Cdo gje mbi diktaturen komuniste boterore dhe krimet e saj ne vende ish komuniste
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 21 postime · Faqe 2 prej 3 · 1, 2, 3
Prift Angelo Masafra- shërbtori i Pushtetarve dhe i Italisë
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4363
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Vijon

- IX -
Imazh
Kastriot Dervishi - Drejtori i Arkivës së Ministrisë Brendshëm Shqypnis - Tiranë pas 1992
- Akuzon Botnishtë - Angelo Massafrën për Mungesë Drejtsie në Gjykimin e Listës Martirve


1. Kryetari i Gjykatës së Kishës Katolike
2. Presidenti i Kishës së Shqypnisë
3. Kryetari i Komisionit të Martirve
4. Ipeshkëv i Dioqezës Shkodrës dhe i Pultit

- Italjani prift ka uzurpue të gjitha pushtetet e Kishës Katolike të Shqypnisë.

Vdekjet e pesë Ipeshkve Shqiptarë prej 1997 - 2016 dhe asnji i dekun ipeshkëv Italjan

1. Imzot Frano Ilia - 21.II.1918 - 22.X.1997
2. Imz. Robert Ashta - 22.VIII.1918 - 12.IV.1998.
3. Imz. Zef Simoni - 1.XII.1928 - 21.XII.2009
4. Imz.Rrok Mirdita - 28.IX.1939 - 7.XII.2015 prej insult cerebrale, operacion në Tiranë.
5. Luçjano Agustini - 23.VIII.1963 - 22.V.2016(luftoi me kancerin në tru në Romë).

A do ta ketë fatin me vdekë prej kancerit edhe ipeshkvi i fundit shqiptar [u]Imz. Hilë Kabashi i Jugut, i Konferencës Ipeshkvnore e Shqipnis ?).

Imazh
E zhgjeta e frigshme e Zotit
Mbi ty vjen tue fishkllue...
Rrzou, o i pashpirt! Pse q’ motit
Pa thanë nji Zot: Do t’ bieje
Kshtu, nierin m’ tokë kush vrau.

At Gjergj Fishta - XV. "GJAKSORVET" Nga libri "Mrizi i Zanave"

- Angelo Massafra bashkëpunoi me Pushtetarët Komunistë në Shpalljen e 38 Martirve Klerikë Katolikë
(Imzot Hilë Kabashi O.F.M
19.II.1941 Lindur në Caparc, Prizren (Kosovë))

Shihe se shka evidenton Papa Françesku për ipeshkvijt që kanë pushtue në nji dorë sikures italjani Angelo Massafra shumë Pushtete të Kishës sikurse ka ndodhë në Kishën Katolike, qi askush nuk ban za nga Kleri Katolik, por vetëm përcjellin pa za arkivolat, kancerozët ipeshkvij në vorreza.

“Kotësia, pushteti… E kur kam këtë dëshirë të botës për të pasur pushtet, për t’u shërbyer e jo për të shërbyer, nuk i kursej mënyrat për ta realizuar: thashethemet, i hedh poshtë të tjerët… Zilia dhe xhelozia ecin në këtë rrugë dhe shkatërrojnë. E këtë e dimë të gjithë. E kjo ndodh sot në çdo institucion të Kishës: famulli, kolegje, organizma të tjera, edhe në ipeshkvitë e ndryshme… kudo. Është dëshira për shpirtin e kësaj bote, që është shpirt i pasurisë, i kotësisë dhe i mendjemadhësisë”.
(U morë nga artikulli Papa Françesku \ Kremtime - "Papa: paratë dhe pushteti e njollosin Kishën, mjaft me ambicie" e dt. 17/05/2016, te RV - http://sq.radiovaticana.va/news/2016/05 ... ie/1230371)

Pjetër Palok Gjeloshi (Gruda), kleriku që vdiq i paralizuar në vitin 1989 në kampburgun nr.305 në Sarandë
Imazh

Nga Kastriot Dervishi - Drejtor i Arkivës së Ministrisë Brendshëm Shqypnis - Tiranë pas 1992
Postuar më: 28 Prill 2016 21:51
Historia e klerikut që vdiq i paralizuar nga torturat dhe nuk u shpall martir

Papa Françesku lumturoi 38 klerikë dhe civilë shqiptarë të vrarë nga regjimi komunist në Shqipëri. Një akt i tillë meriton të lavdërohet. Është shenjë respekti ndaj martirëve që vuajtën apo u masakruan nga regjimi komunist.
Por duhen thënë disa të vërteta në lidhje me këtë çështje.

-Së pari, nuk janë të gjithë klerikë katolikë personat e lumturuar.
-Së dyti, në këtë listë, nuk janë përfshirë të gjithë personat e vrarë nga regjimi komunist, por vetëm një pjesë e tyre.
-Së treti, lista është më e madhe se kaq. Ajo nuk përfshin priftërinj të vdekur në tortura apo të vdekur në burgje.

Në shqyrtimin e kësaj çështjeje, nuk janë pasur parasysh kriteret metodologjike e historiografike në përcaktimin e saktë të personave të vrarë. Ata që janë marrë në Shqipëri me këtë studim janë mjaftuar me një grup personash dhe nuk janë thelluar më tej edhe në rastet kur kanë pasur informacion. Kësisoj, në listë mungojnë p.sh. emra të tillë si Anton Harapi apo Ernesto Çoba.
Megjithatë, në këto postim do të sjell një histori që i përket një kleriku që patjetër duhej të ishte në listën e lumturimit. Ai është i fundit klerik që ka vdekur në kushte torture në gjithë Lindjen komuniste.
Quhet Pjetër Palok Gjeloshi (Gruda), lindur në Grudë të Shkodrës në vitin 1922, me arsim të lartë teologjik. U dënua herën e parë dhe vuajti dënimin në vitet 1946-1951 në kampe pune të detyruar. U arrestua për herë të dytë më 11.3.1979. U akuzua për agjitacion e propagandë dhe tradhti ndaj atdheut dhe u dënua më 5.11.1979 me 25 vjet heqje lirie. Duke vuajtur dënimin u paralizua. Regjimi i Ramiz Alisë nuk e liroi nga burgu. Siç edhe provohet nga komunikata ditore e Ministrisë së Punëve të Brendshme, kleriku Pjetër Gjeloshi vdiq i paralizuar më 13.1.1989 në kampburgun nr.305 të Përparimit të Sarandës në moshën 67 vjeçare dhe u varros në varrezat e fshatit Përparim. Fotografia që kam bashkëlidhur është bërë pak javë përpara se të vdiste.

http://www.mapo.al/2016/04/historia-e-k ... all-martir

E premte, më dt. 29.IV.2016


ImazhImazh
Ortodoksi - Klajd Kristaq Kapinova akuzon direkt Mons. Angelo Massafra
si kryetar i Komisionit të vlersimit për Martir për përjashtimin e At Anton Harapit në Listën e Martirve

Imazh

Veprimi i njëanshëm dhe me tendenca diskriminuese që kanë përdorur sot servilët e sistemit qofshin këto dhe me petk meshtarak, është një shkelje ndaj martirëve të krishtërimit që e kanë derdhur gjakun e tyre për ungjillizimin e popullit dhe dashninë e besimtarëve shqiptarë.”

- "Mirëpo, kushdo e di, se e gjithë hierarkia që ka 10 vjet pushtet shpirtëror në Shqipëri (25 Prill 1993-2003), pas vitit 1993 me përjashtim të Shkëlqësisë së Tij imzot Zef Simoni Ipeshkëv (që ka vuajtur kalvarin komunist për 12 vjet në Spaç, Burrel, Sarandë, etj.), përsa i përket historisë së martirizimit të prelatëve tanë, nuk i njohin, dhe mendoj se nuk kanë të drejtë të vendosë apriori."

- ”At Anton Harapi i përjashtuar” - Klajd Kristaq Kapinova
U morë prej ;
http://albertvataj.com/2017/02/vatikani ... te-kishes/
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4363
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Zyrtare: Kisha Katolike ka tashmë 38 martirë e saj. Faleminderit Papa Françesku!
Imazh

Kisha katolike u pasurua me një grup të ri martirësh, të cilët me besim në Zotin sfiduan ideologjine komuniste që e bëri Shqipërinë vendin “më ateist në botë”. Lajmi behet i ditur nga Zyra e shtypit e Vatikanit.
Ne udiencen qe Papa i ka dhene kardinalit Amato, Prefekt i Kongregates per Shenjterit, ka autorizuar shpalljen e dekretit per “martirizimin e Sherbetorit te Hyjit Vinçenc Prennushi i Urdherit te Freterve te vegjel dhe 37 shoket martire te vrare ndermjet 1945 dhe 1974”.

Janë 38 për të cilët ka mbaruar proçesi i lumturimit, proçes të cilin sot me firmën e tij e mbylli Papa Françesku duke i dhuruar Kishës Katolike shembuj të përkryer të besnikërise se njeriut përball Zotit.
Pontifikati i Papa Françeskut, pasurohet me martirë të rinjë të shk XX.

Kush ishin martirët shqiptarë të vendosur në këtë proçes?

Proçesi përmbantë 38 martirë, edhe pse numri i personave të vrarë nga regjimi në odium fidei(Besim të fesë) është padyshim shumë më i lartë.

Imzot Vinçenc Prennushi: françeskan, ipeshkëv i Durrësit, poet. U burgos e u torturua sepse nuk pranoi ta shkëpuste Kishën shqiptare nga Selia e Shenjtë; dha shpirt me 19 mars 1949 në birucë të burgut, i shtrirë në dheun e lagësht, të ftohtë, këmbëzbathur, si Shën Fraçesku, bir të cilit ishte!

Imzot Frano Gjini: ipeshkëv, martirizimi i të cilit ia kaloi çdo fantazie kriminale njerëzore: i papërkulur para torturave, si nuk pranoi ta shkëpusë Kishën nga Papa, u dënua me vdekje e u pushkatua më 11 mars 1948.

Imzot Jul Bonati: meshtari i madh intelektual, si u mbyll, për torturë, në çmendinë e si provoi tmerre të padëgjuara në qeli të ndryshme të sigurimit famëkeq, nga Vlora në Durrës, vdiq në burgun e Durrësit, pranë Imzot Prennushit, i cili i jepte shûjtën për shtegtimin e mbram: Vojimin Shenjt.

Dom Alfons Tracki: prifti gjerman, më shqiptar se shqiptarët, bir i Breslaut, u torturua dhe u pushkatua më 25 qershor 1946, në moshën 50 vjeçe.

Dom Anton Muzaj: u torturua në mënyrë çnjerëzore, vetëm sepse nuk pranoi të mohonte fenë: si i thyen këmbë e duar, e liruan nga burgu dhe e nisën në shtëpi, ku vdiq mes dhimbjeve të tmerrshme mbas pak ditësh, në moshën 29 vjeçare.

Dom Anton Zogaj: famullitar i Durrësit, sekretar i Imzot Prennushit, meshtar jashtzakonisht i përgatitur në të gjitha drejtimet, u burgos e u torturua mizorisht. E lanë të mbyllur disa ditë në një banjo të qelbur, në sa priste ditën e pushkatimit: 31 dhjetorin e 1946-tës.

Dom Dedë Maçaj: i akuzuar si spijun i Vatikanit, u torturua, u gjykua dhe u pushkatua për rezistencën e tij heroike fetare, në moshën 27 vjeç.

Dom Dedë Malaj: mbeti i paharruar në kujtesën e popullit për mbrojtjen heroike që i bëri fesë së krishterë në gjyqin e organizuar kundër tij, që e dënoi me vdekje. U pushkatua në breg të Liqenit të Shkodrës më 12 maj 1959. Ishte 39 vjeç.

Dom Dedë Plani: dha shpirt në spital më 30 prill 1949, mbasi nuk pranoi asnjë akuzë e u bëri ballë heroikisht torturave mizore.

Dom Ejëll Deda: famullitar i Bushatit, i arrestuar vetëm pse ishte prift, vdiq më 12 maj 1948 në spitalin e burgut, mbas torturash çnjerëzore.

Dom Jak Bushati: e akuzuan se ndihmonte diversantët, se bënte agjitacion e propagandë: pretekste të cilat e çuan në pushkatimin pa gjyq më 12 shkurt 1949.

Papa Josif Mihali: Njeri i Zotit, arrestuar e torturuar veç me këtë akuzë, u mbyt për së gjalli në baltën e kënetës, në kampin e shfarosjes të Maliqit.

Dom Zef Maksen: meshtar gjerman, pushkatuar me 1946, duke shqiptuar fjalët: “Des i lumtun, tue mendue se do të kujtohem prej shqiptarëve si meshtár i fesë së Krishtit”.

Dom Lazër Shantoja: meshtár i ndritur, njeri i kulturës, i letërsisë e i artit, u masakrua deri në atë gradë, sa vetë e ëma kërkoi nga xhelatët komunistë ta pushkatonin një orë e më parë, gjë që s’munguan ta bënin në fushat e shkreta të Tiranës, në sa ishte në moshën 54 vjeç.

Dom Lekë Sirdani: personalitet i shquar i Kishës katolike: prift, patriot, shkrimtar. U torturua mizorisht dhe u mbyt për së gjalli në një gropë ujërash të zeza.

Dom Luigj Prendushi: u arrestua, u torturua dhe u pushkatua si spiun i Vatikanit më 24 janar 1947.

Dom Marin Shkurti: i shuguruar meshtar më 1961, shërbeu pak kohë në Kishën me dyer të hapura e shumë, në atë të heshtimit: guxoi ta vijojë heroikisht shërbimin meshtarak në kohën e terrorit. U arrestua, prandaj, u torturua e u pushkatua në vitin 1969.

Dom Mark Gjani: u arrestua për veprimtarinë e tij meshtarake dhe u shua gjatë torturave të tmerrshme në duart e salvuesve të tij në qeli, me 1945.

Dom Mikel Beltoja: u pushkatua më 10 shkurt 1974, mbasi mbrojti heroikisht e haptas idealet e veta fetare në gjyqin që iu bë pas gjashtë muaj torturash, i cili e dënoi me vdekje.

Dom Ndoc Suma: vdiq 2 vjet mbasi ishte liruar, i shkatërruar, nga burgu, ku u torturua me akuza për të cilat thoshte: “Vetëm kur dola në gjyq e mora vesht pse isha arrestue”.

Dom Ndre Zadeja
: prift e poet, pushkatuar pa gjyq në qytetin e Shkodrës, duke u bërë martiri i parë, viktimë e diktaturës komuniste.

Dom Pjetër Çuni: prift; vdiq i varur me kokë poshtë mbi gropën e ujërave të zeza.

Dom Shtjefën Kurti: prift, pushkatuar para banorëve të Gurëzit. Sigurimi e akuzoi se deshi të helmatiste popullin duke shfrytëzuar për këtë, furrat e bukës.

Atë Bernardin Palaj: frat e poet i madh, do të vdiste ne Kuvendin e Françeskanëve në Shkodër, shndërruar në burg për 700 vetë. Nën torturat e Sigurimit mori tetanozin. Qe mbledhësi i parë i Eposit të Kreshnikëve, mitolog i shquar, por edhe muzikant e pianist i talentuar. Gjeni i letrave shqiptare, pasardhës i denjë i Fishtës së madh, i mbytur e i harruar.

Atë Çiprian Nika: françeskan, vdiq nën akuzën e rëndë e shpifëse se kishte fshehur armë në elterin e Shëna Ndout, në Kishën françeskane të Gjuhadolit.

Atë Gaspër Suma: rregulltar, pinjoll i një familjeje, që u shua nga komunistët, u arrestua më 1947 dhe vdiq në burg.

Atë Gjon Shkallu: frati i madh filozof, u pushkatua së bashkut me jezuitët Atë Gjovani Fausti (misionar italian) e Atë Daniel Dajani si dhe me seminaristin Mark Çuni, në fillimet e masakrës komuniste kundër klerit katolik. U akuzuan për “tentativë arratisjeje” dhe për formimin e Partisë Demokristiane. Që të katërtëve shteti shqiptar u ka dhënë dekoratën “Martir i Demokracisë”.

Atë Karl Serreqi: frati që nuk pranoi të kallëxojë rrëfimin e një të plagosuri në ndeshjet me komunistët në mal, e kaloi jetën burgjeve. Vdiq në Burrel më 4 prill 1954. Është një ndër martirët e rrallë të sekretit të rrëfimit në historinë e Kishës universale.

Atë Mati Prendushi: frati që mori pjesë në ngritjen e flamurit në Deçiq, u përndoq dhe u fal nga krajl Nikolla e nga mbreti Zog, por u dënua me vdekje nga i ashtuquajturi “gjyq” komunist. Nuk i dihet as varri.

Atë Serafin Koda: frat françeskan; dha shpirt mbasi hetuesët komunistë, duke mos u ngopur me torturat e zakonshme, ia shqyen fytin me thonj.

Vëlla Gjon Pantalia: jezuit; u arrestua ndër të parët e vdiq në spital, mbasi vuajti tmerre të papërshkrueshme.

Fran Miraka, Qerim Sadiku e Gjelosh Lulashi, të rinj që edukoheshin ndër jezuitë; u vranë pse deshën Krishtin.

Maria Tuci: u torturua e mbyllur në një thes, së bashku me një maçok, të cilin e godisnin me shkop. Virgjër e martire, vasha dha shpirt me mundime të jashtëzakonshme.
http://peregrinus.al/2016/04/27/zyrtare ... lumturuar/


Nr. 414 - 4.5.2016;- Nr.421 - 6.5.2016
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4363
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Prifti italjan Angelo Masafra derdhë Lotë Krokodili Për mungesë Meshtarësh në Dioqezën e Veriut
Imazh


Prej vjetit 28 mars 1998, që u emnua Arqipeshkëv i Shkodrës si ipeshkëv Angelo Masafra derdhë lotë krokodili nëpër Foltoren e Kishës për mungesë Meshtarësh duke ju lutë prindërve për me lejue djemtë të veshin rrobën e meshtarit. Arrin ky prift italjan me zemëratë, e gjuhë të idhtë të derdhi helm mbi familjet shkodrane që pengokan me lejue djemtë e tyne të bahen Meshtar. Këtë refren të neveritshem e kndon tash 18 vjet si ipeshkëv të nxitë të bajë çdo besimtar katolikë nji pyetje; A asht prej njimend pergjegjës, fajtorë të pafetë katolikët shkodran që pengojnë të shtohen Meshtarët në Shtëpinë e Zotit tash 18 vjet?

Kjo asht nji gjendje katastrofike

Si ka mundsi që tash 18 vjet vazhdon të vueji Shqipnia e Veriut për Mungesë Meshtarësh? Kush e beson se janë fajtorë besimtarët e Shkodrës? A duhet t'u besojnë Lotve të krokodilit të ktij italjanit të papërgjegjshëm, që asht shndrrue në sherbtor të qeveris italjane dhe asaj shqiptare?
Prof. Gjenial Eqrem Çabej shkruente për Veprimtarinë dhe për Kishën Shqiptare, që furnizonte përtej Shqipns shumë Meshtarë aty në shek. XII-XIII:
"Shqipëria veriore ka qenë aq mirë e paisur me priftërinj e prelatë katolikë, sa ka pasur një kohë (shekXIV), që ajo ushqente me kler edhe trevat më në veri, gjer në qytetet e Dalmacisë"

A duhet t'i besohet Angelo Massafrës për Gjendjen e Mjerueme të Mungesës të Meshtarve gjatë 18 vjetve?
Kur problemi në fjalë zgjatet për dy dekada përgjegjsia duhet kerkue te Lotët e krokodilit të ipeshkvit italjan, që vetëm mallkon duke ,,qarë,, kundër familjeve shkodrane dhe malsore katolikë. Lotët e Masafrës janë një vjershë demagogjike.
Fakti real fajson dhe ven para pergjegjsisë me shpatulla në mur direkt italjanin Masafra sepse i ka ra çekiçit vetëm mbi familjet shkodrane dhe malsore, ku kurrë nuk i ka ra vedit nji herë e me i thanë vedit shumica janë gabim e unë si Masafra jam Shenjt sikurse paraqitet në Shkodër.

Deri kur do vazhdoji komedia e Masafrës për Mungesë Meshtarësh pas 18 vjetësh?

E verteta ashtë se Masafra preferon meshtarë prej fshatrave me reliev fushash si i thonë tuj qeshë katunarë çorapë-kuq për arsyet e shijeve tija.
Politika seleksionuese private e Masafrës me Dom Gjovalin Sukaj e ka damtue randë rekrutimin e meshtarve nga Shkodra me origjinë malsore dhe nga Malsia. Arsyeja e ksaj shijet asht se nga natyra kta meshtarë katunarë fushte janë nga temperamenti nenshtrues për gjithshka e në ktë mnyrë i formëson sipas brumit italjan dhe interesave tija duke i shndrrue në klane brenda kishës.
Masafra me D. Gjovalin Sukaj urrejnë jo vetëm malsorë, por edhe qytetarë. Kjo vertetohet se ata qytetarë që kanë krye për meshtari dhe shkenca tjera i ka hedhë nëpërn Itali, kur veriut i mungojn shum sidomos Shkodrës.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4363
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
At Zef Pllumbi akuzoi italjanin, Kryeipeshkvin e Shqipnis
- Angelo Massafra shkatrroi Kishën Katolike Shqiptare me themel prej 1993

E mbushi Kishën me priftrinjë shqiptar të familjeve komuniste

Projekt i Diktaturës Komuniste
ImazhImazh

"At Zef Pllumi: Ky popull, edhe me i shtie opangën në gojë, s’bërtet"

September 27, 2016
http://shkodra.news/web/index.php/2016/ ... e-sbertet/

Ishte 82 vjeç dhe një nga pengjet e tij më të mëdha ishte që Kisha Katolike kishte rënë në duar të të huajve. Veten e ndiente tepër plak që të mund të ndikonte në përmirësimin e gjërave, edhe pse të vetmen herë që i kishte shkruar Papa Gjon Palit II, ai i ishte përgjigjur.
Tash që janë mbushur 9 vjet nga vdekja e tij, At Zef Pllumi na rikthehet në kujtesë, jo vetëm si martiri i Kishës Katolike, si njeriu që u shpëtoi gjallë burgjeve të komunizmit, por edhe si njeriu i shqetësuar për ardhmërinë e Kishës dhe të njerëzve të vet. E gërryente ideja që populli i tij nuk ngrihej kundër atyre gjërave që i dukeshin të padrejta.
“Ky popull asht mësue që, edhe me i shtie opangën në gojë, nuk flet, as bërtet. Këtu nuk jam dakord unë me popullin tem”, ka thënë 11 vjet më parë, në një intervistë, At Zef Pllumi. Një intervistë të cilën ne e rikthejmë në kohë, si një homazh për martirin, gjuhëtarin, shkrimtarin, por edhe mendimtarin, shqetësimi i të cilit vazhdon të jetë i njëjtë edhe sot.

Autore - BELINA BUDINI

Pyetje
Një prirje e çuditshme dhe e fortë e përqendrimit të pushtetit të Kishës Katolike Shqiptare në duart e klerikëve të huaj duket se është bërë shumë shqetësuese për komunitetin katolik në Shqipëri, por jo vetëm aty. Si e gjykoni këtë fakt si besimtar dhe si qytetar shqiptar?

Përgjegje
Në fakt, fetë e mëdha si kristianizmi e islamizmi janë internacionale, superkombëtare, fe të të gjitha kombeve. Tue kenë kështu, i pari i fesë mund të pranohet nga të gjitha kombet. Ama, fakti asht kështu: që fetë e çdo kombi përdorin elementin kombëtar. Historikisht papa asht i përbotshëm siç asht mund të jetë i të gjithë kombeve. Ne kemë pasë edhe nji papë shqiptar, Papë Klementin XI. Megjithatë, kleri që punon në vende të tjera zgjidhej prej kombit, kur ky komb ka priftin dhe kishtarët e vet. Tani, për sa i përket pjesës së dytë të pyetjes mbi gjykimin tem për këte problem, unë jam 80 vjeç dhe ne të vjetërve shumë punë të ju të rijve nuk na pëlqejnë. Punët tona na janë dukë ma të mira. Janë kenë ma të vështira, por prapë ma të mira. Personalisht kjo që po ndodh nuk më pëlqen aspak, por nuk e çan njeri kryet për këtë mendimin tem.

Kjo nuk është e vërtetë, ju mund të ndikoni në opinionin publik.

Unë jam në moshë të thyeme dhe mund të thonë “ky asht i marrë”. Ama, kur ato që unë them nuk u pëlqejnë, më quejnë të marrë; kur u kanë pëlqye, thonë: ky di shumë. Por tani që puna ka përfundue, mendimi em ndoshta nuk zen vend. Ne jemë nji popull që kemë kalue nji diktaturë shumë të vështirë. Por, para kësaj diktature, përveç nji periudhe shumë të shkurtë lirie, kemë kalue nji robni 500-vjeçare. Në këte mënyrë, ky popull asht mësue që, edhe me i shtie opangën në gojë, nuk flet, as bërtet. Këtu nuk jam dakord unë me popullin tem.

Pra, ju mendoni se duhet të ketë një reagim publik ndaj këtij problemi, nga komuniteti katolik apo tjetër, gjë që nuk ka ndodhur…?

Reagim duhet me pasë patjetër, por jo vetëm nga komuniteti katolik. E di si asht puna? Ne themi: “Vetëm dora jote di me të krue”. Nji i huej nuk e din ku i dhemb shqiptarit. Kleriku i huej do nji jetë të tanë që të bahet shqiptar dhe nuk di a mbërrin.

Kjo gjendje megjithatë nuk është krijuar papritur, ka pasur një ecuri derisa ka mbërritur në pikën kur është mbushur kupa, apo jo?

Kupa asht mbush ka herë e ka mot. Në don ta dish, kleri katolik ka dalë nga regjimi komunist i Enver Hoxhës, që për nga egërsia ia ka kalue edhe komunizmit të Stalinit. Gjin Marku më ka tregue në burg se ka qenë përkthyesi i parë në takimin e Enver Hoxhës me Stalinin. Stalini madje e ka pyetë Enver Hoxhën: “Çfarë keni me klerin katolik?
A keni bërë ndonjë ligj për komunitetet fetare? Ju duhet të bëni një ligj për komunitetet fetare, bëni disa nene dhe në bazë të tyre mund t’i kapni dhe t’i arrestoni, por jo me marrë e me i arrestue dhe pushkatua kot, se ju jeni në kufi me Perëndimin, i cili sheh e dëgjon. Ju kështu jeni duke i bërë një propagandë të keqe komunizmit në botë duke persekutuar klerin katolik”.
Prej komunizmit t’Enver Hoxhës Kisha Katolike ka dalë vetëm me 27 priftën të plakun, unë jam kenë ma i riu, që isha 66 vjeç, dhe Don Simon Jubani. Prandaj ky ishte nji kler i lodhun, që kërkonte ndihmën e të huejve, sepse siç thashë besimet kryesore janë internacionale. Megjithatë, ne kërkuem ndihmën e të huejve, por jo sundimin e tyne.

Mendoni se ka një sundim të të huajve në Kishën Katolike…

Me sundim due me thanë se ata kanë pushtetin. Se dihet që, në të gjithë botën, njerëz të mirë e të këqij luftojnë për para, për pushtet (që sjell para) dhe ka nji pjesë dhe për femna…

Ky problem mos shihet ndoshta me syze patriotizmi apo atdhetarie…?

Jo, jo. Na jemë fetarë, por megjithëse kristianizmi ose islamizmi janë fe internacionale, secili popull ka dijet, zakonet dhe të metat e veta. Këto ma mirë i din ai që asht vendas se i ardhuni, prandej nuk i bahet kurrnji shërbim ma i mirë fesë prej të huejit se sa prej popullit të vet. Sepse feja asht fjala. Kur fjala nuk flitet e kjartë, kur nuk flitet si flet populli, atëherë populli nuk e kupton. Të jesh filozof sa të duesh, kur flet nji gjuhë tjetër, asgja nuk përçohet në popull. U banë tash 15 vjet që ky popull nuk ka ndigjue të flitet prej klerit katolik fjala shqip. Kemë folë na të vjetrit aq sa kemë folë. Dhe tani kanë ardhë me na folun këta të huajt…

A ka në të vërtetë klerikë shqiptarë të përgatitur për të drejtuar kishën?

Mbas 15 vjetësh ka ma shumë se 30 priftën shqiptarë dhe di që këta priftin shqiptarë janë t’arsimuem dhe shumë të pregatitun. Megjithatë, asnjeri prej tyne nuk ka asnjë pozicion në hierarkinë kishtare.

Po priftërinj të huaj sa janë?

Tani, numër të saktë unë nuk kam, por e di që ma shumë se gjysma e klerit katolik në Shqipni janë të huej. Por nuk janë vetëm priftin. Ka edhe shumë murgesha të hueja, kryesisht nga Italia, që kanë ardhë në Shqipni. Se si kanë ardhë, se pse kanë ardhë e ç’ka kanë ardhë me ba ato, ala nuk e kam marrë vesh prej 15 vjetsh.
Megjithatë, në Shqipni ka shumë klerikë të pregatitun dhe t’aftë për me kenë në pozicione drejtimi në hierarkinë e Kishës Katolike shqiptare.

Ideja e një shërbimi të mirë fetar është e lidhur domosdoshmërisht me një shërbim kombëtar?

Kombi dhe ideja kombëtare asht mbajtë prej klerit katolik tue fillue nga Gjon Buzuku, siç tregojnë dokumentet, imzot Pjetër Budi, imzot Bogdani, imzot Kazazi, të cilët që në kohën e Turqisë dhe robnisë, kur shqiptarët filluen me e lanë besimin katolik kristian e u banë myslimanë. Klerikët katolikë, tue mbajtë gjuhën, kanë mbajtë kombin, kanë mbajtë edhe fenë. Ata janë të interesuar kryesisht për fe. Por duhet me dijtë se feja në ate kohë ishte shumë ma emociononte sesa kombi. Ideja kombtare ka le ma vonë. E megjithatë, klerikët mbajtën edhe idenë e kombit.

Pra, ka pasur një ndjeshmëri kombëtare qysh herët në radhët e klerikëve katolikë. Po tani?

Tani popujt i përfaqëson shteti. Fatet e kombit përcaktohen nga shteti.

A këshillohet Vatikani me palën shqiptare, domethënë me shtetin shqiptar, për zgjedhjen e arqipeshkve?

Nuk e di a e çan kryet Vatikani për klerin shqiptar. Unë nuk kam marrëdhanie me Vatikanin. Nji herë të vetme kam komunikue me papën Gjon Pal II me anë të nji letre dhe zani em, në të vërtetë, u ndigjue. Për tjera herë, mua nuk më ka pyetë kush. Por për nji gja jam i sigurt: që Vatikani luen politikën e të gjitha vendeve të botës dhe nuk mund të vendosë nji udhëheqës shpirtnor pa pyetë autoritetet shtetnore, edhe komuniste në kjofshin ato. Vatikani merr pëlqimin e tyne për drejtuesit e propozuem. Nuk ka kurrfarë dyshimi, pra, që fajin kryesor e ka qeveria. Kjo asht vepër e qeverisë shqiptare.
Por në fakt thuhet që feja me shtetin janë të ndara…
Kjo asht e vërtetë që janë të dame, por politika e Vatikanit asht e tillë që nuk e kundërshton shtetin. Doktrina fetare dhe politika e Vatikanit janë dy çastje të dame.

A mendoni se problemi i përkatësisë kombëtare të klerit e tejkalon sferën e besimit katolik, duke u bërë një problem për shoqërinë?

Ata thirren “udhëheqës shpirtnorë”. Dhe udhëheqës shpirtnorë nuk janë vetëm priftënt, por edhe ipeshkëvijtë. Besimtarët, tek të cilët ushtrohet ndikimi i tyre, janë pjesë e kombit dhe kombi shqiptar asht nji komb i veçantë. Zakonisht kombe të tjera janë ose të nji besimi, siç asht në Greqi ose në vende të tjera perëndimore, ku asht kristianizmi. Ndërsa në Shqipni kombi asht një ndërtesë me katër mure, ku nji mur është katolicizmi, muri ma i naltë e ma i madh asht islamizmi dhe tjetri asht ortodoksia shqiptare. Faqeta asht shteti shqiptar. Pra, a asht çashtje shoqnore, a asht çashtje shtetnore, kjo mendoj se i përket shtetit e shoqnisë e gjithkujt.

Si shpjegohet fakti që nuk ka pasur reagime ndaj këtij problemi as nga komuniteti katolik? Apo ndoshta njerëzit po i largohen besimit, të paktën atij të angazhuar…

Jo. Ankesa të ndryshme edhe mue më kanë mbërritë. Njerëzit nuk janë dakord me këte që po ndodh. Njerëzit gjithashtu besojnë. Por ne jemi nji popull i shtypun dhe durojmë aty ku nuk durohet. Shqetësimi ma i madh për besimtarët asht se klerikët e huej nuk dinë me folë shqip. Popullit do t’i flitet shqip dhe jo me nji shqipe ma zi se kinezët. Sepse, siç thotë Ungjilli, e para ishte fjala. Fjala asht gjaja kryesore.

A mendoni se fakti që emërohen kaq shumë klerikë të huaj në hierarkinë e Kishës Katolike shqiptare tregon një shpërfillje të Vatikanit ndaj klerit katolik shqiptar?

Vatikani ka për me mbikqyrë tanë botën dhe 500 mijë katolikë shqiptarë për Vatikanin nuk janë as nji hundë burnut. Shqipnija për Vatikanin asht shumë e vogël. Por nuk mund të them se asht shpërfillje. Jo pse kam frikë, se unë tash në prag të jetës tjetër jam. Por asht puna që unë ma tepër se shpërfillje mendoj se asht mungesë informacioni, nuk ka nji informacion të saktë. Na shqiptarët nuk e kemë zakon me shkrue. Të huajt bajnë vaki e shkruejnë.

Pse kush duhet ta japë këtë informacion?

Gjithkush ka përgjegjësi për dhanin e informacionit. Na shqiptarët kemë nji shprehje: Në kjoftë se nuk qan fëmija, nana nuk i jep gji. Ky informacion duhet me i shkue Vatikanit nga Shqipnia. Unë vetë, vetëm nji herë i kam shkrue Vatikanit në kohën e Papa Gjon Palit II, letër e cila mori përgjigje pozitive prej tij dhe nuk kam shkrue ma. Ma e keqja asht se na nuk merremi me shkrime dhe lexime.

Pyetje
Prirja e fillimit, pra ajo e viteve ’90, duket se ka qenë e ndryshme. Pra, pati një lloj vlerësimi, edhe nga Vatikani, të klerikëve shqiptarë, atyre që kishin kaluar persekutimet e burgjet e diktaturës komuniste. Ky ishte vetëm momenti i parë?

Përgjegje
Po, asht e vërtetë që në kohën e Gjon Palit II u vendosën disa ipeshkvij shqiptarë… Mbas këtij momenti të parë pozitiv, ka pas nji ramje nga viti në vit deri në këtë moment të dytë, kur Kishën Katolike e sundojnë klerikët e huej. Si mendon se duhet zgjidhur kjo situatë, kur tendenca e dominimit të Kishës Katolike nga klerikët e huaj është e qartë. Nuk di. Populli duhet të dije si me veprue. Unë tash i kam kalue të tetëdhetat dhe…

Ndiheni i pafuqishëm për të bërë diçka?

Jo, e di si asht puna? Unë gjatë 80 vjetëve të jetës seme nuk mujta t’i përmirësoj kushtet as popullit tim, as vetes sime. Kur nuk jam kenë për vete, as për popullin natyrisht. Ata që kanë në dorë fatet e popujve, ata duhet të mendojnë.

23 dhjetor, 2005
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4363
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pedagogë Arian Galdini akuzon botnisht:
Imazh
Krenët e tre feve për shërbtora të Sigurimit Komunist Shqiptarsi;

- Klerin Katolik, - Musliman dhe Ortodoks i emnoi;
1) Ramiz Alia me
2) Sigurimin e Shtetit
3) Xhorxh Shvarc(Sorosi) - Anmik taleban i demokracis të vendve ish komuniste


Imazh

Prift Angelo Masafra- shërbtori i Komunistve, i Sorosit dhe i Italisë

"Së pari, ka qenë vetë Byroja Politike e PPSH së bashku me Sigurimin e Shtetit, të cilët dorëzuan emrat por jo pushtetet.
Pothuajse të gjithë drejtuesit politikë të pluralizmit tonë partiak, të gjithë sipërmarrësit e asaj kohe e në vijim, të gjithë drejtuesit fetarë edhe ata të sindikatave e shoqërisë civile, të ardhur si nismëtarë, vinin nga strukturat e Partisë së Punës dhe Sigurimit të Shtetit.......
….Të gjithë individët, njerëzit e ndihmuar, mbështetur apo pëlqyer nga infrastruktura Soros, u përfshinë në çdo qelizë të shtetit shqiptar, partive politike, shoqërisë civile, komuniteteve fetare dhe botës akademike. Ata e kanë si stigmë dhe ndjesi komuniteti dhe solidariteti me njëri-tjetrin, gjurmën e Sorosit në jetën e tyre…………

Ndaj janë bërë me plan a pa plan, me qëllim a pa qëllim, si një grup i mbyllur që paraqet rrezik serioz për lirinë, demokracinë dhe meritokracinë......

- …..Kush vjen nga Byroja Politike, shërbimet sekrete apo krimi, ka lejehyrje vetvetiu.
Të tjerët, ose duhet të kenë çelësin e infrastrukturës Soros për të hapur dyert, ose do shohin vetëm dyer të mbyllura a të përplasura turinjve.”


U morë nga artikulli "SOROS, SHOQËRIA CIVILE DHE SHOQËRIA SENILE…" - autori - studjuesi, pedagogu në Universitetin e Tiranës Arian Galdini22 JANar 2017
HTTP://WWW.BALKANWEB.COM/GAZETASHQIPTAR ... IA-SENILE/

Koment;
S'ka gja ma të randë se sa të jenë krerët e Kishave dhe të xhamive njërëz të sigurimit komunist, shërbtorë të ideologjisë komuniste dhe të përbindshit, kanibal i Sorosit.
Kta krerët e kishave dhe xhamive si njerëz të caktuem nga Sigurimi Komunist i kanë dyert e hapuna si nga Sorosi dhe kudo! Prandej janë shndrrue institucjonet fetare sikurse ato ortodokse në botë si institucjone të Shërbimit Sekret Kombtar dhe Ndërkombtar.
E tmerrshme. Fakti i drejtuesve të Kishës Katolike dëshmon nji gja të tillë të vertetuem nga studjuesi, pedagogu në Universitetin e Tiranës Arian Galdini
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4363
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Deklarata e I-rë kundër Trump-it nga Papa i Vatikanit

Kujdes Papa Francesko me Zotni Donald Trump-in!
Urgjentisht kërko Ndjesë Zotni Trump-it!
Nuk je politikan! Vizito psihikën! Urgjentisht të shporresh nga Vatikani!!
Do të quhet Faj dhe jo Gabim nëse vazhdon retorikën absurde kundra Trump-it
Ndryshe Hakmarrja e Trump-it mbi Vatikanin ka me kenë me pasoja fatale për ekzistencën e Shkambit të Shen Pjetrit!

Imazh
Foto e AGENCIAS, Avión papal- 18/02/2016


Papa Françesku: Të ndërtosh mure si Trumpi nuk është një veprim i krishterë

19 Shkurt 2016
”Një person që kërkon të ndërtojë mure, kudo qoftë ai, dhe jo ura, nuk është i krishterë”, deklaroi papa Françesku.
”Komente të çuditshme nga papa duke patur parasysh se Vatikani është 100 për qind i rrethuar nga mure masive”, shkruajti Scavino në Twitter.

Trump i përgjigjet Papës më lëvdata

MË: 19 SHKURT 2016
Por, Trump është përgjigjur duke thënë se ka shumë respekt për Papën.
“Ai është një personalitet i madh dhe mendoj se është duke bërë një punë shumë të mirë. Ai ka shumë energji”, ka thënë Trump. “Papa ka qenë i keqinformuar kur ka kritikuar propozimin për mur, sepse ai nuk është në dijeni për drogën që hyn brenda (në SHBA) dhe për problemet e tjera të sigurisë, të cilat e bëjnë domosdoshmëri një kufi më të fortë”, ka shtuar Trump.

Trump: Nëse ISIS do ta sulmonte Vatikanin, Papa do të lutej që unë të isha President

GAZETAEXPRESSE enjte, 18 Shkurt
“Nëse Vatikani do të sulmohej nga ISIS, gjë që e dimë se do të ishte një trofe për terroristët, ju premtoj se Papa do të lutej që unë të isha President”, ka thënë ai. /Express/

Trump i përgjigjet Papës: Do të më kërkosh..

19 February 2016
Republikani Trump iu përgjigj Papës me akuza. “Nëse Vatikani sulmohet nga ISIS-i, i cili të gjithë e dimë se Selinë e Shenjtë e konsideron si trofenë e fundit, e them me siguri se vetë Papa do të lutej që unë të isha zgjedhur president, sepse një gjë e tillë nuk do të ndodhte kurrë”, tha Trump.
21 Media
Lutja speciale e Papa Francesco për Tump, çfarë i kujton ai presidentit të ri
January 21, 2017
Edhe Papa Francesco i ka dërguar mesazhet e urimit presidentit të ri amerikan, Donald Trump. ….“Me rastin e inaugurimit tuaj si president i 45 i SHBA ju dërgoj urimet e mia të përzemërta dhe ju siguroj që lutjet e mia që Zoti tu japë forcë në zbatimin e detyrës suaj”.
“Nën drejtimin tuaj bëni që Amerika të vazhdojë të jetë e drejtuar nga shqetësimi për të varfërit, emigrantët dhe ndaj atyre që janë para portës sonë”.

Papa Françesku për presidentin Trump: të shohim ç’do të bëjë
23/01/2017
Papa Françesku tregohet i kujdesshëm në fillim të presidencës amerikane të Donald Trump. Në intervistën me gazetën spanjolle “El País”, nënvizon: “Të shohim ç’do të ndodhë. Të frikësohemi apo të gëzohemi që tani do të ishte pakujdesi e madhe, do të thoshte të bëhemi profetë fatkeqësish, ose të mirash, që mund të mos realizohen. Nuk më pëlqen të parathem faktet e as t’i gjykoj njerëzit para kohe… Do të shohim ç’do të bëjë e do ta vlerësojmë më pas. Gjithnjë, konkretisht. Krishterimi është konkret, ose nuk është krishterim”.
http://sq.radiovaticana.va/news/2017/01 ... AB/1287745

Deklarata e II-të i Papës kundër Liris së Partive të Djathta Kristjane

Papa për partitë populiste

Në kohë krize aftësia për të gjykuar dështon
Nisur prej lëvizjeve populiste të djathta në Europë Papa Françesku bëri paralelizma me rrugën drejt ardhjes së Adolf Hitlerit në pushtet para vitit 1933. Në kohën krizës së madhe ekonomike, Gjermania qe e rrënuar dhe zgjodhi Hitlerin, tha ai: “Hitleri nuk e uzurpoi pushtetin, ai u zgjodh nga populli i tij dhe i shkatërroi njerëzit e vet. Në kohë krize aftësia për të gjykuar dështon”.
- Papa në El País http://sq.radiovaticana.va/news/2017/01 ... i_/1287658

Nuk shoh televizor që nga viti 1990
Pastaj, pohon se nuk sheh televizor që prej 25 vjetësh. “Thjesht – nënvizon – sepse në një çast të caktuar ndjeva se këtë po ma kërkonte Zoti. E i bëra këtë premtim më 16 korrik 1990, por s’më mungon aspak”. Gazetari i thotë se e sheh të kënaqur si Papë e Françesku përgjigjet: “Zoti është i mirë e nuk ma ka hequr humorin”.

Kongresi – ENF në Koblenz të Gjermanisë
Të drejtat e Europës: E frymzuem nga Trump

Imazh
foto - Thomas Frey

Liderët e Partive të së Djathtës Europiane
Kongresi ENF
Partitë e krahut të djathtë denoncuen politikën e BE-së
21.01.2017
Titulli i kongresit ”Liria për Europën”

Koha e mbajtjes të Kongresit - 2017/1/21, 10,00-16: pm
Adresa - Rhein-Mosel-Halle,
Julius-Wegeler-Str. 4,
56068 Koblenz

Marrin pjesë;
Në Koblenz, udhëheqësit e Europës së re mblidhen. Ju jeni gati për të marrë përsipër përgjegjësinë e qeverisë në vendet e tyne. Më 21 janar 2017 në Alternativa për Gjermaninë, liderët nga Europa si; Marine Le Pen, Kryetare e Frontit Kombëtar (Francë), Geert Wilders, kryetar i Partisë për Liri (Hollandë) dhe Matteo Salvini, lideri i Lega Nord (Itali), në vizionin e tyne për një Europë të lirisë. Ngjarja kurorëzohet prej Frauke Petry, zëdhanës kombëtar të AFD. Deputeti Marcus Pretzell i ftuem hapë kongresin. Në pasdite, krerët e tjerë të delegacionit të Grupit "Europa e kombeve dhe e lirisë" diskutojnë.
Liderët e Fraksionit Parlamentarë të së djathtës ekstreme të Europës;
Frauke Petry, Geert Wilders, Marine Le Pen – Kumbimi i të drejtave të Europës në një kongres në Koblenz gjatë fushatës zgjedhore. Të frymëzem nga inaugurimi i Donald Trump, ku urojnë ndryshimin e pushtetit në vendet e tyne. Para ndërtesës ku zhvillohet kongresi i partive ekstreme të djathta ndodhen mbi 5.000 demonstrues të majtë komunisto-socjalist me në krye edhe zëvendës-kancelarin gjerman Sigmar Gabriel nën përkrahjen indirekte të kancelares Merkelit, kryetare partie e qendrës - demokristjanes.
Kundërshtarët e BE-së e shihni vedin pas referendumit të propozuem për anëtarësimin e Anglisë në Bashkimin Europian dhe në inaugurimin e presidentit amerikan, Donald Trump. Kreu i Frontit Kombëtar (FN) në Francë, Marine Le Pen, evropianët në Koblenz, u tregoi se si britanikët dhe amerikanët u zgjuen. Pas largimit të Anglisë prej shteteve të BE-së dhe vende tjera të Bashkimit Europian do të ndjekin shembullin britanik si domino.
Kryetari i AFD, Frauke Petry tha: “Në SHBA kanë Trump-in ", një mënyrë për të dalë nga një fund I vdekun", ka theksue - dhe "ashtu si ne duam të bajmë për Europën". Udhëheqësja e partisë së ekstremit të djathtë francez Fronti Kombëtar, Marine Le Pen tha, se disa nga pikat e Trump-it në fjalimin e tij të parë si president tregoi ngjashmëri "me atë tonat". Populisti hollandez i krahut të djathtë Geert Wilder foli për një "pranverë patriotike" në Europë. Këta kritikuen Bashkimin Europian dhe sidomos politikën e refugjatizimit në Europën Kristjane dhe të politikës monetare. Le Pen ka shprehur se janë në pritje vendet e tjera nga BE-ja, që do të dalin pas Britani. Petry tha se duhet rimendue Europën për ta transformue sepse asht shndrrue në nji kooperative bujqsore.

Izraelitët kundër ksaj kongresit

Von Patrick Gensing, tagesschau.de
Disa të djathtë populistët si Geert Wilders holandez, ka shprehë se vetëm shteti hebre ashtë në botë një aleat i supozuem kundër Islamit. Anmiku i anmikut tim ashtë miku im, kështu funksionon ky mentaliteti. Ky mendim nuk ashtë vetëm me marrëdhëniet me Izraelin, por edhe ndaj hebrenjve në Europë. Në Francë ishte "Fronti Kombëtar" (FN), më parë një parti e hapur anti-semite; Sfondi i ksaj anti-islamizmit ashtë frikandaj terroristëve islamikë, të cilët disa herë drejtonin sulmet ndaj rabinëve apo bizneseve hebraike në Francë.
"Izraeli ashtë e ardhmja jonë": Ky manifestim i funksionar Pretzell i AFD siguron debate - brenda AFD dhe të gjithë spektrit të krahut të djathtë. Një koncept me potencial për konflikt.
Ky kongres i partive të djathta e ka quejtë shkencëtari çifut, Samuel Salzborn dhe këshilli i çifutve "Magnet për anti-semitët" sepse sipas tij, kryetar i ZdJ Josef Schuster në maj 2016 " ashtë për të dëbue jo vetëm muslimanët, por edhe pakicat e tjera, që nxisin urrejtje kundër tyne".

Gedeon paralajmëron kundër "orientimit sionist"

Pasuesja e AFD duke ndarë edhe një pamflet të publikuem nga përfaqësuesi i shtetit Baden-Württemberg, Wolfgang Gedeon vetëm këtë javë. Titulli: "Nëse AfD asht një parti sionist?" duhet menjiherë të distancohet edhe nga sionizmi izraelit si veprim moralisht i legjitimuem radikale kundër islamizmit në Europë. "

Shenim!
- Gjykojeni vet të dashtun lexues se ku gabon Papa Francesk kundra Trump-it!
- Shiqojeni se në cilin bllokë rradhitet një drejtues shpirtnor fetar kundra angazhimeve të drejta të Presidentit Trump dhe Forcave Të Lirisë së Europës!
- A duhet me kenë fetar politikan apo Neutra Papal?????????????
- Ku e ka vendin Papa në Politikë apo në Fe????????????

E pregatiti Redaksia e Kulturës. http://www.proletari.xom
E enjte, më dt. 26.I.2017
Nr. 1304
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4363
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Deklarata e III-të e papërgjegjshme e Papa Françeskut kundër Zotni D. Trump-it
Imazh
"Papa Françesku – Trumpit: Nuk je i krishterë nëse i përzë refugjatët!"


Papa Françesku ka dënuar hipokrizinë e disa të krishterëve, të cilët janë treguar të pamëshirshëm ndaj refugjatëve dhe personave të tjerë besimtarë, duke thirrur në një mbledhje pelegrinazhin katolik dhe Luterans në Gjermani.
Papa qortoi “kontradiktën e atyre që duan të mbrojnë krishterimin në Perëndim, dhe, nga ana tjetër janë kundër refugjatëve dhe feve të tjera”, si presidenti i SHBA-ve, Donald Trump.
“Kjo nuk është diçka që unë kam lexuar në libra, por unë shoh në gazeta dhe në televizion çdo ditë,” tha Papa.
“Jezusi dënon hipokrizinë, e cila është pikërisht ajo që po ndodh kur dikush pretendon të jetë një i krishterë, por që nuk jetojnë sipas mësimeve të Krishtit. Ju nuk mund të jeni një i krishterë nëse nuk jetoni si i tillë”, ka thënë Papa, transmeton albeu.
“Është hipokrizi ta quash veten të krishterë nëse nuk i mbështet refugjatët të cilët kanë nevojë për ndihmën tonë”, ka thënë Papa Francesku menjëherë pasi presidenti i SHBA-ve Donald Trump tha se nuk do të lejojë asnjë refugjat të shkelë në Amerikë.

voal.ch - January 29, 2017
https://www.voal.ch/papa-francesku-trum ... efugjatet/


Për ironi nuk ekziston me ardhjen e Trump-it në SHBA ma rreziku i ISI-it!!
ISI-s paska kenë D.Trump sipas krerve të BE-s!!!!!!


"Kina, Rusia dhe Donald Trump kërcënim për BE"
: Donald Tusk, Kreu i BE-së shpall “armiqtë”

Imazh

02/02/2017
Presidenti i Bashkimit Evropian, Donald Tusk, tha se Kina, Rusia dhe administrata e re e Presidentit Trump janë ndër kërcënimet kryesore të jashtme me të cilat përballet blloku.
Ai i bëri komentet në një letër drejtuar 27 udhëheqësve të BE-së në prag të një samiti që mbahet të premten në Maltë. Ndryshimi në Uashington e vë Bashkimin Evropian në një situatë të vështirë,” tha zoti Tusk.
Presidenti Trump po kërkon zbatimin e politikave që vënë Amerikën në plan të parë dhe ka ngritur pikëpyetje nëse anëtarët e NATO-s po kontribuojnë aq sa u takon për aleancën.
Zoti Tusk tha se Bashkimi Evropian kurrë nuk është përballur me sfida më të rrezikshme dhe se Evropa ka nevojë për “guxim, vendosmëri dhe solidaritet politik.”
Ai tha se BE-ja duhet të mbrojë dinjitetin e saj në bisedimet me SHBA, Rusinë, Kinën apo Turqinë, dhe nuk duhet të bëjë lëshime përballë argumenteve populiste apo ndjenjave ksenofobe që shkojnë kundër integrimit evropian./VOA/

"EU President slams Donald Trump, calls him existential threat to Europe’
http://www.kohajone.com/2017/02/02/kreu ... im-per-be/
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4363
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Imazh
Banda e Xhorxh Shvarc(Soros), Hilari Klinton dhe Barak Obamës, projekt ; Shfarosjen e Kishës Katolike fillimisht në Amerikë

"Si e shantazhoi Obama Papën Ratzinger”. Dalin emrat e Clinton, Podesta e Soros"

03 Shkurt, 2017
Kërkesë presidentit Trump të hetojë rolin e Obamës, Hillary Clinton, John Podestës e George Soros

Që mes presidentit Trum dhe Papa Francesco-s nuk ka ndonjë frymë miqësore, kjo është e dukshme tashmë. Papa e ka kritikuar murin kinez dhe ndalimin e hyrjes së emigrantëve. Tani një kapitull i ri interesant po lind në këtë marrëdhënie. Disa katolikë amerikanë kanë ngritur dyshime e akuza mbi ndërhyrjen e presidentit Barack Obama në dorëheqjen e Papa Ratzinger.

Më 20 janar, revista katolike “The Renmant” i drejtoi një letër të hapur presidentit Trump për t’i kërkuar të hedhë dritë mbi lëvizjet e presidentit Obama dhe mbi rolin e tij në dorëheqjen e Papës. Letra është firmosur nga ish –koloneli i ushtrisë amerikane David Sonnier, presidenti i shoqatës së avokatëve katolikë Christopher Ferrara dhe drejtori i revistës “The Renmant”, Michael Matt.

Nisma e tyre merr shkas nga dokumentat e publikuara nga Ëikileaks. Sipas këtyre dokumentave, dyshohet se ndryshimi i “regjimit” në Vatikan është projektuar nga administrate Obama. Nëse do të rezultojë i vërtetë, ky është një superskandal! (përkthim i Lapsi.al)

“Gjatë vitit të tretë të mandatit të parë të administratës Obama – thuhet në letrën e hapur – Sekretarja e Shtetit Hillary Clion dhe të tjerë zyrtarë të qeverisë, kanë propozuar “një revolucion katolik, objektivi i të cilit ishte zhdukja përfundimtare e asaj që kishte ngelur nga Kisha katolike në Amerikë”.
Dyshimet lindin nga një e –mail që John Podesta, këshilltar i Clinton, i dërgoi Sandy Neëman, drejtorit të një reviste progresiste. Në e-mail Podesta i shpjegon atij se po kërkon të realizojë një “pranverë katolike” në Vatikan të ngjashme me “pranverën arabe” që rrëzoi regjimet në Afrikën e Veriut (përkthim i Lapsi.al).

Sipas autorëve të letrës së hapur, zgjedhja e Papa Francesco ka shërbyer për “t’i dhënë një mbështetje shpirtërore programit ideologjik të së majtës ndërkombëtare”, aq sa sot Ati i Shenjtë besohet të jetë bërë në “lideirn e të majtës botërore”.

Revista “The Renmant” i kërkon presidentit Trump që të hapë hapë një hetim që të shpjegojë se për cilin motiv NSA – Agjencia e Sigurisë Kombëtare – ka monitoruar konklavën që ka zgjedhur Papa Francesco-n, çfarë operacionesh sekrete janë kryer nga qeveria e SHBA mbi dorëheqjen e Papa Ratzinger dhe të hedhë dritë mbi transaksionet financiare me Vatikanin, të ndërprera disa ditë para dorëheqjes së Ratzinger.
Në fakt, në dhjetor 2013 Deutsche Bank mbylli bankomatët brenda Selisë së Shenjtë me justifikimin se po kryheshin hetime mbi normat kundër pastrimit të parave, por të nesërmen e dorëheqjes së Papës, Vatikani dhe Banka e gjetën menjëherë gjuhën e përbashkët, duke i rihapur bankomatët.

Në fund, autorët e letrës i kërkojnë presidentit të sqarojë rolin e Podesta-s në këtë që ai vetë e ka quajtur si “pranvera katolike”, se çfarë roli ka patur George Soros dhe nëse administrata Obama ka patur ndonjë kontakt me atë që është quajtur si “mafia e San Gallo” apo thënë ndryshe “konesnsusi mes kardinalëve dhe veskovëve (Carlo Maria Martini, Adriaan Van Luyn, Ëalter Kasper dhe Karl Lehman, Achille Silvestrini e Basil Hume) që në vitin 2005 kishte zbuluar tek Bergoglio papën perfekt për riformën e Kishës në sensing progresist.
/Marrë nga IlGiornale -Përgatiti Lapsi.al


WikiLeaks: Clinton, Obama, Soros Overthrew Pope Benedict In Vatican Coup

A group of Catholic lay leaders have asked President Trump to investigate their claims Soros, Obama and Clinton organized a Vatican coup to install radical leftist Pope Francis
February 1, 2017 by Baxter Dmitry in News, World
http://cdns.yournewswire.com/wp-content ... 00x350.jpg
George Soros, Barack Obama and Hillary Clinton orchestrated a coup in the Vatican to overthrow the conservative Pope Benedict and replace him with radical leftist Pope Francis, according to a group of Catholic leaders citing evidence from various sources including WikiLeaks emails.
Pope Benedict XVI reigned as Pope of the Catholic Church from 2005 to 2013 before unexpectedly resigning in unusual circumstances. Becoming the first Pope to step down since Pope Gregory XII in 1415, Benedict is widely considered the first to do so on his own initiative since Pope Celestine V in 1294......................................................................................
http://yournewswire.com/wikileaks-soros-vatican-coup/

Në shqip

WikiLeaks: Hilari Klinton, Barak Obama, Xhorxh Shvarz(Soros) kanë shkatërrue Papa Benediktin me anë të grushtit të shtetit në Vatikan
Një grup katolik kanë kërkuar presidentit Trump për të hetuar pretendimet e tyre se Soros, Obama dhe Clinton organizoi një grusht shteti Vatikanit duke instaluar Papa Francis, një radikal majtist.
1.II.2017 nga Baxter Dimitri në News, World

Imazh


George Soros, Barack Obama dhe Hillary Klinton orkestruen një grusht shteti në Vatikan duke rrëzue konservatorin Papa Benedikti me zëvendësimin me majtistin radikalë Papa Françeskun, në bazë të akuzës të një grup të udhëheqësve katolikë duke sjellë prova nga burime të ndryshme, të përfshimë në email-in e WikiLeaks.
Papa Benedikti XVI qendroi si Papë i Kishës Katolike nga viti 2005 deri në vitin 2013 para se të jepte dorëheqjen papritun në rrethana të pazakonta. Duke u ba Papa i parë të japë dorëheqjen pas Papa Gregori XII në 1415. Papa Benedikti ashtë konsiderue si hera e parë për ta krye këtë me iniciativën e tij që nga Papa Celestine V në 1294.......................................
Hetimi i bandës së liderëve antikatolikë po kërkohet nga Presidenti Trump pasi ashtë me interes për ma shumë se vetë katolikët. Sepse aftësia e George Shvarc/Soros për të realizue skenarë të ndrrimit, rrëzimit, grushteve të shtetit, të figurave politike në planet e tij radikale për kombe shtete ashtë e njohun botnisht; por aftësia e tij për të detyrue "ndryshim regjimin papal" në kishën katolike, një institucion i paimagjinueshme, e padepërtueshme nga jashtë, ngre pyetje serioze në lidhje me potencialin e tij për një realizimi të nji Kaosit globale. Hetimi - dhe dënimi - duhet të fillojnë në të njëjtën kohë.

http://yournewswire.com/wikileaks-soros-vatican-coup/
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4363
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Gjoke Vata demaskon Kryetin e Klerit Katolik të Shqipnis në duart e të huajve dhe kryerenegatit - mercenar shqiptar ipeshkvit gjergj meta!

Në zbatim të urdhnave të Tiranës Bolshevike - Sigurimit të Komunizmit!

Imazh

6 shkurt 2018
U morë nga facebok i poetit, kant-autorit, kangtarit, fizarmoniçistit i Gjokë Vatës - Shkodër

Mendimet e mija për fjalët e fesë.Nga Gjokë Vata.

I
Zot i Madh të qofsha falë
Për kte fe që ma ke dhanë.
Kjo e mirë s’shprehet me fjalë,


II
Veç më duhet me të thane:
Por me qenë se ata t’kryesis
Të ktijë kleri katolik,
Që u prinë t’kshtenve të Shqipnis,
Kjo fe do t’më thonte ik,
Se ktë kler po e kryesojnë,
Ata që nga un të dbojnë.Para ardhsat e tyre,
Kanë qenë të nji tjetër ngjyre
Ata punuen pa ndërpre,
Për fe t’vet e për Atdhe
Me ato talente t’epra,
Letërsisë i dhanë kryevepra
E punuen për gjuhë shqiptare
Me u ngjitë n’majet ma të larta
Ndrysh s’do t’kishte shkrime t’arta

IV
E me i thanë: S’asht gjuhë letrare???!!!
Sikur t’ishte vu prej shkencës
Shqipja që përdoret sot
I falëm intelixhencës,
Se e dhuron i Madhi Zot,
Por kur dihet si e pse
U vendos kjo shqipe dje
Mos me i çmue fjalët gjuhtarit
Ma të madh t’rodit shqiptarit,
Që thot: Tekja e politikës,
Asht anmike e liguistikës.

V
S’ flet Rradio Maria jonë
Gjuhën e asaj letërsi,
Që na mbushë me krenari,
Si dje, sot e përgjithmonë.
Mos me qenë n’t’martirve fron
Martiri Padër Anton,
Ngase komunizmi s’don???!!!
Çdo klerik që i fali jeten
Fes e Atdheut ai e sheh vehten
Shpallë martir nga i Madhi Zot,
Si çdo i ndershëm patriot.
Por ku qenë klerikt e mijë
A kanë qenë në Shqipëni,
Kur ndolli kjo blasfemi,
Që shndroi n’ Zot fjalën zotni?!
Kjo then dy urdhnat e parë
T’dekalogut të krishten
E klerikët shqipëtarë
Ku kanë qenë
Që s’janë çu me protestu
E pranuen tue ndejë haru.
Rrespektimi i padrejtsisë,
Bahet fajë ndaj Përendisë.

Shenim;

- https://www.facebook.com/gjoke.vata
- U ndanën vargje në strofa me numra romakë sipas përmbajtjes nga sektori i kulturës. proletari.com!


Shenim;
Nr.222 - 29.III.2016
Nr. 1566 - 8.IV.2017
Nr. 2120 - 14.II.2018

Prej 28.XI.2015 - 14.II.2018 - Nr. 2120
14.II.2018 - 31.V.2018 - Nr. 2.474
31.V.2018-9.VIII.2018 - Nr- 2646
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4363
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Gjashtë tezat e zeza të shokut Gjergj Metës - ipeshkëv i Kishës Katolike Italjane në Shqipni!

- Për shkomtarizimin e Kishës me shfarosjen Gegnishten në Kishë!

Kisha Katolike e Shqypnis asht;
- Kshtjella e I-rë e Shqyponjave të Flamurit të Gjergj Kastriotit,
- Të Gegnishtes e ekzistencës së ADN-ës së
- E Kulturës së kombit Shqyptare n'shekuj!)
- E Binomit Atdhe - Fe


“A duhet liturgjia të flasë vetëm gegnisht? – Një përgjigje për Ledi Shamkun!” GJERGJ META - 30.III.2016

Skjarim

Shoku Gjergj Meta, ipeshkëv i kishës katolike italjane në Shqipni asht bazue në kët shkrim skandaloz te;
- Fjalimi i Sh. Enver Hoxha më 6 shkurt 1967(Për zhdukjen e fesë dhe ushtrimin e Gjenocidit ndaj Meshtarve dhe Prelatve të Kishës Katolike) si dhe te
- Vendimet dhe ligjet e Kongresit të Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe më 20-25 nandor 1972 nën drejtimin e kryediktatorit sh. Enver Hoxha!(Për shfarosjen e Gjuhës Gege - Gjuha themeluese e kulturës së kombit shqyptar).

- Janë 6 teza të nxjerrun bruto nga shkrimi i shokut gj.metës - ramiz alia i Kishës katolike Italjane në Shqipni;
http://peregrinus.al/2016/03/30/pergjig ... i-shamkut/
Imazh

I.

Unë mendoj që sot Kisha gjendet në një realitet tjetër dhe të ndryshuar.
Kush kërkon sot nga meshtarët që të kultivojnë gjuhën apo letërsinë apo historinë, mendoj se bën një gabim ideologjik, sepse risjell një model të para 80 vjetëve në mënyrë akritike në kushtet e sotshme dhe kjo është pura ideologia, përveçse padrejtësi historiografike.

II

- Në vitet 20’ apo 30’ meshtarët katolikë, në mënyrë të veçantë françeskanët, kanë bërë përveç punës baritore edhe një punë supletive për shkak të mungesës së institucioneve përkatëse edhe kjo ama brenda një logjike misioni specifik, që në atë moment Kisha e ka parë të arsyeshme ta bëjë të vetin.
Mirë apo keq, dakort apo jo, sot ne kemi institucione që u përgjigjen këtyre aspekteve (Akademia e Shkencave, QSA, Universiteti etj).
Në këtë pikë ne duhet t’i akordojmë më shumë besim këtyre institucioneve në vend që të kërkojmë nga meshtarët apo Kisha gjëra që sot për mendimin tim ajo nuk ka as për detyrë e as për mision të bëjë.

III

Mendoj që Kisha dhe liturgjia nuk janë tashmë vendi ku duhet kultivuar gjuha, pasi ajo tashmë ka (falë Zotit) vendin e vet, por
Kisha është e gatshme gjithmnë që të pranojë në gjirin e saj rrjedhën e gjuhës e të mos mbetet peng e asnjë standardi e asnjë nënkodi.
Unë nuk mendoj që Kisha katolike duhet të marrë në liturgji gegnishten si standard të saj, sepse në këtë mënyrë do të bënim të njëjtin gabim të vitit 72’ kur shqiptarëve iu imponua një standard.

IV

Unë jam dakort me vendimin e Konferencës Ipeshkvore të Shqipërisë për marrjen e standardit të 72’ si gjuhën zyrtare të saj.

V

Është një çështje tjetër cilësia e punës që bëhet për tekstet dhe botimet kishtare, liturgjike apo te besimit. Por këtu nuk është problemi pse është zgjedhur standardi, por sepse ndoshta nuk ka ekspertë të mirfilltë, të cilët nuk duhet dhe nuk mund të kërkohen (vetëm) ndër meshtarë, por ndër njerëz laikë e të specializuar.
Në këtë pikë Kishës katolike, pasi të bëjë një mea culpa , i duhet të investojë para dhe struktura për një punë të tillë.

VI

Në një kohë kur meshtarët janë më pak se në vitet 30’ dhe popullsia katolike është pothuajse dhjetëfishuar në krahasim me vitet 30’, nuk mund t’u kërkosh atyre, pra neve, që të jemi kultivues të gjuhës apo historisë dhe nuk kemi pse ta bëjmë këtë gjë. Jeni ju laikët, ndër të cilët edhe ti, që keni këto sensibilitete ta çoni përpara kauzën e kulturës e ne duhet të marrim prej jush.

Gegëshkruesi
E hanë, 13./8/2018
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. E pregatiti në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Radovani
Ubi spiritus Domini ibi libertasKu ashtë shpirti i Zotit, aty ashtë liria. At Gjergj Fishta
“Ai që e di dhe thotë një gënjeshtër asht nji kriminel”Bertold Brehtin.
Përgjigju duke Cituar
MëparshmePërpara
Posto një përgjigje 21 postime · Faqe 2 prej 3 · 1, 2, 3
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 0 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 16 Gusht 2018, 08:46
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari