Faqe 1 prej 1

Humor nga matematika

PostPostuar: 29 Janar 2009, 13:14
nga Laert
Humor matematik
1- Pse matematicienet kane frike te ngasin makinen.
-Sepse gjeresia e rruges eshte e paperfillshme ne krahasim me gjatesine e saj.
2- Ne matematike nuk e meson teorine, thjesht mesohesh me te.
3- Cfare e shkaktoi Big-Bang ?
- Zoti pjestoi me zero.
4- Matematicieni eshte nje njeri qorr qe kerkon ne nje dhome te erret, nje mace te zeze qe nuk eshte atje.
5- Matematika perbehet 50% nga formula, 50% nga vertetime dhe 50% nga imagjinata.
6- Matematicieni eshte nje makineri qe kthen kafene ne teorema.
7- Nje inxhinier mendon se ekuacionet e tij perafrojne realitetin. Nje
fizikant mendon se realiteti perafron ekuacionet e tij. Nje matematicien nuk e vret mendjen.
8- Nje matematicien nuk vdes kurre, thjesht humbet disa nga funksionet e tij.
9- Matematika eshte arti qe quan sende te ndryshme me emra te njejte.
10-Te klasifikosh matematiken si lineare dhe jo-lineare, eshte si te klasifikosh universin ne banane dhe jo banane.
11-Ligji i ruajtjes te veshtiresive : nuk ka asnje menyre te lehte per te vertetuar dicka te lehte.
12-Simbolet matematike perdoren kur nuk e di se cfare po shkruan.
13-Filozofia eshte nje loje qe ka objektiva por nuk ka rregulla.
Matematika eshte nje loje qe ka shume rregulla por nuk ka objektiva.
14-Matematika eshte gjuha qe perdori Zoti per te shkruajtur universin.
15-Kur e pyeten nese beson te Zoti nje matematicien u pergjigj:
“Po, me shume se ci besoj izomorfizmave.”
16-Zoti eshte real, derisa nuk deklarohet numur i plote.
17-Kush di te perkufizoje dhe te pjestoje mire mund te konsiderohet si zot.(Platoni)
18-5 arsyet me te mira per te mos bere detyrat e shpise:
-Pa dashje pjestova me zero dhe mu dogj fleta.
-Sot eshte ditelindja e Isaac Newton.
-Mund ti afrohesha fletores, por nuk mund ta kapja ate.
-Kam nje makine llogaritese me energji diellore dhe dje binte shi.
-Po shikoja nje seri ne televizion, dhe mendova gjithe naten nese ajo ishte konvergjente.
19-Ka tre lloje njerezish ne bote, ata qe dine te numurojne dhe ata qe nuk dine te numurojne.
20-Si ju lene te kuptoni qe jeni ne duart e Mafies Matematike?
Ju bejne nje oferte qe ju nuk mund ta kuptoni!
21-Rregulla e arte per mesuesit e matematikes: duhet te tregoni te verteten dhe vetem te verteten, po jo gjithe te verteten.
22-Nje mesues matematike eshte nje njeri qe i flet nje njeriu qe po fle.
23-Droga dhe seksi? Ato jane asgje te krahasuara me nje vertetim te bindshem.
24-”Ti do me shume matematiken se mua?”
“Sigurisht qe jo, e dashur - ty te dua shume me shume se matematiken.”
“Vertetoje kete!”
“Ne rregull… Le te jete R bashkesia e te gjithe objekteve qe dua…”
25-Momenti me i bukur ne jeten e nje matematicieni eshte sapo ai ka vertetuar nje teoreme, po perpara se ai te gjeje gabimin.

[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari