Disa grimca demografike -historike te disa qyteteve

Histori, gjeografi dhe cdo gje qe ka lidhje me lashtesine e qyteteve ne trevat shqiptare.

Moderators: Laert, I-AMESHUAR

Disa grimca demografike -historike te disa qyteteve

Postby Laert » 08 May 2009, 09:32

Njoftime historike e lashta dhe demografike te vitit 1985 sipas te dhenave te Akademise se Shkencave historike te Shqiperise

- Shkodra - popullsia e qytetit 71.200 banore, ka dy qyteza, me 184 fshatra 210 mije banore. Shkodra lindi në shek.IV para Krishtit, afro 2500 vjecare

- Tirana - qyteti 206 mije banore, ka 3 qyteza, me 150 fshatra ka 316 mije banore. Tirana u krijua në shek. 17 pra në vitin 1614 dhe u quajt kryeqytet ne 1920.

- Durresi - 72.400 banore qyteti, ka 4 qyteza, ndersa me 121 fshatra ka 220.600 banore. Durrësi u krijua ne vitin 627 para Krishtit

- Kosova(viti 1981) - 1.584.440 banore, ka 1309 fshatra.

- Korca - qyteti ka 57.100 banore, ka tre qyteza, me 189 fshatra ka 201 mije banore. Korca u krijua para shekullit VI-V te para Krishtit

- Elbasani - 69,800 banore qyteti, ka 3 qyteza, me 199 fshatra ka 213.200 banore

- Vlora - u krijua nga shekulli i VI para Krishtit

:flm Kush deshiron le te shtoji me statistika te tjera analoge.

- Berati- u krijua nga shekulli VI-V para Krishtit

- Shqiperia - u krijua para 100 mije vjetesh

-
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Return to Qytetet ne trevat shqiptare

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron