Mendesia shqiptare, mendimtaret shqiptare dhe krijimit i mendimit shqiptar
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 2 postime · Faqe 1 prej 1
Konformizmi - A e demton politiken, shoqerine dhe njeriun?
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4580
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Konformizmi

'Përveç detyrimeve të cilat ne jemi të përgatitur, në kufizimin e instinktet, mbi ne, rreziku i një gjendje që mund të quhet "mjerimi psikologjik të masave". Ky rrezik qendron me shume, ku lidhja shoqërore është themeluar kryesisht nëpërmjet identifikimit të përbashkët të shteteve të ndryshme. Kushtet e tanishme të qytetërimit amerikan mund të ofrojnë një mundësi e mirë për të studiuar këtë të keqe te qytetërimit, por per të shmangur tundimin për të hyrë në kritikën e atij qytetërimi, unë nuk do të japin përshtypjen se unë i shërbej të njëjtën dashuri e metodave amerikane . "

(Sigmund Frojdit, qytetërimit dhe mosperputhjet e saj)

Termi tregon një prirje konformiste në përputhje me mendimet, zakonet dhe sjelljen e përcaktuara më lart dhe politikisht apo shoqërore ne dominacione.

Në fushën sociale quhet konformist i cili, duke injoruar ose sakrifikuar aspektin subjektive te tyre ne vetë-shprehjet, përshtatet dhe i përshtatet në sjelljen e përgjithshme, të dyja anë të ideve si dhe presin teanojne ne formën e shumicës ose në grupin të cilit i takon. Ky qëndrim është quajtur në pajtim me termin ne psikologji.

Origjina e konformismit shpesh banon në rrënjët e nje trashegimie shtazore të njeriut i cili vizaton ne vetedije friken e tij e vetmise. Kjo është një lloj sjellje imitues: individi qëndron në mjedisin shoqëror në të cilin ata jetojnë, duke marrë tipare më të zakonshme në lidhje me mënyrat për të qenë, duke bërë, të menduarit. Kuptim rezulton ne sigurinë e njeriut qe forcon më tej sjelljen konformist te tij.

Qasja e kundërte është quajtur konformist dhe prandaj është një refuzim i ideve dhe sjelljeve mbizotëruese. Në fakt, normalisht, njerëzit jo-konformist kanë zhvilluar tashmë një nivel të ndryshëm të ndërgjegjes që u lejon atyre të kundërshtojë sjelljen e zakonshme pa vuajtje.

Zakonisht nuk kanë personalitet të artistëve konformist në shkencëtarët, në filozofët, shtetarët dhe në shenjtorët, pastaj të gjithë ata që bëjnë të mundur që të shprehurit e lirë të vetë nga forma tashmë te deformua shoqërore dhe historike në të cilën ata jetojnë .

Antropologu francez René Girard ka bërë një studim të plotë të dinamikës së imitimit reciprok ndërmjet njerëzve, që në fakt të çonë në përputhje sociale dhe automatizim të tjera me rëndësi të konsiderueshme. Në kuadër teorik te percaktimit teorik te Girard, se te imituarit është karakteristika themelore e qënieve njerëzore (teori imitues). Girard atëherë zbulon se prapa çdo pretendim të njeriut fshihet mosnënshtrim një tjetër sjellje konformiste: si vetia e rebelit që nuk mund të duroj të pranojë edhe ngjashmërine e saj me qeniet e tjera njerëzore, mbështetet në masë të ngrihen mbi këtë, por në këtë lëvizje është frymëzuar (imiton, përputhet a. ..) keto "nonconformists" të cilët u paraprinë atë, apo ne fusha të tjera dhe gjithashtu tregon varësinë e tij në masë kaq deshperuese.

U shqiperua teknikishte dhe u korektua nga Bep Martin Pjetri
U morre nga ; it.wikipedia.org/wiki/Conformismo
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4580
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Konformisti i shprehur në dy fotot


Fotot qe ju vura kane kuptimin e tyre binomial;

A. Sa mire eshte te jeshe konformiste sikurse ato dy gra te bukura qe vallezojne prej lumturise qe konformizmi ja ka dhuruar, pa ditur fundin trishtues e kësaj valsi.
Imazh


B. Foton me revole ne dore te nje konformistit qe del prej grupit njerezish konformist, qe shpraze plumbat ngadale mbi individin dhe vete shoqerine -
Kjo foto eshte produkti tragjik i te qenit konformist


Imazh


Miqe po dhe jo konformista!

Ju lutemi ingranohuni ne kete teme sa teorike aq dhe praktike duke dhene mendime sipas profilit tuaj me forma te tjera duke qendruar besnik subjektit ne fjale.
Nuk ju ve askush note, vecse shtjellojme per nje semundje globale te njerezimit, qe ja ka imponuar sistemi politik i shteteve si moderne ashtu dhe jo moderne.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 2 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 11 Maj 2021, 03:45
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari