Gjithcka mbi naten e erret 45vjecare komuniste shqiptare
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 10 postime · Faqe 1 prej 1
Partia Demokratike nderon Hilmi Seitin-Kanibali i Shkodrës
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4454
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Rikthimi i ekstremistit kuksjan islamik - Jemin Gjanës pranë Lulzim Bashës
- Kapaku gjen tenxheren!
Jemin Gjana - Kobra - nji rrezik potencial për karrierën e kristjanve të PD-ës;
Në Qendër dhe në Qytete e Komuna!

ImazhImazh
Jemin Gjana - Mit’hat Havari


Nga shkrimi "Jemin Gjana përplaset me Havarin: Emrat që janë rikthyer në PD"
Oct 13, 2015
"Në një reagim në rrjetet sociale, ish-drejtuesi i lartë i Policisë Bashkiake, Mit’hat Havari, e ka cilësuar Jemin Gjanën si ish-sekretarin e Rinisë Komuniste që ka marrë për detyrë të riformatojë PD-në. Qëndrimet e Havarit i referohen një interviste të dhënë këtë të diel për “Panorama” nga ishministri i Bujqësisë, Jemin Gjana, në të cilën ky i fundit ka shpjeguar rolin që do të ketë departamenti i ri i krijuar në PD dhe vlerësimi që u duhej bërë një sërë personalitetesh, të cilët ishin lënë në harresë nga e djathta.
Në reagimin e tij, Havari i është referuar edhe punës së dobët të Gjanës në kohën kur mbante postin e ministrit të Bujqësisë duke shprehur rezerva për individët që PD ka vendosur të përzgjedhë për të ardhur sërish në pushtet.

Ky Jemin Gjana, ish-sekretari i Rinisë Komuniste të diktaturës, një mediokër, që mezi ka marrë dhe diplomën e universitetit. Një shërbëtor ultra i Sali Berishës, një nga ministrat më të paaftë që ka pasur pseudo e djathta, se e djathtë nuk ka qenë ndonjëherë.
Tani ky do të shkojë dhe do të rregullojë PD-në, do e ringrejë të marrë pushtetin. Nuk më ngelet veç të them, mjerë PD ku është katandisur, mjerë ky popull kë pret ta drejtojë”, shprehet Havari."

http://www.panorama.com.al/gjana-perpla ... yer-ne-pd/
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4454
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pjesa e I-rë

Zgjedhjet e kryesisë të PD-ës të 19-20.1.2019, si në kohën e Turqis
Projekt i mercenarve sorosjanë!
Imazh
Perfundimisht pas Kryesis së Partis Socjaliste, u instalue sistemi sorosjan edhe në Kryesin e Partis demokratike


Sapo lexova emnat e 51 drejtues të naltë të PD-ës Kombtare në Tiranë e të zgjedhurve më 19 janar 2019, mbeta pa mend, pasi ner 51 antarë ishin; 47 muslimanë të thekun, fanatik dhe 4 kristjanë. Autori i ksaj maskarade fetare asht lulzim basha! Menjiherë më doli para ” Proçes Verbalet e mbajtuna gjatë Formimit të Qeverisë Ismail Qemalit sipas stilit të shijeve turke-osmane në 1912:
”Ismajl Qemal Beu i u shprehë korrespondentit prej Londre t’”Echo de Paris”:
”Piksparit pohoj se, në kundërshtim me çka paditem në Stamboll unë s’kam qellim aspak të ndërtoj Shqypni e pamvarshme çë prej rrâjet….” U muer nga titulli: ”Ismajl Qemali në sy të turqve”

Imazh

Ismail Bej Qemali në mbledhjen e parë të formimit të qeverisë të 1912, sipas stilit otoman-turk! :

Kryetari i Qeverriës së hëpërhërshme ngrihet dhe tregon konditat që duhet t’i mbushnjë ministria që të kënaqë Evropën më një anë dhe Stambollë më tjatren anë; …duhen të jenë emra të njohura ndë Shqipëri dhe jashtë Shqipërisë.” po aty” Mbledhja e katert me 20/3.11.1912,..”

Propozimet e I. Qemalit për Qeverinë - Vetëm muslimanë;


““Pos kësaj Z. e tij(I.Qemali) qit përpara një listë si projekt. Ndë ketë listë figurojnë këto emëra:
- Z. Z. Mehmet Pashë Tetova,
- Myfit Be Gjinokastra,
- Azis Pasha,
- Vehbi Efendi,
- Abdi Be Toptani,
- Midhat Be Frashëri.”


Kundërshtimet ndaj Ismail Qemalit


“Z.Dud Karbunara ngrihet kundër faktit që në këtë listë s’gjendet as një i krishterë(në listën e propozimeve për ministra ishin vetëm të besimit islam të qeverisë parë të I.Qemalit)
Në këtë mënyrë flasin edhe Z.Z.Pandeli Cali, Dhimitër Berati dhe Qemal Be Elbasani.
Lista s’votohet dhe mbetet që të mbarohet kjo punë të nesërmen. Mbledhja mbyllet në orën 6 p. m.”


Mbledhja tjetër zgjedhë 4 ministra muslimanë dhe 4 ministra kristjanë

Mbledhja e pestë
më 21/4/11 1912


”Mbledhja hapet më 2 p.m. nën kryesinë e Myfti Vehbi Efendiut.
Z. Kryetar këndon urdherin të ditës;
1) të sgjedhunin e ministravet,
2) të sgjedhunit e Pleqësiës.
Zotënia e tij Ismail Bej Qemali shtron përpara kuvendit nji mênyrë të re per sgjedhjen e ministrave. Fuqiën që e kam unë në këtë çeshtje j’a le kuvendit, thotë Z. e tij.
Kuvendi le të sgjedhë tetë veta, jo shtatë siç kishim thenë, që të jenë katër të krishterë e katër muslimanë. I lutet kuvendit t’a pranojë ketë mënyrë, të mos meret me fjalë shumë, po t’a mbarojë ketë punë një çast e më shpejt.,,


Katë ministra kristianë;
Luigj Gurakuqi - Shkodër
Petro Vito Poga(1850 - 1944) i Gjinokastër
Pandeli Cali
Lef Nosi


Katër ministra muslimanë;
- Myfit Be Gjinokastra – Gjinokastrën
- Mehmet Pashë Tetova
- Abdi Be Toptani
- Midhat Be Frashëri


E mërkurë, dt. 23.I.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4454
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pjesa e II-të

Perbamja e Këshillit të PD-ës si në 1912! Të ,,zgjedhun,, më 19 dhe 20.I.2019
34 antarë të Byros Politke të PD-ës

34 muslimanë + 4 kristjanë


Imazh
Dy sorosjanë; Gazmend Bardhi +edvin rama


1.Dhurata Çupi – ish drejtore juridke e bashkis tiranës - 2011-2014, kur ishte Lulzim Basha – kryetar bashkijet.
2. Endri Hasa – deputetë i Elbasanit për shërbimin e kryer në 21 janar të 2011-ës, ku u fshi serveri i cili përmbante edhe pamjet se si u kryen 4 vrasjet nga pushteti. Ish drejtor i AKSHI (Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit) në vitet 2010-2013, kishte nën kontroll të gjithë sistemin e sigurisë kibernetike teknologjinë e institucioneve, përfshirë këtu kryeministrinë, edhe në 21 janar të 2011, kur në shesh u vranë 4 qytetarë nga plumbat e pushtetit të kohës.
3. Enkelejd Alibeaj – deputetë, ish ministër i drejtsis në periudhën e qeveris Sali berishës
4. Eno Bozdo – ish Nenkryetar Bashkie, kur ishte Lulzim Basha – kryetar bashkijet
5. Fatbardh Kadilli – deputetë, autor qi din gjithshka për vrasjen e Sokol Olldashit
6. Flamur Noka – deputetë, fanatik islamik, ish ministër i brendshem i qeveris berisha dhe sipas edvin ramës – agjent i serbis.
7. Florian Mima – deputetë, ish ministër i financave
8. Grida Duma – deputete, nji grue e divorcueme prej burrit, pa kontribute në PD.
9. Izmira Ulqinaku – deputete e Shkodrës,podgoriçane boshnjake, pa kontribute në PD.
10. Jamarber Malltezi – deputetë, dhandri i Sali berishës, pa kontribute në PD.
11. Jorida Tabaku – deputete, ish nenkryetare e bashkis Tiranës, kur ishte kryetar lulzim basha, pa kontribute në PD.
12. Kreshnik Çollaku - ish-zv. ministër i Jashtëm i qeveris berisha
13. Oerd Bylykbashi – deputetë, ish drejtori i kabinetit të ish kryeministrit Sali Berisha.
14. Oriola Pampuri – deputete e PD-ës, pa asnji kontribut në PD
15. Tomorr Alizoti – nji kritik i ashpër i lulzim bashës(e vuni për me i mbyll gojën ) si përfaqsues potencial dhe shum antikomunist i të persekutuarve. I duhet për vota kjo shtresë e mashtruem nga PD. Lulzim basha i urren tmerrsisht antikomunistat, qi i ka shporrë nga kryesia dhe lidershipi i PD-ës.

Lidershipi i ri në PD në zgjedhjet e 19-20.2019

Listat e 34 muslimanve dhe 4 kristjanve u realizue në bashkëpunim edvin rama-lulzim basha

1. Lulzim Basha – deputetë, islamik fanatikë, Kryetar i PD
2. Sali Berisha – deputetë, Kryetar Nderi i PD

3. Sekretar i Përgjithshëm, Gazmend Bardhi – Krye-Mercenar i sorosit, ish ministër i drejtsis për 3 muej në 2017 në qeverinë Nr. 1 të edvin ramës, ku shumfishoi tarifat e sherbimeve gjyqsore, permbaruese në dam kolossal të xhepit të qytetarve. Emni gazmend njihet si emni i sulltanit të I-rë në vjetin 1299.
(Sipas Statutit të PD-ës – Kryetari B. Nishani dhe 2 nenkryetarët janë në varsi të Sekretarit të Përgjithshëm – shokut Gazmen Bardhit):

4 Kryetar i Këshillit Kombëtar, Bujar Nishani – ish presidentë dhe ish ministër ne qeverine berisha 1 dhe 2.

5. Sali Berisha
Nënkryetarë të PD-së rikonfirmohen:

6. Edi Paloka (rrogtar) - deputetë
7. Edmond Spaho(mercenar i sorosit) -deputetë

Sekretariati i PD-ës


1. Sekretari për Çështjet Ligjore, Çlirim Gjata – i biri i Rustem Gjatës, ish nëkryetar i Gjykatës së Shkodrës në periudhën komuniste.
2. Sekretari Organizativ, Sahit Dollapi
3. Sekretari për Çështjet Zgjedhore, Ivi Kaso
4. Sekretari për Burimet Njerëzore, Ervin Minaroli
5. Kryetari i Komisionit të Integritetit dhe Etikës, Halim Kosova.
6. Kryetar i Komisionit Zgjedhor Jemin Gjana.
7. Kryetar i Komisionit të Apelimit, Arben Ristani,
8. Kryetar i Bordit Financiar Alfred Rushaj. – ish zev-ministër i financës në periudhën e qeveris Berisha Nr. 2
9. Albana Vokshi – deputete, bisnesmene - Kryetare e Lidhjes Demokratike e Gruas
10. Belind Këlliçi - Kryetar i Forumit Rinor – kritik i ashpër i bashës sepse nuk e zgjodhi deputetë të PD-ës në 2013.
11. Zedhansi i PD
12. Sekretarët për Mardhaniet me botën e jashtme
E mërkurë, dt. 23.I.2019

7 emna kristjanë, që nuk u lejuen në byronë politike të basho-gjana-gazmend-bylykbashi-ndoka

Aldo Bumçi
Dorjan Gjonmarkaj
Genc Pollo
Gent Strazimiri
Luçiano Boçi
Mateo Spaho
Roland Bejko

E mërkurë, dt. 23.I.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4454
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pjesa e III-të

Imazh

Pse u shmnagën;
1. Antarët themelues të PD-ës
2. Fronti i ashpër antikomunist
3.Antarë Kristjanë të Gegnis?

4. Fronti anti edvin rama?


1. Jozefina Topalli – ish funksjonare e naltë Parlamentit dhe e PD-ës, deputetë dhe nji ekstreme kundër edvin ramës, kundër komunizmit.
2. Genc Pollo – deputet anti edvin ramës
3 Rudina Hajdari – deputete. Anti pazarllëqeve të rama-bashës, asht antikomuniste e ashpër,…
4 Agron Shehaj – deputetë ekstrem kundër Edvin Ramës.
5 ………………………..
6 ………………….

Lista e Byros Politike e PD-ës – Basha-Rama

Siç rezulton kjo Byro Politike prej 34 antarësh të zgjedhun nga Basha me klikën e tij asht ba nën konsultën dhe idetë e Edvin Ramës, si dy krena të bishtit të sorosit!

Përbamja fetare e 34 antarve të Byros Politike të PD-ës


Në 34 veta janë vetëm 4 kristjanë dhe 30 mysliman të fortë, e nji pjesë e mirë e tyne me në krye L. Bashën janë madje shum fanatikë turq muslimanë(kjo asht keq, shum i rrezikshëm në shtetë dhe në shoqeri,…). Pra janë 90 % antarë muslimanë në kryesin e PD-ës të propozuem prej lulzim Bashës dhe 10 % kristjanë(3 ortodoksë + 1 katolikë). Kta shprehin me gjeste e sjelljet e tyne se edhe synin, mendjen, shpirtin dhe botëkuptimin e kanë nga Lindja. Monstra e mercenarve arabë-turk e urrejnë Europën Perëndimore për shkak se asht kristjane edhe pse ja vjelin të gjitha të mirat e ktij qytetërimit kristjan me qellimin djallzor të maskohen pas ksaj manikyre moderne në realizimin e projektve arabe-turke kundër Europës. Ket gja e preferon shijet e beogradit-tiranës-moskës-athinës! Prandej thirret Parti Demokratike e Sektit Islamik Vehabist.

Ku asht zani i muslimanve të PD-ës kundër lulzim bashës?


Mjerisht nuk u lejue të ishin pjestarë kristjanë me raportin 50 % dhe 50 % muslimanë sipas leksjonit të dhanun nga katër burra të Formimit të Qeveris së I. Qemalit në 1912.
Mjerisht nuk doli asnji burrë musliman i PD-ës qi të guxonte ta kundërshtonte lulzim bashën për kët islamizim të PD-ës, qi përban nji incident anti amerikan dhe anti BE, sikurse guxuen burrat muslimanë të vj. 1912 të kritikonin Ismail Qemalin si;
Dud Karbunara
Qemal Be Elbasani.

Ku asht zani i 3 kristjanve të PD-ës kundër lulzim bashës?


Pse nuk e kundërshtuen lulzim bashën dhe klikën e tij tre kristjanë ket listë me nji raport të zhdrejtë midis tre besimeve si; Edi Paloka, Edmond Spaho dhe Arben Ristani sikurse kundërshtuen Ismail Qemalin; dy kristjanë; - Pandeli Cali dhe - Dhimitër Berati?

Klani i Kryesis së Partisë Demokratike - Parti i sektit islamo-sorosjane!
Imazh

Për të largue vemendjen e instalimit të institucjonit të sorosit dhe të islamizimit në Partin Demokrati hodhën nji parrullë trushplarse popullit idjot-budallaj: O burra në 16 shkurt 2019 - Të rrzojmë qeverin e edvin Ramës!
Lulzim basha me binomin gazmen-jemin gjana janë pilivesa, qi me veprimet e tyne kujtojn se me pelivanllëqet e tyne në do t’ja hedhin shqyptarve të Skanderbegut!
Uluni prej fikut! Tish moj dhije!
Për ta mblue apo maskue islamizimin dhe sorosizmin e PD-ës në zgjedhjet e 19-20 janarit 2019 – shoku lulzim basha me klikën e tij në shokët gazmend bardhi dhe jemin gjana hodhën parrullën ”Hajde të rrzojm Qeverin Rama me 16 shkurt”! Komedia e vagabondave qi s’dijn tjetër përposë ta kenë mendjen, zemrën, synin te lindja dhe mendjen te paret e sorosit! E Shqypnia të shkoji te oborri i Beogradit se njishtu rregullojn pazarllëqet sorosi me putinin, për me dalë në Adriatik, meqë e urrejn Perëndimin!

https://pd.al/2019/01/propozimet-e-krye ... e-partise/

E mërkurë, dt. 23.I.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4454
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pjesa e IV-të

Imazh

Sfondi djallzor i Klanit të Sektit islamo-sorosjane në krye të Partisë Demokratike

MËNJANIMI I KRISTJANVE GEGÊ NGA POLITIKA E DJATHTË PËR T'I DAMKOSË SI MAJTISTA


Kush janë Kryesia e PD-ës
Partia Demokratike kishte me shumicë muslimanë në Kryesin e PD-ës nuk janë antikomunista, e si të tillë as të djathtë, s'jan anti-soros.
Janë <kryesia e PD-ës e përbamë prej sorosjanve, antikomunistve, anti Gegë, anti-kristjanë -fanatikë, pro-sllavo-otoman, antishqiptar....!
Imazh

Me instalimin e sistemit sorosjane në krye të Partis Socjaliste, qi u instalue si ne qendër ashtu dhe në baze dhe rezultoi me suksesë në marrjen e pushtetit nga Edvin Rama, qi e shndrroi Shqypni në - Narko-Shtetë!
Sipas stilit dhe mnyrës së PS-ës organizoi Zgjedhjet Kryesia e PD-ës, ku kishte dy kritere kryesore;
I. Antarë të Sorosit
II. Muslimanë

Për të realizue projektin e Sorosit në organizimin e PD-ës, qi nesër do marrin qeverinë qendrore dhe lokale do të realizohen nga kto kritere në zgjedhjen e Kryesis në PD-ë me 19-20 janar 2019;

Nuk lejohen:
1. Sa ma pak se 10% antarë Kristjanë në PD, sidomos nga Veriu i Shqypnis as edhe nji!
2. Asnji kundërshtarë i komunizmit!
3. Asnji kundërshtarë i Edvin Ramës!
4. Asnji themelues i PD-ës
5. Asnji i Grupit i të Vjetërve e të Përjashtuarve nga PD-ja prej lulzim bashës!

Mënjanimi i Kristjanve - kryesisht nga Gegnia nga e Djathta
- Mundsi për t'u antarsue vetëm në Partin Socjaliste(Për ta majtizue Gegët Kristjan)

Fitore e Sistemit të Politikës Sorosjane

Sllavo-otomane

[u]Do të realizoji; Çkombëtarizimin!

Shgatrrimin e Besimit Fetar - Instalimin e Ateizmit!
- Shgatrrimin e Familjes! Sa ma shum Divorce!
Sa ma shum Vorfni Populli!
Sa ma shum Vaksina për shgatrrimin e Genit dhe shfaqjen e smundjeve të pashërueshme!
Instalimi i nji Shoqërie me Degjenerim Moral; Me Biseksuala, homoseksuala, lesbike, transgjinor,...![/u]

Politika sorosjane realizohet lehtsisht vetëm nepërmjet muslimanve sepse ka në bosht ; Menjanimin e Gegve Kristjanë nga Politika e Djathtë, me qëllim qi nesër t'i akuzojnë se kristjanët nuk e kan lanë të djathtën të jetë e zoja me marr pushtetin. Si dhe me i damkosë kta kristjanët qi duen rikthimin e komunizmit!
Si dhe ma lehtë realizojn politikat e shumta në shgatrrimin e Shqyptarit nga Dashnia për Atdhen, nga Dashnia për Zotin, nga Dashnia për Kulturën Njerzore, nga Dashnia për Lirinë e Fjalës dhe të ndergjegjes,...!
Për skjarim; Mos-Keqptim nga askush!
Muslimanët nuk jan pengesa e Kombit Shqyptar Etnik, por liderët e tyne!

Imazh

Koha evidenton ndonji muslimanë, apo kristjanë ortodoks fanatikë qi pushtojn kreun e partis si e PD-ës, të PS-ës, të krye-qeveris me ata pak musliman fanatik, qi jan antishqyptar, qi vejn të parën fenë e Atdheun askun!


E mërkurë, dt. 23.I.2019
Nr. 1740 - 2.II.2019


Ja se si i ka dhan shembuj me kohë se kryetari i PD-ës Lulzim Basha asht gjuetar i pamëshirshëm ndaj katolikve dhe pak ndaj ortodoksve!

https://www.proletari.com/lulzim-basha- ... etare.html
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4454
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Lulzim Basha luan karten e fundit që i ka mbet, atë të përçarjes fetare

Imazh
Imazh

Sapo lexova artikullin e gazetës së majtë austriake “derStandard” ku ishte intervistuar lideri i opozitës së sotme shqiptare Lulzim Basha, mu kujtua viti ’97, mu kujtua propozimi që qeveria Berisha bëri për të futur në pashaportë edhe përkatësinë fetare.
Ajo që habitë në politikën dështuese pdiste ku u hodhi pluhur mendjes shqiptare prej më shumë se çerek shekulli që do e shkëpuste Shqipërinë nga sistemi diktatorial komunistë është PD-ja dhe liderit e saj(më parë Sali Berisha dhe tani pinjolli i tij Lulzim Basha) vazhdojnë të luajnë në rastin kur nuk u mbesin më karta për të luajtur atë të përçarjes fetare. Këtu kujtoj përçarjen Veri-Jug gjatë hapjes kriminale të depove që sipas Nju Jork Tajms e dirigjuar nga vetë presidenti i atëhershëm Sali Berisha, kujtoj përçarjet fetare në partinë demokratike dhe partinë socialiste të viteve ’98-’05. Padashur të kujtoj anëtarësinë si vëzhgues në konferencën islamike për tu futur pastaj anëtarë me të drejta të plota.
Apo dhe debati në parlament kur ishte ministër i punëve të brendshme Lulzim Basha dhe dikush në parlament që i tha: ju kujtoj në c.v-në tuaj z.Basha nuk keni deklaruar se çfarë keni bërë gjatë korrikut të vitit 1999 dhe korrikut të vitit 2000 apo nuk keni dëshirë të shkruani se keni qenë në Siri?.

Këtu s’dua të kujtoj pastaj “zbehjen” e figurës që Luli i Bashëve i bëri katolikes veriore shkodrane Jozefina Topallit apo luftës brenda llojit partiak që i bën akoma edhe sot Majlinda Bregut se pastaj nuk po kujtoj Mesila Doden që e bëri të largohet nga PD-ja thjesht sepse deshi të votoj(ndërkohë kur deputetët demokratë lënë sallën për ta mos votuar) për tju hequr mandati i deputetit që ishte “llum katolikë veriorë” sipas Lulit të Bashëve në gazetën austriake …

Siç mu kujtua padashur edhe një episod që një taksist i Malësisë së Madhe më pat treguar gjatë një ushëtimi rastësor me taksi mbi Lulzimin e Bashëve i cili gjatë udhëtimit Podgoricë-Tiranë me taksi në vitin 2000(atëherë kur nuk e njihte njeri) kishte shprehur bindje të forta fetare islamike duke u munduar edhe të “iluminojë” taksistin katolitk malësor që më edukatën tipike malësore të qetë ka shprehur respekt për besimin e tij dhe nuk e ka kundërshtuar gjatë gjithë rrugës dhe mbasi e ka çuar në destinacionin e dëshiruar ai(Lulzim Basha) duke e paguar dhe duke i dhënë dorën taksistit për njerzillekun e treguar e ka mbyllur oratorinë e Bashës prej “imami” duke i thënë “gjynaf që je katolik”.

Gjithë këto më erdhën si vegim kur ky Lulzimi i Bashëve prek përkatësit fetare duke nënvizuar KATOLIKËT VERIORË dhe kjo jo rastësisht, por ai si pinjollë i denjë i paraardhësve Berisha dhe Hoxha, friken e ka nga katolikët e veriut të Shqipërisë.

Pasi gjithë këto vegime flash më kaluan përpara mendjes pasi lexova atë dreq artikulli që dukej i shkruar si në “Zërin e Popullit” më lindi një pyetje për zotëri Lulin e Bashëve:
A DO HYSH NË ZGJEDHJE ME KATOLIKËT E VERIUT APO PA KATOLIKËT E VERIUT???
Pellazgilirarber/Proletari.Com


Nr. - dt. 25.I.2019
Nr.1806 - dt. 24.2.2019
Nr.1951 - dt. 28.2.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4454
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Skenari i përgjakshëm për Pazarin e pushtetit Rama-Basha; Mbi 10 mijë shqyptarë do të shfarosen!

Pandeli Majko: "... konflikti civil kërkon më shumë sesa 10 mijë njerëz”.

Imazh
Takimi Edvin Rama - Lulzim Basha arritë nji Marrëveshja sekrete midis tyne, bisedë kry për kry, pa asnji person tjetër deshmitar në mesnatën e datave 17 dhe 18 majit 2017

Kutinë e Pandorës e hapi, nuk e di se si ministri i Qeverisë së Edvin Ramës Nr. 2(2017) - Pandeli Majko në Televizionin TCH më datën 26 shkurt 2019!

P. Majko padashje apo me dashje, a thue tallet me fatin e kombit paraqiti kombit Shqyptar se Beteja për Pazarin e Pushtetit midis Edvin Ramës dhe Lulzim Bashës do t'i kushtoji Shqypnis mbi 10.000 jeta shqiptarësh të vdekun. Ky deklarim mbi 10 mijë....asht Alarm për nji Tragjedi Kombtare!
Kryeministri EdvinRama: "Nuk tërhiqem nga posti i kryeministrit sikur të bëhet nami."
Si e llogariti Pandeli Majko ma parë vdekjen e 10 mijë shqyptarve pa nisë lufta civile për pushtetë, pa nisë beteja?
A thue po zbatohet Marrveshja supër-mafjoze e 17 majit 2017, ku ndër të tjera asht vendosë; Të shfarosen mbi 10 mijë shqyptarë?
A thue në kët kontigjentë do të jenë kundërshtarët potencjalë brenda dy partive të PD-ës e PS si dhe finalizimi i rrafshimit nga faqja e Dheut e LSI-s, hala i Edvin ramës, për të nisë nji stinë e bukur pranveror të pushtetit në Shqypni midis dy nënshkruesve të marrveshjes sekrete të mesantës të 17-18 majit 2017 sipas modelit grekë?
Kjo asht në fakt shum i randë për kombin tonë. Nuk mund të anashkalohet nga lexuesi! - Kutia e Pandorës sipas kordinatave qi skicoi ministri ne pushtetë të PS-ës 2019 në ekran të TCH..
A ishte hamendsim, supozim, apo nji e vërtetë, qi ja ka borxhë me ja parashtrue kombit, qi të ken kujdesë se do ta pësojn përkrahsit, shtabi dhe kryetin e LSI-s sbashku me kundërshtarët ne rradhët e PS-ës dhe PD-ës?
A asht kërcënim i Edvin Ramës se do të shfarosi LSI-in nëse vazhdoni t'i vërsulet stolit të kryeministrit Edvin ramës!
Ndoshta e kam kuptue gabim ministrin Majko!
Kush din ta zbërtheji mirë kontekstin e Majkos? Urno!
Më korigjoni, më ndihmoni, më kthjelloni, se kjo s'asht andërr veret – nëse e kam gabim!
Njihuni me ket shkrim të botuem në Gaz. "Koha e Jonë"!
E mërkurë, dt. 27.II.2019Majko: Rama dhe Basha të ulen jo për pazar, por për zgjidhjen e krizës

Imazh

15:58 - 27 Shkurt, 2019

Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko, bëri thirrje në studion e emisionit “Top Talk” me gazetarin Denis Dyrnjaja se Edi Rama dhe Lulzim Basha duhet të ulen jo për të bërë pazar, por për të nxjerrë Shqipërinë nga një qerthull”.
“Në fund fare dikush do të humbasë, por ndonjëherë në politikë humb duke fituar dhe fiton duke humbur”, deklaroi Majko.
Duke iu referuar aktualitetit politik, Majko theksoi se precedenti që po vendos opozita është i rrezikshëm:
“Çfarë precedenti po hap Shqipëria? Nëse kemi këtë precedent që opozita nuk hyn në zgjedhje për X kryeministër, kthehet në model pastaj. Opozita duhet të pyesë veten se çfarë ndodh pas kësaj. Ja e morën pushtetin.
Pas 6 muajsh dorëzojmë ne mandatet dhe themi nuk e duam këtë kryeministër. Mendoj se jemi klasë politike që po mbyll ciklin e vet dhe është e sigurtë që në zgjedhjet që vijnë dikush do të lërë jo vetëm karrigen e politikës. Prandaj është ky polarizim në këtë moment”.
Kur u pyet nëse ka premisa për konflikt social, Majko deklaroi se “këtë e ndajnë njerëzit”, por, sipas tij, konflikti civil kërkon më shumë sesa 10 mijë njerëz”.
“Në fund të fundit të gjithë kemi fëmijë e mbesa dhe ky është vend ku do të jetojmë të dyja palët. Duhen menduar punët me gjakftohtësi”, deklaroi Majko."/TCH/

http://www.kohajone.com/2019/02/27/majk ... -e-krizes/


Lutfi Dervishi: 10 fakte për “lidhjet ruse” të Lulzim Bashës

Imazh

15:30 - 29 Mars, 2019
Shpërndaje në Facebook Tweet në Twitter

Nga Lutfi Dervishi –
http://www.kohajone.com/2019/03/29/lutf ... im-bashes/
Hapja e protestave të opozitës me muzikën e filmit “Skënderbeu” – një prodhim rus, siç u vu re me të drejtë në Parlament nga ministrat e qeverisë – nuk është rast i veçuar: lidhjet me Rusinë shkojnë më thellë dhe “Rusia collusion” në Shqipëri nuk ka nevojë për një prokuror si Robert Muller për ta provuar.

Vetëm gjatë javës së fundit, me fakte dhe prova, me zë dhe me figurë, është dëshmuar sheshit “lidhja ruse”.

Duke ndjekur parimin “të fshihemi në vendin më të dukshëm”, Basha gjithë aktivitetin e tij pro rus e ka bërë në shesh, para Kryeministrisë, para Parlamentit dhe para godinës së Ministrisë së Brendshme.

Aktori që ka luajtur filmin “Skënderbeu” është rus. Filmi është prodhim rus dhe autoritetet po hetojnë për të parë se çfarë mesazhesh po përpiqet t’i përcjellë Moskës, Lulzim Basha.

Një tjetër sinjal i deshifruar, por jo plotësisht, mbetet deviza e shpallur e opozitës: “Asnjë hap pas”. Me djegien e mandateve është e qartë se nuk ka më hapa pas, por ky urdhër është dhënë nga Stalini në Luftën e Dytë Botërore, në dimrin e 1941-shit. Sinjali këtu është më i qartë: Opozita po i thotë Moskës se nuk do të ketë asnjë hap pas. Tani gjithë përpjekjet janë për të gjetur shtigje të pashkelura për të ecur përpara.

Kryetari i opozitës – dhe jo vetëm ai – ditët e fundit i kanë mëshuar shumë togfjalëshit “krim dhe ndëshkim”. Mediat këtu e kanë interpretuar si kryqëzatë ndaj abuzuesve të pasurisë publike me në krye oligarkët vendas. Por këtu zbulohet që lidhja me rusët është më e thellë, ajo daton në vitin 1866, vit kur autori rus Fjodor Dostojevski shkroi romanin e famshëm “Krim dhe ndëshkim”. Ka dyshime të bazuara që lidhja është më e thellë, sepse Basha po përdor dendur fjalën “luftë” dhe më rrallë fjalën “paqe”.

“Nuk ka më paqe!” – kërcënon ai. “Luftë kërkoni, luftë do të keni”.

Analiza na çon te viti 1860, pikërisht te Leo Tolstoi, që shkroi romanin “Lufta dhe paqja” në kohën e luftërave napoleonike. Po shihet mundësia për të hetuar edhe lidhjen me shërbimet franceze. Analistët janë të ndarë për këtë referim: një pjesë përqendrohen te mesazhi i filozofisë së mbijetesës te “Lufta dhe paqja”, dhe një pjesë tjetër te fakti që ngjarjet në këtë libër shtrihen në 50 vjet!

Ditën që u realizua çerekrrethimi i 7-të i Parlamentit është faktuar se në restorantin XXX3, Lulzim Basha ka porositur gjatë drekës së vonë sallatë ruse dhe për ta çuar provokimin deri në fund, kur kamerieri ka pyetur për pije, ai me një buzëqeshje tinëzare ka thënë: Vodka!

Ndërsa fliste për të ndjerin Ali Mema, ikonë e futbollit të Shqipërisë, Basha është dëgjuar të thotë se Rusia ka skuadër të mirë futbolli. Ky duhet të jetë një kod i fshehtë, sepse dihet botërisht që as rusët nuk kanë ekip të mirë futbolli dhe as Basha nuk është në gjendje të thotë dallimin mes një loje futbolli me dy porta dhe një loje futbolli me një portë.

Në çdo fjalim para protestuesve, Basha i ka bërë thirrje popullit të bashkohet rreth PD-së dhe u ka dhënë porosi kryetarëve të degëve për të punuar për Shqipërinë e Bashkuar… një referim i qartë si kristali për partinë e presidentit rus Putin – “Rusia e Bashkuar” (Jedinaja Rossija).

Basha ka krahasuar kryeministrin Rama me Maduron e Venezuelës. Rusët kanë dërguar trupa speciale për të mbrojtur Maduron. Referimi te Maduro po analizohet për të parë mos ka ndonjë ide të ngjashme edhe në opozitën e Tiranës.

Është provuar që Rusia ndërhyrjen më efikase e ka te procesi zgjedhor. Padurimi i Bashës për të pritur zgjedhjet e 2021-shit dhe kërkesa për zgjedhje të parakohshme është avancim i objektivave ruse në rajon. Shqiptarët dihet që janë populli më proamerikan në botë. Antiamerikanizmi është politikë ruse. Disa qëndrime të opozitës kundër ambasadës në Tiranë dhe lobimi për të mos emëruar ambasadoren në Senatin Amerikan janë jo vetëm sinjale, por vepra konkrete në favor të politikës ruse.

Rusia nuk dëshiron zgjerimin e BE-së. Me djegien e mandateve, opozita po kontribuon që Shqipëria të mos hapë negociatat në qershor me Brukselin. Nuk duhet harruar që “Russia Today” ka marrë një intervistë të Bashës, dhënë agjencisë amerikane AP. Nuk është i rastësishëm caktimi i datës 13 prill për protestën popullore. Ky është një sinjal sinkronizimi me Moskën. Data 13 nuk është vetëm simbolike. Dihet që Rusia është i vetmi vend në botë që ka 13 zona orare. Nëse më datë 13, protesta do të njoftohet për në orën 13:00, nuk ka më asnjë dyshim për “lidhjen ruse”.

Nr.1951 - dt. 28.2.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4454
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
“E rrezikshme”, Presidenti i PE flet për Shqipërinë: Ka filluar një “luftë civile”
Imazh

By voal.ch | March 2, 2019
Presidenti i Parlamentit Europian, Antonio Tajani në kuadër të një vizite në OKB e quajti situatën në Shqipëri shumë të vështirë dhe stabilitetin e Ballkanit shumë të rëndësishëm për Europën.

Kryetari i Parlamentit Europian, Antonio Tajani, e quan shumë të vështirë situatën në Shqipëri, ku ka filluar një “luftë civile, (duke e theksuar me thojza), midis qeverisë dhe opozitës. Këto komente, Antoni Tajani i bëri në kuadër të një vizite në SHBA, gjatë të cilës ai qëndroi edhe në selinë e Kombeve të Bashkuara në New York.

Kujdes me Ballkanin!

Mbas një takimi me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB, Antonio Tajani tregoi në konferencën e shtypit (28.02) se ka folur me Sekretarin e Përgjithshëm Antonio Guterres për Ballkanin, sepse “Ballkani është një çështje me të cilën ne merremi vazhdimisht. Stabiliteti i Ballkanit është po ashtu stabilitet i Europës”.
Ai shpjegoi se kanë folur për situatën në Shqipëri: “sepse situata është shumë e vështirë.

Është “luftë civile” (në thonjza) midis qeverisë dhe opozitës. Kjo është shumë e rrezikshme për stabilitetin”.
Imazh

Kryetari i PE, thotë po ashtu se në Ballkan ”duhet të shohim çfarë investimesh vijnë nga jashtë rajonit. Aty bëhen investime me diferenca të ndryshme, jo vetëm europiane por edhe ruse, arabe dhe turke. Kjo është lojë e vështirë”. Ai thotë se Europa duhet të jetë aktive, por edhe e matur në Ballkan.

Situata në Bosnje-Hercegovinë vlerësohet më kritike se në Kosovë

Në konferencën e shtypit, presidenti i Parlamentit Europian, Antoni Tajani u pyet edhe për mundësinë e vendosjes së sanksioneve kundër presidentit të Republikës Srpska, Milorad Dodikut, në Bosnjë Hercegovinë.
Tajani u përgjigj, se “nuk është një vendim që e marrim ne” dhe kërkon që të punohet për të arritur një zgjidhje të mirë, një marrëveshje midis palëve të ndryshme.
Më tej Tajani theksoi, se: “ne duhet të jemi të matur dhe të punojmë për të gjetur një zgjidhje. Ne si Parlament Europian jemi të angazhuar për paqe, në mbrojtje të të drejtave të njeriut, në mbrojtje të ligjeve. Sa i përket sanksioneve ne duhet të jemi të matur, në këto momente”.Por presidenti i Parlamentit Europian e vlerësoi situatën në Bosnjë Hercegovinë më të komplikuar se në Kosovë. I pyetur nga gazetarët, pse Bashkimi Europian nuk ka aprovuar heqjen e vizave për Kosovën, Tajani tha se kjo është një çështje e vendeve anëtare. Çështje të tjera që Tajani ka diskutuar me Guterres kanë qenë: Venezuela, Mesdheu dhe çështja e emigrantëve, Afrika dhe lufta kundër terrorizmit, klima dhe konflikti Indi- Pakistan.DW

https://www.voal.ch/e-rrezikshme-presid ... te-civile/

1961 - Dt. 2.III.2019
1974 - Dt. 4.III.2019
2020 - 21.3.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4454
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Anti-Kastriotët fanatik; Edvin Kristaq Rama-Lulzim Basha:
" O karrigen, o dy metra dhe ose Shqipëria shkrumb e hi!


Partia Demokratike në realizimin e Skenarit Rusë
ImazhImazh

Edvin rama shpesh e ka permend medias gjermane se i pelqen anarkija e shtetit, qi do të thotë ta hjedhi popullin në vorfni ekstreme, në shpopullim, në zhdukje të arit të bankës, në shitje të pasunis nenujore të gazit dhe naftës në kufinin detarë,… në luftë civile sepse ndjehet ma mirë psyqikisht si njeri me probleme të randa psihike qysh 12 vjeçar i diagnostikuem dhe realizon projekte makabre kundër popullit, kombit shqyptar, qi aq shum e urren edhe pse ja ka pa pikën e hajrit me mega-pasunitë triljonshe ne euro, me poste si ministër i kulturës, si kryebashkjak prej 11 vjetësh, e tash prej 2013 kryeministër, qi e ka shndrrue Shqypnin në plaçkë të tijin!
Takimi i fshehtë rama-lulzim basha(si dy eksponentë pro-rusë fanatikë), i mesnatës së 17 majit 2017 po realizon skenare deri antikombtare duke fillue nga laluzim basha qi me PD-ën u larguen perfundimisht prej parlamentit duke dorzue mandatet, pa e pyetur popullin qi ja ka votue. Kjo parit me partin e LSI pa imunitet parlamentar shkaktojnë tensione sistematike politikës shqyptare, shgatrrojnë, djegin, gjuajn pa të drejtë policinë, fyejnë etj… sjellje vandalizmash ne Tiranë,….! Qellime jan mbi të gjitha qi të mos lejnë vendin të integrohet ne BE sepse duhet të pergjegjen para ligjit të dy për të gjitha krimet barbare mbi taksat,… dhe tradhtitë mbi kombin shqyptarë!
Në kët sfond agresiv i duhet presidentit të paralajmëroji fundin e ksaj komedie palaçosh në dam të kombit dhe popullit të ndërhyjë me forcë për t’i ndalë duart e pista rama-basha kundra Shqypnis!
ImazhIlir Meta – Presidenti i Shqypnisë
Katalizator i shuarjes të anarkisë-Luftës Civile

Imazh

https://www.facebook.com/ilirmetazyrtar ... __tn__=K-R
Teksti u morë nga Fb i Presidentit Ilir Metës - 20.3.2019

Të dashur miq,

Për të gjithë ju që jeni të shqetësuar për situatën kritike në të cilën ndodhet Shqipëria sot, po shpreh publikisht qëndrimin tim lidhur me këtë çështje kaq të rëndësishme në prononcim tim për mediat nga Pogradeci. Nxis reflektimin e të gjithëve për t’u dhënë fund sjelljeve polarizuese e përjashtuese përpara se dëmet e kësaj krize të rrezikojnë çdo arritje të këtyre tre dekadave.

Pyetje: Zoti President, jeni shprehur vazhdimisht që vendi po kalon një krizë përfaqësimi dhe kushtetuese. Kur shpreheni kështu, çfarë keni parasysh Zoti President?

Presidenti Meta:
Duhet ta theksoj se kriza kushtetuese dhe institucionale nuk është e re. Arsyet dhe argumentet besoj se i kam dhënë edhe më parë pse jemi në një situatë të tillë ku jo vetëm prej kohësh
- nuk kemi Gjykatë Kushtetuese dhe pothuajse i gjithë sistemi gjyqësor është i paralizuar, por njëkohësisht edhe

- janë minuar përpjekjet apo qoftë edhe iniciativat, interesimi i veçantë i Presidentit për të parandaluar krijimin e kësaj krize nga aktorë të caktuar.
- Pra kemi një krizë, që në vlerësimin tim është e qëllimshme, dhe e cila ka rrezikuar rendin kushtetues në Republikën e Shqipërisë
dhe po kështu, jo vetëm të gjitha garancitë demokratike, por edhe të drejtat e qytetarëve dhe të grupeve të caktuara të interesit.
Tani kriza është thelluar dhe është rënduar edhe më tej pas veprimit të paprecedent të opozitës shqiptare, që është një veprim i papranueshëm dhe i dënueshëm nga ana ime,

- që ka thelluar seriozisht krizën e përfaqësimit të Kuvendit të Shqipërisë si institucioni kryesor përfaqësues i Republikës së Shqipërisë dhe i qytetarëve shqiptarë.
Në vlerësimin dhe në bindjen time institucionale

- Kuvendi i Shqipërisë ka 82 deputetë të ligjshëm, përfshirë edhe 3 deputetët e opozitës, të cilët nuk pranuan të djegin mandatet sipas vendimit politik të partive përkatëse.
- Çdo numër tjetër përtej këtij, jo vetëm që thellon këtë krizë, por sigurisht që nuk ndihmon as kapërcimin e kësaj situate, pasi
- çdo numër tjetër është i kontestueshëm në të gjitha planet. Si në planin kushtetues, në planin ligjor, në atë procedurial dhe politik, në planin moral,
dhe absolutisht që në vendin tonë si një vend tërësisht pro-europian, mund të ftohen, mund të thërriten edhe një milion qytetarë, të cilët kanë mbushur moshën për të qenë deputetë e që nuk kanë frikë të plotësojnë formularin e dekriminalizimit për të votuar në parlament ligje të reformave të integrimit europian, por kjo duhet t’i sigurojë të gjithë që as nuk e fsheh këtë krizë të thellë përfaqësimi, dhe njëkohësisht as nuk e garanton, përkundrazi e minon, çeljen e negociatave midis Shqipërisë dhe Bashkimit Europian.
- Nuk mund të ketë zgjidhje për këtë krizë, as në mënyrë ultimative apo përmes retorikave që nxisin veprime të dhunshme, as me metoda policore, as me metoda financiare, por vetëm me një dialog politik të shpejtë, serioz dhe të përgjegjshëm, që garanton rivendosjen e jetës politike në normalitet, duke respektuar Kushtetutën, duke respektuar ndarjen e pushteteve, duke respektuar të gjitha ato angazhime, të cilat Shqipëria duhet t’i plotësojë urgjentisht për çeljen e negociatave së afërmi.
- Çdo ditë që shtyhet ky dialog, çdo ditë që nuk ka përpjekje nga secila palë, përkundrazi kriza, jo vetëm që nuk tejkalohet, por përshkallëzohet, dhe mund të ketë pasoja të paparashikueshme, të cilat janë të papranueshme për qytetarët shqiptarë pas tridhjetë vitesh përvojë.

Pyetje: Zoti President, në kushte të tilla roli i juaj, pra duke qenë mbi palët, cili është? A jeni i gatshëm Ju për t’i ulur palët në dialog?

Presidenti Meta:
Dua t’ju siguroj ju dhe të gjithë qytetarët shqiptarë që, Presidenti Ilir Meta nga dita e parë e deri më sot ka bërë të gjitha përpjekjet për të parandaluar këtë krizë, e cila ka shumë dimensione. Këto janë të dokumentuara dhe nuk do doja t’ju merrja kohë ju dhe qyetarëve për atë se çfarë unë kam bërë për të parandaluar këtë situatë dhe për të dhënë mesazhin para BE-së që, ne jemi një vend që këtë projekt e kemi projekt kombëtar të përbashkët të mazhorancës, opozitës.
Që ne jemi të aftë dhe të përgatitur për të çelur negociatat.
Që ne jemi të aftë të zgjedhim pozitë dhe opozitë një kryenegociator të përbashkët dhe Shqipëria ka shumë të tillë, me integritet, me profesionalizëm, me reputacion ndërkombëtar.
Që ne punojmë së bashku për pesë prioritetet kyçe, pavarësisht se ndahemi për shumë çështje të tjera, por gjithmonë duke respektuar rregullat e demokracisë.
Të gjitha këto përpjekje deri tani, për fat të keq, kanë dështuar, jo për përgjegjësinë time, por për faktin se aktorë të caktuar nuk kanë dashur të marrin përgjegjësitë e tyre dhe në këtë mënyrë kemi ardhur deri këtu.
Nuk është e rëndësishme se çfarë kemi bërë sepse dhe këtë mund ta sqarojmë. E rëndësishme është se çfarë do të bëjmë.

Pyetje: A duhet që forcat politike të bëjnë sakrificë zoti President?

Presidenti Meta:
Ajo që mund t’ju them ju, zotit Rama si Kryetar i shumicës në Parlament, që mund t’i them edhe zotit Basha si Kryetar i opozitës, por dhe gjithë qytetarëve shqiptarë socialistë, demokratë apo pa parti, të cilët kanë shqetësimin e stabilitetit të vendit dhe duan siguri dhe nuk duan vetëm kaq, duan dhe çeljen e negociatave, duan ecje përpara drejt anëtarësimit në BE:
Presidenti Ilir Meta është shumë i ndërgjegjshëm për rrënjët e kësaj krize. I ka paralajmëruar aktorët vendas dhe ndërkombëtarë prej kohësh, që situata mund të shkojë drejt zhvillimeve të paparashikuara.
Është e rëndësishme të evitojmë çdo përshkallëzim të krizës, e cila mund të sjellë konfrontime, të cilat i kemi parë në të kaluarën dhe që kanë cenuar rëndë interesin e vendit, kanë cenuar dhe jetën, të drejtat dhe pronën e qytetarëve dhe kanë vonuar proceset integruese të Shqipërisë.
Për këtë qëllim,
- unë i ftoj të gjithë të mos sakrifikojë vendin për karriget e tyre apo për ambiciet e veta.
Në këtë drejtim, edhe pse nuk kam asnjë përgjegjësi për këtë situatë që është krijuar edhe pse
- kam bërë çdo përpjekje prej gati dy vitesh në këtë detyrë, për të parandaluar një situatë dhe një krizë të tillë, përsëri

- jam i gatshëm unë i pari të sakrifikoj në emër të një zgjidhjeje politike që rivendos normalitetin kushtetues, institucional, politik, demokratik
në vend dhe që garanton ecjen e shpejtë drejt çeljes së negociatave në BE, jam i gatshëm për të dyja ekstremet.

- Që nga dorëzimi i mandatit tim si President pasi të sigurohem që vendi ka një zgjidhje politike parimore, kushtetuese, solide që e çon përpara,

- e deri tek sakrifikimi i jetës sime si Salvador Alende për të ndaluar instalimin e një junte që mund ta kthente Shqipërinë 30 vite pas.
Pra, Ilir Meta është i përgatitur dhe është i gatshëm për të dyja rrugët sepse asnjëherë, pavarësisht nga ambiciet e tij, nuk ka rrezikuar dhe nuk mund të pranojë të rrezikojë as për karrigen e tij, dhe as për ambiciet e tij, as Shqipërinë dhe as demokracinë në Shqipëri.
Unë do t’i qëndroj betimit tim që, midis pushtetit dhe demokracisë, do të mbaj gjithmonë krahun e demokracisë sepse vetëm demokracia garanton një pushtet për popullin shqiptar në mënyrë që
- të ndalojmë shpopullimin e Shqipërisë.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4454
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Fjalimi i Edi Ramës, prelud i Luftës Civile

Nga Erl Kodra - 22:27, 23/03/2019
https://www.syri.net/op-ed/240134/fjali ... es-civile/
Sot mjerimi i Edi Ramës "shkëlqeu". Në çdo gjest të tij ndjehej dhe kuptohej tmerri që përjetonte së thelli, ndërsa tejkaloi vijën e fundit drejt humnerës. Unë gjithmonë e kam ditur se kush është dhe çfarë përfaqëson Edi Rama, por gjithësesi, vetëm sot ai goditi bash në zemër të bashkëjetesës qytetare;
Edi Rama shkeli vijën e kuqe. Me një gjuhë plot urrejtje dhe zhargon të rëndë për shqiptarët, ai e zyrtarizoi përgjatë fjalës së tij se ai nuk lëvizë asnjë centimetër nga pushteti i blerë, pavarësisht çmimit, qoftë edhe edhe konfilkti civil. Fjalori i ndyrë me të cilin ai sulmoi nominalisht Lulzim Bashën; gazetarët dhe mediat që nuk i nënshtrohen vullnetit të tij suprem; por edhe popullin armik opozitar, sot tejkaloi çdo kufi. Ata që nuk e duan Edi Ramën, sipas Edi Ramës janë armiqtë e popullit, ndërsa "populli i vertetë" ishte ulur në qindra karrige para tij; një lloj populli i kënaqur nga udhëheqësi i shquar i Partisë dhe i shtetit.

Ka diçka të jashtëzakonshme dhe ogurëzezë, që paralajmëron saktësisht se javët dhe muajt që do të vijnë, lehtësisht mund të kthehen në një luftë civile. Fjalori i Edi Ramës e paralajmëron këtë, ndërsa thotë pa iu dridhur qerpiku se do të shembë përdhe shtëpitë e 4000 qyetarëve tek Unaza e Re, për të ndërtuar "Unazën prej floriri" 48 milionëshe. Edi Rama zotohet se do të shembë Teatrin Kombëtar për t'i hapur rrugë përbindëshave prej betoni, sepse ai tashmë e mendon veten të pandalshëm, të papërballueshëm, një lloj Zoti i zbritur në Tokë për të udhëhequr shqiptarët.
Edi Rama as nuk i konsideron mijërat e qytetarëve shqiptarë që janë ngritur kundër tij, ai tashmë është i bindur se haremi i tij i deputetëve në të ashtuquajturin Parlamenti i Shqipërisë do të votojnë gjithçka që ai u vë përpara. Ai e di se nuk ka Gjykatë Kushtetuese, ndërsa garancitë e fundit ia jep Gjeneral Sandër Lleshaj, një "streteg" mediokër dhe fanatik enverist, i komanduar në krye të Ministrisë së Brendshme.

***
Media kryesore në vend është blerë me kohë, ndërsa mercenarët e tij mediatik vazhdojnë mbështetjen pa kushte. Gjithçka që lejohet të lëvizë nën këtë qiell duhet të ekzistojë në funksion të Edi Ramës, të marrë frymë prej tij, dhe të përçojë frymën e tij. Gjithkush tjetër që nuk i bindet, është armik, është Kadri. Qytetarët e Karrigeve janë të denjë për bekimin e tij, ndërsa ata që nuk i përulen, janë armiqtë e Popullit të Karrigeve.

A nuk është ky preludi i një Lufte Civile?

Rrethanat janë të jashtëzakonshme, ndërsa zemërimi i popullit "armik" ka arritur kulme të reja. Saktësisht, këto janë rrethanat e llojit ku arsyeja e "zakonshme" nuk ka më kuptim, ku ndahet e mira me të keqen, e vërteta me gënjeshtrën. Është ai momenti tragjik që po përjeton çdonjëri prej qindra mijëra qytetarëve që sot protestojnë kundër urisë, vjedhjes, mashtrimit, drogës, krimit dhe mafias në zemër të shtetit. Fjalimet e Edi Ramës janë fyese, denigruese, përçarëse, shantazhuese; ato kullojnë ndyrësi dhe të pëgëra në eter që rëndojnë gjendjen emocionale të shqiptarëve të pamundur.

Në këto kushte ekstreme, zemërimi kthehet në një fuçi baruti.

Partia Demokratike duhet të përkthejë fjalë për fjalë fjalimin e sotëm të Edi Ramës, me zë dhe figurë, me titra, në gjuhët gjermane, franceze dhe angleze. Këtë fjalim duhet ta dërgojnë në të gjitha kancelaritë perëndimore dhe në të gjitha vendet anëtare të NATO-s. Kjo situatë shpërthyese duhet të demaskohet shpejt dhe fort, jo për të fituar mbi Edi Ramën, por për të shpëtuar vendin. Ata ndërkombëtarë që e kanë mbështetur deri më sot duhet të mënjanohen, ndërsa opozita shqiptare duhet të gjejë rrugë të tjera komunikimi, sepse qendrat vendim marrëse të botës demokratike duhet ta lexojnë gjuhën e tij të drejtëpërdrejtë dhe gjuhën e tij të trupit, qëndrueshmërinë e tij mendore, gadishmërinë e tij për ta zhytur vendin në Luftë Civile. Sot shkenca e psikologjisë dhe mjeksia ka arritur në nivele të tilla sa është në gjendje të përcaktojë saktësisht, vetëm duke analizuar fjalimin e sotëm, se çfarë diagnoze ka Edi Rama, si dhe rrezikun që ai mbartë si njeriu që ka rrëmbyer të gjitha pushtetet në Shqipëri.
Sot, Edi Rama nuk ngjante, por ishte i njëjtë me Adolf Hitler dhe Joseph Goebbels të marrë së bashku, ishte i njëjtë me Benito Mussolinin, Joseph Stalin dhe Enver Hoxha. Edi Rama sonte ngjante shumë me Slobodan Miloševi?. Fjalimi i sotëm para "Qytetarëve në Karrike" ishte prova. Këtë provë tashmë e njohin gjithë shqiptarët; por këtë provë duhet ta njohin edhe vendet anëtare të NATO-s.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 10 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Google [Bot] dhe 0 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 27 Shkurt 2020, 05:54
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari