Faqe 1 prej 7

Njoftime të reja nga Fronti i Luftës në Libi - 18.3.2011....

PostPostuar: 21 Mars 2011, 01:48
nga Laert
OKB miratoi Zonën e Ndalimit të Fluturimit me avion për qeverinë Gadafit në 23:33 të dt. 17 mars 2011
Imazh
Këtu janë anëtarët e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ku vendosën një zonë të mos fluturimit dhe iniciativa të tjera kundër Libisë dhe diktatorit Muammar Gaddafi. (Foto: STAN HONDA / AFP)


Autori FINN BJØRVIG HANSEN
E enjte, më 17 mars 2011, ora 23:20
OKB miratoi Zonën e Ndalimit të Fluturimit me avion për qeverinë Gadafit.
Vendimi u përshëndet nga rrebelët e qytetit Bengazit.

Rezolutë e Këshillin e Sigurimit të OKB-së Nr. 1973 është marrë në kohën shqiptare të orës 23:33 të dat¨s 17 mars 2011.

Votuen 10 vende

Dhjetë anëtarë votuan për rezolutën që ishte shtruar nga ana e veçantë SHBA, Britania dhe Franca Libani.
Dhjetë vende ishin:
SHBA, Britania e Madhe, Franca, Bosnje Herzegovinë, Gabon, Libani, Nigeria, Kolumbia, Afrika e Jugut dhe Portugalia.


Abstenuen 5 vende

- Pesë vende, Gjermania, Brazili, India, Kina dhe Rusia abstenuan, nuk votuan kundër rezolutës.

Vendimi i Rezolutës 1973 e datës 17 mars 2011 ora 23: 33 sipas orës Shqipnisë kundër Libisë

- Kufizimi i zonë ndalim-fluturimi
- Embargo
- Mbrojtja e civilëve ".


Imazh
[b]Harta e Libisë tregon ZONËN E NDALIM FLUTURIMIT PËR QEVERINË E GEDAFIT ME NGJYRË TË KUQE TË HAPËT

Rezoluta përmban, përveç krijimin e një zone ndalim-fluturimit, duke përfshirë edhe "masat e të gjitha të nevojshme të formulueme dhe kjo ndoshta mbulon aë që mund të vendosen për sulmet ajrore kundër forcave të Gadafit në qoftë se ata përpiqen të zënë kryeqyteti rebel i Bengazi.
Këtu, vendimi i OKB-së përshëndeti me fishekzjarre dhe të shtëna me armë në ajër nga një turmë mijë person në qendër të qytetit Bengazit.


Rezoluta "përjashton një forcë pushtuese", kështu që nuk do të ketë pyetje të çdo pushtim nga Libia, edhe pse vendi është në diçka që i ngjan një lufte civile. Por OKB gjithashtu vendosi që të ngrijë të gjitha vlerat e kompanisë kombëtare të naftës dhe të bankës qendrore të Libisë për shkak të lidhjeve të tyre me kreun libian Muamer Gadafi.
Rezolutë në OKB ndoshta erdhi në minutën e fundit, ku Lideri libian kolonel Muamar Gadafi ka disa ditë kërcënuar se do të rimarrin qytetin lindor të Bengazit dhe në këtë mënyrë do të shtypë kryengritësit.
Të enjten e mbrëmjes deklaroi diktatori në televizionin shtetëror libiane se qyteti do të kontrollojnë gjatë mbrëmjes dhe se ushtarët e tij do të kërkoni nëpër çdo shtëpi dhe çdo dollap, në kërkim të asaj që ai e quajti "terroristë".

- Ne nuk do të tregojmë asnjë mëshirë, tha ai!

Ministrja e Jashtëm danez Lene Espersen thotë përkanalin televiziv News TV2 se ajo është e kënaqur që kemi arritur të marrë një mandat të fortë dhe të fuqishëm përmes OKB-së.
- Unë jam shumë e lumtur nga miratimi, kështu që ne nuk duhet të bëjmë sehir mbi genocidin pa ndërhyrjen e OKB-së. Nevojiten avionat. Dhe ne kemi disa aviona tip F16 mjaft të shkëlqyer. Unë mendoj se ka mbështetje për atë në Danimarkë ne japim kontributin tonë, dhe të vëmë në veprim pa fjalë të bukra.

- Prandaj unë jam gjithashtu mirëpresim të premten, që të takohem me anëtarët e Komitetit për Politikën të Jashtme,që sa më shpejt të jetë e mundur që ne mund të fillojmë për të kontribue danez në këtë përpjekje të gjunjëzimit të regjimit libian. Ne jemi të zënë me bërjen e një rezolutë që mund të diskutohet në parlament sa më shpejt që të jetë e mundur.

- OKB ka tërhequr një linjë shumë të fortë
U morrë nga gazeta bt.dk

U pregatitë në shqipë prej Bep Martin Pjetri
Më datën 17 mars ora 23:30
[/b]Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara vendos zonën ndalim-fluturimi mbi Libinë


E enjte, më 18/03/2011

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara vendosi për një zonë ndalim-fluturimi mbi Libinë. Miratimi i rezolutës 1973 në Këshillin e Sigurimit të OKB-së urdhëron diktatorin e Libisë, Muamer Gadafi, ta mbajë në tokë aviacionin e tij e t’i ndal menjëherë sulmet kundër popullsisë civile..
E reagimi qe i menjëhershëm, nuk frikohemi. Me këto fjalë djali i Muammar Gedafit, Seif al-Islam, e komentoi rezolutën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që u miratua dje. Me 10 vota në favor e 5 abstenime nga Rusia, Kina, Brazili, India e Gjermani e asnjë votë kundër, OKB-ja miratoi rezolutën që autorizon imponimin e një zone ndalim fluturimi (no fly zone) mbi Libinë “ me të gjitha mjetet e nevojshme” duke përfshirë edhe përdorimin e forcës për të mbrojtur civilët e për të detyruar regjimin t’i ndal luftimet me armë zjarri kundër popullsisë civile.
Lajmi është prit me festime e hare nga rebelët në Bengazi, kështjellë e kryengritësve. Gedafi pat premtuar dje se do të sulmonte qytetin, mirëpo deri më tani janë regjistruar vetëm bombardime të rënda në Misuratë.
Guido Wseterwelle, ministër i Jashtëm gjerman, njoftoi se trupat e vendit të tij nuk do të marrin pjesë në asnjë ndërhyrje të armatosur në Libi. Sipas burimeve diplomatike, sulmet ajrore, që mund të ndërmerren nga koalicioni i udhëhequr nga Britania e Madhe, Franca e SHBA-së, shumë shpejt do të jenë gati.
Bashkimi Evropian mbështet vendimin e Kombeve të Bashkuara, që natën e kaluar miratoi rezolutën 1973 mbi bllokimin e hapësirës ajrore në Libi e autorizimin e marrjes të të gjitha masave të nevojshme për mbrojtjen e popullsisë civile.
RV
Ofensiva e bombardimeve ajrore kundër Libisë fillon mbas disa orësh - E Premte, më 18 mars 2011
Imazh
Danmarka kontribuon me katër aviona bombardues supër modern të tipit F16 fly mbi Libinë sikurse u përdorën edhe në Afganistan e Irak. (Foto: HENNING BAGGER)

Autorë; Oder Sune Paarup, Josefsson Ebbe Jung
18-03-2011

Veprim ushtarak do të ndodhë në disa orë informon zëdhënësi i francez AFP- Agjensia e lajmeve franceze. Por kjo është e paqartë se çfarë veprimi do të sjellë.
Këshilli i Sigurimit miratoi dje një rezolutë që autorizon "të gjitha masat e nevojshme" për të mbrojtur civilët në Libi, duke përfshirë një zonë e ndaluar për fluturime.
Dhe sot konfirmon François Baroin, zëdhënës i qeverisë franceze se do të ketë një veprim ushtarak gjatë të premtes në mëngjes me pjesëmarrjen e francezve,

Veprimin e afërta ushtarake nga NATO-ja duhet të "mbrojë popullin libian dhe për të lejuar ata që të shkojnë të gjitha mënyra për të kënaqur dëshirën e tyre për liri, që do të thotë për të përmbysur regjimin e Kadafit-së", tha zëdhënësi francez AFP.
Aktualisht nuk ka raporte për sulme ajrore në Libi në qytetet rebele nga qeveria libiane. Prandaj, është e paqartë se çfarë veprimi ushtarak do të sjellë. Rezolutën e OKB-së, të miratuar dje, i jep një mandat për bombardimin e pozicioneve në tokë, shkruan gazeta bt.dk.

E pregatit Bep Martin Pjetri
E premte, më dt. 18.III.2010

Njoftime të reja nga Fronti i Luftës në Libi-17.3.2011....

PostPostuar: 21 Mars 2011, 02:14
nga Laert
Lufta ajrore ka filluar në Libi
Avionët francez bombardojnë katër tankse të Gadafit sot më datën 19 mars 2011

Imazh
Avioni francez, e shtunë në darkë ka hapë zjarr dhe ka asgjësue 4 tankse të ushtrisë të Gadafit (Foto: STEPHAN AGOSTINI)


Peter SVITH | Peter Astrup - 19 e shtunë Mar 2011, 15:01


Ndjekin ngjarjet në minutën e Libisë nga minutë këtu.
Në një konferencë shtypi pas një takimi të quajtur me ngut në Paris i tha Nicolas Sarkozy se veprimi kundër Libisë janë në proces.

- Fluturimet tona janë tashmë të filluar për të parandaluar sulmet nga ajri mbi qytetin e Bengazi, tha Sarkozy.
Presidenti francez tha gjithashtu se avionët luftarak francez janë të gatshëm për të sulmuar tanket e Gadafit.
Veprimi ushtarak erdhi në kohë, ndërkohë që ka ardhur raporte nga Libia se forcat e Gadafit kishte intensifikuar luftën kundër rebelëve në lindje të vendit, veçanërisht në kështjellën ku ishin mbledhë rebelët në Bengazi - shkruan Ritzau.

- Ne jemi dakord për të përdorur të gjitha burimet, tha Sarkozi pas takimit në Paris në takimin e liderëve nga disa vende për të ndërhyrë në Libi me forcat ushtarake.

Pritet që disa vende të koalicionit gjatë ditës do të marrin pjesë në këtë përpjekje.

Kryeministri Lars Lokke Rasmussen vlerëson se operacionet e fluturimit nga ana franceze do ta shoqërojnë më pas nga fluturimet me bazë të gjerë "koalicion i vullnetit" ndërkombëtar të vendeve të gatshëm, thotë ai, pas një takimi me krerët e qeverisë evropiane, afrikane dhe amerikane në Paris , Ritzau.

- Tani nuk është koha për të folur, tani është koha për të vepruar ", thotë Lars Lokke Rasmussen – kryeminstir danez.
Një zëdhënës ndërkombëtare dhe anëtar i Këshillit Kombëtar të Libisë Qeveria kalimtare, e cila kontrollon rezistencë në Bengazi, tha në telefon për të TT se situata është akute. Ai thotë se Gadafi ka sulmuar Bengazin si nga ajri dhe me trupa tokësore dhe viktimat civile do të rritet me shpejtësi.

Barak Obama presidenti i SHBA, tha sot më parë se populli libian duhet të mbrohen.

E koalicionit ndërkombëtar është i përbërë nga 22 shtete. Këto përfshijnë Danimarkë, Norvegji, Francë, Greqi, SHBA, Kanada dhe disa vende nga Liga Arabe.

Danimarka merr pjesë me gjashtë avionë F-16-Combat dhe i asht caktue si objektiv bombardimin e Tripolit, pra asgjësimin fizik të Gadafit me familjen e tij.
Pasi e miratuan njëzanit pjesmarrjen e e 6 avionëve bombardues për kontroll të Zonë - Ndalimi Fluturimit në Libi , menjëherë ka tërheqë votën e djathta ekstreme Partia Popullore Daneze me arsyetim se kryeministri Lars Lykke don t'i përdorë për luftë kundër Libisë dhe se i ka mashtruar se do të përdoren vetëm për kontroll ajror.

Reuters

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
E shtunë, ora 01:30 të dt. 19 mars 2011

Njoftime të reja nga Fronti i Luftës në Libi - 18.3.2011....

PostPostuar: 21 Mars 2011, 02:22
nga Laert
Në Libi; - 150 të plagosun dhe 48 të vrarë
Rolet e aviaonëve francez, anglez dhe amerikanë mbi Libinë


Imazh

E diel, 20.3.2011
Bombardimet ndërkombëtare vazhdojnë në Libi. Avionët amerikanë kanë bombarduar një fushë aviacionit, tha CBS, ndërkohë që avionë luftarakë franceze dhe britanike gjithashtu ka shkuar të patrullojnë hapsinën qiellore të Tripolit dhe krejt Libisë.

3 avion amerikanë kanë hedhë 40 bomba mbi Tripoli
Tre avion bombardues B-2 amerikan kanë hedhë 40 bomba në bazën më të madhe ajrore libian në një përpjekje për të shkatërruar një pjesë e madhe e forcave ajrore të Libisë, njoftoi stacioni amerikan televiziv CBS.
Nuk ka avionë amerikanë të damtuem gjatë një operacioni, ndërsa avionët francez dhe britanik, sipas të dhënave zyrtare kanë vazhduar sulmet ajrore kundër mbrojtjes ajrore të Libisë.

Avionat britanikë luftojnë me forcat kundërjarore të Libisë

- Forcat britanike kanë nisur sulmet ndaj sistemit të integruar të mbrojtjes ajrore të Libisë. Shumica e sulmeve kanë qenë të përqendruar në zonën e Tripoli, tha në një deklaratë ministria e mbrojtjes britanike që nuk bëjnë të ditur hollësi të mëtejshme.

Aviona francez
Në Paris, thanë burimet e lartë ushtarake "se operacionet ajrore franceze vazhdojnë. Avionat janë në krye të detyrës."

Raporti nga fronti i luftës në Libi; 150 të plagosun dhe 48 të vrarë
Televizioni libian ka raportuar 48 njerëz të vrarë në sulmin e perëndimore, ndërsa 150 janë raportuar të plagosur. Nuk ka burime të pavarura kanë konfirmuar këto të dhëna.

/ Ritzau / AFP

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
E diel, 20 mars 2011

Njoftime të reja nga Fronti i Luftës në Libi - 18.3.2011....

PostPostuar: 21 Mars 2011, 02:24
nga Laert
Ranë 20 raketa bombardues dhe u neutralizuen mbi 112 raketa bombardues amerikane dhe angleze nga forcat kundërajrore të Libisë.
Imazh

Nuk i kanë mjaftuar bombardimet

Gaddafi vazhdon sulmet

Peter Astrup - e diela 20 Mars 2011

Forcat e Gadafit nuk janë eliminua nga bombardimet gjatë darkës dhe mesnatës dhe kanë rrethuar qytetin e Misratit.
Mikel Bjerre, korrespondenti i gazetës Berlingske Tidende njofton në ditarin e tij jetojnë. Të dhëna janë marrë prej TV “ Sky News”.

- Forcat e Gadafit, sipas Sky News janë mjaft aktive rreth qytetit Misrata, e cila është bastion i dytë rebel pas Bengazit. Snajpera janë në kulmet e çatijave të shtëpive dhe trupat e Gadafit kanë rrethuar qytetin, pavarësisht nga bombardimet e natës, shkruan Mikel Bjerre.

Gadafi i ka thënë të dielën në mëngjes televizionin shtetëror të Libisë që Libia është duke u përgatitur për një luftë të zgjatur. Ai shtoi se Libia do të fitojë përfundimisht.

- Ne nuk do të largohet nga vendi ynë dhe ne do ta çlirojmë vendin, tha Gadafi në televizion.

Aeroplanët e forcave franceze në sulmin e djeshëm jashtë Bengazit shkatërruan të paktën katër tanke. Natën e fundit dhe në mesnatë hodhën 20 raketa hedhëse amerikane dhe britanike mbi objektivat në Libi.


U neutralizuen mbi 112 raketa bombardues amerikane dhe angleze nga forcat kundërajrore të Libisë.

Danimarka ka katër avionë F-16 gati për bombardim në Sicili, ku presin urdhër nga komanda e SHBA. Përveç kësaj danezët kanë dy aeroplanë rezervë për fluturim dhe një avion transporti.

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
E diel, 20 mars 2011
Gadafi ka armatosë gra dhe burra - mbi 1 milion libianë me armë dhe bomba për të mbrojtë Atdheun e tyne nga agresioni kolonialistë i francezve, anglezve, amerikanve, belgve, danezve, norvegjezve,. kanadezve, kuvajtve, arabisë sauditve....
Imazh
Mbështetësit e GadafitDeklaratat e Kol. Muamar Gadafit në TV

1.- Ne nuk do të largohemi nga vendi, dhe ne do të fitojmë ",
tha Gadafi në një fjalim dhe duke pohuar se Libianët janë të armatosur tani.
Udhëheqësi libian Muamar Gadafi akoma ka një besim i patundur se

2 - "Populli" do të jetë në gjendje që të zmbrapsi sulmin ndërkombëtare në vend.
Në një fjalim televiziv ai lëshoi bubullimat kundër botës perëndimore dhe i bëri të qartë se Libia do të dalë fitimtar në konflikt.

3 - I gjithë populli libian kanë qëndruar së bashku burra dhe gra libiane dhe janë armatosur me armë dhe bomba.

4 - Ne nuk do të largohemi nga vendi, dhe ne do të fitojmë ", thotë Gaddafi dhe një apel të drejtpërdrejtë të fuqive ndërkombëtare që kanë zgjedhur për të marrë pjesë në veprime ushtarake kundër regjimit në Libi:

5 - Ju(NATO) nuk do të keni suksesë këtu. Ne nuk do t’ju lejmë të futni kambën në vendin tonë.

Në krye të agresionit ndërkombëtare janë fuqitë e mëdha si Franca, Shtetet e Bashkuara dhe Britania.
Sipas Gadafi,
6 - Udhëheqësit e vendeve të mëdha si Franca, Shtetet e Bashkuara dhe Britania. "Tani" cilësohen Hitleri dhe Musolini. "

7 - Të gjitha tiranët bien, kur ata vijnë nën presion nga masa, thotë Gadafi.

Të shtunën e dt. 19 mars 2011 filluan aeroplanë luftarakë ndërkombëtare të hedhin bombë në objektivat në Libi. Kjo ndodh pasi Këshilli i Sigurimit i OKB-së, të enjten e dt. 17.III.2011 miratoi një rezolutë duke i dhënë dritën e gjelbër për një ndërhyrje ushtarake kundër Gadafit në formën e një zone ndalim-fluturimit.Danimarka ka vendosur të dërgojë gjashtë avionë tipë F-16 për të marrë pjesë në veprimet ushtarake. Të dielën në mëngjes avionët ende nuk janë dërguar në luftë nga baza në Itali Sicili, ku aty janë.Por sipas njoftimeve të freskëta të 4 avionat danez janë futë në aksion bombardues mbi Tripolin sipas detyrës që ka marrë.

/ Ritzau / AFP

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
- E diel, më 20 mars 2011

Njoftime të reja nga Fronti i Luftës në Libi - 18.3.2011....

PostPostuar: 21 Mars 2011, 14:12
nga Laert
Rregjimi ushtarak i Barak Obamës e nisi Luftën me Libinë në dt. 18 mars të 2011 pa i marrë leje Kongresit Amerikan
Sen.republikan Richard Lugar kundërshton vendimin e Obamës për ndërhyrjen ushtarake në Libi

Imazh

Në një intervistë për Face the Nation më 20 mars 2011, në TV të CBS


Deklaratat e papërgjeshme të presidentit amerikan Obama për Luftën mbi popullin e Libisë

1.- “Paratë e mia janë në Forcat Ajrore Amerikane, në Marinën Amerikane dhe aleatët tanë të frenojnë Libinë.

2 - çdokush nga administrata ushtarake amerikane që shprehet se nuk mund ta përballojmë kërcënimin ajror të Libisë – do të shkarkohet nga detyra”.

Obama ka humbur një kohë të gjatë duke debatuar me Sen.Richard Lugar, i cili tha në seancën e shqyrtimit me Burns të enjten e dt. 17 mars 2011 se çdo ndërhyrje ushtarake në Libi duhet të kërkojë një deklaratë formale të luftës nga Kongresi i SHBA-së.

Sen. Richard Lugar kundërshton vendimin e Obamës: Pse nuk duhet sulmuar Libia

Lugar gjithashtu kundërshton ndërhyrjen ushtarake në Libi me arsyetimin:

1. - Kombi amerikan nuk mund ta përballojë atë në kohën e një borxhi
të thellë fiskal dhe i bëri thirrje Obamës të shpjegojë se pse sulmi në Libi është në interesin kombëtar të Amerikës.


2. - Argumenti humanitar nuk është i mjaftueshëm
, tha ai.

3. - “Ne nuk duam të qëndrojmë e të shohim njerëzit sesi vriten, por i njëjti argument mund të shqyrtohet aktualisht në Bahrein dhe ndoshta në Jemen, kështu nëse ju keni një luftë civile, ka shumë gjasa që njerëzit të vrasin njëri-tjetrin”, tha Lugar i tha Kabllorit në një intervistë. “Ky debat nuk mund të jetë komplet i shkëputur nga realitetet se cilat janë çështjet e pretenduara këtu dhe tani”. Graham iu përgjigj me kujdes Lugar-it në një intervistë tek Kabllori, duke i thënë:

Pse bahet kjo luftë në Libi nga SHBA?
Imazh

rreziku i të mos bërit asgjë dhe duke lejuar Gadafin që të qëndrojë në pushtet pasi Obama tha “ai duhet të largohet”.

“Ata e kanë autorizimin tim. Ju nuk mund të keni 535 komandantë shefa”, tha Graham. “Unë do të dëshiroja të kisha një votë aty ku të thuhet se ne bëmë gjënë e duhur, por kjo nuk duhet ta kufizojë Presidentin nga ndërmarrja në kohë e veprimeve”.

Në seancën e së enjtes në mëngjes para Komitetit të Senatit për Forcat e Armatosura, Shefi i Forcave të Shtabit, Norton Schwartz tha se forcat e Gedafit kanë rivendosur kontrollin në hapësira të mëdha të territorit dhe se udhëheqësi libian ka dhjetëra aeroplanë dhe qindra helikopterë në përdorim. Ai e quajti planin për të imponuar një zonë të ndalim – fluturimit në pak ditë “tepër optimist”dhe tha se “do të rritet brenda një jave”.
Schwartz ishte gjithashtu i qartë se, ndërsa ushtria amerikane mund të imponojë një zonë të ndalim – fluturimit, nuk ka gjasa ta ndalojnë Gedaf-in vetë. Ai gjithashtu vuri në dukje se për ta bërë këtë në mënyrë efektive mund të kërkojë ndërrimin e burimeve të disa misioneve në Irak dhe Afganistan.


A asht e vërtetë se ShBA ka interesë vetëm për të vendosë "Zonën e ndalimit ajror" në Libi???

“Pyetja është se, zona e ndalim – fluturimit është hapi i parë apo i fundit?” tha Schwartz. I pyetur nga Sen. John McCain (R-AZ) nëse një zone të tillë do t’i kthehet vrulli, Schwart-zi iu përgjigj,

Përgjigja: “Një zonë e ndaluar për fluturime, zotëri, nuk do të jetë e mjaftueshme”.
Imazh


Lugar thotë se SHBA duhet të konsideroi pasojat e veprimeve në Libi
E pregatiti në shqip Bep Martin Pjetri
Redaksia e Njoftimeve të Luftës Barbare të Francës, Anglisë dhe SHBA-së kundër Popullit liridashës të Libisë të http://www.proletari.com

E hënë, me dt. 21.III.2011Njoftime të reja nga Fronti i Luftës në Libi - 18.3.2011....

PostPostuar: 21 Mars 2011, 21:06
nga Laert
Dita e Tretë e bombardimit dhe Faza e Dytë e përfundimit të operacionit franko-angleze-amerikane
Franko Fratini - Ministri i Jashtëm italian: Mos lejoni të frikësoheni nga Gadafi

Imazh

Libia, Bombardim te Bunkeri i Gedafit . Biri i Gadafit ka vdekur

Redaktorial
freenewsonline.it
21/03/2011 postuar në orën 09:09

Dita e tretë(nisi më datën 18.III.2011) e operacionit Odisea Daun: e diel, gjithashtu hyri në veprim Avionat Tornado italiane, të angazhuar në shkatërrimin e sistemeve radar libian.

Faza e parë e bombardimeve:
Imazh

Ky operacion ishte krejtësisht e suksesshme. Tornado tona janë kthyer rregullisht në bazë të të cilit kishin hequr nga Trapani – aerodrom ushtarak. Sipas Mike Mullen admirali amerikane, shefi i shefave të përbashkët tha se përdorimi i valës të parë e sulmeve ka stabilizue situatën në zonën e ndalim-fluturimit në Libi.

Faza e dytë e bombardimeve:


Tani fillon faza e dytë që përfshin sulm mbi forcat e furnizimit të trupave të kolonelit Gaddafi.
Për më tepër, sulmet kanë vazhduar edhe në vende të tjera në koalicionin si e disa avionë britanike, edhe pse aviacionit angleze në orë të caktuar të natës, kanë nisur raketa më shumë në objektivat e ndjeshme. "Për herë të dytë, madje edhe Britania e Madhe ka nisur raketa nga Tomahawk (dalje në det) Mesdheut me një nëndetëse të klasës Trafalgar si pjesë e një plan të koordinuar të koalicionit për të zbatuar rezolutën" e Këshillit të Sigurimit të OKB-së autorizon përdorimin forcës kundër regjimit të kolonelit Muamar Gadafi, ka thënë gjenerali John Lorimer, në një deklaratë nga Ministria britanike e Mbrojtjes, duke iu referuar nëndetëseve të reja sulmin që do të kryhet nga forcat angleze.

Shtetet e Bashkuara ka njoftuar do të kalojë "në ditët e ardhshme," komanda e operacionit përfundimtar
;

Presidenti Barack Obama do të japë atë detyrë kryesorë të intervenimit ushtarak të NATO-s apo të aleancës franko - britanike, për të lehtësuar ngarkesën në forcat e SHBA-së, tashmë të angazhuar në dy konflikte: Irak dhe në Afganistan. Sekretari i Mbrojtjes Robert Gates, megjithatë, theksoi se kjo është më e mundshme se intervenimi që i është dhënë komandës franko-britanike, për shkak të "ndjeshmërisë" drejt arabe një tjetër ndërhyrje të NATO-s në botën myslimane. "Ne do të vazhdojmë të mbështesim koalicionin, ne do të jemi partnerët e koalicionit, ne do të kemi një rol në koalicion, por ne nuk do të kemi një rol të madh,"tha ministri, cituar nga gazeta britanike The Times.
Ndërkohë ka një vlerësim fillestar të konfliktit në tokë në mes të forcave të kolonelit dhe kryengritësit. Ka më shumë se 8000 kryengritës të vrarë që nga fillimi i revoltës kundër regjimit libian të Gadafi. "Martirët tanë janë të vdekur dhe më shumë se 8.000," tha Hafiz Goga TV “ Sky News” zëdhënës për Këshillit Tranzitor të Kombëtar të Bengazi.

Amr Musa, Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes Arabe kritikoi të dielën e dt. 20.3.2011 mbi bombardimet e nisur nga bashkësia ndërkombëtare në Libi mbi popullatën. Unë due të tërheqë votën tem kundra bombardimeve sepse ju aleatët na tradhëtuet, na lëvizët nga Rezoluta e OKB-ës 1973. Ju po vrisni popullatën.
Imazh
Amr Musa, Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes ArabeE pregatiti për shqipë Bep Martin Pjetri
E hanë,më dt. 21.III.2011


Njoftime të reja nga Fronti i Luftës në Libi - 18.3.2011....

PostPostuar: 22 Mars 2011, 01:30
nga Laert
Përplasje kompetencash - Franca vepron në operacionet bombarduese pa unifikue veprimet me aleatët.
Qeveria italiane kërcënon Francën që brenda 48 orësh do të zgjidhet situata kaotike që ka shkaktue Sarkozi ose do të shkëputen nga komanda qendrore e NATO-s e do të veproji i pavarun.
Norvegjia bllokon veprimet e saj derisa të qartësohen mosmarrëveshja

Imazh

Operacioni “Odisea Daun” kundër Libisë
Në balancimin e-Paris Romë

Libi:
Aleatët të ndarë mbi NATO-n.
Është polemika mbi drejtimin e Operac
ionit “Odisea Daun"në Libi dhe, në veçanti, i cili duhet të jetë në komandën e aleatëve ndaj ndërhyrjes arbitrare të komandës prej francezve. Një paralajmërim nga Ministri i Jashtëm italian Franko Frattini kërcënoi se do tërheqë disponueshmërinë e bazave italiane dhe do të ngrejë vetë komanda të saj të veçantë, nëse nuk arrihet një marrëveshje për rolin e NATO-s brenda 48 orëve të ardhshme. Një pozicion që e ka rikonfirmuar më pas Ministri i Mbrojtjes, Ignazio La Russa: "Vija e komandës së NATO-s është i koduar tashmë dhe ofron garanci më të madhe të pajtueshmërisë me kërkesat e OKB-së. Prandaj të respektojnë pala franceze."

"Hapësira e jonë ajrore nuk asht hapësirë zjarri."
Edhe kryeministri, Silvio Berluskoni ka paraqitë një numër kërkesash: "Ne jemi duke jetuar në kohë të caktuar dhe në këto orë ne kishim edhe një herë detyrë të theksoj se janë parakushte për një përcaktim të qartë të objektivave të misionit në Libi në 'kuadër të
Rezolutës së OKB:
- Kufizimi zonë ndalim-fluturimi,
- Embargo
- Mbrojtja e civilëve ".


Konkluzioni është i qartë: "Ne duam që ju të ecni mbi kontrollin e të NATO-s dhe se ka një koordinim të ndryshme nga ajo e themeluar deri tani". Në çdo rast, "aeroplanët tanë nuk kanë bombardue dhe nuk do të gjuajmë."


Edhe Britania dhe SHBA duen lidershipin e komandës të NATO-s

Çështja është e mprehtë, dhe çoi në tradhti e parë të vendimit të përbashkët për një komandë, me të cilën Norvegjia e ka pezulluar pjesëmarrjen e saj në operacionet ushtarake deri në stabilizimin e anarkisë të komandave nga Franca.
Koncesionet e komandës të operacioneve të NATO-s është marrë parasysh nga Britania me kryeministrin David Kameron, që ka bërë thirrje që kjo të ndodhë "me kalimin e kohës."


Obama: "një çështje ditësh, do të marrin komandën" Dhe Shtetet e Bashkuara, edhe pse me disa rezerva.
"Ne besojmë se ky tranzicion do të zhvillohet në ditë, jo në javë,"tha presidenti Barak Obama, se shkatërrimi i sistemit kundërajror të Libisë është dhënë për të kontrolluar kalimin e aleatëve. "NATO-s," megjithatë, "do të jenë të përfshirë në koordinimin" e operacioneve të ardhshme në Libi, por në kohën e duhur do të jetë shefi i Shtabit të Mike Mullen e forcave të armatosura për të vendosur në detajet e dorëzimit. Por po ballafaqohet me rezistencën kunde¨rshtuese të Francës për opsionet e veta private.

"NATO nuk ka rol."

Sipas zëdhënësit të Ministrisë së Mbrojtjes, gjenerali Filip Ponthies, në fakt duhet të kemi koordinimin e forcave të koalicionit në Libi, "në një komandë të vetme." Jo vetëm që: "Deri në kohën që merr komandën NATO në një fazë tjetër nuk ka rol në çështjen libiane," shtoi Ponthies. "prioritet", pra, "nuk është vendi i komandës së operacioneve, por koordinimi të mirë të mundshme." Sa për ankesat e Fratinit, deklaroi Ponthies se Franca është vetëm për zbatimin e plotë të rezolutës së OKB 1973, e cila gjithashtu paraqet vizionin e diplomacisë italiane. "

Tymi i zi në NATO.

Mosmarrëveshjet që kanë çuar në një "tym i zi" për marrëveshje në mes të 28 aleatëve të Atlantikut mbi atë se si të merren me misionin. Planet e përgatitura nga ekspertët ushtarakë ishin në fakt të hedhur poshtë nga Turqia, e cila kërkon ndryshime dhe kushte të rrepta për ndërhyrjen e Aleancës. Gjermani, ndërkohë, vazhdon të përmbahet në OKB rezolutë, nuk marrin pjesë në operacionet ushtarake.

Dyshimet e Rusisë dhe të Lidhjes Arabe.

Mbetet skeptik Suedia në lidhje me dërgimin e ushtarve të tyre, ndërsa sot ka një ndarje në mes Vladimir Putin dhe Dimitri Medvedev. Që në krahasim me rezolutën e parë e OKB-së për të "apelit të kryqëzatave mesjetare", dhe e dyta, nga ana tjetër, ka propozuar një rol për vendin e tij si një ndërmjetës në konfliktin Libi – BE- USA." Shqetësimet kanë ardhur edhe nga Liga Arabe për mënyrën se si është vendosur në vend zonat e ndalim-fluturimit që kishte kërkuar edhe për një kohë të gjatë.

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
E martë, më dt. 22 mars 2011

Njoftime të reja nga Fronti i Luftës në Libi - 18.3.2011....

PostPostuar: 24 Mars 2011, 00:46
nga Laert
Avionat danez kanë bombarduar Gadafin për herë të parë,të dielën, më dt. 20.3.2011,

Imazh

- E mërkurë, 23 Mar 2011, 15:47
Avionët daneze të tipit F -16- gjatë ditës së fundit, për herë të parë kanë hedhur bomba kundër objektivave në Libi. Sipas njoftimit të Komandës Taktike Ajrore.
Gjashtë aviona daneze F -16 që nga e diela kryen 12 misione fluturimi, ku detyra e tyre deri tani ka qenë monitorimi i hapësirës ajrore dhe të sigurojë që asnjë avionë libian fluturon në zonë – ndalimi, nga ku mbahet nga forcat e Gadafit.
Por gjatë ditëve të kaluara, avionat daneze F – 16 gjithashtu kanë hedhur bomba për herë të parë që kur u stacionuen të shtunën e dt. 19.3.2011 në bazë Sigonella të Siçilisë. Komanda Taktike ajrore informon se do të jetë në interesat e partnerëve të koalicionit dhe mediave të mos japë informacione të hollësishme operative si dhe emnat e bombarduesve dhe të kombeve që marrin pjesë në luftën mbi Libinë.
- Misionet bombarduese ajrore janë duke përparuar sipas urdhërave të planifikuar dhe forcat ajrore daneze në Sigonella ndjehen mirë, "shtoi ai.
Deri tani amerikanët kanë komandën mbi aeroplanë të vendeve të ndryshme.


SHBA do të dali shpejt prej koalicionit bombardues në Libi


Duke konstatue rezulton se kush do të drejtojë veprimet ushtarake nga që amerikanët urgjentisht duan të dalin nga koalicioni bombardues.
Koalicioni ajror bombardues do të pengoji nga sulmet ajrore të Gadafit kundër rrebelëve libian, ku shumë prej instalimeve të diktatorit si radar dhe objektet e komandës janë asgjësue.


Gadafi ende nuk ashtë mposhtë nga mijra ton metal eksplozivi


Forcat ndërkombëtare nuk kanë arritur ende të thyejnë forcat e Gadafit në tokë. Pavarësisht nga një armëpushim i shpallur vazhdojnë sulmet ushtarake të Libisë kundër rebelëve.
Në përgjithësi, Danimarka ka dërguar gjashtë avionë bombardues me një personal tekniko – operativ prej 132 trupa dhe një sasi mallrash në bazë, të stacionuem në Siçilinë jugore. Kjo është një bazë detare italiane me një prani të përhershme të SHBA.
Ndërmarrja ushtarake ndërkombëtar emërtohet me titullin ”Odisea Daun” (Odyssey Dawn.). Dhe përveç pjesëmarrjes të përfaqsuesve ushtarak danezë, ndër të tjera, janë stacionue aty edhe aeroplanë dhe anije luftarak amerikane, britanike, franceze dhe italiane të përfshirë në akte bombardimit mbi Libinë.

/ Ritzau /

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
E mërkurë, më dt. 23 mars 2011

Njoftime të reja nga Fronti i Luftës në Libi - 18.3.2011....

PostPostuar: 24 Mars 2011, 01:38
nga Laert
Gadafi: Unë jam gati për një luftë të gjatë
Imazh
Fjala e mesnatës të 22 marsit 2011 të Gadafit me popullin

Fjala e mesnatës të 22 marsit 2011 me popullin

- E mërkurë, më 23 mars 2011, ora 00:39
Udhëheqësi libian Muamar Gadafi thotë se është gati për një luftë të gjatë nëse është e nevojshme.
Njerëzit të afërt me Muamar Gadafin, kanë, sipas Klintonit kontaktue me aleatët e Libisë në gjithë botën për të parë nëse ato mund të shpëtojnë Libinë kundër agresorve perëndimor dhe amerikan.
Personer, der er tæt på Muammar Gaddafi, har ifølge Clinton taget kontakt til Libyens allierede forskellige steder i verden for at se, hvorvidt de kan redde sig ud af deres situation.
Korrespondentët rreth të ardhmes të fatit të Muamar Gadafi është konfuze. Në një fjalim televiziv tha udhëheqësi libian që vendi është gati "për të luftuar një afat të shkurtër dhe të gjatë."
- Ne dëshmojmë në këtë betejë, thotë Gadafi në fjalimin që u dërgua nga shtëpia e tij në Tripoli, Bab al-Aziziyah, e cila ishte e bombarduar nga një koalicion ndërkombëtar.
- Masat tona janë përqëndrue në një mbrojtje nga mat ë fuqishme kundër avionave bombardues dhe detar, thotë udhëheqësi libian.


Klinton i ban thirrje Gadafit të emigroji


Natën e së martës të dt. 22 mars 2011 tha Sekretarja e Shtetit, Hillari Klinton, që të kërkoji Gadafi një mërgim sa ma shpejtë jashtë Libisë.
Klinton thotë se është e paqartë se si Gaddafi seriozisht do të shqyrtoji mundësinë e mërgimit.
- Diçka prej kësaj thirrje duket se është teatër, dhe kjo është pjesërisht vetëm një pjesë të sjelljes së tij. Ajo është në një farë mase e paparashikueshme largimi vullnetar i Gadafit prej Libisë. Por ka një mundësi të mirëfilltë të cilat mund tï përdori. Ne duam të inkurajojmë Gadafin për largim vullnetar, "tha Klinton.

Sekretarja e SHBA thotë se ka dëgjuar prej raporteve se një nga bijtë e Gadafit u vra në një nga bombardimet e koalicionit perëndimor. Por pak prova ekziston për të mbështetur kët fakt, thotë Klinton.


Më 22.3.2011 Klinton deklaroi se SHBA do të marrë një rol më pak dominantë


Të martën e dt. 22.3.2011 theksoi ajo se Shtetet e Bashkuara edhe njëherë se së shpejti do të marrë një rol më pak dominante në veprime ushtarake në Libi.
NATO-ja duhet të ketë një rol kyç në zbatimin e një zone ndalim-fluturimit mbi Libi, tha në një deklaratë nga Shtëpia e Bardhë pasi Presidenti Barak Obama është takuar me Presidentin francez Nikolas Sarkozi që shkaktoi një anarki në unifikimn e komandës dhe me kryeministrin britanik, David Kameron.

/ Ritzau / AFP

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
E mërkurë, më dt. 23 mars 2011

Njoftime të reja nga Fronti i Luftës në Libi - 18.3.2011....

PostPostuar: 24 Mars 2011, 02:27
nga Laert
Të shitet prona e ambasadës libiane në tokën daneze
Imazh
Ambasada libiane në - Ysterbro - Østerbro. (Foto: Linda Henriksen)

E mërkurë, 23 Mar 2011, 06:59

Danimarka duhet të marrë pronat e udhëheqësit libian Muamar Gadafi, thotë Partia e Djathtë në pushtet.

Gadafi me sulmet mbi njerëzit e tij ka humbur të gjithë legjitimitetin si lider i Libisë.
Prandaj, shteti danez sa më shpejt të jetë e mundur të shesin 2 pronat luksoze në Kopenhagë, në zemër të qytetit dhe tjetra në veri të Kopenhagës Jegersborg - Jægersborg. Banesat janë vlerësuar prej 24,5 deri në 28 milionë krona apo 3 – 4 milion euro.

Prandaj, Danimarka është bërë kokë turku

Çmimi i shitjes do të përdoren për të ndihmuar refugjatët libian në zonat fqinje - Tunizi. Partia e djathtë në pushtet do të njoftojë urgjentishtë Ministren e Jashtme, Lene Espersen e partisë konservative në pushtet dhe ta ngrejë çështjen në parlament, sot për të nisur procesin e shitjes.


Gazeta "Metro" shkruan të mërkurën e dt. 23.3.2011.

- Perëndimi përdor të gjitha mjetet me Libinë

Motassim Bilal Gadafi, disa vjet më parë ishte një student në Shkollën e Biznesit të Kopenhagenit.
Imazh

Prona është e vendosur në zonën e qytetit të Kopenhagenit pranë Rosenvænget, ku vazhdon të strehohen Ambasada libiane.
Vila në rrugën Jægersborg, ndër të tjera funksionoi si një vendbanim për Djalin e Gadafit, Motassim Bilal Gadafi, kur ai disa vjet më parë ishte një student në Shkollën e Biznesit të Kopenhagenit.

-Rezoluta e OKB e lejon Danimarkën që të konfiskojnë pasuritë e Gadafit. Atëherë ne duhet të kemi filluar një proces ligjor në mënyrë që prona mund të shitet dhe paratë t'u kthehen pronarëve të ligjshëm, populli libian.
Më shumë asht për të ndihmuar refugjatët libian në zonat fqinje, thotë Karsten Lauritzen (V) si shef i partisë në pushtetë për zhvillim shkencor.
Imazh
Karsten Lauritzen
E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
E mërkurë, më dt. 23 mars 2011

[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari