[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
Proletari Forum & Italia Forum • View topic - Fjalimi i Donald J. Trump mbi Komunizmin 18.II.2019

Fjalimi i Donald J. Trump mbi Komunizmin 18.II.2019

Cdo gje mbi diktaturen komuniste boterore dhe krimet e saj ne vende ish komuniste

Moderators: Laert, I-AMESHUAR

Fjalimi i Donald J. Trump mbi Komunizmin 18.II.2019

Postby Laert » 24 Jan 2019, 14:20


Në shtyp më: 18. II.2019

Universiteti Ndërkombëtar i Floridës Qendra e Konvokimit të Oqeanit
Miami, Florida
4:47 P.M. lindje

Fillon prezantimin Melania Trump:

MRS. TRUMP: Faleminderit. (Duartrokitje)
Asht e mrekullueshme të jesh këtu sot në qytetin e bukur të Miamit. (Duartrokitje)
Presidenti dhe unë jemi të nderuem të qëndrojmë me të gjithë ju, ndërsa ne së bashku i përkrahim njerëzit - njerëz të mëdhenj - të Venezuelës. (Duartrokitje.)
Jam krenar që jam këtu me ju në Shtetet e Bashkuara të Amerikës si Zonja juaj e Parë. (Duartrokitje)
Shumë prej jush këtu e dinë se çfarë ndjehet si të bekohen me liri pasi jetojnë nën shtypjen e socializmit dhe të komunizmit. (Duartrokitje)
Në Venezuelë, njerëzit janë në prag të rimarrjes së lirisë së tyne.
Sot, duhet t'i lëmë popullit venezuelian të na dëgjojë të gjithëve me një za të bashkuem. Ka shpresë, ne jemi të lirë dhe ne lutemi së bashku me za të naltë dhe me krenari se së shpejti edhe populli i Venezuelës do të jetë i lirë. (Duartrokitje.)
Burri jem asht këtu sot, sepse ai kujdeset thellë për vuajtjet e tashme në Venezuelë. Sot pasdite, ai ka një mesazh të randsishëm për të ndarë me ju.
Zonja dhe zotërinj, tani kam kënaqësinë të prezantoj bashkëshortin tem dhe Presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald J. Trump. (Duartrokitje.)

PRESIDENTI: Faleminderit shumë, Melania.
Amerika me të vërtetë asht e bekuem që të ketë një të drejtë kaq të jashtëzakonshme? Zonja e Parë e Jashtëzakonshme. (Duartrokitje)
Ajo asht e jashtëzakonshme. Ajo me të vërtetë asht. Ajo kujdeset për njerëzit.

Përshëndetje, Miami.
Jam shumë i kënaqun që jam kthyer në shtetin që unë e due me shumë patriotë krenarë dhe liridashës. Ne jemi këtu për të shpallë një ditë të re, e cila po vjen në Amerikën Latine. (Duartrokitje) Po vjen.
Në Venezuelë dhe në të gjithë hemisferën perëndimore, socializmi po vdes, dhe liria, prosperiteti dhe demokracia janë duke u rilindë. (Duartrokitje.)
Sot, zemrat tona janë të mbushuna me shpresë për shkak të vendosmërisë së miliona venezuelanëve të zakonshëm, patriotizmit të Asamblesë Kombëtare të Venezuelës dhe guximin e pabesueshëm të presidentit të përkohshëm Juan Guaido. (Duartrokitje.)
Populli i Venezuelës po proteston për liri dhe demokraci, dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë duke qëndrue në anën e tyne. (Duartrokitje.)
Më lejoni të filloj duke falenderue liderët e mëdhenj këtu, të cilët kanë kenë kampionë të pabesueshme për kauzën e lirisë. Dhe këta njerëz ju duan, dhe ata e duan Venezuelën dhe e duan Kubën. Dhe ata i duan të gjitha vendet për të cilat po luftojmë. (Duartrokitje.)I zgjedhun dhe tashmë ka ba një punë të pabesueshme, Guvernatori Ron De Santis. (Duartrokitje.)
Një njeri që unë e quaj, veçanërisht kur flasim për Kubën, Venezuelën, Nikaragua, që ai e di shumë mirë, dhe ai asht një mik i jemi: senatori Marco Rubio. (Duartrokitje.)
Një guvernator i madh; ai i dha Ron paksa një….. Ai bani një punë fantastike në Florida. Ish guvernator, dhe tash një senator, Rick Scott. (Duartrokitje.)
Dikush ….e di shumë mirë, veçanërisht për faktin se zemra ime asht në Venezuelë - (duartrokitje) - Përfaqësuesi Mario Diaz-Balart. (Duartrokitje.)
Ambasadori Carlos Trujillo. (Duartrokitje.)
Guvernatori Jeanette Núñez. (Duartrokitje)
Prokurori i ri dhe i madh i juaj, Ashley Moody. (Duartrokitje)
Dhe për shumë zyrtarë të tjerë publikë të angazhuem që janë në këtë sallon tani, ju falënderojmë shumë për prezencën me ne. Faleminderit. (Duartrokitje.)
Faleminderit gjithashtu Sekretari i Tregtisë. Wilbur Ross asht me ne, dhe Ambasadori Lighthizer.
Ambasadori Lighthizer, më duhet të them, sapo u kthye nga një vend i quajtun Kinë. Dhe, djalë, oh, djalë - po bajmë shumë përparim. Askush nuk priste që kjo të ndodhte. (Duartrokitje) Ne po bajmë shumë përparim. (Duartrokitje.)
Ndërkohë, miliarda dhe miliarda dollarë po hyjnë në Thesarin tonë. Asht shumë e thjeshtë. Të gjitha në interesat e ekonomisë. Kjo nuk ka ndodhë kurrë ma parë. Ne nuk e përceptonim ndjenjën e ktij vendit, por tash e dimë ndjenjën. (Duartrokitje.)
Ne gjithashtu duem të shprehim vlerësimin tonë të thellë tek Presidenti i Universitetit Ndërkombëtar të Floridës, Dr. Mark Rosenberg - (duartrokitje) - për pritjen e kësaj ngjarjeje të randsishme.
Së fundi, unë due të falënderoj çdo person në këtë audiencë të mrekullueshme që keni shprehë dinjitetin t’uej njerëzor. Dhe kjo asht për të gjithë ju. (Duartrokitje.)
Dhe due veçanërisht të falënderoj komunitetin e mërgatës të Venezuelës që ka ba kaq shumë për mbështetjen e Presidentin Guaido në organizimin e ndihmave për bashkatdhetarët e tyne dhe keni ba shumë për familjet t'ueja. Ju faleminderit shumë për prezencën këtu. Faleminderit. Ne jemi me ju. (Duartrokitje.)
Ne jemi thellësisht mirënjohës ndaj çdo disidenti, çdo mërgimtarit, çdo të burgosunit politik dhe secili që dëshmon për tmerret e socializmit dhe komunizmit dhe që ka folë me guxim kundër tyne. Faleminderit shumë. (Duartrokitje.)
Fakti asht, se ju keni pa krimet dhe korrupsionin. Ju keni përjetue urinë dhe vuajtjet. Ju keni ba lutjet e trishtueme për ndihmë. Ju keni protestue me respekt, por me za të naltë. Dhe ju jeni lutë për këto ditë që tash po i gëzoni, e cila asht vetëm përpara - dita kur të gjithë njerëzit e këtij rajoni do të jenë në fund të fundit të lirë. (Duartrokitje.)

Gjithë salla: SHBA! SHBA! SHBA!PRESIDENTI:
Ndërsa ne takohemi këtu sot, populli i Venezuelës qëndron në prag të historisë, gati për të rimarrë fuqinë dhe të ardhmen e tyne.
Jo shumë kohë ma parë, Venezuela ishte kombi ma i pasun në Amerikën e Jugut. Por vitet e sundimit socialist e kanë rrokullisë këtë komb në prag të rrënimit. Kjo asht ajo sot.
Qeveria socialiste tiranike nacionalizoi industritë private dhe mori përsipër bizneset private. Ata angazhoheshin në konfiskimin masiv të pasunisë, në mbylljen e tregjeve të lira, në shtypjen e fjalës së lirë dhe në ngritjen e një makinë të pamëshirshme propaganduese, në zgjedhjet e manipulueme, ku përdorën qeverinë në persekutimin e kundërshtarve të tyne politik dhe shkatërruen me sundimin e tyne pallatin e drejtsisë.
Me fjalë të tjera, socialistët kanë ba në Venezuelë të gjitha, të njëjtat veprimet që socialistët, komunistët, totalitarët kanë ba kudo, ku kanë pasë mundsi me sundue. Rezultatet kanë kenë katastrofike.
Pothuajse 90 për qind e venezueljanve tani jetojnë në vorfni.
Në vitin 2018, hiperinflacioni në Venezuelë tejkaloi shifrën 1 milion%. Mungesat paralizuese të ushqimit dhe të ilaçeve aktualisht damtojnë vendin. Socializmi e ka shkatërrue krejtësisht këtë vend të madh sa edhe rezervat ma të mëdha të naftës në botë nuk janë ma të mjaftueshme për të mbajtur industrinë në kambë. Kjo nuk do të ndodhi ma kurrë. (Duartrokitje.)

AUDICIONI: SHBA! SHBA! SHBA!PRESIDENTI: Faleminderit.
Tashmë, ma shumë se 3 milion venezueljanë kanë emigrue nga opozita brutale e Maduro-së - dhe kjo asht brutalitetë.
Sot kemi nderin që të bashkohemi me Amintha Perez, nanën e Oskarit Perez, një oficer policie kurajoze venezueljane. (Duartrokitje) Ti e njeh historinë.
Në qershor të vjetit 2017, Oscar pilotoi një helikopter mbi qytetin Baruta me flamurin "350 Liberty", një referencë ndaj nenit 350 të kushtetutës venezueliane, ku thuhet: "Populli i Venezuelës do të mohojë çdo regjim, legjislacion ose autoritet që shkel vlerat demokratike ... ose cenon të drejtat e njeriut."
Oscar tha se donte t'u jepte njerëzve shpresën. Ai i donte njerëzit. Ai luftoi për popullin. Dhe ata donin Oscar. Por Oscar u vra dhe u vra nga Venezuela - ju e dini shumë mirë këtë gjë; ju të gjithë e dini historinë - nga forcat e sigurisë të Venezuelës, në mënyrë barbare.
Amintha, zemrat tona pushojnë për humbjen tuaj. Oscar dha jetën e tij për lirinë e popullit të tij. Ne të gjithë kemi shpresë sot për shkak të njerëzve të mëdhenj, të mëdhenj dhe patriotë si Oscar. (Duartrokitje) Ju lutem, Amintha. (Duartrokitje.)
Unë i thashë, "Si për të thanë diçka në spanjisht?" Ajo i pëlqen spanjollët. Ajo asht pak ma e mirë në spanjisht. Ju lutem. Ju lutem.
AUDICIONI: (i padëgjueshëm).
ZNJ. PEREZ: (flet spanjisht.) (Nuk ka përkthim të ofruem.)
(Duartrokitje.)
PRESIDENTI: Nuk e di se çfarë tha ajo, por mendoj se e di se çfarë tha ajo. Dhe ajo asht një grua e pabesueshme. Dhe Oscar ishte një njeri i pabesueshëm i cili nuk do të kishte vdekë kot. (Duartrokitje.)
Disa javë ma parë, më 23 janar, Asambleja Kombëtare e Venezuelës thirri kushtetutën e Venezuelës për të deklarue Presidentin e Asamblesë Kombëtare, Juan Guaidó, si udhëheqës legjitim i vendit. Në një nga veprimet e tij të para, Presidenti Guaidó thirri të njëjtin artikull kushtetues që Oskari transmetonte përmes qiellit për të njoftue botën se Maduro ishte jolegjitim.
Brenda 30 minutash, Shtetet e Bashkuara ishin krenare që ishin vendi i parë në botë që njihnin Presidentin Guaido. (Duartrokitje.)
AUDICIONI: SHBA! SHBA! SHBA!

PRESIDENTI: Dhe, nga rruga, John Bolton asht këtu. Ku asht John? (Duartrokitje) Duke punue shumë.

"E kam informue John Boltonin mbrëmë se Shtëpia e Bardhë nuk ka ma nevojë për shërbimet e tij. Unë në mënyrë të premë nuk jam pajtue me shumë sugjerime të tij, ashtu sikundër edhe sugjerime që më ka dhanë për administratën amerikane. Prandaj, i kam sugjerue dorëheqjen dhe Bolton u dorëhoq këtë mëngjes. E falënderoj John Bolton për shërbimin që më ka ba”, shkroi Trump."

Kreu i shtetit amerikan nënvizoi më tej se do të emërojë një tjetër këshilltar për Sigurinë Kombëtar gjatë javës së ardhshme. John Bolton njihej gjithashtu edhe si përkrahës i Serbisë dhe ishte kundër pavarësisë së Kosovës, në kohën që mbante detyrën e ambasadorit të SHBA-ve në OKB.
(d.xh/Balkanweb)


Sot, ma shumë se 50 vende në botë tashmë njohin qeverinë e ligjshme të Venezuelës. Populli venezueljan ka folë, dhe bota ka ndigjue zanin e tyne të bukur. Ata po ja shndrrojnë faqen socializmit, diktaturës dhe nuk do të ketë kthim ma mbrapa. (Duartrokitje.)


Kombet paqedashëse janë gati të ndihmojnë Venezuelën për të fitue demokracinë, dinjitetin dhe fatin e saj. Të gjitha kombet në hemisferën tonë kanë interes të përbashkët për të parandalue përhapjen e tiranisë socialiste.
Socializmi, sipas natyrës së vet, nuk i respekton kufijtë. Ajo nuk respekton kufijtë ose të drejtat sovrane të qytetarëve të saj apo të fqinjëve të saj.
Gjithmonë kërkon të zgjerohet, të shkelë dhe të nënshtrojë të tjerët me vullnetin e tij.
Ora e muzgut e socializmit ka mbrritë në hemisferën tonë - (duartrokitje) - dhe, sinqerisht, në shumë, shumë vende në mbarë botën.
Ditët e socializmit dhe të komunizmit numërohen jo vetëm në Venezuelë, por edhe në Nikaragua dhe në Kubë. (Duartrokitje.)
A e duam Kubën? (Duartrokitje.) A e duam Nikaragua? (Duartrokitje)
Vende të mëdha. Një potencial i tillë i madh. Mos harroni atë fjalë. Ky potencial kaq i pabesueshëm.Ndërkohë, të gjithë duhet të punojmë së bashku për t'i dhanë fund një fatkeqësie humanitare. Ndërsa flasim, ka kamionë të mbushun me qindra tonelata të furnizimeve të nevojshme humanitare të ndalueme në kufijtë e Venezuelës duke pritë për të ndihmue miliona e miliona në nevojë.
Dy ditë ma parë, aeroplani i parë amerikan C-17, që asht një aeroplan i madh dhe i bukur, u ul në Kolumbi, i ngarkuem me ndihmën e randsishme, duke përfshirë mijëra kuti ushqimi për fëmijët e vegjël venezueljanë. (Duartrokitje)
Për fat të keq, Diktatori Maduro ka bllokue kët ndihmë shpëtimi nga hyrja në vend. Ai don ma mirë të shikjoj njerëzit e tij të uritun sesa t'u japë ndihmë.
Miliona venezueljanë janë të uritun dhe vuajnë, ndërsa një grusht i vogël në krye të regjimit të Maduros e plaçkitin kombin, e çuen në vorfni dhe në vdekje. Ne e dimë se kush janë ata, dhe e dimë se ku i kanë miliarda dollarë që kanë vjedhë.
Në mënyrë të pabesueshme, ka anëtarë të nivelit të naltë të ushtrisë venezueljane ende, që po mbështesin kët diktaturë të dështuem. Ata po rrezikojnë të ardhmen dhe jetën e tyne dhe të ardhmen e Venezuelës, për një njeri të kontrolluem nga ushtria kubane dhe e mbrojtun nga një ushtri private e ushtarëve kubanë. (Duartrokitje)Maduro nuk asht një patriot venezueljan; ai asht një kukull kuban. Kjo asht ajo që asht. (Duartrokitje.)
Dhe mos harro se qindra miliona dollarë përdoreshin për t'u pague në Kubë - por jo ma, sepse ato nuk kanë më atë lloj pasunie për ta ba atë gja. Pra, gjanat po ndryshojnë dhe po ndryshojnë shpejt. (Duartrokitje.)
Dhe sot kam një mesazh për çdo zyrtar që po ndihmon Maduron në pushtetë:
Sytë e gjithë botës janë mbi ju sot, çdo ditë,dhe çdo ditë në të ardhmen. Ju nuk mund të fshiheni nga zgjedhja që tani ju ballafaqohet. Ju mund të zgjidhni të pranoni ofertën bujare të amnistisë së Presidentit Guaido, ta jetoni jetën në paqe me familjet dhe bashkatdhetarët tuaj. Presidenti Guaido nuk kërkon ndëshkim kundër jush, dhe as ne. Por ju nuk duhet të ndiqni urdhnat e Maduro-së për të bllokue ndihmën humanitare dhe nuk duhet të kërcënoni në ndonjë formë dhune kundër protestuesve paqsorë - (duartrokitje) - udhëheqësve të opozitës, anëtarëve të Asamblesë Kombëtare, ose Presidentin Guaido dhe familjes së tij.
Ne kërkojmë një tranzicion paqësor të pushtetit, por të gjitha opsionet janë të hapuna. (Duartrokitje) Ne duam të rivendosim demokracinë venezueljane dhe ne besojmë se ushtria venezueljane dhe udhëheqja e saj kanë një rol jetësor për të luajtë në këtë proces. Nëse zgjidhni këtë rrugë, ju keni mundsinë të ndihmoni, të krijoni një të ardhme të sigurt dhe të begatë për të gjithë njerëzit e Venezuelës.
Ose mund të zgjidhni rrugën e dytë: vazhdoni të mbështetni Maduron.

AUDICIONI: Booo –PRESIDENTI: Nëse zgjedh këtë rrugë, nuk do të gjesh Vrimë ku të fshihesh, nuk do të kesh shporrje të lehtë dhe asnji shpëtim apo rrugëdalje. Ju do të humbni gjithçka. (Duartrokitje.)Pra, sot, i kërkoj çdo anëtarit të regjimit Maduro: ta ndërpresë këtë makth të vorfnisë, urisë dhe vdekjes për popullin t’uej, që s’e kanë shqetsim se vdesin njerëzit tuaj. Jepni shansë vendit tuej. Tash asht koha që të gjithë patriotët venezueljanë të veprojnë së bashku si një popull i bashkuem. (Duartrokitje) Asgja tjetër nuk mund të jetë ma mirë për të ardhmen e Venezuelës. Dhe asgja nuk mund të jetë ma mirë për të ardhmen e një kombi tjetër robë - Kubë - sesa rilindja e lirisë dhe e demokracisë në Venezuelë. (Duartrokitje.)

AUDICIONI: SHBA! SHBA! SHBA!
PRESIDENTI: Për dekada me radhë, diktaturat socialiste të Kubës dhe Venezuelës kanë mbështetë njeni-tjetrin në marrveshje korruptimit. Venezuela i dha naftë Kubës. Si reagim, Kuba i dhuroi Venezuelës një shtet policor të drejtuem direkt nga Havana. (Duartrokitje.)
Por kjo asht një ditë shumë e ndryshme dhe ato ditë po u vjen fundi. (Duartrokitje) '
Aleanca e shëmtuem midis dy diktaturave po u vjen një fund i shpejtë. Një e ardhme e re po fillon. Të gjithë ne në këtë arenë dhe mijëra e mijëra njerëz jashtë - ju duhet ta shihni - janë të bashkuem, sepse e dimë të vërtetën rreth socializmit në Venezuelë, në Kubë, në Nikaragua dhe në mbarë botën. (Duartrokitje.)Socializmi premton prosperitet, por sjell vorfni.
Socializmi premton unitet, por sjell urrejtje dhe përçarje.
Socializmi premton një të ardhme ma të mirë, por gjithnjë kthehet në kapitujt ma të errët të së kaluemes…..
Socializmi asht një ideologji trishtuese dhe diskredituese, e rrënjosun në injorancën totale të historisë dhe natyrës njerëzore, prandej socializmi, përfundimisht krijonë gjithmonë tiraninë, të cilën e ushtron.
(Duartrokitje)
Socialistët deklarojnë një simpati për diversitetin, por gjithmonë kambëngulin në konformitetin absolut.
Ne e dimë se socializmi nuk ka të bajë me drejtësinë, nuk ka të bajë me barazinë, nuk ka të bajë me përkrahjen e të vorfënve.
Socializmi asht vetëm për një gja: Fuqia absolute për klasën në pushtet.
(Duartrokitje)
Dhe sa ma shumë pushtetë që ata marrin, aq ma shumë ata kanë arkivola. Ata drejtojnë gjithshka si në kujdesin shëndetsor, transportin, financat, energjinë, arsimimin.
Ata duen pushtetë absolutë për të vendosë se kush fiton dhe kush humbet, kush asht dhe çfarë asht e vërtetë dhe çfarë asht e rreme, madje edhe kush duhet të jetojë dhe të vdesi.
(Duartrokitje.)
Shkurtimisht, të gjithë ne këtu sot e dimë se nuk ka asgja ma pak demokratike sesa socializmi.
Kudo, që duket, se socializmi përparon nën flamurin e progresit, në fund rezulton vetëm korrupsion, shfrytëzim dhe shgatrrim kudo.
Me ne sot asht David Smolansky. (Duartrokitje) David ishte një nga kryebashkiakët ma të rinj në historinë e Venezuelës, kur regjimi Maduro e largoi nga detyra dhe lëshoi një urdhën arresti për të. Davidi u arratis në xhunglën jugore të tmerrshme të Venezuelës. Përfundimisht, Davidi arriti në Brazil, ku u mirëprit me krahë të hapuna.
Sot, Davidi jeton në mërgim në Shtetet e Bashkuara, ku vazhdon të flasë për popullin venezueljan. Fatmirsisht, Davidi asht gjenerata e tretë e familjes së tij për të ikur nga agonia e socializmit dhe e komunizmit. Gjyshërit e Davidit u larguen nga Bashkimi Sovjetik më 1927 dhe babai i tij u largue nga Kuba komuniste në vitin 1970.
Siç tha Davidi, "ndryshimi që due të kem nga babai dhe gjyshi jem asht të kthehem në vendin tem". (Duartrokitje) "Gjyshërit e mi kurrë nuk u kthyen në Kiev ... babai jem nuk u kthye në Havanë. Unë shpresoj se mund të ktheheni në Venezuelë. "(Duartrokitje) Unë mendoj se do të realizohet nji ditë, andrra e Davidit.
Ju faleminderit shumë, David. Unë mendoj se së shpejti do të ndodhë. Guximi yt, David asht një frymëzim. Dhe jo vetëm Davidi; por ka shumë njerëz në këtë sallon. Ju keni kalue shumë peripecina, por e shihni se po vjen fundi I saj. Ju shikjoni se me të vërtetë po i vjen fundi për herë të parë. Për herë të parë, po e shihni - sepse Shtetet e Bashkuara, një komb i vërtetë i madh, janë prapa jush. (Duartrokitje.)

AUDICIONI: SHBA! SHBA! SHBA!

PRESIDENTI: Dhe ashtu si Shtetet e Bashkuara kontribojnë për demokracinë në Venezuelë, ne riafirmojmë solidaritetin me njerëzit me shpirtgjanë të Kubës dhe Nikaraguas dhe njerëz kudo që jetojnë nën regjime socialiste dhe komuniste.


Dhe atyne që do të përpiqeshin të impononin socializmin në Shtetet e Bashkuara, ne përsëri dërgojmë një mesazh shumë të thjeshtë: Amerika kurrë nuk do të jetë një vend socialist. (Duartrokitje.)
Jemi të lindun të lirë dhe do të qëndrojmë të lirë tash e përgjithmonë.
(Duartrokitje.) Ne e dimë se çfarë lirie asht në Venezuelë, sepse e kemi pa atë të ardhme këtu në Doral.
Ne e dimë se çfarë lirie mund të ketë në Kubë sepse e kemi parë atë të ardhme këtu në Miami. (Duartrokitje.)
Ne e dimë se çfarë lirie mund të ketë në Nikaragua sepse e kemi parë atë të ardhme në Sweetwater. (Duartrokitje.)

[qender]Projekti i Trumpit
I. Rrënimi i komunizmit në Venezuelë, Kubë dhe Nikaragua
II. Luftë e egër për t’u pasunue SHBA!


Me ndihmën e Perëndisë, do të përmbysen komunizmi në Karakas, Managua dhe Havanë!
Dhe një ditë së shpejti, me ndihmën e Perëndisë, do të shohim se çfarë do të bajnë njerëzit në Karakas, Managua dhe Havanë. (Duartrokitje.)
Kur Venezuela, Kuba dhe Nikaragua do të çlirohen nga komunizmi, që do ishte hemisfera e parë e lirë në të gjithë historinë njerëzore. (Duartrokitje.)
Ishte nder i madh që të jem me ju sot, dhe nder i madh e Zonjës së Parë që ishin me ju sot. Ne po fitojmë. Ne po fitojmë në çdo front.
Faleminderit. Zoti ju bekoftë. Zoti e bekoftë popullin e Venezuelës. Zoti bekoftë popullin e Kubës. Zoti bekoftë popullin e Nikaraguas.
Perëndia i bekoftë Shtetet e Bashkuara të Amerikës. (Duartrokitje) Faleminderit shumë.

Fundi
5:19 P.M. lindje - Shtëpia e Bardhë
https://www.whitehouse.gov/briefings-st ... community/

U pregatitë në shqypë nga – Bep Martin Pjetri
E hanë, 18.II.2019

Skjarim!
- Teksti asht i saktë, i plotë!
- Nëntitujt, figurat ilustruese dhe shenimet nën figurat janë në funksjon të Fjalimit të karakterit të Trumpit, të hartuem nga autori i vendosjes se landës - Redaksia e Kulturës - http://www.proletari. com! Për me absorbue ma mirë landën në formën e ,,selektivitetit sa ma racional!

E djelë, 24.II.2019 - Nr. 60
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Luftë për Pushtet midis socjalistve në Venezuelë-23.1.2019

Postby Laert » 25 Jan 2019, 00:01Juan ka lindë më 28.VII.1983.
Një nga tetë fëmijët, Guaido në një shtëpi të klasës së mesme nga prindërit e tij, të cilët ishin baba pilot ajror dhe nana mësuese. Një gjysh ishte rreshter i Gardës Kombëtare Venezueliane ndërsa një tjetër gjysh ishte kapiten në Marinën Venezueliane.

Origjina
Meqë e kan mbshtetë ma herët ambasada izraelite liderin e opozitës Juan-in, derisa i ka nxjerr prej Venezuelës ambasadën izraelite për ndërhymje në punët e shtetit, duke shkaktue kaos, anarki politike në vend thuhet se ka origjinën ose asht nji skllav i tyne, i parave dhe i famës në politikë sikurse edhe edvin kristaq rama.

Familja
Juan asht i martuem me Fabiana Rosales me të cilin ka një vajzë të quajtun Miranda. Aktualisht jeton në Macuto, Vargas.

Motivi politik si socjalist
Pasi kaloi tragjedinë e Vargas të vitit 1999, e cila la familjen përkohësisht të pastrehë, Guaido fitoi diplomën e shkollës së mesme në vitin 2000. Tragjedia, sipas kolegëve të tij, ndikoi në pikëpamjet e tij politike, pasi qeveria e atëhershme e Hugo Chavez dha përgjigje jo efektive ndaj fatkeqësisë.

Arsimimi
Guaidó ma vonë fitoi licencën profesionale si inxhinier industrial pas diplomimit në Universitetin Katolik Andrés Bello në vitin 2007. Guaido gjithashtu kreu studime pasuniversitare në Universitetin George Washington në Shtetet e Bashkuara dhe në Institutin de Estudios Superiores de Administración.

Veprimtaria politike

Qysh student, Guaido ju bashkue grupeve staliniste si të guevarave,… në Venezuele derisa arriti në nivele të nalta politike. Sot ushtron si politikan venezuelian, aktualish kryetari i Asamblesë Kombëtare/Kuvendit Popullor i Venezuelës që nga 5 janari 2019. Një anëtar i Partisë Socialiste(Vullneti popullor (Spanjë: Voluntad Popular, VP) është një parti politike social-demokratike e qendrës në Venezuelë e pranuem në Internacionalen Socialist në dhjetor 2014), deputet federal që përfaqëson shtetin e Vargas. Në mënyrë të paligjshme, si një grusht shteti, në kundërshtim të kushtetutës ka vetë-shpallë vedin si president i perkohshëm, ku mjerisht e njohu trumpi dhe disa shtete satelitore të SHBA; si Brazili, Kolumbi, Panama,…dhe Kanadaja. BE ka kerkue të bahen zgjedhjet e reja.

Në shqipë nga Bep Martin Pjetri
E mërkurë, 23.I.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Fjalimi i Trumpit në Komunitetin Amerikan të Venezuelë 18.2.

Postby Laert » 24 Feb 2019, 09:33Juan me kët akt politik antikushtetues të betimit para perkrahsve të vet si vet-shpallun president provizor kreu nji ,,grusht shtetit,,, dhe ka nxjerrë në sheshe të kryeqytetit përkrahsit e tij si dhe përkrahsit e presidentit aktual Nikolla Maduro.


Menjiherë i dërgoi telegram Trumpi dhe zev-presidenti amerikan Penc dhe u deklaruen botnisht se e njohin si president të përkohshëm de jure si dhe shtatë shtetet latine dhe Kanada-ja. Trump i bani thirrje Ushtris t'i largohej presidentit Moduros!
Para se me krye ket akt politik, u takue Juan me Konferencën Ipeshkvnore të Venezuelës, nga ku mori konfirmimin për motivin e ktij veprimit antikushtetues.


Trumpi ka shprehë sot më dt. 24.I.2019 se asht mundsia e ndërhymjes ushtarake në Venezuelë për të rrzue presidentin e ligjshëm Nikoll Maduro, gjoja me vendos demokracin( meqense asht antiamerikan!)
Nëse ndodh ky akt ushtarak i SHBA asht Ndërhymje e denueme botnisht si agresion në nji shtetë tjetër! Do të ishte njolla ma e zi e SHBA-s dhe e Trumpit. Ka solucjone për ta zgjidhë ket krizë kushtetues në Venezuelë nepërmjet OKB dhe organizmave të saj
!
Trumpi kur kercnon ushtarakisht Presidentin e ligjshem Nikola Maduron harron ose injoron miqtë e tij potencjal si Putinin, Erdoganin,... dhe gjithë konitinentin e Amerikës Latine perpos 7 shteteve satelitore të SHBA-s.
Trumpi me kto sjellje intervistash provokon me qëllim ekuilibrat e paqes në botë!

Në shqipë - Bep Martin Pjetri
E mërkurë, 23.I.2019Si një element "themelor" në një qeveri kalimtare, presidenti i Asamblesë Kombëtare(Kuvendi Popullor), Juan Guaido, e përcaktoi Kishën Katolike Venezueliane; pas takimit që Kryesia i Kuvendit të Parlamentit të Venezuelës mbajti një takim me Konferencën Episkopale Venezuliane në Karakas.

Gjatë takimit, deputetët paraqitën si një propozim për zbatimin e nenit kushtetues dhe sundimin e ligjit në tre pika themelore:
- Ndërpremja e uzurpimit të zyrës nga Nicolás Maduro,
- Të krijohe.I.t mundësia për një qeveri kalimtare.
- Thirrjen për zgjedhje të lira dhe demokratike.

"Pa dyshim, në shpëtimin dhe rindërtimin e Venezuelës për ta permirsue, me ba ma të mirën, që të gjithë ne kemi nevojë, dhe Kisha Katolike asht një pjesë themelore e Qeverisë Kalimtare. Për të arritë realizimin në secilin prej propozimeve të paraqituna nga Parlamenti, asht e randsishme që të krijohen artikulimet e faktorëve si;
- Komuniteti ndërkombëtar,
- Kisha,
- Populli venezuelian ".


Në takimin që u zhvillue në Konferencën Episkopale, në qytetin e Caracas ishin të pranishëm, deputetët Edgar Zambrano dhe Stalin González, Presidenti i Konferencës, José Luis Azuaje Ayala si dhe Kardinalët Baltazar Porras, Urosa Savino, në mesin e përfaqësuesve të tjerë të klerik.
Nga ana e tij, Kryetari i Konferencës Episkopale, kryeipeshkvi Hoze Luis Azuaje, tha: "Performanca e qeverisë asht "e paligjshme dhe jokushtetuese."
Krenët e Klerit katolik e konfirmuen mbështetjen e tyne të plotë ndaj Liderit të Opozitës - Juan Guaido-spër legjitimitetin e organit legjislativ dhe angazhimin për të marrë rolin e nevojshëm për të realizue një qeveri e tranzicionit .

Guaido i kërkoi gjithashtu Bordit të kryetarve të Grupeve Parlamentare të sapo zgjedhun të Asamblesë Kombëtare që të "rindërtonte besueshmërinë politike" në emën të popullit venezuelian dhe të krijonte bazat e nevojshme për një proces tranzicioni, për të kenë në gjendje të kapërcejë krizën serioze politike, ekonomike dhe sociale, qi po kalon Venezuela.
Si përfundim, zëdhansi i Guaidó-s ratifikoi në Konferencën Episkopale se dega legjislative do të autorizojë hymjen e ndihmës humanitare për të zgjidhë krizën serioze në Venezuelë.”

Në shqipë nga Bep Martin Pjetri
E mërkurë, 23.I.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Donald J. Trumpit akuzoi farmacit për Ilaçe vdekjeprurse

Postby Laert » 11 Apr 2020, 00:14


Donald Trump ka akuzue vazhdimisht gjigantët globale të farmacive për ' vrasje të heshtun' të popullatës.
Në vazhdën e shpërthimit të dhunshëm të koronavirusit, Presidenti amerikan tani në vend të asaj akuze, i ka quajtë të shkëlqyeshëm shefat e naltë bosash të industrisë farmaceutike,.

Në fillim të mandatit të tij presidencial, Donald Trump akuzoi industrinë farmaceutike se \"lejoi me vrasje\" të popullsis duke përmendun çmime ma të nalta të industrisë farmaceutike në Shtetet e Bashkuara. Me krizën e koronës, presidenti tani po kthehet në një pjatë.
Foto: SHAWN THEW

E premte, 10 prill 2020, ora 08.40
Thomas Mikkel Mortensen - gazetar
Mesazhi ishte kristal i kjartë: Shefat ma të mëdhenj të industrinë farmaceutike ishin një bandë e lehjeve të mjerueshme, që thithnin gjak, të cilët, me çmime të nalta qiellore për ilaçet, kishin gjunzue shtetin amerikan për fitesa fantastike në miliarda dollarë për vite e vite me rradhë.

https://www.berlingske.dk/virksomheder/ ... de-geniale
------------------------------------------------------------…..


Gjuetia e ilaçit kundër koronavirusit vdekjeprurës, thuhet se ka nxitë Donald Trump të drejtohet
pas një kompanie gjermane të vaksinave. Sidoqoftë, gjithçka duket se tregon se oferta ma e mirë e trajtimit asht me një kompani amerikane bioteknike. Qindra pacientë tashmëe kanë marrë ilaçin, i cili tash asht duke shkue për në Danimarkë.

Thomas Mikkel Mortensen – gazetar
E mërkurë, 18 mars 2020, ora 11.12

Ai merr shpesh indicie nga grupet e interesit, por nuk i ndigjon shumë njerëz të tjerë sesa i beson vetë-vedit. Por kur presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump dhe ekipi i tij i krizës së koronës u takuen ma herët në fillim të këtij muaji me një numër të shefave - bosësh të naltë të industrisë farmaceutike, presidenti u bind.
Gjatë takimit, Donald Trump e kuptoi ngadalë se shefi ekzekutiv i kompanisë bioteknike amerikane ”Gilead Sciences” sapo kishte parashtrue një numër tezash për të vërtetuar se kompania e tij po mbante çelësin për një kurë të mundshme për koronavirusin vdekjeprurës.

Në shqip nga Bep Martin Pjetri
E shtunë, 11.IV.2020

Nr.323- 11.IV.2020Presidenti Trump mbylli sot MË 7 KORRIK 2020 përfundimisht bashkëpunimin me OBSH, tue nxjerrë SHBA jashtë ksaj ORGANIZATË KRIMINALE-SATANIKE E GLOBALISTE DHE FËMIJË-VRASËSE E financueme prej ROTHSCHILD-VE dhe satanikve të tjerë globalistë.
Siti konservator lifenews (jo integralisht katolik) nep ma shumë detaje të ktij vendimi të drejtë dhe shumë të randsishëm, që duhej imitue prej tana vendeve të tjera, që konsiderohen me të vërtetë sovrane.

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Fjalimi i Donald J. Trumpit kunder bolshevikve 4.7.2020

Postby Laert » 09 Jul 2020, 05:56U publikue më: 5 korrik 2020

- South Lawn
4 korrik 2020
6:50 P.M. EDT

PRESIDENTI: Wow.
A po kaloni një kohë të mirë? (Duartrokitje.)
Anëtarët e Kongresit, anëtarët e kabinetit tim dhe amerikanët e mi:
Zonja e Parë dhe unë jemi të lumtur t'ju mirëpresim në përshëndetjen e dytë vjetore në Amerikë. (Duartrokitje.)
Në këtë ditë të mrekullueshme, ne festojmë historinë tonë, heronjtë tanë, trashëgiminë tonë, flamurin tonë të madh amerikan dhe lirinë tonë. Gëzuar Katër Korrikun për të gjithë. (Duartrokitje.)

Unë due të falënderoj Kalorsinë e Artë të Ushtrisë Amerikane për këtë shfaqje me të vërtetë emocjonale. Talent i jashtëzakonshëm. Kalorësit e Artë, dhe çdo anëtar i Forcave të Armatosuna këtu në këtë mbramje, thjesht duem të themi se ju keni fitue mirënjohjen e përjetshme për të gjithë kombin tonë.
Dyqind e katërdhetë vjet ma parë në Filadelfia, 56 nanshkruesit e Deklaratës sonë të Pavarësisë u zotuen për jetën, fatin dhe nderin e tyne të shenjtë, në shpalljen me guxim e ksaj të vërtetë të përjetshme: se ne të gjithë jemi ba të barabartë nga Zoti. (Duartrokitje.)

Falë guximit të atyne patriotëve të 4 korrikut 1776, Republika Amerikane qëndron sot si kombi ma i madh, ma i jashtëzakonshëm dhe ma i virtytshëm në historinë e botës.
Punëtorët tanë, fabrikat tona kanë revolucionarizue industritë dhe ngritën miliona drejt prosperitetit. Artistët, arkitektët dhe inxhinierët tanë kanë frymëzue globin me vepra transhendente të bukurisë. Heronjtë amerikanë mposhtën nazistët, shkatërruen fashistët, rrëzuen komunistët, shpëtuen vlerat amerikane, mbështetën parimet amerikane dhe i ndoqën terroristët deri në skajet e GlobitShpikësit, shkencëtarët, mjekët dhe studiuesit tanë kanë përmirësue jetën e miliarda e miliarda njerzve në të gjithë botën. Astronautët tanë të guximshëm ngulën Flamurin Amerikan në Hanë, dhe Amerika do të jetë kombi i parë që do të zbarkojë në Mars. (Duartrokitje.)
Të gjithë amerikanët që jetojnë sot janë trashëgimia e kësaj mrekullie madhështore. Ne jemi pasardhësit e njerëzve ma të guximshëm dhe ma kurajoz që ka njohë rruzulli toksor. Ne trashëgojmë besimin e tyne të fuqishëm, entuziazmin e palëkundun, ambicien e tyne absolute dhe optimizmin e tyne të pakursyem.

Ky asht shpirti i pamposhtun që ndërtoi këtë komb të lavdishëm, dhe ky asht dielli i shkëlqyeshëm brenda shpirtit të çdo atdhetari amerikan.
Kjo asht arsyeja pse ne i paguejmë borxhin brezave të heronjve amerikanë, emnat e të cilëve janë skalitë në monumentet dhe memorialet tona, në faqet e historisë, dhe në zemrat e një populli shumë mirënjohës.
Ne kurrë nuk do të lejojmë që një turmë e dishpruem të shkatërrojë statujat tona, të fshijë historinë tonë, të indoktrinojë fëmijët tanë ose të shkelë liritë tona. (Duartrokitje.)


Ne do t'i mësojmë fëmijët tanë të ushqejnë dhe ta adhurojnë atdheun e tyne në mënyrë që ata të ndërtojnë të ardhmen e saj. Së bashku, ne do të luftojmë për Andrrën Amerikane, dhe ne do të mbrojmë, do ta fuqizojmë, dhe do të ruajmë mënyrën e jetesës amerikane, e cila filloi në 1492 kur Kolombi zbuloi Amerikën. (Duartrokitje.)


Fuqia e tarifave që u vendosen tokave të hueja që përfituen nga Shtetet e Bashkuara për dekada dhe dekada, na kanë mundsue të bajmë marrëveshje të mëdha tregtare aty ku nuk kishte asnjë. Dhjetëra miliarda dollarë janë derdhë tashmë në Thesarin e Shteteve të Bashkuara nga të njëjtat vende.


Dhe kemi ba shumë përparim; strategjia jonë po ecën mirë. Ajo del në një zonë, dhe rivendos fytyrën e saj të shëmtuem në një zonë tjetër. Por ne kemi mësue shumë. Ne kemi mësue si ta shuajmë flakën. Ne kemi prodhue ventilatorë ku nuk kishte asnjë nga dhjetëra mijëra, deri në atë pikë sa kemi shumë ma tepër sesa duhen, dhe tani po i shpërndajmë ato në shumë vende të hueja, si një gjest i vullnetit të mirë.
Po kështu, testimi - nuk ka pasur teste për një virus të ri, por tani kemi testue mbi 40 milion njerëz. Por duke veprue kështu, ne tregojmë raste, ku 99 përqind e të cilave janë plotësisht të padëmshme. Rezultatet që asnjë vend tjetër nuk do t'i tregojë, sepse asnjë vend tjetër nuk ka testime që ne kemi - jo për sa i përket numrave apo përsa i përket cilësisë.
Dhe tashmë, ashtu si çdo gja tjetër, ne jemi prodhuesit ma rekord në botë për ventilatorët, kemi testimin ma të mirë në botë, dhe po prodhojmë fustane spitalore plastike, maska dhe pajisje kirurgjikale në vendin tonë, ku deri më tash ajo prodhohej pothuajse ekskluzivisht në tokat e hueja, në veçanti, në Kinë, ku për ironi, nga vinte ky virus e të tjerë.

(Duartrokitje.)

Në lidhje me mjetet juridike, ne tani jemi duke ba mirë e ma mirë dhe jemi në testime të thella për vaksinat, trajtimet dhe terapitë.
Due të dërgoj falënderimet tona për shkencëtarët dhe studiuesit në të gjithë vendin dhe madje edhe në mbarë botën, të cilët janë në pararojë të përpjekjes sonë historike për të zhvillue me shpejtësi dhe duke ofrue trajtime të shpëtimit të jetës dhe, në fund të fundit, një vaksinë.
Tashmë po shkëlzen bumi shkencor i kombit tonë. Dhe ne kemi të ngjarë të kemi një zgjidhje terapeutike dhe / ose vaksinë shumë përpara fundit të vjetit. (Duartrokitje.)
Ne jemi mirënjohës e solidarë në këtë mbramje, nga amerikanët që ndeshen në vijat e para kundër virusit. Unë thjesht due t’ju shprehë, Amerika ju falënderon. Ju lutemi qëndroni. Ju lutem. (Duartrokitje.)
Falemnerës shumë. Njerëz të shkëlqyeshëm, brilantë. Këta janë njerëz të shkëlqyeshëm dhe brilantë. Falemnerës. Dhe njerëz të guximshëm. (Duartrokitje.)

Kjo trashëgimi e pasun i përket çdo qytetari, të ri dhe të vjetër, amerikan të gjeneratës së parë dhe gjeneratës së dhjetë amerikane. Kjo trashëgimi i përket secilit qytetar, të ri dhe të vjetër - brezit të parë amerikan - ne duam të kalojmë nga brezi i parë në brezin e dhjetë; nuk ka randesi Ne jemi amerikanë.
Ne jemi nga SH.B.A. (Duartrokitje.)
Kjo trashëgimi e madhe u takon qytetarëve të çdo prejardhjeje në rrugtimin e jetës. Pavarësisht racës, ngjyrës, fesë apo besimit, ne jemi një Amerikë dhe e vendosim të parën - Amerikën. (Duartrokitje.)
Ne nuk do të lejojmë askënd të ndajë qytetarët tanë sipas racës ose prejardhjes. Ne nuk do t'i lejojmë ata të nxisin urrejtje, mosmarrëveshje dhe mosbesim. Ne do të qëndrojmë të shpejtë dhe të vërtetë ndaj besnikërisë së shenjtë që na lidh të gjithëve si fqinjë, si amerikanë dhe si atdhetarë.

Në çdo epokë, gjithmonë ka pasë nga ata që kërkojnë të gënjejnë për të kaluarën, në mënyrë që të fitojnë fuqi në të tashmen. Ata që gënjejnë historinë tonë, ata që duen që ne të turpërohemi prej nga rrjedhim, nuk u intereson drejtësia apo shërimi.
Qëllimi i tyne asht shpërbamja, shgatrrimi.
Qëllimi ynë nuk asht të shkatërrojmë strukturën ma të madhe të Globit, atë që kemi ndërtue: Shtetet e Bashkuara të Amerikës. (Duartrokitje)
Për të ndërtue një të ardhme - (duartrokitje) - ku çdo familje asht e sigurt, ku çdo fëmijë asht i rrethuem nga dashnia, ku çdo komunitet ka mundësi të barabarta, dhe çdo qytetar gëzon dinjitet të madh dhe të përjetshëm.
E kaluemja jonë nuk asht një barrë për t'u braktisë, nuk asht një bazament që ta shmangim në samitin tjetër të madh të përpjekjes njerëzore. Historia e pabesueshme e përparimit amerikan asht historia e secilës gjeneratë nga e fundit - e lidhun me kohën, me fatin dhe lidhjet e përjetshme të dashnisë sonë kombëtare.
Ata që do të ndërpresin ato lidhje do të na largonin nga mençuria, guximi, dashnia dhe devotshmëria që na dha gjithçka që jemi sot dhe gjithçka që përpiqemi për nesër. Ne nuk mund ta lejojmë që të ndodhë.

(Duartrokitje.)
Këta janë heronj të shkëlqyeshëm.

Më lejoni gjithashtu të them një fjalë për ata në media, të cilët në mënyrë të gabuem dhe të vazhdueshme i etiketojnë kundërshtarët e tyne si racistë, të cilët i damkosin qytetarët patriotë, të cilët ofrojnë një mbrojtje të kjartë dhe të vërtetë të unitetit Amerikan. Kjo asht ajo që njerëzit tanë po bajnë. Ne dëshirojmë një mbrojtje të kjartë dhe besnike të historisë amerikane dhe duam unitet.
Kur i barazoni këto akuza të rreme, jo vetëm që shpifni, por po shpifni jo vetëm për popullin Amerikan, por po shpifni për breza të tanë heronjsh që dhanë jetën e tyne për Amerikën. (Duartrokitje.)
Ju i shpifni për njerëzit shumë guximtarë dhe shumë ma parimorë se ju.
Ju jeni duke shpifë ndaj të rinjve që ngritën flamurin në Iwo Jima, dhe ata që u vranë duke luftue për liri në Luftën Civile.
Ju i shpifni. Ju po poshtëroni trashëgiminë e madhe dhe kujtesën e tyne duke insistue se ata luftuen për racizëm dhe për shfrytzim. Ata nuk luftuen për ato kauza; ata luftuen për të kundërtën.

Dhe ne duem punë të shkëlqyera dhe të respektohemi nga pjesa tjetër e botës; duke mos përfitue nga pjesa tjetër e botës, e cila ka vazhdue për dekada me rradhë. Të gjithë duhet të duem të njëjtën gja.

Si mund të jetë ma ndryshe nga ato sjelljet e pakandshme?
Sa ma të xhindosun të baheni, aq ma shumë do t’i bajmë thirrje dashnisë, atdhedashnisë dhe aq ma shumë do të ngrihemi sipër urrejtjes suaj për të ndërtue një të ardhme ma të mirë për çdo fëmijë në vendin tonë të madh.

Për të kremtue trashëgiminë madhështore të Amerikës, dje firmosa një Urdhën Ekzekutiv për të krijue një monument krejt të ri për ikonat tona ma të dashtuna.
Kopshti Kombëtar i Heronjve Amerikanë do të jetë një park i gjanë në natyrë që do të paraqesë statujat e amerikanëve ma të mëdhenj që kanë jetue ndonjëherë. Ne do të nderojmë qytetarë të jashtëzakonshëm nga çdo komunitet, nga çdo vend dhe nga çdo pjesë e kombit tonë. Burra të shkëlqyeshëm dhe gra të mëdha, njerëz që ne krenohemi përgjithmonë.

Familjet do të jenë në gjendje të ecin midis statujave të titanëve, dhe ne kemi zgjedhun tashmë 30 trashëgimitë e para dhe 30 legjendat. Dhe pse të mos fillojmë me një njeri që asht trajtue shumë padrejtësisht, i cili, dy vjet ma parë, tre vjet ma parë - veçanërisht pesë ose gjashtë vjet ma parë - njerëzit do të thoshin se asht e pamujtun të përpiqesh të provosh dhe prishësh trashëgiminë e tij të jashtëzakonshme dhe suksesi:

George Washington. (Duartrokitje) Thomas Jefferson - (duartrokitje)
Betsy Ross - (duartrokitje) - Alexander Hamilton - (duartrokitje)
- Benjamin Franklin - (duartrokitje) - John Adams - (duartrokitje)
- James Madison - (duartrokitje) - Dolly Madison - (duartrokitje)
- i madhi Frederick Douglass - (duartrokitje) - Abraham Lincoln - (duartrokitje)
- Harriet Tubman - (duartrokitje) ) - Harriet Beecher Stowe - (duartrokitje)
- Joshua Lawrence Chamberlain - (duartrokitje) - Clara Barton - (duartrokitje)
- Daniel Boone - (duartrokitje) - Davy Crockett - (duartrokitje)
- Henry Clay - (duartrokitje) - Susan B. Anthony - (Duartrokitje)
- Booker T. Washington - (duartrokitje) - Orville dhe Wilbur Wright, të cilët po shikjojmë matej.

Dhe do të shihni disa aeroplanë si s’ keni pa kurrë ma parë, sepse ne i ndërtojmë ato ma mirë se kushdo në botë. Forca ma e madhe Ajrore, luftëtarët ma të mëdhenj, gjithçka ma e madhe. Do të shihni diçka - thjesht pyes vedin se çfarë do të kishin mendue Orville dhe Wilbur nëse do ta kishin parë ndonjëherë. Por ata janë në kërkim. Ata po e kontrollojnë atë tani së bashku me ne. Amelia Earhart. (Duartrokitje).
Një atlet i madh, i shkëlqyeshëm, pavarësisht se ku shkoi; ai ishte atleti ma i mirë: Jackie Robinson. (Duartrokitje)
George S. Patton - Gjeneral Patton. Ai nuk dinte të humbiste. (Duartrokitje.)
Ai nuk ka si të harrohet. Gjenerali Douglas MacArthur - (duartrokitje) - Audie Murphy - (duartrokitje)
- I madhi Billy Graham - (duartrokitje) - dhe një njeri i jashtëzakonshëm, i respektuem nga të gjithë: Martin Luther King. (Duartrokitje.) Presidenti Ronald Reagan. (Duartrokitje.)
Christa McAuliffe dhe Antonin Scalia. (Duartrokitje.)

Pra, këta janë vetëm disa nga njerëzit që permenda, që janë subjekt i ndryshimit, por pasi të marrim atë vendim, ata emna të mëdhenj do të jenë atje nalt dhe nuk do të rrzohen kurrë Mâ. Ata thjesht kanë kenë një plejadë i jashtëzakonshëm. Dhe ne do ta realizojmë këtë në një mënyrë shumë demokratike, sinqerisht.
E kaluemja për të përcaktue emna dhe sugjerime. Do të ketë komitete, që do të zgjedhë njerëzit ma të mëdhenj që ky vend ka njohë ndonjëherë. Njerëzit ma të respektuem. Njerëzit që na ndihmuen ma shumë. Dhe njerëzit që ne mund të shikjojmë, që fëmijët, nipërit dhe mbesat tona mund të kërkojnë të ardhmen, që ata mund të thonë: "A asht Amerika vetëm një vend i jashtëzakonshëm?" Pra, falemnerës. Kjo do të jetë shumë emocionuese. (Duartrokitje.)

Atdhetarët që ndërtuen vendin tonë nuk ishin zuzarë,
ata ishin heronj, veprat e guximshme të të cilëve e përmirësuen Globin përtej parashikimeve.

Bukuria dhe lavdia e sistemit tonë kushtetues asht se ajo na dhuron mjetet për të luftue padrejtësinë, për të shërue ndamjen dhe për të vazhdue punën e Etërve tanë Themelues duke shumëfishue dhe shtue bekimet e Amerikës.
Nëse besoni në drejtësi, nëse besoni në liri, nëse besoni në paqe, atëherë duhet të zotëroni parimet e themelimit tonë dhe tekstin e Kushtetutës sonë. Asht themelimi dhe Kushtetuta jonë. Asht një themel i fortë mbi të cilin arrihet i gjithë përparimi. Pse vendi ynë asht kaq i fortë, megjithë gjanat e tmerrshme që ndodhën ndër breza.
Këtu në mbramje janë një numër i heronjve që rrezikojnë prezencën e tyne, për të mbështetë këto vlera dhe për të ruejtun të sigurt bashkësitë tona dhe vendin tonë. Ne jemi bashkue me oficerët e shquem të zbatimit të ligjit që kanë mundë të luftojnë në vijat e frontit, duke mbrojtë qytetet tona - shumë prej tyne përballen me sulme të dhunshme nga njerëz shumë të këqij. Veçanërisht jemi frymzue për t'u bashkue nga familja e një njeriu të madh: Oficeri David Dorn, një veteran 38-vjeçar i St. Departamenti i Policisë Louis i cili u vra muejin e kaluem në një qytet, ku i kushtoi jetën e tij në krye të detyrës. (Duartrokitje.)
Dhe familjen e madhe të Davidit, due ta falënderoj shumë. Populli Amerikan gjithmonë do të mbështesë burrat dhe gratë kurajoze të zbatimit të ligjit.
Askush - askush - nuk e mishëroi atë ma mirë se Davidi. Falemnerës shumë. Ju lutem. (Duartrokitje.)
Dhe Davidi po na vështron tash, dhe ai asht aq krenar për ju dhe ju do aq shumë. Dhe falemnerës që jeni këtu. Ai ishte një njeri i shkëlqyeshëm. Ai ishte një njeri i shkëlqyeshëm.

Ma në fund sonte, ne do të përshëndesim madhështinë, besnikërinë dhe trimninë e burrave dhe grave që mbrojtën pavarësinë tonë për 244 vjet. Ne do të nderojmë burrat dhe gratë e mahnitshme të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara. (Duartrokitje.)
Asnjëherë në histori një komb nuk ka përdorë kaq shumë fuqi për të realizue kaq shumë të mira. Fushat e betejës në të gjithë botën, dhe këtu në shtëpi, janë shënue me gurët e varreve të patriotëve të rinj që kaluen momentet e tyne të guximshme në këtë Globë për të sigurue lirinë dhe paqen. Cilido fëmijë duhet të mësojë mbi heronjtë ushtarakë që luftuen dhe vdiqën për të jetue ne të lirë. Këta janë njerëz të shkëlqyeshëm, të shkëlqyeshëm. Këta janë me të vërtetë, heronjë të shkëlqyeshëm. (Duartrokitje.)
Dhe udhëheqësit dhe heronjtë tanë ma të mëdhenj dhe madje të pavdeksohen duhet të njihen nga gjeneratat e ardhshme. Ju e dini atë. Kjo do ta bajë vendin tonë edhe ma të fortë në të ardhmen.


Këto aeroplanët dikur ishin transportues masivë në betejat ma të ashpra të Luftës së Dytë Botërore. Ata flutruen nëpër qiellin e Koresë, me avioinn e famshëm, MiG Alley. Ata i transportuen ushtarët amerikanë në fushat e denduna dhe në xhunglat e Vietnamit. Ata realizuen një aksion të shpejtë - dhe ju e dini që ishte gjithëpërfshirës - ishte e shpejtë sikur askush nuk ka pa kurrë ndonjë gjë të ndodhë - një fitore në Operacionin Desert Storm. Shumë prej jush ishin të përfshirë në këtë. (Duartrokitje.)
Shumë prej jush ishin të përfshirë. Kjo ishte e rrufeshme. Dhe ata kanë shkue në misione të rrezikshme në të gjithë botën për të nxjerrë terroristët e anmiqtë dhe për t'i sjellë ushtarët tanë në shtëpi të sigurt.
Siç e dini, ne kemi vrarë, vjetin e kaluem, dy terroristët kryesorë të 10 vjetve të fundit: al-Bagdadi dhe Soleimani. Të vrarë. Gone. Over. (Duartrokitje.)
Ne kemi kontribue për të rindërtue plotësisht Forcat e Armatosuna të Shteteve të Bashkuara. Asnjë anmik në Globë nuk ka një shans, ku 2,5 trilion dollarë, ku ne kemi investue - të gjitha këto të realizueme në SH.B.A. Asnjëherë nuk kemi pasuë kaq potenciale dhe pajisje që kemi tash. Ne e realizuem atë gjatë tre vjeteve të fundit.
Kudo që kanë krye emisjonet këto avionë, ata kanë demonstrue stuhi amerikane, kanë dhanë drejtësi amerikane dhe kanë mbrojtë ashpër çdo metër katror të sovranitetit Amerikan.
Në kornizat e tyne të çeliktat, krahët e gjana dhe motorët e zhurmshëm, ne shohim historinë e rezistencës së guximshme të Amerikës, shpirtin e saj të fluturues dhe vendosmërinë e jashtëzakonshme.

Gjatë historisë sonë, vendi ynë asht testue dhe provue, por ne gjithmonë kemi luftue për fitore. Kurdoherë, kur mënyra jonë e jetës të jetë asht kërcënue, paraardhësit tanë u janë përgjigjë me të njëjtën përgjigje tingëlluese si ata atdhetarë të parë që luftuen për pavarësi:
Ne jemi Amerikanë, dhe nuk tërhiqemi kurr, nuk dorëzohemi dhe nuk heqim dorë kurr, dhe ne kurr nuk do të shkatrrojmë mbrojtjen të kombit tonë. Ne e duem kombin tonë. Ne do të luftojmë vetëm për të fitue.


Ne nderojmë legjendat e historisë sonë, lavditë e Etërve tanë Themelues, gjigandët e së kaluemes, dhe heronjtë e sotëm që na ruajnë të sigurt, që na mbajnë të fortë, krenarë, dhe të lirë.
Edhe një herë, Gëzuar Katër Korrikun për të gjithë.
Vendi ynë asht në gjendje të shkëlqyeshme. Ushtria jonë nuk ka kenë kurrë ma e fortë se sot. Dhe shumë, shumë vepra të mira do të ndodhin. Vjeti i ardhshëm do të jetë një nga vjetët ma të mëdha që kemi pasë ndonjëherë.

Dua të falënderoj burrat dhe zonjat tanë - ata janë aq të mirë - të Shërbimit të Parkut Kombëtar, Kontrollin e Trafikut Ajror dhe Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara.

Zoti ju bekoftë, Zoti bekoftë heronjtë tanë, Zoti e bekoftë Amerikën.
Dhe tash, le të fillojnë fluturimet. Falemnerës shumë.
(Duartrokitje.)
FUND
7:20 P.M. EDT


Shenim
- E pregatiti në shqyp, korektimin dhe redaktimin nga Bep Martin Pjetri me dashni dhe respekt të Madh për Kalorsin e Krishtit – Trump!
- U morë nga arkivi i Shtëpis Bardhë të SHBA-s
- Katër parime - katër shtyllat e nji shoqërie njerzore, që Europa i ka shgatrrue sidomos ajo Pjesa Perëndimore u theksuen shpesh në fjalimin e Tij, Trump për ta rikthye shoqërinë amerikane të shgatrruem nga perandoria e bolshevikve të Demokratve me në krye obamën për 8 vjetë në kët binarë:
1. Besimi në Zot
2. Familja
3. Morali
4. Atdheu

Shkodër, e martë, 7.7.2020


Nr. 500 - e enjte, 9.7.2020
576 - e martë, 14.7.2020
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Fjalimi i Donald J. Trumpit mbi Zgjedhjet - 6.I.2021

Postby Laert » 13 Jan 2021, 23:59

Në shqip nga Bep Martin Pjetri


Transkriptimi i tubimit 6 janar , prej 1 ore e 13 min dhe 19 sekonda
Donald Trump Speech “Save America”

E mërkurë 6 janar 2021

Donald Trump foli në një tubim 'Save America'(”Shpëtoni Amerikën!”) në Uashington, D.C. në 6 Janar para se Kongresi të vendosej për të konfirmue rezultatet e zgjedhjeve. 'Ne kurrë nuk do të pranojmë,' tha ai.

Donald Trump: (02:44)
Media nuk do të transmetojë madhësinë e kësaj turme.
Edhe unë, kur erdha sot, shikjova mijëra njerëz këtu, por ju nuk shihni qindra mijëra njerëz pas jush sepse ata nuk duen ta tregojnë atë. Ne kemi qindra mijëra njerëz këtu, dhe unë vetëm due që ata të njihen nga media e lajmeve të rreme. Kthejeni kamerat tueja, ju lutem dhe tregoni se çfarë po ndodh në të vërtetë këtu, sepse këta njerëz nuk do ta zgjasin ma. Ata nuk do të durohet ma gjatë. Vazhdo Kthejeni kamerat tuaja, ju lutem. Do të tregonit? Ata erdhën nga e gjithë bota, në të vërtetë, por erdhën nga e gjithë vendi ynë. Unë thjesht due të shoh se çfarë bajnë ata. Unë thjesht due të shoh se si ata i mbulojnë lajmet televizive. Unë kurrë nuk kam pa diçka të tillë. Por do të ishte vërtet mirë nëse do të mund të mbuloheshim drejt nga media.
Media asht problemi ma i madh që kemi për mue, problemi ma i madh, lajmet e rreme dhe teknologjia e madhe.
Teknologjia e madhe tani po vjen në vetvete. Ne i mundëm ata katër vjet ma parë. Ne i habitëm ata. Ne i zumë në befasi dhe këtë vjet, ata manipuluen zgjedhje. Ata e manipuluen atë si asnjëherë nuk kanë manipulue zgjedhje si ma parë. Nga rruga, natën e kaluem, as ata nuk banin një punë të keqe, nëse e vëreni. Jam i sinqerte, Unë thjesht, due përsëri, t'ju falënderoj. Për mue asht thjesht një nder i madh të kesh këtë lloj turme dhe të jem para jush. Qindra mijëra patriotë amerikanë janë të përkushtuem për ndershmëninë e zgjedhjeve tona dhe integritetin e Republikës sonë të lavdishme.
Të gjithë ne këtu sot nuk duem të shohim fitoren tonë në zgjedhjet e vjedhuna nga demokratët e majtë radikalë të guximshëm, e cila asht ajo që ata po bajnë dhe vidhen nga mediat e lajmeve të rreme. Kjo asht ajo që ata kanë ba dhe atë që po bajnë.
Ne kurrë nuk do të dorëzohemi. Ne kurrë nuk do të pranojmë, nuk ndodh. Ju nuk pranoni kur ka vjedhje të përfshirë.

Donald Trump: (04:42)
Vendi ynë ka pasur mjaft. Ne nuk do ta durojmë ma dhe kjo asht e gjitha për këtë.
Për të përdorë një term të preferuem që të gjithë ju njerëz dolët këtu me të vërtetë, se ne do të ndalojmë vjedhjen.
Sot do të paraqes vetëm disa nga provat që vërtetojnë se fituam këto zgjedhje dhe i fituam me një rezultat të madh.
Këto nuk ishin zgjedhje të afërta. Unë them ndonjëherë me shaka, por nuk ka asnjë shaka me këtë, unë kam kenë prezent në dy zgjedhje. I kam fitue të dy dhe të dytin, kam fitue shumë, ma shumë se i pari.
Pothuajse 75 milion njerëz votuen për fushatën tonë, numri ma i madh i çdo presidenti aktual në historinë e vendit tonë, 12 milion ma shumë njerëz se katër vjet ma parë.
Më thanë nga anketuesit e vërtetë, që ne kemi anketues të vërtetë. Ata e dinë që ne do të banim mirë dhe do të fitonim. Ajo që më thanë, nëse do të shkoja nga 63 milion, që kishim katër vjet ma parë në 66 milion, nuk kishte asnjë shans për të humbë. Epo, ne nuk shkuem në 66.
Ne shkuam në 75 milion dhe ata thonë se kemi humbë. Ne nuk humbëm.

Donald Trump: (06:08)
Nga rruga, a beson dikush që Joe(Biden – sh.im bep martin pjetri) kishte 80 milion vota? A e beson dikush atë? Ai kishte 80 milion vota në kompjutër të pregatituna. Asht një turp. Asnjëherë nuk ka pasë diçka të tillë. Ju mund të merrni si shembull, vende të botës së tretë. Thjesht hidhini një sy, shikjoni vendet e botës së tretë. Zgjedhjet e tyne janë ma të sinqerta se ato që kemi kalue në këtë vend. Asht një turp! Asht një turp! Edhe kur shikjova natën e kaluem(5 janar 2021 – sh.im bep martin pjetri), ata të gjithë vrapojnë përreth si pula me kry premë në pjatë. Askush nuk e di se çfarë dreqin po ndodh?! Asnjëherë nuk ka pasë diçka të tillë.
Ne nuk do t'i lëmë ata të heshtin zanin tuej. Ne nuk do ta lejojmë të ndodhë. Nuk do ta lejojë të ndodhë.

Turma: (07:11)
Luftoni për Trump! Luftoni për Trump! Luftoni për Trump!

Donald Trump: (07:11)
Faleminderit. Unë do të doja të kisha, nëse ata dhjetëra mijëra njerëz do të lejoheshin, ushtrinë, shërbimin sekret dhe ne duam t'ju falënderojmë, dhe policinë e zbatimit të ligjit. Madje, Ju jeni duke ba një punë të shkëlqyeshme, por unë do ta doja nëse ata mund të lejohen të vijnë këtu me ne. A asht e mujtun? Ju lutem, mund t'i lini të shfaqen? Rudy(Rudi Xhuljani – shen. bep martin pjetri), ka ba një punë të shkëlqyeshme. Ai ka guxim. E dini çfarë? Ai ka guxim, ndryshe nga shumë njerëz në partinë Republikane. Ai ka guxim, ai lufton. Ai lufton, dhe unë do ta tregoj.
Faleminderit shumë, John! Punë fantastike. Pashë Ky asht një veprim i vështirë për t’u ndjekë, ata të dy.
John asht një nga avokatët ma të shkëlqyer në vend, dhe ai e shikoi këtë dhe ai tha, 'Çfarë asht nji absurditet, një turp, që kjo mund të ndodhë me kushtetutën tonë.'!!
Ai e shikoi Mike Pence kët gja dhe shpresoj që Mike të bajë gjanë e duhun.

Donald Trump: (08:09)
Shpresoj. Shpresoj që po, sepse nëse Mike Pence ban gjanë e duhun, ne i fitojmë zgjedhjet.
Gjithçka, që ai ka për ta ba.
Ky asht nga numri një ose sigurisht një nga avokatët kryesorë kushtetues në vendin tonë. Ai ka të drejtën absolute ta bajë atë.

Ne duhet të mbrojmë vendin tonë, të mbështesim vendin tonë, të mbështesim kushtetutën tonë dhe të mbrojmë kushtetutën tonë. Shtetet duen të rishikojnë rezultatet.
Shtetet u mashtruen. Atyne iu dha informacion i rremë. Ata votuan për të. Tani ata duen të riartifikojnë. Ata duen që ajo të kthehet. E vetmja gja që Nënkryetari Pence duhet të baji atë, që ta dërgojë përsëri në institucionet shtetnore, për t'u riartifikue, dhe unë do ribahem president, dhe ju do baheni njerëzit ma të drejtë legjitime.

Donald Trump: (09:08)
Sapo fola me Majk(Mike Pence – sh.im bep martin pjetri).
Unë i thashë:
“Majk, kjo nuk kërkon guxim. Ajo që kërkon guxim asht të mos bash asgjë.
Kjo kërkon guxim, ”dhe pastaj ne jemi mbërthyer me një president i cili humbi zgjedhjet ma shumë, dhe duhet të jetojmë me këtë për katër vjet ma shumë. Thjesht nuk do ta lejojmë të ndodhë. Shumë prej jush kanë udhtue nga i gjithë kombi për të kenë këtu, dhe unë due t'ju falënderoj për dashtninë e jashtëzakonshme. Kjo asht ajo që asht. Asnjëherë nuk ka pasë një lëvizje si kjo, kurrë për dashtninë e jashtëzakonshme për këtë vend të mahnitshëm dhe këtë lëvizje të mahnitshme. Falemnerës!

Turma: (09:44)
Ne e duam Trump! Ne e duam Trump! Ne e duam Trump!

Donald Trump: (09:59)
Nga rruga, kjo shkon deri në monumentin e Uashingtonit. A e besoni këtë? Shikjoni kete! Fatkeqësisht, ata i dhanë shtypit vendet kryesore. Unë nuk mund ta duroj atë! Jo, por ju e shikjoni prapa. Uroj që ata t'i rrokullisin ato kamera dhe të shohin pas jush. Kjo asht pamja ma e mahnitshme. Kur ata bajnë një gabim, ju mund t’i shihni atë në televizion. E mahnitshme, e mahnitshme, deri në kthim. Mos u shqetësoni!
Ne nuk do ta hjekim emnin nga monumenti i Uashingtonit. Ne nuk do të anulojmë kulturën. Ata donin të hjeknin qafe Memorialin e Jefferson, ose thjesht të vendosnin dikë tjetër atje. Nuk mendoj se kjo do të ndodhë. Edhe pse me këtë administratë, nëse kjo ndodh, mund të ndodhë. Do të shihni se ndodhin disa gjana vërtet të këqija.

Donald Trump: (10:54)
Ata do të trokasin nga Lincoln, nga rruga. Ata kanë marrë statujën e tij poshtë, por më pas ne nënshkruem një ligjl. Ju që dëmtoni monumentet tona, ju që lëndoni heronjtë tanë, do përfundoni në burg për 10 vjet dhe gjithçka u ndal. E vutë re atë? U ndal! E gjitha u ndal. Ata mund të përdorin Rudy përsëri në New York City. Rudy, ata mund të të përdorin ty. Qyteti juaj po shkon në dreq. Ata duan që Rudy Giuliani të kthehet në New York. Ne do të marrim një version pak më të ri të Rudy. A asht në rregull, Rudy?

Donald Trump: (11:25)
Ne jemi mbledhë këtu, së bashku në zemër të Kapitolit të kombit tonë për një arsye shumë, shumë themelore dhe të thjeshtë, për të shpëtue demokracinë tonë.
Shumica e kandidatëve në mbramjen e zgjedhjeve, dhe sigurisht që kjo gja vazhdon kaq gjatë, ata ende nuk kanë ndonjë ide se cilat janë votat. Ne ende kemi vende në kongres në shqyrtim. Ata nuk kanë ide. Ata kanë humbë plotësisht kontrollin.

Ata kanë përdorë pandeminë si një mënyrë për të mashtrue njerëzit në një zgjedhje të duhun.

Por kur e shihni këtë dhe kur shihni se çfarë po ndodh, numri një, ata të gjithë thonë: 'Zotëri, ne kurrë nuk do ta lejojmë të ndodhë ma.'!
Unë thashë, 'Kjo asht mirë, por çfarë ka lidhje me tetë javët e maparshme?' Ata mundohen dhe ju bajnë të largoheni. Ata thonë, 'Zotëri, për katër vjet, ju jeni të garantuem.' Unë i thashë: “Tani nuk jam i interesuem. Më baj një nder, kthehu tetë javë mbrapa. Dua të kthehem tetë javë mbrapa. Le të kthehemi tetë javë mbrapa. ' Ne duem të kthehemi dhe duem ta marrim këtë të drejtë sepse do të kemi dikë atje që nuk duhet të jetë atje dhe vendi ynë do të shkatërrohet dhe ne nuk do të qëndrojmë për atë.

Donald Trump: (12:34)
Për vite, demokratët janë largue me mashtrime zgjedhore dhe republikanë të dobët, dhe kjo asht ajo që ata janë. Ka kaq shumë republikanë të dobët. Ne kemi njerëz të shkëlqyeshëm, Jim Jordan, dhe disa nga këta njerëz. Ata janë atje duke luftue me Shtëpinë. Djemtë po luftojnë, por asht e pabesueshme. Shumë prej republikanëve, i ndihmova të futeshin. I ndihmova të zgjidhen. Unë e ndihmova Mitch(Mitch McConnell, kryetarine Shumicës Republikane në Senat – sh. im bep martin pjetri) të zgjidhej. Unë mund të përmend 24 prej tyne, le të themi. Unë nuk do ju mërzis me të, dhe pastaj papritmas ke diçka të tillë. Likeshtë si, 'Gee, ndoshta unë do të flas me presidentin diku ma vonë.' Jo, kjo asht e mahnitshme.
Republikanët e dobët, ata janë republikanë patetikë dhe kjo asht ajo që po ndodh.
Nëse kjo do të ndodhte me Demokratët, do të kishte ferr në të gjithë vendin që po vazhdon. Do të kishte ferr në të gjithë vendin.
Por vetëm kujtoje këtë. Ju jeni ma të fortë, jeni ma të zgjuet. Ju keni ba ma shumë se të gjithë, dhe ata përpjeken dhe poshtërojnë të gjithë që kanë të bajnë me ne, dhe ju jeni njerëzit e vërtetë. Ju jeni populli që ndërtuet këtë komb. Ju nuk jeni populli që rrëzoni kombin tonë.

Donald Trump: (13:45)
Republikanët e dobët, dhe kjo asht e gjitha. Unë vërtet e besoj atë. Unë mendoj se do të përdor termin, Republikanët e dobët. Ka shumë prej tyne, shumë të shkëlqyeshëm, por ka edhe shumë të dobët.
Ata(republikanë shen. jem bep martin pjetri) kanë ba një sy qorr, ndërsa demokratët miratuen politika që shkatrruen vendet e punës, dobësuen ushtrinë tonë, hapën kufijtë tanë dhe e vendosën Amerikën të fundit.
A e patë ditën tjetër kur Joe Biden tha, 'Unë dua të heq qafe politikën e Para Amerika'.
Ç'asht kjo, me hjekë qafe ...? Si thua, 'Unë due të hjekë qafe të Parën Amerikën ?' Edhe nëse do ta bani, sëpaku mos flisni për këtë. E pabesueshme, çfarë duhet të kalojmë, çfarë duhet të kalojmë dhe ju duhet t'i bani njerëzit t’uej të luftojnë. Nëse ata nuk luftojnë, ne duhet të fillojmë dreqin nga ata që nuk luftojnë. Ju i filloni ato. Ne do t'ju njoftojmë se kush janë ata. Unë tashmë mund t'ju them, sinqerisht.

Donald Trump: (14:39)
Por këtë vjet duke përdorë pretekstin e virusit Kinë dhe mashtrimin e fletëvotimeve me postë, Demokratët realizuen vjedhjen ma të pacipë dhe të egër të zgjedhjeve. Asnjëherë nuk ka pasur diçka të tillë. Kjo ishte një vjedhje e pastër në historinë amerikane, të gjithë e dinë atë.
Ato zgjedhje, zgjedhjet tona kishin mbarue në orën 10:00 të mbramjes. Ne jemi duke udhëheqë Pensilvaninë, Miçigan, Xhorxhia me qindra mijëra vota, dhe pastaj vonë në mbramje ose herët në mëngjes, bum, këto shpërthime dhe budallallëqe, dhe krejt papritun. Papritmas filloi të ndodhte.

Turma: (15:25)
[e padëgjueshme (britma dhe duartrokitje prej 15 min e 25 sekonda - shen. im bep martin pjetri)00:15:25]

Donald Trump: (15:35)
Mos harroni kur Romney (Mitt, republikan-mormor - shen. im bep martin pjetri). Romney. Pyes veten nëse ai e shijoi fluturimin e tij natën e kaluem? Por kur Romney humbi, ai ngrihet në kambë sikur të jeni ma tipik. (Don’t forget when Romney got beat. Romney. I wonder if he enjoyed his flight in last night? But when Romney got beaten,). Epo, unë do të doja ta përgëzoja fituesin, fituesin. Kush ishte fituesi, Mitt? Do të doja të përgëzoja. Ata nuk shkojnë dhe i shikjojnë faktet. Tash nuk e di. Ai u masakrue ndoshta, mbase ishte në rregull. Ndoshta ishte ajo që ndodhi. Por ne shikjojmë faktet dhe leksioni ynë ishte aq i korruptuem sa që në historinë e këtij vendi, nuk kemi pa kurrë diçka të tillë. Ju mund të ktheheni mbrapa. Amerika asht e bekuem me zgjedhje në të gjithë botën. Ata flasin për zgjedhjet tona. E dini se çfarë thotë bota për ne tani? Ata thanë se nuk kemi zgjedhje të lira dhe të ndershme dhe e dini çfarë tjetër?
Ne nuk kemi një shtyp të lirë dhe të ndershëm.

Donald Trump: (16:25)
Media jonë nuk asht e lirë. Nuk asht e drejte. Shtyp mendimin. Ajo shtyp fjalimin dhe asht ba anmiku i njerëzve. Asht problemi më i madh që kemi në këtë vend. Asnjë vend i botës së tretë nuk do të përpiqej të bante atë që i kapëm duke ba dhe do të dëgjoni për këtë në vetëm disa minuta.

Republikanët vazhdimisht luftojnë si një boksier me duart e lidhuna pas shpine.Likeshtë si një boksier, dhe ne duam të jemi kaq të mirë. Ne duam të jemi aq të respektueshëm për të gjithë, përfshirë njerëzit e këqij. Ne do të duhet të luftojmë shumë ma shumë dhe Mike Pence do të duhet të na përkrahi ne. Nëse ai nuk e ban, kjo do të jetë një ditë e trishtuem për vendin tonë, sepse ju jeni betue të mbani kushtetutën tonë. Tani i mbetet Kongresit që të përballet me këtë sulm të egër ndaj demokracisë sonë. Pas kësaj, ne do të ecim poshtë dhe unë do të jem atje me ju. Ne do të ecim poshtë. Ne do të ecim me këdo që ju dëshironi, por unë mendoj se këtu. Ne do të ecim poshtë në Kapitol dhe do të inkurajojmë senatorët tanë të guximshëm, kongresmenët dhe gratë. Ne ndoshta nuk do të jemi duke brohoritë aq shumë për disa prej tyne, sepse ju kurrë nuk do ta ktheni vendin tonë me dobësi. Ju duhet të tregoni forcë dhe duhet të jeni të fortë.

Donald Trump: (18:16)
Ne kemi mbrritë deri këtu, të kërkojmë që Kongresi të bajë gjanë e duhun dhe të numërojë vetëm zgjedhësit të cilët janë shënue në mënyrë të ligjshme.
Unë e di se të gjithë këtu së shpejti do të marshoni drejt ndërtesës së Kapitolit, që t’u dëgjohet zani i juej në mënyrë paqësore dhe patriotike.
Sot(e mërkurë, 6.I.2021 bep martin pjetri) do të shohim nëse Republikanët qëndrojnë të fortë për integritetin e zgjedhjeve tona, por nëse ata qëndrojnë të fortë për vendin. Vendi ynë ka kenë në rrethim për një kohë të gjatë, shumë më gjatë se kjo periudhë katër-vjeçare. Ne e kemi vendosur atë në një kurs shumë më të drejtë, shumë… Mendova edhe katër vjet. Mendova se do të ishte e lehtë. Ne krijuam-

Donald Trump: (19:03)
Edhe katër vjet, mendova se do të ishte e lehtë.
Ne krijuam ekonominë ma të madhe në histori.
Ne rindërtuam ushtrinë tonë.
Ne ju marrim uljet ma të mëdha të taksave në histori. Ju morëm shkurtimet ma të mëdha për një jetë ma stabile.
Nuk ka asnjë President, qoftë katër vjet, tetë vjet, apo në një rast ma shumë, i arritun diku afër shkurtimeve të rregulloreve.
Dikur duheshin 20 vjet për të miratue një autostradë. tani jemi në dy vjet.
Dua ta zbres në një, por jemi në dy. (There’s no President, whether it’s four years, eight years, or in one case more, got anywhere near the regulation cuts. It used to take 20 years to get a highway approved. now we’re down to two. I want to get it down to one, but we’re down to two. And it may get rejected for environmental or safety reasons, but we got it down the safety.)
Dhe mund të refuzohet për arsye mjedisore ose sigurie, por ne e kemi minimizue atë.
Ne krijuam Forcën Hapësinore.
Shikjoni se çfarë kemi ba. Ushtria jonë asht rindërtuar totalisht. Pra, ne krijojmë Forcën Hapësinore, e cila në vetvete asht një arritje e madhe për një administratë. Dhe me ne, asht një nga kaq shumë arritjet të ndryshme.

Donald Trump: (19:52)
E drejta për t’u provue. Të gjithë e dinë të drejtën për ta provue. Kemi realizue vepra që askush nuk i ka mendue ndonjëherë si të mundshme.
Ne u kujdesëm për veteranët tanë.
Veteranët tanë, VA(Veteranët Amerikanë) tani ka vlerësimin ma të naltë, 91%, vlerësimin ma të naltë që ka pasë që nga fillimi, 91% vlerësimin e miratimit. Gjithmonë e shikjoni se VA, kur ishte në televizion. Çdo natë njerëzit që jetojnë në një mënyrë të tmerrshme, shkatrrohen. Ne e kemi krye atë. Ne e kemi ba me përgjegjësinë e duhun. Ne e kuptuem që tani në VA, nuk duhet të prisni për katër javë, gjashtë javë, tetë javë, katër muaj për të parë një mjek. Nëse nuk mund të merrni një mjek, dilni jashtë merrni mjekun, dhe ju siguroni kujdesin shndetsor. Dhe ne paguajmë mjekun. Dhe ne jo vetëm që e kemi ba jetën e mrekullueshme për kaq shumë njerëz, por kemi kursyer shuma të jashtëzakonshme parash, së dyti, por kemi kursyer shumë para.

Donald Trump: (20:49)
Dhe tani ne kemi të drejtë të largojmë njerëz të këqij në VA. Ne kishim 9000 njerëz që i trajtuen veteranët tanë tmerrësisht. Në të vërtetë, ata nuk do të ishin trajtue kaq keq veteranët tanë. Por ata i trajtuen veteranët tanë tmerrësisht. Dhe ne kemi atë që quhet Akti i Përgjegjësisë së VA. Dhe përgjegjësia thotë nëse shohim dikë atje që nuk i trajton veteranët tanë mirë, ose ata vjedhin, grabitin, i bëjnë gjanat keq. Ne themi, 'Joe (Biden - bep martin pjetri), ju jeni pushuar nga puna. Dil nga ketu.' Më parë nuk mund ta banit atë. Ju nuk mund ta bani atë më parë.

Donald Trump: (21:24)
Kështu që ne jemi kujdesë për gjanat. Ne kemi realizue vepra të tilla si askush nuk i ka mendue ndonjëherë si të mundshme. Dhe kjo asht një pjesë e arsyes që shumë njerëz nuk na pëlqejnë, sepse ne kemi ba shumë, por e kemi ba shpejt. Dhe ne do të uleshim në shtëpi dhe të shikonim një fitore të madhe. Dhe të gjithë na prisnin për një fitore. Do të ishte shumë mirë. Dhe tash ne jemi këtu duke luftue. I thashë dikujt, do të zgjas disa ditë dhe do të relaksohem pas fitores sonë të madhe elektorale. Ora dhjetë, mbaroi. Por unë do të merrja disa ditë.

Donald Trump: (21:52)
Dhe mund ta them këtë, që nga zgjedhja jonë, besoj, e cila ishte një katastrofë kur shikjoja dhe madje këta djem dinin se çfarë ndodhi, ata e dinë se çfarë ndodhi. Ata po thonë: 'Uau, Pensilvania asht e pakapërcyeshme. Uau, Wisconsin, shiko drejtimet e mëdha që kemi pasë. ' Edhe pse shtypi tha se do të humbnim Wisconsin me 17 pikë. Edhe pse shtypi tha që Ohio do të jetë afër, ne vendosëm një rekord. Florida do të jetë afër, ne vendosëm një rekord. Texas do të jetë afër. Texas do të jetë afër, ne kemi vendosë një rekord. Dhe ne vendosëm një rekord me hispanikun, me komunitetin zezak. Ne vendosëm një rekord me të gjithë.

Donald Trump: (22:36)
Sot, ne shohim një ngjarje shumë të randsishme, sepse atje, aty, ne shohim që ngjarja do të zhvillohet. Dhe unë do të jem duke pa, sepse
historia do të bahet.
Ne do të shohim nëse kemi apo jo udhëheqës të mëdhenj dhe të guximshëm ose nëse kemi apo jo udhëheqës që duhet të turpërohen nga vetvetja gjatë gjithë historisë, gjatë gjithë përjetësisë, ata do të turpërohen.
Dhe ju e dini se çfarë? Nëse ata bajnë gjanë e gabuem, ne kurrë nuk duhet të harrojmë se ata e bënë. Kurrë nuk harrojmë. Asnjëherë nuk duhet ta harrojmë.
Me vetëm tre nga shtatë shtetet në fjalë, ne fitojmë presidencën e Shteteve të Bashkuara.

Donald Trump: (23:21)
Dhe nga rruga, asht shumë ma e randsishme sot sesa ishte 24 orë ma parë. Sepse fola me David Perdue, personi i shkëlqyeshëm dhe Kelly Loeffler, dy njerëz të shkëlqyeshëm, por janë një model. Dhe unë thashë, 'Ne nuk kemi më asnjë linjë mbrapa.'
E vetmja linjë mbrapa, e vetmja linjë e demarkacionit, e vetmja linjë që kemi asht vetoja e presidentit të Shteteve të Bashkuara.
Pra, kjo asht tashmë ajo që ne po bajmë, një zgjedhje shumë ma e randsishme sesa ishin dy ditë ma parë.

Donald Trump: (23:59)
Unë due të falënderoj ma shumë se 140 anëtarët e Dhomës. Ata janë luftëtarë. Ata janë atje duke punue si nuk i keni pa kurrë ma parë, duke studiue, duke folë, duke shkue në të vërtetë mbrapa, duke studiue rranjët e Kushtetutës, sepse ata e dinë që ne kemi të drejtë të dërgojmë një votim të keq që u mor në mënyrë të paligjshme, u dha këtyne njerëzve gjana të këqija për të votue dhe ata votuen, sepse çfarë dinin ata? Dhe pastaj kur e morën vesh disa javë ma vonë ... Përsëri, u deshën katër vjet për të sajue historinë.

Dhe i vetmi person i pakënaqun në Shtetet e Bashkuara, asht beqarja ma e pakënaqun, e palumtuna Hillary Clinton sepse tha: 'Pse nuk e bane këtë për mue katër vjet ma parë?
( And the only unhappy person in the United States, single most unhappy, is Hillary Clinton because she said,)
Pse nuk e bane këtë për mue katër vjet ma parë? Ndryshoni votat! 10,000 në Michigan. Mund ta kishe ndryshue të gjithë skemën e numrave të votimit! ” Por ajo nuk asht shumë e lumtun. Vini re se nuk e shihni ma në ekrane. Çfare ndodhi? Ku asht Hillary? Ku asht ajo?

Donald Trump: (24:57)
Por unë due të falënderoj të gjithë ata kongresmenë dhe gra. Unë gjithashtu due të falënderoj 13 anëtarët tanë ma të guximshëm të Senatit të SHBA, senatorin Ted Cruz, senatorin Ron Johnson, senatorin Shadowless, Kelly Loeffler. Dhe Kelly Loeffler, unë do të të tregoj, ajo ka kenë shumë e shkëlqyer. Ajo punon aq shumë. Prandaj, le t'i japim asaj dhe Davidit një kokë pak të veçantë, sepse ishte manipulue kundër tyne. Le ta japim atë dhe Davidin. Kelly Loeffler, David Perdue. Ata luftuen një garë të mirë. Ata kurrë nuk kishin qëllue. Ajo pajisje nuk duhej lejue të përdorej kurrë, dhe unë u thashë këtyre njerëzve mos i lejoni të përdorin këto gjana. Marsha Blackburn, person i frikshëm. Mike Braun, Indiana. I painvestuem, djalosh i shkëlqyeshëm. Bill Hagerty, John Kennedy, James Lankford, Cynthia Lummis. Tommy Tuberville, tek trajneri. Dhe Roger Marshall. Ne duam t'i falënderojmë ata, senatorë që u ngritën, ne duem t'i falënderojmë ata.

Donald Trump: (26:04)
Në fakt mendoj se edhe pse duhet, përsëri, ma shumë guxim për të mos u përkeqsue. Dhe unë mendoj se shumë nga ata njerëz do ta zbulojnë këtë, dhe ju ma mirë filloni të shikjoni udhëheqjen tuej sepse udhëheqja (e Partisë Demokrate – shen. im bep martin pjetri) ju ka çue në tuba. 'Ne nuk duam t'u japim $ 2000 njerëzve. Ne duam t'u japim atyne 600 dollarë '. Oh, e mrekullueshme. Si luan kjo politikisht? Shumë mirë? Dhe kjo nuk ka asnjë lidhje me politikën. Por si luan politikisht?

Kina i shkatërroi këta njerëz. Ne nuk shkatërruam.
Kina i shkatërroi, i shkatërroi totalisht.
Kta demokratë duen t'u japin të papunve nga ,,virusi kovid,, $ 600, dhe ata thjesht nuk duen t’u japin ma shumë.
Unë(Trump – shen. im bep martin pjetri) i propozova kongresit: “Jepu atyne 2000 dollarë.
Ne do ta paguajmë. Ne do ta paguajmë shpejt. Ju tashmë keni borxh 26 trilionë. Jepu atyne disa para. Lëni të jetojnë. Jepu atyne disa para! '

Donald Trump: (26:57)
Dhe disa nga njerëzit këtu nuk pajtohen me mue për këtë. Por unë vetëm u them, shiko, ti ke lanë që njerëzit të jetojnë. Dhe, pse talleni me popullin?
Mirë, numri një, asht gjaja e duhun për të ba. Por si luhet politikisht? Unë mendoj se asht njena nga arsyet kryesore, tjetra ishte thjesht mashtrimi i pastër. Kjo ishte arsyeja kryesore e kryesoreve. Por ju nuk mund ta bani këtë. Ju duhet të përdorni llogjikën tuaj.

Donald Trump: (27:19)
Siç e dini media vazhdimisht pohon gënjeshtrën e egër se nuk kishte prova të mashtrimit të deklaruem. I shihni ndonjëherë këta njerëz? 'Ndërsa nuk ka prova të mashtrimit ...' Oh, me të vërtetë? Epo, unë do t'ju lexoj faqet. Shpresoj të mos mërziteni duke e dëgjuae. Premtimi? Mos u mërzitni duke e dëgjue, të gjithë ata qindra mijëra njerëz përsëri atje. Lëviz lart, të lutem! Po! Të gjithë këta njerëz nuk mërziten. Mos u zemëro me mue sepse do të mërzitesh se ka kaq shumë poshtërsina.
Populli Amerikan nuk i beson ma lajmet e rreme, të korruptueme. Mediat e kanë degjenerue reputacionin e tyne.

Donald Trump: (27:57)
Por dikur ishte që ata të diskutonin me mue, kur unë do i kundërshtoja. Kështu që unë do të luftoja, ata do të luftonin. Unë do të luftoja, ata do të luftonin. Boop-boop!
Do të më besonit, do t’i besonit. Dikush del. Ata kishin kandvështrimin e tyne, unë kisha kandvështrimin tem. Por do të kishe një argument. Tani ajo që ata bajnë asht që të heshtin. Quhet dhunim.
Dhe kjo asht ajo që ndodh në një vend komunist.
Kjo asht ajo që ata bajnë. Ata shtypin. Ju nuk luftoni ma me ta, përveç nëse asht një e keqe. Ata kanë një histori pak të keqe për mue, ata do ta shumëfishojne atë 10 herë ma keq dhe asht një titull kryesor.

Por Hunter Biden(I BIRI I XHO BAJDEN – shen. im bep martin pjetri), ata nuk flasin për të. Çfarë ndodhi me Hunter? Ku asht Hunter? Ku asht Hunter? Ata nuk flasin për të.

Donald Trump: (28:34)
Tani shikjo të gjitha setet do të fiken. Epo, ata nuk mund ta bajnë këtë sepse marrin vlerësime të mira. Vlerësimet janë shumë të mira.
Ku ndodhet tash Hunter?
Dhe si ndodhi që Joe(Biden Demokrate – shen. im bep martin pjetri) u lejue të jepte një miliard dollarë për të heqë qafe Prokurorin në Ukrainë? Si ndodh kjo?
Unë do t’ja drejtoja atë pyetje. Si ndodh kjo? Mund ta imagjinoni nëse do ta thoja këtë? Nëse do të thosha se do të ishte një lojë krejt tjetër me top.
Dhe si ndodhi që Hunter merr tre milion e gjysmë dollarë nga gruaja e Kryetarit të Moskës, dhe
merr qindra mijëra dollarë për t'u ulur në një bord të energjisë edhe pse ai pranon se nuk ka njohuri për energjinë, dhe miliona dollarë përpara, dhe si ndodhi që ata
të shkojnë në Kinë dhe të largohen me miliarda dollarë për të menaxhue?
'A keni menaxhue para më parë?' 'Jo, nuk e kam ba.' 'Oh, kjo asht mire. Këtu janë rreth 3 miliardë.

Donald Trump: (29:29)
Jo, ata nuk flasin për këtë. Jo, ne kemi një media të korruptuem. Ata kanë heshtë. Ata kanë vdekë. Tash e kuptoj se sa mirë ishte nëse kthehesh 10 vjet mbrapa. E kuptova sa mirë, edhe pse nuk e doja domosdoshmërisht, e kuptova se sa mirë ishte si një lëvizje pastrimi. Por nuk e kemi ma atë.
Nuk kemi ma një media të drejtë. Në këtë dhunë duhet të jesh shumë i kujdesshëm me këtë. Dhe ata kanë humbë të gjithë besueshmërinë në këtë vend.
Ne nuk do të trembemi për të pranuar mashtrimet dhe gënjeshtrat që jemi detyrue të besojmë gjatë disa javëve të fundit. Ne kemi grumbullue prova dërrmuese në lidhje me zgjedhje të rreme.
Këto janë zgjedhjet presidenciale. Natën e kaluem ishte pak ma mirë për faktin se kishim shumë sy me pa një gjendje specifike, por gjithsesi ata mashtruen si dreqi.

Donald Trump: (30:27)
Ju keni një nga guvernatorët ma budallenj në Shtetet e Bashkuara.
Dhe kur e miratova, nuk e njihja këtë djalë. Me kërkesë të David Perdue. Ai tha, 'Një mik i imi po kandidon për Guvernator, si quhet.' Dhe ju e dini pjesën tjetër. Ai ishte në vendin e katërt, vendin e pestë. Une nuk e di. Ai ishte mënyra… Ai po dilte keq. Unë e miratova atë. Ai shkoi si një anije me raketa dhe ai fitoi. Dhe pastaj më duhej ta mposhtja Stacey Abrams me këtë djalë, Brian Kemp. Unë kisha për ta mposhtun Stacey Abrams dhe unë kam për ta mposhtun Oprah, dikur ishte një mikeshë e imja. Isha në shfaqjen e saj të fundit. Javën e saj të fundit ajo zgjodhi pesë njerëzit e shquem. Nuk mendoj se ajo e mendon më atë. Sapo kandidova për president, nuk vura re se kishte shumë thirrje që vinin nga Oprah. Besoni apo jo, ajo më pëlqente mua, por unë isha një nga pesë njerëzit e shquem.

Donald Trump: (31:17)
Dhe unë kisha një fushatë kundër Michelle Obama dhe Barack Hussein Obama kundër Stacey. Dhe unë kisha Brian Kemp, ai peshon 130 paund. Ai tha se luante një linjë sulmuese në futboll. Po përpiqem ta kuptoj këtë. Ende po përpiqem ta kuptoj. Ai tha që natën tjetër, 'Unë isha një vijë e rrallë ofenduese'. Unë jam duke thanë, 'Me të vërtetë? Kjo duhet të ketë kenë një ekip vërtet i vogël. ” Por unë e shikjoj atë dhe shikjoj se çfarë ka ndodhë, dhe ai doli të ishte një katastrofë. Kjo gja ndodhi.

Donald Trump: (31:50)
Shikjoni, unë nuk jam i kënaqun me Gjykatën e Lartë. Ata duan të vendosin kundër meje.
Zgjodha tre persona. Kam luftue si ferr për ta, sidomos për një në veçanti kam luftue. Të gjithë thanë: “Zotni, lene të lirshëm. Ai po na vret ”. Senatorët, senatorë shumë besnikë. Ata janë njerëz shumë besnikë. “Zoti, lene atë lirshëm. Ai po na vret, zotni. Prisni, zotni. ” Unë duhet të kem në krahun tem gjysmën e senatorëve. Unë thashë: “Jo, nuk mund ta baj atë. Asht e padrejtë ndaj tij. Dhe asht e padrejtë ndaj familjes. Ai nuk bani asgja të keqe. Ata janë histori të sajueme ”. Të gjitha ishin histori të sajueme. Dhe ju e dini se çfarë? Ata nuk mund të jepnin një dreq. Le të sundojnë në mënyrën e duhun, por pothuajse duket se të gjithë po shkojnë nga rruga e tyne për të damtue të gjithë ne dhe vendin tonë. Të shkatrrojnë vendin tonë.

Donald Trump: (32:40)
Kam lexue një histori në një nga gazetat kohët e fundit se si unë kontrolloj tre gjyqtarët e Gjykatës së Lartë. Unë i kontrolloj ata. Ata janë kukulla. E lexova për Bill Barr, se ai asht avokati jem personal. Se ai do të baji gjithçka për mue. Dhe unë thashë, ’asht me të vërtetë gjeniale', sepse ajo që bajnë ata, asht se, dhe e ban vërtet të pamujtun që ata të të japin ndonjëherë një fitore, sepse papritmas Bill Barr ndryshoi, nëse nuk do ta kishe vërejtun. Më pëlqen Bill Barr, por ai ndryshoi, sepse nuk donte të konsiderohej avokati jem personal. Gjykata e Naltë, e vendosi atë kundër meje aq shumë.
Ju e dini pse? Për shkak se historia asht se unë nuk kam folë me asnjë prej tyne, asnjenin prej tyne, mbasi ata hynë brenda. Por historia asht se ata janë kukullat e mi. Se janë kukulla. Dhe tani që mënyra e vetme që ata mund të dalin nga kjo, sepse e urrejnë atë, nuk asht mirë në qarkun shoqnor. Dhe mënyra e vetme që ata të dalin asht ta bajnë kundërshtar të Trump-it. Pra, le të rregullojmë kundër Trump, dhe ata e realizuen këtë skenar. Kështu që unë due t'i përgëzoj ata.

Donald Trump: (33:41)
Por kjo ju tregon gjenialitetin e medias. Në fakt, ndoshta, nëse do të isha media, do ta baja në të njëjtën mënyrë. Unë e urrej ta them atë. Por ne duhet t'i nxirrnim ato drejt. Sot, për hir të demokracisë sonë, për hir të Kushtetutës sonë dhe për hir të fëmijëve tanë, ne shtrojmë rastin që gjithë bota ta dëgjojë. Ju doni ta dëgjoni?

Turma: (34:04)
Po!

Donald Trump: (34:06)
Në çdo shtet të vetëm, zyrtarë lokalë, zyrtarë shtetnorë, pothuajse të gjithë demokratët realizuen ndryshime të paligjshme dhe antikushtetuese në procedurat zgjedhore pa miratimet e mandatueme nga legjislaturat e shtetit, që këto ndryshime hapën rrugën e mashtrimit në një shkallë të paparë kurrë ma parë. Dhe mendoj se do të banim një rrugë të gjatë jashtë vendit tonë kur ta them këtë.

Donald Trump: (34:34)
Pra, me pak fjalë, nuk mund të bash një ndryshim në votimin për zgjedhjet federale nëse legjislatura e shtetit nuk e miraton atë. Asnjë gjykatës nuk mund ta bajë atë. Askush nuk mund ta bajë këtë, vetëm një legjislaturë.
Pra, si një shembull në Pensilvani ose çfarëdo tjetër, ju keni një legjislaturë republikane, ju keni një kryetar demokrat dhe keni shumë demokratë në të gjithë vendin. Ata i referohen legjislaturës, ndërsa ligjvënësi qesh me ta. Thotë, 'Ne nuk do ta marrim parasysh atë.' Ata thonë, 'Falemnerës shumë'. Dhe ata shkojnë dhe i bajnë vetë ndryshimet. Ata e bajnë gjithsesi. Dhe kjo asht krejtësisht e paligjshme. Kjo asht krejtësisht e paligjshme. Ju nuk mund ta bani këtë.

Donald Trump: (35:13)
Në Pensilvani, Sekretari Demokrat i Shtetit dhe Gjykata e Nalttë e Shtetit Demokratik zhdukën në mënyrë të paligjshme kërkesat e verifikimit të nënshkrimit vetëm 11 ditë para zgjedhjeve.
Prandaj imagjinojeni se çfarë banën ata. Nuk ka ma verifikim të nënshkrimit. Oh, kjo asht në rregull. Ne duam ID(Kartën e Identitetit – shen. jem bep martin pjetri) të votuesit nga rruga. Por nuk asht ma verifikimi i firmës së tyne, 11 ditë para zgjedhjeve! Ata thonë: 'Ne nuk e duam atë'. E dini pse nuk e duen atë? Sepse ata duen të mashtrojnë. Kjo asht arsyeja e vetme. Kush do ta mendonte madje atë? Nuk duem të verifikojmë një nënshkrim?
Kishte mbi 205,000 vota të tjera të numrueme në Pensilvani. Tani mendoni për këtë. Keni 205,000 fletë votimi ma shumë sesa keni votue. Kjo do të thotë që keni pasë 200… Nga kanë ardhë? E dini nga kanë ardhë? Imagjinata e dikujt. Çfarëdo që të kishin nevojë. Pra, në Pensilvani kishit 205,000 vota ma shumë sesa kishit votues! Dhe asht numri në të vërtetë shumë ma i madh se ai tash. Kjo ishte një javë ma parë. Dhe kjo asht një pamundësi matematikore, përveç nëse doni të thoni se asht një mashtrim total. Kështu që Pensilvania u mashtrue.

Donald Trump: (36:35)
Mbi 8000 vota në Pensilvani u hodhën nga njerëzit emnat dhe datat e lindjes së cilëve përputhen me individët që vdiqën në vjetin 2020 dhe para zgjedhjeve. Mendoni për atë. Njerez te vdekun! Shumë njerëz të vdekun, mijëra. Dhe disa njerëz të vdekun në fakt kërkuen një aplikim. Kjo më shqetëson edhe ma shumë. Jo vetëm që ata votojnë, ata duen , por duhet një aplikim për të votue.
Njeni prej tyne ishte 29 vjeç, që ma parë vdiq.
E pabesueshme, tmerrsisht e pabesueshme!

Donald Trump: (37:05)
Mbi 14,000 vota u hodhën votuesit të jashtë shtetit.
Pra, këta janë votues që nuk jetojnë në shtet. Nga rruga, këto numra janë ato që ata i quajnë rezultatet përcaktuese. Do të thotë që këto numra i tejkalojnë shumë… Kam humbë ma pak. Këta numra janë masivë. Masiv!
Ma shumë se 10,000 vota në Pensilvani u numëruen në mënyrë të paligjshme, edhe pse ato u morën pas Ditës së Zgjedhjeve.
Me fjalë të tjera, 'Ata u morën pas Ditës së Zgjedhjeve, le t'i numërojmë gjithsesi!' Dhe ajo që ata banë në shumë raste, asht se ata kryen mashtrim. Ata morën datën dhe e zhvendosën përsëri, në mënyrë që të mos ishte më pas Ditës së Zgjedhjeve.
Dhe më shumë se 60,000 fletëvotime në Pensilvani u raportuen se u morën përsëri.
Ata u kthyen para se të thuhej se ishin dërgue ndonjëherë me postë. Me fjalë të tjera, ju e morët fletën e votimit para se ta postonit!

Donald Trump: (38:03)
… Ata gjoja u dërguen me postë, me fjalë të tjera, ju e morët fletën e votimit para se ta postonit, e cila asht gjithashtu logjikisht e pamujtun? Mendoni për atë një çast. Ju e keni kthyer fletën e votimit. Le të dërgojmë fletët e votimit. Oh, ata janë dërgue tashmë. Por ne i morëm fletët e votimit para se të dërgoheshin. Nuk mendoj se asht veprim shumë i mirë.

Donald Trump: (38:23)
Njëzet e pesë mijë fletëvotime në Pensilvani u kërkuen nga banorët e shtëpive të të moshuarve, të gjitha në një grup të vetëm gjigand, jo të ligjshëm.
Duke realizue një operacion të jashtëzakonshëm të paligjshëm të korrjes së votave. Nuk ju lejohet ta bani, ,,demokratë,,! Asht në kundërshtim me ligjin.
Një ditë para zgjedhjeve, Shteti i Pensilvanisë njoftoi numrin e fletëve të votimit që munguen. Megjithatë, ky numër u rrit papritmas dhe në mënyrë drastike nga 400,000 njerëz. U rrit. Askush nuk e di se nga erdhi 400,000 vota. Një ditë pas zgjedhjeve, ajo mbetet krejtësisht e pashpjegueshme. Ata thanë, 'Epo, ne nuk mund ta kuptojmë atë.' Tani kjo asht shumë, shumë herë ajo që do të duhej për të përmbysë shtetin. Vetëm se një element.
400,000 fletëvotime u shfaqën nga askund, menjëherë pas zgjedhjeve.

Donald Trump: (39:16)
Pensilvania tani i ka pa të gjitha këto mnyra. Ata nuk e dinin sepse ishte kaq e shpejtë numrimi.
Ata kishin një votë, ata votuen, por tash ata i shohin të gjitha këto veprime. Gjithçka ka dalë në dritë. Nuk ndodh kaq shpejt. Dhe ata duen të riçertifikojnë votat e tyne. Ata duen të riçertifikohen.
Por mënyra e vetme që mund të ndodhë asht nëse Mike Pence bie dakord ta dërgojë atë përsëri.

Donald Trump: (39:43)
Mike Pence duhet të pranojë ta përsëriti zgjedhjet.
Dhe shumë njerëz në Kongres duen që ajo të përsëriten zgjedhjet, dhe të marrin drejtimin e duhun. Le të themi që nuk doni ta bani. Dikush thotë, 'Epo, ne duhet t'i bindemi kushtetutës.' Dhe ju jeni, sepse po mbroni vendin tonë dhe po mbroni kushtetutën, kështu jeni. Por mendoni se çfarë ndodh?
Le të themi që ata janë të ngurtë dhe budallenj. Dhe ata thonë, 'Epo, me të vërtetë nuk kemi zgjidhje.' Edhe pse Pensilvania dhe shtetet e tjera duen të ribajnë votat e tyne, ata duen të shohin numrat realë. Ata tashmë i kanë numrat. Shkoni shumë shpejt dhe ata duen të ribajnë legjislaturën e tyne sepse shumë nga këto vota u morën siç thashë, sepse nuk u miratue nga legjislatura e tyne. Kjo në vetvete asht e paligjshme dhe atëherë ju keni krye një mashtrim, për të gjitha këto, që po flasim.
Por mendoni për këtë: nëse nuk e bani atë, kjo do të thotë që ju do të keni një president të Shteteve të Bashkuara për katër vjet, të paligjshëm me djalin(Hunter shen. im bep martin pjetri) e tij të mrekullueshëm.

Donald Trump: (40:50)
Ju do të keni një president(Xho Bajden - shen. im bep martin pjetri)) që ka humbë të gjitha këto shtete, ose do të keni një president për ta thanë ndryshe, i cili u votue nga një bandë njerëzish budallenj që humbën të gjitha këto vlera juridike-morale.
Ju do të keni një president të paligjshëm, kjo asht ajo që do të keni?
Dhe ne nuk mund ta lejojmë atë të ndodhë.
Këto janë fakte që nuk do të dëgjoni nga media e lajmeve të rreme. E gjitha kjo asht pjesë e përpjekjes mashtruese. Ata nuk duen të flasin për këtë.
Në fakt, kur fillova të flas për këtë, ju garantoj shumë aparate televizive dhe shumë nga ato kamera u fikën dhe shumë kamera u mbyllën. Por shumë prej tyne u larguen( nga qendrat e votimit - shen. im bep martin pjetri), por këto janë veprime për të cilat nuk u përfillën.
Dhe unë do të shkoj në disa shtete të tjera. Por ju nuk e dëgjoni nga njerëzit që duen t'ju mashtrojnë dhe t'ju demoralizojnë dhe t'ju kontrollojnë, me teknologji moderne e media.

Donald Trump: (41:48)
Ashtu si sondazhet e shpërfyturuem që thanë, se ne do të humbasim Wisconsin me 17 pikë, mirëpo ne fituam Wisconsin. Ata nuk e kishin në atë mënyrë sepse humbëm vetëm me një copëz të vogël. Por ata reklamuen një ditë para Washington Post, sondazhin e ABC, me 17 pikë ma poshtë. Unë kerkova një anketë të vërtetë. Unë thashë: 'Çfarë asht ajo?' 'Zotni, kjo quhet një sondazh shkarravinash. Unë mendoj se ju do të fitoni Wisconsin, zotni. ' Unë thashë, 'Po pse i caktojnë ata, katër ose pesë pikë?' “Sepse atëherë njerëzit votojnë. Por kur je nën 17 vjeç, ata thonë, ‘Hej, unë nuk do ta humbas kohën. Unë e dua presidentin, por nuk ka asnjë mënyrë. ''Pavarësisht kësaj, ne fituam Wisconsin, do ta shihni. Por kjo quhet mashtrim sepse shumë njerëz, kur e shohin atë, asht shumë interesante. Ky sondazh tha: 'Zotni, nëse jeni poshtë tre, katër ose pesë njerëz votojnë. Kur të zbresësh 17, ata thonë, 'Le të shpëtojmë, le të shkojmë dhe të hamë darkë, dhe le të shohim humbjen presidenciale sonte në televizionin e dashtun. ''

Donald Trump: (42:49)
Dhe ashtu si e majta radikale përpiqet t'ju fusë në listën e zezë në mediat sociale, çdo herë që ndigjohet një cicërimë, edhe nëse asht plotësisht e saktë, plotësisht e saktë. Unë marr një flamur. Dhe ata gjithashtu nuk ju lejojnë të dilni jashtë. Në Twitter, asht shumë e vështirë të hysh në llogarinë time. Vertetë shumë e vështirë të marrësh një mesazh. Ata nuk e lënë mesazhin të dalë gati ashtu siç duhet, por unë kam mësue shumë njerëz që thonë: 'Unë nuk mund të hyj në Twitter-in tuaj'. Nuk më intereson Twitter.
Twitter asht një lajm i keq. Të gjithë janë një lajm i keq. Por ju e dini se çfarë? Nëse doni të dilni nga mesazhi. Dhe nëse doni të kaloni nëpër teknologji të mëdha, media sociale, ato janë me të vërtetë, nëse jeni konservator, nëse jeni republikan, nëse keni një za të madh, mendoj se ata e quajnë atë ndalim të hijeve. Ndalimi i hijes. Ata ju ndalojnë në hije dhe asht e paligjshme. Unë u kam thanë këtyne republikanëve që të heqin qafe Seksionin 230 .( I’ve been telling these Republicans get rid of Section 230.)

Donald Trump: (43:47)
Dhe për ndonjë arsye, Mitch(Mitch McConnell(Republikan - kryetar i Senatit – bashkëpuntor i demokratve) dhe grupi, ata nuk duen ta vendosin atje.

Dhe ata nuk e kuptojnë se ky do të jetë fundi i partisë Republikane siç e njohim ne, por kurrë nuk do të jetë fundi ynë, kurrë.
Leni të dalin. Le të dalin të dobëtit. Kjo asht një kohë për forcë.


Ata gjithashtu duen të indoktrinojnë fëmijët tuej në shkollë duke u mësue atyre gjana që nuk janë aq të nevojsme për jetën. Ata duan të indoktrinojnë fëmijët tuaj.
E gjitha asht pjesë e sulmit gjithëpërfshirës ndaj demokracisë sonë dhe popullit Amerikan që më në fund të ngrihen në kambë dhe të thonë, 'Jo'.
Kjo turmë asht përsëri një dëshmi e saj. Unë nuk bana asnjë reklamë. Nuk bana asnjë gja. Ju keni disa grupe që janë mbështetës të mëdhenj. Unë due të falënderoj atë Amy dhe të gjithë, ne kemi disa mbështetës të pabesueshëm, të pabesueshëm, por nuk bamë asgjë. Kjo sapo ndodhi.

Donald Trump: (44:39)
Dy muaj ma parë, kishim një turmë masive që zbriti në Uashington. Unë thashë: 'Për çfarë shërbejnë ata atje'. 'Zotni, ata janë atje për ty.' Nuk kemi asgja me të. Këto grupe, ata po formohen në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Dhe ne duhet të kujtojmë, në një vit nga tash, se ju do të filloni të punoni në Kongres.
Dhe ne duhet të heqim qafe kongresistët e dobët, ata që nuk janë aspak të mirë, si Liz Cheneys të botës, ne duhet t'i heqim qafe ata. Ne duhet t'i heqim qafe ata. Ajo kurrë nuk dëshiron që një ushtar amerikanë të kthehet në shtëpi. Unë kam sjellë shumë ushtarë tanë në shtëpi.
Nuk e di, disave u pëlqen. Ata janë në vende që askush nuk e di as emnin. Askush nuk e di se ku janë ata. Ata po vdesin. Ata janë të shkëlqyeshëm, por ata po vdesin. Ata po humbin krahët, kambët, fytyrën. I ktheva në shtëpi, kryesisht në shtëpi, nga Afganistani, nga Iraku. Mos harroni se unë kam thënë në kohërat e maaparshme: 'Mos shkoni në Irak! Por nëse hyni, mbajeni naftën '. Ne nuk e mbajtëm naftën. Kaq budalla. Pra budallenj, këta njerëz. Dhe Iraku ka miliarda dhe miliarda dollarë tani në bankë. Dhe çfarë banën? Nuk marrim asgja. Ne kurrë nuk marrim. Por ne në fakt, ne e mbajtëm naftën këtu. Ne bamë gjithsesi mirë.
Ne shpëtuam nga kalifati i ISIS.

Ne u shpëtuam nga shumë akte të ndryshme që të gjithë i dinë dhe rindërtimi i ushtrisë tonë në tre vjet, njerëzit thanë se nuk mund të bahej. Dhe e gjitha ishte prodhue në SHBA, e gjitha prodhuar në SHBA. Pajisjet ma të mira në botë.
Në Wisconsin, qytete të korruptuara të drejtuara nga Demokratët vendosën më shumë se 500 kuti të paligjshme pa pilot, të pasiguruara, të cilat mblodhën një minimum prej 91,000 votash të paligjshme. Ishte humbje e rrallë. Vetëm kjo gja asht shumë ma tepër sesa do të na duhej, por ka shumë sjellje tjera.

Donald Trump: (46:29)
Ata i kanë këto kuti të bllokueme, i marrin dhe u zhdukën për dy ditë. Njerëzit do të thoshin: 'Ku shkuen ato kuti?' Ata u zhdukën. Askush s’e dinte, se ku dreqin ishin. Për më tepër, mbi 170,000 vota të zhdukuna, që u numëruen në Wisconsin pa një aplikim të vlefshëm për votimin e parealizueme. Kështu që ata kishin një votë, por nuk kishin asnjë aplikim. Dhe kjo asht e paligjshme në Wisconsin.
Do të thotë se ato vota u realizuen në mënyrë të kjartë në kundërshtim me ligjin e shtetit. Dhe ata erdhën 100% nga zonat Demokratike, të tilla si Milwaukee dhe Madison, 100%.
Në Madison, 17,000 vota u depozituen në të ashtuquajtunat kutitë votuese. E dini çfarë asht, apo jo?
Aty ku operativët(operative) mbushin mijëra fletëvotime të pasigurta në thasë, të pamë në park nga e gjithë qytetin në kundërshtim të plotë me letrat e pushimit dhe hekjes dorë nga legjislatura e shtetit. Ligjvënësi i shtetit tha, 'Mos e ban atë.' Ata janë të vetmit që mund ta miratojnë atë. Ata dhanë dhjetëra mijëra vota.

Donald Trump: (47:37)
Ata hynë me çanta plot me fletë votimit. Nga dreqin erdhën? Sipas dëshmisë së dëshmitarit okular, punëtorët e shërbimit postar në Wisconsin u udhëzuen gjithashtu që të datonin në mënyrë të paligjshme afërsisht 100,000 vota.
Diferenca e diferencës në Wisconsin ishte jo ma pak se 20,000 vota. Secila prej këtyne gjanave vetëm na fiton shtetin. Shtet i madh, ne e duam shtetin, ne e fituam shtetin.
Në Xhorxhia, sekretari juaj i shtetit, nuk mund ta besoj këtë republikan. Ai pëlqen të regjistrojë biseda telefonike. Mendova se ishte një bisedë e shkëlqyer personalisht, ashtu edhe shumë të tjerë ... njerëzit e duen atë bisedë, sepse ajo thotë se çfarë po ndodh. Këta njerëz janë të mbrapsht. Ata janë 100% për mendimin tem, nga ma të korruptuemit.
Midis guvernatorit tuaj dhe sekretarit tuaj të shtetit. Dhe tash e keni përsëri atë natë, thjesht hidhni një vështrim në atë që ndodhi, çfarë rrëmuje dhe operativët e partisë Demokratike hynë në një marrëveshje të paligjshme dhe antikushtetuese të zgjidhjes që dobësoi në mënyrë drastike verifikimin e nënshkrimit dhe procedurat e tjera të sigurisë zgjedhore.

Donald Trump: (48:53)
Stacey Abrams i ftoi për drekë dhe unë e mposhta atë dy vjet më parë me një kandidat të keq, Brian Kemp . Por demokratët, ftuen republikanët në drekë sepse sekretari i shtetit nuk kishte asnjë të dhanë se çfarë dreqin po ndodhte, përveç nëse ai kishte një të dhanë. Kjo asht interesante. Ndoshta ai ishte me palën tjetër, por ne jemi përpjekë të marrim verifikime të nënshkrimeve në Fulton County . Ata nuk do të na lejojnë ta bajmë. E vetmja arsye që ata nuk do të jenë, sepse ne do t'i gjejmë gjanat në qindra mijëra.
Pse nuk do të na linin të verifikonim nënshkrimet dhe Qarkun Fulton? Gja që njihet si shumë e korruptuar. Ata nuk do ta bajnë atë. Ata shkojnë në ndonjë qark tjetër ku do të jetonit. Unë thashë: “Ky nuk asht problemi. Problemi asht qarku Fulton. ” Shtëpia e Stacey Abrams. Ajo bani një punë të mirë. Unë e përgëzoj atë, por ajo bani veprime në një mënyrë të tillë që ne nuk mund të lejojmë që këto të ndodhin.

Donald Trump: (49:53)
Ne nuk do të kemi një vend që të lejojmë të ndodhi kto mbrapsina. Si rezultat, shkalla e refuzimit të votave të Gjeorgjisë ishte 10 herë ma e ulët se nivelet e maparshme, sepse kriteret ishin kaq larg, ku 48 qarqe në Gjeorgji me mijëra dhe mijëra vota u zhdukën fletët e votimit zero, pa u plotsue. Nuk kishte një fletë votimi. Me fjalë të tjera, në një vit në të cilin u dërguen ma shumë fletëvotime me postë se kurrë ma parë, dhe ma shumë njerëz votuen me postë për herë të parë, shkalla e mos-votimit ishte në mënyrë drastike ma e ulët sesa kishte kenë ma parë. E vetmja mënyrë që kjo të shpjegohet asht nëse dhjetëra mijëra vota të paligjshme u shtuen në numërim, kjo asht mënyra e vetme që mund ta shpjegoni atë. Nga rruga, ju po flisni për dhjetëra mijëra.
Nëse Gjeorgjia thjesht do të kishte refuzue të njëjtin numër fletëvotimesh të paligjshme, si në vitet e tjera, do të duhej të ishin refuzue afërsisht¨edhe kto 45,000 fletëvotime, shumë ma tepër se sa na duhej për të fitue, pak ma shumë se 11,000.

Donald Trump: (50:59)
Ata duhet t'i gjejnë ato vota. Ata duhet të zbulojnë absolutisht, pak ma shumë se 11,000 vota, kjo asht gjithçkaja që na duhet. Ata na mashtruen për një fitore në Gjeorgji dhe ne nuk do ta harrojmë atë. Ka vetëm një arsye që Demokratët mund të dëshirojnë të eleminojnë përputhjen e nënshkrimeve, të kundërshtojnë ID-në e votuesit dhe të ndalojnë konfirmimin e shtetësisë. A jeni në shtetesi? Nuk ju lejohet ta bani atë pyetje. Sepse ata duen të vjedhin zgjedhjet. E majta radikale e di saktësisht se çfarë po ban. Ata janë të pamëshirshëm dhe asht koha që dikush të baji diçka për këtë.

Dhe Mike Pence, shpresoj, se do të ngrihet në naltsinë e duhun, për të mirën e kushtetutës sonë dhe për të mirën e vendit tonë. Dhe nëse nuk jeni në mbrojtje të kushtetutës, unë do të zhgënjehem shumë nga ju.

Unë do t'ju tregoj tani.
Nuk po dëgjoj histori të mira. Në Qarkun Fulton, sondazhi republikan, Vëzhguesit u refuzuan në disa raste, prezenca e tyne fizike në sallonet e votimeve nën pretendimin e rremë të një shpërthimi të tubit të ujit.

Donald Trump: (52:03)
Uji shpërtheu, të gjithë largohen. E cila tani e dimë se ishte një gënjeshtër totale. Pastaj zyrtarët e zgjedhjeve nxjerrin kutitë, demokratët dhe valixhet e fletëve të votimit nga poshtë një tavoline. Të gjithë e keni pa në televizion, totalisht mashtruese. Dhe i skanoi në mënyrë të paligjshme për gati dy orë plotësisht të mbikëqyrun. Dhjetëra mijëra vota, pasi që përkonte me një depozitë misterioze votash deri në 100,000 vota për Joe Biden, pothuajse asnjë për Trump.
Oh, kjo tingëllon e drejtë. Kjo ishte në 1:34 të mëngjesit. Sekretari i shtetit i Gjeorgjisë dhe guvernatori patetik i Gjeorgjisë ... megjithëse thotë ai, unë jam një president i shkëlqyeshëm. Ndoshta duhet të ndryshoj. Ai tha një ditë më parë, 'Po, nuk jam dakord me presidentin, por ai ishte një president i shkëlqyeshëm'. Oh mirë. Faleminderit. Faleminderit shumë. Për shkak të tij dhe të tjerëve. Brian Kemp-in, votojeni dreqin jashtë zyrës, ju lutem.

Donald Trump: (53:05)
Epo, normat e tij janë kaq të ulëta, vlerësimi i tij i miratimit tani, mendoj se sapo arriti një rekord të ulët. Ata kanë refuzue pesë apelime të veçanta për një auditim të pavarun dhe gjithëpërfshirës të nënshkrimeve në Qarkun Fulton. Edhe pa një auditim, numri i fletëve të votimit mashtruese që ne kemi identifikue në të gjithë shtetin asht marramendës.
Mbi 10,300 vota në Gjeorgji u hodhën nga individë, emnat dhe datat e lindjes së të cilëve përputhen me banorët e Gjeorgjisë, të cilët vdiqën në vjetin 2020 dhe para zgjedhjeve.
Ma shumë se 2,500 fletëvotime u hodhën nga individë emnat dhe datat e lindjes së të cilëve përputhen me persona të burgosun në burgun e Xhorxhia-s. Njerëzit të cilët nuk lejohen të votojnë.
Ma shumë se 4,500 vota të paligjshme u hodhën nga individë që nuk paraqiten në listat e votuesve të vetë shtetit.
Mbi 18,000 vota të paligjshme u hodhën nga individë të cilët u regjistruen për të votue, duke përdorë një adresë të shënuem si të lirë, sipas shërbimit postar.
Të paktën 88,000 vota në Gjeorgji u hodhën nga njerëzit, regjistrimet e të cilëve ishin të paligjshme.

Donald Trump: (54:18)
Secila prej tyne asht shumë ma tepër sesa na duhet. 66,000 vota në Gjeorgji u hodhën nga individë nën moshën ligjore të votimit.
Dhe të paktën 15,000 vota u hodhën nga individë të cilët u zhvendosën nga shteti përpara zgjedhjeve të 3 nandorit.
Ata thonë se u kthyen menjëherë. Ata lëvizin mbrapa. Oh, ata u zhvendosën. Ata u zhvendosën menjëherë. Mirë. Atyre u mungon shumë Gjeorgjia.
Unë e dua Gjeorgjinë, por asht një sistem i korruptuem.
Përkundër gjithë kësaj, diferenca në Gjeorgji asht vetëm 11,779 vota. Secila dhe secila prej këtyne çështjeve asht e mjaftueshme për t’ na dhanë një fitore në Gjeorgji, një fitore të madhe, të bukur. Mos gabo, kjo përzgjedhje e vjedhun nga ti,…. Dhe asnjë shtet i vetëm nuk ka kryer një auditim gjithëpërfshirës për të heqë fletëvotimet e paligjshme. Kjo duhet të ndodhtë auditimi, absolutisht në secilin shtet garues para se të çertifikohen zgjedhjet.

Donald Trump: (55:21)
Në shtetin e Arizonës, mbi 36,000 vota u hodhën në mënyrë të paligjshme nga jo-qytetarë.
2000 fletëvotime u kthyen pa adresë.
Ma shumë se 22,000 fletëvotime u kthyen përpara se të postoheshin ndonjëherë. Ata u kthyen, por ne ende nuk i kemi dërgue me postë.
11,600 fletë votimi dhe ma shumë vota u numëruen ma shumë sesa kishte votues aktualë. Ju e shihni atë? Pra, përsëri keni ma shumë vota sesa keni votues.

Donald Trump: (55:51)
150,000 njerëz të regjistruem në qarkun MayaCopa pas afatit të regjistrimit. 103,000 fletëvotime në qark u dërguen për gjykim elektronik pa vëzhgues republikanë. Në Qarkun Clark, Nevada, cilësimet e saktësisë në makineritë e verifikimit të nënshkrimeve u ulën me qëllim para se të përdoreshin për të numërue mbi 130,000 vota.
Nëse firmosni emnin tuaj si Santa Claus, do të kalonte. Kishte gjithashtu ma shumë se 42,000 vota të dyfishta në Nevada. Mbi 150, 000 njerëz u lënduan aq keq nga ajo që ndodhi. Dhe 1500 vota u hodhën nga individët emnat dhe datat e lindjes së të cilëve përputhen me banorët e Nevada-s që vdiqën në vitin 2020, para zgjedhjeve të 3 nandorit.
Ma shumë se 8,000 vota u hodhën nga individë që nuk kishin adresë dhe ndoshta nuk jetonin atje.
Marzhi në Nevada asht në një numër shumë të ulët. Ndonjë nga këto veprime do të ishte kujdesun për situatën. Ne do të kishim fitue.

Donald Trump: (57:03)
Ndonjë nga këto gjana do të ishte kujdesun për situatën. Ne do të kishim fitue Nevadën gjithashtu. Të gjitha këto që po kalojmë, ne i fitojmë.
Në Michigan shpejt, sekretari i shtetit, një i vërtetë i shkëlqyeshëm, vërshoi shtetin me aplikime të pakërkueme për vota me postë, dërgue çdo personi në listë, në shkelje të drejtpërdrejtë të ligjit të shtetit.
Ma shumë se 17,000 vota në Michigan u hodhën nga individë emnat dhe datat e lindjes së të cilëve përputheshin me njerëzit që ishin të vdekun.
Në Qarkun Wayne, kjo asht e shkëlqyeshme.
Ky asht Detroiti. 174,000 vota u numëruen pa komunikue me një votues të regjistruem aktual. Askush nuk e di nga kanë ardhë. Gjithashtu në Qarkun Wayne, orët e sondazhit vëzhguan canvasë që ri-skanojnë turrën e fletëve të votimit pa pushim, deri në tre ose katër ose pesë herë.
Në Detroit, pjesëmarrja ishte 139% e votuesve të regjistruem. Mendoni për atë. Pra, ju keni votuar 139% të njerëzve në Detroit. Kjo asht në Michigan, Detroit, Michigan.

Donald Trump: (58:08)
Një punonjëse e karrierës në Detroit, Qyteti i Detroit, dëshmoi nën dënim me dëshmi të rreme se ajo ishte dëshmitare e punëtorëve të qytetit duke pregatitë votuesit për të votue drejt Demokratve, ndërsa i shoqëronte ata për të pa se për kë votuen. Kur hyni një republikan, ata nuk do të flisnin me të. I njëjti punëtor u udhëzea të mos kërkojë ndonjë ID të votuesit dhe të mos përpiqet të vërtetojë asnjë nënshkrim nëse ata ishin Demokratë. Ajo gjithashtu i tha në mënyrë të paligjshme, dhe iu dhanë fletëvotimet për datën e prapambetjes të marra pas afatit dhe raportet se mijëra dhe mijëra fletëvotime ishin të prapambetuna në mënyrë jo të duhun. Ky asht Michigan. Katër dëshmitarë kanë dëshmuen nën dënim me dëshmi të rreme, pasi zyrtarët në Detroit njoftuen se ishin numërue votat e fundit, dhjetëra mijëra fletëvotime shtesë mbërritën pa zarfe të kërkueme. Secili ishte për një demokrat. Nuk kam marrë asnjë votë.

Donald Trump: (59:10)
Në 6:31 të mëngjesit, në orët e para të mëngjesit pasi votimi kishte mbarue, Michigan papritmas raportoi 147,000 vota. Një 94% mahnitëse shkoi te Joe Biden, i cili bani një fushatë të shkëlqyeshme nga bodrumi i tij. Vetëm disa pikë përqindje i shkuen Trump-it. Hedhje të tilla gjigante dhe të njëanshme të votave u vunë re vetëm në disa shtete të lëkunduna dhe ato u vunë re në shtetet ku ishte e nevojshme. Ju e dini se çfarë asht interesante, Presidenti Obama mundi Biden në çdo shtet tjetër përveç shteteve të lëkunduna, ku Biden e rrzoi atë. Por Shtetet me ritëm ishin ato që kishin randësi. Gjithmonë ishinmjaftueshëm sa për ta shtyrë Joe Biden mezi në epërsi. Ne ishim përpara ma shumë dhe brenda numrit të orëve po humbnim nga pak.

Donald Trump: (01:00:03)
Përveç kësaj, ekziston një çështje mjaft shqetësuese e sistemeve të votimit Dominion . Vetëm në një Qark të Michigan County, 6,000 vota u kaluen nga Trump në Biden dhe të njëjtat sisteme përdoren në shumicën e shteteve në vendin tonë. Senatori William Ligon, një zotni i madh, kryetar i Nënkomitetit të Gjyqësorit të Senatit të Gjeorgjisë, Senatori Ligon, shumë i respektuem për zgjedhjet, ka shkrue një letër duke përshkrue shqetësimet e tij për sistemin Dominionin në Gjeorgji.

Donald Trump: (01:00:40)
Ai shkroi, dhe unë citoj, 'Makinat e votimit Dominion të punësuem në Fulton County kishin një normë astronomike dhe mahnitëse 93.67% të gabimeve'. Asht gabue vetëm 93% të kohës. 'Në skanimin e fletëve të votimit që kërkon një panel shqyrtimi për të gjykue ose përcaktue interesin e votuesit, në mbi 106,000 fletë votimi nga një total prej 113,000.' Mendoni për këtë, ju hyni brenda dhe votoni dhe pastaj ata u tregojnë njerëzve për të cilët ju duhet të votoni. Ata përbajnë çfarë të duan. Askund nuk asht dëgjue ndonjëherë. Ata gjykojnë votën tuaj. Ata thonë, “Epo, ne nuk mendojmë se Trump dëshiron të votojë për Trump. Ne mendojmë se ai dëshiron të votojë për Biden. Vendoseni për Biden. ” Mesatarja kombëtare për një normë të tillë gabimi asht shumë jo ma pak se 1% dhe megjithatë asht në 93%. 'Burimi i kësaj shkalle gabimi astronomik duhet të identifikohet për të përcaktue nëse këto makina janë vendosë ose shkatërrue për të lejue që një palë e tretë të mos marrë parasysh votimin aktual të hedhun nga votuesi i regjistruem.'

Donald Trump: (01:01:44)
Letra vazhdon, “Ka prova të kjarta se dhjetëra mijëra vota u kaluen nga Presidenti Trump në ish Zëvendës President Biden në disa qarqe në Gjeorgji. Për shembull, në Qarkun Bibb , Presidenti Trump u raportue të ketë 29, 391 vota në 9:11 PM me kohën Lindore. Ndërsa njëkohësisht nënkryetari Joe Biden u raportue të kishte 17,213. Minuta më vonë, vetëm disa minuta, në azhurnimin tjetër, këta numra të votave kaluen me Presidentin Trump duke zbritë numri në 17,000 dhe Biden duke shkue në 29,391. ' Dhe kjo ishte shumë e shpejtë, një ndërrim 12,000 votash, të gjitha në favor të Z. Biden.

Donald Trump: (01:02:31)
Pra, due të them, unë mund të vazhdoj dhe vazhdoj me këtë mashtrim që ndodhi në çdo shtet dhe të gjitha këto legjislatura e duen këtë përsëri. Nuk dea ta bëj me ty sepse ju due dhe po ngrihet këtu, por thjesht mund të vazhdoj përgjithmonë. Unë mund t'ju them këtë ...

Altoparlanti 1
: (01:02:52)
Ne Të duam ty. Ne Të duam ty. Ne Të duam ty. Ne Të duam ty. Ne Të duam ty. Ne Të duam ty. Ne Të duam ty. Ne Të duam ty.

Donald Trump: (01:03:03)
Kështu që kur dëgjon, kur dëgjon, 'Ndërsa nuk ka prova për të provue ndonjë keqbamsë', kjo asht gjaja ma mashtruese e askujt ... Kjo asht një ndërmarrje kriminale. Kjo asht një ndërmarrje kriminale dhe shtypi do të thotë, dhe unë jam i sigurt se ata nuk do të vënë asgja nga ato atje sepse nuk asht mirë, a e shihni ndonjëherë, 'Ndërsa nuk ka prova për të mbështetun pohimin e Presidentit Trump,' mund të vazhdojë edhe një orë duke ju lexue këto tmerre dhe duke ju treguar për tëduke jua shtjellue matej
Detroit kishte ma shumë vota sesa kishte votues.

Pensilvania kishte 205,000 vota ma shumë sesa kishte se numri i votuesve, por ju nuk keni pse të shkoni atje Midis kësaj teatri, unë mendoj se asht pothuajse ma mirë se njerëzit e vdekun, nëse mendoni, apo jo? Ma shumë vota sesa kishin votues, dhe shumë shtete të tjera janë gjithashtu.

Donald Trump: (01:03:56)
Asht një turp që Shtetet e Bashkuara të Amerikës, dhjetëra miliona njerëz lejohen të votojnë jo aq shumë sa madje tregojnë identifikimin.
Në asnjë shtet nuk asht ba ndonjë pyetje ose përpjekje për të verifikue identitetin, shtetësinë, vendbanimin ose përshtatshmëninë e votave të hedhuna. Republikanët duhet të diftoheshin ma të ashpër.
Ju nuk do të keni një parti republikane nëse nuk baheni ma të ashpër.
Ata duen të luajnë kaq drejt, duan të luajnë kështu: 'Zotëri, po, Shtetet e Bashkuara, kushtetuta nuk më lejon t'i kthej përsëri në Shtetet e Bashkuara'. Epo, unë them, 'Po, kjo ndodh sepse kushtetuta thotë që ju duhet të mbroni vendin tonë dhe ju duhet të mbroni kushtetutën tonë dhe nuk mund të votoni me mashtrim', dhe mashtrimi prish gjithçka, apo jo? Kur kapni dikë në një mashtrim, ju lejoheni të zbatoni rregulla shumë të ndryshme.
Kështu që shpresoj që Majk të ketë guximin të bëjë atë që duhet të bëjë. Dhe shpresoj se ai nuk i dëgjon RINO-të dhe njerëzit budallenj që po i ndigjon sot.
Asht gjithashtu gjansisht e kuptueshme se listat e votuesve janë mbushë plot me jo-shtetas, persona të krimit dhe njerëz që janë largue nga shteti dhe individë të cilët përndryshe nuk janë të ligjshëm për të votue.
Megjithatë demokratët kundërshtojnë çdo përpjekje për të pastrue listat e tyne të votuesve. Ata nuk duen t'i pastrojnë ato, ato janë të ngarkueme. Dhe sa njerëz këtu njohin njerëz të tjerë që kur qindra mijëra dhe më pas miliona fletëvotime u dërguen, morën tre, katër, pesë, gjashtë dhe unë dëgjova një që mori shtatë fletë votimi. Dhe pastaj ata thonë: 'Ju nuk e keni arritë aq mirë, zotëri'.
Ne fituam. Ne fituam në një humbje të madhe. Kjo ishte një rrëshqitje e dheut.

Donald Trump: (01:05:43)
Ata thanë, 'Nuk asht amerikane të sfidosh zgjedhjet'.
Këto janë zgjedhjet ma të korruptueme në histori, mbase të botës.
E dini, ju mund të shkoni në vende të botës së tretë, por nuk mendoj se ata kishin qindra mijëra vota pa votues. Due të them, pa marrë parasysh se ku shkoni, askush nuk do ta mendonte këtë. Në fakt, asht kaq katasrofik, asht aq e keqe, saqë shumë njerëz as nuk e besojnë atë. Assht kaq e çmendun, sa që njerëzit as nuk e besojnë atë. Nuk mund të jetë e vërtetë! Kështu që ata nuk e besojnë atë.
Kjo nuk asht vetëm një çështje e politikës së brendshme, kjo është një çështje e sigurisë kombëtare.
Sot, përveç sfidimit të çertifikimit të zgjedhjeve, unë po i baj thirrje Kongresit dhe legjislaturave të shtetit që të kalojnë shpejt reformat gjithëpërfshirëse të zgjedhjeve, dhe ju ma mirë ta bani para se të mos na mbetet asnjë vend. Sot nuk asht fundi. Kjo asht vetëm fillimi.

Arritjet e Qeverisë Trump(b.m.p.)

Donald Trump: (01:06:37)
Me ndihmën tuaj gjatë katër viteve të fundit, ne krijuem lëvizjen ma të madhe politike në historinë e vendit tonë dhe askush as nuk e sfidon atë. Unë e them atë pa pushim, dhe kurrë nuk sfidohem nga lajmet e rreme, dhe ato sfidojnë pothuajse gjithçka që themi.
Por lufta jonë kundër donatorëve të mëdhenj, mediave të mëdha, teknologjisë së madhe dhe të tjerëve po fillon.
Kjo asht ma e madhja në histori. Asnjëherë nuk ka pasë një lëvizje të tillë. Ju shikjoni atje deri në Monumentin e Uashingtonit. Asht e vështirë të besosh. Ne duhet të ndalojmë vjedhjen dhe pastaj duhet të sigurojmë që një mashtrim i tillë i egër zgjedhor nuk do të ndodhë ma kurrë, kurrë nuk mund të lejohet të ndodhë përsëri, por ne po shkojmë përpara. Ne do të kujdesemi që të shkojmë përpara. Ne duhet të kujdesemi për mos-kthimin prapa. Mos i lini të flasin, 'Mirë, mirë ne premtojmë', unë kam pasë shumë njerëz, 'Zotni, ju jeni në 96% për katër vjet'. Unë i thashë: “Tash, nuk jam i interesuem? Po, Jam i interesuem për zgjedhjet ”.

Donald Trump: (01:07:33)
Me ndihmën tuaj ne ma në fund do të kalojmë kërkesa të fuqishme për ID e votuesve.
Ju duhet një ID për të arkëtue çekun tuaj. Ju duhet një letërnjoftim për të shkue në një bankë, për të blerë alkool, për të drejtue një makinë(You need an ID to go to a bank, to buy alcohol, to drive a car). Çdo person duhet të ketë nevojë të tregojë një ID në mënyrë që të hedhë votën tuaj ma të randsishme. Ne gjithashtu do të kërkojmë prova të shtetësisë amerikane në mënyrë që të votojmë në zgjedhjet amerikane. Ne thjesht patëm një fitore të mirë në gjykatë për atë, në të vërtetë. Ne do të ndalojmë korrjen e votave dhe do të ndalojmë përdorimin e kutive të pasigurueme në qendra votimesh, që frenohet mashtrimi i shfrenuem. Këto kuti pikash janë mashtruese. Atje, ata marrin… Zhduken dhe papritmas shfaqen. Këta mashtruesa. Ne do të ndalojmë praktikën e votimit universal, të pakërkuem me postë. Ne do të pastrojmë listat e votuesve që sigurojnë që çdo person i vetëm që hedh një votë asht një qytetar i vendit tonë, një banor i shtetit në të cilin ata votojnë dhe vota e tyne asht hedhë në një mënyrë të ligjshme dhe të ndershme. Ne do të rikthejmë traditën jetësore qytetare të votimit personal në ditën e zgjedhjeve në mënyrë që votuesit të informohen plotësisht kur bajnë zgjedhjet e tyne.
Ma në fund do të mbajmë përgjegjësi të teknologjisë së madhe dhe nëse këta njerëz do të kishin guxim dhe guxim, ata do të hiqnin qafe Seksionin 230, diçka që nuk e ka asnjë kompani tjetër, asnjë person tjetër në Amerikë, në botë.

Donald Trump: (01:09:10)
Të gjithë këta monopole të teknologjisë do të abuzojnë me fuqinë e tyne dhe do të ndërhyjnë në zgjedhjet tona dhe kjo duhet të ndalet dhe republikanët duhet të bahen shumë ma të ashpër, ashtu si edhe demokratët. Ato duhet të rregullohen, të hetohen dhe të sillen para drejtësisë nën masën ma të plotë të ligjit. Ata po thyejnë plotësisht ligjin.
Së bashku do të kullojmë moçalin e Uashingtonit dhe do të pastrojmë korrupsionin në kryeqytetin e kombit tonë. Ne kemi krye një punë të madhe në të, por ju mendoni se asht e lehtë, asht një biznes i ndyrë. Asht një biznes i ndyrë. Ju keni shumë njerëz të këqij atje. Pavarësisht nga gjithçka që kemi kalue, duke kërkue në të gjithë këtë vend dhe duke pa turma fantastike, edhe pse ky mendoj se asht rekordi ynë në të gjitha kohërat.
Unë mendoj se ju keni 250, 000 njerëz. 250,000.

Donald Trump: (01:10:05)
Duke pa të gjithë patriotët e mahnitshëm këtu sot, unë kurrë nuk kam kenë ma i sigurt në të ardhmen e kombit tonë. Epo, duhet të them se duhet të jemi pak të kujdesshëm. Kjo asht një deklaratë e bukur, por duhet të jemi pak të kujdesshëm me atë deklaratë. Nëse e lejojmë këtë grup njerëzish të marrin në mënyrë të paligjshme vendin tonë, kur votat janë të paligjshme, kur mënyra se si kanë arritë atje asht e paligjshme, kur shteteve që votojnë u jepet informacion i rremë dhe mashtrues. Ne jemi vendi ma i madh në tokë dhe jemi drejtue në drejtimin e duhun. E dini, muri asht ndërtue, ne po bajmë numra rekord në mur. Tani ata duen të hjekin murin. Le të lejojmë të gjithë të hyjnë. Le të lejojmë të gjithë të hyjnë.

Donald Trump: (01:10:52)
Ne kryem një punë të shkëlqyeshme në mur. E mbani mend murin? Ata thanë se nuk mund të bahej kurrë. Një nga projektet ma të mëdha të infrastrukturës që kemi pasë ndonjëherë në këtë vend dhe ka pasë një ndikim të jashtëzakonshëm dhe ne shpëtuem nga kapja dhe lëshimi, ne shpëtuem nga të gjitha rrafshet, me të cilat duhet të jetonim. Por tashmë karvanët e refugjatve mendojnë se me Biden në krye do turren drejt SHBA-s si në kohët e tyne. Ata duen të vijnë përsëri dhe të shgatrrojnë vendin tonë. Nuk mund ta lejoj të ndodhë. Siç tregon kjo turmë e madhe, ne kemi të vërtetën dhe drejtësinë në anën tonë.
Ne kemi një dashtni të thellë dhe të qëndrueshme për Amerikën në zemrat tona. Ne e duam vendin tonë. Ne kemi një krenari fatlume në këtë vend të madh dhe e kemi thellë në shpirtrat tanë. Së bashku ne jemi të vendosun për të mbrojtë dhe ruajtë qeverisjen e njerëzve, nga njerëzit dhe për njerëzit.

Donald Trump: (01:11:44)
Ditët tona ma të ndrituna janë para nesh, arritjet tona më të mëdha akoma presin. Unë mendoj se një nga arritjet tona të mëdha do të jetë siguria e zgjedhjeve, sepse askush deri sa unë erdha së bashku, nuk kishte ide se sa të korruptueme ishin zgjedhjet tona.
Dhe përsëri, shumica e njerëzve qëndronin atje në orën 9:00 të mbramjes dhe thoshin, 'Unë due t’ju të falënderoj shumë', dhe ata shkojnë në një jetë tjetër, por unë thashë: 'Diçka nuk shkon këtu. Diçka asht vërtet e gabuem. Nuk mund të ketë ndodhë. ” Dhe ne luftojmë. Ne luftojmë si Ferri dhe nëse ju nuk luftoni si Ferri, nuk do të keni më një vend.( And we fight. We fight like Hell and if you don’t fight like Hell, you’re not going to have a country anymore.)

Donald Trump: (01:12:21)
Aventurat tona emocionuese dhe përpjekjet ma të guximshme nuk kanë fillue ende. Shokët e mi amerikanë për lëvizjen tonë, për fëmijët tanë dhe për vendin tonë të dashtun dhe e them këtë, pavarësisht nga gjithçka që ka ndodhë, ma e mira asht ende në ardhje. (Our exciting adventures and boldest endeavors have not yet begun. My fellow Americans for our movement, for our children and for our beloved country and I say this, despite all that’s happened, the best is yet to come.)

Donald Trump: (01:12:43)
Kështu që ne do të ecim, do të ecim nëpër Avenue Avenue, unë e dua Avenue Pennsylvania, dhe ne do të shkojmë në Kapitol dhe do të përpiqemi të japim… Demokratët janë të pashpresë. Ata kurrë nuk po votojnë për asgja, madje as një votë.
Por ne do të përpiqemi t'u japim republikanëve tanë, të dobëtve, sepse të fortë nuk kanë nevojë për ndihmën tonë, ne do të përpiqemi t'u japim atyne atë lloj krenarie dhe guximi që ata duhet të marrin përsëri vendin tonë.

Donald Trump: (01:13:19)
Pra, le të ecim nëpër Avenue të Pensilvanisë. Due t’ju falënderoj të gjithve.
Zoti ju bekoftë! Zoti e bekoftë Amerikën!
Faleminderit të gjithëve që jeni këtu, kjo ishte e pabesueshme.
Faleminderit shumë! Faleminderit!


U morë nga ky link:
https://www.rev.com/blog/transcripts/do ... -january-6

Video
Fjalimi Gjigand i Perandorit të DRITËS SË POPUJVE - DONALD J. TRUMP PRANË KAPITOLIT - TË MËRKURËN E 6 JANARIT 2021. PREJ 53 min e 54 sekonda(prej Fjalimit prej 1 ore e 13 min. e 19 sekonda):
https://www.youtube.com/watch?v=iGX4jO3 ... e=emb_logo

Në shqip dhe redaktim nga – Bep Martin Pjetri
E mërkurë, 6.I.2021

Shenim!
Të më falin profesionistët shqipnues për ndonji gabim!


Nr. 1003 - E mërkurë, 13.I.2021
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Fjalimi i Donald J. Trumpit mbi Komunizmin 18.II.2019

Postby Laert » 14 Jan 2021, 00:02

Jan 6, 2021

Rally Transcript January 6
Donald Trump spoke at a “Save America” rally in Washington, D.C. on January 6 before Congress was set to confirm the election results. “We will never concede,” he said. Read the transcript of his speech remarks here.

Donald Trump: (02:44)
The media will not show the magnitude of this crowd. Even I, when I turned on today, I looked, and I saw thousands of people here, but you don’t see hundreds of thousands of people behind you because they don’t want to show that. We have hundreds of thousands of people here, and I just want them to be recognized by the fake news media. Turn your cameras please and show what’s really happening out here because these people are not going to take it any longer. They’re not going to take it any longer. Go ahead. Turn your cameras, please. Would you show? They came from all over the world, actually, but they came from all over our country. I just really want to see what they do. I just want to see how they covered. I’ve never seen anything like it. But it would be really great if we could be covered fairly by the media. The media is the biggest problem we have as far as I’m concerned, single biggest problem, the fake news and the big tech. Big tech is now coming into their own. We beat them four years ago. We surprised them. We took them by surprise and this year, they rigged an election. They rigged it like they’ve never rigged an election before. By the way, last night, they didn’t do a bad job either, if you notice. I’m honest. I just, again, I want to thank you. It’s just a great honor to have this kind of crowd and to be before you. Hundreds of thousands of American patriots are committed to the honesty of our elections and the integrity of our glorious Republic. All of us here today do not want to see our election victory stolen by emboldened radical left Democrats, which is what they’re doing and stolen by the fake news media. That’s what they’ve done and what they’re doing. We will never give up. We will never concede, it doesn’t happen. You don’t concede when there’s theft involved.

Donald Trump: (04:42)
Our country has had enough. We will not take it anymore and that’s what this is all about. To use a favorite term that all of you people really came up with, we will stop the steal. Today I will lay out just some of the evidence proving that we won this election, and we won it by a landslide. This was not a close election. I say sometimes jokingly, but there’s no joke about it, I’ve been in two elections. I won them both and the second one, I won much bigger than the first. Almost 75 million people voted for our campaign, the most of any incumbent president by far in the history of our country, 12 million more people than four years ago. I was told by the real pollsters, we do have real pollsters. They know that we were going to do well, and we were going to win. What I was told, if I went from 63 million, which we had four years ago to 66 million, there was no chance of losing. Well, we didn’t go to 66. We went to 75 million and they say we lost. We didn’t lose.

Donald Trump: (06:08)
By the way, does anybody believe that Joe had 80 million votes? Does anybody believe that? He had 80 million computer votes. It’s a disgrace. There’s never been anything like that. You could take third world countries. Just take a look, take third world countries. Their elections are more honest than what we’ve been going through in this country. It’s a disgrace. It’s a disgrace. Even when you look at last night, they’re all running around like chickens with their heads cut off with boxes. Nobody knows what the hell is going on. There’s never been anything like this. We will not let them silence your voices. We’re not going to let it happen. Not going to let it happen.

Crowd: (07:11)
Fight for Trump! Fight for Trump! Fight for Trump!

Donald Trump: (07:11)
Thank you. I’d love to have, if those tens of thousands of people would be allowed, the military, the secret service, and we want to thank you, and the police law enforcement. Great. You’re doing a great job, but I’d love it if they could be allowed to come up here with us. Is that possible? Can you just let them come up, please? Rudy, you did a great job. He’s got guts. You know what? He’s got guts, unlike a lot of people in the Republican party. He’s got guts, he fights. He fights, and I’ll tell you. Thank you very much, John. Fantastic job. I watched. That’s a tough act to follow, those two. John is one of the most brilliant lawyers in the country, and he looked at this and he said, ” What an absolute disgrace, that this could be happening to our constitution.” He looked at Mike Pence, and I hope Mike is going to do the right thing.

Donald Trump: (08:09)
I hope so. I hope so because if Mike Pence does the right thing, we win the election. All he has to do. This is from the number one or certainly one of the top constitutional lawyers in our country. He has the absolute right to do it. We’re supposed to protect our country, support our country, support our constitution, and protect our constitution. States want to revote. The States got defrauded. They were given false information. They voted on it. Now they want to recertify. They want it back. All Vice-President Pence has to do is send it back to the States to recertify, and we become president, and you are the happiest people.

Donald Trump: (09:08)
I just spoke to Mike. I said, “Mike, that doesn’t take courage. What takes courage is to do nothing. That takes courage,” and then we’re stuck with a president who lost the election by a lot, and we have to live with that for four more years. We’re just not going to let that happen. Many of you have traveled from all across the nation to be here, and I want to thank you for the extraordinary love. That’s what it is. There’s never been a movement like this ever, ever for the extraordinary love for this amazing country and this amazing movement. Thank you.

Crowd: (09:44)
We love Trump! We love Trump! We love Trump!

Donald Trump: (09:59)
By the way, this goes all the way back past the Washington monument. Do you believe this? Look at this. Unfortunately, they gave the press the prime seats. I can’t stand that. No, but you look at that behind. I wish they’d flip those cameras and look behind you. That is the most amazing sight. When they make a mistake, you get to see it on television. Amazing, amazing, all the way back. Don’t worry. We will not take the name off the Washington monument. We will not. Cancel culture. They wanted to get rid of the Jefferson Memorial, either take it down or just put somebody else in there. I don’t think that’s going to happen. It damn well better not. Although with this administration, if this happens, it could happen. You’ll see some really bad things happen.

Donald Trump: (10:54)
They’ll knock out Lincoln too, by the way. They’ve been taking his statue down, but then we signed a little law. You hurt our monuments, you hurt our heroes, you go to jail for 10 years and everything stopped. Did you notice that? It stopped. It all stopped. They could use Rudy back in New York City. Rudy, they could use you. Your city is going to hell. They want Rudy Giuliani back in New York. We’ll get a little younger version of Rudy. Is that okay, Rudy?

Donald Trump: (11:25)
We’re gathered together in the heart of our nation’s Capitol for one very, very basic and simple reason, to save our democracy. Most candidates on election evening, and of course this thing goes on so long, they still don’t have any idea what the votes are. We still have congressional seats under review. They have no idea. They’ve totally lost control. They’ve used the pandemic as a way of defrauding the people in a proper election. But when you see this and when you see what’s happening, number one, they all say, “Sir, we’ll never let it happen again.” I said, “That’s good, but what about eight weeks ago?” They try and get you to go. They say, “Sir, in four years, you’re guaranteed.” I said, “I’m not interested right now. Do me a favor, go back eight weeks. I want to go back eight weeks. Let’s go back eight week.” We want to go back, and we want to get this right because we’re going to have somebody in there that should not be in there and our country will be destroyed, and we’re not going to stand for that.

Donald Trump: (12:34)
For years, Democrats have gotten away with election fraud and weak Republicans, and that’s what they are. There’s so many weak Republicans. We have great ones, Jim Jordan, and some of these guys. They’re out there fighting the House. Guys are fighting, but it’s incredible. Many of the Republicans, I helped them get in. I helped them get elected. I helped Mitch get elected. I could name 24 of them, let’s say. I won’t bore you with it, and then all of a sudden you have something like this. It’s like, “Gee, maybe I’ll talk to the president sometime later.” No, it’s amazing. The weak Republicans, they’re pathetic Republicans and that’s what happens. If this happened to the Democrats, there’d be hell all over the country going on. There’d be hell all over the country. But just remember this. You’re stronger, you’re smarter. You’ve got more going than anybody, and they try and demean everybody having to do with us, and you’re the real people. You’re the people that built this nation. You’re not the people that tore down our nation.

Donald Trump: (13:45)
The weak Republicans, and that’s it. I really believe it. I think I’m going to use the term, the weak Republicans. You got a lot of them, and you got a lot of great ones, but you got a lot of weak ones. They’ve turned a blind eye even as Democrats enacted policies that chipped away our jobs, weakened our military, threw open our borders and put America last. Did you see the other day where Joe Biden said, “I want to get rid of the America first policy.” What’s that all about, get rid of …? How do you say, “I want to get rid of America first?” Even if you’re going to do it, don’t talk about it. Unbelievable, what we have to go through, what we have to go through and you have to get your people to fight. If they don’t fight, we have to primary the hell out of the ones that don’t fight. You primary them. We’re going to let you know who they are. I can already tell you, frankly.

Donald Trump: (14:39)
But this year using the pretext of the China virus and the scam of mail-in ballots, Democrats attempted the most brazen and outrageous election theft. There’s never been anything like this. It’s a pure theft in American history, everybody knows it. That election, our election was over at 10:00 in the evening. We’re leading Pennsylvania, Michigan, Georgia by hundreds of thousands of votes, and then late in the evening or early in the morning, boom, these explosions of and bullshit, and all of a sudden. All of a sudden it started to happen.

Crowd: (15:25)

[inaudible 00:15:25]

Donald Trump: (15:35)
Don’t forget when Romney got beat. Romney. I wonder if he enjoyed his flight in last night? But when Romney got beaten, he stands up like you’re more typical. Well, I’d like to congratulate the victor, the victor. Who was the victor, Mitt? I’d like to congratulate. They don’t go and look at the facts. Now I don’t know. He got slaughtered probably, maybe it was okay. Maybe it was that’s what happened. But we look at the facts and our lecture was so corrupt that in the history of this country, we’ve never seen anything like it. You can go all the way back. America is blessed with elections all over the world. They talk about our elections. You know what the world says about us now? They said we don’t have free and fair elections and you know what else? We don’t have a free and fair press.

Donald Trump: (16:25)
Our media is not free. It’s not fair. It suppresses thought. It suppresses speech, and it’s become the enemy of the people. It’s become the enemy of the people. It’s the biggest problem we have in this country. No third world countries would even attempt to do what we caught them doing and you’ll hear about that in just a few minutes. Republicans are constantly fighting like a boxer with his hands tied behind his back. It’s like a boxer, and we want to be so nice. We want to be so respectful of everybody, including bad people. We’re going to have to fight much harder and Mike Pence is going to have to come through for us. If he doesn’t, that will be a sad day for our country because you’re sworn to uphold our constitution. Now it is up to Congress to confront this egregious assault on our democracy. After this, we’re going to walk down and I’ll be there with you. We’re going to walk down. We’re going to walk down any one you want, but I think right here. We’re going walk down to the Capitol, and we’re going to cheer on our brave senators, and congressmen and women. We’re probably not going to be cheering so much for some of them because you’ll never take back our country with weakness. You have to show strength, and you have to be strong.

Donald Trump: (18:16)
We have come to demand that Congress do the right thing and only count the electors who have been lawfully slated, lawfully slated. I know that everyone here will soon be marching over to the Capitol building to peacefully and patriotically make your voices heard. Today we will see whether Republicans stand strong for integrity of our elections, but whether or not they stand strong for our country, our country. Our country has been under siege for a long time, far longer than this four-year period. We’ve set it on a much straighter course, a much … I thought four more years. I thought it would be easy. We created-

Donald Trump: (19:03)
Four more years, I thought it would be easy. We created the greatest economy in history. We rebuilt our military. We get you the biggest tax cuts in history. We got you the biggest regulation cuts. There’s no President, whether it’s four years, eight years, or in one case more, got anywhere near the regulation cuts. It used to take 20 years to get a highway approved. now we’re down to two. I want to get it down to one, but we’re down to two. And it may get rejected for environmental or safety reasons, but we got it down the safety. We created Space Force. Look at what we did. Our military has been totally rebuilt. So we create Space Force, which by in of itself is a major achievement for an administration. And with us, it’s one of so many different things.

Donald Trump: (19:52)
Right to try. Everybody know about right to try. We did things that nobody ever thought possible. We took care of our vets. Our vets, the VA now has the highest rating, 91%, the highest rating that it’s had from the beginning, 91% approval rating. Always you watch the VA, when it was on television. Every night people living in a horrible, horrible manner. We got that done. We got accountability done. We got it so that now in the VA, you don’t have to wait for four weeks, six weeks, eight weeks, four months to see a doctor. If you can’t get a doctor, you go outside you get the doctor, you have them taken care of. And we pay the doctor. And we’ve not only made life wonderful for so many people, we’ve saved tremendous amounts of money, far secondarily, but we’ve saved a lot of money.

Donald Trump: (20:49)
And now we have the right to fire bad people in the VA. We had 9000 people that treated our veterans horribly. In primetime, they would not have treated our veterans badly. But they treated our veterans horribly. And we have what’s called the VA Accountability Act. And the accountability says if we see somebody in there that doesn’t treat our vets well, or they steal, they rob, they do things badly. We say, “Joe, you’re fired. Get out of here.” Before you couldn’t do that. You couldn’t do that before.

Donald Trump: (21:24)
So we’ve taken care of things. We’ve done things like nobody’s ever thought possible. And that’s part of the reason that many people don’t like us, because we’ve done too much, but we’ve done it quickly. And we were going to sit home and watch a big victory. And everybody had us down for a victory. It was going to be great. And now we’re out here fighting. I said to somebody, I was going to take a few days and relax after our big electoral victory. Ten o’clock, it was over. But I was going to take a few days.

Donald Trump: (21:52)
And I can say this, since our election, I believe, which was a catastrophe when I watch and even these guys knew what happened, they know what happened. They’re saying, “Wow, Pennsylvania’s insurmountable. Wow, Wisconsin, look at the big leads we had.” Even though the press said we were going to lose Wisconsin by 17 points. Even though the press said Ohio is going to be close, we set a record. Florida’s going to be close, we set a record. Texas is going to be close. Texas is going to be close, we set a record. And we set a record with Hispanic, with the Black community. We set a record with everybody.

Donald Trump: (22:36)
Today, we see a very important event though, because right over there, right there, we see the event going to take place. And I’m going to be watching, because history is going to be made. We’re going to see whether or not we have great and courageous leaders or whether or not we have leaders that should be ashamed of themselves throughout history, throughout eternity, they’ll be ashamed. And you know what? If they do the wrong thing, we should never ever forget that they did. Never forget. We should never ever forget. With only three of the seven states in question, we win the presidency of the United States.

Donald Trump: (23:21)
And by the way, it’s much more important today than it was 24 hours ago. Because I spoke to David Perdue, what a great person, and Kelly Loeffler, two great people, but it was a setup. And I said, “We have no back line anymore.” The only back line, the only line of demarcation, the only line that we have is the veto of the president of the United States. So this is now what we’re doing, a far more important election than it was two days ago.

Donald Trump: (23:59)
I want to thank the more than 140 members of the House. Those are warriors. They’re over there working like you’ve never seen before, studying, talking, actually going all the way back, studying the roots of the Constitution, because they know we have the right to send a bad vote that was illegally got, they gave these people bad things to vote for and they voted, because what did they know? And then when they found out a few weeks later… Again, it took them four years to devise history. And the only unhappy person in the United States, single most unhappy, is Hillary Clinton because she said, “Why didn’t you do this for me four years ago? Why didn’t you do this for me four years ago? Change the votes! 10,000 in Michigan. You could have changed the whole thing!” But she’s not too happy. You notice you don’t see her anymore. What happened? Where is Hillary? Where is she?

Donald Trump: (24:57)
But I want to thank all of those congressmen and women. I also want to thank our 13 most courageous members of the US Senate, Senator Ted Cruz, Senator Ron Johnson, Senator Shadowless, Kelly Loeffler. And Kelly Loeffler, I’ll tell you, she’s been so great. She works so hard. So let’s give her and David a little special head, because it was rigged against them. Let’s give her and David. Kelly Loeffler, David Perdue. They fought a good race. They never had a shot. That equipment should never have been allowed to be used, and I was telling these people don’t let them use this stuff. Marsha Blackburn, terrific person. Mike Braun, Indiana. Disinvested, great guy. Bill Hagerty, John Kennedy, James Lankford, Cynthia Lummis. Tommy Tuberville, to the coach. And Roger Marshall. We want to thank them, senators that stepped up, we want to thank them.

Donald Trump: (26:04)
I actually think though it takes, again, more courage not to step up. And I think a lot of those people are going to find that out, and you better start looking at your leadership because the leadership has led you down the tubes. “We don’t want to give $2000 to people. We want to give them $600.” Oh, great. How does that play politically? Pretty good? And this has nothing to do with politics. But how does it play politically? China destroyed these people. We didn’t destroy. China destroyed them, totally destroyed them. We want to give them $600, and they just wouldn’t change. I said, “Give them $2000. We’ll pay it back. We’ll pay it back fast. You already owe 26 trillion. Give them a couple of bucks. Let them live. Give them a couple of bucks!”

Donald Trump: (26:57)
And some of the people here disagree with me on that. But I just say, look, you got to let people live. And how does that play though? Okay, number one, it’s the right thing to do. But how does that play politically? I think it’s the primary reason, one of the primary reasons, the other was just pure cheating. That was the super primary reason. But you can’t do that. You got to use your head.

Donald Trump: (27:19)
As you know the media is constantly asserted the outrageous lie that there was no evidence of widespread fraud. You ever see these people? “While there is no evidence of fraud…” Oh, really? Well, I’m going to read you pages. I hope you don’t get bored listening to it. Promise? Don’t get bored listening to it, all those hundreds of thousands of people back there. Move them up, please. Yeah. All these people don’t get bored. Don’t get angry at me because you’re going to get bored because it’s so much. The American people do not believe the corrupt fake news anymore. They have ruined their reputation.

Donald Trump: (27:57)
But it used to be that they’d argue with me, I’d fight. So I’d fight, they’d fight. I’d fight, they’d fight. Boop-boop. You’d believe me, you’d believe them. Somebody comes out. They had their point of view, I had my point of view. But you’d have an argument. Now what they do is they go silent. It’s called suppression. And that’s what happens in a communist country. That’s what they do. They suppress. You don’t fight with them anymore, unless it’s a bad. They have a little bad story about me, they’ll make it 10 times worse and it’s a major headline. But Hunter Biden, they don’t talk about him. What happened to Hunter? Where’s Hunter? Where is Hunter? They don’t talk about him.

Donald Trump: (28:34)
Now watch all the sets will go off. Well, they can’t do that because they get good ratings. The ratings are too good. Now where is Hunter? And how come Joe was allowed to give a billion dollars of money to get rid of the prosecutor in Ukraine? How does that happen? I’d ask you that question. How does that happen? Can you imagine if I said that? If I said that it would be a whole different ball game. And how come Hunter gets three and a half million dollars from the Mayor of Moscow’s wife, and gets hundreds of thousands of dollars to sit on an energy board even though he admits he has no knowledge of energy, and millions of dollars up front, and how come they go into China and they leave with billions of dollars to manage? “Have you managed money before?” “No, I haven’t.” “Oh, that’s good. Here’s about 3 billion.”

Donald Trump: (29:29)
No, they don’t talk about that. No, we have a corrupt media. They’ve gone silent. They’ve gone dead. I now realize how good it was if you go back 10 years. I realized how good, even though I didn’t necessarily love him, I realized how good it was like a cleansing motion. But we don’t have that anymore. We don’t have a fair media anymore. It’s suppression and you have to be very careful with that. And they’ve lost all credibility in this country. We will not be intimidated into accepting the hoaxes and the lies that we’ve been forced to believe over the past several weeks. We’ve amassed overwhelming evidence about a fake election. This is the presidential election. Last night was a little bit better because of the fact that we had a lot of eyes watching one specific state, but they cheated like hell anyway.

Donald Trump: (30:27)
You have one of the dumbest governors in the United States. And when I endorsed him, I didn’t know this guy. At the request of David Perdue. He said, “A friend of mine is running for Governor, what’s his name.” And you know the rest. He was in fourth place, fifth place. I don’t know. He was way… He was doing poorly. I endorsed him. He went like a rocket ship and he won. And then I had to beat Stacey Abrams with this guy, Brian Kemp. I had to beat Stacey Abrams and I had to beat Oprah, used to be a friend of mine. I was on her last show. Her last week she picked the five outstanding people. I don’t think she thinks that anymore. Once I ran for president, I didn’t notice there were too many calls coming in from Oprah. Believe it or not, she used to like me, but I was one of the five outstanding people.

Donald Trump: (31:17)
And I had a campaign against Michelle Obama and Barack Hussein Obama against Stacey. And I had Brian Kemp, he weighs 130 pounds. He said he played offensive line in football. I’m trying to figure that. I’m still trying to figure that out. He said that the other night, “I was an offensive lineman.” I’m saying, “Really? That must’ve been a really small team.” But I look at that and I look at what’s happened, and he turned out to be a disaster. This stuff happens.

Donald Trump: (31:50)
Look, I’m not happy with the Supreme Court. They love to rule against me. I picked three people. I fought like hell for them, one in particular I fought. They all said, “Sir, cut him loose. He’s killing us.” The senators, very loyal senators. They’re very loyal people. “Sir, cut him loose. He’s killing us, sir. Cut him loose, sir.” I must’ve gotten half of the senators. I said, “No, I can’t do that. It’s unfair to him. And it’s unfair to the family. He didn’t do anything wrong. They’re made up stories.” They were all made up stories. He didn’t do anything wrong. “Cut him loose, sir.” I said, “No, I won’t do that.” We got him through. And you know what? They couldn’t give a damn. They couldn’t give a damn. Let them rule the right way, but it almost seems that they’re all going out of their way to hurt all of us, and to hurt our country. To hurt our country.

Donald Trump: (32:40)
I read a story in one of the newspapers recently how I control the three Supreme Court justices. I control them. They’re puppets. I read it about Bill Barr, that he’s my personal attorney. That he’ll do anything for me. And I said, “It really is genius,” because what they do is that, and it makes it really impossible for them to ever give you a victory, because all of a sudden Bill Barr changed, if you hadn’t noticed. I like Bill Barr, but he changed, because he didn’t want to be considered my personal attorney. And the Supreme Court, they rule against me so much. You know why? Because the story is I haven’t spoken to any of them, any of them, since virtually they got in. But the story is that they’re my puppet. That they’re puppets. And now that the only way they can get out of that, because they hate that, it’s not good on the social circuit. And the only way they get out is to rule against Trump. So let’s rule against Trump, and they do that. So I want to congratulate them.

Donald Trump: (33:41)
But it shows you the media’s genius. In fact, probably, if I was the media, I’d do it the same way. I hate to say it. But we got to get them straightened out. Today, for the sake of our democracy, for the sake of our Constitution, and for the sake of our children, we lay out the case for the entire world to hear. You want to hear it?
Crowd: (34:04)
Yes!

Donald Trump: (34:06)
In every single swing state, local officials, state officials, almost all Democrats made illegal and unconstitutional changes to election procedures without the mandated approvals by the state legislatures, that these changes paved the way for fraud on a scale never seen before. And I think we’d go a long way outside of our country when I say that.

Donald Trump: (34:34)
So just in a nutshell, you can’t make a change on voting for a federal election unless the state legislature approves it. No judge can do it. Nobody can do it, only a legislature. So as an example in Pennsylvania or whatever, you have a Republican legislature, you have a Democrat mayor, and you have a lot of Democrats all over the place. They go to the legislature, the legislature laughs at them. Says, “We’re not going to do that.” They say, “Thank you very much.” And they go and make the changes themselves. They do it anyway. And that’s totally illegal. That’s totally illegal. You can’t do that.

Donald Trump: (35:13)
In Pennsylvania, the Democrat Secretary of State and the Democrat State Supreme Court justices illegally abolished the signature verification requirements just 11 days prior to the election. So think of what they did. No longer is there signature verification. Oh, that’s okay. We want voter ID by the way. But no longer is their signature verification, 11 days before the election! They say, “We don’t want it.” You know why they don’t want it? Because they want to cheat. That’s the only reason. Who would even think of that? We don’t want to verify a signature? There were over 205,000 more ballots counted in Pennsylvania. Now think of this. You had 205,000 more ballots than you had voters. That means you had 200… Where did they come from? You know where they came from? Somebody’s imagination. Whatever they needed. So in Pennsylvania you had 205,000 more votes than you had voters! And it’s the number is actually much greater than that now. That was as of a week ago. And this is a mathematical impossibility, unless you want to say it’s a total fraud. So Pennsylvania was defrauded.

Donald Trump: (36:35)
Over 8000 ballots in Pennsylvania were cast by people whose names and dates of birth match individuals who died in 2020 and prior to the election. Think of that. Dead people! Lots of dead people, thousands. And some dead people actually requested an application. That bothers me even more. Not only are they voting, they want an application to vote. One of them was 29 years ago died. It’s incredible.

Donald Trump: (37:05)
Over 14,000 ballots were cast by out-of-state voters. So these are voters that don’t live in the state. And by the way, these numbers are what they call outcome determinative. Meaning these numbers far surpass… I lost by a very little bit. These numbers are massive. Massive. More than 10,000 votes in Pennsylvania were illegally counted, even though they were received after Election Day. In other words, “They were received after Election Day, let’s count them anyway!” And what they did in many cases is they did fraud. They took the date and they moved it back, so that it no longer is after Election Day. And more than 60,000 ballots in Pennsylvania were reported received back. They got back before they were ever supposedly mailed out. In other words, you got the ballot back before you mailed it!

Donald Trump: (38:03)
… they were supposedly mailed out, in other words, you got the ballot back before you mailed it, which is also logically and logistically impossible. Think of that one. You got the ballot back. Let’s send the ballots. Oh, they’ve already been sent. But we got the ballot back before they were sent. I don’t think that’s too good.

Donald Trump: (38:23)
Twenty-five thousand ballots in Pennsylvania were requested by nursing home residents, all in a single giant batch, not legal. Indicating an enormous illegal ballot harvesting operation. You’re not allowed to do it. It’s against the law. The day before the election, the State of Pennsylvania reported the number of absentee ballots that had been sent out. Yet this number was suddenly and drastically increased by 400,000 people. It was increased. Nobody knows where it came from by 400,000 ballots. One day after the election, it remains totally unexplained. They said, “Well, we can’t figure that.” Now that’s many, many times what it would take to overthrow the state. Just that one element. 400,000 ballots appeared from nowhere, right after the election.

Donald Trump: (39:16)
By the way, Pennsylvania has now seen all of this. They didn’t know because it was so quick. They had a vote, they voted, but now they see all this stuff. It’s all come to light. Doesn’t happen that fast. And they want to re certify their votes. They want to re certify. But the only way that can happen is if Mike Pence agrees to send it back.

Donald Trump: (39:43)
Mike Pence has to agree to send it back. And many people in Congress want it sent back, and take of what you’re doing. Let’s say you don’t do it. Somebody says, “Well, we have to obey the constitution.” And you are, because you’re protecting our country and you’re protecting the constitution, so you are. But think of what happens. Let’s say they’re stiffs and they’re stupid people. And they say, “Well, we really have no choice.” Even though Pennsylvania and other states want to redo their votes, they want to see the numbers. They already have the numbers. Go very quickly and they want to redo their legislature because many of these votes were taken as I said, because it wasn’t approved by their legislature. That in itself is illegal and then you have the scam and that’s all of the things that we’re talking about. But think of this: if you don’t do that, that means you will have a president of the United States for four years, with his wonderful son.

Donald Trump: (40:50)
You will have a president who lost all of these states, or you will have a president to put it another way, who was voted on by a bunch of stupid people who lost all of these things. You will have an illegitimate president, that’s what you’ll have. And we can’t let that happen. These are the facts that you won’t hear from the fake news media. It’s all part of the suppression effort. They don’t want to talk about it. They don’t want to talk about it. In fact, when I started talking about that, I guarantee you a lot of the television sets and a lot of those cameras went off and that’s how a lot of cameras back there. But a lot of them went off, but these are the things you don’t hear about. You don’t hear what you just heard. And I’m going to go over a few more states. But you don’t hear it by the people who want to deceive you and demoralize you and control you, big tech, media.

Donald Trump: (41:48)
Just like the suppression polls that said, we’re going to lose Wisconsin by 17 points, well we won Wisconsin. They don’t have it that way because they lose just by a little sliver. But they had me down the day before Washington Post, ABC poll, down 17 points. I called up a real pollster. I said, “What is that?” “Sir, that’s called a suppression poll. I think you’re going to win Wisconsin, sir.” I said, “But why do they make it four or five points?” “Because then people vote. But when you’re down 17, they say, ‘Hey, I’m not going to waste my time. I love the president, but there’s no way.'” Despite that, we won Wisconsin, you’ll see. But that’s called suppression because a lot of people, when they see that, it’s very interesting. This pollster said, “Sir, if you’re down three, four or five people vote. When you go down 17, they say, ‘Let’s save, let’s go and have dinner, and let’s watch the presidential defeat tonight on television darling.'”

Donald Trump: (42:49)
And just like the radical left tries to blacklist you on social media, every time I put out a tweet, even if it’s totally correct, totally correct. I get a flag. I get a flag. And they also don’t let you get out. On Twitter, it’s very hard to come on to my account. It’s very hard to get out a message. They don’t let the message get out nearly like they should, but I’ve had many people say, “I can’t get on your Twitter.” I don’t care about Twitter. Twitter is bad news. They’re all bad news. But you know what? If you want to get out of message. And if you want to go through big tech, social media, they are really, if you’re a conservative, if you’re a Republican, if you have a big voice, I guess they call it shadow ban. Shadow ban. They shadow ban you and it should be illegal. I’ve been telling these Republicans get rid of Section 230.

Donald Trump: (43:47)
And for some reason, Mitch and the group, they don’t want to put it in there. And they don’t realize that that’s going to be the end of the Republican party as we know it, but it’s never going to be the end of us, never. Let them get out. Let the weak ones get out. This is a time for strength. They also want to indoctrinate your children in school by teaching them things that aren’t so. They want to indoctrinate your children. It’s all part of the comprehensive assault on our democracy and the American people to finally standing up and saying, “No.” This crowd is again a testament to it. I did no advertising. I did nothing. You do have some groups that are big supporters. I want to thank that Amy and everybody, we have some incredible supporters, incredible, but we didn’t do anything. This just happened.

Donald Trump: (44:39)
Two months ago, we had a massive crowd come down to Washington. I said, “What are they there for.” “Sir, they’re there for you.” We have nothing to do with it. These groups, they’re forming all over the United States. And we got to remember, in a year from now, you’re going to start working on Congress. And we got to get rid of the weak congresspeople, the ones that aren’t any good, the Liz Cheneys of the world, we got to get rid of them. We got to get rid of them. She never wants a soldier brought home. I’ve brought a lot of our soldiers home. I don’t know, some like it. They’re in countries that nobody even knows the name. Nobody knows where they are. They’re dying. They’re great, but they’re dying. They’re losing their arms, their legs, their face. I brought them back home, largely back home, Afghanistan, Iraq. Remember I used to say in the old days, “Don’t go into Iraq. But if you go in, keep the oil.” We didn’t keep the oil. So stupid. So stupid, these people. And Iraq has billions and billions of dollars now in the bank. And what did we do? We get nothing. We never get. But we do actually, we kept the oil here. We did good. We got rid of the ISIS caliphate. We got rid of plenty of different things that everybody knows and the rebuilding of our military in three years, people said it couldn’t be done. And it was all made in the USA, all made in the USA. Best equipment in the world. In Wisconsin, corrupt Democrat run cities deployed more than 500 illegal unmanned, unsecured drop boxes, which collected a minimum of 91,000 unlawful votes. It was razor thin the loss. This one thing alone is much more than we would need, but there are many things.

Donald Trump: (46:29)
They have these lockboxes and they pick them up and they disappear for two days. People would say, “Where’s that box?” They disappeared. Nobody even knew where the hell it was. In addition, over 170,000 absentee votes were counted in Wisconsin without a valid absentee ballot application. So they had a vote, but they had no application. And that’s illegal in Wisconsin. Meaning those votes were blatantly done in opposition to state law. And they came 100% from Democrat areas, such as Milwaukee and Madison, 100%. In Madison, 17,000 votes were deposited in so-called human drop boxes. You know what that is, right? Where operatives stuff thousands of unsecured ballots into duffel bags on park benches across the city in complete defiance of cease and desist letters from state legislature. The state legislature said, “Don’t do it.” They’re the only ones that could approve it. They gave tens of thousands of votes.

Donald Trump: (47:37)
They came in in duffel bags. Where the hell did they come from? According to eyewitness testimony, postal service workers in Wisconsin were also instructed to illegally backdate approximately 100,000 ballots. The margin of difference in Wisconsin was less than 20,000 votes. Each one of these things alone wins us the state. Great state, we love the state, we won the state. In Georgia, your secretary of state, I can’t believe this guy’s a Republican. He loves recording telephone conversations. I thought it was a great conversation personally, so did a lot of other … people love that conversation, because it says what’s going on. These people are crooked. They’re 100% in my opinion, one of the most corrupt. Between your governor and your secretary of state. And now you have it again last night, just take a look at what happened, what a mess and the Democrat party operatives entered into an illegal and unconstitutional settlement agreement that drastically weakened signature verification and other election security procedures.

Donald Trump: (48:53)
Stacey Abrams, she took them to lunch and I beat her two years ago with a bad candidate, Brian Kemp. But the Democrats, took the Republicans to lunch because the secretary of state had no clue what the hell was happening, unless he did have a clue. That’s interesting. Maybe he was with the other side, but we’ve been trying to get verifications of signatures in Fulton County. They won’t let us do it. The only reason they won’t is because we’ll find things in the hundreds of thousands. Why wouldn’t they let us verify signatures and Fulton County? Which is known for being very corrupt. They won’t do it. They go to some other county where you would live. I said, “That’s not the problem. The problem is Fulton County.” Home of Stacey Abrams. She did a good job. I congratulate her, but it was done in such a way that we can’t let this stuff happen.

Donald Trump: (49:53)
We won’t have a country of it happens. As a result Georgia’s absentee ballot rejection rate was more than 10 times lower than previous levels, because the criteria was so off, 48 counties in Georgia with thousands and thousands of votes rejected zero ballots. There wasn’t one ballot. In other words, in a year in which more mail-in ballots were sent than ever before, and more people were voting by mail for the first time, the rejection rate was drastically lower than it had ever been before. The only way this can be explained is if tens of thousands of illegitimate votes were added to the tally, that’s the only way you could explain it. By the way, you’re talking about tens of thousands. If Georgia had merely rejected the same number of unlawful ballots, as in other years, there should have been approximately 45,000 ballots rejected, far more than what we needed to win, just over 11,000.

Donald Trump: (50:59)
They should find those votes. They should absolutely find that just over 11,000 votes, that’s all we need. They defrauded us out of a win in Georgia, and we’re not going to forget it. There’s only one reason the Democrats could possibly want to eliminate signature matching, oppose voter ID and stop citizenship confirmation. Are you in citizenship? You’re not allowed to ask that question. Because they want to steal the election. The radical left knows exactly what they’re doing. They’re ruthless and it’s time that somebody did something about it. And Mike Pence, I hope you’re going to stand up for the good of our constitution and for the good of our country. And if you’re not, I’m going to be very disappointed in you. I will tell you right now. I’m not hearing good stories. In Fulton County, republican poll Watchers were rejected in some cases, physically from the room under the false pretense of a pipe burst.

Donald Trump: (52:03)
Water main burst, everybody leave. Which we now know was a total lie. Then election officials pull boxes, Democrats and suitcases of ballots out from under a table. You all saw it on television, totally fraudulent. And illegally scanned them for nearly two hours totally unsupervised. Tens of thousands of votes, as that coincided with a mysterious vote dump of up to 100,000 votes for Joe Biden, almost none for Trump. Oh, that sounds fair. That was at 1:34 AM. The Georgia secretary of state and pathetic governor of Georgia … although he says, I’m a great president. I sort of maybe have to change. He said the other day, “Yes, I disagree with president, but he’s been a great president.” Oh, good. Thanks. Thank you very much. Because of him and others. Brian Kemp, vote him the hell out of office, please.

Donald Trump: (53:05)
Well, his rates are so low, his approval rating now, I think it just reached a record low. They’ve rejected five separate appeals for an independent and comprehensive audit of signatures in Fulton County. Even without an audit, the number of fraudulent ballots that we’ve identified across the state is staggering. Over 10,300 ballots in Georgia were cast by individuals whose names and dates of birth match Georgia residents who died in 2020 and prior to the election. More than 2,500 ballots were cast by individuals whose names and dates of birth match incarcerated felons in Georgia prison. People who are not allowed to vote. More than 4,500 illegal ballots were cast by individuals who do not appear on the state’s own voter rolls. Over 18,000 illegal ballots were cast by individuals who registered to vote using an address listed as vacant, according to the postal service. At least 88,000 ballots in Georgia were cast by people whose registrations were illegally backdated.

Donald Trump: (54:18)
Each one of these is far more than we need. 66,000 votes in Georgia were cast by individuals under the legal voting age. And at least 15,000 ballots were cast by individuals who moved out of the state prior to November 3rd election. They say they moved right back. They move right back. Oh, they moved out. They moved right back. Okay. They miss Georgia that much. I do. I love Georgia, but it’s a corrupt system. Despite all of this, the margin in Georgia is only 11,779 votes. Each and every one of these issues is enough to give us a victory in Georgia, a big, beautiful victory. Make no mistake, this selection stolen from you, from me and from the country. And not a single swing state has conducted a comprehensive audit to remove the illegal ballots. This should absolutely occur in every single contestant state before the election is certified.

Donald Trump: (55:21)
In the State of Arizona, over 36,000 ballots were illegally cast by non-citizens. 2000 ballots were returned with no address. More than 22,000 ballots were returned before they were ever supposedly mailed out. They returned, but we haven’t mailed them yet. 11,600 more ballots and votes were counted more than there were actual voters. You see that? So you have more votes again than you have voters.

Donald Trump: (55:51)
150,000 people registered in Maya Copa County after the registration deadline. 103,000 ballots in the county were sent for electronic adjudication with no Republican observers. In Clark County, Nevada, the accuracy settings on signature verification machines were purposely lowered before they were used to count over 130,000 ballots. If you signed your name as Santa Claus, it would go through. There were also more than 42,000 double votes in Nevada. Over 150, 000 people were hurt so badly by what took place. And 1500 ballots were cast by individuals whose names and dates of birth match Nevada residents who died in 2020, prior to November 3rd election. More than 8,000 votes were cast by individuals who had no address and probably didn’t live there. The margin in Nevada is down at a very low number. Any of these things would have taken care of the situation. We would have won-

Donald Trump: (57:03)
Any of these things would have taken care of the situation. We would have won Nevada also. Every one of these we’re going over, we win. In Michigan quickly, the secretary of state, a real great one, flooded the state with unsolicited mail-in ballot applications, sent to every person on the rolls, in direct violation of state law. More than 17,000 Michigan ballots were cast by individuals whose names and dates of birth matched people who were deceased. In Wayne County, that’s a great one. That’s Detroit. 174,000 ballots were counted without being tied to an actual registered voter. Nobody knows where they came from. Also in Wayne County, poll watches observed canvassers re-scanning batches of ballots over and over again, up to three or four or five times. In Detroit, turnout was 139% of registered voters. Think of that. So you had 139% of the people in Detroit voting. This is in Michigan, Detroit, Michigan.

Donald Trump: (58:08)
A career employee of the Detroit, City of Detroit, testified under penalty of perjury that she witnessed city workers coaching voters to vote straight Democrat, while accompanying them to watch who they voted for. When a Republican came in, they wouldn’t talk to him. The same worker was instructed not to ask for any voter ID and not to attempt to validate any signatures if they were Democrats. She also told to illegally, and was told backdate ballots received after the deadline and reports that thousands and thousands of ballots were improperly backdated. That’s Michigan. Four witnesses have testified under penalty of perjury that after officials in Detroit announced the last votes had been counted, tens of thousands of additional ballots arrived without required envelopes. Every single one was for a Democrat. I got no votes.

Donald Trump: (59:10)
At 6:31 AM, in the early morning hours after voting had ended, Michigan suddenly reported 147,000 votes. An astounding 94% went to Joe Biden, who campaigned brilliantly from his basement. Only a couple of percentage points went to Trump. Such gigantic and one-sided vote dumps were only observed in a few swing states and they were observed in the states where it was necessary. You know what’s interesting, President Obama beat Biden in every state other than the swing states where Biden killed him. But the swing States were the ones that mattered. There were always just enough to push Joe Biden barely into the lead. We were ahead by a lot and within the number of hours we were losing by a little.

Donald Trump: (01:00:03)
In addition, there is the highly troubling matter of Dominion voting systems. In one Michigan County alone, 6,000 votes were switched from Trump to Biden and the same systems are used in the majority of states in our country. Senator William Ligon, a great gentleman, chairman of Georgia Senate Judiciary Subcommittee, Senator Ligon, highly respected on elections has written a letter describing his concerns with Dominion in Georgia.

Donald Trump: (01:00:40)
He wrote, and I quote, “The Dominion voting machines employed in Fulton County had an astronomical and astounding 93.67% error rate.” It’s only wrong 93% of the time. “In the scanning of ballots requiring a review panel to adjudicate or determine the voter’s interest, in over 106,000 ballots out of a total of 113,000.” Think of it, you go in and you vote and then they tell people who you’re supposed to be voting for. They make up whatever they want. Nobody’s ever even heard. They adjudicate your vote. They say, “Well, we don’t think Trump wants to vote for Trump. We think he wants to vote for Biden. Put it down for Biden.” The national average for such an error rate is far less than 1% and yet you’re at 93%. ” The source of this astronomical error rate must be identified to determine if these machines were set up or destroyed to allow for a third party to disregard the actual ballot cast by the registered voter.”

Donald Trump: (01:01:44)
The letter continues, “There is clear evidence that tens of thousands of votes were switched from President Trump to former Vice President Biden in several counties in Georgia. For example, in Bibb County, President Trump was reported to have 29, 391 votes at 9:11 PM Eastern time. While simultaneously Vice President Joe Biden was reported to have 17,213. Minutes later, just minutes, at the next update, these vote numbers switched with President Trump going way down to 17,000 and Biden going way up to 29,391.” And that was very quick, a 12,000 vote switch, all in Mr. Biden’s favor.

Donald Trump: (01:02:31)
So, I mean, I could go on and on about this fraud that took place in every state and all of these legislatures want this back. I don’t want to do it to you because I love you and it’s freezing out here, but I could just go on forever. I can tell you this…

Speaker 1: (01:02:52)
We love you. We love you. We love you. We love you. We love you. We love you. We love you. We love you.

Donald Trump: (01:03:03)
So when you hear, when you hear, “While there is no evidence to prove any wrongdoing,” this is the most fraudulent thing anybody’s… This is a criminal enterprise. This is a criminal enterprise and the press will say, and I’m sure they won’t put any of that on there because that’s no good, do you ever see, “While there is no evidence to back President Trump’s assertion,” I could go on for another hour reading this stuff to you and telling you about it. There’s never been anything like it. Think about it, Detroit had more votes than it had voters. Pennsylvania had 205,000 more votes than it had more, but you don’t have to go any… Between that, I think that’s almost better than dead people, if you think, right? More votes than they had voters, and many other States are also.

Donald Trump: (01:03:56)
It’s a disgrace that the United States of America, tens of millions of people are allowed to go vote without so much as even showing identification. In no state is there any question or effort made to verify the identity, citizenship, residency, or eligibility of the votes cast. The Republicans have to get tougher. You’re not going to have a Republican party if you don’t get tougher. They want to play so straight, they want to play so, “Sir, yes, the United States, the constitution doesn’t allow me to send them back to the States.” Well, I say, “Yes, it does because the constitution says you have to protect our country and you have to protect our constitution and you can’t vote on fraud,” and fraud breaks up everything, doesn’t it? When you catch somebody in a fraud, you’re allowed to go by very different rules. So I hope Mike has the courage to do what he has to do. And I hope he doesn’t listen to the RINOs and the stupid people that he’s listening to. It is also widely understood that the voter rolls are crammed full of non-citizens, felons and people who have moved out of state and individuals who are otherwise ineligible to vote. Yet Democrats oppose every effort to clean up their voter rolls. They don’t want to clean them up, they are loaded. And how many people here know other people that when the hundreds of thousands and then millions of ballots got sent out, got three, four, five, six, and I heard one who got seven ballots. And then they say, “You didn’t quite make it, sir.” We won. We won in a landslide. This was a landslide.

Donald Trump: (01:05:43)
They said, “It’s not American to challenge the election.” This is the most corrupt election in the history, maybe of the world. You know, you could go third world countries, but I don’t think they had hundreds of thousands of votes and they don’t have voters for them. I mean, no matter where you go, nobody would think this. In fact, it’s so egregious, it’s so bad, that a lot of people don’t even believe it. It’s so crazy that people don’t even believe it. It can’t be true. So they don’t believe it. This is not just a matter of domestic politics, this is a matter of national security. So today, in addition to challenging the certification of the election, I’m calling on Congress and the state legislatures to quickly pass sweeping election reforms, and you better do it before we have no country left. Today is not the end. It’s just the beginning.

Donald Trump: (01:06:37)
With your help over the last four years, we built the greatest political movement in the history of our country and nobody even challenges that. I say that over and over, and I never get challenged by the fake news, and they challenge almost everything we say. But our fight against the big donors, big media, big tech and others is just getting started. This is the greatest in history. There’s never been a movement like that. You look back there all the way to the Washington Monument. It’s hard to believe. We must stop the steal and then we must ensure that such outrageous election fraud never happens again, can never be allowed to happen again, but we’re going forward. We’ll take care of going forward. We got to take care of going back. Don’t let them talk, “Okay, well we promise,” I’ve had a lot of people, “Sir, you’re at 96% for four years.” I said, “I’m not interested right now. I’m interested in right there.”

Donald Trump: (01:07:33)
With your help we will finally pass powerful requirements for voter ID. You need an ID to cash your check. You need an ID to go to a bank, to buy alcohol, to drive a car. Every person should need to show an ID in order to cast your most important thing, a vote. We will also require proof of American citizenship in order to vote in American elections. We just had a good victory in court on that one, actually. We will ban ballot harvesting and prohibit the use of unsecured drop boxes to commit rampant fraud. These drop boxes are fraudulent. There for, they get… They disappear and then all of a sudden they show up. It’s fraudulent. We will stop the practice of universal, unsolicited mail-in balloting. We will clean up the voter rolls that ensure that every single person who cast a vote is a citizen of our country, a resident of the state in which they vote and their vote is cast in a lawful and honest manner. We will restore the vital civic tradition of in-person voting on election day so that voters can be fully informed when they make their choice. We will finally hold big tech accountable and if these people had courage and guts, they would get rid of Section 230, something that no other company, no other person in America, in the world, has.

Donald Trump: (01:09:10)
All of these tech monopolies are going to abuse their power and interfere in our elections and it has to be stopped and the Republicans have to get a lot tougher and so should the Democrats. They should be regulated, investigated and brought to justice under the fullest extent of the law. They’re totally breaking the law. Together we will drain the Washington swamp and we will clean up the corruption in our nation’s capital. We have done a big job on it, but you think it’s easy, it’s a dirty business. It’s a dirty business. You have a lot of bad people out there. Despite everything we’ve been through, looking out all over this country and seeing fantastic crowds, although this I think is our all time record. I think you have 250, 000 people. 250,000.

Donald Trump: (01:10:05)
Looking out at all the amazing patriots here today, I have never been more confident in our nation’s future. Well, I have to say we have to be a little bit careful. That’s a nice statement, but we have to be a little careful with that statement. If we allow this group of people to illegally take over our country, because it’s illegal when the votes are illegal, when the way they got there is illegal, when the States that vote are given false and fraudulent information. We are the greatest country on earth and we are headed, and were headed, in the right direction. You know, the wall is built, we’re doing record numbers at the wall. Now they want to take down the wall. Let’s let everyone flow in. Let’s let everybody flow in.

Donald Trump: (01:10:52)
We did a great job in the wall. Remember the wall? They said it could never be done. One of the largest infrastructure projects we’ve ever had in this country and it’s had a tremendous impact and we got rid of catch and release, we got rid of all of the stuff that we had to live with. But now the caravans, they think Biden’s getting in, the caravans are forming again. They want to come in again and rip off our country. Can’t let it happen. As this enormous crowd shows, we have truth and justice on our side. We have a deep and enduring love for America in our hearts. We love our country. We have overwhelming pride in this great country, and we have it deep in our souls. Together we are determined to defend and preserve government of the people, by the people and for the people.

Donald Trump: (01:11:44)
Our brightest days are before us, our greatest achievements still wait. I think one of our great achievements will be election security because nobody until I came along, had any idea how corrupt our elections were. And again, most people would stand there at 9:00 in the evening and say, “I want to thank you very much,” and they go off to some other life, but I said, “Something’s wrong here. Something’s really wrong. Can’t have happened.” And we fight. We fight like Hell and if you don’t fight like Hell, you’re not going to have a country anymore.

Donald Trump: (01:12:21)
Our exciting adventures and boldest endeavors have not yet begun. My fellow Americans for our movement, for our children and for our beloved country and I say this, despite all that’s happened, the best is yet to come.

Donald Trump: (01:12:43)
So we’re going to, we’re going to walk down Pennsylvania Avenue, I love Pennsylvania Avenue, and we’re going to the Capitol and we’re going to try and give… The Democrats are hopeless. They’re never voting for anything, not even one vote. But we’re going to try and give our Republicans, the weak ones, because the strong ones don’t need any of our help, we’re going to try and give them the kind of pride and boldness that they need to take back our country.

Donald Trump: (01:13:19)
So let’s walk down Pennsylvania Avenue. I want to thank you all. God bless you and God bless America. Thank you all for being here, this is incredible. Thank you very much. Thank you.

U morë nga ky link:
https://www.rev.com/blog/transcripts/do ... -january-6
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

AMERIKA e BOTA NË UDHËKRYQIN E HISTORISË 17.I.2021

Postby Laert » 19 Jan 2021, 09:27


17 Janar 2021
Nga Çezar Saketi(Cesare Sacchetti) Drejtori i Përgjithshëm i kompanisë

My Pillow , Michael J. Lindell(Mike Lindell) , asht pa të Premten e kaluem(15.I.2021) pranë Shtëpisë së Bardhë. Lindell mbarti me vedi një seri shënimesh që në thelb i tregojnë Trump mënyrën ma të mirë për të aktivizue të ashtuquajturin Akt i Kryengritjes, ligjin kundër kryengritjeve të nënshkruem në 1807 dhe menaxhimin pasues të kompetencave të emergjencës që do t'i caktoheshin presidentit në një skenar të i sjellshëm Ky asht një ligj që në fakt do të vendoste përdorimin e gjykatave ushtarake për të gjykue të gjithë ata që morën pjesë në trazira që kërcënojnë integritetin dhe stabilitetin e shtetit. Me sa duket, sipërmarrësi amerikan do të kishte pasë një takim të shkurtën me Trump ku ai do t'i paraqiste Trump mënyrën ma të mirë për të përdorë këto kompetenca emergjente, por nuk dihet nëse presidenti e ka konsiderue propozimin e administratorit të My Pillow.
Pas takimit, Lindell tha se ai ishte thjesht një kanal për t'i përcjellë presidentit një mesazh nga një avokate amerikane të cilin ai nuk donte ta përmendte. Shënimet përmbanin gjithashtu emnin e avokates, Sidney Powell , i cili ka kenë ajo në vijën e parë për muaj në apelet kundër mashtrimit zgjedhor. Asht e mundshme që Lindell i propozoi Trump që Powell duhet t’i caktohet një rol, veçanërisht në hetimin e parregullsive në zgjedhje. Këto janë sigurisht orë vendimtare për fatin e Amerikës dhe të gjithë botës. Shumë kanë mendue pse Trump nuk veproi ma herët për të pengue GRUSHTIN E SHTETIT të vazhdueshëm dhe shumë ende pyesin nëse në këtë pikë presidenti asht i gatshëm të marrë vendimin vendimtar për të arrestue ata që u përpoqën ta përmbysnin me mashtrimin e zgjedhjeve. Para se të shqyrtojmë se cilat mund të jenë skenarët në dispozicion të Trump për të kenë në gjendje të ndalojë vendosjen në Shtëpinë e Bardhë të një marionete për vite në listën e pagave të Kinës Komuniste, asht e nevojshme të rindërtohen fazat e GRUSHTIT TË SHTETIT.

• Historia e një grushti shteti kundër Amerikës

Gjithçka filloi natën e 3 nëntorit. Aty filloi operacioni, kur sistemi kuptoi që Trump po përballej me një rikonfirmim të lehtë të mandatit të tij. Urdhri u transmetue në shtetet kryesore dhe të gjithë në të njëjtën kohë ndaluEn së numruemit. Në atë moment, mijëra vota të paligjshme postare u hodhën në qendrat e votimit, shumë ma shpejt se afati i mesnatës, dhe të gjithë i dhanë çuditërisht votat Joe Biden. U ndaluan hymja në komisionet e votimeve të përfaqësuesve të partisë Republikane. Vetëm kjo rrethanë do të kishte mjaftue për të ba të pavlefshme zgjedhjet e plota sepse ligjet elektorale të shteteve të ndryshme u shkelën në mënyrë flagrante, siç shpjegohet nga presidenti i komisionit federal zgjedhor, Trey Trainor. Mashtrimi, megjithatë, nuk u kufizue vetëm në përdorimin e fletëve të votimit të falsifikuara ose votave të paligjshme postare.

Ekzistonte një nivel i jashtëm i operacionit që u zhvillue jashtë kufijve amerikanë dhe që pa rolin vendimtar të një ekipi hakerash kibernetikë që kishin detyrën specifike të zhvendosnin votat nga Trump në Biden. Sulmi kibernetik, siç u zbulue nga ish-agjenti i CIA-s Bradley Johnson, tashmë ishte duke u zhvillue edhe në Frankfurt në stacionin lokal të CIA-s ku mbahen serverat e Dominion, kompania e lidhun me Soros dhe Klintonin që ishte faktë vendimtar në kryemjen e mashtrimit elektronik.
Një vend tjetër kishte hyrë në skenë dhe do të ishte Italia, siç asht shpjegue tashmë në kontributet e maparshme.
Sapo grupi IT i Frankfurtit kuptoi që Trump ishte ende duke fitue pavarësisht mashtrimit të vazhdueshëm, u vendos që të përfshihej qeveria Italiane në operacion. Në ambasadën amerikane në Via Veneto, sipas versionit të Maria Zack dhe Johnson vetë, Gjenerali Graziano do të kishte koordinue hakimet e kryeme përmes teknologjisë ushtarake të vënë në dispozicion nga Leonardo, kompania kryesore në sektorin e mbrojtjes me shumicë në pronësi të qeverisë Italiane.

Në këtë drejtim, asht interesante të theksohet se media e zakonshme u interesue për këtë blog, përfshirë La Stampa, La Repubblica dhe Il Giornale, dhe nxituen të thoshin se e gjithë kjo nuk do të ishte e vërtetë, por e njëjta media në fjalë. ata nuk theksuen aspak se askush nga protagonistët nuk u vu në dyshim, përveç Gjeneralit Graziano dhe MATEO Renzi, por në një mënyrë jashtëzakonisht të ndrojtun, mohoi versionin e Zack dhe Johnson. Ambasada Amerikane në Romë dhe qeveria në ikje e Conte heshtën, ashtu si Leonardo, i cili në vend të tij pa dhjetë udhëheqës të tij të arrestuem ditët e fundit për pastrim parash dhe korrupsion, disa ditë pas skandalit Italiagate e cila në fakt do të përfshinte kompaninë udhëheqëse në teknologjitë e hapësinës ajrore. Një 'rastësi' e çuditshme vërtet. Prandaj, Italia dhe aparati i saj institucional në duart e globalizmit mund të kishin luajtun me të vërtetë një rol themelor në mashtrimin e IT, në çdo rast në kontekstin e një operacioni që përfshinte drejtues të ndryshëm nga e gjithë bota të përfshirë në një sulm të paparë ndaj Shteteve të Bashkuara. .

Vendet që morën pjesë kryesisht drejtpërdrejt dhe indirekt ishin në radhë të parë;
Zvicra, si pronari i softverit të lidhun me Dominion, ose Scytl, tashmë i njohun për qeverinë zvicerane për mosbesueshmërinë e tij të lartë në numërimin e votave;
Kina si një huadhënëse aktive e një filiali të vetë Dominionit;
Kanada, si selia e vetë Dominionit;
Gjermania si një vend që kreu një pjesë të piraterisë, dhe së fundmi vetë
Italia për rolin që asht shpjegue ma lart. Ishte, me fjalë të tjera, NJË GRUSHT SHTETI NDËRKOMBTAR kundër Sovranitetit të Shteteve të Bashkuara dhe Donald Trump të kryer nga qeveritë që janë të gjitha fort në duart e fuqisë së madhe financiare globale.
Ajo që ëaht pyetë në disa raste asht PSE Trump ka lejue kto qeveritë që janë anmiqtë e tij të veprojnë kundër Tij duke I parandalue?

Presidenti ishte sigurisht i vetëdijshëm se ata do të përpiqeshin ta rrëzonin atë në mënyrë të paligjshme dhe ai kishte përgatitur një urdhër ekzekutiv shumë të saktë kundër ndërhymjes së huaj në zgjedhjet e SHBA në 2018. Urdhni nuk u aktivizue asnjëherë sepse me shumë gjasë
KOMUNITETIT I INTELIGJENCËS(FBI, CIA,…) që përpiloi raportin mbi këto ndërhymje i dha presidentit një raport kontradiktor dhe jo unik mbi ndërhymjen e huaj të dukshme në zgjedhjet amerikane.
Sistemi e ka sabotue presidentin duke e privue nga mundësia e përdorimit të kësaj arme deri më tani. Urdhni ekzekutiv ende mund të aktivizohet në momentin e fundit nëse Trump do të kishte tashmë një element vendimtar dhe të pakundërshtueshëm në lidhje me ndërhyrjen e mundshme të Italisë në mashtrimin elektronik. Ndërkohë, gjykatat që janë kapur pothuajse të gjitha kanë refuzuar të marrin në konsideratë ndonjë provë tjetër të deshmuem nga avokatët e Trump-it. Provat ishin aty dhe janë, por nuk u gjet asnjë gjykatë që ishte e gatshme t'i merrte ato në konsideratë.

• Sulmi ndaj Kongresit: akti përfundimtar përmbysës kundër Trump

Grushti i Shtetit vazhdoi deri në 6 Janar, ditën në të cilën Kongresi vërtetoi zgjedhjet e paligjshme, pra fajtor për bashkëpunim në mashtrim elektoral . Para këtij akti subversiv dhe antikushtetues kishte trazira famëkeqe në Kapitol, që panë një luzmë përkrahësish të përcaktuem si 'pro - Trump' nga shtypi italian (përfshirë të ashtuquajturin trumpiani të fasadës) dhe ndërkombëtare, pushtonin Kongresin. Javën e kaluar, u bë e qartë se ata aktivistë nuk ishin në asnjë mënyrë atribues në kampin e Trump-it. Përkundrazi, disa pjesëmarrës në sulmin ndaj Kapitolit tashmë janë arrestue dhe rezultuen se nuk ishin asgja ma shumë sesa operativë të grupit terrorist Antifa, i financuem kryesisht nga spekullatori amerikan me origjinë hebraike, George Soros.
Prandaj ishte një i ashtuquajtun 'flamur i rremë', një shprehje që në zhargonin e shërbimeve do të thotë 'flamur i rremë', dhe që identifikon përgatitjen e një ngjarjeje të përgatitun nga grupet e inteligjencës, faji ose përgjegjësia e të cilave u vihet më pas armiqve të këtyre grupeve në një përpjekje për t'i diskreditue këto në sytë e publikut. Kështu që kishte një kryengritje, por nuk asht puna e Trump në asnjë mënyrë, përkundrazi e anmiqve të tij që e akuzuen në mënyrë të gabuem se kishte përgatitë mësymjen në Shtëpinë e Bardhë. Ky operacion ishte thelbësor për të justifikue padinë e dytë nga Dhoma e Përfaqësuesve e kryesuem nga Nancy Pelosi kundër presidentit. Asht hera e parë në histori që një president i është nënshtrue 'fajësimit' dy herë gjatë mandatit të tij.

Në rastin e parë, akuzat e rreme u bazuen në mashtrimin e Russiagate, përpjekjen për të emnue president Trump nga Kremlin. Ndër të tjera, dokumentet e deklasifikueme së fundmi të Trump-it për këtë konfirmojnë se i gjithë hetimi ndaj tij nuk ishte asgja ma shumë sesa një shfrytëzim politik i FBI-së i drejtuem nga Comey i cili nën kujdesin e ish Presidentit Obama i dha jetë këtij operacion të paligjshëm spiunazhi.
Në të dy rastet, shefja e operacionit SUBVERSIV kundër Trump-it ishte Nancy Pelosi, e cila tash ka dalë kryesisht jashtë perimetrit kushtetues dhe tashmë asht fajtore për përmbysjen e Trump-it.
Trump në këtë pikë i ka të gjithë elementët për të akuzue Kongresin se ka pranue, votue një zgjedhje të paligjshme dhe Pelosi për tradhti të lartë duke pasë parasysh përsëritjen e dëshirës së saj që të përdorë padinë si një mjet politik për të shkarkue presidentin.
Një aspekt tjetër që lë shumë hutim në këtë histori asht ngutja histerike e sistemit për të vazhdue linjën e fajësimit të presidentit me vendime në ikje. Argumenti i propozuem për të parandalue që Trump të mos aplikojë përsëri në 2024 nuk ka kuptim, sepse Trump nuk do të kishte më asnjë shans real për fitore. Shteti i thellë, fuqia e thellë shtetnore e lobeve ushtarake dhe financiare, nuk do ta lejojnë atë të fitojë legalisht në zgjedhjet në asnjë mënyrë, siç demonstroi tashmë në 2020.

Arsyet duket se janë të ndryshme me sa duket. Sistemi duket se në një farë mënyre zbulon një frikë se presidenti mund të baji diçka, përndryshe e gjithë kjo ngut nuk do të shpjegohej.
Sapo filloi akti përmbysës i Pelosit kundër Trump, mediat sociale, të gjitha në të njëjtën kohë, ndërprenë komunikimet nga presidenti në zyrë.
Për herë të parë që kur ekzistojnë këto platforma, një kryetar shteti asht përjashtue nga secila prej tyne. Arsyeja asht se sistemi donte të ndërpriste të gjitha komunikimet nga presidenti në të njëjtën kohë. Arsyeja mund të jetë në një nga cicërimat e fundit të Trump në të cilin ai kapitalizon se Amerikanët do të kenë një 'ZA GJIGANT' në të ardhmen. Presidenti Trump pohon 75 milion njerëzit që votuan ... Ky term përdoret në zhargonin ushtarak për të identifikuE transmetimet e emergjencës që po bahen nga forcat e armatosuna nëse ndodhin ngjarje të gravitetit të jashtëzakonshëm që kërkojnë aktivizimin e këtij sistemi komunikimi për të alarmue popullatën civile. Pra, a dëshironte presidenti t'u dërgonte një mesazh të koduem mbështetësve të tij në lidhje me një aktivizim të mundshëm të ligjit ushtarak ose aktin kundër kryengritjeve? Një aspekt tjetër që të bind se të gjitha këto masa asht vendosja masive e forcave ushtarake në Uashington DC i cili sot asht qyteti ma i komanduem ushtarakisht në botë. Ka rreth 25,000 trupa të Gardës Kombëtare në qytet dhe një rrjet jo-shkallëzues mbi dy metra i lartë e instaluem rreth Kongresit, të cilin forcat e sigurisë duan ta mbrojnë këtë herë në mënyrë efektive ndryshe nga ajo që ndodhi më 6 Janar.

Ka edhe disa pika kontrolli ushtarake në rrugë.
E gjithë kjo për një inaugurim që nuk do të zhvillohet, por do të mbahet vetëm në formë virtuale.
Një provë teknike e inaugurimit të Biden ishte caktue gjithashtu sot, e cila asht shty në mënyrë misterioze për shkak të shqetësimeve të sigurisë. Se cilat mund të jenë këto shqetësime në një qytet ku praktikisht çdo cep drejtohet nga ushtria nuk asht ba e ditun.
Në të gjitha këto, Kamala Harris nuk e ka lanë ende vendin e saj në Senat dhe kanë mbetë vetëm tre ditë që ajo të marrë detyrën si nënkryetare. Asht hera e parë në historinë e Shteteve të Bashkuara që një deputet ose senator pret momentin e fundit për të dhanë dorëheqjen dhe kjo sugjeron që vetë Harris dëshiron të presë deri në momentin e fundit para se të largohet nga vendi i saj, mbase nga frika se diçka e papritun mund të ndodhë. Tani, megjithatë, ne duhet të kthehemi në pikën fillestare të kësaj analize dhe asht ajo në lidhje se
PSE PRESIDENTI NUK E NDALOI MEKANIZMIN QË ISHTE VENË NË LËVIZJE MA HERËT?
Ideja Asht që Trump ka kërkue deri në fund NJË ZGJIDHJE PAQSORE TË MASHTRIMIT, por thjesht Asht dashtë të zbulojë atë se çdo pjesë e sistemit asht e infektuem.
Gjykatat janë të infektueme, ministritë janë të infektueme, partitë janë infektuem dhe madje edhe vetë nënkryetari i saj Mike Pence asht infektuem, i cili nuk ka ushtrue kompetencat, që Kushtetuta i cakton atijj në drejtim të kontrollit të rregullsisë së votës.
Tashmë, çdo mënyrë paqësore ka dështue dhe do të zbulohet nëse Trump dëshiron të pranoji platformën e antikushtetutës apo të rivenies së kushtetutës në binarë. Disa argumentojnë se e gjithë kjo ishte parashikuem dhe se Presidenti e dinte se do të mbrrinte në këtë pikë ku,
TRUMP DUHEJ TË KISHTE MARRË VENDIMIN E AKTIVIZIMIT TË USHTRISË SI GARANTE E KUSHTETUESES, QË TË PASTRONTE, TË SHPORTE NJI SISTEM FUND E KRYE, THELLSISHT TË KALBUN E TË KORRUPTUEME.

Nëse KQYRNI vendimin e marrë nga Trump në nandorin e kaluem(2020) kur presidenti vendosi të rinovojë udhëheqjen e mbrojtjes dhe të heqë skifterët militaristë të grupit globalist Bilderberg si Henry Kissinger dhe Madeleine Albright nga këshilli i mbrojtjes, e gjithë kjo duket se ka kuptim.
Këto lëvizje nuk i ngjajnë atyne të një presidenti në ikje.
Rinovimi i Pentagonit i jep hapsinës të forcës së presidentit Trump, një zgjedhje e realizuem, që të ketë kontrollin e një ganglioni jetik të makinës ushtarake, pa të cilën nuk ka mundësi të kryhet ndoshta një masë kundër shtypjes së GRUSHTIT TË SHTETIT në progres, e cila saktësisht do të parashikonte të pashmangshmen përfshimja e forcave të armatosuna. Sidoqoftë, këto zgjedhje provuen prova të pakundërshtueshme. Ishte e pamujtun të ndryshohet status quo-ja me sisteme demokratike, sepse
DEMOKRACIA SIPAS GLOBALISTVE NUK U BA PËR T’JA DORZUE PUSHTETIN POPULLIT, POR MA TEPËR PËR T’JA SIGURUE E DORZUE PUSHTETIN NË DUART E DOMINIMIT ABSOLUT TË ELITËS FINANCIARE TË GLOBALIZMIT ANMIQSOR NDAJ POPUJVE.
SIMBAS GLOBALISTVE – NË NJI DEMOKRACI DOMINOJNË ATA QË KANË KAPITAL, I CILI ASHT MJETI PËR TË KONTROLLUE MEDIAN, PARTITË, DREJTSINË, SHERBIMET SEKRETE.
Trump arriti të thyejë duopolin e rremë demokratik / republikan me të cilin lobet e Uashingtonit kanë kontrolluar vendin për dekada, vetëm sepse ai vetë kishte fuqinë të financonte veten dhe të merrte pjesë në mosmarrëveshje. Ishte një defekt i sistemit që vetë sistemi e ka provuar dëshpërimisht dhe i tërbuar që nga fillimi i fushatës së tij.

Asgjësimi i Amerikës së madhe përsëri asht plotësisht e papajtueshme me axhendën e globalizmit, i cili në vend të kësaj GLOBALISTËT MAJTISTË dëshirojnë ta shndrroji në një DIKTATURË GLOBALE GJIGANDE PËR TË KOMANDUE BOTËN DUKE ELEMINUE OKB,.BE, OSBE,… e andrruem prej kohësh. Një lojë e manipuluem djallzisht nuk mund të fitohet me mënyra paqësore burokratike. Shtëpia e Bardhë, gjithmonë fiton në mënyrë të pashmangshme. Nëse dëshironi të rrahni tregtarin, duhet ta zhvendosni lojën në një tjetër nivel dhe të arrestoni ata që kanë shkelë rregullat dhe kanë kryer krime shumë të randa. Në demokracinë liberale të kërkuem nga globalizmi, nuk ka asnjë mundësi tjetër për ta realizue atë.
Trump ka një mundësi historike për ta ba këtë dhe nëse nuk e ban tash, ai do ta dorëzojë Amerikën në duart e asaj fuqie që do ta shndrroji SHBA-n, në një provincë të Kinës Komuniste, dhe kështu përfundimisht i hap rrugën Rendit të Ri Botëror.
Rivendosja e Madhe nuk do të ketë ma pengesa dhe do të pësojë një përshpejtim të jashtëzakonshëm siç tha John Kerry, ish Sekretari i Shtetit i SHBA dhe anëtar i shoqërisë sekrete okulte Skulls and Bones( Teschi e Ossa.) .

Prandaj koha po mbaron. Një përgjegjësi e madhe qëndron mbi shpatullat e Trump. Jo vetëm që ajo që ai do të ndryshojë fatin e Amerikës, por do të ndikojë edhe atë të të gjithë botës. Nëse SHBA kthehet nën anën e globalizmit, Rendi i Ri Botnor nuk do të ketë më praktikisht asnjë pengesë. Në atë pikë, vetëm Rusia e Putinit do të mbetet e rrethuem nga Kina Komuniste dhe blloku i ri-përbamë Euro-Atlantik. Trump jo vetëm që do të hapë rrugën për një diktaturë botënore që do të skllavërojë Amerikën dhe botën nëse nuk ban asgja, por ai gjithashtu do të shkatërrojë veten.
Nuk ka të ardhme si sipërmarrës për Trump dhe familjen e tij. Mafia financiare globaliste po ban një tokë përvëluese rreth tij dhe prokurori i Uashington DC e kërcënon me ARRESTIM atë dhe djalin e tij. Nëse mekanizmi nuk ndalet tani, Rivendosja e Madhe do të aktivizojë dhe mbingarkojë gjithçka dhe të gjithë. Këto janë orë të tmerrshme dhe vendimtare. Ndoshta Trump mund ta gjejë përgjigjen se çfarë të bajë në letrat që 'Imzot' Viganò i dërgoi atij në më shumë se një rast. Atje presidenti mund të kuptojë randsinë e asaj që asht në rrezik përsëri. Atje, presidenti mund të gjejë frymëzim për t’i shtypun kokën e gjarprit një herë e përgjithmonë.


Në shqip dhe redaktue nga Bep Martin Pjetri
E hanë, 18.I.2021

Shenim:
Të më falin nëse kam gabue diku!
"L’America e il mondo al bivio: o Trump sventa il colpo di Stato o sarà l’ascesa definitiva del Nuovo Ordine Mondiale"
17 Gennaio 2021 di Cesare Sacchetti
Image
L’amministratore delegato della società My Pillow, Mike Lindell, è stato avvistato lo scorso venerdì nei pressi della Casa Bianca. Lindell portava con sé una serie di fogli di appunti che sostanzialmente indicano a Trump la strada migliore per attivare il cosiddetto Insurrection Act , la legge contro le insurrezioni firmata nel 1807, e la conseguente gestione dei poteri emergenziali che sarebbero assegnati al presidente in uno scenario del genere. Si tratta di una legge che di fatto stabilirebbe il ricorso ai tribunali militari per processare tutti coloro che hanno preso parte a delle rivolte tali da attentare all’integrità e alla stabilità dello Stato. A quanto pare, l’imprenditore americano avrebbe avuto un breve colloquio con Trump dove avrebbe presentato a Trump la strada migliore per ricorrere a questi poteri emergenziali, ma non è noto se il presidente abbia preso in considerazione la proposta dell’amministratore di My Pillow.

Dopo l’incontro, Lindell ha riferito di essere stato solo un tramite per trasmettere al presidente un messaggio da parte di un avvocato americano di cui non ha voluto fare il nome. Sugli appunti compariva anche il nome dell’avvocato Sidney Powell, impegnata in prima linea da mesi nei ricorsi contro la frode elettorale. E’ probabile che Lindell abbia proposto a Trump di assegnare un ruolo alla Powell soprattutto nell’ambito delle inchieste sulle irregolarità avvenute nelle elezioni. Queste sono certamente ore decisive per il destino dell’America e del mondo intero. Sono stati in molti a chiedersi perché Trump non abbia agito prima per sventare il colpo di Stato in atto, e sono ancora in molti a chiedersi se a questo punto il presidente sia disposto a prendere la decisione risolutiva per arrestare coloro che hanno cercato di sovvertirlo con la frode elettorale. Prima di prendere in considerazione quali potrebbero essere gli scenari a disposizione di Trump per poter fermare l’instaurazione alla Casa Bianca di un fantoccio da anni sul libro paga della Cina comunista, occorre ricostruire le fasi del colpo di Stato.

• Storia di un colpo di Stato contro l’America

Tutto è infatti iniziato la notte del 3 novembre. E’ stato lì che l’operazione è partita, quando il sistema si è reso conto che Trump stava andando incontro ad una facile riconferma del suo mandato. L’ordine è stato trasmesso negli stati chiave e tutti quanti allo stesso tempo hanno smesso di contare. In quel momento, sono stati scaricati nelle urne migliaia di voti postali illegali giunti ben oltre la scadenza della mezzanotte e tutti stranamente sono stati assegnati a Joe Biden. I seggi sono stati sbarrati ed è stato impedito l’accesso ai rappresentanti di lista del partito repubblicano. Solamente questa circostanza sarebbe bastata a rendere invalide le intere elezioni perché sono state violate in maniera flagrante le leggi elettorali dei vari stati, come ha spiegato lo stesso presidente della commissione elettorale federale, Trey Trainor. Il broglio però non si è limitato solamente all’uso di schede falsificate o di voti postali illegali.

C’è stato un livello esterno dell’operazione che si è svolto al di fuori dei confini americani e che ha visto il ruolo decisivo di un team di hacker informatici che ha avuto il compito preciso di spostare i voti da Trump a Biden. L’attacco informatico, secondo quando rivelato dall’ex agente della CIA Bradley Johnson, era già in corso a Francoforte presso la stazione CIA locale nella quale sono custoditi i server di Dominion, la società legata a Soros e ai Clinton che è stata decisiva per eseguire il broglio elettronico. A quel punto, un altro Paese sarebbe entrato in scena e si tratterebbe proprio dell’Italia, come già si è spiegato nei contributi precedenti. Una volta che il gruppo informatico di Francoforte si sarebbe reso conto che Trump stava vincendo lo stesso nonostante il broglio in corso, si è deciso di coinvolgere il governo italiano nell’operazione. All’ambasciata USA a Via Veneto, secondo la versione di Maria Zack e dello stesso Johnson, il generale Graziano avrebbe coordinato l’hackeraggio realizzato attraverso la tecnologia militare messa a disposizione da Leonardo, la società leader nel settore della Difesa partecipata a maggioranza dal governo italiano.

A questo proposito, è interessante notare che i media ordinari si sono interessati a questo blog, tra i quali La Stampa, La Repubblica e Il Giornale, e si sono subito affrettati a dire che tutto questo non sarebbe vero, ma gli stessi media in questione non hanno minimamente fatto notare che nessuno dei protagonisti chiamati in causa, tranne il generale Graziano e Renzi ma in maniera insolitamente timida, ha smentito la versione di Zack e Johnson. Ha taciuto l’ambasciata americana a Roma e l’uscente governo Conte, così come non ha proferito parola Leonardo, che invece ha visto arrestati dieci dei suoi dirigenti nei giorni scorsi per riciclaggio e corruzione, a pochi giorni di distanza dallo scandalo dell’Italiagate che appunto coinvolgerebbe la società leader nelle tecnologie aerospaziali. Una strana “coincidenza” davvero. L’Italia quindi e il suo apparato istituzionale nelle mani del globalismo potrebbero avere davvero avuto un ruolo fondamentale nel broglio informatico, nell’ambito comunque di una operazione che ha visto coinvolti diversi esecutivi di tutto il mondo impegnati in un attacco senza precedenti agli Stati Uniti.

I Paesi che hanno partecipato in maniera principale direttamente e indirettamente sono stati in primo luogo la Svizzera, in quanto detentrice del software collegato a Dominion, ovvero Scytl, già noto al governo elvetico per sua elevata inaffidabilità nel conteggio dei voti; la Cina in quanto finanziatrice attiva di una società sussidiaria della Dominion stessa; il Canada, in quanto sede di Dominion stessa; la Germania come Paese che ha eseguito parte dell’hackeraggio, e infine l’Italia stessa per il ruolo che si è già spiegato sopra. E’ stato, in altre parole, un colpo di Stato internazionale ai danni della sovranità degli Stati Uniti e di Donald Trump eseguito da dei governi che sono tutti saldamente nelle mani del grande potere mondialista finanziario internazionale. Quello che ci si è chiesto in diverse occasioni è perché Trump abbia permesso ai governi che gli sono nemici tutto questo senza cercare di prendere le dovute contromisure.

Il presidente era di sicuro perfettamente informato che avrebbero cercato di spodestarlo illegalmente, e aveva a questo proposito preparato nel 2018 un ordine esecutivo molto preciso contro le ingerenze straniere nelle elezioni americane. L’ordine non è mai stato attivato perché con ogni probabilità la comunità dell’intelligence che ha redatto il rapporto su queste ingerenze ha consegnato al presidente un rapporto contraddittorio e non univoco sulle palesi interferenze straniere nelle elezioni americane. Il sistema ha sabotato il presidente togliendogli quindi fino ad ora la possibilità di ricorrere a questa arma. L’ordine esecutivo potrebbe essere ancora attivato all’ultimo istante se Trump fosse già in possesso di un elemento decisivo e incontrovertibile proprio riguardo all’eventuale ingerenza dell’Italia nella frode elettronica. Nel frattempo, i tribunali che sono stati aditi per i ricorsi si sono praticamente tutti rifiutati di prendere in considerazione tutte le altre prove mostrate dai legali di Trump. Le prove c’erano e ci sono, ma non si è trovata una corte che fosse stata disponibile a prenderle effettivamente in considerazione.

* L’assalto al Congresso: l’atto eversivo finale contro Trump Il colpo di Stato dunque è continuato fino ad arrivare il 6 gennaio, il giorno nel quale il Congresso ha difatti certificato delle elezioni illegali macchiandosi dunque a sua volta di complicità nei brogli elettorali. Prima di questa atto eversivo e incostituzionale ci sono stati i famigerati moti del Campidoglio che hanno visto orde di sostenitori definiti “pro – Trump” dalla stampa italiana (compresi i cosiddetti trumpiani di facciata) e internazionale, invadere il Congresso. Nell’ultima settimana è emerso chiaramente come quegli attivisti non erano in alcun modo riconducibili al campo di Trump. Al contrario, sono stati già arrestati diversi partecipanti dell’assalto al Campidoglio che si sono rivelati essere null’altro che operativi del gruppo terroristico Antifà, finanziato largamente dallo speculatore americano di origini ebraiche, George Soros. Si è trattato dunque di un cosiddetto “false flag”, espressione che nel gergo dei servizi significa “falsa bandiera”, e con la quale si identifica la preparazione di un evento preparato da gruppi di intelligence la cui colpa o responsabilità viene poi addossata ai nemici di questi gruppi nel tentativo di screditare questi agli occhi dell’opinione pubblica. L’insurrezione dunque c’è stata, ma non è opera in alcun modo di Trump, piuttosto dei suoi nemici che l’hanno falsamente accusato di aver preparato l’assedio. Questa operazione è stata fondamentale per giustificare la seconda messa in stato di accusa da parte della Camera dei Rappresentanti presieduta da Nancy Pelosi contro il presidente. E’ la prima volta nella storia che un presidente viene sottoposto a “impeachment” due volte nel corso del suo mandato.

Nella prima occasione, le false accuse erano fondate sulla bufala del Russiagate, il tentativo di accostare Trump al Cremlino. Tra l’altro, i documenti recentemente declassificati da Trump su questo confermano come l’intera indagine nei suoi confronti non sia stata null’altro che una strumentalizzazione politica dell’FBI diretta da Comey che sotto l’egida dell’ex presidente Obama ha dato vita a questa operazione di spionaggio illegale. In entrambi i casi, la regista dell’operazione è stata Nancy Pelosi che ormai è ampiamente al di fuori del perimetro costituzionale e già colpevole di eversione. Trump a questo punto avrebbe tutti gli elementi per accusare il Congresso di aver certificato una elezione illegale e la Pelosi di alto tradimento vista la sua reiterazione nel voler ricorrere alla messa in stato di accusa come mezzo politico per rimuovere il presidente. Un altro aspetto che lascia molto perplessi in questa storia è la fretta forsennata del sistema di voler procedere alla messa in stato di accusa di un presidente sulla carta uscente. L’argomento che viene proposto di impedire a Trump di ricandidarsi nel 2024 non ha senso, perché Trump non avrebbe comunque più alcuna possibilità reale di vittoria. Il deep state, il potere dello stato profondo delle lobby militari e finanziarie, non gli consentirà più comunque di vincere legalmente le elezioni in alcun modo, come ha già dimostrato nel 2020.

Le ragioni sembrano essere diverse apparentemente. Il sistema sembra in qualche modo rivelare un timore che il presidente possa fare qualcosa, altrimenti non si spiegherebbe tutta questa fretta. Non appena è partita l’atto eversivo della Pelosi contro Trump, i social, tutti allo stesso tempo, hanno tagliato le comunicazioni del presidente in carica. Per la prima volta da quando esistono queste piattaforme, un capo dello Stato è stato espulso da ognuna di esse. La sensazione è che il sistema abbia voluto tagliare tutte le comunicazioni del presidente allo stesso tempo. La ragione potrebbe essere in uno degli ultimi tweet di Trump nel quale scrive a lettere maiuscole che gli americani avranno una “VOCE GIGANTE ” nel futuro. President Trump Asserts The 75 Million People Who Voted ... Questo termine è utilizzato nel gergo militare per identificare le trasmissioni di emergenza che vengono fatte dalle forze armate qualora dovessero verificarsi degli eventi di straordinaria gravità tali da richiedere di attivare questo sistema di comunicazioni per avvisare la popolazione civile. Il presidente dunque ha voluto mandare un messaggio in codice ai suoi sostenitori riguardo ad una possibile attivazione della legge marziale o dell’atto contro le insurrezioni? Un altro aspetto che non torna in tutto questo è il massiccio dispiegamento di forze a Washington DC che ad oggi è la città più presidiata militarmente al mondo. Ci sono ben 25mila effettivi della guardia nazionale in città ed è stata eretta una rete non scalabile alta più di due metri intorno al Congresso, che questa volta le forze di sicurezza vogliono proteggere efficacemente a differenza di quanto accaduto il 6 gennaio.

Per le strade ci sono anche diversi posti di blocco militari. Tutto questo per una inaugurazione che non ci sarà, ma sarà tenuta solo in forma virtuale. Nella giornata di oggi era anche prevista una prova tecnica dell’inaugurazione di Biden che è stata misteriosamente rimandata per preoccupazioni relative alla sicurezza. Quali possono essere queste preoccupazioni in una città dove praticamente ogni angolo è presidiato dai militari, non è stato reso noto. In tutto questo, Kamala Harris non ha ancora lasciato il suo seggio al Senato e mancano solo tre giorni al suo insediamento da vice-presidente. E’ la prima volta nella storia degli USA che un deputato o senatore attende l’ultimo istante per dimettersi, e questo fa pensare che la stessa Harris voglia aspettare fino all’ultimo prima di lasciare il suo seggio, nel timore forse che qualcosa di imprevisto possa accadere. Ora però si deve tornare al punto di partenza di questa analisi ed è quello relativo al perché il presidente non abbia fermato il meccanismo che si è messo in moto prima. L’idea è che Trump abbia cercato fino all’ultimo una risoluzione pacifica del broglio ma semplicemente ha dovuto riscontrare che ogni singola parte del sistema è infetta. Sono infette le corti, sono infetti i ministeri, sono infetti i partiti ed è persino infetta la sua stessa vice-presidenza che non ha esercitato le prerogative che la Costituzione le assegna in materia di controllo della regolarità del voto. Ora ogni via pacifica sembra essere fallita e sarà in queste ore che si scoprirà se Trump vuole andare fino in fondo oppure no. Qualcuno sostiene che tutto questo era stato previsto e che il presidente sapeva che si sarebbe giunti comunque a questo punto nel quale Trump avrebbe già preso la decisione di usare i militari per fare pulizia in un sistema profondamente marcio e corrotto.

Se si guarda alla decisione presa da Trump lo scorso novembre quando il presidente ha deciso di rinnovare i vertici della Difesa e allontanare dal consiglio di difesa falchi militaristi del gruppo globalista Bilderberg come Henry Kissinger e Madeleine Albright, tutto questo sembra avere un senso. Queste mosse non assomigliano a quelle di un presidente in uscita. Il rinnovo del Pentagono dà l’aria di una scelta fatta per avere il controllo di un ganglio vitale della macchina militare senza il quale non c’è alcuna possibilità di eseguire eventualmente un provvedimento contro la repressione del golpe in atto che prevedrebbe appunto l’inevitabile coinvolgimento delle forze armate. Questa elezione ha comunque dimostrato una evidenza incontrovertibile. E’ impossibile cambiare lo status quo con sistemi democratici, perché la democrazia non è stata fatta per consegnare il potere al popolo, ma piuttosto per assicurare il dominio assoluto della élite finanziaria del globalismo. In democrazia domina chi ha il capitale che è il mezzo per avere il controllo dei media e dei partiti. Trump è riuscito a rompere il falso duopolio democratico/repubblicano con il quale le lobby di Washington controllano il Paese da decenni, solamente perché lui stesso aveva il potere di finanziarsi e partecipare alla contesa. E’ stato un bug del sistema che il sistema stesso ha provato ad eliminare disperatamente e forsennatamente sin dall’inizio della sua campagna.

Fare di nuovo grande l’America è del tutto incompatibile con l’agenda del mondialismo che invece vuole fare grande la dittatura globale auspicata ormai da lungo tempo. Non si può vincere con vie pacifiche burocratiche un gioco truccato. Vince sempre inevitabilmente il banco. Se si vuole battere il banco, occorre spostare la partita su un altro piano e arrestare coloro che hanno violato le regole e si sono macchiati di gravissimi reati. Nella democrazia liberale voluta dal mondialismo, non c’è alcun’altra possibilità di farcela. Trump ha un’occasione storica per poterlo fare e se non lo farà ora, consegnerà l’America nelle mani di quel potere che la renderà una provincia della Cina comunista, e spianerà così definitivamente la strada al Nuovo Ordine Mondiale. Il Grande Reset non avrà più alcun ostacolo e andrà incontro ad un’accelerazione fortissima come ha detto John Kerry, ex segretario di Stato USA e membro della società segreta occulta Teschi e Ossa. Il tempo quindi sta per scadere. Sulle spalle di Trump grava una responsabilità enorme. Non solo ciò che farà lui cambierà il destino dell’America, ma segnerà anche quello del mondo intero. Se gli USA torneranno sotto l’ala del mondialismo, il Nuovo Ordine Mondiale non avrà virtualmente più ostacoli. A quel punto, resterà solo la Russia di Putin circondata dalla Cina comunista e dal ricomposto blocco euro-atlantico. Trump non solo se non farà nulla aprirà la strada alla dittatura mondiale che renderà schiava l’America e il mondo, ma distruggerà anche se stesso.

Non esiste un futuro da imprenditore per Trump e la sua famiglia. La mafia finanziaria globalista gli sta facendo terra bruciata intorno, e il procuratore di Washington DC minaccia di arrestare lui e suo figlio. Se non si ferma il meccanismo ora, il Grande Reset si attiverà e travolgerà tutto e tutti. Sono ore tremende e decisive. Forse Trump può trovare la risposta a cosa fare nelle lettere che "monsignor" Viganò gli ha inviato in più di un’occasione. Lì dentro il presidente può cogliere di nuovo l’importanza di cosa c’è in ballo. Lì dentro il presidente può trovare l’ispirazione per schiacciare la testa del serpente una volta per tutte.

https://lacrunadellago.net/2021/01/17/l ... -mondiale/


Nr. 1616, e diel 27.3.2022
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Bolshevizmi satan stalinist i Prokuroris +FBI dhunoi Trump

Postby Laert » 27 Mar 2022, 08:09

ups;
25.3.2022
Gazeta BT daneze, Berit Hartung
Skandali Watergate zbehet në krahasim me kto qi ndodhën me gjykatat dhe prokuroritë amerikane! Kështu tingëllon nga Donald Trump, i cili tashmë akuzon ish-kundërshtaren e tij në fushatën presidenciale, Hillary Clinton, se ka mashtruar gjatë fushatës zgjedhore. Në fakt, Trump beson se Clinton dhe stafi i saj falsifikuen dhe mashtruen në një shkallë sa ai zgjodhi të enjten e dt. 24 marsit 2022ta padisë atë. Dhe nuk asht vetëm ish-kandidatja demokrate për president që Trump dëshiron ta çojë në gjykatë.
Komiteti Kombëtar Demokratik dhe persona të tjerë të lidhun me hetimin për ndërhymjen e supozueme ruse në zgjedhjet e 2016 janë gjithashtu të përfshirë nga padia. Aty shkruajnë disa media amerikane, mes tyne edhe Washington Post. “Në prag të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016, Hillary Clinton dhe intrigantët e saj orkestruen një komplot të paimagjinueshëm – një komplot që trondit ndërgjegjen dhe asht një shkelje e demokracisë së këtij kombi”, thuhet në aktakuzën prej 108 faqesh.
Trump beson se Clinton, së bashku me disa, ndër të tjera edhe ish-shefin e FBI-së, James Comey, organizuen një komplot keqdashës dhe "një narrativë të rreme se kundërshtari i tyne republikan, Donald J. Trump, bashkëpunoi me një shtetë të huaj anmiqësor".
Padia pretendon se Clinton dhe demokratë të tjerë, të cilët ishin "të verbuem nga ambiciet politike", planifikuen komplotin për të përhapë informacione të rreme rreth Trumpit me qëllimin e vetëm "për të "shkatërrue jetën, karrierën e tij politike dhe për të mashtrue në zgjedhjet presidenciale të 2016 në favor të Hillary Clinton." Siç e dini, fushata zgjedhore përfundoi me fitoren e Donald Trump, dhe dyshimi për ndërhymje ruse në zgjedhje u ba ma vonë objekt i të ashtuquajturit hetim për Rusinë në raportin e Prokurorit Mueller.
Padia e Trumpit vjen një ditë, mbasi një prokuror i Nju Jorkut deklaroi se ai beson se Trump asht "fajtor për disa krime" në biznesin e tij, pavarësisht se prokurori i qarkut të Manhatanit vendosi të mos ndjekë penalisht. Prokurori special Robert Mueller arriti në përfundimin në vitin 2019 se rusët po përpiqeshin të ndikonin në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës në SHBA.
Mueller theksoi se ai nuk e shpalli të fajshëm presidentin e atëhershëm, duke vënë në dukje disa lidhje mes simpatizantve të Trumpit dhe Moskës. Megjithatë, nuk u gjet asnjë provë që Donald Trump ose njerëzit përreth tij bashkëpunimin me rusët për këtë çështje.
Në shqip nga Zef Manima
E shtunë, 26.3.2022.


Nr. 1.889 - e martë, 26.VII.2022"Dhunë-Thyemje: Vila E PRESIDENTIT TRUMP, MAR-A-LAGO, E bastisun nga FBI-ja e JOE BIDEN - DHUNOHET PRONA E TIJ!
(BREAKING: PRESIDENT TRUMP’S MAR-A-LAGO HOME RAIDED BY JOE BIDEN’S FBI — BREAK INTO HIS SAFE!)


Nga Jim Hoft
E hanë, 8 gusht 2022, në orën 18:00
Shtëpia e Presidentit Trump, Mar-a-Lago, u bastis nga FBI të hanën mbramje të datës 8 gusht 2022. Presidenti Trump lëshoi një deklaratë pak ma parë. Agjentët e FBI-së hynë në kasafortën e tij personale. Më poshtë asht deklarata e Presidentit Trump:
Këto janë kohë të errëta për kombin tonë, mbasi Vila jem e bukur, Mar-A-Lago në Palm Beach, Florida, asht aktualisht nën rrethim, bastisje dhe e pushtuem nga një grup i madh agjentësh të FBI-së. Asgjë e tillë nuk i ka ndodhur kurrë ma parë një presidenti të Shteteve të Bashkuara. Mbas punës dhe bashkëpunimit me agjencitë përkatëse qeveritare, ky bastisje e paparalajmëruem në Vilën tem nuk ishte e nevojshme apo e përshtatshme. Asht sjellje e pahijshme e prokurorisë, militarizimi i sistemit të drejtësisë dhe një sulm nga demokratët e majtë radikalë, të cilët dëshpërimisht nuk duen që unë të kandidoj për President në 2024, veçanërisht bazue në sondazhet e fundit, dhe të cilët gjithashtu do të bajnë gjithçka për të ndalue republikanët dhe konservatorët. në zgjedhjet e ardhshme afatmesme.
Një sulm i tillë mund të ndodhte vetëm në vendet e shkatërrueme, të botës së tretë. Mjerisht, Amerika asht shndrrue tash në një nga ato vende, të korruptueme, në një nivel të papamë ma parë. Ata hynë edhe në kasafortën time!
Cili asht ndryshimi midis kësaj dhe Watergate, ku operativët hynë në Komitetin Kombëtar Demokrat? Këtu ndodhi e kundërta; demokratët hynë në shtëpinë e Presidentit të 45-të të Shteteve të Bashkuara.
Persekutimi politik i Presidentit Donald J. Trump ka vazhdue për vite me rradhë, me Rusinë, Rusinë, tashmë të deshtuem plotësisht, Mashtrimi i Rusisë, Mashtrimi i fajësimit #1, Mashtrimi i fajësimit #2 dhe shumë ma tepër, thjesht nuk përfundon kurrë. Asht shënjestrim politik në nivelin ma të naltë!

Hillary Clinton u lejue;
1. Të fshinte dhe të pastronte me acid 33,000 e-mail mbasi ato u thirrën nga Kongresi. Absolutisht asgjë nuk ka ndodhë për t'i kërkue llogari.
2. Ajo madje mori mobilje antike dhe sende të tjera nga Shtëpia e Bardhë.
Unë i qëndrova përballë korrupsionit burokratik të Amerikës, ia ktheva pushtetin popullit dhe u dorëzova vërtet për vendin tonë, siç nuk asht pa kurrë ma parë në SHBA. Institucioni e urrente atë. Tani, ndërsa shohin kandidatët e mi të mbështetun të korrin fitore të mëdha dhe shohin dominimin tim në të gjitha sondazhet, ata po përpiqen të më ndalojnë, dhe Partia Republikane, edhe një herë.
Paligjshmëria, persekutimi politik dhe gjuetia e shtrigave të ekspozuem botnisht duhet të ndalohen!
Unë do të vazhdoj të luftoj për popullin e madh amerikan."!


https://www.thegatewaypundit.com/2022/0 ... yr7TgS10v8
E martë, 9 gusht 2022


Nr. 1923, e mërkurë, 10.VIII.2022
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Kandi i Zgjedhje për Senat dhe Kongresin Amerikan 8.11.2022

Postby Laert » 03 Nov 2022, 08:12


Presidenti i SHBA-së Joe Biden po dërgon një paralajmërim për kandidatët që nuk do të pranojnë rezultatet e zgjedhjeve afatmesme.

Disa kandidatë republikanë kanë tregue se mund të mos e pranojnë humbjen nëse do të garojnë në zgjedhjet paraprake të 8 nëntorit.
Për këto lloj deklaratash, Biden thotë të mërkurën e dt. 2 nanduer 2022 me orën lokale, simbas BBC:
- Kjo është rruga drejt kaosit në Shtetet e Bashkuara. Nuk asht pa ma parë. Asht e paligjshme. Dhe kjo asht joamerikane.
https://www.bt.dk/udland/biden-advarer- ... kaos-i-usa
/ritzau/Zgjedhjet afatmesme të vitit 2022 në Shtetet e Bashkuara do të mbahen më 8 nëntor 2022. Simbas sondazheve, republikanët kanë një avantazh të paktën në Dhomën e Përfaqësuesve: ja çfarë do të ndodhte nëse këto parashikime do të konfirmoheshin, nga lufta në Ukrainë në sektorin e drejtësisë e deri te rikandidimi i mundshëm i Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024.
Nga Daniele Angrisani
Zgjedhjet afatmesme të vitit 2022 janë afrue të martën, e 8 nanduerit 2022, amerikanët do të thirren në kutitë e votimit për rinovimin e dy dhomave të Kongresit: Senatit të Shteteve të Bashkuara dhe Dhomës së Përfaqësuesve. Simbas sondazheve të fundit, të paktën këta të fundit mund të shohin triumfin e partisë republikane në kurriz të demokratëve. Por çfarë do të ndodhte nëse parashikimet e natës se 8 nanduerit 2022 do të konfirmoheshin? Republikanët në Dhomën e Përfaqësuesve nuk po humbasin kohë dhe tashmë po pregatiten të finalizojnë një sërë hetimesh që synojnë të hapin në administratën e Biden, veçanërisht për çështjet e djalit të Presidentit Biden, Hunter Biden.
Qëllimi asht të kuptohet nëse lidershipi i Bidenit asht cenue në ndonjë mënyrë nga punët e djalit ose anëtarëve të familjes së tij, duke vënë në qendër të vëmendjes "konfliktet e mundshme të interesit" midis vendimeve të Biden si President dhe çështjeve familjare.
https://www.fanpage.it/esteri/perche-il ... term-2022/
Në shqip nga Bep Martin Pjetri
E martë, 8 nanduer 2022Mbasi Trump sulmoi Nancy Pelosin, turma filloi të brohoriste "Izoloje atë".
Ritzau 7 Nëntor 2022 07:14
Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, po sulmon sërish politikisht, Nancy Pelosi, kryetaren demokrate të Dhomës së Përfaqësuesve. Sipas medias amerikane The Hill, kjo po ndodh të dielën e dt. 6 nanduer 2022 gjatë një takimi votuesish në Florida, rreth një javë e gjysmë pasi bashkëshorti i Nancy Pelosit, Paul Pelosi, u sulmue me çekiç.
Gjatë takimit, Trump thotë se republikanët "do t'i japin fund karrierës politike të të çmendurës, Nancy Pelosi njëherë e përgjithmonë".
Simbas mediave, komenti i Trump u prit menjëherë me thirrjet "Lock her up" nga publiku.
Trump e ka quajtë ma parë sulmin ndaj Paul Pelosit "një gja të tmerrshme". Në takimin e votuesve, Trump përsërit gjithashtu një numër të pretendimeve të tij të rreme për mashtrime zgjedhore në zgjedhjet presidenciale të vjetit 2020. Ai sugjeron - përsëri - se do të kandidojë në 2024.
- Do të më duhet ta baj përsëri, por qëndroni të sintonizuem, thotë Trump. The Hill përshkruan se si Trump po afron një "klikë" demokratësh, të cilët, simbas Trump, janë bashkuar kundër tij.
- E çmenduna, Nancy Pelosi, si po kalon momentalisht?, pyet Trump sipas mediave amerikane.
- Si asht ajo? "Lock it up" ishte një nga thirrjet që u shfaq gjatë fushatës presidenciale të vjetit 2016 midis Trump dhe Hillary Clinton. Që atëherë asht përdorur shpesh gjatë mitingjeve të votuesve të Trump. Mund të përkthehet lirshëm si "hedhje atë prej Shtëpisës së Bardhë, prej ndërtesës Kapelë". Simbas agjencisë së lajmeve Reuters, këshilltarët e Trump deklarojnë se një njoftim nga ish-presidenti për zgjedhjet presidenciale në 2024 ndoshta mund të pritet ma vonë në nëntor. Tubimi me Trump ishte në mbështetje të senatorit nga Florida, Marco Rubio, përpara zgjedhjeve afatmesme të së martës së 8 nanduerit 2022.
Presidenti Joe Biden gjithashtu mbajti një takim votuesish të dielën. Ndodhi në shtetin e Nju Jorkut, ku ai përsëri paralajmëroi se kandidatët republikanë janë një kërcënim për normat demokratike me pretendimet e tyre të vazhdueshme për mashtrime zgjedhore të vjetit 2020. Paul Pelosi doli nga spitali të enjten e dt. 3 nanduer 2022. Pelosi i ishte nënshtrue një operacioni për lëndimet që mori gjatë sulmit të dhunshëm, gja që e la atë me një thyerje të kafkës dhe lëndime në krahë dhe duar. /ritzau/
Në shqip nga Bep Martin Pjetri
E martë, 8 nanduer 2022Në një takim votuesish përpara zgjedhjeve afatmesme, Donald Trump thotë se do të sjellë lajme të mëdha të martën e javës së ardhshme.
E martë, ora 05:00, dt. 8 nanduer 2022

Ish-presidenti amerikan Donald Trump thotë se do të ketë "lajme shumë të mëdha" javën e ardhshme. Ky mesazh vjen në një grup parlamentar republikan në Ohio të hanën përpara zgjedhjeve afatmesme të së martës.
- Unë do të baj një njoftim shumë të madh të martën më 15 nanduerit 2022 nga Mar-a-Lago në Palm Beach, Florida, thotë ish-presidenti, simbas agjencisë së lajmeve AFP. Trump nuk shtjellon se cili asht lajmi i madh, por megjithatë thotë se do ta bajë njoftimin nga shtëpia e tij në Florida. Sipas AFP, shumë presin që Trump së shpejti të regjistrohet si kandidat për zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara të vitit 2024.
Media britanike BBC shkruan gjithashtu se ka pasë zëra se Trump do të shpallte kandidaturën e tij në takimin e votuesve në Ohio të hanën e dt. 7 nanduerit 2022. Trump i shprehë këto thashetheme në tubim.
- Shikoji ata. Ata janë duke pritur për diçka, thotë Trump, ndërsa u tregon gazetarëve të pranishëm në grup. Prej disa javësh, Donald Trump ka lanë të kuptohet se do të kandidojë për president. Por zgjedhjet afatmesme janë me sa duket aq të randësishme sa Trump nuk do të tërhjekë vëmendjen. Nuk ka asgja që duhet të zvogëlojë randësinë e së nesërmes, të 8 nanduerit 2022thotë Trump simbas BBC.
Burime pranë kampit të Trump kanë thanë për median amerikane CNN se këshilltarët e Trump besojnë se java e tretë e nanduerit 2022 asht një kohë ideale që Trump të shpallë kandidaturën e tij presidenciale. Disa këshilltarë të naltë e kanë këshillue atë të japë mesazhin në një nga shtetet ku ai humbi ngushtë nga presidenti Joe Biden në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020. Të tjerë besojnë se ai duhet ta bajë njoftimin në shtetin e Floridës, ku ai mbetet jashtëzakonisht i popullarizuem në mesin e votuesve republikanë. Gjatë fjalimit 90-minutësh në Ohajo, Trump ma së shumti reflekton për katër vitet e tij si president i Shteteve të Bashkuara. Ndër të tjera ai flet sesi në ato vite vendi kishte kufijtë më të sigurt. Ish-presidenti bën komente pozitive edhe për kandidatët republikanë në Ohajo.
- Do të votoni për një numër të jashtëzakonshëm republikanësh që e vënë Amerikën në vend të parë, thotë ish-presidenti. /ritzau/
https://www.bt.dk/udland/trump-lover-at ... naeste-uge
Në shqip nga Bep Martin Pjetri
E martë, 8 nanduer 20227 nanduer 2022 - 21:53
Ishte dikur një kohë kur Miami Dade County ishte një terren i sigurt i demokratve
- Jo ma kështu!
Shfaqja e madhe e Donald Trump në Miami të dielën e së mbramjes së dt.6 nanduerit 2022 ishte ma shumë njo adhurim idhujsh se sa një tubim për zgjedhjet e randësishme dhe emocionuese afatmesme që zhvillohen të martën e 8 nanduerit 2022. Florida asht ba vendi i Trump.

"Florida do të rizgjedhë mikun tim të mirë dhe besnik Marco Rubio në Senat dhe Ren DeSantis si guvernator, dhe jo më pak Florida do të zgjedhë një numër luftëtarësh të mëdhenj MAGA (Make America Great Again) në poste të rëndësishme në shtet. Asht e gjitha pjesë e programit tonë America First”, thotë Donald Trump para mijëra audiencave brohoritëse. Dhe kështu besnikëria ndaj partisë u duartrokit – megjithëse është e dukshme që guvernatori DeSantis nuk ishte i ftuem në festë. Trump nuk i pëlqen rivalët dhe Ron DeSantis asht sfiduesi ma i mundshëm për kunorën e Donald Trump. Ai e rimerr atë kunorë. Të paktën simbas pjesëmarrësve në mbledhjen e votuesve.
“Donald Trump asht presidenti i ardhshëm i Shteteve të Bashkuara, nuk ka dyshim për këtë dhe ka nevojë për të. Joe Biden asht gati të shkatërrojë plotësisht vendin.
Demokratët qëndrojnë në anën ma të keqen të historisë.
- Dyert e hapuna për alienët kriminalë,
- ndryshimi i gjinisë për fëmijët dhe më mbas
- rritja e çmimeve të ushqimeve dhe benzinës.
- Duhet të ndalet”,

thotë Deborah, një amvise që qëndron në shtëpi nga Miami. Florida asht ba sinonim i lëvizjes MAGA që ka pushtue plotësisht GOP (Partia e Vjetër e Madhe). Udhëheqësit republikanë të së kaluemes me siguri do të kthenin varret e tyre në axhendën e paraqitur, por votuesit këtu poshtë e duan atë.
“Demokratët e krahut të majtë ekstrem duhet të rrëzohen. Ata janë të rrezikshëm për vendin, janë të rrezikshëm për botën. Lufta në Ukrainë nuk do të kishte ndodhur kurrë nëse unë do të isha president dhe do të dija si të sillem me kinezët. Ata më respektojnë mua dhe ne mund të mësojmë diçka prej tyre”, bërtet Trump nga podiumi.
Donald Trump gjëmon kundër elitës liberale, kundër qëndrimeve të çmendunadhe socializmit. “Trump ecën me një kapak MAGA. Për mua, megjithatë, MAGA asht ma shumë Make America God Again. Ne duhet të kthehemi te vlerat bazë, dhe kjo ka të bAjë;
- me krishterimin dhe vlerat e krishtera”, thotë Deborah.
Trump asht duartrokitur gjanësisht për mendimet e tij për ekzekutimin e trafikantëve të drogës menjëherë mbasi ata janë arrestuar. “Xi Jinping më tha se nuk i kupton problemet tona me drogën. Në Kinë, kontrabandistët sillen menjëherë para drejtësisë dhe shpesh dënohen me vdekje brenda 48 orëve. Të tillë janë! Prejauni kokat”, thotë Donald Trump.
Në shesh, mijëra amerikanë të thjeshtë qëndrojnë krah për krah me njerëz me uniforma ushtarake me mesazhe të gjana se çfarë të bajnë me disidentët politikë. “Arma ime nuk asht kërcënim nëse nuk jeni”, shkruhet në bluzën e një të moshuari. Disa nga pjesëmarrësit janë me gojë të hapun, por nuk duen të intervistohen. Një i ri me uniformë ushtarake thotë se duhet veprim urgjentisht, tani.
“Duhet të kërkojmë të gjithë ata që kërcënojnë shoqërinë tonë dhe t'u dalim para situatave. E vetmja mënyrë asht, që ne mund t'i kthejmë Shtetet e Bashkuara te populli”,
thotë burri, i cili nuk dëshiron të filmohet apo të japë emnin e tij. Por ka edhe familje ma të zakonshme.
“Ne jemi;
- luftëtarë të lirisë,
- jemi familjarë,
- e duam Zotin,
- jemi kundër abortit falas,
- jemi për të drejtën e mbajtjes së armëve.
- Dhe Donald Trump na bashkon të gjithëve”,

thotë Nydia, duke qëndrue me vajzën e saj adoleshente.
“Më ndiqni të dashur miq. Të martën e 8 nanduerit 2022 sepse nis një kapitull i ri në historinë tonë. Tash për tash, gjithçka ka të bajë me zgjedhjen e republikanëve në Kongres, dhe sapo të kryhet kjo, do të fillojë një epokë e re. Ka një probabilitet shumë, shumë të naltë që unë të rivendos dhe të shpëtoj vendin tonë”, thotë Donald Trump. Të martën, e 8 nanduerit 2022, shpreson të nisë marshimin e tij drejt Shtëpisë së Bardhë. Marshimi Trumpit asht i vështirë për t'u ndalë.
https://www.bt.dk/udland/bt-i-usa-vaelg ... -hvide-hus
Në shqip nga Bep Martin Pjetri
E martë, 8 nanduer 2022


Nr. 2262, e mërkurë, 9.XI.2022
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10


Return to Komunistet Boteror

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron