PERSE NUK VENDOSET MINIMALJA JETIKE NE SHQIPERI?

Fenomenet shoqerore te aktualitetit te sotem. Pra gjithcka qe ka te beje me shoqerine e sotme shqiptare. Mirsevini

Moderators: Laert, I-AMESHUAR

PERSE NUK VENDOSET MINIMALJA JETIKE NE SHQIPERI?

Postby Laert » 23 Aug 2009, 09:41

Si ne komunizem ashtu dhe tashti pas 18 vjeteve plurarizem ''demokratik'' ende populli shqiptar nuk gezon sikurse vendet europiane dhe ato jashte saj NJE MINIMALE JETIKE - pra NJE KUFI - NJE BAZAMENTE JETIK!

Perse nuk vendoset ky standart baze jetik?
A thua i mungojne parat? Jooooooooooo!
Ku esht arsyeja e vertete? :flm
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Re: PERSE NUK VENDOSET MINIMALJA JETIKE NE SHQIPERI?

Postby ksanthi » 24 Aug 2009, 08:54

Shume e thjeshte sepse hajdutet vec per veten mendojne.
Image
User avatar
ksanthi
Drejtues
 
Posts: 603
Joined: 05 Mar 2009, 19:37
Location: Italy

PERSE NUK VENDOSET MINIMALJA JETIKE NE SHQIPERI?

Postby Laert » 24 Aug 2009, 10:27

:yes:
Ksanthi!
U besh 100 vjece!
Nuk ka rruge tjeter per qeveritaret: O te vjedhin popullin ose te vendosin bazen jetike apo kufuirin jetik te nje populli.

Perese nuk e vendosin kete kufi jetik te popullit?
- Sic e ke percaktuar sakte Ksanthi eshte e vetme arsye - VAZHDIMI I VJEDHJES SE ARKES SE POPULLIT DHE PASURIVE TE VENDIT.

- Nese vendeoset kufiri jetik i popullit besoj se kthehen mbi gjysem milioni shqiptar ne Shqiperi dhe shteti i duhet tu jape asistence ne rroge qe te mund te jetoji normal, te jete ne gjendje te paguaje qirate, dritat, ujin dhe ilacet. Dhe nese nuk i mjaftojne qytetarit me asistence, shteti duhet ta subvencionoje.

- M eardhjen e nje numri te shqiptarve nga jashte duhet shteti te organizoji kurse profesionit qe deshirojne keta dhe jo shteti per tregun e punes.

Nese arrihet kjo qe per mua eshte minimalja e nje shtetit bie kriminaliteti i rendomte dhe ai mafioz qe ka pushtuar presidencen, qeverine, policine, godinen me te korruptuar te drejtesise - te shendetsise dhe te sistemit shkollor. :flm
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

PERSE NUK VENDOSET MINIMALJA JETIKE NE SHQIPERI?

Postby Laert » 27 Oct 2009, 20:44

Sipas dy buxheteve qe miraton parlamenti, deshmon se ekonomia e shtetit esht permiresuar me shume qysh prej 1991.
Atehere lind pyetja: Pse vazhdojne nje pjese e popullit te marre perseri me lista ushqimet si ne 1991?

A ka zgjidhje per ta zhduke ket sistem varferije listash, qe me duket se ndodhe edhe ne vendet afrikane dhe ato latine.

Pra mendoj se qeveria i ka mundesite per ta permiresuar ket gjendje te tmerrshme dhe ja sesi:

- Nuk duhet shkence e madhe e as shpikje a kushedi.
Formulat i ka gati nga vendet e Europes, Kanadase, Australise,.....
Vendosja e sistemit te asistencave ekonomike te tipit te tyre. Shtresat qe nuk kane mundesi te gjene pune, shtresa qe tregu i punes i ka nxjerre te konsumuar nga shendeti, apo shtresa jetimesh, shtresa te semure fizikisht e psiqikisht.
Kjo esht detyre e ngarkuar nga kushtetuta. Nuk esht deshire, apo nje fare humanitet ndaj tyre, absolutisht. :flm
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10


Return to Aktuale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron