KUSH E FILLOI DHE E VAZHDOI LUFTEN PËR ZHDUKJEN E KLERIT KATOLIK SHQIPTAR ?

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 4503

(Pjesa e Njëzetenjë)

Jam i sigurtë se askush nuk e ka as burrninë, as guximin qytetar me thanë: “Na!”

Asnjë veprim nuk asht ba spontan. Historia e Shqipnisë asht dëshmi e saktë e krejt Martirizimit të Klerit Katolik, inteligjencës dhe popullsisë katolike të dërmueme në masakra dhe në vuejtje të papershkrueshme gjatë 100 vjetëve të fundit.  Qellimi ishte një: “Shfarosje e Tyne!” Kjo shfarosje sigurisht lypte mjete e njerëz “qeveritarë” të divoçëm, të përgatitun, të përkushtuem, të angazhuem dhe të paguem mirë për me arrijtë qellimin.

Kush ishin këta? – Vetëm Shqiptarët!?– Jo, ishte një vazhdë e pafund njerëzish…

Kur Bosnja ra nën sundimin otoman, Katoliçizmi atje pothuej u shue. Shkodra u ba qendra e Katoliçizmit Shqiptar, dhe pothuej mbet e vetme në zonat e banueme me tre besime, shumicën Muslimane, Ortodoksë dhe Katolikë. Muslimanët kishin edhe sektin e Bektashijëve, të cilët, që në themelimin e Qendres së Tyne Botnore në Shqipni, kanë pasë dhe kanë marrdhanje shumë të mira me Katolikët Shqiptarë. Edhe Ortodoksët e Shqipnisë së Mesme dhe të Jugut kanë ruejtë respektin reciprok.  Madje edhe kanë ba përpjekje për unifikim, gja që e kanë pague më lëkurë… Muslimanët sunit qendren e Tyne e kishin në Shkoder, ku lidhjet e komunikimet mes të Tyne me Katolikët janë kenë model e ndoshta edhe i papërsëritshëm në të ardhmen. Kjo gja, krejt në kundërshtim me qeveritarët e Besimit të tyne, të cilët, tue fillue nga zyrat lokale e deri tek ma të naltat, që mbas vitit 1925 janë shfaqë haptas antikatolike. Për pasojë edhe Klerikët Muslimanë që kanë dhanë kontributin e Tyne në këto marrdhanje të mira janë shikue me synin e keq nga fanatikët.

Në vitin 1913 Mali i Zi vepron haptas me pushtue Shkodren. Vendimet e Londres së 1913 ndihmojnë në coptimin e atyne pak zonave katolike Shqiptare, tue u shoqnue me lanjen e pjesës ma të madhe të Tokave tona nën sundimin e sllavëve të Ballkanit.

Në vitin 1920 kryeministri i Shqipnisë Ahmet Zogu, asht i pari “qeveritar” që nuk ngurron me shfaqë pikpamjet e veta “anti” shkodrane…që mbas vitit 1925 janë haptas dhe të pamaskueme “antikatolike”. Analiza e tyne do t’ishte vetem “monotoni” përshkrimi!

Në vitin 1923 gazeta “Ora e Maleve” njofton se në Shqipni arriti “Masoneria”!

Ardhja e masonëve në Trojet tona asht ndër fatkeqsitë ma të mëdha kombëtare që i ka paraprijë përçamjeve të mbrendëshme shqiptare, tue krijue terrenin e përshtatshëm për okupatorët e huej me shpartallue edhe ata pak themele që kishin mbetë mbi dhé mbas sa shekujsh robni turke. Maska e masonëve gjoja kunder klerit dhe jo besimit, ishte mjeti ma i miri në doren e injorancës me shkatrrue faren e qytetnimit që porsa filloi me bijtë.

Nuk mund të flitet kurrë për krahina apo qytete që janë kenë çerdhe e padijes. Nëse krahina e Matit i dha Shqipnisë një “mbret” injorant, asht Kruja që i fali Atdheut një dijetar e Ai ishte ndër ma Atdhetarët: Mustafa Kruja. Nëse Libohova nuk ka asnjë lidhje fisnore me Shkodren, ka lidhjen ma të fortë shpirtnore që ua trashigoi brezave të rij me Vllaznit e Pavdekshem Pipa. Nëse Korça apo Gjirokastra i falen Shqipnisë dijetarë apo njerëz të nderuem, asnjeni nga Ata tue fillue nga shekulli i XIX, nuk ishin të shkëputun nga Shkodra…Kur Kështjella e Beratit filloi me folë persëri… ishte zani i Prof. Namik Ressulit që ushtonte fuqishem ndër fletët e Letersisë Shqiptare…E Shkodra, veshtronte!

Nëse Një Ditë të Nandorit të 1912 Vlona ishte djepi i Shtetit Shqiptar, Ajo ishte edhe Shtëpija e Shqiptarit ku pa asnjë paragjykim fetar Vjonjati i tha Shkodranit: “Urdhno këtu në Krye të vendit, o Don Kaçorri, se Kjo asht Shtëpia e Zotit dhe e Mikut!”

Individët negativë që sunduen Shqiptarët ishin pjellë e familjes së vet që në disa dekada kanë punue vetëm për postin personal dhe plaçkitjen e vendit të vorfnuem. Ata kurrë nuk mujten me u  shkëputë nga trashigimia turke e feudalizmit dhe e hajnisë gjatë gjithë kohës që antishqiptarët i ndihmuen dhe i mbajtën për qellimet e veta antishqiptare.

Na patëm rrezikun e madh me pasë tre nga këta perbindësh, që në garë njeni me tjetrin, jo vetem nuk sollen asgja të mirë në periudhat e sundimit të tyne, po edhe ndikuen në kahun negativ për të na largue sa ma shumë nga Europa e Përparueme. Até që filloi Ahmet Zogu me vrasjen e Avni Rrustemit, Luigj Gurakuqit, Bajram Currit, Hasan Prishtinës, Dom Gjon Gazullit …e vazhdoi masoni tjeter i shitun tek sllavët, anadollaku Enver Hoxha dhe pasuesi i tij poaq i poshter, turku i Bosnjes Ramiz Alia, të cilët mbetën në Histori të Shqipnisë në të gjitha kohët si shkatrrues të bazave të qytetnimit Europjan dhe tradhëtar t’Atdheut. Rrenimi i lidhjeve shpirtnore dhe kulturore të Popullit Shqiptar në vitet 1925 – 1991 dhe lidhja e ré e Shqipnisë me Konference Islamike me 2 Dhetor 1992 e vazhdimsia sot, ka sjellë vendosjen e shinave me drejtim nga Lindja, me kohë të përgatituna nga masoneria, që, me ndihmen e elementit anadollak antishqiptar, po punon “pa maskë” për okupacion të rij të Popullit Shqiptar nga “perandoria” turke, e ringjallun me veprimet kriminale të një bote islamike që me kambët e veta po ecë që nga viti 2001 drejt greminës ku gjeten para tyne fundin të gjitha perandoritë që menduen me pushtue dhe me sundue Botën. Si u arrijtë kjo tragjedi që po pason Shqipninë e Gjergj Kastriotit nga rrenimi i pamshirshem fshataresk komunist në rrenimin anadollak dhe poshtnues të sotem? – Vetem nga viti 1925 e deri në vitin 2000… numroni me saktësi dhe do të shihni se turkoshakët e veshun me këmishen turke për parzem, kanë therë e vra pafaj ma shumë se 400 Intelektualë Shqiptarë, që kanë krye Universitetet në Shtetet e Europës së Kulturueme  Perëndimore. Qeveritë tradhëtare anadollake që nga viti 1920 kanë punue për rikthimin e Shqipnisë në skllavninë turke, sllave, greke dhe të cilitdo model antieuropjan. Nuk bahet fare fjalë për Klerin Katolik Shqiptar, mbasi qendrimi Atdhetar i Tij ishte Heroik, sepse Ai u ndodh në “cirkusin” e Ballkanit jo vetem fare i pambrojtun, por edhe i çveshun nga të gjitha rrobat fallso të shqiptarit të shitun. Ai ishte vetem me zhgun apo veladon e Kryq në dorë… Ai besoi në vullnetin e Zotit dhe Shkrimin Shejt dhe Ai Besim e çoi drejt zhdukjes, se ishte i  vetem në mbrojtje të Jezu Krishtit e Gjergj Kastriotit, deri në fund, pa ndihmen e askujt, po arrijti me “penen e vet” me lanë Testamentin ma të njohun dhe të çmueshmin që njeh SOT Bota e Qytetnueme ndër Njëzetë Shekuj, Brilantin ma të Madh që ruen në gjiun e vet Kultura dhe Dinjiteti Njerzor: Nanën Terezë… Nanën e Botës, se Bota e Vorfën asht Bota e Pasterisë Shpirtnore, asht Bota e së Ardhmes…Asht Bota që ka Bekue Zoti me doren e vet, nëpërmjet Papës Gjon Pali II…Atij që puthi i Pari Shqipninë Europjane!

Ata që kerkojnë me vorrosë Permendoret e Atdheut do të terhiqen zvarrë ashtu si pararendësit e tyne, mbasardhës të majmunit, apo të zvarranikëve të Azisë e të Kaukazit!

Mos harroni kurrë, o të vorfen shpirtnuer, se Zoti nuk ruejti pa asnjë arësye të Vet: “Perkrenaren dhe Shpaten e Gjergj Kastriotit”…. Hini i Tij asht n’ Atdhe!

Hini i Tij asht ndër gurët e Themeleve të Arbënisë së Ilirëve…Zoti desht Vetë me e ruejtë Aty ku ju nuk mund ta prekni kurrë! Këte më duket se e keni harrue!

Fritz RADOVANI/Proletari.Com
Melbourne, Nandor 2011.

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 11/11/2011. Filed under Krimet komuniste shqiptare,Shekulli jonë. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

2 Responses to KUSH E FILLOI DHE E VAZHDOI LUFTEN PËR ZHDUKJEN E KLERIT KATOLIK SHQIPTAR ?

  1. Shkodrani

    03/03/2014 at 20:47


    Mos vej si emer ( arber) ma mire shkruaj greku.Ato kane qene heronj jo kriminela qe te pelqejne ty .

  2. Arberit

    06/03/2012 at 23:01


    KJO TREGON SE VET KLERIKET KANE PASE SI TORI PERQA DHE SUNDO NEPERMJET PROPAGANDES DHE SUNDIMIT FETARE.KJO ESHT PER TE ARDHE KEQ NUK ESHT MBURRJE POR FATEKEQESI.JO SHUME PRIFTERINJ SHKODRAN KANE QENE TE AFTE MBASI POPULLI TE GJYKON.GJITHMON SHERBETOR DHE SPIUNE TE FUQIVE KALIMTARE.QENJA E TRE FEVE NE SHKODER TE TREGON BAZEN DHE MORALIN ,KARAKTERIN,BESEN,FISNIKERIN,SHKODRANE.

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.