Politika e huaj ne zhvillimet dhe fenomenet e politikes qe ka influencuar ne luftrat boterore.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 9 postime · Faqe 1 prej 1
Arid Uka vrau 2 amerikanë-Nidal Malik Hasan vrau 13 amerikan
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
U hap zjarr në autobusin që mbante ushtarë amerikanë
Imazh
21-vjeçari, kosovari Arif Uka apo Arid Uka në aeroportin e Frankfurtit vrau dy amerikanë
Imazh
Autobuzi me ushtarak të SHBA në Frankfurt, ku gjuajti Arif Uka kosovari 21-vjeçar nga Mitrovica - (Foto: FREDRIK VON ERICHSEN)

E mërkurë, 2 Mars 2011 16:34

Dy shtetas të SHBA u vranë sot mbasdite të mërkurën në orën 15:20, të datës 2 mars 2011 nga të shtënat në aeroportin e Frankfurtit tha agjensisë gjermane të lajmeve dpa. Policia ka arrestuar një burrë 21-vjeçar nga Kosova.
Imazh
Vendi ku u vranë dy ushtarak amerikanë në terminalin e Frankfurtit

Kjo është deklaruar nga policia gjermane.

Të shtënat ndodhën të mërkurën pasdite në pjesën e Terminalit 2 në aeroport, e cila është më e madhe dhe e dyta në kontinentin europian.
Episodi nuk dihet e saktë, ende ashtë e paqartë në kohën e pas sulmit, tha policia.

- Drama ndodhi brenda në autobus, tha zëdhënësi i policisë Jürgen Linker për agjencinë e lajmeve dpa.
Policia tha se kishin arrestuar një burrë 21-vjeçar nga Kosova, që besohet të jetë autori i të shtënave mbi dy ushtarak amerikanë. Është e paqartë motivi i sulmit.
Shoferi autobuzit ushtarak dhe një ushtar amerikan u vra me armë zjarri, informoi policia.
ImazhImazh

I dyshuari gjithashtu kishte një thikë në atë kur ai u arrestua. Dyshohet se e kanë provokue amerikanët Arif Ukën, por gjithësesi nuk e justifikon kët akt kriminal me përmasa fatale të dy jetve të humbura dhe dy të plagosur rëndë.
Nuk përjashtohet mundësia e një aksioni politik ose relixhioz të islamikut shqiptar i Kosovës Arif Uka sipas policisë.

Agjensia e lajmeve gjermane Ritzau / dpa

U shqipërua prej Redaksisë të Lajmeve http://www.proletari.com
E mërkurë, ora 18:00, dt. 2.III.2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Kushi ishte Arid apo Arif Uka?
Imazh
"Luftëtar": Arid Uka, i njohun me nofkën Ebu Reyann, besohet të jetë pas goditjes fatale të dy ushtarakve amerikan në aeroportin e Frankfurtit - 'Warrior': Arid Uka, nicknamed Abu Reyann, is believed to be behind the fatal shooting of two U.S. airmen at Frankfurt airportXhaxhai i të dyshuarit, 70-vjeçari Rexhep Uka, tha se Arid Uka kishte lindur dhe rritur në Gjermani dhe ishte një musliman i devotshëm i cili ka punuar në aeroport.

Ai tha se gjyshi i Arif Uk¨¨es ishte një udhëheqës fetar, hoxhë në një xhami në fshatin Zhabar, në afërsi të Mitrovicës, Kosovë.
Sipas njerzve të tij në Mitorvicë Behxhet Uka tha më datën 3 mars 2011 se emri i tij ësht edhe Arif edhe Arid. Familja e Arifit ka 40 vjet që ka ik prej Kosovës edhe pse i ruan lidhjet.


Lidhjet e Arif/d Uka me Al Kaidën
Imazh
Rexhep Uka (majtas), 70 vjec dhe Behxhet Uka djali i tij, 48 vjec flasin në shtëpinë e tyre në Mitrovicë, Kosovë, për anëtare të familjes Arif/d Uka, i cili është i dyshuar për vrasjen e dy ushtarakve amerikanë si dhe ka plagosur dy të tjerë në aeroportin e Frankfurtit në Gjermani të mërkurën, e 2 mars 2011. (AP Photo / Visar Kryeziu) - Rexhep Uka (left), 70, and his son Behxhet, 48, speak at their home in Mitrovica, Kosovo, about family member Arid Uka, who is suspected of killing two U.S. airmen and wounding two others at Frankfurt Airport in Germany on Wednesday, March 2, 2011. (AP Photo/Visar Kryeziu)


Arif Uka jetuar në një ndërtesë apartament në periferi të Sossenheim - të njëjtën ndërtesë ku një njeri me lidhje me Lëvizjen Islamike të Uzbekistanit, Rami M., jetonte gjithashtu, tha një zyrtar gjerman, duke folur në kushte anonimiteti për shkak se ai nuk ishte i autorizuar për të folur me shtypin.

Rami M., emri i të cilit u kap në Pakistan në vitin e kaluar dhe u ekstradua për në Gjermani, ku ai përballet me akuza për anëtarësim në një organizatë terroriste. Ajo nuk ishte e qartë se sa kishin kontakte të dy ishin - Rami M. u largua në Gjermani në vitin 2009 për Pakistan - por fqinjët tha se ata kishin njohur njëri-tjetrin.
Sipas prokurorit ky akt ishte një hakmarrje islamike kundër amerikanve.

Barak Obama për Arid Ukën

Në Uashington, Presidenti Obama tha se ai ishte i pikëlluar dhe i zemëruar "nga sulmi.
"Ne nuk do të kursejmë asnjë përpjekje për të mësuar se si ky akt i egër u realizua dhe do të bashkëpunojmë me autoritetet gjermane për të siguruar të gjithë autorët e krimit të sillen para drejtësisë. "Por kjo është një ngjarje e trishtë, që me sakrifica të jashtëzakonshme burrat dhe gratë tona në uniformë janë duke kontribuar që e gjithë bota të jetë e sigurt, duke u përballë me rreziqet rreth e rrotull globit."

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Antarët e familjes të Arid/f Uka
Imazh
Anëtarët e familjes Rexhep Uka, 70 vjec, majtas dhe Behxhet Uka , 48 vjec , tha se të gjithë e dinin se Arifi nuk arriti të kthehej në shtëpi nga puna e tij në aeroportin e Frankfurtit - Family members Rexhep Uka, 70, left, and Behxhet, 48, said all they knew was that Arid failed to return home from his job at Frankfurt airport

Imazh
Fatalitet: autobus është larg, jashtë Terminalit të Aeroportit të Frankfurtit, ku u vranë 2 ushtarë dhe një i plagosur rëndë nga të shtënat - Fatal: The bus is towed away from outside Frankfurt Airports Terminal 2 after two soldiers were killed and one badly injured in the shooting
Burgim të perjetëshem terroristit islamik kosovar Arid Uka
Imazh

[arid uka] Frankfur, 10 shkurt – Ekstremisti islamik, që ka pranuar se i ka vrarë dy ushtarë të Shteteve të Bashkuara, Nikolas Alden (25 vjeçar) dhe Zahari Kudebak (21), është dënuar sot me burgim të përjetshëm, njofton REL.
Gjykata Shtetërore në Frankfurt e ka dënuar Arid Ukën, 22 vjeçar, shqiptar nga Kosova, me burgim të përjetshëm, për dy vrasje.
Ai, po ashtu, është shpallur fajtor edhe për tentim vrasje.
Në tetor të vitit të kaluar, Uka kishte thënë se “nuk beson në xhihad ose luftën e shenjtë”dhe se ka rënë viktimë e “propadgandës” esktremiste.
Sulmi ka ndodhur më 2 mars të vitit 2011.
Uka i ka pranuar vrasjet, duke thënë se “një natë më parë kishte parë një video ku shihej se si ushtarët amerikanë e kishin dhunuar një të re myslimane”.

10 shkurt 2012
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Kosova, vend pjellore e hambar rekrutimi të Al Kaidës
Imazh

Autor Allan Hall
3 Marsë 2011

Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article ... z1FaFGuR8w

KOSOVËS është bërë një vend i përshtatshëm rekrutues i al Kaidës.
Me një popullsi të re muslimane në shtetin e ri të pavarur të Kosovës, al Kaida e sheh atë si një tokë pjellore të rekrutimit.
Me një moshë mesatare prej nën 30 vjec, ka një nga popullsitë më të re në Europë dhe muslimanët përbëjnë mbi 90 për qind të popullsisë e cila përban në rreth dy milionë.
Pavarësia e Kosovës u sigurua në 1999, pas një koalicioni të NATO-s që bombarduan Beogradin dhe ushtrinë serbe në Kosovë.
Avancimin e trupave amerikane në atë kohë u përballën me lule dhe brohoritje nga shqiptarët e Kosovës si shtet të siguruar pavarësinë e saj nga ish Jugosllavia.
Vendi shpalli pavarësinë në vitin 2008 dhe ajo u njoh nga SHBA-ja në nivel ambasadorësh.[b]
Megjithatë, ish-udhëheqësit jugosllav Sllobodan Millosheviç pohoi se rebelët kosovar janë ndihmuar nga al Kaida në luftën e tyre.


U pregatitë në shqip nga Redaksisë të Lajmeve http://www.proletari.com
E mërkurë, ora 18:00, dt. 3.III.2011


Ja seç shkruen një lexues ndaj krimit të vrasjes të Arid Ukës më 2 mars 2011 të disa ushtarakve të lartë amerikanë, që shkonin në Afganistanë


Në shqip
- BK, Cambridge, Cambs, 04/3/2011 10:35

SHBA, Britania e Madhe dhe vende të tjera të NATO-s i mbështetën kosovarët gjatë luftës së tyre për shkëputje nga Serbia në bombardimet mbi Serbinë për 78 ditë vetëm për shkak se serbët u përpoqën për të parandaluar shkëputjen e paligjshëm të krahinës së tyre jugore. Serbët nuk duan të japin Kosovës krahinën e tyre për ekstremistët muslimanë, bandat kriminale shqiptare, tregtarët e drogës dhe organeve të njeriut kontrabandistëve. Në vend që t’i jepni mbështetje për shtet sovran e të vjetër të krishterë e për të ruajtur integritetin e saj territorial, NATO vendosi për të ndihmuar shqiptarët në Kosovë për të krijuar një vend tjetër mysliman në Evropë (i pari ishte Bosnja). Ky i ri "i pavarur" shtet u bë një qendër e re islame, ku të rinjtë janë rekrutuar dhe mësohen në lidhje me Xhihadin në shkolla fetare, ato janë duke u përgatitur për luftë të shenjtë kundër aleatëve të djeshme të tyre - SHBA dhe Britania e Madhe. Vendet europiane ishin të verbër për të parë se çfarë po ndodhte në Ballkan në vitet '90, dhe që ishin të liq në të vërtetë. Çfarë ata kanë për të thënë tani kur Kosova është duke luftuar kundër vlerave tradicionale evropiane?

Në anglishtë
USA, UK and other NATO countries were supporting Kosovars during their fight for secession from Serbia - they were bombarding Serbia for 78 days just because Serbs tried to prevent unlawful secession of their southern province. Serbs didn't want to give their Kosovo province to Muslim extremists, Albanian criminal gangs, drug dealers and human organs smugglers. Instead of giving support to old sovereign Christian state to save its territorial integrity, NATO decided to help Albanians in Kosovo to create another Muslim country in Europe (the first one was Bosnia). This young "independent" state became a new Islamic centre, where youngsters are recruited and taught about Jihad in religious schools; they are being prepared for holy war against their yesterday's allies - USA and UK. Western European countries were blind to see what was going in the Balkans in '90s, and who were bad guys actually. What do they have to say now when Kosovo is fighting against traditional European values?

Autori - BK, Cambridge, Cambs, 04/3/2011 10:35

U pregatitë në shqip nga Redaksisë të Lajmeve
http://www.proletari.com
E mërkurë, ora 18:00, dt. 3.III.2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Sulmi mistik i Arid Ukës në Frankfurt
Gjyshi i Aridit ishte hoxhë fshatin Zhabar, në afërsi të Mitrovicës, të Kosovës

Imazh
Këtu ashtë klasa që ka fitue një çmim te zyra e Gerhard Shrëderit
Në krahun e majtë i pari, pranë kancelarit gjerman ashtë në moshen 15 vjeç Arid Uka
Courtesy Uka Family


Gjyshi i Arid Ukës ishte hoxha i Kosovës
Imazh
Rexhep Uka 70 vjeç tha:" Gjyshi e të pandehurit - Arid ishte një lider fetar në një xhami në një fshat afër Mitrovicës.- Rexhep Uka said the suspect’s grandfather was a religious leader at a mosque in a village near Mitrovica.SOUAD MEKHENNET – gazetar i New York Times.

8.III. 2011
Frankfurt


- Në sytë e familjes dhe miqtë e tij, Arid Uka ishte një model i të rinjve: kurrë nu kishte sjellë telashe me policinë, sikurse nga disa të tjerë të rinj në lagjen e tij kryesisht emigrante në Frankfurt.
Në vitin 2005, ai dhe disa shokët e klasës fitoi një çmim të qeverisë për një projekt të shkollës për të parandaluar dhunën në shoqëri dhe të gëzuem dolën në foto me Gerhard Schröder, atëherë kancelar i Gjermanisë. I riu, i cili ishte nga Kosova, ndihmoi nënën e tij me punët e shtëpisë si; i pastronte dyshemenë, i sistemonte plehrat në vendin e caktuem dhe madje i dha gjysmën e pagës tij për pelegrinazh në Mekë nënë tij.


Arid Uka falej 5 herë në ditë si 21 vjeçar


Uka, 21 vjeç ishte një musliman i devotshëm i cili lutej pesë herë në ditë, por edhe i pëlqente për të luajtur video games në një PlayStation dhe të shikonte "The Simpsons" me vëllezërit e tij, 27 dhe 12 vjeç. "Ai mendonte gjithmonë për të tjerët dhe pastaj për veten e tij", ka thënë nëna e tij, Fevzije, 53 vjeçe. Sipas saj, ai donte të bëhej inxhinier, të kishte një familje dhe të bante një jetë normale.


E mërkura, e 2 marsit të 2011 ishte dita e rrebelimit terrorist të Arid Ukës

Por të mërkurën(2 marsi 2011) e kaluar, vizioni i jetës normale u zhduk, pasi Uka u arrestua në lidhje me një sulm mbi një autobus ushtarak amerikan në aeroportin e Frankfurtit nga ku vrau dy aviatorë amerikanë dhe plagosën dy ushtarak të tjerë. Zyrtarët gjermanë të sigurisë, thanë se Uka ishte i motivuar nga zemërimi rreth vendosjes së Shteteve të Bashkuara në Afganistan. Ky ishte sulmi i parë terrorist në tokën gjermane qysh pas dekadën që nga 11 shtatori i 2001.
Një nga të vdekurit, si dhe dy të plagosur, ishin anëtarë të një ekipi të sigurisë gjatë rrugës për në Afganistan, sipas informacionit të Forcës Ajrore të Shteteve të Bashkuara. Ushtaraku tjetër amerikan vriten në sektorin e stacionuar në Air Base të Ramstein dhe shoferin e autobusit.
Vëllai 27-vjeçar i Arid Ukë-s, Hastrid, tha: “Vllai i jem Aridi nuk kishte treguar urrejtje ndaj askujt.”


Aridi ishte 4 vjeç, kur erdhi në Gjermani

gjyshi i Arid Ukës ishte hoxha i Kosovës
Të dy vëllezërit arritën me nënën e tyre në Gjermani, kur Aridi ishte 4 vjeç, gjyshi i tyre ishte hoxhë në Kosovë, por ata respektonin fetë e tjera; nga ku e dashura e Hastridit është hebre, dhe të tre kishin planifikue të shkonin në kinema atë ditë.
Familja ishte krenar që Arid Uka shkoi në shkollë të mesme. "Ëndrra jonë ishte të blenim një shtëpi dhe të banonim të gjithë së bashku me familjet tona një ditë," tha Hastrid Uka, i cili si i ati i tij ishte një kujdestar dhe një mbështetës i tij.
Nuk dihet se Uka në fakt ka mbaruar shkollën e lartë, gja që është e paqartë. Ai i tha familjes së tij se ai kishte qenë në gjendje të merrte një punë inxhinierike në një kompani të madhe kimike gjatë vitit të kaluar. Për këtë ai bëri shërbim social të Gjysmëhënës në një grup në Frankfurt në mënyrë që të kujdesej për emigrantët e moshuar muslimanë pa familje.
Moustafa Shahin, kryetar i Gjysmëhënës të Gjelbër, tha se ai kishte një raport të shkollës për Arid Ukën vetëm për vitin 2007-2008.
"Ai kishte një punë të rëndë me njerzit. Ai nuk fliste shumë, "tha zoti Shahin. "Ai ishte i dashur shumë me hallexhinjtë dhe ishte gjithmonë i përpiktë në kohën e punës."
Në dhjetor të vitit 2010, Uka i tha zotit Shahin se ka ndalue pirjen e duhanit, sepse kishte nevojë të mbështeste me para familjen e tij. Ai pastaj shkoi për të punuar në zyrën postare. "Është e pakuptueshme se çfarë ka ndodhur këtu", tha zoti Shahin. "Kjo është krejtësisht e kundërt me atë se si kemi njohur atë."

Në shtëpinë e Arid Ukës binte vazhdimisht telefoni.


"Unë jam duke u përpjekur për të gjetur një përgjigje, por unë nuk mund të nxjerr asnji përfundim", ka thënë babai i Aridit, Murat Uka si dhe u ka kërkuar një gazetari të dinte për njerëzit e vdekur mbi moshën dhe familjet e tyne. "Ne jemi në gjendje shumë të keqe shpirtnore," përsëriti ai dhe Hastridi. Arid Uka lindi në Mitrovicën e ish-Jugosllavisë, por Hastridi, vëllai i tij tha se e kishin të njohur Mitrovicën vetëm nga pushimet që kalonin aty. Një video të familjes tyne tregonte se si Hastrid Uka kishte kaluar në Mitrovicë vitin e kaluar me nënën dhe vëllain e tij tjetër kosovar, Arid Uka, një i gjatë, i hollë, që i binin mbi supe flokët, ku buzëqeshte para kameras. "Ai nuk ashtë filmuar shumë", ka thënë nëna e tij, duke shpjeguar se ajo ndonjëherë kishte fotografue atë në befasi.
Në distriktin e tyre, Sossenheim, brezi i dytë i emigrantëve shpesh përballen me probleme në shkollë ose me gjetjen e një punë. Por, Hastrid Uka tha: "Ne kishim një fëmijëri të mirë, dhe miqtë tanë i kishim nga të gjitha nacionalitetet dhe feve".
Babai i tij shtoi: "Fëmijët tanë u sollën si myslimanë, por edhe si njerëz që respektojnë të tjerët pa marrë parasysh çfarë feje ata kanë."

Aridi ushqente shpirtin e zemrën me himnin e luftës xhihadiste
Sipas zyrtarëve gjermanë të sigurisë dhe prokurorëve, në internet mund të ketë luajtur një rol të madh në radikalizim e Ukë-s. Për faqen e Facebook-ut tij me sa duket nuk dinte gja familja e tij. Ai kishte vendosë në linkun e tij “Himnin e luftës xhihadiste” dhe këto rrjeshta:
"Unë nuk mund të qëndrojë indiferent në këtë jetë të poshtërimit midis jush(midis amerikanve dhe muslimanve). Arma ime është e gatshme në çdo kohë. "
Një zyrtar gjerman i hetueisë i cili është i përfshirë në hetim, por nuk ishte i autorizuar për të folur në lidhje me të, tha se Uka kishte qenë mik me radikalistat e Islamit.
Boris Rhein, ministër i brendshëm i landit gjerman, Hessen-it tha se nuk kishte asnjë provë se i dyshuari ishte pjesë e një grupi të madh, megjithëse ai shtoi se nuk kishte prova që ai kishte veçuar në aeroport personelin ushtarak amerikan për arsye ideologjike.
Sipas prokurorit, në këtë rast, Uka i kishte deklarue hetuesit se ai kishte vepruar vetëm dhe se ai kishte vendosur për të kryer sulmin, pasi kishte parë një video në YouTube që me sa duket tregonte se si ushtarët amerikanë përdhunuan një vajzë në Afganistan. Aty ishte me të vërtetë një video e
postuar kohët e fundit në forumet e disa xhihadistve që tregonin se si ushtarë me uniforma të Shteteve të Bashkuara shfaqen duke përdhunue një grua të re. Familja e tij thanë se për herë të parë e dëgjuen në lidhje me kët video nga media. "Ne nuk kishim asnjë ide për këtë video." tha Hastrid Uka.
Në Uashington, një zëdhënës i Pentagonit e cilsoi kët farë video YouTube një trillim i ekstremistëve. "Është e qartë se kjo ashtë pjesë e një video propagandistike, që nuk përmban referenca nga ku shpreh indinjatë Arid Uka", tha zëdhënësi Kolonel David Lapan. "Ende nuk ashtë përcaktue saktësia e tragjedisë"
Hastrid Uka, tha se familja e pa vëllanë e tij të hënën e dt. 7.III.2011 gjatë një vizitë të shkurtër, që prej arrestimit të tij, duke shtuar se ai dukej i qetë dhe normal. Një ditë, pasi kishte ndodhun vrasja kriminale, i jati i Aridit, Murat Uka tha se ai don ti bajë më shumë pyetje djalit tij. "Unë dua të pyes, nëse ai ka bërë me të vërtetë atë," tha ai, me lot në sytë e tij. "Unë do të kërkoj të flasë me të e ti baj pyetjen," Biri im, pse keni vrarë? “

Erik Shmitt kontribuoi në raportimin nga Uashingtoni.

E diel, më dt. 11.II.2012
E përgatiti në shqip redaksia e kulturës proletari.com
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Terroristët islamikë kosovar pas Pavarsisë Kosovës


Imazh
Bajram Asllani në Kaliforni

17 qershor 2010, Departamenti amerikan i Drejtësisë Zyra për Çështje Publike - Dosja; (202) 514-2007 / TDD (202) 514-1888

Raleigh, NC Qershor 2010


- Bajram Asllani, 29 vjeçar, një banor i Mitrovicës, Kosovë, ka qenë i akuzuar në një padi penale me sigurimin e posedimit të dosjes me të dhana materiale për terrorizëm dhe konspiracion për vrasje, rrëmbime, gjymtime dhe plagosje persona jashtë vendit.
- David Kris - Ndihmës Prokurori i Përgjithshëm për Sigurinë Kombëtare;
- George E.B. Holding - Prokurori i SHBA për Qarkut lindore të Karolinës së Veriut;
- Owen D. Harris - agjent special në krye të FBI-s
- Charlotte Fild - Divizioni
- Robin Pendergraft, Drejtor i Byrosë së Hetimit të Karolinës së Veriut të Shtetit njoftoi sot;

Teoria serbe - Terrorizmin islamik në Mitrovicë


Le të vini re se i dyshuari terrorist islamik është nga Mitrovica, qyteti verior i të cilit është gjysma nën okupimin serb. Kjo është shkaku sipas teorisë të serbve pse duan ta kenë në kontroll juridik-administrativ Mitrovicën veriore, me atë që pjesa tjetër të Kosovës, që i është dorëzuar në mënyrë të paligjshme në duart e terroristave kosovar islamik. Prania zyrtare serbe në Kosovë mund të ndihmojë të jetë syri dhe veshi i serbve në këtë "vend" gjithnjë radikalizëm islam.

Asllani, i njohur edhe si "Bajram Asllani", ose "EBU Hatab," u arrestua sot më herët të enjten nga autoritetet në Kosovë në lidhje me një urdhër arresti të përkohshëm të SHBA të lëshuar në
Qarkun Lindore të Karolinës së Veriut të SHBA-s. Shtetet e Bashkuara do të kërkojë ekstradimin e tij nga Kosova për të dalë në gjyq në Raleigh. Në pajtim me marrëveshjen e ekstradimit midis Shteteve të Bashkuara dhe Kosovës, Asllani përballet me një maksimum të mundshëm të 40 vjet në burg nëse dënohet.

Në korrikun e kaluar, tetë të pandehurit ishin akuzuar në Distriktin Lindor, të Karolinës të Veriut nën akuzat për komplot të siguruar nga dosja e materialeve shkencore për terroristët; konspiracion për vrasje, rrëmbime, gjymtim dhe plagosje persona edhe jashtë vendit, dhe shkelje të tjera. Ata ishin akuzuar nga hetuesi Daniel Patrick Boyd sikundër janë;

ImazhImazh

Një qytetar i SHBA dhe banor i i përhershëm Karolinës së Veriut,
Hysen Sherifi, një shtetas islamik ekstrem i Kosovës dhe një banor i SHBA në Karolinën e Veriut;

Anes Subasiç, një boshnjakë islamik ekstrem, qytetar i i përhershëm i SHBA dhe banor i Karolinës së Veriut .... Një padi u rikthye për t’u plotsuar në 24 shtator, 2009. Prokurori amerikan Daniel Patrick Boyd shtoi akuzat e reja kundër Hysen Sherifi dhe Zekiriain Boyd duke pretenduar, ndër të tjera, që Daniel Boyd dhe Sherifi kanë komplotuar për të vrarë personelin ushtarak amerikan, si pjesë e një komplot për të sulmuar trupat në Bazën Detare të Korpusit në Quantico të Virgjinia. ...


Bashkëpunimi konspirativ komplotist direkt i Hysen Sherifit me Bajram Asllanin
ImazhImazh

Në 19 prill të 2010, në padinë penale që lëshoi sot hetuesia amerikane akuzon se Asllani ishte një anëtar i komplotit konspirativ në përfshirjen e të pandehurit në listën e më sipër. Në mënyrë të veçantë, padia shtjellon më tej se Asllani ka pasur komunikime të përsëritura me komplotistët me interesa se i kërkonin paratë komplotistët për të krijuar një bazë të operacioneve në Kosovë me qëllim të ushtronin xhihadin e dhunshëm. Ky grupë komplotistë hartonin strategjinë e punës për të përkrahur këto objektiva dhe fondet e pranuara nga komplotistët në udhëtimet e tyre.
Ndër të tjera, akuza pretendon se Hysen Sherifi u largua nga Raleigh për në Prishtinë, të Kosovës, më 30 korrik të 2008, për të ndjekur xhihad të dhunshëm. Ndërsa në Kosovë, Sherifi kishte formuar kinse marrëdhënie me Asllanin. Sherifi shpesh i referohej Asllanit si vëllai im në Kosovë i cili e këshillonte atë për komplotin dhe për këtë e "donte". Sipas akuzës, Asllani ishte arrestuar nga autoritetet e zbatimit të ligjit të Kosovës në vitin 2007 dhe është vendosur në arrest shtëpie për një periudhë kohe. Ai u dënua më vonë në mungesë nga një gjykatë serbe në shtator të vitit 2009 për planifikimin terrorist të lidhura me veprat dhe u dënua me tetë vjet burgim.
Sipas akuzës, Asllani e kushtëzoi Sherifin para videos në lidhje me aktivitetin e xhihadit të dhunshëm për qëllime e përkthyer ato në mënyrë që ata të përdornin para për të rekrutuar të tjerët për xhihad të dhunshëm apo...


A nuk është e çuditshme kjo?

Ku konsistonte interesi i familjes Bojd të në Kosovë?
"Faktet e mbledhura si në këtë akuzë nxjerr në pah lidhjen mes ekstremistëve në Kosovë dhe jashtë saj dhe natyrën globale të kërcënimit terrorist ne botë. Në të njëjtën kohë, arrestimi i Asllanit tregon se sa efektive është bashkëpunimi midis partnerëve ndërkombëtar në adresë të kërcënimeve të tilla. Unë përgëzoj shumë agjentët, analistët dhe prokurorë të cilët ndihmuan të sjell këtë rast të rëndësishëm, "tha David Kris, Ndihmës Prokurori i Përgjithshëm për Sigurinë Kombëtare.

"Njerëzit të cilët komplotojnë për të dëmtuar Amerikën dhe amerikanët marrin vetëm ndëshkim të merituar. Ky rast ka filluar në Raleigh, N.C., dhe tani shtrihet në të gjithë globin, në një rrethanë, që askush nuk do të kishte menduar të jetë e mundur më pak se 10 vjet më parë ", ka thënë Owen D. Harris, agjent special në krye të FBI-në Karolinën e Veriut. [...]
Uh, në të vërtetë. Në fakt, uh, 11 vjet më parë kur ne morëm qindra mijë muslimane nga vendi i luftës këtu në SHBA dhe në Europë, uh, i shkapërceji llojin e konceptimit të disa nga mendjet tona. Dy raportet e lajmeve mbi arrestimin fillestar janë këtu.

Asllani është liruar nga autoritet në Kosovë

Ndërkohë, ne kemi një informacion: i dyshuari Asllani është liruar. Arsyeja është standardi i Kosovës: "provat nga pala amerikane nuk janë të mjaftueshme." Edhe pse e bën këtë befasuese në një rast ku SHBA e don të arrestuem Asllanin. Ndoshta i dyshuari ka mbrojtje nga dikush në zyrtarët e Prishtinës dhe u është dërguar një "mesazh" gjykatësve të EULEX-it.
Interesat e sigurisë të Shteteve të Bashkuara për t’u mbrojtë nga kërcënimi islamik(më tepër për ata serbë të pavlerë), nuk duket të ketë një kthesë në politikën e zakonshme të arrestimit dhe lirimit për shqiptarët e Kosovës: megjithatë Asllani duhet të paraqitet në polici dy herë në javë.

E pregatiti në shqip redaksia e
proletarit. com
E premte, më datën 17.II.2012
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Policia e BE në Kosovë. I dyshuari i kapur terrorist islamik shqiptar i Kosovës të kërkuar në SHBA
Imazh

Thu 17 qershor 2010

Shtetet e Bashkuara është mbështetës më i madh i pavarësisë së Kosovës dhe ka 1,480 trupa në terren.

Muajin e kaluar në Kosovë arrestuan pesë persona të dyshuar se i përkasin shkollës vehabite radikal të Islamit dhe konfiskuar një sasi të madhe armësh. Dy prej të burgosurve ishin shqiptarë të Kosovës dhe tre të tjerë boshnjakë myslimanë nga Kosova.
Rreth 90 për qind e popullatës së Kosovës është myslimane dhe me vetëm katër përqind katolikë romake, por Kosova mbetet një vend kryesisht shekullare.
Dy vjet pas shpalljes së pavarësisë, paqja e brishtë e Kosovës po mbahet ende nga disa 10,000 trupa të NATO-s dhe 2.000 policëve, gjykatësve dhe prokurorëve nga BE.
Informimi nga Fatos Bytyçi në Prishtinë dhe Jeremy Pelofsky në Uashington.
Redaktuan; Zoran Radosavljeviç, Sonia Hepinstall dhe Vicki Allen

E pregatiti në shqip redaksia e proletarit. com
E premte, më datën 17.II.2012
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Sami Osmakac – shqiptar i Kosovës në SHBA
Konvertohuni tani në islam ose ju zhdukëm!


Një mysliman i akuzuar për komplot për të bombarduar lokacionet në SHBA ka qenë me sa duket identifikuar si njeriu i njëjtë ndaj sulmit ndaj protestuesve kristian në një video të postuar online.
Sami Osmakac, 25 vjeç, një emigrant nga Kosova, u tha se është duke planifikuar një sulm në Tampa të Floridas duke përdorur një makinë bombë, pushkë automatike, eksplozivë dhe të tjera.

Në videoklip e mëposhtëm shifet një njeri i cili duket të jetë Sami Osmakac, që konfrontohet me një të kristian amerikan dhe jashtë Tampa Bay Times Forum - duke i shkaktuar një njeriut gjakderdhje nga goja. Ai u arrestua më vonë nga policia.
Imazh
Konfrontatim: Sami Osmakac, 25 vjeçar, i cili është i dyshuar për planifikimin e një komploti me bombë në Florida, duket se është filmuar në kamera në një episodë konflikti me protestues kristian.


Imazh
Beteja: video e cila u shpall në YouTube gjoja tregonë se Osmakac si musliman emigrantë është përfshirë në një propagandë fjalësh me protestues të tjera fetar.


Në videon e dytë me titullin "Konvertohu në Islam TANI! Për të gjithë të krishterë ateist, (Jo-Muslimanë) "një njeri i cili duket dhe nga zëri tingëllon si Osmakac duke kërcënuar anëtarët amerikanë të feve të tjera.
Mesazhi nga Abdul Samia, i cili besohet të jetë një nga emërtimet e kosovarit shqiptar Osmakac, që paralajmëron shikuesit të konvertohen në Islam "para se të jetë tepër vonë. Në videon e YouTube del i postuar në dhjetor të vitit 2010 dhe në prill të vitit të kaluar.
Imazh
Përleshje: Një protestues e tërheq Osmakac larg nga demonstrues tjerë jashtë Forumit Tampa Bay Times në dhjetor të vitit 2010.


Ai dyshohet se në deklaratën e tij i tha oficerit se ai donte të "vdiste një ditë në rrugën islame 'nëpërmjet sulmeve në vende banimi si në qytetin Ybor në Tampa e Jugut. Pasi u informua në shtator të 2011, pesë-muaj hetim kulmoi me një operacion të kontaktit me të. Pak kohë para arrestimit të tij ai bëri një video të veten duke shpjeguar motivet e tij për kryerjen e sulmit të planifikuar, thanë autoritetet.

Imazh
Një njeri, i cili duket të jetë Sami Osmakac që kërcënon shtetas amerikan të feve të tjera për t’i kthyer në Islam.


Përmbajtja e akuzës ndaj kosovarit shqiptar
Imazh

Në video tetë minutash ai është parë këmbëkryq në dysheme me një pistoletë në dorë dhe një armë e tipit AK-47 pas tij. Ai tha në video se gjaku mysliman ishte më e vlefshme se ajo e njerëzve të cilët nuk besojnë në Islam, në bazë të akuzës penale. Osmakac ka shtuar se ai donte shpagim 'për gabim që është bërë për myslimanët dhe për të sjellë tmerr në zemrat e viktimave të tij në Tampa.
Një burim konfidencial u tha zyrtarëve federale në shtator të vitit 2011 se Osmakac donte të kishte flamurin e Al Kaedës.

Si ra kosovari shqiptar në dorën e një agjenti të FBI-s pa e ditë??

Dy muaj më vonë ai foli me bazën e terroristave dhe diskutuan mbi identifikimin e objektivave të mundshme në Tampa' që ai synonte t'i sulmonte, thanë autoritetet.
Osmakac kishte si qellim të ndihmonte në marrjen e armëve dhe eksplozivëve për sulmet, dhe u vu në kontakt me një punonjës të fshehtë i FBI-s, që nuk e dinte si të tillë. Osmakac në muajin e kaluar u takua me agjentin dhe i tha atij se donte të blejë armë duke përfshirë një pushkë të tipit AK-47-stil makine. Ai gjithashtu dyshohet se donte armë Uzi, granata dhe rrip shpërthyes.
Osmakac i dha agjentit 500 $ si një paradhënie për sendet, që në një takim të mëvonshëm si dhe paraqiti synimet e tij për të ndërtuar bomba, thanë autoritetet.
Osmakac tha në një takim tjetër se këtë muaj donte të bombardonte klubet e natës, një biznes dhe qendra operative të Zyrës të Sherifit së Qarkut të Hillsborough. Besohet gjithashtu se donte të hidhte në erë një pijetore irlandeze dhe një dyqan kafe Starbucks.

U pregatitë në shqip prej proletarit.com
E shtunë, më dt. 18.II.2012
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Nidal Malik Hasan - terrorist palestinez. Psikolog - neuro-psiqiatër në ushtrinë e në SHBA


NE KETE VIDEO SHIFET PSIQIATRI - MAJOR I USHTRIS AMERIKANE NE TEKSAS DUKE BLE KAFENN E MENGJESIT SI PER CDO DITE. ATY I TERHEQE VEMENDJEN NJE LAJM PER VETVRASJE ME BOMBA NGA TE ALKAIDES DHE I QESH FYTYRA. KJO PAMJE SHT PARA SE TE REALIZOJE ENDRREN E VRASJES SE AMERIKANEVE, GJE QE KISHTE DESHMUAR PARA DY VITEVE KUR NJE USHTAR ISLAMIK GJUAJTI NE NJE KAZERME USHTARAKE AMERIKANE DY USHTARE AMERIKANE, KU NJERI VDESE. DHE KY PSIQIATRI ISLAMIK ESHTE LUMTURUAR SIPAS DESHMIVE TE USHTARAKVE AMERIKANE.

Nidal Malik Hasan
Imazh

Nidal lindi me 8 shtator 1970 dhe eshte psiqiater ne Ushtri. Eshte akuzuar per krimin e vrasjes ne repartin ushtarak te Fort Hood ne shtetin e Teksas-it. Ne korrik te 2009 eshte emnuar si psiqiater ne kete repart prej Qendres Mjeksore te Ndihmes te Ushtrise ne Uashington. Aktualishte eshte i dyshuar per vrasje. Nidal eshte nen mbikqyrjen prej autoriteteve federale sepaku tash 6 muaj qysh kur filloi te debatoji per aksionet e vetvrasjes me bomba dhe te tjera kercenime.
Hasani eshte i lindur ne Amerike me fe muslimane dhe me origjine palestineze. Megjithese familja e tij sqaron se ishte nje ‘’amerikan i mire dhe nje tipe paqsor’’ ai u be nje radikaliste i armiqesuar kunder nderhyrjes ushtarake kunder vendeve islamike dhe ne bisedat qe bente mbeshteste aksionet terroriste te vetvrasjeve me bomba kunder trupave ushtarake.
Mbi bazen e ketyre te dhenave kane arrite autoritetet federale se nuk ka qene shkaku se ky ishte terroriste, porse ka qene i perfshire nga ndjenja fetare dhe ato ideologjike ekstreme. Pas plagosjes, Hasani u shtrua ne spital, nen nje mbikqyrje te rrepte ushtarake rojesh. Hasan kishte marre pjese ne xhamine Dar al-Hijrah si qendra e xhamive ne Falls Church, te shtetit te Virgjinise ne 2001. Po ne te njejtin kohe eshte takuar me dy prej atyre terroristave kamikazhe qe rrembyen avionat si Nawaf al-Hazmi dhe Hani Hanjour, ne 11 shtatorin e 2001.

Lidhjet e Nidalit me islamista....
U takua me nje shkencetar musliman i lindur ne Teksas i quajtur Anwar al-Awlaki, qe jeton ne Jemen ishte hoxhe ne 2001, dhe ne Kaliforni ka deklaruar mbeshtetje per vrasjet ndaj amerikaneve.
Ky hoxhe kishte frymezuar rrembyesit e avionave, dhe Hasani eshte raportuar se kishte nje respekte te thelle ndaj ketij hoxhes per al-Awlaki qe i instruktoi. Aulaki eshte thirrur mburoje e xhihadit prej terroristave, gje qe i korespondon nje prej dokumentave te al-Kaides, si nje ujke i vetem ekstremiste musliman.

Shkollimi dhe familja
Imazh

Major Hasan eshte djali me i madh nga tre djem qe jane. Ekonomikishte te tre djem u ndihmuan te arsimohen ne shkolla profesionale prej nje restorantit te modelit palestinez qe punonte familja e tij ne ShBA.
Vllai i tij i dyte Anas eshte avokat, ku banon ne Ramallah prane administrates shteterore te kryeqytetit te Palestines prane Jerusalem ne Vestbredden. Eyad eshte vllai me i vogel i treti meson ne universitetin e Xhorxh Mason. Ai eshte aktualishte nje oficer ne firmen e kerkimeve ne i Virgjinia. [12]
Hasan pershkruhet nga veshja dhe sjelljet si tipik palestinez. Prinderit e tij emigruan ne SHBA prej qytetit al-Bireh, ne pjesen veriore te qytetit Vestbredden si territor ne veri te Jerusalem. Ai lindi e u rrite ne qytetin Arlington, te Virgjinise.
Hasan shkoi ne ushtri pas gjimnazit dhe sherbeu 8 vjet si ushtar, ne te njejten kohe shkonte ne shkolle Teknike ne Virgjinia. Ne kete shkolle gradualishte pas shkolles mori graden shkencore per ne biokimi dhe vazhdoi te studjonte per mjekesi i veshur ushtarakishte ne Universitetin e Shkencave per Shendetin ne Forcat e Armatosura. Pasi mori provimet me suksese ne mjekesi (MD) si mjeke ne 2001, ku perfundoi si mjeke psiqiater ne psiqiatri prane Qendres Mjeksore te Forcave te Armatosura Ne 2009 perfundoi nje profil per Katastrofa ne Qendren e Stresit Traumatike.
Hasan eshte beqar pa femije. Por nje ish komshi i tij David Cook, deshmon se Hasani jeton me dy djem rreth vitit 1997 dhe ata moren pjese ne arsimime ne ato shkolla. Nje kuzhinier e din se ai ishte nje baba vejan dhe nuk i kam pare kurre nje grua. Sipas dokumetave te ushtrise hasani nuk figuronte i martuar.

Akti terrorist - vrau 13 ushtarë dhe plagosi 29 ushtarakë amerikanë më 5 nëntor të 2009
Imazh

Gjatë të shtënave në repartin ushtarak Fort Hood, më 5 nëntor të 2009, thuhet se Hasani bërtiti "Allahu Ekber!" (Fraza fjalë për fjalë do të thotë "All-llahu është më i madh"; përkthehet "Perëndia është i Madhi," ose "Zoti është i Madh") dhe hapi zjarr menjëherë në Qendrën e Gatishmërisë Soldier of Fort Hood, të vendosura në Killeen, të Teksasit, ku u vranë 13 njerëz dhe u plagosën 29 të tjerë në një bazë ushtarake amerikane.

E pregatiti në shqip redaksia.
Proletari.com
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 9 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 26 Korrik 2021, 04:03
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari