Gjithcka mbi naten e erret 45vjecare komuniste shqiptare
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 16 postime · Faqe 2 prej 2 · 1, 2
Edvin Kristaq Rama -Mos e prekë Genin Shqiptar! O i PaGenë!
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4569
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Kurbani ndaj Futbollistve t’Kombtares i dështoi Edvin Ramës
Pjesa e I-rë

Imazh


Thupra e Drejtsisë
E hanë, më dt. 24.XI.2014

Spektaklet ashtë tymi gri i krimeve të Edvin Ramës
Ngjarja e fluturueses në Stadiumin ”Partizani” n’Beogradë ka nji autor, ky quhet Edvin Kristaq Rama ashtë pjesë e pasurimit tashmë realizimin e Pjesë II-të të librit Kurbani me kafka njerzish shqiptarë. E si e tillë na duhet të identifikojmë shkakun e ktij veprimi sa provokues aq dhe me pasoja vdekje-prurëse për fatin e jetës të futbollistave shqiptarë. Papërgjegjshmëria ligjore e njerzore e pandëshkueme e kryeministrit të Shqipnisë Edvin Rama më 14 tetor 2014 në ndeshjen Shqipni – Serbi sëpaku moralishtë, të ndeshkohet nga nji shqyrtim, meqë ka imunitetë të mbrohet nga drejtsia.
Ky njeri me zullume të randa tashmë në poste kryeministrie nuk ndalet nga vesi i dhunës ndaj; nga familjes tij, ndaj ish Bashkisë Tiranës, ndaj Partisë Socialiste, tashmë ndaj nji populli të tanë shqiptar duhet me doemos shfletue për kujtesë faqet e dosjes tij si njeri, që vetë i ka shkrue me duer e ftyrë të vetë. Kush ashtë, nga vjen, çfarë ka ba, çka ban e ku po e çon kjo soj projekti antishqiptar, që nuk i perketë moralit, jetës, ekonomisë, zhvillimit dhe të ardhmes të nji kombi shqiptar?

Inskenimi i një akti tragjik Kurban i futbollistave shqiptar n’Beogradë
Imazh


Faza e I-rë dhe e II-të e romanit Kurbani

A e keni vue re se sa herë merrë avionin për jashtë Shqipnisë Edvin Rama priteni se një Ngjarje kriminale ndodhë n’Shqipni? E ndezë fitilin e eksplozivit e jua plasë në trupë kundërshtarve tij dhe lumturohet duke veshtrue reagimin e medias dhe viktimave të përgjakun. Ky njeri nuk ka të ndalun makineria e tij e planifikemeve terroriste kundër shqiptarve, që t’u shkaktoji sistematikisht makth, stresë, vuejtje, tmerr, pasoja tragjike, lendime e plagë të pashërueshme. Me synimin që t’i habisi shqiptarët nga zullumet, vjedhjet e tija me bandën në arkën e taksave të popullit. Nuk ka familie që të mos jetë cenue direktë nga veprimet e kryeministrit Edvin Rama në keqësimin ekonomik, nga eksplozivi i shkatrrimit të shtëpiave tyne e të tjerave që tash u vijnë,….
Me kujdesë ishte thurrë skenari me synim i likujdimit fizik i 11 lojtarve shqiptarë etnikë nga kryeministri Edvin Kristaq Rama. Vendin e kishte gjetë te Beogradi të bante kurban shqiptarët me fluturaken,……Si mund të realizohej projekti i tij; Vetëm duke i rrahë me hanxhar damarin e vjetër të urrejtjes kanibale të serbve ndaj shqiptarve.
Imazh

Kjo u realizue me suksesë me Lojë e Fluturueses Elektronike me Simbolet Etnike Shqiptare nga i vllai i tij me banim në Amerikë, shoku Olti Kristaq Rama në stadiumin ”Partizani” të Beogradit.
Faza e parë ishte e suksesshme, po ashtu edhe faza e dyta që reaguen mbi 30 mijë tifozë serbë duke ju turrë si ujqër e hijena të ndërsyem keqas nga simboli shqiptar. Me keqardhje për Edvin Ramën nuk u realizue likujdimi fizik i futbollistave, por mbeti në fazën e përleshjes fizike midis serbve dhe shqiptarve.
Teatri i vandalizmit serbë mbi shqiptarët ishte në faktë realizimi praktik të Pjesës II-të të Librit Kurbani me autor Edvin Rama.
Pse deshtoi?

Faza e III-të e kurbanizimit nëpër 11 arkivole deshtoi
Imazh
14 tetori 2014 - sulmi kanibalë i çetnikve serbë k[b][b]undër lojtarve shqiptarë n'Beogradë[/b][/b]

Përleshje për jetë a vdekje të 11 lojtarve me serbët
Lojtarët shqiptarë në përleshje me çetnikët serbë midis britmave të 30 mijë kanibaleve çetnikë serbë në Beogradë më 14.X.2014 kaluen çaste dramatike, ku falë Trimnisë dhe Shpirtit heroik shqiptar dhe me ndihmën e të Madhit Zot shpëtuen nga vdekja e sigurtë prej çakejve çetnikë, ku Edvin Rama i veshtronte nga Amerika me deshirën për t'i pa të vdekun.

Zemërimi i kryeministrit Rama
ImazhImazh
- Edvin Rama qesh para nji Fuçie me benzol në stadiumin ‘Partizani” në Beograd, që priste me knaqsi t'jua hidhshin kryeçetniku Ivani në shpinë 11 lojtarve shqiptarë e t’i djegshin!

Ku shprehet zemërimi i kryeministrit Rama?
1. Nuk erdhi urgjentisht n'Shqipni për Ngjarjen n'Beogradë per kërcënimin e sigurisë jetës të Lojtarve Shqiptarë në Beogradë

2. Kryeministri Edvin Rama nuk i priti në kryeministri heronjtë e Futbollit Kombtar të Shqipnisë si gjaja ma simbolike sikurse ban me sportista, njerëz që plotsojnë shijet e interesave të tij fetare, politike e morale.

3. Ai u mjaftue me shkarravinat në facebokun e tij të shemtuem.


Shkaku i mospritjes dihet
Në ndjenjën e papërgjegjshmënisë nuk u shqetsue seriozisht, sikurse u shprehë në publik se kemi qeshë në Harvard kur pame e ndigjuem korin e serbve kundra simboleve dhe sulmit ndaj shqiptarve.
- E kjo vjen se nuk ndjehej fajtor për skenarin tragjik, porse për faktin se nuk ju realizue projekti i 11 arkivolave sepse adhuronte t’u plotsonte shijet e likujdimit shtazarak të 11 lojtarve shqiptarë nga dhambët e çakejve serbë në shekullin e XXI.

Si kishte deshire Edvin Rama t'i priste lojtarët e kombtares?

Edvin Rama do t’i priste me entuziazëm e gëzim të thellë nëse do të kishin ardhë në arkivola sportistat, do të vinte me urgjencë, si nji triumfatorë që realizoi andrrën e tij me atë të serbve antishqiptare. Ai i donte të vdekun me çdo çmimë sportista nga duart e serbve sepse buja që do të spikatej në botë nder të tjera një shikueshmëri figura e tij si kryeministër që vuen tmerrsisht ta njohi bota atë mbasi votuesit e tij dhe mbarë populli shqiptar nuk e njehë dhe e përbuzë si njeri dhe si kryeministër

Imazh

”Pritni, pritni, se asgjë s’keni pa or shqiptarë!”
Edvin Kristaq Rama

Imazh

Edvin Rama ka deklarue në parlamentin shqiptar sapo uzurpoi pushtetin. Mbas ksaj thirrje të kobshme populli shqiptar dhe shumë individa të likujduem fizikishtë dhe shtëpiat e rrenume nga eksplozivi ishin objektivi i tij.
Kam nji keshillë njerzore për shtabin dhe ata njerëz që punojnë me verbëri për interesat e botës kriminale të Edvn Ramës se ky pasi t’i shtrydhi mirë e mirë deri në palcë do t’i hedhë nepër spitale psiqike, burgje dhe shumicën do t’i likujdoi fizikishtë edhe duke i vorfnue ekonomikisht sepse i dijnë shumë sekretet e jetës tij. Mos harroni se Edvin Rama ashtë sozia i Enver Hoxhës. Ndryshimi midis tyne qendron se Enver Hoxha të vriste duke qeshur, ndersa Edvin Rama të likujdon me eksploziva e tjera metoda duke t’u ngërdheshun si lugat! Mendoni për nesër nëse doni të mos njollosni emnat dhe familjet t’ueja se politikanët shkojnë e vijnë.

Vazhdon

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4569
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
A ishte pozitiv hedhja e fluturueses n'Beogradit?, Posted 26 Nëntor 2014, 11:01
A ishte pozitiv hedhja e fluturueses me simbolet shqiptare në stadiumin e Beogradit ?
Imazh

Pjesa e II-të


Thupra e Drejtsisë
E hanë, më dt. 24.XI.2014

Hedhja e ksaj fluturakes duhet shqyrtue me kthjellsi tash mbas 5 javëve sepse shqiptarët i gjykojnë në gjansi e thellsi realitetet shqiptare. Për fat të keq nuk shkruejti në asnji shkrim gazetë ku ta denonte ketë veprim të ksaj fluturake në stadiumin e huej. Ashtë absurde të mendosh se i mungojnë mendjet e urta, porse ashtë nji korë servilësh që e miratojnë si skizofrena ket veprim negativ sepse ishte vllai i kryeministrit Olsi Rama, autori që e hodhi fluturaken, që solli kaos derisa u shndrrue për pak në nji gjakderdhje.
Botnishtë Edvin Rama paditi vedin si projektues i ksaj autorsie të Fluturakes në Beogradë në një intervistë dhanë Zanit të Amerikës:
”Në një intervistë për Zanin e Amerikës, kreu i qeverisë Edvin Rama tha: Flamuri i komanduar me dron mbi fushën e blertë serbe nuk fsheh asnjë provokim, pavarësisht se autoritetet serbe u ndjenë të tillë.”
A din çka fletë ky njeri? Si mundet të reagoi në këtë mënyrë një njeri me dy pare mend, madje një kryeministër? Cili shtetë pranon të hidhen fluturake me simbole të hueja shtetnore nëpër stadiume? I duket normal hedhja e e fluturakes me simbole shqiptare në Beogradë, ku nacionalizmi mbahet me egërsi nga shteti e kryesishtë nga Kisha Ortodokse me qendër në Moskë. Asnji shtetë i civilizuem nuk lejon kategorikishtë me ligjë demonstrime në ambiente publike të prezencës të simboleve të hueja pa lejen e policisë. Policia nuk të lejon me vue flamurin në dritare apo në oborr në nji shtetë të huej. Asnji i huej nuk lejohet të ngreji flamurin e shtetit tij në nji shtetë tjetër. A nuk i dijnë ketë rregull vllaznit Rama?
- Kjo fluturake ishte fund e krye një Provokim ekstrem i Gjakrave të 30 mijë serbve në stadium! Këtë nuk e them unë por gjithë Shqipnia Etnike. Vetëm ai që e urren Shqipninë dhe s’ka respektë për gjakun e derdhun lumë nga barbaria serbe nuk duhej hedhë simbolet shqiptare në nji ambientë ku shfaqet urrejtje dhe shqyhet me thonjë e shqelma. Nuk ashtë nder për simbolet shqiptare të shikohet se si rinia serbe të fyen botnish personazhet e historisë, që janë respekti dhe krenaria e Shqipnisë. Simbolet shqiptare nuk u imponohet askujt t’i shohë e madje t’i respektoji. Të hedhësh portretet e Ismail Qemalit me Isa Boletinin të vendosun anash hartës etnike ashtë fund krye nji akt tallje dhe poshtnimi në nji arenë çakejsh, që ju ba nga familja Rama, të cilët duhen ndëshkue me ligjë dhe cilsue si provokime thellsishtë antishqiptare me rrezikshmëni shoqnore të mëdha.

Ku mund të hidhen fluturaket shqiptare?
- Atje ku ashtë tokë e lirë nga barbarët serbë, malazezë, maqedonas dhe grekë, sikurse Kosova që fitoi Lirinë e saj nga mizoria shekullore serbe. Aty i bahet nderi dhe i kndohet Lavdia historisë shqiptare.
- Atje ku ashtë e pushtueme toka shqiptare nga malazezët, serbët, maqedonsit dhe grekët

Janë disa faktorë që nuk duhej të ndodhte:
Stadiumet nuk janë tribuna politike, por demonstrime kenaqsie sporti ku konkurojnë dy skuadra për fitore.
- E ndalueme ligjërisht e moralishtë ashtë e denueshme ta shndrrosh stadiumin në arenë politike sikurse ndodhi në Beogradë.
- E ndalueme të hidhen parrulla, sllogane patriotike në fusha të huej!

Atëhere i bahet pyetja nga shqiptarët, Olsi Ramës që realizoi direktë skenarin, që ja besoi vllai i tij, kryeministri Edvin Rama;
- Përse nuk e hodhi ai fluturaken me simbole shqiptare në stadiumet shqiptare në festën e 28 nandorit, por zgjodhi bash në stadiumin e Beogradit më dt. 14 tetor 2014 ta hidhte fluturaken?
- A ishtë gjest patriotik apo antipatriotik?
- Përse nuk e hodhi fluturaken Olsi Rama midis Tiranës për 28 nandorin, ku nuk u leju të vendosej Flamurë Shqiptarë për 11 vjet sa ishte kryetar bashkie, vllai i tij Edvin Rama?
Përse-ja e akuzon randë qellimin tendencioz aspak shqiptare, por të shprishte genin antishqiptar të serbve.

Suksesi i kësaj fluturakes

Për momentin fitoi zemrat e shqiptarve që po e shifnin me ngazëllim bashkeatdhetarët e tyne që loznin aq bukur si asnjiherë teknikisht dhe shumë solidaritet për të korrë suksesin për shum arsye, mbi të gjtiha ajo Patriotike, që t’i gëzonin mbi 16 milion shqiptarë në trojet etnike dhe atë botnore.
Në veshtrimin e parë të mendjelehtve vlersohet pozitive duke e argumenntue kshtu veprimet e Olsit;
- Për të dëshmue se ne shqiptarët e duem Shqipninë? Apo se familja Rama ashtë ekstrem patriote!
- Për t’i ba gjyqë Serbisë për Tokat e grabituna nga Serbia
- Për t’i shpalosë inteligjencën e racës shqiptare se ne m’u n’zemër të Serbisë ngrihet Zani i së Drejtës!
- I takon kryeministrit Edvin Rama të ketë eskluzivitetin e drejtimit të Ballkanit meqë ashtë ortodoks e tjera prralla të shpifuna.

A ishte e ligjëshme ky ngazëllim empozantë i shqiptarve tifozë?


Natyrishtë që shqiptari ka të drejtë të fluturojnë simbolet e tyne vetëm brenda Tokës Etnike, sepse ka në gjak drejtsinë, shpirtin e Lirisë në tokat e veta, ku sunduen Shqiponjat në tokat etnike arbnore. Padrejtsia që ju banë nga anglo-turqët-francezët-gjermanë-amerikanë në coptimin e Shqipnisë Etnike në pesë pjesë duke jua dhurue sllavëve dhe grekërve, që konservon dhe e mban tehun e urrejtjes normale të ksaj padrejtsie shekullore.
Dihet se stadiumet sportive nuk janë tribuna demonstrimi të Shqiptarve ndaj Padrejtsisve Historike të Shqiptarve e si e tillë aspak nuk ashtë e logjikshme, e ligjshme dhe e pranueshme për konceptin e territoreve të hartave gjeografike për një Shqipni të Madhe, që ashtë teza e anmiqve sepse cenon direkt në ndjenjat kombtare të kujtdo shtetit.

U shpalos Kompleksia politike e shtetit serbë
- Nuk u lejue të shpalosej nga pala serbe Flamuri Shqiptar në fushën e stadiumit, por vetëm ai serbë. Njishprehje e hapun anmiqsie e shtetit serbë ndaj kombit shqiptar.

- 30 mijë tifozë serbë erdhën me pa ndeshjen Serbi-Shqipni në Stadiumin “Partizani” të Beogradit, ku ju
mundsue çmimi i biletës krejt falas. Ishte gati krejt rinia e Beogradit, si brezë ma i lehtë manipuluese, ku ishte pregatitë skenari i britmave kundra shqiptarve me sllogane politike e mirë komanduem nga grupe radikale ekstreme çetnikësh, që kanë la duert e kambtë me gjakun e shqiptarve të Kosovës, të Kroacisë dhe Bosnjes, ku qendrat e tyne i kanë në Kishën Ortodokse dhe në Sherbimet Sekrete të Beogradit dhe Moskës. Nuk u lejue asnji shqiptar të ndjekte ndeshjen. Pritej nga çasti në çastë që serbët të zbrisnin në fushë e të organizonin terror kundra 11 lojtarve të Kosovës dhe Shqipnisë. Nji sfond i dukshëm e zezë, ndjellakeqse antishqiptare. Nji shoqëri e sëmurë, që lëngon nga nacionalizmi shterpë si e tillë e palogjikshme sepse ndjehen të fyer nga ardhja e sportistve shqiptarë në Beogradë. Shteti dhe Kisha Serbe ndjehen të kompleksuem sepse kanë nji inventar krimesh në shkallë gjenocidi të madhë të ushtruem me egërsi e urrejtje ndaj shqiptarve, të cilat i vazhdojnë këtë politikë diskriminimi edhe sot, por diku hapun e diku të kamufluem.
- Prej zorrës të aortës fytit shpërthenin britma kundër Hymnit Shqiptar si dhe hidhni me nji korë prej 30
mijë tifozësh serbë parrulla kundra shqiptarve si; ”Vritni shqiptarët”, …. e tjera shprehje kanibale.
Në këtë ambientë refraktar ku ishin ndezë gjakrat e rinisë serbe pritej urdhni të kalonin në ofensivë drejt fushës për t’i shqyer me dhambë por papritun duket nji Fluturuese e komanduem nga një shqiptar, që ashtë me shtetsi amerikane, që telekomandohej nga vllai, Edvin Rama në Amerikë. Dalja e befasishme e fluturueses shqiptare shkaktoi një tërmet nëmesin 30 e ca mijë tifozë serbë, që ishte sinjali i mësymjes mbi 11 futbollistat shqiptarë duke i lejue policia dhe rojet e stadiumit. Ata erdhën me mjete rrethanore, stola e thika, rrypa lëkuret etj. Kundra futbollistve që ju deshë të kundërvepronin me grushte e shqelma pasi deshtuen me e shmangë përplasjen fizike. Aty u shprazë tmerrsisht gjithë arsenali i urrejtjes shekullore e paimagjinueshme në këtë shekull të ri, kundër shqiptarve që përfaqsojnë kombin etnik shqiptar, kur posedojnë të pushtueme tokat shqiptare, të cilët kanë mbetë ende pa u ndëshkue nga gjyqi i Nurenbergut për Gjenocidin sistematik ndaj shqiptarve edhe nga malazezët, maqedonas, bullgarë dhe grekë veçanërisht edhe ma intensive pas 1912.

11 lojtarët shpëtuan nga kanibalët falë heroizmit tyne dhe Ndihmës të Zotit
Imazh


Sikur lojtarët të mosreagonin ishte e sigurtë vdekja e tyne, por nëmesin e asaj vdekje e sigurtë u gjendë edhe Dora e Zotit t’i shpëtonte heronjtë e Shqipes.

Qellimi i ksaj katrahule me fluturaken në Beogradë


Qellimi i ksaj parade me fluturaken nga vllaznit Olsi dhe Edvin Kristaq Rama nuk ishte të pastroni biografinë e babait tyne dhe dajës nanës tyne Spiro Koleka, por ata i dijnë Pse-in e saj.
Shqiptarët me krye të qetë e analizojnë saktë;

Qellimi i likujdimit të 11 lojtarve shqiptarë në Beogradë u realizue nga banda e vllaznve Rama e pregatitun në skutat e Sorosit për tu hakmerrë kundër serbve të pabindun interesave të Sorosit në Serbi(ka synim largimin e kishës ortodokse, heqjen e alfabetit cirilik, legalizimin e homoseksualizmit dhe prostitucionit, që të shthuri me themel shoqnitë kristiane tradicionale në Serbi e në shtete me besime kristiane ortodokse - katolike) duke përdor skllavin e bindun ateist, Edvin Rama, ylberian; herë katolik, herë ortodoksë dhe herë musliman.
Dihet se Edvini ashtë skllavë I rrahun e i bindun i padronit të pareve të pista të bilionarit, çifut, Xhorxh Shvartz(Soros) i 47 ma i pasun i botës(falë spekulimeve monetare dhe lidhjeve të tij kriminale me politikën), një antimusliman fanatik dhe antikristian i tërbuem.

Prapaskena sllavo-greke e ksaj loje apasionante të familjes Rama

A thue ashtë e gjitha ajo e verteta e asaj, që u permend masipër nji urrejtje e Edvinit ndaj serbve?
Karakterin teatral i ksaj katrahule e zbuloi ishte darka e ambël e intime shpirtnore e Edvin Ramës me Aleksandër Vuçiçin, kryeministrin serbë.
Edvin Ramës ja kanë msue se me mikun shpirtnor për të lidhë e zgjidhë lojra, pazare antishqiptare stimulon aventura politike publike me pasoja katastrofale për të bindë miletin se Edvini e urren patologjikisht sllavë dhe grekët. Mbas ksaj reje të injektuem në mendje-naivët e shumtë punon nën rrogoz me kundërshtarin shqiptar si vllau me vllaun ato projekte që zemra dhe shpirti ja don;
- Rastë kemi Darka tej shpirtnore midis Vuçiçit dhe Ramës, ku ishte e fshehtë dhe tej vllaznore.
- Rastë tjetër e ksaj loje të Edvinit ashtë me grekët e ndodhun tash në këto ditë 22 nandor 2014, ku i janë dhanë koncesion shumë vjeçare greqisë nji sipërfaqe detare për ta shfrytzue për interesat ekonomike; E demaskoi kolonel Pasha dhe e mbështeti për inatë të Sali Berishës, Partia Socialiste - Dhanien e 330 km katrorë të pjesës detare nga qeveria Berisha me ish presidentin Bamir Topi nepërmjet Gjykatës Kushtetuese, ku ja ndaloi këtë Dhuratë Greqisë.

Perfundim

Çdo spektakët binomial vdekje-prurëse të shqiptarve dhe rrenimi të ekonomisë shqiptare realizohen vetëm për interesat karrieriste dhe pasunore e klanit Rama. Mjerë ky popull që sat ë tjera skenare ka nën sirtare për realizim kundër racës shqiptare brenda dhe jashtë tokave etnike shqiptare.

Vazhdon
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4569
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Thupra e Drejtsisë
E martë, më dt. 2.XII.2014
Apokaliptia në Beogradin e 14.X.2014 dhe Pergjegjsia e Tiranës
Glosologjia dhe Terapia


Leksion për Qeveritë Shqiptare të Tiranës dhe Prishtinës

Pjesa e III-të


Apokaliptia në Beogradin e 14.X.2014

- Apokalptia serbe
Për pak sa nuk u ça toka, nuk u rrëzuen muret e stadiumit kur u dolën lojtarët shqiptarë të Futbollit të Kombtare në fushën ”Partizani” të Beogradit nga britmat eksplozive me komandë të ,,tifozave,, serbë, si dikur nga turma egërsinash sikur të gjendeshin para gjahut. Një tërmetë patologjik! Kjo soj teatri serbë i shemtuem e shnjerzor u shoqnue me hedhje të sendeve të zjarrit në fushë kundra shqiptarve dhe kur fluturakja me simbole shqiptare parakaloi mbi kryetin e tifozave serbë drejt e në fushë arriti kulmin e shpërthimit të 32 mijve serbë në stadium, kur nji pjesë ma huligane me ndihmën e policisë serbe ju versulën me stola mbi shpinën e lojtarve. Situata doli jashtë kontrollit. Epshet mishngranse u shfaqën tashma prezente, hapun, gja që u pa, kur nji serbë pasi i ra në krye me nji stol nji shqiptarit hapi gojën për ta kafshue në shpatulla, e disa të tjerë gjuanin me grushta kundra shqiptarve……Raportet ishin absurde midis palëve sepse nuk kishte asnji shqiptar në stadium, që t’u gjendeshin në mbrojtje futbollistave. Heronjtë futbollista shqiptarë reaguen n’mbrojtje të simboleve shqiptare dhe të jetëve të tyne nga tërbimi dhe sulmi i pabesë në shtëpinë e serbve.

- Përgjegjsia politike e Tiranës ka karakter historik.
Imazh
Heronjtë shqiptarë mbrojnë me jetë Simbolet Shqiptare - Edvin me Olsi Ramën qeshin me teatrin provokues politik - dramatik

Tallja e Edvin Ramës ndaj viktimës shqiptare
Sjellja barbare e politikës serbe ndaj futbollistave ka nji të vertetë që nuk thohet falë servilizmit të medias dhe historianve ndaj qeverisë aktuale e Edvin Ramës komuniste-mazone. Reagimi i lojtarve shqiptar në mbrojtje të simboleve shqiptare dhe asaj fizike për jetë a për vdekje ishte nji beteje e vertetë mbiheroike. Kjo nuk u vlersue psikologjikishtë, moralishtë, politikishtë nga kryeministri Edvin Rama e si e tillë edhe nga administrata e futbollit dhe asaj shtetnore.
Kryeqeveritari i Tiranës u ndje komode, duart pastër para agresionit serbë kundër simboleve dhe jetëve të sportistave shqiptarë. Çudi! Tirana e virgjër! Askush nuk e ka puth e fjetë me të në shtratin e kurvnisë morale-politike! Hartuesi i ksaj maskarade ishte kryeministri i Shqipnisë Edvin Rama qeshte dhe hiqej si i shastisun nga kjo lloj çmendurie serbe para amerikanve meqë e shifte spektaklin e apokaliptit serbë në SHBA. Ja se si e dishmon humorin e tij tipik të zi para nji sulmi kriminal të serbve kundra shqiptarve te intervista e “Zanit të Amerikës” më datën 15.X.2014 nga gazetari Arben Xhixho;
“Kryeministri Edi Rama: Së pari dua të ndaj me ju momentin e futjes në ekran të flamurit fluturues të cilin unë e ndoqa bashkë me një grup njerëzish këtu në Harvard që ishin nga shumë vended he ajo shfaqje provokoi hilaritet, në kuptimin të gjithë qeshën dhe iu duk diçka e bukur.”
Edvin Rama reagon gjithmonë duke qeshur kryesisht ndaj viktimës dhe e pranon duke qeshur se për të ishte faktikishtë një komedi kërcënuese për fatin e keq të tij e parealizueme me 40 arkivola(personeli shqiptar në Beogradë) në pyetjen që i bani gazetari i TV Klanit më 12.XI.2014;
- Edi Rama – Kryeministër i Shqipërisë: “U bëmë familje dronësh më duket. Meqë e hodhi vëllai im të parin, s’mund të rrija unë pa e hedhur të dytin”.

Pak histori

Faqet e historisë të marrdhanieve Shqipni – Serbi kallzojnë ndytsi, tradhtina, kolaboracionizëm sistematike e tradhtarve shqiptarë, pro-serbë të presidentave, të kryeqeveritarve e të liderve partiakë sëpaku kto 70 vjet e fundit të Tiranës kundër popullit, kundër kombit dhe interesave ekonomike-politike-ushtarake, të cilat po i shtjelloj paksa si maposhtë vijon;

Faza e I-rë
1913-1941


22.IV.1913 i dorëzoi Malit Zi, tradhtari Esat P. Toptani Shkodrën
Imazh

- Esat Pashë Toptani ishte për dhurimin e Veriut të Shqipnisë – Malit të Zi
meqë ishin popullsi me shumicë katolike e pabindun. Esat Pasha me tradhti i dorzoi Shkodrën qeverisë malazeze më 22.IV.1913 dhe mori Esat P. Toptani 2 milion florinta më 23. IV.1913, por mori plumbin nga Avni Rustemi si tradhtar midis Parisit, ku Edvin Rama kaloi vitet e mërgimit të pistë moralo-politik kundra Shqipnisë 1996-1999.

Rrethimi i I-rë nga sllavët malazezë-serbë i Shkodrës, 8.X.1912 – 13.V.1913

6.I.1924
- Instalimi i Qeverisë Ahmet Zogut në 1924 prej bandave ultraterroriste çetnike dhe rusëve të bardhë në Tiranë
- Dhurimi i Tokave Shqiptare nga Ahmet Zogu

7.IV.1939
- Lejimin e Pushtimit Italian më 7 prill 1939 me tradhtinë e arratisjes të Shqipnisë të mbretit Zog.

Faza e II-të
1941 - 1992

1941 – 1944
- Instalimi i Partisë Komuniste më 8 nandor 1941 prej çetnikve komunistë
serbë, që ushtruen terrorë në rradhët e partizanve shqiptarë me lejen e diktatorit Enver Hoxha.
- Dhurimi I territorit të Kosovës Martire nga diktatori Enver Hoxha një
peshqesh ish Jugosllavisë, sikur të ishte nji vazo lule.

1944 – 1948
- Instalimi i Qeverisë dhe Partisë diktatoriale komuniste me ndihmën politike, ushtarake e financiare të Serbisë deri në vjetin 1948.

1948 – 1978
- Periudha bashkëpunimi në fshehtësi i dy qeverive shqiptaro-serbe

1972 – ………
- Janë 17 traktate të parealizuem midis shteteve shqiptaro-jugosllave.
Sipas thanies të Edvin Ramës në intervistën dhanë Sokol Ballës në TV ”Top Chanell” të 13.XI.2014 nder tjera ”…… prej 1978, janë shkruar, rishkruar, redaktuar, çuar e kthyer mbrapsht dhe kanë mbetur pa firmosur, 17 marrëveshje të cilat po t’i shohësh janë marrëveshje krejt normale mes vendeve, por që kanë qenë të pamunduar të firmosen deri më tani.”

1944 – 1992
- Shërbimet sekrete shqiptaro-jugosllave kanë bashkëpunue duke pasë
edhe ndërpremje të shkurtra në dam të interesave të shqiptarve, që kërkonin liri në ish Jugosllavinë dhe i kthenin në burgjet shqiptare.

Faza e III-të
1992-2014
Nënshtrim tradhtarësh nga presidenti Berisha dhe kryeministrat shqiptarë


1994- 1996
- Ish Presidenti Sali Berisha u takue në Shkodër në fshehtsi me ish presidentin e Malit Zi Momir Bollatoviçin sikurse dhe sherbimet sekrete shqiptaro-serbe bashkëpunuen.

1994 – 1996
- Sali Berisha lejoi të furnizohej makina serbe me naftë në luftë kundër Kroacisë, Bosnjes, kur OKB-ja i kishte vue embargo qeverisë serbe.

2011
- Falja e 330 km katrorë të pjesës ujore shqiptare të Detit Jonë qeverisë greke në vjetin 2011 nga qeveria me presidentë Bamir Topin, kryeministër Sali Berisha, me ministër të jashtëm Lulzim Bashën, që sot ashtë lider i opozitës e kryeministër në hije si dhe zevendskryeministri Ilir Meta. Banda e katërshes shitën për ditën me diell pjesë nga toka shqiptare.

1913 -22 prill – 2013
100 vjet - Rastësi apo Kremtim i Tradhtisë të Esat P. Toptanit?
Shkodra e tradhtuem

Imazh

Nenshkrime aktesh tradhtie kundra Shqipnisë n’Shkodër 1913 - 2013
Nënshkrim aktesh sekretë midis LSI-PS nën prezencën e sllavëve të Ballkanit n’Shkodër 2013
- Më 22.IV.1913 u dorzue me tradhti Shkodra nga Esat P. Toptani Malit Zi
- Më 22.IV.2013 u firmosë Skenari sekretë Sllave në Teatrin e Shkodrës nën drejtimin e Edvin Kristaq Ramës

A thue ishte rastësi që u zgjodhë Dita 22 prill, u zgjodhë qyteti i Shkodrës dhe pas 100 vjetve Nenshkrimi i Aktit LSI-PS nën prezencën e krerve të naltë politikë të qeverive serbe, malazeze, bullgare,...?
Jo, nuk ishte rastësi, por e studjueme shum mirë nga bandat serbe-shqiptare-malazeze me qellim të demonstrimit të asaj se qeveria shqiptare mbetet sherbtore besnike e interesave serbe-ruse. Atëhere ka të drejtë shqiptarët që ky takim ashtë fund e krye kundër interesave kombtare dhe popullit shqiptar në tokat etnike. Prej ksaj akti doli qeveria Rama- Meta e bekuem nga anmiqtë shekullorë të Shqiptarve.

22 prilli ashtë dita ma e zezë e Shkodrës sepse kujtojnë dy vjetët të 100 vjetorit të akteve tradhtare si ajo Dorzimit Shkodrës pas 6 muej luftë me serbo-malazezët nga Esat P. Toptani dhe 22 prillin e 2013 të bashkëpunimit PS-LSI nën garancitë e ish presidentit të Serbisë, ish kryeministrit Bullgar, presidenti dhe kryeministrit Malit Zi etj. Hija e Dushan Mugoshës dhe e Miladin Popoviçëve sheqerosi Paktin Edvin Rama – Ilir Meta për sundimin politik-ekonomik-ushtarak e ideologjik n’Shqipni.

10.XI.2014
Serbia duhej të kërkonte falje për terrorin e 14.X.2014


Edvin Rama më 10.XI.2014 nënshkroi tre marrëveshje të pavlera Shqipni – Serbi paraditen e së hënës të 10.XI.2014: 1 Për doganat, 2. Shqiptarët dhe serbët të udhëtojnë me karta identiteti dhe 3.Për bashkëpunimin rinor.

Darka Rama – Vuçiç
Akti i vulosjes të autorsisë të tradhtisë ndaj Shqipnisë prej Edvin Ramës

- Prapaskena e bashkëpunimit të kryeministrit Edvin Rama me
kryeministrin serbë, Aleksandër Vuçiç deshmoi se dyshimi mbi autorsinë e veprës të tentativës për likujdimin fizik kryesishtë të 11 futbollistave shqiptarë më 14.X.2014 në Beogradë.

Përgjegjsia e politikës shqiptare ashtë konstante
Nënshtrimi ndaj Serbisë

ImazhImazh
- Edhe i vdekun Avni Rustemi vigjëlon Edvin Ramën - Dy miqë të idealit, Aleksandër Vuçiç me Edvin Ramën janë në Kinë


Serbia e ka si parim Sjelljen e pamoralshme ndaj qeveritarve shqiptarë, gja që e vazhdon edhe sot sepse liderët qeveritarë shqiptarë asnjiherë nuk i ashtë kërkue qeverisë serbe të kërkojnë Falje sëpaku formale ose të mos vazhdoji sjellje brutale shtazarake ndaj ekipeve sportive dhe ndaj simboleve shqiptare.
- Të kërkoi falje për krimet dhe gjenocidin e ushtruem në shekuj mbi
popullin shqiptar.
- Të kërkoji falje për Terrorin serbë ndaj ekipit kombtar të Futbollit
Shqiptar dhe Moslejimin e Flamurit Shqiptar në Stadiumin e Beogradit më 14.X.2014
- Të kërkoji falje për mungesën e Flamurit Shqiptar në Ceremoninë e Ardhjes të kryeministrit shqiptar në Beogradë më 10.XI.2014

Lejimi i Fyemjes nga Serbia prej kryeqeveritarve të Shqipnisë ashtë Tradhti

Sjellja e liderve të Tiranës ashtë karakterizue dhe vazhdon edhe me Edvin Ramën nji sjellje servile, e pamoralshme dhe shumë fyese për Gjakun dhe Tokat Shqiptare që mbahen edhe sot në emën të asaj teorie skllavërimit të përmirsimit të marrdhanieve Shqipni – Serbi. Kjo sjellje ka nji percaktim – Tradhti ndaj kombit shqiptar.

Serbia të edukohet me parimin e reciprocitetit ndaj Shqipnisë!

Serbia ndjekë dy standarte ndaj marrëdhanieve midis shteteve. Ndryshe sjellje tregon ndaj shteteve të mëdha dhe ndryshe ndaj disa shteteve, kryesishtë ndaj shtetit shqiptar si ajo e Tiranës dhe ajo e Prishtinës. Arroganca, arbitrariteti, nepotizmi, fryma e shovinizmit të Serbisë madhe shfaqet konstantë ndaj kombit shqiptar mbi 100 vjet. Ku e ka qellimin shteti serbë trajtimi konstantë ndaj racës shqiptare? Tokat shqiptare i ka pushtue me gjak dhe i mban me dhunë edhe sot, ku shqiptarët nuk gëzojnë asnji 1/10 e të drejtave sikurse serbët në Kosovë. Populli shqiptar edhe pse e gjakosun nga Gjenocidi serbë në shekuj lypë falë fisnikërisë të saj në genë Paqe me Serbinë. Por nuk e pranon këtë paqe sepse geni i serbve lypë gjakosje prapë. Ksaj i thonë se nji racë sllave e tillë ushqehet nga kisha serbe-ruse e nga qeveria Serbe me toksina urrejtje fetarësh, racore e territoriale.

Qeveria shqiptare të mos komunikoji derisa të shërohet psiqikisht qeveria e Serbië!

A e nderon kjo sjellje absurde kriminale Serbinë ndaj viktimës Shqipni? Shqiptari i shtrinë dorën, ndërsa serbi të afron plumbin e asgjësimit. Në këtë situatë duhet qeveria shqiptare të presi derisa të sherohet qeveria serbe, për t’i shtrirë dorën e Paqes me Serbinë. Qeveria shqiptare duhet të ndaloji kategorikishtë marrëdhanie të tilla të ndera, amorale, dhunën verbale, fizike e politike me qeverinë Serbe. Përndryshe ¨do t'ja liçensoji si përherë sjelljen kriminale të qeverisë serbe ndaj kombit shqiptar!

Lutje Edvin Ramës si kryeministër:
Mos e shndrro Shqipninë në një Vëllimi të II-të, librin "Kurbani"!

Imazh
Policia dhe huliganët serbë ushtrojnë dhunë fizike kundër shqiptarve

Që ashtë i pandreqshëm karakteri i Edvin Ramës dihet falë semundjes psiqike të pakuruem nga psiqiatria, që nuk honepsë këshilla pozitive për gjithshka. Kujdesë të thotë raca shqiptare me politikat dhe sjelljet ndaj kombit dhe racës shqiptare se ndryshe Mallkimi, lotët, arkivolet, gjaku që ti ke projektue në guzhinat antishqiptare ndaj popullit shqiptar do të çojnë në flakën e ferrit për së gjalli ty me farefisin dhe bandën tande antishqiptare e antinjerzore! Sot je në majë të kalit e nuk e dallon. Mjeri ti që nuk e mendon pasojat kobëzeze që ke fillue t'i sjellësh kombit shqiptar!

Faleminderit!
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4569
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Krye-matrapazi toptanas Hashim Thaçi në projektin e Ricoptimit të Kosovës
Sbashku me bandën Makroni- Putini-Vuçiç në Francë


"Financa, Ekonomi, Globus, Brokerat, Bankat, Kolaterali
Oriano Mattei"
E martë 13 nanduer 2018
Ne besojmë se ne vdesim për vendin tonë, por ne vdesim për Bankat!
Ka heronj të panjohun që dhanë jetën e tyne dhe kujtohen në zemrat e disa njerëzve. Pastaj ka heronj që kujtohen vetëm për një muaj, sepse ata kanë krye luftërat e gabueme me anmiq të gabuem. Këta janë vrasësit e heronjve tanë të vërtetë.
(Michele Altamura)

Imazh
Foto Miqtë antishqiptar të egër hashim thaçi- vladimir putini


Presidenti kosovar Hashim Thaçi (majtas) u ul përkrah presidentit rus Vladimir Putin dhe kryeministrit kanadez Justin Trudeau.

Shtirja e Aleksandar Vuçiç ndaj reagentit rrezatues Hashim Thaçit

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ishte i pakënaqun nga mënyra se si u trajtue gjatë përkujtimeve qindvjeçare të Luftës së Parë Botnore në Francë, njoftoi media serbe më 12 nanduer.
Në ceremoninë e Armistikës(Armistice) së 11 Nëntorit, Në Paris, i cili mblodhi së bashku udhëheqës nga vende të ndryshme, presidentin kosovar Hashim Thaçi ishte pranë udhëheqësve të Francës, Gjermanisë, Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara, ndërsa Aleksandër Vuçiç u vendos në një qëndrim të veçantë në anën e kundërt të liderve.

Serbia ka pësue ma shumë humbje në Luftën e Parë Botërore sesa çdo vend tjetër i përfshirë në konflikt

Mediat serbe cituan Vuçiç duke thënë, "Ju mund të imagjinoni se si ndihesha unë" dhe duke shtue se ai kishte "një shtrëngim në fyt".
"Nuk mund ta besoja atë që po shihja përpara meje, duke e ditë sakrificën që populli serb bani në Luftën e Parë Botnore", tha ai.
Historianët thonë se Serbia ka pësue ma shumë humbje si pjesë e popullsisë së saj në Luftën e Parë Botnore sesa çdo vend tjetër i përfshirë në konflikt.
Presidenti francez Emmanuel Macron priti homologët e tij amerikan dhe rus, Donald Trump dhe Vladimir Putin, midis liderëve të tjerë, në ceremoninë që shënoi 100 vjet nga mbarimi i luftës.

Emanuel Macron viziton Serbinë dhe Vuçiç´në dhetuer 2018

Tensionet mbeten të larta midis Serbisë dhe Kosovës, dy dekada pas një lufte midis forcave serbe dhe luftëtarëve shqiptarë etnikë.
Pavarësia e Kosovës nga Beogradi, e shpallur në mënyrë të njëanshme në vitin 2008, njihet nga fuqitë kryesore perëndimore por jo nga Serbia.
Macron viziton Serbinë muajin e ardhshëm(dhetuer 2018) dhe Vuçiç premtoi një mirëseardhje "të madhe" për kreun francez.
Nga AFP

Shenim
U pregatitë në shqip nga Anti-Thaçi
E martë, 5 mars 2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4569
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Edvin Kristaq Rama - kundër Kosovës - Mik i Vuçiç-Putin!

Imazh
Edvin Rama nuk ka të drejtë të zgjidhi kufijt e Kosovës, por të ndihmoji për t'mos t'ja grabisi Serbia!
Ndryshe quhet ....!


1. Përse rreshtohet në votime Edvin Rama me Serbin, Rusinë… kundër SHBA-s në OKB?

2. Përse nuk i kerkon E. Rama - Beogradit të ndaloji çnjohjen e Kosovës në botë?
Përse nuk rreshtohet Edvin Rama, Tirana kundër kësaj fushate qi kanë protestue; Britania e Madhe, Franca dhe Gjermania?

3. Përse nuk i ka kërkue E.Rama Beogradit se Pse nuk i lejoi Mallrat e Kosovës për në Serbi për 20 vjet(1999-2019)?

4. Përse E.Rama nuk i kerkon Beogradit anëtarësimin e Kosovës në UNESCO dhe në Interpol?

5. Përse E.Rama nuk reagoi për grabitjen nga ana e Serbisë e Simbolit të Gegve(2/3 e Shqypnis Etnike) - Lahuta?

6. Përse mbështetë dhe bashkëpunon fshehurazi Edvin Rama me Vuçiçin dhe Thaçi shpesh si dhe – Marrveshjen Thaçi-Vuçiç të Ricoptimit të Kosovës?

7. Përse e trajton Kosovën si pjesë e Serbis dhe si vasale e Tiranës?Autori – Anti-Tradhtari
E martë, 6 mars 2019


Sjellja e Beogradit, Brukseli që nuk pipëtin, ç’duhet të bëjë Tirana?

ImazhImazh

March 6, 2019 13:01
Nga Shaban Murati
http://www.gazetadita.al/sjellja-e-beog ... tkstGoW2ss

Nuk është aspak e qartë se çfarë ia ka mbyllur gojën Bashkimit Europian, që nuk reagon ndaj kundërvënieve, që Serbia po u bën vazhdimisht qendrimeve dhe politikës së jashtme të BE.

1. Rasti më i freskët është ai në lidhje me Venezuelën,
ku Serbia në mënyrë sfiduese po mbështet regjimin diktatorial të Maduros, në një kohë që rreth 70 shtete të Amerikës Latine, të Europës Perëndimore dhe të Amerikës së Veriut u rreshtuan me presidentin e përkohshëm legjitim, Juan Guaido. Franca, Gjermania, Spanja, Britania e Madhe, Austria, Suedia, Polonia, dhe shumë shtete të BE, në nivelet më të larta zyrtare shpallën njohjen e presidentit të përkohshëm.

Serbia u rreshtua me Rusinë dhe doli me qendrime në anën e kundërt të barrikadës të shteteve kryesore të BE. Sikurse deklaroi në 12 shkurt lideri i “Lidhjes Socialdemokrate të Vojvodinës”, Nenad Çanak, : “Venezuela është një tjetër rast, në të cilin Serbia mbështet qendrimin e Rusisë, më shumë se sa atë të BE”. Portali serb “europeanwesternbalkans.com” theksonte në 28 shkurt se “Qëllimet e politikës së jashtme të Serbisë janë në kontrast me ato të BE”.
Kaq flagrant është qendrimi i Serbisë kundër rrymës ndërkombëtare të shteteve demokratike, sa që ambasadori i SHBA në Beograd, Kyle Scott, u detyrua që të deklarojë para disa ditësh se në rastin e Venezuelës “Serbia është në anën e gabuar të historisë”.
Për ta bërë sa më provokuese sjelljen e saj kundër BE-së dhe kundër SHBA, Serbia ftoi për një vizitë zyrtare në Beograd zëvëndësministrin e jashtëm të Maduros, i cili qendroi në Serbi nga 19 në 21 shkurt dhe zhvilloi bisedime me zëvëndëskryeministrin dhe ministër i jashtëm serb, Ivica Daçiç, dhe me ministrin e mbrojtjes të Serbisë, Aleksandër Vulin, takim i habitshëm ky i fundit, që provon se Serbia po shkon edhe më tej se sa mbështetja diplomatike për diktatorin venezuelan. Daçiç e lavdëroi regjimin e Maduros, pse nuk e kishte njohur Kosovën dhe që kishte votuar kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO dhe në Interpol.

2. Këto qendrime dhe veprime antieuropiane dhe antiamerikane të Serbisë nuk do të bënin përshtypje, nëse Serbia nuk do të ishte shtet kandidat i BE, i cili madje ka hapur edhe bisedimet e pranimit dhe po zhvillon tratativa me Brukselin për kapitujt e Traktatit të pranimit në BE. Një shtet kandidat i BE dhe që ka hapur bisedimet e anëtarësimit, jo vetëm nuk bashkohet me vijën e politikës së jashtme të BE, por po guxon ta sfidojë atë gjithnjë e me hapur.
Në një analizë të qendrës serbe të çeshtjeve ndërkombëtare dhe të sigurisë, ISAC, publikohen rezultatet e një studimi mbi përplasjet e politikës së jashtme të Serbisë me politikën e jashtme të BE dhe konkretizohet me disa të dhëna.

3. Prej 2015 ka dalë hapun kundër BE-s
Nëse në vitin 2015 Serbia ka qenë dakord me qendrimet dhe deklaratat e BE në fushën e politikës së jashtme në masën 73 përqind,
- në vitin 2016 kjo shifër ra në 66 përqind dhe
- në vitin 2017 në 46 përqind.

Kjo kurbë në rënie shpreh tendencën dhe thelbin e politikës së jashtme të Serbisë për të mos u pajtuar me politikën e jashtme të BE, ndryshe nga çfarë rezulton në këtë studim për shtete si Shqipëria dhe Mali i Zi, dy shtete kandidate, të cilët e kanë 100 përqind masën e përputhjes me qendrimet dhe deklaratat e BE në fushën e politikës së jashtme.

4. Studimi evidenton se Serbia nuk ka qenë dakord dhe ka kundërshtuar deklaratat dhe rezolutat e BE për Rusinë, për Ukrainën, për luftën në Siri, për krizën në Venezuelë, për Bosnjë-Hercegovinën, për Mianmarin, për Transdniestrin, për Moldavinë, për Gjykatën Ndërkombëtare të Krimeve, etj. Janë 12 raste të kundërshtimit të Serbisë për deklaratat e BE kundër Rusisë. Gjeografia e mospërputhjes së qendrimeve të politikës së jashtme të Serbisë me ato të BE flet si për gjërësinë, ashtu dhe për thellësinë strategjike të kësaj mospërputhje.
Pozicionimi i Serbisë në anën e gabuar të historisë kontraston me heshtjen e madhe, që BE po mban ndaj këtyre qendrimeve të Beogradit. Zëdhënësit e zhurmshëm të BE kanë mbyllur gojën dhe asnjë kritikë nuk ka ardhur nga Brukseli për sjelljen absurde antieuropiane të mospërputhjes me politikën e jashtme të BE nga një shtet kandidat, i cili po bën dokumentat për anëtarësim.
Kuptohet se çeshtja nuk qendron vetëm tek rasti i Venezuelës dhe përkrahja e Serbisë për diktatorin Maduro.

5. Çeshtja kryesore shqetësuese në nivel rajonal, europian dhe ndërkombëtar, është toleranca e papërligjur, që BE ka manifestuar rregullisht kundrejt shkeljeve strategjike, që Beogradi u bën interesave të BE në Ballkan dhe në rajonet e tjera të globit.
Ka një heshtje prej mumje të BE ndaj qendrimeve të shumta dhe prej një kohe të gjatë të Serbisë në favor të Rusisë. Serbia nuk i është bashkuar dhe ka kundërshtuar sanksionet e BE ndaj Rusisë, të cilat janë vendosur prej vitit 2014 e vazhdojnë edhe aktualisht, si dënim i agresionit rus në Ukrainë. Serbia nuk e ka dënuar asnjëherë agresionin rus në Ukrainë dhe nuk ka dënuar as aneksimin e dhunshëm të Krimesë nga Rusia dhe as nxitjen e konfliktit të armatosur në Ukrainën Lindore nga Rusia.
Madje presidenti i Serbisë në kohën e aneksimit të Krimesë, Tomislav Nikoliç, e përshëndeti presidentin rus Vladimir Putin për pushtimin e Krimesë. Serbia iu kundërvu BE-së edhe në rastin e vendimit të përbashkët europian në marsin e vitit të kaluar për dëbimin e diplomatëve rusë, në shenjë proteste ndaj ndërhyrjes kriminale të shërbimit sekret rus në Britaninë e Madhe, duke përdorur lëndë helmuese luftarake në rastin “Skripal”.

6. BE ka heshtur edhe kur Serbia u anëtarësua si shtet vëzhgues në asamblenë parlamentare të organizatës ushtarake ruse “CSTO”. Ka heshtur edhe për bisedimet, që Serbia po zhvillon me Moskën për t’u anëtarësuar në organizatën ekonomike të Rusisë të quajtur “Bashkimi Euraziatik”. BE ka heshtur për bazën ushtarake ruse të Nishit në Serbi dhe për bazën e re ajrore ruse në Vojvodinë. Ka heshtur për armatosjen e Serbisë me raketa dhe me armët më të sofistikuara ruse dhe për kërcënimin në rritje të një Serbie militariste ndaj vendeve të BE dhe të NATO-s në Ballkan.

Heshtja e BE-s ndaj anti BE-s
Ka heshtur për mercenarët serbë, që mbronin Gadafin në Libi dhe Asadin në Siri. Ka heshtur BE për pjesëmarrjen e shërbimeve sekrete serbe, krahas atyre ruse, në përpjekjet për grusht shteti në Mal të Zi në tetorin e vitit 2016 dhe gjithashtu edhe për implikimin direkt të shërbimit sekret serb në sulmin e dhunshëm në parlamentin e Maqedonisë së Veriut në prill të vitit 2017.

BE lejoi Serbinë të ushtronte Fushatë bllokuese të antarsimit të Kosovës në UNESCO dhe në INTERPOL
Është e pakonceptueshme që BE nuk ka reaguar ndaj fushatës bllokuese diplomatike të Serbisë kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO dhe në Interpol, fushatë që është në shkelje flagrante të marrëveshjes së normalizimit të marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kosovës, e nënshkruar në Bruksel në 19 prill 2013 me garancinë e BE.

BE lejoi Serbinë të ushtronte Fushatë çnjohje ndaj Kosovës
BE ka heshtur ndaj fushatës së palejueshme ndërkombëtare të Serbisë për bllokimin e njohjeve ndërkombëtare të Kosovës. Sidomos ka heshtur ndaj fushatës absurde nga pikëpamja e ligjit ndërkombëtar me presione serbe ndaj shteteve të vegjël për çnjohjen e shtetit të pavarur të Kosovës. Kundër kësa fushate kanë protestuar Britania e Madhe, Franca dhe Gjermania, por BE si organizatë nuk është ndjerë.

BE-Brukseli nuk e ka përmendur kurrë dhe as ka dënuar faktin që Serbia ka 20 vjet(1999-2019) që bllokon dhe ndalon mallrat e Kosovës të hyjnë në Serbi.

BE dhe zëdhënësit e saj të zhurmshëm i kanë hapur vetes punë me dhjetra deklarata kundër taksës, që vendosi qeveria e Kosovës për mallrat serbe. Është një reagim disproporcional, të cilin kur e krahason me gjithë rastet e panumurta të heshtjeve ndaj sfidave serbe ndaj BE, nuk mund të mos shtyjë të vesh në dyshim standartet e dyfishta, që ndjek diplomacia e Brukselit në rajon.
Brukseli nuk e ka përmendur kurrë dhe as ka dënuar faktin që Serbia ka 20 vjet që bllokon dhe ndalon mallrat e Kosovës të hyjnë në Serbi. Një qendrim i drejtë dhe i paanshëm diplomatik do të kërkonte që BE të parashtronte edhe heqjen e taksës nga Prishtina, por edhe heqjen e bllokadës nga Beogradi. Atë, që nuk e bën Brukseli, e bëri ambasadori i Gjermanisë në OKB, Kristof Heusgen, i cili në forumin më të lartë diplomatik botëror, në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB në 7 shkurt 2019, e balancoi kërkesën për heqjen e taksës nga Kosova me kërkesën e heqjes së bllokadës serbe për produktet kosovare, dhe e dënoi duke e quajtur si nje masë që është kundër vetë nismës serbe për zonë të tregtisë së lirë në Ballkan.
Në Këshillin e Sigurimit, ambasadori i Gjermanisë bëri atë, që nuk e ka bërë Brukseli, duke dënuar veprimet e Serbisë dhe të ministrit të saj të jashtëm, që udhëton në shtete të vegjël ekzotike për çnjohjen e Kosovës, akt të cilin ambasadori e cilësoi se Serbia po qëllon në këmbët e saj me këto veprime.

“kë përfaqëson Mogherini? Në kundërshtim me politikën e BE-s
Imazh
Kush e autorizon hashim thaçin të negocoji si pronar i Kosvës vetëm për Trepçën?

Aq afër kufijve të skandalozes është heshtja e BE ndaj veprimeve dhe qendrimeve antieuropiane të Serbisë, sa që në qarqet diplomatike europiane gjithnjë e më dëndur po qarkullon pyetja “kë përfaqëson Mogherini?”. Sepse shtetet kryesore të BE janë shprehur vazhdimisht dhe qartë kundër qendrimeve të Serbisë, të cilat nuk janë në përputhje me politikën e jashtme dhe me interesat strategjike të BE. Dhe ndërsa shteti më i rëndësishëm i BE, Gjermania, nëpërmjet ambasadorit të saj në Serbi, paralajmëroi këto ditë publikisht Beogradin se pa harmonizimin e politikës së jashtme me BE-në Serbia nuk mund të hapë kapitullin e politikës së jashtme në bisedimet e pranimit, Brukseli nuk pipëtin.

BE e ndjek këtë taktikë të heshtjes ndaj çdo veprimi të Serbisë jashtë linjës europiane me qëllimin e marrjes me të mirë të Beogradit, që ta pengojë atë të shkojë tek Rusia.
... heshtja europiane ndihmon rrugën e Serbisë drejt aleancës me Rusinë.

Për konsum diplomatik vazhdimisht përmendet në Bruksel se BE e ndjek këtë taktikë të heshtjes ndaj çdo veprimi të Serbisë jashtë linjës europiane me qëllimin e marrjes me të mirë të Beogradit, që ta pengojë atë të shkojë tek Rusia. Është një argument naiv, të cilin e ka përgënjeshtruar në çdo rast sjellja gjithnjë e më filoruse e Beogradit. Ka ekspertë, të cilët e interpretojne heshtjen e BE ndaj qendrimeve sfiduese të Serbisë edhe si një rezultat i ndikimit të Moskës në strukturat e brendshme të BE dhe të diplomacisë së BE, sepse heshtja europiane ndihmon rrugën e Serbisë drejt aleancës me Rusinë.

BE ka deshtue me heshtjen e influencës dhe prezencës edhe ushtarake të Rusis në Serbi!
Përvoja shumëvjeçare tregon se BE nuk ka fituar gjë me kursin e saj politik të indulgjencave të pamerituara ndaj Serbisë. Ka ndodhur e kundërta dhe laku rus ka ardhur duke u shtërnguar rreth qafës së Serbisë. Aleanca me Rusinë e ka trimëruar Serbinë për sfidat e qendrimeve kundër BE dhe arroganca serbe shkon deri në atë pikë sa sillet sikur BE ka nevojë për Serbinë dhe jo Serbia për BE.

Aktivizimi i Diplomacis dhe institucjoneve tjera të Tiranës ndaj sjelljeve të Serbis në ballkan dhe ndaj Kosovës!
Të Ndali Edvin Rama menjiherë ato sjelljet e neveritshme paternaliste si Ndërhymje flagrante e shum djallzore antikosovare të denueshme me ato mbledhje, takime sekrete me Hashim Thaçin ... ndaj qeverisë se Prishtinës, që tymi i saj ka nisë me dalë...!

Në këtë klimë të papranueshme të sfidës së Serbisë ndaj politikës së jashtme dhe qendrimeve ndërkombëtare të BE do të duhej një aktivizim më i madh i diplomacisë së Shqipërisë si shtet kandidat i BE, por edhe i diplomacisë së Kosovës, për të ngritur zërin në Bruksel, në rajon e kudo, se nuk duhet heshtur ndaj së keqes, që vjen nga Beogradi. Rreshtimi i Serbisë në anën e gabuar të historisë dëmton gjithë rajonin. Të përkëdhelësh protagonistët e së keqes historike në Ballkan do të thotë të inkurajosh qendrimin në anën e gabuar të historisë.
Kujtesa diplomatike dhe historike e BE duhet të jetë ndaj Serbisë po aq e fuqishme sa ç’mbahet e gjallë ajo kujtesë për politikat, që shkaktuan holokaustin dhe kampet e perqëndrimit në luftën e dytë botërore. Kështu do të qetësohet dhe do të integrohet realisht Ballkani, duke qenë i tëri në anën e drejtë të historisë.

Shenim:
- Nentitujt i ka vendosë Redaksia e Kulturës http://www.proletari.com


Mediat serbe: Putini dërgon një “luan” të mbrojë Serbinë, panik tek CIA, MI6 dhe BND
Imazh

March 6, 2019 17:33
http://www.gazetadita.al/mediat-serbe-p ... 6-dhe-bnd/

Shefi i Kremlinit ka dërguar në Beograd një specialist që të përcjell situatën e sigurisë. Kjo ngritje në nivel më të lartë vjen pas kërcënimeve nga Prishtina, shkruan “Kurir” transmeton “Bota Sot”.
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka dërguar në Serbi njeriun e besueshëm që nga hija të kontrolloi situatën e sigurisë, që mund të jetë e rrezikuar nga kërcënimet e Prishtinës, zbulon “Kurir”. Bëhet fjalë për njeriun që është pjesë e Gardës Kombëtare, e njohur si “Luanët e Putinit”, dhe ai ka kompetenca që operativët e vetë t’i konfrontoj me veprimet e shërbimeve amerikane, angleze dhe gjermane (CIA, MI6 dhe BND) kundër interesave të Serbisë dhe popullit serb, për çka mësohet se mes këtyre shërbimeve është futur paniku. Përndryshe sipas gazetës, njeriu i Putinit që është i besueshëm në secilin moment mund të tërheq dhjetëra operativë të tjerë.
“Në radhët e CIA, MI6 dhe BND është një hutim i përgjithshëm, tentojnë pa sukses të zbulojnë identitetin e njeriut të Putinit. CIA me seli në Budapest në Evropë pas një pune operative erdhi deri tek të dhënat se për cilin person bëhet fjalë, që është pjesëtar i Gardës Kombëtare (që quhen “luajt e Putinit”)”, thotë një burim i gazetës. Sipas këtij burimi “Në kohën kur kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj zakonisht vringëllon me armë edhe kërcënime për ndërhyrje në veri, ku jetojnë me shumicë serbët, Putin ka vendosur të dërgoj njeriun e besueshëm të vërej situatën. Pas kësaj Haradinaj vështirë se guxon të afrohet veriut. Përndryshe specialisti rus ka detyrë të komandoj një numër të madh të informatorëve zbulues që do i ofrojnë secilën ndihmë Patriarkut Irinej, presidentit Vuçiç, shefit të diplomacisë Daçiç, presidentit Dodik në qëllim të ruajtjes së interesit të Serbisë dhe popullit serbe”.
Anëtari i Asociacionit Botëror të shefave të policisë Marko Nicoviç mendon se një angazhim i këtillë i “luanit” të Putinit ka rëndësi të veçantë për Serbinë. “Kjo është ndihmë e madhe shtetit tonë. Kjo është njësi elite që në Turqi ka arrit të evitojë grusht shtetin dhe likuidimin e presidentit Taib Erdogan”, thotë ai. Ndërsa komentuesi politiko-ushtarak Vlada Raduloviç thotë se është fakt se Ballkani është interesant në çështjen e sigurisë si për Lindjen edhe për Perëndimin.
“Interesat e tyre konfrontohen dhe nuk është çudi që Moska në këtë situatë të komplikuar dhe rrethanat në Kosovë të dërgoj operativin special”.
Burimi: BotaSot
v.l/ Dita


Shenim
Nr. 11.256 - 7.3.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4569
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Edi Kristaq Rama u arrestua në Francë në ’94?! A do paditet për shpifje Dr. Martin Henze?

Imazh

December 18, 2019 19:22

Dr. Martin Henze, i pranishëm shpesh kohët e fundit, veçanërisht në mediat afër opozitës, i ka drejtuar dje kreut të qeverisë Edi Rama disa pyetje në adresën e tij në Twitter.
Henze kërkon përgjigje nga Edi Rama nëse ka qenë i arrestuar në Francë, gjatë vitit 1994, për vjedhje ikonash.
“A keni qene në burg në Francë në vitin 1994 dhe keni bërë tregti me ikona të vjedhura?”, shkruan Martin Henze në postimin e tij në faqen zyrtare të Edi Ramës në Twitter.
Imazh


Henze njihet si konsulent afër PD, drejtues i kompanisë GSK që merret me konsulencë ndërkombëtare.

Pritet reagimi i kryeministrit Rama, i cili e ka shumë zët shpifjen.

Deri tani ai nuk ka reaguar.

Më herët kryeministri deklaroi se paditi gazetën BILD për shpifje pas botimit të disa bisedave kompromentuese që shkelnin ligjin zgjedhor.
Por ajo që kryeministri i paraqiti publikut shqiptar si “padi” ishte një kërkesë rutinë e një avokati pranë BILD, kërkesë e cila nuk u pranua.

BILD i qëndroi botimit.
j.l./ dita

http://www.gazetadita.al/rama-u-arrestu ... fje-henze/


Për çfarë e ka akuzuar Fatos Nano – Edi Ramën!


https://www.gazetaexpress.com/lajme-nga ... en-608957/

24/12/2018
Teksa u ndal tek debati i këtij të fundit me një student në Vlorë, ku i riu u pyet nga Rama se nga e kishte gjetur ipohn-in, Berisha kujtoi një akuzë që më herët kishte lëshuar ish-kryeministri Fatos Nono për kreun e qeverisë. I ftuar në emisionin ‘A Show’ në ‘News24’, Berisha përballë Adi Krastës tha se Nano ka akuzuar Ramën se ai ka shitur disa ikona të vjedhura në Francë.

“Më fal ai i tha studentit; a ke marrë ipohn-in, ku e ke marrë atë? Studenti i tha; po ti vilën në Surrel? Studentit ai i tha; kam qenë emigrant. Por në emigracion ai ka një akuza që s’u vërtetua kurrë.
Fatos Nano i tha; ke shitur ikona të vjedhura. Dhe unë ska hyrë në hetimin e saj, por di që ikona janë vjedhur me qindra e mijëra dhe që bllokmenët morën ikonat kur u prishën kishat. Këtë e di mirë. Po ku i deklaroi atë pasuri? Çfarë taksash pagoi? A ka paguar taksa? tek cila banë i kaloi ato?!
Për t’i mbyllur të gjitha këto, se ishin para të vjedhura, shkarkoi Zana Xhukën. sapo kryetarja e ILKDP-së hapi hetimin, akti i parë që bëri Rama, e shkarkoi. 1 mijë metër katrorë sipërfaqe banimi në Surrel dhe i thoshte studentit; po këtë ipohne?! Pra, ky është përroi i tij psikik”, tha Berisha.


A KA QENË EDI RAMA I ARRESTUAR NË FRANCË DHE PSE E NDRYSHOI EMRIN, PAS AKUZËS SË NANOS?


Ditën e djeshme(17.12.2019) Dr.Martin Henze, këshilltar për çështjet ekonomike pranë partisë së kancelares gjermane Angela Merkel, CDU, nëpërmjet një postim në Twitter, i ka bërë një pyetje të thjeshtë kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama.

A jeni arrestuar dhe burgosur në France në vitin 1994 dhe a keni bërë tregti, me ikona të vjedhura?

Në fakt nuk pritet ndonjë përgjigje nga vetë Rama për këtë çështje, por pyetja retorike e një personi publik në qarqet politike gjermane dhe ndërkombëtare, nuk mund të kalohet thjeshtë, shkruan Syri.net
Përpara se të kërkojmë nga prokuroria që të nisë hetimin urgjentisht për deklarim të rremë në formularin e dekriminalizit të deputetit Edi Rama, për të njëjtën çështje në ndihmë po risjellim edhe akuza të tjera që bashkohen në një pikë: Edi Rama në Francë kur ka qenë emigrant, (por edhe në Shqipëri gjatë kohës që ka qenë ministër Kulture) është marrë me trafik ikonash dhe madje edhe është arrestuar dy herë.

Në formularin e fundit të dekriminalizimit që ka dorëzuar si kandidat për deputet i PS në Qarkun e Vlorës për zgjedhjet e vitit 2017, Edi Rama ka firmosur se nuk ka qenë asnjëherë i ndaluar apo dënuar, për ndonjë vepër penale.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Mëparshme
Posto një përgjigje 16 postime · Faqe 2 prej 2 · 1, 2
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 19 Janar 2021, 10:18
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari