Cdo gje mbi diktaturen komuniste boterore dhe krimet e saj ne vende ish komuniste
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 2 postime · Faqe 1 prej 1
Luftë për Pushtet midis socjalistve në Venezuelë-23.1.2019
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4395
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Venezuela në krizën politike

Imazh
Grusht Shtetit
- Të mërkurën e 23.I.2019 u vetë shpallë President i Përkohshëm i Venezuelës, Juan Guaido, kryetar i Parlamentit të Venezuelës.


Juan me kët akt politik antikushtetues të betimit para perkrahsve të vet si vet-shpallun president provizor kreu nji ,,grusht shtetit,,, dhe ka nxjerrë në sheshe të kryeqytetit përkrahsit e tij si dhe përkrahsit e presidentit aktual Nikolla Maduro.

Njohja politike e Presidentit Provizor të vet-shpallun të Venezuel¨s nga disa shtete ;
Imazh

Menjiherë i dërgoi telegram Trumpi dhe zev-presidenti amerikan Penc dhe u deklaruen botnisht se e njohin si president të përkohshëm de jure si dhe shtatë shtetet latine dhe Kanada-ja. Trump i bani thirrje Ushtris t'i largohej presidentit Moduros!
Para se me krye ket akt politik, u takue Juan me Konferencën Ipeshkvnore të Venezuelës, nga ku mori konfirmimin për motivin e ktij veprimit antikushtetues.

Imazh
Nikolas Maduro asht President i Ligjshem i zgjedhun me 5.I.2019

Trumpi ka shprehë sot më dt. 24.I.2019 se asht mundsia e ndërhymjes ushtarake në Venezuelë për të rrzue presidentin e ligjshëm Nikoll Maduro, gjoja me vendos demokracin( meqense asht antiamerikan!)
Nëse ndodh ky akt ushtarak i SHBA asht Ndërhymje e denueme botnisht si agresion në nji shtetë tjetër! Do të ishte njolla ma e zi e SHBA-s dhe e Trumpit. Ka solucjone për ta zgjidhë ket krizë kushtetues në Venezuelë nepërmjet OKB dhe organizmave të saj
!
Trumpi kur kercnon ushtarakisht Presidentin e ligjshem Nikola Maduron harron ose injoron miqtë e tij potencjal si Putinin, Erdoganin,... dhe gjithë konitinentin e Amerikës Latine perpos 7 shteteve satelitore të SHBA-s.
Trumpi me kto sjellje intervistash provokon me qëllim ekuilibrat e paqes në botë!

U pregatitë nga Bep Martin Pjetri
E mërkurë, 23.I.2019


Juan Guaido, kryetar i Parlamentit të Venezuelës:
”Kisha Katolike asht një pjesë themelore e Qeverisë Kalimtare”


Imazh

Si një element "themelor" në një qeveri kalimtare, presidenti i Asamblesë Kombëtare(Kuvendi Popullor), Juan Guaido, e përcaktoi Kishën Katolike Venezueliane; pas takimit që Kryesia i Kuvendit të Parlamentit të Venezuelës mbajti një takim me Konferencën Episkopale Venezuliane në Karakas.

Gjatë takimit, deputetët paraqitën si një propozim për zbatimin e nenit kushtetues dhe sundimin e ligjit në tre pika themelore:
- Ndërpremja e uzurpimit të zyrës nga Nicolás Maduro,
- Të krijohe.I.t mundësia për një qeveri kalimtare.
- Thirrjen për zgjedhje të lira dhe demokratike.

"Pa dyshim, në shpëtimin dhe rindërtimin e Venezuelës për ta permirsue, me ba ma të mirën, që të gjithë ne kemi nevojë, dhe Kisha Katolike asht një pjesë themelore e Qeverisë Kalimtare. Për të arritë realizimin në secilin prej propozimeve të paraqituna nga Parlamenti, asht e randsishme që të krijohen artikulimet e faktorëve si;
- Komuniteti ndërkombëtar,
- Kisha,
- Populli venezuelian ".

Kryeipeshkvi - Hoze Luis Azuaje, tha: "Performanca e qeverisë së Maduro-s asht "e paligjshme dhe jokushtetuese”

Në takimin që u zhvillue në Konferencën Episkopale, në qytetin e Caracas ishin të pranishëm, deputetët Edgar Zambrano dhe Stalin González, Presidenti i Konferencës, José Luis Azuaje Ayala si dhe Kardinalët Baltazar Porras, Urosa Savino, në mesin e përfaqësuesve të tjerë të klerik.
Nga ana e tij, Kryetari i Konferencës Episkopale, kryeipeshkvi Hoze Luis Azuaje, tha: "Performanca e qeverisë asht "e paligjshme dhe jokushtetuese."
Krenët e Klerit katolik e konfirmuen mbështetjen e tyne të plotë ndaj Liderit të Opozitës - Juan Guaido-spër legjitimitetin e organit legjislativ dhe angazhimin për të marrë rolin e nevojshëm për të realizue një qeveri e tranzicionit .

Guaido i kërkoi gjithashtu Bordit të kryetarve të Grupeve Parlamentare të sapo zgjedhun të Asamblesë Kombëtare që të "rindërtonte besueshmërinë politike" në emën të popullit venezuelian dhe të krijonte bazat e nevojshme për një proces tranzicioni, për të kenë në gjendje të kapërcejë krizën serioze politike, ekonomike dhe sociale, qi po kalon Venezuela.
Si përfundim, zëdhansi i Guaidó-s ratifikoi në Konferencën Episkopale se dega legjislative do të autorizojë hymjen e ndihmës humanitare për të zgjidhë krizën serioze në Venezuelë.”

U pregatitë në shqipë nga Bep Martin Pjetri
E mërkurë, 23.I.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4395
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Kush asht Juan Gerardo Guaidó Márquez?
Juan asht nji socjalist dhe me origjin çifut

Imazh
Aleatët izraelite - amerikan zhdukën fizikisht Hugo Çavez - Presidentin i Venezuelës
Për t'ja lehtsue marrjen e pushtetit nga Juan Gerardo Guaidó


Juan ka lindë më 28.VII.1983.
Një nga tetë fëmijët, Guaido në një shtëpi të klasës së mesme nga prindërit e tij, të cilët ishin baba pilot ajror dhe nana mësuese. Një gjysh ishte rreshter i Gardës Kombëtare Venezueliane ndërsa një tjetër gjysh ishte kapiten në Marinën Venezueliane.

Origjina
Meqë e kan mbshtetë ma herët ambasada izraelite liderin e opozitës Juan-in, derisa i ka nxjerr prej Venezuelës ambasadën izraelite për ndërhymje në punët e shtetit, duke shkaktue kaos, anarki politike në vend thuhet se ka origjinën ose asht nji skllav i tyne, i parave dhe i famës në politikë sikurse edhe edvin kristaq rama.

Familja
Juan asht i martuem me Fabiana Rosales me të cilin ka një vajzë të quajtun Miranda. Aktualisht jeton në Macuto, Vargas.

Motivi politik si socjalist
Pasi kaloi tragjedinë e Vargas të vitit 1999, e cila la familjen përkohësisht të pastrehë, Guaido fitoi diplomën e shkollës së mesme në vitin 2000. Tragjedia, sipas kolegëve të tij, ndikoi në pikëpamjet e tij politike, pasi qeveria e atëhershme e Hugo Chavez dha përgjigje jo efektive ndaj fatkeqësisë.

Arsimimi
Guaidó ma vonë fitoi licencën profesionale si inxhinier industrial pas diplomimit në Universitetin Katolik Andrés Bello në vitin 2007. Guaido gjithashtu kreu studime pasuniversitare në Universitetin George Washington në Shtetet e Bashkuara dhe në Institutin de Estudios Superiores de Administración.

Veprimtaria politike

Qysh student, Guaido ju bashkue grupeve staliniste si të guevarave,… në Venezuele derisa arriti në nivele të nalta politike. Sot ushtron si politikan venezuelian, aktualish kryetari i Asamblesë Kombëtare/Kuvendit Popullor i Venezuelës që nga 5 janari 2019. Një anëtar i Partisë Socialiste(Vullneti popullor (Spanjë: Voluntad Popular, VP) është një parti politike social-demokratike e qendrës në Venezuelë e pranuem në Internacionalen Socialist në dhjetor 2014), deputet federal që përfaqëson shtetin e Vargas. Në mënyrë të paligjshme, si një grusht shteti, në kundërshtim të kushtetutës ka vetë-shpallë vedin si president i perkohshëm, ku mjerisht e njohu trumpi dhe disa shtete satelitore të SHBA; si Brazili, Kolumbi, Panama,…dhe Kanadaja. BE ka kerkue të bahen zgjedhjet e reja.

U pregatitë në shqipë nga Bep Martin Pjetri
E mërkurë, 23.I.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 2 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 19 Shkurt 2019, 13:21
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari