Ja dhe barbari serb i quajtur Ivan Bogdanov që dogji flamurin tonë shqiptar të shenjtë në mes të Italisë

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 5690

Djegia e flamurit shqiptar, 17 të arrestuar

Pas pezullimit të ndeshjes Itali-Serbi, shoqeruar me djegien e flamurit shqiptar nga ultrasit serbe, policia ka vene ne pranga 17 persona, mes tyre edhe ‘kapon’ e ngjarjes se turpshme.

ANSA ka publikuar sot foton e serbit te quajtur qe preu rrjetën në stadium, duke nxitur tifozët e tjerë të hidhnin fishekzjarre në fushë, duke u ndalur ne pamjen e tij dhe trupin me tatuazhe.

Agjensia raporton sot se mbreme përleshjet u transferuan jashtë stadiumit “Marassi” deri rreth orës 2 pas mesnatës dhe numerohen 35 huliganë te denoncuar, nderkohe qe 138 jane te identifikuar.

Mes 16 të plagosurve, ndodhen edhe dy karabinierë italianë. Ndërkohë, televizioni publik serb e dënoi sjelljen e ultrasve. “Ky është një turp i vërtetë për Serbinë dhe një turp për futbollin tonë”, u shpreh komentatori gjate momenteve kur ndeshja u ndërpre.

Ngjarja
Ultrasit e kombëtares serbe të ndodhur në Itali për të ndjekur përballjen mes vendit të tyre dhe Italisë kanë kthyer skenat guerrilase në stadiumet italiane. Pak para se të fillonte ndeshja tifozet serb janë përleshur me tifozët italian ndërsa kanë shfaqur edhe njëherë urrrejtjen që kanë për shqiptarët duke djegur një flamur shqiptar. Sipas mediave italiane, sherri mes tifozëve kishte filluar përpara ndeshjes, ndërsa policia kishte bërë disa arrestime. Ndërsa të dy ekipet përfaqësëuese përpara së të interpretoheshin himnet kombëtare u është dashur të kthehen në dhomat e zhveshjes për shkak të kaosit dhe përleshjeve mes tifozëve ne stadium. Ndeshja mes Italise dhe Serbise e vlefshme per Euro 2012 eshte anulluar.

Ndërkaq një komentator i Rai Unos pasi u ka bërë thirrje tifozëve të qetësohen, ka vënë re se lojtarët e përfaqësueses serbe ishin duke përshëndetur tifozët e tyre me nje gjest nacionalist. Më saktësisht kamera ka kapur Stankovic, i cili përshëndeste tifozët me nje gjest nacionalist serb, me origjinë të lashtë ( që përfaqeson kryqin ortodoks serb) por që është përdorur gjerësisht edhe gjatë luftës
Shekulli

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 13/10/2010. Filed under Ish Jugosllavia,Terrorizmi Botëror. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

8 Responses to Ja dhe barbari serb i quajtur Ivan Bogdanov që dogji flamurin tonë shqiptar të shenjtë në mes të Italisë

 1. shaqir

  17/10/2010 at 01:24


  Në Genova, u arrestua Ivan Bogdanov, një nga udhëheqësit e “Ultra Beuys,” fshehur në bagazhin e autobuzit

  Kundër Ultras Ice janë dorëzuar më herët kallëzim penal për sulm ndaj një oficeri të policisë, për sjelljen e dhunshme, si edhe mbajtje dhe trafikim te lendeve narkotike

  Arrestimin e Ivan Bogdanov

  Ivan Bogdanov i quajtur Ica Ultras (30 vjeç) nga Beogradi, ku policia italiane mbrëmë arrestoi pas trazirave në Genova në ndeshjen mes ekipeve kombëtare të Italisë dhe Serbisë, është një nga udhëheqësit e Beuys Ultra e tifozëve serbë, nëngrupe ekstreme Fan Club “Red Star”. Ai asht transferuar një ditë më parë në një burg gjenovez, dhe policia italiane zbuloi atë të fshehur në brendësi të një nga autobusët që duhej të përzënë tifozët ekipit kombëtar serb. Emri Bogdanova, me emrat e tifozëve si Vuckovic (33 vj.), Veljko Stajića (32 vj.), Marko Mitrovic (29 vj.) dhe Miroslav Jankoviq (31 vj.), si dhe udhëheqësit e grupit tifoz të lartpërmendur, është përmendur në propozimin për të ndaluar grupin tifoz prej një ish prokuror i shtetit, Sllobodan Radovanoviç parashtruar në Gjykatën Kushtetuese.

  Sipas informatave jozyrtare, Bogdanov, i cili ishte në lojë video që u vu re me një çorape të zi “mbi kokën e tij preu rrjetën e sigurisë mbi qëndrimin ku ishin tifozët e ekipit tonë, është i njohur nga policia serbe para. Kundër tyre, siç mësojmë janë ngritur katër padi penale: për pjesëmarrjen në një luftë, shkaktuar lëndime të rënda trupore dhe sulm ndaj një zyrtari në kryerjen e detyrave të, për sjellje të dhunshme dhe posedimin e prodhimit të paligjshëm dhe trafikimit të drogave narkotike. Gjatë kontrollit, policia në mars të 2005. Te Bogdanovi asht gjetur 11,06 gram marihuanë. Gjatë seancës para autoriteteve hetuese, ai e pranoi veprën dhe deklaroi se droga e blerë në të njëjtën ditë nga një djalosh për 1.200 dinar, dhe se marihuanë blerë për përdorim personal.

  Përveç Bogdanovit, policia italiane ka arrestuar dhe Nikola Arsiq dhe Milos Petrovic. Dhe ata u sollën dje para një gjykate të Genovës, citon agjencisë Ansa.
  Arsiq, sipas agjencisë italiane, u arrestua dje pasdite vonë në qendër të qytetit, menjëherë pas konfliktit të tifozëve serbë me policinë italiane, ndërsa Petrovic u arrestua për vjedhjen e këpucësh në një dyqan sportiv. Të dy ishin në gjykatë dje ku dhanë një dënim që e pezulluan dhe janë lëshuar.
  Policia italiane ka arrestuar 138 serbë, nga të cilët 17 kanë mbetur në burg dhe 35 u liruan. Gjatë ditës së djeshme, hetuesit italiane u morrën me të arrestuar të tjerë.
  Në grupe të vogla, përkrahës nga Kragujevcit, Valjevo dhe Nish, që erdhën në Itali u ishin dhanë informacione, sipas Ministrisë së Brendshme të Serbisë, policisë italiane.
  – Kolegët italiane ende nuk janë kontaktuar në lidhje me grupet e organizuara të tifozëve, edhe pse është detyrë e thjeshtë e tyre.
  Sipas informatave jozyrtare, karabinierët italianë nuk kanë kryer kontrollin e hyrjes në stadiumin Luigi Ferraris, në mënyrë që tifozët serbe në stadium të mos hynin me sende eksplozive etj.
  Ministri i brendshëm serb Ivica Daçiç konfirmoi dje se policia italiane bërë një lëshim të madh, sepse mund të parandalohet një sulm në një ekip futbolli në Genova.
  – Ndërhyrje e policisë italiane mund të ketë qenë shumë efektiv. Nuk do tu lejonin të hynin në stadium me mataeriale të ndalueme.
  Ai tha se policia italiane arrestoi pesë vetë, para lojës dhe per sulme ndaj zyrtarëve të pas ndeshjes. Ministri u pyet nëse trazirat në Genova mund të ishte parandaluar, por ka deklaruar se ka pasur një njoftimi nga Shoqata e Futbollit të Serbisë se do ta humbë lojën.

  – Policia italiane nuk kanë kërkuar për çdo informacion, as nuk kemi trajtuar në asnjë mënyrë para të lojës. iniciativë vetanake, ne dërguar të dhëna për numrin e tifozëve, rruga e lëvizjes së tyre – tha SPS, duke deklaruar se ato nuk janë bërë mirë përgatitjet për ndeshjen dhe se një grup i vogël i tifozëve ka arritur të ndalojë.

  Ministri shtoi se as Federata Sportive e Serbisë nuk ka kërkuar që dikush nga policia të shkojë me ekipin kombëtar, apo me tifozat në Genova, dhe theksoi se policia serbe nuk mund të mbajë rendin publik në Itali.
  Daçiç tha se pesë njerëz janë arrestuar dhe ndaluar një numër tifozësh, dhe çështja nëse dhe në Serbi do të fillojë procedura kundër atyre që janë përgjegjës për trazirat në Genova, ministri i policisë ka thënë se kjo varet nga ajo se a ka bazë ligjore për këtë .

  M. Derikonjić
  botuar: 14.10.2010.
  http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:e1MaLC5jYb8J:www.politika.rs/rubrike/tema-dana/U-Denovi-uhapsen-Ivan-Bogdanov-jedan-od-vodja-Ultra-bojsa-krio-se-u-prtljazniku.sr.html+%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD+%D0%91%D0%BE%D0%B3%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2+%D0%98%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B8&cd=5&hl=da&ct=clnk&gl=dk

  E shqipëroi teknikisht dhe e korrektoi Bep Martin Pjetri

 2. shaqir

  15/10/2010 at 23:18


  Ja kush është Ivan Bogdanov, tifozi-ultras serb që dogji flamurin shqiptar
  15-10-2010 / Redaksionale

  Mosha e tij është 29 vjeç, i papunë dhe “vdes” për dhunën. Historia e Ivan Bogdanov, serbi nacionalist ekstrem i cili organizoi revoltën në stadiumin Italian të Xhenovës është një përzierje mix e politikës, kriminalitetit dhe “pasionit” për futbollin. Ivan Bogdanov është një nga udhëheqësit historik i tifozerisë së skuadrës së Beogradit Crvena Zvezda (Ylli i kuq). I mbiquajtur “Coi” dhe i përket fraksionit ekstremist e militant të “Ultra Boys”, një grup i konsideruar nga policia shumë i rrezikshëm për lidhjet e saj okulte. Në orët e fundit gazeta serbe “Blic” shkruante që Ivan, dhe i mbiquajtur Ivani i Tmerrshëm, ka qenë një nga pjesëtarët e komandos që sulmoi ambasadën amerikane në Beograd, në shkurtin e 2008 për të protestuar kundra pavarësisë së Kosovës. Jetëshkrimi i Bogdanov, i cili është me shkollë të mesme dhe i papunë, tregon se ka dosje penale për sulme kundra oficerëve të policisë dhe sulme fyese kundër përkrahësve të Partizanit të Beogradit dhe Maribor-it. Po ashtu është arrestuar për posedim të drogës dhe i akuzuar se mban kafshë të rrezikshme pa leje.
  Pas arrestimit të tij, pas natës së tmerrshme të stadiumit “Marasi”, Bogdanov është shprehur se: “Nuk kam asgjë kundër Italisë, unë e kam me ekipin tim. Kam një të kaluar ushtarake në Serbi. Unë e dua vendin tim”. Aktualisht Ai mbahet në burg në pritje të gjyqit në Xhenova, gjyq i cili nuk do të jetë me rrugë të drejtpërdrejtë. Ai akuzohet për dëme të rënda, rezistencë ndaj një zyrtari publik dhe shkelje të ligjit 401/89 mbi rendin publik në veprimtaritë sportive.
  Bogdanov ishte i njohur me kohë nga policia dhe polemika mbi sigurinë e rendit italian u ndezën edhe nga Ambasadorja serbe në Itali, Sandra Rashkoviq, e cila tha se si disa ditë para ndeshjes kishte dërguar një faks forcave policore italiane për të njoftuar ardhjen e Ivanit, “Unë nuk dua të gjykoj askënd ose të them se policia bëri një gabim. Por unë them që policia duhet të kishte kontrolluar të mirë, kur mbështetësit tanë erdhën me autobusë dhe policia italiane duhet të kishte kontrolluar me mirë hyrjen në stadium.

 3. ardian

  15/10/2010 at 10:12


  Arrestohet Ivani, fshihej në bagazh të një autobusi
  E enjte, 14 Tetor 2010 10:59

  Bogdanov është arrestuar në bagazhin e një autobusi të ultrasve serbë. Ai është identifikuar falë tatuazheve nëpër duar, pasi gjatë vandalizmit ai mbante maskë në fytyrë. Ndër tatuazhet e shumta kishte edhe vitin 1389. Në atë vit, Serbia humbi një nga betejat më të mëdha kundër Turqisë, por mbi të gjitha mbahet mend sepse kjo ndikoi në krijimin e revolucionit në vend. Bogdanov është udhëheqës i një prej grupeve më të mëdha të tifozëve të Cervena Zvezdës. Në autobusin e tifozëve serbë janë konfiskuar edhe 600 copë fishekzjarrë dhe materiale të tjera shpërthyese.
  “Nuk e di se çfarë gjestesh kanë bërë ata, por ishin vërtet të frikësuar. Futbollistët serbë ishin të rrethuar. Ata kanë shtëpi e familje dhe duhet të kthehen. Janë të frikësuar. Futbolli nuk duhet t’u frikësohet këtyre tifozëve. Ndalimi i tyre është kundërpërgjigja më e mirë”, ka thënë trajneri i Italisë, Çezare Prandeli.
  Sekretari i Federatës së Futbollit të Serbisë, Zoran Lakoviç, ka treguar se disa huliganë gjatë ditës së martë i kishin thënë atij se nuk do të kishte mundësi të shikonte ndeshjen, pasi ata do të përkujdesen që ajo të mos zhvillohej. Ndërkohë presidenti i Federatës Serbe, Tomislav Karaxhiç, pohon se ky incident ishte organizuar më herët nga Beogradi. “Gjithçka ishte e organizuar sikur të ishte ushtri”, ka thënë ai. Policia italiane është revoltuar me pohimin e Karaxhiçit dhe është ankuar se nuk ka marrë asnjë informatë nga policia e Serbisë për udhëtimin e organizuar të tifozëve serbë.
  “Nga policia serbe nuk morëm asnjë paralajmërim. Ne kemi përvojë me incidente në tribuna, por ishte e pamundur të parashikonim një nivel të tillë dhune dhe një organizim kaq të sofistikuar ultrasish. Huliganët mesa duket kanë gjetur mënyrë për të futur mjete piroteknike (fishekzjarrë, shashka dhe tymuese) në stadium”, ka thënë përgjegjësi i marrëdhënieve me shtypin në Ministrinë e Jashtme të Italisë, Mauricio Masari.
  UEFA: Përgjegjësi ka edhe Italia

  UEFA ka dënuar ashpër trazirat e ndodhura në stadiumi “Ferraris” të Xhenovas, por nuk ka qëndruar vetëm tek sjellja e tifozëve serbë. “Një vendim mbi këtë çështje do merret më datën 28 tetor, pasi të diskutohet. Gjithsesi, me duhet të them se përgjegjës nuk janë vetëm individët që krijojnë probleme të tilla, por edhe organizatorët e ndeshjes, në të këtë rast italianët. Duhet të ishin marrë të gjitha masat për të mos lejuar një gjë të tillë”, tha zëdhënësi për shtyp i UEFA-s, Rob Faulkner.
  Tifozët e Sampit dhe Xhenoas u përgatitën për sherr

  Huliganët serbë janë lokalizuar nga policia italiane në një cep të tribunës, në “Luigi Ferraris”. Ata janë rrahur nga karabinierët italianë dhe udhëheqësit e tyre janë arrestuar. Madje, gjatë natës të së martës ishin organizuar edhe tifozët e dy skuadrave xhenoveze, Sampdoria e Xhenoa, për t’u konfrontuar me tifozët serbë, por policia e pikasi organizimin e italianëve dhe e përçau turmën duke evituar përleshjet që mund të përfundonin me pasoja të rënda. Interesant është fakti se këto dy tifozëri kurrë më parë në historinë e tyre nuk kishin bashkëpunuar me njëra-tjetrën, pasi ka një rivalitet tejet të ashpër mes tyre. Madje njihen si grupet ultrase më të rrezikshme të futbollit italian. Kapiteni i Serbisë, Dejan Stankoviç, pas ndeshjes u ka kërkuar falje futbollistëve italianë. “Stankoviç, pas takimit, ka ardhur në dhomat e zhveshjes erdhi dhe na ka kërkuar falje. Mirëpo, nuk është ai fajtor për këtë që ka ndodhur. Stankoviçi dhe lojtarët e tjerë të Serbisë janë munduar të qetësojnë tifozët. Është e vështirë për çdo lojtar kur shohin që tifozët e tyre sillen në mënyrë të tillë”, ka thënë mesfushori italian, Anxhelo Palombo.
  Xhorxheviç: E dinim që të hënën se ç’do ndodhte

  Ish-basketbollisti serb, Aleksander Xhorxheviç, ka surprizuar të gjithë, duke deklaruar se e dinte prej ditësh se çfarë do ndodhte në Itali. “Në Serbi flitej që ditën e hënë se çfarë do ndodhte në Itali. Të gjithë e prisnin që do krijoheshin trazira në stadium nga tifozët serbë. E dëgjova një gjë të tillë nga shumë njerëz të thjeshtë dhe të them të drejtën, personalisht nuk e besova. U shtanga kur pashë që të gjitha ato fjalë kishin qenë të vërteta”, tha Xhorxheviç. I pyetur për arsyen, ai shtoi: “Ka të bëjë më shumë me portierin Stojkoviç. Pjesa më e madhe e tifozëve serbë, të pranishëm në stadium, janë gjithashtu tifozë të Crvena// Zvezvdës dhe ata kanë mjaft inat me portierin, i cili kaloi te klubi rival i Partizanit të Beogradit. Ndërsa edhe rezultati me Estoninë nuk ishte kapërdirë lehtë nga fansat. Por, gjithashtu edhe politika ka të bëjë me atë që ndodhi, sidomos opozita”, shtoi Xhorxheviç.

  Përgatiti: Fation Shehu

 4. shkelqim

  15/10/2010 at 08:48


  Nuk e informoi Italine policia serbe për marshimin e mbi 100 huliganëve fanatike ortodoksë sepse sebashku me sherbimin sekret serbe organizuan ”piknikun” terrorist kunder besimit fetar katolik të popullit italian. Por Italia i ka rrahë si kafshe sic e kanë merituar duke i futur brenda nje kafazit të hekurit dhe i ka denuar për 10 vjet, që të mos shkelin Italinë. Përgjegjsit kryesore i kanë segmente shtetrore të fshehta fondamentaliste që projektojnë si në mesjetë inkuizicione fetare kunder atyre qe nuk jane ortodoksë.

 5. shaqir

  15/10/2010 at 08:04


  Italia: Interpoli serb nënvlerësoi rrezikun nuk na lajmëruan

  14 October, 2010 05:44:00 Balkanweb.com

  “Mesazhi që morëm nga nga Interpoli në Beograd fliste për 100 tifozë që ishin nisur drejt Genovas të ndarë në 2 grupe. Nëse do të na kishin informuar se do të vinin banda kriminale që do tentonin të na digjnin stadiumet do kishim vepruar ndryshe.” tha ministri ministri i Brendshëm i Italisë Maroni.

 6. ardian

  15/10/2010 at 01:27


  Tifozët serbë për 10 vjet nuk do të kthehen në Itali

  Tifozët serbë që shkaktuan trazira në stadiumin e Xhenovës nuk do të mund të kthehen në Itali të paktën për 10 vjet. Sipas drejtorit të policisë italiane, Antonio Manganelli, 35 serbët e denoncuar janë dëbuar nga vendi të shoqëruar nga policia deri në kufi, pasi konsiderohen si persona të rrezikshëm për sigurinë publike. “Të njëjtin fat do të kenë edhe 17 serbët e arrestuar kur të dalin nga burgu”, ka bërë të ditur Manganelli.

  Ndërkohë, serbët e arrestuar do të dalin nesër përpara prokurorëve dhe trupit gjykues, të cilët në ambientet e burgut do të japin masën e arrestit. Prokurorët, vendimi i të cilëve lejon thellimin e hetimeve, kanë hipotizuar akuza për vepra të ndryshme penale që shkojnë nga shkaktimi i dëmeve deri tek shkelja e normave të rendit publik. UEFA ka njoftuar dje hapjen e një hetimi pas ngjarjeve të rënda të ndodhur një ditë më parë në stadium mes tifozëve serb dhe atyre italianë, në Genoa. “UEFA konfirmoi të mërkurën hapjen e menjëhershme të një hetimi disiplinor për çrregullime serioze që shoqëruan ndeshjen dhe rrethanat e këtyre incidenteve”, thuhet në një deklaratë të UEFA. Një vendim për këtë duhet të merret në 28 tetor. Pas pezullimit të ndeshjes kualifikuese të Euro 2012 midis Italisë dhe Serbisë në stadiumin “Luigi Ferraris” në Genoa vetëm gjashtë minuta nga fillimi i ndeshjes, UEFA ka konfirmuar se kjo ka hapur hetime disiplinore menjëherë dhe të plotë për të gjitha fushat në aksidentet dhe çrregullime të rënda që kanë ndodhur në ndeshje dhe rrethanat. Sipas njoftimit zyrtar të organit qeverisës të futbollit evropian, me ndihmën e raporteve të arbitrit çështja do të paraqitet në UEFA dhe Komisioni disiplinor do të vijojë marrjen e vendimeve të mëtejshme. Dënimet për këtë ngjarje do të merren në bazë të rregullores Disiplinore të UEFA, botim i vitit 2008 botim, neni 14, dhe shkojnë nga paralajmërime dhe gjoba, deri në përjashtim nga garat në vazhdim dhe/ose të përjashtimit nga të gjitha garat e ardhme. Data e propozuar për mbledhjen e disiplinës dhe të kontrollit për këtë ngjarje është e enjte, tetor 28.

  14 tetor 2010
  Agjensia ”Sot”

 7. Pingback: World Wide News Flash

 8. ardian

  13/10/2010 at 22:04


  Nje ngjarje e turpëshme. Serbia nuk don progresin, por rikthimin në mesjetë. Turpë për politikën, për sportin serbë, Që me vdekjen e Titos nisi Serbia të rishfaqë portretin e vet barbar kundrejt vlerave europiane. E udhëhequr nga kanibali me bandën mesjetare të Sllobodanit shpërfytoi veten derisa Franca me SHBA e burgosën liderin e tyre Milloshevicin.
  Qytetërimi sllavë nuk mund të konceptohet pa simbiozën diktaturë. Ishte diktatura e Titos, qe e gjynjëzoi deri në shpërfytyrim.
  Gjuha e serbve është vetëm ghuha e diktaturës, që nuk mund të jetojnë pa hurin dhe litarin mbi qafën dhe trupin e tyre.
  Qytetërimi e tërbon Serbinë e Malin e Zi sikurse lija e qenit. Të udhtosh QINDRA SERBË HULIGANË me autobuza nga Serbia për në Fushën e sportit në Romë e të ushtrosh dhunë mbi popullin dhe policinë italiane dhe në fund të djegësh FLAMURIN SHQIPTAR në ndeshjen Itali – Serbi është një fondamentalizëm fetar i shtetit dhe i popullit serbë. Urrejtja fetare e sllavëve ortodoksë ndaj popullit katolik italian dëshmonse Serbia ende botën e skizmës fetare, botën e prapambetjes dhe të luftrave fetare. Huliganizmi serbë në Itali ësht një dëshmi e pastër e ndjenjave fondamentaliste talebanësh sllavë, që janë armik fanatik të QYTETËRIMI ITALIAN DHE ATË EUROPIANË.
  Europa që e ka llastuar dhe mbyllur sytë ndaj veprave kriminale të botës sllave duhet ta ndëshkoji ndërgjegja e kalbur ndaj padrejtsive mbi tokat dhe popullin shqiptar.
  Talebanët e Europës janë sllavët, që vetëm të mira kanë pasë prej Anglisë, Francës, Rusisë dhe shife se cfare bëjnë në kryeqytetin e Europës; Dhunë, terror, zjarr, flakë në stadium, plagosje të popullsisë italiane të pafajshëm.
  Pra, kjo është bamirësia kriminale e Francës, Anglisë, Rusisë dhe Turqisë ndaj sllavëve në Ballkan. Ndihma fondamentaliste e botë sllave ishte kryevepra më terroriste e diplomatëve dhe kryeministrave të shteteve të fuqija të mëdha të Europës.
  Italia duhet të pastroji Italinë nga serbët dhe të gjithë përkrahësit e kësaj vandalizmit si dhe të zbuloji se kush i mobilizoi e ideoi në këtë frymëzim patologjik ndaj fesë së popullit italian.
  Pse u dogjë Flamuri Shqiptar në Stadiumin italian?
  Shkaku nuk ishte urrejtja antishqiptare. Në thelbë ishte urrejtja në gjak që ushqen dhe trashëgon në breza ndaj fesë katolike, gjë që e maskoi me Djegien e Flamurit duke e politizuar dhunën e huliganëve.
  Nëse shteti italian e anashkalon këtë të vërtetë të datës 13 tetor të vitit 2010, atëhere të presi të tjera.
  Janë një sërë faktorësh të tjerë komplomentarë, që pasurojnë lëndën si bie fjala:
  Skuadra serbe nuk e ndjen veten të sigurtë se fiton ndeshjen me Italinë kampione dhe nëpërmjet shërbimit sekret realizon skena të ideuara e të skicuara në Beogradë e në shtete perëndimore dhe o burra ushtro dhunë ndaj popullit italian. Humbja e tyre ndodhi, porse më e mira për serbët ishte dhuna se sa ndeshja dinjitoze dhe pranimi me dinjitet fitoren e italianëve.

  Djegia e Flamurit shqiptar nuk ka lidhje aspak me dhunën ndaj popullit dhe policisë italiane, por me djallëzi ësht përdorë politizimi gjoja i ”padrejtsisë” mbi Kosovën, për të maskuar dhunën, që u përdorë para se të fillonte ndeshja derisa i vunë flakën stadiumit.
  Bota sllave, pra Serbia provokon me këto sjellje antifetare një Luftë të tretë Botërore me shpresë për të të shtuar territoret sikurse ndodhi pas Luftës Parë Botërore që e provokoi Serbia.
  Nëse nuk e kapë në kohë Bashkimi Europian Huliganizmin fetar të Serbisë në Romë atëhere për njerzit e vëmendshëm frymëzon dhe e dëshiron një Luftë të Tretë Botërore Fetare.
  Serbia humbi

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.