Politika e huaj ne zhvillimet dhe fenomenet e politikes qe ka influencuar ne luftrat boterore.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 62 postime · Faqe 4 prej 7 · 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Njoftime të reja nga Fronti i Luftës në Libi - 18.3.2011....
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Musa Kusa do të shkoji në Gjykatën Penale në Londër dhe në Hagë për krimet si shefë i shërbimit sekretë të Libisë deri në vitin 2009;
Pakënaqësia e disa konservatorëve anglezë për politikë zbutëse ndaj Musa Kusas

ImazhImazh
Ministri i Jashtëm William Hagë ka shtyrë BE-në të heqë sanksionet strikte kundër ish-ministrit të jashtëm libian Musa Kusa , i cili u dorëzue në Angli me 31.3.2011 javën e kaluar

6 prill 2011
Autorët - Ian Drury dhe Daniel Bates

Një shpërblim për vrasësin: Anglia dhe SHBA akuzohen si oportunistë ndaj politikës zbutëse të kriminelit prej Libisë

Britania dhe SHBA-të ishin të akuzuar me zemërim për "terroristin e dobishëm" për heqjen e sanksioneve të ithtarit të Kolonel Gadafit, Musa Kusa si ish shefi i shërbimit sekretë famëkeq të Libisë dhe si ministër i jashtëm.
Sekretari i Jashtëm William Hagës e imponoi BE-në të heqë një ndalim të rreptë të udhëtimit dhe ngrirjen e pasurisë kundër ish ministër i jashtëm të Libisë.
Kusa përshkruhet si një nga projektuesit e bombardimeve të Lokerbisë dhe të dyshuar për lidhje me vdekjen e qindra sulmeve me bomba të IRA-s, ku dezertoi në Britani të Madhe javën e kaluar – 31.3.2011.
Presioni mbi Britaninë për të rivendosur harmoni me Kusan, pasi Amerika i hapi llogaritë e tij bankare të hënën e dt. 4 prill të 2011. Ministria e Jashtme dhe zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë besoj se u bë për të inkurajue të tjerët për të braktisë rrethin e afërtë të Gadafit.


Viktimat nuk e pranojnë rehabilitimin e Musa Kusas

Por të afërmit e atyre që kanë vdekur në mizorinë e Lokerbis, viktimat e IRA-s dhe deputetët reaguan me tmerr në vendimin e "tmerrshëm" për të hequr sanksionet kryeterroristit libian.
Brian Flynn, vëllai i John Patrick, 21 vjeç që ishte në mesin e 270 njerëzve të vrarë, kur avioni i Pan Am u hodh në erë mbi qytetin skocez, ka thënë: "Ne të gjithë duam të shohim Gadafin para drejtësisë. Kjo është e logjikëshme që dikush ka qenë i akuzuar për sulme terroriste. "Frank Duggan, president i Viktimave të avionit Pan Am 103 Inc, i cili përfaqëson familjet e të afërmve të vdekur, tha: "Unë jam i befasuar. Zhbllokimin e sanksioneve dërgon mesazhin totalisht të gabuar ndaj terroristëve libian.
Imazh
Musu Kusa dyshohet se është përfshirë në komplotin e bombardimit në fluturim të avionit Pan Am 103 mbi Lokerbi, që vrau 270 pasagjerë në 1988. Të afërmit e viktimave kanë reaguar me tmerr për lajmin e zhbllokimit të pasurive të tij në banka

Deputeti Konservator i MP Edward Leigh tha se Kusa - dikur i quajtur 'I dërguari i vdekjes "të Libisë" dihet botërishtë se ashtë zhytë deri në bërrylat e tij me gjakun e viktimave në drejtim të armatosjes të IRA-s ".
Ai tha: "Sa e tmerrshme do të ishte nëse këtë njeri, i cili në interesin anglo-amerikan është moralisht i dyshimtë dhe në anën tjetër negative ashtë një vrasës masiv në aspektin e Lokerbi dhe si u lejohet të hyjnë e dalin në Angli në mënyrë kaq të paligjshme!. "
Ministri i jashtëm anglez Hagës pohon se qellimi i heqjes të sanksioneve ashtë se mbajtja e tyre në vend nuk do të thotë se “nuk ka nxitje për anëtarët e regjimit kriminal '.


SHBA ishte kundër dorëzimit të Abdelbaset Al Megrahi nga burgu i Skocisë si terroristi që rrëzoi avionin në Skoci
Imazh
Mbështetja e Presidentit Obama për të hequr sanksionet Musait shkaktoi pakënaqësi administratës tij si atëhere kur ishin kundër lirimit të Abdelbaset Al Megrahit

Presidenti Barack Obama ngriti vetullat sepse Uashington kritikoi qeverinë britanike kur Ekzekutivi skocez lejoi lirimin e Abdelbaset Al Megrahi, si njeriu i vetëm i dënuar të bombardimeve të 1988 Lokerbi, nga burgu për arsye humane meqënëse ishte me kancer, në gusht 2009.
Kusa është duke u mbajtur në një 'shtëpi të sigurtë' në Angli, mendohet të ketë grumbulluar një pasuri në vitet e tij të punës në krahun e djathtë të Gadafit. Ai është duke u pjekur në skarë nga ministri i jashtëm. Zyrtarët e zyrës besojnë se informacion e tij do të rrëzojë tiranin.


Musa Kusa do të përballet nga gjykata angleze për krime si ish shefë i shërbimit sekret të Libisë

Britania Madhe është duke refuzuar të ofrojë ish shefit të zbulimit të Libisë ndonjë imunitet nga ndjekja penale. Prokurorët po hetojnë bombardimin në Lokerbi janë duke shpresuar për të pregatitur letër-thirrjen e Kusas në ditët e ardhshme para hetuesisë angleze ".


Musa Kuse do të përballet me Gjykatën Penale Ndërkombëtare

Aty gjithashtu doli dje se me Gjykatën Penale Ndërkombëtare do të marrin në pyetje Kusa si pjesë e një hetimi për krime lufte. Prokurori Luis Moreno Ocampo është në përpilimin e raportit për OKB-ën mbi shtypjen e dhunshme të Gadafit kundër kryengritësve në Libi, i cili ka lënë më shumë se 1.000 të vdekur.
Protestave paqësore të 15 shkurtit 2011 u zhytë në luftë civile, pasi trupat e despotit Gedafi gjuajtën mbi protestuesit e paarmatosur.
z. Moreno Ocampo tha: "Ne paralajmëruem se njerëz të ndryshëm, duke përfshirë edhe Musa Kusa, se veprimi i trupave ushtarake mbi protestuesit paqsor ishin krime.
"Në këtë mjedis përgjegjësishë institucionale do të shohim se çfarë përgjegjësi kishte Musa. "


Opinioni i diplomacisë angleze për negocimin e të dërguarit të Seif-it, djalit të Gedafit në Europë prej ministrit të ri të jashtëm libian Abdelati Obeidi

Zhvillimet e fundit të diplomacisë libiane dëshmon se Abdelati Obeidi, një i dërguar i lartë libian është duke vizituar Evropën, në një përpjekje për të gjetë ndërmjetësuesit për një marrëveshje për Gaddafin se nuk do të japë dorëheqje.
Diplomati besohet të jetë duke vepruar si një ndërmjetës për Saif, djalin e diktatorit i cili ka theksuar mbështetjen e tij për reformat dhe zgjedhjet demokratike. Por ç'është më e rëndësishmja, ai tha se diktatori duhet të qëndrojë në pushtet për të parë ndryshimet përmes prezenncës tij.
Oferta u hodh poshtë nga David Kameron dje, më 5 prill të 2011. Ai tha: "Pikëpamja ime është shumë e qartë: “ Nuk ka asnjë të ardhme për në Libi me Kolonel Gadafin akoma në krye.
Si mund të ketë marrëveshje me të, kur ai është duke vra popullin e tij? "

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
Nëntitujtë u vendosën nga pregatitori në shqipë Bep Martin Pjetri
E mërkurë, më dt. 6 prill 2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Gaddafi në ofensivë drejt qytetit të rebelve pranë kryeqytetit
Imazh
Kryengritësit janë duke u lutur në një kampë fushimi ushtarak në Ajdabiyah. Foto: AP

Publikuar 09:04:11. 12:57

Forcat e Muamar Gadafit kanë nisur një tjetër sulm në Ajdabiyah, qyteti në Libinë lindore.
Imazh
Muamar Gadafi - Foto e dt. 10.4.2011 midis popullit në Tripoli

Ajdabiyah, qytetë i kontrolluar nga rebel në Libinë lindor u sulmuan përsëri të shtunën e dt. 9 prill 2011. Sipas rebelëve në qytet u ndëgjuen të shtënat me granat të forcave ushtarake të udhëheqësit libian Muamar Gadafit. Përmes gjysmë ore u dëgjua zhurma e shpërthimeve dhe automatikë nga ana perëndimore e qytetit, e cila shtrihet në drejtim të kryeqytetit rebel, Bengazi.
Një sulmë i ushtrisë të Gadafit në pjesën lindore shkaktoi një humbje për rebelët, të cilët më herët atë ditë kishin lëvizur në drejtim të qytetit të naftës në Brega, që ndodhet 80 km në perëndim, shkruan AFP.
Rebelët kishin lejuar gazetarët ndërkombëtarë për të ardhur në gjysmë të rrugës për Brega në një vend ku ata kishin krijuar një bazë të furnizimit.

Ritzau
E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
E shtunëë, më dt. 9 prill 2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Helikopterët rebelët rrëzohen në Libi - Forcat besnike ndaj kreut libian Muamer Gadafi, ka rrëzuar dy helikopterë kryengritësve
Imazh
Një gazetar nga AFP pa me sytë e vet ditën e shtunë të dt. 9 prill 2011 se si një helikopter ushtarak libianë me ngjyrat rebele fluturon ulët në drejtim të Ajdabiayah, në Libinë lindore.

10. apr. 2011 KL. 08.16
Dy nga helikopterë rebele që kanë shkelur në zonën e ndaluar për fluturime në Libi, është qëlluar në afërsi të qytetit Brega nga forcat besnike të kreut libian Muamer Gadafi, tha zëvendës ministri i Libisë i Jashtëm, Khaled Kaim.
"Kryengritësit vunë në lëvizje dy helikopterë dhe shpejtë u rrëzuan në zonën e Brega," tha Kaim në një konferencë shtypi.
Zëvendës ministri i jashtëm vuri në dukje në konferencën e shtypit se pas goditjeve të forcave të NATO-s, i cili siguron që ndalimi fluturimit, të miratuar në KS të OKB, duhen respektue.
"NATO lejoi rebelët të shkelin zonën e ndalim fluturimit dhe përdorur helikopter luftarakë,"tha ai.

Khalim kritikon NATO-n


Ai akuzoi NATO-n për mbështetjen e rebelëve.
"Pyetja jonë për të NATO-s është që rezoluta vlen vetëm për qeverinë libiane, ose për të dy" palët?
Një gazetar nga AFP ditën e shtunë të dt. 9 prill 2011 shikoi se si një helikopter ushtarak libianë me ngjyrat rebele fluturon ulët në drejtim të frontit të luftës në Ajdabiayah, në Libinë lindore.

Ritzau

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
E djelë, më dt. 10 prill 2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
T'i gjëndemi pranë me solidaritetin kontribues vëllait tonë, Kolonel Gadafit të Libisë me Planin e Paqes midis palëve" tha Jakob Zuma, presidenti i Afrikës Jugut.
- Takimi me Gadafin
Takimi me Këshillin opozitar në Benghazi

Imazh
Pjestarët e delegacionit të nivelit të naltë të Afrikës;
Presidentët; Amadou Toumani Toure i Mali-t, Jacob Zuma i Afrikës së Jugut, Denis Sassou Nguessou i Kongos, Muamar Gadafi sundimtar libian, Mohamed Ould Abdel Aziz i Mauritanisë dhe Sekretari i Përgjithshëm Unionit Afrikane AU - Jean Ping (LR para)

Botuar në 11:04:11. 19:34

Pjestarët e delegacionit të nivelit të naltë të Afrikës;
Imazh

Presidentët; Amadou Toumani Toure i Mali-t, Jacob Zuma i Afrikës së Jugut, Denis Sassou Nguessou i Kongos, Muamar Gadafi sundimtar libian, Mohamed Ould Abdel Aziz i Mauritanisë dhe Sekretari i Përgjithshëm Unionit Afrikane AU - Jean Ping (LR para)

I. Takimi i ditës diel të dt. 10.4.2011


"Unë kam disa angazhime, që më detyron të gjendem tani në ditë të vështira, por ne kemi do të kryejmë misionin tonë me vëllain tonë dhe udhëheqësin (Gaddafi) e Libisë" tha Jakob Zuma, presidenti i Afrikës Jugut.
"Vëllai jonë është dhe delegacioni i disa presidentëve të Afrikës i ka pranuar planin e paqes të hartuem nga. Ne kemi për të dhënë armëpushimit një shans, "tha Zuma, i cili së bashku me pjesën tjetër të delegacionit AU(Unioni Afrikan) do të udhtoji tek rebelët libiane kryesor të qytetit, Bengazi, për të diskutuar planin me ta.

Delegacioni i Bashkimit Afrikan (AU) si palë e ndërmjetësimit zhvilloi bisedime me ekipin e Gadafit të dielën në lidhje me planin e paqes për t'i dhënë fund konfliktit, njoftoi AFP.
AU ka sjellë deri propozime të tjera për të Gadafi i cili do të shpallet më vonë dhe do të ketë një takim me revolucionarët libianë në Bengazi të hënën, deklaroi Zuma.


Rebelët e Libisë nuk pranojnë negociata me ndermjetues afrikanë
Imazh
Një protestues mban një pankartë të një turmë të revoltuem, por paqësore tregon jashtë Hotel Tibesty ku një delegacion i Bashkimit Afrikan ishte në takimi me udhëheqësit e opozitës në Bengazi, Libi e hëna, 11 prill 2011. (AP Photo / Ben Curtis)

II.Takimi i delegacionit afrikan me rrebelët në Benghazi të hanën e dt. 11.4.2011
Propozimin i Afrikës për planin e paqes në Libi nuk ka bazë logjike, thonë kryengritësit. Ndërsa Gaddafi ka thënë po.
Një propozim paqe nga Bashkimi Afrikane - Unioni Afrikan (AU) pati një jetëgjatësi shumë të shkurtër.
Imazh
Takim vllaznor midis dy miqësh në ditë të randa për Gadafin: Jakob Zuma me Gadafin

Në mëngjezin e së hënës të dt. 11.4.2011, tha kreu i delegacionit të Afrikës, presidentit të Afrikës së Jugut Jacob Zuma, se udhëheqësi libian, Muamar Gadafi, pranon planin e paqes.
Darkën e së hënës ishte arritur të studjohej plani afrikan i paqes prej rebelëve në qytetin lindor të Bengazi, dhe përgjigja ishte refuzues një jo.

Çfarë pretendojnë kryengritësit:

1. - Qysh në ditën e parë të shkarkohet Gaddafi, djemtë dhe regjimi i tij. Prandaj ne nuk mund të pranojmë një iniciativë që nuk i përfshinë kërkesat e popullit.
Kështu tha udhëheqësi rebel Abdul Jalil në një konferencë shtypi.

2. - Ne nuk mund të negociojmë me martirët e gjakut tonë. Ne do të vdesin ose të fitojmë, dhe me vullnetin e Zotit ne do të fitojmë, shtoi ai.

Sipas Zuma plani i paqes përmban një armëpushim, dhe ajo do të ndalojë sulmet ajrore të NATO-s.
Kreu rrebel, Jalil tha se iniciativa e AU-së është i ngjashëm me rezolutën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së duke bërë thirrje për armëpushim dhe për të mbrojtur civilët. Për më tepër, njerëzit e Libisë lirisht të zgjedhin vetë të ardhmen e saj.
- Kjo iniciativë është e vendosur në 10 Mars. Ka qenë një muaj, tha Jalil, duke shtuar se Gadafi ka injoruar rezolutën e OKB-së.
- Gjatë kësaj periudhe, Gadafi nuk ka respektuar ato vendime. Ai bombardoi civilët me aeroplanë dhe raketa. Ai e rrethoi qytetin me forcat e tij, tha udhëheqësi rebel.
Kryengritësite deri më tani kanë qenë kundër një armëpushim dhe kanë bërë thirrje të vazhdueshme për largimin e Gadafit, duke thënë se negociatat me qeverinë do të mbahen në qoftë se Gadafi dhe bijtë e tij do të largohen nga pushteti dhe të largohen nga vendi.

Pakënaqësia e kryengritësve për vrasjet e civilëve nga NATO-ja
Kryengritësit janë të pakënaqun me NATO-n për vrasjen e civilëve, duke paralajmëruar se do t'i kërkojë OKB-së për të pezulluar misionin e aleancës ushtarake perëndimore në Libi nëse nuk arrin të bëjë "punën e saj siç duhet."

Të paktën 13 vetë janë vrarë dhe 14 të tjerë u plagosën në luftime të ashpra midis forcave Gaddafit dhe rebelëve në afërsi të qytetit strategjik të Ajdabiyah të dielën e dt. 10.4.2011, thanë punonjësit mjekësorë.
Burimet thonë se trupat e regjimit kanë vrarë së paku 30 luftëtarë të opozitës në konfrontimet intensive në qytetin perëndimor të Misratah gjatë 24 orëve të fundit.
ImazhImazh
Takimi i ditës diel të dt. 10.4.2011 të kolonel Gadafit me Unionin Afrikan
Imazh

MA / AGB / MGH


/ Ritzau / AFP

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
Nëntitujt u hartuen nga pregatitori në shqipë
E djelë, më dt. 11 prill 2011

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Konferenca ndërkombëtare në Katar midis Këshillit të Kryengritësve të Libisë, Ligës Arabe, OKB-ës, NATO-s dhe shteteve pjesmarrëse të luftës në Libi mbi "Paqen në Libi"( sipas oreksit të Anglisë)

Imazh
Doha - kryeqyteti i Katar-it

Kontributi i dezertorit, të ish ministri të jashtëm të Libisë, Musa Koussa i regjimit të Kadafit.
Imazh

E mërkurë më dt. 13 prill 2011
Musai në Britani u pyet në lidhje me rolin e tij në bombën e Lokerbi, ku një shtetas libian u dënua se kishte vendosë një bombë në avion nga ku u vranë 270 pasagjerë.
Pas dy javësh dezertimi Musa do të udhtoji drejt kryeqytetit Doha të Katarit.
Ish ministri i jashtëm Musa do të kontribuojë në një konferencë ndërkombëtare për të ardhmen e Libisë, e cila do të mbahet në Gjirin Persik.


Përfaqësuesit e kryengritësve dhe Lidhja Arabe


Musai është në mesin e një spektri të gjerë përfaqësuesish nga Libia, duke përfshirë disa drejtuesë të opozitës në Libi. Musa Koussa ka kontaktuar me figurat kryesore të frontit të kryengritjes duke përfshirë edhe udhëheqësin e opozitës Mahmud Xhibrilin.
Ish ministri i jashtëm Musa mund të luajë një rol ndërmjetësues në mes partive të ndryshme opozitare të përfshira në luftë, shkruan gazeta britanike The Guardian.
ImazhImazh
Mahmud Jibril - Mahmud Xhibrili----Liga Arabe(para shkurtit të 2011)

Dakortësia apo konsensusi i palëve për t’u mbledhë ashë provuar edhe më parë, por ka qenë gati e pamundun për shkaqe të ideve të ndryshme të papajtueshme midis tyne për të zgjidhë konfliktin.. Në fillim të javës(11.4.2011) deklaruen rebelët kundërshtimin e planit të paqes të afruem nga Bashkimi Afrikan, ku Gadafi e pranoi armëpushimin sipas planit të paqes të hartuem prej tyne të dielën e dt. 10 prill 2011.

Roli i Anglisë në Konferencën e Katarit
Imazh

Autoritetet britanike javën e kaluar njoftuen takimin për Paqen në Libi se do të bahet nesër, ku do të jenë përfaqësues të Kombeve të Bashkuara të pranishëm.
Lidhja Arabe pritet gjithashtu të marrin pjesë, i thanë zyrtarët britanik agjencisë së lajmeve AP.

Sekretari i Jashtëm britanik William Hague e koncepton si objektivë të Konferencës së Lartë për Libinë:
Ruajtjen e unitetit `ndërkombëtare dhe të konsensusit në mesin e një numri të madh të vendeve në mbështetje të së ardhmes të Libisë."
Konferenca ndërkombëtare zhvillohet në kushtet e vazhdimit të sulmeve ajrore të vendeve perëndimore mbi forcat ushtarake të Gadafit edhe pse përdoret mbi kryengritësit libianë ende artileri e rëndë. Lufta është ende e vështirë në qytetin Misrata, që ndodhet në afërsi të kryeqytetit libian Tripoli, ku janë të stacionue ushtria e kryengritësve, shkruan BBC.

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
Nëntitujt u hartuen nga pregatitori në shqipë
E mërkurë, më dt. 13 prill 2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Konferenca ndërkombëtare e vendeve të Grupit të parë të Kontaktit në Katar mbi " Krizën në Libi" më 13.4.2011
Imazh
Grupi i Kontaktit Ndërkombëtar mbi Libinë synuan të ushtrojnë trysni mbi Gadafin në Mbledhjen e Parër në Doha të kryeqytetit të të Katarit - Foto: OSAMA FAISAL/AP


Bashkësia ndërkombëtare do të dërgojë para kryengritësve në Libi
13. Prill 2011, ora 19.19

Gadafi duhet të jetë e kaluara si kreu i Libisë sipas konkluzionit të takimit në Doha të Katarit

Tërbimi i Anglisë, Francës, NATO-s, SHBA-s për moskapitullimin e Gadafit

Komuniteti ndërkombëtar duket gjithnjë e më shumë e frustruar se nuk ka mënyrë të shpejtë për të vendosë paqe në Libi.
Për më shumë se tre javë, bombardues ndërkombëtare sulmuan forcat e Gadafit, por nuk ka dëshmi se Gadafi do të japë dorëheqjen ose palët mund të vendosin një armëpushim.

Vendim i Konferencës
Të furnizohen me para Këshilli Kombëtar i Libisë KKL

Imazh
Sekretari i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-Moon (R) qëndron pranë Princit të Kurorës të Katarit
Sheikh Tamim bin Hamad al-Thani (në mes) dhe sekretari i Jashtëm i Britanisë William Hague (majtas) me delegatët e tjerë të Grupit të Kontaktit Ndërkombëtar mbi Libinë në kryeqytetin Doha të Katarit, e mbajtur më 13 prill të 2011.


I. Të mbledhë para për kryengirtësit në Libi
Një tjetër përpjekje për të rritur presionin mbi Gadafi e Grupit Ndërkombëtar të Kontaktit për Libinë në mbledhjen e tij të parë në kryeqytetin e Katarit, Doha, ku vendosi të krijojë një mekanizëm për të mbledhur para për krahun politikë të rebelëve libian.

II.Gadafi duhet të largohet
'Gaddafi dhe regjimi të tij ka humbur të gjithë legjitimitetin ,dhe ai duhet të heqë dorë pushtetin dhe të largohet nga populli libian për të vendosë të ardhmen e saj ," thuhet në deklaratën e konferencës.


III. U distancuen dhe mbajtën qendrim të rreptë ndaj Grupit Negociator të Bashkimit Afrikan në Libi më dt. 10 e 11 prill të 2011

Kështu ajo është gjithashtu e qartë se Grupi i Kontaktit dënon propozimin për një armëpushim nga ana e Bashkimit Afrikan, ku nuk kanë pasur parasysh të ardhmen e Gadafit.

IV. U refuzue propozimi italian për t’i furnizue rrebelët me armë
Përderisa do të dërgohen para për rebelët, Grupi i Kontaktit të mos mbështetë për një propozim italian për furnizimin e kryengritësve me armë.
"Propozimi për armatosjen e krahun të opozitës, që mundëson mbrojtjen e tyre është padyshim në tryezë", tha Maurizio Masari, zëdhënës i Ministrisë së Jashtme Italiane.
Por një shitje të armëve është e diskutueshme sepse ajo bie ndesh me rezolutën e OKB e cila hapi rrugën për përdorimin e forcës ushtarake.

Ritzau


E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
Nëntitujt u hartuen nga pregatitori në shqipë
E mërkurë, më dt. 13 prill 2011


Takimin i III- të i Grupit të Kontaktit Libi të enjten e dt. 9.6.2011 në Emiratet e Bashkuara Arabe
Imazh
Imazh
Takimi i III-të i Grupit të Kontaktit mbi Libinë u mbajtë në Adu Dhabi


''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
SHBA ushtron presion Anglisë dhe Francës dhe aleatëve për ritmin e dobët të bombardimeve mbi Libinë

Obama: NATO-ja të dërgojnë më shumë avionë dhe bomba mbi Libinë

Andreas Lindqvist
13.4.2011

Partnerët e koalicionit të NATO-s që janë në luftë kundër Libisë, nuk bien dakord mbi ritmin e misionit të Libisë.
Imazh
Një avion francez i tipit Rafael pas ulje në një aeroplanmbajtëse. Franca është ndër ata që do të intensifikojnë misionin e NATO-mbi Libinë. - Foto: Christophe Ena / A

Sipas New York Times "u bën thirrje të dy shteteve njëkohësishtë si Francës dhe Britanisë me aleatët e tyne për të dërguar avionë më shumë dhe misionet me aviona më shumë. Sekretari i Jashtëm britanik William Hague referohet shembullit të vetë se avionët anglezë tashmë kanë dërguar disa aviona dhe vazhdojnë bombardimet mbi Libinë.
"Sigurisht se do të jenë të mirëpritur nëse të tjerët e bëri të njëjtën gjë,"tha ai vetëm para një takim mbi situatën në Libi, Katar.


Misioni i Francës ashtë bombardimin e forcave të Gadafit në Misrata


Franca e ka të njëjtin prioritet dhe kritikon NATO-n se nuk ka bërë mjaft për të kryer vullnetin e OKB-së, kur është fjala për mbrojtjen e civilëve.
Ministri i jashtëm francez Alain Zhuppé ka informue ndër të tjera se në Misrata, trupat e Gadafit kanë rrethuar popullsinë në gjashtë javë dhe çdo ditë i bombardon ata me artileri.

Imazh
Harta operative e datës 11.4.2011 e qyteteve të kontrolluem nga palët në Libi


Shenjat konvencionalë

Air strikes - Goditjet ajrore
Fighting – Beteja midis palëve
Gaddafi forces – Forcat e Gadafit
Rebel control – Kontrroll nga kryengritësit
Libyan airspace - Hapësira ajrore e Libisë
Roads - Rrugët


E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
Nëntitujt u hartuen nga pregatitori në shqipë
E mërkurë, më dt. 13 prill 2011

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Tre konferenca ndërkombëtare për Libinë në 14.4.2011


I.
Libi: Ministrat e jashtëm të NATO-mbajnë bisedime në Berlin në 14-15 prill 2011

Imazh


14 prill 2011 | 15:51 |
Agency News FOCUS

Berlin. Ministrat e jashtëm të vendeve të NATO-s po takohen në Berlin, pas mosmarrëveshjeve mes anëtarëve gjatë fushatës ajrore për të mbrojtur civilët në Libi.

Britania e Madhe dhe Franca e kanë shtyrë për vendet e tjera për të rritur presionin ushtarak mbi Kolonel Muamar Gadafin, raporton BBC.
Sulmet ajrore të udhëhequr nga SHBA, Franca dhe Britania filloi muajin e kaluar. NATO ka marrë udhëheqjen e misionit.
Disa vende anëtare kyçe, duke përfshirë edhe Spanja dhe Italia, nuk kanë marrë pjesë në sulmet mbi objektivat në terren mbi Libinë.
Detyrat në Libi e misionit të NATO'S përfshijnë mbikqyrjen e embargos së armëve me anije dhe zbatimin e mbështetur nga OKB-zone ndalim-fluturimit.
Anglia dhe Franca duan më shumë vende të përfshira në rolin më aktivë për të sulmuar objektiva në terren.
Vetëm gjashtë nga 28 anëtarë të NATO-s - Francë, Britani e Madhe, Kanada, Belgjikë, Norvegji, Danimarkë - po zhvillojnë sulmet ajrore.


Turqia, Gjermania, Spanja dhe Italia nuk pranojnë bombardimet mbi Libinë


Ka ndarje brenda aleancës gjatë fushatës, me Turqinë dhe Gjermania në krahasim me misionin e Libisë.
Ministri i Jashtëm spanjoll Trinidad Jimenez të enjten tha se vendi i tij do të vazhdojë të ndihmojë policinë në zonë ndalim-fluturimit dhe embargo të armëve, por përsëriti se kjo nuk do të dërgojë aeroplanë luftarakë të Libisë.
Edhe pse Italia është gjithashtu i përmbahet nga kryerja e sulmeve ajrore, ai ua mundëson
misioneve që të fluturojnë përmes territorit të tij.
Leyne Jon i BBC-së në Bengazi, për rebelët në Libi lindore, thotë se takimi i Berlinit duhet të shihet si një ofensivë diplomatik nga Britania dhe Franca në përpjekje për të rritur kohën e humbur.


Porositë e sekretarit të përgjithsh¨m të NATO-s

Në fjalën e hapjes në takimin e Berlinit, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmusen u përqëndrua në shqetësimet për civilët libianë.
Ai tha se aleanca ishte "duke vepruar me kujdes dhe saktësi për të maksimizuar efektet e veprimeve tona, duke minimizuar rrezikun për qytetarët".
Të mërkurën Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, i cila është duke ndjekur takimin në Berlin, i dënoi "sulmet e vazhdueshme brutale mbi popullin libian" nga forcat e Kolonel Gadafit.
SHBA kanë rolin e saj në Libi, megjithëse të mërkurën e sqaroi se avionët e saj ishin en de duke kryer bombardimet në mbrojtjet ajrore për të zbatuar zonën e ndalim-fluturimit Libisë.

Shtete që me zellë e me qejfë satanikë po vazhdojnë qysh më 19 mars të 2011 të vjellin bomba me radioaktivitet e me napalm mbi popullin libiane janë;
Shtetet e Bashkuara, Britania, Franca, Kanadaja, Danimarka e Belgjika

Imazh
Baza ajrore Uitman - avioni tip AB-2 Stealth amerikan- Pas një misioni bombardimi në Libi -20.3.2011 - U.S. Air Force photo by Senior Airman Kenny Holston)

II.
Grupi i pesëshes si Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut mbajnë konferencë kunder bombardimeve në Libi në Kinë


Presidenti rus Dmitri Medvedev përsëriti pikpamjen e Moskës se rezoluta e OKB-së mbi Libi nuk e ka autorizimin e përdorimit të forcës.
Ai ishte duke folur në një takim të grupit "BRIK" të pesë vendeve në zhvillim - Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut.
Pas takimit në Kinë, deklaruen bashkërishtë "parimin se përdorimi i forcës duhet të shmanget".

III.
Konfliktin në Libi ashtë në shqyrtim nga Bashkimit Afrikan dhe Organizata e Konferencës Islamike në Kajro


Bashkimit Afrikan dhe Organizata e Konferencës Islamike në Kajro.

Konflikti i Libisë gjithashtu është duke u diskutuar nga zyrtarë të
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon, shefi i politikës së jashtme të BE-Catherine Ashton dhe kreu i Lidhjes Arabe, Amr Musa janë duke ndjekë situatën në Libi.
Ndërkohë luftimet po vazhdon në qytetin rebel të Misratës në Libi perëndimore, e cila ka qenë e rrethuar nga forcat pro-Gaddafi për gati dy muaj.
Një zëdhënës i agjencisë Reuters tha për lajmet që një mëngjes të hershëm raketa e hedhura nga
forcat e Kolonel Gadafi kishte vrarë 23 njerëz të enjten e dt. 14 prill të 2011.
Në një intervistë për BBC, Hardi, një lider rebel në qytet, i bëri thirrje NATO-s të kryejë goditjet më shumë mbi Gadafin.

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
Nëntitujt u hartuen nga pregatitori në shqipë
E enjte, më dt. 14 prill 2011

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Harta Operative e situatës ushtarake në Libi e dt. 14.IV.2011
Imazh


Shenjat konvencionalë

Air strikes - Goditjet ajrore
Fighting – Beteja midis palëve
Gaddafi forces – Forcat e Gadafit
Rebel control – Kontrroll nga kryengritësit
Libyan airspace - Hapësira ajrore e Libisë
Roads - Rrugët

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
Nëntitujt u hartuen nga pregatitori në shqipë
E premte, më dt. 15 prill 2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Plani sekret i SHBA-Anglisë për të sulmuar Libinë me anë të Al Kaidës
ImazhImazhImazh
Imazh
????????

Aryeh Ben Hayim
8 marsë 2011
Një artikull në Izrael
Lajme Kombëtare:

Musa Kousa, Ministri i Jashtëm i Libisë akuzon SHBA dhe Anglinë për përdorimin e Al-Kaidës si mercenarë.

300 të burgosur të Al Kaidës në Libi

[/b] Ministri i jashtëm libian Musa Koussa ka akuzuar Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë se po luajnë me kartën "përçaj e sundo" në vendin e tij. Amerikanët kanë lëshuar 300 terroristët burgosur të Al Kaedës nga Guantanamo për të mbështetur forcat rebele që luftonin regjimin e Muamar Kadafit.

Kol. Gadafi nuk largohet për të mos shkuar vendi në kaos

Qeveria gjithashtu quajti pretendimet e kryengritësve që Kadafi ishte duke kërkuar një rrugë për të shpëtuar që do të mbronte familjen e tij të menjëhershme dhe të shpëtonte disa nga pronat e tij jashtë vendit. Rebelët besonin që Kadafi kishte për të paguar për krimet e tij. Biri i Kadafit, Saadi, pohoi se babai i tij nuk pranoi të iki jashtë për arsye patriotike në mënyrë rigoroze, sepse në qoftë se ai ike, vendi do të shkonte në kaos.
Sipas NBC, nafta është një faktor kryesor në luftën e brendshme të Libisë. Qeveria i ka të gjitha të karburantit që i duhen, por rebelëve disponojnë naftë për një jave. Kjo e bën luftë vendimtare për të fituarndërmarrjet e naftës.
Qeveria ka aeroplanët e luftës, ndërsa lëvizjen rebele mbështetet në posedimin e kamionëve, që vështirë se sjellë raportë të drejtë. Kryengritësit do të humbasin pasi janë në gjendje të keq.
Përveç kësaj për të shtypur kërkesën e tyre për një zonë e ndaluar për fluturime në mënyrë që ata të mund të jetë vetëm luftuar forcat tokësore, forcat rebele po përpiqen për të siguruar qasje të naftës nga rafineritë italiane.

(IsraelNationalNews.com)

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
Nëntitujt u hartuen nga pregatitori në shqipë
E shtunë, më dt. 16 prill 2011


Ayman Al-Zauahiri - numri i dytë i Al Kaidës: Sulmoni Gadafin dhe NATO-n në Libi
Imazh


Bomba mbi Tripolin, ndërsa Gedafi vazhdon rrethimin e Misratës

(15.04.2011 RV)Shtrëngohet rrethimi i trupave të kolonelit libian Gedafi në Misratë, qyteti i tretë i vendit e kështjella e fundit e kryengritësve në Tripolitani. Luftohet në perëndim të Axhabijas e vazhdojnë edhe bombardimet e NATO-s mbi kryeqytetin Tripoli e në rrethinat e tij.
Në planin politik, në ditën e dytë të takimit të ministrave të jashtëm të Paktit të Atlantikut në Berlin, bëhen përpjekje për të kapërcyer gjendjen e krijuar nga refuzimi i shumë vendeve të aleancës për të mos e shtuar impenjimin e tyre në koalicionin ndërkombëtar, që ndërhyn në Libi. Vendet janë ndarë në dy kampe: disa, si Spanja e Italia, do të dëshironin të armatosnin opozitorët e Gedafit e të tërhiqen nga bombardimet; të tjera, si Franca e Britania e Madhe, bëjnë presion për një impenjim më të madh ushtarak të NATO-s në vend. Tani për tani, nuk bëhet fjalë për ndërhyrje tokësore. Të gjithë dakord me artikullin e përbashkët Obama-Kamerun-Sarkozì, publikuar sot në katër gazeta ndërkombëtare, ku shkruhet se nuk mund “të imagjinohet e ardhmja e Libisë me Gedafin”, prandaj duhet refuzuar çdo lloj kompromisi, që lë në pushtet raisin. Gjendja e përgjithshme turbullohet edhe nga mesazhi i numrit dy të Al Kaidës, Al-Zauahiri, i cili u bën thirrje myslimanëve të Afrikës Veriore të luftojnë si kundër mercenarëve të Gedafit, ashtu edhe kundër NATO-s.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
MëparshmePërpara
Posto një përgjigje 62 postime · Faqe 4 prej 7 · 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 4 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 22 Tetor 2020, 08:22
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari