Faqe 1 prej 1

Je shqiptar kur...?

PostPostuar: 12 Prill 2009, 23:18
nga Kristela
A e dini se SHQIPTAR je vetem kur:
>>
>>1. Je kusheri me gjysmen e njerezve qe njeh.
>>
>>
>>2. Ke te pakte 10 shoke qe e kane emrin "Genti".
>>
>>
>>3. Ne martesen tende normalisht vijne 400 te ftuar.
>>
>>
>>4. Ne martesen tende njeh vetem 1/3 e te ftuarve.
>>
>>
>>5. Ne martesen tende kenga e pare eshte gjithmone,
"Dy dele".
>>
>>
>>6. Ke bere nje xhiro me shkollen ne Kruje.
>>
>>
>>7. Jeton mes vajzash qe tentojne te shfaqin 25 vjec,
e jane vetem 15
>>
>>
>>8. Do lesh bakshish dhe ne supermarket.
>>
>>
>>9. Ke tre pale kepuce te zeza.
>>
>>
>>10. Ke me shume alkohool ne dollapin e shtepise sesa
ka bari i lagjes.
>>
>>
>>11. Je 30 vjec dhe ta rregullon krevatin mamaja.
>>
>>
>>12. Gjithe kingat/kinget e qytetit jane kusherinjte
e tu
>>
>>
>>13. Sa here qe del ne televizor kryetari I partise
opozitare me bindjet e tij, plaku jot fillon ta shaje nga 'robt e
shpise'.
>>
>>
>>14. Prindrit e tu kane vajtur me pushime vetem
njhere gjate jetes
>>se tyre dhe kjo ne shqiperi.
>>
>>
>>15. Ke te pakten nje te aferm me te cilin familja
jote nuk flet.
>>
>>
>>16. Kur je jashte nuk do te kesh te besh me
shqiptaret.
>>
>>
>>17. Prindrit e tu hedhin nje komb raki esell.
>>
>>
>>18. Xhaja jot ben nje vere qe eshte me e forte se
rakia.
>>
>>
>>19. Je I bindur qe gjithcka eshte nje konspiracion
kunder teje dhe vendit tend.
>>
>>
>>20. Plaku jot mendon se e ka telefonin nen pergjim.
>>
>>
>>21. Nqs je vajze dhe nuk je martuar pas 20vjec je
nje beqare e stazhionuar.
>>
>>
>>22. Mamaja jote e ka mbeshtetur jeten mbi leximin e
filxhanit te kafese.
>>
>>
>>24. Rakia kuron cdo semundje dhe perdoret dhe per
masazh.
>>
>>
>>25. Ke unaza me te medha se ato te
mamase/gruas/motres.
>>
>>
>>26. Miqte e tet eti te japin raki qe
gjashtembedhjete vec.
>>
>>
>>27. Prindrit e tu e kthejne cdo kopesht nje ferme
frutaperimesh,
>>ku ka
>>aq shume domate/qepe/speca sa per ti shuar urine
gjithe lagjes.
>>
>>
>>28. Frigoriferi eshte aq plot me mish e salcice sa
te mund te
>>perballohen 10 vjet zi buke.
>>
>>
>>29. Mamaja jote thote qe nuk merret me thashetheme
mbi miqe por e
>>di
>>shume mire qe e ben.
>>
>>
>>30. Je ne tavoline me dy miq dhe nderkohe keni 4 ide
te ndryshme
>>politike.
>>
>>
>>31. Merr 4 ne histori dhe di te permendesh filmin
Skenderbeu
>>
>>
>>32. Gjyshja jote thote qe te pjerdhurit ben mire per
shendetin.
>>
>>

>>
>>
>>34. Degjon prindrit qe flasin kur je akoma 100 m nga
shtepia.
>>
>>
>>35. Mamaja jote nuk hedh asnjehere ne plehra ate qe
mbetet nga
>>dreka,
>>por e ha ne darke e ne mengjesin e dites tjeter.
>>
>>
>>36. Mjeku I vetem qe viziton prinderit e tu eshte
patologu i morgut. :)
>>
>>
>>37. Te afermit e tu ju qelbet fryma ere hudher dhe
kembengulin qe
>>hudhra vret mikrobet
>>
>>
>>38. Dhe nje muaj pas vitit te ri vazhdoni te hani
bakllavane e
>>pergatitur nga tezja jote, qe duket sikur nuk mbaron
kurre.

39. Ke
>>patjeter nje xhup lekure.
>>
>>
>>40. Gjyshja jote te ndjek per te te dhene arra me
mjalte cdo here
>>qe
>>ka marre te ftohte.
>>
>>
>>41. Dhe nqs je e shendoshe vesh rroba qe te rrine
puthitur.
>>
>>
>>42. Gjyshi te jepte raki qe para se te te dilnin
dhembet.
>>
>>
>>43. Prindrit e tu me zor nuk I rezistojne tundimit
per te mbyllur
>>cdo
>>ballkon te shtepise me verande.
>>
>>
>>44. Ke gjithmone modelin e fundit te celularit, qe
del ne treg,
>>nganjehere dhe ate qe akoma nuk ka dale.
>>
>>
>>45. Nuk arrin ta bindesh nene tende se tenxheret me
veshe jane me
>>te
>>mira se ato pa veshe.
>>
>>
>>46. Mund te rrish tre ore me nje kafe ne bar.
>>
>>
>>47. Prindrit te tu kur flasin ne telefon me te
afermit jashte
>>shtetit bertasin qe te degjohen.
>>
>>
>>48. Je I bindur qe te gjithe personazhet e famshem
te historise e
>>ne
>>bote jane me origjine shqiptare.
>>
>>
>>49. Je I papune por ke nje benz per te levizur.
>>
>>
>>50. Nuk I ke pare me floket e gjyshes qe kur ka
vdekur gjyshi.
>>
>>
>>51. Je njeqind kile por mamaja akoma te thote qe je
I dobet.
>>
>>
>>52. Punon ne itali si murator por kur kthehesh ne
shqiperi u thuaj te gjitheve qe je nje biznesmen I suksesshem.
>>
>>
>>53. Kur gjyshi yt rrufiste cajin, shtepia dridhej.
>>
>>
>>54. Nuk e ben kurre sot nje pune qe mund te behet
neser.
>>
>>
>>55. I konsideron taksat si nje shtypje te tmerrshme
te shtetit
>>ndaj
>>qytetarit.
>>
>>
>>56. Blen nje makine te re ne momentin qe vendos te
kthehesh per te
>>jetuar ne shqiperi.
>>
>>
>>57. Je 30vjec dhe rrobat ti lan mamaja.
>>
>>
>>58. Ke filluar te pish konjak ne kafene qe kur ke
qene 12 vjec.
>>
>>
>>59. Mamaja jote te flet nqs nuk vesh kanatjeren.
>>
>>
>>60. Te kane mesuar qe jo vetem te duash te afermit e
tu, por dhe
>>kusherinjte e 13-te sikur te ishin vllezerit e tu.
>>
>>
>>61. I therret te gjithe politikanet e botes me emer.
>>
>>
>>62. Nuk je kurre I vendosur nese eshte me mire te
jetosh jashte
>>apo te
>>kthehesh ne shqiperi.
>>
>>
>>63. Te gjithe te afermit meshkuj qe takon kane tre
dite
>>parruajtur, ju
>>vjen fryma ere hudher, dhe te lene nje kile jarge
kur te puthin.
>>
>>
>>64. Ora jote eshte me e rendesishme se lumturia
jote.
>>
>>
>>65. Je I varfer jashte por duhet ti besh te gjithe
te besojne se
>>je I
>>pasur kur kthehesh ne Shqiperi.
>>
>>
>>66. Miqte e prinderve te tu nuk I bien asnjehere
drejt kur duan te thone qe je shendoshur, apo I ke prere floket me nje
model jo te hijshem.
>>
>>
>>67. Transferohesh te jetosh me prindrit per te qene
me afer, dhe
>>perfundon duke u zene per nje ceshtje fare pa
rendesi.
>>
>>
>>68. mban ne shtepi te fshehur nje arme zjarri.
>>
>>
>>69. Nqs Kina do te pushton boten do te beheshe pa
medyshje
>>budist.
>>
>>
>>70. Ke me respekt per te fortin e lagjes sesa per
presidentin e
>>republikes.
>>
>>
>>71. Kembengul qe celulari yt eshte me I mire ne
bote.
>>
>>

Je shqiptar kur...?

PostPostuar: 12 Prill 2009, 23:39
nga Kristela
72. Je zene te pakten nje here me shokun ose shoqen kush t'a paguaje kete dreke/darke/kafe etj
73. Ke mbajtur njerez te panjohur ne shtepi me jave te tera, sepse kusherinjte e tyre jane komshi me shoqen e tezes.
74.Atehere kur shkon jashte vendit, mamaja te jep me vehte ca kg djathe, megjithese ti shkon ne nje vend ku ka 52 lloje djathi.
75.Kur njef me mire kamarieret e lokaleve sesa mesuesat qe te japin mesim.
76. Luten zotit qe tja heqi miresine tjetrit
77. kur ec ne rruge dhe i thu atyne qe t shofin: cke qe shef plako ke naj problem e

78.Kur në mes të vapës del njoni posht pallatit ene thrret me sa ka n'kaptin "Ooo Gencoooo" megjithse të dy kan celular :bravo:
79. Ta shesin qumeshtin tek dera e oborrit me shishet e Coca-cola-s ose Pepsit.
80.Shtyjme njeri tjetrin ne rradhe kur do hypin ne avion edhe pse aty vendet jane te prenotuara.
81. Kur mendojme te bejme biznes... te cojme cannabis ne itali.
82. Kur ndalon me jeshile dhe ecen me te kuqe.
83. Kur e ke shpin ne kat te pare dhe per te mor vesht se ca thot ai i katit te trete, pyt ate te katit te dyte .
84. Prinderit e tu akoma tregojne historite se si iu desh te ecnin 8 kilometra ne kembe ne mes te bores neper male, zbathur,vetem e vetem per te shkuar ne shkolle.
85. Vesh nje bluze Armani per te vajtur ne palester.
86.Hap nje biznes te shtrenjte dhe nese s'te ecen e djeg dhe mbledh leket e siguracionit
87. Kur ke humb pare ke firmat piramidale

Je shqiptar kur...?

PostPostuar: 13 Prill 2009, 01:00
nga Kristela
kur me u dhi hyp allaturkshe mbi allafronge!
...kur per tu fshi preferon gazeten zeri i popullit
...kur e fshin pjaten me tulin e bukes
ku ve ne maje te catise fucine me uje si rezervuar
blen nje Rolex,nje varese floriri dhe punon llac tere diten e shet pordh duke thene se ke shkuar me aq shume femra sa as emrat nuk ua mban mend
i thua babait "o plako" e nenes "oj plake"" edhe pse jane nga 40 vjec

kur udheton me tren Tirane - Durres ngaqe s'ke ca ben nxjerr thiken dhe can kolltuqet
hyn e del tek komshiu si pa te keq si ke shpija jote
kur i shef filxhanin e kafes komshies vetem me i mar vesht ndonje muhabet te shpise se saj!
kur preferon te te dali me mire syri se sa nami
Zgjohesh ne 5 te mengjesit dhe shkon ndihmon shokun qe i ka ngelur makina e pare ne mes te rruges
....je aq bujar sa te marrin per budall jashte shtetit
kur jot'eme i mburret gjithe lagjes dhe fisit sesi ti jeton yll fare ne Amerike ndersa ne te vertete ti lan pjata per 8 ore rresht.

kur vjen nga italia dhe ban sikur ke harru shqipen duke fol gjysma gjysma rrugve

kur gjyshja e gjyshi jot e perdorin rakine si ilac per cdo lloj semundje
Kur vjen ne shpi per pushime, shet mend me tane tuj u hape e tuj harxhu lekun e pafund, mandej lyp pare borxh per mu kthy
kur cdo pune e marojne ne kafe

Kur nuk ke shku ndonjehere deri ne Vlore dhe njef me mire gjithe Italine
Kur ne cdo 3 muhabete 2 kane lidhje me politiken.

-Per cdo pune qe ke jasht shtetit duhet me bo gati 3000 euro
-Kur sdi te kendosh Himnin e Flamurit Shqiptare

Je shqiptar(e) kur djalin e madh e ke ne shkolle te mesme...vajzen e dyte ne klase te shtate...te voglen ne klase te trete..por ne forume prezantohesh si adoleshente e llastuar nga prinderit miliardere (babane biznesmen..mamane arkitekte)
Por faktikisht babain e ke murator, mamane pastruese..dhe para disa ditesh ke festuar 25 vjetorin e marteses

Kur je ne emigracion dhe te pyesin se sa rroge merr ne muaj.

Je SHqiptar kur i perplas Buzet aq fort saqe Fokat thone na erdhi Sms per me u fut n Uje

Kur ke 500.000 mije lek borxh e te kane 400.000 mije lek ty te tjeret
Kur i bo vizite me lek komshiut se ka ble ventilator

Dhe pse pi me Liste ke klubi lagjes , kur te vje naj rob i njoft se le me pagu n'bote

Dhe diten qe fejohesh i kerko shoqnise i pal pantallona serioze borxh

Re: Je shqiptar kur...?

PostPostuar: 13 Prill 2009, 01:22
nga Kristela
Komshiu a tu ba suvatime e ti i vjedh llacin naten me suvatu aneksin qe ka hedh lageshtina ne toke.
Kur i vjedh pulen komshiut ne te nesermen shan bashke me ate "hajdutin e pules" - C'Jane kto rob per i pul e bojn veten

Leket Fallco i heq ke dasma e pare qe te vjen

-I pre thonjte e kembes vetem kur shef qe e ke bo brime corapin nga para.
Le Bakshish dhe kur pagun Qerane e Dritave

Kur i thu perhere s'kam leke fatorinos, s'paguan kurre dhe kur shko me taku naj femer merr TAXI.

Je shqiptar kur dhe pilafin e ha me buke

[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari