Politika e huaj ne zhvillimet dhe fenomenet e politikes qe ka influencuar ne luftrat boterore.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 62 postime · Faqe 2 prej 7 · 1, 2, 3, 4, 5 ... 7
Njoftime të reja nga Fronti i Luftës në Libi - 18.3.2011....
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Agresorët francez dhe anglezë bombarduan mbi popullsinë civile, mbi shtëpiat e libianve më 24 mars 2011


Imazh
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Janë dy fjalime të zjarrta të Kol. Gedafit për të mobilizue popullin të ngrihet në kambë e të rezistoji deri në vdekje agresorëve francezë-anglezë,....

I. Fjalimi i mbajtur i Kol. Gedafit në Pallatin e bombarduem nga kryengritësit në Tripoli - Discours de Kadhafi à la Place Verte Tripoli ,22/02/2011
II. Fjalimi i mbajtun i Gadafit në Tripoli - Discours de Kadhafi à Tripoli 25-02-2011 خطاب القذافي في طرابلس


Në një fjalim në sheshin " Gjelbërimi" të Tripolit prej Kol. Muamar Gadafi u bëri thirrje mbështetësve të tij për të marrë armët kundër demonstruesve. Përleshje vdekjeprurëse u zhvilluan ditën e premte në kryeqytetin e Libisë.- Dans un discours prononcé sur la place Verte, à Tripoli, Mouammar Kadhafi a appelé ses partisans à prendre les armes contre les manifestants. Des affrontements meurtriers ont eu lieu vendredi dans la capitale libyenne.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Kryengritësit libian drejt Ajdabiyah
ImazhImazh
Imazh

[b]Shenjat konvencional të hartës

Clashes – Qendrat e luftimeve
Gaddafi controlled – Zonat nën kontrollin e Gadafit
Anti Gaddafi Forces – Trupa kryengritëse kundër Gadafit
Evacuation points – Qendrat e evakuimit


E premte 25 Mar 2011, 21:59

Al-Xhazira njofton se kryengritësit janë duke lëvizur në drejtim të qytetit Ajdabiyah të kontrolluar nga Gadafi.
Rebelët libianë janë nga lindja dhe po shkojnë në qytetin e Ajdabiyah, ku trupat ushtarak të Kol. Muamar Gadafi janë të ngulitura.

Ky lajm vjen nga stacioni i televizionit të al-Xhazirër.

Ajdabiyah ndodhet në jug të qytetit të Bengazi në Libi lindore.

Stacioni televiziv arab tha se trupat e Gadafit kanë rrethuar në lindje një pjesë të qytetit pas luftimeve të ashpra.

Por njerëzit e regjimit vazhdojnë të mbajnë një pozicion në pjesën perëndimore të qytetit.

/ Reuters
[/b]
U punue në shqipë prej Bep Martin Pjetri
E premte, më d. 25.III.2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Muamer Gadafi ka një fund gati si të Sadam Huseinit


Avioni i parë ushtarak arab është në një mision mbi Libinë - 12 avionë arabë
Katari dhe Emiratet e Bashkuara Arabe marrin pjesë në luftë kundër Gadafit.

Imazh

25. Mars 2011 KL. 19.41

Farzam Abolhosseini

Katari është vendi i parë arab që dërgoi aeroplanët e luftës kundër Libisë. Misioni ishte kryer bashkërisht me një avion luftarak francez dhe është hera e parë që një vend nga Liga Arabe prej 22 anëtarësh të marrin pjesë aktive me mjete ushtarake kundër Moamar Gadafi, njofton AP.

Emiratet e Bashkuara Arabe ka premtuar edhe 12 avionë luftarakë në pjesëmarrjen për të përmbushur Rezolutën e ndalim fluturimit, e miratuar nga OKB.

Avionët e forcave ajrore arabe kanë misioni e luftës për lirinë e Libisë.
Amerikanët ofrojnë vendet arabe për të marrur pjesë në mbrojtjen e civilëve të Libisë.

"Me pjesemarrjen e avionit të parë arab, theksoi se bota dëshiron për të mbrojtur qytetarët e pafajshëm në Libi kundër mizorive të forcave besnike të Gadafit," tha Gjeneral Major Margaret Woodward.
Barack Obama dhe Sekretari i Mbrojtjes USA, Robert Gates kanë shprehë të dy pikëpamjen se udhëheqja e SHBA do të zgjasë vetëm disa ditë.


Këshilli i Rrebelvë qysh në fillim nuk pranon pajtim dhe marrëveshje me Qeverinë e Gadafit. Kërkojnë Ndalim bombardimi dhe largim nga Libia


Opozita i kërkon Gaddafit të largohet nga vendi
Negociatat për një armëpushim ndërmjet Gaddafi dhe rebelët kanë dështuar më parë një takim të Bashkimit Afrikan, ndoshta në një zgjedhje të re demokratike në Libi tani, por u refuzue nga rebelët.
"Këshilli Kombëtar i Opozitës ka treguar që nga fillimi – “Nuk ka negociata me Gedafin.”tha zëdhënësi për rebelët Mustafa Gheriani.

Ngushëllues ka vetëm një mesazh të Gadafi.

"E vetmja gjë që ai duhet të bëji; është që të ndaloji bombardimet dhe të largohet nga vendi", shton Gheriani.

U punue në shqipë prej Bep Martin Pjetri
E premte, më d. 25.III.2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Danimarka ka bombarduar 15 tanke libiane me raketa-hedhës
Imazh
Një avion danez bombardues, tipë F-16 në qiell "Stacioni ajror Sigonella' në Siçili, ku avionat danezë kanë bazën e tyne. - Foto: ANDREW MEDICHINI/AP

Jakob Hvide Beim
26. Mars 2011 KL. 15.13
Në aksionet ushtarake në Libi, avionat daneze tipë F – 16 luftarakë ndër të tjera sulmuan bunkerë me municione armësh dhe tanket e ushtrisë të Gedafit.

Informon shtypi i Komandës Taktike Ajrore në një deklaratë.

"Avionët danez janë përqëndrue kryesisht në misione kundër objektivave të caktuar si bunkerët me municione dhe qendrat komanduese. Në ditët e fundit kanë marrë pjesë më shumë avionë në misione ku objektivat janë forcat qeveritare si tanke dhe raketa-hedhës, të cilat kanë kërcënuar rebelët ', sipas shtypit dhe komanda vazhdon:

"Deri më tani, avionët danezë asgjësuen rreth 15 tanke me raketa-hedhës. Kohët e fundit, avionët daneze dhe britanike punuan së bashku për të shkatrrue tre antiraketa me rreze të gjatë gjuejtëse.
U pregatitë në shqipë prej Bep Martin Pjetrit
E diel, më 27 mars 2011

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Libian rebelë përparojnë në drejtim të perëndimit
Imazh
Luftë - Kryengritësit e konsideruen ditën e djeshme të së shtunës - ditën e shkatërrimit të automjetve në afërsi të qytetit të Ajdabiya, e cila arriti të rimarrë atë. - Foto: STR/AP

Rrebelët festuan ofensivën e suksesshme ndërsa Gadafi refuzon se po humbet terren në Libi.

27. Mars 2011 KL. 12.14
Jakob Hvide Beim

E rebelëve në Libi kanë pushtuar qytetin Brega, ku më parë protestuesit kundër Gadafit i dëboi jashtë portës të qytetit.
"BBC mund të konfirmoj se rebelët kanë rimarrë qytetin Brega," shkruan media britanike në faqen e saj.
Fitorja e re vjen një ditë mëpas rebelët arritën të rimerrnin qytetin Ajdabiya, ku disa ditë më përpara ishte një frontë lufte në mes të rebelëve dhe Gadafit.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Kryengritësit rimorrën dy qytete të naftës si: Ras Lanuf dhe Brega
Imazh

Shënjat konvencional në hartë:

- Ngjyra e kuqe tregon së këto qytete janë në duar të kryengritësve.
- Ngjyra e zezë tregon se këto zona janë nën kontrollin e Gedafit
- Ngjyra e verdhë tregon zona ku ka luftë midis forcave besnike të Gedafit dhe kryengritësve.

Rebelët libian kontrollojnë qytetin Ras Lanuf

E diel, 27 mars 2011 – ora 13:03

Rebelët libian rimarrin qytetin e rëndësishme të naftës Ras Lanuf.

Kundërshtarët e udhëheqësit libian, Muamar Gadafi, kanë rimarrë qytetin e rëndësishme të naftës Ras Lanuf në pjesën lindore të vendit raportuen mediat e huaja.
Forcat besnike të Gadafit pushtuen Ras Lanuf nga forcat rebele më 12 Mars të 2011. Që atëherë avionët aleancës të OKB-ës bombarduan pozitat strategjike të forcave të Gadafit "në qytetin bregdetar dhe i detyruan të tërhiqen.
Dëshmitarët thonë se kanë shikue shumë automjete të djegura dhe të shkatërruara ushtarake në Ras Lanuf dhe jashtë qytetit. Përveç kësaj, shumë ndërtesa janë shkatërruar në qytet.
Analistët dyshojnë se forcat Gadafi janë tërhequr nga qyteti bregdetar Sirte.
Imazh

Ras Lanuf ndodhet 370 km në perëndim të Bengazit, ku rebelët kanë zanë pozicionet në majë të malit në kala që nga demonstratat kundër sundimit autoritar të Gadafit që filloi në shkurt, rreth 200 kilometra në perëndim të qytetit Ajdabiya, e rëndësishme strategjike që rebelët e rimorrën të shtunën e dt. 26 mars 2011.
Kryengritësit kanë marrë edhe një qytetë tjetër rëndësishëm të naftës, Brega, sipas stacionit televiziv al-Xhazira. / Ritzau / AFP

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
E diel, më dt. 27 mars 2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Sulmet ajrore në Libi prej 26-27 marsit të 2011 kanë dhënë shenja dobësimi të ushtrisë të Gadafit

Sulmet ajrore libiane 26-27 mars, 2011
27 mars 2011

Autor - Stratfor - Global Intelligence

Imazh

I
Raketat bombardues me squfur anglez dobësojnë kordonin e armatosun qeveritar kundër kryengritësve

Koalicioni intensifikoi sulmin ndaj pajisjeve ushtarake të Libisë, natën e 26-27 mars të 2011 me avionët “Tornado GR4” të Forcave Ajrore Mbretërore Angleze nisur raketat me squfur (prodhim tipë AGM -114 amerikan), duke shkatërruar tre automjete të blinduara në Misurata dhe dy automjete të blinduara në Ajdabiya. Njëzet luftëtarë francezë të mbështetur nga forcat ajrore dhe të sistemeve të kontrollit (AWACS) bombarduen pesë avionë luftarakë tipit “Galeb” dhe dy helikopterë MI-35 në një bazë të Libisë, jashtë qytetit Misurata. Një magazinë municionesh u goditën thuhet në Misurata dhe sulmet ajrore janë raportuar në Sabha, Sirte, dhe Marsa el Brega si. Rrjeshti i pandalshëm i raketave kruiz Tomahawk thuhet se ishin nga ma të fortë prej prodhimit amerika tipë “DDG 55” kundër objektivave në Libi, edhe pse objektivat nuk janë identifikuar.
Imazh
Zëdhënësi i qeverisë libiane, Musa Ibrahimi

Zëdhënësi i qeverisë libiane, Musa Ibrahimi tha se shumë civilë dhe personeli ushtarak libianë kanë humbur jetën në luftë me agresorët aleatët. Ndërsa Sekretari amerikan i Mbrojtjes Robert Gates akuzoi udhëheqësin libian, Gadafin në ekspozimin e trupave ushtarake libiane të njerëzve të vrarë nga forcat e tij në faqet e aleate perëndimorë të sulmeve ajrore. Ndërkohë, Sekretari i Mbrojtjes britanike, Liam Fox përjashtoi hipotezën e ndonjë gazete për furnizimin me armë për rebelët.
Por më të dukshëm se aktiviteti i fushatës ajrore të koalicionit në mbrëmjen e 26 mars dhe në 27 mars të 2011 ka qenë paraprakisht përparimi i forcave rrebele, veçanërisht më 27 mars të 2011. Në mëngjesit e 26 marsit 2011, thuhet se forcat e Gadafit ishin tërheqë në skajin perëndimor të Ajdabiya. Ay pozita e tyre ishte bërë i pambrojtur - edhe pse jo domosdoshmërisht për shkak të kundërveprimit të rrebelve ushtarak, si dhe bombardimeve të shumta nga sulmet ajrore nga avionët e koalicionit duke i dobësue linjat e furnizimit të ushtrisë libiane. Forcat e Gadafit tani duke e ndjerë rënien e vendlindjes të udhëheqësit libian si një fortesë besnike e tij.

II
Kryengritësit marshojnë drejt Raf Lanuf-it dhe Gedafi ka ndalë sulmin në Misurata

Forcat kryengritëse janë duke përparue drejt qytetit Raf Lanuf, sipas raportimit të BBC të 27 Marsit 2011, që në vijën e parë të frontit kishin lëvizur trupat kryengritëse në qytetin e Bin Jawad(Bin Xhavad), që ashtë 50 kilometra (30 milje) në perëndim të Ras Lanuf. Ky avancim i kryengritësve të armatosun drejt perëndimit është i rëndësishëm, dhe nëse i konsolidojne fitoret duke i ruajtun territoret, do t'i jepte kontrollin e të gjithë infrastrukturës të eksportit të energjisë ma të madhë në Gjirin e Sidra - s. Ndërkohë, në Misurata, trupat qeveritare të Gadafi thuhet se kanë ndalë sulmet me artileri kundër pozicioneve të kryengritësve sipas pamjeve të ushtarakve në avionat e aleatëve.
Imazh

Në tablonë luftarake midis trupave qeveritare dhe ato kryengritëse përcakton në mënyrë të konsiderueshme një progresë në favor të çlirimit të Libisë nga influenca qeveritare e Gedafit. Pozicionet e Gadafit në lindje ishin gjithnjë e më të pambrojtura nga ajri, ku pushteti i koalicionit bombardues shkatërruan linjat e furnizimit dhe fuqinë luftarake të forcave të tij. Kryengritësit marshuen në drejtim të perëndimit, në linjat e zgjeruar falë hapësirave në logjistike prej kontributit të forcave aleate.

III
Sirte - qyteti i Vaterlosë

Imazh

Në këtë pikë, kjo do të duket më shumë pozita në favor të kryengritësve, që janë konsoliduar nëpër realitete gjeografike dhe politike në Libi sesa me anë të forcës ushtarake të Gedafit. Vështirësia e sulmeve të forcave të Gadafit në zonat e fortifikuara dhe të kështjellave të vërtetë mbeten aleate të rezistencës të forcave të Gadafit kundër kryengritësve në lindje. Çdo përpjekje e kryengritësve për të marrë qytetin Sirte do të jetë jashtëzakonisht e vështirë dhe do të sjellë rreziqe të mëdha në shkatërrimin e forcës së tyre kryesore të Gedafit. Sirte do të jetë qytet ku do të përballen dy kundërshtarë për jetë a vdekje, por që do të kenë pranë bombardimet kundra trupave besnike të Gedafit.

Shënim;
Titullin dhe nëntitujt i ka vendosë Bep Martin Pjetri

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
E diel, më dt. 27 mars 201
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
SHBA tërheq anijet bombarduese nga konflikti ushtarak me Libinë
Imazh

Nga Thomas Andrew, korrespondenti i Los Angeles | Thomas Foght

Botuar në 28.03.11. ora 22:35

I. Anijet amerikane largohen nga Mesdheut, ndërsa forcat e koalicionit vazhdojnë të bombardojnë.

SHBA tani po përgatitet të largojë anijet e saj ne Mesdhe, dhe në vend të kësaj të mbeten ato të NATO-s për qenë në krye të zbatimit të rezolutës në luftën kundër Libisë sipas agjencisë të lajmeve Reuters. Një nëndetëse amerikane, e cila u përdorë për të hedhur raketa bombardues kundër Libisë, tashmë është duke u larguar nga Mesdheu, sipas një zëdhënës i ushtrisë amerikane.


II. NATO duhet të drejtoji operacionin ndëshkues mbi Gedafin

Në fundjavë, u vendos që NATO-ja duhet të jetë përgjegjës për gjithë operacionin ushtarak në Libi dhe ndër të tjera do të jetë përgjegjës para OKB-së për zonë ndalim-fluturimin në Libi.

Dhe e hëna e dt. 28 marsë të 2011 ishte një nga shenja e parë të dukshme të transferimit të organizimit të kompetencave në duert e NATO-s.


III.Bombardimet e vazhdojnë me furi e me sasi gjigande mbi Libinë

Natën e së martës sipas kohës shqiptare mbajti fjalim Barack Obama për të ardhmen e përfshirjes amerikane në Libi.
Vendet e koalicionit kanë vazhduar bombardimet të hënën në disa qytete.


IV. NATO ka bombardue mbi trupat civile libiane dhe qytetet Garyan Mizdah

Ky informacion është konfirmuar nga burime ushtarake perëndimore, por ndryshe nga televizioni shtetëror libian mohon se ajo u ka kushtuar jetën civile.
Burimet ushtarake libiane thanë për televizionin shtetëror libian të hënën e dt. 28 marsë 2011 se ka pasur bombardime në qytetet edhe Garyan e Mizdah.
Garyan ndodhet përafërsisht. 100 km në jug të Tripolit, ndërsa Mizdah ndodhet përafërsisht. 184 km në jug të kryeqytetit.

E pregatiti në shqipë prej Bep Martin Pjetri
Nëntitujt u hartuen nga Bep M.Pjetri
E martë, dt. 29 marsë 2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Konferenca e Londrës të dt. 29 marsë 2011 mbi Libinë dhe Egjyptin
Do të hartohet reforma për Egjyptin dhe një plan për të ardhmen e Libisë
Britanikët duan më shumë pjesmarrës në koalicion kundër Gedafit
Imazh

Botuar në 29.03.11. 07:15

Londra kërkon zgjerim të matejshën ushtarak kundër Libisë

Këshilli i luftës kundër Libisë mblidhet në Londër, të martën e dt. 29 marsë 2011.

Tema kryesore ashtë: Britania do të flasë për të zgjeruar koalicionin ndërkombëtar.

Kryeministri britanik, David Kameron u tha udhëheqësve të SHBA-s, Gjermanisë dhe Francës se Konferenca e Londrës mbi Libinë ditën e martë të dt. 29 marsë 2011 do të donte të rezultojë në një zgjerim të koalicionit, që merr përsipër për të zbatuar rezolutën e OKB-së 1973 të dt. 17 mars 2011.
- Kryeministri ka mbajtur një videokonferencë me Presidentin Obama, presidentin Sarkozi dhe Kancelaren Merkel për të diskutuar në Lindjen e Mesme, tha një zëdhënës i zyrës të Kameronit në Downing Street.
Gjatë intervistës, Kameron, tha se ai shpreson që Këshilli i Luftës të martës të 29 marsit të 2011 "do të forcojë dhe të zgjerojë koalicionin e vendeve që marrin përsipër të zbatojë rezolutën e OKB-së, tha zëdhënësi.


Goditjet ajrore masive mbi Libinë të mos ndalen derisa të dorëzohet
Imazh

Rezoluta 1973 kërkon të bëjë gjithçka të mundshme për të mbrojtur popullsinë civile të Libisë me fondet e nevojshme. Rezoluta u ka dhënë drejtë të përdorin një zonë të ndaluar për fluturime si një hapsinë për ta shfrytëzue nga koalicioni i forcave ajrore ndërkombëtare.
Vetëm 10 ditë më parë, forcat e Kolonel Muamar Gadafit gati sa arritën të mposhtnin përfundimishtë kryengritësit, por pastaj koalicioni ndërkombëtar me anë të një sulmi ajror masiv sistematik të pandalshëm mbi pajisjet dhe instalimet ushtarake të Libisë e kufizoi intensitetin e revanshit të saj mbi kryengritësit. Bilanci i luftës ka kalue në favor të kryengritësve në ofensivë.


Do të flitet për reformat në Egjiptë dhe do të hartohet një plan për të ardhmen e Libisë.
Imazh

Në përmbajtjen e konferencës të videos ishin edhe reformat në Egjipt si dhe konflikti izraelito-palestinez që është tepër shqetësues, thotë zyra e presidentit francez Sarkozi në një deklaratë.
Imazh

- Të katër udhëheqësit diskutuan situatën libiane dhe atë të zbatimit të Rezolutës 1973 pasi SHBA kishte dorëzuar udhëheqjes operative ushtarake të NATO-s, menaxhimin e drejtimit operativ luftarak" e shtuar në deklaratë.
Më shumë se 35 vende do të marrin pjesë në konferencë në Londër, që ka për qëllim që të hartojë një plan për të ardhmen e Libisë.

Ritzau

E pregatiti në shqipë prej Bep Martin Pjetri
Titulli dhë nëntitujt u hartuen prej Bep Martin Pjetri
E martë, dt. 29 marsë 2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
MëparshmePërpara
Posto një përgjigje 62 postime · Faqe 2 prej 7 · 1, 2, 3, 4, 5 ... 7
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 22 Tetor 2020, 08:39
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari