Politika e huaj ne zhvillimet dhe fenomenet e politikes qe ka influencuar ne luftrat boterore.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 2 postime · Faqe 1 prej 1
Fjalimi vjetor i Presidentit Donald J. Trump i SHBA 5.2.2019
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4556
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Fjalimi vjetor i Plotë në Gjuhën Shqype i

Presidentit Donald J. Trump i Shteteve të Bashkueme të Amerikës para Kongresit më dt. 5.II.2019

(President Donald J. Trump’s State of the Union Address)

Imazh

Fjalimi vjetor i Plotë i Presidentit Donald J. Trump të SHBA-ve para Kongresit më 5.II.2019 në Gjuhën Shqype

U publikue më: 6, Shkurt 2019
U mbajt fjalimi më 5 Shkurt 2019 – ora 9:07

PRESIDENTI:
Zonja Spikere, Shkëlqesi, Zotni Zev-President, Antarë të Kongresit, Zonja e Parë e Shteteve të Bashkueme - (duartrokitje) - dhe Bashkëkombësit e mi amerikanë:
Takohemi sonte në një moment potencial të pamasë. Ndërsa ne fillojmë një Kongres të ri, qëndroj këtu gati për të punue me ju, për të arritë përparime historike për të gjithë amerikanët.
Miliona bashkëqytetarë tanë po na shikjojnë tash, të mbledhun në këtë sallë të madhe, me shpresë, se do të qeverisim jo si dy parti, por si një Komb. (Duartrokitje.)
Rendi i ditës që do ta paraqes këtë mbramje nuk asht një agjendë republikane apo një agjendë demokratike. Asht axhenda e popullit amerikan.
Shumë prej nesh kanë ba fushatë për të njëjtat premtime kryesore: Për të mbrojtë vendet e punës amerikane dhe për të kërkue tregti të ndershme për puntorët amerikanë; për të rindërtue dhe rigjallnue infrastrukturën e vendit tonë; për të zvoglue çmimin e barnave të kujdesit shëndetësor dhe të recetave; për të krijue një sistem imigracioni që asht i sigurt, i ligjshëm, modern dhe i sigurt; dhe për të ndjekë një politikë të jashtme që i vë interesat e Amerikës në radhë të parë.
Ka një mundësi të re në politikën amerikane, nëse kemi vetëm guximin, së bashku, ta kapim atë. (Duartrokitje.)
Fitoret nuk janë për partinë tonë. Fitoret i përkasin vendit tonë. (Duartrokitje.)

Tre Festa në SHBA për 2019

1) 75 vjetori i Festimit të "Kryqëzata e Madhe" - Çlirimi i Europës në Luftën e Dytë Botnore!
2) 75 vjetori; 6 qershor 1944, 15.000 burra amerikanë parashutistë u hodhën nga qielli dhe 60.000 sulmuen nga deti,kundra Gjermanis. ¨
3) 50 vjetori i vendosjes së flamurit amerikan në hanë.

Këte vjet, Amerika do të kujtojë dy përvjetorë të randsishëm që na tregojnë madhështinë e misionit dhe fuqinë e krenarisë amerikane.
Në qershor, ne shënojmë 75 vjet që nga fillimi i asaj që Gjenerali Dwight D. Eisenhower e quajti "Kryqëzata e Madhe" - Çlirimi i Europës në Luftën e Dytë Botnore. (Duartrokitje.)

Në të dytën përkujtim, më 6 qershor 1944, 15.000 burra të rinj amerikanë parashutistë u hodhën nga qielli dhe 60.000 ma shumë sulmuen nga deti, për të shpëtue qytetnimin tonë nga tirania. Këtu me ne sonte janë tre prej atyre heronjve të pabesueshëm:
Të nivelit të parë; Joseph Reilly, Rreshteri i stafit Irving Locker dhe Rreshteri Herman Zeitchik. (Duertrokitje)
Ju lutem. Zotërinj, Ju përshëndesim.

Në vitin 2019, ne gjithashtu festojmë 50 vjet që pilotët e rinj të guximshëm fluturuen një çerek milion milje nëpërmjet hapsirës për të vendosë flamurin amerikan në ballin e hanës.
Gjysmë shekulli ma vonë, ne jemi bashkue me një nga astronautët e Apollo 11 qi vendosi atë flamur: Buzz Aldrin. (Duertrokitje.)
Falemnderës, Buzz.
Kët vjet, astronautët amerikanë do të rikthehen në hapësinë me raketa amerikane. (Duartrokitje.)

Në shekullin e XX-të, Amerika shpëtoi lirinë, transformoi shkencën, ripërcaktoi klasën e mesme dhe kur përballesh me realitetin, nuk ka asgjë në botë që mund të konkurrojë kudo me Amerikën. (Duartrokitje.)
Tash duhet të shkojmë me guxim dhe kurajo në kapitullin tjetër të kësaj aventure të madhe amerikane dhe ne duhet të krijojmë një standard të ri jetese për shekullin e XXI-të. Për nji cilësi të mrekullueshme e jetës për të gjithë qytetarët tanë ekziston mbrenda mundësive.
Ne mund t'i bajmë ma të sigurta komunitetet tona, familjet tona ma të forta, kulturën tonë ma të pasun, besimin tonë ma të thellë dhe klasën tonë të mesme ma të madhe dhe ma të begatë se kurrë ma parë. (Duartrokitje.)
Por ne duhet të hedhim poshtë politikën e hakmarrjes, rezistencës dhe ndëshkimit dhe të përqafojmë potencialin e pafund të bashkpunimit, kompromisit dhe të së mirës së përbashkët. (Duartrokitje.)
Sëbashku, ne mund të thyejmë ngërçin politik në dekada. Ne mund të kapërcejmë ndarjet e vjetra, të shërojmë plagët e vjetra, të ndërtojmë koalicione të reja, të krijojmë zgjidhje të reja dhe të shpallim premtimin e jashtëzakonshëm të së ardhmes së Amerikës. Vendimi asht i jonë.
Ne duhet të zgjedhim midis madhështisë apo kurtheve, rezultateve ose rezistencës, vizionit ose hakmarrjes, përparimit të pabesueshëm ose shkatrrimit të pakuptimtë.
Sonte, unë ju kërkoj të zgjidhni madhështinë. (Duartrokitje.)
Gjatë dy viteve të fundit, administrata jem ka lëvizë me urgjencë dhe shpejtësi historike për të përballue problemet e neglizhueme nga udhëheqësit e të dyja partive gjatë shumë dekadave.

Punësime;

- Ne kemi sjellë 5.3 milion vende të reja pune dhe, e randsishmja, kemi sjellë 600,000 vende pune.
- 5 milionë amerikanve u janë hjekë nga pullat ushqimore.
- Sot ma shumë njerëz po punojnë se sa në çdo kohë në historinë e vendit tonë - 157 milionë njerëz në punë.

Mbi dy vjet që nga zgjedhjet, ne kemi nisë një bum të paprecedent ekonomik - një bum që rrallë asht pa ma parë. Nuk ka pasë asgja të tillë. Ne kemi sjellë 5.3 milion vende të reja pune dhe, e randsishmja, kemi sjellë 600,000 vende pune të reja prodhuese - diçka që pothuejse të gjithë kanë thanë se ishte e pamujtun të bahej. Por fakti asht se ne po fillojmë. (Duartrokitje.)
Pagat po rriten në ritmin ma të shpejtë të dekadave dhe po rriten për puntorët e kaltër, gja qi luftova për të mbajtë premtimet. Ata po rriten ma shpejt se çdokush tjetër që mendonte të jetë e mujtun. Pothuejse 5 milionë amerikanve u janë hjekë nga pullat ushqimore. (Duartrokitje) Ekonomia e SHBA po rritet pothuejse dy herë ma shpejt se sa kur hyna në detyrë. Dhe ne jemi konsiderue, shumë larg nga ekonomia ma e nxehtë kudo në botë. Jo edhe afër. (Duartrokitje.)
Papunësia ka arrijtë nivelin ma të ulët në ma shumë se gjysmë shekulli. (Duartrokitje.)

Papunësia amerikane e afrikano-amerikane, hispanike - amerikane dhe aziatike - amerikane kanë arrijtë të gjitha nivelet e tyne ma të ulta të regjistrueme ndonjëherë. (Duartrokitje)
Papunësia për amerikanët me aftësi të kufizuem ka arrijtë gjithashtu nivelin ma të ultë të të gjitha kohnave. (Duartrokitje)
Sot ma shumë njerëz po punojnë se sa në çdo kohë në historinë e vendit tonë - 157 milionë njerëz në punë. (Duartrokitje.)
Kemi realizue një shkurtim masive të taksave për familjet e punës dhe kemi dyfishue kreditimin tatimor të fëmijëve. (Duartrokitje.)
Kemi shkurtue praktikisht tatimin mbi pasuninë - ose taksën e vdekjes, ashtu siç quhet shpesh - në bizneset e vogla për fermerët dhe gjithashtu për fermat familjare. (Duartrokitje.)

Shfuqizimi i Reformës Shndetsore të Obama-Care

Ne eliminuem dënimin shumë të papëlqyeshëm të reformës shndetsore të mandatit - Obama-keri(Kujdesi-Obama - B.M.P.). (Duartrokitje.)
Dhe për t'i dhanë pacientëve të sëmurë në mënyrë kritike mundsi në shërime jetëshpëtuese, e realizuem dhe shumë e randsishme, e drejta për t'u kurue. (Duartrokitje.)

Biznesi

Administrata ime ka shkurtue ma shumë rregullore në një periudhë të shkurtë kohe sesa çdo administratë tjetër gjatë tanë mandatit të saj. (Duartrokitje.)
Kompanitë po kthehen në vendin tonë në numër të madh falë reduktimeve tona historike në taksat dhe rregulloret. (Duartrokitje.)
Dhe ne kemi rrezatue një revolucion në energjinë amerikane. Shtetet e Bashkueme Amerikane janë tani prodhuesi numër një i naftës dhe i gazit natyror kudo në botë. (Duartrokitje)

- Dhe tani, përherë të parë në 65 vjet, ne jemi një eksportues neto i energjisë. (Duartrokitje.)

Mbas 24 muajsh progresi të shpejtë, ekonomia jonë asht zilia e botës, ushtria jonë asht ma e fuqishme në Tokë, deri tani, dhe Amerika - (Duartrokitje)
- Amerika sërish fiton çdo ditë. (Duartrokitje.)
Anëtarët e Kongresit: Shtetet e Bashkuem Amerikae asht e fortë. (Duartrokitje.)
Audienca: SHBA! SHBA! SHBA!
PRESIDENTI: Kjo tingëllon kryevepër. (Qeshje).
Vendi ynë asht i gjallë dhe ekonomia jonë po lulëzon si kurrë ma parë.
Të premten, u njoftue se ne kemi shtue edhe 304,000 vende pune vetëm në muejin e kaluem - pothuejse dyfishi i numrit të pritun. (Duartrokitje.)

Nëse do të ketë paqë dhe në legjislacion, atëherë nuk mund të ketë luftë dhe investigim, hetim (ndaj Presidentit - shen. jem B. M. P.). Ajo thjesht nuk funksionon në këtë mënyrë.
Ne duhet të jemi të bashkuen në shtëpi për të mposhtë kundërshtarët tanë jashtë vendit. Kjo epokë e re e bashkëpunimit mund të fillojë me konfirmimin përfundimtar të ma shumë se 300 kandidatve me kualifikim të naltë, të cilët janë ende të blokuem në Senat. Në disa raste, me vjetë duke pritun. Jo e drejtë. (Duartrokitje.)
Senati ka dështue të veprojë në lidhje me këto nominime, të cilat janë të padrejta me të nominuemit dhe shumë e padrejtë për vendin tonë.
Tash asht koha për veprim dypartiak. Besoni apo jo, ne kemi dëshmue tashmë se kjo asht e mujtun.
Në Kongresin e fundit, të dyja palët u mblodhën për të kalue një legjislacion të papamë për t'u përballë me krizën opioid, një projektligj të ri bujqësor, reformat historike të VA-s. Dhe mbas katër dekadave të refuzimit, ne kaluem përgjegjësinë e VA-s, në mënyrë që ma në fund përfunduem atë që keqtrajtojnë veteranët tanë të mrekullueshëm. (Duartrokitje.)
Dhe vetëm pak javë ma parë, të dyja palët u bashkuen për reformën e drejtësisë penale. Ata thanë se nuk mund të bahej. (Duartrokitje.)

Dobia e zbutjes së ligjeve penale ndaj afrikano-amerikanve

Vitin e kaluem, kam dëgjue, nëpërmjet miqve, historinë e Alice Johnson. Unë u shqetsova shumë. Në vjetin 1997, Alice u dënue me burgim të përjetshëm si një shkelse për herë të parë e padhunshme e ligjit të drogës. Gjatë 22 vjeteve të ardhshme, ajo u emnue në burg ,,një ministre,, e burgut, duke i frymëzue të tjerët që të zgjedhin një rrugë ma të mirë. Ajo kishte një ndikim të madh në atë popullsi burgu, dhe shumë ma larg.
Historia e Alice-s nënvizon pabarazitë dhe padrejtësinë brenda shoqërisë amerikane, që mund të ekzistojnë në dënimet kriminale dhe nevojën për të korrigjue këtë padrejtësi të plotë. Ajo ka shërbye pothuajse 22 vjet dhe kishte pritë që të ishte në burg, për pjesën e mbetun të jetës së saj. Në qershor të 2018 i kam ndryshue dënimin e Alice-s. Kur e pashë familjen e bukur të Alice-s dhe sesi e përshndetën në portat e burgut, duke e përqafue dhe duke e përshndet, duke qa dhe duke qeshë, u binda se kam ba diçka të drejtë. Alice asht me ne sonte, dhe ajo asht një grua e frikshme. E frikshmja.
Alice, të lutem! (Duartrokitje).
Alice, faleminderës që na kujtove se ne gjithmonë kemi fuqinë për të sjellë fatin tonë. Falemnderës shumë, Alice. Falemnderës shumë. (Duartrokitje.)
I frymzuem nga tregimet e Alice-s, administrata ime punoi ngushtë me anëtarët e të dyja palëve për të nënshkrue Aktin e PARË - STEP në ligj. Marrëveshje e madhe. (Duartrokitje.)
Asht një punë e madhe.
Ky legjislacion reformoi ligjet e dënimeve që kanë damtue padrejtësisht dhe në mënyrë disproporcionale komunitetin afrikano-amerikan. Akti i parë STEP i jep shkelësve jo të dhunshëm mundësinë e rehabilitimit në shoqni si qytetarë produktivë, që respektojnë ligjin. Tash shtetet në të gjithë vendin po ndjekin udhëheqjen tonë. Amerika asht një komb që beson tek pendimi.
Ne jemi bashkue gjithashtu sonte me Mateu Çarls nga Tennessee. Në vjetin 1996, në moshën 30 vjeç, Mateu u dënue me 35 vjet për shitjen e drogës dhe shkeljeve të tjera. Gjatë dy dekadave të ardhshme, ai në burg përfundoi ma shumë se 30 studime biblike, u ba punonjës i ligjit dhe udhëzoi shumë nga të burgosunit e tjerë.
Tani, Mateu asht personi i parë që lirohet nga burgu sipas Aktit të parë të STEP. (Duartrokitje) Mateu, ju lutem. Falemnderës, Mateu. Mirësevjen në shtëpi.(Duertrokitje)

Siguria e Kufinit - Emigracioni i paligjshëm
Imazh

Tani, republikanët dhe demokratët duhet të bashkojnë forcat përsëri për t'u përballue me një krizë urgjente kombtare. Kongresit i kanë mbetë vetëm 10 ditë për të miratue një projekt-ligj që do të financojë qeverinë tonë, do të mbrojë atdheun tonë dhe do të sigurojë kufinin tonë shumë të rrezikshëm jugor.
Tash asht koha që Kongresi t’i tregojë botës se Amerika asht e angazhueme për t'i dhanë fund emigracionit të paligjshëm dhe për të evidentue trafikantët e pamëshirshëm të kojotave, kartelave, tregtarëve të drogës dhe trafikantëve njerëzorë. (Duartrokitje.)
Ndërsa ne flasim, karvanët e mëdhenj të organizuem janë në marshim drejt Shtetetve të Bashkueme. Sapo kemi dëgjue se qytetet meksikane, për të largue emigrantët e paligjshëm nga komunitetet e tyne, po marrin kamjonë dhe autobusë për t'i sjellë ata në vendin tonë në zonat ku ka pak mbrojtje kufitare. Unë kam urdhnue 3.750 trupa në kufinin tonë jugor për t'u pregatitë vershimit të jashtëzakonshëm të refugjatve latin.
Kja asht një çështje morale. Gjendja e paligjshme e kufinit tonë jugor përban një kërcënim për sigurinë, stabilitetin dhe mirëqenien financiare të të gjithë Amerikës. Ne kemi një detyrë morale për të sigurue një sistem imigracioni që mbron jetën dhe punën e qytetarëve tanë.
Kjo përfshin detyrimin tonë për miliona emigrantë që jetojnë këtu sot në Amerikë, që ndoqën rregullat dhe respektuen ligjet tona. Emigrantët ligjorë e pasunojnë popullin tonë dhe forcojnë shoqërinë tonë në mënyra të panumërta. (Duartrokitje.)
Unë due që refugjatët të vijnë në vendin tonë edhe pse me numrin ma të madh se ndonjëherë, por ata duhet të vijnë ligjërisht. (Duartrokitje.)
Sonte, po ju kërkoj të mbroni kufinin tonë jugor të rrezikuem shumë, nisun nga dashnia dhe përkushtimi ndaj qytetarëve tanë dhe vendit tonë.
Asnjë nji gja nuk e ilustron ma mirë çeshtjen e ndarjes midis klasës punëtore të Amerikës dhe klasës politike të Amerikës sesa imigracioni i paligjshëm. Politikanët dhe donatorët e pasun nxisin për të hapë kufinj ndërsa, për vedi bajnë jetën e tyne të sigurtë pas mureve, pas portave dhe rojeve. (Duartrokitje.)
Ndërkohë, amerikanët e klasës punëtore mbeten të paguajnë çmimin për migracionin e paligjshëm masiv: Reduktimin e vendeve të punës, pagat ma të ulta, shkollat e mbingarkueme, spitalet që janë kaq të mbushun me njerëz që ju nuk mund t’i merrni me mend, krimi në rritje dhe një rrjet i vorfën social. Toleranca për imigracionin e paligjshëm nuk njehë mëshirë; ajo asht në të vërtetë shumë mizore. (Duartrokitje.)
Një në tri gra asht sulmue seksualisht në udhtimin e gjatë në veri prej refugjatve. Kontrabandistët përdorin fëmijët migrues si kamsorë njerzorë për të shfrytëzue ligjet tona dhe për të fitue qasje në vendin tonë. Trafikantët e qenieve njerëzore dhe trafikantët e seksit përfitojnë nga hapsina të gjana midis porteve tona hyrëse për të kontrabandue mijra vajza dhe gra në Shtetet e Bashkueme, dhe për t'i shitë ato në prostitucion dhe skllavëri moderne.
Dhjetra mijëra amerikanë të pafajshëm vriten nga droga vdekjeprurëse që kalojnë kufinin tonë duke pushtue qytetet tona, përfshi substanca si meta, heroinë, kokainë dhe fentanil.
Banda e egër, MS-13, tani vepron në të paktën 20 shtete të ndryshme amerikane, dhe pothuejse të gjithë vijnë përmes kufinit tonë jugor. Vetëm dje, një antar i bandës MS-13 u kap në paraburgim për një të shtënë fatale në një platformë metroje në New York City. Ne po i largojmë këta antarë të bandës nga mijra njerëz. Por, derisa të sigurojmë kufinin tonë, ata do të kenë të drejtën e kthimit.
Vit pas viti, amerikanë të panumërt vriten nga të huejt e paligjshëm kriminelë. Unë kam marrë informacjone shumë të mrekullueshme për organizatën (e krijuem më 2016 – shen. im B.M.P.) ”Moms Angel” për baballarët dhe familjet. Askush nuk duhet të vuaj kurrë dhimbjen e tmerrshme të dikujt që duhet të durojnë.
Këtu sonte asht Debra Bissell. Vetëm tre javë ma parë, prindët e Debra-s, Gerald-ës dhe Sharon, u vranë dhe u qëlluen për vdekje në shtëpinë e tyne në Reno, Nevada, nga një i huej i paligjshëm. Ata ishin në vitet e tetëdhjeta dhe mbijetuen 4 fëmijë, 11 nipa e mbesa dhe 20 stërnipa. Gjithashtu këtu sonte janë Gerald-i dhe Sharon-I, mbesa e Heather-it dhe mbesa e madhe e Madison.
Për Debra, Heather, Madison, ju lutem çohuni në kambë.
Pak mund të kuptojnë dhimbjen t’uaj. Falemnderës. Dhe falemnderës që jeni këtu. Falemnderës shumë. (Duartrokitje.)
Unë kurr nuk do të harroj, dhe unë do të luftoj për kujtimin e Gerald dhe Sharon, se ajo kurr nuk duhet të ndodhë përsëri. Asnjë jetë amerikane nuk duhet të humbasë, sepse kombi ynë nuk arriti të kontrollojë kufirin e saj shumë të rrezikshëm.
Në dy vitet e fundit, zyrtarët tanë të guximshëm të ICE kryen 266,000 arrestime të të huajve kriminalë, përfshirë ata që akuzoheshin ose u dënuen për rreth 100,000 për mashtrime (assaults), 30,000 krime seksuale dhe 4,000 vrasje.
Ne jemi bashkue sonte me një prej atyne heronjve të zbatimit të ligjit: Agjenti Special i ICE Elvin Hernandez. Kur hyn në sallë Elvin - (duartrokitje) - Falemnderës.
Kur Elvin ishte një djalë, ai dhe familja e tij emigruen ligjërisht në Shtetet e Bashkueme nga Republika Dominikane. Në moshën tetëvjeçare, Elvin i tha babait të tij se donte të bëhej agjent special. Sot, ai drejton hetimet në goditjen e trafikimit ndërkombëtar të seksit.
Elvin thotë se, "Nëse unë mund të siguroj që këto vajza të fitojnë të drejtën e tyne, unë e kam krye punën time". Falë punës së tij dhe atyne të kolegëve të tij të pabesueshëm, më shumë se 300 gra dhe vajza janë shpëtue nga tmerri i kësaj situate të tmerrshme, dhe ma shumë se 1.500 trafikantë sadistë janë vendosë prapa hekurave. (Duartrokitje) Falemnderës, Elvin.
Ne gjithmonë do të mbështesim burrat dhe gratë e guximshme të zbatimit të ligjit dhe unë ju premtoj me sonte që unë kurr nuk do të shfuqizoj heronjtë tanë nga ICE. Faleminderit. (Duartrokitje.)
Administrata ime ka dërgue në Kongres një propozim të mirfilltë për t'i dhanë fund krizës në kufinin jugor. Ai përfshin ndihmën humanitare, zbatim të ligjit, zbulimin e drogës në portet tona, mbylljen e shkeljeve që mundsojnë kontrabandën e fëmijëve dhe planet për një pengesë të re fizike, ose mur, për të sigurue zonat e mëdha midis porteve tona të hymjes.
Në të kaluemen, shumica e njerëzve në këtë dhomë votuen për një mur, por muret e duhuna nuk u ndertuën kurrë. Do ta ndërtoj atë. (Duartrokitje.)
Kjo asht një pengesë çeliku, inteligjente (sensor…B.M:P:) - strategjike, e dukshme - jo vetëm një mur i thjeshtë betoni. Ajo do të vendoset në zonat e identifikueme nga agjentët e kufinit si ma të nevojshme. Dhe këta agjentë do t'ju thonë: Ku muret duhen të ngrihen, kalimet e paligjshme shkojnë rrugës, poshtë. (Duartrokitje.)
San Diego ka pasë ma shumë kalime të paligjshme kufitare në vendin tonë. Në përgjegje, u krijue një mur i fortë i sigurisë. Kjo pengesë e fuqishme pothuajse i përfundoi ma në fund kalimet e paligjshme.
Qyteti kufitar i El Pasos, Teksas, kishte nivele jashtëzakonisht të nalta të krimit të dhunshëm - një nga ma të naltat në të gjithë vendin dhe konsiderohej si një nga qytetet ma të rrezikshme të vendit tonë. Tash, menjëherë mbas ndërtimit të saj, me një pengesë të fuqishme në vend, El Paso asht tashma një nga qytetet ma të sigurta në vendin tonë. Ta themi thjesht: Muret punojnë, dhe muret shpëtojnë jetën. (Duartrokitje.)
Pra, le të punojmë sëbashku, të bajmë kompromis dhe të arrijmë një marrëveshje qi me të vërtetë do ta bajë Amerikën të sigurt.
Ndërsa punojmë për të mbrojtë sigurinë e njerëzve tanë, ne gjithashtu duhet të sigurojmë qi ringjallja jonë ekonomike të vazhdojë me një ritëm të shpejtë. Askush nuk ka përfitue ma shumë nga ekonomia jonë e lumtun sesa gratë, të cilat kanë mbushë 58 përqind të vendeve të reja të punës vitin e kaluem. (Duartrokitje.)
Ju nuk duhet ta bani këte gja? Faleminderit shumë. Faleminderit shumë.

Grueja Amerikane

Të gjithë amerikanët mund të jenë krenarë që ne kemi ma shumë gra në fuqinë punëtore sesa kurr ma parë. (Duartrokitje.)
Mos u ul. Ju do ta pëlqeni këtë. (Qeshje).
Dhe saktësisht një shekull mbasi Kongresi miratoi amendamentin kushtetues që u jep grave të drejtën për të votue, ne gjithashtu kemi ma shumë gra që shërbejnë në Kongres sesa në çdo kohë ma parë. (Duartrokitje.)
AUDIENCA: SHBA! SHBA! SHBA!
PRESIDENTI: Kjo asht e mrekullueshme. Me të vërtetë e mrekullueshme. Dhe urime. Kjo asht e mrekullueshme.
Si pjesë e angazhimit tonë për përmirësimin e mundësive për gratë kudo, këtë të enjte ne po fillojmë iniciativën e parë qeveritare në fokus të fuqizimit ekonomik të grave në vendet në zhvillim.

Tregtia me Kinën fiton SHBA 250 miliard dollarë prej tarifave në vjet

Imazh

Për të ndertue - (duartrokitje) - falemnderës. Për të ndërtue mbi suksesin tonë të pabesueshëm ekonomik, një prioritet i parëndësishëm: Përmbysja e dekadave të politikave të mjerueshme tregtare. Shumë keq.
Ne tani po e bajmë të kjartë për Kinën që, pas viteve të synimeve në industrinë tonë dhe vjedhjes së pronës sonë intelektuale, vjedhja e vendeve të punës dhe pasunisë amerikane ka mbarue. (Duartrokitje) Prandej, kohët e fundit kemi vendosë tarifa 250 miliardë dollarë për mallna kineze, dhe tash Thesari ynë po merr miliarda e miliarda dollarë.
Por unë nuk fajsoj Kinën, qi përftoi prej nesh; Unë fajsoj udhëheqësit dhe përfaqsuesit tanë, qi lejuen ketë paragjykim të ndodhë. Unë kam respekt të madh për Presidentin Xi, dhe tani po punojmë për një marrëveshje të re tregtare me Kinën. Por ajo duhet të përfshij ndryshime reale, strukturore për t'i dhanë fund praktikave të padrejta tregtare, për të zvoglue defiçitin tonë kronik tregtar dhe, për të mbrojtë vendet e punës amerikane. (Duartrokitje) Faleminderit.

Një tjetër gabim tregtar historik ishte katastrofa e njohun si NAFTA. Kam takue burrat dhe gratë e Miçiganit, Ohajos, Pensilvani-s, Indiana-s, New Hampshire, dhe shumë shtete të tjera, ku andrrat e të cilëve u shkatrruen me nënshkrimin e NAFTA. Për vite të tana, politikanët i premtuen se do të rinegociojnë për një marrëveshje ma të mirë, por askush nuk u përpoq deri tani me e ba.
Marrëveshja jonë e re SHBA-Meksiko-Kanada, USMCA, do të zëvendsojë NAFTA dhe do të dorzojë për puntorët amerikanë ate që nuk kanë pa për një kohë të gjatë. Unë shpresoj se ju mund të kaloni USMCA në ligj në mënyrë qi ne të mund të kthejmë punët tona prodhuese në numër edhe ma të madh, të zgjerojmë bujqësinë amerikane, të mbrojmë pronsinë intelektuale dhe të sigurojmë ma shumë makina të vulosuna me krenari me katër fjalët tona të bukura: "Made in the USA ." (Duartrokitje.)
Sonte, po ju kërkoj gjithashtu që të kaloni Aktin Tregtar të Ndërsjellë të Shteteve të Bashkueme, në mënyrë qi nëse një vend tjetër vendos një tarifë të padrejtë për një produkt amerikan, ne mund t'i ngarkojmë atij tarifën e saktë për të njëjtin produkt pra, per produktin e saktë që ne shesin. (Duartrokitje.)
Të dyja palët duhet të jenë në gjendje të bashkohen për një rindërtim të madh të infrastrukturës së shkatrrueme të Amerikës. (Duartrokitje.)
Unë e di se Kongresi asht i etun të kalojë një projektligj të infrastrukturës dhe unë jam i etun të punoj me ju për legjislacionin, për të ofrue investime të reja dhe të randsishme në infrastrukturë, duke përfshij investimet në industritë ma të fundit të së ardhmes. Kjo nuk asht një opsion. Kjo asht një domosdoshmëni.

Ulja e çmimeve të barnave

Prioriteti i ardhshëm i madh për mue, dhe për të gjithë ne, duhet të jetë ulja e kostos së barnave të kujdesit shëndetsor dhe të recetave, si dhe të mbrojmë pacientët me kushte ekzistuese. (Duertrokitje.)
Tashma, si rezultat i përpjekjeve të administratës sime, në vitin 2018, çmimet e drogës përjetuen ramien e vetme ma të madhe në 46 vjet. (Duartrokitje.)
Por ne duhet të bajmë ma shumë. Asht e papranueshme që amerikanët të paguejnë shumë ma tepër se njerëzit e vendeve të tjera për të njëjtat droga, shpesh të prodhueme në të njëjtin vend. Kjo asht e gabuem, kjo asht e padrejtë dhe sëbashku do ta ndalojmë - dhe ne do ta ndalojmë atë me shpejtësi. (Duartrokitje.)
Unë i kërkoj Kongresit që të miratojë legjislacionin që ma në fund me problemin e vlersimeve globale (freeloading globale), gja qi siguron drejtësi dhe transparencë të çmimeve për pacientët amerikanë, ma në fund. (Duartrokitje.)
Ne gjithashtu, duhet të kërkojmë kompanitë e drogës, kompanitë e sigurimeve dhe spitalet për të zbulue çmimet reale për të nxitë konkurrencën dhe për të sjellë uljen e shpenzimeve. (Duartrokitje.)

Lufta kundër HIV dhe AIDS

Asnjë forcë në histori nuk ka ba ma shumë për të çue përpara gjendjen njerzore sesa për lirinë amerikane. Në vitet e fundit - (duartrokitje) - në vitet e fundit, ne kemi ba përparim të shkëlqyem në luftën kundër HIV dhe AIDS. Zbulimet shkencore realizuen një andërr të kahershme. Buxheti jem do t'u kërkojë demokratëve dhe republikanëve të angazhohen për të eliminue epideminë e HIV në Shtetet e Bashkueme brenda 10 viteve. Ne kemi ba hapa të jashtëzakonshëm. Të pabesueshme. (Duartrokitje) Sëbashku, ne do ta mposhtim AIDS-in në Amerikë dhe ma gjanë. (Duartrokitje.)

Luftë kundër kancerit të fmijve

Sonte, po ju kërkoj që të bashkoheni me mue në një luftë tjetër që të gjithë amerikanët mund të më përkrahin: Lufta kundër kancerit të fëmijve. (Duartrokitje.)
Bashkimi me Melania në galeri këte mbramje, aty asht një vajzë shumë trimneshe, 10-vjeçare, Grace Eline. Çdo ditëlindje - (duertrokitje) - hi, Grace. (Të qeshuna.) Çdo ditëlindje qi kur ishte katër vjeçare, Grace u kërkoi miqve të saj të dhuronin në Spitalin e Fëmijëve të Shën Jude. Ajo nuk e dinte që njëditë ajo mund të ishte një paciente. Kjo asht ajo që ndodhi.
Vitin e kaluem, Grace u diagnostikue me kancer të trunit. Menjëherë, ajo filloi trajtimin e rrezatimit. Në të njëjtën kohë, ajo u bashkue me komunitetin e saj dhe e rriti shifrën ma shumë se 40.000 dollarë për luftën kundër kancerit. (Duertrokitje) Kur Grace përfundoi trajtimin në vjeshtën e kalueme, mjekët dhe infermierët e saj brohorisnin - ata e donin atë; ata ende e duen atë - me lot në sy, ndërsa mbylli një poster që lexonte: "Ditën e fundit të kemo". (Duertrokitje) Falemnderës shumë, Grace. Ju jeni një frymëzim i madh për të gjithë ne, në këtë dhomë. Falemnderës shumë.
Shumë fëmijë me kancer nuk kanë krye terapi të reja në dekada. Buxheti im do t'i kërkojë Kongresit 500 milionë dollarë gjatë 10 viteve të ardhshme për të financue këtë hulumtim jetik të jetës.
Për të ndihmue në mbështetjen e prindërve të punës, ka ardhë koha për të zgjidhun çeshjten e Shkollave për fëmijët e amerikanëve. (Duertrokitje.) Gjithashtu, jam krenar që jam Presidenti i parë që në buxhetin tim të përfshij një plan kombtar për pushimet familjare të pagueme, në mënyrë që çdo prind i ri të ketë mundësi të rrisë e të kujdeset per fëmijën e tyne të porsalindun. (Duartrokitje.)

Ndalimi i abortit të moshës së madhe të fmijës në mitër - Respekt për dinjitetin e Njeriut!
Kujdesi për Nanën dhe fmijën në Mitër
!

Nuk mund të ketë kontrast ma të madh me imazhin e bukur të një nane që mban fëmijën e saj të foshnjës sesa ajo që tregon frikshëm në ekranet gri të kombit tonë për keqrritjen e tyne. Ligjëbamsit në Nju Jork brohoritën me kënaqësi mbas miratimit të legjislacionit që do të lejonte qi një fëmijë të hiqej nga mitra e nanës që nga lindja. Këto gjana janë të gjalla, ndjenja, foshnje të bukura të cilët kurr nuk do të kenë mundësi të ndajnë dashninë dhe andrrat e tyne me botën. Dhe pastaj, kishim rastin e Guvernatorit të Virxhinias, ku ai deklaroi se, do të ekzekutonte një fëmij mbas lindjes.
Për mbrojtjen e dinjitetit të çdo personi, unë i kërkoj Kongresit të miratojë legjislacionin për të ndalue abortin e vonshëm të fëmijëve që mund të ndjejnë dhimbje në mitrën e nanës. (Duartrokitje.)
Le të punojmë së bashku për të ndertue një kulturë për kujdesin e jetës së të pafajshemve.
(Duartrokitje) Dhe le të riafirmojmë një të vërtetë themelore:
Të gjithë fëmijët - të lindun dhe të palindun - janë shëmbëlltyrë e Shenjtë e Perëndisë.

Ushtria - Mbrojtja - Detare- Ajrore

Pjesa e fundit e axhendës sime asht mbrojtja e sigurisë amerikane. Gjatë dy viteve të fundit, ne kemi fillue të rindërtojmë plotësisht ushtrinë e Shteteve të Bashkueme, me 700 miliardë dollarë vjetin e kaluem dhe, 716 miliardë dollarë këte vjet.
Ne kemi angazhue gjithashtu vende të tjera për të pague pjesën e tyne si e drejtë kontribuese. (Duartrokitje) Së fundi. Së fundi. Për vite, Shtetet e Bashkueme po trajtoheshin shumë padrejtësisht nga miqtë tanë, anëtarët e NATO-s. Por tash ne kemi sigurue, gjatë dy vjetve të fundit, ma shumë se 100 miliardë dollarë rritje në shpenzimet e mbrojtjes nga aleatët tanë të NATO-s. (Duartrokitje) Ata thanë se kjo gja nuk mund të bahet.
Si pjesë e ndërtimit tonë ushtarak, Shtetet e Bashkueme po zhvillojnë një sistem të mbrojtjes së raketave të nivelit të naltë.
Nën administratën time, nuk do të kërkojmë ndjesë për avancimin e interesave të Amerikës.

Shfuqizimi i Traktatit të Paksimit të Arsenalit Bërthamor

Për shembull, dekada ma parë, Shtetet e Bashkueme hynë në një traktat me Rusinë, në të cilën ne ramë dakord të kufizohej dhe të zvogëlohej aftësia jonë e raketave. Ndërsa ne ndoqëm marrëveshjen dhe rregullat në letër, Rusia vazhdimisht shkeli kushtet e saj për nji kohë shumë të gjatë. Kjo asht arsyeja pse unë njoftova se Shtetet e Bashkueme u tërhjekën zyrtarisht nga Traktati i Forcave Bërthamore të Intermediate-Range, ose Traktati i INF.
Ndoshta - (duartrokitje) - me të vërtetë nuk kemi zgjedhje tjetër. Ndoshta, mund të negociojmë në një marrëveshje tjetër, duke shtue Kinën dhe të tjerët, ose ndoshta, nuk mundemi - në këtë rast, do të largohemi dhe do të përtërijmë të gjithë të tjerat si deri më tash.
(Duartrokitje.)

Koreja e Veriut
Imazh

Si pjesë e një diplomacie të re të guximshme, ne vazhdojmë përpjekjet tona historike për paqë në Gadishullin Korean. Kërkesat tona janë realizue, testimi bërthamor asht ndalë dhe nuk asht realizue asnji testim raketor ma shumë se 15 muej. Po të mos kisha zgjedhë postin e Presidentit të Shteteve të Bashkueme, tash për tash, simbas mendimit tim, do të ishim në një luftë të madhe me Koren’ e Veriut. (Duartrokitje.)
Shumë punë mbetet për t'u ba, por marrëdhania ime me Kim Jong Un asht e mirë. Kryetari Kim dhe unë do të takohemi përsëri më 27 dhe 28 shkurt në Vietnam. (Duartrokitje.)

Venezuela

Dy javë ma parë, Shtetet e Bashkueme njohën zyrtarisht qeverinë legjitime të Venezuelës - (Duartrokitje) - dhe Presidentin e saj të ri, Juan Guaidó. (Duartrokitje.)
Ne qëndrojmë me popullin venezuelian në kërkimin e tyne fisnik për liri dhe dënojmë brutalitetin e regjimit të Maduro-s, politikat socialiste të të cilit e kanë kthye atë komb nga më të pasunit në Amerikën e Jugut, në një gjendje vorfnie dhe dëshprimi të egër. (Duartrokitje.)

Alarm për instalimin e Socjalizmit në SHBA!
Imazh

Këtu në Shtetet e Bashkueme, ne jemi të alarmuem nga thirrjet e reja për të instalue socializmin në vendin tonë.
AUDIENCA: Booo -
PRESIDENTI: Amerika u themelue nga Liria e Pamvarësia, dhe jo nga imponimi, dominimi dhe kontrolli i qeverisë. (Duartrokitje) Ne lindim të Lirë dhe ne do të qëndrojmë të Lirë. (Duartrokitje.)
AUDICIONI: SHBA! SHBA! SHBA!
PRESIDENTI: Sonte, ne rinisim vendosmëninë tonë se Amerika kurr nuk do të jetë një vend socialist. (Duertrokitje.)
AUDICIONI: SHBA! SHBA! SHBA!

Izraeli

PRESIDENTI: Një nga sfidat ma komplekse me të cilat përballemi dhe kemi për shumë vite, asht Lindja e Mesme. Qasja jonë bazohet në realizmin parimor, jo teoritë e diskreditueme qi kanë dështue me dekada për zhvillimi e përparim. Për këte arsye, administrata ime njohu kryeqytetin e vërtetë të Izraelit dhe hapi me krenari Ambasadën Amerikane në Jerusalem. (Duartrokitje.)
Trupat tanë të guximshëm kanë luftue në Lindjen e Mesme për pothuajse tash 19 vjetë. Në Afganistan dhe Irak, rreth 7.000 heronjë amerikanë kanë dhanë jetën. Më shumë se 52,000 amerikanë janë plagosur randë. Ne kemi shpenzue ma shumë se 7 trilionë dollarë në luftën kundër konflikteve në Lindjen e Mesme.
Si një kandidat për president, unë u zotova me za për një pamje të re. Kombet e Mëdha nuk i bajnë luftat e pafundme. (Duartrokitje.)

Siria

Kur mora detyrën, ISIS kontrolloi ma shumë se 20 mijë km2 në Irak dhe Siri - vetëm dy vjet maparë. Sot, ne kemi çlirue pothuajse të gjithë territorin nga kapja e këtyne monstrave të etun për gjak.
Tash, ndërsa ne, punojmë me aleatët tanë për të shkatrrue mbetjet e ISIS, asht koha t'i japim ushtarve tanë të guximshëm në Siri, një shtëpi të ngrohtë të mirëpritun.
Unë gjithashtu i kam përshpejtue negociatat tona për të arrijtë - nëse asht e mujtun - një zgjidhje politike në Afganistan. Ana kundërshtare asht gjithashtu shumë e lumtun të negocjojë. Trupat tona kanë luftue me një vlerë të pakrahasueshme. Dhe falë trimnisë së tyne, tash jemi në gjendje të gjejmë një zgjidhje të mundshme politike për këtë konflikt të gjatë dhe të përgjakshëm. (Duartrokitje.)

Afganistani

Në Afganistan, administrata ime po zhvillon bisedime konstruktive me një numër grupesh afgane, duke përfshi edhe talebanët. Ndërsa përparohet në këto negocjata, ne do të jemi në gjendje të zvoglojmë praninë e trupave tona dhe të përqendrohemi në kundërterrorizmin. Dhe ne me të vërtetë do të përqëndrohemi në luftën kundër terrorizmit.
Nuk e dijmë nëse do të arrijmë një marrveshje, por e dijmë se, mbas dy dekadave të luftës, ka ardhë ora që sëpaku të vendoset paqa. Dhe pala tjetër do të donte të bante të njëjten gja. Asht koha. (Duartrokitje.)
Mbi të gjitha, miku dhe anmiku njësoj nuk duhet të dyshojnë kurrë në fuqinë dhe vullnetin e këtij kombi për të mbrojtë Popullin tonë. 18-të vjet maparë, terroristët e dhunshëm sulmuen USS Cole – Anijen e Marinës Amerikane. Dhe muajin e kaluem, forcat amerikane vranë një nga udhëheqësit e atij sulmi. (Duartrokitje.)

Irani - Antisemitizmi

Jemi të nderuem të bashkohemi sonte me Tom Wibberley, djali i të cilit, marinar i marinës Craig Wibberley, ishte një nga 17 marinarët që humbëm tragjikisht. Tom, ne premtojmë që gjithmonë të kujtojmë Heronjtë e USS Cole. (Duartrokitje) Falemnderit, Tom! Administrata ime ka veprue me vendosmëni për t'u ballafaque me sponsorin kryesor të Botës me terrorin: Regjimi radikal në Iran. Asht një regjim radikal. Ata kryejnë vepra të këqija, të këqija!
Për të sigurue që kjo diktaturë e korruptueme, qi kurr të mos realizojë armë bërthamore, unë tërhjeka Shtetet e Bashkueme nga marrëveshja shkatërruese bërthamore e Iranit. (Duartrokitje.)
Dhe vjeshtën e kalueme, vendosëm sanksionet ma të ashpra të vendosuna ndonjëherë nga ne në një vend.
Ne nuk do t'i shmangim sytë nga një regjim që thërret "Vdekje Amerikës" dhe kërcënon gjenocidin kundër Popullit hebre. (Duartrokitje.) Ne kurrë nuk duhet ta injorojmë helmin e egër të antisemitizmit, ose ata që përhapin fenë e saj helmuese. Me një za, ne duhet ta përballojmë këtë urrejtje kudo dhe kudo që ndodh!

Për vrasjen e 11 çifutve në SHBA

Vetëm nji muej maparë, 11 hebre-amerikanë u vranë në mënyrë të dhunshëm nga një sulm antisemit në sinagogën e Pemës së Jetës në Pitsburg. Zyrtari SWAT Timothy Matson reagoi me armë zjarri dhe qëlloi shtatë herë për ta asgjësues agresorin. Dhe ai ishte shumë i suksesëshëm. Timoteu sapo kishte realizue operacionin e tij të 12-të, dhe ai po përparon në sukseset e tij në operacione të shumta. Por ai ka udhtue për të kenë këtu me ne sonte. Zyrtari Matson, ju lutem. (Duartrokitje) Falemnderës. Ne jemi përgjithmonë mirënjohës. Falemnderës shumë.
Sonte, ne jemi bashkue edhe me të mbijetuemin e Pittsburgh, Judah Samet. Ai mërrijti në sinagogë kur filloi masakra. Por jo vetëm Juda shpëtoi nga vdekja në vjeshtën e kalueme, apo ma shumë se shtatë dekada ma parë, ai i mbijetoi tmerrsisht kampet e përqendrimit nazist. Sot asht 81 vjetori i Judës. (Duratrokitje.)
AUDIENCE: (Këndoni "Ditëlindjen e lumtun")
(Duartrokitje).
ZOTNI SAMET: Falemnderës!
PRESIDENTI: Ata nuk do ta banin këte për mue, Judë. (Qeshje).
Juda thotë se ende mund të kujtoj momentin e saktë, pothuajse 75 vjet ma parë, pas 10 muajsh në një kamp përqendrimi kur ai dhe familja e tij u vunë në tren dhe thanë se po shkonin në një kamp tjetër. Papritmas, treni frenoi në një ndalesë shumë të fortë. U shfaq një ushtar. Familja e Judës mbështetej në më të keqen absolute. Pastaj baba i tij bërtiti me gëzim, "Janë amerikanët! Janë amerikanët! "(Duartrokitje) Faleminderit.
Një i mbijetuem i dytë i Holokaustit asht këtu sonte, Joshua Kaufman, ishte i burgosun në Dachau. Ai kujton, se si shikonte përmes një vrime në muret e një makine të bagëtisë, ndërsa ushtarët amerikanë mbrritën me tanke. "Për mua," kujton Joshua, "ushtarët amerikanë, qi ishin dëshmi se Perëndia ekziston dhe Ata zbritën nga qielli". Ata zbritën nga Qielli!
Fillova këte mbramje duke nderue tre ushtarë që luftuen në D-Day në Luftën e Dytë Botnore. Njeni prej tyne ishte Herman Zeitchik. Por ka ma shumë për historinë e Hermanit. Një vit mbasi ai sulmoi plazhet e Normandisë, Herman ishte një nga ushtarët amerikan që ndihmuen në çlirimin e Dachau. (Duartrokitje) Ai ishte një nga amerikanët që ndihmoi të shpëtonte Jozueun nga ai ferr në Tokë.
Pothuajse 75 vjet ma vonë, Herman dhe Joshua janë të dy sëbashku në galeri sonte, ulun krahpërkrah, këtu në shtëpinë e lirisë amerikane. Herman dhe Joshua, prania juaj këtë mbrëmje asht shumë e çmueme. Falemnderës shumë. (Duartrokitje) Faleminderit.
Kur ushtarët amerikanë u ndodhën nën qiellin e errët mbi Kanalin Anglez në orët e hershme të D-Day, 1944, ata ishin vetëm djem të rinjë 18 dhe 19 vjeç, duke hy në anijen e luftës drejt betejës ma të randsishme në historinë e luftës.
Ata nuk e dinin nëse do të mbijetonin në atë kohë. Ata nuk dinin nëse do të rriteshin. Por ata e dinin se Amerika duhet të mbizotnonte. Shkaku i tyne ishte ky komb dhe për brezat ende të palinduna.

Fitoret tona ma të mëdha janë ende për të ardhë. Ne ende nuk kemi fillue të andrrojmë.

Imazh

Pse e banë këte? Ata e banë për Amerikën. Ata e banë atë për ne.
Gjithçka që ka ardhë ç’ prej kësaj kohe - triumfi ynë mbi komunizmin, hapat tona gjigande të shkencës dhe zbulimit, përparimi ynë i pakrahasueshëm drejt barazisë dhe drejtësisë - asht e mujtun falë gjakut dhe lotëve, guximit dhe vizionit të amerikanve që erdhën përpara nesh.
Mendoni për këtë Kapitol. Mendoni për këtë Dhomë, ku Ligjvënësit para Jush votuen për t'i dhanë fund skllavnisë, për të ndërtue hekurudhat dhe autostradat, për të mposhtë fashizmin, për të siguruar të drejtat civile dhe për t'u përballue me perandoritë e liga.
Këtu sonte, ne kemi Ligjvënës nga e gjithë kjo Republikë madhështore. Ju keni ardhë nga brigjet shkëmbore të Maine dhe majat vullkanike të Hawaii; nga pyjet me borë të Wisconsin dhe nga shkretinat e kuqe të Arizonës; nga fermat e gjelbra të Kentakit dhe plazhet e arta të Kalifornisë. Sëbashku, ne përfaqësojmë Kombin ma të jashtëzakonshëm në të gjithë historinë.
Çfarë do të bajmë në këtë moment? Si do të mbahet mend?
I kërkoj burrave dhe grave të këtij Kongresi: Shikoni mundësitë para nesh. Arritjet tona ma emocionuese janë ende përpara. Udhëtimet tona ma emocionuese ende presin. Fitoret tona ma të mëdha janë ende për të ardhë. Ne ende nuk kemi fillue të andrrojmë. Ne duhet të zgjedhim nëse jemi të definuem nga dallimet tona ose nëse ne guxojmë t'i kapërcejmë ato.
Ne duhet të zgjedhim nëse e shpërdorojmë trashëgiminë tonë të madhe ose nëse deklarojmë me krenari se jemi Amerikanë.
Ne realizojmë të pabesueshmen. Ne sfidojmë pamundësinë. Ne pushtojmë të panjohunën.
Kjo asht koha për të rigjallënue imagjinatën amerikane. Kjo asht koha për të kërkue samitin ma të naltë dhe për të vendosë pamjet tona në yllin ma të shndritshëm. Kjo asht koha për të rindezun lidhjet e dashnisë, besnikërisë dhe kujtesës që na lidhin së bashku si qytetarë, si fqinjë, si patriotë.
Kjo asht e ardhmja jonë, fati ynë dhe zgjedhja jonë për të krye. Unë po ju kërkoj të zgjidhni madhështinë.
Pavarësisht nga sprovat me të cilat përballemi, pa marrë parasyshë sfidat që duhet të vijnë, duhet të ecim
sëbashku.
Ne duhet ta mbajmë Amerikën e Parë në zemrat tona. Duhet ta mbajmë Lirinë gjallë në Shpirtnat tanë. Dhe ne duhet gjithmonë të mbajmë Besim në fatin e Amerikës që një komb nën Perëndinë, të jetë shpresa dhe premtimi, drita dhe lavdia, midis të gjitha kombeve të Botës.
Faleminderës. Zoti ju bekoftë. Perëndia e bekoftë Amerikën. Falemnderës shumë.
Falemnderës! (Duertrokitje.)
END 10:29 P.M. EST

E pregatiti në gjuhë shqipe: Bep Martin Pjetri
E enjte, dt. 6 Shkurt 2019

Shenim!
- Nëntitujt, figurat dhe skjarimet jan vendosë nga autori i pregatitjes së fjalimit në shqip për me lehtsue tematikat, qi ka spikat Trumppi në Fjalimin e masipërme!

- Fjalimi i masipërm u morë direkt prej arshivës së Shtëpisë bardhë;
https://www.whitehouse.gov/briefings-st ... address-2/


Nr. 1530 - dt.11.II.2019
Nr. 1569 - dt. 12.II.2019
Nr. 1595 - dt.18.II.2019
Nr. 1626 - dt. 24.II.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4556
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Marrëveshje e Trumpit me Putinin për të ndërtue një kullë për Trumpin në Moskë

Imazh


Cohen gjithashtu pritet të japë shpjegime për ligjvënësit përse ai gënjeu ata për planet e organizatës Trump për të ndërtue një kullë në Moskë.

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-47375079

-------------------------------------------------------------------------,,,,,
Michael Cohen në seancën para Kongresit: Trump ashtë një racist, një mashtrues, një gënjeshtar
Imazh

Dëshmitari, ish-avokati i Trump-it sot para Kongresit. Disa media kanë pa tashmë një kopje me shkrim të deklaratave të tij.

…… Ai ishte një avokat për Trump për dhjetë vjet dhe në dhjetor u dënue me tre vjet burg, duke përfshirë gënjimet në kongres, sepse kishte shkelë ligjin zgjedhor të SHBA duke përdorur kontributet e fushatës për të heshtë dy gra për marrdhaniet seksualet e tyne me Trump.
Avokati i dënuem: Trump e dinte se paratë e shpenzimeve ishin të gabueme.
Avokati ka zgjedhë të bashkëpunojë me prokurorin special Robert Mueller në lidhje me hetimin e Rusisë.
Ai u zbulue në mashtrimet si në Kongres ashtu dhe te Robert Mueller.

Tash, në dëshminë e tij, Cohen distancohet kjartsisht nga ish-shefi i tij - Trump.
- Jam xanë gabim për vedi dhe për gjanat që kryeva për Trump në përpjekjen time për ta mbrojtë dhe mbështetur atë.
- Jam në pozicjon shum të keq sepse e di se kush asht Trump. Ai asht një racist. Ai asht një mashtrues. Ai asht gënjeshtar, thotë dëshmuesi – avokati Mikel Kohen.

Loja e Trumpit me rusët për të fitue zgjedhjet

Cohen calls Trump ‘racist’, ‘conman’, Trump hits back- Cohen e quan Trumpin 'racist', 'batakçi', Trumpi hakmarrës!
Imazh

Një telefonatë nga Roger Stone rreth Wikileaks
Përveç kësaj, Cohen pretendon se ai ishte i pranishëm në 2016, kur Trump mori një telefonatë nga Roger Stone, këshilltar politik i Trump, ndërsa telefoni ishte në thirrje.

- Z. Stone i tha z. Trump, se sapo kishte folë me Julian Assange dhe se z. Assange i kishte thënë z. Stone, brenda pak ditësh do të kishte një rrjedhje të madhe emailesh që do të damtonte fushatën e Hillary Clinton, do të lexonte tekstin e dëshmisë me shkrim.

Sipas Cohen, Trump ju përgjigj Stone:

- Do të ishte mirë.

Nëse akuzat e Cohen janë të sakta, do të jetë hera e parë që dikush me informacjonne të dorës së parë, dëshmohet se presidenti kishte njohuni të drejtpërdrejta për rrjedhjen e Wikileaks.


-------------------------------------------------------------------,,,,,,,,,,,
Edhe si President, Trump u përqendrue në paratë e mashtrimit, thotë Cohen


https://www.nytimes.com/2019/02/27/us/p ... money.html

Michael D. Cohen i tha Kongresit të mërkurën e 27.2.2019se Presidenti Trump vazhdoi të përfshihej në një marrëveshje të parave të hueja pasi mori detyrën.
Z. Cohen gjithashtu implikoi djalin e presidentit dhe shefin e financave të Organizatës Trump. KreditCreditErin Schaff / The New York Times

Nga Rebecca R. Ruiz
27 shkurt 2019

130 mijë dollarë të paguem nga Trump për të heshtë aktorja pornografike amerikane, striptiste dhe drejtore, Stormy Daniels(e dtl. 17.III.1979)
Imazh

Ish-avokati i presidentit Trump i tha Kongresit të mërkurën e datës 27 shkurt 2019, se zoti Trump ishte i përfshirë thellësisht në marrëveshjen e paguem me paratë e zeza, një aktore pornografike, madje edhe në Shtëpinë e Bardhë, duke i thanë atij Trumpi vetëm një vit ma parë su duhej të gënjejë një gazetar rreth përfshirjes së presidentit në pagesën e nji prostitute, qi kishte pasë marrdhanie seksuale.
Duke dëshmue para Komitetit të Mbikëqyrjes së Shtëpisë së Bardhë, avokati Michael D. Cohen implikoi publikisht gjithashtu për herë të parë djalin ma të madh të presidentit, Donald Jr dhe shefin kryesor financiar të kompanisë së tij, Allen Weisselberg, në marrëveshjen që përfshin aktoren, Stormy Daniels. Ajo ishte paguar 130,000 dollarë para zgjedhjeve të 2016 për të heshtë për një çështje të dyshuem marrdhaniesh seksuale me z. Trump dhe z. Cohen u rimbursue ato para nga Z.Trump në 2017.
"Ai e dinte për gjithçka", tha z. Cohen për z. Trump. "Gjithçka duhej të kalonte përmes z. Trump dhe duhej të miratohej nga zoti Trump."

Prokurorët federalë të Nju Jork në pagesat e Trumpit

Ndërkohë që prokurorët federalë në Nju Jork kishin paraqitë një bilanc të përgjithshëm rreth pagesave, e z. Trump edhe ndaj z. Cohen në mënyrë eksplicite që vendosi z. Trump në qendër të ngjarjeve, duke provokue kontrolle që ai e përshkroi si dëshmi për rolin që presidenti dhe kompania ka lueitë.

Trump pagoi Karen McDougal(23.III.1971) me heshtë - Modele – Aktore
Imazh

Avokati M. Cohen u deklarue fajtor verën e kaluem se ishte autor i krimit financiar në lidhje me pagesat e kryeme ndaj zonjës Daniels dhe një gruaje të dytë, Karen McDougal, i cili gjithashtu tha se kishte pasë Karen një lidhje me z. Trump. Ai asht planifikue, të vuajë dënimin trevjeçar në maj të 2019, për ato dhe krime të tjera, duke përfshi edhe gënjeshtrën në Kongres gjatë dëshmisë së maparshme.

Pak Republikanë i kundërshtuen akuzat e Cohen-it

Anëtarët republikanë të komisionit të mërkurën e dt. 27.II.2019, në mënyrë të përsëritun sfiduen vërejtjet e z. Cohen si të pabesueshëm, madje edhe para se z. Cohen të ishte betue, të postuem në Twitter se ai ishte "duke gënjyer në mënyrë që të reduktojë kohën e tij të burgut". një deklaratë që pretendonte besueshmërinë e zotit Cohen.

Shembull se si avokati Cohen pranon të çmontoji mashtrimet dhe të jetë shembull për fmijtë tij

Por në dëshminë e shkruem përmbledhtas i zemëruem dhe me keqardhje, Z. Cohen tha se ai kishte pa gabimet e rrugëve të tij dhe ishte i vendosun për të shërbye si model pozitiv për fëmijët e tij. Duke këmbëngulë se po fliste të vërtetën. Ai ofroi përshkrimin e parë të ngushtë se si përfshihej presidenti Trump në fshehjen e detajeve të pagesave, madje edhe pas fitimit të zgjedhjeve.

Episodi i deklarimit të Trumpit për pagesën e avokatit

Cohen përshkroi një takim me presidentin në shkurt të vjetit 2017, kur zoti Trump tha se dy nga kontrollet e shkruem për z. Cohen si rimbursim për 130,000 dollarë ishin kapë në postën e Shtëpisë së Bardhë.
"Unë vizitova Presidentin Trump në Zyrën Ovale për herë të parë dhe ishte me të vërtetë frymëzuese", tha z. Cohen. "Trumpi më tregoi rreth e rrotull piktura të ndryshme. Ndër të tjera më thotë diçka për efektin e: "Mos u shqetëso, Michael, kontrollet e rimbursimit të janarit dhe shkurtit do të vijnë në xhepin tand".
Vitin e kaluem, në 2018,Cohen tha, se presidenti e kontaktoi atë pasi The Wall Street Journal së pari raportoi pagesën e Znj. Daniels.
Z. Cohen tha se me z. Trump dhe z. Weisselberg diskutuem për bashkërendimin e një deklarate që hedh poshtë raportin dhe se pohoi se z. Cohen kishte paguar znj. Daniels për vedi. Ai gjithashtu e përshkroi marrjen e një telefonate në të njëjtin muej nga z. Trump gjatë një interviste me Vanity Fair në të cilën, zoti Cohen tha, presidenti e drejtoi atë për t'i tregue gazetarit se zoti Trump nuk kishte dijeni për marrëdhëniet e tij me znj. Daniels .

Trump i tha avokatit Cohen të gënjejë znj Trump për pagesën.

Z. Cohen tha se një prej shqetësimeve të tij ma të mëdha që rrethonte paratë e fshehuna përfshinte zonjën e parë, Melania Trump. Z. Cohen tha se zoti Trump i tha atij të gënjejë znj Trump për pagesën.
Imazh

Z. Cohen hartoi dy çeqe që Trumpi tha se ishin pjesë e rimbursimit të tij për pagesën. Kontrollet mbajnë nënshkrimet e presidentit, Donald Trump Jr dhe Allen Weisselberg, zyrtari kryesor financiar.
"Trumpi më kërkoi të paguante një yllit të filmit me të cilin kishte një lidhje si dhe të gënjeja gruas së tij Zj. Melanie për këtë, të cilën e mashtrova," tha ai në fjalimet e tij të hapjes. "Mashtrimi ndaj zonjës së parë Melanie asht një nga keqardhjet e mia ma të mëdha."

Matrapazi i basteve Z. Allen Weisselberg

Z. Cohen, i cili kishte punue për një dekadë në biznesin e familjes Trump, gjithashtu ofroi sugjerimin ma të kjartë se Z. Weisselberg, një bastë i kompanisë, ishte një figurë kryesore pas përpjekjes për të fshehë paratë e shpejta të fitueme. Ekzekutivi ka kenë në fokus për disa muaj të një hetimi nga prokurorët federalë në Nju Jork, sipas njerëzve të informuem për këtë çështje.

Z. Cohen sugjeroi se presidenti dhe z. Weisselberg ishin të ndërgjegjshëm për lidhjen politike dhe ligjore që ata po ndjeknin.
"I kishe kërkue Allen që të përdorte paratë e tij - unë nuk due të përdor të miat - dhe ai tha se nuk mund ta pagonte", tha dëshmitari Cohen. "
Ai më pyeti nëse i njihja të gjithë ata që donin të kishin një parti në një nga klubet e tij", tha ai, duke sugjerue se ngjarja mund të kishte dhanë një justifikim alternativ për përcjelljen e fondeve. "Unë nuk e kam".
Z. Cohen i pagoi paratë dhe në vjetin 2017 me "faturat e mashtrimit" në Organizatën Trump, sipas prokurorëve.
Të mërkurën, z. Cohen tha se dy çeqe që ishin midis 11 kësteve për ta rimbursue atë. Një çekë, i datës 17 mars 2017, mbante nënshkrimet e Donald Jr Trump dhe z. Weisselberg. Tjetri, i datës 1 gusht 2017, kishte firmën e presidentit.


130 mijë dollarë ja dha Trumpi Znj. Stormy Daniels për të heshtë

I pyetur se përse znj. Daniels i mori shumën prej 130,000 dollarë, Z. Cohen tha se ishte shuma që ajo kishte kërkue. Pa pagesën, tha ajo e kishte shqetësue Trumpin, se "historia e saj do t’ja dërgonte TV"
Z. Cohen kishte kenë prej kohësh në dijeni të znj. Daniels, çështjes së dyshuem. Në vjetin 2011, ajo i bani kërcënime ligjore ndërsa premtoi të jepte hollësi për akuzat e saj për një faqe interneti të thashethemeve, TheDirty.com.
"… Z. Cohen i tha ligjvënësve të mërkurën, e dt. 27.II.2019 arsyen se pse ai fillimisht e kishte pague atë nga xhepi i tij.
Një avokat i z. Weisselberg nuk pranoi të komentojë. Z. Weisselberg dëshmoi përpara një juri të madhe në 2018, ndërsa prokurorët po ndërtonin çështjen e tyne kundër z. Cohen dhe iu dha imunitet nga ndjekja penale vetëm në lidhje me atë dëshmi.

Trumpi kishte angazhue skemat e taksave të dyshimta në akumulimin e pasunisë së tij.


Në përgjigje të pyetjeve të ligjvënësve të mërkurën, e 27.2.2019, Z. Cohen përmendi edhe z. Weisselberg si dikush që do të dijë për parregullsi të tjera të mundshme në kompaninë e z. Trump. New York Times njoftoi të premten se Z. Cohen u takua muajin e kaluem, në janar 2019 me prokurorët federalë në Manhatan, i cili ofroi informacion rreth çështjeve të mundshme që përfshijnë pretendimet e sigurimeve dhe raportoi në 2018, se zoti Trump kishte angazhue skemat e taksave të dyshimta në akumulimin e pasunisë së tij.

Trumpi pagoi 125 mijë dollarë për të heshtë Karen McDougal për aventurat midis tyne
[img]Roger%20Stone%20rreth%20Wikileaks[/img]

Z. Cohen u përfshi gjithashtu në pagesën e parave të gatshme për znj. McDougal, një model ish Playboy që mori $ 125,000 nga American Media Inc., botuesi i National Enquirer. Z. Cohen tha se zoti Trump e kishte kuptue se ajo ishte duke e blerë tregimin e saj në verën e vjetit 2016 dhe se kishte dashtë të rimbursonte kompaninë tabloide për atë që paguente për ta mbajtë të qetë znj. McDougal.
"Ai duhej të paguente në llogari", tha z. Cohen për presidentin. "Ai duhej të paguante 125,000 $ për historinë e jetës së Karen McDougal. Për çfarëdo arsye, ai zgjodhi të mos e paguante. David Pecker ishte shumë i zemruem, "tha ai, duke iu referuar shefit ekzekutiv të A.M.I.

Prokurorët thanë verën e kaluem, 2018 se z. Cohen kishte premtue të rimbursonte A.M. për paratë e pagueme për znj. McDougal. Në tetor 2016, ata thanë, z. Pecker e udhëzoi z. Cohen që të "grisi" dokumentin që lidhet me kontratën e znj. McDougal. Ai nuk e bani, dhe dokumenti ishte midis atyne që u kapën në një bastisje të zyrës së tij pranverën e 2018.

U pregatitë në shqip nga Redaksia e Kulturës http://www.proletari.com
- Nëntituj u vendosën nga redaksia
E premte, 1.III.2019


Nr. 1641 - 1.III.2019
Nr. 1651 - 4.III.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 2 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 4 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 18 Shtator 2021, 02:57
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari