Gjirokastra

Histori, gjeografi dhe cdo gje qe ka lidhje me lashtesine e qyteteve ne trevat shqiptare.

Moderators: Laert, I-AMESHUAR

Gjirokastra

Postby Laert » 04 Aug 2009, 11:26

ksanthi!

A ndihet ZERI I EMIGRANTEVE ne jeten ekonomike-kulturore ne Gjirokaster+
A ka te drejte emigrantet te krijojne shoqata pernqytetin e tyre per te kontribuar me kulturen dhe kontributet financiare per larmine dhe pasurimin e jetes ne Gjirokaster? :flm
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Re: Gjirokastra

Postby ksanthi » 05 Aug 2009, 10:44

Laert emigrantet kane kontribuar shume ne rritjen e ekonomise ne qytet .Gjir eshte rregulluar disi .Sa per shoqatat e emigranteve nuk kam info se te them te drejten nuk shkoj shpesh ne shqiperi.Qe jemi popull pa kulture jemi.
Image
User avatar
ksanthi
Drejtues
 
Posts: 603
Joined: 05 Mar 2009, 19:37
Location: Italy

Previous

Return to Qytetet ne trevat shqiptare

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron