Politika e huaj ne zhvillimet dhe fenomenet e politikes qe ka influencuar ne luftrat boterore.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 3 postime · Faqe 1 prej 1
Anxhela Merkel – Gjakosi Krishtlindjet 2016 n’Gjermani!
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4363
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Anxhela Merkel – Gjakosi Krishtlindjet e 2016 n’Gjermani!

Imazh

Në pragun e Krshtlindjeve, pra të hanën e dt. 19 dhetor 2016 u përgjakën tmerrsisht te Tregu i Krishtlindjeve në Berlin nga nji akt makabër i mirë-projektuem prej forcave të errta azjatike-gjermane me nji bilanc tragjik, ku nji makinë ju vërsul qytetarve në Tregun e Krishtlindjeve; 12 të vdekun dhe 44 të plagosun(mund të jenë numri ma shumë, pasi qeveritë gjithmon mashtrojnë).
,,Zemërbardhsia,, e Angjela Dorotea Merkelit(17.VII.1954), e bija e pastorit protestant, zonjës lakuriqe në rininë e saj në ish Gjermaninë Komuniste - Sovjetike dhe sot kancelare e Gjermanisë i faturohen të gjitha dramat tragjike gjakderdhse në rrugët e Gjermanis të shum e shum gjermanve të pafajshëm.
Askush nuk përgjegjet në shtetin gjerman për aksionet makabre që organizojnë bandat aziatike të mirë organizuem, të kjartë në objektiva dhe me synime të shumta mbi popullin puntor dhe shum patriotik gjerman. Aksionet ultraterroriste të forcave të errta të ndodhuna periodikisht nuk parandalohen, gja që shtohen dyshimet se organizohen nga segmentet e shtetit me liçensimin e zonjës protestante, nudistja Anxhela Merkel.

Angela Merkel – Autorja e Tragjedis Gjermane
Krishtlindja duhet kremtue me Arkivola!

Imazh

Gjermania sundohet tash sa vjet prej dy personave që u rritën e u edukuen me doktrinën e marksiste-leniniste në ish Gjermaninë Lindore, komuniste pro-sovjetike; Joakim Gauk(Joachim Gauck i dtl. 13.IX.1949 –president prej 18.III.2012 ), presidentit, pastor protestant(…. to study theology and become a pastor in the Protestant church in Mecklenburg -….. ai zgjodhi për të studiue teologji luterane dhe të bahet një pastor në kishën protestante në Mecklenburg.) dhe bijës së pastorit protestant sëbashku me partitë socjalistët komunistë me suksesë Gjermanine me rezultate të shkëlqyera nga aktet e pandalshme e të suksesshme të terrorit aziatik mbi popullin e pa-armatosun gjerman.
Sikur të ishin në krye të shtetit gjerman presidentit dhe kancelari me besim fetar musliman ose katolik? Si do t’i cilsonin dhe sa jetëgjatë do të kishin pasë në krye të drejtimit në dy poste superjore? Jam i sigurtë se mbas nji përsekucjoni fymjesh publike, nuk do të kursenin t’i likujdonin segmentet e shtetit gjerman n’bashkëpunim me atë rrjetin e konspiracjonit religjioz ndërkombtar!
Nudistja kancelare u hapi portat Gjermanisë mbi 1 miljon aziatik? Arsyeja e vertetë ishte të shkatrronte zemrën e filozofisë europjane – Shpirtin kristjan. E gjithë kjo ,,bamirsi,, e ksaj kancelares kanibale Merkel po korr suksese, po jepë produkt tragjik mbi popullin gjerman dhe nji paralajmërim për vendet perëndimore ku u strehuen me deshirën e Merkelit dhe me urdhën të mazonve kanibalë që kanë zaptue kryetin e Bashkimit Europjan dhe të gjitha institucjonet e saj në bashkëpunim me sponsoren Anglinë që fshehet dhe Amerikën.

Andrra komuniste e Merkelit - Shkatrrimi i Gjermanis ,,paqsisht,,me anë të arabve
Imazh

Kur Merkelja e re ekspozonte organet gjenitale para rrezeve djellore në plazhet e ish Gjermanis Komuniste dhe u pregatiste ushtarakisht me sulmue e me ekzekutue vllaznit e motrat gjermane në shtetin vlla gjermano-perëndimore, kolegët e saj në Gjermaninë Perëndimore punonin natë e ditë vullnetarisht në rimëkambjen e Atdheut tyne nga barbarizmat e shkatrimeve të Luftës Dytë Botnore me nji shpirt patriotik dhe shembullor disiplinor. Kjo gjermane e edukuem me një kombinim fatal ndjenjash protestante-komuniste, me medalje nga qeveria komuniste sundon për fatin e zi Gjermaninë gjigande nga ekonomia dhe disiplina.
,,Bamirsia,, e Merkelit me 1 miljon arabë i ka futë thellë thikën gjermanve dhe mbarë kontinentit europjan duke ja rrotullue sa herë Merkelja sëbashku me pastorin protestant, presidentin gjerman sa herë që u zgjohet epshi i argtimit makabër me gjakun e viktimave ekperimental gjerman. Partia Alternative Gjermane(Alternative für Deutschland) i kërkon botnisht - Ekzekutimin e menjihershme të Merkelit si autorja ma e suksesshme e tragjedive njerzore në Gjermani pas Hitlerit.
A ka gja ma pasjonale për dyshen sundimtare gjermane t’i dhurosh në vend të urimeve për Krishtlindje – Arkivola familjeve të gjermanve?
Si mund të justifikohen akte makabre të shpeshta në Gjermani, ku sherbimet sekrete gjermane disponojnë mjete supër moderne spiunazhi, ku kontrollon çdo qelizë ku frymon jeta njerzish, ku artileriaj e kamerave bombardojnë tonelata informacjone, ku spijunazhi ka depërtue në shtratin e fmijve, foshnjeve, burrit e grues ne shtrat, në WC e kudo si dhe në botë? Përse nuk e parandaluen terrorin e fundit dhe tjerat? Përgjegjen e dijnë pastori dhe bija e pastorit, që janë në krye të shtetit gjerman tash sa e sa vjetë për fatin e zi të kombit madh krenar në botë! Çohuni gjermanët me genë dhe Mos lejoni bandat me kremna e kollare t’ju projektojnë të tjera akte edhe brutale ndaj familjeve t’ueja!

E martë, 20.XII.2016
Autori - Shkambi i Europës
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4363
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Papa Françesku dhe kard. Reinhard Marks merren me marksizmin

Imazh
Papa Francis me Kardinali Reinhard Marks të Mynihut-Freising dhe delegacionin e tij gjatë audiencës së përgjithshme të Papës në Sheshin e Shën Pjetrit në Vatikan më 19 prill 2017. - (Paul Haring / CNS.)

Inés San Martín – Shefe Zyrës për Romën - asht gazetare argjentinase që mbulon Vatikanin në Romë për Crux.
8 maj 2018
ROME
Fragmente të marrun nga ky shkrim nga gazeta ”Pulsi katolik”

ROME - Në mënyrë tipike, Papa Françeskut dhe kardinali gjerman Reinhard Marks i Mynihut konsiderohen aleatë. Kohët e fundit, megjithatë, të dy burrat që ofrojnë kontrastin, marrin trashëgiminë e një prej lëvizjeve ma me ndikim shoqnor dhe politik të botës moderne - ironikisht, "marksizmin".
Ndërsa kardinali bavarez tha në një intervistë të fundit se babai i komunizmit - karl marksi kishte "padyshim" ndikim në mësimdhënien sociale katolike.

“Në të njëjtën kohë, Kardinali Marx tha se babai i komunizmit mund të jetë "shumë i dobishëm" në dritën e revolucioneve dhe luftrave aktuale.
"Të drejtat e njeriut pa pjesëmarrjen materiale mbeten të paplota," Kard. Reinhard Marks, i tha Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. "Pa atë [Karl Marksin], nuk do të kishte ndonjë doktrinë shoqërore katolike," tha kardinali, duke deklarue gjithashtu se sociologjikisht nuk asht përgjegjës për krimet e kryeme në emën të karl marksit.
“Kardinali Marks gjithashtu tha se ai gjithmonë asht i magjepsun nga shkrimet e njeriut(karl marksit) që ndan emnin e tij dhe se sipas mendimit të tij, mësimi shoqnor i Kishës i detyrohet njohjes atij Karl Marksit.
"Ne jemi në shpatullat e Karl Marksit", tha Kard. Reinhard Marks, duke citue teologun jezuit Oswald von Nell-Breuning. "Kjo nuk do të thotë se ai asht babai i Kishës, por pozicioni i tij ka kenë gjithmonë një pikë diskutimi, referimit. "

“Sidoqoftë, tha kardinali Marks, "ne nuk duhet të kishim lejue kapitalizmin e shfrenuem të na vjedhte flamurin e drejtësisë ndaj punëtorëve dhe solidaritetit ndaj atyne që janë të shkelun".

"Historikisht [ju nuk mund ta ndani një mendimtar nga ajo që ma vonë asht ba në emën të karl marksit nga të tjerët", tha ai, sipas gazetës së Vatikanit, L'Osservatore Romano, që kishte një artikull më 5 maj duke mbledhë disa nga fjalët e kardinalit nën titullin e "Marksi në ndriçim të pasmë" [Marksi në pasqyrim]. "Asht gjithashtu e vërtetë që karl marksi as nuk duhet të jetë përgjegjës për të gjitha ato që janë kryer krimet kundër popullit sovjetik si rezultat i teorive të tij, deri në gulagët e Stalinit".

“Karl Marksi dha dy intervista; një në Frankfurter dhe një në Rheinische Post, me përmbajtje të ngjashme në të dyja, përpara 200 vjetorit të lindjes së autorit të Manifestit Komunist më 5 maj 1818.”
“Duke folë për manifestin e shkruem nga një njeri i përshkruem nga letra e Vatikanit si "një nga kritikët ma të egër të Kishës dhe priftërinjve", kardinali e pranoi se e kishte "impresionuar" atë.
Sipas kardinalit, tani që "socializmi i vërtetë" ka mbarue në Europë, ndoshta asht e mujtun të "kemi një vështrim ma të paanshëm në filozofinë e tij", sepse karl marksi asht një mendimtar i cili "kontribuoi në formësimin e historisë sonë" edhe në kuptimin negativ. "

“Ndër të tjera, kardinali theksoi se Karl Marksi ishte një "analist akut i kapitalizmit" dhe se sot efektet ekologjike të tij politike janë ba të dukshme: "ajo që asht teknikisht e mujtun të bahet" dhe "ajo që gjeneron të ardhuna duhet të përballet pa veshtirsi. "

Ja disa teza në anglisht;

At around the same time, Cardinal Marx said that the father of Communism can be “very helpful” in light of current revolutions and wars.
“Human rights without material participation remain incomplete,” Marx told the Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. “Without him [Karl Marx], there would not be any Catholic social doctrine,” the cardinal reportedly said, also stating that the sociologist is not responsible for the crimes committed in his name.
The prelate also said that he’s always been fascinated by the writings of the man who shares his name, and that in his opinion, the Church’s social teaching owes recognition to that Marx.
“We’re on the shoulders of Karl Marx,” he said, quoting Jesuit theologian Oswald von Nell-Breuning. “This doesn’t mean that he’s a father of the Church. But his position has always been a point of discussion.”
In any case, he said, “we shouldn’t have allowed unbridled capitalism to steal from us the banner of justice towards the workers and of solidarity towards those who are trampled.”
“Historically [you can’t] separate a thinker from what was later done in his name by others,” he said, according to the Vatican’s newspaper of record,L’Osservatore Romano, that had an article on May 5th collecting some of the cardinal’s words under the headline of “Marx in back-lighting” [Marx in controluce]. “It’s also true that he must not even be held responsible for all that was done as a result of his theories, up to the Stalin gulags.”
Marx gave two interviews, one to the Frankfurter and one to the Rheinische Post, with similar content in both, ahead of the 200th anniversary of the birth of the author of the Communist Manifesto on May 5, 1818.
Speaking about the manifesto written by a man described by the Vatican’s paper as “one of the bitterest critics of the Church and priests,” the cardinal acknowledged it had “impressed” him.
According to the cardinal, now that “real socialism” has ended in Europe, it’s perhaps possible to “have a more impartial look at his philosophy,” because he’s a thinker who’s “contributed to shaping our history” even in “a negative sense.”
Reinhard Marksi, who was made a cardinal by Benedict XVI, also told the story that St. John Paul II used to jokingly call him “nostro marxista” [our Marxist].
Among other things, the cardinal highlighted that Karl Marksi was an “acute analyst of capitalism,” and that today its political end ecological impact have become visible: “that which is technically possible can be done,” and “that which generates revenue must face no obstacle.”

https://cruxnow.com/vatican/2018/05/08/ ... n-marxism/

E pregatiti në shqyp Bep Martin Pjetri
E diel, 5.VIII.2018
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4363
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Autori - Maike Hickson
Simpatia e Kardinalit gjerman Reinhard Marksi për karl marksin! Heshtja dhe lejimi i papës Françeskut !

Kardinali gjerman Marks vlerëson babain e komunizmit Karl Marksi, Katolik, komunizëm, marksizëm, Reinhard Marx

Imazh

GJERMANI, 1 maj 2018 (LifeSiteNews)
NEWSCATHOLIC CHURCH
Tue May 1, 2018

- Me rastin e 200 vjetorit të lindjes së Karl Marksit, kardinali Reinhard Marks dha një intervistë në Gjermani, në të cilën pretendonte se Karl Marksi ndikon patjetër në doktrinën shoqnore katolike, duke shtue se ishte "i impresionuem" nga Manifesti Komunist i Marks- Engelsit.
Karl Marksi shpesh asht referue si babai i komunizmit, një teori politike e lidhun me vdekjen e miliona njerëzve.
Kardinali Marks, një nga antarët e këshillit të nantë të kardinalve të zgjedhun nga Papa Françesk për ta këshillue atë, ashtë në ballë të asaj konfrontimit që përshëndetet si një "paradigmë e re" në Kishë, e cila largohet nga mësimi i maparshëm i Kishës mbi moralin seksual (këtu, këtu , dhe këtu) dhe martesa.

Siç raporton në faqen e internetit të ipeshkvijve gjermanë Katholisch.de më 30 prill 2018, kardinali Marks, kryeipeshkvi i Mynihut-Freising dhe presidenti i konferencës së Ipeshkve gjermane, i tha Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung se “Manifesti komunist ": i ka ba mjaft përshtypje".
Ky dokument manifesti ishte shkrue nga Karl Marksi dhe Friedrich Engels dhe u shpall në 1848.

Në një tjetër intervistë të kohëve të fundit, kardinali Marks pranoi që gjetjet e Karl Marksit ishin "interesante", duke shtue se Manifesti Komunist ka "një energji" dhe "një gjuhë të madhe".
"Vetëm duhet të lexohet Karl Marksi pa paragjykime, do të befasojë cilindo për mrekullitë e saja, "shpjegoi prelati. "Ka një frymëzim, një shtysë revolucionare," tha ai.


Sipas Vatikanit, kard. Marks tha gjithashtu në intervistën e tij te Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung se Karl Marksi "mund të jetë shumë i dobishëm" në dritën e konflikteve, revolucioneve dhe luftrave, aktuale të cilat shumë mirë mund të kenë rranjët e tyne në padrejtësi ekonomike.
"Të drejtat e njeriut pa pjesëmarrje materiale mbeten të paplota", tha kardinali. Kardinali Marks - i cili dikur ishte profesor i etikës shoqërore - quhej edhe "sociologu i parë serioz" i Karl Marksit.

Duke citue një burim tjetër lajmi për të njëjtën intervistë, Kard. Marks tha gjithashtu për Karl Marksin: «Pa atë, nuk do të kishte ndonjë doktrinë shoqnore katolike.» Për më tepër, ai e bani të kjartë se Karl Marksi nuk asht përgjegjës për krimet e stalinizmit, madje megjithëse kardinali pranoi se "aty duhet të gjendet [në shkrimet e Marksit] këtu ose atje ndonji mendim totalitar", siç asht kolektivizmi që nuk respekton individin.
Sidoqoftë, shtoi kardinali, nuk mund të vendoset Karl Marksi në një "lidhje të drejtpërdrejtë" me marksizmin dhe leninizmin e mavonshëm politik, as me sistemin e burgjeve sovjetike dhe me kampet e punës.
………………………………………………………………………………….--
Në një tekst të hershëm të shkruem në vjetin 2007, Kardinali Marks citon aprovimin e një deklarate të një profesori për doktrinën shoqnore - katolike që thotë: «Të gjithë qëndrojmë në supet e Karl Marksit.» Pastaj prelati shtoi se «Marksi nuk ishte thjesht ideolog» duke pretendue se K. Marksi "nuk ka propagandue fare një përmbysje anarkike.

" Karl Marksi, përkundrazi, donte një "pjesëmarrje të plotë shoqnore", e cila "tani po kërkojmë, që të aplikohet gjithashtu nga ana e kishave katolike".

LifeSiteNews i kërkoi Prof. Konrad Löw të komentojë mbi deklaratat e fundit të bame nga Kardinali Marks.
Löw asht një profesor gjerman i shkencave politike, i ligjit dhe i mbrojtës të drejtave të njeriut i cili ka shkrue libra mbi fenomenin e totalitarizmit dhe asht vetë një specialist i Karl Marksit. Libri i tij ma i randsishëm në këtë fushë asht ”Mythos Marx und seine Macher” ("Miti Marks dhe Krijuesit e tij").
Ai vuni në dukje se "Manifesti Komunist" ban thirrje për "shkatërrim të dhunshëm" të urdhnave politikë aktualë që do të mbushnin "male me kufoma dhe lumenjë gjakut".

"Komunistët e përçmojnë kard. Marksin se fshehë synimet dhe qëllimet e doktrinës komuniste të tyne, deklarojnë haptazi se qëllimet e tyne arrihen vetëm me ndihmën e shkatërrimit të dhunshëm të të gjithë rendit shoqnor që ekziston deri më tani, duke i frigue klasat sunduese aktuale!"
Nëse e përfytyroj këtë të ardhme sipas pikpamjes të kardinalit Reinhard Marksi(konteksti - heshtja, lejimi i ktyne pikpamjeve ultra – antinjerzore nga papa Françeskut);
Unë shoh malet e kufomave dhe lumenjve të gjakut - Stalini do i dërgonte kardinal Marksit dhe papa Françeskut përshëndetjet e tij prej vorrit!"
"Me citime të tilla, kam krye një libër të trashë: "Marksi dhe Engelsi - Etërit e Terrorit" (Marx und Engels - Die Väter des Terrors) Ai që nuk dëshiron ta marrë vesh, nuk mund të ndihmohet", tha Löw.
https://www.lifesitenews.com/news/germa ... -karl-marx

E hanë, e pregatiti në shqip Bep Martin Pjetri
E hanë, 6.VIII.2018


Nr. 488 - 8.8.2018
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 3 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 0 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 16 Gusht 2018, 08:55
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari