"Fenomeni" Facebook!

Fenomenet shoqerore te aktualitetit te sotem. Pra gjithcka qe ka te beje me shoqerine e sotme shqiptare. Mirsevini

Moderators: Laert, I-AMESHUAR

Ne qofte se perdorni Facebook per cfare e perdorni me shume?

Per te gjetur shpirtin binjak
0
No votes
Ekskluzivisht per te bashkebiseduar me miqe
0
No votes
Jam perdorues i rregullt dhe besoj ne facebook
0
No votes
Nuk e perdor se sme pelqen
1
100%
Nuk e njoh
0
No votes
 
Total votes : 1

"Fenomeni" Facebook!

Postby I-AMESHUAR » 13 Jul 2009, 16:26

Kam kohe qe ndjek idene e re te cunit 19 vjecare amerikane qe hodhi ne treg sitin facebook e krijuar nga ai dhe arriti te krijoje nje fenomen ne te gjithe boten derisa ky site renditet ne vendin e 4-te ne bote.
Po ashtu do sjell nga statistikat e alexa.com edhe renditjen qe facebook ka ne perdoruesit shqiptare ku ze vendin e dyte mbas google.

E hapa kete teme sepse me duket nje fenomen jo i nivelit teknik informatik por me duket se preku idene e politikes filozofiko-ekonomiste mbi globalizimin e tokes duke mbledhur ne nje vend me milinona njerez dhe ja karritur ne nivel te habitshem dhe te pakontrollueshem.

Ne ate qe kam vezhguar une facebook nuk ofron asigje te re pervec se lejon njerezit te krijojne nje hapesire te tyren personale ku mund te shfryjne gjithe imagjinacionet dhe ate qe fshejne ne koshiencen e perditshme duke treguar deri diku edhe personin e tyre te zhveshur nga cdo presion te reales duke dalur nudo perpara vehtes dhe shoqerise qe kerkon te ndaje kete te "vertete".

Si ju duket facebook, apo per cfare e perdorni dhe cfare ju pelqen tek ky site?


Pres mendimet tuaja.


Ketu me poshte po ju sjell nje foto mbi renditjen e siteve qe frekuentohen nga shtetasit shqiptare
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Image
User avatar
I-AMESHUAR
Drejtues
 
Posts: 995
Joined: 27 Jan 2009, 01:10

Re: "Fenomeni" Facebook!

Postby katharine » 13 Jul 2009, 21:37

Facebook eshte krejt kot .
Shume njerez jane cmendur pas facebook dhe nuk e di perse .Mbase nuk kane me se te merren dhe hyjne ne fb e bejne ca quize te pakuptimta .
Une e kam fb dhe asnjehere nuk kam qene e cmendur pa ketij siti .
Kam lexuar dhe degjuar gjithandej se nuk "jetojne dot" pa u futur nje here ne dite ne fb .Kalamalliqe .
Budallenjte keto kane uk kane brire :D
User avatar
katharine
Drejtues
 
Posts: 44
Joined: 29 Jan 2009, 01:23

Re: "Fenomeni" Facebook!

Postby ksanthi » 14 Jul 2009, 09:23

U antaresova para disa vjetesh.Qysh prej antaresimit nuk jam futur me , asgje nuk me pelqeu aty megjithese gjithe shoq ime ne greqi jane te antaresuar.
Image
User avatar
ksanthi
Drejtues
 
Posts: 603
Joined: 05 Mar 2009, 19:37
Location: Italy

"Fenomeni" Facebook!

Postby Kristela » 15 Jul 2009, 22:48

Humje kohe, pervec ksaj s'perfiton gja tjeter.

Futesh e shef fotot, manej se kë ka shoqni personi ne foto, e kaq u shu kureshtja.
Me causa sensacion
User avatar
Kristela
Drejtues
 
Posts: 382
Joined: 28 Jan 2009, 22:11

Re: "Fenomeni" Facebook!

Postby I-AMESHUAR » 16 Jul 2009, 00:21

Te gjithe keshtu thojme qe facebook eshte koti, por ama ne Shqiperi eshte siti numer 2 qe frekuetohet nga shqiptaret dhe i 4-ti ne bote....nuk duhet te shohim se mos valle facebook eshte bere si kafeneja ku njerezit edhe pse sduan te pijne kafe te pakten 1 here ne dite ulen thjesht sepse ju eshte bere semundje?
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Image
User avatar
I-AMESHUAR
Drejtues
 
Posts: 995
Joined: 27 Jan 2009, 01:10

Re: "Fenomeni" Facebook!

Postby ksanthi » 16 Jul 2009, 08:49

I ameshuar ne greqi eshte nr 1 qe frekuentojne.Mua me pelqen me shume myspace.
Image
User avatar
ksanthi
Drejtues
 
Posts: 603
Joined: 05 Mar 2009, 19:37
Location: Italy

Re: "Fenomeni" Facebook!

Postby Diana » 16 Jul 2009, 10:42

Nuk me pelqen facebook per faktin se me duket nje shkelje e madhe e privatesise se njeriut. Kur shikoj gjithe ato te dhena personale dhe familjare te gjitha te nxjerra gratis ne ate faqe, fotografi personale, foto te njerezve te familjes dhe te shoqerise ne nje xhiro qe nuk mbaron kurre. Dhe nese ndonjehere dikujt do t'i duhej te niste nje jete diplomatike apo politike, nuk them vetem ne Shqiperi, por ne cdo vend te botes mendoj se nuk do ishte shume e hijshme qe me pare te kishte deklaruar veten aq hapur ne mes te nje "bulevardi", sic eshte Facebook. Shkaku i dyte qe nuk me pelqen eshte humbja e kohes.
Image
User avatar
Diana
Drejtues
 
Posts: 58
Joined: 18 Jun 2009, 15:27

"Fenomeni" Facebook!

Postby Kristela » 18 Jul 2009, 11:43

Dicka qe shum antare te facebook nuk e dijn, asht qe pronari i facebook, ka te drejta te plota mbi te dhenat/fotot qe anetaret publikojn aty, ne momentin qe regjistrohen dhe bien dakord me rregullat.

Dmth qe pronari i facebook i perdor ato te dhena/foto per ti shitur tek firma/biznese te tjera. Sepse facebook nuk asht hap kot, dihet qe asht per qellim fitimi, njerzit nuk i vejn randsi ktyne gjanave.

Do kishte ken psh. e cuditshme qe te shkosh ne Indonezi e te shohish fotot e miqve tu, ne faqen e pare te fushates "Rujuni AIDS" :-D
Me causa sensacion
User avatar
Kristela
Drejtues
 
Posts: 382
Joined: 28 Jan 2009, 22:11

Re: "Fenomeni" Facebook!

Postby I-AMESHUAR » 19 Jul 2009, 17:10

Image
Mark Zuckerberg

Themeluesi i Facebook dhe CEO, Mark Zuckerberg, ka zbuluar në blogun e tij zyrtar të arriturat e reja të kësaj organizate.

Facebook sipas informacioneve të fundit tashmë numëron 250 milionë anëtarë, 50 milionë më shumë se që kishte rreth tre muaj më parë.

Me kalimin e kohës numri i anëtarëve të kësaj ueb-faqeje rritet pa ndalim (për rritje nga 150 në 200 milionë pati nevojë për katër muaj, ndërsa diçka më shumë për rritje nga 100 milionë në 150 milionë.

Me këto shifra, Facebook gradualisht e merr udhëheqjen edhe nga MySpace, së paku në territorin e SHBA-ve.
Zemershqiptare
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Image
User avatar
I-AMESHUAR
Drejtues
 
Posts: 995
Joined: 27 Jan 2009, 01:10

Re: "Fenomeni" Facebook!

Postby ksanthi » 21 Jul 2009, 07:38

Ky qe krijoi facebook shume i zgjuar , bravo.
Mua nuk me pelqen idea qe cdokush mund te shohi fotot e mia.
Image
User avatar
ksanthi
Drejtues
 
Posts: 603
Joined: 05 Mar 2009, 19:37
Location: Italy

Next

Return to Aktuale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron