Histori, gjeografi dhe cdo gje qe ka lidhje me lashtesine e qyteteve ne trevat shqiptare.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 75 postime · Faqe 8 prej 8 · 1 ... 4, 5, 6, 7, 8
SHLLAKU - NJERËZ - GJEOGRAFIA - EMOCIONE - SOLIDARITET
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4524
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Shpërndarja e Ndihmave ekonomike për 4 muejt e dimnit në Shllak
Nga z.Zef Hila, - Kryetar i Bashkisë Vau-Dejës

ImazhImazhImazh

http://www.starplus-tv.com/aktualitet-s ... -ne-shllak

U transmetue më 29 nandor 2015 nga TV Star Plus e Shkodrës
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4524
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Gjendja e mungesës së Mjekut dhe të Elektrikut në Vukaj të Shllakut tash 7 vjet

https://www.youtube.com/watch?v=3mwFLRbm0YU

Shllaku kërkon sherbime
Imazh

Mar 17, 2016 Gazetari TV1CHANNEL

Ka mbetur një zone thuajse krejtësisht e harruar nga shteti ! Shllaku nuk ka as shërbimet me te domosdoshme, siç është mjeku. Disa here banoret e kane ngritur zërin por gjithnjë shqetësimi i ka rene ne vesh te shurdhër. Një tjetër problem për banoret e Shllakut është mungesa e energjisë elektrike, pasi kane munguar investimet ne fuqizimin e rrjetit te shpërndarjes. Ka fshatra qe nuk janë furnizuar me energji elektrike prej 7 vitesh, dhe as është shqetësuar ndonjë zyrtar për ketë problem.

Deri ne qershorin e vitit te kaluar Shllaku ka qene komune ne vehte, ndërsa pas reformës se re territoriale u përfshi me bashkinë Vau Dejës. Është një zone e thelle malore, banoret e te çiles sidomos gjate periudhës se dimrit ballafaqohen me veshtersi te shumta. Edhe vete Bashkia Vau – Dejës ka kërkuar qe Qeveria te planifikoje fonde te veçanta, për përmirësimin e shpejte te shërbimeve ne zona te tilla si Shllaku.
E enjte, më 17.III.2016
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4524
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Bukuritë e Kish Arrë - Dushman - Vlla me Temalin, Toplanën dhe Shllakun
https://www.facebook.com/messages/t/palisuka
https://youtu.be/kPOV7BxQ46I
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4524
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
19 marsi - Dita e Babës - Festë e Europës, Posted 25 Mars 2018, 10:01
.
19 marsi - Dita e Babës - Festë e Europës

Në Itali, Dita e Babës ashtë një datë e caktuem 19 marsi, si në disa vende të tjera me traditë të gjatë katolike, të tilla si Spanja, Portugalia, Polonia, Malta, Italia. Data asht e lidhun me Ditën e Shna Zefit, babai i Jezusit

Origjina e Festës të Babës
Imazh

Kulti fetar i Shën Jozefit asht shumë e vjetër dhe ka fillue në Lindje, në mesjetë, dhe pastaj u përhap në Perëndim tashmë në shek. e XIV-të. Rreth kësaj kohe, disa urdhna fetarë filluan të respektojnë festën më 19 mars, ditën e vdekjes së Shën Jozefit sipas traditës. Festa e Shën Jozefit u futë në kalendarin romak nga Papa Sisto i IV rreth 1479(vjeti zyrtar kur u pushtue Shkodra - Shqypnia Etnike nga barbarët osmano-turk), dhe në shek. e XIX-të u ba shenjt mbrojtës i disa vendeve me një traditë të randsishme katolike, të tilla si Meksika, Kanada dhe Belgjikë.
Në fakt, në vjetin 1870, Papa Pius X-të e ngriti San Giuseppe(Shna Zefin) në rangun e shenjtit mbrojtës të Kishës Universale. Papa Leo XIII e quajti shenjt mbrojtës i etërve të familjeve dhe të punëtorëve në 1889. Për të përkujtue këtë ngjarje asht ba zakon me i dhanë fmijve dhurata të vogla si dhe lule baballarve të tyne.

Festa e Babës në Itali


Në Itali, dita e babait festohet më 19 mars, që nga viti 1968, Ditën e Shna Zefit. Trendafilat janë simbol i kësaj feste; E kuqe, kur prindët janë gjallë. Trëndafili i bardhë dhurohet kur prindi ka dekë.

Dy tradita, në veçanti, e karakterizojnë festën e 19 marsit pak a shumë në të gjithë Italinë: Ndezja e zjarrit dhe e ambëlcinës(le zeppole).
1. Festimi i Shna Zefit përkon me fundin e dimrit, festimet fetare rituale, siç ndodhte shpesh me paganët si ritet e pastrimit agrar, të kujtesës së lashtë. Me këtë rast, në të vërtetë, mbetjet e drithërave digjen në arë, dhe në buzë të shesheve ndriçohen nga shtresat e mëdha të drurit.
2. Kur flaka e zjarmit ngjitet nalt shoqnohet me kërcime të mëdha nga gratë e vjetra, ndërsa të tjerë këndojnë himne për Shna Zefin.
Imazh

Këto rituale janë të shoqnuem me pregatitjen e ambëlcinës(si gurabi) për Shna Zefin, ndërsa ushqime të ndryshme nga rajoni në rajon, ashtë gjellë tipike e kësaj feste. Në Romë, pregatitja e ksaj ambëlcine e Shën Jozefit ka një entuziazëm shumë të veçantë e kuzhinës tipike të ambëlcinës italiane, që rrjedhin nga një traditë e lashtë që daton herët, në kohët romake. Ka dy legjendat kryesore: sipas traditës romake të kohës, pas arratisjes në Egjipt me Marisë dhe Jezusit, Shën Jozefi kishte për të shitur ambëlcina për të mbështetun familjen e tij në një vend të huej. Pikërisht për këtë arsye, në të gjithë Italinë bahen ambëlcina tipike të Ditës të Babës, të gatuem për të festue dhe përkujtue figurën e Shna Zefit.

Dita e Babës ashtë ba një rast për të mbledhë familjen, për të gatue ushqim të mirë në kolektivitet familjar, me gëzimin e bashkimit me njerëzit ma të randsishëm në jetën tonë. Fëmijët janë ata qi merren kryesisht me pregatitjen e ksaj feste solemne për Festën e Babës.
U pregatitë në shqip nga Bep Martin Pjetri
E hanë, 19.III.2018


Fëmijtë e të gjithë moshave urojn dhe kujtojnë Babën!
Imazh

19 marsi – Festa e Shna Zefit – Festa e Babës
Fmijtë e të gjitha moshave urojnë nga zemra babën - Gëzuar e me shndet dhe sa ma shumë trandafila të kuqe në Ditën e tyne!
Baba ashtë krenaria dhe sakrifica e fmijve! Ju rritni dhe edukoni fmijt për krahë bashkëshortes me këshillat, dashni e me sakrifica të pakursyeme! Ju duam fort! Jeni të ambël dhe të bukur!
Imazh

Atyne baballarve të ndamë nga jeta u vendosni trendafil të bardhë dhe nji qiri të ndezun te kryeti! Kjoshin të qetë në jetën e vertetë e të paharruem gjithmonë!
Kurrë mos u rritë fmija pa Babë! Rrnofshin Baballarët Shqyptar!

Shkodër, e hanë, 19.III.2018
E pregatiti në shqip Bep Martin Pjetri


111.813 - 17.V.2018
113.839 - 18.III.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4524
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Përbamja fetare e 140 deputetve të Parlamentit 2021-2025 - Në Zgjedhjet e 25 prillit 2021;14 Deputetë KATOLIK
22 Deputetë ORTODOKS
104 Deputetë MUSLIMAN


Partia Social-Demokrate (PSD) = 3 deputetë

1 deputete Katolike Shkodër
2 deputetë musliman; Gledis Çeliku dhe tjetri në Tiranë.

LSI – LËVIZJA SOCIALISTE PËR INTEGRIM = 4 DEPUTETË


- 1 ORTODOKS
- 3 MUSLIMANË


PS –PARTIA SOCIALISTE = 74 DEPUTETË


– 5 KATOLIK
– 16 ORTODOKS
– 53 MUSLIMAN


PD - Partia Demokratike 51 deputetë + 8 deputetë të partive tjera demokrate- socjaliste - çame - greke = 59 deputetë

8 DDEPUTETË KATOLIK
5 deputetë ortodoks
46 muslimanë


Bazue te të dhanat e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për ” Zgjedhjet për Kuvend 25 prill 2021”

http://kqz.gov.al/results/results2021/results2021.htm

30 QERSHOR 2021


Si duhej zbatuar SHPËRNDARJA E DEPUTETVE SIMBAS BESIMIT FETAR?


Në 140 deputetë të Parlamentit

Simbas Regjistrit TË QEVERIS

Katolik 18 % në Shqipëri - 25 deputetë

Ortodoks 22 % në Shqipëri - 31 deputetë

Musliman 50 % në Shqipëri - 70 deputetë

Të tjerë ; ATEISTA, BOLSHEVIKA,... - 10 % – 14 DEPUTETË
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Mëparshme
Posto një përgjigje 75 postime · Faqe 8 prej 8 · 1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 3 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 04 Dhjetor 2021, 06:49
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari