Cdo gje mbi diktaturen komuniste boterore dhe krimet e saj ne vende ish komuniste
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 20 postime · Faqe 2 prej 2 · 1, 2
Rusia- Kisha- armike e betuar e Shqipërisë në shekuj
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Deklarata/ Gorbaçovi në 1999 tha se Kosova i përkiste Serbisë !


Mihail Gorbaçov, presidenti i fundit komunist i Bashkimit Sovjetik, para se të shpërbëhej, ka qenë pjesëmarrës në shumë debate televizive për çështje të ndryshme botërore edhe si fitues i çmimit Nobel për Paqen. Por le t’i kthehemi shqiptarizmit të këtij ish lideri dhe se sa i donte shqiptarët. Në debatin politik midis Gorbaçovit dhe Shimon Peres, sot president i izraelit, në një kanal televiziv amerikan, si dy nobelistë, dhanë mendimet e tyre për çështjen e Kosovës në vitin 1999. Gorbaçov u shpreh qartazi se ishte kundër luftës së NATO në Kosovë dhe se Serbia kishte të drejtën mbi shqiptarët që ishin thjesht etni, kurse toka ishte sllave. Urrejtja e Gorbaçovit për shqiptarët dhe përkrahja e tij për Serbinë, binte në sy gjatë debatit karshi argumenteve që jepte Peres. Gorbaçov mbrojti hapur linjën e Rusisë që ishte kundër NATO dhe pro serbëve. Kurse Peres në dialog dha argumente rreth antikitetit, etnisë shqiptare, territoreve, gjeopolitikës dhe historisë, duke mbrojtur historinë shqiptare, pavarësisht se nuk ishte i tillë. Ky debat mund të gjendet në kërkimet në internet rreth pikëpamjeve të Gorbaçovit për shqiptarët dhe Kosovën.

U muar prej; http://www.ama-news.al

Imazh
Mihail Gorbaçov në Tiranë më 1.12.2012 në dhanien e çmimit të fituesit të shahut botnor në Tiranë
Djathtas janë fitueset e vendeve të para të shahut. po aty shifet ministri i kulturës17/12/2011 -
Rusia bashkohet me OBT më 16.XII.2012 në Gjenevë dhe miratohet në parlamentin rusë nga qershori i 2012
Imazh
Aleksandër Lukasheviç

E shtunë,17.XII.2011 Shkruar nga Përpiluar nga raportet e agjencive

Rusia bashkohet me Organizatën Botërore të Tregtisë(OTB)
Organizata Botërore e Tregtisë ka pranuar Rusinë si anëtare e OBT pas 18 vjet negociatash.
E premte, dhjetor 16, 2011By (Raporti i Agjensive të huaja).

Rusia ka marrë ftesën zyrtare për t'u bashkuar në një takim ministror OBT në Gjenevë.
Rusia është ekonomia e madhe fundit e mbetur jashtë grupit të tregtisë botërore.
Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme ruse Aleksandër Lukasheviç, tha në një konferencë për shtyp para shpalljes së vendimit, se nga anëtarësimi në OBT do të përfitojë ekonomia e Rusisë.

"Rusia është bashkuar me Organizatën Botërore të Tregtisë në kushte që i plotësojnë interesat kombëtare, vendosjen e kushteve për përmirësimin e klimës tonë të biznesit, fluksin e investimeve të huaja dhe rritjen e eksporteve ruse, kryesisht në mbështetjen e industrive kyçe të ekonomisë sonë kombëtare," tha Lukasheviç. Rusia ka qenë duke u përpjekur për t'u bashkuar me OBT që nga viti 1993, por negociatat në mënyrë të përsëritur e anulonin.
Kur Gjeorgjia - vendi i fundit, që kishte bllokuar ofertën e hyrjes së Rusisë - hoqi kundërshtimet e saj në muajin e kaluar(nandor 2011).
Në prani të gjitha shteteve anëtare duhet të miratohet në OTB Rusia dhe Gjeorgjia ka bllokuar hyrjen e Rusisë, për rastin kur dy kombet luftuan për një kohë të shkurtër në vitin 2008. Anëtarësimi i Rusisë në OBT nuk do të hyjë në fuqi deri sa ajo të ratifikohet nga Duma e Shtetit, e cila pritet të ndodhë nga mesi i 2012.

U përgatitë nga Bep Martin Pjetri
E shtunë, më dt. 17.XII.2011


Komentë

Sipas disa profesorve ekonomist rusë pranë partisë të Putinit kanë thëne se antarsimi i Rusisë në OBT ishte një katastrofal pasi ekonmia ruse do të humbi në triliona rubla. Ndërsa Putini si kryeministër ja ktheu se ne e kemi lënë me BE-në që pas 6 muajsh provë të vendosim nëse është e suksesshëm apo jo. Ne mund të dalim prej OTB-ës nëse preken interesat e ekonomisë ruse.

E hënë, më dt. 26.XII.2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Demonstrata e I-rë - 5,6.XII.2011


Putin rreth demonstratave të dhunshme në Rusi: SHBA qëndron pas trazirave

Johan Lyngholm Pedersen
E enjte 8 dhjetor 2011

Fyen Putin SHBA Pas akuzave për manipulim të votimi
Imazh

Kryeministri rus Vladimir Putin është revoltuar kundër SHBA-ve, veçanërisht kundër Hilari Klintonit, se është përgjegjëse për protestat e dhunshme që kanë shpërthyer në Rusi.
- Hilari Klinton solli në skenën e rrugëve aktivistët e dhunës të Rusisë. Ajo u dha atyre një sinjal, që e dëgjuan atë dhe filluan aktivizmin kudo, thotë Vladimir Putin sipas TV - BBC.
Hilari Klinton parashtroi kritikën e saj si Sekretare e SHBA-s me shqetësimin e qartë në lidhje me zgjidhjen e situatës së zgjedhjeve të së dielës të datës 4 dhjetor të 2011 në Rusi. Zgjedhjet e vëzhguar nga vëzhguesit rusë dhe ndërkombëtare akuzuan më pas për zbulimin e mashtrimit gjatë proçesit të zgjedhjes sipas disa videove të postuar në youtube.
Të martën e datës 6 dhjetor të 2011, sekretarja e Shtetit Hilari Klinton trajtoi situatën e parregullt në Rusi, të ditës dielë të dt. 4 dhjetor të 2011 dhe i adresoi një kritikë të ashpër shtetit rusë në konferencë e ministrave të OSBE-së duke i përshkruar ecurinë e zgjedhjeve si "shumë shqetësuese".
- Popullit rus meriton ashtu si të gjithë njerëzit e tjerë, që t’u dëgjohet zëri i tyre dhe të numërohen votat e tyre. Kjo do të thotë se ata meritojnë një jetë të lirë, zgjedhjet të ndershme dhe drejtues të shtetit të përgjegjshëm, tha Hilari Klinton, sipas CNN-it. Në të njëjtën kohë ajo kërkoi një hetim të plotë të proçesit zgjedhor.


Protesta të dhunshëm
Imazh

Protestat e dhunshme në rrugët e Rusisë kanë shkaktuar përleshje të përgjakshme në mes të policisë dhe demonstruesve. Për dhunën e demonstratave këtu është përgjegjës SHBA, deklaroi Putini.
Ai premtoi tani ndëshkime të ashpra, që do të ushtrohen ndaj protestuesve, të cilin ai i akuzon, se punojnë për llogari të qeverive të huaja që kritikuan zgjedhjet.

- Protestuesit organizohen sipas një skenari të njohur dhe janë mercenare të interesave politike, tha ai. Të shtunën e datës 10 dhjetor të 2011 është planifikuar një demonstrim masiv në Sheshin e Kuq në qendër të Moskës, ku pritet që të mblidhen deri në 25.000 protestuesit. Lideri i opozitës Vladimir Milov-i i frikësohet një gjakderdhje.


Demonstratat rrezikojnë pushtetin e Vladimir Putinit


Partia e Putinit, "Rusia e Bashkuar" fitoi zgjedhjet parlamentare të së dielës, të datës 4 dhjetor 2011 vetëm me 49.5% të ruse, e cila është një pengesë e madhe për partinë, në aspektin e pamundsisë të formimit të qeverisë vetëm. Demonstrata e planifikuar masive duke filluar të shtunën e datës 10 dhjetor të 2011 e krahasuar me të tjera demonstrata është tani për ekspertët një vënie në dyshim të fuqisë të pushtetit të vazhdueshme të Vladimir Putinit në Rusi....

E enjte, më dt. 8.XII.2011
E përgatiti proletari.com
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Rusia dhe Partitë parlamentare pas 4.XII.2011


Partitë e Rusisë më dt.4.XII.2011


Grupi i I-rë i partive në parlamentin e 4.12.2011 – 2016

Imazh
Vladimir Putin - kryetar i Partisë "Rusia e Bashkuar" në pushtet

Boris Vjaçesllavoviç Gryzlov(Бори́с Вячесла́вович Грызло́в) dt. 1950 - ish komunist para 1991, ingjinier i elektronikës, Ministri i Punëve të Brendshme të Rusisë (2001-2003). Kryetari i Dumës(Parlamenti)të Federatës Ruse prej 2003-2011. Kryetari i Këshillit të Lartë të partisë "Rusia e Bashkuar» prej vitit 2002
Imazh

1. Partia "Rusia e Bashkuar" e Putinit,,( «Единая Россия») me 49,54% të votave e llogaritur me 238 deputetë, nga 318 deputetë që ka aktualishtë me kryetar Vladimir Putin dhe kryetari i Këshillit të Lartë të partisë është Boris Gryzlov.. “Partia e Bashkuar” zyrtarisht u themelua më 1 dhjetor të vitit 2001 dhe ka arritë numrin e antarve deri më 2011 deri në 2 milion. Kritikët e quajnë këtë parti si "partia e hajdutëve dhe makutëve". Parrulla e hedhur në 10.XII.2011 nga protestuesit ishte ,,Putini bastardh,,. Partia e Putinit njihet si parti nacionaliste me prirje dhe shfaqje ksenofobiste ndaj të huajve si psh rasti i Aleksandër Torshin, zëvendës-kryetar i Këshillit të Federatës së Rusisë, dhomës së lartë të parlamentit dhe një nga lojtarët kyç në radhët e Rusisë së Bashkuar, është kërcënuar se do të dëbojë imigrantët, të cilët nuk sillen si duhet.


Genadi Andrejeviç Zjuganov - Генна́дий Андре́евич Зюга́нов dtl.1944
Imazh

2. Partia Komuniste – Коммунистическая партия Российской Федерации; КПРФ; Kommunisticheskaya Partiya Rossiyskoy Federatsii; KPRF - (КПРФ) mori 19,16% me 92 deputetë, me kryetar Genadi Zhjuganov kërkon shtetëzimin e ekonomisë. Përbamja e saj janë pensionistët dhe nostalgjikët e Bashkimit Sovjetik. Partia komuniste vuan prej vitesh humbjen e elektoratit. Kësaj here u dyfishue numri i deputetve komunistë. është pasardhëse ideologjike e Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik (KPSS). U themelua në shkurt të vitit 1993. Qëllimi strategjik i partisë: ndërtimi i socializmit të ripërtërirë në Federatën Ruse dhe rikrijimi i Bashkimit Sovjetik.


Sergej Mihailoviç Mironov(Серге́й Миха́йлович Миро́нов), dtl.1953, ingjinier gjeolog dhe ushtarak dhe lider i Partia “Rusia për Drejtësi "
Imazh

3. Partia “Rusia për Drejtësi " – (Справедливая Россия) mori 13,22% - 64 deputetë me kryetar Sergej Mironov, parti bijë e Vladimir Putinit, e lindur në vitin 2006. Janë shfaqur pabesitë e Putinit edhe pse asht bijë e saj për hyrjen e saj në dumën ruse, duket e rrezikuar paksimin e deputetve tyne
në duma.

Vladimir Volfoviç Zhirinoski - Влади́мир Во́льфович Жирино́вский dtl.1946
ImazhImazh

4.Partia “Liberal Demokratike,, – Либерально-Демократическая Партия России (ЛДПР) mori 11,66% - 56 deputetë, me kryetar Vladimir Zhirinoski . Në fushatën zgjedhore, Shirinovski propogandoi "superioritetin e racës ruse" kundrejt njerëzve të Kaukazisë dhe Azisë Qendrore. Kjo parti është ultra-nacionaliste ekstreme kundër të huajve asht instrument i verbët i partisë të Putinit. Partia u themelua në prill të vitit 1991 si e para dhe e vetmja forcë opozitare politike në atë kohë. Me emrin e vet bashkëkohor LDPR u ri-regjistrua më 14 dhjetor të vitit 1992. Kjo është partia e parë politike e regjistruar zyrtarisht në Rusinë e re. Partia qëndron për liberalizmin dhe demokracinë, mohon kategorikisht ideologjinë komuniste dhe marksizmin. Nga disa analistë thuhet se partia është krijuar posaçërisht nga Kremlini për neutralizimin e elektoratit protestues dhe margjinal.


Grupi i II-të që nuk arritën kuotën prej 7 % për në parlament më 4.XII.2011


Imazh
Sergej Sergejeviç Mitrohin(Серге́й Серге́евич Митро́хин (1963) – lideri i Partia «Molla» - (Яблоко), u diplomua në Institutin Shtetëror Pedagogjik të Moskës. Lenini. PhD në Shkencat Politike.

5.Partia «Molla» - (Яблоко) 3%.
Partia Jablloko në rusisht –Российская объединенная демократическая партия “Яблоко„, Rossijskaja Ob"edinennaja - Demokratičeskaja Partija - Jabloko) – Partia Demokratike e Bashkuar Ruse – “Molla,, Partisë Jablloko është një parti Social - Liberale pro-perëndimore, dhe është anëtar Liberal Ndërkombëtar i ELDR ". Sekretari i partisë ashtë Grigori Javlinskij. ashtë tipi i partisë të LSI-s të Ilir Metës.
Emri "Jablloko" do të thotë "mollë". Autorët e vendosjes të emnit Jablloko partisë së re ishte një motiv i frymëzuar nga akronimi i fillim emrave të themeluesve të saj ("Я"/”Ja” nga Grigori Javlinski, "Б" Juri Boldirev dhe "Л" nga Vladimir Lukin, që solli bashkimin e gërmave të para të emnave të themeluesve të partisë JA dhe BL dhe doli fjala Jablloko ). Emri i partisë "Mollë"ka si simboli, i cili përbëhet nga një rreth i kuq dhe një trekëndësh i gjelbër sipër rrethit. Kryetari i përhershëm i partisë është Gennadi Semigin. Sipas të dhënave të Ministrisë së Drejtësisë të Federatës Ruse, partia ka më shumë se 86.000 anëtarë në 79 degë rajonale. Partia u krijua si rezultat i përçarjes që lindi në radhët e Partisë Komuniste. Baza ideore e partisë: patriotizmi rus, ideologjia e re e aftë për të bashkuar shoqërinë për zgjidhjen e detyrave mbarëkombëtare.


Genadi Jurjeviç Sjemigin - Геннадий Юрьевич Семигин dtl.1964 – lideri i Partisë Patriotët e Rusisë
Imazh


6."Patriotët e Rusisë"( Патриоты России, Patrioty Rossii) - 0,96% - ashtë parti politike në Federatën Ruse konsiderohet si forca e tretë më e madhe e “krahut të majtë” pas KPRF dhe partisë “Rusia e Drejtë”. Në përbërjen aktuale të Dumës Shtetërore ajo nuk është përfaqësuar në zgjedhjet e 4 dhjetorit 2011.


Mihail Dmitrijeviç Prohorov (Михаил Дмитриевич Прохоров) – i dtl. 1965, ish komunist dhe ekonomistë i lartë. Miliardieri i Rusisë, lideri i Partisë “Kauza e Drejtsisë,, qysh më 25.VI.2011. Më datën 12.XII.2011 ka paraqitë kanditaturën për Presidentë të Rusisë në marsin e 2012.
Imazh


Simboli i Partia “Kauza e Drejtsisë
Imazh


7." Partia “Kauza e Drejtsisë
(Правое дело ") Всероссийская политическая партия - 0,54% - është një parti opozitare me bashkim të liberalëve dhe patriotëve, që janë anëtarët e larguar të partisë komuniste ruse. Parti politike e qendrës së djathtë dhe u formua më 16 nëntor 2008.
Imazh
Andrej Genadjebiç Dunajev - Андрей Геннадьевич Дунаев

Andrej Genadjebiç Dunajev ashtë politikan rus, një themelues dhe udhëheqës i Partisë "Kauza e drejtë" , avokati.
E përgatiti Bep Martin Pjetri
E mërkurë, më dt. 14.XII.2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Demonstrata e II-të - 10.XII.2011


Opozita në frontë përballë armatës të KGB-ës me në krye Vladimir Putin - Gadafi i Rusisë


Lideri i opozitës ruse Aleksej Navalnij u lirua nga burgu

Bloggeri Navalnij kishte kaluar dy javë në burg, pasi u arrestua në protestën e 10.XII.2011 ndaj mashtrimive të zgjedhjeve elektorale

• Miriam Elder në Moskë
• Gazeta ,,guardian.co.uk,
E mërkurë, 21.XII. 2011

Lideri i burgosur i opozitës Aleksej Navalnij u prit me brohoritje në lirimin e tij nga burgu natën e së martës, pas dy javë arrestimit të tij, qysh prej protestës së parë(10.12.2011) të Rusisë pas zgjedhjeve. Gjatë zgjedhjeve parlamentare të diskutueshme, Aleksej Navalnij, avokati dhe blogeri 35 vjeçar kishte organizua një fushatë kundër votimit të partisë ,,Rusia e Bashkuar,, e Vladimir Putinit, cila pa përkrahjen e partisë tij nuk mund të merrte 50 % të votave të mundshme për të formuar qeverinë. Akuzat e përhapur për mashtrim që nga sondazhi në fillim të dhjetorit kanë sjellë një lëvizje të mëtejshme proteste pas zgjedhjeve të 4 dhjetorit 2011.
Imazh
Aleksej Anatoljeviç Navalnij(Алексей Анатольевич Навальный) doli nga burgu. Fotografia: Max Avdeev për Guardian


Duke folur jashtë burgut, Navalni u bëri thirrje mbështetësve se do të përpiqet të bëjë gjithçka, që në votim tyre të ardhshëm presidenciale, që do të mbahen në 4 mars të 2012, të mos lejojmë sëbashku të ngjisi shkallët Putinin në krye të presidencës. "Këto 15 ditë në qelinë e arrestit në burgë më mësoi mua të mos jemë i frikësuar nga regjimi i dhunës i Putinit. Unë nuk jam vetëm. Ne jemi shumica në qëllimin tonë final," tha ai demonstruesve, të cilët kishin pritur përjashta në kushtet e një klime të acartë me borë e ngrica. Kur e panë duke dalë nga porta e burgut e pritën me duartrokitje. "Unë shkova në burg dhe dola më i vendosur se më parë, "shtoi ai.
Imazh
Pjotr Shkumatov/ Петр Шкуматов


Një aktivist i njohur si, Pjotr Shkumatov, tha: "Unë erdha këtu sepse Navalnij është një nga disa njerëz në Rusi, që unë kam respektin dhe besimin për gjithshka."
Protesta tjetër e madhe do të mbahet më 24 dhjetor 2011, me më shumë se 31.000 njerëz që tregon Facebook gatishmërinë e tyre për të marrë pjesë në mobilizimin për në demonstratën e 24 dhjetorit. Kremlini ndjehet gjithnjë e më nervozuar me opozitën në rritje, por ka i dhënë leje protestuesve për të organizuar protesta më 24 dhjetor në Moskë edhe pse veprimtarëve të opozitës thonë se do të jenë objekt i një fushate sulmi nga ushtria dhe policia e Putinit.
http://www.yuga.ru/media/boris_nemtsov.jpg

Të hënën dhe të martën transmetoi gazeta ,,Life News,, pro Putinit thirrjet nëpërmjet kasetës të
vendosur në telefonin e Boris Nemcovit(Борис Немцов), një lidër i njohur i opozitës, (një ish ministër i kohës të Boris Jelcinit) dhe aktivistë të tjerë, që përmbante fjalë të tilla se brenda liderve të opozitës ka grindje dhe mosmarrëveshje. Ndër tjera në kasetën e Boris Nemcovit (Борис Немцов), e quen një tjetër lider të opozitës, Evgjenija Çirikova(Евгения Чирикова), " një kurvë e një idiote", apo një tjetër shprehje fyerje, që i referohet protestuesve si "brejtës" të stabilitetit shoqëror. Nemcov kërkoi falje për fyerjet e tij.
Imazh
Evgjenija Çirikova(Евгения Чирикова) lidere e Lëvizjes “Mbroni pyjet e Kimki(Химки –qytete pranë Moskës) Foto: 30 gusht 2010


"Unë nuk do ta fshehi, publikimin e bisedës të Nemcovit(Борис Немцов), pasi është shumë, shumë e pakëndshme, "shkroi ai në blogun e tij." Qëllimi i këtij provokimi është i qartë: për të sabotuar protestën e 24 dhjetorit ". (Pra Putini venë në lëvizje spiunjtë e i ish KGB-ës që gjinden në krye të ndonjë lëvizje apo partie opozitare për të përçarë dhe sabotuar lëvizjen opozitare në Rusi sh.im Sh.K.)
Në një intervistë të Ashot Gabreljanov, 22-vjeçar, shef ekzekutiv i mediave në kanalin televiziv liberale TV Rain, që zotëron “News Life”, tha se kaseta ka qenë marrë përmes lejes ligjore, por ai nuk pranoi të zbulojë se si. "Ajo që ne publikuam erdhi tek unë," tha ai. Shërbimi Federal i Sigurisë(ish KGB-ëja) besonte se fjalët e kasetofonit me autor, Nemcovit(Борис Немцов), kishin kujtuar se kishin të banin me armiqë të perceptuar.
Imazh
Jevgjeni Shirikova/Yevgeniya Chirikova foto në një protestë në Moskë është një kritik i zëshëm i Vladmir Putin, por edhe u sulmua nga aleati Boris Nemtsov. Foto AFP / Getty

Boris Akùnin/Бори́с Аку́нин
Intelektualët nga bota shkojnë për të marrë pjesë në protestat në Rusi në dhjetorin e 2011

Imazh

Pas demonstratës të 10 dhjetorit 2011 akuzoi përsëri Putini aktivistët e opozitës për marrje para nga perëndimi për trazira dhe mbjellje dhunë në Rusi. Aktivistët e protestave kanë parë në bloget dhe e-mail e tyre hakërat duke dëmtuar thirrjet për demonstrata në Rusi. Të hënën e parë të këtij muaji (dhjetori 2011) erdhi nga Parisi shkrimtari rusë i famshëm, 55 vjeçar, Boris Akunin/ Бори́с Аку́нин., në mënyrë që të marri pjesë në protesta. Ai tha për blogun e LiveJournal dhe në email se ashtë sulmuar nga hakërat rusë.(ja patrioti i vërtetë intelektual braktisë salltanetet e Parisit për t,ju gjend pranë popullit rusë në ditë e rënda të kërcënimi të demokracisë nga banda kanibale e KGB-ës me në krye Vladimir Putinin. Dhe jo si Kadare që i gjindet vendit pas ngjarjeve tragjike sikurse ndodhi më 21 janar 2011, që hodhi gjithë atë baltë mbi realitetin e të tjera sjellje analoge. Mesazhet e tija në raste stuhie të vendit ka qenë inekzistente apo edhe ato pak raste la mesazhe guerilse nxitëse, la plagë. Famën e përdori për komercialitet në dy kohë dhe për kult individit. Ky është portreti klasik i shkrimtarit shqiptar politikan komunist i çoroditur, që kur i vdiq idoli i tij gjirokastritë – Enver Hoxha. Popullin dhe vendin nuk e pati kurrë idol. Mbeti bollshevik me orientim veç lindor. Sh.im Sh.K.)

Aktivistët e opozitës u zotuan se nuk do ta ndalin marshin e demonstratës. Por ata po përpiqen të bashkohen, si personalitete me ideologji të ndryshme që vijnë në krye të protestave më shumë se një javë pas 50.000 njerëzve në sheshin(plloshad) Bollotnaja, të Moskës në protestën më të madhe kundër sundimit të Putinit. Lirimi nga qelia e burgut i liderit të opozitës, Navalnij do t’i japi një shtytje mbështetësve, që një pjesë e tyre i dërguan ushqim Navalnjit në burgë për dy javë, duke përfshirë së paku 7 kg çokollatë. Nga një seri sondazhesh është konstatuar një rritje me përmasa uragane të pakënaqësisë ndaj Putinit. Sipas deklarimit të Medvedevit dhe Putinit do të zhvillohen votimet presidenciale në mars të 2012, ku pritet kthimi triumfal i kryeministrit aktual në Kremlin. Sipas Qendrës Levada, një anketim i pavarur e ka përcaktuar mbështetjen e Putinit në momentin aktual në rekordin e ulët prej 35%, ndërsa Fondacioni i Opinionit Publik e vënë atë në 53,6%. Një tjetër institucion anketues, VTsIOM gjeti se vetëm 42% e të anketuarve do të votonin për Putinin nëse zgjedhjet do të mbaheshin në fund të javës. Putini ka kryer mandatin e tij të dytë si president, duke filluar në vitin 2004, pasi fitoi 71% të votave.

E pregatiti Shpend Kroni
E mërkurë, më dt. 28.XII.2011
Shënim; Figurat i kam vendosë unë për ta ilustruar personazhet me fotot e tyre.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Demonstrata e III-të - 24.XII.2011

Rusia u trondit në themele prej demonnstruesve
Shporru prej Kremlinit Putin!

Imazh
Në demonstratën e dt.10.XII.2011 i quajti Putini demonstruesit ,,kondomat e Amerikës,,
Aty janë 120 mijë demonstrues, që dolën në rrugët e Moskës më dt.24.XII.2011 për të demostrue kundër manipulimit të Votës para 3 javëve. (Foto: Tatjana Makejeva)Mihail Gorbaçov: Putini të japë dorëheqje
Imazh

Elkjaer Jeppe Andersen,
U shkruejt më: 25-12-2011

Në mbarë Rusinë, kryesisht në Moskë u mbajtë një demonstratë më datën 24 dhjetor 2011 në pakënaqësi ndaj manipulimeve në zgjedhjet e fundit nga Putini.
Ish udhëheqësi i Bashkimit Sovjetik, Mihail Gorbaçov është shpreh publikishtë me kritika të ashpra kryeministrit të tanishëm të Rusisë, Vladimir Putinit pas skandalit të zgjedhjeve të 4 dhjetorit 2011.
Ai i kërkon Putinit të japë dorëheqje menjëherë.

- Unë e njohë mirë Vladimir Vladimiroviç Putin se unë e kam ndihmuar atë shumë në periudhën e parë si president, si këtu dhe jashtë vendit. Unë e kam mbështetur Putinin në shumë raste të ndryshme. Atëherë ai e meritonte atë, por tani ka filluar të ndodhë në Rusi gjëra të shëmtuara, që po denatyron demokracinë sipas interesave të Putinit dhe klanit tij, tha tashmë 80-vjeçari, Gorbaçovi në një transmetim në radio Ecko Moska sipas Jerusalem Postit.

- Ai ka pasur tre periudha, dy si presidentë dhe një si kryeministër. Tri periudha drejtimi si lider në dy nivele janë të mjaftueshme edhe sipas rregullave të demokracisë.
Komentet i përkasin ditës së një prej demonstratave më të madhe në kohët e fundit në tokën ruse kundër fuqisë në pushtet qysh pas 1991. Dhe jo më pak se një ditë më parë(të premten e 23.XII.1991), në 20 vjetorin e dorëheqjes vullnetare të Mihail Gorbaçovit si udhëheqësi i parë sovjetik dolën në rrugë mijra rusë.
Sipas disa mediave ishin mbi 100.000 njerëz, që u mblodhën në rrugët e Moskës, të shtunën për të protestuar kundër zgjedhjeve parlamentare, të cilat ata besojnë se ishin mbushur me grabitje të votës dhe me mashtrime.

Rikandidimi i Putinit për president në 4.III.2012 dhe çrregullimet në votime janë shtysa të mëdha për ta tronditun Rusinë
Zgjedhjet e katërt dhjetorit 2011 i siguruan Putinit dhe partisë tij, "Rusia e Bashkuar ' shumicën absolute në parlamentin rusë - Duma, gja që ka çuar shumë rusë në protesta për të kërkuar zgjedhje të reja. Putin ka qenë në pushtet në Rusi që nga viti 2000. Në fillim të këtij viti (2011) njoftoi ai si kryeministër, se do të kandidojë për të tretën herë si kandidat për presidentë në marsin e vitit 2012.
Ai e bëri këtë, pasi duke luajtur violinë e dytë që nga zgjedhjet e fundit presidenciale, ku mik i tij besnik Dimitri Medvedev u vue president me kushtë që në marsin e 2012 t’ja dorzonte postin e presidentiti vetëm Putinit.
Vendimi i Putinit për të rikandidue përsëri për një mandat presidencial e morrën një pjesë me skepticizëm. Që atëherë, mbështetja e tij publike ka pasë në rënie, edhe pse mbetet ende i preferuar potencial për të fituar zgjedhjet presidenciale të 4 marsit 2012.

E pregatiti redaksia e lajmeve ndërkombtare
E diel, më dt. 25.XII.2011
Shënim;
Titullin dhe nëntitullin e ka vendosë përgatitori

Koment

Rikardi

Vladimir Putini mbeti konservator në mentalitet, nuk ka dëshirë të shohë se si bashkëpuntori i tij, diktatori kol. Muhamar Gadafi përfundoi si qen përdhe lakuriq.
Putini prej kërcënimit dhe ushtrimit të dhunës që ushtroi mbi demonstruesit shkaktoi tërheqjen e vemendjes të SHBA, dhe fuqive të mëdha Anglia dhe Franca.
Besoj se vërejtja që i bëri SHBA me anë të H.Klintonit ishte sinjali i parë dhe kjo mjafton për ta ditë Putini se i ndodhur në rrethin e zi se nuk ka më durim për ta toleruar sepse ky gangster po shkel demokracinë e popullit.
Fuqitë e mëdha imperialiste sikurse SHBA, Anglia dhe Franca tashmë janë gati me potencialet ushtarake që ta kërcënojnë të largohet vullnetarisht ose me bombardime masive dhe t’i dorzohet Hagës ose të vritet si një zagar në shkallët e Kremlinit apo të një bunkeri.
Putini me shkeljen e demokracisë në Rusi përbën rrezik kombtar dhe ndërkombtar sikurse ka demonstruar që kur erdhi në pushtet.
Tashmë Putini nuk mund të konsiderohet më si partner i krerve të SHBA-s dhe i BE-s sepse grabiti votat qytetarve, shtypë me zjarr revoltat, pakënaqsinë e popullit. Riardhja e tij në krye të presidencës për 15 vjet është një dhunë unikale në botë që i ushtron kushtetutës dhe është burim i agresionit lokal dhe ndërkombëtar. Nëse nuk e kapë seriozisht SHBA dhe BE gangsterin V.Putin atëhere të presi hakmarrje gjakderdhse ndaj tyre me mënyrat tinzare në bashkëpunim me botën islame si aleat strategjik e shpirtëror.Mihail Gorbaçov - Михаил Горбачев në ballë të protestave në Moskë
Imazh

Ludmilla Vasina /Людмила Васина
Обновлено: 08.12.2011 16:06
U morrë nga gazeta svobodanews.ru

Ish presidenti sovjetik Mihail Gorbaçv i cilësoi rezultatet e zgjedhjeve të Dumas(parlamenti) të 4 dhjetorit të 2011 si të pandershëm dhe i bëri thirrje autoriteteve për të mbajtur zgjedhje të reja.
"Fjalë për fjalë çdo ditë e më shumë rusët nuk besojnë se publikimi i rezultateve të zgjedhjeve janë të drejta dhe, sipas mendimit tim, duke injoruar opinionin publik diskreditohet qeveria dhe sjellë destabilizimin e situatës." - Citoi Mihail Gorbaçv sipas "Interfaks".
Sipas ish-liderit sovjetik, qeveria duhet të njohin falsifikimet e shumta dhe mashtrimet. "Unë jam i bindur se kryeministri dhe presidenti duhet të marrë iniciativën për të mbajtur gjithçka brenda procesit demokratik Ne kemi për të marrë vendime të vështira, për të kryer ndryshime të mëdha dhe të pashmangshme, dhe nuk duhet të bëhet pa popullin ose kundër tyre,." - theksoi ai .

Gorbaçovi kërkoi autoriteteve për të anulluar votimin dhe thirrjen e zgjedhjeve të reja.

"Një gënjeshtër e tillë vret kredibilitetin e qeverisë, kështu që unë mendoj se është e nevojshme për anullimin e rezultateve të votimit dhe për shpallje të zgjedhjeve të reja.", - tha Mihail Gorbaçov.
Para se të "Interfaks-it" të merrte opinionin e Gorbaçovit ishte deklaruar në gazetën La Repubblica italiane (përkthim InoPressa).
"Për momentin ka vetëm një zgjidhje, dhe kjo është edhe këshilla ime që të anulohen rezultatet e zgjedhjeve dhe të mbajë të reja," - tha Gorbaçov.
"Pas kritikave, u pa gjatë një demonstrate në Ujorėn e Pastër se opozita ishte në rritje për të shqyrtuar metodat e numërimit votave për partinë " Rusia e Bashkuar " e Putinit. E gjithë kjo është shumë serioze, "- tha Gorbaçovi, duke shtuar se Kremlini shkoi në" vijën e kuqe që nuk mund të pranoi më rregullin ". Ai theksoi se "një gënjeshtër vret besimin në qeveri."
Në të njëjtën ditë, më 7 dhjetor, një nismë e tillë u bë nga themeluesi i partisë "Jablloko", Javlinski Grigori. Ai u bëri thirrje krerëve të partive të tjera:

- Të gjitha palët që besojnë se falsifikimi ishte i madh, duhet të përcaktojnë mandatet e tyre dhe kështu të detyrojnë të ndërmerret një hap vendimtar për zgjedhje të reja. Javlinski vazhdoi bisedën mbi këtë temë më 8 dhjetor 2011 në Shën Petersburg.
- Unë propozoj që zyrtarisht drejtuesit e të gjitha palëve, të cilët i konsiderojnë rezultatet e zgjedhjeve të Dumës Shtetit të manipuluar, të mblidhen së bashku ..të ulen në një tryezë të rrumbullakët dhe të kërkojnë korrigjimin e rezultateve të zgjedhjeve dhe t’i kërkojnë dorëheqjen e Vladimir Çurov-it, "- tha Javlinski.
Politikani shtoi se një herë krerët e partive parlamentare nuk guxojnë të marrin vendet e tyre në Duma, zgjidhja e ardhshme e mundshme mund të jetë vetëm kërkesë për të shqyrtuar rezultatet e zgjedhjeve.
Duke folur rreth mundësisë për të kaluar mandatet e marra të fraksionit "Jablloko" në Kuvendin Legjislativ të Shën Petersburgut, Javlinski vuri në dukje se një skenar i tillë është e mundur nëse zgjedhjet do të shpallet në të gjithë vendin.
"Është për rizgjedhjen në vend. Kjo nuk është vetëm një çështje, unë mendoj se ne jemi të gatshëm për të diskutuar në një pjesë ... . Nëse vendit do të shpallë rizgjedhjet, atëherë ne jemi të gatshëm." - tha Javlinski.
Në një intervistë me Radio “Liberta”, përfaqësues të "Panairit Rusisë" dhe të Partisë Komuniste kishin kritika të kësaj nisme. Më parë, Mihail Gorbaçovi, në një intervistë me Radio Liberta e sulmoi partinë "Rusia e Bashkuar" dhe politikën e saj me kritika të ashpra.
Ndërkohë, rrjeti social i internetit ka ndezur një diskutimi të nxehtë në demonstratën e ardhshme të 10 dhjetorit 2011 kundër mashtrimit zgjedhor. Numri i njerëzve që e mbështeti protestën, ka arritun në shifrën 30 000.
Radio Liberta në faqen e internetit do të ofrojë video live për protestën e së shtunës. Transmetimi do të fillojë në orë 14 të 10 dhjetorit 2011.

E pregatiti redaksia e lajmeve të proletari.com
Më dt. 8.XII.2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Demonstrata e III-të - 24.XII.2011


Kisha ortodokse ruse denoncon mediat

Imazh
Patriku Kiril - Agjent i KGB-ës dhe vegël e pashpirt e Vladimir Putinit - Патриарх Кирилл и Владимир Путин


Patriarku Kirill në shërbim të Putinit dhe të fesë
120 mijë protestues ishin të shtunën në rrugët e Moskës demonstruan kundër regjimit dhe dyshimit për manipulim të gjerë në zgjedhjet parlamentare tre javë më parë(4.XII.2011).
Protestat janë të drejtuara kryesisht kundër kryeministrit Vladimir Putin.
Protestat në vend ka qenë të mëdhaja që nga zgjedhjet dhe dy javë më parë ishte numri i protestuesve deri në 100.000 njerëz, që u mblodhën për një demonstrim të ngjashme në qendër të Moskës.
Tani ka 120.000, thotë politikani rus Vladimir Rysjkov, i cili ishte ndër organizatorët e demonstratës të së shtunës.
- Herën tjetër në sheshin e Moskës do të jenë mbi një milion, thotë blogeri, Aleksej Navalnij në një fjalim para demonstruesit.
"Rusia pa Putinin", ishte sllogani/parrulla që u dëgjua ndër të tjera nga ana e protestuesve, të cilët marrin përkrahje ndër të tjera edhe nga Mihail Gorbaçovi, ish-udhëheqës kërkesat e tyre për zgjedhjet e reja.
Mbështetje të madhe ndikon në fuqizimin e opozitës në kohën e ardhshme, por do të shihet edhe përçarjet e thella në shoqërinë ruse.


50 mijë policë e ushtarë në rrugët e Moskës
Imazh
Parrulla e protestuesve; - Shporru Putin!
Bastardh Putini! - Njeriu më i urryer në Rusi dhe në Botë - Gadafi i Dytë


Në atë kohë, 50.000 policë dhe ushtarë ishin vendosur në rrugë, por nuk ndërmorën asnjë veprim kundër protestave.
Protestuesit morrën mbështetje për pretendimet e tyre nga ish-udhëheqësi sovjetik Gorbaçov, i cili ka kërkuar që të ketë zgjedhje të reja në Rusi.
Shumë protestues shkojnë në rrugë, pasi kanë komunikuar me kolegët në Facebook paralajmëron kisha ortodokse ruse kundër mediave sociale.
Patriarku Kirill beson se njerëzit të cilët i mbështetin mediat sociale, ka të ngjarë të jetë i manipuluar.
- Njeriu modern ka një besim naiv në informacionin e disponueshëm në mediat sociale, thotë në një deklaratë patriarku i Rusisë.
Në mesin e folësve në demonstratat e së shtunës ishin Gorbaçovi, që ishte mirë pas një operacioni në sy edhe blogeri Aleksej Navalnij, i cili ka qenë burgosur pas një arrestimi gjatë një demonstrimi të mëparshëm.
Putin hedh poshtë akuzat e manipulimit në votime për të ndihmuar partinë e tij e të ruajë shumicën e saj në parlamentin e vendit.
Imazh

Ai gjithashtu mohon se nuk mund të vijë pyetja për të shkue në zgjedhje absolutisht sipas dëshirave të protestuesve.

/ Reuters / AF

E pregatiti redaksia e lajmeve ndërkombtare
E diel, më dt. 25.XII.2011
Shënim;
Titullin dhe nëntitullin e ka vendosë përgatitori

Koment

Lermontovi


Kisha ruse si institucion apendis i ish KGB-ës ashtë kundra Votës Lirë dhe Varkë Shpëtimi për të mos përfundue si shoku tij Muahamar Gadafi - Ka ardhë ora e re në Kremlin; Putini duhet zhdukur nga faqja e dheut! Administrata e tij kriminale të përfundoji në Siberi!
Vladimir Putini ashtë i pashpresë. Nuk ka kishë dhe patriark në botë ta shpëtoji! Viti 2012 ashtë viti i varrosjes të Putinit me gjithë administratën terroriste! Populli rusë i Pushkinit, poeti që sfidoi Carin, i Meçnikovit, i Pavllovit, i Mendelejevit, i Leon Tostojit,i poetit Nekrasov, i Aleksandër Solzhenjicini, i Anton Çehovit, kritikut gjenial Gregor Bjelinski,i pedagogut të madh Anton Makarenko,.....nuk e meriton Bastardhin Mizor Putinin me administratën e tij të KGB-ës më antinjerzor, më antipopullore i historisë ruse.


''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Demonstrata e III-të - 24.XII.2011

Pasojat financiare të kaosit, pas zgjedhjeve të kontestueme të dt. 4.XII.2011 në Rusi

Imazh
Më shumë se 120 mijë demonstrues rusë në natën e Krishtlindjeve kundër Vladimir Putinit. (Foto: Sergej Karpukhin)


Trazira politike dëmtojnë tregjet e aksioneve në Moskë

E premte 9 dhjetor 2011

Të dy bursat në Moskë patën një rënie të madhe të enjten nga fundi i javës. Situata politike pas zgjedhjeve ashtë shkaku i ranies të bursës.
Pas zgjedhjeve parlamentare të fundjavës së kaluar në Rusi, kanë pësue një rënie dy institucione të bursës në Moskë nga 6.5 – 9 %. Bursat u mbyllën të shtunën e të dielën, por Bursa ,,MICEX ,, u mbyll të premten me një ranie në 7,3 %, ndërkohë që Bursa “RTS,, hodhi 8.8 për qind.
Bursa Nasdaq ashtë i katërt me radhë që tregjet e aksioneve bien një pas një. Analistët thonë se kjo është situata e pasigurt pas zgjedhjeve në Rusi më 4.XII.2011, e cila ka shkaktue një atmosferë tensionuese për shkak të krizës euro-s.
- Tregu për herë të parë në 12 vjet ka nivelin më të lartë të çmimeve nga kthimi i një rrezikut politik që kërcënon Rusinë, thotë Kingsmill Bond, analist i “Studimeve të Investimeve në Qytete(Citi Investment Research)”.
Kjo ndodhi pasi partia e kryeministrit të Vladimir Putiniti “Rusia e Bashkuar”, u rizgjodh dhe menjëherë ka pasur protesta në lidhje me rezultatin.
Protestuesit kanë kërkuar rinumërimin e votave sepse ata besojnë se ka pasë manipulim prej partisë në pushtet.

1600 arrestime në Moskë dhe në Shën Petërsburg më 24.XII.2011

Imazh
ImazhImazh


Protesta në rrugë kanë çuar më shumë se 1600 arrestime në Moskë dhe Shën Petersburg.
Të shtunën ka bërë thirrje për demonstrata të mëdha kundër Putinit, dhe ka spekulime se protestat mund të përhapet në mbarë vendin.
Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka ba një parashikim disi të zymtë në tregun e aksioneve të së enjtes që shkoi drejt degradimit në rritjen e saj të parashikuar për 2012 për Rusinë nga 3,5 për qind në 4.1 për qind.

/ Reuters / AFP


E pregatiti redaksia e lajmeve ndërkombtare të proletarit.com
E diel, më dt. 25.XII.2011
Shënim;
Titullin dhe nëntitullin e ka vendosë përgatitori
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Rusët presin protesta, përmbysje politike, por nuk ka grusht shteti në vitin 2012Imazh


03/01/2012 13:38
MOSKË, 3 janar (RIA Novosti)

Rusia hyni në vitn 2012, viti i zgjedhjeve presidenciale, shumica e rusëve presin protesta dhe trazira politike, por jo grushtit të shtetit në vend, tha anketuesi i qendrës “Levada”, në faqen e internetit.
Muajin e kaluar, Rusia pa një seri protestash kundër mashtrimit të dyshuar në zgjedhjet parlamentare të 4 dhjetorit 2011, e cila solli fitoren për partinë në pushtet “Rusia e Bashkuar” të udhëhequr nga kryeministri Vladimir Putin, një kandidat presidencial në zgjedhjet e marsit 2012.
Kështu, 50 për qind e të intervistuarve thanë se viti 2012 do të ketë më shumë protesta dhe 25% thanë se nuk do të ketë ndonjë protesta të mëtejshme.
Dyzet e nëntë për qind e të anketuarve pohuan se situata politike ishte shumë gjasa të përkeqësohet pas zgjedhjeve të 4 marsit 2012, ndërsa 26% thanë se situata nuk do të përkeqsohet.
Megjithatë, 45 përqind thanë se protestat ishin të pamundura për të arritur majën e një grusht shteti kundrejt 17% të cilët thanë se mund të rrëzohet Putini me administratën e tij të ish KGB-ës.
Sipas qendrës “Levada”, vetëm 36% e të anketuarve të periudhës16 dhe 20 dhjetorit thanë se do të votonin për Putin nëse zgjedhjet do të zhvilloheshin në ditët e ardhshme, e cila është një rënie të madhe e vlerësimit të kryepolitikanit që goditi 79% në vitin 2007.
Hulumtimi është kryer nga 16-20 dhjetor 2011 me 1600 njerëz nga mosha 18 vjeç, si nga zona rurale ashtu dhe urbane të 130 qytete dhe fshatra në 45 rajone të Rusisë.

E përgatiti redaksia e lajmeve proletari.com
E martë, më dt. 3.I.2012

Koment
Malenkovi


Sipas artikullit të masipërme rezulton nga shifrat paraprake hulumtuese se viti 2012 do të jetë një vit trazirash, muej të zymta e plotë trubullime për Rusinë. Një gja vërtetohet se nuk do të mund ta rrëzoji milionat e dollarve të SHBA dhe Anglisë Putinin sikurse ndodhi me Egjyptin, Tanzania dhe Libia sepse hedhë gjithë popullin në luftë dhe krej armatimet gjigande që i ka dhe prodhon ende.
Pushtetin e komandon gangsteri skizofren Putin me gjithë modelin e tij më mizorin që njeh historia.
Putinin do të bëhet presidentë dhe do të vazhdoj të sundoji me kishën dhe ish KGB-ën.
Vetëm nëse ndonjë trim ja shbrazë në kokë plumbin nga besnikët e tij ose një tjetër sikurse janë eleminuar presidenta tjerë. Putini nuk ashtë njeri mbitoksor, edhe kët e kap plumbi dhe tjera,.......
Dihet se ky me dhunën kanibale që ushtron për të mbajtur mbretninë e tij me gjak e krime ka një fund tragjik si miku i tij besnik, që e la në baltë kol. Muhamar Gadafin.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Protestat në Rusi kundër zgjedhjes të Putin për presidentë në mars të 2012
E shtunë, më 4.II.2012

Kalendari i demonstratave të tjera në Rusi; 26 shkurt dhe 11 mars 2012

Kronikë e të shtunës, 4 Shkurtit 2012
Në Samara, një marshim për zgjedhje të lira të ardhur 3000 njerëz

Dy deri në tre mijë njerëz morën pjesë në marshimin me parrullën "Për zgjedhje të ndershme"("За честные выборы"), nga ku u mblodhën në qendër të Samara(Самары), raportoi Interfaks. Në protesta kërkuan anullimin e rezultateve të zgjedhjeve parlamentare të 4 dhjetorit 2011. Gjatë tubimit, temperatura në Samara ishte -22 gradë. Policia qendroi pranë protestuesve në gatishmëri për t’i sulmuar. Sipas shërbimit për shtyp të departamentit të policisë për rajonin Samara ishin mbledhë gjithsejt 700 protestuesë.

"Për zgjedhje të lira/të ndershme"("За честные выборы") në marsin e 2012 ishin ardhur 10-15 mijë njerëz në Shën Petersburg, sipas agjencive të zbatimit të ligjit dhe sipas Fontanka.Ru. të orës 14.20 të datës 4.II.2012. Sipas gazetës, në fillim kolonë lëvizin ishte mbushur me njerëz nga e gjithë në sheshin e Sallës të koncerteve të "Tetorit” në rrugën Zhukovski. Në fund të kolonës zunë vendin nacionalistët dhe mbështetësit e partisë "Rusia Tjetër"("Другой России") të liderit Eduard Limonov.
Megjithatë, siç thuhet nga Drejtori Ekzekutiv i Frontit Civil të Bashkuar, Olga Kurnosova, procesion u ndoq nga rreth 30,000 njerëz. "Të paktën 30,000 njerëz erdhën tek ne sot", - tha ajo.
Përgjatë rrugës ishte kolona e demonstruesve të shoqruem nga rreshtja policë me autobuzat të paraburgosurve. Në oborrin Gostinovo ndodhen dy kamionë me forcat e ndërhyrjes speciale të policisë. Mbi sheshin qendror të qytetit sillej helikopter i policisë. Më 31 janar të 2011, në Shën Petersburg, opozita nuk arriti të bien dakord të zhvillonte miting në rrugën që të çon në sallën e koncerteve të "Tetorit"("Октябрьский").
Kjo u njoftua nga kreu i partisë "Molla/Яблока" të Shën Petersburg Reznik Maksim, pas bisedimeve në Smolni.
Marshimi ishte i planifikuar fillimisht përgjatë Nevskit, por zyrtarët e qytetit e refuzuen kërkesën, duke ofruar vendin e nisjes te Pallati i Sporteve "Jubileu"("Юбилейный") për në sheshin Saharov. Më shumë gjasa, protestuesit do të kenë hapsina rrugore në rrugën Zhukovski, Litejnomi, në rrugën Bjelinski. Administratorët bashkisë të qytetit urdhëruen të marshojnë pa parulla dhe simbole partiake. Numri i tyre asht duke u rritur mbi 30 000 njerëz. Marshi i fillimit është planifikuar për në orën 13.30 të datës 4 shkurt 2012.
Të shtunën e 4 shkurtit të 2012 në Moskë, në Shën Petersburg dhe në mbarë dhjetëra qytete në Rusi janë mbajtur protesta "për zgjedhje të ndershme" presedenciale në marsin e 2012. Në Moskë ishte caktuar mbledhja e pjesëmarrësve në orën 12.00 në sheshin “Kaluzhskoj(Калужской)”. Dhjetëra mijëra njerëz marshuan nëpër rrugën Jakimanka në sheshin “Bolotnaja”(Болотной).
Imazh


Në të njëjtën kohë në një vend te Poklonajas ishin mbledhë demonstrues "anti të gjelbërve", ku oratorë si politologu Sergei Kurginian, publicisti Mihail Leontiev dhe Maksim Shevçenko folën se populli rusë do të humbi shumë me rizgjedhjen e Vladimir Putinit si president i Rusisë. Prandaj me prezencën tonë t’i themi atij se Rusia është mirë pa ty.

Rusia, pa Putinin.
Marshim dhe tubim u demonstruen edhe Novosibirsk me idenë për "zgjedhje të lira" të ardhshëm në Novosibirsk.Tubimi i kryer ashtë haptas anti-Putin.

Nga Kirill Filimonov
04/02/2012

Anti-Putin demonstrim në Moskë:
Imazh
Demonstrata e madh në Moskë u mbajt në rrugën “Saharov”| Foto: RIA Novosti

Korrespondentët e Baltik japin njoftime më të reja jetojnë facebok nga një demonstratë të re kundër mashtrimit zgjedhor në Moskë. Demonstrata është menduar të jenë të pranishëm mbi 27 mijë njerëz, në përputhje me faqen e saj zyrtare në Facebook. Organizatorët shpresojnë që të paktën 50 mijë njerëz do të vijnë.
Demonstrata mbahet vetëm një muaj para zgjedhjeve të ardhshme presidenciale, kur Vladimir Putin do të kërkojë një mandat të tretë. Ata që marrin pjesë në protestat e sotme po i bëjnë thirrje "të mos japë një votë të vetme Putinit", si një nga organizatorët e saj ishte Boris Nemtsov. Kërkesat paraprake i drejtohen dorëheqjes së kryetarit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Vladimir Çurov dhe kryerjen e zgjedhjeve të reja parlamentare.

U përgatitë nga redaksia e lajmeve proletari.com
E diel, më dt. 5.II.2012

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Patriarku Kirill në rolin e grevëthyesit
Shërbëtor i verbët i KGB-ës të Vladimir Putinit

Imazh


3 shkurt 2012, 17:13
Patriarku Kirill i kërkon Rusisë të mbrojë shoqërinë nga "virusi" i internetit.

Moska. 3 Shkurt 2012
Interfaks - shoqëria ruse duhet të mbrojë kundër përmbajtjes negative të Internetit, tha Patriarku i Moskës dhe gjithë Rusisë Kirill.

"Interneti nuk mund të jetë vendi i grumbullimit shpirtëror dhe moralisht, kjo ashtë sferë, ku degradim masiv i individit, shoqërisë dhe marrëdhëniet shoqërore shkatërrojnë popullin ", - tha Patriku të premten e datës 3 shkurt 2012 në një takim me Ministrin e Komunikacionit Igor Shçegolev(Игорем Щеголевым).
Në këtë drejtim, ai vuri në dukje se krijimi i Lidhjes të Ministrit me çështjen e pjesëmarrjes të internetit është mbështetje e sigurtë nga Kisha.
"Tema e hapësirës mediale, mbushje e saj, efekti në shpirtin e njeriut - kjo është ajo që unë jam më së shumti, që mendoj dhe lutem për ndonjë gjë, sepse kjo është ajo ku Zoti do të luftojë me djallin", - tha patriarku.
Sipas tij, koha moderne e medias është "faktori më i fuqishëm i ekspozimit të njeriut, në shpirtin e tij, mendjes, dhe varësia e përmbajtjes së saj do të jetë e ardhmja e jo vetëm për Rusinë, por tërë civilizimi njerëzor."
Nga ana tjetër, Igor Shçegolev tha se Lidhja e internetit nuk është imponuar nga autoritetet e shtetit, por ashtë iniciativë e prindërve dhe i drejtohet kryesisht "për të mbrojtur fëmijët dhe ruajnë ato nga goditja e pornografisë, pedofilia dhe kështu me radhë fëmijët."
". Është e rëndësishme fjala e Kishës dhe përfaqësuesve të besimeve të tjera, pasi problemet kanë të bëjë me moralin dhe vlerat e të gjithë atyre që janë mësuar të shohim botën nëpërmjet prizmit të vlerave më të larta të shoqërisë njerëzore", - shtoi ministri Igor.Patriarku Ciril thotë se Ortodoksët nuk duhen të shkojnë në një demonstratë kundër Putinit
Imazh

01.02.2012 17:14

Patriarku i Moskës dhe i gjithë Rusisë Kirill beson se besimtarët e vërtetë "nuk duhen të shkojnë në demonstrata", prandaj të luten njerëzit "në qetësi në manastire e në shtëpitë e tyre."
Në veçanti, në predikimin e tij, pas meshës në kishën e Krishtit, Primat i Kishës Ortodokse të Shpëtimtarit tha se besimtarë të vërtetë janë njerëz të cilët "nuk shkojnë në demonstrata kundër Putinit". Besimtarët duhet të heqin paralelizma të qarta mes situatës historike aktuale dhe asaj të "shthurjes para-revolucionare, nëmes lëkundjesh, konfuzionesh, shkatërrimi i vendit në vitet nëntëdhjetë ", sipas gazetës RIA" Novosti ".
"Ne duhet të jemi vigjilent, dhe unë ju bëjë thirrje të gjithëve sot këtu në kishë të dëshmojmë gatishmëri. Di" të dalloj mes shpirtrave ", mos harroni se më një thirrje me zë të lartë, dhe më fjalët prekëse nuk janë gjithmonë të sakta, fjalët e vërtetë dhe të ndershëm. Kështu tronditet kombi jonë dy herë dhe ndoshta më shumë në njëqind vjetët e fundit, a thue të jetë rastësi", - tha ai.
Patriarku i bëri thirrje gjithë Kishës për t'u bashkuar me atë në lutje për Rusinë ", duke kaluar një fazë shumë të vështirë dhe vendimtar" të historisë së saj. "Le fuqinë e lutjeve tona në hirin e Perëndisë, dhe hiri i Perëndisë le të djegë të gjitha gënjeshtrat dhe të pavërteta, të çdo tundimi dhe çdo fëlliqësisë, (që i sjellin demonstratat kundër Putinit – sh.im)"- tha primat i Kishës Ortodhokse.
Patriarku Kirill kremtoi përvjetorin e tretë të kurorëzim të tij (duke supozuar fronin primatial). Sipas traditës, dita e kurorëzimit të Patriarkut festohet çdo vit në kishën ortodokse ruse si një festë e madhe.
Më 4 shkurt në Moskë planifikohet një aktivitet i madh demonstrativ, ku do të angazhohen mbi 50 mije rusë me moton "për zgjedhje të lira", si dhe protesta mbi 30 mijë rusë në mbështetje të kryeministrit rus Vladimir Putin.

U përgatitë nga redaksia e lajmeve proletari.com
E diel, më dt. 5.II.2012
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Mëparshme
Posto një përgjigje 20 postime · Faqe 2 prej 2 · 1, 2
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 16 Maj 2021, 01:10
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari