Histori, gjeografi dhe cdo gje qe ka lidhje me lashtesine e qyteteve ne trevat shqiptare.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 48 postime · Faqe 5 prej 5 · 1, 2, 3, 4, 5
SHKODRA - NJERËZ, HISTORIA - KULTURA - LASHTESIA..FATKEQSITË
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4335
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Rezultatet e Zgjedhjeve vendore në Shkodër - 8.V. 2011


Kandidatet per kryetar bashkie - Votat
GENC URUÇIAleanca për të Ardhmen - 11221
LORENC LUKAAleanca për Qytetarin - 20790

Votat per keshill bashkiak të Shkodrës Votat

PARTIA DEMOKRATIKE - 11024
PARTIA SOCIALISTE E SHQIPËRISË - 5567
PARTIA REPUBLIKANE SHQIPTARE - 2961
LËVIZJA SOCIALISTE PËR INTEGRIM - 2555
PARTIA DEMOKRISTIANE E SHQIPERISË - 1189
PARTIA MENDIMI I DJATHTË LIBERAL - 1096
PARTIA BASHKIMI PËR TË DREJTAT E NJERIUT - 1061
PARTIA DREJTËSI INTEGRIM DHE UNITET - 714
ALEANCA DEMOKRATIKE - 658
PARTIA BALLI KOMBËTAR - 607
PARTIA SOCIALISTE E VERTETE 91 - 513
PARTIA G 99 - 467
BASHKIMI LIBERAL DEMOKRAT - 438
PARTIA DEMOKRACIA SOCIALE 438
PARTIA BALLI KOMBËTAR DEMOKRAT - 431
PARTIA LIGJ DHE DREJTËSI - 424
PARTIA E UNITETIT KOMBËTAR - 383
PARTIA LEVIZJA E LEGALITETIT - 362
PARTIA AGRARE AMBJENTALISTE E SHQIPËRISË - 268
LËVIZJA PËR ZHVILLIM KOMBËTAR - 240
LIDHJA DEMOKRISTIANE SHQIPTARE - 238
PARTIA DEMOKRACIA E RE EUROPIANE - 236
PARTIA SOCIALISTE E MODERUAR - 207
PARTIA ALEANCA DEMOKRISTIANE - 196
PARTIA E PUNËS E SHQIPERISË E RIORGANIZUAR - 174
ALEANCA ARBNORE KOMBËTARE - 143
PARTIA ALEANCA POPULLORE - 53
PARTIA E GJELBËR -51
PARTIA ALEANCA PËR DEMOKRACI DHE SOLIDARITET - 24
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4335
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pak nga historia e rrethimeve të Shkodrës nga të huejtë
Prej 168 para Krishtit – 1939

Imazh
Shkodra kryeqytetë i Ilirisë midis viteve 250-232 para Krishtit

E pregatiti Bep Martin Pjetri

Disa fjalë të para

Një dëshirë e hershme ishte të trajtoja temën historike të luftrave në qytetin e lindjes, Shkodra. Unë nuk jam historian, përposë një dashamirë i saj, kështuqë nuk pritet të dali një faqe historie e dorës profesionale, për këtë ju kërkoj ndjesë!
Mendova ta hedhë në internetë landën në fjalë. Duke pa që ashtë shkrue shumë për historinë e luftrave dhe rrethimeve të Shkodrës në formë të veçueme nga dijetarët - kronikanë Klerikë Katolikë, studjuesë apo dashamirës të historisë, i vuna vetes si qëllimë, që të formohet një ide e betejave të bame në qytetin e Shkodrës duke i paraqitun të përmbledhuna morinë e ngjarjeve dhe kronikave historike mbi luftrat e qytetit të Shkodrës sa ma shkurtër gati kronikale.
Në anën tjetër i hapë oreksin historianve apo studjuesve të pavarun deri te të apasionuemit e historisë për të trajtue në veçanti betejat në Shkodër, të cilat kanë mbetë vetëm si datë kronikale, e thatë pa asnjë përshkrim ma të plotë të saj. Gja që përban interesë jo vetëm për qytetarin shkodran, por ashtë një thirrje nga landa jem modeste për shkodranët studjuesë historianë të rinjë apo të apasionuem për tema të pa eksploruem ndonjiherë për tituj shkencorë(Jam i sigurtë se këto tema i kanë përshkrue dijetarët Klerikë Katolikë të Shkodrës dhe të Veriut). Falë punës bujare titanike intelektuale shekullore të dijetarve akademikë, elitare të parë shqiptarë, klerikë katolikë me kontribute të shkëlqyera ekselente shkencore në fushën historike më lehtësoi punën tem shumë modeste. Unë u përqëndrova te kronologjia historike, ngjarjet e luftrave të skalituna në kujtesën e Historisë të Shkodrës. Sa për modesti i solla ngjarjet që kanë tronditë Shkodrën gjatë përiudhës prej vitit 168 para Krishtit deri në vitin 1939 nga të huejt. Unë veçse i plotësova kronikat stereotipe me disa momente pikante të ndodhinave. Unë i jam si shumë shqiptarë, mirënjohës dijetarëve të panumërtë klerikë katolikë që përmes reve të zeza të kohërave të mbarsun me urrejtje, me hakmarrje, me ndëshkime shnjerzore gijotine, gjenocidit, shpatave, torturave, likujdimeve, pabesirave prej osmanëve turqë, sllavëve-grekë dhe komunistave antishqiptarë gati prej 20 shekujsh, i regjistruen me pendë e gjakë, me guxim dhe largpamësi me saktësi kronikën e historisë të kombit shqiptarë prej vjetit 635 para Krishtit e deri në vitin 1958 duke mos e mbyllun kurrë librin e Historisë Shqiptare.
Shqipnia pati bekimin me ardhjen në vjetin 59 mbas Krishtit, Sh'Pali nga ku përshkoi Ilirinë dhe Epirin me Maqedoninë dhe Sh. Ndreu nga Akaja kalon n'Iliri. Kemi një informacion nga dijetarët klerikë katolikë se në viti 370 mbas Krishtit, Krishtënimi ishte i përhapun gjithkund nëpër Shqipni dhe i organizuem plotësisht. Për me pasë njohuni të plota duhet natyrishtë bazue vetëm e vetëm të arshivat e Kishës Katolike që pas vjetit 1944 u grisën, u dogjën, u grabitën,..... me urdhën nga diktatorët komunistë dhe ambasadave sllave-greke. Një pjesë e tyne përfunduen në bibliotekat e Tiranës.
Madje një pjesë e arshivës si dorëshkrime të përfundueme u vodhën e u çuen në shtëpiat e inkuzitorëve, përsekutorëve intelektualë, që i vunën sipër emnit të autorsisë të dorëshkrimeve të dijetarve kishtar katolikë, emnat e tyne që morrën tituj shkencorë, gja që po trashëgohet ky stilë i shëmtuem nga fëmijtë, nipërit, mbesat,... edhe pas vjetit 1991. . Në grabitjen e Bibliotekave të Kishës Katolike në Shkodër morën pjesë edhe punojës të hetuesisë, oficera të qeverisë jugosllave, që banoni dhe punonin në Shkodër, duke marrë pjesë në hetuesinë e klerikve katolikë,….. Rreth datës 10 janar të vitit 1945 ka ardhë Shefqet Peç i shoqnuem nga shkrimtari Kolë Jakova në Kuvendin e Françeskanve të Shkodrës në Gjuhadol. Mbas pak ditëve rreth datës 20 janar të 1945 ka ardhë Mehmet Shehu dhe ka pyetë At Mati Prennushin se çka ankesë ke prej Brigadave Partizane dhe Shefqet Peçit? At Mati ju përgjegjë: ”Ai ka sekuestrue armët ilire të muzeut tonë.” Pas disa ditësh i ka sjellë armët ilire, por duheshin edhe dy armë ilire të tjera, që siç duket ju dhurue Stalinit nga Enver Hoxha. Pra dy armët ilire mund të gjinden në Moskë.(Qytetarët dhe malsorët shkodranë kanë kenë dëshmitarë të vandalizmave të rrugtimit të thasëve me librat kishtarë me makinat, të nisuna nga Shkodra drejt Koplikut dhe Hanit të Hotit kanë shkue në Mal të Zi dhe në Serbi në vitin 1946.). Mos interesimi i institucionit të Kishës Katolike pas vjetit 1991 të pronës kishtare të bibilotekave ashtë një përgjegjësi e madhe ndaj Martirve Kishtar Katolikë dhe mbarë kulturës kombtare shqiptare.
Unë kam sjellë në landën e paktë edhe autorë të tjerë të besueshëm, por ashtë e pamujtun të bazohesh nga librat historike të shkruem prej 1944 e deri më sot në maj e mëpas të vitit 2013, pasi në thelbin e tyne janë të pasakta prej drapnit dhe spatës të pamëshirshme ideologjike komuniste, asaj sllave-osmane, sektariste, lokaliste dhe lstudime të profesorve komunistë të mbarsur me shumë urrejtje ndaj Klerit Katolik dhe Krahinës së Veriut. "Fatkeqsisht, regjimi komunist e thelloi akoma ma shumë ndasinë krahinore dhe nji plagë e këtill na mundon edhe sot! Edhe ma keq!" Prof.Sami Brahim Repishti (i dtl. 5.7.1925): "7 Prilli 1939 - Mosnjohje dhe mosmirënjohje!"E Hanë,8.IV.2013.
"Nga Arkivi i Shtetit i Tiranës mund të nxirren gjëra të pakta, meqë mbi të rëndon dyshimi që të jetë vënë dorë në pesëdhjetë vitet e fundit të diktaturës komuniste." U morë nga studimi: "Kisha katolike dhe shkolla e parë shqipe". Përkthyesi dhe studjuesi, Amik Qemal Kasoruho(i dtl. 20.11.1932, i biri i Amikut ashtë Andi i dtl 30.4.1969).
Faleminderit
Autori


Rrethimi i Shkodrës nga romakët
15.VI.168 para Krishtit


Mjafton të çekim këtu, sa ngusht i a çoi Romakut edhe sa shumë flî i kushtoi këtij, kur desh t’i a hiqte doret Shkodrën mbretit të saj të pafat, Gjencit, Gjenerali romak i famshëm, Luc Emil Pali, vjetin 168 p.K. (Át Justin Rrota, “Ditët e mbrame të Turqisë në Shkoder ase rrethim i qytetit 1912-1913”, Botime Françeskane, Shkodër 2010, fq. 19)
Genci pas 30 ditë luftimesh me romakët, duke mos i ardhun në ndihmë sipas marrëveshjes nga Maqedonia si dhe duke pa se po vriteshin ushtarët dhe popullsia ju deshë që të dorzohej te romakët pas tri dite rezistencë në Kalanë e Shkodrës më 15 qershor të vitit 168 para Krishtit. Falë sjelljes mirë të gjeneralit romakë Luc dërgohen familja dhe i vllai i Gencit në Romë dhe me vendim të senatit lejohet të jetoji i lirë me të gjitha privilegjet që i takojnë një mbreti të rrzuem nga froni. Po me vendim të senatit romakë u varrosë me nderime dhe ju ndërtue një maozelum për nder të tij. Duhet ditun se Genti ishte fisë trimë. Shkodra në kohën e Gencit ishte kryeqyteti i Ilirisë. Viti 168 para Krishtit - Genci ndryhet në Shkodër dhe dorëzohet në Medeon (Medun).
Sipas kronologjisë të historianit Gjush Sheldia) Kryeipeshkvia Metropolitane e Shkodrës dhe Dioqezat Sufragane I dhe e II (shënime historike) - Shkodër, 1957-1958 - Gjithsejt: 68 faqe

Osmanët në dyertë e Shkodrës për herë të parë në 1392
Imazh
Lufta e Kosovës 16.IV.1389 - Veni re me kujdes se dallohet edhe Flamuri i Familjes të Kastriotve
- Beteja ku priten kokat; Sulltan Murati I-rë dhe Stefan Lazareviçit, sundimtar i Serbisë.
Për të paqsue punët Serbi-Turqi, i japin familja serbe, bijën e Stefan Lazareviçit sulltanit të ri osmanë Bajezitit I-rë

1392 - Turqit duken për herë të parë në afërsinat e Shkodrës.
- Depërtimi i vrullshëm i osmanëve në Ballkan tronditi elitën politike drejtuese shqiptarë dhe atë të vendeve fqinje. Të ndodhun përballë një armiku të përbashkët, princërit, mbretërit e fisnikët shqiptarë, serbë, bullgarë e rumunë i fashitën mosmarrëveshjet dhe grindjet e tyre dhe krijuan një koalicion ballkanik antiosman.

Beteja e Kosovës (serbisht: Косовска битка, Kosovska bitka, në turqisht: Kosova Meydan Savasi) u zhvillua në Ditën e Shën Vitus, më 15.VI.1389, midis ushtrisë aleate ballkanike nën princin serb, Lazar Hrebeljanoviç dhe ushtrisë të Perandorisë Osmane nën drejtimin e Sulltan Muratit I(i biri grekes Helena). Ushtria nën Princin Lazar përbëhej nga trupa e tij, ku një pjesë e kontigjentit komandohej nga fisniku serb Vuk Brankoviç dhe një kontigjent nga Bosnja me mbretin Tvrtko I-rë që komandohej nga Vlatko Vukoviç.
Pjesmarrja e shqiptarve
Pjesmarrja e princërve shqiptar - si e princit Gjon Kastriotit në Luftën e I-rë të Kosovës me Ushtrinë aleate Shqiptare-hungareze-serbe më 15.VI.1389 përballë ushtrisë të Perandorisë Osmane:
Në të banin pjesë personalitete të shquara shqiptarë si Gjergji Balsha i II-të, Teodor Muzaka, Gjon Kastrioti(baba i Skënderbeut) etj. Këta, më forca të bashkuara, morën pjesë në betejën që u zhvillua në Fushën e Kosovës, në largësi prej 5 km nga Prishtina, më 15 qershor 1389. Në këtë betejë të përgjakshme dhe të pabarabartë që u zhvillua ndërmjet 100.000 ushtarëve osmanë dhe 40.000 luftëtarëve ballkanas u shqua luftëtari shqiptar, Millosh Kopiliç, i cili arriti të vriste Sulltan Muratin I. Hakmarrja osmane arriti deri në ekzekutimin e princit serbë Lazari. I biri i princit të prerë kryeti nga osmanët për të paqsue marrdhaniet i dha motrën e tij, pra vajzën e princit serbë Lazar për grue sulltanit të Turqisë.
Xhamia e otomanit, sulltan Muratit I-rë në Fushë Kosovës afër Prishtinës ku mbeti i vrarë. Sulltan Muratit i I-rë është vrarë nga Milosh Kobiliçi, një luftëtar shqiptar, që kishte arritur të futej në çadrën me pretekstin se donte të luftonte për sulltanin dhe me pabesi ja ka ngulë thikën në fyt Muratit të I-rë në Fushë Kosovë, më 28 qershor 1389.
E përgatiti në shqip Bep Martin Pjetri shkrimin "Sulltan Murati i I-rë" - Në se jeni të interesuem me ditë ma shumë mund të klikoni te ky link; viewtopic.php?f=63&t=2053&p=10189#p10189

1409 - Shkodra çohet me armë kundra Venedikut. Venediku çon ushtri për mbrojtje të Shkodres dhe t'Ulqinit nga kercnimi i turqve.
31.I.1430 - Venediku çon fuqi të reja për mbrojtjën e Shkodrës e t'Ulqinit nga turqit.
Sipas kronologjisë të historianit Gjush Sheldia) Kryeipeshkvia Metropolitane e Shkodrës dhe Dioqezat Sufragane I dhe e II (shënime historike) - Shkodër, 1957-1958 - Gjithsejt: 68 faqe

Rrethimi i I-rë i Shkodrës nga osmanët turqë
(17.5 – 17.8.1474)


Rrethimi i parë zgjati 3 muej; prej 17 majit të vitit 1474 me në krye bejlerbeu i Rumelisë, Sulejman Pasha deri më 17 gusht 1474. Pasha i Rumelisë e hoqi rrethimin nga ku humbi 20 mijë turqë dhe nga Shkodra vdiqën prej uriet 3 mijë banorë. Sundimtari, Anton Loredani komandoi rrethimin mizor tre mujor kundër një ushtrije prej 80 mijë osmanësh. Historiani Hammer, lidhun me qëndresën heroike të Shkodrës, shkruante: «Qëndresë trimash, që nuk e gjetën ushtritë grabitqare osmane në Kroaci, Karnie, Korinti(në jug të qytetit të Janinës), Stiri(ndodhet në Rumani) dhe Slavoni(krahina e Kroacisë lindore), e gjetën në Shqipëri, përpara mureve të Shkodrës».
Nga Gjerak Karaiskaj : "Rrethimi i parë i Shkodrës (1474)"

Rrethimi i II-të i Shkodrës nga osmanët turqë
(14.5.1478 – 25.5.1479)

Imazh

Rrethimi i dytë zgjati 12 muej. Më 14 maj 1478, para Shkodrës u dukë një pjesë e forcave turke me në krye bejlerbeun e Rumelisë, Daut Pashën. Për të pushtue Shkodrën dhe disa qytete të tjera shqiptare, sulltan Mehmeti II vendosi të vinte vetë në krye të së gjitha forcave të Rumelisë dhe Anadollit, që mbrriti në Shkodër më 1 korrik të 1478 me një ushtri prej 350 mijë ushtarë turq. Në kalanë e Shkodrës ndodheshin 1.600 burra, që përbaheshin kryesisht nga qytetarët, një repart i vogël venedikas dhe një grup të rinjsh fshatarë. Kishte edhe gra e të reja të familjeve, që banonin brenda në kala. Turqit ndërmorën kundër qytetit dy sulme të përgjithshme. Më 22 korrik u krye sulmi i parë dhe më 27 korrik sulmi i dytë, i cili zgjati pa ndërprerje deri të nesërmen. Rrethimi vazhdoi derisa, më 25 prill të vitit 1479 u ratifikua në Venedik paqja e nënshkruar në Kostandinopojë midis Perandorisë Otomane dhe Venedikut. Sipas kushteve të kësaj paqeje, Venediku detyrohej t´i njihte sulltanit zotërimin e Krujës, Shkodrës dhe qyteteve të tjera, që kishte humbur gjatë kësaj lufte,

1479 - Shkodra në dorë të turqve të cilët bajnë lidhje me Venedikun.
Sipas kronologjisë të Gjush Sheldia) Kryeipeshkvia Metropolitane e Shkodrës dhe Dioqezat Sufragane I dhe e II (shënime historike) - Shkodër, 1957-1958 - Gjithsejt: 68 faqe

Rrethimi i III-të nga osmanët turqë
Viti 1577


Në vitin 1577 plasi një kryengritje e madhe kundër turqve në Shkodër ku morën pjesë 20.000 vetë dhe mbas një luftimi të rreptë dhe të përgjakshëm që u ba te "Lama e Spahive" (ndermjet Urës së Madhe dhe Urës së Kirit) ushtria turke u thye keqas dhe shkodranët fituen të drejtën që me kenë të qeverisun nga sundimtarë vendas dhe për ketë arsye u vunë Begollejt e Pejës.
Sipas kronologjisë të Gjush Sheldia) Kryeipeshkvia Metropolitane e Shkodrës dhe Dioqezat Sufragane I dhe e II (shënime historike) - Shkodër, 1957-1958 - Gjithsejt: 68 faqe

Vjetët 1602-1614 – kryengritje kundra osmanve
Të tjera kryengritje me randësi kjenë ba edhe ndër vjetët 1602-1614,

"Viti 1647
– kryengritje kundra osmanve. Ma e madhja qe kryengritja e vitit 1647 që, po t´u printe mbarë lufta, shkodranët patën me e fitue lirinë e pavarësinë qysh atëherë.
1786 - Kara Mahmuti then ushtrinë turke që kishte ardhë me rrethue Shkodrën."
Sipas kronologjisë të Gjush Sheldia) Kryeipeshkvia Metropolitane e Shkodrës dhe Dioqezat Sufragane I dhe e II (shënime historike) - Shkodër, 1957-1958 - Gjithsejt: 68 faqe

Rrethimi i IV-të i Shkodrës nga osmanët turqë
Gusht të 1787


Më pak se një vit më vonë, Porta e Lartë e deklaroi “fermanli” Kara Mahmutin. Kjo donte të thoshte se ishte i dënuem me vdekje. Zyrtarisht në vend të tij u emërue Mehmet Pashë Çausholli, një anmik i betuem i Bushatllinjve. Në gusht të 1787, një ushtri prej 20 mijë vetash mbërriti në portat e Shkodrës. Pashai i Shkodrës u tradhtua sakaq nga njerëzit që dikur i kishin qëndrue pranë. Mbeti vetëm me një grusht njerëzish. Vëllai i tij, Ahmeti, u zu rob pas një beteje të përgjakshme dhe iu pre koka. Rrethimi i Shkodrës zgjati 80 ditë. Muret e kështjellës së vjetër u bombarduen randë nga të gjitha anët. Këtu hyn në skenë një tjetër pasha i njohun shqiptar, Ali Pashë Tepelena. Autorët e vjetër na bajnë me dije se Aliu ishte asokohe i detyruem të bante pjesë në anën e sulmuesve, por ai ishte marrë vesh fshehurazi me Kara Mahmutin dhe njerëzit e tij i spiunonin të gjitha planet e shtabit osman. Në kështjellën e tij Kara Mahmutit nisi të ndihej më i qetë. Pastaj u erdhi radha malësorëve, miqve të tij të vjetër. Këta, të ndihur edhe nga esnafet vendase, i dha udhë një përleshjeje të madhe. Aq e përgjakshme ka qenë kjo betejë sa deri vonë xhamia e Perashit në Shkodër njihej me emrin “Xhamia e Kuqe”. Kara Mahmuti përdori edhe një dredhi tjetër. Deklaroi se do të dorëzohej dhe nisi të zbriste nga kalaja i shoqëruar nga 60 malësorë besnikë të përhershëm të tij. E pikërisht teksa osmanët e lehtësuem prisnin ma në fund t’i prisnin kokën ai dhe njerëzit e tij u hodhën mbi topat e anmikut dhe nisën të hapin zjarr. Rrethimi i Shkodrës ishte çarë. Thuhet se asokohe malësorët banë plaçkë të madhe. Stambolli ndërkohë ishte i zanë me një tjetër luftë me Rusinë. Qetësia që mbërriti i dha kohë Pashait dhe Shkodrës që të shëronin plagët e luftës së përgjakshme.
U morë nga shkrimi ”Bushatlitë,fillimi i një andrre të mjegullt” 12.6.2012 nga http://www.shkodra.com

Rrethimi i V-të i Shkodrës nga osmanët turqë
Viti 1811


"Shtojm sulmet vigane, që bani vjetin 1811 Mustafa Pasha i Bushatit, për me e shtî në dorë Shkodrën zamadhe.” (Át Justin Rrota, Ditët e mbrame të Turqisë në Shkoder ase rrethim i qytetit 1912-1913, Botime Françeskane, Shkodër 2010, fq. 19).

Rrethimi i Shkodrës për katër muej nga osmanët turqë


"...Shkodra tue e pàm afrimin e anmikut, u gatue për qindresë edhe në fund u ndesh afër Lezhes; por mjerisht Shkodranët u thyen. Atëherë Shkodra kje shtrengue të bajë hapin e mbramë d.m.th. të bâjë qindresë në qytet mbrenda. Malcija, u thirr në kushtrim edhe këta nuk ngurruen me i dhânë Mustafa Pashës, qi ishte i ndrym në kështjell, ndihmen e duhun. Malcija pra rà në Shkodër, por të mjerët mbeten të rrêjtun, perse Shkodra nuk luejti fare vendit edhe ushtrìs turke i duel mjaft kohë me i bâ pritë Malcìs. Me rrebtsì luftuen të dyja anët te Gonna e Harapit, buzë Kirit, porse Malcorët të kapluem prej numrit të madh t’anmikut, kjenë thye. Pasha i ushtrìs turke, mbas këtij fitimi, shpejtoi me rrahun kështjellin në top, pa i dhânun kurkund pushim. Mbas katër muejsh rrethimi, prej nji gjyles topi,qi râ mbi kullen e barotit, mbaroi qindresa e Mustafa Pashës, i cili nuk vonoi me ra edhe në dorë..... Ky kje i mbrami Pashë i derës së Bushatlivet e mbas tij Shqypnija pat përherë Pashallarë turq të dërguem prej qeverìs turke."
“Mustafa Pasha prishet me Qeverinë Turke”, faqja 32-34, libri – “Njoftime Historike Mbi Shqypni”, tekst shkollor për Klasat e Epërme të Shkollave Fillore, Hartuesi Gaspër Mikeli, Shkodër, Shtypshkronja e së ”Papërlyemes” viti 1927(Libri i jem-BEp M.Pjetri, që ja pata ble ish nxansit të Dom Ndre Mjedës, mësuesit Ndrekë Benit, më 15.IX.1975)

Rrethimi i VI-të i Shkodrës nga osmanët turqë
në nandor të 1878


"11.1878 - Nga frika qeveria turke rrethon Shkodrën me 20.000 ushtarë.
24.7.1910 - Xhavid Pasha me 20 taborre (batalione) vjen me shtrue Shkodrën."
Sipas kronologjisë të Gjush Sheldia Kryeipeshkvia Metropolitane e Shkodrës dhe Dioqezat Sufragane I dhe e II (shënime historike) - Shkodër, 1957-1958 - Gjithsejt: 68 faqe


Ngritja e Flamurit të Kastriotit, më 6.IV.1911 në Deçiç ishte Preludi i Pavarsisë të Shqipnisë
Ishte vepër e Klerit Katolike të Shkodrës dhe i patriotve si Dedë Gjo Luli, Luigj Gurakuqi,..

Imazh

Beteja e 6 prillit 1911 ka hyrë në librin e historisë shqiptare e të huaj pasi mbeti kunora e lavdisë së kësaj kryengritje. Atë ditë u zhvilluen luftime prej Kastratit deri në Dinosh. Luftëtarët trima të Kojës, Kuçit u dalluen për trimninë e tyne. Ata sulmuen fortifikatën e Deçiqit ku valëvitej ende flamuri turk. Për të marrë flamurin turk ranë dëshmorë njëni pas tjetrit shtatë djemtë kojas, derisa e rrëmbyen flamurin turk dhe e shembën për dhé, aty ku e kishte vendin.
Flamuri shqiptarë u ngritë në majë të Bratilës, ku dolën Nik Gjelosh Luli (kushrini i Dedës) bashkë me Gjon Ujk Miculin dhe Pjetër Zefin, të cilët shpalosën flamurin dhe e ngritën në këtë majë të shenjtë. Nik Gjelosh Luli, sipas urdhërit të marrë nga Dedë Gjo’ Luli, ngriti flamurin shqiptar në majë të Bratilës, mbi shtizen ku më përpara valonte flamuri i Turkisë. Nën hijen e këtij flamuri, 70 malësorë luftuen heroikisht kundër 350 ushtarëve turq derisa i detyruan të tërhiqeshin, duke lanë 30 nizamë të vdekun. Për mbrojtjen e flamurit të ngritun ranë 7 dëshmorë shqiptarë. Për krah Nik Gjelosh Lulit, që ngriti flamurin, luftoi me pushkë në krah i biri 14 vjeçar Luca.
Pushkët e kryengritësve, që përshëndetën flamurin e çpalosun shqiptar, i shoqnuen edhe topat e kalasë së Shipshanikut që për 4 orë rresht bombarduen Deçiqin, si të donin të përshëndesnin flamurin shqiptar. Në aksionin për marrjen e Deçiqit dhe ngritjen e flamurit kombëtar morën pjesë malësorët e Hotit, Grudës dhe të Kastratit. Pas 4 orësh bombardimi të rreptë, malësorët u detyruen të lëshojnë Deçiqin.
7 dëshmorët e Kojës për ngritjen e Flamurit të Kastriotve në Deçiç pas 432 vjetve.
Nën udhëheqjen e Bajraktarit të Kojës, Prëtash Zekës Ulaj, shtatë dëshmoret e Kojës, Dokë Preçi Kercaj, Cakë Uci Ivanaj, Tomë Uci Ivanaj, Gjeto Gjeka Ivanaj, Gjeto Toma Kolçaj, Marash Luca Gjokaj dhe Kolë Doka Marashaj ranë në luftën e përgjakshme të 6 prillit në Deçiq.
Imazh

Dita e ngritjes të Flamurit pas 432 vjetë ishte preludi dhe përshpejtimi i kalorsve të ngritjes të Flamurit në Vlorë në vitin 1912. Ismail Qemali e kishte mik dhe e ka quejtë Dedë Gjo Lulin: ” Dedë Gjo Luli është pushkë e ngritur për mbrojtjen e Shqipërisë.”

Bedri Pasha i otomanisë vuni në funksion propagandën e përçarjes fetare më 26.III.1911 në Shkodër


Bedri Pasha i otomanisë vuni në funksion propagandën e përçarjes fetare. Me 26 mars 1911, në Shkodër e shpalli kryengritjen e malësorëve si luftë fetare, “si luftë katolikësh kundër myslimanësh”, “si luftë kaurrish e malazezësh” etj., si dhe thirri popullsinë myslimane që të bashkohej e të nisej në luftë për të mbrojtun perandorinë Islame në rrezik. Duhet theksue se kjo propagandë mashtroi rreth 1000 muslimanë shkodranë, ku u formua një batalion nën komandën e Emin Beut, të cilët erdhën në Tuz dhe në trevat e Malësisë e panë se ishin mashtrue e tradhëtue, se nuk luftonin kundër Malazezëve, por kundër vllazënve të tyne Malësorë – Shqiptarë, kështuqë një pjesë u kthye nga kishte ardhun, një pjesë e madhe iu bashkua kryengritësve, ndërsa një pakicë u zu rob nga vllazënit kryengritës. Kjo ngjarje e bujshme ashtë shkrue në librin e Historisë të Shqipërisë, Vëllimi i Dytë, botimi 1965 nga prof. Stefanaq Pollo, prej faqes 312 – 315.

Memorandumi i Gërçes, më 23.VI.1911 - Vepër e At Mati Prennushit dhe e Luigj Gurakuqit, H.Prishtina,...
Imazh
At Mati Prennushi

Ja seç i pohon ndër të tjera historisë, shkrimtari Fritz Kolë Radovani te libri "Dedë Gjo' Luli" - Melbourne, Mars 2011: "NGA DEÇIQI NË QELË TË GËRÇES... Një veper kaq e lavdishme siç ishte ngritja e Flamurit Kombëtar nga Dedë Gjo‟ Luli në Deçiq, nuk ishte e mjaftueshme për Atdhetarët e vërtetë Shqiptarë. Duhej vazhdue e çue në fund qellimi i Tyne! U dha kushtrimi për në Gërçe... E Shqipet fluturuen Atje! Këte herë do t‟ ishte çerdhe e Atdhetarëve si gjithmonë qela e Fratit... Mikpritës i Atyne Burrave ishte Françeskani At Mati Prennushi OFM., Mik i Dedë Gjo‟ Lulit dhe bashkpunëtor i urtë i të gjithë Atyne Burrave që ia patën msye qelës së Tij, ku “buk‟ e krypë e zemër” nuk mungonin kurrë. Kam ba shumë përpjekje me gjetë ndonjë dokument origjinal të Memorandumit të Gërçes, por nuk ia kam arrijtë. Njohunitë ma të sakta i kam nga miku im i shtrejtë, françeskani At Kondrad Gjolaj, i cili më ka shpjegue se organizatori i Atij Memorandumi asht kenë vetë At Mati Prennushi. Me aprovimin e plotë të Imzot Lazer Mjedjës, në qelen e At Matisë pat shkue vetë Imzot Mjedja, Dedë Gjo‟ Luli, Luigj Gurakuqi, Ismail Qemali, Hasan Prishtina dhe disa krenë të Malësisë së Veriut, ku u pat mendue, përpilue dhe shkrue në gjuhën frange, e mbasi u pat aprovue nga të gjithë pjesmarrësit, u pat firmue Dokumenti, i cili kërkonte nga qeveria turke “njohjen e plotë të Pavarësisë së të gjithë tokave të Shqipnisë”, formimin e Shtetit Shqiptar, vendosjen e një administrate në këtë shtet ku do të përfshiheshin edhe vilajetet tjera të Shqipnisë që ishin me popullsi autoktone shqiptare. Per ruejtjen e integritetit tokësor u kërkue formimi i policisë shqiptare dhe krijimi i një administrate që do të kontrollohej nga organet e drejtësisë, të cilat si trung i përbashkët i Këtij Shteti të Ri të porsaformuem do të përdornin në të gjitha hallkat e Tij si gjuhë zyrtare Gjuhën Shqipe. Një ndër pikat ma të randësishme të Atij Memorandumi ishte hapja e Shkollave Shtetnore Shqipe, ku do të ishte kryesore Gjuha Amtare, krahas gjuhëve tjera të dyta. Luigj Gurakuqi mori përsiper edhe hartimin e një buxheti ku do të parashikohej sesi do të funksiononte kjo administratë shtetnore, ku do të përfshiheshin edhe disa reparte ushtarake të mobilizueme ndër të gjitha vilajetet e Shqipnisë......"

X.1912 - Plasë lufta Ballkanike. Në Shkodër shprazen tre topat e fundit turq për shpallje lufte.

Rrethimi i Parë nga sllavët malazezë-serbë
8 tetor 1912 - 13 maj 1913

Imazh

Nisi rrethimi i Parë prej serbo-malazezve prej 8 tetor të 1912 deri 13 maj 1913 zgjati rrethimi i Shkodrës nga ushtria serbo-malazeze prej 7 muej e 5 ditë. Më 30.1.1913 - Esad Pashë Toptani shtien e vret trathtisht Hasan Riza Pashën, dalëzotës i Shkodrës, i cili donte me ngritë flamurin kombëtar shqiptar në kështjellë e në kumbonare të Katedrales së Shkodrës.
Imazh
Akti i dorzimit të Shkodrës palës malazeze nga kryetradhtari Esat Toptani më 22 prill 1913

14.4.1913 - Malazezët djegin Pazarin e Shkodrës, mbasi e grabitën, dhe dalin këtej tue i a lëshue vendin në dorë t'ushtrisë nderkombëtare (austriake, italiane, franceze, angleze, gjermane).

2 3. 4.1913 - Esad Pasha ia shet Shkodrën malazezve për dy milion florinta, të cilët futen në qytet në tri drejtime: nga Taraboshi, nga Fusha e Shtojit e nga Bardhanjorët.

Më 22 prill 1913 Esat pashë Toptani i dorëzon qytetin e Shkodrës forcave malazeze - Shkodër.

Me 22-23 prill 1913 u nënshkrue akti i dorëzimit të Shkodrës midis Esad Pashë Toptanit dhe u dorëzue Shkodra pas tradhtisë të Esat Pashë Toptanit në 22 prill të 1913.
Vetëm trathtia e Esat Toptanit bani që këtu të hyjshin malazezët me 23 prill 1913. Ai ia kishte shitë që me 19 mars 1913 për dy milionë florinta.

Pushtimi nga austro-hungarezët në 1916


Në vitin 1916 - Pararoja e ushtrisë austriake futet në Shkodër. Më 23.1.1916 ushtritë austro-hungareze, si pushtojnë Shqipëninë e Veriut, Serbinë e Malin e Zi, dalin në Durrës. Më 30.X. 1918 - Ushtritë austro-hungareze lanë Shkodrën e Shqipninë tue ia lëshue vendin një komisioni aleat.
(Sipas kronologjisë të historianit Gjush Sheldia) Kryeipeshkvia Metropolitane e Shkodrës dhe Dioqezat Sufragane I dhe e II (shënime historike) - Shkodër, 1957-1958 - Gjithsejt: 68 faqe

Në janar 1916 gati i gjithë territori shqiptar ishte i pushtuar nga ushtria austro-hungareze, përveç skajeve jugorë të vendit, të pushtuara nga trupat bullgare, franceze, italiane dhe greke. Shkodra, në atë periudhë qyteti më i madh i vendit, u bë qëndra e administratës ushtarake, e cila i la të pandryshuara strukturat tradicionale të administratës civile.
“Regjistrimi i popullsisë së Shqipërisë i vitit 1918: cilësia dhe rëndësia e tij” autori Siegfried Gruber, studjues në Departamentin e Historisë Juglindore Europiane në Universitetin e Graz-it,30.9.2011.

Në janar 1916, u bënë përpjekje për krijimin e një qeverie apo administrate shqiptare, pas hyrjes së ushtrisë austro-hungareze në vend.Përgjatë 1916 - 1918 krijohet dhe funksionon administrata e përkohshme shqiptare në Shkodër, e kryesuar nga Fejzi Alizoti, drejtor i përgjithshëm i Financave.
Marrë nga: Kastriot Dervishi "Historia e shtetit shqiptar : 1912-2005"

Shkodra e priti me armë në dorë imperialistët italianë në prill të 1939

Libri i profesorve të Historisë Shqiptare prej 1944 e në vazhdim( në maj 2013) kanë shkrue e na kanë mësue në breza e përsëri mëson se kur erdhi Italia në 7 prill të 1939 u pritë me pushkë në dorë nga dy-tre shqiptarë dhe në portin e Durrësit gjatë përleshjes me italianët u vra Mujo Ulqinaku. Sipas dëshmive të kohës dimë se nuk ishte vetëm Mujo Ulqinaku, dëshmori i parë që dha jetën në luftë kundër pushtimit italian, por ishin shumë shqiptare, që rrëmbyen armët e të bashkuem u përleshën me pushtuesin italian. Ata lanë me gjakun e tyne tokën shqiptare sa nga Jugu i Shqipnisë edhe në Shkodër, ku ashtë dëshmori Parubi.
Kronikanët e Kishës Katolike dhe nga tjerë bashkëkohës e rregjistruen në librin e historisë dhe në memorje;

-" Kur Italia fashiste sulmoi Shqipninë, me 7 Prill 1939, djelmnia shkodrane në prill të 1939 kërkoi armë për dalëzotje kundër ushtrive fashiste që vijnë me pushtue Shkodrën, por i qenë mohue: me gjithëkëtê, këmishat e zeza të qeverisë fashiste i pritën nga kalaja dhe nga brigjet e Drinit të turbullt me pushkë në faqe. Dishmi e gjallë qe vrasja e Toger Bombigi te Ura e Drinit."
(Sipas kronologjisë të historianit Gjush Sheldia) Kryeipeshkvia Metropolitane e Shkodrës dhe Dioqezat Sufragane I dhe e II (shënime historike) - Shkodër, 1957-1958 - Gjithsejt: 68 faqe

"Mirë asht me i nderue Herojtë!
Po si mund te nderohet Heroi i Familjes PARUBI, nga Pentari, qe u vra tek Ura e Bahçallekut, ne Shkodër, kundër forcave fashiste italiane, kur Ai Burre vinte nga një Familje Atdhetare dhe e njohun antikomuniste?" Fritz Radovani 09.04.2013, komentë te shkrimi i Prof. Sami Repishtit ”7 Prilli 1939: Mosnjohje dhe mosmirënjohje!”
"Ku dihet se në mesin e 24 e 25 Nandorit 1946 pushkatohet nga hetuesia jugosllave Kol Parubi si atdhetar, demokratë dhe intelektualë antikomunistë- sëbashku me Marije Shllakun, At Bernardin Llupi, Gjergj Martini dhe njëzet e tre të tjerët me afate të ndryshme burgimi." U muer prej shkrimit; “Natë mizore” Shkruar nga Daniel Gàzulli - Në kujtim të katër martirëve

- "...Me armë në dorë u pritën pushtuesit edhe në Vlorë, në Shëngjin, në Lezhë, në Shkodër, te Ura e Bahçallëkut etj. (f.292)…
…në hyrje të qytetit të Shkodrës, pushtuesit ndeshën në një qëndresë të fortë… si dhe në Koplik dhe gjetkë…” (ASHeSH. f.368- 9).....
”7 Prilli 1939: Mosnjohje dhe mosmirënjohje!” Nga Sami Repishti

Sipas rrëfenjës gojore të Fritz K.Radovanit diftue mue më dt. 11.5.2013, se Shkodra nuk heshti. Shembujt janë të shumtë si bie fjala se kur erdhën pushtuesit italian të 7 prillit 1939 në hymje të Shkodrës doli i vetëm para ushtrisë italiane, Parubi, një djalosh nga Pentari me qendër në Dajç të Bregut të Bunës. Ky zuni vend i vetëm sipër Kishës së Zojës ngjitun në kambtë e Kalasë Rozafa, ku gjuejti kundra ushtrisë dhe flitet se ka vra dy italianë, njeni prej tyne ishte oficer.

E enjte, më datën 9.V.2013
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4335
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Kalaja e Shkodrës

Marrë nga libri "PESË MIJË VJET FORTIFIKIME NË SHQIPËRI"
GJERAK KARAISKAJ
FORTIFIKIME NGA VITI 600 DERI Në 1400


Imazh
Fig. 108 — Kalaja e Shkodrës. Gravurë e shek. XIX (viz. E. Lir).

Imazh
Fig. 108a — Kalaja e Shkodrës. Gravurë.

Imazh
Fig. 108b — Kalaja e Shkodrës. Pamje nga lindja.

ashtu si Berati, është ngritur mbi ndërtime ilire. Gjatë periudhës së pushtimit romak, kalaja ka shërbyer si një akropol për qytetin që shtrihej rrëzë shpatit jugor të kodrës. Gjatë mesjetës Shkodra ishte me ndërprerje herë nën sundilnin bizantin dhe herë nën atë sllav, deri rnë 1355 kur u zotërua nga Balshajt Humanisti shkodran i shek. XV, Barleti, thotë se gjer në atë kohë Shkodra ka qenë e pafortifikuar. Në kalanë e Shkodrës nuk janë konstatuar deri më sot gjurmë të një vjetërsie më të madhe nga shek. XIV. Në fillim të mesjetës, kalaja ndodhej në fushë pranë Bunës, ku shtrihej dikur qyteti i periudhës romake. Përvec Balshajve, që e mbajtën Shkodrën nën sundimin e tyre deri në vitin 1396, kur ja dorëzuan Venedikut, në kala kanë ndërmarrë punime plotësuese fortifikimi edhe venecianët, turqit dhe më vonë (shek. XVIII-XIX) feudalët shqiptarë Bushatllinj. Formën themelore kalaja e ka marrë pra që në gjysmën e dytë të shek. XIV dhe ka arritur në trajtën e sotme me një varg plotësimesh të vazhdueshme. Të ngri-tura mbi majën e një kodre shkëmbore muret e kalasë ndjekin formën e terrenit, duke krijuar në planimetri një formë të çrregullt.
Imazh
Fig. 109 — Kalaja e Shkodrës. Planimetria.

Sipërfaqja e brendshme ndahet me anë muresh të trasha në tri oborre, që komunikojnë me porta midis tyre. Oborri i tretë, që zë një sipërfaqe më të vogël nga të tjerët, ndodhet në pjesën më të lartë e të mbrojtur të kodrës dhe luante rolin e një kështjelle.
Imazh
Fig. 110 — Kalaja e Shkodrës. Pamje e oborrit të tretë.

Në murin që e ndan atë nga pjesa tjetër e kalasë janë krijuar të dala drejtkëndëshe, që zëvendësojnë kullat, ndërsa në murin e jashtëm ato janë vendosur më dendur nga gjithë pjesët e tjera të kalasë, me përjashtim të zonës së hyrjes kryesore. Brenda territorit të kështjellës ndodhet një kompleks ambientesh për garnizonin, të cilat lidhen me një kullë rrethore. Aty ndodhet një sterë,

Imazh
Fig. 111 — Kalaja e Shkodrës. Grykë stere në oborrin e tretë.

depo si dhe një godinë trikatëshe e trajtuar në mënyrë monumentale, e cila njihet me emrin «kapiteneria».
Brenda kështjellës ka qenë dhe pallati i familjes feudale të Bushatllinjve, i cili më vonë, gjer më 1865, kur qendra administrative e Shkodrës u shpërngul nga kalaja, është përdorur si banesë e guvernatorit të vilajetit. Oborri i dytë,
në pjesën qendrore të kalasë, zë një sipërfaqe më të madhe. Ai ndahet nga oborri i parë nga një mur tërthor pa kulla. Muri i vjetër i periudhës paraveneciane është lënë gjysmë i rrënuar dhe në shek. XVIII-XIX është zëvendësuar me një mur të ri, të futur pak më brenda nga i pari, në të cilin është hapur dhe një portë. Brenda oborrit të dytë ndodhen katër stera të mëdha katërkëndëshe të mbuluara me qemer, prej të cilave uji merej me anë grykash pusi të rrumbullakëta.
Imazh
Fig. 112 — Kalaja e Shkodrës. Pamje e oborrit të dytë dhe e sterës.


Përveç sterave aty ruhen akoma disa ndërtime të vjetra, që shërbenin si depo, për strehimin e garnizonit; një burg si dhe një kishe e stilit romanik e kthyer më vonë në xhami.
Imazh
Fig. 112a — Kishë e shek. XIV në oborrin e dytë e kthyer në xhami në shek. XVI.


Oborri i parë
Imazh
Fig. 112b— Kalaja e Shkodrës. Pamje e oborrit të parë.

nuk ruan gjurmë ndërtimesh në brendësi dhe komunikon direkt me hyrjen kryesore të kalasë
Imazh
Fig. 113— Kalaja e Shkodrës. Pamje e hyrjes kryesore.

para së cilës, në periudhën veneciane midis viteve 1407-1417, u ndërtua një barbakan
Imazh
Fig. 114 — Kalaja e Shkodrës. Hyrja e barbakanit.

një sistem paramuresh me kthesa të mprehta që zinin pjesën lindore të kalasë, si dhe vepra të tjera mbrojtëse, që mbulonin rrugën nga kthesa e fundit e saj, deri tek porta e barbakanit (16) .
Pasi kalon koridorin e kullës së barbakanit
Imazh
Fig. 115 — Kalaja e Shkodrës. Korridori barbakanit.

gjendesh në një oborr të vogël katërkëndësh, të kufizuar me mur në krahun e djathtë. Muri është pajisur me një parapet dhe me një palë shkallë që të ngjitin në shtegun e rojes. Përballë oborrit ndodhet porta kryesore e kështjellës dhe anash, saj një portë e vogël që të çon në she-shin e mureve të para, të cilat janë më të ulëta nga muret dhe kullat e anës lindore.
Imazh
Fig. 115a — Kalaja e Shkodrës. Oborri midis barbakanit dhe hyrjes kryesore.


Imazh
Fig. 115b — Kalaja e Shkodrës. Korridori i hyrjes kryesore.

fundi i të cilit mbyllet nga një portë e dytë. Në kthesën e korridorit dallohen qartë gjurmët paraveneciane të kompleksit të hyrjes. Një pjesë e qemerit këtu është ndërtuar krejtësisht me tulla dhe në kyçin e tij është hapur një vrimë drejtkëndëshe 40x55 cm që shërbente për të hedhur lëndë djegëse, lëngje të nxehta, apo objekte të rënda mbi kundërshtarin, që kishte arritur të shpërthejë portën e parë. Vrima komandohej nga një kthinë e vogël, e mbuluar me qemer cilindrik që ndodhet në katin e dytë, i cili lidhet nëpërmjet një porte me hark dhe kornize tullash me një kthinë katërkëndëshe më të madhe, që shërbente për qëndrimin e një pjese të rojeve të portës dhe për mbajtjen e përgatitjen e mjeteve dhe lëndëve që do të hidheshin mbi armikun. Por edhe pasi të kalojë portën do të ndodheshe përballë një muri të gjerë, prapa parapetit të dhëmbëzuar të të cilit qëndronin mbrojtësit e oborrit të dytë. I gjithë sistemi i mbrojtjes së hyrjes komandohej nga një donzhon i lartë poligonal, për ndërtimin e të cilit nga venecianët, më 1468, bën fjalë edhe Barleti.
Përveç hyrjes kryesore, kalaja ka dhe disa hyrje të vogla të dorës së dytë, të cilat shërbenin për manovrimin e forcave në raste rrethimi apo si dalje sekrete. Njëra prej tyre ruhet akoma në rrëzë të paramurit lindor të kalasë.
Imazh
Fig. 116 — Kalaja e Shkodrës. Dalje sekrete nga ana lindore.

E hapur në shkëmb të gjallë dhe rne disa degëzime në brendësi, kjo portë, sipas Barletit, shërbente për të mbajtur armë e municione, për të mbrojtur «gropat». është fjala për një kanal të veshur me gurë gjatë kontraskarpit, i cili përshkon rrëzën e murit lindor të kalasë dhe ruhet edhe sot në një thellësi rreth 4 m. Përveç barbakanit, kryekullës, kompleksit të hyrjes dhe paramureve në anën lindore të kalasë, punimet e tjera veneciane konsistojnë në veshjen me gurë të punuar katënkëndësh të disa kullave të tjera dhe pjesërisht të kurtinave. Kështu që në shumë kulla nën veshjen veneciane fshihen ndërtime më të vjetra që i përkasin periudhës së sundimtarëve Balshaj. Gjatë këtyre riparimeve është pasur parasysh që anës së jashtme të mureve t´u jipet pjerrësi në formë skarpati, që arrin shpesh deri në gjysmën e lartësisë së tyre. Madje, nga ana perëndimore e kalasë, sipërfaqe të mëdha të pjerrëta shkëmbore të kodrës janë veshur me gurë të skuadruar. Aty ku veshja e mureve është dëmtuar spikat teknika e vjetër me përdorimin e copave të tullave midis gurëve, ndërsa harqet e dritarëve dhe frëngjitë janë punuar krejtësisht me tulla të vendosura në formë radiale dhe janë rrethuar me bordurë. Kullat kanë forma rrethore, por më tepër katërkëndëshe, dhe ruhen në një lartësi 12-16 m, ndërsa kurtinat kanë një lartësi rreth 12 m.
Kalaja e Shkodrës, ashtu siç ishte kompletuar që nga fillimi i shek. XV, mundi t´u bëjë ballë dy rrethimeve të gjata dhe bombardimit të vazhdueshëm me artileri nga turqit në vitet 1474 dhe 1478-79. Vetëm paqja e nënshkruar nga venecianët i detyroi banorët dhe garnizonin ta braktisnin atë, me kusht që të liheshin të lirë të largoheshin në drejtimin e dëshiruar.
http://letersi.com/karaiskaj_gjerak/kapitulli_v.htm

Muret e kështjellës Shkodrës


Kalasë së Shkodrës, në kohën e sundimit të pashallarëve bushatllinj, ju bënë disa ripërshtatje. Muret perimetrale u pajisën me frëngji të mëdha për topa. Si dhe në kalatë e tjera të kësaj periudhe, ato kanë në planimetri formën e një trapezi me bazën e madhe të drejtuar në anën e jashtme. Një kullë masive, me planimetri të çrregullt, e ndërtuar për artileri, qe ngritur në skajin perëndimor të kështjellës dhe kontrollonte rrugën që vjen nga Lezha për në Shkodër si dhe kalimin e Bunës tek ura e Bahçallëkut. Ajo ka një dalje sekrete jashtë mureve të kalasë, e cila është maskuar prej shikimit nga poshtë me anën e një muri të vogël tërthor, i cili, me trashësinë e tij prej 2,50 m shërbente edhe për ta mbrojtur këtë dalje nga goditjet me armë zjarri apo artileri.

Imazh
Fig. 165a — Kalaja e Shkodrës. Kullë e periudhës së Bushatllinjve, shek. XVIII.

Kulla ka një lartësi prej 12 metra dhe trashësi muresh 2,20 m. Ajo ndahet në tri kate nga qemere cilindrike me muraturë guri. Platforma e kullës e kurorëzuar nga frëngji të mëdha topash, ndodhet në një rrafsh me terrenin e brendshëm të kalasë. Kështu, për të hyrë në katin e sipërm të kullës, është ndërtuar një tunel i mbuluar me qemer, i spos-tuar në brendësi të kalasë, nëpërmjet të cilit zbritet me shkallë në katin e sipërm të kullës, ndërsa katet e tjera lidheshin midis tyre me shkallë të gurta, të ndërtuara në një skaj të murit perimetral të saj. Por ndërtimet më të rëndësishme u kryen në pjesën qendrore të kalasë, paralel me murin ndarës të oborrit të dytë, në atë kohë i rrënuar, u ndërtua një mur i ri me lartësi 5 m, i cili ndërpriste mespërmes territorin e brendshëm të kalasë. Gjatë këtij muri ruhen dy porta, njëra në skajin lindor ndërsa tjetra në mes. Portat janë mbuluar me qemere cilindrike, që në pamjen ballore përfundojnë me një hark trefish gurësh të punuar me kujdes,
Imazh
Fig. 165b — Porte në murin ndarës të oborrit të dytë shek. XVIII, Shkodër.

rreth 20 m larg këtij muri, në brendësi të kalasë, është ndërtuar dhe një mur tjetër paralel me të parin, që së bashku veçojnë pjesën qendrore të kalasë. Brenda tyre kanë qenë ndërtuar midis të tjerave edhe depo të nëndheshme, njëra prej të cilave ruhet akoma në gjendje të mirë. Periudhës së pashallë-qeve i përket dhe rindërtimi i një pjese të mirë të murit ndarës të kështjellës, i cili në pjesën e sipërme është pajisur me frëngji për armë zjarri. Të gjitha ndërtimet e kësaj periudhe dallohen nga teknika e ndërtimit me gurë të latuar me kujdes, në forma të rregullta katër-këndëshe, të vendosura në rreshta paralele. Nganjëherë janë përdorur ganxha prej hekuri tërthor fugave paralele, që lidhin rreshtat e gurëve, ashtu siç i takojmë dhe në urat e shek. XVIII-XIX. Gjithashtu, në disa nga gurët e veshjes, në vende të dukshme janë gdhendur shpata me teh të harkuar, simbol i njohur dhe në ndërtime të tjera të shek XVIII-XIX.

http://letersi.com/karaiskaj_gjerak/kapitulli_viii.htm

---------------------------------------,,,,,,,,,,

KISHA, MANASTIRE DHE URA Të FORTIFIKUARA


Një nga manastiret më të rëndësishme në Shqipërinë e Veriut ka qenë ai i Shën Serxhit dhe Bakut në breg të lumit Buna (Shkodër), nga i cili ka marrë emrin dhe fshati i sotëm Shirgj.
Rrënojat e kishës që ruhen akoma nga ky manastir, paraqesin një nga ndërtimet më të bukura të arkitekturës romanike në vendin tonë. Manastiri ka pasur rëndësi edhe për hir të punëve që kanë qenë të lidhura me skelën, tregun dhe doganën. Rreth manastirit ishin ndërtuar magazina, zyra doganore dhe shtëpitë për tregti. Për këtë arsye ai, rreth viteve 1400-1419, u fortifikua nga venecianët me një kështjellë
Përveç kishave dhe manastireve ka pasur edhe ura të fortifikuara, por këto nuk na janë ruajtur deri në ditët tona edhe për faktin se kanë qenë të rralla dhe në ndonjë rast me materiale jo rezistente, siç është druri. Me të dhënat që kemi deri tani, këtë gjini ndërtimesh mund ta ilustrojmë vetëm me dy shembuj. Në shek. XV, një urë e, fortifikuar lidhte dy brigjet e Bunës. Ura u ndërtua në vitin 1478 nga turqit, gjatë rrethimit të dytë të Shkodrës dhe kishte për qëllim të pengonte afrimin e anijeve për të ndihmuar Shkodrën e rrethuar.
Në veprën e Barletit «Mbi rrethimin e Shkodrës», nuk bëhet fjalë për llojin e materialit, me të cilën u ndërtua ura, por sigurisht ajo ka qenë prej druri. Në të dyja anët e urës u ndërtua nga një kullë. Njëra nga kullat iu ngarkua për ta ndërtuar bejlerbeut të Rumelisë, ndërsa tjetra atij të Anadollit.
Kullat u pajisën me mjete të shumta luftimi dhe municione dhe pas kësaj, pjesa kryesore e ushtrisë u largua, duke lënë pjesën tjetër për të vazhduar bllokimin e qytetit.

http://letersi.com/karaiskaj_gjerak/kapitulli_x.htm
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4335
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
20 Tetori - Dita e Zojës Shkodrës
Lajmëtarja e tragjedive të Shkodrës dhe Shpëtimtarja e Saj

Imazh
Largimi i Fogures(ikona)të Zojës Shkodrës më 25.IV.1467 nga Kisha e Zojës Mirë e ndërtuem në vitet 1200
Diktatura Komuniste e rrënoi dhe pas vjetit 1992 u rindërtue Kisha


Sonte më datën 19 tetor asht Nata e Zojës Shkodrës. Festa asht familjare e mbahet në shtëpiat e besimtarve katolikë shkodranë, që Nata e Zojës Shkodrës ashtë më dt. 19 tetor dhe më 20 tetor asht dita. Festë e tyne familjare. Prandej nuk gaboj t'ju drejtohem ju me ket urim zemret.
E di që besimtarët e ruejnë kët traditë dhe e kujtojnë sipas mundsisë tyne ekonomike.
Randsia qendron te Zoja e Shkodrës që edhe pse iku në Genasano(35 km larg Romës) para msymjes nga barbarët aziatikë përkujtohet kjo natë dhe nesër Dita e Zojës Shkodrës, që na paralajmoi për nji të ardhme të tmerrshme.
Ishte Shkodra që i ra pesha e ndëshkimit ma t'randë nga historia prej invazioneve të pashpirtë të barbarizmi osmano-komunisto-sllavë. Pa dallim feje qyteti dhe rrethinat e saj me krahinat Shllak, Postrribë, Dukagjin e Malsi të madhe na ka bashkue ma shumë kjo Ditë e Madhe për me u dashtë me njeni-tjetrin të bashkuem për me shërue plagët e shekullit, që shkaktuen pushtuesit barbar osmanë, sllavë dhe ajo të shkaktuem prej diktaturës prej 1944-1992 vjetve.
Zoja e Shkodrës nuk asht e qetë në Kishën e Genazanos sepse bijtë e vet nuk u janë mbyllë plagët, vazhdon edhe sot të rrjedhi gjak e të ndihet dhimba e shekujve.
Profecia e Zojës Shkodrës u përjetue dhe vazhdon. E prandej i lutena në shtëpiat tona për herë e n'veçansi më 19 dhe 20 tetor të çdo vjetit.
Imazh
Ja se si e pritën banorët e Xhenazano-s të Italisë

Të na rueji prej s'keqes që nuk po na hiqet qafet! Të na ruej shndet e familjen! Të na mbaji t'bashkuem familjet shkodrane për të mirën e saj! E na me shpresë e besim ne vazhdojmë n'shekuj me u lutë me dashni e pëvujtni për ditë ma t'mira!
Nji qiri le të ndizet sonte te tryeza familjare e ta kujtojmë Zojën e Shkodrës dhe Historinë e largimit t'saj në Xhenazano. Të reflektojmë për ma shum paqe brenda familjes dhe kudo që na rrethon!
Ju uroj tanë besimtarve katolikë si familje e me miqtë e juej:
Shndet e harmoni në familje e me miqë të çdo lloj besimi fetar dhe ngjyrë e nacionaliteti! Begati e dashni n'Krisht! Ju ndihmoftë Zoja e Shkodrës!

Bep Martin Pjetri
E diel, më 19.X.2014
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4335
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Nga Fritz RADOVANI:
ÇAMÇAKËZI I “AKADEMISË SË SHKENCAVE”...
Në 70 vjetorin e permbytjes së Shqipnisë...
Pjesa III.

Imazh
Pjesë e origjinalit të letres së At P. Mëshkallës...


Nëse dishroni me pa një popull pa t’ ardhme, “shkatrroni shkollat”!
E shkreta Akademi e Shkencave e Republikës së Shqipnisë...
Vertetë që paguhen mirë per me shkatrrue shkencat e kulturen Shqiptare, po sa pare ban, po ua nxjerrin per hundësh dokumentat që po botohen nder këta vite të ashtuquejtuna prej disave “tranzicion”... Se ku asht gjetë kjo fjalë e marrë, as unë nuk e kuptoj...Ishin rahat para 1991...
As nuk dij se çka shihet në “tranzicion”, kur asnjë fjalë nuk i asht shtue, mungue ase, i asht ndryshue të pakten “Historisë së Shqipnisë”, gati gabova “Historisë PPSH...”!
Janë 70 vjetë baltë e llom që “akademikët” e kanë mbajtë në gojë tue e pertypë, e madje, edhe kur e kanë gjetë “çamçakëzin” në ndonjë skutë rruge të pistë, e kanë marrë dhe e kanë futë prap në gojen e vet... Materiali i paraqitun nga “akademiku” Jup Kastrati, në Parathanjen e “shefit të sigurimit dhe hetuesit Rakip Beqja...” nuk ishte i pari i tij... Ai kujtohet edhe per fjalën e mbajtun me datën 29 Prill 1967, në mbledhjen e organizueme per “demaskimin” e jezuitit At Pjeter Mëshkalla, në Institutin Pedagogjik të Shkodres, ku me keqardhje e them, se “shumica e atyne agjentëve të sigurimit të shtetit komunist, hoqën masken e fëtyrës së vertetë të vetën”, tue sha e fye një prej edukatorëve ma të Mëdhej Atdhetarë të Popullit e Rinisë së Shqipnisë.
Aty At Mëshkallës, krimineli Xheudet Miloti per të dyten herë mbas 1946 i vuni hekrat...
E pse po “demaskohej” si mbas tyne At Pjeter Mëshkalla? – Pse kishte shkrue këte leter:
Kryetarit të Këshillit të Ministrave
Mehmet Shehu Tiranë
Shkëlqesë,


Pardje, me 3-IV-1967, ora 19, pjesa ma e madhe e klerikëve katolikë që gjendët sot në Shkodër, kjemë thirrë në Sallën e Kandit të Kuq të Komitetit Ekzekutiv. Na u komunikue, ndër tjera, se do të denonconim gjithëshka kishim, me përjashtim të teshave personale të domosdoshme të veshjes dhe të fjetjes, pse të tjerat të gjitha ishin të popullit dhe popullit duhët t’i kthehen; dhe se nuk do t’ushtronim asnjë sherbim fetar, as edhe privatisht: Këte e ka vendosë populli.
Mendova të drejtohem me këte letër Shkëlqesës s’Uej, për me i çfaqë mendimin tim, jo ndryshej, por si njeriu njeriut.
Sa për libra të mij, gjana kishtare etj., le të vinë e t’i marrin kur të duen: nuk asht e para herë që unë dal në rrugë të madhe.
Por unë dëshiroj të çfaq disa mendime në përgjithësi: Dorëshkrimet janë pronë e shenjtë dhe e paprekëshme e Autorit, në mos i dorëzoftë ai vetë e në mos kjofshin kundra Sigurimit të Shtetit. Sa për pasuni të tjera, as bujarija e burrnija e popullit, as ligji natural ma elementar nuk e pranon që një gja që asht falun njëherë njaj përsoni o njaj enti të caktuem, të kërkohet rishtas prej dhuruesit si gja e tija. Spekullimet e shpërdorimet goditen. Dhe, e vërteta asht se populli, pothuejse në çdo vend e ka përcjellë priftin e vet (të mirë o të dobtë) me vaj, si përfaqësuesin e fesë së vet.
Një hije e zezë ka ra mbi popull kur ka pa tue u mbyllë Kishat, tue u rrëzue kumbonaret, e sidomos tue u lejue të viheshin në lojë përsonat dhe gjanat fetare, tue fye kështu thellë ndjenjat kaq të shenjta të besimit.
Po atë efekt kanë ba fushatat e çfrenueme diskredituese antifetare zhvillue me të gjitha mjetet e propagandës. Si përgjegje populli ka mbushë Kishat deri në çastin e mbylljes së tyne. Çë vlerë ka atëherë qendrimi i një pakice të pandërgjegjëshme o të frikësueme me lloj lloj presionesh?
Sidomos pjesa e friksueme me kërcnime, presione, premtime e pushime nga puna, pëson torturën ma të madhën, sepse e lidhun nga kafshata e bukës, shtërngohet me mohue me gojë atë që beson; dhe kështu fushata që po bahet synon me formue një brezni pa kurajo civile, pa burrëni, opurtuniste, servile, tue prishë karakterin e Shqiptarit në dam t’Atdheut. Njerëzit kane frikë m’u takue, m’u përshëndetë rrugës me miq që janë në sy o të “prekun”. E kush po di se cilët janë! –Flitet shumë për Inkuizicionin e sot 500 vjetëve, dhe jo fort objektivisht. Po për këte të Shek. XX-të?
Vi tash tek unë. Unë vijën e tanë jetës sime nuk mund e ndryshoj, por do ta vazhdoj derisa të kemë frymë. Pengesa e jashtme e forcës madhore do të bajë në mue vetëm atë efekt që ban guri o dheu që pengon rrjedhën e ujit: Populli më njeh dhe e din mirë si kam shkri jetën për té.
Unë them se, me këte luftë kundra fesë neve, edhe po diskreditohemi faqe botës, së cilës i kemi dhanë premtime solemne për liritë dhe të drejtat njerëzore në Shqipni. Kur në vj. 1945, në Tiranë, me 8 mars, unë u takova me Juve, Shkëlqesë, se kishem ndigjue prej komunistëve fjalët: “Këte Kishë do ta bajmë kinema”; Ju m’u përgjigjët: “Kjo asht propagandë armiqësore!”.
Me të vërtetë, as anmiku ma i tërbuem i Pushtetit s’ka muejtë me u ba një propagandë ma anmiqësore në 22 vjet, sa i keni ba vetit.
Nuk më ka shty me Ju shkrue, Shkëlqesë, as urrejtja, as ambicioni, as interesi, por vetëm ndërgjegja, e vërteta dhe e mira.
Krytarit të Kësh. të Ministrave -------- Me nderime
Mehmet Shehu -------- Pjetër Mëshkalla
në Kryeministri – Tiranë -------- meshtar katolik i Shoqënisë Jezu.
5 Prill 1967.

***


Shenim!
Bana disa theksime dhe nenvizime, per me “rikujtue” se kujt i drejtohej Ky Burrë me këto fjalë, dhe cila nga këto fjalë nuk u realizuen tek “njeriu ynë i ri” nder shkollat, universitetet apo katedrat e tyne, ku edukonin dhe po edukojnë edhe sot, po me ata “programe e tekste shkollore” Rininë Shqiptare, jo vetem në Shqipni, po edhe gjithkah në diasporë?
A nuk asht e pranishme në Shkollat Shqiptare, edhe sot kjo thanje Profetike: “...kështu fushata që po bahet synon me formue një brezni pa kurajo civile, pa burrëni, opurtuniste, servile, tue prishë karakterin e Shqiptarit në dam t’Atdheut.”
***
●Ju lutem, lexoni edhe njëherë Parathanjen e “akademikut”...dhe “vlersimin e tij” me shokët e vet agjentë... per Klerin Katolik Shqiptar!.. Cilën fjalë apo cilit nga këta “akademikë...dr. prof.” i kanë hjekë titullin tash 70 vjetë pse po mashtrojnë Shqiptarët?
●Në Pjesën tjetër, do t’ Ju sjelli edhe disa dokumenta të tjerë... që tregojnë sesi e vlersonin Klerikët Katolik, Rinia e disa intelektualë Muslimanë Shqiptarë...


Melbourne, E premte, më dt. 24 Tetor 2014
Vazhdon Pjesa IV.
Shurrimi te vorri i kryediktatorit Enver Hoxha me rastin e ditëlindjes më 16.X.2014

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CxK6e4U88OM[/youtube]
https://www.youtube.com/watch?v=CxK6e4U88OM
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4335
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Shkodra
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4335
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Stadiumi i Shkodrës ”Loro Boriçi” – Kali i Trojës(Beogradit)
Imazh
Kushton 5 milion Dollarë rregullimi i stadiumit

Shenim;
Veni re me kujdes se si Edvin Rama deklaron shumën e kontributit për stadiumin jo në Euro që ulërin si i kafshuem nga qenjtë mazonë, por në dollarë. Si i lejohet kryeministrit të përdori dollarë n'Shqipni,.....? Pra janë 5 milion dollarë të Xhorxh Soros-it(Shvarz), që ja dhuron nëpërmjet FMN-ës, që asht në thonjtë e Mazonve Çifutë!


Pjesa e II-të e skenarit sllavë


,,Kujdesi,, i Edvin Ramës për Stadiumin ”Loro Boriçi”
Nuk kisha ndermend të shkrueja pak për ”Kanibalizmin serbë kundër sportisve të kombtares shqiptarë në Beogradë të 14 tetorit 2014” sepse kanë reague masivisht shqiptarët me tanë arsenalin mediatik që disponojnë në tanë hartën etnike si dhe jashtë saj. Politika 22 vjeçare e mbi 100 partive refraktare, mizore, e ndytë në moral, antipopullore dhe antikombtare heshtën para diversionit politik serbë kundër kercenimit të jetës të shqiptarve sportisë si dhe kundër simboleve shqiptare si përherë. Politika zyrtare socialiste me në krye Edvin Ramën reagoi me za formale gati për me ba avokatinë e çmendurisë serbe se kishin të drejtë dhe ishin fajtorë pala shqiptare. Ishte i vetmi presidenti Bujar Nishani që i thirri në presidencë dhe i pershëndeti ekipin e futbollit shqiptar për qendrimin korrekt ndaj reagimit vandal të huliganve serbë dhe ndaj simboleve shqiptare në ndeshjen me Serbinë më 14.X.2014. Kryeministri Edvin Rama as që i priti aspak ekipin e futbollit shqiptar sepse ishin viktima e prapaskenave të tij.
Nji shoqë publikon në facebok kët shprehje: ” Kujdes Shkodra se po ju vjen Ivani i "Tmerrshëm"!
Megjithëse ashtë humor, por le të vijnë ivanët se prej liderve politikë komunistë kanë ardhë sa ka danë dashtë vetë në Shkodër më 22 prill 2013. Ivanin e tmerrshëm e kena në krye të qeverisë.
Fill rrëmbeva tastierat e kompjutrit duke i thanë vedit; Të pregatitet Shkodra për të pritë ivanat, vllaznitë e shpirtit të Edvin Ramës!
Me ,,kadalë,, po shkogloj disa rreshta direktë e n’ballë të deklaratës politike të kryeministrit Edvin Rama të publikuem në ekran të RTVSH më 24.X.2014 për vendimin e Rregullimit të Stadiumit ”Loro Boriçi” të Shkodrës, duke u shpreh ndër tjera: ”Në mbyllje dua të shtoj se sot kam marrë vendimin për t’i vënë një datë çeljes së dyerve të stadiumit të ri olimpik të Shkodrës, me të gjithë parametrat e UEFA-s natyrisht: 15 tetor 2015. Në ndeshjen e kthimit Shqipëri – Serbi, duhet të ketë vend për të paktën njëzet mijë zemra kuqezi.” Deklarata për shtyp e Kryeministrit Edi Rama lidhur me vendimin e UEFA-s për ndeshjen Serbi-Shqipëri 24.X.2014. (Pot ë veni re se kryeministri Rama, nipë Shkodre nga nanëbabja-mbesa e Kolë Idromenos e ka tmerr të permendi emnin e shquem të Loro Boriçit të Stadiumit të Shkodrës, ku prej ktu zbulohet ,,kujdesi,, i tij shpirtnor për stadiumin. Eh sikur të kishte emnin e babës tij Kristaq Rama sikurse ja ka vue nji shkollet në Tiranë kur ishte kryetar bashkije për 10 vjetë? A do ta harronte pa e permendë? Jooooo!).
Nji vendim në dukje shumë pozitive. Përemri por, nuk venë n’gjumë njeriun që e njehë mirë sepse duke e ditë shkodranët karakterin e tij të formuem për të keq, menjiherë u shkon mendja se çdo mirësi e tij ashtë me hile, me ligësi e me intriga antishqiptare se investimi i shtetit me urdhnin e Edvin Ramës ashtë me sfond prapavije ekstrem djallzor. Duhetkujtue se Edvini e ka pasion gjenetike gjakderdhjet, ngatrresat, arkivolat, bombat që janë fjalor i tij në fjalimet e përçartuna n’parlamentë e kudo. Askush s’beson mazonit Edvin Ramës, se nuk përfaqson kombin dhe asnji parti shqiptare(por e vetmja llogore ku mund të rrenoji nji kombë ashtë partitë e majta).

Pak nga ngjarja e 14 tetorit 2014 n’Beograd
Imazh

Qendrimi patriotik i shqiptarve në mbrojtje të simboleve shqiptare.
Djemtë e kombtares shqiptare ishin në Beograd me luejtë me skuadrën kombtare të Serbisë. Ligsia shekullore u rishfaqën me të gjitha tiparet e saja nga ma barbare:
- Sapo zbritën prej avionit duke dalë prej sallës së aviacionit u pritën prej policisë speciale të armatosun gjer në dhambë e me drejtim automatiku bash n’zemrat e djemve 20 e ca vjeçarë sportista të futbollit me çanta n’shpinë me veshjet sportive. U befasuen dhe i ban pyetje vedit: ”A priten n’ket mnyrë skuadra shqiptare sportive apo arixhinjë fondamentalista antiserbë. Kjo pamje e e errët dëshmoi se për shqiptarët do të kalonin momentet e ferrit me përfundim kthim n’Shqipni ndoshta edhe me arkivola.
- Nuk u lejue asnji kambë shqiptarit tifoz nga Kosova e Shqipnia nga UEFA me kërkesën e Serbisë të mos ishin në stadium.
- Ushtria dhe policia ishin në fushë me arsenale armatimesh. Nuk dihej se kë do të ruanin nga gjakderdhja, pasi aty nuk kishte asnji tifozë shqiptarë? Futbollistat shqiptarë s’kishin armë, përveç topit dhe objektivin – Golë te porta serbe.
- Ishte hartue nji strategji terrori psikologjik me synim, që të vetëdorzoheshin futbollistat e kombtares shqiptare vullnetarët para fushës së lojës për të mos me kenë të aftë të bajnë asnji golë. Kjo strategji ferrit psikologjik ishte ngritë nga Shërbimi Sekretë Serbë, ku pjesë – pjesë po shfpalosej me paturpsinë ma makabre të saj.
- Dalja për stervitje në fushë e lojtarve shqiptarë shkaktoi stuhi sharjesh, thirrje ”Vrisni, Prejin, Varini kryetin Shqiptarve! Kosova ashtë e Serbisë! Shqiptarët janë vllaznit e Kroacisë(Faktikishtë vertetë na don Kroacia, por liderët me bandat partiake të Shqipnisë e Kosovës ende e urren Kroacinë sikurse Serbia tash 22 vjeçare e n’vazhdim – piktakime me shijet serbe)” etj banalitete, që vetëm në Institucionet dhe sherbimet sekrete-policore-shtetnore Beogradë frymëzohen e gjendet ky soj fjalori kanibalësh.
- Hymni shqiptar u fye nga britmat egërsuese e korit të tifozave haluçinantë prej 30 mijësh serbë sikur të ishte nji kasaphanë, që do therreshin prej egërsina kanibalësh.
- Britmat e 30 mijve serbë huliganë nuk u ndalën derisa u larguen nga fusha shqiptarët.
- Në minutën e 17–të nisën hedhje fishekzjarresh të rrezikshme në portën shqiptare kundër lojtarve shqiptarë. Arbitri anglezë nuk shqetsohej aspak ndaj sjelljeve antiligjore duke lejue dhunën fizike të lojtarve serbë mbi shqiptarët deri n’gjakosje duke mos i ndëshkue sëpaku me vrejtje disiplinore dhe hedhje fishekzjarre.
- Ndalimi i papritun i ndeshjes prej arbitrit pasi e ndjeu edhe vedin të kërcënuem fizikisht në minutën e 42-të nga hedhja e njeni pas tjetrit të fishekzjarreve në kambët e futbollistit shqiptar duke gjuejtë topin ngjalli ilaritet nga futbollistat serbë.
- Pika e vlimit të xhindosjes të 30 mijë huliganve serbë eksplodoi në momentin e ndalimit të ndeshjes të nji ,,fluturake,, me simbole shqiptare mbi korin e skizofrenve serbë!!!!

Simbolet Shqiptare ishin Apokalipti i Serbisë
Imazh

Imagjinojeni lexues çastin kur në dilemën e kundërshtimit nga futbollistët serbë të pezullimit të ndeshjes me arbitrin anglezë, shfaqet në qiellin e Beogradit nji fluturake elektronike me simbolet shqiptare me sfond blu, midis harta etnike shqiptare dhe në anësore kishte dy protrete: I.Qemalin dhe I.Boletinin tuj u valëvitë mbi krenat e skizofrenave serbë.
Çka të shihej e të ndigjoje!; Nji termetë 10 ballësh! Shgulja prej vendit të 30 mijë serbve të shkatrruem përmbi 42 minuta prej britmash e jargësh, prej gjaknxehtsisë e mikrobit të tërbimit në sulmë për t’i shqyer me dhambët e tyne, të 11 lojtarë shqiptarë drejt fushës për t’i vrarë shqiptarët. Llava e vullkanit shpërtheu mbi fushën e blertë. A thue se u ça toka prej hidhnimit për vdekje të krejt kombit serbë. Pse gjithë kjo stuhi zemërate? Pse kjo papërmbajtje? Serbia e madhe mbeti pushtues dhe e inkriminum me gjenocid mbi shqiptarët, kroatët, boshnjakët, hungarezët etj.
Simbolet shqiptare ishin ,,fantazma, hijet e vdekjes,,! Një apokalipti e vertetë!
Xhungla serbe si dikur parardhsit e tyne që lshuen shpellat e Uraleve të dëbuem nga carët e Rusisë shkatrruen stolat e stadiumit e ju vërsulën si bisha mbi simbolet shqiptare dhe kundra shqiptarve për ti shqyer me dhambë e mbytun me stola e n’fund, t’i varrosnin me nji fuçi baroti sikurse u pa në stadiumin serbë.
Lojtarët serbë harruen rregullat e lojës duke sulmue simbolet dhe lojtarët shqiptare. Në këtë situatë shteti serbë lejoi vetgjyqsinë nga serbët, por menjiherë morën situatën nën kontroll lojtarët shqiptarë duke mbrojtë simbolet shqiptare duke jua marrë nga duartë kolegve serbë. Si bisha që lshohet mbi gjahun shpërthyen muri rrethues duke shqyer stolat e fill ju hodhën n’krye lojtarve shqiptarë. Pezullimi i ndeshjes nuk u zbatue për të shkue në dhomat e tyne, por e shndrruen në arenë beteje për vdekje kur njena palë serbe luftonte ta shqyente simbolet shqiptare e pala shqiptare ta mbronte atë me burrni në vetmbrojtje. Britmat e xhindeve serbe të kujtonin britmat e barbarve osmanë kur sulmonin muret e kalave të pamposhtuna të Shqipnisë para 536 vjetve.
Nji pikë ndeshje midis dy historive. Nji krahasim perfekt, ku historia antishqiptare riciklohej m’u në fushën serbe bash në shekullin e XXI-të. Qendrimi patriotik vetmohues deri në vdekje i futbollistave shqiptarë në mbrojtje të Simbolit Shqiptar në fushën serbe të Beogradit ishte e paparanueshme prej çetnikve serbë të Beogradit..

Intriga sllave vazhdon në serinë e dytë – në Shkodër
Imazh
Vllaznit Edvin dhe Olsi Rama ishin zbatues të skenarit të Xhorxh Soros(Shvarz) në 14.X.2014 në Serbi


Regjizori i zbatimit të skenarit të stadiumit të Beogradit, Olsi Kristaq Rama për të realizue projektin sllavë të pregatitun diku jashtë kontinentit europian zgjodhi Shkodrën për ta perfundue skenarin me prapavija antishkodrane e antishqiptare. Ndërsa kryeministri i Shqipnisë, Edvin Rama sikurse e ka praktikë kur del jashtë Shqipnisë realizohen spektakle krimesh e kaosit në Shqipni të iedeuara prej tij, ku edhe ksaj radhe pa asnji program politik zgjodhi të stacionohej bash në SHBA, që dihet ashtë anmike e betueme e Serbisë. Zgjodhi Amerikën që t’i krijonte idenë serbve se ashtë Amerika ajo që e ka kurdisë dhe e mbështetë intrigat e E. Ramës. Faktë ashtë se me ndeshje sporti realizon shumë spektakle politike me pasoja të turpshme e të rrezikshme. A ka ma bukur se sa të hedhësh pak para për të shfaq teatër politik? Njeriu që hedhë gurin, pra shkakton gjakderdhje e fshehet ashtë Edvin Rama, ku zgjodhi:
- Shkodrën që urren tmerrsisht nga xhelozia e inkandeshencës shqiptare
- Zgjedhjet lokale – Nguljen e thonjve të zinjë të tij mbi pronat dhe krenarinë shkodrane
- Shporrjen nga Shkodra e dominimit të Partisë të Ilir Metës
- Të shkruaji historinë ma të shemtuem të Shkodrës
- Nji provokim dhe intrigë me pasoja të gjata morale-politike me njollosjen nga çetnikët, vllaznit e Edvin Ramës.
Qershori i 2015 ashtë nji betejë elektorale lokale e madhe personale e Edvin Ramës sidomos për të shqyer bashkinë e Shkodrës si bastion i djathtë. Për ta rrëmbyer Bashkinë e Shkodrës në thonjtë e tij i ofron popullit të Shkodrës në këmbim të nji intrigë sllave, me anë të Rregullimit të stadiumit ”Loro Boriçit” me nji ndeshje Shqipni – Serbi në 15 tetor të 2015.
I. A e vlen ky investim në Stadiumin ”Loro Boriçi” nga kryeministri socialistë E.Rama në pragë të Zgjedhjeve Lokale, ku bashkinë e Shkodrës e kanë 22 vjetë jo socialistët edhe pse janë shërbtorët e tyne, ku i sherben direkt fushatës të marrjes të bashkisë nga socialistët dhe jo nga LSI (pasi Shkodra asht nën mbikqyerjen e ,,perandorisë,, të LSI-is të I.Metës sot për sot)?
Faktikishtë nisi siparin qysh me dt. 24 tetor 2014 nga kryeministri E.Rama, fushata e zgjedhjeve lokale për bashkinë Shkodrës jo me PD-ën e rrenuem nga Lulzim Basha, por me rivalitetin e egër e të pashpirt midis Ilir Metës dhe Edvin Ramës. Si ju duket ky peshqesh? A thue e ka emnin Kali i Trojës? Jo! Kali i Beogradit? Pjesa e II-të e Teatrit me ideim, skenarë dhe regjizorë Edvin Ramën do të realizohet pas asaj Beogradit, të 14.X.2014, por tashmë në Shkodrën e brishtë e të rrenuem nga diktatura prindërve të tij për 70 vjet(prej 1944-2014) duke futë në duel Serbët me Shkodrën me shpirt atdhetar shqiptarit.

Njollosja e Shkodrës nga çetnikët e Beogradit
Imazh
Simboli i çetnikve serbë(ekstremët nacionalistë)


Stadiumet i ka shndrrue Edvin Rama në beteja politike

Edvini nuk e ka idenë e politikës edhe pse ashtë në krye të saj, por vetëm ashtë rreshter i gatshëm të shkaktoji vetëm gjenocid për hesap të genit të shprishun të tij dhe të guzhinës ku ushqehet, prandaj për të realizue spektakle përdor edhe fushat e stadiumit për të arritë qellimet e tija kriminale në krye të shtetit. Ksaj heret e ka rradhën mjerisht Shkodra.
A duhet me i thirrë pak ndjenjës kombtare? Përse nuk e dergon skuadrën serbe në Himarë, Sarandë, Gjinokastër, Tiranë, që njihen me nji shumicë si pro serbe meqë ka dhe nji pakicë greke?
Ti e kupton edhe në pikpamje jo vetëm kombtare, por edhe antropologjike se çdo të thotë të baji politikë kryeministri Edvin Rama me Serbinë ashtë e rrezikshme, bash m'u në Shkodrën e damtuem historikisht edhe nga kontributi i diplomatve serbë në vendosjen e komunizmit sidomos në Projektin e likujdimit të Meshtarve Patriot, Martirë, Dijetar të mëdhenjë, Luftëtarë për Liri e Indipendencë, për Demokraci e të drejtën e fjalës e të besimit fetar! Shkodra gjithsesi nuk asht antiserbe, e mirëpret mikun dhe anmikun, por jo njishtu. Edvini duhej të pyeste Shkodrën për ket kal të zi Trojet, që desh t'i shqyenin edhe trupin heronjve të kombtares shqiptare, që ende nuk i ka thirrë për t’i inkurajue për qendresën e tyne, përposë presidenti i Shqipnisë, z. Bujar Nishani.
Larg duert e politikës nga Shkodra, se ferri i flakës do të përvëloji ty me sojin dhe kodoshat e tu!

Hija e Dushan Mugoshës dhe e Miladin Popoviçëve në Paktin Edvin Rama - Meta
U firmosën Skenare Sllave në Teatrin e Shkodrës -22.IV.2013

Imazh
Firmosja e Aktit antishqiptarë nën kodoshllëkun e sllavëve në Shkodër , 22.IV.2013

Invazioni politik i Edvin Ramës më 22 prill 2013
Duke pa se kryeministri i vendit E.Rama nuk i thirri në kryeministri ekipin hero të kombtares shqiptare për t’i inkurajue për qendresën e tyne simboleve shqiptare duke sakrifikue jetën para hordhive serbe, na duhet ta gjejmë rranjët e ksaj mos kontaktimit me djemtë që rrezikuan të vinin në arkivola.

Takimi Rama- Dule – ora 11
Gazeta ”Shekulli online” publikoi më 22.04.2013 të orës 10:15 se, ”…sot rreth orës 11:00 në selinë e Partisë Socialiste ishin të pranishëm përfaqësues të PBDNJ-së. Në takimin e zhvilluar mes dy palëve PBDNJ firmosi për të qenë pjesë e koalicionit opozitar në zgjedhjet e 23 qershorit 2013. Ishte kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, ai që njoftoi i pari zyrtarizmin e marrëveshjes. Rama tha se PBDNJ do të jetë pjesë e koalicionit opozitar dhe vlerësoi së tepërmi këtë forcë politike. Në të njëjtën linjë ishte edhe kryetari i PBDNJ-së, Vangjel Dule. “Unë jam sot shumë i kënaqur që me mikun tim, me kolegun Vangjel Dule, me kryetarin e PBDNJ, kemi rënë dakord që të hyjmë së bashku në koalicionin “Aleanca për Shqipërinë Europiane”,” tha Rama.
- Intrigat e E.Ramës kundër I.Metës në 2011 bani që të ngriheshin kufijtë e konfliktit antagonisë midis tyne me video – përgjimin kur ishte I. Meta zev-kryeministër. Në rrethanën e anmiqsisë për vdekje Ilir Meta bani koalicion me Partinë Demokratike. Duke kenë E.Rama i shkallmuem për pushtetë kërkoi të pajtohej nëpërmjet kodoshave të tij, por I.Meta i refuzoi kategorikisht sepse E.Rama ashtë i pandreqshëm, i pabesë, i pa nderë,….. Mbas lutjeve të shumta nga E.Rama dhe me ndërhymjen e personaliteteve komunista-socialistë të kryesishtë të sllavëve të Ballkanit pranoi pajtimin I.Meta me kushtë të Garancive Ndërkombëtare Politike. Guzhina antishqiptare e E.Ramës zgjodhi bash Shkodrën për të realizue projektin e pajtimit dhe të bashkëkoalicionit për zgjedhjet elektorale parlamentare të qershorit 2013 dhe ato lokale 2015.
Në Teatrin e Shkodrës nën prezencën nga pala shqiptare e deputetëve të Grupit Parlamentar socialist, ata të LSI(Lëvizja)-së dhe anëtarë të Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste dhe LSI-is dhe nga pala e huej me shumicë sllave të Ballkanit si Boris Ljubomir Tadiç - ish presidentë i Serbisë, Milo Gjokanoviç, Kryeministri i Malit të Zi, DPS, Ranko Krivokapiç, President i Malit të Zi, Ivan Branjoviç, zv.president, ministër i Transporteve, Mali i Zi, DPS, Sanja Vlahoviç, Ministër i Shkencës në Malin e Zi, DPS, Drajan Djilas, lideri i DS, Serbi, Sergei Stanishev – ish kryeministër, lider i socialistve të Bullgarisë dhe presidenti i Partive Socialiste Europiane(PSE) etj. Aty u nënshkrue pakti i mossulmimit midis tyne në 15 pika që u publikuen, por kontrata midis tyne ashtë sekrete, që e dijnë vetëm sllavët e Ballkanit dhe dy liderët palë e kontratës.

U zgjodhë Shkodra për t’u djegë Flamuri Shqiptar


Kush djalli i solli për herë të dytë sllavët n’Shkodër?
Imazh
Mbi njatë Flamur Perendija
Me dorë t’ vet Ai e ka shkrue:
“Per Shqyptarë do t’ jét Shqypnija;
Kush u a prekë, ai kjoftë mallkue!”
M’ kambë, Sokola të Shqypnis!
Flamri ynë, qé, n’ ajr po shtiellet
Si pol veshet t’ Perendis,
Kah na ban hije prej qiellet.

At Gjergj Fishta


Na u kujtue themelimi i partisë komuniste dhe i shtetit komunist shqiptar prej bandave terroriste sllave Dushan Mugosha dhe Miladin Popoviçi në 1941. Hija e mugoshave dhe popoviçve u rishfaqën në teatrin e Shkodrës më 22 prill 2013. Nji heshtje patologjike e Shkodrës! Përse nuk zgjodhi Edvin Rama si vend – pajtimi nën garancinë e kodoshave sllavë Tiranën, Gjinokastrën, Himarën…, por zgjodhi Shkodrën? Qellimi i tij dhe stafit tij antishqiptar ishte të vazhdonin pas diktaturës komuniste të njollosnin historinë e saj. Shkodra pas prillit 2013 do të ketë fatin mjeran kur të vërsulen bandat çetnike në etiketën; tifoza serbë nga tribuna e teatrit të Shkodrës më 22.IV.2014, tashmë në fushën e blertë shkodrane me arsenalin e fyemjeve dhe huliganzmit fizik ndaj shqiptarve.

Kryeministri i Serbisë Vuçiç realizon skenarin e Vllaznëve Edvin dhe Olsi Kristaq Rama
ImazhImazh
Vandalët e magjypve sllavë-serbë të Uraleve sulmojnë me stola,....kundër sportistave shqiptar në stadiumin e Beogradit më 14.X.2014

Kjo ditë ka me kenë për Shkodrën pas diktaturës një Ditë e Dytë Fatkeqe në historinë e saj mijvjeçare pas asaj të 22 prillit 2013 ku u projektue edhe Ndeshja e Futbollit Shqipni – Serbi në Shkodër më 15.X.2014.
I baj thirrje Shkodrës; Ngrije kryetin nalt! Mjaftë nëpër tymnja kafenesh e thashethemesh! Dili me nder e trimni çetnikve serbë, të fshehun pas topit të futbollit që t’i solli Edvin Rama!
Imazh
Pashiçët nuk vdesin - Takim në 10 nandorin 2014 - Dita e Serbisë Madhe - Velika Srbije
Takimi i çetnikut Edvin Rama në Serbi pas Fyemjes të Flamurit Shqiptar dhe asaj kundra jetës të futbolliistave shqiptarë n'Beograd më 14.X.2014


Kujdes me Shkodrën se do ta pësosh si kryetradhtari Esat Toptani! Nuk ta fal Historia dhe as Zoti intrigat mbi Fatin e Shqipnisë! Nuk ka soros në botë që të mbroji nga Gjyqi i Atdhetarve!
Imazh

Kujdes mos të bini në kurthin e pabesë e tinzare të provokimit! Kujdesni se ashtë koha për t’ju testue ndjenjat e atdhedashnisë, ndjenjat e mikpritjes të mikut dhe të anmikut dhe ndjenjat e solidaritetit etj.! Kujdesni të mos fëlliqni faqet e Historisë të Shkodrës nga bastardhët e Tiranës dhe Beogradit! Kujdesni se jeni në provimin e historisë mizore para hasmit!

Imazh

Jo, po: a s’ desht djalli Shqypni?
Jo, po: a s’ desht hasmi Shqyptarë?

…………………………………………….
E kur bjen në luftë Shqyptari
Lidhë me besë ai ndermjet veti,
E din hasmi se aty pari
Shungllon toka e gjimon deti:

……………………………………………………………
1. Shqyptarë, a ndiet ? Evropa, mrrutë e ndyt,
Shkerdhye me Evrej t’ Parisit e t’ Londonit,
( Se cillës dreqi ia plasi të dy syt
E marren ma s’ e sheh, njitash n’ e s’ vonit)
E bani gjyq, qi t’ nipat e Kastriotit
Shkjevet t’ Balkanit urë t’u rrijn mbas sotit.
2. Po; per Shqyptarë pleqnue e ka Evropa,
Qi shi njatyne urë t’u rrijn per dhé,
Të cillët Kishat rrënue ua kanë me topa
E n’ djep foshnjet e njoma ua kàn pré:
Qi t’ ndertat vasha u kanë koritë përdhuni
E rrugash bamë i kanë me dekun ûni.

At Gjergj Fishta


Autori – Shkodra n’Rrezik
E shtunë, më 25.X.2014
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4335
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Nga Fritz Radovani
NDOCI E JOLANDA GURASHI IKEN PERGJITHMONË
Imazh
NDOCI E JOLANDA GURASHI

VDEKJA E MIQVE ASHT GJITHMONË TOPITËSE…
ATA ASNJËHERË NUK KANË AS MOSHË !..
Në rrugen e bukur të Gjuhadolit per me dale tek Dugajt’ e Reja, majtas janë disa nga shtëpijat dykatëshe të viteve 1900… Të rreshtueme bukur dhe me dyer me harqe...
Në krahun e majtë asht edhe dera e Kol Gurashit. Aty deri vonë banonin tre djelmët e të Nderuemit Kolë, Zefi, Shani dhe Ndoci. Vajzen e kishte të martueme në Tiranë. Një nga shtëpijat e njohuna në Shkoder per disa virtyte të paharrueshme. Kola u plak tue kndue! Një muzikant dhe njohës i zakoneve dhe traditave Shkodrane. Kur hapej ajo derë aqsa e vjeter dhe e nderueme, njeriu kishte perpara një shprehje: “Hajde mirse të pruni Zoti!”
Mikpritja dhe buzqeshja nuk i mungonin asnjenit, tue fillue nga plaku muzikant.
Ndocin e njoha nga vllau im Alfonsi rreth vitit 1954 kur u lirue nga burgu i parë...
Ma vonë miqsia u trash dhe pa hy nder tunelet e moshave, kemi vazhdue si miq nga lidhja prej pikturës, ku Ndoci kishte shumë eksperiencë dhe pasion per atë art. Merrej me zbukurimin e ndermarrjes dhe në kohen e lirë Ndoci, vraponte me pikturue nder bukuritë natyrore të Shkodres, e cila të joshte sa në një qoshe në tjetren. Kemi vazhdue bashkë me Ndocin dhe një grup piktorësh Shkodranë, liceun artistik me korespondencë.
Aso kohe Ndoci ishte i martuem me Jolanden, vajza e argjentarit Nush Paci, që ishte Baba i shokut tim të shkollës Pedagogjike të Shkodres, piktorit njohun Ferdinand Paci.
Ferdinandi mbasi perfundoi pedagogjiken, punoi piktor në repartin e pikturës dhe, ma vonë kur ne vazhdonim liceun me korespondencë, Ferdinandi perfundoi shkollen e Arteve në Tiranë, sigurisht nder ma të talentuemit dhe të pergatitunit e asaj shkollë.
Pjesmarrja e ynë nder ekspozitat lokale në Shtëpinë e Kulturës në Shkoder, ku drejtonte piktori Vladimir Jani, kishte krijue edhe lidhje miqsore mes nesh, ku Ndoc Gurashi ka spikatë per miqësi, bujari, edukatë, besë e pse jo edhe si artist.
Në vitin 1966 kur në Shkoder ne komunikonim në shumë aspekte, një ditë shkova tek shtëpija e Ndocit, dhe tue u ngjitë në shkallen që të çonte nalt në katin e dytë.., ndalova një moment dhe po veshtrojshe pamjen e bukur të kompanjelit Kishës së Fretenve...
Ndoci, më ftoi dhe shkueme tek një dhomë pune, ku Ndoci kishte punue pejsazhin që më terhoqi aq shumë vemendjen per realizimin e mbrekullueshem artistik. Ma vonë ai pejsazh u ba aq problem sa rrezikoj per Ndocin edhe t’ ardhmen e Tij... Kur Ndoci ka dashtë me e paraqitë në Ekspoziten vjetore, nuk kanë mungue dashakqijtë e Ndocit...
Mbas shumë debatesh e telashesh si gjithnjë... Ndoci e terhoq vepren e Tij.
Jam i sigurtë se ai pejsazh asht edhe sot Kryevepra e Ndoc Gurashit...
Në vitin 1969, mue më larguen nga arsimi dhe shkova piktor në fabriken e Mëndafshit.
Aty ishte llogaritare Jolanda (pra Landi) zonja e Ndoc Gurashit, një trashigimtare e saktë e Nanës së vet Luçijes, që trashigonte mbi të gjitha dashamirsinë vllaznore...
Mbas vitit 1975 kur fatkeqsisht Fedrdinandi humbi jeten në aksidentin e Thethit, Ata dhe ne i shterngonim doren njenitjetrit, po në fyt lidhej një ny.., që nuk u zgjidh kurrma!
***
Kam komunikue me Ndocin dhe Landin edhe vitet e fundit...
Me moshen gjithshka sa vinte e vështirsohej, perveç dashunisë së Tyne të pakufi...
Ruej kujtime...
Po, Kolë Gurashi në sofren e Ndocit dhe Landit... Nuk këndon kurrma!
Trashigimtarëve të Kolë Gurashit prej zemret i uroj jetë të gjatë e të lumtun!
Melbourne, 24 Shkurt 2018.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Mëparshme
Posto një përgjigje 48 postime · Faqe 5 prej 5 · 1, 2, 3, 4, 5
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 0 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 22 Mars 2018, 17:48
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari