Cdo gje mbi diktaturen komuniste boterore dhe krimet e saj ne vende ish komuniste
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 34 postime · Faqe 3 prej 4 · 1, 2, 3, 4
Prift Angelo Masafra- shërbtori i Pushtetarve dhe i Italisë
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
"Vetëm faktet e disecijojnë; Nierin nga Kafsha!"

Papa Françesk dekoroi në Vatikan me dt. 20.XI.2018 për bolshevizëm - Gramoz Ruçin bolshevik, ish kryespiun i Ministris Brendshme në periudhën e Diktaturës Komuniste, ish Ministër i Brendshëm, ish antarit të Komitetit Qendror të Diktaturës komuniste të Shqipnis, aktualisht Kryetar i Kuvendit Popullor i Partis Socjaliste! Person i ndaluem me shkue në Amerikë si diktator i komunizmit


Imazh
U dekorue shoku gramoz ruçi të martën e dt. 20 nanduer 2018 në Vatikan,.......


Rroft Bolshevizmi në Shqipni!
Rroft Papa Françesku qi dekoroi për bolshevizëm gramoz ruçin kryespijunin, ish ministrin e Punve të Brendshme, autor i vrasjeve dhe torturave në komunizem, ish antar i komitetit qendror të partis punës në perijudhën e komunizmit! Pse nuk dekoroi Jozefinën Topallin demokrate - antibolshevike? Veni re se afër papës asht Shoku Prof. Kosta Bajraba i ndeshkuem nga gjykata amerikane për vjedhje me gruen dhe vajzën në dyqan, qi kan vjedhë nji thesë me rroba dhe nji çantë lëkuret të shtrejtë, e sot asht Keshilltar i Kryetarit të Kuvendit Popullor dhe mban dekoratën e gramozit!
Papa ndjehet i lumtun me hajna, bolshevika, antishqyptar! Ky asht papa modern antishqyptar qi ka fye randë klasën e përsekutuem dhe kombin shqyptar të shgatrruem nga diktatura bolshevike sllave me vepra!

E pyesim Papën; Çka të mirë i ka sjellë Shqypnis ky diktator komunist Gramoz Ruç?

Gramoz Ruçi përposë, qi asht autor i vrasjeve të 4 martive ne prill 1990 në Shkodër e gjithkun! Absurdidet ta mendosh se Shqypnia nuk i ka dhan asnji dekoratë G. Ruçit, çohet lobi marksist-stalinist i Vatikanit me në krye papën e dekoruen nji stalinist edhe si autor i shgatrrimit dhe destabilizimit të SHqypnis edhe në kto 28 vjetët e fundit?

Kush asht Prof. Kosta Barjaba, akademiku me rrogë të përjetshëm për 1.6 milojn lekë të vjetra si akademik, qi mban dekoratën e Gramoz Ruçit në sallën e Vatikanit, në prani të papës Françesk?
Imazh


Albanian Socialist Party suspends Kosta Barjaba after US theft charges


By Katerina Nikolas Jan 8, 2013 in World
Tirana - Kosta Barjaba has been suspended as chief executive of the Socialist Party of Albania pending charges of burglary in a department store in Palo Alto.
1 of 2
The Statutory Guarantees Commission of the Albanian Socialist Party suspended Kosta Barjaba, 52, and his wife Fatbardha Barjaba, 52, after the pair were arrested in the U.S. on burglary charges, Top Channel reported.
According to Palo Alto Online the couple were arrested along with their daughter, Jonniada Barjaba, 23, for stealing goods from a Nordstrom store at the Stanford Shopping Center.
The three Albanians have been charged with burglary after allegedly stealing a bag of men's clothes and a purse valued at $238, and conspiracy to commit burglary. They are currently on bail.
Barjaba is a member of the Albanian Academy and dean at a private university in Albania, and acts as adviser to the Socialist leader Edi Rama on migration policy and welfare.
Kosta Barjaba's academic title has also been been frozen by the Academy of Sciences which said "that if the charges are proven, the act is shameful, unacceptable and against the academic moral."


http://www.digitaljournal.com/article/340786

Partia Socialiste shqiptare pezullon Barjaba, pas akuzave; Vjedhje në SHBA
Imazh


Nga Katerina Nikolas Jan 8, 2013 në Botë

Tirana
- Koster Barjaba ka qenë i pezulluar si shef ekzekutiv i Partisë Socialiste të Shqipërisë në pritje akuza për vjedhje në një supermarket
 në Palo Alto në SHBA.
 
Komisioni i Garancive Statutar i Partisë Socialiste të Shqipërisë ka pezulluar Kosta Barjaba, 52 vjeç, dhe gruaja e tij Fatbardha Barjaba, 52, pasi çifti u arrestuan në SH.B.A. me akuza vjedhje, raportoi Top Channel.
Sipas Palo Alto Online, çifti Barjaba u arrestua së bashku me vajzën e tyre, Jonniada Barjaba, 23, për vjedhjen e mallrave nga një dyqan Nordstrom në Qendrën Tregtare Stanford.
Tre shqiptarë të familjes Kosta Barjaba; gruaja,vajza janë akuzuar për vjedhje, pasi dyshohet se kanë vjedhur një thesë me rroba të meshkujve dhe një çantë me vlerë $ 238, dhe në fshehtsi e planifikuar/konspiracion, në bashkëpunim familja se kanë kryer vjedhje. Ata janë aktualisht të denuem nga autoritetet policore amerikane me kusht me u paraqitë me detyrim në polici.
Barjaba është anëtar i Akademisë Shqiptare dhe dekan në një universitet privat në Shqipëri, dhe vepron si këshilltar i liderit socialist Edi Rama për politikën e migracionit dhe të mirëqenies.
Titulli akademik Kosta Barjaba ka qenë gjithashtu qenë i ngrirë nga Akademia e Shkencave e cila tha se "se nëse akuzat vërtetohen, akti është i turpshëm, i papranueshëm dhe në kundërshtim me moralin akademik."

Pregatitë në shqipë prej Redaksia e Kulturës; www. proletari.com
E enjte, 10.I.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
"Vetëm faktet e disocijojnë; Nierin nga Kafsha!"


Pjesa e I-rë

Absurditetet e 7 janarit 2019 të papa Françeskut!


"Papa: Udhëheqësit nacionalistë minojnë diplomacinë globale"

By voal.ch | January 7, 2019

Udhëheqësit nacionalistë po e dobësojnë sistemin e diplomacisë multilaterale në botë, tha Papa Françesku në adresimin e tij vjetor për ambasadorët në Selinë e Shenjtë.
Papa e kritikoi, siç tha ai, “ringjalljen e tendencave nacionaliste”, ndërsa vuri në dukje “pamundësinë e sistemit multilateral për të ofruar zgjidhje efikase për një numër situatash të pazgjidhura”.
“Rritja në pushtet e udhëheqësve populistë dhe nacionalistë pasqyron atë që ndodhi midis dy luftërave botërore, kur paraardhësja e Kombeve të Bashkuara, Liga e Kombeve, dështoi në përpjekjet e saj për të parandaluar konfliktin”, tha Papa Françesku.
“Rilindja e këtyre impulseve sot po e dobëson në mënyrë progresive sistemin multilateral, duke rezultuar me një mungesë të përgjithshme besimi”, tha Papa.
Partitë populiste kundër emigrantëve shënuan fitore në një numër vendesh vitin e kaluar, përfshirë SHBA, Italinë, Francën, Holandën, Hungarinë, Brazilin dhe Poloninë.”

https://www.voal.ch/papa-udheheqesit-na ... ent-139005


Partitë e djathta – Rrezik potencial për botën!
Sipas papa Françeskut

Imazh

Në ditët e para të janarit 2019 mblodhi 183 ambasadorë të Vatikanit dhe ndër të tjera akuzoi partitë e djathta si rrezik i luftnave botonore. Ju a la në sfond, si objektiv të 2019 ; Vemendjen dhe arritjen e rezultateve të dobsimit deri në zero të rolit dhe ekzistencës të Partive të Djathta dhe të krenve të saj!
Ja fragement në lidhje të shqetsimit papal ndaj të djathtve:
“….Disa nga këto qëndrime të kujtojnë periudhën ndërmjet dy Luftrave Botërore, gjatë së cilës nxitjet populiste dhe nacionaliste zotëruan mbi veprimtarinë e Shoqërisë së Kombeve. Dukja e atyre pulsioneve sot, po e dobëson dalëngadalë sistemin shumëpalësh, me rezultat mungesën e përgjithshme të besimit, krizën e besueshmërisë së politikës ndërkombëtare dhe mënjanimin e pandalshëm të anëtarëve më të brishtë të familjes së kombeve”.
Nga Fjalimi i Papës Françesk në prani të 183 ambasadorve në Vatikan të 7 janarit 2019 – “Papa, Trupit Diplomatik: kombet të kërkojnë zgjidhje të përbashkëta”

https://www.vaticannews.va/sq/papa/news ... bashk.html

Pregatitë prej Redaksisë së Kulturës; www. proletari.com
E enjte, 10.I.2019


Mos të merret papa Françesk me Partitë e Djathta, por me imoralitetin e klerikve!
Imazh


Manuel Makron:"nuk asht Europa e nacionalistëve kundër të cilëve do të luftoj shumë, sepse besoj se ata do të na kthejnë mbrapa".


"Macron përdori Fazio-n të na predikojë: "Jo nacionalizmave". Asht faqja ma e shëmtuem e Rai-t"

E djelë, 3.III.2019
Autori - Aldo Di Lello

Përgjigja ndaj frikës së qytetarëve "nuk asht Europa e nacionalistëve kundër të cilëve do të luftoj shumë, sepse besoj se ata do të na kthejnë mbrapa".
Kjo frazë asht zemra e intervistës së dhanë nga Emmanuel Macron tek një Fabio Fazio që e dëgjoi atë me një qëndrim adhurues. E gjithë kjo ndodhi para shikuesve të emisionit e mbramjes të së djelës në Rai 1” te programi “Che tempo”. Ne jemi ballafaque me faqen ma të shëmtuem të Rai (sigurisht që flasim për vitet e fundit): kurrë nuk kemi pa që udhëheqësi politik i një vendi të lëshojë një mesazh të kjartë të delegimitimit tek udhëheqësit e një vendi tjetër duke përdorë televizionin shtetnor italjan. Asht diçka e padëgjuem, një shenjë shqetësuese e "potentates(fuqisë)" që nuk mund të shkatërrohet brenda RAI-t. Dhe nuk ka dyshim se një nga ma të fortë e i pa pakoregjueshëm quhet "Fabio Fazio".

Dhe neokolonializmi francez në Afrikë?
Dhe mos na tregoni gënjeshtra: frazat "me krahë" me të cilat Macron ka përjetue kritikën e tij politike që nuk do të trondisin askënd. Referenca ndaj "nazonalizmit" asht një mesazh shumë i kjartë kundër Salvinit dhe sovranëve italianë. Dhe qesh me mendimin se nëse ka dikush që po ndjek një politikë nacionaliste (në kuptimin e kujdesit të ngushtë të interesave të dyqanit) ky asht vetëm Macron, siç Giorgia Meloni e ka denoncue në ditët e fundit rreth neokolonializmit francez në Afrikë. Asht e kotë të theksohet se "adhuruesi" Fazio ka kenë i kujdesshëm që të mos ketë një përplasje të tillë për bashkëbiseduesin e tij të veçantë intrevistues Macron.

Macron gjithashtu tallet me emigrantët
Pjesa tjetër e intervistës të Macron nuk asht më propagandë dhe shtirje, sikur se, kur thuhet se "duke respektue identitetin dhe frymën e popujve tanë, ne duhet të ndërtojmë një Europë të fortë, një Europë sovrane në aspektin e mbrojtjes, politikës së sigurisë, klimës, energji, për të bashkëbisedue me amerikanët dhe kinezët ". Asht një shpallje solemne që nuk kushton asgjë. Dhe Macron na tallet edhe kur thotë se "nganjëherë nuk ka pasë mjaft solidaritet nga Europa" për Italinë sa i përket emigrantëve. Dhe po, por asht rasti që Franca ishte "ajo" sjellje e Francës që mishëron këtë model të egoizmit që e ka penalizue Italinë. Dhe këtu, gjithashtu, intervistuesi i zellshëm dhe i lodhun ka kenë i kujdesshëm për të shtjellue kontradiktën. Me pak fjalë, mbramjen e së dielës të dt. 3.III.2019 kemi pa një faqe të shëmtuem televizive, të paguem nga taksapaguesit italianë.

E pregatiti në shqyp Redaksia e Kulturës www.proletari.com
E martë, 5.III.2019


Presidenti i Filipineve thirrje Kishës Katolike: Lejo priftërinjtë të kenë dashnorë!
Imazh

20:08 - 11 Janar, 2019
http://www.kohajone.com/2019/01/11/pres ... -dashnore/

Presidenti i Filipines, Rodrigo Duterte i ka bërë thirrje Kishës Katolike të lejojë priftërinjtë të kenë dashnorë.
Në fjalimin tronditës të dhënë gjatë ceremonisë për një shkollë pranë kryeqytetit Manila të premten, Duterte pretendon se ‘shumica e priftërinjve janë homoseksualë’, duke ripërmendur një pretendim të mëparshëm se ‘gati 90 për qind’ e klerit janë homoseksualë”.

“Vetëm unë mund të them se peshkopët janë bijtë e b, të mallkuar. Kjo është e vërtetë. Shumica e tyre janë homoseksualë“,tha ai.

“Duhet të jenë të hapur, të anulojnë beqarinë dhe të lejojnë që të kenë dashnorë”.
Duterte, i cili është një praktikues katolik, ka folur hapur për abuzimin në fëmijërinë e tij në duart e një prifti.

Ajo vjen vetëm një muaj pasi Duterte tha në një fjalim në Pallatin Presidencial të Filipineve se priftërinjtë katolikë janë ‘budallenj të padobishëm’ që duhet ‘të vriten’.
Vërejtjet e forta të Duterte besohet se janë bërë në përgjigje të kundërshtimit të kishës katolike ndaj luftës së vazhdueshme të qeverisë së tij ndaj drogës, që ka lënë mijëra të vdekur në vend.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
"Vetëm faktet e disocijojnë; Nierin nga Kafsha!"


Pjesa e II-të

Pak nga faktet mbi historinë e luftrave botnore prej Partive


Në fjalimin e papës ka akuzue fitoret e partive nacjonaliste si; SHBA, Italinë, Francën, Holandën, Hungarinë, Brazilin dhe Poloninë,… qi kanë demostrue politikën kundra pranimit të emigrantve nga bota afrikane-arabe. Në fakt kto parti të djathta të ardhuna me votën e popujve janë kushtetues sepse asht rezultat i demokracis dhe jo rezultat i diktaturës në kto vende fituese si dhe janë të çertifikuem nga institucjonet botnore si të ligjshme. Parti të djathta jan rojtare të kulturës kristjane të populit, rojtare nga rreziku i masave arabe-afrikane i realizimit të projekteve mazone-bolshevike të tmerrshme,...! Nuk ka të drejtë askush t’i verë në dyshim e madje t’i demaskoji sikurse ban papa.
Papritun lshon në sallonet e Vatikanit, se kto parti të djathta nacjonaliste posedojnë arsenal ideologjik-politik kercnues për luftra botnore sipas Françeskut. Nji akuzë e pabazë dhe shum e randë për nji papë dhe shtetin e Vatikanit!

Le t’i drejtohemi historis së fakteve;
Cila parti nacjonaliste kanë sjellë luftra botnore!


Luftrat Botnore
I. Luftrat botnore e kanë hapë të parën nji çfut sllav, ku u shfarosë Perandoria Austro-Hungareze dhe triumfoi Perandoria Bolshevike në Rusi dhe u perhapën si kolerë në botë partitë e majta, m-l.

II. Kush e hapi luftën e II-të Botnore? E majta apo e djathta??????

1. Partia e majtë nacionaliste-socialiste e Gjermanisë e hapi Luftën e II-të Botnore me Partinë Komuniste-Bolshevike me në krye – kryterroristët;
Stalin-Hitler me pushtimin e Polonisë më 1 shtator të 1939!

Imazh


2. Luftën e II-të Botnore e vazhduen dy parti socjaliste; Gjermane- Italjane - Hitler-Musolini
Imazh


Imazh


3. - Partia Socjaliste italjane, nen drejtimin e Benito Musolinit(i thirrun Duçe i II)
Imazh


III. Kush e fitoi Luftën e II-të Botnore?
Imazh

Persëri fitoi Partia Bolshevike e Stalinit me pushtimin legal(të dhuruem nga ,,bujarët,, djajtë e demokracis anglo-amerikane çurçill-ruzvelt) të gjysës së Europës, tuj instalue komunizmin/globalizmi.

Kush organizuen gjenocid mbi popujt?
Partitë e Djathta apo të majta?


Masakrat e gjenocidit të kampit nacjonalist-socjalist të Europës Lindore
Imazh

1. Sa ishte fatura e arkivoleve prej Partive Komuniste - Majtist në Europë dhe Azi?
Mbi 100 miljon njerëz të torturuem, të djegun, të vramë, të pa vorre prej partive komuniste dhe askush nuk u gjykue deri më sot.

2. Çka ndodhi në Shqypni pas 28 nandorit 1944 me ardhjen nga Beogradi i Partis Komuniste?
Institucjonet shkollore fetare dhe kulturore u shndrruen në burgje, ku vetëm Shkodra kishte 26 burgje me patriota, anti-ateista, anti-të arsimuemve me kulturë europjane perëndimore, kundër klerikve katolikë, ku gjithë pesha ma e randë e gjenocidit ra mbi Klerin Katolik,…….! U shndrrue Shqypnia në nji burg, në nji bunker të Fjalës së Lirë, të izolimit me botën e lirë,…! U shfarosën, u dogjën, u hjedhën prej naltsive nepër humnera malesh, mbetën pa krye e pa vorre, u torturuen qindra mijra shqyptarë. Sot pas 1992 vuejnë pasojat e sistemit komunist…….ndërsa krenët e qeverive prej 28 vjetësh mbetën fanatikë të komunizmit,…..duke shgatrrue ekonomin, mbjellë vorfni, organizojn emigracjon për bukë gojet sepse pasunohen liderët, klikat ne bashkpunim me krenët e BE-s,…!

3. Kush shfarosi popullin kamboxhian?

Lideri dhe partia bolshevike e kmerve të kuq të Pol Potit në 1979! Trupat e khmerëve të kuq me në krye Pol Potin, qi hynë në Phnom Penh më 17 prill 1975. Qëllimi i regjimit, që frymëzohej nga ideologjia marksiste ishte të shporrte vorfnin në fshatra. Në fakt realizuen nji projekt gjenocidi me mbi shfarosjen e 1/4 së popullsisë së Kamboxhies, lanë magazina me krena njerzish të premë, me shkolla të shndrruem në burgje

4. Kush e hapi Luftën në ish Jugosllavinë?
Kryeterroristi i Partis Socjaliste të Serbis – Sllobodan Millosheviç?

5. Përse bombardoi SHBA – Beogradin? Sepse realizoi gjenocid në Kosovë prej partisë socjaliste e Serbis?

Pregatitë prej Redaksisë së Kulturës; www. proletari.com
E enjte, 10.I.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
"Vetëm faktet e disocijojnë; Nierin nga Kafsha!"


Pjesa e III-të

Kush kercnon botën për luftra dhe shfarosje të njerzimit partitë e majta apo të djathta?
Pas Rrzimit të Murit të Berlinit në 1989?


1. A s'e shef papa se Koreja e Veriut, Kina, Rusia - parti bolshevike kercnojnë planetin me prodhimet e armve dhe provat e armve atomike shfarosëse? Pse nuk i ban thirrje ktyne lidervë stalinist të ndalin provat e armve shfarosëse të popujve? Apo nuk ka kohë se merret me dekorata të barbarve bolshevikë,….!

2. Kush e pushtoi nji pjesë të Ukrainës? Trashëgimtari i Stalinit, ish Kryetari i KGB-Sovjetike – Bolsheviku V.Putini, qi ndjekë linjën nacjonaliste – bolshevike të Stalinit!

Kush e kercenon paqen në Ballkan?


3. Partia e S. Milosheviçit, qi ka në krye – kryebashkëpuntorin e tij masakrues – Aleksandër Vuçiçin, qi pritet me aq zell nga krenët e BE-s, qi armatoset me armë falas nga Rusia dhe kercnon paqen në Ballkan kundër Kosovës, Kroacis dhe atyne shteteve , qi nuk i binden beogradit,…

A janë të mjaftueshme për papën faktet e Gjenocideve të Partive të Majta mbi popujt?


Si reagoi Papa Françesk ndaj gjenocidit të partive-shtetë nacjonaliste-socjaliste?

1. Ardhja e Papës Françeskut në Shqypni ishte me shum vonesë dhe me miratimin e qeveris socjaliste u miratuen lumturimi i nji numri shum të pakët, 38 martirë, gati simbolik të Martirve për Demokracin dhe Zotin në Shqypni i ban inder të madh qeverisë socjalistve, trashëgimtarve si autorë të gjenocidit ndaj martirve. Papa bekoi në nji rrugë e dy punë; 38 martirët dhe qeverinë socjaliste dhe shfajsoi prindët e e qeveritarve socjalistë për masakrat ndaj klerikve katolikë..

- Përse nuk erdhi papa Françesku kur ishte qeveria e djathtë, qi kishte meritën e vendosjes së plurarizmit dhe lirisë së besimit fetar,… por priti të vinin komunistat në krye të qeveris në 15 shtatorin e 2013?
Përse nuk e kreu papa proçesin e shenjtrimit në Shkodër, si kryeqendra e Klerit Katolik, si kryeqendra e gjenocidit ndaj Klerit Katolik, si kryeqyteti i shekujve ma të hershme…, por në Tiranë, kryqendra e antishqyptarizmit, i ateizmit, i urrejtve ndaj Veriut dhe Klerit Katolik edhe sot në 2019,…?
Faktikisht i nderoi me kët program dhe i çfajsoi me ardhjen e tij në Shqypni qi nderoi meshtarët martirë dhe qeverinë e bije – autor të ksaj

2. Trashëgimtarët qeveritar të Tiranës janë fmijtë, nipat, mbesat e ktij gjenocidit mbi popujt me regjime të majta bolshevike, të cilët nderohen, por nuk nderohen nga krenët e BE-s, por nderohen dhe dekorohen nga Papa Françesk, sikurse e dekoroi në 2018, me pompozitet e me nderime të mdhaja në sallonet e Vatikanit – Shkambi i Jezusit – me Medalje - shokun Gramoz Ruçin, ish antar i Komitetit Qendror të PPSH dhe Ministër i Brendshëm – bashkëpuntor direkt i nji qeverie ma barbare të Europës!

Pregatitë prej Redaksisë së Kulturës; www. proletari.com
E enjte, 10.I.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
"Vetëm faktet e disocijojnë; Nierin nga Kafsha!"


Pjesa e IV

Globalizem asht Komunizem/bolshevizem=Vllazëri fetare(Vatikani- Patriarkët e moskës, konstandinopojës, të ballkanit dhe kryetari i fesë islame botnore)

Imazh

Globalizmi asht bolshevizem, komunizem, asht kooperativë staliniste, asht arma shfarosëse e demokracis tradicionale, e etno-kulturës, si ushqim shpirtnor i popujve, qi ja ka dhurue Zoti Njeriut dhe popujve.
Globalizem dmth me hangër të gjith popujt në nji kazan, ndërsa pusht-tetarët me vazhdue me grabitë e me u marr meri-instalimin e sofkozeve, të komsomolit, me zhdukë besimet tradicjonale - me i shndrrue në popuj dhe kombe ateiste, me jau grabitë pronat private, shpijat,…..gjithshka trashëgim, …..duke i shndrrue në kavje eksperimentale,......
Nji gja e tillë po ndodh në Shqypni, qi asnji qeveri nuk i jepë Çertefikatën e pronsisë nepër fshatra, qi asht 2/3 e pronsisë së popullatës dhe në qytete. A ka mundsi, qi pregatiten për ri-instalimin sistemit globalis/bolshevik jo si tipi leniniste-staliniste, pak ma me kadalë, pa dhun e në fund me të lanë me gisht në gojë,…!
Ala asht gjall ky meshtarë, qi i kerkon ndihmën shpesh kryebolshevikve të BE-s se po e akuzojn për rolin kryesor me kryq e foguren e Jezusit, po futë hundët në diplomacin botnore? Gjoja e han maraku se mos të filloji e treta luft botnore nga partitë e djathta.

Pregatitë prej Redaksisë së Kulturës; www. proletari.com
E enjte, 10.I.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
"Vetëm faktet e disocijojnë; Nierin nga Kafsha!"


Pjesa e V
Rreziku potencial i botës ishin dhe janë;
Partitë e Majta


Kë mashtron francesku?

Kujt ja servir kto mashtrime ordinere, të turpshme, të pabazuem askund, por në krytin dhe në shpirtin tand të zi! Ti je papa i imazhit të mrë sipas amerikanve, e në fakt, në veprimtari je i kundërt me imazhin. Mashtrimet të tua nuk të ecin Maaaaa!
Cila nga shtetet qi ka fitue e djathta kercnon botën me armë shfarosese-atomike,...? Ma thuej vetëm nji parti të djathtë!
Vatikani gjithmon në shekuj ka mbshtetë partitë djathta se kishin ne thelbë shoqëritë me të drejtat e besimit fetar, me të drejtën e pronës, me të drejtën e liris së fjalës,… , dhe kan kenë kundra partive bolshevike, qi shfarosën besimin dhe institucjonet fetare sikurse ishte Shqypnija!
Ishte i ndjeri Legjenda – Papa Gjon Pali i II-të, qi ishte arkitekti, ideatori dhe protagonisti për rrzimin e kolerës bolshevike nga gjysa e Europës në bashkëpunim me R. Regan dhe M. Gorbaçov!
Teoria e papës se rreziku i luftrave vijnë nga partitë e djathta asht e kundërta e saj, asht mashtrim i pastër me kryqin dhe foguren e Jezusit qi ban sa herë llomotit për të ,,mirën,, e njerzimit.
Nuk e ven re papa se popujt e vendeve ish bolshevike, akoma po lëngojn përmes vorfnimit e keqtrajtimit nga qeveritë ,,demokratike,, pas rrëzimit të Murit të Berlinit. A nuk e shqetson papën mbi indiferentizmin e BE-es, qi vjelë taksa popujve, qi nuk i ndihmon të sheroji pasojat e gjenocidit stalinian në gjysën e europës!

Pregatitë prej Redaksisë së Kulturës; www. proletari.com
E enjte, 10.I.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pjesa e VI

Partitë e Djathta – Garanci e Paqes, demokracis - e Vlerave të Morali
Vlerave hyjnore!


Në SHBA asht në krye e djathta, e cila ka marrë rolin e Paqes në botë duke hjekë trupat ushtarake në botë. Trumpi ka deklarue se s’do të jetë Ma - SHBA – nji supërfuqi e pushtimeve ushtarake - Polici i Botës! Trumpi po realizon me vepra, e ti si meshtar i Romës, qi e ke sulmue disa herë personalisht Trumpin jashtë statusit tand, me vnerë se nuk fitoi e majta-bolshevike e SHBA-s,dhe e akuzon se e djathta me në krye Trumpin po sjellin luftra botnore me ardhjen e Partive të Djathta! Nji fantazi e mendjeve të sëmura dhe shum e infektuem nga qarqe antipopullore!!


Stop propogandës bolshevike papa Françesk!
Stop – Sulmit nga Vatikani i Partive të Djathta!

Larg duert me kryq nga Partitë e Djathta!

Mos luej me hallet e popujve!
Ky don vetëm parti bolshevike të sundojn botën se nuk rrezikojn luftra te përgjakshme!
Tash çohet ky soj ish rojet, njeri i netve të dhunës e të .......kërkon me petkun e papës dhe me kryqin e Jezusit të riktheji partitë bolshevike në botë!!!!! Kush ta var ty, o meshtar bolshevik? Askush nuk ta var, por e djathta po triumfon dhe bolshevikët në krye të BE-s dhe vatikanit po deshtojn me turp!
Stop propogandës mashtruese popujve të krishtenë dhe jo të krishtenë!
Nuk marr vesht; A asht politikan françesku apo asht famullitari i Jezusit, ipeshkvi i parë i Romës!
Ky asht ipeshkëv dhe asgja ma shum! Kush ja jepë kët autoritet ktij priftit të diktoji, të udhëzoji, të sulmoji barbarisht Partitë e Djathta, qi janë produktë i votave të popujve? A ka ndopak respekt për popujt, qi votojnë partitë e djathta? A e njeh demokracinë e popujve? Kush e autorizon ket kryeprift të urdhnoji popujt se duhet mos me votue të djathtat se na sjellin luftra, por të majtat.
Mos të merret me lojën e djallit se shndrrohet në surrogat! Kush ja varë ktij ipeshkvit, dikur roje deri 19 vjeç në shtëpitë publike e mandej u ba papë!. As OKB-ja s'merret me ket temë!
A ka gja ma pozitive për kryepolitikanë-nacionalist të djathtë, qi mprojn kombin dhe popullin nga shkombtarizimin, nga shpronsimi, nga degjenerimi moral, shgatrrimi i kulturës – etnike të popujve dhe krahinave autokton,…prej kryegangsterve majtist.
S'ka gjë për papën se janë majtista, kanë të drejta të vazhdojn gjenocide mbi racat, fenat, popujt etj. Përralla me mbret.

Pregatitë prej Redaksisë së Kulturës; www. proletari.com
E enjte, 10.I.2019


Vonë u vue Nr.
Nr. 1806 - dt. 24.II.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Për Papën Piun e XII-të dhe Çifutët, së shpejti do të dimë të vërtetën:
Papa Françeskë ka vendosë të hapë Arkivin Sekret të Vatikanit


Imazh

E hanë, 4.III.2019
Autori - Corrado Vitale

Së shpejti do ta dijmë të vërtetën rreth Piut XII, nazizmit, keqtrajtimit të çifutve mrenda një viti, pikërisht nga 2 marsi 2020, Vatikani do të hapë arkivat sekrete në lidhje me papatin dhe Papa Paçelin(Papa Pacelli). Kjo u njoftue nga Papa Françesku gjatë audiencës për anëtarët e arkivave sekrete të Vatikanit në sallën e Klementit(Clementina) të Pallatit Apostolik.
Nën papatin e Piut XII, gjatë Luftës së Dytë Botnore ishte objekti (dhe vazhdon të jetë objekt) i një pyetjeje relevante historiografike. Disa studiues kanë akuzue Papa Paçelin se asht pozicionue në hije(di essere stato reticente) në dënimin e nazizmit dhe shfarosjes së çifutve. Shumë zane janë ngritë në mbrojtje të veprës së Pius XII, por polemika nuk ka kenë po aq e lehtë. Kulmi i sulmit u zhvillue në vjetin 1999 me shfaqjen e një pamfleti të dhunshëm nga shkrimtari britanik Xhon Kornuell(John Cornwell) i titulluem “Papa i Hitlerit”. Historia e fshehtë e Pius XII.(La storia segreta di Pio XII.)

Papa Françesk Bergoglio: «Piu XII e mbajti gjallë shpresën e tij në vitet e egra»

Në fakt shumë historianë kanë dokumentue veprimet e Papa Paçelit në mbrojtje të hebrenjve dhe shpëtimin e mija e mija njerëzve. Por nuk dijmë sa ishte masa e presionit ndaj Papës, që përjetoi gjatë Luftës, sidomos gjatë pushtimit gjerman të Romës. Në dokumentet që do të zbulohen, me siguri do të jetë përgjegja për shumë pyetje.
Bergoglio aludon në këto çeshtje, kur thotë: "I sigurt se kërkimi historik serioz dhe objektiv do të jetë në gjendje të vlersojë në dritën e duhun, me kritika të pranueshme (appropriata critica), momentet e ekzaltimit të atij Papës dhe padyshim edhe momentet e vështirësive serioze, të njeriut dhe matuninë e krishtenë, e cila për disa mund të duket boshllëk dhe që në vend të kësaj, ishin përpjekje, njerëzore të vështira, për të mbajtë të gjallë, në periudha të errësinës dhe mizorisë së tmershme, flaken e iniciativave humanitare, të diplomacisë së fshehun por aktive, çiljen e zemrave ». Historianët do të kenë mundsi për të lexue dhe shqyrtue.

E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
E martë, më dt. 5.III.2019


.-----------------------------------------------------------------,,
Piu XII: presidenti i Izraelit, Papa Françesku “guximtar”
Imazh

Zhvillim posaçërisht i rëndësishëm për luftën kundër antisemitizmit e edhe më tej…
R. SH. - Vatikan
https://www.vaticannews.va/sq/papa/news ... imtar.html
“Kjo nismë e guximshme dhe e mirëpritur e mikut tim, Papës Françesku, do të krijojë mundësinë për shfletimin e lirë e jo të ndërmjetësuar, të dokumenteve të periudhës më të errët të historisë njerëzore”. Këtë pohoi kreu i Shtetit izraelit, Reuven Rivlin, duke komentuar vendimin për hapjen e arkivave vatikanase të periudhës së Olokaustit, apo shfarosjes masive të hebrenjve nga nazistët:
“Ata që nuk e kujtojnë të kaluarën, janë të dënuar ta përsërisin”- paralajmëron Rivlin. Pohim me vlerë, ky, jo vetëm për periudhën e shumëdisktuar të papnisë së Piut XII, por për të gjitha periudhat, që pasojnë diktaturat gjakatare. Të cilat nuk duhen harruar! “Ky zhvillim - vijon akoma presidenti izraelit - është veçanërisht i rëndësishëm këto ditë, kur po përsëriten dendur sulme antisemite, e jo më pak, kërkesa për ta rishkruar historinë dhe përpjekje për ta mohuar Olokaustin, shfarosjen masive të hebrenjve në kampet naziste të përqendrimit”.

Hapja e arkivës së Vatikanit për periudhën e vj-1949-1952 të Kishës Katolike Shqyptare

Ashtu si vijojnë t’i mohojnë historianët komunistë, kampet e kësaj natyre në Shqipëri. E kjo na kujton se në dokumentet e Arkivit të Piut XII mund të lexohen shumë faqe ende të panjohura edhe për historinë e Shqipërisë gjatë Luftës II Botërore e, sidomos, për martirizmin e Kishës katolike, të klerit e besimtarëve të saj. Mbetet, për shembull, për të hedhur dritë të re mbi një nga çastet më tragjike të Historisë së Kishës në Shqipëri. Mbë atë, ndërmjet viteve ’49-’52, pikërisht nën papninë e Piut XII, që zgjati nga data 2 mars e vitit 1939, deri më 9 tetor 1958, duke përfshirë periudhën më kritike, atë të Statutit të Kishës Katolike Shqiptare, me synimin e diktaturës komuniste për ta shkëputur Kishën nga Papa. Gjithashtu e shumëdiskutuar, mbetet ende e paqartë kjo periudhë, për të cilën mund e duhen rihapur dokumentet e reja, për ta sqaruar përfundimisht lojën e rrezikshme politiko-fetare, që u përpoqën të luajnë politikanët komunistë me klerin katolik në vitet ' 49 - ' 52. Janë pikërisht vitet e papnisë së Piut XII! Arkivat e të cilit, siç njoftoi dje personalisht, Françesku do t’i hapë më 2 mars 2020.
Papa shprehu sigurinë se “kjo pasuri dokumentare” do të lexohet me sy të mirëfilltë shkencor:
“Kisha nuk ka frikë nga historia, përkundrazi, e do e do të dëshironte ta donte më shumë e më mirë, ashtu si e do Zoti”.

05 mars 2019,
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Drejt vetvrasjes së kombit
Imazh

Nga Mons. George Frendo
- 29/03/2019
Mons. George Frendo
Nuk them asgjë të veçantë kur them se po përjetojmë një situatë shumë kritike në vendin tonë, madje është situata më kritike pas revoltave të vitit 1997.
Gjendja e institucionit më të lartë në vend, kuvendit, është tragjike. Një kuvend pa praninë e opozitës. Skenat që populli ka parë në televizor janë skandaloze. E ndoshta më skandaloze janë fjalët me të cilat përfaqësuesit e popullit i janë drejtuar njëri-tjetrit. Edhe persona me pozicion shumë të lartë në kuvend kanë përdorur një fjalor që nuk është i denjë për ta. Dhe populli dëgjon dhe sheh. Dhe edhe sot, në kuvend dhe në protesta, populli po dëgjon fjalë që i nxisin për dhunë dhe përplasje.
Ne ipeshkvijtë gjithmonë kemi theksuar nevojën për dialog mes qeverisë dhe opozitës. Para dy muajsh kam komentuar mesazhin e Papës për Ditën e Paqes për sivjet, që kishte si titull Politika e Mirë është në Shërbim të Paqes. Në komentin tim thashë: “Shumë herë, dhe jo vetëm në këto kohët e fundit, në deklaratat tona, ne ipeshkvijtë kemi theksuar nevojën për dialog. Por që dialogu të jetë një dialog autentik, dhe jo një karikaturë dialogu, kërkohet një dëgjim i ndërsjelltë dhe i sinqertë”. Por tek politikanët tanë a ekziston shpirti i dëgjimit? Të dyja palët duan të imponojnë kërkesat e tyre, kokëfortë në parimet e tyre. “Kërkohet gjithashtu besim tek të dyja palët. Sepse si mund të hyj në dialog me ty nëse nuk kam besim tek ti?” Edhe ky besim mungon totalisht. Kur mungojnë dëgjimi dhe besimi i ndërsjelltë; atëherë dialogu bëhet i pamundur. Me një sjellje cinike nga një anë dhe një qendrim mosbesues nga ana tjetër, dialogu bëhet i pa imagjinueshëm.


Mos të mendojmë se kjo situatë është krijuar në këta pesë muajt e fundit. Fatkeqësisht ka vite që gur mbi gur është krijuar mur. Unë nuk jam politikan, por jam bari shpirtëror që e do sinqerisht Shqipërinë dhe shqiptarët. Më vjen shumë keq për këtë popull, që ka përjetuar një histori të dhimbshme dhe, njëzet e tetë vjet pas rënies së diktaturës, ende nuk sheh ylberin. Kush po vuan në këtë situatë? Populli i thjeshtë. Dhe sa më shumë të zgjasë kjo situatë, më shumë të dëmshme do të jenë pasojat. Personalisht nuk shoh asnjë zgjidhje, sepse zgjidhjen mund ta gjejnë vetëm vetë politikanët. Vetëm këtë mund të them: Kemi nevojë për një politikë të re dhe politikanë të pastër dhe të matur. Maturia politike tregohet kur politikanët kërkojnë më shumë të mirën e përbashkët sesa të mirën e partisë, më shumë bukën e përditshme të popullit sesa leket në xhepat e tyre. Natyrisht, nuk po them se asnjë nga politikanët tanë nuk është i pastër dhe i matur: kemi politikanë që janë edhe të pastër edhe të matur.
Në këto ditë ëndërroj të dëgjojë fjalët e Zotit drejtuar Shqipërisë, të njëjtat fjalë me të cilat Ai iu drejtua Izraelit nëpërmjet profetit Ezekiel: “Unë po kaloja e të pashë duke u zhgërryer në gjakun tënd e të thashë ndërsa ishe ende në gjakun tënd: Jeto! Ne nuk e duam vetvrasjen e kombit tonë!
https://www.syri.net/op-ed/241585/drejt ... se-kombit/
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pjesa e I-rë
Vllazëria e feve( 4.2.2019) - Repart i tmerrshëm i Mazonerisë
- Akt i Pjesmarrjes në Realzimin e Vaksinimit të popujve me mikroçipe ne trupë 2020

ImazhDokumenti mbi "Vllazninë njerëzore për paqen botnore dhe të jetojmë së bashku" nënshkrue nga Shenjtëria e Tij Papa Françesk dhe Imami i Madh i Al-Azhar Ahamad al-Tayib (Abu Dhabi, 4 shkurt 2019), 04.02.2019
Imazh


Komiteti i Lartë për Vëllazëri Njerëzore
(Higher Committee of Human Fraternity)
firmosi më dt. 4 shkurt 2019 në Abu Dhabi të Emirateve të Bashkueme nga
Papa Francesku dhe Imami i Madh, Shejhun e Ez’herit Prof. Dr. Ahmed el Tajjib(Sheikh Ahmed el-Tayeb, Grand Imam of Al-Azhar):

ImazhDokumenti i Vllaznisë Njerzore për Paqen e gjithë Botës të Bashkëjetesës

Parathanie

Besimi e çon një besimtar të shohë tek tjetri një vëlla ose motër dhe të dashtun që të përkrahet. Përmes besimit në Zotin, i cili ka krijue universin, krijesat dhe të gjitha qeniet njerëzore (të barabartë për shkak të mëshirës së tij), besimtarët janë thirrë të shprehin këtë vllazni njerzore duke mbrojtë krijimin dhe tanë universin si dhe duke mbështetë të gjithë personat, veçanërisht ma të vofnit dhe ata ma në nevojë.

Në ç’kushte dhe ku u bazue takimi?
Kjo vlerë transcendenciale shërbeu si pikënisje për disa takime të karakterizueme nga një atmosferë miqësore dhe vllaznore, ku ndamë gëzimet, pikëllimet dhe problemet e botës sonë bashkëkohore. Ne e realizueme këtë takim duke marrë parasysh përparimin shkencor dhe teknik, arritjet terapeutike, epokën dixhitale, mjetet e komunikimit masiv dhe komunikimet. Ne reflektuem gjithashtu në nivelin e vorfnisë, konfliktit dhe vuejtjes së kaq shumë vllznve dhe motrave në pjesë të ndryshme të botës, si pasojë e garës së armëve, padrejtësisë sociale, korrupsionit, pabarazisë, ranies morale, terrorizmit, diskriminimit, ekstremizmit dhe shumë të tjerave shkakton.

Arsyeja e ksaj Deklarate
Nga diskutimet tona vllaznore dhe të hapuna dhe nga takimi që shprehu shpresë të thellë për një të ardhme të ndritshme për të gjitha qeniet njerëzore, u konceptue ideja e këtij Dokumenti për vllaznimin njerëzor. Kjo asht një tekst për të cilin asht dhanë mendim i sinqertë dhe serioz në mënyrë që të jetë një deklaratë e përbashkët e aspiratave të mira dhe të përzemërta. Kjo asht një dokument që fton të gjithë personat që kanë besim në Zot dhe besim në vllazninë njerëzore të bashkohen dhe të punojnë së bashku, në mënyrë që, të mund të shërbejë si një udhëzues për brezat e ardhshëm për të përparue në një kulturë të respektit të ndërsjellë në vetëdijen për hirin e madh hyjnor që i ban të gjitha qeniet njerëzore vllazen dhe motra.

DOKUMENTI


Në emën të Zotit që ka krijue të gjitha qeniet njerëzore të barabarta në të drejta, detyra dhe dinjitet, dhe i cili i ka thirre ata të jetojnë së bashku si vllazën dhe motra, të mbushin tokën dhe të bajnë të njohun vlerat e mirësisë, dashtnisë dhe paqes;
Në emën të jetës njerëzore të pafajshme që Zoti e ka ndalue ta vrasë, duke pohue se kushdo që vret një person asht si ai që vret tanë njerëzimin, dhe se kushdo që shpëton një person asht si ai që shpëton tanë njerëzimin;
Në emën të të vorfnve, të të vorfnve, të margjinalizuemve dhe të atyne që kanë ma shumë nevojë për të cilët Zoti na ka urdhnue të ndihmojmë si detyrë që kërkohet nga të gjithë personat, veçanërisht të pasunit dhe mjetet;
Në emën të jetimëve, vejushave, refugjatëve dhe atyne që internohen nga shtëpitë dhe vendet e tyne; në emën të të gjithë viktimave të luftërave, persekutimeve dhe padrejtësive; në emën të të dobëtit, ata që jetojnë në frikë, të burgosunit e luftës dhe ata të torturuemit në çdo pjesë të botës, pa asnjë dallim;

Në emën të popujve që kanë humbë sigurinë, paqen dhe mundësinë e të jetuemit së bashku, duke u ba viktima të shkatërrimit, fatkeqësisë dhe luftës;

Në emën të vllaznimit njerëzor që përqafon të gjitha qeniet njerëzore, i bashkon ato dhe i ban ata të barabartë;
Në emën të kësaj vllaznie të ndamë nga politikat e ekstremizmit dhe ndamjes, nga sistemet e fitimit të pakufizuem ose nga tendencat urrejtëse ideologjike që manipulojnë veprimet dhe të ardhmen e burrave dhe grave;

Në emën të lirisë, që Zoti u ka dhanë të gjitha qenieve njerëzore duke i krijue ato të lira dhe duke i dallue me këtë dhuratë;
Në emën të drejtësisë dhe mëshirës, të themeleve e prosperitetit dhe gurthemelit të besimit;
Në emën të të gjithë personave të mirë që paraqiten në çdo pjesë të botës;
Në emën të Zotit dhe të gjithçkaje të deklaruem deri më tash;
Al-Azhar al-Sharif dhe muslimanët e Lindjes dhe Perëndimit, së bashku me Kishën Katolike dhe Katolikët e Lindjes dhe Perëndimit, shpallin adoptimin e një kulture dialogu si rrugë; bashkëpunimi i ndërsjellë si kod sjelljeje; mirëkuptimi reciprok si metodë dhe standard.
Ne, që besojmë në Zot dhe në takimin përfundimtar me Të dhe gjykimin e Tij, në bazë të përgjegjësisë sonë fetare dhe morale, dhe përmes këtij Dokumenti, i bajmë thirrje vetes, drejtuesve të botës, si dhe arkitektëve të politikës ndërkombëtare dhe ekonomisë botnore, të punojë fort për të përhapë kulturën e tolerancës dhe të të jetuemit së bashku në paqe; për të ndërhyrë në rastin ma të parë, për të ndalue gjakderdhjen e të pafajshmve dhe për t'i dhanë fund luftrave, konflikteve, prishjes së mjedisit dhe ranies morale dhe kulturore që bota po përjeton aktualisht.
Ne u bajmë thirrje intelektualëve, filozofëve, figurave fetare, artistëve, profesionistëve të mediave, burrave dhe grave të kulturës në çdo pjesë të botës, të rizbulojnë vlerat e paqes, drejtësisë, mirësisë, bukurisë, vllaznimit njerëzor dhe bashkëjetesës në mënyrë që të konfirmojnë randsinë e këtyne vlerave si spiranca shpëtimi për të gjithë dhe për t'i promovue ato kudo.

Kjo Deklaratë, duke parashtrue me një konsideratë të thellë të realitetit tonë bashkëkohor, duke vlerësue sukseset e saj dhe në solidaritet me vuejtjet dhe fatkeqësitë e saj, beson me vendosmëri se ndër shkaqet ma të randsishme të krizave të botës moderne janë një ndërgjegje njerëzore e deshifruem, d.m.th. duke u distancue nga vlerat fetare dhe një individualizëm mbizotërues i shoqnuem nga filozofi materialiste që hyjnizojnë personin njerëzor dhe prezantojnë vlera të kësaj bote dhe materiale në vend të parimeve supreme dhe transcendentale.
Ndërsa njohim hapat pozitivë të ndërmarrë nga civilizimi ynë modern në fushat e shkencës, teknologjisë, mjekësisë, industrisë dhe mirëqenies, veçanërisht në vendet e zhvillueme, dëshirojmë të theksojmë se, të shoqnuem me përparime të tilla historike, të mëdha dhe të vlerësuem ashtu siç janë, ekziston si një përkeqësim moral që ndikon në veprimin ndërkombëtar dhe një dobësim të vlerave shpirtnore dhe përgjegjësisë. E gjithë kjo kontribuon në një ndjenjë të përgjithshme të zhgënjimit, izolimit dhe dëshpërimit, duke ba që shumë të bien ose në një vorbull të ekstremizmit ateist, agnostik ose fetar, ose në ekstremizëm të verbën dhe fanatik, që në fund të fundit inkurajojnë forma të varësisë dhe vetë-shkatërrimit individual ose kolektiv.
Historia tregon se ekstremizmi fetar, ekstremizmi kombëtar dhe gjithashtu intoleranca kanë prodhue në botë, qoftë në Lindje apo Perëndim, çka mund të quhet shenja e një "lufte të tretë botnore që po luftohet në mënyrë të veçantë". Në disa pjesë të botës dhe në shumë rrethana tragjike këto shenja kanë fillue të duken me dhimbje, si në ato situata kur numri i saktë i viktimave, vejushave dhe jetimëve nuk dihet. Ne shohim, përveç kësaj, rajone të tjera që përgatiten të bahen teatrot e konflikteve të reja, me shpërthime tensioni dhe një strukturim armësh dhe municionesh, dhe e gjithë kjo në një kontekst global, të shoqnuem nga pasiguria, zhgënjimi, frika nga e ardhmja, dhe të kontrolluem nga interesa të ngushta ekonomike.
Po ashtu pohojmë se krizat kryesore politike, situatat e padrejtësive dhe mungesa e një shpërndarjeje të barabartë të burimeve natyrore - nga të cilat përfitojnë vetëm një pakicë e pasur, në dëm të shumicës së popujve të tokës - kanë gjenerue, dhe vazhdojnë të gjenerojnë, gjansisht numrin e personave të vorfën, të dobët dhe të vdekun. Kjo çon në kriza katastrofike që vende të ndryshme kanë ra viktimë, megjithë burimet e tyne natyrore dhe shkathtësinë e të rinjve që i karakterizojnë këto kombe.

Humbje miljona fmijësh
Përballë krizave të tilla që rezultojnë në vdekjen e miliona fëmijëve - të humbun nga vorfnia dhe uria - ekziston një heshtje e papranueshme në nivelin ndërkombëtar.

Sulmi i Familjes
Asht e kjartë në këtë kontekst se si familja si bërthamë themelore e shoqnisë dhe njerëzimit asht thelbësore në sjelljen e fëmijëve në botë, rritjen, edukimin, dhe sigurimin e tyne me një formim të fortë moral dhe siguri të brendshme. Të sulmosh institucionin e familjes, ta konsiderosh atë me përbuzje ose të dyshosh për rolin e saj të randsishëm, asht një nga të këqijat ma të këqija të epokës sonë.

Edukimi fetar
Ne pohojmë gjithashtu randsinë e zgjimit të vetëdijes fetare dhe nevojën për të ringjallë këtë vetëdije në zemrat e brezave të rinj përmes edukimit të shëndoshë dhe aderimit të vlerave morale dhe mësimeve të drejta fetare. Në këtë mënyrë ne mund të përballemi me tendenca që janë individualiste, egoiste, konfliktuale, dhe gjithashtu adresojmë radikalizmin dhe ekstremizmin e verbër në të gjitha format dhe shprehjet e tij.
Qëllimi i parë dhe ma i randsishëm i feve asht të besojnë në Zot, ta nderojmë Atë dhe t'i ftojmë të gjithë burrat dhe gratë që të besojnë se ky univers varet nga një Zot i cili e qeveris atë. Ai është Krijuesi që na ka formuar me mençurinë e Tij hyjnore dhe na ka dhanë dhuratën e jetës për ta mbrojtë atë. Ajo asht një dhuratë që askush nuk ka të drejtë ta heq, të kërcënojë ose manipulojë që t'i përshtatet vetes. Në të vërtetë, të gjithë duhet ta ruajnë këtë dhuratë të jetës që nga fillimi i saj deri në fundin e saj natyror. Prandaj, ne dënojmë të gjitha ato praktika që janë një kërcënim për jetën siç janë genocidi, aktet e terrorizmit, shpërngulja e detyruem, trafikimi i qenieve njerëzore, aborti dhe eutanazia. Ne gjithashtu dënojmë politikat që promovojnë këto praktika.

Fetë s’duhen të jenë nxitse të ekstremizmit

Për ma tepër, ne vendosëm me vendosmëri se fetë nuk duhet të nxisin kurrë luftë, qëndrime të urrejtura, anmiqsi dhe ekstremizëm, as nuk duhet të nxisin dhunë ose gjakderdhje. Këto realitete tragjike janë pasojë e një devijimi nga mësimet fetare. Ato rezultojnë nga një manipulim politik i feve dhe nga interpretimet e bame nga grupe fetare, të cilët, gjatë historisë, kanë përfitue nga fuqia e ndjenjës fetare në zemrat e burrave dhe grave, në mënyrë që t'i bajnë ata të veprojnë në një mënyrë që nuk ka asnjë lidhje me të vërtetën e fesë. Kjo bahet me qëllim të arritjes së objektivave që janë politikë, ekonomikë, botnorë dhe largpamës. Ne kështu u bajmë thirrje të gjithë të interesuemve të ndalojnë përdorimin e feve për të nxitë urrejtje, dhunë, ekstremizëm dhe fanatizëm të verbën dhe të përmbahen nga përdorimi i emnit të Zotit për të justifikue aktet e vrasjes, mërgimit, terrorizmit dhe shtypjes. Ne e kërkojmë këtë në bazë të besimit tonë të përbashkët te Zoti i cili nuk krijoi burra dhe gra për t'u vra ose për të luftue njeni-tjetrin, as për t'u torturue ose poshtnue në jetën dhe rrethanat e tyre. Zoti, i Plotfuqishmi, nuk ka nevojë të mbrohet nga askush dhe nuk dëshiron që emni i Tij të përdoret për të terrorizue njerëzit.

Ky dokument, në përputhje me dokumentet e maparshme ndërkombëtare që kanë theksue randsinë e rolit të feve në ndërtimin e paqes botnore, mbështet si vijon:
• Bindja e vendosun që mësimet autentike të feve na ftojnë të mbetemi të rrënjosun në vlerat e paqes; të mbrojë vlerat e mirëkuptimit të ndërsjellë, vëllazërimin njerëzor dhe bashkëjetesën harmonike; të rivendosin mençurinë, drejtësinë dhe dashurinë; dhe të rimarrë vetëdijen fetare tek të rinjtë, në mënyrë që gjeneratat e ardhshme të mbrohen nga sfera e të menduemit materialist dhe nga politikat e rrezikshme të lakmisë së patrazuem dhe indiferencës, të cilat bazohen në ligjin e forcës dhe jo në forcën e ligjit;
• Liria asht e drejtë e secilit person: secili individ gëzon lirinë e besimit, mendimit, shprehjes dhe veprimit. Pluralizmi dhe larmia e feve, ngjyra, seksi, raca dhe gjuha janë të dëshirueme nga Zoti në mençurinë e Tij, përmes së cilës Ai krijoi qeniet njerëzore. Kjo mençuri hyjnore asht burimi nga i cili rrjedh e drejta për lirinë e besimit dhe liria për të kenë e ndryshme. Prandaj, fakti që njerëzit janë të detyruem t'i përmbahen një feje ose kulture të caktuem, duhet të refuzohet, si edhe imponimi i një mënyre kulturore të jetës që të tjerët nuk e pranojnë;
Drejtësia e mbështetun në mëshirë asht rruga për të ndjekë në mënyrë që të arrihet një jetë dinjitoze, në të cilën çdo qenie njerëzore ka të drejtë;

Dialogu
• Dialogu, mirëkuptimi dhe promovimi i gjanë i një kulture të tolerancës, pranimit të të tjerëve dhe të jetuemit së bashku në mënyrë paqësore do të kontribuonte ndjeshëm në uljen e shumë problemeve ekonomike, sociale, politike dhe mjedisore që peshojnë kaq shumë në një pjesë të madhe të njerëzimit;
• Dialogu midis besimtarëve do të thotë të bashkohemi në hapësinën e gjanë të vlerave shoqërore shpirtnore, njerëzore dhe të përbashkëta dhe, nga këtu, duke transmetue virtytet ma të nalta morale për të cilat synojnë fetë. Do të thotë gjithashtu shmangia e diskutimeve joproduktive;
• Mbrojtja e vendeve të adhurimit - sinagogave, kishave dhe xhamive - asht një detyrë e garantuem nga fetë, vlerat njerëzore, ligjet dhe marrëveshjet ndërkombëtare. Çdo përpjekje për të sulmue vendet e adhurimit ose kërcënimin e tyne nga sulme të dhunshme, bomba ose shkatërrim, asht një devijim nga mësimet e feve, si dhe një shkelje e kjartë e ligjit ndërkombëtar;

Terrorizmi fetar dhe ai politik - krime ndërkombëtare
Terrorizmi asht i mjerueshëm dhe kërcënon sigurinë e njerëzve, kjofshin ata në Lindje apo në Perëndim, në Veri apo në Jug, dhe shpërndan panik, terror dhe pesimizëm, por kjo nuk asht për shkak të fesë, madje edhe kur terroristët e instrumentalizojnë atë. Përkundrazi, asht për shkak të një akumulimi interpretimesh të pasakta të teksteve fetare dhe politikave të lidhuna me urinë, vorfninë, padrejtësinë, shtypjen dhe krenarinë. Kjo asht arsyeja pse asht kaq e nevojshme të ndalet mbështetja e lëvizjeve terroriste të nxituna nga financimi, sigurimi i armëve dhe strategjia, dhe nga përpjekjet për të justifikue këto lëvizje edhe duke përdorë media. Të gjitha këto duhet të konsiderohen si krime ndërkombëtare që kërcënojnë sigurinë dhe paqen botnore. Një terrorizëm i tillë duhet të dënohet në të gjitha format dhe shprehjet e tij;

Qytetaria e të Drejtave
• Koncepti i qytetarisë bazohet në barazinë e të drejtave dhe detyrave, nën të cilat të gjithë gëzojnë drejtësi. Prandaj asht thelbësore të vendosim në shoqëritë tona konceptin e qytetarisë së plotë dhe të refuzojmë përdorimin diskriminues të termit pakicë që krijon ndjenja të izolimit dhe inferioritetit. Keqpërdorimi i saj i hap rrugën anmiqësisë dhe mosmarrëveshjes; ai zhban çdo sukses dhe heq të drejtat fetare dhe civile të disa qytetarëve, të cilët diskriminohen;

Mardhaniet Lindje-Perënd – Shkëmbim kulturash

• Marrdhaniet e mira midis Lindjes dhe Perëndimit janë padiskutimisht të domosdoshme për të dy. Ata nuk duhet të lanë pas dore, në mënyrë që secili të pasurohet nga kultura e tjetrit përmes një shkëmbimi të frytshëm dhe dialogu. Perëndimi mund të zbulojë në Lindje ilaçet për ato sëmundje shpirtnore dhe fetare që janë shkaktue nga një materializëm mbizotërues. Dhe Lindja mund të gjejë në Perëndim shumë elementë që mund ta ndihmojnë ta çlirojnë atë nga dobësia, ndarja, konflikti dhe rania shkencore, teknike dhe kulturore. Asht e randsishme t'i kushtohet vëmendje dallimeve fetare, kulturore dhe historike që janë një përbamës thelbësor në formësimin e karakterit, kulturës dhe civilizimit të Lindjes. Asht gjithashtu e randsishme të forcohet lidhja e të drejtave themelore të njeriut në mënyrë që të sigurojë një jetë dinjitoze për të gjithë burrat dhe gratë e Lindjes dhe Perëndimit, duke shmangë politikën e standardeve të dyfishta;

E drejta e Grave – Barazi-Mosdhunim seksual

• Kjo asht një kërkesë thelbësore për të njohë të drejtën e grave për arsim dhe punësim, dhe për të njohë lirinë dhe për të ushtrue të drejtat e tyne politike. Për ma tepër, duhet të bahen përpjekje për t'i çlirue gratë nga kushtëzimi historik dhe shoqnor që shkon në kundërshtim me parimet e besimit dhe dinjitetit të tyne. Gjithashtu asht e nevojshme të mbrohen gratë nga shfrytëzimi seksual dhe të mos trajtohen si produkte ose sende kënaqësie ose përfitimi financiar. Në përputhje me rrethanat, duhet t'i jepet fund atyne praktikave çnjerëzore dhe vulgare që denigrojnë dinjitetin e grave. Duhet të bahen përpjekje për të modifikue ato ligje që i ndalojnë gratë të gëzojnë plotësisht të drejtat e tyne;

Kujdesi për fmijtë
• Mbrojtja e të drejtave themelore të fëmijëve për tu rritë në një mjedis familjar, për të marrë ushqim, arsim dhe mbështetje, janë detyra të familjes dhe shoqërisë. Detyrat e tilla duhet të jenë të garantueme dhe të mbrojtuna në mënyrë që ato të mos anashkalohen ose të mohohen për fëmijë në ndonjë pjesë të botës. Të gjitha ato praktika që shkelin dinjitetin dhe të drejtat e fëmijëve duhet të denoncohen. Kjo asht po aq e randsishme të jesh vigjilent ndaj rreziqeve që ata janë të ekspozuem, veçanërisht në botën dixhitale, dhe të konsiderohet si krim trafikimi i pafajësisë së tyne dhe të gjitha shkeljet e rinisë së tyne;

Mbrojtja e të moshuerve
• Mbrojtja e të drejtave të të moshuarve, të dobëtve, të paaftë dhe të shtypunit asht një detyrim fetar dhe shoqnor që duhet të garantohet dhe mbrohet përmes legjislacionit të rreptë dhe zbatimit të marrëveshjeve ndërkombëtare përkatëse.

Propogandimi i ksaj deklarate
Për këtë qëllim, me bashkëpunim të ndërsjellë, Kisha Katolike dhe Al-Azhar njoftojnë dhe zotohen për t'ia përcjellë këtë dokument autoriteteve, udhëheqësve me ndikim, personave të fesë në të gjithë botën, organizatave të duhuna rajonale dhe ndërkombëtare, organizata brenda shoqërisë civile, institucioneve fetare dhe mendimtarët kryesorë. Më tej ata zotohen të bajnë të dituna parimet e përfshira në këtë Deklaratë në të gjitha nivelet rajonale dhe ndërkombëtare, ndërsa kërkojnë që këto parime të përkthehen në politika, vendime, tekste legjislative, kurse studimi dhe materiale që do të qarkullojnë.
Al-Azhar dhe Kisha Katolike kërkojnë që ky Dokument të bahet objekt hulumtimi dhe reflektimi në të gjitha shkollat, universitetet dhe institutet e formimit, duke ndihmue kështu në edukimin e brezave të rinj për të sjellë mirësi dhe paqe për të tjerët, dhe të jenë mbrojtës kudo të të drejtave nga të shtypunit dhe nga ma të paktët e vllaznve dhe motrave tona.
Si përfundim, aspirata jonë asht që:
Deklarata – Pajtimi midis besimtarëve dhe Ateistve
Kjo Deklaratë mund të përbajë një ftesë për pajtim dhe vllazni midis të gjithë besimtarëve, me të vërtetë midis besimtarëve dhe jo-besimtarëve, dhe midis të gjithë njerëzve me vullnet të mirë;
Kjo Deklaratë mund të jetë një apel për çdo ndërgjegje të ndershme që hedh poshtë dhunën e mjerueshme dhe ekstremizmin e verbër; një apel për ata që zotnojnë vlerat e tolerancës dhe vëllazërimit që promovohen dhe inkurajohen nga fetë;

Deklaratë - afërsisë midis Lindjes dhe Perëndimit
Kjo Deklaratë mund të jetë një dëshmitare e madhështisë së besimit në Zot që bashkon zemrat e përçara dhe naltson shpirtin njerëzor;
Kjo Deklaratë mund të jetë një shenjë e afërsisë midis Lindjes dhe Perëndimit, midis Veriut dhe Jugut, dhe midis të gjithë atyne që besojnë se Zoti na ka krijue për të kuptue njeni-tjetrin, të bashkëpunojmë me njeni-tjetrin dhe të jetojmë si vllazën dhe motra që e duan njeni-tjetrin.
Kjo asht ajo që shpresojmë dhe kërkojmë ta arrijmë me qëllim të gjetjes së një paqe universale që të gjithë mund të shijojnë në këtë jetë.


Abu Dhabi, 4 shkurt 2019


Shenjtëria e Tij ---------------------Imami i Madh i Al-Azhar
Papa Françesku -----------------------Ahamad Al-Tayib
Shenim:

1. Landa e masipërme u muer prej Arkivit të Vatikanit në anglisht.
https://press.vatican.va/content/salast ... 0204f.html
2. Nentituj e nenvizuem i ka vendosë autori i pregatitjes në shqyp.
E pregatiti në shqip Bep Martin Pjetri
E djelë, 28.VI.2020Imazh
Imazh
Document on “Human Fraternity for World Peace and Living Together” signed by His Holiness Pope Francis and the Grand Imam of Al-Azhar Ahamad al-Tayyib (Abu Dhabi, 4 February 2019), 04.02.2019

A DOCUMENT ON
HUMAN FRATERNITY
FOR WORLD PEACE AND LIVING TOGETHER
INTRODUCTION

Faith leads a believer to see in the other a brother or sister to be supported and loved. Through faith in God, who has created the universe, creatures and all human beings (equal on account of his mercy), believers are called to express this human fraternity by safeguarding creation and the entire universe and supporting all persons, especially the poorest and those most in need.
This transcendental value served as the starting point for several meetings characterized by a friendly and fraternal atmosphere where we shared the joys, sorrows and problems of our contemporary world. We did this by considering scientific and technical progress, therapeutic achievements, the digital era, the mass media and communications. We reflected also on the level of poverty, conflict and suffering of so many brothers and sisters in different parts of the world as a consequence of the arms race, social injustice, corruption, inequality, moral decline, terrorism, discrimination, extremism and many other causes.
From our fraternal and open discussions, and from the meeting that expressed profound hope in a bright future for all human beings, the idea of this Document on Human Fraternity was conceived. It is a text that has been given honest and serious thought so as to be a joint declaration of good and heartfelt aspirations. It is a document that invites all persons who have faith in God and faith in human fraternity to unite and work together so that it may serve as a guide for future generations to advance a culture of mutual respect in the awareness of the great divine grace that makes all human beings brothers and sisters.

DOCUMENT

In the name of God who has created all human beings equal in rights, duties and dignity, and who has called them to live together as brothers and sisters, to fill the earth and make known the values of goodness, love and peace;
In the name of innocent human life that God has forbidden to kill, affirming that whoever kills a person is like one who kills the whole of humanity, and that whoever saves a person is like one who saves the whole of humanity;
In the name of the poor, the destitute, the marginalized and those most in need whom God has commanded us to help as a duty required of all persons, especially the wealthy and of means;
In the name of orphans, widows, refugees and those exiled from their homes and their countries; in the name of all victims of wars, persecution and injustice; in the name of the weak, those who live in fear, prisoners of war and those tortured in any part of the world, without distinction;
In the name of peoples who have lost their security, peace, and the possibility of living together, becoming victims of destruction, calamity and war;
In the name of human fraternity that embraces all human beings, unites them and renders them equal;
In the name of this fraternity torn apart by policies of extremism and division, by systems of unrestrained profit or by hateful ideological tendencies that manipulate the actions and the future of men and women;
In the name of freedom, that God has given to all human beings creating them free and distinguishing them by this gift;
In the name of justice and mercy, the foundations of prosperity and the cornerstone of faith;
In the name of all persons of good will present in every part of the world;
In the name of God and of everything stated thus far; Al-Azhar al-Sharif and the Muslims of the East and West, together with the Catholic Church and the Catholics of the East and West, declare the adoption of a culture of dialogue as the path; mutual cooperation as the code of conduct; reciprocal understanding as the method and standard.
We, who believe in God and in the final meeting with Him and His judgment, on the basis of our religious and moral responsibility, and through this Document, call upon ourselves, upon the leaders of the world as well as the architects of international policy and world economy, to work strenuously to spread the culture of tolerance and of living together in peace; to intervene at the earliest opportunity to stop the shedding of innocent blood and bring an end to wars, conflicts, environmental decay and the moral and cultural decline that the world is presently experiencing.
We call upon intellectuals, philosophers, religious figures, artists, media professionals and men and women of culture in every part of the world, to rediscover the values of peace, justice, goodness, beauty, human fraternity and coexistence in order to confirm the importance of these values as anchors of salvation for all, and to promote them everywhere.
This Declaration, setting out from a profound consideration of our contemporary reality, valuing its successes and in solidarity with its suffering, disasters and calamities, believes firmly that among the most important causes of the crises of the modern world are a desensitized human conscience, a distancing from religious values and a prevailing individualism accompanied by materialistic philosophies that deify the human person and introduce worldly and material values in place of supreme and transcendental principles.
While recognizing the positive steps taken by our modern civilization in the fields of science, technology, medicine, industry and welfare, especially in developed countries, we wish to emphasize that, associated with such historic advancements, great and valued as they are, there exists both a moral deterioration that influences international action and a weakening of spiritual values and responsibility. All this contributes to a general feeling of frustration, isolation and desperation leading many to fall either into a vortex of atheistic, agnostic or religious extremism, or into blind and fanatic extremism, which ultimately encourage forms of dependency and individual or collective self-destruction.
History shows that religious extremism, national extremism and also intolerance have produced in the world, be it in the East or West, what might be referred to as signs of a “third world war being fought piecemeal”. In several parts of the world and in many tragic circumstances these signs have begun to be painfully apparent, as in those situations where the precise number of victims, widows and orphans is unknown. We see, in addition, other regions preparing to become theatres of new conflicts, with outbreaks of tension and a build-up of arms and ammunition, and all this in a global context overshadowed by uncertainty, disillusionment, fear of the future, and controlled by narrow-minded economic interests.
We likewise affirm that major political crises, situations of injustice and lack of equitable distribution of natural resources – which only a rich minority benefit from, to the detriment of the majority of the peoples of the earth – have generated, and continue to generate, vast numbers of poor, infirm and deceased persons. This leads to catastrophic crises that various countries have fallen victim to despite their natural resources and the resourcefulness of young people which characterize these nations. In the face of such crises that result in the deaths of millions of children – wasted away from poverty and hunger – there is an unacceptable silence on the international level.
It is clear in this context how the family as the fundamental nucleus of society and humanity is essential in bringing children into the world, raising them, educating them, and providing them with solid moral formation and domestic security. To attack the institution of the family, to regard it with contempt or to doubt its important role, is one of the most threatening evils of our era.
We affirm also the importance of awakening religious awareness and the need to revive this awareness in the hearts of new generations through sound education and an adherence to moral values and upright religious teachings. In this way we can confront tendencies that are individualistic, selfish, conflicting, and also address radicalism and blind extremism in all its forms and expressions.
The first and most important aim of religions is to believe in God, to honour Him and to invite all men and women to believe that this universe depends on a God who governs it. He is the Creator who has formed us with His divine wisdom and has granted us the gift of life to protect it. It is a gift that no one has the right to take away, threaten or manipulate to suit oneself. Indeed, everyone must safeguard this gift of life from its beginning up to its natural end. We therefore condemn all those practices that are a threat to life such as genocide, acts of terrorism, forced displacement, human trafficking, abortion and euthanasia. We likewise condemn the policies that promote these practices.
Moreover, we resolutely declare that religions must never incite war, hateful attitudes, hostility and extremism, nor must they incite violence or the shedding of blood. These tragic realities are the consequence of a deviation from religious teachings. They result from a political manipulation of religions and from interpretations made by religious groups who, in the course of history, have taken advantage of the power of religious sentiment in the hearts of men and women in order to make them act in a way that has nothing to do with the truth of religion. This is done for the purpose of achieving objectives that are political, economic, worldly and short-sighted. We thus call upon all concerned to stop using religions to incite hatred, violence, extremism and blind fanaticism, and to refrain from using the name of God to justify acts of murder, exile, terrorism and oppression. We ask this on the basis of our common belief in God who did not create men and women to be killed or to fight one another, nor to be tortured or humiliated in their lives and circumstances. God, the Almighty, has no need to be defended by anyone and does not want His name to be used to terrorize people.
This Document, in accordance with previous International Documents that have emphasized the importance of the role of religions in the construction of world peace, upholds the following:
• The firm conviction that authentic teachings of religions invite us to remain rooted in the values of peace; to defend the values of mutual understanding, human fraternity and harmonious coexistence; to re-establish wisdom, justice and love; and to reawaken religious awareness among young people so that future generations may be protected from the realm of materialistic thinking and from dangerous policies of unbridled greed and indifference that are based on the law of force and not on the force of law;
• Freedom is a right of every person: each individual enjoys the freedom of belief, thought, expression and action. The pluralism and the diversity of religions, colour, sex, race and language are willed by God in His wisdom, through which He created human beings. This divine wisdom is the source from which the right to freedom of belief and the freedom to be different derives. Therefore, the fact that people are forced to adhere to a certain religion or culture must be rejected, as too the imposition of a cultural way of life that others do not accept;
• Justice based on mercy is the path to follow in order to achieve a dignified life to which every human being has a right;
• Dialogue, understanding and the widespread promotion of a culture of tolerance, acceptance of others and of living together peacefully would contribute significantly to reducing many economic, social, political and environmental problems that weigh so heavily on a large part of humanity;
• Dialogue among believers means coming together in the vast space of spiritual, human and shared social values and, from here, transmitting the highest moral virtues that religions aim for. It also means avoiding unproductive discussions;
• The protection of places of worship – synagogues, churches and mosques – is a duty guaranteed by religions, human values, laws and international agreements. Every attempt to attack places of worship or threaten them by violent assaults, bombings or destruction, is a deviation from the teachings of religions as well as a clear violation of international law;
• Terrorism is deplorable and threatens the security of people, be they in the East or the West, the North or the South, and disseminates panic, terror and pessimism, but this is not due to religion, even when terrorists instrumentalize it. It is due, rather, to an accumulation of incorrect interpretations of religious texts and to policies linked to hunger, poverty, injustice, oppression and pride. This is why it is so necessary to stop supporting terrorist movements fuelled by financing, the provision of weapons and strategy, and by attempts to justify these movements even using the media. All these must be regarded as international crimes that threaten security and world peace. Such terrorism must be condemned in all its forms and expressions;
• The concept of citizenship is based on the equality of rights and duties, under which all enjoy justice. It is therefore crucial to establish in our societies the concept of full citizenship and reject the discriminatory use of the term minorities which engenders feelings of isolation and inferiority. Its misuse paves the way for hostility and discord; it undoes any successes and takes away the religious and civil rights of some citizens who are thus discriminated against;
• Good relations between East and West are indisputably necessary for both. They must not be neglected, so that each can be enriched by the other’s culture through fruitful exchange and dialogue. The West can discover in the East remedies for those spiritual and religious maladies that are caused by a prevailing materialism. And the East can find in the West many elements that can help free it from weakness, division, conflict and scientific, technical and cultural decline. It is important to pay attention to religious, cultural and historical differences that are a vital component in shaping the character, culture and civilization of the East. It is likewise important to reinforce the bond of fundamental human rights in order to help ensure a dignified life for all the men and women of East and West, avoiding the politics of double standards;
• It is an essential requirement to recognize the right of women to education and employment, and to recognize their freedom to exercise their own political rights. Moreover, efforts must be made to free women from historical and social conditioning that runs contrary to the principles of their faith and dignity. It is also necessary to protect women from sexual exploitation and from being treated as merchandise or objects of pleasure or financial gain. Accordingly, an end must be brought to all those inhuman and vulgar practices that denigrate the dignity of women. Efforts must be made to modify those laws that prevent women from fully enjoying their rights;
• The protection of the fundamental rights of children to grow up in a family environment, to receive nutrition, education and support, are duties of the family and society. Such duties must be guaranteed and protected so that they are not overlooked or denied to any child in any part of the world. All those practices that violate the dignity and rights of children must be denounced. It is equally important to be vigilant against the dangers that they are exposed to, particularly in the digital world, and to consider as a crime the trafficking of their innocence and all violations of their youth;
• The protection of the rights of the elderly, the weak, the disabled, and the oppressed is a religious and social obligation that must be guaranteed and defended through strict legislation and the implementation of the relevant international agreements.
To this end, by mutual cooperation, the Catholic Church and Al-Azhar announce and pledge to convey this Document to authorities, influential leaders, persons of religion all over the world, appropriate regional and international organizations, organizations within civil society, religious institutions and leading thinkers. They further pledge to make known the principles contained in this Declaration at all regional and international levels, while requesting that these principles be translated into policies, decisions, legislative texts, courses of study and materials to be circulated.
Al-Azhar and the Catholic Church ask that this Document become the object of research and reflection in all schools, universities and institutes of formation, thus helping to educate new generations to bring goodness and peace to others, and to be defenders everywhere of the rights of the oppressed and of the least of our brothers and sisters.
In conclusion, our aspiration is that:
this Declaration may constitute an invitation to reconciliation and fraternity among all believers, indeed among believers and non-believers, and among all people of good will;
this Declaration may be an appeal to every upright conscience that rejects deplorable violence and blind extremism; an appeal to those who cherish the values of tolerance and fraternity that are promoted and encouraged by religions;
this Declaration may be a witness to the greatness of faith in God that unites divided hearts and elevates the human soul;
this Declaration may be a sign of the closeness between East and West, between North and South, and between all who believe that God has created us to understand one another, cooperate with one another and live as brothers and sisters who love one another.
This is what we hope and seek to achieve with the aim of finding a universal peace that all can enjoy in this life.
Abu Dhabi, 4 february 2019
His Holiness--------------The Grand Imam of Al-Azhar
Pope Francis---------------------Ahamad Al-Tayyib

U morë nga Arkivi i Vatikanit;
https://press.vatican.va/content/salast ... 0204f.html
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
MëparshmePërpara
Posto një përgjigje 34 postime · Faqe 3 prej 4 · 1, 2, 3, 4
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 16 Maj 2021, 02:38
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari