Politika e huaj ne zhvillimet dhe fenomenet e politikes qe ka influencuar ne luftrat boterore.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 62 postime · Faqe 7 prej 7 · 1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Njoftime të reja nga Fronti i Luftës në Libi - 18.3.2011....
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Provime në Libi qershor 2011 në kohë lufte, Posted 12 Qershor 2011, 00:47
Në Libi, nuk ka provime për fëmijë rebel
Imazh
[Reuters / Zohra Bensemra] Për Libianë shumë të rinj, të vitit shkollor 2010-2011 nuk do të kryejnë provimet.

10-06-2011
Zonat e kontrolluar të Libisë nga regjimit të Gadafit do të shkojnë përpara me provime pavarësisht nga konflikti i vazhdueshëm.

Essam Mohamed për Magharebia(vendet arabe) Tripoli – 10/06/11


Studentët e Libisë në zonat nën kontrollin e Moamer Kadafi do të ulen në provimet e shkollës së mesme dhe diplomat në muajin e ardhshëm. Në Bengazi, Misrata, Malet Nafusa dhe fusha të tjera me një prani të fortë rebel, megjithatë, studentët janë duke u lënë jashtë provimeve.
Vetëm një muaj ashtë kaluar nga data origjinale dhe provimet e dyta janë planifikuar tani për 3 korrik dhe BAC është caktuar për 17 korrik 2011. Provimet në universitete të Libisë do të mbahen në korrik 2011. Provimet e para janë përfunduar tashmë: studentët më të rinjë i kryen provimet e tyre të shtunën (28 maj)."Përgatitjet dhe marrëveshjet janë bërë në të gjitha krahinat për të siguruar që provimet të jenë të suksesshëm dhe për t'u mundësuar studentët për t'u ulur për provime në një mënyrë të lehtë dhe të organizuar," tha Nënsekretari i Përgjithshëm Ministria e Arsimit Dr Mohamed al-Husn.

Studentët familjet e të cilëve u zhvendosën për shkak të krizës së tanishme janë lejuar që të aplikojnë për të marrë provimet në çdo institucion arsimor pranë zonës ku familjet e tyre u zhvendosën. "Shtyrja e provimeve ka dëmtuar në masë të madhe studentët," tha Ali, një inspektor të arsimit. "Këto provime u shtynë për një muaj të tërë, sepse shkolla nuk ka më asnjë nxënës" si konflikt është parandalimin e nxënësve dhe mësuesve nga të shkojnë në shkollë.
Te shkolla e mesme Abdul Baset Leila, duke studiuar shkencat e inxhinierisë, tha: "Unë jam në një gjendje të vështirë psikologjike dhe nuk mund ta plotësojë të gjitha mësimet e mia."

"Ne po i realizojmë vendimet e ministrisë e arsimit dhe ne jemi duke punuar nën flamurin e gjelbër të Libisë," tha një drejtor në një shkollë të mesme për vajzat në Tripoli lindore. "Ne nuk jemi të shqetësuar me faktin se provimet nuk janë duke u mbajtur në rajone të tjera."
Mahmud, një specialist provim në ministrinë e arsimit, shpjegoi se të gjithë vendin duhet të marrë provimet në të njëjtën kohë. Që provime nuk mund të mbahen në pjesën lindore të vendit për shkak të mungesës së sigurisë, testimit të mbajtur në pjesën tjetër të vendit janë të paligjshme. Disa në Libi u bëri thirrje njerëzve që të mos vazhdojnë studimet e tyre, ose provime si një akt të padëgjueshmërisë civile.
"Unë jam i befasuar me vendimin e tyre për të shkuar përpara me provime diplome edhe pse ka njerëz atje të cilët vrasin dhe dhunimi," nxënësit e ciklit të shkollës Nafisa Ebu Bekri tha. "Nuk ka siguri dhe nuk ka siguri."

E pregatit në Shqipë Bep Martin Pjetri
Më dt.12.VI.2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Forcat e Gadafit ripushtuan dje - 11.7.2011 qytetin al Qavalish
Imazh
Foto e datës 31 korrik 2011


13.07.11

Forcat e Qeveria të Libisë po luftojnë përsëri në qytetin e al-Qawalish të pushtuar nga kryengritësit.

Ushtarët besnikë ndaj udhëheqësit libian, Muamar Gadafi, ka nisur një sulm kundër të forcave kryengritëse në qytetin al-Qawalish rreth 100 km në jug të Tripolit.
Zëdhënësi njoftoi për forcat rebele të Libisë.
Rebelët morën kontrollin e al-Qawalish javën e kaluar nga një sulm i papritur që i zbuan ushtarët e qeverisë Gadafi nga qyteti.
Një rebel në një kamion të blinduara, që furnizoi me benzinë ​​në qytetin e afërt Zintan, tha se trupat e Gadafit sulmuen al-Qawalish nga ana e saj lindore dhe tani kontrollon zonat e deri në fund lindore të fshatit.

Ne jemi gati të furnizohem me benzinë, dhe me vullnetin e Zotit ne do ta marrim përsëri këtë fshat, thotë një rebel, një gazetari të Reuters-it.
Kryengritësit prej qytetit el-Qavalish thotë se luftimet nisën herët të mërkurën në qytetin Garyan, që ashtë një kryqëzim i rëndësishëm në rrugën kryesore midis Tripolit dhe al-Qavalish. Këtu kryengritësit ishin duke u përpjekur për të mundur trupat qeveritare.
- Por ata ishin të përgatitur për sulmin tonë, dhe menjëherë shkoi në kundërsulm, thotë një rebel.
Imazh
Para një jave e kishin pushtuar kryengritësit qytetin Qavalish dhe më dt.12.7.2011 u rimorë qyteti nga Gadafi

Një tjetër rebel tha se forcave kryngritëse u kanë mbaruar municionet dhe janë tërhequr para sulmit të furishëm të forcave të armatosura të Gadafit.

Ritzau

E pregatiti për shqip Bep Martin Pjetri
E mërkurë, më dt. 13.VII.2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Mëparshme
Posto një përgjigje 62 postime · Faqe 7 prej 7 · 1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 3 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 22 Tetor 2020, 08:47
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari