HISTORIA 600 VJECARE E KENGES '' O E BUKURA MORE''

Muzika ushqimi i shpirtit dhe i mendjes. Te shkembejme shijet muzikore dhe te rejat e fundit nga muzika. Te pershendesim njeri tjetrin me muzike apo linke videosh muzikore youtube,google

Moderators: Laert, I-AMESHUAR

HISTORIA 600 VJECARE E KENGES '' O E BUKURA MORE''

Postby Laert » 05 Oct 2009, 00:19

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

HISTORIA 600 VJECARE E KENGES '' O E BUKURA MORE''

Postby Laert » 08 Oct 2009, 17:30

Si shpjegohet qe shume kengetar e kane dhe e kendojne kengen arbereshe ''O e bukura More!''?

Mua me pelqen jashtezakonisht si nga interpretimet e arberesheve dhe te Vace Zeles. :flm
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Re: HISTORIA 600 VJECARE E KENGES '' O E BUKURA MORE''

Postby Megi » 09 Oct 2009, 22:49

Per mendimin tim eshte nje kenge qe nuk ka per te vdekur kurre...
Mi sorridi ,mi tradisci,mi uccidi lentamente....
User avatar
Megi
Drejtues
 
Posts: 86
Joined: 25 Jul 2009, 17:17
Location: Itali ,Rome

Re: HISTORIA 600 VJECARE E KENGES '' O E BUKURA MORE''

Postby I-AMESHUAR » 09 Oct 2009, 23:12

Shume faleminderit Laert sepse videoja qe ilustron sintezen e historikut te kesaj kenge hyjnore shqiptare eshte nje deshmi me shume mbi forcen qe kishte populli yne qe te conte brez pas brezi percimin e notave muzikore dhe ato gojedhenave qe mbajten gjalle shpirtin e nje populli qe vuajti aq shume per token e te pareve duke e lare me lotet e gjakut te shpirtit nder shekuj...ka nota shume mallengjyese dhe te con shpirtin peshe ne revolten e mallengjimit nostalgjik...
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Image
User avatar
I-AMESHUAR
Drejtues
 
Posts: 995
Joined: 27 Jan 2009, 01:10


Return to Muzika

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron