Kritika celsi i suksesit, te pakten keshtu konceptohet kritika letrare nga kritiket e famshem letrar. Nje kend proletar i dedikuar kritikes dhe analisteve letrare konstruktive.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 1 postim · Faqe 1 prej 1
Kryqëzimi i Prenk Jakovës nga Dritëro Agolli e Çesk Zadeja
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4430
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Kryqëzimi i Prenk Jakovës nga Dritëro Agolli e Çesk Zadeja
Imazh

Kulture Nga DHURATA HAMZAI
19 Qershor 2012 - 19:43

Dritëro Agolli dhe Çesk Zadeja: Korrigjo partiturat Skënderbeu strateg, jo kalorës i thjeshtë

Nga “Zërin i popullit” 28 janar 1968

Në “Zërin e popullit”, 28 janar 1968, shkrimi “Opera “Skenderbeu”, mban autorësinë e Dritëro Agollit dhe Çesk Zadesë. Ata kanë lëshuar një lumë kritikash, duke anashkaluar meritat e padiskutueshme të muzikës me fraza të tilla si “Ka momente ku muzika e veprës të ngjall emocion”. Në këtë artikull ka shumë demagogji për luftën shekullore të parëve tanë. “Duke u nisur nga mendimi marksist-leninist, Partia jonë i çmon dhe i ngre lart figurat e patriotëve, luftëtarëve dhe revolucionarëve që kanë shkëlqyer historinë shumëshekullore të popullit tonë. Pas shumë dogmave të parashtruara në gjysmën e faqes së gazetës “Zëri i Popullit”, vjen edhe momenti i kritikës së shkruar nga dy autorë: Dritëro Agolli dhe Çesk Zadeja. “Megjithatë opera Skënderbeu nxjerr një sërë problemesh për muzikën tonë dhe për artin dramatik të saj. Një ndër këto probleme është kuptimi i asaj që themi: muzika të shpreh lidhjen e heroit me masat, ne shpesh këtë ide e marrim përciptazi, për ta lidhur me masat heroin e veprës muzikore, grumbullojmë skena koresh, mes të cilave patjetër ndodhte edhe heroi. Mjafton që heroi të jetë në mes të masës, pa s’ka rëndësi se këngët që këndon kjo masë kori të jenë pa ngjyra dhe të zbehta”. Pasi është bërë shumë teori për lidhjen e heroit me masat gjatë gjithë kohës autorit i bëhen vërejtje s’e heroin e kanë afruar më shumë se duhet me masat dhe e kanë njësuar me to. Ndaj artikullshkruesit Agolli e Zadeja vijojnë të bëjnë vërejtje se Skënderbeu nuk është modeli i udhëheqësit që duhet të kenë përpara syve masat. “Me operën “Skënderbeu” spektatori kishte në dëshirë të madhe që figura e saj qendrore Skënderbeu si nga ana dramaturgjike, ashtu edhe muzikore, të ishte e fortë e gjallë dhe interesante. Ai donte të shihte një Skënderbe ushtar, strateg dhe burrë shteti, siç ishte në të vërtetë ky hero legjendar i botës shqiptare. Pa mohuar ato merita që ka kjo figurë në opera, ne mendojmë se gjer në pjekurinë e saj artistike mbetet shumë për të bërë... Skënderbeu shfaqet dhe fshihet, vërtitet në skenë dhe zhduket, pa lënë ndonjë emocion. Në figurën e tij mungon preokupimi dhe mendimi; ai nuk ndeshet me individualitete të tjera, nuk sugjeron e nuk vepron”. Më tej shkrimi kritikon thjeshtësinë e figurës së Skënderbeut. “Herë-herë ai duket si kalorës i thjeshtë, që rruga rastësisht e ka nxjerrë në një grumbull njerëzish, si një njeri që i tregon karvanit ndonjë shteg të panjohur për të ecur”. Pra, nëse sot duket se nuk përbën problem që një udhëheqës të jetë edhe një njeri i thjeshtë, në kohën kur drejtonte Enver Hoxha, kjo kishte një rëndësi të madhe. Kritika e dy autorëve përfundon me thirrje për rishikim të veprës, përndryshe ajo nuk do ta shoh më dritën e skenës. “Ata që e duan artin, duke i thënë kompozitorit ndonjë vërejtje, nisen nga dëshira e përmirësimit të veprës, në mënyrë që ajo të mos jetojë vetëm një ditë jubilare a festive. Por të bëhet bashkudhëtare e gjatë e skenës. Kemi bindjen se Prenk Jakova do të ulet përsëri në partiturat e operës “Skënderbeu” dhe do të punojë mbi to më këmbëngulje dhe seriozitet, sepse tabani i saj tashmë është formuar. Ajo dëgjohet nga spektatorët dhe ndiqet prej tyre”. Në këtë rast nuk kuptohet pse vërejtjet i drejtohen vetëm kompozitorit, ndërsa gjithë stafi, duke filluar që nga regjisori Piro Mani, vetëm lëvdohet. A nuk mban përgjegjësi së paku edhe regjia për mënyrën si serviret një figurë skenike në një opera?!

Kryqëzimi i Prenk Jakovës nga Dritëro Agolli e Çesk Zadeja - See more at: http://www.shqiptarja.com/kulture/2730/ ... E79Rg.dpuf

http://gazetatelegraf.com/prenk-jakova- ... sk-zadese/
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 1 postim · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 05 Dhjetor 2022, 07:33
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari