Politika e huaj ne zhvillimet dhe fenomenet e politikes qe ka influencuar ne luftrat boterore.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 1 postim · Faqe 1 prej 1
Andrés Manuel López Obrador - Presidenti i Meksikës
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4425
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Andrés Manuel López Obrador - Presidenti i Meksikës braktis zyrat, veturat, rrogat e majme! Nipë emigrantit
Imazh


Jeta
López Obrador ka lindë në Tepetitán, një fshat i vogël në komunën e Macuspana, në shtetin jugor të Tabasco, më 13 nanduer 1953. Ai asht djali i parë i Andrés López Ramón (biri i Lorenzo López dhe Beatriz Ramón) dhe Manuela Obrador González , Tabasco dhe Veracruz. Vllaznit e tij ma të vegjël përfshijnë José Ramon, José Ramiro, Pedro Arturo, Pio Lorenzo dhe binjakët Candelaria Beatriz dhe Martín Jesús. Gjyshi i tij i nanës, José Obrador Revueltas, ishte Cantabrian, i cili erdhi si emigrant në Meksikë nga Ampuero, Spanjë, ndërsa gjyshja e tij e nanës Úrsula González ishte vajza e Asturianëve. Ai gjithashtu pretendon origjinën e atdheut dhe afrikane.

Familja dhe jeta personale
Pas mbarimit të shkollës nga viti 1973 deri më 1976, ai u kthye në vendin e tij të lindjes Tabasco ku mbajti poste të ndryshme qeveritare, si dhe si profesor në Universitetin Autonome Juarez të Tabaskos. Gjatë kohës së tij, ai u takue me Rocío Beltrán Medina, një student i sociologjisë, i cili e sugjeroi atij të përqafonte krahun progresiv brenda PRI. Ata u martuen më 8 prill 1979. Ata kishin tre djem: José Ramón López Beltrán (lindun 1982), Andrés Manuel López Beltrán (lindun 1987) dhe Gonzalo Alfonso López Beltrán (lindun 1991). Beltrán Medina vdiq më 12 janar 2003 për shkak të arrestit të frymëmarrjes të shkaktue nga lupus, nga e cila vuante për disa vjet.
Më 16 tetor 2006 u martue me Beatriçe Gutiérrez Müller, e cila kishte punue në bashkinë e qytetit të Meksikës gjatë mandatit të tij si Shef i Qeverisë së Mexico City. Së bashku ata kanë një djalë, Jesús Ernesto López Gutiérrez (i lindun në vitin 2007).
López Obrador ka mbajtë një shumëllojshmëri të pseudonimeve gjatë gjithë jetës së tij, përfshirë El Molido, El Americano (Laike), La Piedra (The Rock), El Comandante (Komandanti) dhe ma i popullarizuari është El Peja, peshk i zakonshëm Tabasco, pejelagarto.
Një tifoz bejsbolli, ai ka deklarue se ekipi i tij i preferuem asht Cardinals St. Louis.

I tretë herë si president i Meksikësl

Imazh

López Obrador fitoi përsëri në zgjedhjet presidenciale të vitit 2018, ofertën e tij të tretë për presidencën. Në zgjedhjet ai përfaqësoi MORENA, PT, dhe Partia socialist konservatore e krahut të djathtë social (PES) nën koalicionin Juntos Haremos Historia. Sondazhet parazgjedhore treguen se ai kishte një udhëheqje dyshifrore mbi kandidatët Ricardo Anaya, José Antonio Meade dhe Jaime Rodríguez Calderón.

Besimi fetar personale - Katolik romak
López Obrador ka mohue publikisht raportet e tij se ai ishte protestant dhe, në një intervistë televizive, e identifikoi vedin një katolik romak. Megjithëse në mars të vitit 2018, ai deklaroi: "Kur më pyesin se në cilën fe jam unë, them se unë jam i krishtenë, në kuptimin ma të gjanë të fjalës, sepse Krishti asht dashnia dhe drejtësia asht dashnia".
López Obrador ka kenë i njohun dhe i shigjetuem për sulmet e tij verbale në institucionet e Meksikës. Sulme të tilla ndaj institucioneve demokratike kanë çue në akuza se ai asht një komunist i fshehtë ose se po punon së bashku me Revolucionin Bolivarian.
Ai njihet shpesh për akuzën e biznesit dhe elitës politike të përkatësisë në mafia del poder (mafia e pushtetit).
Ai shpesh ka shpallë se do të iniciojë "La Cuarta Transformation" (Transformimi i Katërt), një metamorfozë paqësore e vendit, me tre qeniet e maparshme, Pavarësinë, Reformën dhe Revolucionin.

E pregatiti në shqip Bep Martin Pjetri
E enjte, 6.XII.2018
-------------------------------------------------------------------------------......


Presidenti ‘rilindas’ braktis rezidencën dhe hap dyert: Shihni si kanë jetuar në luks
03/12/2018, 20:36


Imazh


Meksikanët kanë vërshuar për të parë rezidencën luksoze ku kanë jetuar presidentët e vendit.
Presidenti majtist, Andres Manuel Lopez Obrador, ka hapur dyert e pallatit presidencial pas 80 vitesh. Ai thotë se nuk do jetojë në këtë rezidencë, e cila do kthehet në qendër kulturore.
Presidenti thotë se do jetojë në një lagje normale.
Banorët e Meksikës thonë se kanë mbetur të habitur nga pallati ‘Los Pinos’, duke e krahasuar me Versajën.
Andres Manuel Lopez Obrador thotë se do të ‘rilindë’ Meksikën. Ai i bëri komentet gjatë inaugurimit, ku tha se qeveritë neo-liberale kanë lënë pas një trashëgimi katastrofike.
http://www.mapo.al/presidenti-rilindas- ... gpf7BM91ik
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 1 postim · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 0 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 17 Korrik 2019, 16:59
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari