ka shprehur shqetësimin ambasadës amerikane, se ish komunistët mund të kenë tashmë në këtë ambasadë spiunët e tyre. “Punonjësit në Ambasadë dhe ka mundësi që edhe të tjerë, të ishin direkt të varur nga Kadri Hazbiu, kur ai ka shërbyer si Ministër i Brendshëm nën regjimin e diktatorit komunist, Enver Hoxha. Në këtë pozicion, Hazbiu ishte gjithashtu edhe në krye të sigurimit sekret shqiptar, operacion policie që vepronte si inteligjencë dhe ushtri e fortë për regjimin brutal të Enver Hoxhës. Siç është e ditur tashmë, pjesa më e madhe, në mos të gjithë, të gjithë njerëzit që punonin nën pozicionin e Hazbiut, u konsideruan “sigurimi” dhe shërbyen si bërthamë e aparatit të inteligjencës për Partinë Komuniste Shqiptare. Ajo që është shqetësuese për këtë situatë, ka të bëjë me faktin, se ka mundësi, që anëtarë të ish-qeverisë komuniste të kenë futur spiunë në Ambasadën Amerikane”, shkruan Kokalari. Më tej, në letër përmendet edhe kryeministri Berisha, por edhe ish -kryeministri Fatos Nano, si ish anëtarë të Partisë Komuniste dhe ai, i konsideron ata, si kontigjentë të mundshëm. “Kjo mund të jetë shumë e rëndësishme sepse mund të thotë që këta individë mbajnë lidhje të ngushta me qeverinë shqiptare dhe kanë shërbyer si një rrjet, inteligjent, brenda ambasadës tuaj. Për më tepër, kjo gjë mund të shpjegojë gjithashtu, të dhënat, që ish-kryeministri Fatos Nano kishte burime inteligjence brenda Ambasadës për shkak të faktit, se ai ka qenë një anëtar kyç i ish-regjimit komunist dhe mban lidhje të ngushta me “ish-sigurimin”, vazhdon letra. Në përfundim të saj, Kokalari sqaron edhe arsyet e letrës dhe informacionit që jep. “Si qytetar i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, unë pyes, nëse ju e investigoni këtë çështje dhe përcaktoni nëse ndonjë nga informacionet që dhamë më lart kishte ndonjë gjë të bazuar në fakte reale. Vëmendja juaj e menjëhershme dhe përgjigja kërkohet me shumë respekt”, përfundon letra e Geri Kokalarit. Kjo letër është shkruar disa vite më parë, por fenomeni vazhdon dhe Geri Kokolari me të drejtë kërkon zgjidhjen e dilemës. Sepse në një shënim tjetër ai ka sqaruar se edhe sot e kësaj dite, po të bëjmë një radioskopi të njerëzve që hyjnë e dalin në këtë ambasadë, do të shohim se ata janë pikërisht, eksponentë të njohur, në lidhjet e tyre me Sigurimin e Shtetit, pavarësisht, nga pasojat e rënda apo të lehta, që u kanë shkaktuar njerëzve të thjeshtë, në jetën private. Këtu mund të përmendim, disa pseudonime të tyre, si Holta, Çorapja, Çibuku, Çiftelia, Shkrimtari, Profesori, etj, etj. Në fillimin e viteve 90-të, në këtë ambasadë kanë kërkuar gjithashtu, ndihmë, spiunët më të rrezikshëm të historisë së diktaturës komuniste. Ata që çuan në litar, apo drejt pushkatimit, kolegët e tyre, fqinjët e tyre dhe ndonjëherë të afërmit e tyre. Përpara lëkurës së vet, ata nuk patën mëshirë për asgjë tjetër, dhe spiunimet i raportonin me letër. Ata çuan në litar shumë prej disidentëve që shprehnin vlerësim dhe mirënjohje për Amerikën, por raportet e fshehta të spiunëve i degdisën nëpër qelitë e burgjeve, apo prapa kloneve të dëbim –internimeve. Por këta spiunë nuk ngopeshin me bëmat e tyre dhe hapnin sytë lart e poshtë për të gjetur viktimën e rradhës, ndërsa në vitet 90-të, pamë se si derdhnin lot krokodili për dashurinë ndaj ambasadës amerikane. Në këtë kontekst, kontributi i Kokalarit për zbardhjen e listës së spiunëve përbën një triumf. Sepse, tregon që rezistenca e fisnikëve të këtij vendi, do të jetë kurdoherë, prezente ndaj hipokrizisë së pandalshme të zyrtarëve tanë, burokratëve, apo hileqarëve që e ndërrojnë ngjyrën e flamurit politik, sipas interesave të momentit

  Lista e spiunëve dhe ish-komunistëve të Ambasadës

  Geri Kokalari, jep një panoramë të qartë të fenomenit që mbërtheu mjedisin shqiptar, pas viteve 90-të, por ai jep edhe një listë të plotë të ish-komunistëve dhe ish spiunëve, që u punësuan në ambasadën amerikane. Këtë listë, ai e ka pasqyruar me emër dhe mbiemër. Por, për efekte etike dhe për të zbatuar korrektësinë e ligjshmërisë, ne, po i botojmë vetëm inicialet e emrave dhe mbiemrave të tyre. Kjo edhe për faktin, se ligji i hapjes së dosjeve të spiunëve, ende nuk është miratuar.

  Tabela e spiunëve të punësuar në ambasadën amerikane

  1- A. P, nga Tirana, ish-shofer i Enver Hoxhës

  2- B, C, nga Peshkopia, ish-shofer i Kadri Hazbiut

  3- B. M, nga Vlora, ish punonjës i Punëve të Brendshme

  4- B.K, nga Kukësi, ish-shef i kampeve të internimit.

  5- H.S, nga Skrapari, ish kuadër i Sigurimit të Shtetit

  6- S. L nga Peshkopia, ish-oficer zbulimi

  7- A. B, nga Gjirokastra, ish komunist dhe prokuror

  8- B. M, nga Erseka, ish-oficer, dhe bashkëpunëtor i Sigurimit

  9- S.H, nga Skrapari, ish bashkëpunëtor i Sigurimit

  10- V. V, nga Tepelena, ish-bashkëpunëtor i Sigurimit

  11- B.P, nga Erseka, ish sekretar partie, ish punonjës sigurimi

  12- Q. B, nga Tropoja, ish komunist, ish punonjës sigurimi

  13- K.Y, nga Skrapari, ish komunist, ish punonjws sigurimi

  14- A. H, nga Skrapari, ish bashkëpunëtor i Sugurimit

  15- A. N, nga Korça, ish komunist, ish punonjës sigurimi

  16-B.D, ish bashkëpunëtor i Sigurimit

  17- Sh Xh, nga Përmeti, ish komunist, ish-punonjws sigurimi

  18- H. M., nga Vlora, ish-komunist, ish punonjës sigurimi

  19- F. H, nga Korça, ish komunist, ish punonjës sigurimi

  20- M. A nga Vlora, ish komunist, ish punonjës sigurimi

  21- I. L, nga Erseka, ish bashkëpunëtor i Sigurimit

  22- A.SH, nga Tirana, ish komunist, ish punonjës sigurimi

  23- M.I, nga Fieri, ish bashkëpunëtor i Sigurimit

  24- H. H, nga Erseka, ish sekretar partie dhe punonjës sigurimi

  25- J. K, nga Saranda, ish oficer i lartë, ish punonjës sigurimi

  26- RR. H, nga Skrapari, ish komunist dhe ish punonjës sigurimi

 2. Qerimi

  11/10/2011 at 08:22


  A i keni vu re sesi u arratisën nga Tirana ditën e diel kur do të varrosej Ramiz Alia si presidenti Bamir Topi duke udhtuar në Stamboll si duket për t’u falur në xhamitë e Ankarsë dhe Stamboll e larë në hamamet e Turqisë për krimet e liderit tij – Ramiz Alia?
  A e keni vu re sesi Sali Ramë e Sheqere Berisha u largua nga Tirana ditën e varrimit të liderit tij shpirtëror gjoja se po inauguron punë rrugësh të kryera që në kohën e komunizmit.
  Po ashtu dhe bukuroshja Jozefina Topalli nuk u ndie atë ditë që varrosej udhëheqsi Ramiz që ideoi të vendosej Jozefina si kryetare e kuvendit.
  Edvin Lakuriq Rama na u zhdukë nga Tirana apo u fshehë në shtëpitë lakuriqe, nuk mori pjesë te varrimi i liderit tij si ish spiun i Ministrisë Brendëshme me kryetar të Sigurimit Elitë – sh. Ramiz Alia.
  Jam çudiitë se si ja mbathën drejtuesit e shtetit sapo vdiq lideri i tyre Ramiz Alia a thua se ishte një trupë i përbërë nga dinamiti a tritoli apo lëndë radioaktive që do të eksplodoji sa po të futet lakuriq, i mbështjellë me mbulesa tavoline në gropë me dërrasa sipër sipas traditës islamike.
  A thua u arratisën se mos kishin frikë se mos ngjallej Ramizi dhe i merrte me vete te gropa me dërrasa?
  A thua kishin frikë se mos i etiketojnë nesër kundërshtarët e tyre brenda partive për hesape diskriminuese Bamirin, Salën, Jozin dhe Ram Lakuriqin.
  Turpë e harrëm u qofshin përfitimet në postet zyrtare, në mega-pasuritë dhe kontot në vendet arabe e sllave e grabitura nga taksa e popullit si Bamirit, Salës, Ramës dhe Jozefinës të ardhura nga emërimi në poste nga Ramiz Alia!!!!!
  Përse u zhdukët nga Tirana ditën e vdekjes dhe të varrimit të Ramizit sh. Bamir, sh Salë, sh. Edvin dhe shj. Jozefina?
  Përse nuk shprehët mirënjohje ose sëpaku të zbatonit protokollin shtetror siç e parashtron ligji ndaj ish presidentve të vendit?
  Vetëm njërëz burracakë, të pacipët, të pamoralëshëm, intrigantë, me dy fytyra i sillen kështu para popullit dhe njeriut Ramiz që i pasuroi padrejtsisht dhe u dha pushtetë të përjtshëm. Jam i sigurtë se këta liderë i kanë kryer adetet apo respektet në ilegalitetë duke i vajtur natën te varri dhe ngushëlluar fëmijt e Ramizit, jo se kanë moral njerzor, porse kanë frikë se nuk u lenë rehat gjatë gjumit me ëndrra të tmerrshme me Ramizin duke i rrahur me kamzhikë dhe duke i torturuar sikurse ka vepruar kundër armiqve tij biologjik ai i Klerit Katolik.
  Mjerë Shqipëria për këta të pabesë, mosmirënjohës,…

 3. Agimi

  09/10/2011 at 19:47


  Nëndrejtori i Senatoriumit: Si u mjekua dhe përsë vdiq Ramiz Alia
  Nëndrejtori i Senatoriumit në Tiranë i cili ka ndjekur nga afër mjekimin e ish-presidentit të fundit Komunist të Shqipërisë Ramiz Alia, ka thenë se 86-vjeçari ishte shtruar në spital një javë apo dhjetë ditë më parë.
  “Ne u informuam se kishte një sëmundje, komplikacion malinj në prostatë ndërsa shqetësimi kryesor ishin komplikacionet në mushkëri”, tha nëndrejtori i senatoriumit per lajmifundit.com.
  Sipas tij, shkak i vdekjes ka qenë mpiksja e gjakut në mushkëri. Mjeku theksoi se Ramiz Alia ka pasur bllokim të arteries kryesore pulmonare çka ka sjellë mungese oksigjenimi.

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.