[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
Proletari Forum & Italia Forum • View topic - Copëza humorisitke të At Gjergj Fishtës “KORRUPSIONI”,......

Copëza humorisitke të At Gjergj Fishtës “KORRUPSIONI”,......

Batuta, Anektoda, Bejte, Satira etj... c'fare te ju deshiroje zemra juaj humoristike per te bere sa me shume per te qeshur

Moderators: Laert, I-AMESHUAR

Copëza humorisitke të At Gjergj Fishtës “KORRUPSIONI”,......

Postby Laert » 13 Apr 2011, 00:51Po keshtu tek satirat nga “Anzat e Parnasit” perveç tjerave nenvizojme fuqine parashikuese te poetit me nje profeci te mirfillte si “Dredha e Djallit” e cila e shikon si pasoje fatkeqe por logjike ardhjen e dreqit te kuq (komunizmit) ne Shqiperi qe ne v. 1908, pra 9 vjet perpara se ai te “triumfoje” ne Rusi, v. 1917…

Këto fragmenete poetike i dhuroi Zef Skanjeti
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Dromca humorisitke të At Gjergj Fishtës “KORRUPSIONI”,......

Postby Laert » 04 Oct 2016, 07:43


Nga Fritz RADOVANI:

At Fishta, zakonisht nga mbramja pa përëndue dielli, kishte zakon dhe delte me ba një shetitje të shkurtë në Gjuhadol. Ecte ngadalë me shkopin e tij, mbasi aksidenti që i pat ndodhë në fabrikën e çimentos, i ka pas lanë pasoja shëndetsore. Nuk i mungonin mjekimet as kujdesi i doktorave, por mosha filloi me e ba të veten...
Dr. Saraçi e kishte këshillue me ba shetitje të shkurta dhe, At Fishta, zbatonte atë që i kishte thanë mjeku tue u sjellë aty rreth kuvendit të Gjuhadolit. Takohej sa me një e sa me një tjeter, sigurisht, tue ndrrue biseda të kandëshme, mbasi edhe njihëj prej të gjithve.
Nga ata takime të shkurta, shumë kujtime ma vonë kanë mbetë si anekdota.
Posa kaloi prakun e derës së jashtme të kuvendit, At Fishta, i buzqeshë me kënaqësi një mikut që kishte kohë që nuk e kishte pa...Ai, posa sheh At Fishtën, që po delte nga dera e kuvendit, merr drejtimin nga Ai e, me dashamirësi, i thotë: “Po, ku, je bre burrë i dheut?”, At Fishta, aty për aty, i përgjigjet:
“Qé besa e Zotit, njikëtu,...Kurr me punë, gjithmonë pa ngê...”
Fjala mori dheun...se, kështu, ka thanë At Gjergji...

Shpjegim: Fjala ngê asht përdorë në kuptimin e fjalës kohë e lirë, nuk kam pasë ngê këto ditë as me marrë frymë...(nuk kam pasë kohë të lirë, as një minut, as me marrë frymë..), ndërsa, At Fishta, e përdorë me u justifikue me ironi, kur nuk kishte shkue për me ba vizita tek ndonjë mik... “edhe punë nuk kam, por, as kohë të lirë nuk gjejë...”.

Melbourne, 2006.


''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10


Return to Humor

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron