Politika e huaj ne zhvillimet dhe fenomenet e politikes qe ka influencuar ne luftrat boterore.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 62 postime · Faqe 3 prej 7 · 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Njoftime të reja nga Fronti i Luftës në Libi - 18.3.2011....
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Gaddafi: Stop sulmit barbar të NATO-s si fushatat ushtarake të Hitlerit
Imazh

Botuar në 29.03.11. 09:22

Gaddafi krahason ofensivë ushtarake të NATO-s në Libi me fushatat ushtarake e Hitlerit.
Udhëheqësi libian Muamar Gadafi, ka apeluar për një ndalesë të "ofensivës barbare", në një letër drejtue për krerët ndërkombëtarë, të cilët do të takohen të martën në Britani për të diskutuar mbi fushatën ushtarake kundër vendit të Afrikës së Veriut.
Në letrën drejtuar " grupit të kontaktit " të vendeve që do të mblidhen në Londër, ku aty në letër krahason Gadafi sulmet ajrore të NATO-s me fushatat ushtarake të nisur nga Adolf Hitlerit gjatë Luftës së Dytë Botërore.

35 vende mblidhen në Londër, sot të martën e dt. 29 mars 2011
Imazh
Londër

Ofensiva ajrore ishte nisur rreth një javë më parë me avionët luftarakë të përfshirë nëmes vendeve tjera edhe nga Franca, Britania, SHBA dhe Danimarkë. Detyra e tyre është për të zbatuar observimin e një zonë të ndaluar për fluturime nga Libia, sipas një rezolutë të OKB-s të miratue mesnatën orës 23 të dt. 17 mars 2011.

Më shumë se 35 vende, përfshirë edhe shtatë arabe mblidhen në Londër sot më dt. 29 mars 2011, ditën e martë, ndërsa rebelëve u është dhënë kurajo të re nga goditjet ajrore të NATO-s, që vazhdojnë marshimin e tyre përpara në drejtim të kryeqytetit të Libisë, Tripoli.

Ritzau

E pregatiti në shqipë prej Bep Martin Pjetri
Titulli dhë nëntitujt u hartuen prej Bep Martin Pjetri
E martë, dt. 29 marsë 2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Në Londër u mbajtë bisedimet politike mbi Libin e Gaddafit - për të intesifikue operacionin e kapitullimit të Gedafit
Imazh

Libi - Muamar Gadafi

Në 29/03/2011

Përfaqësuesit e qeverisë nga më shumë se 40 vende u takuan për bisedime në Londër të martën e dt.29.3.2011 për të diskutuar politikën në Libi variantin nëse Muamar Gadafi lë pushtetin premtojnë këshill rebel kombëtar i Libisë se do të organizoi zgjedhje të lira në qoftë se ai është i përmbysur.

REUTERS - Britania dhe Shtetet e Bashkuara rritin presionin mbi kreun libian Muamer Gadafi të martën dhe rebelët premtojnë se do të ndërtojnë një shtet të lirë, demokratik në qoftë se ata arrijnë të marrin pushtetin në Tripoli.

David Kameron
Kryeministri britanik, David Kameron hapi konferencen para 40 përfaqsues të lartë të qeverive dhe organizmave ndërkombëtare mbi situatën në Libi duke akuzue mbështetësit e Gadafit në "sulmet vrasëse" për njerëzit në Misrata, qytetin e tretë më të madhe të Libisë.
Imazh


Hilari Klinton

Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton tha se sulmet ushtarake të koalicionit në Libi do të vazhdojë deri sa Gadafi, në përputhje me kërkesat e OKB-së të ndërpresë dhunën kundër civilëve dhe të tërheqë forcat nga qytetet e pushtuara.
"Të gjithë ne duhet të vazhdojnë për të rritur presionin mbi të dhe të thellohet izolimi i regjimit të Gadafit përmes mjeteve të tjera," tha Klinton.
"Kjo përfshin një front të unifikuar të presionit politik dhe diplomatik që e bën të qartë Gadafi se ai duhet të shkojë."


Susan Rice, ambasadorja e USA në OKB – Të armatosen kryngritësit edhe pa pyet OKB-ën
Imazh
Ambasadori amerikan në Kombet e Bashkuara, Susan Rice, tha në televizionin ABC se Uashingtoni nuk e kishte përjashtuar armatosjen e rebelëve, edhe pse nuk ka një vendim të tillë ende.

Italia nuk e pranon propozimin e Rice-s
Një burim diplomatik italian tha se çdo veprim i tillë do të kërkonte një rezolutë të re të OKB- së, të Këshillit të Sigurimit të mbështetur nga një konsensus të gjerë ndërkombëtar.

Në rripin e bregdetit të Libisë, fokusi i luftimeve të trupave më të mirë të armatosur të Gadafit duket të jenë demoralizue ngqë kohëve të fundit rebelët kishin përfituar nga goditjet ajrore të koalicionit për të kapur një varg të qyteteve gjatë javës së kaluar.

Gaddafi akuzoi fuqitë perëndimore ndaj masakrave të civilëve libianë në aleancë me rebelët dhe tha se ishin anëtarë të al-Kaedës.


Plani Ik - Të iki në ekzil Gedafi
Imazh
Kryeministri danez, Lars Lykke Rasmussen vë në dijeni:"Ekziston opsioni i një skenari që të dërgohet direktë Gedafi nga Libia me avion drejt e në Hagë sikurse Sllobodani". - Ky ësht varianti më i leverdishëm dhe pakosto për ta pushtuar Libinë(Foto: Linda Henriksen / EPA)

Para Konferencës të Londrës u ftuan shmuë shtete për të diskutuar mbi veprimin e tanishme kundër qeverisë së Tripolit dhe mbi një epokë të post-Gadafit.
Këshillit Kombëtar i Përkohshme i rrebelve pregatiten së shpejti të mbajnë zgjedhjet për një "shtet modern, të lirë dhe të bashkuar" në qoftë se Gadafi largohen.

Takimi i përfaqsuesve të kryengritësve me Kameron dhe Klinton
Mahmoud Jebril, një udhëheqës i Këshillit Bengazi me bazë kombëtare, ishte në Londër për t'u takuar me Kameron dhe Klinton.

Premtimet e Këshillit të kryengritësve:

Në një nga tetë pikat e Deklaratës të Këshillit përshkruhej:
1. se nafta dhe produktet e saj ekonomik të Libisë do të përdoren për të mirën e të gjithë libianëve. 2. Këshilli gjithashtu tha se do të hartojnë një kushtetutë të kombëtar duke lejuar formimin e partive politike dhe sindikatat.
- Nafta e Libisë do të përdoret për libianët
- Do të hartojnë dhe miratojnë kushtetutën me sistem pluraristë partiak dhe sindikata.
- garanton "të gjithë qytetarët të Libisë, të moshës ligjore, e drejta për të votuar në zgjedhje të lira dhe të drejta parlamentare dhe zgjedhjet presidenciale, si dhe të drejtën për të kandiduar për poste."


Diplomati amerikan, Chris Stevens në Benghazi


Shtetet e Bashkuara tha se veterani diplomat Chris Stevens do të takojë përfaqsuesit e administratës së përkohshme në Bengazi dhe ai do të shkojë atje së shpejti. Franca tashmë ka një përfaqsues të veten si i dërguar i posaçëm në terren me udhëheqjen rebele.


Italia propozon për një armëpushim mbështetun në tre pika;

Gaddafi vazhdon me kokëfortësi përsëri kundër rebelëve. Italia ka vënë përpara një propozim për një marrëveshje politike për t'i dhënë fund krizës të Libisë, duke përfshirë një armëpushim të shpejtë duke i dhënë mundësi për mërgim Gaddafin dhe dialogun midis rebelëve dhe udhëheqësve të fiseve.
- 1. Të largohet në emigrim
- 2. Të bisedohet me Këshillin e kryengritësve
- 3. Të bisedohet me krerët e fiseve

"Ka një marrëveshje të heshtur mes të gjithë palëve, por gjëja më e mirë do të ishte për Gadafin të largohej, sepse arsyeja për vazhdimin e luftës është prania e Gadafit," thanë burimi italian.


Shtetet e Bashkuara Afrikane mbajtën qendrim indiferent, neutral ndaj koalicionit mbi Gedafin

Ai shtoi se Bashkimi Afrikan, i cili qëndroi larg takimit të së martës shprehu qendrim neutral dhe ashtë organi i vetëm që mund të bindë Gadafin për të shkuar në mërgim.


Ministri i jashtëm britanik: Të largohet gedafi


Sekretari i Jashtëm britanik William Hague la gjithashtu të kuptohej se mërgimi i Gadafit mund
të jetë një mënyrë për të zgjidhjen kërkesën e revoltës të kryengritësve për gjashtë javë kundër katër-dekadë sundimit të tij.
"Ne duam që ai të lëshojë pushtetin dhe kjo është ajo që ne kemi vazhdimisht theksue regjimit libian. Ne nuk merremi me kontrollin e lëvizjeve të tij, natyrisht, ku ai mund të shkojë, "i tha BBC-ja Hagës, duke shtuar se ai besonte se Gadafi duhet të përballet me Gjykatën Ndërkombëtare Penale.


Disa diplomatë kërkojnë të mos dërgohet në Hagë Gedafi

Disa diplomatë dhe analistë kanë sugjeruar ofruar imunitet nga ndjekja penale ICC Gaddafi dhe kalimit të sigurt për një vend pritës mund të jetë një nxitje për të që të shkojë shpejt.

Britania dhe Franca janë të nxitun t’i japin një ndërhyrje të egër muskulore konfliktit të Libisë dhe me sulmet ajrore të koalicionit të ndihmojnë rebelët në lindje të vendit për të përparuar, por pyetje mbetet fundi i kësaj loje në Libi.

Shtetet e Bashkuara kanë mbajtur peshën kryesore të sulmeve ushtarake deri tani, por Presidenti Barack Obama njoftoi se të hënën do të marri komandën e plotë të operacionit, si aleancë e mbrojtjes të NATO-s .

Takimin e së martës të 29.3.2011 do të përfundojë me një konferencë për shtyp në në orën 16:30 GMT, ku pritet të krijojë një grup të nivelit të lartë drejtues, duke përfshirë edhe shtetet arabe, që të japin udhëzime politike në përgjigje të projektit ndërkombëtare në Libi.

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
Nëntitujt u hartuen prej Bep Martin Pjetrit
E martë, më dt. 29 marsë 2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Avioni përbindësh amerikan do të fluturojë mbi Libinë
Imazh
Këtu është kapiteni Andrew Quinn, i Forcës Ajrore të SHBA-s i ulur në kabinën e tij të avionit tipë A-10 Vetëtimë gjatë një operacioni të mëparshëm në Afganistan. (Foto: HO)

SHBA sjell avionin bombardues me pjesën ballore " turi derri" kundër Gaddafit

Henrik Lars AAGAARD
E mërkurë 30 Mar 2011, ora 21:14

Një nga makinat ajror më të mëdha vrasëse, A-10 vetëtimë është tani duke fluturue në Libi kundër forcave të Gadafit, në atë që është përshkruar si një përshkallëzim dramatike të luftës.
Avioni gjigandë gjuajtës me "ftyrë derri" asht efektivë në asgjësimin e armatimit të randë të kundërshtarit si tankse, kundërajror dhe luftëtarë.
Ajo është pseudonimi i makinës ushtarake amerikane vrasëse ajrore e tipit A-10 vetëtimë, kua amerikanët tani kanë pregatitë një ofensivë intensive të fazës dytë kundër forcave të kolonel Gadafit në Libi për të shkatërruar ushtrinë dhe armatimet në Libi përfundimishtë.
Me shpejtësinë e lartë të saj, A-10 në asnjë mënyrë nuk ashtë armë ajër-ajër. Ka një efektë të tmerrshme veprimi, kur vjen puna për të mposhtur forcat e armatosur rëndë në tokë dhe sidomos tanket.
Në lartësi të ulëta fluturon piloti mbi tokë dhe i mundëson hetimin e pozicioneve të armëve dhe tankeve, ku ai mund të hapi zjarrë të mënjëherëshme me një nga mitralozët më të fuqishme ajrore e prodhuar ndonjëherë me një dylbi me grykë 30 mm armë automatike që mund të hapi zjarrit mbi 4.000 fishekë në minutë, duke përfshirë edhe predha uraniumi të varfëruar dhe pa shumë probleme mund të asgjësoji forca të blinduara.
Për më tepër, ajo është e pajisur me tetë raketa tipë AGM-65 Rebel të vendosuna nën krahët e saj , e cila lejon manovrimit shumë të lehtë e të shpejtë të avionit.
Lartësi e avionit është shpesh aq i ulët deri në 2000 metra nga ku avioni mund të godisë poshtë afër objektivit me një precizitet të madh. Përveç kësaj, avioni tip 'Pig "ftyrë derri” është një nga aeroplanët më të mbrojtur të rëndë ushtarak i zhvilluar ndonjëherë.

Struktura e avionit që do të vijë në Libi

E gjithë avioni është i mbrojtur nga 540 kg titan të blinduar, e cila praktikisht e bën të pamundur efektivitetin e gjuejtjes të artilerisë kundër – ajrore të armikut prej poshtë.
Përveç kësaj, pozicioni i motorëve të mbyllur në avionët në pjesën e bishtit e bën të vështirë planin për të zbuluar raketat të vendosuna në dy krahët e avionit tipë A-10 që rregullisht hedh poshtë raketa, të cilat çorientojnë dhe dizaktivizojnë(neutralizojnë)efektin e raketave të armikut.

Avioni sic mund edhe të quhet "Bastard" është parë në hapësirën ajrore të Libisë, por kjo nuk dihet ende nëse ka qenë e vendosur në luftimin aktual.
Ende hezitojnë ekspertët ushtarakë të mos e quajnë këtë avion përbindësh luftarakë që po hyri në luftë sjellë një përshkallëzim të konfliktit ne mënyrë dramatike.
Amerikanët kanë vënë disa nga avionë të mëdha të transportit C-130 Herkuli në luftën e Libisë. Njëra prej tipeve është AC-130, i cili është shumë i ngarkuar me të gjitha llojet e armëve dhe përdoret gjithashtu për të shpërndarë propagandë në atë që quhet luftë elektronike.

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
Nëntitujt u hartuen prej Bep Martin Pjetrit
E martë, më dt. 30 marsë 2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Deklarata e Ministrit të Jashtme Dimitris Drucas 'pas takimit të kryeministrit Papandreu me të dërguarin e Libisë të Gedafit, ministri i jashtëm Abdulati Al-Obeidi

Athinë, 3 prill 2011

Ministri i Jashtëm Dimitris Drucas bëri deklaratën e mëposhtme sot pas takimit të kryeministrit Papandreu me të dërguarin e Muamar Gadafit, Ministri i Jashtëm, Abdulati Al-Obeidi:

"Ne kemi pasur një sërë takimesh në ditët e fundit mbi zhvillimet në Libi. Ndër të tjera, Kryeministri foli për homologun e tij libiane Gedafi dhe nga biseda me të dërguarin special nga Libia në Athinë, të cilin ne kemi marrë sot në këtë kuadër, që ne e kemi theksuar se Greqia, nga fillimi: Ashtë për përpjekjet për një zgjidhje politike, diplomatike në Libi, duhet të jetë e vazhdueshme.

I dërguari i Gedafi, siç kam qenë i informuar, do të vazhdojë takimet e tij nesër në Turqi dhe më pas në Maltë.

Ne theksojmë përsëri në mesazh të qartë të bashkësisë ndërkombëtare: respektimin e plotë për zbatimin e rezolutave të OKB, një armëpushim të menjëhershëm dhe dhënien fund të dhunës dhe armiqësive, veçanërisht kundër popullatës civile në Libi.

Nga ajo që i dërguari libian tha se, duket se regjimi po kërkon një zgjidhje.

Ka nevojë të jetë një përpjekje serioze për paqen dhe stabilitetin në rajon. Greqia do të vazhdojë në këtë përpjekje për të ofruar ndihmën e saj të mirë.
Ne jemi në kontakt me të gjithë partnerët dhe aleatët tanë dhe ne do t'i informojmë ndërkombëtarët mbi takimet e sotme dhe në mendimet dhe propozimet e Greqisë.

Faleminderit. "
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Lëvizjet diplomatike të rregjimit të Gedafit për të dalë nga kriza e krijuar nga ndërhyrja ushtarake NATO-s më 17 mars 2011 deri në 4 prill të 2011
Imazh


Shenjat konvencional të hartës;

- Ngjyra e jeshile tregon se është territori nën kontrollin e qeverisë
- Ngjyra e kuqe tregon se qytetet janë nën kontrollin e kryengritësve
- Ngjyra e zezë tregon se aty bahen përleshje midis trupave qeveritare dhe ato kryengritëse


Autori Jakob Hvide Beim


4 Prill 2011 KL. 15.17

1. Italia

I vetmi mik i Gadafit në Evropë i ktheu shpinën atij
Italia njeh këshillin rebel, si e vetmja fuqi legjitime në Libi.

Italia ka qenë më parë një mik i mirë i Moamar Gadafi, por tani e braktisi ish-koloninë e saj në Afrikën e Veriut me deklaratën e saj në mbështetjen e regjimin politik të Këshillit kryengritës të Libisë në rindërtim.
Ministri i Jashtëm i Italisë Franko Frattini i bani të qartë Këshilli Kombëtar Kalimtar të kryengritësve se tani është qeveria e vërtetë e Libisë.
"Ne kemi vendosur të njohim këshillin, si bashkëbisedues të vetëm legjitim politik që përfaqëson Libia," tha Fratini, sipas Reuters.
Deklarata vjen pas ministri italian i ka takuar Ali Essawi që ashtë në krye të çështjeve të politikës së jashtme në Këshillin Kalimtar Provizor të Kryengritësve(KKPK).
Italia refuzon sugjerimet nga Gadafi

Gjatë ditëve të fundit ka pasur spekulime se regjimi në Libi është duke kërkuar një rrugë diplomatike të krizës.

Por në krye të viziteës, ministri i jashtëm italian Franko Fratini, i cili thotë se ai ka folur me ministrin e jashtëm të Greqisë, për ta refuzue kërkesat e Libisë:
"Regjimi në Tripoli ka dërguar njerëzit në disa vende në Greqi, Maltë për të bërë propozime. Këto propozime nuk janë të besueshme, "tha Fratini. Sipas Fratinit i premtoi delegacioni i Libisë se shkon në Greqi për të bisedue vetëm për një armëpushim.
"Por asgjë nuk është thënë në lidhje me largimin e Gadafit, i cili është një nga kushtet, dhe për këtë arsye nuk është e mundur që të pranojë propozimet e tyre," tha Fratini.


2. Anglia

Një këshilltar i lartë i regjimit ishte në në Britani dhe ministria e jashtme ka deklaruar ndër të tjera, se një nga zgjidhjet e mundshme do të ishte që një nga bijtë e Gadafit marrë pushtetin në Libi.
Një nga këshilltarët e Gadafit, Muhamed Ismail ishte në Londër për të folur në fshehtësi me britanikët.
Aty u mësue nga disa media britanike, se delegacioni i Libisë do të negociojë mbi modulacionet e dorëheqjes nga posti i tij si president, si një strategji e quajtur ikje prej pushtetit vullnetarishtë.
Në Britani, Zyra e Ministrisë Jashtme deklaron vetëm se vazhdimisht kërkon; Gadafi të japë dorëheqjen.
Korrespondenti i BBC-së James Robbins thotë se mesazhi i ministrisë ashtë se "nuk ka koment në kontakte të vazhdueshme me diplomacinë libiane, por që në çdo kontakt e bën të qartë se Gadafi duhet të japin dorëheqjen".

Thashethemet: Djemtë e Gedafit dëshirojnë të dalin nga kriza

Ka spekulime se vizita vjen si se bijtë e Gadafit, më shumë janë të lidhur direktë me fatin e Libisë, Saif al-Islam, Saadi dhe Mutassim - janë të interesuar shumë në rrugën e tyre për të gjetur njësolucion diplomatik për një zgjidhje të luftës në Libi.
"Interesimi intensivë ishte një dëshmi që bijtë e Gedafit janë në kërkim të një mënyrë për të dalë nga situata anarkike me diplomacinë," tha një diplomat nga një vend perëndimor për gazetën "The Guardian.”
Thuhet se djemtë kanë sugjeruar se Mutassim Gadafi, si këshilltar për sigurinë kombëtare do të marrë pushtetin duke u bërë kryetar i një qeverie të unitetit në tranzicion që përfshin edhe opozitën.
Ideja e djemve nuk është e mundshme për të marrë mbështetje nga rebelët dhe nga bashkësia ndërkombëtare dhe The Guardian nuk kanë qenë në gjendje për të konfirmuar idenë në fjalë.


Ministri i Jashtëm i Libisë Musa Kousa dhe ish shefi i Shërbimit Sekretë të Qeverisë i ktheu shpinën, i dezertoi Gedafitfshehur i anglezve ose t’a kenë kërcënuar për ta dërgue në Hagë M.Kousa-n shën. im B.M.P.)

Imazh
-Dezertori - ministri i jashtëm i Libisë, Musa Kousa mbërriti në Londër, më dt. 30.3.2011 - Foto: BEN CURTIS/AP

Vizita e delegacionit të Libisë në Londër solli një incidentë ku Ministri i i Jashtëm i Gadafit, Musa Koussa të mërkurën i ktheu shpinën shtetit të Libisë mbeti në Londër, ku ai tani po bisedon me autoritetet britanike.
Edhe pse ish ministri, Musa Koussa, që i ktheu shpinën Kolonel Gadafi,t ai nuk merr asnjë mbrojtje të veçantë diplomatike. Sekretari i Jashtëm britanik William Hague e bëri të qartë gjatë një konference për krizën në Libi. "Ai nuk fiton asnjë imunitet nga ndjekja penale në Britani apo komuniteti ndërkombëtar," tha William Hague në konferencën duke u zhvilluar në Londër. Musa Kousa ishte arkitekti i politikës jashtme të hapjes së Libisë me botën pas incidenteve terroriste që kishte shkaktuar vetë Gedafi.

Gjykata Ndërkombëtare do të hetoji krimet në Libi


Kështu, ish ministri i jashtëm libian do të jetë përgjegjës për akuzat që regjimi i Libisë është pas sulmeve të dhunshme ndaj popullatës e saj civile. Disa krerë të shtetit kanë bërë tashmë të qartë se ata duan që Gaddafi dhe regjimit të tij të jenë përgjegjës për krime kundër njerëzimit, dhe njoftoi dje Gjykatës Ndërkombëtare të Krimeve në Hagë se fillon një hetim të shtypjes së demonstruesve në Libi.


3. Greqia
Imazh
Kryeministri George Papandreou, djathtas takon zevendësministrin të Libisë të Gedafit, Abdelati Obeidi në Athinë. Foto:Vasileios Filis

Takimi Tripoli - Athinë qendron në diskutimin me Situatën e një Armëpushimi në Libi
Dhe dje ai u shfaq të dielën se zëvendës ministri i jashtëm libian Abdelati Obeidi ka fluturuar në Greqi për të folur me kryeministri grek.
" Regjimi libian ka kërkuar të përcjelli një mesazh kryeministri grek Jorgos Papandreu, dhe kjo është arsyeja pse ai është në Athinë," tha një zëdhënës i qeverisë greke tha për Retuers-in.
Zëvendës ministri i jashtëm Abdelati Obeidi fluturoi për në Greqi nga aeroporti tunizian “Djerba”. Deri më tani, regjimi i Kadafit nuk komentoi mbi udhëtimin e Abdelati Obeidit dhe nuk është e njohur se çfarë mesazhi ka Gadafit për kryeministrin grek. Sipas Reuters duhet Obeidi dhe Papandreu të bisedojnë së bashku sonte më 4 prill 2011 në Athinë.
Kohët e fundit, disa vende kanë hapur mundësinë që Moamar Gadafi mund të iki nga Libi dhe iki në mërgim në një vend tjetër. Ndër të tjera, Kryeministri danez Lars Lokke Rasmusen mbështeti propozimin në fjalë.


4. Turqia
Turqia do të ndërmjetësojë sot më 4.IV.2011 midis palëve ndërluftuese në Libi për armëpushim
Imazh
Kryeministri turk Taip Erdogan dhe kolonel Gedafi

Në bashkëpunim me qeverinë e Gedafit, thotë një zyrtar nga Ministria e Jashtme turke se vendi do të përpiqet të ndërmjetësojë mes Gaddafi dhe rebelëve në një përpjekje për të arritur një armëpushim.
"Ne do të flasim së bashku dhe të shohim nëse ka një bazë për një armëpushim," i tha zyrtari gazetës Reuters.
Imazh
Turqi-Libia

Një delegacion i dërguar nga Gaddafi dhe përfaqësues të rebelëve pritet për të folur në kryeqytetin turk Ankara sot më 4 prill 2011.
Imazh
Protestë e popullit turkë në Ankara, në solidaritetë me qeverinë e Gedafit më 21.III.2011 - Foto - Burhan Ozbilici


Gjendja e luftës vazhdon në Libi


Në frontin qendror në Libi janë përqendrue forcat rreth qytetit Brega. Sot, sipas rebelëve arritën të pushtonin Brega dhe i dhanë një goditje forcave të Gadafit në anën perëndimore të qytetit.

Por ata ende përballen me kundërshtime të forta.


'Forcat i Gadafit janë duke pritur vetëm jashtë portës perëndimore. Çdo marshim përpara e rebelëve do të përballën me predha mortajash, "tha rebel Youssef Shawadi që ndodhet disa kilometra nga rrethinat perëndimore të qytetit, i tha Reuters

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
Më dt. 4.IV.2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Diplomacia greke po lëviz për të ulur armët dhe për të vendosë palët në bisedime për një qeveri tranzicioni në Libi
Imazh
Harta e luftës midis rrebelve dhe ushtrisë qeveritare të Libisë të datës 1 prill 2011

Legjenda ose shenjat konvencionale të hartës
- Ngjyra blu e hapët tregon zonat e pushtuara prej rrebelve libian me refugjatët libian të ardhur nga Franca, Anglia dhe SHBA
- Automatiku me ngjyrë të zezë tregon zonat e luftës midis qeveritarve dhe rrebelve dhe libianë refugjatë
- Viza e verdhë tregon hapësirën ajrore të Libisë
- Viza gri tregon shenjën e rrugëve


Intervistë e Ministrit të Jashtëm grekë Dimitris Drucas me “Ora e Re (NewsHour) e BBC-së (4 prill 2011):
ImazhImazh
Ministri i Jashtëm grek Dimitri Drucas

Athinë, 4 prill 2011

Z. Drucas:
Para së gjithash më lejoni të theksoj se çfarë mesazhi i ynë ishte për z. Obeidin, kjo ishte një mesazh i qartë përsëritjen e mesazhit të bashkësisë ndërkombëtare që ne kërkojmë respektimin e plotë dhe zbatimin e Rezolutave të Kombeve të Bashkuara të Këshillit të Sigurimit dhe më saktë armëpushim të menjëhershëm dhe në fund të dhunës kundër popullit të Libisë dhe të jetë i qartë në lidhje me atë , ky ishte mesazhi ynë shumë i qartë. Nga bisedat tona me z. Obeidi, Unë mund të them se kemi kuptuar se edhe regjimi në Libi e kupton se ne duhet të flasim se ata duhet të lëvizin, që ne duhet të kërkojmë një zgjidhje politike të krizës dhe unë mendoj se ky është një hap i rëndësishëm i parë, në qoftë se unë mund të them kështu.

Gazetari:
Cila është ideja e tyre për një zgjidhje politike?

Z. Drucas:
Ne kemi pasur në ditët e fundit edhe një takim të Bashkimit Afrikan në Adis Abeba, ku disa ide u hidhen dhe diskutohen. Para së gjithash:
- ndërprerja e armiqësive,
- mbrojtja e popullsisë civile,
- ndihma humanitare për popullsinë e Libisë
- dhe natyrisht një dialog politik për të parë se çfarë lloj masash tranzicion mund të gjendet dhe të reformave politike që janë të nevojshme për të ardhmen e Libisë.

Gazetari:
z. Obeidi bisedoi me ju më shumë për atë se çfarë ashtë një tranzicion dhe reformat politike që ata do të vendosin në Libi?

Z. Drucas:
Unë mendoj se është shumë herët për të marrë në një lloj të tillë të dhënat. Edhe një herë unë mendoj se ishte një hap i rëndësishëm i parë drejt kërkimit për një zgjidhje politike dhe mund të theksoj si ministër se kjo është qasje e Greqisë nga momenti i parë, për të thënë se ne nuk duhet të dorëzohemi, t’ja lejmë në dorë të fatit tyre, ne duhet të vazhdojmë me përpjekjet për të gjetur një zgjidhje politike diplomatike.

Gazetari:
Por problemi është se rebelët në lindje të Libisë nuk duan asgjë më pak që Gadafi largohet nga vendi, zyra dhe familja e tij duke lënë vendin drejtë një tranzicioni demokratikë. Kjo është e vetmja alternativë që ata me të vërtetë pretendojnë.

Z. Drucas:
Kjo është e vërtetë dhe kjo është e njohur mirë, por edhe një herë se është shumë herët dhe ndoshta jo ende nuk janë pjekur kushtet për të folur në lidhje me çfarëdo lloj detaje ose ndoshta për marrëveshjes përfundimtare ose zgjidhje. Ne jemi në hapat e të parë, por unë mendoj se është e rëndësishme që ne e kemi këtë fakt se edhe regjimi në Libi është në fillimin e të menduarit për një proces të tillë politik.

Gazetari:
Ka raporte aktualishtë në këtë vend që djali i Kolonelit Gadafit i është sugjeruar një tranzicion që ai ta marri përgjegjësinë e drejtimit tëe vendit drejt demokracisë. Unë e kuptoj se ju nuk doni të shkoni në detaje, por është se diçka ka dalë në bisedat tuaj me ministrin libian të jashtëm dje më dt. 3.IV.2011?

Z. Drucas:
Shumë gjëra janë zhvendosur rreth, por unë mund të them këtë shumë qartë se kjo nuk ishte një pikë në diskutimin tonë dje me të dërguarin e Libisë z. Obeidi.

Gazetari: Por ju nuk keni përshtypjen se qeveria e Gedafit e kupton se nuk mund të qëndrojë në pozicionet aktuale politike, që duhet të ketë disa lloj ndryshimi politike ...

Z. Drucas:
Përsëri unë mendoj se kjo është më e rëndësishme një mesazh të vlefshme që kemi marrë nga takimi dje se edhe regjimi në Libi e kupton që ata kanë për të kërkuar një zgjidhje politike.

Gazetari:
Ju thoni se kjo ishte një iniciativë greke për këtë diskutim politik. A e keni konsultuar me anëtarët e tjerë të aleancës që observojnë ushtarakishtë zonën e ndalim-fluturimit, si Franca dhe Britania?

Z. Drucas:
Sigurisht, ne jemi konsultuar me partnerë ndërkombëtar para takimit me z. Obeidi. Ne kemi informuar një numër të madh të homologëve evropianë, por edhe vendet jashtë Europës që marrin pjesë në përpjekjet e bashkësisë ndërkombëtare për të gjetur një zgjidhje në Libi dhe kjo është më se e natyrshme për ne që të jemi në kontakt me partnerët tanë dhe aleatët tanë në mënyrë që të konsultohemi për hapat e mëtejshme në të ardhmen. Këtë mëngjes kam pasur një bisedë telefonike edhe me William Hague dhe me kolegë të tjerë. Unë do të vazhdojë të kemi kontakt me ta, duke u konsultuar me ta dhe gjithashtu ka një vështrim në hapat e ardhshëm dhe disa ide dhe propozime tjera ndoshta edhe pala greke mund të kontribuojnë.

Gazetari:
Mund të na thoni se çfarë janë ato hapat e ardhshëm që do të ndërmerrni?

Z. Drucas: Gjëja më e rëndësishme është se ne kemi të qartë si hapi që ne e shohim se edhe regjimi në Libi e kupton se ajo ka për të lëvizur. Gjëja më e rëndësishme është për të gjetur mënyrat e nevojshme tani të sjellë përfaqësuesit e regjimit së bashku me përfaqësuesit e këshillit kombëtar, për të parë se çfarë mund të bëhet. Në këtë drejtim ne do të shohim se çfarë lloj hapash konkrete do të ndërmerren.

Gazetari:
Dhe në ndërkohë, që ju si qeveri jeni dakortë që sulmet ajrore mbi forcat e Gadafit duhet të vazhdojë nën mandatin e OKB?

Z. Drucas:
E pra, sa kohë që ne nuk shohim se nuk ka asnjë lloj lëvizje të rëndësishme në Libi, unë mendoj se uniteti i bashkësisë ndërkombëtare duhet të jetë prezente.

U morrë nga Shtypi i Ministrisë Jashtme të Greqisë
U punue në shqipë nga Bep Martin Pjetri
E Martë më dt. 5. IV. 2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Diplomacia turke ndërmjetëson për të vendosë palët në bisedime për një qeveri tranzicioni në Libi në Katar
Imazh
Ministri i Jashtëm Ahmet Davutoglu


Ministri i Jashtëm turkë Ahmet Davutoglu tha në një konferncë shtypi:
“Udhëheqësi libian do të takohet me opozitën në Katar.’’

E mërkurë, më dt. 6 prill 2011

Ministri i Punëve të Jashtme Ahmet Davutoğlu, pas takimeve të tij në Bahrein ishte Katari një vendim i papritur.
Davutoglu u intervistua në Katar me telefon dy ditë e fundit(të hanën e dt. 4.IV.2011), ku njoftoi se përfaqësuesi disidentët i Këshillit Kombëtar Mahmud Cibir'le do të takohen me përfaqësuesë të lartë të shtetit të Libisë.
I dërguari i posaçëm i udhëheqësit libian Muamar Gadafi një ditë më parë, pra më dt. 5.IV.2011, Ministri i jashtëm libian Abdelati Obeidi (Ubeydi në turqishtë) gjithashtu kishte bisedime në Ankara me autoritetet e larta.

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
E mërkurë, më dt. 6 prill 2011


----------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------

Qendrimi i qeverisë së Maltës:
Malta ashtë kundër paqes në formë të takimit të dy palëve kundërshtare në Libi, por preferon të rrëzohet me bombardime, me gjakderdhje

ImazhImazh
Ministri i Jashtëm libian Abdelati Obeidi - Kryeministri maltez Lawrence Gonzi

Malta tregon se i dërguari i libian Gadafi duhet të shkojë në Tripoli

2011/05/04 06:37

Kryeministri maltez Lawrence Gonzi i tha: “Zëvendës ministrit të jashtëm libian Abdelati Obeidi se Muamar Gadafi dhe familja e tij duhet të heqin dorë nga pushteti.
Obeidi, një i dërguar nga Libia, u nis për në Maltë pas bisedimeve me zyrtarë të qeverisë në Greqi dhe Turqisë mbi mënyrat për t'i dhënë fund konfliktit të Libisë.


Qendrimi i qeverisë së Maltës ashtë opsioni ushtarak, gjakderdhja dhe jo zgjidhja e brendshme me paqe midis palëve


"Kryeministri përsëriti qëndrimin e qeverisë malteze se rezoluta e Kombeve të Bashkuara duhet të respektohen, se qeveria Gadafi duhet të japë dorëheqjen, se Kolonel Gadafi dhe familjes së tij duhet të largohet, duhet të ketë një armëpushim të menjëhershëm dhe një proces për të mundësuar libianët që të bëjnë zgjedhjet e saj demokratike, "tha qeveria në një deklaratë.
Gonzi më parë shprehu gjithashtu "neveri" me atë që po ndodhte në qytetin e tretë më e madhe e Libisë, Misrata, e cila është të njëpasnjëshëm qytetet që banë luftë nga forcat e Gadafi.
Malta ka qëndruar jashtë të Kombeve të Bashkuara me veprime ushtarake kundër Tripolii, por i ka dërguar ndihma humanitare në Misrata me anije.

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
E mërkurë, më dt. 6 prill 2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Turqia i shtrinë dorën e mirësisë Libisë!
Kryengritësit në Bengazi me thika i vërsulen Konsullatës turke për...

Imazh

6 prill 2011

Ndërsa Turqia ashtë mobilizuar për të shëruar plagët e Libisë, në Bengazi sulmuan një grupë i rebelëve, Konsullatën e Përgjithshme të Turqisë duke dëmtuar pjesët rrethuese të saj.
"Turqia po bllokon kërkesat Sİlahlanmaları vazhdimisht në drejtim të" pretenduar.
U mblodhën para Konsullatës të Përgjithshme e Turqisë në qytetin e Bengazi në Libi një grupë i armatosur. Sipas informatave nga korrespondenti AA, të17 shkurtit 2011 në mesditë nga Rinia Revolucionare organizoi një demonstratë para konsullatës dhe u mblodhën pas një kohë, dhe të armatosur me thika sulmuan një grupë të antiGedafit personelin e Konsullatës të Përgjithshme të Turqisë duke dëmtuar mjedisin.
Duke treguar se nuk është në pritje të ndonjë ndihmë nga Turqia dhe prezantuar veten e tyre si anëtarë të opozitës në këshillin e themeluar nga individët, ku i kërkoi konsullatës heqjen e flamurit turk. Turma e rrebeluar zbritën me forcë në konsullatën duke e kërcënuar nëse flamurin nuk e heqnin nga ndërtesa e tyne.
17 shkurti i 2011 ishte dita e Rinisë Revolucionare që në rrugën “Elmuruc” ku shënohej:
"Demonstrata u mbajtë në mesditë para turmës në emër të opozitës libianne para Konsullatës të Përgjithshme të Turqisë të cilët Muhammad Bayku dhe Kryeministri Rexhep Tajip Erdogan nuk e mbështete opozitën disidente.

Ministria e Jashtme e Turqisë lëshoi një deklaratë kritike e ngjarjeve.
E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
E mërkurë, më dt. 6 prill 2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Libia do të gjunjëzohet para SHBA
Imazh

6 prill 2011
Libia mori përsipër sinjalet e operacioneve të NATO-s , të SHBA që nga sulmet duhet të ulet për bisedimet. Vetëm dy ditët e fundit të datave 4 dhe 5 prill të 2011 nuk ka pasë sulme ajrore dhe nuk ka përdorur raketa specifike Tomashek.

Pentagoni ( Departamenti i Mbrojtjes USA) në deklaratën e bërë nga komandanti i NATO-s ka vetem organizuar me avionë amerikan misione për të bërë zbulue radarët e armikut dhe komunikimet e radiove janë regjistruar me synim për të parandaluar pjesëmarrjen e operacioneve të avionëve nga ushtria libiane.
Deklarata gjithashtu erdhi nga NATO në qoftë se ka kërkesa mund të gjenden përsëri përballë rrëbeshit të sulmeve ajrore ushtria amerikane, janë shprehur.
Ministria e Jashtme e Turqisë lëshoi një deklaratë kritike e ngjarjeve.

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
E mërkurë, më dt. 6 prill 2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Ambasadori libian u largua nga Turqia
Turqia deklaroi zgjidhje paqësore të krizës në Libi

Imazh

Ankara, 4.IV.2011
Delegacioni libian i kryesuar nga ministri i jashtëm libian, Abdülati Ubejd(Abdelati Obeidi) erdhi në Ankara.
Udhëheqësi libian Muamar Gadafi, pritet të mbajë kontakte me krizën, ku nesër Ubeydi'n do të udhtoji në Malta për t’i sugjerue në kërkim të një rrugëzgjidhje.
Duke shkruar agjencia e lajmeve franceze AFP se një zyrtar i lartë nga Ministria e Punëve të Jashtme nga Libia tha, se prioritet për ndërmjetësinë e Turqisë në Libi ishte një armëpushim është deklaruar.
Ministri i jashtëm libian Abdülati Ubejd bëri bisedimet dje, më dt. 3 prill të 2011 në Athinë me kryeministrin grek, Jorgos Papandreu.

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
E mërkurë, më dt. 6 prill 2011

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
MëparshmePërpara
Posto një përgjigje 62 postime · Faqe 3 prej 7 · 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 3 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 22 Tetor 2020, 07:52
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari