Histori, gjeografi dhe cdo gje qe ka lidhje me lashtesine e qyteteve ne trevat shqiptare.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 104 postime · Faqe 11 prej 11 · 1 ... 7, 8, 9, 10, 11
SHLLAKU - NJERËZ - GJEOGRAFIA - EMOCIONE - SOLIDARITET
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4579
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
19 marsi - Dita e Babës - Festë e Europës, Posted 25 Mars 2018, 10:01
.
19 marsi - Dita e Babës - Festë e Europës

Në Itali, Dita e Babës ashtë një datë e caktuem 19 marsi, si në disa vende të tjera me traditë të gjatë katolike, të tilla si Spanja, Portugalia, Polonia, Malta, Italia. Data asht e lidhun me Ditën e Shna Zefit, babai i Jezusit

Origjina e Festës të Babës
Imazh

Kulti fetar i Shën Jozefit asht shumë e vjetër dhe ka fillue në Lindje, në mesjetë, dhe pastaj u përhap në Perëndim tashmë në shek. e XIV-të. Rreth kësaj kohe, disa urdhna fetarë filluan të respektojnë festën më 19 mars, ditën e vdekjes së Shën Jozefit sipas traditës. Festa e Shën Jozefit u futë në kalendarin romak nga Papa Sisto i IV rreth 1479(vjeti zyrtar kur u pushtue Shkodra - Shqypnia Etnike nga barbarët osmano-turk), dhe në shek. e XIX-të u ba shenjt mbrojtës i disa vendeve me një traditë të randsishme katolike, të tilla si Meksika, Kanada dhe Belgjikë.
Në fakt, në vjetin 1870, Papa Pius X-të e ngriti San Giuseppe(Shna Zefin) në rangun e shenjtit mbrojtës të Kishës Universale. Papa Leo XIII e quajti shenjt mbrojtës i etërve të familjeve dhe të punëtorëve në 1889. Për të përkujtue këtë ngjarje asht ba zakon me i dhanë fmijve dhurata të vogla si dhe lule baballarve të tyne.

Festa e Babës në Itali


Në Itali, dita e babait festohet më 19 mars, që nga viti 1968, Ditën e Shna Zefit. Trendafilat janë simbol i kësaj feste; E kuqe, kur prindët janë gjallë. Trëndafili i bardhë dhurohet kur prindi ka dekë.

Dy tradita, në veçanti, e karakterizojnë festën e 19 marsit pak a shumë në të gjithë Italinë: Ndezja e zjarrit dhe e ambëlcinës(le zeppole).
1. Festimi i Shna Zefit përkon me fundin e dimrit, festimet fetare rituale, siç ndodhte shpesh me paganët si ritet e pastrimit agrar, të kujtesës së lashtë. Me këtë rast, në të vërtetë, mbetjet e drithërave digjen në arë, dhe në buzë të shesheve ndriçohen nga shtresat e mëdha të drurit.
2. Kur flaka e zjarmit ngjitet nalt shoqnohet me kërcime të mëdha nga gratë e vjetra, ndërsa të tjerë këndojnë himne për Shna Zefin.
Imazh

Këto rituale janë të shoqnuem me pregatitjen e ambëlcinës(si gurabi) për Shna Zefin, ndërsa ushqime të ndryshme nga rajoni në rajon, ashtë gjellë tipike e kësaj feste. Në Romë, pregatitja e ksaj ambëlcine e Shën Jozefit ka një entuziazëm shumë të veçantë e kuzhinës tipike të ambëlcinës italiane, që rrjedhin nga një traditë e lashtë që daton herët, në kohët romake. Ka dy legjendat kryesore: sipas traditës romake të kohës, pas arratisjes në Egjipt me Marisë dhe Jezusit, Shën Jozefi kishte për të shitur ambëlcina për të mbështetun familjen e tij në një vend të huej. Pikërisht për këtë arsye, në të gjithë Italinë bahen ambëlcina tipike të Ditës të Babës, të gatuem për të festue dhe përkujtue figurën e Shna Zefit.

Dita e Babës ashtë ba një rast për të mbledhë familjen, për të gatue ushqim të mirë në kolektivitet familjar, me gëzimin e bashkimit me njerëzit ma të randsishëm në jetën tonë. Fëmijët janë ata qi merren kryesisht me pregatitjen e ksaj feste solemne për Festën e Babës.
U pregatitë në shqip nga Bep Martin Pjetri
E hanë, 19.III.2018


Fëmijtë e të gjithë moshave urojn dhe kujtojnë Babën!
Imazh

19 marsi – Festa e Shna Zefit – Festa e Babës
Fmijtë e të gjitha moshave urojnë nga zemra babën - Gëzuar e me shndet dhe sa ma shumë trandafila të kuqe në Ditën e tyne!
Baba ashtë krenaria dhe sakrifica e fmijve! Ju rritni dhe edukoni fmijt për krahë bashkëshortes me këshillat, dashni e me sakrifica të pakursyeme! Ju duam fort! Jeni të ambël dhe të bukur!
Imazh

Atyne baballarve të ndamë nga jeta u vendosni trendafil të bardhë dhe nji qiri të ndezun te kryeti! Kjoshin të qetë në jetën e vertetë e të paharruem gjithmonë!
Kurrë mos u rritë fmija pa Babë! Rrnofshin Baballarët Shqyptar!

Shkodër, e hanë, 19.III.2018
E pregatiti në shqip Bep Martin Pjetri


111.813 - 17.V.2018
113.839 - 18.III.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4579
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
,
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4579
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Garojnë 46 Parti Politike në
Zgjedhjet elektorale për Parlamentin 2021-2025, të 25 prillit 2021 në Shqypni për Shkodrën


QARKU SHKODËR - Partia Socialiste (PS)

Shenim; U shpallën lista e PD-ës, në orën 24:00, të së hanës, më 8.III.2021.

1. Edona Xhavid Bilali 13/06/1989 - Shkodra
2. Paulin Nikollë Sterkaj - dtl. 5.7.1961 - Malsi të Madhe
3. Benet Bahri Beci 25/01/1965 - Shkodra
4. Ilir Hamit Beqaj 18/02/1968 - Shkodra
5. Frrok Gjin Gjini 06/09/1960 (ish deputetë i Partis Socialiste të 2017 dhe kunati i Nard Ndokës - Demokristiane)
6. Lela Selami Bera apo Berdica 06/03/1997
7. Pal Prek Peraj 01/05/1969 - Puka
8. Kristian Luigj Shkreli 21/11/1986 [/b]
9. Diana Eqerem Muriqi 03/7.1963
10. Jona Gjergj Leqejza 02/10/1987 - Shkodra
11. Alda Ded Mema 04/10/1995 - Ingjiniere e Bashkis Pukës
12. Kabir Seit Fishta 4/10/1995 - Shkodra(Velipoja - ka pronat Pallatet e Plazhit)

Qarku Shkodër - Partia Lëvizja për Integrim LSI

1 Agron Elez Çela 05/02/1969
2 Edmond Kol Ndou 06/05/1990
3 Lindita Enver Reçi 05/01/1967 F
4 Ilir Sabri Hyseni 04/07/1970
5 Erlinda Myzafer Kavaja 10/11/1990
6 Melisa Festim Brojaj 09/11/2000
7 Somela Fatmir Radohina 08/11/1992
8 Elsidita Luan Selaj 05/05/2000
9 Ashim Hysen Tafilaku 22/10/1978
10 Elmira Nevrus Zefi 12/11/1986
11 Elvis Sulejman Metani 03/02/1991
12 Jalldyz Nuri Kastrati 14/11/1958

Partia Socialdemokrate PSD

1 Tom Gjeke Doshi 06/06/1966 M
2 Gledis Esat Çeliku 06/08/1983 M
3 Meri Gasper Markiçi 22/07/1983 F
4 Bilbil Nuh Dervishi 04/02/1962 M
5 Serdar Qemal Hoxha 05/10/1996 M
6 Amela Zyhdi Zaganjori 30/12/1987 F
7 Eduard Frrok Gjoka 14/07/1982 M
8 Fabio Rudolf Martini 25/11/1976 M
9 Marina Angjelin Duhani 28/08/1986 F
10 Samed Ahmet Bushati 27/04/1998 M
11 Ersen Esat Bala 16/05/1985 M
12 Arjana Muhamet Ishmi 15/08/1955 F

Qarku Shkodër -Koalicioni Partia Demokratike "Aleanca për Ndryshim" PD

Shenim; U shpallën lista e PD-ës, në orën 22:30, të së hanës, më 8.III.2021.

1 Helidon Skënder Bushati 08/04/1973, PD(Partia Demokratike)
2.Emilja Pjerin Koliqi 24/09/1963, PD - Nënkryetare e Bashkisë Shkodër prej 2019.
3. Ramadan Rexhep Likaj 10/01/1966, PD - Ish kryetar i Bashkisë Malsisë së Madhe.
4. Greta Zef Bardeli 12/04/1980, PD - Ish Kryetare e Qarkut Shkodër
5. Zef Kin Hila 23/02/1961, PD - ish kryetar i Komunës Bushat, ish Kryetar i Bashkisë Vau Dejës. (Përfaqson edhe Komunat Shllak e Temal.)
6. Ludovik Stak Hasani 23/09/1967, PR(Partia Republikane)

7. Bardh Ali Spahia dtl. 29.1.1976 - ish zev-ministër i shndetsisë dhe deputetë, PD.
8. Nard Lazër Ndoka dtl. 18.5.1963 - ish ministër i Shndetsisë, ish zev-ministër i Brendshëm me PD.
9. Izmira Niazi Rusi(Ulqinaku) -dtl. 24.4.1991 PD - ish deputete e 2017.
10. Aldo Rrok Gega 04/06/1994, PD
11. Arben Zef Gjuraj 28/03/1969, PD- Nën-kryetar i Bashkisë Shkodër prej 2013.
12. Helga Ferdinand Sallaku 18/05/1984, PD

Partia Lëvizja Demokratike Shqiptare - PLDSH - -Kryetar Myslim Murrizi

1 Edmir Idriz Piroviq 07/05/1989 M
2 Mirjeta Muhamet Elezi 11/07/1994 F
3 Elvis Agim Dibra 08/08/1980 M
4 Romario Pauli Ndoci 01/04/1990 M
5 Elda Xhevdet Bajraktari 16/05/1984 F
6 Marjan Ndue Nikolli 20/04/1999 M
7 Genc Hamdi Luanaj 01/06/1974 M
8 Edlira Safet Shëngjoni 25/07/1969 F
9 Neritan Hysen Behri 22/09/1983 M
10 Vjoltim Kujtim Nabolli 09/06/1995 M
11 Violeta Selam Hoxha 14/07/1993 F
12 Dikanjo Petrit Doda 21/06/2001

Qarku Shkodër - Partia e Lëvizjes për Ndryshim(PLN - kRYETAR JOZEFINA TOPALLI)

1 Jozefina Filip Topalli 26/11/1963 F
2 Adela Muhamet Kryeziu 29/05/1990 F
3 Visar Nadir Erkoçi 06/05/1977 M
4 Melisa Ndoc Braci 08/08/1998 M
5 Nora Ndoj Deda 17/04/1969 F
6 Gjovalin Nik Kastrati 28/07/1964 M
7 Alfred Ndoc Alia 08/03/1987 M
8 Orjon Nail Rroji 28/09/1978 M
9 Teuta Mustafe Hoti 28/04/1967 F
10 Nest Dede Zefi 19/02/1978 M
11 Jurgen Sokol Drrasati 11/03/1995 M
12 Elsa Agron Sherri 07/07/1997

Partia Levizja e Re(PLR)


1 Elma Tahir Bala 19/07/1963 F
2 Ndue Frrok Shpendaj 04/01/1979 F
3 Manjola Arben Ndreca 13/06/2001 F
4 Jorgji Dhimiter Karaj 28/11/1959 M
5 Arta Hamdi Palushi 11/04/1987 F
6 Fabiola Gjon Lleshi 20/07/1999 F
7 Mirjan Nikoll Bicukaj 02/04/1990 M
8 Olta Ismet ELezi 19/02/1995 F
9 Petrit Liman Tanushi 07/10/1967 M
10 Arsen Abaz Xhediku 01/05/1994 M
11 Zeliko Memet Shimi 04/10/1993 F
12 Mir Njac Lukani 25/02/1974 M

Partia Nisma Thurje - PNTH

1 Amel Zija Pervizi 20/10/1992 M
2 Endrit Skender Shabani 08/02/1985 M
3 Aledija Fatbardh Unuri 14/12/1996 F
4 Besmir Behatdin Sadiku 09/06/1994 M
5 Shpëtim Mehdi Bekteshi 15/03/1995 M
6 Besara Bilal Ganjolla 28/01/1998 F
7 Ersid Daut Dobrovoda 23/06/1991 M
8 Renid Shemsi Nishani 30/12/1990 M
9 Elona Sabah Çapnage 12/12/1990 F
10 David Fran Velaj 10/09/1995 M
11 Arlind Besnik Mesi 28/12/1999 M
12 Xhenilda Xhabri Shmidra 08/03/2001 F

Koalicioni Aleanca Bashkimi Popullor Emigracioni - Ora e Shpresës dhe Konservatorët – ABEOK

1 Zef Gjon Shtjefni 08/11/1964 M - P.O.SH
2 Shtjefen Zef Staku 07/01/1960 M - PKKA
3 Silvana Ndue Bushati 16/10/1987 F - PKKA
4 Merita Idriz Preza 25/02/1973 F - P.O.SH
5 Hilmi Rame Plava 25/05/1947 M - PBPPSH
6 Anxhelo Anastas Nika 03/11/1994 M - P.E.SH
7 Esmeralda Sander Ndreca 07/07/1993 F - PKKA
8 Altin Losh Gjeloshaj 25/12/1991 M - PKKA
9 Jurgen Edmond Fregjaj 13/07/2000 M - P.O.SH
10 Bardhe Ndoke Lisi 30/06/1983 F - PKKA
11 Sabina Shpetim Zejneli 03/10/1998 F - P.O.SH
12 Bernard Zef Lejthia 07/02/1963 M - PKKA

Parta Bindja Demokratike - PBD

1 Tonin Tom Uldedaj 28/03/1966 M
2 Fatma Sulejman Maka 24/02/1987 F
3 Gjovalin Martin Dushaj 24/06/1957 M
4 Bahri Brahim Shabani 16/02/1969 M
5 Esin Nimet Lekiq 06/03/1992 M
6 Suelë Paulin Daka 15/05/1980 F
7 Nikolin Lulash Gjeloshi 04/05/1982 M
8 Gledis Ridvan Lloshi 21/07/1994 M
9 Amversa Nikoll Bardhaj 30/07/1991 F
10 Redi Xhabir Hebovija 12/03/1996 M
11 Irena Ndrek Hoxha 31/08/1976 F
12 Renato Federik Coku 15/01/1989
Partia Balli Kombetar – PBK

1 Gëzim Rifat Breza 09/07/1961 M
2 Edlira Mit-hat Pelinku 17/08/1968 F
3 Kristian Kostandin Hajkola 12/10/1991 M
4 Vjollca Rifat Hasi 10/02/1960 F
5 Gazmir Shkelqim Bardhi 24/08/1994 M
6 Ersa Perparim Dergjini 19/03/2000 F
7 Dorian Besnik Vukaj 18/05/1992 M
8 Betime Hilmi Zymeri 01/06/1981 F
9 Ardi Armand Mugri 21/08/1990 M
10 Ardiana Riza Kraja 12/08/1971 F
11 Hylvi Sabri Brahimi 22/05/1959 M
12 Arsen Adrian Thikaxhija 24/06/1999

Partia Aleanca Demokracia e Re – PADR

1 Ardian Selami Këlliçi 21/10/1963 M
2 Marçelo Prek Gjondrekaj 19/12/1997 M
3 Klea Rrok Radovani 13/07/1999 F
4 Erion Beslim Barxhani 14/05/1991 M
5 Arsen Ymer Geci 08/03/1993 M
6 Menkela Stavri Marku 11/11/1994 F
7 Xhegi Myftar Dyrmishi 31/03/1992 M
8 Emiljano Zef Përndreka 07/12/1997 M
9 Malvina Hasan Sina 11/01/1992 F
10 Emirjan Gjergj Perdoda 27/09/1986 M
11 Artiol Dylber Kanani 21/02/1988 M
12 Eva Kujtim Bozha 14/01/2000 F

SHENIM:
Konkurojnë 144 kandidatë për deputetë të Shkodrës, Vau Dejës, Malsi e Madhe dhe Puka!
U MUER MË DT. 16.3.2021
http://kqz.gov.al/listat-shumemerore-te-kandidateve/

E pregatiti Bep Martin Pjetri
Prill 2021


Rezultati i zgjedhjeve për Kuvend 25 prill 2021
Konkuruen 141 kandidatë stë Qarkut të Shkodrës e fituen 11 deputetë


Zgjedhës në Shqypni - 3.588.869
12 Qarku
140 Deputetë
17 Subjekte Zgjedhorë - 1841 Kandidatë për 140 deputetë
732 - Kandidate Femra
AL Qarku
Subjekti Zgjedhor

Nr. Emri - Atësia - Mbiemri - Qarku - Subjekti (Partia/Koalicioni) -Sigla -Partia në Koalicion

1. Agron Elez Çela SHKODËR Lëvizja Socialiste për Integrim LSI

2. Benet Bahri Beci SHKODËR Partia Socialiste e Shqipërisë PS

3. Edona Xhavid Bilali SHKODËR Partia Socialiste e Shqipërisë PS

4. Emilja Pjerin Koliqi SHKODËR Partia Demokratike "Aleanca për Ndryshim" PD-AN PD

5. Gledis Esat Çeliku SHKODËR Partia Socialdemokrate PSD

6. Greta Zef Bardeli SHKODËR Partia Demokratike "Aleanca për Ndryshim" PD-AN PD

7. Helidon Skender Bushati SHKODËR Partia Demokratike "Aleanca për Ndryshim" PD-AN PD

8. Meri Gasper Markiçi SHKODËR Partia Socialdemokrate PSD

9. Paulin Nikollë Sterkaj SHKODËR Partia Socialiste e Shqipërisë PS

10. Ramadan Rexhep Likaj SHKODËR Partia Demokratike "Aleanca për Ndryshim" PD-AN PD

11. Zef Kin Hila SHKODËR Partia Demokratike "Aleanca për Ndryshim" PD-AN PD


E pregatiti Bep Martin Pjetri
E mërkurë, 30.VI.2021

U morë nga linku i KQZ ; http://kqz.gov.al/results/results2021/results2021.htm
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4579
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Përbamja fetare e 140 deputetve të Parlamentit 2021-2025 - Në Zgjedhjet e 25 prillit 2021;13 Deputetë KATOLIK
22 Deputetë ORTODOKS
105 Deputetë MUSLIMAN


LSI – LËVIZJA SOCIALISTE PËR INTEGRIM = 4 DEPUTETË


- 1 ORTODOKS
- 3 MUSLIMANË


PS –PARTIA SOCIALISTE = 74 DEPUTETË


– 5 KATOLIK
– 16 ORTODOKS
– 53 MUSLIMAN


PD - Partia Demokratike 51 deputetë + 8 deputetë të partive tjera demokrate- socjaliste - çame - greke = 59 deputetë

8 DDEPUTETË KATOLIK
5 deputetë ortodoks
46 muslimanë


Bazue te të dhanat e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për ” Zgjedhjet për Kuvend 25 prill 2021”

http://kqz.gov.al/results/results2021/results2021.htm

30 QERSHOR 2021


Si duhej zbatuar SHPËRNDARJA E DEPUTETVE SIMBAS BESIMIT FETAR?


Në 140 deputetë të Parlamentit

Simbas Regjistrit TË QEVERIS

Katolik 18 % në Shqipëri - 25 deputetë

Ortodoks 22 % në Shqipëri - 31 deputetë

Musliman 50 % në Shqipëri - 70 deputetë

Të tjerë ; ATEISTA, PROTESTANË,... - 10 % – 14 DEPUTETË
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Mëparshme
Posto një përgjigje 104 postime · Faqe 11 prej 11 · 1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 29 Korrik 2021, 08:14
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari