Politika e huaj ne zhvillimet dhe fenomenet e politikes qe ka influencuar ne luftrat boterore.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 62 postime · Faqe 5 prej 7 · 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Njoftime të reja nga Fronti i Luftës në Libi - 18.3.2011....
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Kishat e krishtera të Libisë i shkruajnë OKB-së: të ndalet gjakderdhja
“Do të vazhdojmë të lutemi, në solidaritet me të gjithë myslimanët libianë, që luftojnë për paqen e drejtësinë, në këtë çast të vështirë të historisë së vendit”

Imazh
Kisha Katolike në Libi

(13.04.2011 RV)“Dhuna dhe gjakderdhja duhet të ndalen menjëherë, sepse lufta nuk është zgjidhja e problemeve”: këtë kërkon deklarata e Këshillit Ekumenik të Kishave të Tripolit, që iu dorëzua sot Zyrës lokale të OKB-së. Dokumenti, i shkruar në arabisht e në anglisht, është publikuar nga agjensia e Vatikanit “Fides”. Një nga nënshkruesit, vikari apostolik i Tripolit, imzot Gjovani Inoçenco Martineli.
“Si bashkësi besimtarësh –lexohet në tekst – jemi tejet të trishtuar nga ngjarjet e fundit tragjike, që po përçajnë vendin me anë të vuajtjeve, të frikës e të ankthit të popullit të vet, të cilit dëshirojmë t’i shprehim solidaritetin tonë”. Kishat e krishtera kërkojnë një armëpushim të menjëhershëm e pa kushte nga të gjitha palët dhe asistencë humanitare për viktimat. “Dialogu dhe pajtimi – theksohet në deklaratë – duhet të jenë rruga kryesore për të gjetur një zgjidhje miqësore e për të sjellë paqen”. Të krishterët mbështesin çdo përpjekje të këshillave të pleqve të vendit, të cilët njohin me themel ndjenjat dhe aspiratat e vërteta të popullit libian. Përkrahin gjithashtu, ato nisma të organizatave ndërkombëtare, që kanë për qëllim krijimin e një atmosfere besimi për gjetjen e zgjidhjes paqësore. “Do të vazhdojmë të lutemi, në solidaritet me të gjithë myslimanët libianë, që luftojnë për paqen e drejtësinë, në këtë çast të vështirë të historisë së vendit”, përfundon teksti, i cili u është dorëzuar përfaqësuesve të Kombeve të Bashkuara.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Numri dy i al-Kaedës i kërkon muslimanëve për të luftuar NATO-n dhe Gadafin
Imazh

15 prill 2011
Sipas The Telegraf

Ayman al-Zawahri, kreu i al-Kaidës ka kërkuar nga myslimanët në Afrikën e Veriut për të luftuar forcat e NATO-s në Libi, në bazë të informacionit në internetë prej grupit të shërbimit të fshehtë.


Grupi i monitorimit tha se mesazhi në video nga grupi i dytë në komandën duket se kanë qenë të regjistruar përpara fillimit të sulmeve ajrore NATO-s dhe forcave perëndimore të mbështetur nga rebelët kundër Muamar Gadafi, sundimtarit të Libisë.

"Unë dua të drejtpërdrejtë në vëmendjen e vëllezërve tanë musliman në Libi, Tunizi, Algjeri, dhe pjesa tjetër e vendeve myslimane, se në qoftë se amerikanët dhe forcat e Nato-s do të hyjnë në Libi pastaj te fqinjët e tyre në Egjipt, Tunizi, Algjeri dhe te pjesa tjetër e vendeve muslimane duhet të ngrihen në këmbë dhe të luftojnë kundër dy armiqve; mercenarëve të Gaddafit dhe pjesës tjetër të NATO-s, "tha Zawahri.
Në fjalimin e tij në video, e ndarë në tri pjesë, Zawahri gjithashtu akuzoi SHBA se qëndron prapa rrëzimit të ish presidentëve tunizian dhe egjiptian vetëm kur udhëheqësit nuk ishin më të dobishme për interesat amerikane.
Udhëheqësit e Britanisë, Francës dhe Shteteve të Bashkuara premtuan të premten e dt. 15.4.2011 në Berlin, për të vazhduar fushatën e tyre ushtarake në Libi deri në largimin nga pushteti Gadafi dhe rebelët thanë se forcat e Gadafit po i sulmonë pa u ndal qytetin e Misuratas me raketa.


Algjeria: Është shtuar numri i al kaidës në Libi


Algjeria ka thënë në prill se ishte i shqetësuar nga një prani e rritur ndjeshëm al Kaedës në Libinë fqinje dhe i shqetësuar se grupet militante mund të vënë duart e tyre mbi armët që qarkullojnë në vend.


E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
Nëntitujt u hartuen nga pregatitori në shqipë
E hënë, më dt. 18 prill 2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Vendimet e NATO-s në Berlin për Libinë dhe kontradikta me Rusinë

Më dt 14-15 prill të 2011 mblidhen ministrat e jashtëm të NATO-s
14.4.2011

I. NATO kundër Libisë
ImazhImazh

NATO ka marrë komandën e zbatimit të zonës së ndalim-fluturimit mbi Libi dhe u jepë një ndihmë forcave rebele kundër kreut libian Muamar Gaddafin. Aty ka filluar tashmë për Libinë të vendosen:
1. koordinimin e "tranzicionit në të ardhmen,"
2. ndihmë humanitare
3. për një zgjidhje politike.
Këto aspekte të misionit ka të ngjarë të zënë ministrat e jashtëm.

NATO ruan zonën e ndalim-fluturimit mbi Libi deri më 27 Prill të 2011. Udhëheqësit e NATO-s vazhduan lëvizjet diplomatike dhe ushtarake për të marrë kontrollin e misionit ndërkombëtar nga Shtetet e Bashkuara në 28 prill të 2011.


II. Rusia kundër NATO-s
Imazh

1. Rusia me vendet fqinje që kërkojnë të antarësohen në NATO
Rusia është gjithnjë vigjilent për atë që ai e konsideron si cënim të NATO-s dhe Bashkimit Evropian për vendet fqinje të saj. Veprimi në zgjerimin do të kërcënonte përmirësimin e kohëve të fundit në marrëdhëniet NATO-Rusi pas një ndërprerje të shkaktuar nga lufta Rusi-Gjeorgji në 2008.

2. Rusia do të reagoji ndaj vendosjes të trupave ushtarak përreth saj
Këshilli konsultativë NATO-Rusi u takua në samitin e lartë të NATO-s në Lisbonë në vitin 2010, por Rusia i ka dhënë dy paralajmërime Perëndimit. Ministri i Mbrojtjes i Rusisë, Anatoli Serdiukov u tha gazetarëve se vendi i tij do të marrë masat e duhura në përgjigje të vendosjes të trupave të huaja përgjatë kufijve të saj.

3.Ministrat gjithashtu kanë për ndarjen e bërthamore, një çështje e pazgjidhur, për të diskutuar.

Konceptit të ri strategjik të NATO-s dhe Deklarata e Samitit në nëntor të 2010 të përshkruara në ardhmen e politikës bërthamore të Aleancës dhe për të krijuar dy proceseve të reja për të diskutuar mbi parandalimin dhe kontrollin e armëve. Ajo ka mbetur pezull çështja e asaj që ka të bëjë me armët e mbetura të SHBA, që është një taktike bërthamore të stacionuara në Evropë sipas marrëveshjes bërthamore për ndarjen e të Aleancës. Disa ekspertë i shohin mbajtjen e armëve të SHBA se veprim taktike, si një mjet për të nxitur Rusinë për të negociuar taktike e saj të ruajtjes të armëve bërthamore. Ministrat e jashtëm në Berlin ka detyrën për të trajtuar të dy çështjet:
- do të bëni në lidhje me armët e SHBA
- si dhe kur do të pranoji Rusia negociata.

E pregatiti për shqipë Bep Martin Pjetri
Nëntitujtë u vendosën nga autori pregatitorë
E hanë, më dt. 18 prill 2011

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
SHBA sulmon Gaddafin me aviona tipë “grenza’’për herë të parë më 22 prill të 2011

Imazh
Avioni pa pilot të Amerikës të quajtur grenzë përdoret për sulme me bomba në Pakistan, ndër të tjera, që në fillim të këtij viti ka bombarduar njerëz të dyshuar të Al Kaidës në Jemen .
Nga arki i fotos: Ross D.Franklin / AP

Botuar në 23:04:11. 15:07

Për herë të parë ka përdorur SHBA, avionët pa pilot kundër objektivave në Libi
SHBA ka përdorë për herë të parë aeroplanët pa pilot, i njohur si avioni grenza, në sulmet ajrore mbi Libinë më dt. 21 prill 2011.

Një zëdhënës i Departamentit të Mbrojtjes në Uashington tha se një avion grenzë kreu sulmin e parë në kohën libiane të pasdites e së shtunës.
Por zëdhënësi nuk tha asgjë për ato objektivat e sulmit bombardues.
Të premten e dt. 22.4.2011, tha gjeneralmajori, James Cartwright, zëvendës komandant i shtabit amerikanë, se sulmi i parë ka ndodhur të enjten e dt.22.4.2011.


Por të dy grenzat u kthyen prapa për shkak të motit të keq.

Një oficer i NATO-s, i tha AFP se aviona grenza i japin forcave të koalicionit më shumë mundësi, sidomos në qytetet ku ekziston frika që civilët të mund të goditet nga bomba nga sulmuesit konvencionale.
- Përdorimi i avionëve grenza bën më të lehtë për të goditur forcat e Gadafit në zonat e populluara urbane. Një avion i telekomanduar mund të fluturojë më ulët dhe ashtë efektivë, e sigurtë në identifikimin e objektit, gjë që na bën kryejmë misionin tonë më mirë në aspektin e saktësisë dhe të kujdesit ndaj popullatës ", tha oficeri.

Ritzau

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
E shtunë, më dt. 23.IV.2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Avionat danezë hodhën 239 bomba mbi Libinë prej 23.3 - 23.4.2011[[/size]
Imazh


23.04.11 - 08:43
Avionët luftarakë danezë ishin vetëm dy ditë më parë(21.4.2011), të përfshirë në një sulm ajror edhe pranë kryeqytetit - Tripolit .
Këtu bombarduan një depo në jug të qytetit.

Në të njëjtën ditë hodhën avionat danezë bomba kundër stacioneve të radarëve dhe tankeve me saktësi të madhe

113 misione daneze - 239 bomba

Imazh
Gjatë vendosjes të bombave në aviona

Avionët luftarakë danez kanë kryer një total prej 113 misione mbi Libi. 112 ka qenë misione ajër-tokë, ndërsa një ishte një ajër-ajër të misionit.

Avionat danez ka një numër totale prej 239 bomba të hedhura kundër objektivave të Libisë.

Sipas informacionit të pilotit Nick Kenneth Hansen në TV-1 të dt. 28.4.2011 dha këtë njoftim publikë;
Janë kryer 123 ekspedita ajrore dhe janë hedhë mbi Libinë, kryesisht mbi rezidencën e Gadafit mbi 293 bomba, tonelata hekuri me eksploziv.


Ritzau
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
NATO bombardoi pranë rezidencës nëntokësore të Gadafit më 23.IV.2011
Imazh

Reuters
Tripoli, 23 prill 2011

Avionët e NATO-s kanë goditur një objektiv pranë kompleksit rezidencial të udhëheqësit libian Muamar Gadafi, në Tripoli Qendror në mëngjezin e të shtunës, të dt. 23.4.2011, të cilin qeveria Gadafit e përshkroi si një vend parkimi, por që gazetarët e Reuters-it thanë se dukej si një bunker. Zëdhënësi i qeverisë, Musa Ibrahimi tha se tre persona u vranë nga eksplozioni, ishte "shumë i fuqishëm "afër kompleksit të Gadafit pranë Bab al-Aziziyah në orët e para të së shtunës.

Gazetarët e Reuter-it vrojtuan se makina ishte parkuar në vendin bosh, por zona ishte rrethuar nga një mur dhe ruhej nga kulla e rojes dhe ushtarët, duke sugjeruar se kjo nuk ishte thjesht djerrinë.
Ata panë dy vrima të mëdha në terren, ku bomba kishte hapur një shtresë të tokës, e ndjekur nga një shtresë e betonit të armuar, që e përshkon atë. Aty duket të jetë një bunker nëntokësor.

Tym ishte në rritje nga një prej kratereve nga shpërthimi i arkave të municionit që ndodheshin në atë “gropë”.
Musa Ibrahim tha se aty ishte magazinë boshe me kutitë e municioneve.

Korrespondentëve e Reuter-it në Tripoli dëgjuan avionët fluturonin mbi qytet dhe ndjenë një shpërthim që tronditi muret dhe dritaret.
Rebelët thonë se forcat e NATO-s duket se ka rritur nivelin e sulmeve në zonat e kontrolluara nga Gadafi në ditët e fundit.
Imazh


Shenja konvencionale

Extent of Libyan airspace - Hapësira ajrore të Libisë
Major air base - Baza ajrore kryesore
Major army base - Baza kryesore e ushtrisë
Major oil refinery - Rafineria e madhe e naftës
Roads - Rrugët
Oil and gas pipelines - Nafta dhe tubacionet e gazit
Borders - Kufiri

E pregatiti Bep Martin Pjetri
E shtunë, më 23.IV.2011


''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Senatori amerikan, John McCain vizitoi bastionet e rebelve të Bengazit, një ditë para Pashkëve, më 23.IV.2011
Imazh

Senatori i fuqishëm John McCain vizitoi bastionin e rebelve të Bengazit, në Libinë lindore, kërkonte njohje ndërkombëtare për opozitën e Libisë, duke thënë se "këta luftëtarë trima" e kanë të nevojshme "të përshtatemi" do të thotë të ndihmojmë për të rritur presionin mbi Gaddafin dhe mbështetësve të tij.
"Unë do të inkurajojë çdo popull, posaçërisht Shtetet e Bashkuara, për të njohur Këshillin Kombëtar të Përkohshëm si zëri legjitim i popullit të Libisë. Ata kanë fituar këtë të drejtë dhe Gadafi ka humbur atë nga lufta kundër popullit të tij," tha McCain një konferencë shtypi në Bengazi

E pregatiti Bep Martin Pjetri
E shtunë, më 23.IV.2011

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Tre të vrarë në bombardimin mbi kompleksin rezedencial të Gadafit
Gaddafi i shpëtoi bombave të NATO-s

Imazh

E hënë, më 25 Prill 2011, 18:45

Zëdhënësi i qeverisë thotë se Gadafi është në gjendje të mirë shëndetsore, pas bombardimeve të NATO-s në kompleksin e tij të banimit në Tripoli.

Tre vetë u vranë kur avionët e NATO-s bombarduan herët, pa dalë drita e ditës së hënë mbi kompleksin e banesave të Bab al-Azizyah të Muamar Gadafit

Zëdhënësi i qeverisë libiane, Musa Ibrahim tha:
”45 janë plagosur kur një aeroplan i NATO-s në orët e hershme të mëngjesit bombarduan selinë e Gadafit në Tripoli.
- Si mundet prej të këtij akti terrorist t’u sigurohet mbrojta civilët në Libi? Kjo është një përpjekje për të goditur një person, "thotë Ibrahim.
NATO ka vrarë nënpunësat zyrave dhe rojet e objekteve të sigurisë, tha ai.
Musa Ibrahim deklaroi se Gadafi nuk është i fshehur, por që ai është në një vend të sigurt.
- Ai e kalon kohën mirë, është në gjendje të mirë shëndetësore dhe në humor të lartë.
/ritzau/Reuters

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
E hanë, më dt. 25.IV.2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Imazh
Imazh
Aishe Muamar Gadafi


Aishe Gadafi deklaroi më 2 prill 2011 se jam pregatitë të vdesë me tre fëmijtë mi.

Gadafi: Nëse futet NATO me trupa në Libi do të kthehet në Vietnam. Jam pregatitë për një luftë të gjatë.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Bombardimi i pallatit të familjes vret të birin më të vogël Saif Al -Arab dhe tre nipat e Gadafit më 1 maj 2011

Imazh

Publikuar 1. 5.2011, ora 14:36
Britania mbron sulmet e NATO-s

Mungesa e entuziazmit u ndje në mesin e vendeve të NATO-s për të komentuar mbi sulmet e NATO-s, i cili vrau një prej bijtë e Gadafit.
Ka qenë e diela e orëve të para të datës 1 maj 2011, që nuk kishin dëshirë të madhe të komentonin në mesin e qeverive të vendeve anëtare të NATO-s, sulmin e NATO-s mbi rezidencën e familjes të Gadafit që thuhet se vranë një nga bijtë e Muamar Gadafit dhe tre nipa të tij.
Imazh
Kryeministri i Britanisë, David Cameron, ka qenë një nga të paktët që doli në ekran të TV me vrapë si shenjë gëzimi. Ai thekson se politika e NATO-s sulmit në Libi është në përputhje me rezolutën e OKB-së.
Në natën e së dielës njoftoi një zëdhënës i qeverisë në Tripoli se NATO ka sulmuar disa orë më parë dhe kishin vrarë të katër anëtarët e jetës familjare të Gadafit.


Makina lufte bombarduese e NATO-s nuk ndalet

Kameron refuzon të komentojë mbi "informata të pakonfirmuara" të tillë.

Por BBC thotë se Kryeministri britanik deklaroi:


- Sulmi bombardues politik i NATO-s dhe aleanca e kanë absolutisht të qartë misionin. Kjo është në përputhje me Rezolutën 1973 dhe ka për qëllim për të parandaluar humbjen e jetës së civilëve, duke sulmuar makine Gadafi luftës.
NATO theksoi se nuk ka si objektivë sulmet ajrore për të vrarë kolonelin Gaddafi dhe individë të tjerë të veçanta.(kjo hipokrizia e NATO-s shënimi im B.M.P.)
- Të gjitha objektivat e NATO-s janë ushtarake në natyrë dhe në mënyrë të qartë ka pasur një lidhje me sulmet sistematike mbi regjimin e Gadafit në popullin libian, tha kreu i operacioneve të NATO-s në Libi, gjeneral leitnantë Charles Bouchard.
- Ne nuk do të shkojnë pas individëve, duke shtuar gjeneral leitnantë kanadez.


Kritika e Rusisë mbi sulmin në pallatin dhe vrasjen e të birit me tre nipat e Gadafit
Imazh
Konstantin Kosaçev - Kryetari i Komisionit të Politikës së jashtme në parlamentin rusë


Nga Rusia erdhi një kritikë e mprehtë mbi sulmin ajror të NATO-s që njoftohet se u vranë katër anëtarë familjar të Gadafit.
- Gjithnjë e më shumë fakte dëshmojnë se qëllimi i koalicionit anti-libiane është që të shkatërrojë fizikisht Gadafin, thotë Konstantin Kosaçev, kreu i Komitetit të Politikës së Jashtme në parlamentin e Rusisë.
Ai thotë se është "habitur shumë për heshtjen totale" nga liderët e SHBA-s, Francës, Anglisë dhe vendeve tjera perëndimore në sulmet ajrore të kohëve të fundit të NATO-s.

Ritzau

U pregatitë në shqipë prej Bep Martin Pjetrit
E diel, më 1.V.2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
MëparshmePërpara
Posto një përgjigje 62 postime · Faqe 5 prej 7 · 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 22 Tetor 2020, 09:04
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari