Gjithcka mbi naten e erret 45vjecare komuniste shqiptare
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 6 postime · Faqe 1 prej 1
Partia Demokratike Shqipris-Parti i sektit islamo-sorosjan
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4395
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Rikthimi i ekstremistit kuksjan islamik - Jemin Gjanës pranë Lulzim Bashës
- Kapaku gjen tenxheren!
Jemin Gjana - Kobra - nji rrezik potencial për karrierën e kristjanve të PD-ës; Në Qendër dhe në Qytete e Komuna!

Imazh


Nga shkrimi "Jemin Gjana përplaset me Havarin: Emrat që janë rikthyer në PD"
Oct 13, 2015
"Në një reagim në rrjetet sociale, ish-drejtuesi i lartë i Policisë Bashkiake, Mit’hat Havari, e ka cilësuar Jemin Gjanën si ish-sekretarin e Rinisë Komuniste që ka marrë për detyrë të riformatojë PD-në. Qëndrimet e Havarit i referohen një interviste të dhënë këtë të diel për “Panorama” nga ishministri i Bujqësisë, Jemin Gjana, në të cilën ky i fundit ka shpjeguar rolin që do të ketë departamenti i ri i krijuar në PD dhe vlerësimi që u duhej bërë një sërë personalitetesh, të cilët ishin lënë në harresë nga e djathta.
Në reagimin e tij, Havari i është referuar edhe punës së dobët të Gjanës në kohën kur mbante postin e ministrit të Bujqësisë duke shprehur rezerva për individët që PD ka vendosur të përzgjedhë për të ardhur sërish në pushtet.

Ky Jemin Gjana, ish-sekretari i Rinisë Komuniste të diktaturës, një mediokër, që mezi ka marrë dhe diplomën e universitetit. Një shërbëtor ultra i Sali Berishës, një nga ministrat më të paaftë që ka pasur pseudo e djathta, se e djathtë nuk ka qenë ndonjëherë.
Tani ky do të shkojë dhe do të rregullojë PD-në, do e ringrejë të marrë pushtetin. Nuk më ngelet veç të them, mjerë PD ku është katandisur, mjerë ky popull kë pret ta drejtojë”, shprehet Havari."

http://www.panorama.com.al/gjana-perpla ... yer-ne-pd/
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4395
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pjesa e I-rë

Zgjedhjet e kryesisë të PD-ës të 19-20.1.2019, si në kohën e Turqis
Projekt i mercenarve sorosjanë!
Imazh
Perfundimisht pas Kryesis së Partis Socjaliste, u instalue sistemi sorosjan edhe në Kryesin e Partis demokratike


Sapo lexova emnat e 51 drejtues të naltë të PD-ës Kombtare në Tiranë e të zgjedhurve më 19 janar 2019, mbeta pa mend, pasi ner 51 antarë ishin; 47 muslimanë të thekun, fanatik dhe 4 kristjanë. Autori i ksaj maskarade fetare asht lulzim basha! Menjiherë më doli para ” Proçes Verbalet e mbajtuna gjatë Formimit të Qeverisë Ismail Qemalit sipas stilit të shijeve turke-osmane në 1912:
”Ismajl Qemal Beu i u shprehë korrespondentit prej Londre t’”Echo de Paris”:
”Piksparit pohoj se, në kundërshtim me çka paditem në Stamboll unë s’kam qellim aspak të ndërtoj Shqypni e pamvarshme çë prej rrâjet….” U muer nga titulli: ”Ismajl Qemali në sy të turqve”

Imazh

Ismail Bej Qemali në mbledhjen e parë të formimit të qeverisë të 1912, sipas stilit otoman-turk! :

Kryetari i Qeverriës së hëpërhërshme ngrihet dhe tregon konditat që duhet t’i mbushnjë ministria që të kënaqë Evropën më një anë dhe Stambollë më tjatren anë; …duhen të jenë emra të njohura ndë Shqipëri dhe jashtë Shqipërisë.” po aty” Mbledhja e katert me 20/3.11.1912,..”

Propozimet e I. Qemalit për Qeverinë - Vetëm muslimanë;


““Pos kësaj Z. e tij(I.Qemali) qit përpara një listë si projekt. Ndë ketë listë figurojnë këto emëra:
- Z. Z. Mehmet Pashë Tetova,
- Myfit Be Gjinokastra,
- Azis Pasha,
- Vehbi Efendi,
- Abdi Be Toptani,
- Midhat Be Frashëri.”


Kundërshtimet ndaj Ismail Qemalit


“Z.Dud Karbunara ngrihet kundër faktit që në këtë listë s’gjendet as një i krishterë(në listën e propozimeve për ministra ishin vetëm të besimit islam të qeverisë parë të I.Qemalit)
Në këtë mënyrë flasin edhe Z.Z.Pandeli Cali, Dhimitër Berati dhe Qemal Be Elbasani.
Lista s’votohet dhe mbetet që të mbarohet kjo punë të nesërmen. Mbledhja mbyllet në orën 6 p. m.”


Mbledhja tjetër zgjedhë 4 ministra muslimanë dhe 4 ministra kristjanë

Mbledhja e pestë
më 21/4/11 1912


”Mbledhja hapet më 2 p.m. nën kryesinë e Myfti Vehbi Efendiut.
Z. Kryetar këndon urdherin të ditës;
1) të sgjedhunin e ministravet,
2) të sgjedhunit e Pleqësiës.
Zotënia e tij Ismail Bej Qemali shtron përpara kuvendit nji mênyrë të re per sgjedhjen e ministrave. Fuqiën që e kam unë në këtë çeshtje j’a le kuvendit, thotë Z. e tij.
Kuvendi le të sgjedhë tetë veta, jo shtatë siç kishim thenë, që të jenë katër të krishterë e katër muslimanë. I lutet kuvendit t’a pranojë ketë mënyrë, të mos meret me fjalë shumë, po t’a mbarojë ketë punë një çast e më shpejt.,,


Katë ministra kristianë;
Luigj Gurakuqi - Shkodër
Petro Vito Poga(1850 - 1944) i Gjinokastër
Pandeli Cali
Lef Nosi


Katër ministra muslimanë;
- Myfit Be Gjinokastra – Gjinokastrën
- Mehmet Pashë Tetova
- Abdi Be Toptani
- Midhat Be Frashëri


E mërkurë, dt. 23.I.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4395
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pjesa e II-të

Perbamja e Këshillit të PD-ës si në 1912! Të ,,zgjedhun,, më 19 dhe 20.I.2019
51 antarë të Byros Politke të PD-ës

47 muslimanë + 4 kristjanë


Imazh
Dy sorosjanë; Gazmend Bardhi +edvin rama


1.Dhurata Çupi – ish drejtore juridke e bashkis tiranës - 2011-2014, kur ishte Lulzim Basha – kryetar bashkijet.
2. Endri Hasa – deputetë i Elbasanit për shërbimin e kryer në 21 janar të 2011-ës, ku u fshi serveri i cili përmbante edhe pamjet se si u kryen 4 vrasjet nga pushteti. Ish drejtor i AKSHI (Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit) në vitet 2010-2013, kishte nën kontroll të gjithë sistemin e sigurisë kibernetike teknologjinë e institucioneve, përfshirë këtu kryeministrinë, edhe në 21 janar të 2011, kur në shesh u vranë 4 qytetarë nga plumbat e pushtetit të kohës.
3. Enkelejd Alibeaj – deputetë, ish ministër i drejtsis në periudhën e qeveris Sali berishës
4. Eno Bozdo – ish Nenkryetar Bashkie, kur ishte Lulzim Basha – kryetar bashkijet
5. Fatbardh Kadilli – deputetë, autor qi din gjithshka për vrasjen e Sokol Olldashit
6. Flamur Noka – deputetë, fanatik islamik, ish ministër i brendshem i qeveris berisha dhe sipas edvin ramës – agjent i serbis.
7. Florian Mima – deputetë, ish ministër i financave
8. Grida Duma – deputete, nji grue e divorcueme prej burrit, pa kontribute në PD.
9. Izmira Ulqinaku – deputete e Shkodrës,podgoriçane boshnjake, pa kontribute në PD.
10. Jamarber Malltezi – deputetë, dhandri i Sali berishës, pa kontribute në PD.
11. Jorida Tabaku – deputete, ish nenkryetare e bashkis Tiranës, kur ishte kryetar lulzim basha, pa kontribute në PD.
12. Kreshnik Çollaku - ish-zv. ministër i Jashtëm i qeveris berisha
13. Oerd Bylykbashi – deputetë, ish drejtori i kabinetit të ish kryeministrit Sali Berisha.
14. Oriola Pampuri – deputete e PD-ës, pa asnji kontribut në PD
15. Tomorr Alizoti – nji kritik i ashpër i lulzim bashës(e vuni për me i mbyll gojën ) si përfaqsues potencial dhe shum antikomunist i të persekutuarve. I duhet për vota kjo shtresë e mashtruem nga PD. Lulzim basha i urren tmerrsisht antikomunistat, qi i ka shporrë nga kryesia dhe lidershipi i PD-ës.

Lidershipi i ri në PD në zgjedhjet e 19-20.2019

Imazh
Listat e 47 muslimanve dhe 4 kristjanve u realizue në bashkëpunim edvin rama-lulzim basha

1. Lulzim Basha – deputetë, islamik fanatikë, Kryetar i PD
2. Sali Berisha – deputetë, Kryetar Nderi i PD

3. Sekretar i Përgjithshëm, Gazmend Bardhi – Krye-Mercenar i sorosit, ish ministër i drejtsis për 3 muej në 2017 në qeverinë Nr. 1 të edvin ramës, ku shumfishoi tarifat e sherbimeve gjyqsore, permbaruese në dam kolossal të xhepit të qytetarve. Emni gazmend njihet si emni i sulltanit të I-rë në vjetin 1299.
4. Sekretari për Çështjet Ligjore, Çlirim Gjata – i biri i Rustem Gjatës, ish nëkryetar i Gjykatës së Shkodrës në periudhën komuniste.
5. Sekretari Organizativ, Sahit Dollapi
6. Sekretari për Çështjet Zgjedhore, Ivi Kaso
7. Sekretari për Burimet Njerëzore, Ervin Minaroli
8. Kryetari i Komisionit të Integritetit dhe Etikës, Halim Kosova.
9. Kryetar i Komisionit Zgjedhor Jemin Gjana.
10. Kryetar i Komisionit të Apelimit, Arben Ristani,
11. Kryetar i Bordit Financiar Alfred Rushaj. – ish zev-ministër i financës në periudhën e qeveris Berisha Nr. 2
Imazh
10.V.2013 inaugurohet nga shoku Lulzim Basha - kryetar i bashkis tiranës - Busti i Sabri Godos - Hetues i tmerrshëm i tregtarve shkodran kristjan.
Mjerisht në inaugurim asht edhe Visar Zhiti tuj e quejt - Luftëtar i Liris - sabri godon!

(Sipas Statutit të PD-ës – Kryetari B. Nishani dhe 2 nenkryetarët janë në varsi të Sekretarit të Përgjithshëm – shokut Gazmen Bardhit):

12. Kryetar i Këshillit Kombëtar, Bujar Nishani – ish presidentë dhe ish ministër ne qeverine berisha 1 dhe 2.
Nënkryetarë të PD-së rikonfirmohen:
13. Edi Paloka (rrogtar) - deputetë
14. Edmond Spaho(mercenar i sorosit) -deputetë
15. Albana Vokshi – deputete, bisnesmene
Kryetare e Lidhjes Demokratike e Gruas
16. Belind Këlliçi
Kryetar i Forumit Rinor – kritik i ashpër i bashës sepse nuk e zgjodhi deputetë të PD-ës në 2013.

43 muslimanë + 7 kristjanë

Nër 50 veta të propozuem për antarë kryesie/byrosë politike nga shoku Lulzim Basha vetëm 7 veta ishin kristjan, pra afro 90 % musliman! Për çudi nuk i afruen në Byronë Politike shoku Basha me klikën e tij Gazmend Bardhi, Oerd Bylykbashi,…me emna safi turqish.

Aldo Bumçi
Dorjan Gjonmarkaj
Genc Pollo
Gent Strazimiri
Luçiano Boçi
Mateo Spaho
Roland Bejko

E mërkurë, dt. 23.I.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4395
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pjesa e III-të

Imazh

Pse u shmnagën;
1. Antarët themelues të PD-ës
2. Fronti i ashpër antikomunist
3.Antarë Kristjanë të Gegnis?

4. Fronti anti edvin rama?


1. Jozefina Topalli – ish funksjonare e naltë Parlamentit dhe e PD-ës, deputetë dhe nji ekstreme kundër edvin ramës, kundër komunizmit.
2. Genc Pollo – deputet anti edvin ramës
3 Rudina Hajdari – deputete. Anti pazarllëqeve të rama-bashës, asht antikomuniste e ashpër,…
4 Agron Shehaj – deputetë ekstrem kundër Edvin Ramës.
5 ………………………..
6 ………………….

Lista e Byros Politike e PD-ës – Basha-Rama

Siç rezulton kjo Byro Politike prej 51 antarësh të zgjedhun nga Basha me klikën e tij asht ba nën konsultën dhe idetë e Edvin Ramës, si dy krena të bishtit të sorosit!


Përbamja fetare e 51 antarve të Byros Politike të PD-ës


Në 51 veta janë vetëm 4 kristjanë dhe 47 mysliman të fortë, e nji pjesë e mirë e tyne me në krye L. Bashën janë madje shum besimtarë muslimanë(kjo nuk asht keq, nëse keqpërdoret ky besim asht shum i rrezikshëm në shtetë dhe në shoqeri,…). Pra janë mas hum se 90 % antarë muslimanë në kryesin e PD-ës të propozuem prej lulzim Bashës. Kta shprehin me gjeste e sjelljet e tyne se edhe synin, mendjen, shpirtin dhe botëkuptimin e kanë nga Lindja. Monstra e mercenarve arabë-turk e urrejnë Europën Perëndimore për shkak se asht kristjane edhe pse ja vjelin të gjitha të mirat e ktij qytetërimit kristjan me qellimin djallzor të maskohen pas ksaj manikyre moderne në realizimin e projektve arabe-turke kundër Europës. Ket gja e preferon shijet e beogradit-tiranës-moskës-athinës! Prandej thirret Parti Demokratike e Sektit Islamik Vehabist.

Ku asht zani i muslimanve të PD-ës kundër lulzim bashës?


Mjerisht nuk u lejue të ishin pjestarë kristjanë me raportin 50 % dhe 50 % muslimanë sipas leksjonit të dhanun nga katër burra të Formimit të Qeveris së I. Qemalit në 1912.
Mjerisht nuk doli asnji burrë musliman i PD-ës qi të guxonte ta kundërshtonte lulzim bashën për kët islamizim të PD-ës, qi përban nji incident anti amerikan dhe anti BE, sikurse guxuen burrat muslimanë të vj. 1912 të kritikonin Ismail Qemalin si;
Dud Karbunara
Qemal Be Elbasani.

Ku asht zani i 3 kristjanve të PD-ës kundër lulzim bashës?


Pse nuk e kundërshtuen lulzim bashën dhe klikën e tij tre kristjanë ket listë me nji raport të zhdrejtë midis tre besimeve si; Edi Paloka, Edmond Spaho dhe Arben Ristani sikurse kundërshtuen Ismail Qemalin; dy kristjanë; - Pandeli Cali dhe - Dhimitër Berati?

Klani i Kryesis së Partisë Demokratike - Parti i sektit islamo-sorosjane!
Imazh

Për të largue vemendjen e instalimit të institucjonit të sorosit dhe të islamizimit në Partin Demokrati hodhën nji parrullë trushplarse popullit idjot-budallaj: O burra në 16 shkurt 2019 - Të rrzojmë qeverin e edvin Ramës!
Lulzim basha me binomin gazmen-jemin gjana janë pilivesa, qi me veprimet e tyne kujtojn se me pelivanllëqet e tyne në do t’ja hedhin shqyptarve të Skanderbegut!
Uluni prej fikut! Tish moj dhije!
Për ta mblue apo maskue islamizimin dhe sorosizmin e PD-ës në zgjedhjet e 19-20 janarit 2019 – shoku lulzim basha me klikën e tij në shokët gazmend bardhi dhe jemin gjana hodhën parrullën ”Hajde të rrzojm Qeverin Rama me 16 shkurt”! Komedia e vagabondave qi s’dijn tjetër përposë ta kenë mendjen, zemrën, synin te lindja dhe mendjen te paret e sorosit! E Shqypnia të shkoji te oborri i Beogradit se njishtu rregullojn pazarllëqet sorosi me putinin, për me dalë në Adriatik, meqë e urrejn Perëndimin!

https://pd.al/2019/01/propozimet-e-krye ... e-partise/

E mërkurë, dt. 23.I.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4395
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pjesa e IV-të

Imazh

Sfondi djallzor i Klanit të Sektit islamo-sorosjane në krye të Partisë Demokratike

MËNJANIMI I KRISTJANVE GEGÊ NGA POLITIKA E DJATHTË PËR T'I DAMKOSË SI MAJTISTA


Kush janë Kryesia e PD-ës
Partia Demokratike kishte me shumicë muslimanë në Kryesin e PD-ës nuk janë antikomunista, e si të tillë as të djathtë, s'jan anti-soros.
Janë <kryesia e PD-ës e përbamë prej sorosjanve, antikomunistve, anti Gegë, anti-kristjanë -fanatikë, pro-sllavo-otoman, antishqiptar....!
Imazh

Me instalimin e sistemit sorosjane në krye të Partis Socjaliste, qi u instalue si ne qendër ashtu dhe në baze dhe rezultoi me suksesë në marrjen e pushtetit nga Edvin Rama, qi e shndrroi Shqypni në - Narko-Shtetë!
Sipas stilit dhe mnyrës së PS-ës organizoi Zgjedhjet Kryesia e PD-ës, ku kishte dy kritere kryesore;
I. Antarë të Sorosit
II. Muslimanë

Për të realizue projektin e Sorosit në organizimin e PD-ës, qi nesër do marrin qeverinë qendrore dhe lokale do të realizohen nga kto kritere në zgjedhjen e Kryesis në PD-ë me 19-20 janar 2019;

Nuk lejohen:
1. Sa ma pak se 10% antarë Kristjanë në PD, sidomos nga Veriu i Shqypnis as edhe nji!
2. Asnji kundërshtarë i komunizmit!
3. Asnji kundërshtarë i Edvin Ramës!
4. Asnji themelues i PD-ës
5. Asnji i Grupit i të Vjetërve e të Përjashtuarve nga PD-ja prej lulzim bashës!

Mënjanimi i Kristjanve - kryesisht nga Gegnia nga e Djathta
- Mundsi për t'u antarsue vetëm në Partin Socjaliste(Për ta majtizue Gegët Kristjan)

Fitore e Sistemit të Politikës Sorosjane

Sllavo-otomane

[u]Do të realizoji; Çkombëtarizimin!

Shgatrrimin e Besimit Fetar - Instalimin e Ateizmit!
- Shgatrrimin e Familjes! Sa ma shum Divorce!
Sa ma shum Vorfni Populli!
Sa ma shum Vaksina për shgatrrimin e Genit dhe shfaqjen e smundjeve të pashërueshme!
Instalimi i nji Shoqërie me Degjenerim Moral; Me Biseksuala, homoseksuala, lesbike, transgjinor,...![/u]

Politika sorosjane realizohet lehtsisht vetëm nepërmjet muslimanve sepse ka në bosht ; Menjanimin e Gegve Kristjanë nga Politika e Djathtë, me qëllim qi nesër t'i akuzojnë se kristjanët nuk e kan lanë të djathtën të jetë e zoja me marr pushtetin. Si dhe me i damkosë kta kristjanët qi duen rikthimin e komunizmit!
Si dhe ma lehtë realizojn politikat e shumta në shgatrrimin e Shqyptarit nga Dashnia për Atdhen, nga Dashnia për Zotin, nga Dashnia për Kulturën Njerzore, nga Dashnia për Lirinë e Fjalës dhe të ndergjegjes,...!
Për skjarim; Mos-Keqptim nga askush!
Muslimanët nuk jan pengesa e Kombit Shqyptar Etnik, por liderët e tyne!

Imazh

Koha evidenton ndonji muslimanë, apo kristjanë ortodoks fanatikë qi pushtojn kreun e partis si e PD-ës, të PS-ës, të krye-qeveris me ata pak musliman fanatik, qi jan antishqyptar, qi vejn të parën fenë e Atdheun askun!


E mërkurë, dt. 23.I.2019
Nr. 1740 - 2.II.2019


Ja se si i ka dhan shembuj me kohë se kryetari i PD-ës Lulzim Basha asht gjuetar i pamëshirshëm ndaj katolikve dhe pak ndaj ortodoksve!

https://www.proletari.com/lulzim-basha- ... etare.html
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4395
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Lulzim Basha luan karten e fundit që i ka mbet, atë të përçarjes fetare

Imazh
Imazh

Sapo lexova artikullin e gazetës së majtë austriake “derStandard” ku ishte intervistuar lideri i opozitës së sotme shqiptare Lulzim Basha, mu kujtua viti ’97, mu kujtua propozimi që qeveria Berisha bëri për të futur në pashaportë edhe përkatësinë fetare.
Ajo që habitë në politikën dështuese pdiste ku u hodhi pluhur mendjes shqiptare prej më shumë se çerek shekulli që do e shkëpuste Shqipërinë nga sistemi diktatorial komunistë është PD-ja dhe liderit e saj(më parë Sali Berisha dhe tani pinjolli i tij Lulzim Basha) vazhdojnë të luajnë në rastin kur nuk u mbesin më karta për të luajtur atë të përçarjes fetare. Këtu kujtoj përçarjen Veri-Jug gjatë hapjes kriminale të depove që sipas Nju Jork Tajms e dirigjuar nga vetë presidenti i atëhershëm Sali Berisha, kujtoj përçarjet fetare në partinë demokratike dhe partinë socialiste të viteve ’98-’05. Padashur të kujtoj anëtarësinë si vëzhgues në konferencën islamike për tu futur pastaj anëtarë me të drejta të plota.
Apo dhe debati në parlament kur ishte ministër i punëve të brendshme Lulzim Basha dhe dikush në parlament që i tha: ju kujtoj në c.v-në tuaj z.Basha nuk keni deklaruar se çfarë keni bërë gjatë korrikut të vitit 1999 dhe korrikut të vitit 2000 apo nuk keni dëshirë të shkruani se keni qenë në Siri?.

Këtu s’dua të kujtoj pastaj “zbehjen” e figurës që Luli i Bashëve i bëri katolikes veriore shkodrane Jozefina Topallit apo luftës brenda llojit partiak që i bën akoma edhe sot Majlinda Bregut se pastaj nuk po kujtoj Mesila Doden që e bëri të largohet nga PD-ja thjesht sepse deshi të votoj(ndërkohë kur deputetët demokratë lënë sallën për ta mos votuar) për tju hequr mandati i deputetit që ishte “llum katolikë veriorë” sipas Lulit të Bashëve në gazetën austriake …

Siç mu kujtua padashur edhe një episod që një taksist i Malësisë së Madhe më pat treguar gjatë një ushëtimi rastësor me taksi mbi Lulzimin e Bashëve i cili gjatë udhëtimit Podgoricë-Tiranë me taksi në vitin 2000(atëherë kur nuk e njihte njeri) kishte shprehur bindje të forta fetare islamike duke u munduar edhe të “iluminojë” taksistin katolitk malësor që më edukatën tipike malësore të qetë ka shprehur respekt për besimin e tij dhe nuk e ka kundërshtuar gjatë gjithë rrugës dhe mbasi e ka çuar në destinacionin e dëshiruar ai(Lulzim Basha) duke e paguar dhe duke i dhënë dorën taksistit për njerzillekun e treguar e ka mbyllur oratorinë e Bashës prej “imami” duke i thënë “gjynaf që je katolik”.

Gjithë këto më erdhën si vegim kur ky Lulzimi i Bashëve prek përkatësit fetare duke nënvizuar KATOLIKËT VERIORË dhe kjo jo rastësisht, por ai si pinjollë i denjë i paraardhësve Berisha dhe Hoxha, friken e ka nga katolikët e veriut të Shqipërisë.

Pasi gjithë këto vegime flash më kaluan përpara mendjes pasi lexova atë dreq artikulli që dukej i shkruar si në “Zërin e Popullit” më lindi një pyetje për zotëri Lulin e Bashëve:
A DO HYSH NË ZGJEDHJE ME KATOLIKËT E VERIUT APO PA KATOLIKËT E VERIUT???
Pellazgilirarber/Proletari.Com

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 6 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Google [Bot] dhe 2 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 19 Shkurt 2019, 13:25
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari