SHQIPTARET DHE FEJA NE MAL TE ZI

Histori, gjeografi dhe cdo gje qe ka lidhje me lashtesine e qyteteve ne trevat shqiptare.

Moderators: Laert, I-AMESHUAR

SHQIPTARET DHE FEJA NE MAL TE ZI

Postby Laert » 30 Sep 2009, 22:55

Shqiptarët e Malit të Zi faktorë të rëndësishëm të harmonisë

“Shqipëtarët në Mal të Zi janë një urë lidhëse e interesave që kanë dy popujt tanë” -tha Presidenti i Shqiprisë, Bamir Topi

TIRANE:
Siç shkruan faqja e internetit e Presidentit të Republikës së Shqipërisë, Presidenti i Shqipërisë Bamir Topi në përgjigje të interesimit të medias, ka deklaruar se nëse “mendon se Shqipëria po bën mjaft për përparimin e të drejtave të shqiptarëve në Malin e Zi” ai ka deklaruar se "Shqiptarët që jetojnë në Malin e Zi, janë një faktor shumë i rëndësishëm i harmonisë që ekziston mes dy vendeve fqinje"
Image

“Shqipëtarët në Mal të Zi janë një urë lidhëse e interesave që kanë dy popujt tanë”, vijoi deklaratën e tij z. Topi në konferencën e përbashkët për shtyp me homologun e tij malazez Filip Vujanoviç, në kuadër të vizitës zyrtare që nisi dje në shtetin fqinj.

Z. Topi informoi se në këtë vizitë të parë zyrtare si President, në Mal të Zi, ka në axhendën e tij dhe takime me përfaqësues të partive politike shqiptare.
Ai vlerësoi si shumë të rëndësishëm pozicionimin e Presidentit Vujanoviç në këtë drejtim, i pranishëm edhe në Ulqin, në panairin e librit shqip në fund të korrikut, ku të dy homologët ishin ftuar nga Gëzim Hajdinaga, kryetari i kësaj komune malazeze, ku banojnë shumica e shqiptarëve.
Mali i Zi është një hap përpara Shqipërisë përsa u përket etapave të integrimit evropian, por vijoi Presidenti Topi, Shqipëria gëzon një element tjetër shumë të rëndësishëm që është anëtare e NATO-s, ndërsa ka paraqitur kërkesën për të qenë vend kandidat i Bashkimit Evropian.

“Ju e dini fare mirë që Bashkimi Evropian, Këshilli i Evropës ka kërkesa dhe standarde shumë ligjore për secilin vend kandidat, kështu që unë jam i bindur të them që dy vendet tona, sikurse edhe vendet e tjera që janë në rrugën e anëtarësimit e kanë vullnetin dhe janë të detyruar të zbatojnë të gjitha standardet e respektimit të të drejtave të njeriut”, tha Topi.
Sipas tij, do të vijë dita shumë shpejt që edhe këto dy vende të jenë anëtare të Bashkimit Evropian dhe do të jetojnë në një bashkësi evropiane jashtë çdo lloj kompleksiteti që e ka sjellë e kaluara.

BEQIR SINA, New York SHTATOR 2009
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

SHQIPTARET DHE FEJA NE MAL TE ZI

Postby Laert » 30 Sep 2009, 23:03

Shqiptarët katolikë në Amerikë festojnë Krishtlindjet
Image
25/12/2008
Kësaj rradhe në të gjitha urimet e mesazhet e tyre dominuan në këtë ditë të shënuar të lindjes së shpresës e të forcimit të besimit tek Zoti! dëshira për paqe, lumturi,dhe por edhe urime për Kosovën e pavarur, e marrjen e ftesës për anëtarësim të Shqipërisë në Nato.

NJU JORK - DETROIT : Besimtarët e krishterë kremtuan Krishtlindjet mbrëmë në mesnatë, në mbarë botën. Këtë festë e festuan edhe besimtarët katolikë shqiptarë edhe në SHBA-së . Me rastin e kremtimit të Festës së Krishtlindjeve, udhëheqësit shpirtëror të komunitetit katolik, kanë dërguar urime dhe shpërndanë mesazhe, tek mbarë besimtarët shqiptarë në Amerikë, Kosovë, Shqipëri dhe viset shqiptare për rreth tyre. Kësaj rradhe në të gjitha urimet e mesazhet e tyre dominuan në këtë ditë të shënuar të lindjes së shpresës e të forcimit të besimit tek Zoti! dëshira për paqe, lumturi,dhe por edhe urime për Kosovën e pavarur, e marrjen e ftesës për anëtarësim të Shqipërisë në Nato.
Në tri Kishat katolike shqiptare, më të njohurat në SHBA-së, u mblodhën në mesnatë dhjetramijëra besimtarë, për të respektuar dhe kryer ritet e festës. Dom Ndue Gjergji famullitari i kishës Zoja Pajtore, dom Anton Kçira famullitarë i Kishës Shën Palit, dhe Dom Pjetër Popaj, famullitar i Kishës "Zoja e Shkodrës", së bashku me mijëra besmitarë katolik kremtuan Krishtlindjet, duke i kthyer ato në një fest madhështore të paqes dhe të jetës. Nata e Krishtlindjeve, mbrëmë ishte një natë e veçantë, për të gjithë besimtarët e të krishterë shqiptarë , në të gjithë SHBA-së.
Meshtari dhe famullitari Dom Anton Kçira, i Kishës Katolike Shqiptare "Shën Pali " në Detroit - Miçigan u shprehu urimet më të mira për të gjithë besimtarët e të krishterë shqiptarë në Amerikë, dhe kudo që ndodhen, përmes një mesazhi dërguar për Festën e Krishtlindjes.
Në mesazhin e famullitarit dom Anton Kçira, thuhet" Vëllezër e motra në këtë vit, kemi pse të gëzohemi se Kosova u bë e pavarur nga skllavëria shkullore e sllave. Në këtë vit edhe shteti amë Shqipëria mori ftesën e pranimit në NATO, dy ngjarje të mëdha dhe me rëndësi historike për shqiptarët ku do që janë.

Në këtë vit Krishtlindja, ceket në mesazhin e tij do të shënohet në një atmosfer festive në tërë Kosovën ,ku pa dallim edhe pse pjesa më e madhe është ajo e fesë Islame, por këtu shifet se edhe në Kur-an gjinden vargjet e lindjes së Krishtit, ku të dy palët do t'a festojnë këtë fest si vëllezër, dhe si kurr një herë më parë.
“Me rastin e festës së madhe të Krishtlindjes, Dom Anton Kçira, thotë në mesazhin e tij ju uroj të gjithëve përzemërsisht ta gëzoni këtë ditë të shënuar të lindjes së shpresës e të forcimit të besimit tek Zoti! dhe tek mesazhet që kjo natë e shenjtë përcjell tek të gjithë besimtarët"
Dom Anton Kçira, thotë ndër të tjera se uroj që Krishtlindja t’ju ketë gjetur me më shumë paqe në vetvete dhe devotshmëri e mirëkuptim njerëzor. Shëndet e mbarësi për të gjithë shqiptarët kudo ku jetojnë e punojnë”! -
Baft Krishti që lindi për të gjith njerëzit, të jetojmë në dashurin e tij dhe si të till, do të mundemi të mbajme besimin, të cilit i takojme dhe në këtë mynyrë do të tregojmë se jemi bijët e një Zoti që besojmë në Të. Me këto dëshira t'ju dëshiroj të gjithë atyre që e pranojnë këtë datë të madhe historike, jo vetem për ne, por për mbar njerëzimin, që drita e Krishtit le të mbretëroi në zemrat tuja.
Në emër të famullise dhe në emër të këshillit të kishës si dhe të motrave të nderit, të Kishës Katolike Shqiptare Shën Pali, në Detroit, ju dëshiroj paqe, dashuri, razi , gëzimin dhe bashkim në familjet tuja. Për shumë mot Krishtlindja dhe viti i Ri 2009, përfundon mesazhi tradiconal i Krishtlidjes nga Meshtari dhe famullitari Dom Anton Kçira, i Kishës Katolike Shqiptare "Shën Pali " në Detroit - Miçigan

Të dashur vllezër e motra shqiptar, iu është drejtuar në urimin dhe mesazhin e tij dom Pjetër Popaj, famullitari i Kishës Katolike Shqiptare në Amerikë "Zoja e Shkodrës" në Nju Jork,"Në këtë kohë të shenjt të Krishtlindjes, ju deshiroj të gjithë shqiptareve pa marrur parasysh se çfar besimi paqen e Krishtit Foshnje.
Dom Pjetër Popaj, thotë se kjo festë e dalluar pikërisht për të krishteret por edhe për ata që besojnë në një Zot të vetëm Ai i Lumi u bjen paqë e dashuri. Ai lind për të prurë paqë krejt njerëzimit që brohoritet me zërin e Engjujve duke kënduar "Lavdi Zotit në Qiell e paqe njerzëve vullnetmir mbi tokë." Ai lind në paqë, predikon paqën dhe në fund të jetës së Tij tokësore duke vdekur në kryq e len paqën e vet duke thënë, "Fali o At se nuk dinë se çka bëjnë", dhe persëri kur ngjallet prej se vdekuri u paraqitët apostujve duke thane," Paqja me ju." Edhe sot në shekullin 21 mundohen fuqit shekullore me e asgjasuar Misterin e dashuris e të paqës sè Zotit të Mishëruar Ai prap lind në zemra tona. A thue se Zoti nuk i njeh zemrat e njerzëve. Sigurisht që po. Por lind pse i don. Zoti sillet me ne sikur prindërit me fëmij të vet që edhe kur mëkatërojnë kundra tyre gjithnjë i dojnë pse janë të tyre. Gjithashtu ne jemi të Zotit. Dhe për atë arësye na ka krijua.
Në fund të urimit dhe mesazhti tradicional të Festës së Krishtlindjes, dom Pjetër Popaj, ceku se kjo Festë e mrekullueshme na kujton se Zoti ka bërë punë të mëdha edhe ndër ne si shqiptar, dhe ne duhët ta falnderojmë pa pushuar që ndër shekuj na ka ruajtur si komb, të dalluar për besnikëri e bujari, e këto dy virtyte ndoshta kanë qenë edhe shpërblim prej Zotit për të pasur Gjergj Kastriotin, Skenderbe dhe shenjtreshën Nënen Tereze dhe për hir të tyre Shqiperija me u çlirua dhe mandej Kosova. Në këtë kohë të shenjt të Krishtlindjes të falënderojm këtë Mbret të Paqës dhe lutemi që gjithë shqiptarve tu sjell hir, bekim dhe bashkim me Zotin dhe me njëri tjetrin. Gëzuar Krishtlindja, përfundon mesazhi i dom Pjetër Popaj, famullitari i Kishës Katolike Shqiptare në Amerikë "Zoja e Shkodrës" në Nju Jork".

BEQIR SINA, New York
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Previous

Return to Qytetet ne trevat shqiptare

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron