Politika e huaj ne zhvillimet dhe fenomenet e politikes qe ka influencuar ne luftrat boterore.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 7 postime · Faqe 1 prej 1
Komunistat i përdorën anglezët për shkatrrime kombesh
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Komunistat i përdorën edhe sot anglezët për shkatrrime kombesh,
Imazh
Benjamin Disraeli shkruen mbi urrejtjen e familjes Rothschild-së për Rusinë
1844:

Imazh
Benjamin Dizraeli


Benjamin Disraeli ishte një figurë çifut anglez, letrar dhe politikan. Ai do të bahej dy herë kryeministër i Britanisë (1868, dhe përsëri në vitin 1874) dhe politikani dominues i Europës të shek. të XIX. Shumë kohë para se të ngrihej në poste kryeqeveritare në Angli, Disraeli publikon një roman politik, Coningsby: Brezi i Ri. Edhe pse imagjinar te libri Coningsby ishte bazue në politikën bashkëkohore britanike.
Në libër, ka një karakter të quajtur Sidonia që përfaqëson Lionel de Rothschild (bir i Nathanit). Sidonia zbulon të politikani Coningsby se si forcat e padukshme - hebre "Sidonias" kryesorja në mesin e tyre, formën çështjet e Europës dhe lëvizjet e fshehta revolucionare.
Sidonia (Rothschild) tregon mospëlqimin e tij për Familjen Romanov (carët e Rusisë): "nuk ka pasur miqësi mes Gjykatën e Shën Petersburg (Rusi) dhe familjes time."
Disraeli, një hebre i "pagëzuem" ishte jashtëzakonisht i afërt me Familjen Rothschild.

Luftën e Krimesë
1853-1856


Lufta e Krimesë bahej në mes Perandorisë Ruse përballë një aleance të Britanisë - Francës dhe Perandorisë Osmane (Turqi). Shumica e konfliktit të zhvillohet në gadishullin e Krimese (Detit të Zi / Ukrainë). Në sipërfaqe duket se lufta bahet për ndikim mbi territorin e osmanëve; duke përfshirë kontrollin e Tokës së Shenjtë (Palestinë).

Cari rusë, Nikolla i I, kërkon të shmangë luftën duke sigurue Britaninë se interesi i tij i vetëm ishte për të mbrojtë të krishterët ortodoksë të tjerë nën sundimin osman musliman. Por Britania e Rothschildve ishte i vendosun për të shkatrrue Rusinë. Franca do të bashkohet me ta. Familja Rothschild financon përpjekjet e luftës britanike-franceze kundër Carit. Rusia humbet luftën dhe portet e vlefshme të Detit të Zi.
Qellimi ksaj luftet ishte: Të mbante Marinën Ruse larg nga Lindja e Mesme (vendi í së ardhmes të Izraelit), ku Lionel de Rothschild financoi Luftën Krime kundër Rusisë.

Lidhja intrige e tre perandorive
Blloku anglo-francez në Europën Qendrore dhe Lindore
1873:

Lëvizje e shkëlqyer i kancelarit protestan gjermane, Bizmarkut pengoi ambiciet e Rothschildve.
1. Në mënyrë që të dominojnë Lindjen dhe të bante përparime në drejtim të Lindjes së Mesme, të fuqishmit e Lidhjes së Tre Perandorët duhet të shkatrrohen.
2. Karikatura angleze tregon një portret në hije të Tre Perandorëve si kukulla të Kancelarit Bismarck.

Rusia dhe aleatët e saj e Ballkanit fitojnë luftën kundër Perandorisë Osmane Turke
1877-1878:

Gjenerali rusë Skobelev ishte udhëheqës i ushtrive të kombinueme ortodokse në frontin e Ballkanit gjatë Luftës ruso-turke. Ai çliroi shumë nga vende ortodokse si; Rumania, Serbia, Bullgaria nga sundimi osman.

Agjenti Rothschild & Kryeministri anglez, Benjamin Disraeli
ndërhyn në Kongresin e Berlinit 1878:

Në bisedimet e paqes pas luftës në Berlin, Kryeministri Disraeli përdor ndikimin e tij në emër të turqve të mposhturve. Disraeli gjithashtu futi një pykë midis dy perandorive; Austro-Hungarisë dhe Rusisë duke rregulluar disa prej aleatëve të sapo çliruara të Rusisë ortodokse për t'u vendosur nën sundimin austro-hungarez. Tensioni, në të cilin Disraeli ka angazhue qëllimisht shkaktonte Përçarjen e Lidhjes së Tre Perandorive(Rusia, Turqia dhe Austro-Hungaria).
Karikatura politike nga ajo epokë përshkruan Disraeli komploton në Kongresin e Berlinit dhe
mbante Turqinë Osmane në shpinë të tij.

Të majtë e kuq vrasin Car Aleksandrin
1881:

Terroristët e kuqë të Rothschildve ma në fund korrin një sukses në vrasjen e Car Aleksandrit. Me djalin e tij Alexander III dhe nipin e Nikollës nga marksistët ku hodhën bomba në kolonën e Carit. Pjesë e këmbëve të Aleksandrit u goditën dhe prej hemoragjisë pësoi vdekje.

Radikalet e kuqe kanë qenë gjithmonë të kontrolluara nga bankierët NWO - mendoj George Soros dhe 'Black Lives Matter'(Çeshtja e Jetës së të Zezve) apo 'Occupy Wall Street'(Pushtimi i Mureve-Rrugve).

Miqsia ruso-franceze
Me prapavija ngatrruese k/Rusisë

Imazh
Leon Tolstoj

Romancieri i madh rus Leon Tolstoi dënoi ashpër Aleancën franko-ruse si një mashtrim francez me qellim djallzor të ngatërronte Rusinë në një luftë të ardhshme kundër anmikut të Francës - Gjermania.
Sarkazma e Tolstoit përshkroi aspektin miqësore të papritun të franzezve si "njerëz që, pa arsye, pohonin papritun dashni spontane dhe të jashtëzakonshme për Rusinë".

Xhekob Shifi(JACOB SCHIFF) Financoi fitoren japoneze në luftën ruso-japoneze;
Presidenti amerikan - Tedi Rusvelt komploton kundër Rusisë1905:


Britania dhe Franca si karrem Rusinë në një luftë kurth - Antantës Tripalëshe
1907:

Tabela e "Luftës së Madhe" të ardhshëm ishte caktue edhe ma tej, kur Britania e lidhun me Aleancën Franko-Ruse për të formuar "The Triple Entrente(Treshen e Antantës). Ish-anmiqtë e Rusisë, dhe mjeshtri i kurtheve Rothschild, kërkoi të shfrytzonte fuqinë ruse për të ndihmue ata të marrun nga Gjermania. Nga ana e saj, Rusia e pa aleancën si një mundësi për të zgjidhë mosmarrveshjet e vjetra me turqit otomanë; duke rimarrë, për botën ortodokse, e strategjik dhe historik qytetin port të Konstandinopojës.

E pregatiti Sektori i Kulturës-Politike e http://www.proletari.com
E hanë, më dt. 6.6.2016

http://www.tomatobubble.com/rothschild_romanov.html


Përse u vra cari i fundit rusë nga bollshevikët në natën 16-17 korrikut 1918.?


Kur kuptuan se mbreti rus Romanov kërkoi të bashkonte kishën katolike me atë ortodokse, për ta vënë atë në shërbim të njerëzimit e për të largue luftërat, pra, të bante një pakt Rusi-Londër që u quajt Lidhja e shenjtë, atëhere dinastia Rrothshild mori masa të tjera duke e minue atë Lidhje. Ata shfrytëzuan Dizraelin, hebreun e krishtëzuem i cili ishte futë në Rusi si një kalë helen brenda mureve të oborrit carist.


Nr. i lexuesve më dt. 6.6.2016 - 1442.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Frankmasoneria -HISTORIA E FSHEHTË E KABALAS, Posted 09 Dhjetor 2010, 00:57
FRANKMASONERIA GLOBALE
Pjesa e Dyte


HISTORIA E FSHEHTË E KABALAS
Kabala ishte doktrina pagane


Statuja që çifutët adhuruan kur u larguan nga feja e tyre e vërtetë ishte, sipas shumë hulumtuesve, një idhull egjiptas punuar nga ari dhe kishte formën e viçit.
“Eksodi” është titulli i kapitullit të dytë të Toras. Kjo libër përshkruan se si Izraelitët, të udhëhequr nga Mojsiu, lëshojnë Egjiptin dhe ikën nga tirania e Faraonit. Faraoni ka shfrytëzuar Izraelitët si robër dhe kurrë nuk i ka liruar. Por, kur është ballafaquar me mrekullitë e Zotit, të bëra përmes Mojsiut, dhe shkatërrimet që Ai u shkaktoi njerëzëve të tij, Faraoni lëshoi pe. Në këtë mënyrë, një natë Izraelitët u bashkuan në një masë dhe filluan migrimin e tyre nga Egjipti. Më vonë, faraoni sulmoi Izraelitët, por Zoti i shpëtoi ata përmes mrekullisë që Ai e bëri përmes Mojsiut.

Por, në Kur’an u gjetën të dhënat më të sakta për eksodin nga Egjipti, pasi Tora ka pësuar ndryshime të mëdha pasiqë i ishte shpallur Mojsiut. Fakt i rëndësishëm është se në 5 kapitujt e Torës- Gjeneza, Eksodi, Levitikusi, Numrat dhe Deuteronomi- ka mjaft kundërthënie.
Imazh
Statuja që çifutët adhuruan kur u larguan nga feja e tyre e vërtetë ishte, sipas shumë hulumtuesve, një idhull egjiptas punuar nga ari dhe kishte formën e viçit.

Fakti që libri i Deuteronomisë përfundon me një tregim të vdekjes dhe varrimit të Mojsiut është dëshmi e padiskutueshme, pasi shihet qartë se ajo pjesë duhet të jetë shtuar pas vdekjes së Mojsiut. Në Kur’an, në tregimin për eksodin e Izraelitëve nga Egjipti, si dhe në të gjitha tregimet që kanë lidhshmëri me këtë, nuk ka bile asnjë kundërthënie sado e vogël; tregimi rrëfehet bindshëm. Çka më tepër, sikurse me tregimet tjera, Zoti zbulon shumë mençuri dhe shumë fshehtësi gjatë rrëfimit. Për këtë shkak, kur të shtjellohen këto tregime më hollësisht, mund të nxirren një sërë mësimesh nga to.

VIÇI I ARTË


Njëri nga faktet më të rëndësishme sa i përket eksodit të Izraelitëve nga Egjipti, siç tregohet në Kur’an, është se ata kundërshtuan fenë e shpallur atyre nga Zoti, pavarsisht nga fakti se Zoti i kishte shpëtuar ata përmes Mojsiut nga tirania e Faraonit. Izraelitët nuk ishin të aftë që të kuptonin monoteizmin që Mojsiu iu komunikoi atyre, por vazhdimisht anonin drejt idhujtarisë.

Kur’ani e përshkruan këtë prirje të çuditshme kështu:
Beni israilët i kaluam përtej detit, e ata me një popull që adhuronte do statuja të tyre, dhe thanë: "O Musa, na e bën edhe ne një Zot (statujë) si zotët që i kanë ata (ai popull)". Ai (Musai) tha: "Ju jeni popull që nuk dini".
Vërtet, ai popull (që po adhuron idhuj) është i shkatërruar në atë (adhurim) dhe ajo që vepruan është e asgjësuar (s'ka dobi). Kur’an ( 7: 138-139)
Musai u kthye te populli i vet i hidhëruar e i pikëlluar dhe tha: "O populli im, a nuk u premtoi juve Zoti juaj premtim të mirë, a mos u bë kohë e gjatë e ju e harruat premtimin, ose dëshiruat të ju godasë hidhërimi nga Zoti juaj, andaj e thyet besën që ma keni dhënë?"
Ata thanë: "Ne nuk e thyem besën tënde me dëshirën tonë, por ne ishim ngarkuar me barrë të rënda nga stolitë e popullit e i hodhëm ato (në zjarr), e ashtu i hodhi edhe Samirija".
E ai (Samirija) ua mbaroi atyre një viç me trup që pëlliste, e ata thanë: "Ky është zoti juaj dhe Zoti i Musait, po ai (Musai) e ka harruar". Kur’an ( 20: 86- 88)
Pse ekzistonte kjo tendencë këmbëngulëse në mesin e Izraelitëve që t’i ndërtojnë idhujt dhe t’i adhurojnë ata? Ku ishte burimi i kësaj tendence?
Shumë qartë, pasiqë një shoqëri që kurrënjëherë nuk ka besur në idhuj nuk mundet që përnjëherësh të sillen në mënyrë aq të pamenduar siç është punimi i një idhulli dhe adhurimi i tij. Vetëm ata që idhujtarinë e kanë prirje natyrore mund të bëjnë marrëzira të tilla.
Imazh
Edhe një idhull i Egjiptit të vjetër: Hathori, viçi i artë.


Sidoqoftë, Izraelitët ishin popull që kishin besuar në një zot që nga ditët e paraardhësit të tyre Abrahamit (hz. Ibrahimit). Emri “Izraelitë” apo “Bijtë e Izraelit” së pari u është dhënë djemëve të Jakovit (Jakupit), nipit të Abrahamit, e më vonë të gjithë çifutëve që kanë rrjedhur nga ai. Izraelitët kanë ruajtur besimin monoteist që e kishin trashëguar nga paraardhësit e tyre Abrahamit, Isakut dhe Jakovit, paqja qoftë mbi ta. Së bashku me Jozefin (Jusufin) paqja qoftë mbi ta, shkuan në Egjipt dhe ruajtën monoteizmin e tyre për një kohë të gjatë, përkundër faktit se ata duhej të jetonin në mesin e idhujtarëve në Egjipt. Është e qartë nga tregimet që gjenden në Kur’an, se kur Mojsiu erdh tek ata, Izraelitët ishin një popull që besonin në një Zot.
Shpjegimi i vetëm i kësaj është se Izraelitët, pa marrë parasysh se sa e zbatonin besimin monoteist, kishin ndikim nga paganët që jetonin me ta dhe filluan që t’i imitojnë, duke zëvendësuar fenë e zgjedhur për ta nga Zotu me idhujtari nga popujt tjerë.
Kur të shqyrtojmë këtë çëshje nën dritën e të dhënave historike, shohim se paganizmi që ndikoi në Izraelitët ishte nga Egjipti i vjetër. Dëshmi e rëndësishme që mund të mbështetë këtë konkluzion ishte se viçi i artë që izraelitët adhuronin derisa Mojsiu ishte në malin Sinai, ishte në të vërteë një replikë (kopje) e idhujve egjiptianë Hator dhe Afis. Në librin e tij, “Gjatë nën diell”, të autorit të fesë krishtere Richard Rives, shkruan:
Hatori dhe Afisi, zotëra egjiptianë në formë të lopës dhe kaut, ishin pjesë e adhurimit të diellit. Adhurimi i tyre ishte vetëm një periudhë e historisë së gjatë egjiptiane të adhurimit të diellit. Viçi i artë në malin Sinaj është më shumë se dëshmi e mjaftueshme që tregon se festa fetare kishte lidhmëri me adhurimin e diellit...23
Ndikimi i fesë pagane egjiptase në Izraelitët u bë në etapa të ndryshme. Posa kanë takuar paganët, ata anuan kah besimi heretik, siç thotë edhe ajeti: Dhe kur i thatë: Beni israilët i kaluam përtej detit, e ata me një popull që adhuronte do statuja të tyre, dhe thanë: "O Musa, na e bën edhe ne një zot (statujë) si zotët që i kanë ata (ai popull)". Ai (Musai) tha: "Ju jeni popull që nuk dini". Kur’an (7: 138) e ata i thanë profetit: "O Musa, ne nuk të besojmë ty derisa ta shohim All-llahun haptazi, e atëherë juve u rrëmbeu rrufeja (zjarri) dhe ju e shihnit. Kur’an (2: 55) tregon se ata kishin tendencë kah adhurimi i qenieve materiale që mund të shiheshin, në të njejtën mënyrë si paganizmi ndër egjiptasit.

Prirja e Izraelitëve për paganizmin e Egjiptasëve, që është nënvizuar, është e rëndësishme dhe hedh pak dritë mbi devijimin e tekstit në Tora dhe origjinën e Kabalas. Kur shqyrtojmë këto dy çështje me kujdes do të shohim se, në zanafillën e tyre, gjendet paganizmi i Egjiptasve të vjetër dhe filozofia materialiste.
Imazh
Një statujë e Hatorit


NGA EGJIPTI I VJETËR DERI TEK KABALA


Kur Mojsiu ishte ende gjallë, Izraelitët filluan të punojnë idhuj të ngjajshëm siç janë parë në Egjipt dhe kanë filluar t’i adhuronin. Pas vdekjes së Mojsiut, ishte vështirë të frenohet rrëshqitja e mëtutjeshme për në zvetëni. Natyrisht, e njejta gjë nuk mund të thuhet për të gjithë çifutët, por disa prej tyre pranuan paganizmin egjiptian. Në të vërtetë, ata zbatonin doktrinat e priftërinjëve egjiptianë (magjistarëve të faraonit), që shtriheshin në bazën e atij besimi shoqëror dhe devijuan fenë e tyre me futjen e këtyre doktrinave në të.
Doktrina që ishte futur në Judaizëm nga Egjipti i vjetër ishte Kabala. Sikur sistemi i priftërinjëve egjiptas, edhe Kabala ishte një sistem sekret, ku bazohej në praktikimin e magjisë. Është interesant pasi Kabala jepte të dhëna të ndryshme nga ato që mund të gjendeshin në Tora. Është një vlerësim materialist, bazuar në idenë e Egjiptit të vjetër të ekzistimit të përhershëm të materies. Murat Ozgen, një frankmason turk, flet për këtë çështje:
Është evidente se Kabala ishte themeluar shumë vjet para Toras. Kapitulli më i rëndësishëm në Kabala është teoria mbi krijimin e gjithësisë. Kjo teori është një teori tjetër nga tregimi i krijimit të pranuar në fetë teiste. Sipas Kabalas, në fillim të krijimit, lindin krijesat e quajtura Sefiroth, që dmth. “rrathë” apo “orbita”, me karakteristika materiale dhe shpirtrore.
Imazh
Sefiroti është njëra ndër shprehjet më zhurmëmadhe të mësimeve pagane të Kabalas. Figura e përbërë nga rrathët në gravurat kabaliste është një sefirot. Kabalistët përpiqën që të shpjegojnë procesin e krijimit me anën e sefirotit. Skenari që ata propozuan është një mit i vërtetë pagan krejtësisht i ndryshëm me faktet e zbuluara në librat e shenjtë.

Numri i përgjithshëm i këtyre krijesave ishte 32. E 10 të parat paraqitnin sistemin diellor ndërsa tjerat paraqitnin tufën e yjeve në gjithësi. Kjo veçori e Kabalas tregon se është e lidhur ngushtë me besimin e lashtë të sistemeve astrologjike... Prandaj, Kabala është shumë larg nga besimi çifut ndërsa është shumë më e afërt me religjionet e lashta dhe misterike të Lindjes.24
Çifutët me adoptimin e këtyre doktrinave të fshehta dhe materialiste nga Egjipti i vjetër që ishin themeluar në baza të magjisë, kanë imponuar ndalesat në Tora. Ata morën ritualet magjike nga paganët tjerë dhe në këtë mënyrë, Kabala bëhet doktrinë mistike brenda Judaizmit, por ndryshon nga Tora. Në librin e saj, “Shoqëritë sekrete dhe lëvizjet armiqësore”, shkrimtarja angleze thotë:
Magjia, siç e dijmë, ka qenë e praktikuar nga Kananitët (Canaanites) para okupimit të Palestinës nga izraelitët; Egjipti, India dhe Greqia gjithashtu kishin falltarët dhe parashikuesit e vet. Pavarsisht nga kundërshtimet ndaj magjisë që përmbanë Ligji i Mojsiut, çifutët nuk përfillnin këto vërejtje, “infektoheshin” dhe përziheshin me traditën e tyre të shenjtë që ata trashëguan me ide të magjisë, pjesërisht të marra nga popujt tjerë dhe pjesërisht të trashëguara. Në të njejtën kohë ana teorike e Kabalës çifute e huazuar nga filozofia e Magive Persianë, të Neo-platonistëve dhe Neo-pitagorianëve. Kjo ishte një lloj arsyetimi për lidhshmërinë anti-kabaliste që sot njihet si Kabala, nuk është me origjinë të pastër çifute. 25

Ja ajeti kuranor që i referohet kësaj çështje. Zoti thotë se izraelitët mësuan ritualet e magjisë satanike nga burimet që ishin jashtë fesë së tyre.
...(e hodhën librin e Zotit) E ndoqën atë që thonin djajt në kohën e sundimit të Sulejmanit. Por Sulejmani nuk ishte i pafé, djajt ishin të pafé, sepse u mësonin njerëzve magjinë. (Ndoqën) Edhe çka u zbriti në Babil dy engjëjve, Harutit dhe Marutit. E ata të dy nuk i mësonin askujt (magjinë) para se t'i thonin: "Ne jemi vetëm sprovë, pra mos u bën i pa fé!" E, mësonin (njerëzit) prej atyre dyve atë (magji) me çka ndanin burrin prej gruas së vet, por pa lejën e All-llahut me atë askujt nuk mund t'i bënin dëm dhe ashtu mësonin çka u sillte dëm e nuk u sillte dobi atyre. E ata (jehuditë) e kanë ditur se ai që (hodhi librin) e zgjodhi atë (magjinë), ai në botën tjetër nuk ka ndonjë të drejtë (në mëshirën e Zotit). Po ta dinin, ata se për ç'ka e shitën vetveten, ajo është shumë e keqe. Kur’an (2: 102)
Ky ajet tregon se disa çifutë edhepse e dinin se do t’a humbnin veten në jetën e pastajshme, mësuan dhe adoptuan praktikimin e magjisë. Kështuqë, ata u shmangën Ligjit të Zotit që iu është dërguar dhe duke shitur shpirtin e tyre, ranë në besimin pagan (doktrinë magjike). “Ata e shitën vetveten” për një gjë të ligë, dhe me fjalë tjera, ata lëshuan rrugën e fesë së tyre.
Faktet në këtë ajet tregojnë veçoritë kryesore të një konflikti të rëndësishëm në historinë çifute. Kjo luftë ishte, në një anë, mes profetëve që Zoti i kishte dërguar çifutëve dhe atyre çifutëve që iu bindeshin atyre, dhe nga ana tjetër, atyre çifutëve të çoroditur që mohonin urdhërat e Zotit, duke imituar kulturën pagane të njerëzëve përreth tyre, që pasonin kulturën e tyre më tepër se Ligjin e Zotit.

DOKTRINAT PAGANE QË HYNË NË TORA


Është me rëndësi të ceket se mëkatet e çifutëve që kishin devijuar shpesh tregohet edhe në librin e shenjtë të çifutëve- Dhjatën e Vjetër. Në librin e Nehemijas, një lloj libri brenda Dhjatës së Vjetër, çifutët pranojnë mëkatet e tyre dhe pendimin.
Atëherë ata që kishin prejardhje izraelite të ndarë nga të gjithë të huajt; duruan dhe pranuan mëkatet dhe ligësitë e paraardhësve. Ata qëndruan në vendet e tyre dhe lexuan Librin e ligjit të Zotit të tyre (për një të katërtën) e ditës; dhe për katërtën (tjetër) ata luteshin dhe adhuronin Zotit. Pastaj Xheshua, Bani, Kadmieli, Shebanijhu, Buni, Sherebijahu, Bani (dhe) Çenani qëndronin në shkallët e Levitetit dhe thirrën me zë të lartë Zotin.
...(Ata thanë:) “...ata (paraardhësit tanë) ishin të pabindur dhe mohues ndaj teje, flakën ligjin tënd pas shpinës dhe vranë profetët Tuaj, që dëshmonin kundër tyre dhe që të ktheheshin kah Ti; dhe bënë iritime të mëdha. Prandaj ti dorëzove ata në duart e armiqëve, që i shtypnin; dhe kur ishin në vështirësi, ata Ty ndihmë të kërkuan.
Ti i dëgjove nga qielli; dhe sipas Mëshirës Sate Ti iu dhe atyre të dërguar, ashtuqë t’i shpëtojë ata nga dora e armiqëve të tyre. Por, pastaj ata prapë bënin mëkate para syve Tuaj. Prandaj Ti i le ata në duart e armiqëve të tyre, ashtuqë ata sundonin mbi ta; pastaj ata u penduan dhe kërkuan ndihmën Tënde, Ti i dëgjove nga qielli; dhe shumë herë Ti i çlirove me mëshirën Tënde, dhe dëshmove kundër tyre, se mund mund T’i kthesh prapë në ligjin Tënd. Pastaj ata prapë ngrenë kryet, dhe nuk përfillën urdhërat Tuaj, por vazhduan me mëkate kundër vendimeve Tuaja, që nëse njeriu i bën, atëherë do të jetojë me to. Ata rrodhën supet e tyre, u bënë kokëfortë dhe nuk dëgjonin.
...Prapseprapë në Mëshirën Tënde nuk i ke shkatërruar apo braktisur krejtësisht; Për këtë Ti je Zoti, I larti, Mëshirëploti.

Dhe kështu, Zoti ynë, i Madh i Fuqishëm, i Madhëruari Zot... Ti (je) në të gjithat që neve n’a ndodhë; Ti ke vepruar besnikërisht, por ne kemi punuar gjëra të liga. As mbretërit as princërit tanë, priftërinjtë dhe etërit tanë, nuk iu përmbajtën ligjit Tënd, as nuk i përfillën urdhërat Tuaja dhe dhuratat Tuaja, me çka Ti dëshmove kundër tyre. Për atë që ata nuk të shërbyen Ty në mbretërinë e tyre, apo në shumë (gjëra) të mira që Ti iu fale, apo në tokën e gjërë dhe të pasur që Ti iu shtrove atyre; dhe ata nuk iu shmangën punëve të tyre të mbrapshta.“ (Nehemia 9: 2-4, 26-29, 31-35)
Ky fragment tregon dëshirën e një numri çifutësh që ishin kthyer në besimin në Zotin, por në historinë e çifutëve një segment tjetër gradualisht forcohej dhe filloi të dominojë mbi çifutët dhe më vonë krejtësisht ndërroi edhe vetë fenë. Për këtë arsye, në Tora dhe në librat tjerë të Dhjatës së Vjetër, ekzistojnë elemente që kanë prej ardhjen e doktrinave heretike pagane, gjithashtu edhe të lartpëmendurat që synojnë kthimin në fenë e vërtetë. Për shembull:
* Në librin e parë të Toras, thuhet se Zoti krijoi tërë gjithësinë për 6 ditë nga hiçgjëja. Kjo është e saktë dhe rrjedh nga shpallja origjinale. Por, mandej thuhet se Zoti pushoi në ditën e shtatë, që është pohim krejtësisht i shpikur. Është ide e prapshtë që rrjedh nga paganizmi ashtuqë i jepen Zotit veti njerëzore. Në Kur’an, Zoti spjegon këtë gjë në ajetinn në vazhdim:
Ne krijuam qiejt e tokën dhe gjithçka ka ndërmjet tyre brenda gjashtë ditësh dhe Ne nuk ndiem lodhje. Kur’an (50: 38).

* Në pjesët tjera të Toras, ekziston një stil i të shkruarit që nuk respektohet madhëria e Zotit, sidomos në ato vende ku Atij rrejshëm i emrohen dobësitë njerëzore. (Zoti është sigurisht larg asaj). Këto antropomorfozime janë bërë që të përngjajnë në dobësitë njerëzore që paganët u kishin mveshur zotrave të tyre të imagjinuar.
* Pohim i ngjajshëm tjetër blasfemie është kur thuhet se Jakovi, paraardhësi i Izraelitëve, luftoi (mundej) me Zotin, dhe fitoi. Ky tregim qartë tregon se është i shpikur ashtuqë t’iu jap izraelitëve një superioritet racial, në garë të ndjenjave raciale të përhapura mes paganëve (apo me fjalët kuranore “tërbimi fanatik”).
* Ekziston tendencë në Dhjatën e Vjetër që Zotin t’a prezentojnë si zot nacional- se Ai është Zot i vetëm izraelitëve. Sidoqoftë Zoti është Zot i tërë gjithësisë dhe i tërë qenieve njerëzore. Termi zot nacional, në Dhjatën e Vjetër, i përgjigjet prirjes për në paganizëm, ku çdo fis adhuronte zotin e vet.
* Në disa libra të Dhjatës së Vjetër (p.sh. Xhoshua), janë dhënë urdhëra që të kryhet dhunë e tmerrshme kundër joçifutëve. Urdhërohet për vrasje masive, duke mos kursyer as femrat, fëmijët dhe të vjetrit. Kjo egërsi e pamëshirë është krejtësisht e kundërt me drejtësinë e Zotit, dhe të përkujton barbarizmat e kulturave pagane, që adhuronin zotëra mistikë të luftës.

Këto ide pagane që paraqiten në Tora duhet të kenë origjinën e vet. Duhet të jenë çifutët ata që kishin adoptuar, nderuar dhe lartësuar një traditë që ishte e huaj në Tora, dhe më vonë e ndërruan duke shtuar në të ide që rrjedhnin nga tradita që ata përqafuan. Origjina e kësaj tradite ka rrënjët tek priftërinjtë e Egjiptit të vjetër (magjistarët nga regjimi i faraonëve). Kjo ishte në të vërtetë, Kabala që kishte arritur atje nga disa çifutë. Kabala merr pamje që i mundëson doktrinës së Egjiptit të vjetër dhe doktrinave tjera që të futen pa u diktuar në Judaizëm dhe aty të zhvillohen. Kabalistët, natyrisht, pohojnë se Kabala thjeshtë shpjegon në më shumë detale fshehtësitë sekrete të Torës, por në realitet, siç thotë një historian çifut i Kabalës, Theodore Reinach, se Kabala është “një helm tinzar që hyn në damarët e Judaizmit dhe e pllakos të tërin.” 26
Është e mundur, atëherë, që të gjenden në Kabala gjurmë të qarta të ideologjisë materialiste të Egjiptit të vjetër.

KABALA- DOKTRINË E KUNDËRT E KREACIONIZMIT


Zoti në Kur’an tregon se Tora është libër hyjnor dhe që është dërguar si dritë njerëzimit:
Ne e zbritëm Tevratin, në të cilin është udhëzimi i drejtë dhe drita. Sipas tij gjykuan ndaj atyre që ishin jehudi, pejgamerët që ishin të bindur, gjykuan edhe dijetarët e devotshëm e paria fetare, ngase ishin të obliguar ta ruanin librin e Allahut dhe ishin mbrojtës të tij...
Kuran (5: 44)
Prandaj, Tora, sikurse Kur’ani, është libër që përmban njohuri dhe urdhëresa në lidhje me çështjet si ekzistenca e Zotit, njëshmëria e Tij, vetitë e Tij, krijimi i qenieve njerëzore dhe qenieve tjera, qëllimi i krijimit të njeriut dhe dispozitat morale të Zotit për njerëzimin. (Por Tora origjinale sot nuk është i ruajtur. Sot çfarë kemi është një version “i ndryshuar” i Toras, i ndryshuar nga dora njerëzore).
Ekziston një hollësi e rëndësishme, e ajo është se të dyjat, Tora e vërtetë dhe Kur’ani kanë një gjë të përbashkët: Zoti pranohet si Krijues. Zoti është absolut, dhe ka ekzistuar që nga fillimi i kohës. Çdo gjë tjetër përpos Zotit është krijesë e Tij, krijuar nga hiçgjëja. Ai ka krijuar tërë gjithësinë, trupat qiellorë, materien jo të gjallë, qeniet njerëzore dhe të gjitha qeniet e gjalla. Zoti është Një; Ai është i vetëm!
Imazh
Mësimi i Kabalas mbi origjinën e universit dhe qenieve të gjalla është një tregim i mbushur me mite krejtësish ti kundërt me faktet e krijimit të treguara në librat e shenjtë.

Pasiqë kjo është e vërtetë, në Kabala është gjetur një interpretim shumë më ndryshe, ai “helm tinzar që hyn në damarët e Judaizmit dhe e pllakos të tërin”; doktrina e saj është krejtësisht e kundërt ndaj ”faktit të krijimit”, që gjenden në Torën e vërtetë dhe në Kur’an. Në njërën ndër punimet mbi Kabalën, hulumtuesi amerikan, Lance S. Owens, paraqet pikëpamjet e tij në lidhje me origjinat e mundshme të kësaj doktrine:

Përvoja kabalistike që sjell disa perceptime për hyjnoren, shumica e tyre janë sjellur nga pikëpamja ortodokse. Doktrina kryesore e besimit çifut ka qenë shpallja se “Zoti ynë është Një”. Por Kabala pohon se derisa Zoti ekziston në formën më të lartë si njësi e pakrahasueshme- e quajtur Ein Sof, i paskajshmi- kjo veçori e panjohur kishte zënë fill në një numër të madh të formave hyjnore; një shumicë zotërash. Këtë kabalistët e quajtën Sefiroth, apo fytyrat e Zotit. Mënyra me të cilën Zoti rrjedh nga njësia e paimagjinueshme në shumicë ishte një mister ndaj të cilës Kabalistët i kushtonin shumë meditime. Siç duket, ky pasqyrim shumëfytyrshëm i Zotit pranon akuzat e të qenurit politeist, akuzë që ishte me pasion, edhepse jo plotësisht e suksesshme, kundërshtuar nga Kabalistët.
Nuk ishte në shumës vetëm çështja hyjnore në teosofinë kabaliste, por në zanafillën e parë të saj nga njësia e panjohur Zoti kishte marrë formë të dyfishtë: si mashkull dhe si femër; babë dhe nënë hyjnore, Hokhmah dhe Binah, ishin format e para të Zotit. Kabalistët përdorën metaforat e hapura gjinore që të shpjegojnë se si mardhënia krijuese e Hakhmahut dhe Binahut prodhuan krijimin e mëtutjeshëm... 27

Një cilësi interesante e kësaj teologjie mistike është që, sipas saj, qeniet njerëzore nuk janë të krijuara, por në një mënyrë janë hyjnore. Owens e spjegon këtë legjendë kështu:
Pasqyrimi kompleks i Hyjnisë... ishte gjithashtu e përshkruar nga Kabala si diçka që ka formë unitare, antropomorfe. Zoti ishte, sipas një recenzioni kabalist, Adam Kadmon : njeriu i parë fillestar apo arketip. Njeriu ndante së bashku me Zotin një formë organike thelbësore, shkëndijë hyjnore e pakrijuar dhe komplekse. Ky barazim i Adamit me Zotin mbështetej me shifra kabaliste: vlera numerike në hebraishte të emrave Adam dhe Jehova (Zoti) (Tetragramatoni, Yod he vav he), së bashku ishte 45. Prandaj në interpretimin kabalist Jehova barazohet me Adamin: Adami ishte Zoti. Me këtë konfirmim zhvillohet edhe mendimi se e gjithë njerëzia në kuptimin më të lartë ishte si Zoti. 28
Çështje tjetër interesante rreth bastardhimit të doktrinës së Kabalës është ngjajshëm me idenë pagane të Egjiptit të vjetër. Siç debatuam edhe më herët, egjiptasit e vjetër besonin se materia ka ekzistuar gjithmonë: me fjalë tjera, ata mohuan idenë se materia ishte krijuar nga hiçgjëja. Kabala pohon gjënë e njejtë në lidhje me qeniet njerëzore; ajo thotë se qeniet njerëzore nuk janë krijuar, dhe ato kanë përgjegjësinë për ekzistencën e vet.
Kjo shprehet edhe me fjalor modern: egjiptianët e vjetër ishin materialistë dhe para së gjithash Kabala do të mund të quhej HUMANIZËM LAIK (jofetar).
Është interesant të ceket se këto dy koncepte- materializmi dhe humanizmi laik- përshkruajnë ideologjinë që ka dominuar botën në dy shekujt e fundit.
Është provokative të pyetet se nëse ekzistojnë forca që kanë transmetuar doktrinën e Egjiptit të vjetër dhe Kabalës që nga mesi i historisë së vjetër e deri në ditët e sotme.

NGA TEMPLIERËT DERI TEK MASONËT


Kur më herët përmendëm Tamplierët, theksuam se ky rend i veçantë i luftëtarëve të kryqëzatave ishte i ndikuar nga një ”e fshehtë” e zbuluar në Jerusalem, si rezultat i të cilit ata lënë anash krishterizmin dhe filluan t’i praktikojnë ritualet e magjisë. Thamë se shumë hulumtues mbanin opinionin se kjo fshehtësi kishte lidhje me Kabalën. Psh. në librin e tij “Historia e magjisë” të shkrimtarit francez, Eliphas Lévi, paraqet dëshminë e detalizuar, se Templierët ishin futur në doktrinat misterioze të Kabalës, përndryshe, ata fshehurazi ishin trajnuar në këtë doktrinë.29 Prandaj, doktrina që kishte rrënjët në Egjiptin e vjetër ishte transmetuar përmes Kabalës tek Tamplierët.

Libri “Foucault’s Pendulum”, të novelistit të famshëm italian, Umberto Eco, tregon për këto fakte gjatë përbetimit. Përgjatë novelës, ai tregon përmes fjalëve të personazheve të tij, se Tamplierët ishin ndikuar nga Kabala dhe se Kabala, ishte një fshehtësi që mund të dërgoj tek faraonët e Egjiptit të vjetër. Sipas Ecos, disa çifutë të shquar mësuan disa fshehtësi të marra nga egjiptasit e vjetër dhe më vonë këto i futën në pesë librat e parë të Dhjatës së Vjetër (Pentateuch). Por kjo fshehtësi që ishte transmetuar fshehurazi, mund të kuptohej vetëm nga kabalistët. (Zohari ishte shkruar më vonë në Spanjë, dhe duke formuar librin themelor të Kabalës merret me fshehtësitë e këtyre 5 librave). Pas deklaratës se kabalistët lexojnë këtë fshehtësi të egjiptasëve të vjetër si dhe nga matjet gjeometrike të Tempullit të Solomonit, Eco shkruan se Tamplierët mësuan këtë nga rabit kabalistë në Jerusalem:

Fshehtësia- çfarë Tempullli veçse e thoshte të tërën- mbahej vetëm nga një grup rabish që mbetën në Palestinë... dhe Templierët e mësuan nga ata. 30


Kur Templierët adoptuan këtë doktrinë egjiptaso-kabaliste, natyrisht, ata erdhën në konflikt me etablishmentin kristian që dominonte Europën. Këtë konflikt ata e ndanin me një forcë tjetër të rëndësishme- çifutët. Pasi arrestohen Tamplierët, me urdhërin e përbashkët të mbretit francez dhe Papës më 1307, rendi kaloi në ilegalitet, por vazhdoi ndikimi i tij dhe atë në mënyrë edhe më të vendosur dhe më radikale.
Siç thamë më herët, një numër Tamplierësh arriti që t’i shmangen arrestit dhe iu drejtuan mbretit skocez që të arratisën atje, që atëherë ishte mbretëria e vetme që nuk e pranonte autoritetin e Papës. Në Skoci, ata u infiltruan në shoqatën e muratorëve dhe në kohën e duhur e pushtuan atë.
Shoqatat adoptuan traditën e Tamplierëve dhe në këtë mënyrë fuqia e Masonizmit ishte e mbjellur në Skoci. Ende, edhe sot, vija kryesore e masonëve quhet “Riti i vjetër dhe i pranuar skocez”.
Siç shqyrtuam në hollësi librin “Rendi i ri masonik”, që nga fillimi i shek. të 14-të, mund të vërehen gjurmët e Tamplierëve- ashtuqë edhe disa çifutë iu bashkangjitën-në etapa të ndryshme të historisë europiane. Pa hyrë thellë në detale ja disa nënvizime:
* Në Provencë, Francë, ishte një strehim i rëndësishëm i Tamplierëve. Gjatë arrestimeve, shumë prej tyre u fshehën këtu. Një veti tjetër e rëndësishme e këtij regjioni është se është njëra ndër qendrat më të njohura të kabalizmit në Europë. Provenca është vend ku është shkruar si libër, tradita gojore e Kabalës.

Mazonët organizojnë sulme ndaj Kishës Katolike

Angli, më 1381
* Kryengritja fshatare në Angli, më 1381, sipas disa historianëve, ishte nxitur nga një organizatë sekrete. Ekspertët që studiojnë historinë e Masonerisë vijnë në përfundim dhe pajtohen se kjo organizatë sekrete ishte Templierët. Ajo ishte më shumë se një kryengritje e zakonshme fshatare, ishte një sulm i planifikuar mbi Kishën Katolike. 31

Çekia
* Gjysmë shekulli pas kryengritjes, një klerik nga Çekia i quajtuar John Huss, filloi një kryengritje kundër Kishës Katolike. Prapa skenës së kryengritjes, ishin prapë Tamplierët. Përveç kësaj, Huss ishte shumë i interesuar për Kabalën. Ben Isaac Kara ishte njëri ndër emrat më të rëndësishëm që kishte ndikuar në zhvillimin e doktrinave të tija. Kara ishte një rabi i bashkësisë çifute në Pragë dhe kabalist. 32

Shembujt e tillë janë shenja të qarta se aleanca mes Tamplierëve dhe kabalistëve ishte synuar në drejtimin që t’a ndryshonte rendin shoqëror në Europë. Ky synim, bëri ndryshime në kulturën themelore krishtere të Europës, dhe zëvendësimit të saj me një kulturë të bazuar në doktrina pagane, siç ishte Kabala.

Dhe, pas këtij transformimi kulturor, pasojnë edhe ndryshimet në politikë. P.sh. revolucionet në Francë dhe Itali...

Imazh
Një model i Tempullit të Solomonit. Tamplierët dhe masonët, për shkak të besimit të tyre bestyt sa i përket Solomonit, besojnë se aty është një “sekret” që është ruajtur që nga civilizimet e vjetra. Kjo është arsyeja pse literatura masonike thekson me vijë të trashë tempullin e Solomonit.

Në kapitujt e ardhshëm do të hedhim një sy në disa nga pikat kthyese në historinë europiane. Në çdo periudhë, fakti që do të n’a kundërvehet është se atëherë ishte një forcë që dëshironte t’a distancojë Europën nga trashëgimia e saj krishtere, zëvendësimin e saj me një ideologji laike dhe me këtë program në mendje, të shkatërrojë institucionet fetare. Kjo forcë tentonte që t’a bëjë Europën që t’a pranojë doktrinën që kishte qenë transmetuar nga Egjipti i vjetër përmes Kabalës. Siç cekëm edhe më parë, bazë e kësaj doktrine ishin dy koncepte të rëndësishme: humanizmi dhe materializmi.

Së pari, të shqyrtojmë çështjen e humanizmit.[/color]

-----------------------------------------------------------------------
3 Richard Rives, Too Long in the Sun, Partakers Pub., 1996, pp. 130-31
24 Murat Ozgen Ayfer, Masonluk Nedir ve Nasildir? (What is Freemasonry?), Istanbul, 1992, pp. 298-299
25 Nesta H. Webster, Secret Societies And Subversive Movements, Boswell Publishing Co., Ltd., London, 1924, (emphasis added)
26 Nesta H. Webster, Secret Societies And Subversive Movements, Boswell Publishing Co., Ltd., London, 1924; Theodore Reinach, Histoire des Israélites, p. 221, Salomon Reinach, Orpheus, p. 299, (emphasis added)
27 Lance S. Owens, Joseph Smith and Kabbalah: The Occult Connection, Dialogue: A Journal of Mormon Thought, Vol. 27, No. 3, Fall 1994, pp. 117-194
28 Lance S. Owens, Joseph Smith and Kabbalah: The Occult Connection, Dialogue: A Journal of Mormon Thought, Vol. 27, No. 3, Fall 1994, pp. 117-194, (emphasis added)
29 Eliphas Lévi, Histoire de la Magie, p. 273; Nesta H. Webster, Secret Societies And Subversive Movements, Boswell Publishing Co. Ltd., London, 1924
30 Umberto Eco, Foucault's Pendulum, Translated from the Italian by William Weaver, A Helen and Kurt Wolff Book, Harcourt Brace Jovanovich, Publishers, p. 450, (emphasis added)
31 For further information, see, John J. Robinson, Born in Blood: The Lost Secrets of Freemasonry, New York: M. Evans & Company, 1989
32 Encyclopaedia Judaica, vol. 10, p. 759.

U more nga ky link; - http://www.invitation2truth.com/harunya ... ale02.html

ÇIFUTET DHE ORGANIZATA E TYRE MISTERIOZ QE DREJTON BOTEN
Imazh
Written by Jonathan Duffy, BBC News Online Magazine
Shkruar nga Jonathan Duffy, BBC News Online Magazine

Bilderberg, kush është aleanca më e pushtetshme

Teoria e fundit konspirative rreth organizatës së cifuti Henri Kisinger
Imazh
Takimet e fshehta dhe e vërteta rreth konsorciumit që vendos për fatet e botës

Grupi Bilderberg, një konsurcium elite mendimtarësh perëndimorë dhe agjentësh të pushtetshëm, është akuzuar për vendosjen e fateve të botës, dhe këtë e bën me dyer të mbyllura. Si organizatë ajo shënon 50 vjetorin e saj, dhe tani zërat janë përhapur më shumë se kurrë.Duke pasur parasysh reputacionin e saj si ndoshta organizata më e fuqishme në botë, grupi Bilderberg është i centralizuar në operacionet e tij. Kushdo që aksidentalisht ka formuar numrin ndoshta do të mendojë se kishte ngecur vetëm tek një përgjigje automatike e sekretarisë telefonike.

[b]Aleanca më e fuqishme në botë

Por prapa kësaj ultrafasade modeste qëndron një nga aleancat më të diskutueshme dhe fort të debatuara të kohës sonë. Të enjten grupi Bilderberg shënon 50 vjetorin e tij me fillimin e mbledhjes vjetore. Për katër ditë disa prej shefave të lëvizjes politike të Perëndimit, liderët e biznesit, bankierët, industrialistët dhe mendimtarët strategjik do të akomodohen në një hotel me pesë yje në Italinë e veriut për të biseduar rreth çështjeve globale. Ajo çfarë përcakton Bilderberg pavarësisht nga takimet e të pushtetëshmëve, të tilla si Forumit Ekonomik Botëror vjetor (WEF), është misticizmi i tij. As edhe një fjalë rreth asaj që thuhet në takimet e Bilderberg mund të thithet nga jashtë. Gazetarët nuk janë të ftuar atje dhe, ndërsa merren për të folur minutat e rezervuara të mbledhjeve, emrat nuk janë shënuar. Atmosfera e paqartë shtrihet më tej - mesazhi anonim i sekretarisë telefonike, për shembull; fakti se vendet e konferencave janë mbajtur sekret. Grupi, i cili përfshin të iluminuarit si Henry Kissinger dhe ish-kancelarin e Mbretërisë së Bashkuar, Kenneth Clarke, nuk kanë as edhe një faqe interneti. Në zbrazëtinë e krijuar nga një ftohësi e tillë, një teori konspiracioniste e jashtëzakonshme është rritur rreth grupit dhe pretendon se fati i botës është i vendosur kryesisht nga Bilderberg.

Bilderberg vendos për fatet e botës
Në Jugosllavi, liderët kryesorë serb kanë fajësuar Bilderberg se ka shkaktuar luftën që çoi në rrëzimin e Sllobodan Millosheviçit, njeriun bombë të Oklahoma City, Timothy McVeigh, dhe atë të Londrës David Copeland dhe Osama bin Laden thuhet se të gjithë kanë blerë teorinë e Bilderberg. Dhe ndërsa e djathta ultranaziste dhe liberalët akuzojnë Bilderberg se është një komplot sionist liberal, të majtët të tillë si aktivisti Toni Gosling janë njëlloj kritik. Një ish-gazetar, Gosling menaxhon një fushatë kundër grupit nga shtëpia e tij në Bristol, Britani e Madhe. "Problemi im kryesor është sekreti. Kur kaq shumë njerëz me kaq pushtet mblidhen së bashku në një vend unë mendoj se na duhet një shpjegim rreth asaj që po ndodh”. Gosling përmend një citim nga Will Hutton, ekonomist britanik dhe një ish-delegat Bilderberg, i cili krahasoi atë me mbledhjen vjetore të Forumit Botëror të Ekonomisë ku "konsensusi i stabilizuar është një sfond kundër asaj politike që është bërë në të gjithë botën". "Një nga vendet e para që kam dëgjuar për vendosmërinë e forcave amerikane për të sulmuar Irakun ishte një nga lajmet që rrodhi nga takimi Bilderberg, në vitin 2002" thotë Gosling. Por "privatësia, më shumë se fshehtësia", është çelësi për një takim të tillë thotë gazetari Financial Times, Martin Volf, i cili ishte ftuar disa herë në një rol jo raportues. "Ideja se takimet e tilla nuk mund të mbahen në privatësi është krejtësisht totalitare," thotë ai. "Ai nuk është një organ ekzekutiv, vendimet nuk merren atje."

Mbledhjet
Si burrat e shtetit që shkojnë e vijnë në vitin 1950, Denis Healey, i cili u bë një kancelar Laburist, ishte një nga katër anëtarët themelues të Bilderberg (i cili mori emrin nga hoteli në Holandë ku u mbajt edhe takimi i parë në vitin 1954 ). Përgjigja e tij për të pohuar se Bilderberg ushtron një dorë të fshehtë mbi çështjet globale është e njohur me një karakteristikë, të qartë "Mut!". "Nuk ka absolutisht asgjë në të. Ne nuk kemi kërkuar që të arrijnë një konsensus për çështje të mëdha në Bilderberg. Është thjesht një vend për diskutim", thotë Zoti Healey.

Historiku

Formuar në frymën e pasluftës së operacioneve të bashkëpunimit trans Atlantik, ideja që qëndron prapa Bilderberg ka qënë se luftërat e ardhshme mund të parashikohen duke bashkuar agjentët e pushtetshëm së bashku në një ambient informal, larg nga sytë indiskretë. "Bilderberg është grupi më i dobishëm ndërkombëtar në të cilin unë kam marrë pjesë ndonjëherë. Konfidencialiteti ka lejuar që njerëzit të flasin me sinqeritet, pa frikë nga pasojat. "Në përvojën time takimet më të dobishme janë ato kur një njeri është i lirë të flasi hapur dhe sinqerisht. Kjo nuk është e pazakontë. Takimet e kabinetit në të gjitha vendet mbahen me dyer të mbyllura dhe nuk janë të publikuara." Këto aktivistë që kanë sekuestruar Bilderberg nuk përbën ndonjë një surprizë për Alasdair Spark, një ekspert në teoritë e konspiracionit. "Ideja se një klikë nën hije po drejton botën nuk është asgjë e re. Për qindra vjet njerëzit kanë besuar se bota ka qënë qeverisur nga një klikë hebrenjsh. "Nuk duhet të presim që të pasurit dhe të fuqishmit të organizohen në interes të tyre?. Ky quhet kapitalizëm."
[/b]Last Updated ( Thursday, 28 January 2010 13:01 )

/www.tiranaobserver.com.al

Grupi Bilderberg


Konferenca e Bilderberg- ut ose klubi Bilderberg është një institucion jozyrtare, qe organizon takime vjetore, vetëm me ftesë të rreth 130 të ftuar, shumica e të cilëve janë persona me ndikim të madh në fushat e politikës, biznesit, bankave, dhe mediat.
Grupi takohet çdo vit në hotele turistike në të gjithë botën , ku për dy vite rresht në Europë dhe mepas në Shtetet e Bashkuara apo Kanada. Kjo traditë u duk të jetë i prishur në vitin 2008 kur u mbajt takimi në Chantilly te Virxhinise në mënyrë që të japë qasje më të lehtë për ata që lidhen me zgjedhjet e SHBA. Bilderberg 2009 Takimi u zhvillua nga 14-16 maj në Athinë, Greqi.

Origjina

Imazh
Hotel de Bilderberg, Oosterbeek, Hollandë

Imazh
skena e Konferencës së parë Bilderberg në vitin 1954.


Konferenca origjinal i Bilderberg-ut u mbajt në Hotelin e Bilderberg, pranë Arnhem në Hollandë, nga 29 maj - 31 maj 1954. Ajo ishte nisur nga disa njerëz, duke përfshirë Denis Healey dhe Józef Retinger, i shqetësuar për rritjen e anti-amerikanizëm në Evropën Perëndimore, i cili propozoi një konferencë ndërkombëtare në të cilin liderët nga vendet evropiane dhe Shtetet e Bashkuara do të sjellë së bashku me qëllim të promovimit të mirëkuptim midis kulturave të Shteteve të Bashkuara dhe në Evropën Perëndimore.
Retinger kontaktuar Princi Bernhard të Holandës, që ranë dakord për të nxitur idenë, së bashku me kryeministrin belg, Zeeland Paul Van, dhe kryetarin Unilever në atë kohë, Pali holandez Rijkens. Bernhard nga ana e kontaktuar Walter Bedell Smith, atëherë kreu i CIA-s, i cili kërkoi Ajzenaurit qe këshilltari Charles Dagllas Jackson, qe te merrej ne sugjerim.
Lista e ftuar do të ishte hartuar nga pjesëmarrësit e ftuar dy nga secili popull, një nga secili për të përfaqësuar pikë konservative dhe liberale e parë. Pesëdhjetë delegatë nga 11 vende në Evropën Perëndimore mori pjesë në konferencën e parë së bashku me 11 amerikanë.
Suksesi i takimit të udhëhequr nga organizatorët që të organizojmë një konferencë vjetore. Një Komiteti Drejtues i përhershëm ishte themeluar me Retinger te emëruar si sekretar i përhershëm. Si dhe organizimin e konferencës, Komiteti drejtues gjithashtu ka mbajtur një regjistër të antarve me emrat dhe detajet e kontaktit, me qëllim të krijimit të një rrjeti informal të individëve, të cilët mund të telefonojne me njëri-tjetrin në një kapacitet privat. Konferenca u mbajtën në Francë, Gjermani, dhe në Danimarkë gjatë tre viteve në vijim.
Në 1957, Konferenca e parë e SHBA është mbajtur në Shën Simons, Gjeorgjia, me 30.000 $ nga Fondacioni Ford. Fondacioni i furnizuar fonde të mëtejshme për 1959 dhe 1963 konferenca.

Struktura Organizative


Takimet janë organizuar nga një komitet drejtues me dy anëtarë nga secili prej rreth vendeve të tetëmbëdhjetë. Njoftimet zyrtare, përveç një kryetar, të përfshijë një Sekretar i Përgjithshëm i Nderit. Nuk ka kategori të tilla në rregullat e grupit si një anëtar "të grupit". Kategori e vetme që ekziston është "anëtar i Komitetit Drejtues". Përveç komitetit, aty ekziston edhe një grup të veçantë këshillimor, pse përputhet anëtarësimit.
Holandisht ekonomist Ernst van der Beugel mori si sekretar i përhershëm në vitin 1960, pas vdekjes së Retinger. Princi Bernhard vazhdoi të shërbejë si kryetar i takimit deri 1976, viti i përfshirjes së tij në çështje Lockheed. Pozicioni i Përgjithshëm i Nderit Sekretarit Amerikan ka mbajtur me sukses nga Joseph E. Johnson i Carnegie Endowment, William Bundy i Princeton, Theodore L. Eliot, Jr, ish-ambasadori i SHBA në Afganistan dhe Kazimirit A. Yost i Institutit Xhorxhtaun për Studimi i Diplomacisë.
Një deklaratë për shtyp nga 2008 Friends amerikan i Bilderberg deklaruar se "aktiviteti vetëm Bilderberg është Konferencën e saj vjetore. Në takimet, nuk janë të rezolutave të propozuara, nuk ka marrë vota, dhe nuk ka lëshuar deklarata të politikës" dhe vuri në dukje se emrat e pjesëmarrësve ishin në dispozicion të shtyp. Grupi Bilderberg selinë jozyrtare është Universiteti i Leiden në Holandë.

U pregatitë në shqip nga www.proletari.com
U more nga ky link; http://www.crystalinks.com/
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Takimi Bilderberg
Në Kopenhagen, Danimark, Më 29.V. - 1.VI.2014

Imazh

Lista e pjesëmarrësve
Francezi - Kryetari i Mbledhjes të Bilderberg-ut në Danimark - Castries Henri de, Kryetar dhe CEO , AXA Group
Imazh
Duart e pista të politikës, ushtrisë, të medias, të industrialistve të mjeksisë-ilaçe, të ushqimit, të mbretnive, me gjak, vjedhje, megakrime njerzore e pasuni prekun Globin Toksor për ta sjellë sipas andrrave tyne skizofrenike-satanike kundër Krishtit e kundër Njerzimit

DEU Achleitner , Paul M. Kryetar i Bordit Mbikëqyrës , Deutsche Bank AG
DEU Ackermann , Josef Ish CEO , Deutsche Bank AG
GbR Agius , Marcus kryetar honorifik , PA Consulting Group
FIN Alahuhta , Matti Anëtar i Bordit , Bakari ; Kryetari , Fondacioni Universiteti Alvar
GbR Alexander , Helen Kryetar , UBM plc
SHBA Alexander , Keith B. Ish komandanti , Komandës Cyber ​​SHBA ; Ish- Drejtori , Agjencisë Kombëtare të Sigurisë
SHBA Altman , Roger C. Kryetari Ekzekutiv , Evercore
FIN Apunen , Drejtor Matti , Finlandisht Biznes dhe Politika Forumi EVA
DEU Asmussen , Sekretari Jörg Shtetëror i Punës dhe Çështjeve Sociale
HUN Bajnai , Gordon Ish-Kryeministri ; Kreu i Partisë , së bashku 2014
GbR Balls , Edward M. Shadow Kancelari i Thesarit
PRT Balsemão , Francisco Pinto Kryetar , IMPRESA SGPS
FRA Baroin , François Anëtar i Parlamentit ( UMP ) ; Kryetari i Bashkisë së Troyes
FRA Baverez , Nicolas Partner , Gibson , Dunn & Crutcher LLP
SHBA Berggruen , Nicolas Kryetar , Berggruen Institutit për Qeverisje të
ITA Bernabe , Franco Kryetar , FB Group SRL
DNK Besenbacher , Flemming Kryetar ,Grupi Carlsberg
NLD Beurden , Ben van CEO , Royal Dutch Shell plc
SWE Bildt , Ministri i Punëve të Jashtme Carl
NOR Brandtzæg , Svein Richard President dhe CEO , Norsk Hydro ASA
INT Breedlove , Philip M. Suprem i Forcave Aleate për Evropë
AUT Bronner , Oscar Publisher , Der STANDARD VERLAGSGESELLSCHAFT mbH
SWE Buskhe , President dhe CEO Håkan , Saab AB
TUR Xhandar , Cengiz reporter i lartë , Al Monitor dhe Radikal
ESP Cebrián , Juan Luis Kryetari Ekzekutiv , Grupo PRISA
FRA Chalendar , Pierre - André de Kryetar dhe CEO , Saint - Gobain
MUND Clark , W. Edmund President Group dhe CEO , TD Grupi i Bankës
INT Coeuré , Benoît Anëtar i Bordit Ekzekutiv , Banka Qendrore Evropiane
IRL Coveney , Ministri Simon i Bujqësisë , Ushqimit dhe Detare
GBR Cowper - Coles , Këshilltar i Lartë Sherard në Grupit Kryetari dhe CEO Group , HSBC Holdings plc
BEL Davignon , Etienne Ministri i Shtetit
SHBA Donilon , Thomas E. Partner i lartë , O'Melveny dhe Myers ; Ish- Këshilltari i Sigurimit Kombëtar të SHBA
DEU Döpfner , CEO Mathias , Axel Springer SE
GbR Dudley , Robert Grupi Shefi Ekzekutiv , BP plc
FIN Ehrnrooth , Kryetari Henrik , Caverion Corporation , Otava dhe Pöyry PLC
ITA Elkann , John Kryetar , Fiat S.p.A.
DEU Enders , Thomas CEO , Airbus Group
DNK FEDERSPIEL , Ulrik Ekzekutiv Vice President , Haldor Topsøe A / S
SHBA Feldstein , Martin S. Profesor i Ekonomisë , Universiteti i Harvardit ; Presidenti Emeritus , NBER
MUND Ferguson , President dhe CEO Brian , Cenovus Energjisë Inc
GbR Flint , Douglas J. Kryetari Group , HSBC Holdings plc
ESP García - Margallo , José Manuel Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit
SHBA Gfoeller , Konsulenti Michael Pavarur
TUR Gole , Nilufer Profesor i Sociologjisë , Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales
SHBA Greenberg , Evan G. Kryetar dhe CEO , ACE Group
GbR gjelbërimit , Sekretari Justine i Shtetit për Zhvillim Ndërkombëtar
NLD Halberstadt , Victor Profesor i Ekonomisë , Universiteti Leiden
SHBA Hockfield , Presidenti Susan Emerita , Massachusetts Institute of Technology
NOR Höegh , Leif O. Kryetar , Autoliners Höegh AS
NOR Höegh , Këshilltar i Lartë Westye , Autoliners Höegh AS
SHBA Hoffman , Reid Co- Themelues dhe Kryetar Ekzekutiv , LinkedIn
CHN Huang , Yiping Profesor i Ekonomisë , Shkolla Kombëtare e Zhvillimit , Universitetin e Pekinit
USA Jackson , Shirley Ann President , Rensselaer Institutin Politeknik
SHBA Jacobs , Kenneth M. Kryetar dhe CEO , Lazard
USA Johnson , James A. Kryetar , Johnson Capital Partners
SHBA Karp , Alex CEO , Palantir Technologies
SHBA Katz , Bruce J. Vice President dhe bashkë-drejtor , Programi Politika Metropolitan ,Institucioni Brookings
MUND Kenney , Jason T. Ministri i Punësimit dhe Zhvillimit Social
GbR Kerr , John Zëvendës Kryetari , skocez i energjisë
SHBA Kissinger , Henry A. Kryetar , Kissinger Associates , Inc
SHBA Kleinfeld , Klaus Kryetar dhe CEO , Alcoa
TUR Koç , Mustafa Kryetar , Koç Holding A.Ş.
DNK Kragh , President dhe CEO Steffen , Egmont
SHBA Kravis , Henry R. Co- Kryetari dhe Co- CEO , Kohlberg Kravis Roberts & Co
SHBA Kravis , Marie - Josée Senior Fellow dhe Nënkryetar , Instituti Hudson
CHE Kudelski , André Kryetar dhe CEO , Kudelski Group
INT Lagarde , Drejtor Menaxhues Christine , Fondi Monetar Ndërkombëtar
BEL Leysen , Thomas Kryetar i Bordit të Drejtorëve , KBC Group
SHBA Li , Drejtor Cheng , John L.Thornton China Center ,Institucioni Brookings
SWE Lifvendahl , Tove Editor politik në Shef, Svenska Dagbladet
CHN Liu , Ai ministri , Zyra e Grupit Qendror Drejtues mbi Financiare dhe Ekonomike Punëve të
PRT Macedo , Paulo Ministri i Shëndetësisë
FRA macron , Emmanuel Zëvendës Sekretare e Përgjithshme e Kryesisë
ITA Maggioni , Monica Editor - in-Chief , Rainews24 , RAI TV
GbR Mandelson , Peter Kryetar , Global Këshilltari LLP
SHBA McAfee , Andrew kryesor Research Scientist , Massachusetts Institute of Technology
PRT Medeiros , Inês de Anëtar i Parlamentit , Partia Socialiste
GbR Micklethwait , John Editor - in-Chief , The Economist
GRC Mitsotaki , Alexandra Kryetar, ActionAid Hellas
ITA Monti , Mario senatori - për - jetën ; Presidenti , Universiteti Bocconi
SHBA Mundie , Craig J. Këshilltar i lartë i KE , Microsoft Corporation
MUND Munroe - Blum , Heather Profesor i Mjekësisë dhe Principal ( President ) Emerita , Universiteti McGill
SHBA Murray , Charles A. W.H. Brady Scholar , Instituti Amerikan i Ndërmarrjeve për Hulumtime të Politikave Publike
NLD Holandë , H.R.H. Princesha Beatrix e
ESP Nin Genova , Juan Zëvendëskryetari María dhe CEO , CaixaBank
FRA Nougayrède , Natalie Ish Drejtor dhe Editor Ekzekutiv , Le Monde
DNK Olesen , Søren - Peter Profesor ; Anëtar i Bordit të Drejtorëve , Fondacionit Carlsberg
FIN Ollila , Kryetari Jorma , Royal Dutch Shell , plc ; Kryetari , OUTOKUMPU Plc
TUR Oran , zëvendëskryetari Umut , Partia Republikane e Popullit ( CHP )
GbR Osborne , George Kancelari i Thesarit
FRA Pellerin , Sekretari Fleur i Shtetit për Tregtinë e Jashtme
SHBA Perle , Richard N. Resident Fellow , Instituti Amerikan i Ndërmarrjeve
SHBA Petraeus , David H. Kryesues , Instituti Global KKR
MUND Poloz , Stephen S. Guvernator , Banka e Kanadasë
INT Rasmussen , Anders Fogh Sekretari i Përgjithshëm , i NATO-s
DNK Rasmussen , Jørgen HUNO Kryetar i Bordit të Trustees , Fondacionit LUNDBECK
INT Reding , Vice President Viviane dhe Komisioneri për Drejtësinë , të Drejtat Themelore dhe Qytetaria , Komisioni Evropian
SHBA Reed , Kasim Kryetari i Atlanta
MUND Reisman , Heather M. Kryetar dhe CEO , Lejla Libra & Muzikë Inc
NOR Reiten , Kryetari Eivind , Klaveness Detare Holding AS
DEU Röttgen , Kryetari Norbert , Komiteti i Punëve të Jashtme , Bundestagu gjerman
SHBA Rubin , Robert E. Co- Chair , Këshilli për Marrëdhëniet me Jashtë ; Ish- Sekretari i Thesarit
SHBA Rumer , Eugene Senior Associate dhe Drejtor , Rusia dhe Programi Eurasia , Carnegie Endowment për Paqe Ndërkombëtare
NOR Rynning - Tønnesen , President dhe CEO i krishterë , Statkraft AS
NLD Samsom , Diederik M. Udhëheqësi parlamentar PvdA ( Partia e Punës )
GbR Sawers , John Shefi , Shërbimit Informativ Sekret
NLD Shefer , Paul J. Author ; Profesor i Studimeve Evropiane , Universiteti Tilburg
NLD Schippers , Edith Ministri i Shëndetësisë , Mirëqenies dhe Sportit
SHBA Schmidt , Eric E. Kryetari Ekzekutiv , Google Inc
AUT Scholten , Rudolf CEO , Oesterreische Kontrollbank AG
USA Shih , CEO dhe themelues Clara , thashetheme Social
FIN Siilasmaa , Risto K. Kryetar i Bordit të Drejtorëve dhe CEO i përkohshëm , Nokia Corporation
ESP Spanjë , H.M. Mbretëresha e
SHBA Spence , Michael A. Profesor i Ekonomisë , Universiteti New York
FIN Stadigh , President dhe CEO Kari , Sampo plc
SHBA Summers , Lawrence H. Charles W. Eliot Profesori i Universitetit , Universiteti i Harvardit
IRL Sutherland , Peter D. Kryetar , Goldman Sachs International ; Përfaqësuesi i Posaçëm i OKB-së për Migracionin
SWE Svanberg , kryetari Karl - Henric , Volvo AB dhe BP plc
TUR Taftalı , A. Ümit Anëtar i Bordit , Suna dhe Fondacioni Inan Kirac
SHBA Thiel , Peter A. Presidenti , Thiel Capital
DNK Topsøe , Henrik Kryetar , Haldor Topsøe A / S
GRC Cukalis , Loukas President , Fondacioni Helenik për Politikën e Jashtme dhe Evropiane
NOR Ulltveit - Moe , Jens Themelues dhe CEO , UMOE AS
INT Üzümcü , Ahmet Drejtori i Përgjithshëm , Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike
CHE Vasella , Daniel L. Kryetar Nderi , Novartis International
DNK Vestager , Zëvendës Margrethe Kryeministri dhe Ministri për Çështjet Ekonomike dhe të Punëve të Brendshme
FIN Wahlroos , Björn Kryetar , Sampo plc
SWE Wallenberg , Jakobi Kryetar , Investitor AB
SWE Wallenberg , Marcus Kryetar i Bordit të Drejtorëve , SKANDINAVISKA Enskilda BANKEN AB
SHBA WARSH , Kevin M. nderuar Visiting Fellow dhe Lektor , Universiteti Stanford
GbR Wolf , Martin H. Shefi Ekonomi Komentatori ,Financial Times
SHBA Wolfensohn , James D. Kryetar dhe CEO , Wolfensohn dhe kompanisë
NLD Zalm , Gerrit Kryetar i Bordit Drejtues , ABN AMRO - Bank NV
GRC ZANIAS , George Kryetar i Bordit , Banka Kombëtare e Greqisë
SHBA Zoellick , Robert B. Kryetari , Bordi i Këshilltarëve Ndërkombëtare , Sachs GroupGoldman

Komiteti Drejtues i Bilderberg-ut
Imazh


Kryetari - Henri de Castries - Kryetar dhe CEO , AXA Group
 
DEU Ackermann , Josef Ish CEO , Deutsche Bank AG
GbR Agius , Marcus kryetar honorifik , PA Consulting Group
SHBA Altman , Roger C. Kryetari Ekzekutiv , Evercore
FIN Apunen , Drejtor Matti , Finlandisht Biznes dhe Politika Forumi EVA
PRT Balsemão , Francisco Pinto Kryetar , IMPRESA SGPS
FRA Baverez , Nicolas Partner , Gibson , Dunn & Crutcher LLP
ITA Bernabe , Franco Kryetar , FB Group SRL
NOR - Brandtzæg , Svein Richard President dhe CEO , Norsk Hydro ASA
ESP Cebrián , Juan Luis Kryetari Ekzekutiv , Grupo PRISA
CAN - Clark , W. Edmund President Group dhe CEO , TD Grupi i Bankës
BEL - Davignon , Etienne Ministri i Shtetit
DEU - Enders , Thomas CEO , Airbus Group
DNK - FEDERSPIEL , Ulrik Ekzekutiv Vice President , Haldor Topsøe A / S
NLD Halberstadt , Victor Profesor i Ekonomisë Publike , Universiteti Leiden
SHBA Jacobs , Kenneth M. Kryetar dhe CEO , Lazard
USA Johnson , James A. Kryetar , Johnson Capital Partners
GbR Kerr , John Zëvendës Kryetari , skocez i energjisë
SHBA Kleinfeld , Klaus Kryetar dhe CEO , Alcoa
TUR Koç , Mustafa V. Kryetar , Koç Holding A.Ş.
SHBA Kravis , Marie - Josée Senior Fellow dhe Nënkryetar , Instituti Hudson
CHE Kudelski , André Kryetar dhe CEO , Kudelski Group
SHBA Mathews , Jessica T. President , Carnegie Endowment për Paqe Ndërkombëtare
ITA Monti , Mario senatori - për - jetën ; Presidenti , Universiteti Bocconi
SHBA Mundie , Craig J. Këshilltar i lartë i KE , Microsoft Corporation
SHBA Perle , Richard N. Resident Fellow , Instituti Amerikan i Ndërmarrjeve
MUND Reisman , Heather M. Kryetar dhe CEO , Lejla Libra & Muzikë Inc
AUT Scholten , Rudolf CEO , Oesterreische Kontrollbank AG
IRL Sutherland , Peter D. Kryetar , Goldman Sachs International
SHBA Thiel , Peter A. Presidenti , Thiel Capital
INT Trichet , Guvernatori nderi Jean - Claude , Banque de France ; Ish-presidenti , Banka Qendrore Evropiane
GRC Cukalis , Loukas President , ELIAMEP
SWE Wallenberg , Jakobi Kryetar , Investitor AB
SHBA Zoellick , Robert B. Kryetari , Bordi i Këshilltarëve Ndërkombëtare , Sachs GroupGoldman

Pak histori

Takimi i parë u mbajt në Hotel De Bilderberg në Oosterbeek , Holandë , prej 29-31 maj 1954. Përfaqësues nga , fushat sociale , politike dhe kulturore ekonomike u ftuan për të diskutue joformalishtë për të krijue një kuptim ma të mirë të forcave komplekse dhe tendencave kryesore që ndikojnë te kombet perëndimore në periudhën e vështirë të pas luftës.
Përmes viteve, takimet janë ba forumi nji tryezë diskutimi për një gamë të gjanë temash - nga tregtia, prodhimi, politika monetare për investime dhe nga sfidat ekologjike në detyrën e promovimit të sigurisë ndërkombëtare. Në kontekstin e një botë të globalizuar ashtë e vështirë të mendohet për ndonjë çështje në Europë apo në Amerikën e Veriut që do të mund të trajtohen në mënyrë të njëanshme.

U përgatitë në shqip nga Redaksia e Kulturës të http://www.proeltari.com të dielën e dt. 1.VI.2014
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
140 udhëheqës botnorë takohen në grupe lozhesh të fshehtë në Kopenhagë

E I-ra herë ashtë organizue në v.1956 på "Store Kro" të Fredensborg dhe të II-tën në 1969 në Hotelin "Marienlyst" në Helsingør dhe e III-ta në Kopenhagë 29.V.-1.VI.2014

Imazh


28 Maj 2014 KL. 17:09
Organizata Bilderberg do të takohen për herë të parë në Kopenhagë. Pjesëmarrësit arrijnë të enjten e datës 29.V.2014.
Gjithsejt marrin pjesë shtatë danezët në takimin misteriozë të Bilderberg-ut, të enjten e dt. 29.V.2014 në Kopenhagë. Një prej tyne ashtë Topsoe Ulrik Federspiel. © DR

Autorja - Louise Damlov
Një vargë i gjatë liderësh botnorë ma të shquem të biznesit, diplomatë dhe politikanë do të mblidhen në Kopenhagë, kur organizata misterioze Bilderberg mbanë të enjten e dt. 29.V.2014 deri më 1. VI.2014 takimin vjetor të organizatës. Rreth 140 njerëz nga elita absolute botnore do të mblidhen për të diskutue çështjet aktuale botnore.
Tema në takimin e Bilderberg-ut në Kopenhagë do të jetë;
1. Situata në Ukrainë
2. Mënyra e daljes të botës nga kriza ekonomike
3. Debati për lirinë e jetës private.

- Kurrë nuk ashtë mbajtë nji mbledhje misterioze në Danimarkë, e cila ashtë organizue në shumicën e vendeve të tjera të Europës Perëndimore dhe të Shteteve të Bashkuara e të Kanadasë, thotë Ulrik Federspeil, si anëtar i organizatës për një kohë të gjatë. Por ishte nji dëshirë e tyne për të ardhun në Danimarkë. Ai ashtë një zev- president i firmës Haldor Topsoe me përgjegjësa për zyrat globale të kompanisë. Dhe kjo ashtë pjesërisht shkaku i prezencës të ksaj firmet Haldor Topsoe, që takimi tashmë të mbahet në Danimarkë sepse disa nga delegatët e kishin pyetë atë rreth një vjeti ma parë, për takimin në Danimarkë, tha ai.
- Pra ishte presioni i një grupi të antarve të Bilderbergut mbi mue në Nju Jork, që m’u ba një vjet ma parë, kur unë u pyeta nëse mund të siguroja që mbledhja të bahej në Danimarkë, thotë ai.
- Unë i thashë se unë nuk mund të premtoj se ashtë mundsia për në Danimark, pra kjo ashtë me dy fjalë historia e ktij organizimit në Danimarkë.

Përgatitjet nga Holanda
Udhëheqësi i biznesit shprehen se shumica e përgatitjeve janë ba nga Hollanda, ku ka një sekretariat me disa njerëz, që merren me organizimë takimesh të Bilderberg-ut.
- Pra, ata vendosin si t’u konvenojnë ma mirë. Por detyra jem ishte me gjetë hotele dhe t’u siguroja infrastruktura ma të përshtatshëm për elitën misterioze. Kështu që unë nuk due të shprehem se unë kam ba një punë të madhe për ket ngjarje, thotë Ulrik Fiederspiel. Takimet të tilla super-misterioze të rangut Bilderberg janë kritikue gjatë viteve sepse janë organizue shumë të mbyllun nga media dhe publiku, që paguen taksat për organizime të tilla me 4-5 milon dollarësh për pak ditë, për shkak se pjesëmarrësit nuk duhet të njihen.

Shtatë danezë marrin pjesë
Organizata Bilderberg vetë thekson se qëllimi i takimeve vjetore ashtë të "nxisë një dialog në mes të Europës dhe Amerikës së Veriut," dhe se udhëheqësit e botës u mundson "të kenë kohë për të dëgjue dhe reflektue për çka aty vendosin në mbledhjen misterioze bankierët, industrialistët e ilaçeve, ushqimeve, të drogës,…të Bilderberg-ut."
Përveç danezit 1. Ulrik Federspiel janë dhe gjashtë danezët tjerë në takimin Bilderberg, që fillon të enjten e dt. 29.V.2014.
2. Shefi i NATO-s, danezi Anders Fogh Rasmussen, 3. Fleming Besenbacher nga Carlsberg(firma ma e madhe e birrës në Danimark e n’botë), 4. drejtori i Egmont - Steffen Kragh, 5. Søren-Peter Olesen nga Fondacioni Carlsberg, 6. Jørgen Huno Rasmusen nga Fondacioni LUNDBECK(Firmë ilaçesh) dhe 7. kryetari Henrik Topsoe i Firmës ” Haldor Topsøe”.
Në takimet e maparshme kanë marrë pjesë ndër të tjera përfaqsuesë danezë si Maersk Moller McKinney(përfaqsuesi supërmiliarder, koncerni gjigand danezë), Helle Thorning-Schmidt(hebre, kryeministre aktuale socialiste daneze), Uffe Elleman-Jensen(ish agjent i sigurimit danez, ish kryetar i partis djathtë dhe ish ministër i jashtëm danez) dhe Jens Otto Krag(ish kryeministër) .
Aty ashtë një grup i anëtarëve që marrin pjesë çdo vit, por lista e pjesmarrve ndryshon nga vjeti në vjet sipas tematikave që do të diskuteres.

Bilderberg-u pranon: Ne kemi kenë të mbyllun

Ulrik Federspiel, danez, përfaqsues i Firmës ” Haldor Topsøes” pohon që takimet misterioze të Bilderberg e elitës të botës ka kenë ma herët janë mbyllun.
29. MAJ 2014 KL. 12:54

Imazh

Ulrik Federspeil ka marrë pjesë në takimet e Bilderberg-ut që nga vjeti 2000, dhe ai pranon se pjesëmarrësit kanë kenë ndonjëherë edhe ma shumë të fshehtë në lidhje me përmbajtjen e takimeve. © DR

Autorja - Louise Damløv

Kjo organizatë ashtë e fshehun në një hije misteri më shumë në organizatën e elitës botnore Bilderberg. Çdo vjet organizata mban një takim diku në Europë apo në Amerikën e Veriut për elitën, dhe askush nuk dinë tematikën e takimit të ardhshëm. Takimet janë kritikue sepse gjatë viteve ishin dhe mbetën shumë të mbylluna, për shkak se pjesëmarrësit nuk duhet të nxjerrin sekretet.
Menaxher biznesi Ulrik Federspiel ka marrë pjesë në takimet e fshehta të Bilderberg-ut që nga mijëvjeçarit XX, dhe ai pranon të DR - Lajmet se organizata ka kenë shum e mbyllun.
- Ne mund të kemi kenë pak ma të mbyllun shumë ma herët, por në vitet e fundit jemi të hapun dhe tha, që ne njoftojmë delegatët dhe cilat tema kemi diskutue. Ne gjithashtu kemi punësue një zëdhënës për shtyp, thotë Ulrik Federspiel, duke shtuar:
- Por ka një mistikë në lidhje me të, dhe unë mendoj se ashtë e gabuem.

Terreni për dialog
Organizata Bilderberg thekson se qëllimi i takimeve vjetore është të "nxisë një dialog në mes Europës dhe Amerikës së Veriut," dhe se udhëheqësit e botës mund të "të kenë kohë për të dëgjuar dhe të reflektue mbi ato vendime të organizatës saj."
- Unë kam marrë pjesë në shumicën e takimeve që nga viti 2000. Ashtë e vërtetë se ajo ashtë e mbyllun, por shtypi ashtë në të vërtetë i pranishëm.. Ju gazetarët nuk mund të transmetojnë atë që po ndodh, por ato që mund të t’jua marri mendja, thotë Ulrik Federspiel.
- Këtu ka një panel që vjen me një prezantim tematiket dhe pastaj ka pyetje dhe përgjigje dhe një diskutim special, fletë Ulrik Federspiel për takimet misterioze.
Që kanë të bëjnë me tema të ndryshme. Organizata Bilderberg u themelue në vjetin 1954 nga princi Bernhard i Holandës në mënyrë që të sjellë elitën e Europës dhe të Amerikës Veriut së bashku në punët e botës.
- Ne të merren me të dy çështjet afatshkurtra, të tilla si Ukraina, por edhe çështjet afatgjata të tilla si rritja e popullsisë në dekadat e ardhshme dhe atë të zhvillimit teknologjik, thotë Ulrik Federspeil.
http://www.dr.dk/Nyheder/Indland/2014/05/28/162113.htm

Takimi Bilderberg në Kopenhagë: Policia pretë demonstrime mbi 3,000 protestuesë


29. MAJ 2014 KL. 06:20
Policia daneze ashtë përgatitë për demonstrata të mëdha, kur një pjesë e elitës pushtetit të Perëndimit u mblodhën të enjten në Hotel Marriot.
Imazh
Hotel "Marriot" ashtë e bllokuem jashtë me gardhe. Foto ashtë marrë në orën 9 të enjten e dt. 29.V.2014 në mëngjes. Foto: Claus Buhr © DR

Autorja Sune Lundby Myller

Kryetari i Google Eric Schmidt, ministri i jashtëm suedez Karl Bildt, ish-Sekretari amerikan i Shtetit Henry Kissinger dhe industrialistët e ilaçeve, teknologjive, të birrës,… danezë nga Carslberg, Egmont, LUNDBECK dhe Haldor Topsoe. Ashtë vetëm një pjesë e vogël emnave të paraqitun ma naltë të rreth 140 vendimmarrësve nga e gjithë bota ashtu siç ashtë sot, e enjte, mblidhen në Kopenhagë për një nga mbledhjet shumë të diskutueshme të Bilderberg-ut. Takimet janë të fshehta gjithmonë në teoritë e konspiracionit dhe shpesh subjekt i kritikave dhe i demonstratave. Kritikët janë të pakënaqur me faktin se çdo gjë që ndodh në takimet janë dhe mbeten sekret dhe të mos ndahen me publikun.
- Ne e dimë se ka disa aktiviste - duke përfshirë disa nga jashtë, thotë drejtori i lartë i policisë i Policisë së Kopenhagës, Mogens Lauridsen.

Policia daneze do të bazohet në përvojën angleze

Takimi Bilderberg do mbahet në Hotel Marriot(sipas të dhanave të sakta, jo te Hoteli Merriot por afër saj janë hotele supërgjigande tjera me pishina, kushte defrimi seksual sipas shijeve tyne të zeza) nga e enjtja deri të dielën, dhe pritet demonstrata në parkingun përballë hotelit të rrethuem me gardhe metalike çdo ditë. Policia e Kopenhages ashtë e përgatitun ndër të tjera për demonstrata duke bisedue me policinë britanike e cila ishte i ngarkuem për sigurinë e Bilderberg-ut kur u takua në Watford vitin e kaluem.
- Ata thonë se ka pasur 2-3000 protestues, siç ishin shumica e vitit të kaluem, kështu që ajo që ne gjithashtu besojmë se ashtë realiste, thotë Mogens Lauridsen.
- Shumë "Qëllimi interesante"
- Edhe pse ka pasur 2-3000 njerëz në barrikada në takimin në Watford në Angli, nuk ka pasë probleme, pret të ndodhë në Kopenhagë sipas Mogens Lauridse.
- Por ai nuk e fsheh faktin që policia drejton vemendjen me një sy të mprehtë pikërisht sepse pjesëmarrësit janë njerëz të fuqishëm, i cili gjithashtu ka shumë kritika.
- Ashtë një numër i personave të cilët, për shkak të pozicioneve dhe punët e tyne mund të jenë objektivat interesante. Pra, ne kemi një prani relativisht të madh të sigurisë, thotë Mogens Lauridsen.
http://www.dr.dk/Nyheder/Indland/2014/05/28/144407.htm


Mësoni më shumë për Bilderberg: Grupi i fuqishëm


Vendimmarrësit nga Amerika e Veriut dhe Europa do të takohen sot, e enjte, më dt. 29.V.2014 në takimin e Bilderberg në Kopenhagë, por ajo që ashtë me të vërtetë në lidhje me realitet?
Imazh
Ish kryeministri dhe ministri i jashtëm Jens Otto Krag, sipas Dino Knudsen ishte një nga politikanët daneze që ka marrë pjesë në një takim me Bilderberg-un për të diskutue idetë politike. © DR

Autorja -Sune Lundby Møller

Çfarë ështëBilderberg-u, sa pushtet kanë anëtarët dhe pse janë kaq takime sekrete?
Televizioni danez Dr.dk i kanë kërkue Dino Knudsen, si studjues rrjetave elitare transnacionale në Universitetin e Kopenhagenit një numër pyetjesh në lidhje me grupin Bilderberg e diskutueshme këto ditë, që do të takohen në Kopenhagë.

Cili ashtë kriteri për të marrë pjesë në takimet e Bilderberg-ut?
- Pjesëmarrësit janë të ftuem nga vjeti në vit dhe ftohen kryesisht nga komuniteti i biznesit dhe në mesin e politikanëve dhe opinionistve. Ata duhet të jenë me ndikim dhe të kenë një pozicion kyç. Kjo do të thotë se nuk ftohen përherë si antarë të rregullt pjesëmarrës, por ata do të ftohen në varësi të temave që diskutohen .
Kush vendos se cili anëtar do të marrë pjesë në Bilderberg?
- Në vendin organizues ashtë një sekretariati dhe një organizator në çdo vend. Për shembull ishte Anders Eldrup, drejtori i koncernit të gazit Dong të Danimarkës, që merë pjesë rrjeshtë me vite në Bilderberg. Meqë ashtë mbajtë në Danimarkë, natyrshëm do të ketë disa danezët ma shumë .

Cili ashtë qëllimi i takimeve?
Për të diskutue marrëdhëniet transatlantike, pra, marrëdhëniet midis SHBA dhe Europës, fillimisht në bashkëpunimin ekonomik dhe të sigurisë, gjithashtu diskutohen shumë tema të tjera.
Publiku nuk mund të dijë se çfarë ashtë diskutue në takimet.

Pse ashtë gjithçka kaq sekret?
- Ata donin që Bilderberg-u të krijonte një forum ku të ketë një diskutim të lirë dhe të fshehtë në mesin e disa prej njerëzve ma të fuqishme në botë. Dhe ashtë e nevojshme që mediat të mos jenë të pranishëm, dhe se nuk lejohet mëpas të citojnë njeni-tjetrin për atë që u thanë në takim. Në këtë mënyrë populli ndjehet i nervozuem për këtë fshehtsi.
Po jap një shembull?
- Po, ish kryeministri dhe më pas ministri i jashtëm Jens Otto Krag diskutohet antarsimi i Danimarkës në Bilderberg-ut pranë organizatës të EF dhe tregtia e lirë. Ai bashkëpunoi me kolegët e tij britanike, edhe pse ai duke folur zyrtarisht, ishte i ftuem në cilësinë personale dhe nuk përfaqëson vendin e tij në mbledhje.

Sa pushtet disponon Bilderberg-u?
Formalisht anëtarët nuk kanë pushtet absolut në botë, por ata kanë një ndikim dhe ka ndihmuar për të nxitur integrimin europian dhe bashkëpunimin si dhe kanë ndihmue në parandalimin distancimit midis SHBA dhe Europës në raste konfliktesh nëpër dy kontinente. Për shembull, dikush mund të imagjinohet që ata do të diskutojnë skandalin e NSA-s gjatë ditëve të ardhshme.

A do të thotë se Grupi Bilderberg ndikon në mënyrë të drejtpërdrejtë ndaj qeverive të botës?
- Po, por ata e bëjnë këtë në një mënyrë të tërthortë dhe një mënyrë më delikate se sa ju mund të lexoni në gazeta tabloide apo në interpretimet konspiracione-teorike. Ata e bëjnë këtë me vendosjen e disa agjendave të randësishme për atë që i lypset të diskutohet si në debate publike dhe në qeveri. Ato ndihmojnë për të përcaktuar sfidat me të cilat përballemi - dhe zgjidhjet për to. Atje ata kanë një ndikim, sepse ata mbledhin këta njerëz të randësishme nga SHBA, Kanada dhe Europë.
Sa e nevojshme ashtë që ajo të jetë pjesë e Bilderberg-ut?
Ajo është shumë interesante se janë njerëz nga pjesa e elitë të biznesit, kryeministrave, ministrave të financave. Ata me pjesmarrjen e tyne në Bilderberg përfitojnë për bizneset, postet dhe për karrierën e tyne. Por gjithashtu përfitojnë kompanitë e tyne ose organizata që ata përfaqësojnë duke i dhanë statusin për të marrë pjesë.
Sipas teoricienëve konspirative, Bilderberg-u ka aq i fuqi sa që ata mund të shkaktojnë fatkeqësi të tilla si sulmet terroriste, kriza ekonomike dhe tërmetet. Cili ashtë mendimi juaj për këtë?
- Kjo nuk ashtë sikur ata pjesmarrës të Bilderberg-ut janë një qeveri botnore dhe vendosin në krahët që ekzekutohen më pas nga ushtarët besnikë të partisë. Kjo ashtë një ide e gabuar që për fat të keq ashtë i përhapun kudo. Ju mund të shikoni të gjithë listën e pjesëmarrësve në takimin në Kopenhagë

U përgatitë në shqip nga Redaksia e Kulturës të http://www.proletari.com të dielën e dt. 1.VI.2014
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Takimi sekret i Bilderberg-ut dhe reagimi danez
Imazh

Lykketoft hedhë poshtë të gjitha teoritë e konspiracionit në lidhje me Bilderberg-un

Mogens Lykketoft, kryetari i parlamentit danez ka marrë pjesë tri herë në mbledhjet e takimit të Grupit Bilderberg, që mbahet aktualishtë në Kopenhagë dhe ai mohon çdo ide konspiracioni.
Grupi Bilderberg, e cila këto ditë takohen në hotelin Mariott në Kopenhagë ashtë kritikue shpesh për të kenë një llozhë ekskluzive e mbyllun dhe disa e quajnë ”Konspiracion i një Grupi Hebre” i cili do të sundoji botën.
Kjo bahet e qartë nga refuzimi i Lykketoft-it, kryetari i parlamentit, në vjetët 2003 , 2005 dhe 2007 mori pjesë në takimet e Bilderberg-ut në Paris, Mynih dhe Stamboll.
- Unë mund të hedhë poshtë çdo nocion konspiracion. Disa nga pjesëmarrësit kanë ndikim të frikshëm të madh si së bashku apo veç e veç. Pra, edhe një politikan demokrat, sikurse duhet ditun se çfarë bota duket si , dhe se si duhet të ndikohet, ajo do të jetë tepër interesante, krejtsisht e pabesueshme të marrësh pjesë aty në atë takimin misterioz.
Nina Munch - Perrin , korrespondente e biznesit në televizionin DR thotë se ju nuk e dini atë që diskutohet nga takimet që ju nuk mund të vendosin për diçka, por rendi i ditës ashtë i publikuem para çdo takimi.
- Pjesëmarrësit takohen nën Rregullin e Betimit, për të mos thanë asgja në lidhje me atë që ashtë duke u diskutue. Ata vetë thonë se prej përmbajtjes të mbledhjes bahen ma të mençëm nga informacione që askund në botë nuk fliten, por nuk duhet të injorojë faktin se janë njerëzit e tillë me ndikim për qëndrimet e tyne çudibërëse në botë, thotë ajo.
Nina Munch - Perrin beson se pjesëmarrësit e këtij viti janë ma të vjetër në moshë, burra të bardhë(besoj njerëz me thinja shën. i përkthyesit). Bilderberg ashtë i njohun për gjetjen e njerëzve të cilët janë ba personalitete në fushat e tyne, ku në listën e pjesmarrsve i mungon Robert Maersk Uggla.
Ai ashtë nipi i Maersk Mc - Kinney Moller dhe djali i Nën – Kryetares, Ane Maersk Mc - Kinney Uggla, që kohët e fundit u bashkua me bordin e grupit të drejtorëve.
Aktiviteti misterioz i organizatës Bilderberg paguhet;
- Nga fondacionet dhe familjet e pasura si amerikani, Rockefeller dhe suedezei Wallenberg.
- Takimi i Kopenhagës ashtë e paguem nga;
- 1. Fondacioni LUNDBECK , e cila merr paratë e saj nga kompania farmaceutike LUNDBECK
- 2. Grupi Falck
- 3. Fondacionit Carlsberg .
Lajmi u morë nga Televizioni – Lajmet DR(DR Nyheder)

Imazh
Protest dhe akuza ndaj Grupit fondamental kriminal antinjerzor Bilderberg në Virgjinia


Reaksioni i Partisë të Djathtë Daneze për Mbledhjen e Bilderberg-ut në Danimark

DF – Partia Popullore Daneze – Parti e djathtë kundër të huajve i kërkon qeverisë të dijë: Sa kushton Mbledhja e Bilderbergut në Kopenhagë prej 29.V. – 1.VI.2014
Takimi i Grupit të fshehtë Bilderberg në Kopenhagen , dhe DF besojnë se policia duhet të kompensohen për personelin e sigurisë .
Imazh
Lajmet e televizionit DR2 29.V.2014
Aty ashtë shpallë demonstrata gjatë ditëve të takimit Bilderberg, që do të mbahet deri të dielën në Hotel Mariott në Kopenhagë. Foto : Linda Kastrup © Scanpix

Divizioni i sigurisë ashtë e fortë, për të vazhdue punën e qetë organizata Bilderberg-ut deri të djelën në Kopenhagë në Hotel Mariott.
Këtu , rreth 140 politikanë të lartë dhe njerëzit e biznesit nga SHBA dhe Euopa për të diskutuar zgjidhje për disa nga problemet dhe sfidat në botë. Shumë të ftuem do të thotë angazhime e shtetit danez me qindra punonjësve policisë, marina me anijet e patrullës në korridoreet dhe helikopterë të shumtë në ajër. Sa do të kushtojë kostoja e sigurimit nga policia daneze, ku në Angli për të njejtin aktivitetë kushtojë vizitë Bilderberg vjetin e kaluem, policisë përafërsisht. 3 milion euro më shumë në kostot e sigurisë.
DF : Kushton mungesën
Peter Skaarup, zëdhansi i Partisë Popullore daneze i kërkon që qeveria të shprehet se çfarë do të ketë kosto të sigurisë dhe se si policia mund të kompensohet në ato vende që i ka lanë bosh tuj u perqendrue të Bilderberg-ët.
- Kushton koha e lirë - kushton mungesën e stacioneve policore në të gjithë vendin. Ne kemi nevojë për përgjigje në lidhje sa kushton dhe si keni ndërmend për të kompensue policinë, siç ashtë ba në ngjarje të tjera të mëdha, të tilla si samiti i klimës, tha ai.
Shtatë danezëve në mesin e 140 delegatve
Në mesin e pjesëmarrësve është kryetari i Google Eric Schmidt , ministri i jashtëm suedez Karl Bildt , ish- Sekretari amerikan i Shtetit dhe laureat i çmimit Nobel Henry Kissinger dhe shefi i FMN-së Christine Lagarde .

U përgatitë në shqip nga Redaksia e Kulturës të http://www.proletari.com të dielën e dt. 1.VI.2014
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Frankmasoneria - KABALA, Bilderbergu e Izraeli, Posted 05 Qershor 2014, 18:27
Çifuti serbe Gavrilo Princip - vrau Franc Ferdinandin - kryeprincin e austro-hungarise ne Sarajevë
Imazh

Gazeta zioniste ''PEIEWISCHE VORDLE'' shkroi më 13 janar 1919: "çifutët ndërkombëtare ... besonin se *eshte e nevojshme për të detyruar Evropën per ta hedhur me cdo kushte ne luftë në mënyrë që te filloje nje epoke e re per çifute në të gjithë botën. "
--Nisi aksionin kriminal te saj me vrasjen e ciftit perandorak katolik Franc dhe Sofie Ferdinandin per te ngrite perandorine ruse komuniste cifute qe deshtoi tragjikishte per zbatuesit komuniste cifute ruse ne mos instalimin e nje shteti sovjetik cifut si baze e nje superfuqie boterore cifute ne bote.
Gavrilo Princip është pa qëllim një nga njerëzit më me ndikim të shekullit 20. Studenti 19-vjeçar serbe qe u be shkake per nje piknisje te fillimit te Luftes se Parë Botërore duke qëlluar mbi kryeprinicin trashegimtar te perandorise austro-hungareze Francis Ferdinand në Sarajevë më 28 qershoor të vitit 1914. Kjo erdhi pas dy përpjekjeve të dështuara te serbit një ditë më parë ndaj Ferdinandit dhe vrasja ishte një rastësi e pa fat të mirë per kryeprincin. Krimineli Gavrilo Princip ishte në një vend prane nje pike shitje sanduiçesh, kur makina bëri një kthesë të gabuar në nje Qender Publike dhe kishte një mbështetje pas qitjes me pistolete kunder Franc Ferdinandit dhe gruas tij, dukeshës Sofie von Kotkovato(Sophie Chotkovato), me anëtare të organizatës ‘’Dora e Zeze’’ dhe dikush prej tyre u përpoqën për të xhiruar vetë. Një njeri pas tij, duke parë atë që ai e kishte bërë, dhe kapi krahun e djathtë Princip. Menjehere Princip u arrestua nga policia.
Princip ishte duke u çuar në një stacion të policisë.
Pas një gjykim për vrasje 12-ditore në Sarajevë në tetor 1914, Princip u dënua me 20 vjet, si dënimi maksimal që ai ishte i ri se 20 vjec u be kur ai kishte kryer krimin. Ndoshta ishte me gunge para burgosjes së tij, ai kishte një krah te prerë për shkak sëmundje qe i eshte përhapur në kockat. Ai vdiq në spital në prill te vitit 1918.
http://www.google.dk/imgres?imgurl=http ... s%3Disch:1


Çifut Revolucionare Gavrilo vrau kryeprincin e Austro-hungarise
ImazhImazh
Skena ku revolucionari cifut vret kryeprincin e Austro - Hungarise Franc Ferdinandin

Imazh
Familja e Franc Ferdinandit me gruen Sofia Koteke(Sophie Choteke) të vramë të dy dhe djalin e vetëm me dy vajza që i lanë jetim

Çifut Revolucionare Gavrilo eshte duke u kapur nga policia - momentet pas vdekjes nga plagosja e kryeprincit Ferdinand dhe gruan e tij .
Vrasja e Monarkut - Princi i kurorës Franc Ferdinand si trashëgimtar i fronit austriak, u krye nga vrasesi cifuti Gavrilo Princip duke përdorur një pistoletë te tipit ‘’Browning’’ më 28 qershor 1914.
Gazeta Zionist ‘’PEIEWISCHE VORDLE’’ shkroi më 13 janar 1919, "çifutët ndërkombëtare ... besonin se esht * e nevojshme për të detyruar Evropën me luftë në mënyrë që një epokë të re çifute mund të fillojnë në të gjithë botën. "(sikurse filloi në vitin 1948)


U perkthye teknikisht nga anglishtja prej Redaksise e Verteta Historike per http://www.proletari.com me dt.20 qershor 2010
U morre; http://images.google.dk/imgres?imgurl=h ... G%26um%3D1

Imazh
Foto nga Gjyqi i kilerit Gavrilo - 33 vjec në Sarajevë, me 28 qershor të 1914


Vrasja e dyfishtë e Arkidukës Franc Ferdinandi, trashëgimtarit të fronit të Austro-Hungarisë dhe gruaja e tij Sofie(Sophie) Kotek(Chotek) morganatik, dukesha e Hohenberg-ut, në Sarajevë 28 qershor 1914 nga nacionalisti, sutdenti serbo- boshnjaku, Gavrilo Princip

Imazh
Lindi në Grac të Austrisë më 18 dhjetor të 1863 dhe vdiq tragjikisht nga një vrasje në Sarajevë më 28 qershor të vitit 1914

http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=dkAntisemitizmi ne Amerikë në vitet 1930

Imazh
Historia përsërit veten

Kartoni antisemitik nga zgjedhjet presidenciale të vitit 1896 që përshkruan Shtetet e Bashkuara (e përfaqësuar nga Uncle Sam) duke u kryqëzuar biznesmenin e babëzitur çifute.


Kur në krahasim me numrin e fëmijëve të shpëtuar nga programi transport i femijve britanike (rreth 10.000 femije), Një mijë projekt për fëmijë është mjaft i vogël. Ky seksion do të japë një përmbledhje të shkurtër të klimës antisemitike të Amerikës gjatë viteve 1930 për të shpjeguar pse përpjekjet e më shumë nuk u bënë për të ndihmuar fëmijët refugjatë hebreje gjermane? Ndërsa Shtetet e Bashkuara nuk kanë përvojë të njëjtin lloj të dhunës sponsorizuara nga shteti amerikanë kundër çifutëve, që ndodhi në Gjermaninë naziste, gjatë viteve 1920, 1930, dhe 1940 nuk ishin imune ndaj antisemitizmit. qëndrimit anti-hebraike në të gjitha nivelet e shoqërisë amerikane, nga i pasur dhe i fuqishëm për të varfërit dhe të panjohur.

U shkruan 1.908 libër që përmbajne shaka stereotipe për hebrenjtë.


1.908 libra që përmban shaka stereotipike në lidhje me hebrenjtë.

Antisemitizmi amerikan gjatë shekullit të njëzetë mund të ndahet përafërsisht në "antisemitizmi elitar" dhe antisemitizmi "plebian". Ishin shprehur në përjashtim të hebrenjve nga klubet e vendit, ne lagje të veçantë, të pasur dhe të fuqishëm, ndërsa kjo e fundit ishte kryesisht nje shprehje e nje xhelozie ndaj një grupi etnike, e cila duket të jetë arritja e një marrëveshje e madhe e materialit sukses në një periudhe kohore relativisht të shkurtër. Ne një numër i madh të emigrantëve hebrenj nga Evropa Lindore mbërriti në Shtetet e Bashkuara në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë, ata konkuruan direkt me qytetarët vendas për punë, e cila kjo race ndjeu pakënaqësine në mesin e këtyre të fundit. Edhe pse emigracionin në shkallë të gjerë kishte pushuar nga viti 1930, problemet ekonomike te Depresionit të Madh të thotë se çdo përpjekje për të zbutur ligjet e imigracionit do të jetë tepër e papëlqyeshme.

Antisemitizmi ishte e zakonshme në diskursin politik amerikan gjatë Depresionit të Madh si ne figura të shquara publike, Henry Ford dhe Charles Lindbergh theksoi se hebrenjtë paten shumë ndikim në jetën amerikane. Personaliteti më popullore i viteve 1930 ishte e Fr. Charles E. Coughlin, i cili i cilesoi ne radio se regjimet fashist te Adolf Hitlerit dhe Benito Musolinit të Italisë si shtete model. Duke pasur parasysh këtë atmosferë, ishte shumë e vështirë për komunitetin hebre amerikan për të bindur qytetarët e shokët e tyre për të ndihmuar hebrenjtë të largohen nga regjimi nazist.

U morre nga ; http://www.google.dk/imgres?imgurl=http ... s%3Disch:1
8.7.2010
U perkthye nga redaksia e kulturës http://www.proletari-kulture.com

Detyra e te gjitheve eshte te promovojme mendimin e lire, gjithmone pa cenuar asnje interese, asnje fe, asnje race, perpose qe duhet ti mbrojme me kulture.
Gjithmone duhet permes ballafaqimeve historike si te gri ashtu dhe bardhe. Prandaj nuk duhet qe te keqperdoren nga njerez me synime te caktuara diabolike te mbysin frymen e respektit ndaj racave, feve, kombeve, ngjyrave......me terma filozofike te huazuara nga guzhina antivlerash.
Antisemtizmi duhet te moskeqinterpretohet nga vagabondat desruktive. Antisemitizem eshte urrejtje ndaj nje identiteti kombetar sic jane hebrejte, por nuk do te thote qe te mos flasesh, te hapesh tema per njohjen e ketij identitetit kombetar izraelit.
Fati tyre ishte sikurse disa kombe te mos kene atdhene e tyre per 2 mije vjet dhe arriti bota t'i njohe me te mirat dhe dobesite e tyre, prandaj evidentimi i ketyre vlerave gri dhe bardhe do te ishte me vlere kulture per ta promovuar ne sitin tone. Pra ne kemi si synim sikurse cdo teme te shpalosim identitetin real te hebrejve pasi keta per ne shqiptaret eshte shume i panjohur dhe si e tille nuk guxon askush qe te perpiqet me demagogjine, sjelljet imorale te na ndaloje ne aspektin e Fjales Lire. Ne dote paraqitim aspektin real dhe filozofia e proletariatit eshte t'i sjelle ne tryeze sjellje te tilla per cdo komb dhe ti cmojme anet e mira dhe ti nencmojme antivlerat apo t'i kritikojme jashte paragjykimeve, ndryshe nuk do te lejohen te nxihen faqet e sitit me urrejtje ndaj cdo dukurie, ndaj cdo kombi apo.....pasi ne thelbe te saj konsiston harmonia e vlerave ne bote dhe jo lufta dhe diktatura e proletariatit sipas Karl Marksit.
Ketu ne site trajtohet realishte figura komuniste si Fidel Kastro, Hugo Cavezi, Kim Ir Songu i Dyte, e tjere
Antisemitizmi, anti-islamizmi, antiprotestanizmit, antiortodoksise, anti....nuk jane vlera qe Filozofia e Proletariatit i perkrah, pervecse eshte nje tribune ku demaskon ashper, pa koncesione parimore ndaj perpjekjeve te tilla antikushtetuese te Republike se Shqiperise dhe Konventave te Huaja, qe i mbron vlera reale njerezore te shprehura ne institucione perballe fakteve historike, pasi eshte per harmonine nderfetare, nder racash, nder ngjyrave,...
Ky eshte qendrimi i filozofise se proletariatit t' sotem antimarksist, antileninist, antistalinist, antimaocedun, antienverian,...
Cilido qe ven ne dyshim filozofine tone eshte nje anarkist, nje vagabond pa kulm e padije, nje i cmendur qe synon te konfrontoje harmonine e sitit me rrugacerine e guzhinave antishqiptare e antivlera.

Artikulli i mesiperme'' ''Antisemitizmi ne Amerike ne vitet 1930'' eshte nje realitet, qe gradualishte vete shoqeria dhe qeveria amerikane e ka permiresuar frymen e nje pjese te vecuar amerikane ndaj permbajtjes se hebrenjve ne teresi dhe duhet pohuar se SHBA eshte nje model klasik per leksione ndaj Respektit ndaj hebrenjve me ligje dhe kode sociale.
Mendimet e njerezve nuk duhet keqperdoren nga mendje te semura e te ligeshta, qe kane role destruktive neper site sikurse i qasen sitit tone, me leksione e perralla te turpeshme.
Une nuk kam pase njohuri per subjektin cifut kurre sepse neper arsimime shkollore dhe jashte shkollore nuk ekzistonte asnje dijeni per ta. Kjo ishte per mua dhe shoqerine nje veprim teper negativ sepse te izolosh shoqerine shqiptare nga bota e madhe e informacioni mbi hebrenjte.
Nuk duhet mohuar kurre se sistemi komuniste per synimet staliniste - amerikane-angleze paraqitit ne tekstet shkollore dhe jashte saj informacion per Gjenocidin ndaj hebrejve nga regjimi i Hitlerit, ku u ngrit nje mal me 6 milion viktima, qe bota shqiptare i din dhe ka vepra qe shqiptaret i shpetuan hebrenjte nga tmerri, vrasjet,....naziste si vend i pushtuar.
Por ne na mungonte libra me informacion per subjektin ne fjale, per antisemtizmin, per rolin e cifutve ne bote, per shkakun se pse u persekutua ne shekuj nga gati te gjitha kombet sidomos te qyteteruara te kesaj racet si te gjitha racat e botes.
Bota e Pernedimit dhe ajo lindore europiane ka ngirte permendore ndja Viktimave hebre dhe i perkujton me perulje si dhe i ka te ndaluara me kushtetute si te gjitha antivlerat edhe antisemtizmin ne shoqeri.

Por shoqeria e jone e perparuar nuk ka tabu ne trajtimin e cdo temet sikurse eshte terrorizmi komunist, islamik, ndaj hebrenjve, homoseksualeve, luftes imperialiste anglo-amerikane dhe asaj shoviniste ruse,....apo ato synimet shoviniste greko-sllave ndaj tokes shqiptare.


I akuzuar për krime lufte, hebrei Henri Kisinger dekorohet nga hebreja Hilari Klinton për kontributin e tij kriminal në politikën botërore si në Kili, në Kamboxhia, Laos, Vietnam,.. etj vende, ku inventari i torturave dhe vrasjeve janë mbi miliona njerëz të pafajshëm
Imazh
Dekorimi më dt.29 shtator 2010


Aktivistët protestojnë në Shtëpinë e Bardhë, për sjelljen e ministres e jashtme Hilari Klinton që dekoron Kisingerin të njohur si "kriminel lufte"

Nga Kane Muriel
Imazh
E enjte, 30 Shtator 2010 - 10:11

Ka qenë më shumë se dyzet vjet kur Henri Kisinger i dha këshilla ish presidenti Riçard Nikson mbi bombardimet e paligjshme në Kamboxhia, por 87 vjeçari, ish-këshilltar i Sigurimit Kombëtar dhe ish sekretarit të shtetit mbetet një figurë e diskutueshme, kontraversal.
Njoftimi i parë këtë javë se do të jetë Kisinger personi kryesor para një konferencë të Departamentit të Shtetit mbi "Përvoja amerikane në Azinë Juglindore të viteve 1946-1975", shkaktoi shpejt një përgjigje të zemëruar nga aktivisti i anti-luftës për një kohë të gjatë Fred Branfman.
Fred Branfman.
Imazh
"Asgjë më shumë simbolizon tundimi i pushtetit të saj injoron vlerat dhe të kujton idealizmin rinor të saj që ka protestue kundër politikës amerikane ndaj bombardimeve në Indokinë dhe dyftyrësia e ftesës së Sekretares Hilari Klinton për të ftuar Henri Kisingerin dhe Riçard Hollbrukun si eksponentë kryesor në një konferencë të madhe të Departamentit të Shtetit ‘’Mbi historinë e luftës në Indokinë," shkroi Branfman të martën, në një artikull me titull "Hillary Clinton dhe shtetit për të festuar kriminelin e pandëshkuem të Luftrave në Kili, në Kamboxhia henri Kisinger, ndërsa Shtëpia e Bardhë risjellë ftyrat ma kriminale të saj që fajet e tij shkaktoi pasojaj vdekjeprurëse."

"Si një student kolegji idealist, Hilari Klinton ishte protestuar kundër Kissinger për vrasjen në masë të civilëve në Indokinë," Branfman vazhdon. "Por, më 29 shtator të 2010 ajo do të prezantojë Kisingerin në konferencën e Departamentit të Shtetit Historian, duke i dhënë atij një mundësi tjetër për të parashtrue platformën e 40 vjetve të mashtrimit Orvellian në të cilat ai ka kërkuar përgjegjsin, fajësimin e Kongresit për rënien e Indokinës, në vend që të reflektoji, të pranojë përgjegjësinë për kontributin e tij dhe indiferencën për vuajtjet e njeriut. "
Marrëdhëniet Klinton-Kissinger duket se janë zhvilluar në mënyrë të vazhdueshme gjatë dy viteve të fundit, duke filluar në dhjetor të vitit 2008 kur Kisinger iu përgjigj njoftimeve se Presidenti i zgjedhur Obama e emëroi Hilari Klinton si Sekretare e Shtetit duke thënë se "kjo do të ishte një takim të pazgjidhura."
Kur në dhjetor të 2009, Kisinger dhe Hilari Klinton u intervistuan bashkërisht nga gazeta ‘’ Newsweek’’ erdhën sikur të ishin një shoqëri e vjetër me admirime reciproke, duke trajtuar njëri-tjetrin si "Hilari" dhe "Henri" të entuziazmuem dhe kisin ra dakord me njëri-tjetrin për deklaratat.
Vetëm disa javë më parë, ish-kongresmeni republikan konservator Mickey Edwards dhe një kritik vjetër i Partia Republikane kishte tashmë komentuar në Atlantik se Obama u duk se asht largue idealizmave në politikën e jashtme derisa arriti të pranoi Kisinger në punët "e tij të brendshme . "

''Kissingeri i "Obamës’' e shpalli veten si njeriu apo këshilltari numës një i Obamës dhe Hilarit. " Mickey Eduard(ish kongresmeni republikan) shkruante, "kur sekretarja e Shtetit, Hilari Klinton shkoi në Kinë dhe ka deklarue se nuk jam dakort me shkeljen e të drejtave të njeriut asht cilësue deklarata nga ana e Kisingerit si një veprim që nuk do t’u shërbejë asnjë qëllimi të dobishëm vizitës së saj në Kinë. ... Nuk mund të di nëse vija e butë që do zbatohej në drejtim të Kinës, Sudanit, Rusisë dhe shkelësve të tjerë të lirive të njeriut do të dominojë në vendimet përfundimatre të jashtme të zotit Obama në politikën e jashtme!!! Por, as mund të injorohen deklarata të tilla të hershme. Për momentin, me sa duket, Henri Kisinger është kthyer me politikën zbutëse ndaj shkeljeve të drejtave të njeriut në Kinë, Rusi, në vendet islamike në Afrikë...... "
Çka ishte e veçantë të vepronte Branfman, megjithatë, nuk është edhe në nderin e Hilari Klintonit dhe administrata e Obamës të ofrojë Kisingerin duket vendosur për të kopjuar "gabimet vdekjeprurëse" e tij dyzet vjet më parë. Bronfman ishte një nga të parët, që tërhoqi vëmendjen botërisht në luftën ajrore të SHBA në Indokinë, duke filluar në vitin 1970 kur ai dëshmoi mbi bombardimet e fshehta të SHBA para nënkomitetit të Senatit për refugjatët, dhe ai është i vetëdijshëm krahas situatës së tashme me marrjen e recetave të Kisingerit.
"Hilari Klinton ka ftuar edhe Riçard Hollbrukun, dhe ‘’shkruan " Branfman ", i cili si kreu i Departamentit të politikës Afganistan / Pakistan nuk ka mësuar asgjë nga historia dhe është duke përsëritur pikërisht të njëjtat politika që i ka shkaktuar humbje të mëdha interesave të SHBA-s në luftën tragjike në Indokinë. "

"Një përpjekje është aktualisht duke u bërë në projektimin e përkrahjes të luftës në Afganistan dhe Pakistan duke pohuar faktin se SHBA-ja ka humbur në Indokinë sepse Kongresi preu ndihmën për Thieu," shton ai. "Historianët të ardhmen do të çuditen se si udhëheqësit e SHBA në mënyrë tërësisht të dështuar nuk nxjerrin mësime nga gabimet e tyre të tmerrshme dhe krimeve në Indokinë dhe kanë demostrue në mënyrë të përsëritur në të shumtën si në Irak, Afganistan dhe Pakistan."
Në fjalën e tij në konferencë e të mërkurës, Kisinger nuk shprehu pendesë apo keqardhje për rolin e tij gjatë administratës së Niksonit, madje duke këmbëngulur se "bombardimet ashtuquajturit sekret" i Kamboxhias "ishin në zonat e thella të papopulluar, dhe unë nuk besoj se kishte ndonjë viktima të rëndësishme. "
Nga pika e para e Kisingerit, "tragjedia e luftës në Vietnam", ishte se "çfarë do të jetë një kritikë e natyrshme e vendimeve që ishin të diskutueshme në faza të ndryshme u bë një çështje morale. ... Ne nuk mund të përballojmë një vend të ndarë dhe të shkojmë në luftë. Ne nuk mund të kthejmë këto çështje në një kontekst moral. "
Ai pastaj vazhdoi të fajësuar mediat për bërjen e Luftës së Vietnamit në një çështje morale, duke thënë: "Unë mendoj se opinioni publik, aq sa dikush mund të përcaktojë se, ishte gjithmonë në thelb përkrahës të drejtimit të përgjithshëm të politikës. Media u bë jashtëzakonisht armiqësor dhe gjithnjë e më armiqësor dhe bani investigimin konkret se një qeveri e keqe në të dy Drejtoritë e Administratës si Xhonsonit dhe më pas të Niksonit ishte shtrirë, në thelbin e politikës jashtme të SHBa sepse ajo kishte një angazhim të politikave për luftë. "

"Sekretarja Hilari Klinton nuk demostroi vetëm histori fyese dhe tradhëti nga e kaluara e programeve të saj të Partisë Demokratike duke i dhënë një model të shëmtuem i Henri Kisingerit që ende vazhdon historinë e shtrembëruar," e përfundon Branfman. "Ajo është tradhëtia aktuale e Amerikës të politikave pa mend të pėrjetėsimit drejt botës myslimane që mund të përfundojë në humbje edhe më të madh për SHBA".

U morrë nga ky link;
http://www.rawstory.com/rs/2010/09/acti ... kissinger/
U shqipërue teknikisht dhe korrektikisht prej http://www.redaksisë së lajmeve.proletari.com
E mërkurë, më dt. 10.XI.2010

Çifutët shtrijnë kthetrat e shkatërrimit në kontinentin Latin
Imazh
Henri Kisinger – shpirti dhe armiku më i zi i kontinentit latin


Henry Kissinger, Henry Heinz Alfred Kissinger Alfred Kissinger, lindi më 27.V.1923, ishte ekspert i politikës së jashtme amerikane dhe politikan. Kissinger erdhi në SHBA në vitin 1938 si refugjat hebre nga Gjermania naziste. Ai mori në 1954 një doktoraturë nga Universiteti i Harvardit, u bë në 1962 profesor i shkencave politike në të njëjtin vend dhe u emërua në vitin 1969 nga Presidenti Nixon për Sigurinë Kombëtare, 1973-1977 ai ishte Sekretarë i Jashtëm amerikane i Shtetit.
Kissinger kishte një ndikim të madh në politikën e jashtme të periudhës që ishte në krye të ministrisë jashtme, duke përfshirë në sajë të aftësisë të tij, ka shfrytzue një mandat personal nga presidenti Nikson për të anashkaluar Kongresin dhe burokracinë e Ministrisë së Jashtme. Për t'i dhënë fund Luftës së Vietnamit ai kombinoi morinë e negociatave dhe siguroi në vitin 1973 një armëpushim, për të cilin ai dhe interlekutori i Vietnamit të Veriut, komunisti Le Duc Tho, në të njëjtin vit mori çmimin Nobel për Paqen Kissinger gjithashtu ka luajtur një rol të rëndësishëm në drejtim të ulje e tensionit në marrëdhëniet me Bashkimin Sovjetik dhe në drejtim të njohjes së Kinës. Në disa raste, ai përdori në vëmendjen e shtypit, për shembull, kur ai aplikoi një diplomaci ‘’lavjerrsit’’, i cili shtensionoi tensioni pas luftës arabo-izraelit në vitin 1973 duke ruajtur ndikimin e Amerikës në Lindjen e Mesme.

Pas rënies së Nixon në vitin 1974 vazhdoi Kissinger si Sekretar i Shtetit nën presidentin Xherald Ford, por yllësia i tij filloi të zbehet, pasi u mbajt një seancë informimi në kongres për përfshirjen e tij, e çifutit në bashkëpunime ndërkombëtare në grusht shteti ushtarak në Kili në vitin 1973 dhe përdorimin e tij të regjistrimet nga punonjësit e vet. Pas dorëheqjes së tij, ai krijoi një konsulence për kompanitë private dhe të qeverive të huaja.

http://www.denstoredanske.dk/Rejser,_ge ... _Kissinger

Përse e vura titullin?
- Çifutët shtrijnë kthetrat e shkatërrimit në kontinentin Latin


Pjesët e errëta të Kisingerit

- Kisinger miratoi një takim me diktatorin Suharto në dhjetorin e vitit 1975 në Indonezi si moment të pushtimit të Timorit Lindor. Interesat amerikane ishin se Indonezia ishte një partner i rëndësishëm tregtar për Shtetet e Bashkuara dhe vendi kishte kontrollin e ujërave strategjike. Pushtimi ndaj një populli martir katolik zgjati 24-vjet në Timorin Lindor.

Kristofer Hitchens akuzon në librin e tij "Gjykimi ndaj Henri Kisingerit" ("The Trial of Henry Kissinger").
Imazh


- Kristofer(Christopher) Hitchens akuzon në librin e tij "Gjykimi i Henry Kissinger" ("The Trial of Henry Kissinger").
Kisinger siapas një mori faktesh shkencor rezulton fajtor që mbeti pa u penalizue dhe ky soj njeriu çifuti u pa me një sy të verbër për përfshirjen direkt të tij në projektet e gjenocididit në kontinentin latin, në likuidime masive të popullit kilian që dihet botërisht shkaktoi një Tragjedi të Madhe ndaj një populli të pafajshëm kilian, thjesht për shijet e tija dhe të formimit të tij nga familja. Libri është dokumentuar më pas në filmin "Gjykime ndaj Henry Kisingerit" ("The Trials of Henry Kissinger").

- Kisingeri duhej ndëshkue penalisht sepse ka shperdorue pushtetin e tij në krime të randa jasht SHBA-s, në dam të interesave kombtare të vendeve Latine, përkatësisht në Kili si një gangster diversionist ndaj rendit kushtetues të një vendi. Administrata amerikane nuk e ndëshkoi sepse shprehte interesat e tyre, që kontinenti latin të mos jetë i qetë, të mos lëhet në zhvillimin e pavarun të tyre për arsye fetare dhe ato ekonomike.

- Si mundi t’i jepte çmimin Nobel për Paqen Kisingerit në të njejtin vit ku ky organizonte nën ombrellën e pushtetit si ministër i jashtëm dhe gjatë periudhës kur ishte sekretar shteti për Sigurinë e shtetit të SHBA-s, Grushte shteti në vendet e kontinentit Latin, sikurse në Kili në bashkëpunim me ushtarakët e lartë kilian, që përmbysën me dhunë presidentin e zgjedhur me vota demokratike Salvador Alende nga Komiteti i Stokholmit? Uh, harrova se ky soj Komiteti asht në një linjë shijesh politike me gangsterët e antipaqes. Për mua ky asht vlersue nga ky soj komiteti suedez për grushtin e shtetit në Kili. Sepse t’i jepet një vlersim kaq superior duhet patjetër ky soj komiteti suedez të vlersonte dhe kët shkarkim penal nga posti i ministrit të jashtëm të SHBA-s ndaj tij nga Kongresi i SHBA.
Takimi Kisinger - Pinochet në nandor 1973

- Titulli u vu Çifutët shtrijnë kthetrat e shkatërrimit në kontinentin Latin Kisinger si Çifutët zbatonte përposë karakterin e tij kanibal ndaj një popullsie për shkakun se nuk asht i njejtë me fenë e tij. Ky përfaqsonte projektet e gjenocidit ndaj popujve katolik e islam të bordit mazon Çifutë, gja që nuk guxonte t'i bante pa lejen dhe ideimin e planeve të shtetit Izrael. Dihet se Izraeli pas këtyre veprimeve armiqsore gjenocidiale asht dëbue nga Venezuela dhe shumë shtete latine.

E shqipëroi dhe korrektoi http://www.redaksia e lajmeve. proletari.com
Të mërkurën, më dt. 10.XI.2010


27 janari i 1945 - dita e clirimit te hebrenjve
Imazh
27 Janar 1945
Dita dhe viti i Çlirimit të Aushviçit
Fotografi rusë - Aleksandër Vorontsov


Aushvicit u çlirua nga Ushtria e Kuqe në 27 janar te 1945. Kampi ishte vendosur ne maj te 1940 mbi bazën e një ish-kampi ushtarak polak. Dhomat e gazit filloi të veprojë aty ne mars te 1942. Deri sa erdhen ushtria çlirimtare sovjetike në janar 1945, të paktën 1.3 milion të burgosur u çuan në Auschwitz, rreth 90% e të cilëve janë vrarë në dhomat e gazit në arritjen e tyre.
Ushtria Çlirimtare e Kuqe gjeti në Aushvic mijëra të mbijetuar, duke përfshirë edhe fëmijët. Kjo fotografi është marrë nga një e shtënë filmit në kampin e Auschwitz-Birkenau nga Aleksander Vorontsov, një fotograf sovjetik i cili ishte ne Ushtrinë së Kuqe gjatë çlirimit të kampit. Trembëdhjetë fëmijë paraqiten në fotografi, shtatë prej të cilëve janë që nga identifikuar ose nga vetë ose të tjerët.

Imazh
Foto: Ne kampin e Bradley të Belgjikë, shkurt 1945. (Kjo e pas janarit 1945)

U punua me rastin e 65 vjetorit te Clirimit nga Holkausti Hebre ne Gjermani

E perktheu Bep Martin Pjetri
Me 27 janar te 2010
---------------------------------------------------------------------,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Zoti dhe djalli - Albert Anjshtani
Imazh
Alberti student


...Ndersa po argumentonte ateizmin e tij, profesori i drejtohet nje studenti:
-Ju thoni se Zoti ka krijuar gjithçka, apo jo ?
-Po profesor.
-Po djallin kush e krijoi ?
Studenti mbeti me goje hapur, pa dhene pergjigje.
-Ja pra sa e pavertete eshte ajo qe thoni ju. Po te ishte Zoti, nuk do te ishte djalli.
-Me leje profesor, foli nje student nga fundi i auditorit,-mund te flas edhe une diçka per kete?
-Po, u pergjigj profesori.
Me pare kam dy pyetje-tha studenti.
-Vazhdo !
-A ekziston erresira ?
-Po !
- Po te ftohtit ?
-Po ekzistojne- tha profesori.
-Gaboheni profesor. Ekziston Drita dhe ne mungese te saj ka erresire, pra erresira eshte mungesa totale e drites. Ekziston nxehtesia dhe mungesa e saj sjell te ftohtit...
Zoti ka krijuar driten dhe nxehtesine dhe kur mungojne ato ka erresire dhe te ftohte.
Zoti ka krijuar dashurine, miresine, humanizmin ne zemren e njeriut, dhe ku mungojne keto eshte djalli. Djalli eshte e kunderta e tyre, pra e ketyre krijimeve te Zotit.
Tani ishte profesori qe mbeti me goje hapur.
Studenti qe foli ishte Albert Ajnshtain ...

---------------------------------------,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Lakuriqët e çifutit Stephan Schwortz, i kemi edhe në hauret e kombit tonë

Nga Elham PASHA

Do të bashkohesha plotësisht me opinionin e studiuesit dhe poetit të mirënjohur Sadik Bejko me titull “Akuza dhe fyerje publike kundër shkrimtarëve shqiptarë”, botuar në një të përditshme shqiptare. Po, s’do të isha në dakord kur zoti Bejko shprehet që shkrimet fyese e të huajve, s’duhen botuar në faqet e shtypit shqiptar. Përkundrazi, çdo opinion i të huajve, sado denigrues që të jetë, duhet publikuar: Ne, duhet të njohim realisht armiqtë e pabesitë e tyre

apo resurse të tjera mirësie dhe nga ana tjetër, po këtë njohje të kemi dhe për veten tonë. Pra, të dalim edhe tek perifrazimi i Gavril Pincit, se, pasqyra do diell të fortë që të verbojë sytë. (Është fjala për vlerat e mëdha të një kombi).
Personalisht di pak gjëra për hebreoamerikanin Stephan Schëortz, i kthyer në mysliman me emrin Sulejman Ahmed, dhe të isha mediokër përballë shkrimit të zotit Bejko. Jo shumë kohë më parë nga ky “Sulejman Ahmed”, i cili hiqet edhe miku i kosovarëve, kam lexuar dhe shprehjen e tij të tipit bismakjane, se të vegjlit mbeten vetëm shprehje dhe lakuriqë të vështirë pa frymën e më të mëdhenjve. Duke u nisur nga kjo “lakuriqësi” e rrezikshme e Stephan “Ahmed”, i cili prej kohësh ka marrë në dorë edhe shpatën e kritikës denigruese për Ismail Kadarenë, na lindin mendime se, këto “lakuriqësira” i kemi edhe brenda “gjakut shqiptar” me psikologji e mendësi të egra. Këtë injorim kombëtar e ushqejnë, në radhë të parë, rrymat e fuqishme antikombëtare, që përbëhen dhe menaxhohen nga shumë shqiptarë të tipit Sulejman Ahmed (në orët e natës) dhe Stephan Schëortz (në orët e ditës).
Po para se të shfaq disa argumente për “lakuriqësitë” e lakuriqëve shqiptarë, duhet të them se, ne ende s’e njohim mirë ose më saktë na “pengojnë” të njohim artin e shqiptarëve krijues apo artistë me zë publik edhe jashtë trojeve tona. Fjala vjen: A e njohim mirë artin kadarejan dhe nga ana tjetër kush është, në të vërtetë, shkrimtari i nëmur me emrin Kasëm Trebeshina? (Mora këto dy personazhe, të cilët, edhe vetë ata, s’e përfillin “shqiptarizmin artistik” të njëri-tjetrit). Shpesh herë personazhe konvertuese shqiptare kthehen “kolonë e pestë”, “dasibaoistë” apo dhe “shitës ambulantë” në interesa të komunistëve antishqiptare. Dhe ky “antishqiptarizëm” është i dyllojshëm antishqiptar brenda Shqipërisë dhe antishqiptarë në arenat e errëta ndërkombëtare. Tek ne, gati, në sensin klasik, janë goditur, injoruar e fyer shqiptarë “me emër e mbiemër të përveçëm apo gati të pazëvendësueshëm”, siç thekson edhe Branko Merxhani për supervlerat kombëtare. Duhet ta kemi të qartë, se sa herë shqiptarë të kësaj klase bëhen një apo më shumë herë “publike” të vlerësuar e të mirëpritur edhe në hapësirat ndërkombëtare, errësira “puro shqiptare” fillon fyerjet dhe denigrimet tepër sofistikuese në adresë të këtyre njerëzve. Natyrisht, kjo ndodh se tërësia e shqiptarëve nuk kanë patur unifikim të vlerave globale, institute speciale njohje, propagandë të lirë dhe emancipuese. Çdo gjë është përshkruar nën peshën e antagonizmave të pushteteve shqiptare. Pra, në Shqipëri pushtetet e ndryshme kanë trysnuar, heshtur apo informuar çdo lloj supervlere e pëlqyer dhe nga bota e qytetëruar. Ky injorim ravijëzohet edhe më i ethshëm edhe në këto vite demokracie.
Kjo ndodh se ende në qarqet aktuale politike s’kanë interes të stimulojnë në Shqipëri risitë dhe komunitetet e artit elitar që të jenë “princat e çdo lloj rryme që lufton për pushtete”, siç shprehet Gëte. Pra, në një sens tek ne shqiptarët “ngjit” lakuriqësia që përmend hebreoamerikani Stephan Schëortz. Në këtë sfond lakuriqësie mbështillen koloni të tëra lakuriqësh, të cilët i stimulon paaftësia, pagesa apo servizlimi nën dekoret e errëta të politikës shqiptare. Është funksionale të përmendim edhe shprehjen e Leonardo Da Vinçit: “Drejtoheni me shumë vërtetësi dhe frymëzim daltën e skulptorit se në të kundërtën do të mbeteni haureve...” Për të argumentuar sado pak “lakuriqësinë” e antishqiptarit për shqiptarin me vlerë (qoftë edhe në një çast periodik), po sjellim dhe ndonjë fakt tjetër:
Gati 19 vjet më parë zhvillonte punimet konferenca e parë e Partisë Republikane shqiptare. Ishte e pranueshme nga shumica e republikanëve që Sabri Godo të mbetej kryetar i republikanëve, se kishte mirënjohje si shkrimtar, veçanërisht me romanin e “Ali Pashë Tepelenës” dhe “Skëndërbeu”, por krahas persekutimit komunist kishte qenë dhe partizan”. Mbaj mend, në atë konferencë pati delegatë, bile me kobure në brez, që e akuzuan Z. Godo si vrasës të popullsisë në kohën e luftës së Dytë Botërore. Por, shkrimtari në fjalë, mbas atyre akuzave përdori gandizmin politikë dhe dorëheqje të menjëhershme si drejtues i Partisë Republikane. Pra, në esencë u la të gjykohej “lakuriqësia” e akuzës përballë delegatëve. Mbas kësaj dorëheqjeje këta pseudodelegatë s’u dukën më, se mbetën “lakuriq hauresh” bashkë me ata, që kërkonin t’i merrnin pushtetin me nuancat e “kollonës së pestë” apo stilin bizantin. Dihet gjithashtu se, ndaj Ismail Kadaresë, shpesh herë, alternativat dhe pushtetet ekzekutive majtiste shqiptare, kanë mbajtur qëndrim indiferent dhe përbuzës... Përse!?... Se kërkojnë ta kenë “lakuriq” në shauret e politikës së tyre. Po, të njëjtin qëndrim kanë mbajtur edhe pushtetet ekzekutive të Partisë Demokratike ndaj Rexhep Qoses. Se, akademikut kosovar i kërkonin të ishte antimajtist dhe personazh i bindur, në klishetë e pushtetit të tyre.
Në parlamentin shqiptar ka patur dhe ende ka deputetë krijesë. Por, vihet re publikisht, se për këta shkrimtarë parlamentarë, parlamenti është “hauri” më i ngrohtë i jetës së tyre. Një pjesë janë kthyer vetëm “davidë” të politikës që i bëri VIP duke shkelur hapur mbi dinjitetin e tyre si krijues të lirë. Shkrimtarit dhe artistit politikan i jepet shansi që të mbrojë çdo vlerë të artëzuar, veçanërisht atë që është dhe duhet të jetë elitë dhe elitare e kombit. Ai duhet të jetë rebeli më i sofistikuar i parlamentit për të mbrojtur dhe propaganduar superstaret e çdo vlere, edhe sikur të sakrifikojë mandatin e deputetit.
Shkrimtari dhe artisti i vërtetë s’duhet të varet si lakuriqi i natës pas politikës, por politika të stoliset me “kaçurrelat” e artit të tij. Në të kundërtën, pa e kuptuar, kthehet “Sulejman Ahmed” vetëm për regresin dhe njëanshmërinë personale. Kush është “Zëri rebel” apo “ngërdheshja” me qeverinë dhe derivatet e saja i shkrimtarëve të dikurshëm apo aktual, parlamentarë? A kanë ndonjë ide për të stimuluar a mbajtur kolegët e tjerë krijues dhe artistë? A kanë ndonjë ndjenjë nacionalizmi për të mbrojtur ata nga “Sulejman Ahmedët e huaj dhe shqiptarë? Shkrimtari Preç Zogaj, në këtë drejtim sa qe parlamentar mbeti vetëm utopik dhe letrar “gjik” i politikës që përfaqësonte. Shumë herë arti i tij venitej para “partishmërisë” së politikës që e bëri dhe parlamentar. Asnjëherë s’u dëgjua zëri i tij parlamentar për letërsinë dhe për ata që krijojnë letërsi. Ka folur Preç Zogaj..., por vetëm për “deliret” e tij personale: shkrimtares dhe kritikes, ish- deputetes Diana Çuli, ndoshta nuk i shkëlqeu shumë “engjëlli” si parlamentare por, dhe “balzaku” i shpirtit të saj “kritik” do të mbetej “majtizmi gjembaç” i Skënder Gjinushit. E mira e krijuesve dhe artistëve, nga kjo deputete, nuk u duk asnjëherë!... Për ish- deputetin dhe ish-kryeparlamentarin shkrimtarin Besnik Mustafaj do të ecja më tej... Ai ka qenë parlamentari më i moderuar dhe, ndoshta më pranë krijueseve dhe artistëve. Për të jeta parlamentare dhe ajo si shkrimtar ka qenë në një linjë barazie. Në qoftë se zoti Mustafaj nuk do të ishte një shkrimtar civilizues s’besoj se do të largohej kaq paqësisht nga politika... Por nuk mendoj se si parlamentar ka kontribuar sa duhen edhe në interesin e shkrimtarëve të tjerë. Besnik Mustafaj i njeh fare mirë sulmet e çifutit Sulejman Ahmed, në adresë të Ismail Kadaresë. Por çfarë “frenimi” mund të ketë bërë ky shkrimtar parlamentar dhe kryediplomat, për të mbrojtur bashkëkombësin e tij? Nuk dimë asgjë politike... Arti i fuqishëm ka vetëm një “shpirt. O vip në politikë, o “David” i përjetshëm në letërsi. Me sa duket Besnik Mustafaj kërkon të jetë, më mirë pjesë profesionale e letërsisë.
Edhe deputeti socialist, Ben Blushi tashmë është i mirënjohur si shkrimtar. Propagandimin dhe “formën” e mori falë të qënurit në politikë... Por nëse, ai bën oponencë dhe opozitë brenda opozitës, kjo është gjë e mirë, mbi të gjitha, për demokracinë...
Por, dhe këtë deputet parlamentar, i lidhur më shumë se të tjerët me letërsinë, nuk e shohim në fushën e kritikës në adresë të letërsisë apo arteve të tjera. Mendoj se, zëri i tij si shkrimtar parlamentar, patjetër që do të ketë shtysa... Një ditë politika të lë në “haur”, ndërsa, arti i vërtetë, jashtëpolitik, të bën “david” të pavdekshëm.
Shumëkujt i bën përshtypje profili i “nëmur” i shkrimtarit Kasëm Trebeshinës, ende i panjohur mirë për shqiptarët. Ky shkrimtar s’dëshiron të njohë as dhe një fletë nga letërsia shqitpare, se edhe ajo s’e pranon ashtu siç do ai. Ai s’përfill as artin, gati nobelist, të Ismail Kadaresë. Po, nga ana tjetër, siç kam folur edhe në fillim të shkrimit tim, as Ismail Kadareja s’ka folur asgjë për totalitetin apo të veçantën e Kasëm Trebshinës. Kjo indiferencë mund të jetë e pafalshme për shkrimtarin tonë të madh.
Unë s’e “Gjykoj” dot artin e Kasëm Trebeshinës, por kur ai përkthehet e luhet në metropolet e Francës, Gjermanisë, e gjetiu, çdo të thotë për ne shqiptarët? Pra, paskemi dhe një kopertinë që na e pëlqen edhe bota moderne. Me “haur” indiference, vetëm “Sulejman Ahmedëve” u japim udhë lirie dhe aspak Ismail Kadaresë, Kasem Trebeshinës, e plot “Davidë” të tjerë të artit shqiptar.
25.1.2010
sot.com.al
-------------------------,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Izraeli i quan shqiptarët terroristë islamikë dhe nuk njeh pavarësinë e Kosovës, ndërsa ne mbajmë me ligj 27 janarin si ditë të përkujtimit të të ashtuquajturit Holokaust
Imazh

Çdo 27 janar politikanët shqiptarë bëjnë një ritual neveritës në parlament, një ritual i cili është përcaktuar me ligjin nr 9270 dt. 23 9 2004 të Kuvendit të Shqipërisë, sipas të cilit 27 janari është Dita e Kujtesës, “Ditë e përkujtimit të viktimave të shfarosjes masive të hebrenjve (Shoah) gjatë Luftës së Dytë Botërore”. Kjo gjë është bërë pas një vendimi të OKB. Me ligjin Nr 03/ L-064 të 23 majit 2008 të Kuvendit të Kosovës, për festat zyrtare, nuk është

përcaktuar 27 janari si Ditë e Kujtesës së Shoahut, dhe kjo jo se nuk duan politikanët kosovarë (kryeministri Thaçi para zgjedhjeve parlamentare të vitit 2007 deklaroi se ka mbështetjen e lobit hebre në Amerikë), por se nuk ka dashur UNMIK dhe EULEX. 27 janari është një ditë përkujtimore ndërkombëtare e përcaktuar nga OKB dhe kjo e fundit me anë të Rezolutës 1244 e njeh Kosovën si pjesë e Serbisë. Gjithsesi, derisa Kosova qeveriset mbi bazën e Rezolutës 1244 të OKB, Dita e Kujtesës është në fuqi dhe atje.
Nuk do të kishte asgjë të keqe që të kishte një ditë të përkujtimit të viktimave të Holokaustit në Shqipëri, edhe pse më parë duhet të kishte një ditë të veçantë për përkujtimin e viktimave shqiptare të genocidit serb dhe grek ndaj shqiptarëve në të gjitha kohërat, si dhe viktimat e komunizmit. Se është fyese për këto viktima kur ligji supozohet se u bën vend atyre në një paragraf shtesë, ku thuhet: kjo ditë është edhe “Ditë homazhi për viktimat e dhunës kolektive, në çfarëdo forme të ushtrimit të kësaj dhune si etnocid, gjenocid, aparteid”. Kësaj i thonë, ligji e kemi bërë për të përkujtuar çifutët, por me këtë rast po bëjmë sikur përkujtojmë edhe të tjerët, duke përfshirë edhe shqiptarët, por pa i emërtuar.
Duhet supozuar se Izraeli dhe çifutëria botërore do të na ishin mirënjohës ne shqiptarëve për këtë ligj. Por jo. Që prej vitit 2004 kur është miratuar ky ligj, Izraeli nuk ka lënë gjë pa bërë për të shprehur, jo thjesht mosmirënjohjen e vet ndaj shqiptarëve, por një urrejtje thellësisht sadiste për kombin shqiptar. Izraeli e shprehu (mos) mirënjohjen e vet për miratimin nga parlamenti i Shqipërisë, por edhe i Kosovës, të Ditës së Kujtesës, në një mënyrë aq cinike saqë edhe nazistët që dolën në Gjyqin e Nurenbergut do ta kishin zili fantazinë sadiste të izraelitëve, për t’ u shfajësuar për krimet e tyre ndaj çifutëve. Në 7 gusht 2006, kryeministri izraelit i kohës Ehud Olmert, në një intervistë për gazetën gjermane “Welt am Sonntag”, reagoi kështu ndaj kritikave që erdhën nga Europa për aksionin ushtarak izraelit në Liban: “Ku e marrin ata të drejtën t’ i predikojnë Izraelit? Vendet europiane sulmuan Kosovën dhe vranë dhjetë mijë civilë! Dhjetë mijë civilë! Dhe asnjë nga këto vende nuk kishte vuajtur para kësaj nga një raketë e vetme!”
Kështu Olmert, viktimat shqiptare të genocidit serb në Kosovë, ia atribuon fushatës së bombardimeve të NATO ndaj Serbisë. Kjo është njëlloj sikur të thuhet sot se viktimat e Holokaustit erdhën si pasojë e bombardimeve ajrore të amerikano-britanikëve ndaj Gjermanisë naziste! Kjo gjë për hir të së vërtetës nuk u shkoi ndërmend as nazistëve cinikë që dolën si të akuzuar në Gjyqin e Nurenbergut. Ariel Sharon, në kohën e fushatës ajrore të NATO kundër Serbisë u shpreh kundër veprimit të NATO duke thënë se fushata do të kishte si rezultat krijimin e Shqipërisë së Madhe. Se ç’ dëm i bënte Izraelit që gjendet në Lindjen e Mesme, më shumë se 2000 km larg, kjo “Shqipëri e Madhe” duket e pakuptueshme. Aq sa ç’ duket e pakuptueshme mosnjohja nga Izraeli e pavarësisë së Kosovës, në një kohë që sponsori kryesor i saj janë SHBA, aleati më i ngushtë i Izraelit. Kjo gjë gjithsesi është shumë më e dëmshme për vetë Izraelin se për Kosovën, pasi zbulon se si Izraeli, me anë të lobit çifuto-amerikan, kërkon të manipulojë politikën globale amerikane, edhe në rajone larg Lindjes së Mesme, ku shteti çifut nuk ka interesa të drejtpërdrejta.
Shtetarët izraelitë të të gjitha krahëve të politikës, duket sikur po bëjnë një garë për të denigruar kombin shqiptar. Pas zgjedhjeve të fundit në Izrael, qeveria e re deshi të kapërcente atë të vjetrën në fantazinë e përbindshme sa i përket urrejtjes ndaj shqiptarëve. Në fillim të vitit 2010, ministri i Punëve të Jashtme i Izraelit, Avigdor Lieberman, në një takim me kryeministrin maqedonas, Gruevski, e befasoi këndshëm këtë të fundit, duke i dhënë një leksion gratis për terrorizmin islamik në Ballkan. Lieberman tha se: “Informacionet e tashme tregojnë qartë se Ballkani është destinacioni i radhës i Xhihadit global, i cili ka qëllim që këtu të krijojë infrastrukturën e vet dhe të sigurojë rekrutë… kjo duket nga veprimtaria e disa organizatave islamike dhe saudite të cilat i kanë transferuar paratë e tyre në Afrikë dhe Amerikën Jugore, dhe që tash po provojnë t’ i sjellin ato në zonat e banuara nga bosnjakë dhe shqiptarë”.
Nuk i mjaftokan Izraelit shqetësimet që ka me terrorizmin islamik në brenda vendit dhe përreth tij, por tash na del se na u marrka edhe me terrorizmin islamik në Ballkan?! Se përse shqetësohet Lieberman nga terrorizmi islamik në Ballkan, ku ka shumë pak çifutë, kjo gjithashtu është e pakuptueshme, veç në rast se Lieberman shqetësohet për kriptoçifutët me banim në Ballkan, prania e të cilëve përbën shkakun e angazhimit të çifutit Soros në Ballkan dhe në Europën Lindore në përgjithësi.
Është e vërtetë se në hapësirën shqiptare, në Republikën e Shqipërisë, Kosovë, Maqedoni etj., ka ekstremistë islamikë, por një gjë tjetër është ekstremisti islamik dhe një gjë tjetër është terroristi islamik. Ekstremisti mund të lexojë libra dhe të bisedojë në kafeteri. Terroristi është ekstremist që bëhet aktiv, activist i dhunshëm. Izraelitët e dinë mirë këtë dallim. Deklarata e Lieberman influencon që ekstremistët islamikë në hapësirën shqiptare të kthehen në terroristë islamikë. Se nuk ka stimul më të mirë për këtë gjë se të përzihet Izraeli në çështjet religjioze në Ballkan, duke njohur ndjeshmërinë, në trajtë resentimenti që ekziston ndaj Izraelit dhe çifutërisë botërore, jo vetëm tek muslimanët por edhe tek të krishterët e të gjitha llojeve. Unë mendoj se qëllimi i deklaratës së Lieberman ka qenë pikërisht që të nxitë shndërrimin e ekstremistëve në terroristë. Izraeli është i interesuar që të ndodhë kështu, për shkak se ai nuk e shikon me sy të mirë angazhimin ushtarak amerikan në Ballkan dhe posaçërisht në hapësirën shqiptare. Kjo ndodh se Izraeli mendon se tejshtrirja amerikane në rajone si Ballkani, rrezikon që SHBA të mos jenë në gjendje t’ i japin Izraelit ndihmën që ai pret në rast rreziku. Prej këtej edhe mosnjohja nga e Izraelit e pavarësisë së Kosovës. Deklarata e Lieberman se shqiptarët në Ballkan janë bartës të terrorizmit islamik, paralajmëron bashkëpunimin e Izraelit me fqinjët ballkanikë të shqiptarëve për të zbatuar skenarë të terrorizmit islamik në hapësirën shqiptare, ashtu që shqiptarët të trajtohen si palestinezët, duke u ushtruar genocid mbi ta.
Gjëja më e turpshme pas deklaratës antishqiptare të Lieberman ishte mosreagimi i Tiranës zyrtare. Ministri i Punëve të Jashtme i Bosnjë-Herzegovinës, boshnjaku musliman Sven Alkalaj reagoi duke i telefonuar homologut izraelit dhe duke i shprehur protestën e vet për këtë deklaratë të cilën e quajti të pabazë dhe dashakeqe për vendin e vet. Nga Shqipëria nuk pati asnjë reagim zyrtar, kur duhet të kishte dhe të forta madje. Është me të vërtetë tejet indinjuese që të fyhesh si komb nga një njeri si Lieberman, i cili është një njeri që ka ikur në moshën 20 vjeç nga Bashkimi Sovjetik dhe që kur shkoi në Izrael ka punuar si hamall në aeroportin “Ben Gurion”. Reagim duhet të kishte edhe nga Kosova. Pse nuk flet kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi, tash që Izraeli nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, kur Thaçi para zgjedhjeve të nëntorit të vitit 2007 u mburr publikisht se ka mbështetjen e lobit hebre në Amerikë? Në Mesjetë në viset shqiptare ka qenë një dokje e mirë që kësi burrash me u dhënë dajak me tupan në sheshin e tregut.
Izraeli dhe çifutëria botërore e përfaqësuar në Shqipëri nga Soros, e urrejnë kombin shqiptar dhe duan ta shohin atë në gjendjen e palestinezëve, në Gaza dhe Bregun Perëndimor të Lumit Jordan, ku rolin e izraelitëve ta kenë fqinjët e shqiptarëve sllavët dhe grekët. Kjo urrejtje nuk mund të vijë thjesht se çifutët i shohin shqiptarët si komb që në pjesën më të madhe është musliman. Kjo urrejtje nuk mund të vijë as ngase pretendohet se gjatë Luftës së Dytë Botërore disa pak çifutë u qenkan dorëzuar nazistëve nga shqiptarët në Kosovë. Edhe qeveria serbe e kohës së okupacionit gjerman bashkëpunoi me nazistët në përndjekjen e çifutëve, duke u dorëzuar gjermanëve shumë më tepër çifutë, e megjithatë Izraeli nuk ia ze për të madhe Serbisë sot këtë gjë. Urrejtja e çifutëve ndaj shqiptarëve shkon deri në kufijtë e urrejtjes së nazistëve ndaj çifutëve.
Në rrethanat kur Izraeli dhe çifutëria botërore shfaqin këtë urrejtje kundër kombit shqiptar, duke qenë mosnjohja e pavarësisë së Kosovës, dhe deklaratat e zyrtarëve të lartë izraelitë thjesht simptoma të kësaj urrejtjeje, është e nevojshme që Shqipëria të reagojë deri edhe duke pezulluar ligjin për Ditën e Kujtesës së Shoahut. Nëse qeveria dhe parlamenti nuk reagojnë, së paku duhet të kishte protesta qytetare antiizraelite, ku të digjej flamuri çifut. Mua më vjen turp që ky 27 janar kaloi pa protesta të tilla dhe do të përpiqem që vitin e ardhshëm të organizoj një të tillë. Të them të drejtën arsyeja kryesore për të cilën nuk e organizova këtë vit një protestë të tillë ishte se këto ditë nuk gjeta në Tiranë një flamur izraelit për ta djegur, por deri në 27 janarin e ardhshëm do të kujdesem që ta gjej, madje pres që dashamirët të më çojnë sa më shumë flamuj të tillë.
Çifutët duhet të mësohen të na respektojnë, nëse duan që t’ i respektojmë. Përse u dashka që ne shqiptarët të nderojmë viktimat e Holokaustit, kur çifutët fyejnë viktimat tona.
Kjo historia e Holokaustit është bërë si debati mes gjeocentristëve dhe heliocentristëve në Mesjetë, duke qenë Holokausti si teoria se toka është në qendër të gjithësisë dhe dielli dhe planetët e tjerë rrotullohen rreth saj. Kështu edhe Holokausti duhet të jetë në qendër të historisë dhe të gjitha gjërat të sillen rreth tij. Ai që e ve në dyshim këtë shpallet mohues i Holokaustit, një term ky që ka konotacion fetar, pasiqë praktikisht do të thotë heretik. Kjo është fyerje për intelektin njerëzor. Koha tregoi se gjeocentrizmi ishte një gjë e rreme, një dogmë që nuk rezistoi dot, edhe pse kritikët e saj u dogjën në turrën e druve. Duket se të njëjtin fat do të pësojë edhe i ashtuquajturi Holokaust, apo Shoah, siç u pëlqen ta quajnë çifutët. Kur dogma e Holokaustit të shkërmoqet, do të dalë e vërteta se nazistët nuk kanë vrarë më tepër se nja 6000 çifutë. Tekefundit, nëse nazistët do të kishin vrarë 6 milion çifutë, atëherë kush dreqin e krijoi shtetin e Izraelit tre vjet pas Luftës së Dytë Botërore, kur dihet se çifutët e Amerikës nuk shkuan atje, se Izraelit i duhej lobi çifuto-amerikan, për të përdorur Amerikën si lopë që e mjel dhe si qen roje njëkohësisht?
ImazhImazh

Në një intervistë për mediat amerikane në mars 2009, gazetari Lally Weymouth e pyeti Liebermanin: “Shumë njerëz në Amerikë mendojnë se ju jeni racist. Çka do t’ u thoni atyre?” Përgjigjia e Lieberman ishte: “Ata janë të shokuar që ne jemi kaq të suksesshëm”. Kur dëgjon Liebermanin, nuk mund të mos i shkojë mendja njeriut se edhe sikur të jenë vrarë vërtet gjashtë milion çifutë me Holokaustin, kjo gjë e ka pasur një të mirë, se bota do të kishte pasur shumë më tepër njerëz si Lieberman, Olmert, Sharon e të tjerë si ata.
kmyftaraj@yahoo.com
28.1.2010
Nga Kastriot MYFTARAJ

-----------------------------------,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
IZRAELI
Imazh

Shteti Izraelit (në hebraishte: מדינת ישראל [? • Info], Medinat Yisra'el, arabisht: دولة اسرائيل, Daulat Isrā'īl) është një shtet i Lindjes së Afërt që mbikëqyr Detin Mesdhe. Ajo kufizohet nga Egjipti në jug, në lindje të Jordanit, në veri Libani dhe Siria në veri-lindje. Popullsia izraelite ishte më shumë se shtatë milionë njerëz në vitin 2006. Është shteti i vetëm që shumica hebreje në botë (rreth 76,4% e popullsisë), me një pakicë të konsiderueshme të arabëve (shumica myslimane por edhe të krishterë apo te tjere). Izraelit u shpall si shte me 14 maj te 1948, qe ishte fund i i mandatit britanik ne Palestinë. Ligji themelore i 1980 (Izrael, si Britania, nuk ka kushtetutë të shkruar) thotë se kapitali është Jeruzalemi, por statusi i Jeruzalemit nuk është njohur ndërkombëtarisht si territor i pushtuar, dhe është kontestuar nga Autoriteti Kombëtar Palestinez duke pretenduar se pjesa lindore e qytetit si kryeqytet i perket palestinezeve. Të gjitha shtetet që kanë marrëdhënie diplomatike me Izraelin, ruajtjen ambasadat e tyre në Tel Aviv ose aty afër, në përputhje me dispozitat e Këshillit të Sigurimit dhe Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Res. OKB-së 252 (1968) 21 .05. 1968 dhe Ris.ONU.267 (1969) 03.07.1969. Kufijtë e saj ekzistues esht subjekt i shumë konflikteve me vendet fqinje. Deri më sot, Izraeli ka arritur marrëveshje formale në kufirin me Egjiptin vetëm (1979) dhe me Jordanine ne vitin 1994. Ende nuk kane mundur ta njohin shtetet si Siria dhe Libani. Ende mbetet në pyetje edhe statusi përfundimtar i West Bank dhe rripi i Gazes (nga i cili Izraeli esht tërhequr krejtësisht në verën e vitit 2005). Komuniteti ndërkombëtar e konsideron si kufij ndërkombëtarë me Sirinë dhe Libanin si atëherë ne mandatet ekzistuese të dy luftërave botërore, dhe si de factone kufirin midis Izraelit dhe territoreve palestineze ne vijën e gjelbër të zhveshur gjate kohëse armëpushimit pas luftës arabo-izraelite të 1948 .

Etimologjia e emrit Izrael


Dokumenti më i vjetër në të cilat duket se fjala "Izraeli" është i ashtu-quajtur "pllakë me mbishkrim i Merneptah, një pllakë me mbishkrim që daton nga 1209-1208 para Krishtit për dokumentimin e fushatave ushtarake në vendin e Kanaanit, faraoni i dinastisë nëntëmbëdhjetë. Pllakë me mbishkrim flet mbi Izraelin si një nga shumë rajone nomade- pastorale, në vend se një komb i organizuar( nje komb endacak)
"[...] Parimet qaj sexhde mëshirë! Askush nuk e ngre kokën e tij midis harqet Nine. Vendin e Tjehnu është shkatërruar, Khatt është në paqe, Kanaanit ka qenë i plaçkitun nga të gjithë të keqinje, Askalon është marrë dhe e pushtoi Gezer, Yenoam është reduktuar sikur nuk ekzistonte. Izraeli është i helmuar dhe nuk ka farë, Khor u ve për To-meri. [...] »

Izrael është emri i përmendur edhe në librin e Zanafillës (32,28), e cila esht rinumërimi i episodit në të cilin Perëndia ndryshon emrin e Jakobit, duke e quajtur atë, pikërisht, Izrael. Etimologjia e emrit "Izrael" nuk ka asnjë mendim të përbashkët. Sipas Hamilton, emri është një tkurrje e foljes Sarara ( "qeverisur", "të ketë autoritet") dhe el noun ( "Perëndia"). Kuptim është pra "rregullat e Zotit" ose "Zoti i qeverisur." Sipas Geller, megjithatë, është derivim i gjetur nga folja Sarah ( "Lufta"), që u quajt Jakobit pas luftës me një manifestim të mundshme të Perëndisë. Në këtë rast, do të thotë do të jetë "Ai i cili ka luftuar me Perëndinë" ose "lufton Zotit" .
Një interpretim përbashkët rrjedh(derivon) nga emrii i vet nga pseudonimi i Jakobit, apo Izrael (איש רואה אל, El Ish kaproll, që e përkthyer do të thotë "njeri që e panë (Engjëlli i) YHWH"). Eretz Yisrael do të thotë pra "Toka e Jakobit." Lloj shkrimi i këtij interpretimi (ישראל) është më afër që të fjalës Izrael (ישראל).
Së fundi esht raportuar nga Bibla te Mbretit Xhejms, emrin mund të rrjedhin nga Sur noun (princ ""), duke përcaktuar kuptimin e "Princi i Zotit."
Shtetit modern ende merr emrin e vet nga termi biblik, edhe pse emrat e tjerë ishin propozuar (Eretz Yisrael, Sioni apo Sionit, dhe Jude e Re).

Historia

Popullit çifut para lindjes së Izraelit - Popullit hebre në antikitet dhe në mesjetare

Një seri e mbretërive dhe e shteteve hebraike (shih dymbëdhjetë fiseve të Izraelit) ishte që jetonin në nje rajon për më shumë se një mijëvjeçar, që nga mesi i mijëvjeçarit të dytë pas renie për shkurtësinë Mbretëria e Izraelit të shkatërruara në 722 para Krishtit, vit i pushtimit asirian, dhe Mbretëria e Judës (të shkatërruara në 607 para Krishtit). Kjo u rindërtua pas mërgimit babylonian nëvitin 530 para Krishtit dhe ishte nën protektorate te ndryshme nga Persianët të Romakëve, deri në dështimin e revoltës së madhe hebreje kundër Perandorisë romake, i cili shkaktoi shpërngulje masive të hebrenjve nga vendi i tyre ose mërgimin e tyre vullnetare (Diasporës hebraike).
Në shekullin e shtatë, Perandoria Bizantine humbi rajon në duart e arabëve, vendbanimet, kemi tërhequr porsaardhurve, veçanërisht nga rajonet jugore të Gadishullit Arabik. Pas një periudhe të suksesshme në kalifatit umajad, zonat e rënë në mënyrë progresive në moshën e Abasit, duke gjetur një vitalitet të ri në periudhën para tulunide e cila ra nën kontrollin e fiseve nomade; Benu Kalb dhe Benu Kilāb. Kryqëzatat dhe dominimin e mëvonshme të Fatimids, dinastine Zengid, Mamluks dhe dinastine Ayyubid, rajoni u bë mjaft i rëndësishëm. Sunduesve të rinje osmane nuk ishin mjaft te afte dhe si e tile u la administrata në duart e aftë të Mamluks te mundur, te shndërruar në vasalë i tyre. Megjithë përpjekje nga dinastise Mehmet Ali Khedivial per të aneksuar rajonin, në sajë të disa veprimeve ushtarake u përpoq nga djali i themeluesit të Ismail Pashes, osmanët mbeti në pushtet deri në Luftën e Parë Botërore, i cili pa ata të pasuksesshëm, në aleancë e tyre me Kompetencat. Menjëherë pas luftës u krijua në Palestinë dhe mandati i Transjordan nga Lidhja e Kombeve i ka besuar Britanisë e Madhe kujdesin per izraelitet, ndërsa në Siri, një tjetër term i atribuohet në Francë.

Zionizëm dhe mandati britanik ne Palestine

Popullsia çifute me rreth 10.000 izraelite në fillim të shekullit të nëntëmbëdhjetë, filloi të rritet në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë. Gjatë kësaj kohe ishte se ka zhvilluar lëvizjen zioniste kombëtare që avokatët me krijimin e njësisë politike çifute në Palestinë nën Theodor Herzl dhe David Ben Gurion, pastaj në nxitësit e tij.
Në fund të Luftës së Parë Botërore, Lidhja e Kombeve ka lëvizur në Palestinë nën kontrollin e Perandorisë Britanike me largimin e Perandorisë Osmane. Britaniket me Deklaratën e Balfour, kishte promovuar krijimin e një atdheu te hebrenjve në Palestinë. Arabët revoltuan në disa raste me kryengritjet palestineze të vitit 1920 dhe trazirat në Palestinë në vitin 1929.
Megjithatë, pas emigracionit masiv të popullsisë çifute me origjinë kryesisht nga Europa Lindore e organizuar kryesisht nga lëvizje zionist, nga popullsia hebreje në rajon që më vonë do të bëhen izraelite, i miratuar nga rreth 80.000 njësi të regjistruara në 1918 deri ne 175,000 izraelite, në vitin 1931 dhe 400,000 në 1936.
Në këtë lëvizje migratore, duke filluar nga viti 1935 dhe deri 1939 esht kundërshtuar, madje edhe me dhunë, shumica arabe e njerëzve vendor, që kanë shkaktuar atë që është përcaktuar më pas si Kryengritja e Madhe arabe (1935-1939):ne një shpërthim të dhunës dhe të terrorit të dyja me qëllim qe të mbroj pavarësinë e saj nga mandati britanik dhe krijimin e një shteti të pavarur palestinez, është fundi i imigracionit hebre dhe dëbimit të ardhurve. Lëvizjeve të ndryshme zionist, me armë të paligjshme, ushtarake, ndërkohë, dhe që mes viteve tridhjetë, shkoi për të punuar në mënyrë aktive për krijimin e Shtetit të Izraelit, duke bërë me dhunë (në te shumte herë me terrorizem) kundër arabëve të Palestinës dhe institucionet britanike, e ana e tij, duke shkaktuar qindra të vdekur dhe të plagosur. Në mars 1939, në fund të kryengritjes, sipas burimeve britanike, ka qenë midis rreth 5.000 arabët të vdekur, 400 hebrenj dhe 200 britanikë, të cilat janë shtuar disa qindra të plagosur nga të dyja anët. Për t'i dhënë fund revoltës s e madhe te administrimit britanik në 1.939 ishte vendosur kufizime të ashpra mbi emigracionin dhe shitjen e tokës për të hebrenjve dhe shtyu anijet e plotë të emigrantëve hebrenj të qe vinin, për fat të keq pak para se të ndodhte Holokausti. Ardhjen e nazistëve dhe tragjedia e Holokaustit çoi në një fluks më të shumte te hebrenjve nga vendet e ndryshme evropiane te inkurajuar nga Ben Gurion, i cili e udhehoqi imigrimin w popullsise si mënyra e vetme për Izraelin që të mbroj veten.

Historia e Shtetit të Izraelit - Lindja e shtetit
Imazh
David Ben Gurion - Kryeministër i Izraelit - gjatë shpalljes së Shtetit të Izraelit ne 14 maj te viti 1948 në Tel Aviv, nën një portret te madh i Theodor Herzl, qe konsiderohet si themeluesi i mendimit zionist

Në vitin 1947 Kuvendi i Kombeve të Bashkuara (e cila më pas kishte 52 vende anëtare), pas gjashtë muajve të punës nga dell'UNSCOP (Komiteti i Posaçëm i Kombeve të Bashkuara në Palestinë), më 29 nëntor te 1947 Asambleja e Përgjithshme miratoi Rezolutën nr 181, e cila ofroi për krijimin e një shteti çifut dhe një shtet arab në Palestinë, me qytetin dhe zonën e Jeruzalemit nën administrimin e drejtpërdrejtë të OKB-së. Sipas planit, shteti hebre do të përbëhet nga tre seksione kryesore, të lidhura nga udhëkryq jashteterritoriale; shtet arab do të ketë pasur një enklavë në Jaffa.
Në raportin e tij, UNSCOP ballafaqohet ceshtja se si të kënaqë të dy grupet, të bindur se edhe pse e motivuar për të përmbushur kërkesat e të dyja ishte "qartazi e pamundur, por ai ishte gjithashtu" pambrojtshëm "u pajtua për të mbështetur vetëm një nga dy pjeset. Në aspektin e vendosjess se si të ndajnë territorin në fjalë, për të shmangur hakmarrje të mundshme nga popullsia arabe, duhet të mblidhen të gjitha palet, ku kolonët hebrej ishin të pranishëm në një numër të madh (megjithëse shpesh në një pakicë në territorin e të ardhmes se hebrejve.
Britania, e cila në vitet tridhjetë(1930) gjatë Kryengritjes se Madhe Arabe ishte përpjekur disa herë, por pa sukses që të ndajnë territorin midis popullsisë arabe dhe kolonëve ekzistuese çifute ka rritur ndjeshëm, ku abstenoi nga votimi dhe hapur nuk pranoi të ndjekë rekomandimet e planit, ai besonte se do të provonte të papranueshme për të dyja palët, dhe së shpejti njoftoi se ai ende do të përfundojë mandatin e tij më 15 maj 1948.
Reagimet për rezolutën e OKB-së janë të ndryshme: shumica e hebrenjve, zyrtarisht të përfaqësuar nga Agjencia hebraike të pranimit, duke u ankuar here pas here per zonat territoriale ndërmjet zonave të ndryshme të caktuara të shtetit hebraik. Më shumë grupeve ekstremiste si Irgun dhe Stern Gang, ne refuzojnë atë, në krahasim me prezencën e shtetit arab në atë që është konsideruar si "Izraelin e Madhe" dhe ajo e kontrollit ndërkombëtar të Jeruzalemit.
Në mesin e popullsisë arabe në propozim u refuzua, me motive të ndryshme: Disa e mohojnë plotësisht mundësinë e krijimit të një shteti çifut, ndërsa të tjerët kritikuar ndarjen e territorit të cilat ata i konsiderojnë të afërt për të ndarë territoret e popullsisë arabe (përtej faktit që shtetet arabe te shtrira në Detin e Kuq nuk do të ketë më as burime kryesore të ujit në zonë te Deti i Galilesë), të tjerët e kundërshtuan sepse Judenjtë, të cilët formuani një pakicë (një e treta e popullatës së përgjithshme në pronësi vetëm 7% të territorit), e caktuar nga shumica (56% te ndodhura ne fushat e shkretëtirës ) të zonës (edhe pse Komisioni i OKB-së kishin bërë gjithashtu se vendimi për shkak të emigracionit në masë e mundshme nga Europa e veteranëve të persekutimit të Gjermanisë naziste), shtetet arabe së fundi, propozoi krijimin e një federate shteti të vetëm, me dy qeverive.
David Ben Gurion (Kryeministër i Izraelit) gjatë shpalljes së lindjes së Shtetit të Izraelit me 14 majte 1948, në Tel Aviv me një portret te madh te Theodor Herzl, qe konsiderohet si themeluesi i mendimit zionist

Mes dhjetorit te 1947 dhe gjysmës së parë të majit te 1948 jane zhvilluar veprime te përgjakshme të luftës civile nga të dy palët. Plani Dalet (ose "Plani D" grup) i Haganah, deri në mes të vjeshtës së 1947 dhe në fillim të 1948, kishte si qëllim të saj mbrojtjen dhe kontrollin e territorit të shtetit të sapolindur të Izraelit dhe vendbanimeve hebraike në vende me rrezik përtej kufirit të kësaj. Plani, edhe pse zyrtarisht vetëm mbrojtes, megjithatë, të sigurojë, ndër të tjera, mundësira t e "bazat e armikut pushtuese" te vendosur mbi kufi (për të parandaluar ato që të përdoren për të organizuar depërtimin brenda territorit) dhe parashikonte shkatërrimin e fshatrave palestinez ( "zjarri për të vendosur, hedhjen në erë, dhe mbjellja e minave në mbeturinat" ose "djegin, shkatërrojnë ") dëbimin e popullatës përtej kufirit, ku popullsia ishte "e vështirë për të kontrolluar" , një situatë që ka bërë disa historianë për të shqyrtuar planin e vet tërthorazi përgjegjës për masakrat dhe veprimet e dhunshme ndaj popullit palestinez (nuk është shprehimisht i pranishëm edhe pse justifikohet as nga plani), në një lloj përpjekje për spastrim etnik . Ndikimi emocional në opinionin publik të masakrës së Deir Jasin, më 9 prill për të punuar si anëtarë të organizatave te Irgun dhe Stern Gang dhete njohuri t Haganah, ishte një shkak kryesor i largimit të banorëve në vit.
Më 14 maj 1948 ishte shpallur në mënyrë të njëanshme krijimi i Shtetit të Izraelit, një ditë para se të OKB-ja do ta nenshkronte. Më 15 maj, trupat britanike në fund u tërhoqën nga territoret e mandatit.

Lufta arabo-izraelite e 1956

Lufta e 1956 te riarmatosjes arab - izraelit shqetësoi shtetin egjiptian, qe Izraeli ka mbështetje nga Çekosllovakia, Britania dhe SHBA nisën një izolim kundër Egjiptit pert sukseset e shumta ne anneksimin te Rripit te Gazës dhe gadishullin e Sinait. Konflikt ishte zgjidhur, megjithatë, në sajë të një marrëveshje mes SHBA dhe Bashkimit Sovjetik e kishte kërcënuar me përdorimin e energjisë bërthamore në mbrojtjen e Egjiptit.
Në 1967, shpërtheu një luftë tjetër (e tretë)
midis Izraelit dhe vendeve fqinje arabe, e quajti Dita e Luftës së Gjashtë , per shkak të kohëzgjatjes së saj të ulët. Egjipti, Siria dhe Jordania masivisht kishin vendose trupat pranë kufijve të saj, Izraeli përsëri vendosi të zgjedhe si arme sulmin e armatosur. Nën komandën e gjeneralëve Yitzhak Rabin (Shefi i Shtabit) dhe Moshe Dayan (ministri i Mbrojtjes) per gjashtë ditë, duke filluar nga 5 qershor 1967, Izraeli mundi ushtritë e tre vendeve arabe, ku aneksoi Bregun Perëndimor me Lindjen e Jeruzalemit ( që ishin nën administrimin jordanez), gadishullin Sinai, Golan Heights, Rripin e Gazës, Bregun Perëndimor (Jude dhe Samari) zona duke zënë siperfaqe të mëdha të territorit të përtej kufijve të tij origjinale.
Izrael refuzon të aplikojë Kartën e Konventes se Gjenevës per Okupimin e territoreve jo të saj te territoreve palestineze të pushtuara , te cilet nuk kanë të drejtave te barabarta politike të qytetarëve të Izraelit, as duke mos i dhënë përfitimet nga ligjet e Izraelit te territoreve t e pushtuara.

Lufta për pavarësi - Lufta arabo-izraelite të 1948.

Ne 15 maj te 1948 ushtritë e Egjiptit, Siris, Libanit, Irakut dhe Transjordan, sulmuan shtetin e porsalindur të Izraelit.
Menjehere u ndalua mesymja kolektive nga forcat izraelite dhe arabe u detyruan të tërhiqen. Izraeli ka shkatërruar qindra fshatra palestineze, dhe duke shkaktuar një eksod te popullsisë. Lufta përfundoi me humbjen nga ana arabe ne maj te 1949 dhe ka rezultuar me 726 mije arabo-refugjatëve palestinezë, në mënyrë të ngjashme ka ndodhur me rreth 600 mije refugjatë hebreje u desh të largohen nga shtëpitë e tyre në vendet arabe. Ata dhe pasardhësit e tyre ende janë të ndaluar të kthehen në territorin izraelit që është në tokat arabe. Pas armëpushimit dhe tërheqjes të trupave të Egjiptit hebraike qe ndodhet ne Transjordan Gaza dhe Bregun Perëndimor të pushtuar, duke marrë emrin e Jordanit. Izraeli i Galilesë dhe esht aneksuar territore të tjera arabe, qe u pushtuan në shumicën e luftës. Vitet e ardhshme, pas miratimit me 5 korrik te 1950 ne baze të Ligjit të Kthimit nga Qeveria e Izraelit, ai mori pjesë në një imigrim të re të lartë, gjë që çoi në dyfishimin e popullsisë së Izraelit. Në pjesë të mëdha, fillimisht, ajo ishte e refugjatëve Sefardik - hebreje nga vendet arabe, te dëbuar nga vendet e tyre të origjinës pas lindjes së shtetit.
Për rolin e tij në negociatat armëpushim të 1948 dhe 1949, Ralf Bunche mori çmimin Nobel për Paqe 1950.

Izrael mbajti ligjin ushtarak te luftes për arabët Izraelit deri 1966.
Pak nga kriza, gjashtë Dita e Luftës dhe Luftës së Yom Kippur
Më 23 korrik 1952 një grup të quajtur Zyrtarëve Te Lire rrëzuan atëherë princin e Egjiptit dhe mbretin Farouk dhe menjehere erdhi në pushtet udhëheqës iGamal Abdel Naser, i njohur në perëndim si pro-perendimor. Ai vazhdoi me një detashment progresiv nga Anglia me atë duke hyrë në marrëveshje sipas të cilës ata pastruan Kanalin me kusht që Egjipti ka kërkuar ndihmën e tyre në rast të kërcënimeve të jashtme. Në tre vitet e ardhshme janë asgjësuar të gjitha institucionet e vjetër dhe në '55 trupat egjiptiane në britanik mori kontrollin e kanalin. Menjëherë u hodhen furnizime europiane m e armë britanike dhe financimit për ndërtimin e digës Asan si përgjigje dhe në vitin 1956, Naser nacionalizoi Kanalin duke ua mbyllur për anijet komerciale dhe si fillimi i Izraelit ne prage te afrimit me Sovjetiket. Izraelitet, aleate me Francen dhe Angline (vendet e aksionerëve të ndërtimit dhe funksionimin e kanalit), ndërhyne ushtarakisht.
Për rolin e tij në vendosjen e një marrëveshje paqeje, Lester Pearson ka marrë Çmimin Nobel për Paqe 1957.


Jeruzalemi
Imazh

Jeruzalemit, kryeqyteti i kontestuar
Statusi i Jeruzalemit

Jeruzalemi u shpall kryeqytet i Izraelit në vitin 1950 dhe u konfirmua si e tillë, në vitin 1980, me "Basic Ligji" miratuar nga Kneset.
Nga 1949 e tutje, pothuajse të gjitha institucionet qeveritare janë transferuar në Perëndim te Izraelit ne Jeruzalem, ndërsa disa, të tilla si Ministria e Mbrojtjes, ka mbetur në Tel Aviv (qyteti nga i cili Ben-Gurion shpalli lindjen e Shtetit të Izraelit).

Mrekullite e kryeqytetit te Jeruzalemit te Izraelit nuk janë të njohura si të vlefshme nga komuniteti ndërkombëtar dhe u dënuan edhe nga rezolutat e OKB-së qe nuk është detyrues, që përfshin qytetin e Jeruzalemit zona qe nuk njihen ndërkombëtarisht si izraelitët. Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë konfirmoi se territoret e pushtuara në vitin 2004 nga shteti i Izraelit përtej "Vijës së Gjelbër" e vitit 1967 vazhdon të jetë "territor i zënë" dhe kështu me ta, duke përfshirë pjesën lindore të Jeruzalemit në mënyrë të njëanshme ka aneksuar nga ana e Izraelit në vitin 1980, pa njohje ndërkombëtare. Për të theksuar këtë situatë, të gjitha shtetet që kanë marrëdhënie diplomatike me Izraelin kanë ambasadat e tyre nga Jeruzalemi, zakonisht në Tel Aviv ose në afërsi të menjëhershme.
Në 2006, vetëm dy shteteve që kishte ambasada në Jeruzalem, El-Salvador dhe Kosta Rika, kanë njoftuar vendimin e qeverisë izraelite për të larguar misionet e tyre diplomatike në Tel Aviv jane transferuar sipas njoftimit të El Salvadorit se ka lëvizur ne Herzliya Pituach (një periferi të Herzliya, një qytet i themeluar nga zionist në vitin 1924 dhe me emrin Theodor Herzl) dhe Kosta Rikës në Ramat Gan (një periferi të Tel Aviv). Kongresi i Shteteve e Bashkuara ka kërkuar disa vite me rradhe qe te vendoset ambasada amerikane nga Tel Aviv në Jeruzalem, por asnjë nga qeveritë e njëpasnjëshme kanë zbatuar vendimin.

Ndërhyrjeve ushtarake në Liban


Procesin e paqes

Marrëveshjeve të paqes të Camp David (1978) midis Izraelit dhe Egjiptit u parapri nga vizita historike e Anvar El Sadat, presidenti i Egjiptit, Kneset në Jeruzalem në 19 nëntor 1977. Anvar El Sadat dhe Menakem Begin u janë dhënë Çmimi Nobel në 1978, por Sadat u vra nga fondamentalistëve islamikë me 6 tetor te 1981. Megjithatë, tërheqja e Izraelit nga territoret e pushtuara të Egjiptit (Tevratit) u përfundua në vitin 1983 siç ishte planifikuar. Që atëherë ka mbajtur paqen dhe Egjipti ka shpesh ndërmjetësuar midis Izraelit dhe palestinezëve.
Izrael-traktat Jordan paqe u nënshkrua në përroin Araba tetor 26, 1994 nga Mbreti Hussein i Jordanisë dhe Yitzhak Rabin. Paqe që ka mbajtur.
Marrëveshjeve të Oslos mes Izraelit dhe PLO përfunduar gusht 20, 1993 nga Mahmoud Abbas dhe Shimon Peres dhe i nënshkruar në Uashington DC Shtator 13 nga Jaser Arafatit, Yitzhak Rabin dhe Bill Clinton, ishte paraprirë nga Intifada e parë (1987-1993). Jaser Arafatit, Yitzhak Rabin dhe Shimon Peres ka marrë Çmimin Nobel për Paqe 1994, por Rabini u vra nga një ekstremist çifut në vitin 1995. Marrëveshjet ngritjen e Autoritetit Kombëtar Palestinez. Intifada e dytë (2000 -), shënoi dështimin e procesit të Oslos.

Izraelin në BE

Në vitet tetëdhjetë vonë, Partia Radikale Transnacionale Marco Pannella filloi një fushatë e vetëdijes dhe promovimit të propozimit për të sjellë në Shtetin Izraelit Bashkimin Evropian.

Gjeografia

Esht i kripur në Detin e Vdekur - Vizioni i malit Tabor

Izraeli është në lindje të Detit Mesdhe. Esht territor sovran e njohur ndërkombëtarisht, përveç se të gjitha territoret e pushtuara në vitin 1967, ka një sipërfaqe prej rreth 20.770 kilometra ², prej të cilave 2% është ujë. Territorit sipas ligjit të Shtetit të Izraelit, që është, duke përfshirë ne Lindjen e Jeruzalemit dhe Golan Heights perben një sipërfaqe prej 22.072 kilometra ², qe esht territor nën kontrollin e Izraelit, duke përfshirë sebashku me territoret e okupuara perben një sipërfaqe prej 27.799 kilometra ².

Morfologjia

Territori i Izraelit, është kryesisht e varfer dhe e braktisur.
Paraqet në perëndim, paralel me bregun, një banesë (ose HaShefela HaSharon) esht tipke pjellore dhe të pasura me ujë, e cila pret 70% të popullsisë. Në qendër gjendet një zone e pushtuar nga kodra dhe malėsia që perben vargmale në gjithë vendin. Ndërsa shpatet perëndimore nuk jane te thepisura, poshtë drejt Mesdheut zhyten nga lindja në luginën e lumit Jordan. Ne luginën e ngushtë kalon lumi Jordani, qe shtrihet në kufi me vendet fqinje është pjesë e Luginës Rift e Madhe që vazhdon me Detin e Vdekur,prane përroit Araba, Gjirin e Eilat (ose Gjirin e Aqaba) dhe Detit të Kuq. Ne jug shtrihet Negevit, një territor kryesisht shkretëtirë, e cila zë rreth gjysma e madhësisë së vendit, në fundin e saj jugore është e shtrire ne drejtim të detit Mesdhe. Tipike të Negevit dhe gadishullin e Sinait esht se ndodhen pranë kratereve, qe janë gërryes (Makhteshim), që bota është e gjerë, Krater Ramon, 40 km të gjatë dhe 8 km e gjerë. Malet më të rëndësishme janë Meron, në malin e Epërme Galilesë, e cila është malin, Ramon (Ramon ose Makhtesh) e cila gjendet në shkretëtirën Negev. Vërejtjet tjera më Haifa janë malin Karmel dhe malin Hermon (e okupuar që nga viti 1967) nga e cila zbret Jordanit.

Hidrografia

Lumi kryesor është lumi Jordan, e cila zbret nga mali i Hermonit, ajo i takon Izraelit vetëm një pjesë e sipërme, duke shënuar për pjesën tjetër të kufirit në mes të Jordanit, dhe territoret e okupuara palestineze, për të ua dhuron të rrjedhave të përmasave modeste, dukshëm regjimin rrëke, të cilat kanë tendencë të thatë në sezonin e thatë.
Më shumë i spikatur është rrjedha lumit Yarqon (15 km), i cili zbret në detin Mesdhe pranë Tel Aviv.
Ajo përfshinte pothuajse tërësisht brenda Deti Kombëtar të Galilesë (Kinneret), Izraeli dhe banje Deti Vdekur vetëm në sektorin e jugperëndim dhe është afër pika më e ulët në planet (400 m nën nivelin e detit).

Klima


Pavarësisht të qënit e një vend me madhësi modeste, ka ndryshime në klimën e veçantë nga zona në zonë, dhe temperaturat ndryshojnë shumë, sidomos gjatë dimrit. Bregdet ka një klimë tipike mesdhetare me verë të gjatë, të ngrohtë dhe të thatë dhe dimër të ftohtë dhe me shi. Ngrohjes është edhe më i madh në Luginën e Jordanit, ku në 1942 u regjistruan 53,7 ° C (kibuc Tirat Zvi), një rekord për Azinë . Në kodrat e ftohtë megjithatë, klima është e ftohtë dhe i lagësht, duke përfshirë borë (në Jeruzalem, të paktën një herë në vit, në malin Hermon për shumicën e vitit). Nga maji deri në shtator reshjet është e rrallë, nga nëntor-mars esht klima relativisht e lagësht.

Mjedisi

Mungesa e ujit ka bërë qe Izraeli e ka shtyrë në vend për zhvillimin e teknologjive të Izraelit për të shfrytëzuar energjinë diellore për prodhimin per frymë te popullsise është e para në botë.
Shteti i Izraelit është shumë aktiv në mbrojtjen e mjedisit natyror në rajonet periferike, duke përfshirë punën e Keren Kayemeth LeIsrael. Në të kaluarën, duke nxitur zhvillimin ekonomik kryesor për një popullsi kryesisht emigrant si refugjat, ajo ishte shumë më pak në zonat urbane dhe peri-urbane.

Demografia

Izraeli u kërkon të gjithë qytetarëve te saj për të deklaruar veten e tyre ose për të atribuojnë ne përkatësinë e tyre etnike dhe fe (hebraike, arabe, ...). Bazuar në këto të dhëna - të cilat janë raportuar në kartat e identitetit - janë të njohur përgjegjësitë të diferencuara, arabët nuk duhet të paguajnë rekrutimit.

Popullsia

Dendësia e popullsise per per km ² esht 350 banore

Popullsisë është rritur në periudhën e pasluftës, për shkak të fluksit të ardhurve. Zonat janë të populluara më shumë se zonat bregdetare, ku toka është shumë pjellore. Densiteti i popullsisë është më e lartë gjendet në rrethet e Tel Aviv dhe Jeruzalem.

Etniciteti


Sipas Factbook te CIA te vitit 2005, i cili raportoi sipas vlerësimeve të 1996, në Izrael popullsia ishte i përbërë nga një 80,1% e hebrenjve (nga të cilat pak më shumë se një të katërtën ka lindur në Izrael) dhe 19,9% i jo-hebrenjve, kryesisht arabët.

Më e fundit sipas informacionit te CIA-s ne 2007, i cili përmban vlerësime të vitit 2004, në Izrael popullsisë do të ndahen si vijon:

* Hebrenjtë 76,4%, të ndarë si vijon:

lindur në Izrael 67,1%
lindur në Evropë dhe Amerikë 22,6%
lindur në Afrikë 5,9%
4,2% lindur në Azi

* 23,6 jo%-hebrenjtë (shumica arabë)

Në dhjetor te 2006, sipas Byrosë Qendrore të Statistikave të Izraelit, ka 7.1 milionë njerëz në Izrael. Nga këto 76% janë të hebrenjve dhe arabëve 20%, 4% janë të klasifikuara si të tjera.
Një anketë në dhjetor 2006 u zhvillua për Qendrën për Racizmi kundër fushatës, gjeti se gjysma e popullatës hebraike në Izrael beson se shteti duhet të nxisë emigrimin e shtetasve arab. Në fillim të dhjetorit 2008 Ministri i Tzipi Livni, eksponenti kryesor i partisë Kadima dhe si kandidat i tillë në zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme të shkurtit 2009, tha se pas krijimit të një shteti palestinez, shtetasit izraelite të popullsisë arabe (rreth 1.400.000 vetë) do t'i kërkohet të levize(te shkojne ne nje zone tjeter). Deklarata ka ngjallur protestat arabo-izraelit te deputetëve palestinise dhe presidenti Abu Mazen.

Feja ne Izrael

Sipas Librit të fakteve të CIA-s amerikane në vitin 2007, i cili përmban vlerësime të vitit 2004, në Izrael popullsisë do të ndahen si vijon:

* Hebrenjve 76,4%
* 16% muslimanë
* Krishterët Arab 1,7% (shih për katolikët Kisha Katolike në Izrael)
* Krishterëve të tjera 0.4%
* Druze 1,6%
* Te tjera(Bahai, etj.): 3,9%


Sipas izraelit Byrosë Qendrore të Statistikave, në vitin 2005 popullsia ishte e ndarë në mes të një 76,1% e hebrenjve, një musliman, 16.2%, 2.1% të krishterë, dhe Druze 1,6%, duke mbetur 3, 9% (kryesisht emigrantëve nga ish-Bashkimi Sovjetik) nuk klasifikohen nga feja. Në mesin e arabëve që jetojnë në Izrael për 82, 7% ishin myslimanë, 8, 4% Druze dhe 8, 3% të krishterë.
Arabët që jetonin në territoret që nga 1948 përbën Shtetin Izraelit, qe janë shtetas izraelit. Të ketë një pasaportë, por me një kufizim: ata nuk mund të hyjnë lirisht Gazës apo ne Bregun Perëndimor. Janë rreth 1.400.000. Izraeli paguan qytetarët e tij e pelegrinazh (haxh) në Mekë.
Banorët e Jeruzalemit Lindore pas pushtimit izraelit e vitit 1967, kanë marrë kartat e identiteti izraelite si "banorë të përhershëm". Qytetarët nuk janë të Izraelit, por mund të lëvizin lirisht si në Izrael dhe Bregun Perëndimor. Zhargon burokratike janë quajtur "arabët blu (ngjyra e dokumentit) dhe janë rreth 253.000.
Banorët e pasaportave të Bregut Perëndimor palestinez, e gjelbër. Dokument është lëshuar nga Autoriteti Kombëtar Palestinez (PNA), por me lejen e Izraelit. Nuk mund të hyjnë në Izrael dhe Rripin e Gazës, përveç me lejen speciale të lëshuar nga autoritetet izraelite. Nuk janë rreth 1.980.000.

Kulture
Folklor dhe kulturën popullore


Kultura të ndryshme e Izraelit buron nga shumëllojshmërinë e popullsisë së saj: hebrenjve nga e gjithë bota kanë sjellë me vete traditat e tyre fetare dhe kulturore, duke krijuar një konglomerate kulture muzikore nga shtete te ndryshme. Izraeli është i vetmi vend në botë në të cilën jeta është e organizuar sipas kalendarit hebre, ditë pushimi është e shtunë (duke filluar nga e premtja pasdite vonë) dhe festat janë të vendosur nga festat hebreje. Pakicë substanciale arab ka ndikuar edhene kulturën e Izraelit, sidomos në kuzhinë, muzikë dhe arkitekturë.

Muzika


Muzikë e Izraelit tregon ndikimet nga e gjithë bota: skenën e muzikës ofron muzikë jemenas, melodi Hasidic, muzikë arabe, muzikë greke, jazz, pop, rock, muzikë klasike. Këngë popullore tipike ( "Këngët e Eretz Izraelit") transmeton përvojat e pionierët e zionizëm në gjysmën e parë të shekullit XX.
Orkestra e më prestigjioze dhe Orkestra Filarmonike e Izraelit, i themeluar në 30, e cila ka më shumë se 200 koncerte në vit. Ndër muzikantët klasike e famë ndërkombëtare janë më të njohur Itzhak Perlman dhe Pinchas Zukerman, Daniel Barenboim gjithashtu ka shtetësinë izraelite.

Arti i germave

Izraeli ka dy gjuhë zyrtare: gjuhën hebraike dhe gjuhën arabe. Janë përhapur edhe gjuhën angleze, rusisht dhe frëngjisht.
Izraeli vazhdon traditën e fortë të kulturës jidish teatrale në Evropën Lindore. Në Tel Aviv Habima, e themeluar në vitin 1918 është kompani vjetër teatri dhe teatër kombëtar.

Sistemi politik i 2010 ne izrael

Izraeli është një demokraci parlamentare me votës universale.
Votim i takon të gjithë qytetarëve izraelitë të cilët kanë arritur moshën tetëmbëdhjetë vjet.
Fuqi legjislative qëndron me Kneset (Kuvendi Kombëtar), i përbërë nga 120 anëtarë (MK) zgjidhen çdo katër vjet me përfaqësim proporcional (me aplikimin e metodës D'Hondt), në listat e partive (nuk ka zgjedhje legjislative votimi preferencial ). Territorin përbën një elektorat të vetme, dhe gjithashtu ofron një prag minimal (vendosur në 2% nga viti 1996).
Pushteti ekzekutiv i takon qeverisë, i kryesuar nga Kryeministri, i cili është subjekt për besimin e Parlamentit (1996-2003 ishte zgjedhur me zgjedhje të drejtpërdrejtë popullor) dhe është zakonisht kreu i partisë me më shumë vende.
Kryetari i Shtetit të Izraelit (në hebraishte: נשיא המדינה, Nesi Hamedini, lexo. Kryetar i Shtetit) është kreu i shtetit të Izraelit. Funksioni i saj është thjesht përfaqësues, duke rezultuar në ushtrimin e pushtetit ekzekutiv të deleguar në tërësinë e saj për të Kryeministrit.
Kryeministri izraelit, është kreu i Qeverisë së Shtetit të Izraelit dhe është zyra më e rëndësishme politike në vend. Në thelb ka rolin udhëheqës të ekzekutivit. Qëndrimi i tij zyrtar është kryeqyteti i Izraelit, Jeruzalemi. Presidenti emëron Kryeministrin në bazë të rezultateve të zgjedhjeve, pas konsultimeve me udhëheqësit e koalicionit fitoi vetmi përjashtim në këtë praktikë u zhvillua mes viteve 1996 dhe 2001, kur zgjedhjen e Kryeministrit u zhvillua ndaras nga ai i Kneset.
Termi hebraishte përdorur për të caktuar Kryeministri Rosh HaMemshala (hebraisht: ראש הממשלה, fjalë për fjalë Kryetari i Qeverisë), një emër të zbatohet edhe për të ministrave të jashtëm të kryeministrit, zëvendësohet herë pas here nga fjala anglisht "Kryeministri".

Ekonomi

Izraeli ka një ekonomi tregu të përziera dhe është konsideruar si një nga vendet më të përparuara të Lindjes së Mesme me lidhje ekonomike dhe industriale, si dhe një nga më konkurrueset, dhe ku është më e lehtë për të bërë biznes per bizneseve të reja . Në vitin 2007, PBB (PPP) qëndroi në 232.7 miliard $ (e 44 shtete në botë) dhe PBB për frymë (PPP) qëndroi në US $ 33.299 (22 në botë) dhe, si rrjedhim, në këtë vit është ftuar për t'u bashkuar me OECD, një organizatë për bashkëpunim midis vendeve demokratike dhe të ekonomisë së tregut.
Megjithë burimet e kufizuara natyrore, zhvillimin e industrisë dhe bujqësisë, ka vazhduar me dekada, ka bërë Izraeli me forcat e veta kryesisht dhe mjaftueshëm në prodhimin e ushqimit me përjashtim të mishit. Izraeli është një importues i madh i naftës, lëndëve të para, pajisje ushtarake. Për eksportet, qëndron për fruta, perime, farmaceutike, software, kimike, teknologji ushtarake, diamand. Kjo është një udhëheqës botëror në ruajtjen e ujit dhe të energjisë gjeotermale. Që nga vitet shtatëdhjetë, Izraeli merr ndihmë ekonomike nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në veçanti për mbështetjen e borxhit të jashtëm dhe të borxhit publik. Pritet që i jep të tilla të pushojë në vitin 2008.

Bujqësia

Pajisur me burime të ujit të pakta, vendi nuk është një ambient i madh për bujqësinë. Kolonët hebrenj kanë qenë në gjendje, megjithatë, të zhvilluar një teknologji të ujitjes i cili ka rritur produktivitetin e çdo litër ujë të detyruar të bujqësisë e saj si një model i patejkalueshëm efikasitetin e ujitjes. Agronome dhe inxhinierë në Izrael mburren me titullin e krijuesit e aplikimit të "ujitjs me pika", në përgjithësi teknikave të "mikro-ujitje. Edhe pse uji në dispozicion për bujqësi vazhdon të bjerë, fermerët izraelitët e përdorin atë me efikasitet në rritje, përkushtimin e tij ndaj kulturës së me vlerë në rritje, fruta, lule, bimë për fëmijë. Udhëheqja teknologjike lejon, megjithatë, të mjaftueshme për të përmbushur shitje në rënie të produkteve bujqësore me shitjen e fabrikave të rritet gjithnjë e më të sofistikuara siç kërkohet, me ekspertize të lidhura në të gjithë botën.
Aktualisht, vendi izraelitë, të cilët për një nga ligjet themelore (Ligjet themelore, të cilat së bashku te mbajtur më shumë ose më pak funksionin e një kushtetute) e Izraelit nuk mund të shitet toka (nëse nuk e duan hebrenjte që jetojnë jashtë vendit), për 92 % janë në pronësi të shtetit, Fondi Kombëtar hebre dhe Administrata izraelite . Toka të tilla mund të jepen me qira afat të gjatë (99 vjet) vetëm për hebrenjtë. Izraelit Arabet nuk mund të vazhdojë të jetë pjesë e komuniteteve të bujqësisë kolektive, moshave dhe kibuc.

Industria

Sektori industrial i Izraelit ka qenë gjithmonë e karakterizuar nga prania e firmave të vogla në sektorët tradicional dhe disa kompani të mëdha në ato avancuar. Per teknologji ekspertizën e saj në prodhim dhe kërkimore-telematik, Izraeli posedon Silicon Valley (silic përroit). Intel dhe Microsoft kanë vendosur nga hulumtimet e tyre të parë dhe të qendrave të zhvillimit jashtë SHBA, dhe madje edhe IBM, Cisco Systems dhe Motorola kanë strukturat qui.Dal 1948 e tutje,aparate Izraelitet per të mbrojtur veten nga fqinjët armik, ka zhvilluar një industri të fortë ushtarake. Kur është e kaluar (me embargon e përsëritura, edhe nga aleatët). Një përqindje shumë e lartë e buxhetit kombëtar ishte caktuar për ruajtjen e kërkimit ushtarak dhe shkencor për të marrë armët më të fuqishme dhe të sofistikuara. Izraeli është tani në gjendje të prodhojë armë bërthamore pa ndihmën e jashtme, raketa, avionë luftarakë dhe një shumëllojshmëri të armëve të vogla. Fusha të tjera të zhvilluara janë ato të aeronautika dhe robotikë. Industrinë e përpunimit diamanti është i lulëzuar dhe e iniciuar nga Judenjtë emigrant nga Amsterdam dhe i specializuar në metalet e çmuara. Burimet minerale dhe energjia janë pothuajse nuk ekzistojnë, sepse taban është i lirë per llëndët e para. Dy miniera qymyrit dhe të naftës janë të rëndësishme, të naftës pothuajse ekskluzivisht vjen nga Egjipti, një vend me të cilin Izraeli gëzon marrëdhënie speciale që nga viti 1982. Një tubacion të gjatë 260km lidhet me Eilat Askalonin. Përdorimit të shumta është energjia diellore, e cila mbulon nevojat e 27% të popullatës si një burim për ngrohje. Me një infrastrukturë të shkëlqyera për kërkime shkencore kimike është e mirë dhe industrinë farmaceutike gjithashtu.

Muzetë

- Muzeu i Izraelit, Jeruzalem, është njëprej institucioneve të mëdha kulturore: si ajo shtëpia ’’ Deti Vdekur’’ broshurat si një xhevahir në një koleksion të madh të artit hebraike dhe evropiane.
- Yad Vashem, në Jeruzalem, është muzeu kombëtar të Holokaustit, e parë në botë, dhe pret vizitore me informacione mbi tragjedinë.
- Muzeve të tjera në Jeruzalem: Muzeu Herzl, Muzeu i Tokat e Biblës, Muzeu Rockefeller dhe Muzeun e Artit islamik.

- Beth Hatefutsoth (Evropa Muzeu), në kampus të Tel Aviv, është një muze kushtuar interaktive srtoria e komuniteteve hebreje përreth botës.
- Muzeumet e tjera në Tel Aviv: Izraeli Eretz Muzeu, Muzeu i Haganah, Muzeu i antikave, Muzeu i Artit Modern.
- Në Negevit (Nusrat? Beer-Sheba?) Është Muzeu i beduin dhe kulturës beduin.

Arsimi dhe Kërkimet

Sipas OKB-së Izraeli ka normën më të lartë të kohes se studimit dhe arsimimit të Lindjes së Mesme, dhe Azinë është e njejte me Korenë e Jugut dhe Japonia. Akti i Arsimit Publik, i miratuar në vitin 1953 eshte themeluar ne pesë lloje shkollash: shtet laik (i madh), shtet fetar, ultra-ortodokse, e kibuc / Moshav dhe në arabisht. Arsim i detyrueshëm shkon 3-18 vjet, e ndarë në kopshtin e fëmijëve, fillor (1 ° -6 °), të mesme (7-9) dhe më lartë (10 ° -12 °), pas të cilit mban një provim maturi ose diplomë (Bagrut) rreptë.
Izraeli është vendi i tretë në botë për numrin e të diplomuarit (20% e popullsise), edhe për shkak të faktit se rrjedha emigrantësh nga ish Bashkimi Sovjetik të viteve '90 ishin te diplomuar në 40%. Izraeli ka marre katër fitues të Çmimit Nobel dhe është ndër vendet më të hershme në botë për të botuar artikuj shkencore për frymë. Në vitin 2003, Ilan Ramon u bë astronauti i parë izraelit. Izraeli ka tetë universitetet publike, te subvencionuara nga shteti:

* Hebrew University of Jerusalem (Jeruzalemit), më i vjetër i Izraelit (1918), shtëpia e Bibliotekës Kombëtare, në mesin e më të mirëve në botë,
* Technion-IIT (Haifa), themeluar edhe para pavarësisë (1924) se shtetit te Izraelit,
* Weizmann Instituti i Shkencave (Rehovot), i themeluar para pavarësië (1934) dhe vetëm i hapur për studimet pasuniversitare,
* Bar-Ilan University (Ramat Gan), e themeluar në 1955 dhe vetëm fetare (por ende zionist),
* Tel Aviv University (Tel Aviv), e themeluar në vitin 1956,
* Universiteti i Haifa (Haifa), e themeluar në vitin 1963,
* Ben-Gurion University of Negevit (Beer), e themeluar në vitin 1969,
* Open University (Tel Aviv), themeluar në vitin 1974 për studentët në një distancë.

Në Jeruzalem ka edhe universiteti arab Al Quds University, themeluar në vitin 1984.

Situata aktuale politike e vitit 2010 është:

* President: Shimon Peres.
* Kryeministri Benjamin Netanyahu, Partia Likud.
* Kuvendi Kombëtare: 120 anëtarë (në detyrë për 4 vite, zgjedhjet e fundit në vitin 2009).

Politika e Jashtme

Shtetin e Izraelit është e njohur nga një shumicë e madhe e shteteve në botë (161 nga 192 në 2007), në përputhje me Rezolutën 181 të Kombeve të Bashkuara më 29 nëntor 1947.

Megjithatë, për shkak të pyetjes palestinez, Izraeli është në një gjendje tensioni të vazhdueshëm me një shumicë e madhe e shteteve arabe. Izraelin si një shtet, qe nuk esht akoma i njohur nga ndonjë prej vendeve arabe dhe / apo islamike, me përjashtim të Turqisë, Jordanise, Egjipti dhe Mauritania me të cilat ajo mban marrëdhënie normale diplomatike. Disa vende arabe (p.sh. Maroku, Katari) marrëdhënieve të nivelit të ulët diplomatike apo informale.

Këto 31 vende kanë marrëdhënie formale diplomatike me Izraelin (deri më 19 nëntor 2006):

* Afrika: Algjeria, Çadi, Comoros, Djibouti, Guinea, Libia, Mali, Nigeri, Somali, Sudan
* Amerika: Kuba
* Lindore Azia: Koreja e Veriut, Tajvani
* South Asia: Afganistan, Bangladesh, Butan, Maldivet, Pakistani
* South-East Asia: Brunei, Indonezi, Malajzi
* Azia Perëndimore: Irani, Iraku, Libani, Kuvajti, Omani, Katari, Arabia Saudite, Siri, Emiratet e Bashkuara Arabe, Jemeni, Bahreini
* Arab Sahrawi Republika Demokratike dhe Republika e Kinës (Taivan) nuk e njohin Izraelin, as nuk janë anëtarë të OKB-së.

Përveç kësaj, disa shtete (përfshirë Venezuela) nuk kanë marrëdhënie diplomatike me Izraelin.
Imazh
Marrëdhënie diplomatike me Izraelin

█ █ Ngjyra jeshile - Maredhanie diplomatike
█ █ Ngjyra e kafe - Marrëdhëniet diplomatike te suspenduem
█ █ Ngjyra e kuqe - asnjë lidhje marredhenie te shteteve nuk e njeh Izraelin
█ █ Ngjyra e verdhe asnjë lidhje


U more nga ky link: - http://it.wikipedia.org/wiki/Israele
U pregatitë në shqip nga Bep Martin Pjetri
E enjte, me dt. 28 janar 2010
Per Proletari.Com
Copyright

-------------------,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Pamje nga Izraeli

ImazhImazhImazh

Fëmijtë izraelitë edukohen me ndjenjën e ultraterrorizmit kundër Njeriut


OKB-ja dhe gazetarë, apo shoqata të Mborjtjes të Fëmijve shqetsohen shpesh për fëmijtë në Azi e Afrikë, që tregtohen, i detyrojnë të punojnë,
i shndrrojnë në mall seksi dhe ma e tmerrshmja asht ku i pregatisin për luftë dhe i kanë shndrrue në ushtarë terrorista kundër njerzve.
Po për fëmijtë e Izraelitë, Pse heshtet? Fëmijtë janë e ardhmja e shoqërisë. Fëmijtë izraelitë do të jenë e ardhmja terroriste e kombit të Izraelit. Kët e dëshmojnë fotot e masipërme. Arma nuk asht plastike, lodër, por armë luftarake. Me gjithatë këto shoqata të mbrojtjes të fëmijve nuk luejnë rolin e tyne, por e kanë shndrrue ket shoqatë për sulme politike dhe fetare ndaj Kishave Katolike, duke heshtun me vjete të tana për fatin e fëmijve. Prandaj nuk janë shoqata të fëmijve, por shoqata përfitimesh fondesh, shplamje parash, janë shërbime spiunjësh anti fëmijë. Mjerë Mbrojtja e Fëmijve që kanë ra nën kthetrat e ultraterroristve me kollare e gjokse nanash që urrejnë ma shumë Fëmijtë.
Në duart të kujt janë Të drejtat e Fëmijve në botë?

Shënim
Komenti u ba sipas pikpamjeve të Proletariatit modern larg Marksit, Leninit, e diktatorve të tjerë.--------------------------------------,,,,,,,,,,,,,,,,,
Kalendari Hebre


Kalendari Hebrew (הלוח העברי) është një kalendar lunisolar, që është llogaritur në bazë të dy hënë diellore. Vit është i përbërë nga 12 ose 13 muaj e 29 ose 30 ditë secili. Festat hebraike janë të përcaktuara në lidhje me kalendarin çifut, pasi disa nga këto janë të lidhura ngushtë me sezonin, ata duhet të bien në sezonin e drejtë.

Kalendari hebre rrjedh nga kalendari Babylonian, në të cilën hebrenjtë erdhën në kontakt në shekullin e gjashtë para Krishtit Fillimisht, megjithatë, nuk ishte i qëndrueshëm për disa muaj më parë, por fillimin e çdo muaji u fiksuar nga vëzhgimi aktuale të hënës së re, prifti i lartë në 358 Hillel II kodon një sistemi matematikor që vendos fillimin e muajve dhe kohëzgjatja vjet në përputhje me rregullat për llogaritjen e saktë dhe i pandryshueshëm.

Sipas traditës Tevratin dhënë Moisiut në malin Sinai pushime u vendosur nga faza e dytë Sanhedrin vëzhgimi të hënës në Rosh Chodesh, hëna capomese, dhe se derisa Mesia do të zbulojë ditë saktë korrespondon jubileve, dhe dekreti Sanhedrin është pranuar edhe nga Perëndia e shtunë është caktuar ende në qiell dhe nuk mund të korrespondojnë në çdo ditë tjetër.

Kalendari hebre tani është kalendar zyrtar i shtetit të Izraelit.

-----------------------------,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Judaizmi (יהדות) është një fe monoteiste.

Imazh

SIMBOLI I FESE HEBRAIKE


Ishte ndoshta e fe e parë e dokumentuar monoteiste, brenda popujve monolatri Kananeu, ose si të tjerët, duke përfshirë popuj të huaj skllevër në Egjipt. Së bashku me Krishterimin dhe Islamin, Judaizmi është klasifikuar si një fe abrahamike.

Në terma të përgjithshme mund të thuhet se ai përhap në të gjithë botën për shkak të dispersionit të hebrenjve te filluar nga koha e Perandorisë Romake

Shkrimet e shenjta dhe monoteizmi

Teksti ishte kryesisht e shenjtë, por jo vetëm në një fe hebreje është Teurati e shkruar në hebraisht, që korrespondon me 5 librat e Pentateuku-t, që përmban udhëzimet e dhëna nga Perëndia për popullin e Izraelit në malin Sinai, 49 ditë pas lirimit Egjipt. Ajo përmban një përshkrim të historisë së njerëzimit nga krijimi deri në ardhjen e hebrenjve në vendin e Izraelit. Ku përveç kësaj, ajo përfshin parimet e urdhëruar nga Perëndia për popullin e Izraelit dhe që percaktojnë marrëveshje te ngushtë me çifutët. Shkrimit i Kanon Hebreut(Biblen ose Kanunin e Hebrejve) ishte përcaktuar në shekullin e parë e. V. Fokusi i besimit çifut është deklaratë monoteiste (Ligji i Përtërirë 6:4: "Dëgjo, o Izrael, Zoti, Perëndia ynë, Zoti është Një ...), e cila, pavarësisht nga përpjekjet e mëparshme të bërë në Egjipt nga faraoni Amenhotepi IV ( pes shekullit të katërmbëdhjetë), vetëm në judaizëm gjen deklaratën e tij më të plotë.

Besim monoteist është përqëndruar në pohimin që e jep veten në Eksodi 3:14: "Unë jam thelbin ose unë do të jem ai që do të jem. Nëse do të rrinë në letër për të tekstit biblik, kjo (në hebraisht Ehyèh Asher èhyèh) është në të vërtetë papërkthyer, si ajo duhet të ketë një të tensionuara mund të bëjë, njëkohësisht, të pranishëm, e kaluara dhe e ardhmja. Në fakt, Perëndia është Ai i cili, ndërsa nuk ndryshon në thelbin e saj, e cila e ka shoqëruar popullin hebre në të gjitha peripecite e historisë. Në këtë sens, Zoti është i lidhur me të në kaluarën, tashmen dhe të ardhmen.
Pasojë kryesore e kësaj vetëdije është monoteiste, së pari, ideja e sundimit te Zotit mbi botën dhe historinë, madje edhe nëse ajo nuk do të thotë se realiteti në tokë nuk e gëzojnë një autonomi të shprehura nga vullnetin i lirë, dhe në të vërtetë parimin e njëjtë me jetën në tokë si provë për të kapërcyer veshitresin dhe për të fituar ndihme në jetën e përjetshme, qe është i bazuar në vullnetin e lirë: njeriu ballafaqohet me zgjedhje midis së mirës dhe të keqes dhe misioni i saj është të zgjedhë lirisht të mirë, pra një Tevrat dhe parimet e saj. Zot Judaizmi është parë si dikush që rregullat dhe kush është më i lartë, ndërsa në fuqi në tokë, Ai është në fakt i shquar dhe kalimtar i Lartë, qe është gjithmonë i pranishëm në jetën e njeriut: Dijetarët çifut mësojnë se Perëndia e krijoi botë që të ketë një vend ku jetojnë me pas.
Njeriu nuk mund të perceptojnë me shqisat ose intelektualisht thelbin e vërtetë të Hyjnisë, siç thuhet në Eksodi 33:20 "Një njeri nuk mund ta shohin" fytyrën time "dhe të mbesin gjallë" Perëndia është i njohur me veprat e tij dhe atributet e Tij, middot e tij.

Etika


Nga ky mësim moral, Judaizmi qe zhvilluar si ide e krijimit si creatio ex nihilo krijimit (nga asgjë, deri atëherë i panjohur), se ideja e një histori lineare dhe ciklike. Esht perceptuar nga njerëzit e vet në kohën e kufizuar, qe konsiderohet si shuma e atyre mundësive unike të ofruara te njeriut per të shprehë lirinë e tij brenda krijimit.
Një tjetër tipar i Judaizmit është ideja e një marrëdhënie me Perëndinë, e cila ka asgjë asketik. Kjo lidhje është themeluar në bashkësi të besëlidhjes, në të cilën Krijues dhe krijesë mbeten të ndarë, identitetin e tyre. Është pikërisht kategori teologjike e Aleancës që do të qe kushtetuta e Judaizmit: është angazhim të përbashkët, për të cilat një zgjedhje dhe dashamirësi e Perëndisë duhet të krahasohen nga Izraeli, dhe respektimi i mitzvot 613, parimet që përqafojnë çdo aspekt të jetës njerëzore.
Ndërsa sigurimin e mbretërimit të Tevratit(prej arabishtes) ose Tora në çdo aspekt të jetës njerëzore. Teokraci e Judaizmit është kombinuar me një konceptim të veçantë i autonomisë së krijesë që u jep njerëzve pushtet për të vepruar në krijimin, sipas rregullave, për të përfunduar punën dhe bashkëjetesën e Zotit dhe hyjnise me vullnetin e lirë të njeriut.
Imazh

Moisiu dhe profetët

Përpunimin Teologjik i Judaizmit, është me rëndësi të konsiderueshme për rolin që i atribuohet Moisiut, i cili është konsideruar më i madh i profetëve, jo për shkak se spekulimet e tij në lidhje me Perëndinë është më i madh se ai Isaia dhe Ezekieli, por më tepër sepse është ishte njeriu i vetëm për të thyer, në fjalët e Rambam (Musai Maimonides), të gjitha pengesat për të menduar vizionin e Shën Benedikt per të gjithë por një nga intelekti njerëzor nuk është në gjendje që me fjalë të Perëndisë pikërisht përmes të menduarit (khs . Maimonides Moisiu, "Tetë kapitujt, doktrina etike" plasaritje. VII, dhe Moshe Chaim Luzzatto ", artikull mbi Parimet" plasaritje. VII). Me fjalë të tjera, sipas Moisiut rabini sipas traditë ishte njeri i vetëm për të arritur shkallën maksimale e frymës profetike, dhe është ajo që perban madhështinë e tij. Moisiu dhe Torah iu dorëzua atij dhe iu besua detyra për të udhëhequr popullin çifut përmes shkretëtirës, deri në Eretz te Izraelit:qe u quajte ’’Toka e premtuar’’. Vetëm një njeri me virtyt të lartë të tilla mund të besohet me detyrë kaq e madhe.
Sigurisht, gjithashtu luajnë një rol të madh në profetët e tjerë, të cilët kujtojnë thelbin dhe qëllimin përfundimtar i Tores, si dhe " Libri i urtesise" thellou kuptimin dhe parimet morale të përfshira në Torah.
Vlera atribuohet Fjalës hyjnore dhe elementit eschatological, qe ushtroi një ndikim të madh ne fene e Krishtërimit qysh në fillim (thjesht mendoj për hyrje të Ungjilli i Gjonit qe nga kjo rrjedh hartimi i saj teologjike mbi Logos(krishtin)), por edhe të parë çifut te moshës Helenistike me spekulime (Philo i Aleksandrisë, i cili është mendimtar i parë që kerkoi një pajtim ndërmjet kategorive filozofike greke dhe besimit hebre). Ndikimin e zhvillimit të apokalypticism hebreje dhe krishterë është më i ndjerë, në veçanti te Libri i Danielit.

Judaizmi

Historia e judaizmit fillon me mërgimin në Babiloni (te vitit 587 para Krishtit), e cila vendos një fund në Mbretërinë e Judës, degë e fundit të Mbretërisë së Izraelit. Dëbim në thelb identifikon pjesen tjetër te Izraelit, që është besnik në ato feja origjinale e dëbuar dhe pastaj kthehet në Palestinë për të krijuar një shtet të ri hebre. Ky term është përdorur vetëm një herë në Dhiatën e Re (Galatasve 1:13-14). Hebrenjve të Palestinës dhe ata që jetojnë larg (në Aleksandri, Babiloni, etj.) Formulari i një komuniteti fetar bashkuar nga besimi monoteist, studimi i ligjit (Torah) dhe shpresoj mesianik(te Mesia – Jezusi shen. Im B.P.). Disa kohë pas kthimit të tij nga ekzili, aktiviteti fetar rifillojë në Tempullin e Jeruzalemit, por palestinez e Judaizmit i japin institucioneve të reja si: Sanhedrin dhe sinagoga, ku skribët dhe mjekët e ligjit janë duke fituar në rëndësi.
Në shekullin e parë, Judaizmi ishte tashmë një botë si polimorfike qe di atë që Jezusi, i fragmentuara në shumë rryma: farisenjve, saducenjve, Essenes, Zealots, Battisti, herodianët, Samaritanët, terapistët. Krishtërimi ka lindur në këtë shumëllojshmëri kompleks. Pas shkatërrimit të Tempullit (ne vitin 70), ata vetëm ishin farisenjtë atje, grupi i vetëm që kishte mbetur besnik ndaj traditës së magjistraturës. Një nga këto Zakkai Ben Yochanan(Yochanan ben Zakait (hebraisht: יוחנן בן זכאי c. 30 CE - 90 er), i njohur gjithashtu si Johanani B. Zakkai ishte një nga tannaim, një i urtë i rëndësishëm çifut në epokën e tempullit dytë, dhe një kontribues primar për teksti themelor i Rabbinical Judaizmit, Mishnah.), themeluar akademi të Yavneh dhe riorganizoi Judaizmin, duke i lejuar ata qe t’i mbijetonin katastrofës së viteve 70 pas Krishtit.
Kjo do të përhapte traditën rabini, i cili dallon të shkruara Toren, të kodifikuar në Pentateuku, ne fjalimet e Tores, të kodifikuar në Mishna dhe Talmudit, të dyja të konsideruara të jetë me origjinë hyjnore, shpallur si të Moisiut në malin Sinai në të njëjtën kohë.
Imazh
Sinagoge

Për të jetuar sipas Tores, një hebre ka arrite të respektojë parimet që aplikohen në gjendjen tuaj (askush nuk është i detyruar të respektojë të gjitha parimet 613, sepse disa të zbatohet vetëm për priftërinjtë, të tjerët vetëm mbreti, dhe kështu me radhë). Ndër këto, rrethprerja(syneti), kremtimin e shtunë, dhe respektimi i ndalimeve dietik janë, sot si dje, parimet e fesë çifute. Tora thotë se këto janë parimet e nevojshme si provë e qenies si besimtar çifut, në qoftë se ai e kap atë dhe nuk shkel urdhërimet, do të merrni një shpërblim të përjetshëm pafundësisht superior ndaj meritave të tij.
Nën shtysën e lëvizjes së emancipimit, shumë hebrenj kanë braktisur praktikimin e riteve, por vazhdojnë të marrin në konsideratë Judaizmi një trashëgimi të përbashkët intelektuale dhe kulturore. Ishte shekulli njëzet , qe shenon lëvizjet ne zgjimin politike te popujve dhe asimilimin e Judaizmit në një subjekt kombëtar në njërën anë dhe një gjetje të re të përputhjes me parimet e tjera, takimin e këtyre dy pjeseve ka rezultuar në të fortë një debat të ri në lidhje me metodat e analizës dhe zgjidhjen e mosmarrëveshjes te rabineve.

RRYMAT E JUDAIZMIT
Ka katër rrjedhat kryesore të judaizmit:

*Judaizmi Orthodhoks :

Kjo është e njohur në traditën hebraike si e kodifikuar në tekstin bazë të Aruch Shulchan, dhe interpretim të njëjtin tekst dhe përshtatjen e saj për të ndryshuar realitetet sociale, por nuk e kundërshtojnë bazat. Kongregacioneve janë specifike grupe brenda lëvizjes Hasidic Ortodokse, që të shkojnë prapa në mësimin e Tov Semi Baalit, një dijetar i shekullit tetëmbëdhjetë , i cili teorizoi etikën çifute si nivel të pranueshëm të mitzvot, në vend se duke parë vetëm aspektin e detyrimit . Judaizmi ortodoks, mos të konsiderohet me respekt e rrjedhave të tjera të judaizmit Halakhah nuk pranon konvertim, të cilat nuk janë brenda judaizmit ortodoks dhe si rrjedhim jo të gjithë ata në grupe të tjera hebraike janë ata qe, te konsiderohen çifut me cilesi Ortodokse . Në qarqet ortodokse kjo është një pyetje me rëndësi themelore për identitetin hebre, martesat dhe varrimet.

* Reforma Judaizmit

: Ka lindur në Gjermani në shekullin e nëntëmbëdhjetë, ai shpejt u përhap në Shtetet e Bashkuara. Reforma e Judaizmi t kërkon për të zvogëluar dhe relativizue grupe mbresëlënëse mitzvot i Tora, që në fakt bijtë e Izraelit nga pjesa tjetër e botës. Në atë kohë ishte i ndarë në degë të shumta, më shumë ose më pak respektimi ndaj traditave hebraike, derisa, në rastet ekstreme, të braktisin pjesën tjetër e te shtunës dhe të pranohet një Mesihu, (Isai Anointed), duke ruajtur një pritje që Mesia(Jezusi) do te vinte ne të ardhmen. Një rrjedhje nga lëvizjes Reforma është Judaizmi Humanistike

* Konservatore Judaizmi, e quajtur gjithashtu Masoretic(me baze mazon – shen. Im B.P), ka lindur në shekullin e njëzetë në SHBA, si derivim i Ebraizmit te reformuar. Konfirmon vlerën e mitzvot etike, filozofike, dhe të përcaktojë kërkesat e pajtueshmërisë, në lidhje me ortodoksine, megjithatë, ka ndryshuar pikë të rëndësishme, veçanërisht tradita liturgjike - më i shndritshëm i të cilit është lutje e përbashkët për burrat dhe gratë.

* Rikonstruktioni i Judaizmit: Shtetet e Bashkuara e themeluan ket rryme ortodokse nga Rabbi Mardokeu Kaplan Konservatore Mësues Eisenstein Ira dhe karakterizohet nga një ngjashmëri të fortë me reformen e Judaizmit, e cila, megjithatë, ndryshon në një lidhje më të lartë për pamjen tradicionale.
Kjo është kryesisht shumicë ortodokse hebraike në Izrael dhe në vende të tjera të diasporës se Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Këtu shumica është e ndarë në mes konservative dhe të Reformuar, si pakicë ortodokse. Shtetet e Bashkuara është edhe vendi i vetëm me një prani të rëndësishme të Judaizmit te rekonstruktuar. Italia është një vend që është aktualisht komuniteti ortodoks modern hebre qe është akredituar si ortodokse në kuptimin modern të fjalës, ka grupe të vogla që i referohen rrjedhave të tjera të judaizmit.
Filozofik dhe fetar hebre erdhi në eksitim i madh nga lindja e zionizëm, dhe sidomos pas themelimit në vitin 1948, shteti i Izraelit.

E pregatiti në shqip Bep Martin Pjetri
Me dt. 29 janar te 2010

----------------------------,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Kush esht Tora ose Tevrati?
Imazh

Tora, Tora, apo Pentateuk, (arabisht: تورة tawrat, hebraishte: תורה Tevratin, greqisht: ΠεντάτευχοςPentatevhos), Tanakh dhe Dhjata e Vjetër, emri i dhënë pesë librat e parë. Gjithashtu i njohur si pesë librat e Moisiut. Originally shkruar në hebraisht. Besohet nga Perëndia Moisiut në përbëhet nga pesë librat.

Në mësimet e librit të shenjtë të islamit judaizëm Tevrat se mendimi i dominuar. Megjithatë, Tevratin, Bibla hebraike (Tanakh) përbëjnë vetëm 39 të teksteve të shenjta përbëhet nga pesë të parë.
Torah (hebr.: תורה = mësimi, ligji) është shkrimi më i rëndësishëm fetar i Judaizmit dhe nderohet si fjala e frymëzuar e Perëndisë. Torah është pjesa e parë dhe më kryesore e Biblës hebraike. Në të përmbahen 613 urdhëresa. Tora është përmbledhja e pesë Librave të Moisiut, të cilët formojnë edhe në krishterim pjesën e parë kryesore të Besëlidhjes së Vjetër.

Torah është një dorëshkrim i mbledhur rrotull i cili shkruhet nga një shkrues i Torahs nën rregulla të posaçme dhe të rrepta. Në kuptimin e përgjithshëm Torah si emërtim përdoret si përmbledhje e ligjit gojor dhe ligjit të shkruar judaik, duke rrokur gjithë pikëpamjet mësimore fetare autoritative judaike gjatë historisë, së bashku me Mishnah, Talmudin, Midrashin e të tjerë.

Pesë librat që përmbledh Torah në gjuhën hebraike shqiptimi dhe përkthimi i tyre vijon si më poshtë:

* Zanafilla (בראשית, Bereshit: "Fillimi...")
* Dalja (שמות, Shemot: "Emrat")
* Levitikët (ויקרא, Vajjikra: "Ai thirri...")
* Numrat (במדבר, Bamidbar: "Në shkretëtirë...")
* Ligji i përtërirë (דברים, Devarim: "Fjalët", apo "Diskutimet")

Këta pesë libra të Torahs përshkruajnë krijimin e gjithësisë dhe historinë e saj, dhe në veçanti marrëveshjet e posaçme mes Perëndisë dhe popullit të Izraelit.

Judenjtë e kanë nderuar shumë Torahn gjatë gjithë historisë së tyre si popull i përzgjedhur i Perëndisë, ashtu siç kanë vepruar Samaritanët dhe të krishterët.

Torah është pranuar brez pas brezi si fjala e përpiktë e Perëndisë e thënë Moisiut. Për shumë njerëz, ajo s´është e saktë historikisht, as teologjikisht, as ligjërisht apo udhëzues ritual, por si diçka përtej këtyre tre termave. Ajo është udhëzuesja e parë e marrëdhënies midis Perëndisë dhe njeriut, dhe i gjithë kuptimi dhe qëllimi i kësaj marrëdhënieje, një dokument i gjallë që shpaloset nëpër breza dhe mijëvjeçarë.

------------------------------,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Feja dhe llojet e saj në Izrael
Imazh

Feja në Izrael është një tipar qendror i vendit dhe luan një rol të madh në formimin e kulturës së Izraelit dhe mënyrën e jetesës. Feja ka luajtur një rol qendror në historinë e Izraelit. Izraeli është gjithashtu i vetmi vend në botë ku shumica e qytetarëve janë hebrenj. Sipas Byrosë Qendrore të Izraelit të Statistikave, popullsia në vitin 2011 përbahej prej 75.4% çifut, 20.6% arabe, dhe 4.1% grupet e pakicave. Përkatësia fetare e popullsisë izraelite si e paqartë i vitit 2011, ku përbahej prej 75.4% çifut, 16.9 % musliman, 2.1% të krishterë dhe 1.7% druzët(sektë islamik shite e modernizuem) dhe me 4.0% e mbetur nuk klasifikohen nga feja, që në fakt janë 3.9% i përbërë kryesisht nga emigrantët nga ish BRSS-së si të pa fe.
Përbamja e fesë të arabëve izraelitë, që nga vitit 2005 përbahen prej tyne 82.7% myslimanë, 8.3% janë të krishterë dhe 8.4% janë Druzët. Sipas një studimi të kryer nga Instituti International Gallup del se 25 për qind të qytetarëve hebrenj të Izraelit marrin rregullisht pjesë në ceremonitë fetare, ku prej tyre janë 15% e qytetarë hebrenj francezë, 10% e qytetarëve britanikë dhe 57% e qytetarëve hebrenj amerikanë.


Izraeli dhe ligji

Izraeli nuk ka Kushtetutë të përfunduem plotsisht ende, por liria e fesë është e sanksionuem me ligj. Ndërsa ligjet themelore të Izraelit që shërbejnë në vend të një kushtetute e përcaktojnë vendin si një "shtet hebre." Këto Ligjet themelore, së bashku me statutin e Knesset, vendimet e Gjykatës Supreme të Izraelit, dhe elemente të ndryshme të ligjit të përbashkët aktuale në Izrael , gjithashtu janë për të mbrojtur praktikën e lirë të fesë në vend. Strehim ligjor i jo- komuniteteve hebre ndjek modelin dhe praktikën e administratës osmane dhe britanike me disa ndryshime të rëndësishme. Ligji izraelit zyrtarisht njeh pesë fetë, të gjitha i përkasin familjes abrahamike e feve: Judaizmin, Kristianizmini, Islamin, Druzeism dhe Besimin Bahá'í. Për më tepër, ligji i njeh zyrtarisht dhjetë sekte të veçanta të Krishterimi: Maronite Roman, armene,, siriane, dhe Kaldeasit Kishat katolike, Kisha Ortodokse Lindore greke, kisha Orientale Ortodokse siriane, kisha armene apostolike, dhe Kisha Episkopale anglikane Evangjeliste. Anëtarët e feve të papranuar janë të lirë të praktikojnë fenë e tyre.


Judaizmi në Izrael

Shteti i Izraelit është themeluar si një atdhe hebre. Edhe pse ligji izraelit është i bazuar në të drejta të barabarta civile për të gjithë qytetarët izraelitë, pavarësisht nga raca, feja dhe gjinisë, në praktikë. Sot Izraeli i jep trajtim preferencial njerëzve në fusha të ndryshme të cilët i plotësojnë kriteret e përcaktuara në ligjin e kthimit. Trajtimi preferencial për hebrenjtë të cilët dëshirojnë të emigrojnë është shteti i Izraelit, si pjesë e një politike për të inkurajuar rritjen e popullatës çifute.


Vetë-përcaktimi fetar

Që nga 2009, 8% e hebrenjve izraelitë e përfshinë veten si Haredim; një shtesë prej 12% si "fetare", 13% si "fetare tradicionalistët"; 25% si "jo-fetare tradicionalistëve" (jo në mënyrë rigoroze respektimi i ligjit hebraik ose halakha) dhe 42% si "laike" (Hebraisht shkruhet: חִלּוֹנִי, Hiloni) si të vitit 1999, 65% e hebrenjve izraelit besojnë në Zot, dhe 85% marrin pjesë në një Seder Pashkë. Megjithatë, burime të tjera tregojnë se midis 15% dhe 37% e izraelitëve identifikojnë veten ose si agnosticist ose ateistë. (duket burim i pabesueshëm?] Izraelitët nuk kanë tendencë të identifikohen me një lëvizje të Judaizmit (të tilla si Reforma e judaizmit apo Judaizmin Konservator), por hebrejtë kanë tendencë për të përcaktuar përkatësinë e tyre fetare nga shkalla e praktikimit të tyre fetare. Nga izraelitët arabe, që nga vitit 2008, 82,7% ishin myslimanë, 8.4% ishin Druzët, dhe 8.3% ishin të krishterë. Vetëm mbi 80% e të krishterëve janë arabët, dhe shumica e mbetur janë emigrantë me fe të ndryshëm nga ish-Bashkimit Sovjetik që emigroi në Izrael me një të afërm hebre. Rreth 81% e lindjeve janë të krishterë për gratë arabe.


Çfarë do të thotë Haredim?
Imazh
Kjo lloj uniforme përfaqsojnë ortodoksët ekstrem/fondamentalista të çifutve në Izrael, që kanë shumicën në pushtetë prej 1990 e në vazhdim- Haredi Judaizmi

Haredi në hebraisht shkrueht: חֲרֵדִי e thirun Ḥaredi, IPA: [χaʁedi]), ose Charedi / Chareidi Judaizmi (në shumës thirret Haredim) është një term i përdorur për të përshkruar formën më konservatore të Judaizmit ortodoks, shpesh të referuara nga të jashtmit si ultra-ortodokse. Haredi hebrenjtë, si hebrenjtë tjera ortodokse, e konsiderojnë sistemin e tyre besimin dhe praktikat fetare të zgjasë në një zinxhir të pashkëputur përsëri Moisiut dhe dhënien e Torahit në malin Sinai.


Feja dhe qytetaria

Izraeli u themelua për të siguruar një shtëpi kombëtare, të sigurt nga persekutimi ndaj popullit hebre. Edhe pse ligji izraelit në mënyrë eksplicite i jep të drejta të barabarta qytetare për të gjithë qytetarët, pavarësisht nga feja, etnia, ose trashëgiminë tjetër, ajo i jep trajtim preferencial në aspekte të caktuara individëve që hyjnë brenda kritereve të mandatuar me Ligjin e Kthimit. Trajtimi preferencial i jepet çifutëve dhe të afërmve të tyre që kërkojnë të emigrojnë në Izrael. Kjo shërben për të rritur popullsinë hebre dhe jep azil për njerëzit që përballen me diskriminimin fetar në vendet nga ku emigrojnë.
Ligji i kthimit nuk obligohet të ndjekin rreptësisht ligjin tradicional hebre fetare (halakha) në lidhje me përkufizimin e që është një çifut. Për shembull, disa individë të cilët do të konsiderohen çifut nën halakha janë të përjashtuara nga të drejtat sipas ligjit të Kthimit - p.sh. ata që konvertohet në një fe tjetër, ndërsa të tjerët kanë të drejtë për emigracionin edhe pse ata janë padyshim jo-hebre - p.sh. ata janë të lidhur nga martesa me një çifut ose një gjysh mund të ketë qenë një hebre.

Sqarim
- Halakha (Hebrew: הֲלָכָה) (Sephardic shqiptim Hebraisht) (ha-la-chAH) - transliterated edhe Halocho (Ashkenazic shqiptohet në hebraisht) (ha-Luh-chuh), ose Halacha - është organ kolektiv i së drejtës fetare hebreje, duke përfshirë ligjin biblike (613 mitzvot) dhe Ligji më vonë Talmudike dhe rabinike, si dhe zakonet dhe traditat.


Judaizmi

Judaizmi ortodoks përban shumicën

Shumica e qytetarëve në shtetin e Izraelit janë hebre të njohun me praktikimin e hebrenjve izraelit të judaizmit në disa forma. Në dy shekujt e fundit bashkësia më e madhe hebraike në botë, në Shtetet e Bashkuara, është i ndarë në një numër të besimeve hebreje. Ndikim më të madh në shumicën e këtyre besimeve janë Judaizmi ortodoksë, Reforma e Judaizmit dhe Judaizmi Konservator. Të gjitha besimet e mësipërme ekzistojnë, në shkallë të ndryshme, në shtetin e Izraelit. Megjithatë, izraelitët kanë tendencë për të klasifikuar identitetin hebre në mënyra që janë të habitshme, të ndryshme nga hebrenjve amerikan.


Spektri laik-tradicionale
Shkrimi “ Hiloni dhe Shomeri Masoret”

Çiklistët kur ecin poshtë kryeqytetit Tel Aviv ndeshin Ajalon Highway të braktisun prej Jom Kippur. Termi izraelit për Shomeri Masoret (apo Masorati) mbulon një gamë të gjerë të ideologjive dhe nivelet e respektimit, dhe është i bazuar në një fenomen të përcaktuem nga vetë hebrejtë sesa e një produkti të një lëvizje e organizuar. Megjithatë, Masoret Shomeri në përgjithësi e perceptojnë veten si një pjesërisht observant.


Hebre nuk mundesh të jesh vetëm nëse e flet

Shumë izraelitë çifut mendojnë se duke folur hebraisht, në Tokën e Izraelit është në vetvete një shprehje e mjaftueshme e fesë të Judaizmit pa ritet fetare [e dyshimtë për diskutim]. Kjo përputhet me disa ideologji klasike laike-zioniste, të stileve izraelito si feja civile. Në vitin 2007, nga një sondazh nga Instituti i Demokracisë izraelite zbuloi se 27% e hebrenjve të Izraelit thonë se ata mbajnë të shtunën, ndërsa 53% thanë se nuk e mbajnë atë në të gjitha. Sondazhi gjithashtu zbuloi se 50% e të anketuarve do të heqë dorë nga pazaret e së shtunës për aq kohë sa transporti publik kryen aktivitete të kohës së lirë për t'u lejohet, por vetëm 38% besojnë se një kompromis i tillë do të reduktonte tensionet midis komuniteteve fetare dhe laike.
Për shkak se termat "laike" dhe "tradicionale" nuk janë të përcaktuara në mënyrë rigoroze, vlerësimet e publikuara të përqindjeve të hebrenjve të Izraelit të cilët janë konsideruar "tradicionale" variojnë nga 32 për qind në 55 për qind. Vlerësimet e përqindjes së hebrenjve "laike" të ndryshojnë edhe më shumë gjerësisht: nga 20 për qind deri në 80 për qind e popullsisë izraelite.


Spektri ortodokse

Spektri "ortodoksë" në diasporë ekziston edhe në Izrael, por me disa ndryshime të rëndësishme. Spektri ortodokse në Izrael përfshin një përqindje shumë më të madhe të popullsisë çifute sesa në diasporë, gja që është debatuar shumë. Mënyra të ndryshme të matjes të kësaj përqindje, secili me pro dhe kundra, përfshijnë raportin e antarve të religjionit të Knesset (nga 25 afër 120), e raporti i fëmijëve hebrenj të regjistruar në shkollat fetare dhe studime statistikore mbi "identitetin".

Çfarë do të quhet "ortodoksi" në diasporë që është quajtur zakonisht dati ("fetare") ose haredi ("ultra-ortodoks") në Izrael? Termi përfshin atë që quhet zionizmi fetar apo "Nacionaliteti fetar" Komuniteti (Ortodoksë Modern në SHBA), si dhe është bërë i njohur gjatë dekadës së fundit, ku Hardal (haredi-Leum, dmth "ultra-ortodokse nacionaliste"), i cili kombinon një mënyrë jetese kryesisht haredi me një ideologji nacionaliste dmth pro-zioniste).
Haredi zbatohet për një popull që mund të ndahen në tre grupe të veçanta përgjatë dy linjave etnike dhe ideologjike:
(1) "Lituanisht" (dmth jo-Hasidikh) haredim e Ashkenazikh origjina (p.sh. "gjermanike" - europiane),
(2) Hasidikh haredim e Ashkenazikh me origjinë (kryesisht të Europës Lindore), dhe
(3) Sefardikh (duke përfshirë mizrahi) haredim.

Grupi i tretë ka përfaqësimin më të madh politik në parlamentin e Izraelit (Knesset), dhe ka qenë më politikisht aktiv që nga fillimi i viteve 1990, të përfaqësuar nga partia Shas(Është një parti politike fetare ultra-ortodokse në Izrael.).
Ekziston edhe një rritje Baal teshuva (penitents hebrenj) lëvizja e izraelitëve laik në refuzimin e jetesës së tyre laike dhe më parë zgjedh të bëhet fetarisht i vëmendshëm me shumë programe arsimore dhe jeshivas për ta. Një shembull është Aish HaTorah, e cila ka marrë inkurajim që të hapi disa sektorë në kuadër të themelimit të Izraelit.


Sqarim

Aish HaTorahështë një organizatë hebreje ortodokse dhe jeshiva. Aish HaTorah është aktive pro-Izraelit dhe nxit populli hebre për të vizituar Izraelin dhe të lidheni me tokën dhe historinë e saj.)

Jeshiva është një institucion arsimor hebre që fokusohet në studimin e teksteve tradicionale fetare, kryesisht në studimin e Talmudit dhe Torah.

Baal teshuva apo Baal teshuvah është një term që shpesh i referohet një hebre i cili kthehet në përqafojnë ortodokse Judaizëm.

Qeveria izraelite i dha Aish HaTorah të drejtat e pasurive të patundshme në mënyrë masive në kampusin e saj të ri përballë murit perëndimor për shkak të aftësisë së saj për të provuar joshjen me të gjithë mënyrat e hebrenjve laike për të mësuar më shumë rreth Judaizmit.
Organizatat tjera të rëndësishme të përfshira në këto përpjekje janë Kabad dhe lëvizjet Breslov Hasidikh që arrijnë të kenë një apel gjithnjë në rritje, popullariteti i organizimit Rabbi Amnoni Jitzhak dhe organizimin Arakim që ofrojnë një shumëllojshmëri të lirë të shpeshta "Hyrje në Judaizëm" me anë të seminareve laike hebrenjtë, organizatën LeAkim Lev(organizate hebreje ushtarake) që dërgon jeshiva lartë dhe studentë kollel për rekrutimin e fëmijëve izraelitë në shkollat fillore fetare dhe LeAkim Vashem që shkon kundër programeve misionare. Instituti “Shalom Hartman” i Jeruzalemit aplikon programin Be'eri për të ofrue hebrejtë për studim në filozofi, kulturë dhe histori "laike", në më shumë se 50.000 studentë izraelite të shkollave dhe oficerëve IDF pa mësim praktike fetare apo duke kërkuar respektimin e normave fetare.

Në të njëjtën kohë, ekziston edhe një lëvizje e rëndësishme në drejtim të kundërt drejt një mënyrë jetese laike. Ka disa debate që tendencë është më e fortë për momentin. Sondazhet e fundit tregojnë se radhët e pakicës laike hebreje në Izrael ka vazhduar të bjerë në vitin 2009. Aktualisht laikët përbëjnë vetëm 42 për qind.

Sqarim

Knesset - tubim ose kuvendi, asamble; në arabisht: الكنيست) është Dhoma e Legjislaturës të Izraelit, e ndodhur në Givat Ramit, të Jeruzalemit.

Kabad-Lubavitkh është një lëvizje në Ortodokse judaizëm Chasidic. Një nga lëvizjet Chasidic më të mëdha dhe më të njohur të botës me selinë e saj zyrtar është në seksionin në Brooklyn, Nju Jork.

Breslov (edhe Bratslav, edhe Breslev) është një degë e Judaizmit Hasidic e themeluar nga Rebbe Nachman e Breslov(1772-1810)
një stërnip i Semit Baal TOV,themelues i Hasidism.

Amnoni Yitzhak -( 8 nëntor 1953), është një ortodoks Haredi izraelit. Harav Amnoni Yitzhak është i njohur mirë për përfshirjen e tij në judaizmin Ortodoks Outreach (Kiruv).

Një kollel, kollelim, një "mbledhje" ose "koleksioni" [të dijetarëve].) Është një institut për kohë të plotë studimi, të përparuar të Talmudit dhe letërsinë rabinike.

Statu kuo-ja laik-fetare
Dita e shtunë nuk ka punë, transport, mbyllen dyqanet në Izraeli

Status kuo-ja fetare është rënë dakord me David Ben-Gurion(i pari kryeministër në Izrael, më 14.V.1948) me partitë ortodokse në kohën e shpalljes së pavarësisë së Izraelit në vitin 1948, është një marrëveshje për rolin që Judaizmi do të luajë në qeverinë e Izraelit dhe sistemin gjyqësor. Marrëveshja asht bazuar mbi një letër të dërguar nga Ben-Gurion te Agudat Izraeli e datës 19 qershor 1947. Sipas kësaj marrëveshje, e cila ende funksionon në aspekte deri më sot në këto drejtime:
- Shefi Rabinë ka autoritet mbi kashrut, Shabbat, varrosjen hebreje dhe çështje personale e statusit, të tilla si martesa, divorci, si dhe konvertimi.
Rrugët në lagjet Haredi janë të mbyllura për trafikun ditën e shtunë hebre. Nuk ka transport publik të shtunën hebreje, dhe shumica e bizneseve janë të mbyllura. Megjithatë, nuk ka transport publik në Haifa, pasi Haifa kishte një popullsi të madhe arabe në kohën e mandatit britanik.
Restorante të cilët dëshirojnë të reklamojnë veten duhet të vërtetohet nga ana e Shefit Rabin.
Importimi jo i drejtë ushqimeve është e ndaluar. Pavarësisht nga ky ndalim i mishit të derrit nga disa fermat e furnizimit të institucioneve që kanë shitur mish të bardhë, për arsye të kërkesës shtresave të veçanta të popullsisë, veçanërisht të emigrantëve rusë të viteve 1990. Pavarësisht nga status kuo-ja, Gjykata Supreme vendosi në vitin 2004 se pushteti vendor nuk janë të lejuar për të ndaluar shitjen e mishit të derrit, edhe pse kjo kishte qenë më parë një ligj për këtë.

Sqarim

- Bashkimi i Izraelit, përkthehet edhe Agudat Izraeli, apo Agudas Jisroel. Filloi si partia origjinal politike që përfaqëson popullsinë Haredi e Izraelit, pra përfaqson ultra-ortodoksët hebre, si fe ekstreme e tej e papranueshme për normalitetin fetar.

- Kashrut (edhe kashruth ose kashrus, כַּשְׁרוּת) është tërësia e ligjeve çifute dietetike.

- Shabbat – shkruhet në hebraisht: שַׁבָּת, shqiptohet Ashkenazi: Shabbos në jidish: שאבּעס, në anglisht: e shtuna, "pjesa tjetër" ose "ndërprerje") është dita e shtatë e javës hebre dhe ditën hebreje të tjerët. Në Shabbat, çifutët kujtojnë llogaritë biblike të krijimin qysh në Zanafillë, në të cilin Zoti krijoi qiejt dhe tokën në të gjashtën ditë dhe bazohet mbi shtatë.

- Mbi varrosjen hebreje
Kur humbin të afërmit në Judaizëm është një kombinim i minhag dhe Mitzvah që rrjedh nga Judaizmi klasik i Tora dhe tekstet rabinike. Detajet e respektimit dhe praktikës të ndryshojnë sipas secilit komunitet hebre.

- Shefi Rabin i Izraelit njihet me ligj si autoritet suprem halakhic dhe shpirtëror për popullin hebre në Izrael. Shefi i Këshillit të Rabinëve ka dy rabinë kryesorë, si pjesë në presidencën e tij.


Statu kuo-ja asht sfidue nga hebrejtë pjesërisht

Megjithatë, disa shkelje të status kuo-s janë bërë, të tilla si disa në qendrat periferike mbeten të mbetura gjatë së shtunës. Edhe pse kjo është në kundërshtim me ligjin, qeveria kryesisht kthen një sy qorr.
Shumë pjesë të "status kuo-s" janë sfiduar nga izraelitët laik në lidhje me kontrollin e rreptë të Shefit Rabinë mbi dasmat çifute, procedurat e divorcit hebrenj, konvertimit të fesë, dhe vjen pyetja se kush është një çifut për qëllime të imigracionit.
Ndërsa shteti i Izraelit mundëson lirinë e fesë për të gjithë qytetarët e saj, ajo nuk ka mundësuar martesën civile. Shteti ndalon dhe kundërshton çdo martesat civile apo jo-fetare shkurorëzimesh të kryera në mesin e brenda vendit. Për shkak të kësaj, disa izraelitë zgjedhin të martohen jashtë Izraelit.


Kërkohet të ndahet shteti nga feja

Ministria e Arsimit menaxhon rrjetet laike dhe ortodokse të shkollave të besimeve të ndryshme paralelisht, me një shkallë të kufizuar të pavarësisë dhe me një program bazë mësimor të përbashkët.
Në vitet e fundit asht pranue frustrimi i status quo-s, ku në mesin e popullatës laike ka forcuar parti të tilla si Shinui( është një parti liberale zioniste, laike, anti-klerikale dhe lëvizje politike në Izrael.), të cilat mbrojnë ndarjen e fesë nga shteti, megjithë përpjekjet e saj të shumtë të pasuksesshëm deri tani.
Sot çifutët laik izraelito thonë se ata nuk janë fetare dhe nuk respektojnë ligjin çifut, dhe se Izraeli si shtet demokratik modern duhet të shfuqizoji ligjin në fuqi respektimin e tyre mbi qytetarët e vet kundër vullnetit të tyre. Ortodokse izraelito-Çifutët pohojnë se ndarja mes shtetit dhe fesë do të kontribuojë në fund të fundit në identitetin hebre të Izraelit.
Nga ana tjetër, izraelitët laik filluan të vënë në pyetje nëse një "status kuo" të bazuar në kushtet e viteve 1940 dhe 1950 ishte ende relevante në vitet 1980 dhe 1990, dhe mendojnë se kanë pasur mbështetje kulturore dhe institucionale për t'i mundësuar ata të ndryshojnë atë, pavarësisht nga rëndësia e saj. Ata sfiduan kontrollin ortodokse të punëve personale të tilla si martesa dhe divorci, mungesën argëtuese dhe transportin në opsionet e të shtunës hebre (atëherë ditë vetëm në vend pushimi), dhe në pyetje nëse barra e shërbimit ushtarak ishte duke u ndarë të barabartë, pasi që 400 dijetarë të cilët fillimisht kanë përfituar nga përjashtimi, ishin rritur në 50.000. Së fundi, komunitetet progresive dhe Masorti, megjithëse ende të vogla, filloi të ushtrojë vetveten si një alternativë për kontrollin Haredi të çështjeve fetare. Askush nuk ishte i kënaqur me "status kuo-n" ortodokse duke përdorur forcën e tyre politike në përpjekje për të zgjeruar kontrollin fetar, dhe jo-ortodoks kërkoi për të reduktuar apo edhe të eleminojë atë.


Besimi fetar në Izrael i vitit 2011
Imazh


Në vitin 2010 një raport të lëshuar nga ana e Byrosë Qendrore të Statistikave të Izraelit treguan mbi përbamjen e fesë në Izrael;
- 8% e popullatës hebreje të Izraelit definon veten si ultra-ortodokse për qind,
- 12 si ortodoksë,
- 13% si-tradicionale fetare,
- 25% si tradicionale,
- dhe 42% si laike, në një shkallë të ranies të fesë. Në mesin e popullatës arabe ajo tregoi se

- 8% definojnë veten si shumë fetar,
- 47 % si fetare,
- 27% jo shumë fetar,
- 18% ateist

E mërkurë, më dt. 16.V.2012
E pregatiti në shqip Bep Martin Pjetri


Historiku i Projektit të shtetit hebre në Palestinë
Imazh
Mazoni anglez - Arthur James Balfour
Foto - 1892

Letra e Arthur James Balfour, Ministrit të Jashtëm të Anglisë drejtuar Lordit Rotshild/Rothschild (Walter Rothschild, 2nd Baron Rothschild), kryetari i Shoqatës Hebreje në Angli.

Deklarata e 1917 e Arthur James Balfour
Në Gjuhën Shqipe


Për Njoftim Federatës Zioniste, një organizatë private zioniste.

Ministria e Jashtëm
2 nëntor 1917


I dashur Lordi Rotshild
Imazh
Kam kënaqësinë e madhe, që në emër të qeverisë të përcjellë tek Ju Deklaratën e mëposhtme të simpatisë me aspiratat zioniste hebre që është dorëzuar dhe miratuar nga Kabineti:
"Qeveria ashtë në favor të themelimit në Palestinë e një strehe kombëtare për popullin hebre, dhe i dëshirojmë mënyrën më të mirë të mundshme të përmbushjes në arritjen e këtij qëllimi, por theksoi se asgjë nuk duhet të dëmtojë shoqërinë civile dhe të drejtat fetare jo-hebre të Palestinës ose të drejtat dhe statusin politik që hebrenjtë që e gëzojnë në vendet e tjera. "
Unë do të jem mirënjohës nëse ju do të njoftoni këtë Deklaratë Antarve të Federatës Zioniste.

I juaji sinqerisht
Arthur James Balfour


Deklarata e 1917 origjinal në anglisht

Foreign Office,
November 2nd, 1917.

Dear Lord Rothschild,
I have much pleasure in conveying to you, on behalf of His Majesty's Government, the following declaration of sympathy with Jewish Zionist aspirations which has been submitted to, and approved by, the Cabinet:
"His Majesty's Government view with favour the establishment in Palestine of a national home for the Jewish people, and will use their best endeavours to facilitate the achievement of this object, it being clearly understood that nothing shall be done which may prejudice the civil and religious rights of existing non-Jewish communities in Palestine, or the rights and political status enjoyed by Jews in any other country". I should be grateful if you would bring this declaration to the knowledge of the Zionist Federation.

Yours sincerely
Arthur James Balfour

Imazh


Sqarime;

Arthur James Balfour


Arthur James Balfour - lindi më 25.VII.1848 - 19.III.1930, ishte një politikan britanik konservativ. Ai ishte kryeministër i Anglisë prej korrikut të 1090-1905, ministër i jashtëm prej viteve 1916 - 1919 gjithashtu edhe Antar i Masonerisë Britanike.

Lionel Valter Rotshild

Lionel Valter Rotshild, Baroni i II-të i Rotshildve, (8.II.1868 – 27.VII.1937), rrjedh prej familjes Rotshild, ishte bankiee, politikan dhe zoolog britannik. Ai ishte kryetar i Shoqatës zioniste hebre për Anglinë dhe për Irlandën.

Zionizëm

Zionisme asht një formë e nacionalizmit çifut, që pretendon se populli hebre përban një grupë me të drejta etnike - nacionale për të gjithë ose për pjesë të Palestinës historike med kryeqytet Jeruzalemin. Aty gjënden po ashtu degë prej Zionizmit, që pretendojnë të vendosen në një ngrehinë, në atdheun e çifutët duke fitue pavarsinë gjeografike.

Marrëveshje për Projektin Anglez- Hebrej për të gjetë Një Strehë Nacionale për Hebrejt në Palestinë.....
Anglia - inicuese dhe Franca si mbështetse vendosi për fatin e Izraelit në mjedisin gjeo-social-religjioz-politik të Palestinës

Marrëveshja e Kufirit Franko-Britanike të vitit 1920


Marrëvesha e Kufirit Franko-Britanike të vitit 1920, siç u quajtë Konventa franko-britanike në Pikat e Caktuara lidhur me Mandatet për Sirinë dhe Libanin, Palestinën dhe Mesopotaminë/Irakun ishte një marrëveshje e nënshkruar midis qeverive britanike dhe franceze në Paris, më 23 dhjetor të vitit 1920 . Marrëveshja përmbante deklarata të parimit në lidhje me pozitën dhe natyrën e kufirit në mes të Mandateve të Palestinës dhe Mesopotamia i atribuohet kontributit të marrëveshjes të Britanisë Madhe me këto shtete, dhe mandateve të Sirisë dhe Libanit, që i atribuohet marrëveshjes të Francës me këto shtete. Kufiri në mes mandateve të ardhshme britanike dhe franceze u përcaktuara në terma të gjerë. Pjesa më e madhe e marrëveshjeve u arritën mbi Lartësitë e Golanit në zonën e dominimit francez. Traktati gjithashtu krijoi një komision të përbashkët për të zgjidhur detajet e sakta të kufirit deri të piketuara në terren. Komisioni dorëzoi raportin përfundimtar më 3 shkurt të 1922, dhe ajo u miratua me disa përjashtime nga qeveritë britanike dhe franceze më 7 mars 1923, disa muaj para se Britania dhe Franca të merrte përgjegjësitë e tyre të detyrueshme më 29 shtator 1923.

Mbi Lartësinë e Golan-it
Imazh


Të njohura ndërkombëtarisht si territor sirian i pushtuar nga Izraeli. Aktualisht nën administrimin civil e Izraelit. Pretenduar nga Siria.

Memorandumi i Transjordanisë i hapë rrugë për një vend për Hebrenjtë në Palestinë 16.IX.1920
Memorandumi i Transjordanisë ishte një memorandum britanik i miratuar nga Këshilli i Lidhjes së Kombeve më 16 shtator të 1922. Memorandumi përshkroi se si qeveria britanike planifikoi për zbatimin e nenit të mandatit për Palestinën, e cila lejoi përjashtimin e Transjordanisë nga dispozitat në lidhje me zgjidhjen e konfliktit rajonal të çifutve. Mandati i Administratës Britanike në Jeruzalem ka mbulue zonën në perëndim të Jordanisë, ndërsa zona në lindje të Jordanisë u administrua nga përfaqësuesi britanik në Ma'an, kapiteni Aleks Kirkbride deri me ardhjen në nëntor të 1920 të Abdullah bin al-Husein(mbreti i Jordanisë – shkurt 1882 – 20.VII.1951). Neni 25 i mandatit britanik për Palestinë, deklaroi se në territorin në lindje të lumit Jordan, Britania mund të përcaktonte nenet e mandatit në lidhje me një Shtëpi apo një Territor Kombëtar për Hebrenjtë.


Çështja e Gjetjes të një Strehe Kombtare për hebrejtë në Lidhjen e Kombeve(OKB) nga Anglia
16.IX.1922


Më 16 shtator të 1922, Lordi Arthur James Balfour, kryeministër i anglisë, duke përfaqësuar Mbretërinë e Bashkuar i kujtoi Këshillit të Lidhjes së Kombeve nenin 25 të mandatit për Palestinën (të cilat ishin miratuar më parë, por nuk kishte hyrë ende në fuqi) vendi ku do të gjendet një hapsisrë teritoriale për hebrejtë. Neni 25 lejoi përjashtimin e Transjordanisë nga dispozitat e papërcaktuar të mandatit. Ai pastaj i tha Këshillit se qeveria britanike e ka propozuar tani për të zbatuar këtë projekt sikurse ka qenë gjithmonë vemendja dhe qëllimi i Lidhjes të Kombeve dhe i qeveria britanike. Ai pastaj paraqiti një memorandum për miratim.

U pregatitë në shqip nga Bep Martin Pjetri
E mërkurë, më dt. 28.IX.2011

-------------------------,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Raul Valenberg(1)
1912 - ?

Imazh

Një tmerr i madhë ndodhi kundër vrasjeve masive të çifutëve gjatë Luftës së Dytë botërore, ku më vonë u quajtë holokaustë.
Rauli ishte një guximtar i rrallë, që demostroji akte trimine në ndihmë të shpëtimit të disa grupeve të çifutëve nga fati i tmerrshëm i çfarosjes.

Rauli lindi në Kapsta në afërsi të Stokholmit të Suedisë në vitin 1912. Familja e tij ishte e pasur dhe e besimit protestanë luteranë. Si i ri studjoji për arkitekturë dhe në vitin 1936 u bë prezantues për firmat tregtare të vendeve të Europës së mesme. Ky ishte një çifutë hungarez.
Raul punoji shumë vështirë për firmat tregtare dhe në vitin 1939 kishte krye një aktivitetë në shumë dyqane si në Gjermani, në Francë dhe në Hungari. Ai ishte një person mjaftë i nderuar dhe në veçanti në Budapestë.


Pushtimi gjerman

Në vitin 1944 dërguan nazistët trupa ushtarake brënda në Budapestë. Gjermania e pushtoji plotësishtë vendin duke synuar përqëndrimin e komandës së tyre te 700 mijë çifutët te kampi i përqëndrimit. Komuniteti i çifutëve kishte një besim te Rauli për t’i ndihmuar. Qeveria suedeze dhe ajo amerikane e bindën Raulin sëbashku me disa shoqata çifutësh, si përshembull Kongresi i Çifutve botëror dhe shoqata amerikane për refugjatë të punonin në fshehtësi për të shpëtuar sëpaku disa prej çifutve hungarez.

Sqarim nga autori i përkth.
(1).Raoul Wallenberg – 4. 8.1912 – 16.7.1947?
(2).Kapsta – Kappsta ashtë një territor natyror në Suedi
(3) Kongresi i Çifutve botëror – World Jewish Congress


Plani i shpëtimit

Plani i Raulit ishte të pajiste çifutët me pasaporta suedeze dhe t’u jepte atyre për një kohë të shkurtër qëndrim në shtëpi të sigurta, ku ishin nën flamurin suedez. Atëhere ishte Suedija vend asnjanëse gjatë luftës, ku gjermanët nuk mund të preknin tokën suedeze.
Rauli punoji jashtë ambasadës suedeze në Budapestë me një shtabë që shtohej nga 20 veta deri në 600 veta në mbarim të luftës dhe sektori i tij emërtohej ’’Seksioni C’’.


Shpëtimi i çifutve

Në takimet e fshehta të Raulit me funksionarë të rrjetit të shpëtimit të çifutve u instruktua, që të përdorë ndaj gjermanve metodën e mashtrimit me anë peshqeshesh dhe kërcënime po ta diktojnë rrethanat.. Synimi i tij ishte të shpëtonte 100 mijë çifutë. Ai mori një tren dhe transportoji çifutët prej kampit dhe u shpërndau rroba dhe ushqime. Disa u pajisën me dokumenta dhe para, gjë që i dha ndihmë për të udhëtuar në vende më të sigurta.


Vetëmohimi

Vetëmohimi i Raulit para nazizstëve, puna e fshehtë për të shpëtuar çifutët që banonin në geto të Budapestit e bëri të famshëm në botë. Ai u kërcënua fizikishtë prej nazistëve, por pati suksesë sepse ishte qytetar i një vendi neutral si Suedia, që nuk guxoji të përzihej në luftë.

Sqarime nga autori i shqipërimit
66- Geto – Ghetto quhet një vend, apo lagje ku banojnë një bashkësi njerzish të ardhur nga një vend të një race, të një ngjyre lëkure apo nacionale. Fjala Geto u përdor për herë të parë prej Venedikut në vitin 1516, ku flitej për një lagje çifutësh.


Arrestohet prej sovjetikve

Vepra humanitare e Raulit u ndal tragjikishtë jo prej nazistëve, por prej sovjetikëve. Në janar të vitit 1945 u futën trupat e Ushtrisë së Kuqe në Budapestë për të çliruar kryeqytetin dhe Rauli ju lutë atyre që ta përkrahnin në misionin e shpëtimit të çifutve. Ndërsa dokumentat, radioja dhe veprimtaria normale e tija e bënë që sovjetikët të dyshonin se ishte spiunë amerikanë dhe menjëherë e arrestuan. Atë e dërguan në Moskë. Rauli nuk u kthye më në Suedi, nuk u morë asnjë informacion edhe sot.


Një enigmë e madhe

Paqartësia për faktin se madhështia e famës të Raulit rritej, u bë papritur tragjik. Autoritetet shtetërore suedeze pohuan se sovjetikët deklaruan se arrestimi i tij ishte bërë gabimishtë në një kohë kaosit të mbarimit të luftës dhe se kishte vdekur prej një goditje të zemrës në burgun famëkeq të KGB-s të Lubjankës të Moskës në vitin 1947.
Sipas disa të dhënave nga burime të tjera të pasigurta, rezultonin se Rauli nuk kishte vdekur, pasi është parë në burgë gjatë viteve 1951, 1959 dhe 1975.


Qytetar nderi

Imazh
Raoul Wallenberg - 100 vjetori i lindjes

1) Raul Valensberg u dekorua me medaljen e lartë ‘’Qytetar nderi’’ në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Po ashtu u dekorua edhe nga shteti i Izraelit në vitin 1986 dhe në kujtim të veprës së tij u mbollë një pemë.
Ishte një fatkeqësi e madhe, se kurrë nuk u mësua për fatin e vërtetë, se çfarë ndodhi me Raulin?
Shumë njerëz që shpëtuan prej tij dhe të tjerë e kujtojnë shpeshë veprën e tij dhe ai ishte një prej agjentë sekretë më absolutë që solli bota e agjenturës ndonjëherë.


U vendosë shkrimi nga Bep Martin Pjetri
U morë prej librit ”Agjenta sekretë” me autor Paul Thomas sipas librit origjinal në danisht "Hemmelige Agenter", botimi i 1997, København- Kopenhagë të pregatitun në shqip nga Laura dhe Bep Pjetri. Më 4.III.2008


Po botohet ky shkrim me rastin e 100 vjetorit të lindjes të Raulit.
U përpoqa me respekt dhe përulje ndaj heroit të madh hebre që dhuroi jetën mbi 10 mijë kolegve hebre, që i shpëtoi nga gjenocidi hitlerian. Ai shpëtoi syrit të Gestapos, por jo syrit të KGB-ës sovjetikë staliniste. dhe vdiq në birucat e tmerrshme të gestapos sovjetike. Siç duket sipas - Marrëveshjes të Mynihu të 29 shtatori të 1938 e quejtun "Pakti Molotov-Ribbentrop”, ku përposë tjera duhet të ketë qenë edhe çeshtja e çifutve, ku siç rezultoi duhet të kenë vendosë Shfarosjen e çifutve në Europë e në ish BRSS. Pra sikurse rezultoi se të dy palët kanë firmosë aktin e përsekutimit, ekzekutimit, gjenocidit të hebrejve.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Frankmasoneria - KABALA, Bilderbergu e Izraeli, Posted 05 Qershor 2014, 18:31
David R. Francis (1850-1927)
Imazh

Periudha si ambasador ne Rusi - 1916-18

Lindur në Richmond, Kentaki, David Rowland Francis banonte në St Louis, Misuri, dhe në fund u bë kryetar i St Louis, dhe pastaj Guvernatori i Misuri. Ai ishte Sekretari i Brendshëm në kabinetin e Presidentit Grover Cleveland's. Presidenti Vodrov Uillson e emëroi atë ambasador në Rusi. Francis ishte Ambasadori i fundit i SHBA që u pranue në Gjykatën Perandorake ruse, dhe i fundit për të shërbyer në Shën Petersburg. Pas Revolucionit te shkurtit (1917), Francis menjëherë beri njohjen zyrtare ne emer te qeverise amerikane per njohjen e Qeverise se Përkohshme te Rusise si me e para nga çdo shtete tjeter te qeverise se Carit. Revolucioni i tetorit (7 nëntor 1917), shënoi fundin e marrëdhënieve normale midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara.
Ambasada e SHBA me ne krye Francis ashte transferue për disa muaj në Vologda. Qeveria bolshevik ishte ende i papranuar nga administrata e Uillsonit kur Francis la Rusine pikërisht një vit më vonë më 7 nëntor te 1918. Ambasada e SHBA në Rusi u mbyll më 14 shtator 1919.
Në 1921, Francis ka botuar një libër për përvojat e tij: Rusia nga Ambasada Amerikane, prill 1916 - nëntor 1918.
Imazh
Ambasadori David R. Francis (ulur në qendër) dhe stafi i tij, në ambasadën amerikane në Vollogda, ku u zhvendos pas mbylljes së ambasadës ne Petrograd, në shkurt te 1918. Nga Ambasada Amerikane ne Rusi.

U perkthye teknikisht nga anglishtja prej Redaksise e Verteta Historike per http://www.proletari.com E djelë, me dt.20 qershor 2010
http://moscow.usembassy.gov
--------------------------------------------,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Izraeli - nje superfuqi e fshehtë në Lindjen e Mesme ne botë

Europa të perballet me nje lufte per interesat e çifutve - 13 janar 1913


Gazeta zionist ''PEIEWISCHE VORDLE'' shkroi më 13 janar 1919: "çifutët ndërkombëtare ... besonin se *eshte e nevojshme për të detyruar Evropën per ta hedhur me çdo kushte në luftë në mënyrë që te filloje nje epoke e re për çifutët në të gjithë botën. "


Izraeli eshte berthama per te kuptuar politiken, luftrat, shkencen, ekonomine, ushtrine, bankat, institucionet boterore, pasurine te botes ne shekujt 18,19,20 dhe 21


DUHET SHUME KUJDES PER MOSMANIPULIM ME FONDIN E INFORMACIONIT TE INTERNETIT PER ÇIFUTET!
VEMENDJE PER CILINDO QE GJYKON ME PAS LENDEN PER CIFUTET ME GJYSLYKET E ZINJE, ME PARAGJYKIME FETARE! NJE GJE JO E MORALESHME KA ME QENE PER ATE NJERI APO GRUPE NJERZISH QE SHPERDOROJNE TE VERTETAT HISTORIKE BARDHE E ZI PER CIFUTET NE BOTE!


Njerezit jane te shqetesuar me kohe sesi globi tokesor po leviz sepaku qe eshte vu re qysh ne shekujt 18,19,20 dhe 21 qe vazhdon jo sipas ligjeve te natyres por sipas nje fuqie te padukeshme nga nje berthame njerezish qe quhen cifute-komunitet I VOGEL i debuar qysh pas Krishtit prej tokes se vet te shenjte - Izraeli e te vendosur me dhune nga cifuti Curcill ne 1948.
Eshte nje race qe e ka filozofine e saj prandaj ka te grumbulluar dhe gjeneron vrullshem shume kapital, shume energji intelektuale, punon pa u ndal egersishte per asnje caste, ku inspiron me planet e saja afat shkurtra e afat te gjata te ndertoji boten sipas qellimeve vizionare te filozofise saj per ta komanduar boten me te gjitha cmimet duke kombinuar parane, shkencen, fete e botes, sherbimet sekrete e gjithshka duke injoruar vleren e Njeriut.
E vetmja rrace ne bote e komandon cdo gje ne bote me Fuqine Parase. Per para cdo njeri qe ka pushtete ne bote shitet dhe komandohet per qellimet izraelite dhe kete taktike ja ka arrite Izraeli me shume suksese.

Pushtetin kjo perandori çifute e ka të perqendruar ne tri sektore;

- Ne Para

- Ne sherbime sekrete

- Ne fe te ndryshme


I.
Te paraja

Cifutet kur dolen ne kurbet me dhune prej Izraelit para 2000 vjeteve ju perveshen punes dhe mendjen nuke larguan kurre prej tokes tyre ne 20 shekuj. Nje race vitale qe duhet pasur lakmi dhe simpati.
E vetmja menyre sipas tyre ishte te bente kapital dhe te kthehej me arka plot me pare ne Izrael. Nje ender e parealizueshme, por ja qe u be realitet.
Kur cifutet ne vende te ndryshme te botes pushtuan bankat, fabrikat, tokat e gjithshka nisen shtetet te kuptojne planet izraelite ate te idese se pushtimit te botes dhe menjehere i debuan, u persekutuan sidomos nen rregjimin e Hitlerit.
Por u vrane e u dogjen me mijra e milion hebre, por bankat te mbushura me ar e xhevahire nuk u preken, mbeten aty dhe cifutet po punojne dhe e kane shtuar pushtetin deri ne nje politike hegjemoniste imperialiste te parase ne bote.
Hegjemonizmi i parase nga cifutet ne bote do e quaja pa frike dhe me koshience ne termin e filozofise nje Hegjemoni imperialiste si me e rrezikeshmja dhe numer nje ne krahasim me imperializmin ushtarak amerikan, anglez apo ruse sot ne boten e vitit 2010 e me pas.
Gati te gjitha bankat ne bote zoterohen nga çifutet, ku jane ne krye dhe ato i zoterojne. SHBA merre fryme financiare prej ezofagut te bankave izraelite. Prandaj quhet perandori e parase dhe ketu qendron interesi kryesor i faktorit baze qe kane miqesi cifutet me SHBA.

Filozofia e suksesit te cifuteve eshte paraja.
Izraeli eshte perandoria e parase ne bote


Duam apo nuk duam ky shtet shume i vogel ka 3 shekuj ndoshta me shume qe eshte raca dhe pas 1948 vendi qe ka grumbulluar thesarin ne ar, ne gur te cmuar, ne valute me shume se kushdo.

Paraja sic thote populli can edhe detin, por edhe qiellin dhe gjithshka.

Ku e hedhe parane cifuti? - Te njerezit me pushtet.

Dihet se ne pergjithesi ne te gjitha nivelet e pushtetit lokal dhe qendror vehen njerez me moral te dobet. I ndershmi nuk afrohet, nuk pranohet sepse hyhet ne pushtet per tu pasuruar dhe jo per tu perkushtuar.
Hyrja ne ndertesen e karrieres eshte per njerez qe kane energji negative, si e tille kjo pike eshte Flori per oksidin e parase se futen ne reaksion shpejte.
Sipas studimeve rezulton se njerezit me pushtete nuk kane moral njerezor, per para shesin edhe familjen, vecse te kene kapital, nje prone, nje llogari banke ne zvicer dhe se cka behet rreth tij nuk ka rendesi, qe per cifuteve nji kjo eshte thelbi i suksesit te filozofise tyre.
Prandaj botes ja ka ndryshuar kahun paraja e pushtetarve.
Kur pushtetaret te mos vjedhin me arken e popullit ......atehere bota do te leviz ne kahun e vet. Superfuqia e Lindjes se mesme do te paralizohet ne vizionin e saj te SUNDIMIT TE BOTES.
Keshtuqe cifutet duke e ditur kete pike morali degjenerues te pusht-etarit e blejne me para dhe e sjellin globin me leven jo te Arkimedit, por me leven e parave te cifuteve.
Realishte bota po leviz sipas akrepave te filozofise izraelite.
Veni re se ne krye te bankave, te sherbimeve sekrete, ne krye te shoqatave, te shteteve, te feve te ndryshme jane cifute me emnra islame, katolike, ortodokse, hindu, budiste, etj....

Prandaj na lypset te dime per te kuptuar superpushtetin e parase se saj se si e beri kete para,cfare rracet eshte, si doli, si u mbeshtet,, manovrat e saj neper shekuj me synim te dime se ku po e con boten ky shtet kaq i vogel - Izraeli.

II.
Cifutet me menyrat e tyre teper te afta jane ne krye te sherbimeve super sekrete gati ne te gjitha shtetet duke ju pershtatur emrave te atyre vendeve dhe feve


Shembull klasik kemi rastin e ish BRSS, ku sherbimin sekret KGB e drejtonin kryesishte cifutet me emra ruse dhe me fene ortodokse, ku keta me keto prezenca identiteti dhe feje punonin per interesat e cifuteve.
Kemi rastin e E.Hoxhes -diktatorin e Shqiperise, qe familja e tij ishte race cifute sipas deklarimeve....Enver Hoxha i ka eliminuar (i ka vrarë) të gjithë ata njerëz që e dinin origjinën e tij.' Atëherë lind pyetja: `Pse Enver Hoxha duhet t'i eliminonte gjatë sundimit të tij të gjithë njerëzit që e dinin origjinën e tij dhe të familjes se tij...? Përgjigjja është shumë e thjeshtë: Ai e bëri këtë për të fshehur hipokrizinë e tij, të prindërve dhe veçanërisht gjyshit të tij, një çifut i ardhur nga Turqia, që gjoja e kanë pranuar fenë islame, duke u paraqitur si muslimanë .....u morre prej; http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=dk.
.... ne shek.XVI mijëra çifutë të përzënë nga gadishulli Iberik, u strehuan në Perandorinë Otomane....ku nderruan fene jo me zemer..

III.
Po te veje re njeriu me kujdes gati te gjitha fete ecin sipas filozofise cifute, qe do te thote nuk po ecin ne sistemin e vet qe dolen ne skenen njerezore. Ato kane devijuar. Une mendoj qe ky institucion shpirteror eshte e manipuluar nga influenca e sherbimit sekret dhe e fuqise se parase dhe dhunes fizike dhe perndjekjet e maskuara te komunitetit cifut.

Kush jane çifutët?
Per te shpjeguar kete race ne bote duhet veshtruar vetem nga burime historike, qe do t'i gjeni me poshte, por dihet se ishte nje race qysh pas Kryqezimit te Jezu Krishtit u debua jashte tokes se saj. Dhe u shperndane neper bote dhe si nacionalista dhe fetare e ruajten me shekuj identitetin dhe u ringjallen.
IZRAELI SUPERFUQI E BOTES ISLAME


Per te mbrritur sot si nje superfuqi atomike ne mesin e botes islame ju desh te perdorte te gjitha menyrat nga me makabret ....sepse me te mire bota nuk e ndihmonte te gjente shtepine e vet.
Por botes duhet deshmuar gjithe kjo rruge shekullore qe ju desh per mbiekzistence te perdorte cdo menyre zi dhe me pak te bardhe.
Bota e din, por ne ketu nuk shpikim dhe as nuk gjykojme, perpose qe te sistemojme faktet jo vetem anen e mira te saj sebashku edhe me te keqiat qe i ka sjelle shteteve dhe botes.
Menyrat per te marre vendin e tyre me popujt e botes qe dihen:

SISTEMI DALJES NE SKENE ISHIN TRINISHI;
SHKENCE-PASURI-LUFTE

- Pasurimi
- Shkences
- Puna dhe Matrapazllekut
- Manipulimit me ane te daljes ne skene te shoqatave mazone
- Me aksione kriminale ndaj liderve fetare
- Sistemin e lufte-nxitjes ne mes shteteve
- Projektimit filozofike te komunizmit - gje qe deshtuan tragjikishte ne Rusi.

Sipas shifrave te meposhteme tragjike te perboteshme ishte projekti i bashkesise cifute rezulton se ishte shkaktar i kesaj tragjedije plumbat e nje djaloshi serbe cifute kunder Perandorise Austro - Hungareze qe ishte nje Monarki katolike e fuqishme, qe nuk e deshen cifutet per arsye se do te vendosnin pushtetin e tyre nepermjet sistemit komuniste ne Rusi. Gje qe u deshtoi projekti makaber duke e shpaguar tragjikishte prej vete komunistve staliniste ortodokse ruse deri ne eliminimin e tyre fizike, deri ne asgjesim total.
* Historianët bien dakord në lidhje me 8.500.000 ushtarë qe u vranë në Luftën e Parë Botërore, (nga të gjitha vendet). Totale (me civilët) është më shumë se 20.000.000 njerez e shpaguan nga projekti i cifuteve.


linku http://images.google.dk/imgres?imgurl=h ... G%26um%3D1
-------------------------------,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Çifutët Dhe ORGANIZATA E TYRE MISTERIOZ QE DREJTON BOTEN
Imazh
Written by Jonathan Duffy, BBC News Online Magazine
Shkruar nga Jonathan Duffy, BBC News Online Magazine

Bilderberg, kush është aleanca më e pushtetshme

Teoria e fundit konspirative rreth organizatës së cifuti Henry Kissinger
Imazh
Takimet e fshehta dhe e vërteta rreth konsorciumit që vendos për fatet e botës

Grupi Bilderberg, një konsurcium elite mendimtarësh perëndimorë dhe agjentësh të pushtetshëm, është akuzuar për vendosjen e fateve të botës, dhe këtë e bën me dyer të mbyllura. Si organizatë ajo shënon 50 vjetorin e saj, dhe tani zërat janë përhapur më shumë se kurrë.Duke pasur parasysh reputacionin e saj si ndoshta organizata më e fuqishme në botë, grupi Bilderberg është i centralizuar në operacionet e tij. Kushdo që aksidentalisht ka formuar numrin ndoshta do të mendojë se kishte ngecur vetëm tek një përgjigje automatike e sekretarisë telefonike.

[b]Aleanca më e fuqishme në botë

Por prapa kësaj ultrafasade modeste qëndron një nga aleancat më të diskutueshme dhe fort të debatuara të kohës sonë. Të enjten grupi Bilderberg shënon 50 vjetorin e tij me fillimin e mbledhjes vjetore. Për katër ditë disa prej shefave të lëvizjes politike të Perëndimit, liderët e biznesit, bankierët, industrialistët dhe mendimtarët strategjik do të akomodohen në një hotel me pesë yje në Italinë e veriut për të biseduar rreth çështjeve globale. Ajo çfarë përcakton Bilderberg pavarësisht nga takimet e të pushtetëshmëve, të tilla si Forumit Ekonomik Botëror vjetor (WEF), është misticizmi i tij. As edhe një fjalë rreth asaj që thuhet në takimet e Bilderberg mund të thithet nga jashtë. Gazetarët nuk janë të ftuar atje dhe, ndërsa merren për të folur minutat e rezervuara të mbledhjeve, emrat nuk janë shënuar. Atmosfera e paqartë shtrihet më tej - mesazhi anonim i sekretarisë telefonike, për shembull; fakti se vendet e konferencave janë mbajtur sekret. Grupi, i cili përfshin të iluminuarit si Henry Kissinger dhe ish-kancelarin e Mbretërisë së Bashkuar, Kenneth Clarke, nuk kanë as edhe një faqe interneti. Në zbrazëtinë e krijuar nga një ftohësi e tillë, një teori konspiracioniste e jashtëzakonshme është rritur rreth grupit dhe pretendon se fati i botës është i vendosur kryesisht nga Bilderberg.

Bilderberg vendos për fatet e botës
Në Jugosllavi, liderët kryesorë serb kanë fajësuar Bilderberg se ka shkaktuar luftën që çoi në rrëzimin e Sllobodan Millosheviçit, njeriun bombë të Oklahoma City, Timothy McVeigh, dhe atë të Londrës David Copeland dhe Osama bin Laden thuhet se të gjithë kanë blerë teorinë e Bilderberg. Dhe ndërsa e djathta ultranaziste dhe liberalët akuzojnë Bilderberg se është një komplot sionist liberal, të majtët të tillë si aktivisti Toni Gosling janë njëlloj kritik. Një ish-gazetar, Gosling menaxhon një fushatë kundër grupit nga shtëpia e tij në Bristol, Britani e Madhe. "Problemi im kryesor është sekreti. Kur kaq shumë njerëz me kaq pushtet mblidhen së bashku në një vend unë mendoj se na duhet një shpjegim rreth asaj që po ndodh”. Gosling përmend një citim nga Will Hutton, ekonomist britanik dhe një ish-delegat Bilderberg, i cili krahasoi atë me mbledhjen vjetore të Forumit Botëror të Ekonomisë ku "konsensusi i stabilizuar është një sfond kundër asaj politike që është bërë në të gjithë botën". "Një nga vendet e para që kam dëgjuar për vendosmërinë e forcave amerikane për të sulmuar Irakun ishte një nga lajmet që rrodhi nga takimi Bilderberg, në vitin 2002" thotë Gosling. Por "privatësia, më shumë se fshehtësia", është çelësi për një takim të tillë thotë gazetari Financial Times, Martin Volf, i cili ishte ftuar disa herë në një rol jo raportues. "Ideja se takimet e tilla nuk mund të mbahen në privatësi është krejtësisht totalitare," thotë ai. "Ai nuk është një organ ekzekutiv, vendimet nuk merren atje."

Mbledhjet
Si burrat e shtetit që shkojnë e vijnë në vitin 1950, Denis Healey, i cili u bë një kancelar Laburist, ishte një nga katër anëtarët themelues të Bilderberg (i cili mori emrin nga hoteli në Holandë ku u mbajt edhe takimi i parë në vitin 1954 ). Përgjigja e tij për të pohuar se Bilderberg ushtron një dorë të fshehtë mbi çështjet globale është e njohur me një karakteristikë, të qartë "Mut!". "Nuk ka absolutisht asgjë në të. Ne nuk kemi kërkuar që të arrijnë një konsensus për çështje të mëdha në Bilderberg. Është thjesht një vend për diskutim", thotë Zoti Healey.

Historiku
Formuar në frymën e pasluftës së operacioneve të bashkëpunimit trans Atlantik, ideja që qëndron prapa Bilderberg ka qënë se luftërat e ardhshme mund të parashikohen duke bashkuar agjentët e pushtetshëm së bashku në një ambient informal, larg nga sytë indiskretë. "Bilderberg është grupi më i dobishëm ndërkombëtar në të cilin unë kam marrë pjesë ndonjëherë. Konfidencialiteti ka lejuar që njerëzit të flasin me sinqeritet, pa frikë nga pasojat. "Në përvojën time takimet më të dobishme janë ato kur një njeri është i lirë të flasi hapur dhe sinqerisht. Kjo nuk është e pazakontë. Takimet e kabinetit në të gjitha vendet mbahen me dyer të mbyllura dhe nuk janë të publikuara." Këto aktivistë që kanë sekuestruar Bilderberg nuk përbën ndonjë një surprizë për Alasdair Spark, një ekspert në teoritë e konspiracionit. "Ideja se një klikë nën hije po drejton botën nuk është asgjë e re. Për qindra vjet njerëzit kanë besuar se bota ka qënë qeverisur nga një klikë hebrenjsh. "Nuk duhet të presim që të pasurit dhe të fuqishmit të organizohen në interes të tyre?. Ky quhet kapitalizëm."
[/b]Last Updated ( Thursday, 28 January 2010 13:01 )
/www.tiranaobserver.com.al
------------------------------,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Çifutët hapën tre fronte të përgjakëshme lufte kundër njerëzimit

- Në shkaterrimin e kryembrojtjes të Katolicizmit - Perandorise Austro - Hungareze me ane te vrasjes te kryeprincit te perandorise Franc Ferdinandin duke shkaktuar Hapjen e nje fronti lufte per Europen me Luften e Pare Boterore 1914 - 1918, qe i shkaktoi 20 milion viktima vetem ne Europe si dhe krijoi dy pperandori sllave komuniste terroriste;

[b] Në Azi
Perandoria komuniste në Rusi me emër Bashkimi Republikave Socialiste Sovjetike - BRSS

Në Ballkanin
- Perandorinë sllave Jugosllavija

- Cifutet pushtuan ne emer te bolshevizmit byrone politike, komitetin qendror, sherbimet sekrete dhe ushtarake, propoganden dhe gjithshka ne pushtet. Mbasi lane trupin dhe duarte me gjak cifutet deshtuan tragjikishte prej ortodokseve komuniste ruse. Deshtuan ne instalimin e nje superfueqie cifute ne Rusi, qe do te dihej kasaphana e saj ndaj botes.(Asnje shtete ne bote nuk ka aleate - duke perjashtue SHBA qe e mban per interesa presioni dhe gjunjezimi ushtarake te botes islamike.
- Si shpjegohet kjo?)

- Me ardhjen ne Izrael hapen nje fronte tjeter me te pergjakshem ne Boten Islame - ne Vendet e Lindjes, qe edhe sot ne qershorin e 2010 vazhdon pergjakja e popullit islamik prej shtetit, sherbimit sekreto-ushtarak [/b]

shenim;
Keto tre ndarje i bera vete si autor pregatites.

Autore qe pohojne per pushtimin e cifuteve ne krye te pushtetit bolshevik te BRSS- sovjetik

- David R. Francis, ambasador i Shteteve te Bashkuara te Amerikes në Rusi, ka njoftuar në Uashington:'' Paralajmëroi në 1 janar te vitit 1918 se "udhëheqësit bolshevik këtu, shumica e të cilëve janë hebrenj .....
Imazh
David R. Francis
Lindi me 1 tetor te1850 dhe vdiq me 15 janar te 1927) ne Richmond, Kentucky dhe vdiq ne St. Louis, Missouri


- Klara Sheridan[/b] në Botën e New York-ut më 13 dhjetor, 1923 tha: "Krerët komunistë janë hebrenj dhe Rusia është e dominuar tërësisht nga ata. Ata janë në çdo qytet, në çdo zyrë të qeverisë, në zyrat dhe editorialet shtabet e gazetave. .. "
Imazh
Klare Konsuelo Freuen Sheridan
Lindi me 9 shtator te 1885 ne Londer, Angli dhe vdiq me 31 maj te 1970
(http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=dk)
(Shfletoni linkun; http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=dk dhe gjeni krimet e cifuteve bollshevike kunder klerit dhe patrioteve ruse te vertete)

- Robert Uilton(Wilton) - gazetari veteran britanik

Në vitin 1920 ne librin e tij, gazetari veteran britanik Robert Wilton sjell një vlerësim: Të dhënat e plota mbi bolshevizmin në Rusi është i impresionuar, indelibly me vulën e pushtim të huaj. Vrasja e Carit ishte e planifikuar qëllimisht nga çifut Sverdlov (që erdhën në Rusi si një agjent i paguar i Gjermanisë) dhe të kryer nga Judenjtë Goloshchekin, Syromolotov, Safarov, Voikov dhe Yurovsky, gja qe nuk ishta akt i popullit rus, por e këtyre pushtuesve armiqësore.

- Bruce W. Lincoln, një profesor amerikan i historisë ruse raporton:
"Në Ukrainën e shumicës katolike, Çifutët që përfaqsonin pothuajse 80 % ishin ne radhën e agjentëve Cheka(KGB)."
Imazh
PROF. Lincoln Bruce W.. NE UNIVERSITETIN E Illinois.STUDJUES, AUTOR I LIBRAVE MBI TERRORI BOLSHEVIK RUSE DHE CIFUTE NE ISH BRSS.LINDI ME 6 SHTATOR TE 1938 DHE VDIQ ME 9 PRILL TE 2000)

Terrori i Kuq: Cheka (i njohur më vonë si KGB)
Vrasës Judeo-Murator

Moisei Boretsky ( i njohur me nofken Uritsky), shefi i Cheka ne Petrograd, Rosalía Zalkind (e njohur me nofken Rosa Zemlyachka)
Ne fillim si Cheka, ose Vcheka policia e fshehtë sovjetike ishte i njohur më vonë si GPU, OGPU, NKVD, KGB dhe MVD. Cheka ishte i përbërë nga hebrenj më shumë se 50% me emra hebre, 25% kanë marrë emrat rus dhe 64% e zyrtarëve të lartë ishin jehudi. Qëllimi i ketij komuniteti cifut qe kishte uzurpuar aparatin e byrose politike, te KQ te BRSS, apartin e shrbimit sekret dhe ate ushtarak kryesor ishte; që të terrorizojnë dmth opozitën patriotë ruse e cila përbëhej nga "klasa antibolshevike".

Llojet e torturave te cifuteve ndaj njerzve që nuk përputheshin me botkuptimin e tyre;

Cheka ka arrestuar shpesh familje të tërë dhe fëmijët para syve të prindërve të tyre, si dhe gratë para burrave te tyre. Çifutet Bolshevike Bela Kun (Aaron Kohn) dhe Roza Zemlyachka (Roza Zalkind) mbytën në maune në Crimea me Çifutin Chekist Mikhail Kedrov (Zederbaum) 1.092 oficerë në Detin e Bardhë gjoja se ishin armiqte e komunizmit.
Një Holokaustit (i vërtetë) kundër katolikëve


Egërsia e komunizmit çifute


Satanistet komunist Chekiste ndjenin kenaqesine në torturimin e tyre brutale ndaj viktimave-Shumë nga të cilët ishin katolikë:
Priftërinjtë në Kherson ishin kryqëzuar. Kryeipeshkvit Andronnikov ja kishin nxjerrë sytë e tij jashtë, ku veshët e tij dhe hundët i kishte të izoluar. Ka qenë Chekiste që i ka pre barkun viktimës së tyre, duke ja nxjerre zorrën e vogël, ja gozhdonin atë në një shtyllë telegrafi, dhe me një kuadër elektrik i dergonin rryme neper zorre viktimës.
Sytë e prifterinjeve të kishës katolike ua nxjerrshin perjashta me thonje, gjuhët e tyre ua kane prerë, dhe me ne fund i varrosnintë gjalla. Ipeshkvi i qytetit Voronezh ishte gjallë ku e kishini zier në një kazan të madhe me uje, pasi murgjeve me revolverë në kokat e tyre ishin të urdhëruar për të pirë. Shume njerezve te kishes katolike u rjepnin lekuren per se gjallit.ne qytetin e Kharkovit. Në Tsaritsyn dhe ne Kamyshin popujve ishin prerë duart me një pashë. Në Poltava dhe Kremchug viktimat ishin te ngulur ne helle. Në Odessa priftrinjeve i kishin pjekur te gjallë në furrat apo copetuat rupi në copa. Në Kiev, viktimat janë vendosur në arkivole me organet te dekomposuar dhe te varrosura të gjalla. Në Voronezh viktimat e torturës janë vënë në fuçi te mbushura me thonjë.

Nder te tjere kriminele ne ish BRSS njihet si famëkeqi Laurent P. Beria, qe me urdher si minister i sigurimit dhe te policise se Bashkimit Sovjetik jane vrare e torturuar më shumë se 56 milionë njerëz: njihet si vrasësi më i madh në historine e njerizimit, ku përfshinte vetëm shtatë milionë katolike ne Ukraine qe u shfarosën sistematikishte.

"Të gjithë Judenjtë e tjera që banojnë në Rusi gëzojnë mbrojtje të veçantë sipas nje udhezimi sekret të Stalinit ..."

"Bolsheviket kishin premtuar popullit kur rrezuan Carin, se do të japin punonjësve te industrise, te minierave, etj, dhe për t'i bërë ata" zotërit e vendit. " Në realitet, kurrë nuk e ka klasa punëtore e vuajtur ate privilegje të tilla si ato të sjella nga epoke ashtuquajturën 'shoqërizim. " Në vend të ish kapitalistëve një borgjezi e re ruse u formua shoqeria kapitaliste ne kohen e Carit e përbërë nga çifutët 100 për qind. Vetëm një numër të parëndësishëm të kapitalistëve ish-hebre la Rusinë pas stuhisë të Revolucionit.

Të gjithë Judenjtë e tjera që banojnë në Rusi gëzojnë mbrojtje të veçantë të Stalinit, çifutit Lazare Kaganovic. Të gjitha industritë e mëdha dhe fabrikat, produktet e luftës, hekurudha, të mëdha dhe të vogla tregtare, janë praktikisht dhe në mënyrë efektive në duart e hebrenjve, ndërsa shifrat që punojnë vetëm në klasë abstrakte si 'mbrojtëse e ekonomisë. "

Kush e kontrollon shtypin, propoganden?
Ate e zotronin vetem çifutet ruse ne vitin 1943

Gratë dhe familjet e hebrenjve posedojnë vetura luksoze dhe vila, ku kalojnë verën në vendpushimet më të mira klimaterike ose ne plazhet e Krimese dhe Kaukaz, ishin te veshur me veshjet e kushtueshme astrakane. Ata mbajnë bizhuteritë, rrathë ari dhe unaza, marrin rroba prej Parisit si dhe artikuj të luksit. Ndërkohë, punëtoret, fshataret qe organizuan revolucionin jane shume të uritur ...

Ukraina e katolikve ishte nen terrorin e administrates çifute


Bolsheviket kishin premtuar popujve te Rusisë së vjetër lirinë dhe autonomi të plotë ... Kemi shembullin klasik Ukrainën. Gjithë administrata, posten, kontrollin e punëveme të rëndësishme në rajon, janë në duart e hebrenjve ose e njerëzve të përkushtuar me besnikëri të Stalinit, i porositur shprehimisht nga Moska. Banorët e kësaj toke dikur pjellore dhe të begatë, ata sot vuajnë nga uria pothuajse përhere. "
(Giornale d'Italia, 17 shkurt 1938, M. Butenko, sovjetik ish-i ngarkuari me çështjet në Bukuresht; (Londër) mars, 1938)

Qëllimet e qendres boterore te cifuteve

"Në shekullin e njëzetë, ky revolucioni bolshevik, ende ishte duke punuar drejt arritjes se qëllimit të saj, por arriti kulmin në gabimet e Rusisë, veçanërisht forcat revolucionare Bolshevike sipas Drejtorisë së Internacionale te çifuteve. Ajo është bërë e qartë nga shumë burime, që antipatija e saj ndaj revolucionit mbi Carin ngriti organet p.sh. Banka e Strehimeve, WJC, Kongresein Zionist, Sanhedrin, së bashku me Agjenturat e saj masonike operative për t'i shërbyer qëllimit të kësaj drejtorie okult në klasë të saj.
Përmes një mori procesesh, Qendra Boterore cifute kishte ne synim të bashkonte në botë fene ekumenike, te kishte qeveri globale dhe nje rend shoqëror me nje qendër. Dhe, sigurisht, ëndrra e tyre masonike e njëmijtë ishte për të rindërtuar tempullin universale në Jeruzalem, qe përmban ne thelbe dukshëm lëvizjet e thella sociale. Gje qe spikati me realizimin e saj neRusi me ane te Revolucionit.

- Jueri Lina thote: "Komunizmi eshte një ideologji e cila varet nga dhuna për të mbijetuar. E vërteta nuk ka nevojë për dhunë,...''
http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=dk

U perkthye teknikisht nga anglishtja prej Redaksise e Verteta Historike per http://www.proletari.com me dt.20 qershor 2010

U morre prej;
http://www.google.dk/imgres?imgurl=http ... s%3Disch:1
------------------------------,,,,,,,,,,,,
BRSS dhe Çifutët
Shkatërrimi i Perandorisë çifute në Bashkimin Sovjetik

Nga Vanguarda Kombëtare. Kjo përmbledhje e operacioneve hebraike në Perandorinë Ruse është dëshpëruese dhe krejtësisht në përputhje me burimet te tjera te bolleshme. Ngjarjet e krimeve te perbindeshme te komunitetit cifut ne Rusi ndaj nje populli dhe nje kombi bën qe përpjekjet e Adolf Hitlerit në periudhën naziste te duken mjaft amatoreske(Lufta kunder cifuteve dhe te tjereve per pushtim te botes).

Historia;

2004/01/18

Revolucioni bolshevik një gjellë çifute.
Qëndrimet dhe sjelljet

Autori - Maks Haden( Max Hadden)

Ngjarjet

Pasi lexon kete ndodhi ne Rusi te duket si një histori horror dhe nuk trajtohen kurre si ngjarje te dodhura reale nga mediat tona masive dhe të sistemit arsimor këtu në Amerikë dhe në mbarë botën.
Ky artikull nuk është një shkrim antishkencor "le të mesohet për sëmundje epidemike te çifutëve " mbi motivet fetare "rrëfime magjistare" dhe lloj-lloj akuzazh histerike. Kjo është thjesht një llogari kronologjike e fakteve historike me koment editorial i njohur nga shumë pak shkrimtarë.

Imazh
Trocki i portretizuar si një djall në një poster polak te vitit 1920

Më tej, kjo nuk do të thotë se të gjithë hebrenjtë ishin komunistë apo të gjithë komunistët ishin hebrenje. Aty u demonstrua;
1) se Revolucioni "ruse" nuk ishte per çifutet ruse, por per popullin ruse.
2) çifutët u sollen shumë më keqe se ata që akuzuan gjermanët dhe "nazistët"
3) çifutët nuk janë të pafajshëm, altruist dhe kane përndjekur padrejtësisht grupin fetar të pakicave katolike që ishin dhe janë ne ish BRSS.
Nëse hebrenjtë nuk duan të jenë të fajësuar kolektivisht, atëherë ndoshta çifutët duhet të pushojnë bashkërisht si komunitet duke fajësuar gjermanët për Holokaustit e tyre të ashtuquajturin.
Një paralajmërim: Nëse jeni si komunitete cifut i dobët, disa nga të dhënat që përshkruan brutalitetin hebraike janë jashtëzakonisht të shkruara e te fotografuar ne librat e historise. Gjithashtu, njoftohet ne përdorimin e vazhdueshëm të emërtimet nga aq shumë hebrenj, ku lloj-lloj cifute ne pergjegjesite e tyre ne krime mbi popullin, ….menjehere ndryshojnë emrat e tyre. Unë do të sugjeroja që çifutët janë i të dyjave linja dhe do të vazhdojë të bëjnë të dyja.

U morre prej: http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=dk
----------------------------------,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
David R. Francis-ambasadori i USA denoncoi;Çifutët e Rusisë rrëmbyen Byronë Politike të Partisë Bolshevike, KGB
Imazh
Ambasadori amerikan David R. Francis

David R. Francis, ambasador i Shteteve te Bashkuara te Amerikes në Rusi, ka njoftuar në Uashington:'' Paralajmëroi në 1 janar te vitit 1918 se "udhëheqësit bolshevik këtu, shumica e të cilëve janë hebrenj dhe 90 për qind e popullsise janë kthyer ne nje vend robërie, ku sundon dhuna shtetrore mbi popullsine. I kerkoi SHBA te tregonte kujdesje pak për Rusine apo ndonjë vend tjetër, pasi janë internationaliste dhe ata janë duke u përpjekur te eksportojne një revolucion komuniste në mbarë botën. "
Imazh
Bolsheviket në Moskë, viti1.917. Kur konsullatë të përgjithshme SHBA në këtë qytet qe mbyllur në gusht te1918.

--------------------------------------,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
David Rowland Francis - jeta dhe veprimtaria
Imazh

David Rowland Francis (1 tetor 1850 - 15 janar 1927) – Ambasador i U. S.A. në Rusi në periudhen 1916-1918. Para kësaj, shërbeu si kryetar i St Louis (1885-1889), Guvernatori i Misuri (1889-1893) dhe si Minister i Brendshme (1896-1897). Në 1904 ishte personi qe hapi Lojërat Olimpike III boterore. Ishte një mbështetës i Partisë Demokratike të SHBA.

Vitet e hershme

David R. Francis u lind më 1 tetor, 1850 në Richmond (Ky.). Në 1870 ai u diplomua nga Universiteti i Uashingtonit në St Luis (Misuri), pastaj u bë një biznesmen i suksesshëm në qytet. Në 1876 ai u martua me Jane Perry - mbesa e ish-drejtor te thesarit të Misuri -s, James Erickson - me të cilin D. Francis kishte gjashtë djem. Në 1877, D. Francis ka themeluar kompaninë e tij "kompani Komisioni DR Francis dhe »vëllezërit (DR Francis dhe Komisioni i Vëllezërve Company), dhe në 1884 u bë drejtor i tregjeve të biznesit në St Louis.

Aktivitete socio-politike

Në 1885, David R. Francis u zgjodh kryetar i bashkisë së St Louis. Në 1889 ai u bë guvernator ne Misuri, duke u bërë kryetari i bashkisë vetëm në historinë e St Louis, i cili u zgjodh guvernator i shtetit. Në vitet 1896-1897 AD Francis shërbeu si Ministër i Brendshëm nën presidentin Grover Cleveland. Në 1904, në St Louis, ai organizoi një aktivitete ndërkombëtare në Lojrat Olimpike III, ku hap vetë Olimpiadën me 1 korrik 1904.

Ambasador në Rusi

Imazh
Ambasada Amerikane në Petrograd u mbyll në shkurt te 1918 dhe stafit i saj dhe të dhënat u zhvendosen në lindje të Vologda. - Rusia- Ambasada Amerikane - 1921 -

Në 1916, Presidenti Vodrov Uillson e dërgoi D. Francis si ambasador ne SHBA në Rusi e Carit. David R. Francis u bë Ambasadori i fundit amerikan i akredituar në Gjykatën Perandorak ruse, dhe ambasadori i fundit, i cili ka punuar në Shën Petersburg. Duke punuar në Rusi vetëm dy vjet, ka dëshmuar ngjarje historike - të Revolucionit gjate muajve shkurt, tetor te vitit 1918 dhe Luftës Civile. Pas fitores së Revolucionit te shkurt – marsit te vitit 1917, D. Francis beri njohjen zyrtare ne emer te SHBA te Qeverisë së Përkohshme të Rusisë. Prandaj Shtetet e Bashkuara u bë vendi i parë që e njohu udhëheqjen e re demokratike të vendit . Pas Revolucionit te tetorit, marrëdhëniet midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara, në të cilat qeveria sovjetike pa se ishte shtete imperialist, i kishte përkeqësuar ndjeshëm. Megjithatë, deri në shkurt 1918 D. Francis dhe ambasada e SHBA qëndruan në Petrograd. Në shkurt te vitit 1918, trupat gjermane filluan një ofensivë kundër Petrograd. Frika e kapjes së ti beri qe misionet diplomatike te evakuojne prej qytetit. Evakuimi në Moskë ishte i pamundur, sepse Bolsheviket kërkuan ofrimin e kredencialeve dhe njohjen zyrtare të Rusisë sovjetike, që diplomatët nuk mund të shkojnë. Në këtë drejtim, D. Francis me 27 shkurt te 1918, së bashku me stafin e ambasadës, si dhe japoneze, kineze, misioni braziliane dhe misionit të Kryqit të Kuq Amerikan (e udhëhequr nga kolonel R. Robinson,) u transferuan në Vologda. Më vonë, në mars-prill 1918 ata u bashkuan me përfaqësuesit e, ambasadave franceze, italiane, serbe dhe belg. Sam David R. Francis u bë kreu i (Dekanit) të trupit diplomatik në Vologda . Megjithatë me 24 korrik te 1918, nën presionin e Bolshevikeve, trupi diplomatik e udhëhequr nga D. Francis lë Vologda dhe u vendose në Archangel. Me 7 nëntor te 1918 David R. Francis iken prej Rusise, sikurse shumë ambasada edhe ajo amerikane pas 10 muajsh u mbyll nga Bolsheviket. Kujtimet e tija për veprimtarine si ambasador, Francis J. ka botuar në vitin 1921 në Rusi, librin e tij: ’’Një Pamje nga Ambasada S. U. (prill 1916 - nëntor 1918) ".

Ne kujtim per David R. Francis


David R. Francis, vdiq në St Louis më 15 janar 1927 dhe u varros në Bellefontaine. Edhe gjatë jetës së tij në 1895 u inaugurua oborri i Universitetit te Misuri-t emri i David R. Francis Përveç kesaj u vendose ne Universitete një bust bronzi D. Francis. Ka mbete edhe sot traditë per studentët në Universitetin e Misuri – per te kaluar testin ne marrjen e një çmim të mirë ne emer te ish guvernatorit te Misurit D.Francis. Për nder të D. Francis asht quajtur Fusha - stadiumit për atletikë dhe futbollit në Universitetin e Uashingtonit në St Louis. Fusha Francis – ndodhet ne fushen e Lojrave te III Olimpike në 1904. Për nder të J. Francis u quajtur si një shkollë të lartë fqinje. Në 1916, D. Francis u dhuroi 60 hektarë ne St Louis si një dhuratë e Krishtlindjeve. Sot, parku mban emrin e tij.

U pregatitë në shqip nga Sektori i kulturës http://www.proletari.com
Më dt.20 qershor 2010

--------------------------,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
¨13 shtator 2010
HEBRENJTE NDERPRENE NJE MILIARDE DOLLARE INVESTIME NE KOSOVE
Imazh
Flamuj - shqiptar, izraelite, amerikane së bashku valvijnë në Gllogovc-Drenas, Kosovë, në ditën kur Kosova shpalli pavarësinë. (Foto të drejtën e autorit K. Dobruna.)


E hanë, 13 Shtator 2010
Lajme nga Kosova

Kush e plackiti dhe e shiti gratis kompaninë e sigurimeve DRINI 2000 të Prizrenit, pronë të hebrenjve?!!
Imazh

Si vepronte mafia krimininale financiare në Autoritetin Bankier dhe të Pagesave të Kosovës e prirë nga: Donat Branger, ish-drejtor i përgjithëshëm i ABPK, David Weatherman ish-drejtor i Bankave dhe i Sigurimeve në ABPK, Thomas Turula, ish –drejtor i Sigurimeve në ABPK – që i thoshte vetës “ZOT I SIGURIMEVE NE KOSOVE”, si dhe Hashim Rexhepi, ish-drejtor i Sigurimeve në Kosovë?

Si i shpëlanë më 2002, mbi 50 milionë marka gjermane kompanitë e sigurimeve në Kosovë? Si punonin kompanitë e sigurimeve pa garancione ose se si dy kompani sigurimesh(DARDANIA DHE KOSOVA), punonin me një Garancion -5 milionë DM? DRINI 2000 i kishte dy Garancione :një nga Banka e Rijekes (5 milione DM) dhe tjetrën nga EUROBANKA nga Lefkosha e Qipros.

Se si kompania auditive korruptive Deloitte& Touch(danez), në Prishtinë për 4485,oo euro ,rryshfet që kishte marrë (ishte i perzier edhe Afrim Maloku) në Auditimin korruptiv të bërë të DRINIT 2000, për periudhën 28 mars 2002 deri më 31 .03 2002, deklaronte se nuk ekzistonte EUROBANKA në Lefkosha (!), e cila ka një qarkullim LORO_NOSTRO mbi 2 miliardë dollarë amerikanë.

Si rrente gazetari korruptiv Ibrahim Rexhepi, në Kohën Ditore, se DRINI 2000 punonte pa GARANCION BANKIER!

Si DRINI 2000 i shiti (më 2002-2003) 44.000 polisa sigurimi me nga 300 -400 DM secilën syresh, kurse i paraqiti ABPK ,në një Bilanc të rrejshëm vetëm 8.800 polisa (me 2002) gjegjësisht 18 500 polisa të sigurimit(me 2003)?

Si u sterfrikësua nga mafia kriminale ndërkombtare e financave në Kosovë, Kryeprokurorja ndërkombëtare e UNMIK-ut – Annunziata Ciaravolo, në përgjigjen e saj në letrën e dërguar nga Myrteza Studenica, më datë 21 mars 2007 , ku nder të tjera ajo shkruan ;”Kerkoj ndjesë se nuk mund t’i ndjekë shpërdoruesit në DRINI 2000, dhe ne BPK, por ” i preferoj M.S. që ti drejtohet Kryeprokurorit të Kosovës z. Osman Kryeziut...”

Kryeprokurori kosovar, Osman Kryeziu, pas kërkesës se Myrteza Studenicës, i dha urdhër Kryeinspektorit për Krime të Rënda në Policinë e Kosovës , Mursel Ukës, që t’i mbledhë të dhënat rreth kriminalitetit financiar në DRINI 2000 dhe në ABPK!

Kryeinspektori Uka i mblodhi të dhënat nga Komitteti Kosovar Hebraik dhe gjetiu, por ,një Kryeinspektor Amerikan korruptiv i Krimeve te Renda i UNMIKUT (emri i ditur nga z. Mursel Uka) , ia morri me dhunë të gjithë dokumentacionin e mbledhur nga Mursel Uka, dhe shkoi e spiunoi tek Thomas Turula, ish- drejtor i sigurimeve në ABPK, duke i thënë se menjëherë duhej ta braktiste Kosovën ,sepse ndryshe do të burgosej, duke ia treguar atij dokumentacionin që ia kishte placckitur Kryeinspektorit MURSEL UKA !

Thomas Turula, i cili lakejëve të tij, të cilët i shtronin gratis atij, përditë dreka dhe darka, e njëri ndër ta ishte edhe Hashim Rexhepi, iu thoshte se: ”Ju kosovarët jeni shtazë të kulturuara”!

Thomas Turula, pothuaj brenda natës iku nga Kosova, krimineli i financave, dhe shpërdoruesi i dhënjes me rryshfet të licencave të sigurimit, i cili kërkonte dhe merrte rryshfet së paku nga 250.000 dollarë amerikanë, për një licencë!

Turula iku me nxitim nga Kosova ,dhe shkoi në INDI ku ”vdiq”???

Para se të vinte Thomas Torula në postin e dhënësve të licencave të kompanive të sigurimit, ato i jepte Gerhardt Fischer, udhëheqës i Shtyllës së Katertë të UNMIK-ut në Kosovë ( që ishte një post i lartë – i katërti pas Guvernatorit Bernard Couchner)!

Ky hebre korruptiv, që thoshte se ishte nga Suedia, së bashkë me bashkëpunëtoren e tij të ngushtë VICTORIA BERNARD (nga Franca), e kushtëzonin cdo licencë të kompanive të sigurimeve me 250.000 dollarë amerikanë rryshfet, dhe ate, pratë se pari duheshin të derdheshin në një xhirollogari, të hebreut korruptiv, Gerhardt Fischer, në Monako , e pastaj të merrej licenca e kampanisë së sigurimeve në Kosovë.

Kështu njëra nga kompanitë e para të licencuara, ia derdhi 250.000 dollarë amerikanë rryshfet, Gerhardt Fischerit, në një bankë të Monakos, dhe ajo kompani , ishte ndër të parat , që morri licencë sigurimesh në Kosovë.

Po këtë traditë të mbrapshtë e vazhdoi edhe amerikani korruptiv, Thomas Turula, i cili, po ashtu i kërkonte 250.000 dollarë amerikanë rryshfet për një licencë, përndryshe me muaj, edhe madje me vite të tëra, nuk mund të merrej licenca e kompanive të sigurimeve në Kosovë.

Në saje të këtij rryshfeti, u bë e mundur (që është një presedan në lëmin e krimive financiare) që me një Garancin Bankier me vlerë 5 milionë markash gjermane, të merreshin dy licenca për dy kompani sigurimesh (Kosova dh Dardania) .

Këtë traditë korruptive e vazhdoi edhe Hashim Rexhepi, pasi që krimineli financiar Thomas Turula iku nga Kosova!

Po këtë traditë rryshfeti, e vazhdoi edhe francezi korruptiv, Donat Branger, ish-drejtor i përgjithëshëm i ABPK , i cili për një rryshfet 250.000 dollarësh amerikanë, ia shiti gratis, infrastrukturën dhe supërstrukturën e DRINIT 2000 , Kompanisë tiranase të sigurimeve SIGAL! Për rryshfetin që e mori ai (250.000 dollarë amerikanë), ia fali kompaninë e sigurimeve DRINI 2000, që kishte një vlerë prej 30 milionë euro, SIGALIT të Tiranës!

Gazetari injorant i Kohës Ditore aso kohe shkruante se SIGALI ,Avni Ponari, drejtor i Përgjithëshëm i SIGALIT, e bleu DRININ 2000!?! Kurse SIGALI, e kishte ”blerë kompaninë DRINI 2000 me rrushfet” ,duke i sjellur Autoritetit Bankar dhe të Pagesave të Kosovës, vetëm një bilanc trevjecarë të punës së kësaj kompanije tiranase dhe asgjë tjetër: as nuk kishte sjellur, si e do ligji, GARANCION BANKAR me vlere 2.5 milione euro, e as nuk e kishte sjellur PRI PAID CAPITAL –in, me vlerë 2.5 milionë euro. Kurse shpërdoruesi financiar, Donat Branger , e kishte shkruar vetë , dhe vetë e kishte në nshkruar LICENCEN E PUNES SE DRINIT 2000_SIGAL në Kosovë.

Me vite të tëra SIGALI_DRINI 2000 punoi pa e sjellur Garancion Bankier me vlerë 5 milionë markash gjermane (aso kohe ishte në qarkullim DM) dhe as Pri Paid Capitalin me vlere 5 milionë DM e, që është një presedan i një korrupcioni AKTIV DHE PASIV I UDHEHEQESVE të ABPK-së!!!!

SIGALI , ishte dhe është një fenomen i korrupcionit pasiv dhe aktiv i udhëheqësve të lëmit të sigurimeve të Bankës Qendrore të Kosovës.

SIGALI, që nga viti 2003 e deri më 2010 , i bëri mbi 30 milionë euro qarkullim , pa investuar asnjë para, por vetëm në saje të korrupcionit!

E përvehtësoi kompaninë DRINI 2000 që ka vlerë 30 milione euro pa investuar as një kacidhe!!

Po ashtu me rryshfet, e në mënyrë të paligjshme , që i dha kohë më parë udheheqësve të lëmit të sigurimeve në Bankën Qendërore të Kosovës , SIGALI , ia shiti një pjesë të akcioneve të DRINIT 2000, Kompanisë së Sigurimeve UNIQA të Vijenës së Austrise (vlera e cmimit të shitjes mbetet sekret por, supozohet të jetë 30-50 milionë euro). Këtë veprim kriminal financiar SIGAL-it , ia mundësoi Hashim Rexhepi , Guvernator i Bankës Qendrore të Kosovës me lakejtë ë tij!! Po ashtu këtë veprim kriminal financiar të SIGALIT, ia mundësoi edhe një ish-drejtor i Sigurimeve dhe i Pensioneve në ABPK ,i cili, këto ditë, është nën hetime nga Policia Sekrete Kundër Krimeve Financiare në Kosovë _EULEX.

Turku,DURU CIFTCI, administrator i dhunëshëm i DRINIT 2000 , i plaçkiti 90.000.oo euro nga Portofolli i DRINIT 2000! Këtë plackitje ia mundësuan :David Weatherman, drejtor i Bankave dhe i Sigurimeve në BPK dhe Hashim Rexhepi, aso kohe ishte Rregullator i sigurimeve në ABPK .Weatherman, kishte lëverdi ,se gati cdo muaj i merrte nga 4.000 euro, në mënyrë joligjore,nga Portofoli i DRINIT 2000!

Duru Ciftci më 02.10.2003, nga Akontoja e Xhirollogarisë së DRINIT 2000, në Bankën Ekonomike të Prishtinës, i mori 35.000,oo euro, më 08.10.2003, i mori 10.000,oo euro. Më 03.11.2003 i mori edhe 40.000 euro, si dhe më 04.12.2003 i mori 5.000,oo euro!

Si ua mundësojë DURU CIFTCI dy shpërdoruesve financiarë: MAXHID VLLACOS, ( që si ekspert për shpëlarjen e parave në kompanitë ë sigurimeve DRINI , dhe DUKAGJINI), aktuelisht është në kompaninë e sigurimeve sllovene - pejane DUKAGJINI te Pejes, alias ne nje kompani Sllovene, e cila e bleu nje pjese te akcioneve, të kompanisë pejane të sigurimeve ) si dhe Driton Kastratit .

******************

Vepriimtaria e kompanive të sigurimeve në Kosoë, pa mëdyshje, është dhe ishte e ndërlidhur me veprime kriminale financiare!

Art i krimit kulminant financiar në Kosove është e dhëna e hidhur se Kosova ishte tash 10 vite , një shtet pa sundim të ligjit të mirëfillit, një shtet ”sovran” por, pa sundim të njëmendtë të ligjit!

Dreqi dhe i biri i tij e merrnin pushtetin dhe shitnin pasurinë Kosoves me cmime qesharake, tejet të lira: në vend se ta shisnin drenicarët patriotë ,FERRONIKELIN, 1,5 miliardë dollare amerikanë ,sa ofronin blerësit hebrenjë (qe kontrollojnë gjithë niklin e botës) , drenicarët, e shiten, si patriote te devotëshëm që janë vetëm për 30 milionë euro !

Ky gjigant Kosovar , që ka kushtuar Kosovës qindra ë miliona dollarë (që edhe sot ë kësaj dite i kemi boxh shume vendeve te botës që na shitën pajisjen për ta ndertuar këtë gjigant , i cili brenda një muaji mundt të prodhoje nikël me vlerë 30 milionë euro, sepse lufta se ka prekur fare!

Që nga ardhja ë UNMIK-ut në Kosovë, fryne shume ërëra te ndyta dhe kriminale shumë korruptive: Dreqi dhe i biri kishte ardhur ne Kosove nga dhjetra shtete të ndryshme, për të plackitur sa të mundnin! Njëra ndër lëmenjtë më atraktivë e plackitjes ishte lëmi i sigurimeve.

Udheheqesi i Shtylles se Katerte te UNMIK-ut , Gerhardt Fischeri, një hebre që i kishte rënë në fije se si, brenda një nate dhe pa pikë djerëse, ti fitonte qindra dhe mijëra dollarë amerikanë.

Hijenat nga jashtë ,”biznismen të krimbur”, të ndihmuar nga lakejtë vendorë, ia kishin mësyer Kosovës, për të hapur kompani të sigurimeve, që ishte një minierë ë prodhimit të arit. Ë jepnin nje fletëz të polisës së sigurimit, që kushtonte një markë gjermane, dhe per të i merrnin 300 deri 400 marka gjermane, varësisht nga ë dhëna se a po sigurohej një veturë apo një maune!
Imazh
Bar - në qendër të Prishtinës
Pronë hebrejit Shachar Caspi

Imazh

Kështu DARDANIA, INSIG, KOSOVA, SIGURIA dhe DRINI 2000, shitën më 2002 polisa sigurimi të automjeteve me vlerë 44.464.216,oo marka gjermane ,që ishin në përdorim, në atë vit në Kosovë, ose në euro që përdorën sot: 23.732.108 euro ! Kur të kihet para sysh ë dhëna, se në vitin 2002 u siguruan në Kosovë mbi 350 mijë automjete me polisa me vlerë mestarisht 300 DM, secila syresh, atëherë del se këto kompani realizuan të ardhura të gjithëmbarëshme 105.000.000,oo DM ! (Njeqinte ë pese milione Marka Gjermane)! Prej tyre, ato Autoritetit Bankar dhe të Pagesave të Kosovës, i paraqitën se kanë bërë tërësishtë të hyra me 2002, me vlerë 44.464.216,oo marka gjermane dhe kështu i fshehen (i shpëlanë ) 50.535.784,oo marka gjermane!

Kjo placckitje e Kosovës së mjerë, u bë e mundur nga kriminelët financiarë ndërkombëtarë ,që sundonin ABPK, me ndihmën e lakejve të tyre vendorë!

Prandaj plackitësit financiarë ndërkombëtarë e dinin fortë mirë , se sa vlente një licencim i një kompanije të sigurimeve, në një shtet pa zot shtëpije. Këtë e dinte fortë mirë edhe Gerhardt Fischer, udhëheqës i Shtyllës së Katërtë të UNMIK-ut në Kosovë. Ai së bashku me bashkepunetoren e tij të ngushtë Victoria Bernardt, ishin të vetmit të autorizuar , në vitet 2001 dhe 2002, që të jepnin licenca të kompanive të sigurimeve në Kosovë!

Pa i dhënë hebreut një rryshfet me vlerë 250.000.oo. dollarë amerikanë askush nuk mund të merrte Licencë të Kompanisë së Sigurimeve në Kosovë!

Keshtu me muaj e madje me vite, kompanitë nuk mund të licencoheshin pa e plotësuar të vetmin kusht : (dokumentacioni nuk ishte i rëndësishëm) rryshfeti 250.000 dollarë dollarë amerikanë! Këto mjete duheshin t’i derdheshin hebreut Gerhardt Fischer , në xhirollogarinë ë tij në një bankë në Monako!
Kështu veproi një kompani sigurimesh, ë cila i derdhi 250.000 dollarë amerikanë -rryshfet për hebreun, dhe e mori ndër të parat licencën ë sigurimeve , porfitoi me miliona marka gjermane!
Këtë tradite të ndyre korruptive, pas Gerhardt Fischerit e vazhdoi Thomas Turula, ish-Drejtor për kompanitë e sigurimeve në AQBP të Kosovës. Ky plak amerikan, korruptiv dhe i pa skrrupull, i cili vetn e quante ”Zot i Kompanive të Sigurimeve në Kosovë”, si dhe lakejtë e tij ,si Hashim Rexhepin, e të tjeret lakenjë, i quante ”shtazë të kulturuara”.
Edhe Hashim Rexhepi, ish-Drejtor i Kompanive te Sigurimeve ,do ta vetëquante më vonë , pas ”vdekjes ” së Thomas Turulas, do ta quante vetën ”ZOT TE SIGURIMEVE NE ABPK”! Edhe ky individ korryptiv, do të aplikonte pastaj ,po të njëjtin sistem korruptiv të licencimit të kompanive të sigurimit me rryshvet – 250.000,oo dollare amerikanë për një licencë!

Historia ë tmerrshme e kompanisë DRINI 2000 është e ndërlidhur me individet korruptivë në ABPK: Donat Branger, David Weatherma, Thomas Turula, Hashim Rexhep dhe Duru Ciftci!

Ajo fillon më datë 28.11.2000, më Marrëveshjen në mes të Avdi Kastratit nga Prizreni dhe Gideon Sandelit, pronar i kompanisë Sand Trade Overseas Ltd, me seli në Kidron të Izraelit.

Këta të dy, merren vesh për themelimin e një kompanije të sigurimeve si dhe të një banke në Kosovë.

Mihael Hribar, kryetar i Këshillit Drejtues të Kompanisë të sigurimeve HELIOS nga Zagrebi, si ortaku i tretë, në themelimin e kompanisë së sigurimeve DRINI 2000, dhe Avdi Kastrati, drejtor (i pa asnjë kacidhe – pa para) i kompanisë në themelim DRINI 2000 nga Prizreni, lidhin më datë 29.12.2000, një marrëveshje mbi mënyrën e Kontrollimit dhe të Drejtimit të Afarizmit të kompanisë së sigurimeve DRINI 2000.

Kompania e sigurimeve HELIOS nga Zagrebi, nga fondet e veta , i jep kompanisë DRINI 2000, një GARANCION BANKIER me vlerë 5 milionë marka Gjermane, nga Banka e Rijekës , nga Rijeka e Kroacisë , pa kufizim kohe perdorimi , Fletë Garancioni bankier Nr.36-11-849!

Me 16.01 .2001, Kuvendi i kompanise DRINI 2000 e emëron Avdi Kastartin drejtor të kësaj kompanije

Ndërmjet Avdi Kastratit dhe Mihael Hribarit lidhet një Marrëveshje për bashkimin e mjeteve 49% -51%. Pastaj Kompania e sigurimeve HELIOS ia transferon Gideon Sandelit, pjesën e sajë 51% të aksioneve të pronësisë së DRINIT 2000.

Më 24.01.2001 bëhët rexhistrimi i përkohëshëm i biznesit të kompanisë Drini 2000 në UNMIK.

”Zoti i kompanive te sigurimeve” , Thomas Turulla, pas shume presionesh, me 28.03 2002, lejon që Autoriteti Qendror Bankar dhe i Pagesave i Kosoves,ti jep kompanisë së sigurimeve DRINI 2000 , Certifikatën e Licencimit Nr.005.

Më që kriminelët financiar në krye me lakejin e tyre Hashim Rexhepin, i cili ishte kusheri me Avdi Kastratin, nisën lojën e ndyrë të placckitjes dhe të shitjes gratis të Kompanise DRINI 2000. Mbase ata e mbanin vetën zota të sigurimeve, edhe ”zoti i vogel” Hashim Rxhepi, kërkonte në mënyrë të paligjëshme një Pri Paid Kapital me vlerë 2.5 milione euro, ose rryshvet nga 250.000 dollare per secilin nga ” zotet e sigurimeve në Kosovë”. Prandaj, ortaku kryesor Gideon Sandel, e siguroi, edhe një Garancion Bankier me vlerë 2.5 milionë euro nga biznesmeni finaciar izraelit REUVEN SAAR, i cili më 29.04.2002, i siguroi kompanise DRINI 2000 një Garancion Bankier me vlerë 2.5 milionë euro nga EUROBANKA Ltd, të Lefkoshes në Qipro.

Me 25.11.2002, Gideon Sandel ia transferon nga aksionet e tija (nga 51% sa kishte) 6 për qint të Akcioneve të DRINIT 2000 – Myrteza Studenices, kryetar i Komitetit Kosovar Hebraik, ndërsa 2% të aksioneve të DRINIT 2000, Gideon Sandel ia dhuron Maja Haxhi-Kimovas, dhe po ashtu 2% të aksioneve të Kompanisë DRINI 2000, Gideon Sandel ia transferon Jasmina Delovskas, të dyja këto referente të kompanisë Sand Trade – Overseas Ltd., me seli në Shkup ( rruga”France Prshern 32 –Shkup).

Hashim Rexhepi
, ish-Rregullator i Sigurimeve në Autoritetin Qendror Bankar të Kosovës e kërcnon pronarin ë DRINIT 2000, Gideon Sandelin dhe ortakun e tij Avdi Kastratin se ai ë ka nderment qe ta mbyll kompaninë e sigurimimeve DRINI 2000, nese....

Autoriteti Qendror Bankar dhe i Pagesave i Kosoves, me 18.08. 2003, e cakton në mënyrë të paligjshme, Duru Ciftcin, Administator të dhunëshëm të përkohëshëm të kompanisë së sigurimeve Drini 2000.

David Weatherman, ish- drejtor Menaxhues në AQBPK ,i dërgon Hajrullah Zahitit, drejtorit të përgjithëshëm të Bankës Ekonomike sh.a. në Prishtinë, një Leter Memorandum, me të cilën urdherohet kjo bankë të ndrrojë nënshkrimin e Autorizuar të mëparëshëm dhe urdhërohet zëvëndesimi i tij me nënshkrimin e Duru Ciftcisë, si depunues i nënshkrimit i të gjitha llogarive të K.S. DRINI 2000.

Për ta nisur placckitjën e Portofolit të DRINIT 2000, i cili kishte mbetur i cunguar në Bankën Ekonomike sh.a. në Prishtinë , dy vagabondë : Hashim Rexhepi, ish-Rregullator dhe David Waetherman , ish-drejtor i Bankave dhe i Sigurimeve në AQBPK (Davidi i vjedhte nga 4.000 euro në muaj nga Portofoli i Drinit 2000), i dërgojnë një Memorandum zyrtar, me datë 09.10.2003, me një urdhëresë, Bankës Ekonomike të Prishtinës në të cilën mes tjerash thuhet:”Banka udhëzohet që nën autoritetin BPK-s të zhbllokojë ëe gjitha llogaritë rrjedhëse të K.S. DRINI 2000.”

Si pasoi ”falimentimi i dhunëshem ” i kompanisë së sigurimeve DRINI 2000, kur dihet mirefilli se kompanija kishte shitur mbi 44.000 polisa sigurimi të automjeteve me vlerë të gjithëmbarëshme 13.200.000,oo marka gjermane!

Një thenie popullore thotë se kur ta kesh baban kryeimam, mund ti vjedhish qilimat e xhamisë....

Keshtu kusherinjtë Avdi Kastrati dhe Hashim Rexhepi, që të dy nga Rahaveci ( ”Xunxe magare na veliko te poshte”!), realizuan nje plan monstruoz kriminel financiare: Avdi Kastrati në vend se të paraqiste në AQBPK - 44 mijë polisa të sigurimit të shitura, ai me bilance të falsifikuara i paraqet, me 2002, në BPK vetëm 8.800 polisa të sigurimit të automjeteve. Kështu në vend qe të paraqiste realisht 13.200.000.oo marka gjermane te hyra te gjithembareshme, me 2002, ai i paraqiti vetem 2.540.000,oo DM! Për ta fshehur placckitje marramendse, ortaku mashtrues kosovar, aksionarëve (Gideona Sandelit, Myrteza Studenicë, Maja Haxhi-Kimovës dhe Jasmina Delovskës), iu thote se kompania Drini 2000, ka berë një humbje prej 1 milionë markash gjermane!

Për ta mbyllur sa më parë ortaku kosovar, me nje arrogancë të pa parë, u jepe dilerëve nga 45 der 50% provizion me këtë me qëllim ë shkelte ligjin ne fuqi. Kjo i irritonte pa masë udheheqësit e kompanive të tjera, të sigurimeve, të cilat jepnin 15-35% provizion. Të gjitha këto veprime të A.K, bëheshin me qëllim që sa më parë të falimentonte kompania DRINI 2000, për ta fshehur plackitjen marramendëse!Me këtë manipulin antiligjor, mashtrusi ortak kosovar doemos donte ta falimentonte kompanine DRINI 2000 ngase ai nuk kishte investuar në të asnjë para, por në saje të besës së hebrenjve, i kishte siguruar 5 milionë DM - Garancion Bankier nga Banka e Rijekës, qe ishte baras me vlerë te sotme 50 milione eurosh! Sepse më 2001 dhe 2002, ne Prishtine me 5 miline marka mund të blije gjithë Qytezën Pejton në Prishtinë, ë cila sot kushton mbi 50 milionë euro!! Pra ,besimin e pafunt të biznesmeneve hebraik, e shpërdori tradhëtari kosovar. Dhe kjo tradhëti e paskrupull i kushtoi Kosovës mbi një miliardë dollarë mos investime, të cilat i kishin ndër mend hebrenjtë t’i investonin në Kosovë!

Me ndihmën e pafunt të kriminelëve financiarë :Donat Brangerit-ish drejtor i përgjithëshëm i AQBP të Kosovës, David Wearthermanit, ish-drejtor i Bankave dhe i Sigurimeve, Thomas Turulas, ish- Rregullator i Sigurimeve në ABPK, të Hashim Rexhepit, dhe të Avdi kastratit, nisi një lojë djallezore rreth plackitjes së mëtutjeshme të kompanisë së sigurimeve DRINI 2000.

Thomas Turulla, dhe Avdi Kastrati
, pa lejën e aksionarëve (Gideon Sandel, Myrteza Studenica, Maja Haxhi-Kimova dhe Jasmina Delovska), shkojnë në Tiranë dhe bëjnë negociata të fshehta, me Avni Ponarin, drejtor i përgjithëshëm i kompanisë së sigurimeve SIGAL të Tiranës! Këta merren vesh me Avni Ponarin, që për rryshfet të caktuar ( rryshfeti ishte i caktuar: 250.000.oo dollarë amerikanë për cdo individë pjesëmarrës në kete placckitje dhe shitje te kompanise Drini 2000) që do t’i merrnin: Thomas Turlla, Donat Brager, David Weatherman, si dhe Hashim Rexhepi, por, Avdi Kastrati do të merrte në mënyrë të paligjshme 10% të akcioneve, do ta përfitonte gratis kompania SIGAL, kompaninë DRINI 2000 , pronë e ortakëve të siperpermendur!

Me 28.10.2003, pronari kryesor i Drinit 2000, Gideon Sandel, iu dërgon një E-mail të përbashët: Hashim Rxhepit, Thomas Turules dhe Autoriteti Bankar dhe të Pagesave të Kosovës, në të cilin mes tjerash thuhet:” Unë dua të Ju informojë, se unë Gideon Sandeli jamë pronar i 51% të aksioneve të DRINIT 2000, dhe nuk pranojë kurrëfar shitjejej apo të transferit të aksioneve të mija pa lejën dhe nënshkrimin tim.”!

Kryekrimineli financiar Donat Brager
, ish drejtor i pergjitheshem i ABPK, i shet në mënyrë të paligjshme, dhe atë gratis, infrastrukturën dhe supërstrukturën e kompanisë DRINI 2000, Avni Ponarit, drejtorit të përgjithëshëm i kompanisë SIGAL të Tiranës. Kryeplackitesi Donat Branger, i cili donte me dhunë dhe në menyre tinzare t’ia fuste Kosovës , Kodin Financiar të Serbisë. Donat Branger, pasi placckiti sa mundi, duke marrë rryshfete, iku nga Kosova duke thënë se ”shqiptarët nuk ë donin”!

Donat Branger
e bën shitjën falas të DRINIT 2000, dhe merr për këte 250.000 dolarë amerikanë rryshfet, dhe sipas burimeve te sherbimeve sekrete, ai ikën në Egjipt, ku ndodhet edhe sot e kësaj dite. Ku njeri i poshter, ka guximin, që kohe më parë, që të dergojë një letër ”proteste” prokurorisë së EULEX-it –policisë sekrete për ndjekjën e kriminelëve finaciarë në Kosove, ku mbronte kanakarën dhe lakejin e tij Hashim Rexhepin, guvernatorin e Bankes Qendërore të Kosovës, ne letër përbetohet rrejshëm se lakeji i tij i paraburgosur nga EULEX-si, Hashim Rexhepi është ”terësisht i pafajshem...!”

Pasi që mori rryshfete të majme, Donat Branger , ish_drejtor i ABPK, ia fal kompaninë se sigurimeve DRINI 2000, kompanise tiranase të sigurimeve SIGAL, gjegjësishtë - Avni Ponarit, drejtorit të përgjithëshëm të kompanisë tiranase të sigurimeve.

Branger vetë e shkruan dhe vetë e nëshkruan, më 23.10.2003, Licencën e Sigurimeve Nr.009, në të cilin dukent korruptiv, ndër të tjera shkruan:”Unë (D.B.) me këtë vërtëtoj se dega SIGAL-DRINI 2000 autorizohet të kryej biznes sigurimesh në territorin e Kosovës”, pason nenshkrimi i Donat Branger, drejtor i përgjithëshëm i ABP të Kosovës

Pas disa ditësh Donat Branger për gazetën Koha Ditore, deklaron:” se unë ia shita (gratis Vrejtje ë M.S.)) kompaninë Drini 2000, kompanisë tiranase SIGAL, gjegjësisht Avni Ponarit, drejtorit të përgjithëshëm të kompanisë SIGAL.

Po ate dite, në të njëjtin artikull ,po ashtu të Kohës Ditore, Avni Ponari deklaron se e bleu (falas Vrejtje e M.S) kompaninë Drini 2000 ”,dhe per ate ”blerje” ai i solli peshqesh ABPK-se (Donat Brangerit) vetem një bilanc 5-vjecarë të punës së SIGALIT, kurse harroi me vite të tëra, më pastaj të sillte një Garancion Bankier me vlerë 2.5 milionë euro ose një PRI PAID CAPITAL me vlerë 2.5 milionë euro, që e kërkonte ligji!Me vite të tëra SIGALI nuk i solli ABPK-se asnjë kacidhe (para). Këte veprim kriminal financiar ia mundësuan: Hashim Rexhepi, ish-Rregullator i Sigurimeve në ABPK, dhe më vonë u emrua Gurvernator i Bankës Qendrore të Kosovës, si dhe nje ish Drejtor i Sigurime dhe i Pensioneve në ABPK, i cili këto ditë është nën hetime të Policisë Sekrete Financiare të EULEX-it në Kosovë!

Gideon Sandel, me 28.10.2003, i dergon një E-mail, të përbashkët:Hashim Rexhepit, Thomas Turulas dhe Autoritetit Bankar dhe të Pagesave të Kosovës, në të cilin mes tjerash, thuhet:”Unë dua t’ju informojë, se unë , Gideon Sandel,jam pronar i 51% të aksioneve të kompanisë DRINI 2000, dhe nuk pranoj kurëfarë shitje apo transferim të aksioneve të mija pa nënshkrimin tim!”

Gideon Sandel , më 29.10.2003, i dërgon një Letër Memorandum, Myrteza Studenicës, kryetar i Komitetit Kosovar Hebraik, me të cilën ,ai autorizohet të hulumtojë të gjitha aktivitetet ilegale, qe kanë të bëjnë me DRINI 2000.

Gideon Sandel më 27.11.2003, ia transferon Myrteza Studenicës 5% të aksioneve të kompanisë se sigurimeve DRINI 2000, nga aksionet e veta!

Gideon Sandel, më 27.01.2004, i shkruan një E-mail, Donat Brangerit, me të cilin e konfirmon se ”kurrën ë kurrës, nuk do të japë pëlqimin tim për ta shitur ju kompaninë DRINI 2000”!

Avokati i Gideon Sandel, Itmar Rutman, i Avokatturës J.Joulus&Rutman, Law Office, nga Tel-Avivi (Izrael), vjen në Kosovë për të biseduar me David Weathermanin, i cili ishte drejtor i Bankeve dhe i Sgurimeve në ABPK. Por ku i fundit refuzon të takohet...

Me date 06.05.2004, avokati Itmar Rutman, i shkroi një Letër Memorandum, David Weathermanit, ku ndër të tjera thuhet:”I kuptoj këto lojera tuaja të procedureës se takimit, e të protokollit formal, që po i luani duke iu shmangur takimit me mua. E di fort mirë se ju , në menyrë të paligjëshme, cdo muaj po merrni nga 4.000 euro të gatshme nga xhirollogaria e kompanisë së sigurimeve DRINI 2000”!

Reuven SAAR, biznesmen financiar nga Benaja e Izraelit, më 24.01.2004, i dërgon një Leter Memorandum , Gideon Sandelit, me të cilën konfirmon se vet (Reuven Saar) e ka marrë Garancionin Bankier me vlerë 2.5 milione euro, nga SHENLET SHELHEPI, drejtor i EUROBAKES Ltd. në Lefkosha të Qipros dhe se personalisht ia ka sjellë në Prishtinë dhe ia ka dhene Avdi Kastratit.

Gideon Sandel më 20.01. 2004 i dërgon nje Leter Memorandum Myrteza Studenices, me të cilën e informon se e ka marrë konfirmimin nga EUROBANKA Ltd nga Lefkosha e Qipros lidhur me Garancionin Bankier me vlerë 2.5 milionë euro, për kompaninë DRINI 2000, dhe se Thomas Turula, ish-Rregullator i Sigurimeve në ABPK, e ka pranuar dhe e ka konfirmuar me nënshkrim ,marrjën e Garancionit Bankier për DRININ 2000.

Më 21.06.2004, Myrteza Studenica, kryetar i Komitetit Kosovar Hebraik, i dërgon Leter Memorandum, Hashim Rexhepit, ish-Drejtorit të Departamentit për Mbikëqyrjën dhe Licencimin e Sigurimeve në ABPK, për lejimin e mjeteve me vlerë 365.000,oo euro pronë e M.S. si pronar i 11% të akcineve në DRINI 2000!

Myrteza Studenica, kryetar i Komitetit Kosovar Hebraik, më 21.06.2004, i dergon një Leter Memorandum, Donat Brangerit,ish-drejtorit të përgjithëshëm të ABPK, për lejimin e mjeteve me vlerë 365.000,euro pronë ë M.S. në kompaninë DRINI 2000!

Më 21.06.2004, Myrteza Studenica, kryetar i Komitetit Kosovar Hebraik i dërgon një Letër Memorandum, David Weathermanit , ish-drejtorit Mbikëqyrës i Bankave dhe i Kompanive të Sigurimeve, për lejimin e mjeteve me vlerë 365.000,oo euro, mjete këto pronë e Myrteza Studenicës në DRINI 2000!

Myrteza Studenica, kryetar i Komitetit Kosovar hebraik, i dergon Donat Brangerit një Letër Memorandum me datë 09.07. 2004, për lejimin e mjeteve me vleë 365.000.oo euro që i takojnë Myrteza Studenicë – pronar te 11% të akcioneve ne Drini 2000!

Më 22.09.2004, IVAN PAVELIQ, drejtor i kompanisë së sigurimeve HELIOS të Zagrebit të Kroacise i dërgon një Letër Memorandum, Hashim Rexhepit ish- Drejtorit të Sigurimeve në BPK dhe David Weathermanit,ish-drejtorit i Bankave dhe të Sigurimeve në ABPK , ku ndër të tjera shkruan:”Me ketë Letër Memorandum konfirmojmë se 51% të akcioneve tona në DRINI 2000, ia kemi transferuar, Gideon Sandeliit dhe se ai është pronar i 51% të aksioneve në DRINI 2000”!

Me 14.12.2005, Myrteza Studenica, kryetar i Komitetit Kosovar Hebraik, i dergon një Letër Memorandum, DURU CIFTCISE, administratorit të dhunëshem të DRINIT 2000, për lejimin e pagesës me vlerë 365.000,oo euro, të cilat i takojnë si pronar absollut i 11% të akcioneve në DRINI 2000.

Myrteza Studenica, i dergon një Leter Memorandum, Michel Svetchinit, ish_drejtorit të pergjitheshem të ABPK, për lejimin e mjeteve që i takojnë, me vlerë 365.000.oo euro

Më 03.05.2005, Myrteza Studenica i dorëzon Maxhid Vllacos,ish- kryetar i Komisioni për shpagimin e Borxheve që ka DRINI 2000, ndaj pronarëve të saj, për lejimin e mjeteve që i takojnë (M.S.) me vlerë 365.000,oo euro.

Më 29.04.2005, Myrteza Studenica ,i dërgon një Letër Memorandum, Duru Ciftcisë, administrator i DINIT 2000, për pagesën, që i takon (M..S), me vlere 365.000.oo euro.

Me 29.04.2006, Myrteza Studenica i dergon, Michel Svetchinit, një Letër Memorandum për lejimin e mjeteve të veta (si pronar i 11% të aksioneve në DRINI 2000) me vlerë 365.000,oo euro.

Më 04.08.2005, Myrteza Studenica i dërgon një E-mail, IBISH MAZREKUT, ish- Drejtor i Surimeve dhe i Pensioneve në ABPK, të cilin paralajmëron se Myrteza Studenica do te ngre padi ndaj ABPK-së!

Më 04.05.2006, IBISH MAZREKU, i dërgon Myrteza Studenicës një E-mail, në të cilin mes tjerash thuhet:”Ne takimin tonë të fundit me Michel Svetchinin dhe Ibish Mazrekun në ABPK, ju kemi sugjeruar që kerkesat tuaja ti adresoni te Duru Ciftci…”

Më 21.03.2007, Myrteza Studenica, i dergon një Letër emorandum , Bordit të Drejtorëve të Aotoritetit Bankier të Kosovës, pastaj Kryeprokurorit të Përgjithëshëm të Kosovës, , Osman Kryeziut, me të cilën letër,i informon për parregullesitë e shumta, antiligjore të bëra në DRININ 2000.

Më 15.01.2008, Michel Svetchin, ish-drejtor i AQBK, i dërgon një Letër Memorandum, Myrteza Studenices, në të cilën, ndër të tjera thuhet:”Se gjatë takimeve tona në BPK dhe në Leter kembimet tona, ju kemi sugjeruar se ku duhet të drejtoheni, për realizimin e kërkesave tuaja...”

Kompania SIGAL, në saje të rryshfetit që i dha ushëheqësve të ABPK, ia shiti në mënyrë të paligjshme, DRININ 2000, kompanisë Austriake të sigurimeve UNIQA, të Vijenës së Austrisë ,( cmimi i shitjes mbetet një sekret: por dihet se një kompani e sigurimeve, në trgun ndërkombëtar, kushton prej 30 deri më 50 milionë euro.)

Myrteza Studenica , me plackitjet e plackitesve vendor dhe ndërkombtarë të Kompanisë DRINI 2000, u dëmtua me sa vijon:

11% të PORTOFOLIT të Drinit 2000;

11% nga plackitjes së DURU CIFTCISE, i cili i pervehtesoi 90 mijë euro nga Portofoli i Drinit 2000.

11% nga përvehtësimi i paligjeshëm i Driton Kastratit i parave më vlerë 472.014,oo euro;

11% nga përvehtësimi i paligjëshëm i 213.872.oo eurove të përvehtësuara nga ana e Maxhid Vllacos.

11% nga Qarkullimi i DRINIT 2000 më 2002 -1.265.046,oo euro;
11% nga Qarkullimi i DRINIT 2000 më 2003 -2.595.657.oo euro;
11% nga Qarkullimi i DRINIT 2000 më 2004 – 3.238.557,oo euro;
11% nga Qarkullimi i DRINIT 2000 më 2005 - 3.633.028,oo euro;
11% nga Qarkullimi i DRINIT 2000 më 2006 -4.091.560,oo euro;
11% nga Qarkullimi i DRINIT 2000 më 2007 -4.179.918,oo euro;
11% nga Qarkullimi i DRINIT 2000 më 2008 – 4.501.082,oo euro;
11% nga Qarkullimi i DRINIT 2000 më janar-maj 2009 -1.877.129,oo euro.

Myrteza Studenica,më 2 gusht 2010 , ngriti Padi në GJYKATEN KOMUNALE të Prishtinës, kundë Bankës Qendërore të Kosovës, të cilën e përfaqëson HASHIM REXHEPI, guvernator i Bakës Qendrore të Kosovë;

dhe kundër kompanisë së sigurimeve SIGAL të Tiranës , të cilën e përfaqëson AVNI PONARI, drejtor i përgjithëshëm i SIGALIT të Tiranës!

Më 6 shtator 20010, në GJYKATA KOMUNALE TË PRISHTINES, Myrteza Studenica,mësoi zurtarisht se (padiae) lënda m numër C-1719 /09, i eshte cakruar gjyqëtares së kësaj gjykate z. Halide Rekës.

Myrteza Studenica,

Gazetar dhe fotoreporter profesional i pavarur dhe kryetar i Komitetit Kosovar Hebraik

Prishtinë më 11 shtator 2010.

Derguar nga z.Baki Ymeri


From: Myrteza Studenica <...@hotmail.com>
Subject: Katedralja!
To: "baki ymeri" <bukuresht@yahoo.com>
Date: Wednesday, July 7, 2010, 10:09 AM

I nderuari Baki Ymeri, alias Albert Voka! Te pershendes perzemersisht mik i nderuar e i mocem, dhe njeherazi te uroj shendet te mire dhe si thone hebrenjte te kesh shume para (ngase burri pa para eshte nje burr bosh!). Miku im i nderuar po te dergoj nje fotografi time (i thinjur si jam), te bere para disa ditesh para Katedrales Madheshtore te Prishtines, e cila eshte ne perfundim e siper! Fotografine e beri Hajdin Kastrioti, nje patriot i devotshem, i cili u tregua trim dhe bujar dhe shtepine e tij e leshoj gratis per te mesuar studentet kosovare, pas largimit te tyre nga fakultetet me dhune nga forcat policore serbe! I nderuar mik, Katedrales tashme eshte duke iu vere kulmi: Lartesia e saj eshte 76 metra, gje qe e bene njeren nga Katedralet me te medha ne Ballkan! Financimin jane duke e bere shqiptaret e kamur te Amerikes (me shume para kane dhene vellezerit muslimane qe jane kriptokatolike, se sa vellezerit katolike te cilet jane me pak te pasur), keshtuqe pritet qe KATEDRALJA MADHESHTORE NE PRISHTINE TE PERFUNDOJE SHUME SHPEJTE!

Me respekt,
Myrteza Studenica
Jewisht Kosova Committee
Republic of Kosova


Esht e vertete qe ka nje komunitete te vogel shqiptaresh cifut të konvertuar në musliman qysh me osmanet si ne Kosove, ne Shqiperi, qe per arsye teper djallezore dhe per shkak te frikes nuk identifikohen si cifut.
Nje nga keta esht ish zevendes - kryeministri Dashamir Shehu ne qeverine e PD-es nga viti 1992 e sot esht kryetar i LZHK-es.
Nje cifut me shume probleme ne ceshtje formimi jo shqiptar. Prandaj ky komunitete natyrshem punon shpirterisht e fizikisht per atdheun e tyre Izraeli edhe nese esht ne dem politik-ekonomik-fetar, sic ka ndodhe ne Kosove sipas njoftimit te lajmeve nga Kosova.

---------------------------------,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Rosh Hashanah 16.9.2012 - Viti i ri hebre
Festa e borive

Imazh

Në mbramjen e të dielës të 16 shtator 2012, çifutët do të nisin kremtimin e një nga festave më të festuar e të rëndësishme të tyre fetare, e quejtun Rosh Hashanah. Ajo kujton krijimin e botës. Në hebraisht, Rosh Hashanah do të thotë "Shefi i vitit". Ajo është quajtur gjithashtu festa e borive. Të frymit të një briri të një dashi shpall nisjen e festës të Rosh Hashanah dhe thërret hebrenjtë në shërbimet fetare.
Hebrenjtë e kanë përdorur brinin e dashit si një bori në kohët biblike për të shpallë hënën e re, pushime, dhe luftën. Sot, përdoren një shumëllojshmëri brirësh, duke përfshirë edhe brirët e lakuar të antilopëve.

Kremtim shpirtërore


Ndërsa ajo ka anën e saj festive, Rosh Hashanah nuk është një parti e madhe, apo sikurse kremtimet e vitit të ri në 31 dhjetor. Rosh Hashanah është një datëë për analizë personale e vetvetes dhe e lutjeve.
Çifutët gjithashtu duhet të vizitojnë varret. Ajo është menduar se lutjet apo dëshirat e mira të të vdekurve mund të ndihmojë të gjallët. Duke uruar çdo të mirë tjetër edhe me dërgimin e kartolinave, njerëzit le të dinë se çfarë ka ndodhur edhe me miq në vitin e kaluar dhe çfarë planifikon në të ardhmen. Kartolinat e Krishtlindjeve asht e ngjashëm me Krishtlindjet e të krishterëve.
Rosh Hashanah është pjesë e një procesi të inspiracionit shpirtëror. Muaji shtator për hebrenjtë i paraprinë Elul, që është një kohë për bamirësi, e quejtun tzedakah. Rosh Hashanah bie në ditët parë dhe të dytë të muajit të shtatë, e quejtun Tishri.

Ushqim për festë
Imazh

Ushqime tradicionale hebraike e shoqërojnë festën e Rosh Hashanah. Në mënyrë tipike, një bekim do të thotë më shumë se dy bukë, i njohur si challah/çallah. Forma e rrumbullaktë e bukës simbolizon një kurorë, një kujtesë e mbretërisë së Perëndisë. Çallah gjithashtu qëndron për rrethin e jetës, dhe shpresa se jetët tona përjetsojnë vuejtjet të pa fund.
Çallah është shenja e aktit të pjekurisë në një shkallë më të lartë të njeriut në njohjen se Zoti i vetëm vendos në ngjitjen lart ose poshtë shkallëve të jetës. Formimi i çallah-it paraqet në formën e një zogu. Teurati thotë se Zoti do të mbrojë Jeruzalemin në të njëjtën mënyrën si të një zogu që rrinë pezull.
Molla e zhytur në mjaltë asht një tjetër traditë e kremtimit të Hashanah Rosh. Ajo simbolizon shpresën për një "vit të ëmbël" përpara. Mjalti është përhapur në çallah. Tzimmes asht një lloj ushqimit i përbamë prej një përzierje e bërë nga karrota, kanellë, patate e ambël, kumbulla të thara, dhe mjaltë, që është gjithashtu tradicionale.
Sefardit i hebrenjve të Mesdheut apo të Lindjes së Mesme asht të shërbejë për meny një peshk të tërë si një dëshirë për prosperitet, pjellshmërisë, dhe fat të mirë për vitin e ardhshëm. Disa hebrenjë e praktikojnë gjithashtu shporta frutash të mbuluara për të fshehur përmbajtjen, simbolizon se askush nuk mund ta dijë se çfarë do të sjellë viti i ri.

Përcaktohet nga hëna e re

Ritet e kremtimit të festës të Rosh Hashanah ndryshojnë. Çifutët ortodoksë festojnë Rosh Hashanah për dy ditë. Reforma hebre shpesh respekton atë vetëm për një ditë. Në kohët biblike hëna nuk ishte e përcaktuem në kalendar, si dhe datat për festivale. Dëshmitarët kanë shikuar qiellin dhe kanë shpallur hënën e re. Festa e Rosh Hashanah bie në ditën e parë të muajit, por çifutët që jetojnë larg nga Jeruzalemi nuk kanë kohë për të mësuar datën e saktë. Edhe ata që jetojnë në afërsi të Jeruzalemit mund të mbeten pa e ditë.
Festivali nisë veprimtarinë e saj edhe pa arritë dëshmitarët në kohë. Kështu, dy ditë ishin shtyrë për t’i dhanë mundsi që të gjithë të kenë kohë për të marrë pjesë.


Disa sqarime


- Rosh ha-Shanah

Rosh ha-Shanah (Rosh hu-shä'nu) [kryesore] [Heb., Kreu i = vit], Viti i ri hebre, i njohur gjithashtu si festës e borive. Ajo dallohej në ditën e parë të muajit të shtatë, Tishri, ndodh zakonisht në shtator. Rosh ha-Shanah është mbajtur në nderim të madh, si në Ditën e Gjykimit (Yom ha-Din), fillimi i periudhës 10-ditore të përfunduar me Yom Jom dhe i njohur si "Ditët e Awe", gjatë së cilës, sipas traditës, të gjithë njerëzit e tokës do të kalojnë përpara Zotit, që asht e shënuar në "Librin e Jetës" ose në "Librin e Vdekjes". Një karakteristikë dalluese e Vitit të Ri është briri i një dashi, që thërret hebrenjtë pendestar. Hebrenjtë ortodoks dhe Konservatore kanë festuar Rosh ha-Shanah për dy ditë; ndërsa me Reformën e kremtojnë vetëm ditën e parë.

Shih L. Jacobs, Një Udhëzues për Rosh ha-Shanah (1969).


- Chal • lah/Çallah
Shqiptimi: (khä'lu, ha '), [kryesore]
-N.
Ashtë një copë bukë e bardhë e mbrujtur me maja dhe vezë, që përmbajnë, shpesh e endur para pjekjes të përgatitur për të Shtunën hebre. Gjithashtu, chal'leh, hallah.


- tzim • mes

Shqiptim: (tsim'is), [çelësi]
-N.
1. Gjithashtu, tsimmes. Gatimi hebre me kombinimet e ndryshme të ëmbël e perime, fruta, mish dhe ndonjëherë, të përgatitur si një tavë ose ushqim të gatuar.

2. bujë, zhurmë, potere: Ai e bëri të tillë një tzimmes mbi atë gabim!

E pregatiti në shqip Bep Martin Pjetri
E diel, më dt. 16.IX.2012

---------------------------------,,,,,,,,,,,,,,,,,
Izraeli: Kritikë ndaj birit të kryeministrit për të dashurën jo-hebre

Jerusalem (AP)
E hënë 27 janar 2014 | 11:05

Politika Ultra-Ortodokse e konsideron djalin e kryeministrit izraelitë, Yair Netanyahu se ka "pështyrë mbi varrin e gjyshërit e tij"
Imazh
Familja Netanjahu; Sara me Benjaminin dhe dy djemtë, ku Avner(majtas) dhe Yair Netanjahu (djathtas)


Tronditet opinioni çifut
Udhëheqësi i partisë Sefardi Shasit, z. Arie Deri dhe udhëheqës të tjerë ultra-ortodokse dhe media e sotme kritikuen ashpër një nga bijtë e kryeministrit Benjamin Netanjahu, për lidhje dashurie me një vajzë norvegjeze që nuk ashtë çifute.
Arie Deri
Imazh

"Kjo ashtë një çështje personale, ne flasim për simbolin e popullit hebre," tha z.Deri në Stacioni televiziv ortodoks duke iu referue "asimilimit" birit të kryeministrit të Izraelit. Jair(Yair) Netanjahu, 23 vjeçar me norvegjezen Sandra Leikanger, 25 vjeçare, studente u takuen në një universitet izraelit dhe menjiherë shpërthyen në ofensivë gjatë fundjavës së kaluem mediat norvegjeze.
z. Deri theksoi në deklaratën për transmetuesin fetare Kol Beramá se "nëse ashtë me të vërtetë lidhja midis Netanjahut me Sara (Fjala ashtë për Benjamin Netanjahun dhe gruen e tij Sara Netanjahun - shën. im B.M.P.) duhet të ketë një zemër të kalbun. " "Unë e di se miqtë shpenzojnë miliona për të luftue kundër asimilimit, unë shpresoj se kjo nuk ashtë e vërtetë," insistoi ai.

Humbje e njeriut të familjes në se martohet çifuti me nji jo çifut
Judaizmi ultra-ortodoks percepton martesën hebre me anëtarët e një feje tjetër si fatkeqësia ma e madhe që mund të ndodhë në një familje, dhe madje edhe ma me nivel ekstremiste bahet zbatimi i
Ligjeve tradicionale të zisë duke pasur parasysh se ashtë e krahasueshme me humbjen e një antarit të dashtun.
Imazh
Takimi i dy kryeministrave Benjamin Netanjahut me Erna Solberg të Norvegjisë 2013

Biseda e Benjamin Netanjahut me Erna Solberg
Të premten, gjatë Forumit Ekonomik Botëror në Davos, Kryeministri izraelit i tha homologut të tij Erna Solberg, se djali i tij, Jair ishte në Norvegji me pushime me të dashtunën e tij. Me humor Netanjahu tha se ishte një fillim i ri në marrëdhëniet midis dy vendeve, të cilat kanë përmirësue, që me ardhjen e Solberg-ut konservatore në krye të pushtetit në tetorin e kaluem(2013).
Imazh

Kush asht Sandra?
Sandra Leikanger, 25 vjeçe ashtë banore e një qyteti të vogël në Norvegjinë jugore, studioi shkencat informatike në Qendrën ndërdisiplinore në Herzlyía, në veri të Tel Avivit.

Media
Një gazetë norvegjeze botoi një fotografi të çiftit në Facebook me qellim të tërheqte vëmendjen e publikut.
Hagai Ben Artzi
Imazh

Thirrje nga daja i djalit Jair Njetanjahu për t'u shkëputun nga norvegjezja
Daja i Yair Netanyahut, i krahut të ultra – djathtë, z.Hagai Ben Artzi, vëllai i nanës së tij, tha sot se në qoftë se nipi i tij "nuk e prishë marrëdhaniet me norvegjezen, atëhere do të pështyjë mbi varrin e gjyshërve të tij", dhe citoi Dhjatën e Vjetër; "A nuk janë atje(Izrael – sh. im B.M.P.) midis vajzave të popullit tand, të përshtatshme, por hidhesh në kërkim të bijave të Filistejve(anmiq të Izraelit – sh. im B.M.P.)? ".
Media hebreje ortodoksë brenda dhe jashtë Izraelit nuk hezitoi për ta kualifikue djalin e kryeministrit, i riu "Goya" (hebraike) ose "shiksa" (jidish), që përmban një cilësi etiketuese nënçmuese duke iu referue atij që nuk ashtë çifut.

Shënim:

1. Nëntiujt i ka vendosë autori pergatitor në shqip të landës.
2. Dr Hagai Ben-Artzi, një banor i Bet El dhe lektor i Biblës dhe Historisë hebraike në Universitetin Bar Llan,
3. Ky episodë rreth një familie izraelite përban kuriozitet pasi mëson njeriu për traditat dhe kulturën e rinisë, që dashuron kë t’i doji zemra si dhe botën tjetër ultrakonservatore fetare që kundërshton tmerrsisht deri në një kërcënim publik. Në këtë konfliktë të sajuem nga bota e vjetër izraelite përfshihet daja i djalit si dhe udheheqsi shpirtnor dhe politik ultranacionaliste ortodokse kundër dashurisë të nji djali çifut me një vajzë jo çifute.Hagai Ben Artzi, vllai i grues të kryeministrit Netanjahu e ka publikue në shtypë pakënaqsinë ndaj stilit të familjes të motrës, që bajnë një jetë të shfrenuem në aspektin e shpenzimeve financiare familjare. 15 vjetë nuk kanë folë motër e vlla, por stili i jetës të motrës ka sjellë pasoja liebarlizmi deri te lidhje dashurie të djalit të motrës me një vajzë jo çifute.Ky duke kenë pedagogë i Biblës nuk mund ta imagjinoji dhe si e tillë nuk e pranon absolutisht.
Unë di se shoqëria çifute e pranon dashurinë e vajzës çifute me nji jo çifutë sepse kur të bahet nanë i kthen besimin fetar në atë fe izraelite.

E pergatiti në shqip Bep Martin Pjetri
E mërkurë, më datën 19.II.2014

---------------------------------,,,,,,,,,,,,,,,
Shtëpia e aksioneve hebreje në ankand veprën e Hitlerit
Imazh
"Mein Kampf" do të shitet të enjten e datës 6.III.2014 në një ankand në Los Angeles. Foto: AP

27.02.14
/ritzau/Reuters

Shtëpia Botuese vë veprën "Mein Kampf" të Adolf Hitlerit nën çekiçin në Los Anxhelos të enjten.
Vepra e Hitlerit, liderit nazistë gjermane përbahet nga dy vëllime, që do të shiten të enjten e datës 6 mars 2014 në një version në ankand të shtëpisë të aksioneve të Nate D. Sanders në Los Anxhelos.
Nate D. Sanders ashtë vetë çifut, pronari i shtëpisë të shitjes, por ai nuk beson se do të vijnë në shtëpinë e tenderit nga shitja e sendeve të tilla edhe njerëzit ma të urryem të Hitlerit.
Unë mendoj se ashtë shumë e pështirë, por ai ashtë një artikull shitjeje në ankand, duke shtue se ai ashtë " nji realitetë, nji pjesë e historisë europiane."
Librat janë të nënshkruem dhe e menduem si dhurata e Krishtlindjeve për oficerin gjerman Josef Bauer.¨

Ankandi përfundon në natën e së enjtes të datës 6.III.2014
Hitleri në vëllimin e parë e në të dytin të librit ka shënue vjetin 1925 dhe vjetin 1926 në shënime pranë nënshkrimit të tij. Çmimi fillestar i librave ashtë 20,000 dollarë. Shtëpia e ankandit pret se vepra e Hitlerit do të shkojë në çekiç për 25.000 dollarë kur ankandi përfundon në mbramjen e së enjtes sipas kohës lokale. Librat e Bauer-it janë shitur për të njëjtën sasi parash gjatë një ankand në Londër në vjetin 2012.
Imazh
Çifuti - Nate D. Sanders - Koleksione Aksionesh (Auctions Collection)

Version i ri në vitin 2016
Ma parë në këtë vjetë(2014), tha Ministri i Kulturës të Bavarisë si pjesë e shtetit gjerman se do të ribotojë ”Mein Kampf” me komente nga historianët dhe persona të tjerë të randsishëm. Librat duhet të publikohet në fillim të vjetit 2016. Libri do të botohet nga Instituti i Historisë Bashkëkohore, i Qytetit të Mynihut të shtetit Bavaria, e cila mban të drejtat e librit.

Shënim

Puçi apo grusht shteti ashtë e njohun edhe si puçi i Mynihut. Puçi i Hitler - Ludendorff-it ishte një përpjekje e dështuem e liderit të Partisë naziste, Adolf Hitler me Erik Ludendorff dhe udhëheqësve të tjerë për të rrëmbyer pushtetin në Mynih, të Bavarisë gjatë 8-9 nandor të 1923. Rreth dy mijë njerëz marshuan në qendër të Mynihut dhe përleshja përfundoi me forcat policore, me gjashtëmbëdhjetë nazistët dhe katër policë të vramë. Hitleri u arrestua dy ditë ma vonë dhe u akuzue për tradhëti. Dështimi i puçit e bani Hitlerin të njohun për herë të parë në kombin gjerman. Ai u arrestue dhe, pas një gjyqi 24-ditor u dënue me pesë vjet burgë në kështjellën Landsberg. Pas nandë muejsh burgë lirohet më 20 dhjetor 1924.

E pergatiti në shqip Bep Martin Pjetri sipas versionit danez
E hanë, më dt. 3.III.2014


----------------------------------------------,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Dita Ndërkombëtare e fëmijëve të pafajshëm si Viktima e Agresionit Izraelitë
4 Qershor

Imazh
Ish viktima e holokaustit nazistë ushtron gjenocid mbi fëmijët palestinezë


Shkaku i caktimit të datës 4 qershor të çdo vitit për Mbrojtjen e Fëmijve në botë nga keqtrajtimi nga shteti, shoqëria dhe familja ishte nga se shteti i Izraelit ushtronte sistematikisht prej vjetit 1948 e deri më sot 2014 e n'e mënyrë të pandalshme masakra mbi fëmijë, mbi spitale, mbi shkolla e kopshte fëmijësh,...Por kjo Ditë Kujtese nuk po ja heqë nga qafa fëmijve të Palestinës masakrat sistematike të shtetit të Izraelit të bekuem nga institucionet e fesë tyne dhe nga brezat e fëmijve izraelitë - shënimi u ba nga Redaksia e Kulturës Proletari më 5.VI.2014

"Me këtë rast solemn, ne duhet të kujtojmë detyrën e shenjtë, të mishëruem në Deklaratën e Kombeve të Bashkuara mbi të Drejtat e Fëmijës, për të sigurue që të gjithë fëmijët, pa asnjë përjashtim të gëzojnë mbrojtje të veçantë." Ish-Sekretari i Përgjithshëm, Zhavier Perez De Kuelar (Javier Perez de Cuellar) në mesazhin e tij të 1983 për respektimin e drejtavet ë fëmijve. Më 19 gusht 1982, në sesionin e tij të emergjencës të veçantë në çështjen e Palestinës, të Asamblesë së Përgjithshme, " të tronditun në numrin e madh të fëmijëve të pafajshëm palestinezë dhe libanezë, viktima të akteve të agresionit të Izraelit", vendosi për të përkujtue 4 qershorin e çdo viti si Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve Viktimë të pafajshëm të agresioni (rezolucioni ES-7/8).
Qëllimi i ditës ashtë që të pranojmë dhimbjen e vuajtun nga fëmijët në të gjithë botën të cilët janë viktima të abuzimit fizik, mendor dhe emocional. Kjo ditë afirmon angazhimin e OKB-së për të mbrojtë të drejtat e fëmijëve.
http://www.un.org/en/events/childvictimday/

Rezolucioni ES – 7/8

3. U ban thirrje të gjitha Vendeve të bashkëpunojnë me Komitetin Përgatitor për Konferencën Ndërkombëtare mbi Çeshtjen e Palestinës në zbatimin e rezolutës të pranishme dhe i fton ata për të përpilue pikat fokale kombëtare për koordinimi efektiv të përgatitjeve në nivelin kombëtar.

E - 7/8 . Dita Ndërkombtare e Fëmijve Viktime të Pafajshëm të Agresionit
Asambleja e Përgjithshme,Duke konsiderue çështjen e Palestinës rifilloi seancën e shtatë speciale të veçantë,Takimi plenar 31
19 gusht 1982 Të tmerruem nga numri i madh i fëmijëve të pafajshëm Palestinezë dhe Libanezë nga aktet e agresionit të shtetit të Izraelit,
Vendosi të përkujtoi 4 qershor të çdo viti si Ditën Ndërkombëtare e Fëmijve Viktimë të Pafajshëm të Agresionit.
Takimi plenar 31
19 gusht 1982
ES - 7/9.
Çështja e Palestinës

Asambleja e Përgjithshme,

Duke konsiderue çështjen e Palestinës rifilloi seancë e saj të shtatë në emergjencë të veçantë, duke dëgjue Deklaratën e Organizatës së Çlirimit të Palestinës, përfaqësues i popullit palestinez, 19 /Duke kujtue dhe riafirmue, në veçanti, rezolutën e saj 194 (III) të 11 dhjetorit të 1948,Të tronditun thellë për masakrën e civilëve palestinezë në Bejrut ,Rezoluta e Këshillit të Sigurimit rikujtoi 508 (1982) të 5 qershor 1982, 509 (1982) nga 6 qershor 1982, 513 ( 1982) të datës 4 korrik 1982, 520 (1982) të 17 shtatorit 1982 dhe 521 (1982) të 19 shtatorit 1982 , Duke marrë parasysh raportet e Sekretarit lidhun me situatën përkatëse, në veçanti raportin e tij të datës 18 shtator 1982, g/l9/ Shih A/Es-7/PV. 32.20/ s/15400.

Në anglishtë
Rresolution ES-7/8

Imazh
Ja se si brezat izraelitë fëmijë, nesër pushtetarë edukohen me ndjenjë e urrejtjes, të vrasjeve ndaj moshatarve tyre palestinezë,... fëmijtë izraelit shkruajnë mesazhe në predha në predha të randa artilerie, që do hidhen mbi spitale, kopshte, shkolla, stacione ujit dhe elektrikut pranë Kiryat Shmona, në veri të Izraelit, në afërsi të kufirit me Libanin, e hanë 17. VII.2006 [AP]

3. Calls upon all States to co-operate with the Preparatory Committee for
the International Conference on the Question of Palestine in the implementation of the present resolution and invites them to establish national focal points for
effective co-ordination of preparations at the national level.

E-7/8. International Day.of Innocent Children Victims of Aggression
The General Assembly, Having considered the question of Palestine at its resumed seventh emergency special session, 31st plenary meeting 19 August 1982 Appalled by the great number.of innocent Palestinian and Lebanese children victims of Israel’s acts of aggression, Decides to commemorate 4 June of each year as the International pay of Innocent Children Victims of Aggression.
31st plenary meeting
19 August 1982
ES - 7/9. Question of Palestine
The General Assembly, Having considered the question of Palestine at its resumed siventh emergemY
special session, Having heard the statement of the Palestine Liberation Organization, the representative of the Palestinian people, 19/ Recalling and reaffirming, in particular, its resolution 194 (III) of 11 December 1948, Appalled at the massacre of Palestinian civilians in Beirut,Recalling Security Council resolution’s 508 (1982) of 5 June 1982, 509 (1982)
of 6 June 1982, 513 (1982) of 4 July 1982, 520 (1982) of 17 September 1982 and 521 (1982) of 19 September 6982, , Taking note of the reports of the Secretary-enera relevant to the situation,particularly his report of 18 September 1982, g/ l9/ See A/Es-7/PV. 32.
20/ s/15400.
-13-

http://www.un.org/en/ga/search/view_doc ... RES/ES-7/8
U përgatitë në shqip prej Redaksisë Proletari http://www.proletari.com
Landa u morë nga Faqja e OKB-ës - E enjte, më dt. .VI.2014
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 7 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 26 Korrik 2021, 02:43
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari