Kosova ne syrin e CIA-s dhe Sherbimeve Sekrete euro-arabe

Fenomenet shoqerore te aktualitetit te sotem. Pra gjithcka qe ka te beje me shoqerine e sotme shqiptare. Mirsevini

Moderators: Laert, I-AMESHUAR

Kosova ne syrin e CIA-s dhe Sherbimeve Sekrete euro-arabe

Postby Laert » 17 Jun 2010, 18:57

Policia e BE-se në Kosovë ka arrestuar të dyshuarin terroristin e kërkuar per në SHBA Asllan bajramin

Reuters: e enjte, 17 qershor 2010 11:02

PRISHTINË
- Një burrë kosovar eshte kërkuar me akuza te terrorizmit kunder SHBA, ku u arrestua të enjten nga autoritetet e Bashkimit Evropian të sigurisë i cili tha se kane planifikuar për ekstradimin e tij në Shtetet e Bashkuara.
Prokurorët e SHBA në Karolinën e Veriut lëshoi të enjten një vendim penale kundër Bajram Asllanit, 29 vjec, që e akuzoi atë për sigurimin e mbështetjes materiale të të dyshuarve për terrorizëm dhe komplot për të vrarë dhe lënduar njerëzit jashtë vendit.
Asllani u akuzua se kishte lidhje dhe mblidhnin të holla nga një grup njerëzish në Karolinën e Veriut të cilët u arrestuan vitin e kaluar për një komplot të supozuar për të sulmuar një bazë të Trupave të Marinës amerikane në Quantico, Virxhinia, sipas prokurorëve të SHBA.

Shtatë të arrestuarit në Karolinën e Veriut u akuzuan per komplot qe kishin siguruar mbështetje materiale për terrorizem dhe për komplot me objektive për të vrarë, per rrëmbimit, per gjymtim dhe per plagosje njerëz jashtë shtetit, duke përfshirë edhe në Kosovë, Jordani dhe në Rripin e Gazës.
Asllani thuhet se kishte bashkepunuar me një nga ata te arrestuar ne Karoline Hysen Sherifi i cili është një vendas i Kosovës, i filmuar me video për instalimin e "xhihadit" në mënyrë që ata të mund të përdoret për të tjerë të rekrutuar në kauzën e tyre, sipas akuzes se prokuroreve amerikane.
Ai(Bajrami) gjithashtu ka kërkuar të holla nga grupi për të blerë pronën për të ngritur një bazë operacionale në Kosovë, por Sherifi u arrestua para se ai të merrte rreth 15,000 $ për Bajram Asllanin, sipas akuzes. Asllani ka marrë disa fonde për të përdorur për marrjen e dokumenteve të udhëtimit, pohoi ai.
"Ky rast ka filluar në Raleigh, NC, dhe tani shtrihet anembanë globit, një rrethanë askush nuk do të kishte menduar të jetë e mundur më pak se dhjetë vjet më parë," Owen Harris agjent, FBI të posaçëm për në Karolinën e Veriut, tha në një deklaratë.
Policia tha se njeriu u arrestua pranë qytetit verior të Mitrovicës, por as ata dhe as autoritetet e BE-së ka të dhëna të tjera mbi arrestimin. Po të dënohet në Shtetet e Bashkuara, ai mund të përballet me deri në 40 vjet burg.
Në 2009 Asllani është dënuar në mungesë nga një gjykatë serbe për shkelje lidhur me terrorizmin, dhe u dënua me tetë vjet e lehoni, sipas ankesës të SHBA.
Shtetet e Bashkuara është mbështetësi më i madh i pavarësisë së Kosovës dhe ka 1480 trupa në terren.
Muajin e kaluar në Kosovë u arrestuan pesë persona të dyshuar se i përkasin shkollës Vahabit radikal të Islamit dhe u jane konfiskuar një sasi të madhe armësh. Dy nga të arrestuarit ishin shqiptarë të Kosovës dhe tre të tjerë muslimanë boshnjakë nga Kosova.
Rreth 90 për qind e popullatës së Kosovës jane mysliman, me vetëm katër për qind katolikë, por Kosova mbetet një vend kryesisht laike.
Dy vjet pasi shpallja e pavarësisë, ne paqen e brishtë te Kosovës duhet ende mbahen 10.000 trupat e NATO-s dhe 2000 punonjes të policisë, gjyqtarë dhe prokurorë nga BE.
(Raportimi nga Fatos Bytyçi në Prishtinë dhe Pelofsky Jeremy në Uashington, Botuar nga Zoran Radosavleviq, Sonya Hepinstall dhe Vicki Allen)

U morre nga: http://news.globaltv.com/world/police+K ... story.html

U perkthye nga anglishtja nen kujdesine e redaksise http://www.proletari-kulture.com
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Kosova ne syrin e CIA-s dhe Sherbimeve Sekrete Europiane

Postby Laert » 17 Jun 2010, 19:43

Asllani nga Kosova u arrestua me urdhër te SHBA në lidhje me komplotin terrorist ne bazën ushtarake Detare ne Karolinen e Veriut

E enjte, 17 qershor 2010

Një burrë kosovar kërkohet në lidhje me një komplot për të sulmuar një bazë të Trupave të Marinës amerikane në Virxhinia dhe është arrestuar, ku prokurorët e SHBA njoftuan sot të enjten.
Bajram Asllani, 29 vjec, banor i Mitrovicës, Kosovë, u arrestua të enjten e dates 17 qershor 2010 nga policia e Kosovës në lidhje me një urdhër arresti të përkohshëm të SHBA që ishte lëshuar në një gjykatë te Karolinës së Veriut. Asllani, i cili ka të ngjarë të përballet me ekstradim në Shtetet e Bashkuara, mund të përballen me një maksimum të mundshëm prej 40 vjet burg ne SHBA, nëse shpallet fajtor.
Asllani, i cili është i njohur edhe si "Bajram Asllani" ose "EBU Hatab", ishte në mesin e nëntë vetëve të akuzuar në lidhje me një komplot për vrasjen e personelit ushtarak të SHBA në një sulm në bazën e Trupave të Marinës në Quantico ne Virgjinia.
Padi penale e nënshkruar me 19 prill te 2010, nuk u lëshua deri të enjten pasi Asllani u arrestua në Kosovë. Akuza pretendon se Asllani kishte përsërite kontaktet me komplotistët ne komplotin te Baza e Trupave të Marinës, ku para kërkohen nga komplotistët për të krijuar një bazë të operacioneve te komplotistëve në Kosovë me qëllim per të zhvilluar një luftë fetare te dhunshme.
Aslanni u arrestua nga organet e zbatimit të ligjit të Kosovës në 2007 dhe ishte vendosur në arrest shtëpie për një periudhë kohore. Ai u dënua më vonë në mungesë nga një gjykatë serbe në shtator te 2009 për planifikimin e krimeve terroriste të lidhura dhe u dënua me tetë vjet.

"Faktet si të dyshuar në këtë akuze ve në pah lidhjen midis ekstremistëve brenda dhe jashtë Kosoves dhe të natyrës globale ndaj kërcënimit terrorist ne fytyrë", tha David Kris, asistent i Prokurorit te Përgjithshëm për Sigurinë Kombëtare. "Në të njëjtën kohë, arrestimi i Asllani tregon se sa efektiv eshte bashkëpunimin ndërmjet partnerëve ndërkombëtarë në trajtimin e kërcënime të tilla. I pershendes shumë agjentët, analistë dhe prokurorët që ndihmuan në lidhje me këtë rast të rëndësishme."

Nga gazeta lokale e Karolines, 17 qershor 2010
U perkthye nen kujdesin e http://www.proletari-kulture.com

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Kosova ne syrin e CIA-s dhe Sherbimeve Sekrete Europiane

Postby Laert » 17 Jun 2010, 20:07

Arrestohet njeriu i cilesuar si antar i komplotit terrorist kunder SHBA
Terror
E enjte 17 qershor 2010
Agjensia Associated Press - Raleigh - Karolina e Veriut

- Një burrë i arrestuar në Kosovë është akuzuar për ndihmë ndaj terroristëve jashtë vendit si pjesë e një komploti që filloi në Karolinën e Veriut.

Zyra e Prokurorit të SHBA-së në Raleigh thotë se 29-vjeçari Bajram Asllani u arrestua të enjten, në Mitrovicë te Kosovës,. Autoritetet federale dhe shtetërore thonë se ai është akuzuar për sigurimin dhe mbështetjen ne materiale për terroristët dhe komplot për vrasje, rrëmbimt, gjymtim dhe plagosje njerëzish jashtë Kosoves.
Autoritetet thonë se Asllani u pregatite në një akuze penale qysh ne prill te 2010 që u lëshua te enjten e dates 17 qershor te 2010 duke e akuzuar atë për të qenë pjesë e një komploti që rezultoi në padinë e tetë njerëzve, ku përfshihen Daniel Patrick Boyd dhe dy të bijtë e tij, të gjithë qytetarët e SHBA.
SHBA ka në plan të kërkojë ekstradimin Asllani nga Kosova në Karolinën e Veriut, ku ai te përballet me një maksimum prej 40 vjet burg nëse dënohet.

U morre ne ; http://www.foxnews.com/us/2010/06/17/ma ... -arrested/
U perkthye nen kujdesin teknik nga anglishtja nga redaksia e www.proletari.com
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Kosova ne syrin e CIA-s dhe Sherbimeve Sekrete Europiane

Postby Laert » 17 Jun 2010, 20:15

Shenim;
Po tekerkoni ketelajme te mesiperme e gjene ne shume gjuhe te huaja, pra rasti i Asllan Bajramit nuk eshte ndonje sensacion i zakonshem, por bota e medias te huaj po i jepe shume hapesira sepse Syri i Agjensive Sekrete te instaluara ne Kosove si Shoqata Bamirese Europiane edhe nga vende islamike po veren me shqetesim levizjet dhe instalimi i Vahabizmit prej Rinise Kosovare ne bashkepunim me vahabistet e Bosnjes.
Shqetesimet publike te kryetarit te fese islame te Prishtines per instalimin, portretin e eger te rinjeve kosovar qe kryejne shkolla ne vendet arabe si dhe sjelljet e vrazhda brenda fese tradicionale kosovare nga keta vahabiste kosovare te riinje eshte marre ne vleresim nga keto sherbime sekrete amerikane e te huaja.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Kosova ne syrin e CIA-s dhe Sherbimeve Sekrete Europiane

Postby Laert » 17 Jun 2010, 20:51

Serbi, kater te denuar per terrorizem

Image
Aksioni i arrestimit ne kufirin Serbi-Bosnje

08/09/2009 18:30

Serbi, kater te denuar per terrorizem
Gjykata e Beogradit ka denuar kater persona me 27 vite burg per terrorizem.

Adis Muric (21 vjec) dhe Bajram Asllani (28 vjec) jane denuar me nga 8 vjet burg, Nedzad Bullic (31 vjec) eshte denuar me 7 vjet burg, ndersa Enes Mujanovic (19 vjec) eshte denuar me kater vjet.

Grupi ne 2007-en kishte formuar nje shoqeri kriminale me objektiv realizimin e aksioneve terroriste ne Serbi, Bosnje Hercegovine dhe Maqedoni.
Asllani dhe Bullic jane denuar ne mungese pasi nuk jane kapur akoma nga policia.

U morre nga; http://www.top-channel.tv/
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Kosova ne syrin e CIA-s dhe Sherbimeve Sekrete Europiane

Postby Laert » 17 Jun 2010, 21:03

Bajram Asllani akuzohet për planifikim të terrorizmit

Nga Jeton Musliu më 17.06.2010 në ora 11:44
(E plotësuar) I arrestuari nga Njësia Speciale e Policisë së Kosovës, nën dyshimin për përfshirje në plane që kanë të bëjnë me vepren penale të terrorizimit, është Bajram Asllani nga Mitrovica.
Ky person është arerstuar në mengjesin e ditës së sotme dhe ka vazhduar të merret në pyetje për katër orë në oborrin e shtëpisë së tij në Mitrovicë.

Familjarët e tij kanë shpjeguar për Express se gjatë arrestimit, Policia nuk ka përdorur dhunë dhe forcë dhe se ka pasur sjellje shumë korrekte.
Asllani, 30-vjeçar, është marrë me vete nga policia, ndërkohë që pas bastisjes, familjarët tregojnë se me vete kanë marrë edhe disa gjëra të tjera.
Edhe pse ata thanë se Bajramit nuk i janë lidhur duart, familjarët dëshmojnë se atyre u janë konfiskuar një fotoaparat, dy shtëpiza të kompjuterit, si dhe shumë aparate të telefonisë celulare, gjysma e të cilëve të prishur.

Arrestimi i tij është bërë me urdhër të Prokurorit Publik të Prokurorisë së Karolinës së Veriut në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
Express ka siguruar edhe aktakuzën e tij dhe qëndrimin zyrtar në lidhje me këtë person të Prokurorisë së Karolinës së Veriut.
Në numrin e nesërm të gazetës, do të mund të lexoni më detajisht se si është bërë arrestimi i tij, kush e ka përcjellë vazhdimisht atë, mbi çfarë procedurash është arrestuar Asllanin, si dhe dëshminë e familjarëve të tij.

Arrestim në Mitrovicë në lidhje me terrorizëm

Njësia Anti-Terrorizëm e Policisë së Kosovës, nën mbikëqyrjen e prokurorit të EULEX-it nga Prokuroria Speciale e Kosovës (PSRK), e ka arrestuar një mashkull shqiptar të Kosovës në rajonin e Mitrovicës, pas kërkesës së bërë për ekstradim nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës autoriteteve kompetente në Kosovë.

Gjithashtu, në lidhje me këtë kërkesë, Policia e Kosovës e ka bërë bastisjen e një shtëpie.

Prokurori publik i Shteteve të Bashkuara për Qarkun Lindor të Karolinës së Veriut e ka akuzuar të pandehurin për dy vepra: sigurimi i përkrahjes ose resurseve materiale për terroristë, përkrahje për terrorizëm dhe planifikim të vrasjes, rrëmbimit, gjymtimit, ose lëndimit të personave apo dëmtimit të pronës në ndonjë shtet të huaj.

Urdhër-arresti dhe bastisja e shtëpisë janë autorizuar nga gjykatësi i procedurës paraprake i EULEX-it në Gjykatën e Qarkut në Mitrovicë, ka njoftuar nëpërmes një komunikate për shtyp, Kristiina Herodes, zëdhënëse e komponentës së Drejtësisë në EULEX.

/www.gazetaexpress.com
17.6.2010
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10


Return to Aktuale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron