Cdo gje qe ju nevojitet nga interneti
Dedikuar te gjitha informacioneve mbi sherbimet e nevojshme per shqiptaret brenda dhe jashte atdheut
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 7 postime · Faqe 1 prej 1
Njerez qe kane nevoje per ndihmen tone
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
Ndihmoni Blineren te luftoje leucemine, Posted 30 Prill 2009, 15:32
Imazh
Leucemia acuta lympheblastika (LE;240.000)
Ekzaminimet laboratorike:
Se15/Le:240,Er:5.73:Hgb:151,ct:0.44,Tr:152,
Limfo:-,Mono:-.9Gran:-,S/P:Leukociteze,
Limfoblaste në periferi.
Blinera Kosumi – 9 vjeçare (e lindur në Prishtinë me 30 Mars, 2000) – është diagnostifikuar me Leukemi Acute (ALL) me datën 16, Prill 2009 dhe shërimi i saj i plotë mund të bëhet në Institutin Mjekësorë në Freiburg të Gjermanisë. Familjes Kosumi me këtë rast i duhet ndihmë urgjente. Instituti Mjekësor ka dërguar për rastin në fjalë një parallogaritje e cila është rreth 100.000€. Blinerës i duhet të bëjë një tretman që zgjatë 7 muaj nëse çdo gjë shkon ashtu si duhet.
Kontaktoni prindërit e Blinerës:
Familja Kosumi: +377 (0)44.163.183
info@ndihmoniblineren.org

Childhood Acute Lymphoblastic Leukemia Treatment (PDQ®) - General Information

The National Cancer Institute provides the PDQ pediatric cancer treatment information summaries as a public service to increase the availability of evidence-based cancer information to health professionals, patients, and the public.

Cancer in children and adolescents is rare. Children and adolescents with cancer should be referred to medical centers that have a multidisciplinary team of cancer specialists with experience treating the cancers that occur during childhood and adolescence. This multidisciplinary team approach incorporates the skills of the primary care physician, pediatric surgical subspecialists, radiation oncologists, pediatric medical oncologists/hematologists, rehabilitation specialists, pediatric nurse specialists, social workers, and others to ensure that children receive treatment, supportive care, and rehabilitation that will achieve optimal survival and quality of life. (Refer to the PDQ Supportive Care summaries for specific information about supportive care for children and adolescents with cancer.)

Guidelines for pediatric cancer centers and their role in the treatment of pediatric patients with cancer have been outlined by the American Academy of Pediatrics.[1] Since treatment of children with acute lymphoblastic leukemia (ALL) entails many potential complications and requires intensive supportive care (e.g., transfusions; management of infectious complications; and emotional, financial, and developmental support), this treatment is best coordinated by pediatric oncologists and performed in cancer centers or hospitals with all of the necessary pediatric supportive care facilities. Specialized care is essential for all children with ALL, including those for whom specific clinical and laboratory features might confer a favorable prognosis. It is equally important that the clinical centers and the specialists directing the patient’s care maintain contact with the referring physician in the community. Strong lines of communication optimize any urgent or interim care required when the child is at home.

In recent decades, dramatic improvements in survival have been achieved in children and adolescents with cancer. Childhood and adolescent cancer survivors require close follow-up because cancer therapy side effects may persist or develop months or years after treatment. (Refer to the PDQ Late Effects of Treatment for Childhood Cancer summary for specific information about the incidence, type, and monitoring of late effects in childhood and adolescent cancer survivors.)

ALL is the most common cancer diagnosed in children and represents 23% of cancer diagnoses among children younger than 15 years. ALL occurs at an annual rate of approximately 30 to 40 per million.[2] There are approximately 2,400 children and adolescents younger than 20 years diagnosed with ALL each year in the United States,[3] and there has been a gradual increase in the incidence of ALL in the past 25 years.[4,5] A sharp peak in ALL incidence is observed among children aged 2 to 3 years (>80 per million per year), with rates decreasing to 20 per million for ages 8 to 10 years. The incidence of ALL among children aged 2 to 3 years is approximately fourfold greater than that for infants and is nearly tenfold greater than that for adolescents who are 19 years old. For unexplained reasons, the incidence of ALL is substantially higher in white children than in black children, with a nearly threefold higher incidence from age 2 to 3 years in white children compared with black children.[3] The incidence of ALL appears to be highest in Hispanic children (43 per million).[6]

PER ME SHUME VIZITONI SITIN http://WWW.NDIHMONIBLINEREN.ORG
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
Njerez qe kane nevoje per ndihmen tone, Posted 09 Korrik 2009, 20:08
Pas apelit per ndihme qe Xhoana dhe babai i saj i kane drejtuar gjithe opinionit publik, kane reaguar disa shoqata por edhe njerez te thjeshte. Per ti ardhur ne ndihme Xhoanes, vajzes, dikur balerine dhe sot ka mbetur ne karroce.

Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
Re: Njerez qe kane nevoje per ndihmen tone, Posted 09 Korrik 2009, 20:20
Adoleshentja vuan nga sëmundja e rrallë, nëna apel për ndihmë
Vuan nga disa sëmundje njëkohësisht, dhe ndihet keq që është ndryshe nga moshataret e saj. Por, si të mos mjaftonte kjo, adoleshentja duhet të durojë edhe skamjen, pasi familja e saj është tepër e varfër.

Vajza 16-vjeçare, Xhoana Lani, prej 10 vitesh është e sëmurë dhe shpresa se ajo do bëhet më mirë, jo vetëm që nuk është realizuar, por gjatë viteve, diagnozat e sëmundjeve i janë shtuar, duke e vështirësuar gjendjen e saj çdo ditë e më shumë.

Së fundmi, mjekët e Qendrës Spitalore Universitare "Nënë Tereza", pohojnë se diagnoza e fundit flet për një sëmundje të rrallë të lëkurës, por ndjeka e saj do të ishte më mirë të bëhej jashtë vendit.

Ndërsa nëna e saj, Liljana Qershori, pohon se problemet, vajzës, i nisën që kur ishte 6 vjeç, pasi e infektoi vaksina e tetanosit dhe, tashmë, i duhen shumë para për ta mjekuar për disa lloj sëmundjesh. Në pamundësi për të përballuar shpenzimet, ajo bën apel që të ndihmojnë vajzën e saj.
Eglantina Bardhi
Ju nuk keni të drejtë të shikoni skedarët që i janë shtuar këtij postimi.
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4487
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Njerez qe kane nevoje per ndihmen tone, Posted 20 Korrik 2009, 09:59
Te dashur miqe!

Mos harroni 16 vjecaren Xhoana Lanin per ndihme si e semure!
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 609
Vendodhja: Italy
Antarësuar: 05 Mars 2009, 19:37
Re: Njerez qe kane nevoje per ndihmen tone, Posted 21 Korrik 2009, 07:28
Shteti yne i qelbur cfare ben qe nuk ndihmon asnje.
Vetem te vendosin ne zyra ata te paaftet jane qe nuk kane piken e kultures.
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 609
Vendodhja: Italy
Antarësuar: 05 Mars 2009, 19:37
Re: Njerez qe kane nevoje per ndihmen tone, Posted 21 Korrik 2009, 07:35
Tani xhoana cfare do konkretisht , te shkoje jashte shtetit te operohet , te beje fisiotherapies apo ndihme ekonomike per te ngrene ?
Kane shume te drejte personat me aftesi te kufizuara sepse nuk mund te jetojne me 8000 leke ne muaj.Le qe asnje nuk i perfill.
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4487
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Njerez qe kane nevoje per ndihmen tone, Posted 21 Korrik 2009, 19:08
Me duket Ksanthi e shemtuar te dalesh ne kete kohe e te lypesh ndihme per shendetin e kesaj vajze dhe shume te tjere ne nje kohe qe e ka me ligje, me obligim shteteror te kujdeset per shtetasit e vet.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 7 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 31 Maj 2020, 03:19
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari