Kujdes SHBA me moralin dhe harmonine fetare ne Shqiperi!!!

Fenomenet shoqerore te aktualitetit te sotem. Pra gjithcka qe ka te beje me shoqerine e sotme shqiptare. Mirsevini

Moderators: Laert, I-AMESHUAR

Kujdes SHBA me moralin dhe harmonine fetare ne Shqiperi!!!

Postby Laert » 30 Jun 2010, 13:16


Ambasada amerikane ne Tirane nxite radikalizimin islamike shqiptar ne Kosove
Larg duart e gjata nga pergjakja e truallit shqiptare!

Takimi i zev- ambasadores amerikane Zëvëndës Shefe e Misionit - Deborah A. Jones ne Tirane me komunitetin islamik ne Tirane

Image

15 qershor 2010

Tjeter me cudit nje lajm se si Ambasada amerikane organizon nje konference me Keshillin e fese islame ne Tirane, ku zevendes ambasadorja investon dhe pergezon femrat shqiptare qe mbajne shamija ne krye si e drejt e tyne si muslimane. Buzeqeshja histerike e zj. Deborah dhe e vajzave me shamija ishte kulmi i kesaj parade mesjetare, qe na u rishfaqe ne ekranin e TVSH.
Mbeta pa mend. Thashe me vedi se ; A jam ne rregull une apo si mund te ndodhi keshtu ne Shqipni!!!??
Si lejohet kjo gjendje..?
Ne shqiptaret nuk e duem nje shami te tille ne koke te foshnjeve dhe vajzave shqiptare sepse e dime qe nuk eshte shqiptare, por e vendosur me dhune, me majen e shpates osmane dhe amerikanet investojne financiarisht per te vendose shamijat??
Komunizmi i ndaloi shamijat dhe ferexhet si dhe martesat e burrit me disa gra per fene islame.

Zot na ruej prej kesi ’’ndihmash demokratike’’ institucionale amerikane....!!!!!!!!!!!!!!!
Franca e ka ndaluar me urdher te presidentit francez shamine ne objekte publike si ne shkolla, dyqane,….dhe gjithe bota europiane ku Shqiperia kerkon te rikthehet ne familjen europiane e perbuze dhe perpiqet ta heqe me ligje, ndersa SHBA me veprime te tilla synon te mos e fuse ne Europe si dhe te jete neser gangrena e Europes dhe nje tabele pushtimi nga amerikanet sikurse ka ndodhe me Afganistanin qe e ndihmoi me super armatim talebanet kunder ushtrise ruse per 10 vjete dhe pas kesaj e pushtuan gjoja ne emer te demokracise qe i sollen popullit afgan skena te pergjakeshme nga ushtria dhe sherbimi sekret amerikane, qe ende vazhdon dhe eshte shndrruar gjakderdja ne nje hemorragji e pandaleshme.
Ne nje ane ambasadori Uidhers propogandon dhe investon qe te gejitizohet shoqeria shqiptare dhe ne anen tjeter zevendesja ambasadore organizon takime me komunitetin islamik jo per te investuar ne ruajtjen e tradites shekullore te solidaritetit te bashkepunimit nder fetar ne Shqiperi, qe eshte pika me vitale e shoqerise shqiptare. Te ky solidaritet fetar Europa dhe SHBA duan ta shkaterrojne me kesi ’’rivendosjen e shamijave te epokes osman ene Shqiperi’’. Kjo qe organizon amabasada amerikane ne muajin qershor te 2010 nuk eshte ndihme, por hapur eshte nje demostrim armiqesor i tradites shqiptare, i harmonise shqiptare nderfetar, eshte nje eksperimentim me te nesermen e pergjakeshme.
Ambasada amerikane po preke dy shtyllat e shoqerise shqiptare egersishte me ato buzeqeshje dhe ’’ndihma demokratike’’.
Te luash me ndjenjat fetare te nje popullit eshte nje loje qe e shnderron Shqiperine ne nje Liban ne Ballkan, te hapesh neser nje front lufte per vdekje kunder nje popullit qe inspiron te rikthehet ne familjen europiane, qe ja mohoi per afro 500 vjet Turqia dhe per afro 50 vjet komunizmi, qe e instaluan SHBA me Angline ne Shqiperi. Populli shqiptar nuk ka me gjak te derdhe per interesat amerikane, por ka gjak per te rindertuar Shqiperine sipas familjes europiane, pa cenuar traditen shqiptare.
SHBA nuk ka te drejte te destabilizoji nje pjese te Europes sikurse shtetin shqiptar, sepse ka derdhe gjak dhe eshte torturuar nga osmanet, nga komunizmi. Perse nxit gjakderdhje? A pak gjakderdhje ka derdhe dhe derdhe populli afgan prej armatosjes me arme te renda nga SHBA talebanet, fisi me primitiv terroriste islamik qe ka njohe bota islame.
Ndersa SHBA me kete veprim aspak human, aspak te drejte, duke e ditur se jane instaluar berthamat radikale islamike me bekimin e Sali Berishes, Sabri Godos, Ramiz Alise,… nxite pjesen, berthamen radikale islamike te mbare shqiptareve brenda dhe jashte trojeve te saj sikurse reagoi nje nga berthamat e saja ne Kosove qe eshte montuar pas Antaresimit te Shqiperise ne Konferencen Islamike nga Sali berisha dhe babai i kushtetutes se re neo-komuniste, ish hetuesi Sabri Godo. Berthamat, celulat terroriste islamike arabe-turke ne trojet shqiptare duhen shkaterruar dhe jo te nxiten per radikalizim publike sikurse ndodhi me Kosoven.
Nuk ka nevoje te aplikohet nga amerikanet urtesia kineze e Mao Ce Dunit – ’’Trubullo, per te kthjelluar’’ ne trojet shqiptare.
Ne duhet t’i shohim fundin e kesaj politike amerikane ne Shqiperi me trajtimin fetar dhe ate te gejitizimit te shoqerise shqiptare.
Shqiperia nuk ka nevoje per leksionet amerikane per fene dhe shijet seksuale sepse i din vete. Shqiperia ka nevoje per ato qe nuk mundet ti kryeje vetem ne fushen ekonomike, ne fushen e varferise, ne fushen e zhvillimit industrial dhe bujqesor(qe deri me tash nuk kam arre ndihme vendi yne nga SHBA perpose disa tonelata pleh kimik jo falas ne 1992 qe nuk kishe nevoje bujqesia jone), pasi ushtarak e merre prej NATO-s.
Duhet te vejm ene moto memorien kombit shqiptar:
Uillsoni e shpetoi Shqiperine nga fshirja nga harta e botes, porse kurre nuk duhet shperdoruar kjo e mire per synime djallezore e armiqesore duke e kthyer Shqiperine ne nje Liban te Dyte.
Po, po mos te harrojme se ishin anglo-amerikanet qe ndihmuen rregjimin e hoxhes dhe e montuen komunizmin ne Shqipni e ...Ishte nje lume gjaku qe u derdhe ne Shqiperi prej kasaphanes qe instaluan anglo-amerikanet. Keta na kane borxhe sikurs egjermanet cifuteve.
Te gjithe strukturat politike, shoqerore, akademike, ushtarake, shkencore, fetare ,……shqiptare .duhet te reagojne para cdo agresioni verbal-publik ne kohe paqe pa frike ndaj cdo agresorit te huaj apo te brendshem te veshur me kollare diplomatike e me buzeqeshje e puthje te ligeshta ne mbrojtje te vlerave tradicionale te shkelqyera te popullit, qe neser te mos qajne femijte shqiptare qe do te lindin.
Image

Larg duarte dhe gojen nga leksione te tua dhe te ambasades tende amerikane shoku Uidhers per jeten seksuale dhe fetare ne Shqiperi tone te bukur! Ne i dijme vete se si te rregullojme shtepine tone, i dijme vete deshirat tona seksuale dhe se si te komunikojme nemes tre feve. Mos na u perzi ne jeten tona familjare sikurse nuk te perzihet askerkush nga ambasadoret shqiptare ne SHBA. Rri aty si gjithe ambasadoret e tjere dhe kryej ato detyra qe i ka ligji diplomatik dhe mos merre celesat e shtepise shqiptare se ndryshe nuk je i mireseardhur dhe as i ndegjuar. Dera te mbyllet dhe te themi: ''Marsh nga Shqiperia!'' Duam miqe amerikane dhe jo njerez destruktive, ngaterrestar, provokative etjera...

Shkelqim BushiQUO VADIS KOSSOVO !

Historia e Haxhi Qamilit dhe thirrjet ''Dum Baben'', Dum Dovletin Osman'' po perseriten pikerisht 100 vjet pas, ne shekullin e XXI-te
Ku po shkon keshtu, Kosove ?
18 qershor 2010
Ndalimi i shamisë në shkolla, protesta në Prishtinë

Image

PRISHTINE
- Rreth 5 mijë vetë protestuan sot në Prishtinë kundër vendimit të qeverisë për të ndaluar nxënëset të mbajne shami në shkollat publike.
Rreth 90% e popullsisë së Kosovës janë myslimanë megjithatë shteti i ri mbetet një vend laik.
Protestuesit, të cilët erdhën në Prishtinë nga të gjitha trevat e Kosovës i bënë thirrje qeverisë të tërheqë vendimin dhe të mos diskriminojë myslimanët.
Me banderola ku lexohej, “Mos përdorni shtetin tonë kundër nesh” dhe “komunizmi ka marrë fund” protestuesit marshuan para Ministrisë së Arsimit e cila ka aprovuar këtë vendim.

Protestuesit thanë se shamia nuk është një uniformë fetare por një obligim religjioz i cili nuk pengohet nga Kushtetuta e vendit.

(e.n/News24/BalkanWeb)


Pershtypja e ketij takimi
18.6.2010

I kam pa direkte ne RTK e Kosoves nje turme shume e madhe me gra e vajza me shamija ne krye dhe te rinje mjekraxhinje, njerez te mbaruem nga shendeti sa te duesh qe ulerinin ne arabisht si te xhihadit per Allahun neper rruget e Prishtines. Nje termet islamik po trondiste kryeqytetin e Kosoves, ne kryeqytetin e Europes.
Me te thane te drejten mu duke se ishin ne Siri, Pakistan ne Irak, Arabi, Palestine, Afganistan.
Ma besoni mbeta pamend sepse per here te pare pashe ket demostrim kaq ekstrem fetar ne token shqiptare, ne rajonin e Kosoves.
Mos pasha me ket skene te tille sepse me trishton dhe me erreson teardhmen e kombit shqiptar.
Ata tronditen me shume zemrat dhe vetedijen tone per kesi skena te cmendur kosovaresh, qe thojne jena shqiptar i jepe botes mesazh kthimi ne mesjete, kthim nen pushtimin osman.
Jam akoma dhe nuk e di se kur do te clirohem nga kjo gjendje shoku qe ma dhanen mbrame haxhiqamilistat qe kerkojne ''baben osmane'' dhe dullen sllave.
Nuk dua ta besoj se jane shqiptare.
Nuk ashte e vertete se ishin 5000 protestues, por dyfishin e mashume. Edhe 5 mije nuk jane pak.
Kjo shfaje ne RTK ishte nje demostrim i xhihadit ne Kosove.
Akoma nuk i besoj syve qe e pashe mbreme te dt.18 qershor 2010.
Prandaj po jua nise edhe artikullin e gazetes per....

Shkelqim Bushi


Reagimi i shpejte i berthames islamike ne Kosove.

Kemi me daten 28 qershor sulmin vandal ndaj ministrit qe urdheroi heqjen e shamijave te vajzave neper shkolla dhe universitete apo neper kopeshte femijesh dhe emrin nuk e publikon policia kosovare sepse demton interesat e berthames islamike.
Askerkush nuk flete perballe ketij fakti as ambasadat amerikane si ne Tirane dhe ne Prishtine sepse Takimi i zj. Deborah rezultoi me nje sulme vandal mbi nje minister shqiptar.
Peshku u ra ne rrjete me teshpejte. Menyra provokative, asoak e ligjeshme, teper percarese qe ka zgjedhe amabasada amerikane ne Tirane nuk eshte e moraleshme sepse eshte provokative dhe shume e rrezikeshme sepse na u cenua jeta e nje personalitetit shqiptar ne Kosove. Ndoshta ne SHBA nuk ka vlere asnje koke njeriut sikurse nuk ka pase qekurse eshte be superfuqi, por ne token shqiptare cdo njeri ka vlere me te madhe sesa 1000 amerikane, apo francez, apo sllave, apo ruse, apo zvicerane, greke, apo .........apo....
Politika provokative amerikane me perfundime te pergjakeshme mbi truallin shqiptar midis celulave islamike arabe-turke dhe shqiptare eshte nje gosti e shijeshme hijenash per amerikanet dhe nje pasiguri e pergjakeshme qe investohet nga veprime institucionale te papergjegjeshme dhe te pandeshkueshme para ligjit shqiptar nga ana e ambasades amerikane.
Shkelqim Bushi

Prishtinë: Sulmohet fizikisht ministri i Arsimit, Enver Hoxhaj
Image
Prishtin, sulmohet ministri i Arsimit

30 Qershor 2010

Sulmohet fizikisht brenda ndërtesës qeveritare, ministri kosovar i Arsimit Enver Hoxhaj. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 12 të së martës kur ministri Hoxhaj po merrte pjesë në promovimin e paketës së gjelbër nga qendra rajonale e mjedisit për Evropën qendrore dhe lindore. (UPDATE)

Një dëshmitar okular i cili nuk dëshiron të bëhet publik tha se pas përfundimit të koktejit, ministri u sulmua nga një person i panjohur.
Por i menjëhershëm ka qenë reagimi i rojeve të ministrit dhe policisë së Kosovës.
Kjo e fundit konfirmoi rastin ndërsa tha se ka arrestuar personin që sulmoi ministrin.
Arsyet akoma janë të panjohura, por burime jo zyrtare thonë se sulmi është bërë nga një besimtar të fesë islame, për shkak të një vendimi të Ministrisë së Arsimit i cili ndalon mbajtjen e shamisë në shkolla.

lajme.shqiperia.com
U pregatite nga Shkelqim Bushi
29 qershor 2010
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Kujdes SHBA me moralin dhe harmonine fetare ne Shqiperi!!!

Postby Laert » 02 Jul 2010, 09:02

Shqetësimi i myslimanëve ( ose thene ndryshe: "DUM BABEN", ''DUM DOVLETIN(SULLTANIN E TURQISE)'' )
Image

Gazeta Express

Kreu i një proteste kundër ndalimit të bartjes së shamive në shkollat publike në Kosovë thotë se myslimanët e devotshëm mund t'i kthehen dhunës për të marrë atë që u takon, edhe pse islami nuk është diçka esenciale në jetën e shqiptarëve të Kosovës.

Më 18 qershor u mbajt një tubim në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë, ku rreth 5 mijë gra me shami në kokë, të mbështetura edhe nga burra me mjekra, protestuan kundër pengimit të disa vajzave që të shkojnë në shkollë të mbuluara. Kjo ishte një pamje e jashtëzakonshme në Kosovë, vendin 2-milionësh, ku 90 për qind janë myslimanë, por kryesisht kanë stil laik të jetesës. Drejtuesi i protestës, Halil Kastrati, është diplomuar në studimet islame në Damask dhe tash kryeson një shoqatë bamirësie të jetimeve në Prishtinë, për të cilën thotë se nuk merr fonde islamike. Ai vesh rroba normale perëndimore dhe thotë se admiron Perëndimin.

"Ne do të përdorim të gjitha mjetet paqësore për të arritur qëllimin tonë, përveç nëse ata na shtyjnë për të vepruar në një mënyrë tjetër", thotë Kastrati, i cili ishte martuar me një grua të krishterë, e cila më vonë ishte konvertuar në islam. "Nëse nuk ka zgjidhje, ne mund të organizojmë protesta të dhunshme dhe madje edhe të bllokojmë rrugët," thotë Kastrati, 35 vjeç, për Reuters, në zyrën e tij të zbukuruar me flamujt e Shteteve të Bashkuara, Britanisë dhe të NATO-s.

Ministria e Arsimit e Kosovës, në fund të vitit të kaluar, ka ndaluar veshjet fetare në shkollat fillore dhe të mesme, duke nxitur debat të nxehtë në lidhje me liritë fetare në vend, dikur ish-provincë e Serbisë që ka shpallur pavarësinë e saj dy vjet më parë.
"Ky vendim është në përputhje me Kushtetutën e vendit," thotë ministri i Arsimit Enver Hoxhaj, duke iu referuar një klauzole që parashikon se Kosova "është një shtet laik dhe neutral në çështje të besimeve fetare".

Hoxhaj nënvizon: "Nëse ka qytetarë që mendojnë se vendimi ynë nuk është në përputhje me Kushtetutën, atëherë ata duhet t'i drejtohen Gjykatës Kushtetuese dhe ne do të respektojmë vendimin e Gjykatës".

1 KORRIK 2010
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10


Return to Aktuale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron