Cdo gje mbi diktaturen komuniste boterore dhe krimet e saj ne vende ish komuniste
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 5 postime · Faqe 1 prej 1
Fjalimi i Donald J. Trumpit mbi Komunizmin 18.II.2019
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4541
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Fjalimi i Presidentit Trump në Komunitetin Amerikan të Venezuelës
LIGJI DHE DREJTËSIA

Imazh

(Remarks by President Trump to the Venezuelan American Community
LAW & JUSTICE - Issued on: February 18, 2019)

Në shtyp më: 18. II.2019

Universiteti Ndërkombëtar i Floridës Qendra e Konvokimit të Oqeanit
Miami, Florida
4:47 P.M. lindje

Fillon prezantimin Melania Trump:

MRS. TRUMP: Faleminderit. (Duartrokitje)
Asht e mrekullueshme të jesh këtu sot në qytetin e bukur të Miamit. (Duartrokitje)
Presidenti dhe unë jemi të nderuem të qëndrojmë me të gjithë ju, ndërsa ne së bashku i përkrahim njerëzit - njerëz të mëdhenj - të Venezuelës. (Duartrokitje.)
Jam krenar që jam këtu me ju në Shtetet e Bashkuara të Amerikës si Zonja juaj e Parë. (Duartrokitje)
Shumë prej jush këtu e dinë se çfarë ndjehet si të bekohen me liri pasi jetojnë nën shtypjen e socializmit dhe të komunizmit. (Duartrokitje)
Në Venezuelë, njerëzit janë në prag të rimarrjes së lirisë së tyne.
Sot, duhet t'i lëmë popullit venezuelian të na dëgjojë të gjithëve me një za të bashkuem. Ka shpresë, ne jemi të lirë dhe ne lutemi së bashku me za të naltë dhe me krenari se së shpejti edhe populli i Venezuelës do të jetë i lirë. (Duartrokitje.)
Burri jem asht këtu sot, sepse ai kujdeset thellë për vuajtjet e tashme në Venezuelë. Sot pasdite, ai ka një mesazh të randsishëm për të ndarë me ju.
Zonja dhe zotërinj, tani kam kënaqësinë të prezantoj bashkëshortin tem dhe Presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald J. Trump. (Duartrokitje.)

PRESIDENTI: Faleminderit shumë, Melania.
Amerika me të vërtetë asht e bekuem që të ketë një të drejtë kaq të jashtëzakonshme? Zonja e Parë e Jashtëzakonshme. (Duartrokitje)
Ajo asht e jashtëzakonshme. Ajo me të vërtetë asht. Ajo kujdeset për njerëzit.

Përshëndetje, Miami.
Jam shumë i kënaqun që jam kthyer në shtetin që unë e due me shumë patriotë krenarë dhe liridashës. Ne jemi këtu për të shpallë një ditë të re, e cila po vjen në Amerikën Latine. (Duartrokitje) Po vjen.
Në Venezuelë dhe në të gjithë hemisferën perëndimore, socializmi po vdes, dhe liria, prosperiteti dhe demokracia janë duke u rilindë. (Duartrokitje.)
Sot, zemrat tona janë të mbushuna me shpresë për shkak të vendosmërisë së miliona venezuelanëve të zakonshëm, patriotizmit të Asamblesë Kombëtare të Venezuelës dhe guximin e pabesueshëm të presidentit të përkohshëm Juan Guaido. (Duartrokitje.)
Populli i Venezuelës po proteston për liri dhe demokraci, dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë duke qëndrue në anën e tyne. (Duartrokitje.)
Më lejoni të filloj duke falenderue liderët e mëdhenj këtu, të cilët kanë kenë kampionë të pabesueshme për kauzën e lirisë. Dhe këta njerëz ju duan, dhe ata e duan Venezuelën dhe e duan Kubën. Dhe ata i duan të gjitha vendet për të cilat po luftojmë. (Duartrokitje.)

Liderë politikë venezueljanë në SHBA


I zgjedhun dhe tashmë ka ba një punë të pabesueshme, Guvernatori Ron De Santis. (Duartrokitje.)
Një njeri që unë e quaj, veçanërisht kur flasim për Kubën, Venezuelën, Nikaragua, që ai e di shumë mirë, dhe ai asht një mik i jemi: senatori Marco Rubio. (Duartrokitje.)
Një guvernator i madh; ai i dha Ron paksa një….. Ai bani një punë fantastike në Florida. Ish guvernator, dhe tash një senator, Rick Scott. (Duartrokitje.)
Dikush ….e di shumë mirë, veçanërisht për faktin se zemra ime asht në Venezuelë - (duartrokitje) - Përfaqësuesi Mario Diaz-Balart. (Duartrokitje.)
Ambasadori Carlos Trujillo. (Duartrokitje.)
Guvernatori Jeanette Núñez. (Duartrokitje)
Prokurori i ri dhe i madh i juaj, Ashley Moody. (Duartrokitje)
Dhe për shumë zyrtarë të tjerë publikë të angazhuem që janë në këtë sallon tani, ju falënderojmë shumë për prezencën me ne. Faleminderit. (Duartrokitje.)
Faleminderit gjithashtu Sekretari i Tregtisë. Wilbur Ross asht me ne, dhe Ambasadori Lighthizer.
Ambasadori Lighthizer, më duhet të them, sapo u kthye nga një vend i quajtun Kinë. Dhe, djalë, oh, djalë - po bajmë shumë përparim. Askush nuk priste që kjo të ndodhte. (Duartrokitje) Ne po bajmë shumë përparim. (Duartrokitje.)
Ndërkohë, miliarda dhe miliarda dollarë po hyjnë në Thesarin tonë. Asht shumë e thjeshtë. Të gjitha në interesat e ekonomisë. Kjo nuk ka ndodhë kurrë ma parë. Ne nuk e përceptonim ndjenjën e ktij vendit, por tash e dimë ndjenjën. (Duartrokitje.)
Ne gjithashtu duem të shprehim vlerësimin tonë të thellë tek Presidenti i Universitetit Ndërkombëtar të Floridës, Dr. Mark Rosenberg - (duartrokitje) - për pritjen e kësaj ngjarjeje të randsishme.
Së fundi, unë due të falënderoj çdo person në këtë audiencë të mrekullueshme që keni shprehë dinjitetin t’uej njerëzor. Dhe kjo asht për të gjithë ju. (Duartrokitje.)
Dhe due veçanërisht të falënderoj komunitetin e mërgatës të Venezuelës që ka ba kaq shumë për mbështetjen e Presidentin Guaido në organizimin e ndihmave për bashkatdhetarët e tyne dhe keni ba shumë për familjet t'ueja. Ju faleminderit shumë për prezencën këtu. Faleminderit. Ne jemi me ju. (Duartrokitje.)
Ne jemi thellësisht mirënjohës ndaj çdo disidenti, çdo mërgimtarit, çdo të burgosunit politik dhe secili që dëshmon për tmerret e socializmit dhe komunizmit dhe që ka folë me guxim kundër tyne. Faleminderit shumë. (Duartrokitje.)
Fakti asht, se ju keni pa krimet dhe korrupsionin. Ju keni përjetue urinë dhe vuajtjet. Ju keni ba lutjet e trishtueme për ndihmë. Ju keni protestue me respekt, por me za të naltë. Dhe ju jeni lutë për këto ditë që tash po i gëzoni, e cila asht vetëm përpara - dita kur të gjithë njerëzit e këtij rajoni do të jenë në fund të fundit të lirë. (Duartrokitje.)

Gjithë salla: SHBA! SHBA! SHBA!


Shtetzimi i pasunis së kombit – Shgatrrim, Vorfni!

PRESIDENTI:
Ndërsa ne takohemi këtu sot, populli i Venezuelës qëndron në prag të historisë, gati për të rimarrë fuqinë dhe të ardhmen e tyne.
Jo shumë kohë ma parë, Venezuela ishte kombi ma i pasun në Amerikën e Jugut. Por vitet e sundimit socialist e kanë rrokullisë këtë komb në prag të rrënimit. Kjo asht ajo sot.
Qeveria socialiste tiranike nacionalizoi industritë private dhe mori përsipër bizneset private. Ata angazhoheshin në konfiskimin masiv të pasunisë, në mbylljen e tregjeve të lira, në shtypjen e fjalës së lirë dhe në ngritjen e një makinë të pamëshirshme propaganduese, në zgjedhjet e manipulueme, ku përdorën qeverinë në persekutimin e kundërshtarve të tyne politik dhe shkatërruen me sundimin e tyne pallatin e drejtsisë.
Me fjalë të tjera, socialistët kanë ba në Venezuelë të gjitha, të njëjtat veprimet që socialistët, komunistët, totalitarët kanë ba kudo, ku kanë pasë mundsi me sundue. Rezultatet kanë kenë katastrofike.
Pothuajse 90 për qind e venezueljanve tani jetojnë në vorfni.
Në vitin 2018, hiperinflacioni në Venezuelë tejkaloi shifrën 1 milion%. Mungesat paralizuese të ushqimit dhe të ilaçeve aktualisht damtojnë vendin. Socializmi e ka shkatërrue krejtësisht këtë vend të madh sa edhe rezervat ma të mëdha të naftës në botë nuk janë ma të mjaftueshme për të mbajtur industrinë në kambë. Kjo nuk do të ndodhi ma kurrë. (Duartrokitje.)

AUDICIONI: SHBA! SHBA! SHBA!

Brutaliteti i Qeveris së Venezuelës


PRESIDENTI: Faleminderit.
Tashmë, ma shumë se 3 milion venezueljanë kanë emigrue nga opozita brutale e Maduro-së - dhe kjo asht brutalitetë.
Sot kemi nderin që të bashkohemi me Amintha Perez, nanën e Oskarit Perez, një oficer policie kurajoze venezueljane. (Duartrokitje) Ti e njeh historinë.
Në qershor të vjetit 2017, Oscar pilotoi një helikopter mbi qytetin Baruta me flamurin "350 Liberty", një referencë ndaj nenit 350 të kushtetutës venezueliane, ku thuhet: "Populli i Venezuelës do të mohojë çdo regjim, legjislacion ose autoritet që shkel vlerat demokratike ... ose cenon të drejtat e njeriut."
Oscar tha se donte t'u jepte njerëzve shpresën. Ai i donte njerëzit. Ai luftoi për popullin. Dhe ata donin Oscar. Por Oscar u vra dhe u vra nga Venezuela - ju e dini shumë mirë këtë gjë; ju të gjithë e dini historinë - nga forcat e sigurisë të Venezuelës, në mënyrë barbare.
Amintha, zemrat tona pushojnë për humbjen tuaj. Oscar dha jetën e tij për lirinë e popullit të tij. Ne të gjithë kemi shpresë sot për shkak të njerëzve të mëdhenj, të mëdhenj dhe patriotë si Oscar. (Duartrokitje) Ju lutem, Amintha. (Duartrokitje.)
Unë i thashë, "Si për të thanë diçka në spanjisht?" Ajo i pëlqen spanjollët. Ajo asht pak ma e mirë në spanjisht. Ju lutem. Ju lutem.
AUDICIONI: (i padëgjueshëm).
ZNJ. PEREZ: (flet spanjisht.) (Nuk ka përkthim të ofruem.)
(Duartrokitje.)
PRESIDENTI: Nuk e di se çfarë tha ajo, por mendoj se e di se çfarë tha ajo. Dhe ajo asht një grua e pabesueshme. Dhe Oscar ishte një njeri i pabesueshëm i cili nuk do të kishte vdekë kot. (Duartrokitje.)
Disa javë ma parë, më 23 janar, Asambleja Kombëtare e Venezuelës thirri kushtetutën e Venezuelës për të deklarue Presidentin e Asamblesë Kombëtare, Juan Guaidó, si udhëheqës legjitim i vendit. Në një nga veprimet e tij të para, Presidenti Guaidó thirri të njëjtin artikull kushtetues që Oskari transmetonte përmes qiellit për të njoftue botën se Maduro ishte jolegjitim.
Brenda 30 minutash, Shtetet e Bashkuara ishin krenare që ishin vendi i parë në botë që njihnin Presidentin Guaido. (Duartrokitje.)
AUDICIONI: SHBA! SHBA! SHBA!

PRESIDENTI: Dhe, nga rruga, John Bolton asht këtu. Ku asht John? (Duartrokitje) Duke punue shumë.
Imazh
John Bolton asht zjarrvënës kudo në botë! Turpi i SHBA!
Zjarrin ja ka vue Kosovës prej 2008
Në 2019 po i del tymi në favor të Moskës


Shkarkimi i John Bolton nga posti Sekretarit të Siguris së SHBA- më 10 shtator 2019

"E kam informue John Boltonin mbrëmë se Shtëpia e Bardhë nuk ka ma nevojë për shërbimet e tij. Unë në mënyrë të premë nuk jam pajtue me shumë sugjerime të tij, ashtu sikundër edhe sugjerime që më ka dhanë për administratën amerikane. Prandaj, i kam sugjerue dorëheqjen dhe Bolton u dorëhoq këtë mëngjes. E falënderoj John Bolton për shërbimin që më ka ba”, shkroi Trump."

Kreu i shtetit amerikan nënvizoi më tej se do të emërojë një tjetër këshilltar për Sigurinë Kombëtar gjatë javës së ardhshme. John Bolton njihej gjithashtu edhe si përkrahës i Serbisë dhe ishte kundër pavarësisë së Kosovës, në kohën që mbante detyrën e ambasadorit të SHBA-ve në OKB.
(d.xh/Balkanweb)


Sot, ma shumë se 50 vende në botë tashmë njohin qeverinë e ligjshme të Venezuelës. Populli venezueljan ka folë, dhe bota ka ndigjue zanin e tyne të bukur. Ata po ja shndrrojnë faqen socializmit, diktaturës dhe nuk do të ketë kthim ma mbrapa. (Duartrokitje.)

Ora e muzgut të socializmit në Venezuelë, Nikaragua dhe Kuba
Imazh

Kombet paqedashëse janë gati të ndihmojnë Venezuelën për të fitue demokracinë, dinjitetin dhe fatin e saj. Të gjitha kombet në hemisferën tonë kanë interes të përbashkët për të parandalue përhapjen e tiranisë socialiste.
Socializmi, sipas natyrës së vet, nuk i respekton kufijtë. Ajo nuk respekton kufijtë ose të drejtat sovrane të qytetarëve të saj apo të fqinjëve të saj.
Gjithmonë kërkon të zgjerohet, të shkelë dhe të nënshtrojë të tjerët me vullnetin e tij.
Ora e muzgut e socializmit ka mbrritë në hemisferën tonë - (duartrokitje) - dhe, sinqerisht, në shumë, shumë vende në mbarë botën.
Ditët e socializmit dhe të komunizmit numërohen jo vetëm në Venezuelë, por edhe në Nikaragua dhe në Kubë. (Duartrokitje.)
A e duam Kubën? (Duartrokitje.) A e duam Nikaragua? (Duartrokitje)
Vende të mëdha. Një potencial i tillë i madh. Mos harroni atë fjalë. Ky potencial kaq i pabesueshëm.

Ndihmat amerikane për Venezuelën


Ndërkohë, të gjithë duhet të punojmë së bashku për t'i dhanë fund një fatkeqësie humanitare. Ndërsa flasim, ka kamionë të mbushun me qindra tonelata të furnizimeve të nevojshme humanitare të ndalueme në kufijtë e Venezuelës duke pritë për të ndihmue miliona e miliona në nevojë.
Dy ditë ma parë, aeroplani i parë amerikan C-17, që asht një aeroplan i madh dhe i bukur, u ul në Kolumbi, i ngarkuem me ndihmën e randsishme, duke përfshirë mijëra kuti ushqimi për fëmijët e vegjël venezueljanë. (Duartrokitje)
Për fat të keq, Diktatori Maduro ka bllokue kët ndihmë shpëtimi nga hyrja në vend. Ai don ma mirë të shikjoj njerëzit e tij të uritun sesa t'u japë ndihmë.
Miliona venezueljanë janë të uritun dhe vuajnë, ndërsa një grusht i vogël në krye të regjimit të Maduros e plaçkitin kombin, e çuen në vorfni dhe në vdekje. Ne e dimë se kush janë ata, dhe e dimë se ku i kanë miliarda dollarë që kanë vjedhë.
Në mënyrë të pabesueshme, ka anëtarë të nivelit të naltë të ushtrisë venezueljane ende, që po mbështesin kët diktaturë të dështuem. Ata po rrezikojnë të ardhmen dhe jetën e tyne dhe të ardhmen e Venezuelës, për një njeri të kontrolluem nga ushtria kubane dhe e mbrojtun nga një ushtri private e ushtarëve kubanë. (Duartrokitje)

Lutje Ushtris së Venezuelës:
1.Të mos prekë opozitën dhe Guaidon me familjen!
2. Të mos mbështesë Maduron, por Guaidon!


Maduro nuk asht një patriot venezueljan; ai asht një kukull kuban. Kjo asht ajo që asht. (Duartrokitje.)
Dhe mos harro se qindra miliona dollarë përdoreshin për t'u pague në Kubë - por jo ma, sepse ato nuk kanë më atë lloj pasunie për ta ba atë gja. Pra, gjanat po ndryshojnë dhe po ndryshojnë shpejt. (Duartrokitje.)
Dhe sot kam një mesazh për çdo zyrtar që po ndihmon Maduron në pushtetë:
Sytë e gjithë botës janë mbi ju sot, çdo ditë,dhe çdo ditë në të ardhmen. Ju nuk mund të fshiheni nga zgjedhja që tani ju ballafaqohet. Ju mund të zgjidhni të pranoni ofertën bujare të amnistisë së Presidentit Guaido, ta jetoni jetën në paqe me familjet dhe bashkatdhetarët tuaj. Presidenti Guaido nuk kërkon ndëshkim kundër jush, dhe as ne. Por ju nuk duhet të ndiqni urdhnat e Maduro-së për të bllokue ndihmën humanitare dhe nuk duhet të kërcënoni në ndonjë formë dhune kundër protestuesve paqsorë - (duartrokitje) - udhëheqësve të opozitës, anëtarëve të Asamblesë Kombëtare, ose Presidentin Guaido dhe familjes së tij.
Ne kërkojmë një tranzicion paqësor të pushtetit, por të gjitha opsionet janë të hapuna. (Duartrokitje) Ne duam të rivendosim demokracinë venezueljane dhe ne besojmë se ushtria venezueljane dhe udhëheqja e saj kanë një rol jetësor për të luajtë në këtë proces. Nëse zgjidhni këtë rrugë, ju keni mundsinë të ndihmoni, të krijoni një të ardhme të sigurt dhe të begatë për të gjithë njerëzit e Venezuelës.
Ose mund të zgjidhni rrugën e dytë: vazhdoni të mbështetni Maduron.

AUDICIONI: Booo –

Kërcënim fizik pushtues i shpallun botnisht nga D.J. Trumpi
- Drejtue Presidentit Legjitim - Shkëlqesis Tij - Nikolas Maduro


Imazh


PRESIDENTI: Nëse zgjedh këtë rrugë, nuk do të gjesh Vrimë ku të fshihesh, nuk do të kesh shporrje të lehtë dhe asnji shpëtim apo rrugëdalje. Ju do të humbni gjithçka. (Duartrokitje.)

Venezuela – Shtetë Vasal i Kubës
Shqetsim i Trumpit për t'u pasunue SHBA!


Pra, sot, i kërkoj çdo anëtarit të regjimit Maduro: ta ndërpresë këtë makth të vorfnisë, urisë dhe vdekjes për popullin t’uej, që s’e kanë shqetsim se vdesin njerëzit tuaj. Jepni shansë vendit tuej. Tash asht koha që të gjithë patriotët venezueljanë të veprojnë së bashku si një popull i bashkuem. (Duartrokitje) Asgja tjetër nuk mund të jetë ma mirë për të ardhmen e Venezuelës. Dhe asgja nuk mund të jetë ma mirë për të ardhmen e një kombi tjetër robë - Kubë - sesa rilindja e lirisë dhe e demokracisë në Venezuelë. (Duartrokitje.)

AUDICIONI: SHBA! SHBA! SHBA!
PRESIDENTI: Për dekada me radhë, diktaturat socialiste të Kubës dhe Venezuelës kanë mbështetë njeni-tjetrin në marrveshje korruptimit. Venezuela i dha naftë Kubës. Si reagim, Kuba i dhuroi Venezuelës një shtet policor të drejtuem direkt nga Havana. (Duartrokitje.)
Por kjo asht një ditë shumë e ndryshme dhe ato ditë po u vjen fundi. (Duartrokitje) '
Aleanca e shëmtuem midis dy diktaturave po u vjen një fund i shpejtë. Një e ardhme e re po fillon. Të gjithë ne në këtë arenë dhe mijëra e mijëra njerëz jashtë - ju duhet ta shihni - janë të bashkuem, sepse e dimë të vërtetën rreth socializmit në Venezuelë, në Kubë, në Nikaragua dhe në mbarë botën. (Duartrokitje.)

Kush asht socjalizmi simbas Trump?


Socializmi premton prosperitet, por sjell vorfni.
Socializmi premton unitet, por sjell urrejtje dhe përçarje.
Socializmi premton një të ardhme ma të mirë, por gjithnjë kthehet në kapitujt ma të errët të së kaluemes…..
Socializmi asht një ideologji trishtuese dhe diskredituese, e rrënjosun në injorancën totale të historisë dhe natyrës njerëzore, prandej socializmi, përfundimisht krijonë gjithmonë tiraninë, të cilën e ushtron.
(Duartrokitje)
Socialistët deklarojnë një simpati për diversitetin, por gjithmonë kambëngulin në konformitetin absolut.
Ne e dimë se socializmi nuk ka të bajë me drejtësinë, nuk ka të bajë me barazinë, nuk ka të bajë me përkrahjen e të vorfënve.
Socializmi asht vetëm për një gja: Fuqia absolute për klasën në pushtet.
(Duartrokitje)
Dhe sa ma shumë pushtetë që ata marrin, aq ma shumë ata kanë arkivola. Ata drejtojnë gjithshka si në kujdesin shëndetsor, transportin, financat, energjinë, arsimimin.
Ata duen pushtetë absolutë për të vendosë se kush fiton dhe kush humbet, kush asht dhe çfarë asht e vërtetë dhe çfarë asht e rreme, madje edhe kush duhet të jetojë dhe të vdesi.
(Duartrokitje.)
Shkurtimisht, të gjithë ne këtu sot e dimë se nuk ka asgja ma pak demokratike sesa socializmi.
Kudo, që duket, se socializmi përparon nën flamurin e progresit, në fund rezulton vetëm korrupsion, shfrytëzim dhe shgatrrim kudo.


Prapë me refugjatin venezueljan në SHBA


Me ne sot asht David Smolansky. (Duartrokitje) David ishte një nga kryebashkiakët ma të rinj në historinë e Venezuelës, kur regjimi Maduro e largoi nga detyra dhe lëshoi një urdhën arresti për të. Davidi u arratis në xhunglën jugore të tmerrshme të Venezuelës. Përfundimisht, Davidi arriti në Brazil, ku u mirëprit me krahë të hapuna.
Sot, Davidi jeton në mërgim në Shtetet e Bashkuara, ku vazhdon të flasë për popullin venezueljan. Fatmirsisht, Davidi asht gjenerata e tretë e familjes së tij për të ikur nga agonia e socializmit dhe e komunizmit. Gjyshërit e Davidit u larguen nga Bashkimi Sovjetik më 1927 dhe babai i tij u largue nga Kuba komuniste në vitin 1970.
Siç tha Davidi, "ndryshimi që due të kem nga babai dhe gjyshi jem asht të kthehem në vendin tem". (Duartrokitje) "Gjyshërit e mi kurrë nuk u kthyen në Kiev ... babai jem nuk u kthye në Havanë. Unë shpresoj se mund të ktheheni në Venezuelë. "(Duartrokitje) Unë mendoj se do të realizohet nji ditë, andrra e Davidit.
Ju faleminderit shumë, David. Unë mendoj se së shpejti do të ndodhë. Guximi yt, David asht një frymëzim. Dhe jo vetëm Davidi; por ka shumë njerëz në këtë sallon. Ju keni kalue shumë peripecina, por e shihni se po vjen fundi I saj. Ju shikjoni se me të vërtetë po i vjen fundi për herë të parë. Për herë të parë, po e shihni - sepse Shtetet e Bashkuara, një komb i vërtetë i madh, janë prapa jush. (Duartrokitje.)

AUDICIONI: SHBA! SHBA! SHBA!

PRESIDENTI: Dhe ashtu si Shtetet e Bashkuara kontribojnë për demokracinë në Venezuelë, ne riafirmojmë solidaritetin me njerëzit me shpirtgjanë të Kubës dhe Nikaraguas dhe njerëz kudo që jetojnë nën regjime socialiste dhe komuniste.

Amerika kurrë nuk do të jetë një vend socialist
Imazh

Dhe atyne që do të përpiqeshin të impononin socializmin në Shtetet e Bashkuara, ne përsëri dërgojmë një mesazh shumë të thjeshtë: Amerika kurrë nuk do të jetë një vend socialist. (Duartrokitje.)
Jemi të lindun të lirë dhe do të qëndrojmë të lirë tash e përgjithmonë.
(Duartrokitje.) Ne e dimë se çfarë lirie asht në Venezuelë, sepse e kemi pa atë të ardhme këtu në Doral.
Ne e dimë se çfarë lirie mund të ketë në Kubë sepse e kemi parë atë të ardhme këtu në Miami. (Duartrokitje.)
Ne e dimë se çfarë lirie mund të ketë në Nikaragua sepse e kemi parë atë të ardhme në Sweetwater. (Duartrokitje.)

[qender]Projekti i Trumpit
I. Rrënimi i komunizmit në Venezuelë, Kubë dhe Nikaragua
II. Luftë e egër për t’u pasunue SHBA!


Me ndihmën e Perëndisë, do të përmbysen komunizmi në Karakas, Managua dhe Havanë!
Dhe një ditë së shpejti, me ndihmën e Perëndisë, do të shohim se çfarë do të bajnë njerëzit në Karakas, Managua dhe Havanë. (Duartrokitje.)
Kur Venezuela, Kuba dhe Nikaragua do të çlirohen nga komunizmi, që do ishte hemisfera e parë e lirë në të gjithë historinë njerëzore. (Duartrokitje.)
Ishte nder i madh që të jem me ju sot, dhe nder i madh e Zonjës së Parë që ishin me ju sot. Ne po fitojmë. Ne po fitojmë në çdo front.
Faleminderit. Zoti ju bekoftë. Zoti e bekoftë popullin e Venezuelës. Zoti bekoftë popullin e Kubës. Zoti bekoftë popullin e Nikaraguas.
Perëndia i bekoftë Shtetet e Bashkuara të Amerikës. (Duartrokitje) Faleminderit shumë.

Fundi
5:19 P.M. lindje - Shtëpia e Bardhë
https://www.whitehouse.gov/briefings-st ... community/

U pregatitë në shqypë nga Bep Martin Pjetri
E hanë, 18.II.2019

Skjarim!
- Teksti asht i saktë, i plotë!
- Nëntitujt, figurat ilustruese dhe shenimet nën figurat janë në funksjon të Fjalimit të karakterit të Trumpit, të hartuem nga autori i vendosjes se landës - Redaksia e Kulturës - http://www.proletari. com! Për me absorbue ma mirë landën në formën e ,,selektivitetit sa ma racional!

E djelë, 24.II.2019 - Nr. 60
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4541
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Kush asht Juan Gerardo Guaidó Márquez?
Juan ishte stalinist - Guevarës, asht nji socjalist dhe me origjin çifut

Imazh
Aleatët izraelite - amerikan zhdukën fizikisht Hugo Çavez - Presidentin i Venezuelës
Për t'ja lehtsue marrjen e pushtetit nga Juan Gerardo Guaidó


Juan ka lindë më 28.VII.1983.
Një nga tetë fëmijët, Guaido në një shtëpi të klasës së mesme nga prindërit e tij, të cilët ishin baba pilot ajror dhe nana mësuese. Një gjysh ishte rreshter i Gardës Kombëtare Venezueliane ndërsa një tjetër gjysh ishte kapiten në Marinën Venezueliane.

Origjina
Meqë e kan mbshtetë ma herët ambasada izraelite liderin e opozitës Juan-in, derisa i ka nxjerr prej Venezuelës ambasadën izraelite për ndërhymje në punët e shtetit, duke shkaktue kaos, anarki politike në vend thuhet se ka origjinën ose asht nji skllav i tyne, i parave dhe i famës në politikë sikurse edhe edvin kristaq rama.

Familja
Juan asht i martuem me Fabiana Rosales me të cilin ka një vajzë të quajtun Miranda. Aktualisht jeton në Macuto, Vargas.

Motivi politik si socjalist
Pasi kaloi tragjedinë e Vargas të vitit 1999, e cila la familjen përkohësisht të pastrehë, Guaido fitoi diplomën e shkollës së mesme në vitin 2000. Tragjedia, sipas kolegëve të tij, ndikoi në pikëpamjet e tij politike, pasi qeveria e atëhershme e Hugo Chavez dha përgjigje jo efektive ndaj fatkeqësisë.

Arsimimi
Guaidó ma vonë fitoi licencën profesionale si inxhinier industrial pas diplomimit në Universitetin Katolik Andrés Bello në vitin 2007. Guaido gjithashtu kreu studime pasuniversitare në Universitetin George Washington në Shtetet e Bashkuara dhe në Institutin de Estudios Superiores de Administración.

Veprimtaria politike

Qysh student, Guaido ju bashkue grupeve staliniste si të guevarave,… në Venezuele derisa arriti në nivele të nalta politike. Sot ushtron si politikan venezuelian, aktualish kryetari i Asamblesë Kombëtare/Kuvendit Popullor i Venezuelës që nga 5 janari 2019. Një anëtar i Partisë Socialiste(Vullneti popullor (Spanjë: Voluntad Popular, VP) është një parti politike social-demokratike e qendrës në Venezuelë e pranuem në Internacionalen Socialist në dhjetor 2014), deputet federal që përfaqëson shtetin e Vargas. Në mënyrë të paligjshme, si një grusht shteti, në kundërshtim të kushtetutës ka vetë-shpallë vedin si president i perkohshëm, ku mjerisht e njohu trumpi dhe disa shtete satelitore të SHBA; si Brazili, Kolumbi, Panama,…dhe Kanadaja. BE ka kerkue të bahen zgjedhjet e reja.

Në shqipë nga Bep Martin Pjetri
E mërkurë, 23.I.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4541
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Venezuela në krizën politike

Imazh
Grusht Shtetit
- Të mërkurën e 23.I.2019 u vetë shpallë President i Përkohshëm i Venezuelës, Juan Guaido, kryetar i Parlamentit të Venezuelës.


Juan me kët akt politik antikushtetues të betimit para perkrahsve të vet si vet-shpallun president provizor kreu nji ,,grusht shtetit,,, dhe ka nxjerrë në sheshe të kryeqytetit përkrahsit e tij si dhe përkrahsit e presidentit aktual Nikolla Maduro.

Njohja politike e Presidentit Provizor të vet-shpallun të Venezuel¨s nga disa shtete ;
Imazh

Menjiherë i dërgoi telegram Trumpi dhe zev-presidenti amerikan Penc dhe u deklaruen botnisht se e njohin si president të përkohshëm de jure si dhe shtatë shtetet latine dhe Kanada-ja. Trump i bani thirrje Ushtris t'i largohej presidentit Moduros!
Para se me krye ket akt politik, u takue Juan me Konferencën Ipeshkvnore të Venezuelës, nga ku mori konfirmimin për motivin e ktij veprimit antikushtetues.

Imazh
Nikolas Maduro asht President i Ligjshem i zgjedhun me 5.I.2019

Trumpi ka shprehë sot më dt. 24.I.2019 se asht mundsia e ndërhymjes ushtarake në Venezuelë për të rrzue presidentin e ligjshëm Nikoll Maduro, gjoja me vendos demokracin( meqense asht antiamerikan!)
Nëse ndodh ky akt ushtarak i SHBA asht Ndërhymje e denueme botnisht si agresion në nji shtetë tjetër! Do të ishte njolla ma e zi e SHBA-s dhe e Trumpit. Ka solucjone për ta zgjidhë ket krizë kushtetues në Venezuelë nepërmjet OKB dhe organizmave të saj
!
Trumpi kur kercnon ushtarakisht Presidentin e ligjshem Nikola Maduron harron ose injoron miqtë e tij potencjal si Putinin, Erdoganin,... dhe gjithë konitinentin e Amerikës Latine perpos 7 shteteve satelitore të SHBA-s.
Trumpi me kto sjellje intervistash provokon me qëllim ekuilibrat e paqes në botë!

Në shqipë - Bep Martin Pjetri
E mërkurë, 23.I.2019


Juan Guaido, kryetar i Parlamentit të Venezuelës:
”Kisha Katolike asht një pjesë themelore e Qeverisë Kalimtare”


Imazh

Si një element "themelor" në një qeveri kalimtare, presidenti i Asamblesë Kombëtare(Kuvendi Popullor), Juan Guaido, e përcaktoi Kishën Katolike Venezueliane; pas takimit që Kryesia i Kuvendit të Parlamentit të Venezuelës mbajti një takim me Konferencën Episkopale Venezuliane në Karakas.

Gjatë takimit, deputetët paraqitën si një propozim për zbatimin e nenit kushtetues dhe sundimin e ligjit në tre pika themelore:
- Ndërpremja e uzurpimit të zyrës nga Nicolás Maduro,
- Të krijohe.I.t mundësia për një qeveri kalimtare.
- Thirrjen për zgjedhje të lira dhe demokratike.

"Pa dyshim, në shpëtimin dhe rindërtimin e Venezuelës për ta permirsue, me ba ma të mirën, që të gjithë ne kemi nevojë, dhe Kisha Katolike asht një pjesë themelore e Qeverisë Kalimtare. Për të arritë realizimin në secilin prej propozimeve të paraqituna nga Parlamenti, asht e randsishme që të krijohen artikulimet e faktorëve si;
- Komuniteti ndërkombëtar,
- Kisha,
- Populli venezuelian ".

Kryeipeshkvi - Hoze Luis Azuaje, tha: "Performanca e qeverisë së Maduro-s asht "e paligjshme dhe jokushtetuese”

Në takimin që u zhvillue në Konferencën Episkopale, në qytetin e Caracas ishin të pranishëm, deputetët Edgar Zambrano dhe Stalin González, Presidenti i Konferencës, José Luis Azuaje Ayala si dhe Kardinalët Baltazar Porras, Urosa Savino, në mesin e përfaqësuesve të tjerë të klerik.
Nga ana e tij, Kryetari i Konferencës Episkopale, kryeipeshkvi Hoze Luis Azuaje, tha: "Performanca e qeverisë asht "e paligjshme dhe jokushtetuese."
Krenët e Klerit katolik e konfirmuen mbështetjen e tyne të plotë ndaj Liderit të Opozitës - Juan Guaido-spër legjitimitetin e organit legjislativ dhe angazhimin për të marrë rolin e nevojshëm për të realizue një qeveri e tranzicionit .

Guaido i kërkoi gjithashtu Bordit të kryetarve të Grupeve Parlamentare të sapo zgjedhun të Asamblesë Kombëtare që të "rindërtonte besueshmërinë politike" në emën të popullit venezuelian dhe të krijonte bazat e nevojshme për një proces tranzicioni, për të kenë në gjendje të kapërcejë krizën serioze politike, ekonomike dhe sociale, qi po kalon Venezuela.
Si përfundim, zëdhansi i Guaidó-s ratifikoi në Konferencën Episkopale se dega legjislative do të autorizojë hymjen e ndihmës humanitare për të zgjidhë krizën serioze në Venezuelë.”

Në shqipë nga Bep Martin Pjetri
E mërkurë, 23.I.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4541
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Donald Trump akuzoi bosët e fuqishëm të Ilaçeve për vrasje:
Tani ata janë të shkëlqyeshëm dhe duhet të shpëtojnë Shtetet e Bashkuara

Donald Trump ka akuzue vazhdimisht gjigantët globale të farmacive për ' vrasje të heshtun' të popullatës.
Në vazhdën e shpërthimit të dhunshëm të koronavirusit, Presidenti amerikan tani në vend të asaj akuze, i ka quajtë të shkëlqyeshëm shefat e naltë bosash të industrisë farmaceutike,.

Në fillim të mandatit të tij presidencial, Donald Trump akuzoi industrinë farmaceutike se \"lejoi me vrasje\" të popullsis duke përmendun çmime ma të nalta të industrisë farmaceutike në Shtetet e Bashkuara. Me krizën e koronës, presidenti tani po kthehet në një pjatë.
Foto: SHAWN THEW

E premte, 10 prill 2020, ora 08.40
Thomas Mikkel Mortensen - gazetar
Mesazhi ishte kristal i kjartë: Shefat ma të mëdhenj të industrinë farmaceutike ishin një bandë e lehjeve të mjerueshme, që thithnin gjak, të cilët, me çmime të nalta qiellore për ilaçet, kishin gjunzue shtetin amerikan për fitesa fantastike në miliarda dollarë për vite e vite me rradhë.

https://www.berlingske.dk/virksomheder/ ... de-geniale
------------------------------------------------------------…..

Deklarata e Trumpit për shefin e bosëve të industris farmaceutike i ngjan një kopje të filmave të katastrofës: \"Mos na zhgënje, Daniel Fauci.(Drejtori i Institutit të Shndetit të SHBA) A kupton? \"

Imazh

Gjuetia e ilaçit kundër koronavirusit vdekjeprurës, thuhet se ka nxitë Donald Trump të drejtohet
pas një kompanie gjermane të vaksinave. Sidoqoftë, gjithçka duket se tregon se oferta ma e mirë e trajtimit asht me një kompani amerikane bioteknike. Qindra pacientë tashmëe kanë marrë ilaçin, i cili tash asht duke shkue për në Danimarkë.

Thomas Mikkel Mortensen – gazetar
E mërkurë, 18 mars 2020, ora 11.12

Ai merr shpesh indicie nga grupet e interesit, por nuk i ndigjon shumë njerëz të tjerë sesa i beson vetë-vedit. Por kur presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump dhe ekipi i tij i krizës së koronës u takuen ma herët në fillim të këtij muaji me një numër të shefave - bosësh të naltë të industrisë farmaceutike, presidenti u bind.
Gjatë takimit, Donald Trump e kuptoi ngadalë se shefi ekzekutiv i kompanisë bioteknike amerikane ”Gilead Sciences” sapo kishte parashtrue një numër tezash për të vërtetuar se kompania e tij po mbante çelësin për një kurë të mundshme për koronavirusin vdekjeprurës.

Në shqip nga Bep Martin Pjetri
E shtunë, 11.IV.2020

Nr.323- 11.IV.2020


SHPALLET OBSH(organizata Botnore e Shndetit) - World Health Organization: WHO E PALIGJSHME NGA SHBA
- ORGANIZATË NËN UDHËHEQJEN E PARTIS KOMUNISTE TË KINËS - ANTINJERZORE

ORGANIZATË KRIMINALE-SATANIKE E GLOBALISTE DHE FËMIJË-VRASËSE E financueme prej ROTHSCHILD-VE dhe satanikve të tjerë globalistë.

Imazh

Presidenti Trump mbylli sot MË 7 KORRIK 2020 përfundimisht bashkëpunimin me OBSH, tue nxjerrë SHBA jashtë ksaj ORGANIZATË KRIMINALE-SATANIKE E GLOBALISTE DHE FËMIJË-VRASËSE E financueme prej ROTHSCHILD-VE dhe satanikve të tjerë globalistë.
Siti konservator lifenews (jo integralisht katolik) nep ma shumë detaje të ktij vendimi të drejtë dhe shumë të randsishëm, që duhej imitue prej tana vendeve të tjera, që konsiderohen me të vërtetë sovrane.

Imazh
BURGOSJA E POPUJVE ASHT GJENOCID
- BAMJA E VAKSINËS ASHT VDEKJE-PRURSE E NGADALTE E NJERZIMIT-VEPËR SATANIKE
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4541
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Fjalimi i Presidentit Trump
Përshëndetja e vjetit 2020 për Amerikën

Imazh
(Asnjë me maska apo doreza plastike
– Sfidë mashtrimit të ekzistencës së Virusit nga banda nderkombtare e Organizatës Botnore e SHëndetit - shenimi i autorit të http://www.proletari.com)


U publikue më: 5 korrik 2020

- South Lawn
4 korrik 2020
6:50 P.M. EDT

PRESIDENTI: Wow.
A po kaloni një kohë të mirë? (Duartrokitje.)
Anëtarët e Kongresit, anëtarët e kabinetit tim dhe amerikanët e mi:
Zonja e Parë dhe unë jemi të lumtur t'ju mirëpresim në përshëndetjen e dytë vjetore në Amerikë. (Duartrokitje.)
Në këtë ditë të mrekullueshme, ne festojmë historinë tonë, heronjtë tanë, trashëgiminë tonë, flamurin tonë të madh amerikan dhe lirinë tonë. Gëzuar Katër Korrikun për të gjithë. (Duartrokitje.)

Unë due të falënderoj Kalorsinë e Artë të Ushtrisë Amerikane për këtë shfaqje me të vërtetë emocjonale. Talent i jashtëzakonshëm. Kalorësit e Artë, dhe çdo anëtar i Forcave të Armatosuna këtu në këtë mbramje, thjesht duem të themi se ju keni fitue mirënjohjen e përjetshme për të gjithë kombin tonë.
Dyqind e katërdhetë vjet ma parë në Filadelfia, 56 nanshkruesit e Deklaratës sonë të Pavarësisë u zotuen për jetën, fatin dhe nderin e tyne të shenjtë, në shpalljen me guxim e ksaj të vërtetë të përjetshme: se ne të gjithë jemi ba të barabartë nga Zoti. (Duartrokitje.)

Falë guximit të atyne patriotëve të 4 korrikut 1776, Republika Amerikane qëndron sot si kombi ma i madh, ma i jashtëzakonshëm dhe ma i virtytshëm në historinë e botës.
Punëtorët tanë, fabrikat tona kanë revolucionarizue industritë dhe ngritën miliona drejt prosperitetit. Artistët, arkitektët dhe inxhinierët tanë kanë frymëzue globin me vepra transhendente të bukurisë. Heronjtë amerikanë mposhtën nazistët, shkatërruen fashistët, rrëzuen komunistët, shpëtuen vlerat amerikane, mbështetën parimet amerikane dhe i ndoqën terroristët deri në skajet e Globit

Tash jemi në periudhën e Mposhtjes të së Majtës Radikale, Marksistëve, Anarkistëve, Agjitatorëve, grabitësve dhe njerëzve që, në shumë raste nuk kanë absolutisht asnjë shkak, që të kryejnë akte vandale. (Duartrokitje.)


Shpikësit, shkencëtarët, mjekët dhe studiuesit tanë kanë përmirësue jetën e miliarda e miliarda njerzve në të gjithë botën. Astronautët tanë të guximshëm ngulën Flamurin Amerikan në Hanë, dhe Amerika do të jetë kombi i parë që do të zbarkojë në Mars. (Duartrokitje.)
Të gjithë amerikanët që jetojnë sot janë trashëgimia e kësaj mrekullie madhështore. Ne jemi pasardhësit e njerëzve ma të guximshëm dhe ma kurajoz që ka njohë rruzulli toksor. Ne trashëgojmë besimin e tyne të fuqishëm, entuziazmin e palëkundun, ambicien e tyne absolute dhe optimizmin e tyne të pakursyem.

Ky asht shpirti i pamposhtun që ndërtoi këtë komb të lavdishëm, dhe ky asht dielli i shkëlqyeshëm brenda shpirtit të çdo atdhetari amerikan.
Kjo asht arsyeja pse ne i paguejmë borxhin brezave të heronjve amerikanë, emnat e të cilëve janë skalitë në monumentet dhe memorialet tona, në faqet e historisë, dhe në zemrat e një populli shumë mirënjohës.
Ne kurrë nuk do të lejojmë që një turmë e dishpruem të shkatërrojë statujat tona, të fshijë historinë tonë, të indoktrinojë fëmijët tanë ose të shkelë liritë tona. (Duartrokitje.)

Ne do të ruajmë vlerat, traditat, zakonet dhe besimet tona.

Ne do t'i mësojmë fëmijët tanë të ushqejnë dhe ta adhurojnë atdheun e tyne në mënyrë që ata të ndërtojnë të ardhmen e saj. Së bashku, ne do të luftojmë për Andrrën Amerikane, dhe ne do të mbrojmë, do ta fuqizojmë, dhe do të ruajmë mënyrën e jetesës amerikane, e cila filloi në 1492 kur Kolombi zbuloi Amerikën. (Duartrokitje.)

Punët dhe kompanitë po kthehen në vendin tonë si kurrë ma parë.

Fuqia e tarifave që u vendosen tokave të hueja që përfituen nga Shtetet e Bashkuara për dekada dhe dekada, na kanë mundsue të bajmë marrëveshje të mëdha tregtare aty ku nuk kishte asnjë. Dhjetëra miliarda dollarë janë derdhë tashmë në Thesarin e Shteteve të Bashkuara nga të njëjtat vende.

Por atje dhe pastaj u goditëm nga virusi që vinte nga Kina.

Dhe kemi ba shumë përparim; strategjia jonë po ecën mirë. Ajo del në një zonë, dhe rivendos fytyrën e saj të shëmtuem në një zonë tjetër. Por ne kemi mësue shumë. Ne kemi mësue si ta shuajmë flakën. Ne kemi prodhue ventilatorë ku nuk kishte asnjë nga dhjetëra mijëra, deri në atë pikë sa kemi shumë ma tepër sesa duhen, dhe tani po i shpërndajmë ato në shumë vende të hueja, si një gjest i vullnetit të mirë.
Po kështu, testimi - nuk ka pasur teste për një virus të ri, por tani kemi testue mbi 40 milion njerëz. Por duke veprue kështu, ne tregojmë raste, ku 99 përqind e të cilave janë plotësisht të padëmshme. Rezultatet që asnjë vend tjetër nuk do t'i tregojë, sepse asnjë vend tjetër nuk ka testime që ne kemi - jo për sa i përket numrave apo përsa i përket cilësisë.
Dhe tashmë, ashtu si çdo gja tjetër, ne jemi prodhuesit ma rekord në botë për ventilatorët, kemi testimin ma të mirë në botë, dhe po prodhojmë fustane spitalore plastike, maska dhe pajisje kirurgjikale në vendin tonë, ku deri më tash ajo prodhohej pothuajse ekskluzivisht në tokat e hueja, në veçanti, në Kinë, ku për ironi, nga vinte ky virus e të tjerë.
Fshehtësia, mashtrimet dhe mbulimi i Kinës lejuen që ajo të përhapet në të gjithë botën, në 189 vende dhe Kina duhet të mbaji plotësisht përgjegjsi.

(Duartrokitje.)

Në lidhje me mjetet juridike, ne tani jemi duke ba mirë e ma mirë dhe jemi në testime të thella për vaksinat, trajtimet dhe terapitë.
Due të dërgoj falënderimet tona për shkencëtarët dhe studiuesit në të gjithë vendin dhe madje edhe në mbarë botën, të cilët janë në pararojë të përpjekjes sonë historike për të zhvillue me shpejtësi dhe duke ofrue trajtime të shpëtimit të jetës dhe, në fund të fundit, një vaksinë.
Tashmë po shkëlzen bumi shkencor i kombit tonë. Dhe ne kemi të ngjarë të kemi një zgjidhje terapeutike dhe / ose vaksinë shumë përpara fundit të vjetit. (Duartrokitje.)
Ne jemi mirënjohës e solidarë në këtë mbramje, nga amerikanët që ndeshen në vijat e para kundër virusit. Unë thjesht due t’ju shprehë, Amerika ju falënderon. Ju lutemi qëndroni. Ju lutem. (Duartrokitje.)
Falemnerës shumë. Njerëz të shkëlqyeshëm, brilantë. Këta janë njerëz të shkëlqyeshëm dhe brilantë. Falemnerës. Dhe njerëz të guximshëm. (Duartrokitje.)

Lëvizja jonë bazohet në ndërgjegjsimin e të gjithë qytetarëve për të zotnue potencialin e tyne të plotë, të dhuruem nga Zoti.


Mos harroni kurrë: Ne jemi një familje dhe një komb.


Kjo trashëgimi e pasun i përket çdo qytetari, të ri dhe të vjetër, amerikan të gjeneratës së parë dhe gjeneratës së dhjetë amerikane. Kjo trashëgimi i përket secilit qytetar, të ri dhe të vjetër - brezit të parë amerikan - ne duam të kalojmë nga brezi i parë në brezin e dhjetë; nuk ka randesi Ne jemi amerikanë.
Ne jemi nga SH.B.A. (Duartrokitje.)
Kjo trashëgimi e madhe u takon qytetarëve të çdo prejardhjeje në rrugtimin e jetës. Pavarësisht racës, ngjyrës, fesë apo besimit, ne jemi një Amerikë dhe e vendosim të parën - Amerikën. (Duartrokitje.)
Ne nuk do të lejojmë askënd të ndajë qytetarët tanë sipas racës ose prejardhjes. Ne nuk do t'i lejojmë ata të nxisin urrejtje, mosmarrëveshje dhe mosbesim. Ne do të qëndrojmë të shpejtë dhe të vërtetë ndaj besnikërisë së shenjtë që na lidh të gjithëve si fqinjë, si amerikanë dhe si atdhetarë.

Në çdo epokë, gjithmonë ka pasë nga ata që kërkojnë të gënjejnë për të kaluarën, në mënyrë që të fitojnë fuqi në të tashmen. Ata që gënjejnë historinë tonë, ata që duen që ne të turpërohemi prej nga rrjedhim, nuk u intereson drejtësia apo shërimi.
Qëllimi i tyne asht shpërbamja, shgatrrimi.
Qëllimi ynë nuk asht të shkatërrojmë strukturën ma të madhe të Globit, atë që kemi ndërtue: Shtetet e Bashkuara të Amerikës. (Duartrokitje)
Për të ndërtue një të ardhme - (duartrokitje) - ku çdo familje asht e sigurt, ku çdo fëmijë asht i rrethuem nga dashnia, ku çdo komunitet ka mundësi të barabarta, dhe çdo qytetar gëzon dinjitet të madh dhe të përjetshëm.
E kaluemja jonë nuk asht një barrë për t'u braktisë, nuk asht një bazament që ta shmangim në samitin tjetër të madh të përpjekjes njerëzore. Historia e pabesueshme e përparimit amerikan asht historia e secilës gjeneratë nga e fundit - e lidhun me kohën, me fatin dhe lidhjet e përjetshme të dashnisë sonë kombëtare.
Ata që do të ndërpresin ato lidhje do të na largonin nga mençuria, guximi, dashnia dhe devotshmëria që na dha gjithçka që jemi sot dhe gjithçka që përpiqemi për nesër. Ne nuk mund ta lejojmë që të ndodhë.
Ne nuk do t'i hedhim heronjtë tanë. Ne do t'i nderojmë ata dhe do të dëshmojmë denjësisht për sakrificën e tyne.

(Duartrokitje.)
Këta janë heronj të shkëlqyeshëm.

Më lejoni gjithashtu të them një fjalë për ata në media, të cilët në mënyrë të gabuem dhe të vazhdueshme i etiketojnë kundërshtarët e tyne si racistë, të cilët i damkosin qytetarët patriotë, të cilët ofrojnë një mbrojtje të kjartë dhe të vërtetë të unitetit Amerikan. Kjo asht ajo që njerëzit tanë po bajnë. Ne dëshirojmë një mbrojtje të kjartë dhe besnike të historisë amerikane dhe duam unitet.
Kur i barazoni këto akuza të rreme, jo vetëm që shpifni, por po shpifni jo vetëm për popullin Amerikan, por po shpifni për breza të tanë heronjsh që dhanë jetën e tyne për Amerikën. (Duartrokitje.)
Ju i shpifni për njerëzit shumë guximtarë dhe shumë ma parimorë se ju.
Ju jeni duke shpifë ndaj të rinjve që ngritën flamurin në Iwo Jima, dhe ata që u vranë duke luftue për liri në Luftën Civile.
Ju i shpifni. Ju po poshtëroni trashëgiminë e madhe dhe kujtesën e tyne duke insistue se ata luftuen për racizëm dhe për shfrytzim. Ata nuk luftuen për ato kauza; ata luftuen për të kundërtën.
Ne nuk do të lejojmë që trashëgimia e këtyre heronjve të njolloset nga ju.[/qender]
Sa ma shumë të gënjesh, aq ma shumë të shpifesh, aq ma shumë do të përpiqesh të sillesh dhe të ndahesh, aq ma shumë do të punojmë shumë për të thänë të Vërtetën. Dhe ne do të fitojmë. (Duartrokitje.)
Sa ma shumë të gënjeni dhe të silleni keq, aq ma shumë besueshmëri humbni. Ne duem ta bashkojmë vendin, dhe një media e lirë dhe e hapun do ta kryej këtë detyrë shumë të lehtë. Vendi ynë do të jetë i bashkuem.

[qender]Në fund të fundit, çfarë duem?
Ne duem një ushtri të fortë, arsim të shkëlqyeshëm, strehim, taksa të ulëta, ligj dhe rregull. Ne duem siguri, drejtësi të barabartë, lirinë fetare, besim dhe familje, dhe ttë jetojmë në një bashkësi të shkëlqyeshme dhe komunitete të lumtuna dhe bashkësi të sigurta.

Dhe ne duem punë të shkëlqyera dhe të respektohemi nga pjesa tjetër e botës; duke mos përfitue nga pjesa tjetër e botës, e cila ka vazhdue për dekada me rradhë. Të gjithë duhet të duem të njëjtën gja.

Si mund të jetë ma ndryshe nga ato sjelljet e pakandshme?
Sa ma të xhindosun të baheni, aq ma shumë do t’i bajmë thirrje dashnisë, atdhedashnisë dhe aq ma shumë do të ngrihemi sipër urrejtjes suaj për të ndërtue një të ardhme ma të mirë për çdo fëmijë në vendin tonë të madh.
Imazh

Për të kremtue trashëgiminë madhështore të Amerikës, dje firmosa një Urdhën Ekzekutiv për të krijue një monument krejt të ri për ikonat tona ma të dashtuna.
Kopshti Kombëtar i Heronjve Amerikanë do të jetë një park i gjanë në natyrë që do të paraqesë statujat e amerikanëve ma të mëdhenj që kanë jetue ndonjëherë. Ne do të nderojmë qytetarë të jashtëzakonshëm nga çdo komunitet, nga çdo vend dhe nga çdo pjesë e kombit tonë. Burra të shkëlqyeshëm dhe gra të mëdha, njerëz që ne krenohemi përgjithmonë.

Familjet do të jenë në gjendje të ecin midis statujave të titanëve, dhe ne kemi zgjedhun tashmë 30 trashëgimitë e para dhe 30 legjendat. Dhe pse të mos fillojmë me një njeri që asht trajtue shumë padrejtësisht, i cili, dy vjet ma parë, tre vjet ma parë - veçanërisht pesë ose gjashtë vjet ma parë - njerëzit do të thoshin se asht e pamujtun të përpiqesh të provosh dhe prishësh trashëgiminë e tij të jashtëzakonshme dhe suksesi:

George Washington. (Duartrokitje) Thomas Jefferson - (duartrokitje)
Betsy Ross - (duartrokitje) - Alexander Hamilton - (duartrokitje)
- Benjamin Franklin - (duartrokitje) - John Adams - (duartrokitje)
- James Madison - (duartrokitje) - Dolly Madison - (duartrokitje)
- i madhi Frederick Douglass - (duartrokitje) - Abraham Lincoln - (duartrokitje)
- Harriet Tubman - (duartrokitje) ) - Harriet Beecher Stowe - (duartrokitje)
- Joshua Lawrence Chamberlain - (duartrokitje) - Clara Barton - (duartrokitje)
- Daniel Boone - (duartrokitje) - Davy Crockett - (duartrokitje)
- Henry Clay - (duartrokitje) - Susan B. Anthony - (Duartrokitje)
- Booker T. Washington - (duartrokitje) - Orville dhe Wilbur Wright, të cilët po shikjojmë matej.

Dhe do të shihni disa aeroplanë si s’ keni pa kurrë ma parë, sepse ne i ndërtojmë ato ma mirë se kushdo në botë. Forca ma e madhe Ajrore, luftëtarët ma të mëdhenj, gjithçka ma e madhe. Do të shihni diçka - thjesht pyes vedin se çfarë do të kishin mendue Orville dhe Wilbur nëse do ta kishin parë ndonjëherë. Por ata janë në kërkim. Ata po e kontrollojnë atë tani së bashku me ne. Amelia Earhart. (Duartrokitje).
Një atlet i madh, i shkëlqyeshëm, pavarësisht se ku shkoi; ai ishte atleti ma i mirë: Jackie Robinson. (Duartrokitje)
George S. Patton - Gjeneral Patton. Ai nuk dinte të humbiste. (Duartrokitje.)
Ai nuk ka si të harrohet. Gjenerali Douglas MacArthur - (duartrokitje) - Audie Murphy - (duartrokitje)
- I madhi Billy Graham - (duartrokitje) - dhe një njeri i jashtëzakonshëm, i respektuem nga të gjithë: Martin Luther King. (Duartrokitje.) Presidenti Ronald Reagan. (Duartrokitje.)
Christa McAuliffe dhe Antonin Scalia. (Duartrokitje.)

Pra, këta janë vetëm disa nga njerëzit që permenda, që janë subjekt i ndryshimit, por pasi të marrim atë vendim, ata emna të mëdhenj do të jenë atje nalt dhe nuk do të rrzohen kurrë Mâ. Ata thjesht kanë kenë një plejadë i jashtëzakonshëm. Dhe ne do ta realizojmë këtë në një mënyrë shumë demokratike, sinqerisht.
E kaluemja për të përcaktue emna dhe sugjerime. Do të ketë komitete, që do të zgjedhë njerëzit ma të mëdhenj që ky vend ka njohë ndonjëherë. Njerëzit ma të respektuem. Njerëzit që na ndihmuen ma shumë. Dhe njerëzit që ne mund të shikjojmë, që fëmijët, nipërit dhe mbesat tona mund të kërkojnë të ardhmen, që ata mund të thonë: "A asht Amerika vetëm një vend i jashtëzakonshëm?" Pra, falemnerës. Kjo do të jetë shumë emocionuese. (Duartrokitje.)

Atdhetarët që ndërtuen vendin tonë nuk ishin zuzarë,
ata ishin heronj, veprat e guximshme të të cilëve e përmirësuen Globin përtej parashikimeve.

Bukuria dhe lavdia e sistemit tonë kushtetues asht se ajo na dhuron mjetet për të luftue padrejtësinë, për të shërue ndamjen dhe për të vazhdue punën e Etërve tanë Themelues duke shumëfishue dhe shtue bekimet e Amerikës.
Nëse besoni në drejtësi, nëse besoni në liri, nëse besoni në paqe, atëherë duhet të zotëroni parimet e themelimit tonë dhe tekstin e Kushtetutës sonë. Asht themelimi dhe Kushtetuta jonë. Asht një themel i fortë mbi të cilin arrihet i gjithë përparimi. Pse vendi ynë asht kaq i fortë, megjithë gjanat e tmerrshme që ndodhën ndër breza.
Këtu në mbramje janë një numër i heronjve që rrezikojnë prezencën e tyne, për të mbështetë këto vlera dhe për të ruejtun të sigurt bashkësitë tona dhe vendin tonë. Ne jemi bashkue me oficerët e shquem të zbatimit të ligjit që kanë mundë të luftojnë në vijat e frontit, duke mbrojtë qytetet tona - shumë prej tyne përballen me sulme të dhunshme nga njerëz shumë të këqij. Veçanërisht jemi frymzue për t'u bashkue nga familja e një njeriu të madh: Oficeri David Dorn, një veteran 38-vjeçar i St. Departamenti i Policisë Louis i cili u vra muejin e kaluem në një qytet, ku i kushtoi jetën e tij në krye të detyrës. (Duartrokitje.)
Dhe familjen e madhe të Davidit, due ta falënderoj shumë. Populli Amerikan gjithmonë do të mbështesë burrat dhe gratë kurajoze të zbatimit të ligjit.
Askush - askush - nuk e mishëroi atë ma mirë se Davidi. Falemnerës shumë. Ju lutem. (Duartrokitje.)
Dhe Davidi po na vështron tash, dhe ai asht aq krenar për ju dhe ju do aq shumë. Dhe falemnerës që jeni këtu. Ai ishte një njeri i shkëlqyeshëm. Ai ishte një njeri i shkëlqyeshëm.

Ma në fund sonte, ne do të përshëndesim madhështinë, besnikërinë dhe trimninë e burrave dhe grave që mbrojtën pavarësinë tonë për 244 vjet. Ne do të nderojmë burrat dhe gratë e mahnitshme të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara. (Duartrokitje.)
Asnjëherë në histori një komb nuk ka përdorë kaq shumë fuqi për të realizue kaq shumë të mira. Fushat e betejës në të gjithë botën, dhe këtu në shtëpi, janë shënue me gurët e varreve të patriotëve të rinj që kaluen momentet e tyne të guximshme në këtë Globë për të sigurue lirinë dhe paqen. Cilido fëmijë duhet të mësojë mbi heronjtë ushtarakë që luftuen dhe vdiqën për të jetue ne të lirë. Këta janë njerëz të shkëlqyeshëm, të shkëlqyeshëm. Këta janë me të vërtetë, heronjë të shkëlqyeshëm. (Duartrokitje.)
Dhe udhëheqësit dhe heronjtë tanë ma të mëdhenj dhe madje të pavdeksohen duhet të njihen nga gjeneratat e ardhshme. Ju e dini atë. Kjo do ta bajë vendin tonë edhe ma të fortë në të ardhmen.

Në disa momente, ne do të dëshmojmë për avionë të mrekullueshëm që përfaqësojnë çdo konflikt të madh ushtarak gjatë 75 viteve të fundit.

Këto aeroplanët dikur ishin transportues masivë në betejat ma të ashpra të Luftës së Dytë Botërore. Ata flutruen nëpër qiellin e Koresë, me avioinn e famshëm, MiG Alley. Ata i transportuen ushtarët amerikanë në fushat e denduna dhe në xhunglat e Vietnamit. Ata realizuen një aksion të shpejtë - dhe ju e dini që ishte gjithëpërfshirës - ishte e shpejtë sikur askush nuk ka pa kurrë ndonjë gjë të ndodhë - një fitore në Operacionin Desert Storm. Shumë prej jush ishin të përfshirë në këtë. (Duartrokitje.)
Shumë prej jush ishin të përfshirë. Kjo ishte e rrufeshme. Dhe ata kanë shkue në misione të rrezikshme në të gjithë botën për të nxjerrë terroristët e anmiqtë dhe për t'i sjellë ushtarët tanë në shtëpi të sigurt.
Siç e dini, ne kemi vrarë, vjetin e kaluem, dy terroristët kryesorë të 10 vjetve të fundit: al-Bagdadi dhe Soleimani. Të vrarë. Gone. Over. (Duartrokitje.)
Ne kemi kontribue për të rindërtue plotësisht Forcat e Armatosuna të Shteteve të Bashkuara. Asnjë anmik në Globë nuk ka një shans, ku 2,5 trilion dollarë, ku ne kemi investue - të gjitha këto të realizueme në SH.B.A. Asnjëherë nuk kemi pasuë kaq potenciale dhe pajisje që kemi tash. Ne e realizuem atë gjatë tre vjeteve të fundit.
Kudo që kanë krye emisjonet këto avionë, ata kanë demonstrue stuhi amerikane, kanë dhanë drejtësi amerikane dhe kanë mbrojtë ashpër çdo metër katror të sovranitetit Amerikan.
Në kornizat e tyne të çeliktat, krahët e gjana dhe motorët e zhurmshëm, ne shohim historinë e rezistencës së guximshme të Amerikës, shpirtin e saj të fluturues dhe vendosmërinë e jashtëzakonshme.

Gjatë historisë sonë, vendi ynë asht testue dhe provue, por ne gjithmonë kemi luftue për fitore. Kurdoherë, kur mënyra jonë e jetës të jetë asht kërcënue, paraardhësit tanë u janë përgjigjë me të njëjtën përgjigje tingëlluese si ata atdhetarë të parë që luftuen për pavarësi:
Ne jemi Amerikanë, dhe nuk tërhiqemi kurr, nuk dorëzohemi dhe nuk heqim dorë kurr, dhe ne kurr nuk do të shkatrrojmë mbrojtjen të kombit tonë. Ne e duem kombin tonë. Ne do të luftojmë vetëm për të fitue.

Sot, ne falënderojmë Zotin për dhuratën e jetës dhe për bekimin e lirisë.

Ne nderojmë legjendat e historisë sonë, lavditë e Etërve tanë Themelues, gjigandët e së kaluemes, dhe heronjtë e sotëm që na ruajnë të sigurt, që na mbajnë të fortë, krenarë, dhe të lirë.
Edhe një herë, Gëzuar Katër Korrikun për të gjithë.
Vendi ynë asht në gjendje të shkëlqyeshme. Ushtria jonë nuk ka kenë kurrë ma e fortë se sot. Dhe shumë, shumë vepra të mira do të ndodhin. Vjeti i ardhshëm do të jetë një nga vjetët ma të mëdha që kemi pasë ndonjëherë.

Dua të falënderoj burrat dhe zonjat tanë - ata janë aq të mirë - të Shërbimit të Parkut Kombëtar, Kontrollin e Trafikut Ajror dhe Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara.

Zoti ju bekoftë, Zoti bekoftë heronjtë tanë, Zoti e bekoftë Amerikën.
Dhe tash, le të fillojnë fluturimet. Falemnerës shumë.
(Duartrokitje.)
FUND
7:20 P.M. EDT


Shenim
- E pregatiti në shqyp, korektimin dhe redaktimin nga Bep Martin Pjetri me dashni dhe respekt të Madh për Kalorsin e Krishtit – Trump!
- U morë nga arkivi i Shtëpis Bardhë të SHBA-s
- Katër parime - katër shtyllat e nji shoqërie njerzore, që Europa i ka shgatrrue sidomos ajo Pjesa Perëndimore u theksuen shpesh në fjalimin e Tij, Trump për ta rikthye shoqërinë amerikane të shgatrruem nga perandoria e bolshevikve të Demokratve me në krye obamën për 8 vjetë në kët binarë:
1. Besimi në Zot
2. Familja
3. Morali
4. Atdheu

Shkodër, e martë, 7.7.2020


Nr. 500 - e enjte, 9.7.2020
576 - e martë, 14.7.2020
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 5 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 0 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 26 Tetor 2020, 21:09
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari