Arsimi ne Shqiperi!

Fenomenet shoqerore te aktualitetit te sotem. Pra gjithcka qe ka te beje me shoqerine e sotme shqiptare. Mirsevini

Moderators: Laert, I-AMESHUAR

Arsimi ne Shqiperi!

Postby Noa_Al » 07 Feb 2009, 02:12

Ne tetor te vitit 2008 ish ne Shqiperi dhe me beri pershtypje mbarevajtja e arsimit tetvjecar e te mesem.
pothuajse cdo gje ishte bere kopie e mesimedhenies se shteteve evropiane me sakte italise .
cdo lende kishte nga tre versione te ndryshme mesimedhenie.
mesuesit ishin ne nje udhekryq nuk dinin ke tekst te perdornin per nxenesit e cdo shkolle vendoste vete ke liber te perdore sigurisht me urdher te keshillit te mesuesve.
kjo gje krijoi probleme sidomos per brezat e vjeter te mesuesve qe u ndodhen ne veshtiresi me tekstet e reja.
tekste qe jo vetem ishin plot gabime gramatikore nuk po flas per gjuhen shqipe por edhe per letersine.
me absurde jane tekstet te shkencave natyrore qe jane plot formula e asnjera nuk eshte ne vendin e duhur.
ka parregullsi ne sistemin llogjik te mesimedhenies dhe te metodikes se perdorur,nje strukture e librit qe nuk u jep mundesi nxenesve te mesojne gradualisht dhe per mesuesit qe nuk dine ku te perplasin koken per kete qe eshte bere me arsimin shqiptar.

si jane katandisur brezat qe po vijne....ne ishim vertet me fat ,te pakten flas per brezin tim.

respekt <noa_al>
User avatar
Noa_Al
Drejtues
 
Posts: 98
Joined: 27 Jan 2009, 14:55
Location: Rome,Itali

Arsimi ne Shqiperi!

Postby Laert » 07 Feb 2009, 13:03

:(
Noa_Al!

Ju keni konstatuar nje gjendje amullie ne metodiken arsimore ne nivelin shkollor nentevjecar ne ....
Dhe une te besoj sepse shpreh nje brenge per brezin e ri qe ndeshet me kete pregatitje jo te shendoshe arsimor.
Ne fund shkruje se brezi jone ishte me fat.
Kur e lexoj une qe isha pjese e kesaj arsimimit ne ate periudhe dua te di nga ju: Ku ishte fati i brezit tend dhe te timit? Ku konsiston ky fat.
Jepi mundsisht brezit te ri ne menyre konkrete fatin e nje brezit sepse keshtu del ne sfond ai percaktim i juaj deshiror.
Besoj te mos tjeter kuptohem nga ana e juaj. Gjithshka miqesore sepse brezi juaj dhe imi nuk mund te nxije anet e mira, por as edhe te sheqerose gjithshkaji se nuk do na besoji brezi i ri.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Re: Arsimi ne Shqiperi!

Postby Noa_Al » 07 Feb 2009, 16:23

Liberta wrote::(
Noa_Al!

Ju keni konstatuar nje gjendje amullie ne metodiken arsimore ne nivelin shkollor nentevjecar ne ....
Dhe une te besoj sepse shpreh nje brenge per brezin e ri qe ndeshet me kete pregatitje jo te shendoshe arsimor.
Ne fund shkruje se brezi jone ishte me fat.
Kur e lexoj une qe isha pjese e kesaj arsimimit ne ate periudhe dua te di nga ju: Ku ishte fati i brezit tend dhe te timit? Ku konsiston ky fat.
Jepi mundsisht brezit te ri ne menyre konkrete fatin e nje brezit sepse keshtu del ne sfond ai percaktim i juaj deshiror.
Besoj te mos tjeter kuptohem nga ana e juaj. Gjithshka miqesore sepse brezi juaj dhe imi nuk mund te nxije anet e mira, por as edhe te sheqerose gjithshkaji se nuk do na besoji brezi i ri.pershendetje libertà

Eshte e vertete , po filsja vertet per sistemin nentevjecar ,kam vellain ne kete sistem e me duket absurde si njohurite e ketij sistemi jane degraduar.
per tju pergjigjur pyetjes suaj ku ishte fati i brezit tim?
kishim lende mesimore shume te rregullta,me gradualitet veshtiresie ne mesimdhenie,shume te qarta.
e mbi te gjitha kishim mesues te vjeter e me eksperience ne mesimdhenie ,te pakten flas per veten.
une kam pasur mesues ,mund te them ajken e mesuesve te shkeqyer te korces.
ndaj per mua nuk ka qene aspak e veshtire shkolla,e aspak librat,nje shkolle te mire e nje nxenes te shkqlqyer nuk e ben emri i shkolles por mesuesit e saj.

gje qe nuk e verej me mesuesit e brezit te ri ,kane veshtiresi ne metodike nuk jane te specializuar e nuk kane strumentet e duhura qe ndihmojne ne metodiken moderne te mesimdhenies.
ne kemi pasur gjithnje nje sistem mesimor rus,tani kemi nje sistem italian, francez apo ku di une.
qe rizultatet e ketyre sistemeve jane shume te dobta,qe keshtu lind vete pyetja .
nuk do ishte mire qe dhe ne te kemi nje sistem shkollor shqiptar
qe akademiket tane te krijojne nje model ,sistem mesimdhenie origjinal shqiptar?
shembuj kemi sa te duash ,sistemi qe kemi perdorur eshte i veshtire por ka dhene rezultatet te shkelqyera.


me respekt Noa_Al
User avatar
Noa_Al
Drejtues
 
Posts: 98
Joined: 27 Jan 2009, 14:55
Location: Rome,Itali

Arsimi ne Shqiperi!

Postby Laert » 08 Feb 2009, 00:11

Oh Faleminderit! Noa_Al

Nuk te bie asnje fjale pertoke, gjithshka e sakte.
Aty nga viti 1988 nisi nje sistem i ri ne metodiken e mesimit ne klase te pare.
Pra u hoqe metoda ruse dhe u zevendesua me ate franceze m.q.se ish ministri kishte be specializime ne France...
Une vura re se ndryshimi ishte shume i madhe sikurse e kishe konstatua aq mire ti.
Pra jane zevendesuar sistemi i mesimedhenies nga ai praktike ne ate abstrakte.
Sipas jush ka nje amulli ne sistemin metodik dhe shume mungesa tekstesh gje qe ndikon perpose dukurive te tjera te korrupsionit, arrogances se mesuesve ne nxjerrjen e nxenesve te dobet.
Me te drejte tronditet qytetari per ket gje, qe nuk eshte i vogel, por shume i rendesishem dhe tej kryesore.
Mua me ben nje habitje se nuk kam dijeni per frekuentimin e shkollave ne brendesi, por per mendimin tim e rezulton se si sistem shkollor nuk eshte pershtatur sistemit francez, sic duket nuk e kane kape seriozisht ministria, qe jane nderruar me dhjetra prej 1990 e deri me sot, gje qe e ka demtua shume sistemin e ri arsimor.

Cdo te thote per nje komb me nje arsimim te dobet?
Vetem nje demtim te Trurit te kombit sepse nuk nxjerre nje popull te arsimuar.
Faktore per kete gjendje jane shume. Dua te nenvizoj shume punen e pandershme te mesuesave te gjitha nivele qe e kane kthyer klasen ne kioska private. Kjo eshte katastrofa me e nendheshme e shkatrrimit te shkolles.

Jam plotsishte dakort qe shkolla e para 1990 nxori njerez te shkolluar, metoda ishte per mua shume e mire, por kishte ideolgjizmin, luften e klasave brenda ne mesime. E demtoji shume kombin shqiptar arsimor sistemi medioker qe prodhoji, sepse bursat nuk u jepshin mbi meritrokacine, por mbi bazen e nje diktatit enverist-parexhi-klanesh....
Fakt eshte ajo qe vendet ish komuniste nxorren kuadro me te mire se vendet perendimore.
Perseri vendet ish socialiste nxjerrin prape edhe me kete kaos studenta shume me te mire se Amerika dhe vendet perendimore.

Faleminderit per mirekuptimin Noa_Al!
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Re: Arsimi ne Shqiperi!

Postby DIVA* » 07 Jun 2009, 19:13

keto jane probleme elementare ne lidhje me realitetin e arsimimit shqipetare.Atje arsimimi ka vlere monetare.Nuk flase per institucjonet private qe funksjonojne sukseshem ne perendim,por per nje metode qe ka shuar cdo lloj arsimimi:blerjen e notave.As gje nuk funksjonon mire ne shqiperi.
.
When you educate a man you educate an individual; when you educate a woman you educate a whole family


Image
User avatar
DIVA*
Drejtues
 
Posts: 23
Joined: 06 May 2009, 07:06
Location: On Board

Arsimi ne Shqiperi!

Postby Laert » 08 Jun 2009, 01:00

Pra sipas konstatimit tend del se mesuesit e te gjitha niveleve jane te perfshire ne mitmarrje, pra ne marrje rryshfetesh ne forme peshqeshesh dhe parash apo edhe sjellje morale te mesuesit me nxenesin.
Une i besoj sikur edhe te mos jene te verteta dhe jam i sigurte qe ju nuk dizinformoni. Per te mos justifikuar me duhet te pranoj se qeveria e PD-es ka be reforma ne arsim me synimin kryesor te zhduki korrupsionin e arsimtarve dhe nje nga sukseset e medha eshte '' CDO MATURANTE NE SHQIPERI KA TE DREJTE TE FUTET NE UNIVERSITET ATY KU DESHIRON PA PASE NEVOJE TE NDERLIKOHET ME SISTEM NOTASH QE PER MUA ESHTE SISTEMI ME I DEGJENERUAR QE E PERDOR EDHE PERENDIMI, PASI PERJASHTON, DIFERENCON SHTRESA NJEREZISH NGA E DREJTA E ARSIMIMIT TE LARTE SI DHE SHMANG PERFUNDIMISHTE KORRUPSIONIN SEPSE NUK I JEPE KUJTE PARA PER ME U FUTE NE UNIVERSITETE, NUK I JEPE PARA MESUESIT PER TE DHENE NOTE TE MIRE PER TU PRANUAR E DREJTA PER NE UNIVERSITETE.
-KA SHTUAR UNIVERSITETE ME SYNIM QE CDO I RI TE ARSIMOHET NE NIVEL UNIVERSITAR SESA I RIU TE RRIJE KOT DHE KOTESIA SJELL EDUKIME TE KEQIA, KRIME,........
Konkurenca eshte instrumente i shoqerise kapitaliste dhe metode e zhvillimit te nje vendit. Pa kete institucion te konkurences nuk mund te kete progrese nje shoqeri ne te gjitha aspektet.
Atehere per te mos perserite veten me filozofira me duhet te shkoj ne ekstrem:
Te ringjallet Qemal Ataturku dhe ta marri nen kontroll sistemin arsimor ne Shqiperi, ku te perdori sistemin mesjetar-represiv ndaj mesuesve duke i prere koken, duke i vare nemes te qytetit apo duke i burgosur rende si dhe i marre gjithe pasurine qe e ka vu me rryshfete.
I vetmi derman qe ishte per kete pune ne Shqiperi ishte Mehmet Shehu qe nuk i pranonte keto sjellje dhe ishte shume dragonian, gje qe mua me ka pelqyer gjithmone ky gjeste e per te tjera jane te pafalshme cka ka be gjate dhe pas luftes duke .......mos te dal jashte temet.
Vetem keshtu stabilizohet sektori i arsimimit ne Shqiperi.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10


Return to Aktuale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron